c STOOMVAARTLIJNEN BOEKBESPREKING POSTZEGELNIECWS De 1 L Alcoholgebruik en snelverkeer LUCHTVAART 7 V De invrijheidstelling Een verklaring ran Mr. Rolandus Hagedoorn Eenig cijfermateriaal vluchten weg uit mo- De ellende der Russische emigranten Bedrog met advertenties De wQnkelder der gezanten Dultscher te Rotterdam in arrest. M1U* 11 Aug. van Alexandrië naar l'n Amsterdam Onverteerbaar biljet van 1000 francs Twee onhandige dieven Wie er op voorkomen 1 Aug. van Huil te De Col- Houston Een boksverbod schijnt, dat de Sowjetregeering bet -•-3- «Hl IH«T .F,'. Europeesche staatshoofden op de postzegels ROTTERDAM—ZU1DAMERIKA-LIJN ALCYONE (thuisreis) 11 Aug. van Santos. een stukje en ik ging omlaag. Het was HOLLA. VD—AU8TRALIE-LUN TAWALI (ultrelsi 11 Aug. te Fremantle. het dat sisch heen weent. ellende schrei zonder Heerlijk was, der onderdak Rusland ,Uy Express, in 8 dagen. s in itsen. HOLLAND—BR1TSCH-INDIK-LIJN STREEFKERK, 11 Aug. van Hamburg n. Rotterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD IN8ULINDE (thuisreis) 13 Aug. Flnister- re gepasseerd, wor’.t 14 Aug. uur vjn. te Southampton en 15 Aug. ca. 7 uur v.m. te Rotterdam verwacht. STOOMVAART MIJ. OCEAAN ANTENOR, Japan-Rotterdam, 13 Aug. V. Singapore. PATROCLUS, Japan-Rotterdam,, passeer de 13 Aug. Wight. HOLLAND—AFRIKA-LUN KLIPFONTE1N, 33 Aug. van Antwerpen te Rotterdam. MELISKERK, 12 Aug. van naar Hamburg. NIEUWKERK (uitreis) 11 Aug. van Laa Palmas. NIJKERK passeerde 11 Aug. Dakar nssr Havre. Z' STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND” JOHAN VAN OLDENBARNEVELT (thuis reis) 13 Aug. 8 uur van. te Genua. rten Mk. Zoowel de hoogbejaarde konlng Gustaaf V van Zweden als de konlng van Denemarken en zijn broeder konlng Haakon van Noor wegen zijn op de zegels; Christiaan X tevens op postwaarden van zijn „tweede koninkrijk” Usland. het 1 legen! ons o libera volg i prlnc: De B. king daai daar die onts Da tleve tei huis tei (TOOI gem< ter tegel een De tleve begri ingei HOLLAND—OOST-AZIË-LIJN MEERKERK (uitreis) passeerde 11Aug. Perim. papier, meedeelend dat dit het eenlge wat moeder natuur van het fabrikaat Banque de France had overgelaten. Natuurlijk vloog hij er in. Het biljet werd alras uit zijn sok te voorschijn gehaald en het rust thans weer in de kas der bank, waar mede zijn cirkelgang Is voltooid. H Pr enkelt einde van Ben tl; zijn e loor e zes v De die I vervi ren het c komt Het een bovei in be gebu niet huwt voorz een I de hi terinj en ec en P Ho huwd leven terug dale dlghe Zei in beno« denkt koets benoe van J gaat Int niet i moert munt wel t< Ping dat h heid aann< houdt wethe Heeft zich t is er onts tl daaro ■wel, d moed, heids- zulk i ander begin: beraal staats begin: boven keling meen: Haagt dlgd. door ralen ontwil oogen tredei markt durve tische zoon Al 1 stel r derhe de In Het tijd, worde luiste meer arbeid zen n «n pa menw ke lilt gelijk. Elk en de post en, in de a an ge- Wij bevinden ons in Afrika en lijden lede ren dag opnieuw honger. Ik loop eens met kameraden 70 kilometer te voet naar Tunis. Hier tref ik ongeveer 5000 Russen aan, meestal dakloozen. Beter in het vreemden legioen leven dan in vrijheid te verhonge ren. Op het bureau, waar ik me aanmeld, krijg afgezet, wilde hjj uit zijn vliegtuig stappen maar hij kon niet meer opstaan en behulp zame handen moesten hem er uit dragen en op zijn beenen zetten. Mollson zag er bü aankomst als volgt uit: De vlleghelm van zeildoek, met den neer hangenden rand van achter, die dient om den nek tegen de tropische zon te bescher. man, hing gekreukt en eênigszins grotesk op zijn hoofd. Zijn gezicht was ruw door verbranding en vol strepen van stof. Een gekreukte oude stofjas was om zijn gordel gesnoerd en aan den hals toegeknoopt. Zjjn schoenen en pantalon waren grijs van het stof. Toen een vriend hem begroette vroeg hij: Heb je mijn brief gekregen? Ik zond hem je voor mijn vertrek”. Maar daarop herin nerde men hem er aan, dat hij sneller dan elke luchtpost had gevlogen en hij lachte en zei: dat vergat ik heelemaal. A KON. HOLL LLOYD 8ALLAND (thuisreis) 11 Aug. te Hamburg DRECHTERLAND (uitreis) 11 Aug. Fer nando Noronha gepasseerd. WATERLAND. 11 Aug. van Amsterdam te Buenos. Aires. biljet inderdaad. Maar Larramoune liep niet? triomfantelijk mee zwaaidend 1 De teren W oi verlee brugg koster Nijme ten v de Ni koster rilde, arbeid de we «neger overee Rijk, gangs Bij een der groote banken te Parijs werd dezer dagen een kastekort van 5000 Francs ontdekt, aldus lezen wjj in de „Telegraaf". Uit het onmiddellijk ingestelde onderzoek bleek, dat bij het aftellen der salarissen een fout was gemaakt en dat In het loonzakje van den boekhouder Dubourg vijf biljetten van 1000 francs te veel terecht waren geko men. Daar Dubourg echter bjj hoog en bij laag volhield, geen centime meer dan zijn gewone traktement te hebben ontvangen, stelde de directie ten slotte de politie van het gebeurde in kennis, die den man ar- resteerde en hem naar het huis van bewaring overbracht. Zich daar onbespied "wanende slikte hij eensklaps een balletje papier in. Men fouilleerde hem en het resultaat was, dat men alvast vier briefjes van 1000 weer aan de bank kon doen toekomen. Maar met dat al was het vijfde briefje door Doubourg's keelgat verdwenen en aan vankelijk leek het. al’of de bank het verlies van de 1000 francs zou moeten lijden. De ge vangenisdokter echter verklaarde, dat het Fransche bankbiljettenpapier onverteerbaar was. zoodat hü met een aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid durfde voorspellen, dat het binnen niet al te langen tijd weer zou verschijnen, zij het niet in denzelfden staat, als waarin het aanvankelijk in Du- bourgs loonzakje was gedaan. „Laat de na tuur haar loop en je zult zién, dat de bank ijaar rechtmatig eigendom weer terug krijgt”, luidde dokters opgetogen oordeel. Een der medegevangenen, Larramoune heette de man, verklaarde zich bereid zich te belasten met de delicate taak, toezicht op de herverschijning van het verslonden biljet uit te oefenen. Men sloot de beide heeren in een cel* op en liet de natuur haar loop. Stipt op tijd verscheen het vermiste 1000 Francs- blljet inderdaad. Maar Larramoune liep er piet? trlomfantelük mee zwaaidend rechts- streeks naar den directeur.... doch stopte t in zijn sok. Toen deponeerde hjj bij den <U- bleden willen, vindt z(jn aanleiding in de bokswedstrijden, die zich dezer dagen in de federatieve sowjet-republiek van Transkau- xaslë, nJ. in Tiflis en Bakoe, hebben afge speeld. Deze bokswedstrijden, waaraan ook com munisten ul^ Denemarken, Zweden en En geland deelnamen* stonden in het teeken der Hé, meheer, as uwes soms verdrinkt, mag ik dan uwes hoed hebben?” (Pages Gales) Het l boksen over de heele sowjet-unie wil ver bieden. Dat de bolsjewisten tegen het boksen wa ren en het niet als sportbeoefening be schouwden. is reeds langen tijd bekend. Dat de sportautorltelten in de sowjet-unie de zoo- jo -■» -i- genaamde „Opperste Raad voor Lichaams- iwcteur met bedrukt gezicht een gewoon stuk cultuur" thans het boksen eens voor al ver valt Marang 78.227 verkeersongevallen. De brochure omvat 28227 verkeersongeval len. de gegevens van totaal 48 gemeenten, waarbij men in het oog dient te houden, dat het hier slechts die ongevallen betreft, die ter keennts van de >politle zijn gekomen. Hieruit blijkt, dat in de 48 gemeenten in het jaar 1930 totaal 28.227 verkeersonge vallen zijn voorgekomen. Hierbij vielen de volgende ^slachtoffers: dooden 262 ernstig gewonden 1748 licht gewonden 5370 Er op wijzend, dat het rijbewijs-examen wel elscht. dat de Candida at op een gegeven oogenbllk bepaalde capaciteiten bezit, acht de vereeniglng het van nóg grooter belang, dat men ze behoudt en over kan beschik ken. Dat de liefhebberij van postzegels, ook een actueele sport is blijkt wel uit de afbee’dln- gen van talrijke personen, wier optreden wij bijna dagelijks In de kranten vermeld zien. Men denke slechts aan een Von Hindenburg, de algemeen 'geachte staatspresident. Over het algemeen kan men zeggen, dat de monar chieën spoediger overgaan tot het afbeelden van het staatshoofd op de postzegels. dan de republieken, althans in Europa. De Ameii- kaansche republieken daarentegen geven me stal dadelijk het portret van een presi dent op de zegels. Bovendien komt b.v. de ex-kelzer slechts op de 5 Mark van de oude Dultsche postzegels voor en dan nog slechts in een groote groep. Hier wil'en wij een overzicht geven van de regeerende staatshoofden, wier portret den philatellsten van de postzegels bekend kan zijn In de eerste plaats koningin Wilhelmina op de meeste Nederlandsche zegels sinds 1898 afgebeeld; aanvankelijk als kind (hangend haar), daarna het kroningsportret, sinds 1923 een veranderd portret. Ook prins Hendrik is op een zegel te zien, nJ. op de 5 cent Roode Kruis van 1927. Kijken wij bij onze Zuiderburen, dan zien wjj ongeveer een tiental verschillende portret ten van konlng Albert op de Belgische fran- keerwaarden, waarvan wel het portret „met de helm” hit bekendste mag genoeifid worden Ook de koningin „E'lsabeth van Beleren”, vindt men op een tweetal weldadlgheidsze- gels. terwijl binnenkort de kroonprins zijn in trede In de postzegelalbums zal doen. Dat de Dultsche rijkspresldent tegenwoordig gepor tretteerd is, mag algemeen bekend geacht worden. Zijn eerste beeltenis kwam op de zegels, we'ke werden uitgegeven ter gelegen- In de brochure van den heer Heyne over dr. K. en het Müller-concem wordt ook ge sproken van een verhouding tusschen den Nog andere gezichten. Het Luxemburgsche groothertogelijke paar komt voor op de tentoonstellingszegeis van 1937, de groothertogin Charlotte op talrijke zegels, terwijl de kinderen op de jaarlijks uit gegeven kinderzegels voorkomen. De konlng van Engeland is de persoon, wiens portret op het grootste aantal zegels voorkomt; toch is hij „philatelistisch” veel minder interessant dan B.v. Bolivar en Columbus, omdat slechts portretten zonder meer staan af geheeld: geen voorstellingen uit zjjn leven. De geheele koningsfamille komt voor op de postzegels van New-Foundland. Noch de president, der Fransche republiek alleen Napoleon kwan} als president op de zegels voor noch die van Spanje en Portugal zijn in de postzegel albums te ontdekken; daarentegen wél de vorst van het andere miniatuurstaatje Lich tenstein, komt met zijn echtgenoote op de postzegels voor. Vanzelfsprekend ontbreken echter de beide regenten van San Marino, die slechts een half jaar aan het bewind zijn: ook de voor zitter van den Senaat van Danzig. Daaren tegen is de konlng of Mbret van Albanië, bekend door de talrijke aanslagen, welke al of niet tegen hem zijn gepleegd, gelijk de konlng van Bulgarije, die eindelijk ver leden jaar gehuwd is met Giovanna van Italië, met zjjn gemalin geen onbekende in de postzegelalbums; een van de eerste regee- ringsdaden van Carol II van Roemenië was, toen h(j verleden jaar uit Parijs terugkwam, om zün portret- op de postzege's te doen plaatsen. De Grieksche president daarentegen komt niet op de zegels voor; wél de konlng van Joego-Slavië, Alexander H, aanvankelijk zonder, thans met bril. Terwijl de presiden ten van Finland en Estland niet in de post- zege’albums zjjn te ontdekken, evenals Stalin, de Russische dictator, kennen wij Gustaaf Zemga's, den Letlandschen president van de anti- tuberculosezegels van zijn land; ook. de Lltausche president, Antanas Smetona komt op talrijke zegels Voor. Om den schijn te redden moest, behalve het portret van den Pooischen dictator Éilsudski. ook het portret van den president worden afgebeeld. Den Hongaarschen regent van het koninkrijk Horthy van Nagybanya, zien wij op de Jubl- leumzegels van 1930, terwijl tenslotte de jaar lijks wisselende president der Helvetiscte fe deratie den philatellsten een volledig onbe kende is. T len en iddiln- Daar Buit- scher J. E. Hij werd aan een verhoor onder worpen cn bekende toen de advertentl de Dultsche bladen te hebben laten pis Uit verschillende plaatsen had hij i brieven gekregen. E. had aan de sollicil geschreven en hen verzocht hem 9J- toe te zenden, welk geld hij noodlg had voor een ..Pollzelliche Arbeltsbewllliguny”. hunner had dit gedaan en van hen i brieven afkomstig, die men aan t kantoor in beslag had kunnen nemi brieven werden biljetten van 10 Mk troffen. De Dultscher is, volgens de „Tel.”, in arrest gesteld en zal wegens poging tot op lichting worden vervolgd. NEDERLANDSCHE SCHEPEN AMBULANT, mus., 10 Aug. van Delfzijl te Hamburg. APOLL1NARI8 Hl, 7 Aug. van Svenborg naar Nykjöblng. BATAVIER V 13 Aug. 8 uur 50 m. van Rotterdam te Gravesend. BATAVIER VII 12 Aug. van Mlddlesbro te Aberdeen. BOOMBERG, 11 Aug. van Brussel naar Archangel. DEN HAAG. 11 Aug. van Baltimore te Hamburg. DUIVENDRECHT, 11 Constanza. EXPRESS. 12 Aug. van Klngslynn naar Rotterdam. FLYING SCOTSMAN, 10 AUG. van Chester te Hamburg. KATENDRECHT, 11 Aug. van naar Rouaan. MOORDRECHT, 12 Aug. van Avonmouth naar Preston. RANDWIJK. 11 Aug. van Barbados naar Morrocastle. STAD AMSTERDAM, 11 Aug. van Lulea naar Rotterdam. STAD HAARLEM. 11 Aug. van Vlaardin- gen te Lulea. STAD VLAARDINGEN, 11 Aug. van Wa- bana naar Rotterdam. TOWA, 11 Aug. St. Vincent gep., van Ant werpen naar Montevideo. WILLEMSPLEIN, 11 Aug. St Vincent gep. held van zijn tachtlgsten verjaardag in 1927. van Rotterdam naar Buenos Aires. Leerboek der Sociologie Binnenkort verschijnt de zevende herziene en bijgewerkte druk van het Leerboek der Sociologie, door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent. Bisschop van Haarlem, vroeger hoogleeraar aan het Groot-Semlnarie te Warmond opnieuw bewerkt door, prof. P. J. M. Heskes, hoogleeraar te Warmond. Wel t best leert men den geest van het boek kennen uit hetgeen Mgr. Aengenent zelf schrijft in het voorwoord voor den ,7en druk. „Tot mijn leedwezen was het mij ónmoge lijk, deze nieuwe uitgave zelf te verzorgen. De bezigheden van het heilig ambt, waartoe God mij heeft geroepen sedert het verschij nen van den zesden druk, laten mij niet vol doende gelegenheid voor het verrichten van ,den moeltevollen arbeid, die verelrcht wordt ivoor een nieuwe uitgave, die behoorlijk Is bijgewerkt. Daarom meende Ik eën ander dat rvoor te moeten vragen. Een openlijk woord van oprechten dank zij hier uitgespro ken aan Prof. Heskes te Warmond, die zoo welwillend was dien arbeid van mij over te nemen. Ook van deze zevende uitgave vormen de encyclieken van Leo XIII Rerum Novarum en Graves de communire en het Motu- proprio van Plus X den grondslag. Met vreugde mag ik er aan toevoegen, dat zij ook in overeenstemming is met de pas versche nen encycliek van Pius XI Quadragesimo anno Wie hetgeen wy schreven oa over het eigendomsrecht, de verhouding van kapitaal en arbeid, het arbeidscontract, de beroeps- standen en de bedrijfsorganisatie en het rentevraagstuk vergelijkt met hetgeen Qua- dragesimo anno* omtrent deze vraagstukken leert, zal zien, dat onze verhandelingen geheel en al overeenkomen met de leer der Kerk, zooals zij thans door den H. Vader is vsstgelegd. Moge dan ook onder Gods zegen deze nieuwe uitgave er toe bijdragen om de'theo rieën van Rerum Novarum en van Quadra- gesimo anno tot gemeengoed te maken van de Katholieken van Nederland.” Toen de verslaggever van de Daily Ex press Scott interviewde leunde h(j tegen een taftl hij had te lang gezeten met half glas champagne achteloos in de Hij kon de vragen nauwelijks meer Zijn Den laatstaM^ijd kwamen in Dultsche dag bladen. hodlflakelijk In het Rijngebied, ad vertenties voor, waarin bekwame machinlst- bankwerkers werden gevraagd voor een fa briek In Nederland. De gegadigden moesten schrijven onder letter A. P. poste restante Rotterdam. Enkele van de personen, die re flecteerden op de advertentie, richtten zich om inlichtingen tot den directeur der Ar beidsbeurs in de plaats waar zij woonden. Daar wist men hen geen inlichtingen te ver schaffen. Ook de Arbeidsbeurs te Rotterdam wist niets; zij stelde zich daarom in verbin ding met de politie De centrale recherche trok op onderzoek uit en vond aan het post kantoor inderdaad enkele brieven onder let ter A. P., bestemd voor' een onbekend adres. Een verder spoor was er niet te vinden. Eenige rechercheurs kregen opdracht het lo ket waar de Posto Restante-brieven afge haald moesten worden. In het oog te houden. Twee dagen lang kwam er niemand, doch op een gegeven oogenbllk zag men een jongen, die naar de brieven, afkomstig uit Dultsch- land. vroeg. Deze jongen, een Dultscher, werd aangehouden. De rechercheurs vroegen hem voor wien de brieven waren. Hij deelde me de, dat hij ze voor een landgenoot afhaalde, die in hetzelfde logement verblijf hield als hij. De politiemannen wilden zich in gezel schap van den aangehoudene naar het loge ment begeven, doch bulten het postkantoor gekomen, zagen zij plotseling een man op den loop gaan. Onmiddellijk sprong een re chercheur in een auto en reed naar het aan gedulde logement. Daar wachtte hij even toen verscheen de vluchteling van den C singel. Zeer waarschijnlijk kwam hij om koffer te halen en te verdwijnen. De werd door de politiemannen aangehoude: overgebracht naar de afdcellng Vreemi' gendienst aan het Haagsche Veer, bleek hij te zijn de een en twintigjarige „Wij mógen en kunnen de wijzers van het verkeer niet terugzetten” aldus luidt het leidmotief van de Vereeniglng voor Alcohol- bestrijding bjj het Snelverkeer (V. A. S.i. ..Het moderne snelverkeer Is er nu eenmaal en zat zich nog veel sterker uitbeelden.” Terecht ueschouwt de vereeniglng In haar nieuwe brochure een toeneming der onvei ligheid onvermijdbaar, hetgeen echter te vens voor haar aanleiding is aan dezen nieuwen tilci nieuwe elschen te stellen, aan wegen, voetgangers, bestuurders van törriJtuigen en overige weggebruikers. Verleden jaar heeft de vereeniglng eelt kleine brochure uitgegeven over de ver keersongevallen In Nederland in 1929 Hier in waren opgenomen uittreksels uit de on- gevallen-statist leken van de grootste zes plaatsen van ons land: Amsterdam. Rot terdam. 's-Gravenhage. Utrecht, Haarlem en Groningen. De thans verschenen brochure is te be schouwen als een vervolg op de vorige en handelt over de verkeersongevallen In '30. De vereeniglng besloo* gegevens te ver zamelen omtrent de verkeersongevallen In alle gemeenten boven de 20.000 inwoners. klassensolidariteit De organisatoren ver. fre Nu faul ik wlZTZiu eten.... Eindelijk in bet legioen. Een Rus officier ontvangt mij. Waarom hier* komen? vraagt hjj medelijdend en Ik schrei ook.... Ik schrei van ik schrei om het noodlot.... Ik omdat Ik mij zoo verlaten voel.... zonder vaderland.... dierbare moeder aard.... achl zoo ver van hier! zal ik u nooit wederzien?.... Emigranten-ellende 1 Haast a^le Russen Noord-Afrika. ZIJ vluchten uit de mijnen, uit het legioen.... en ook Ik vlucht.... vlucht onder duizend gevaren en kom eindelijk in Italië, nadat Ik als vagebond maandenlang in de Afrikaansche bergen heb rondgezwor ven en honger heb geleden. Ik werk.,.. be<M.... kom in de gevangenis.... ontmoet eindelijk een Rus, die mij kleeren schenkt en bij wie ik weer eens volop eten kan. Ik word nu naar Zwitserland afgeschoven en van daar weer naar Italië teruggestuurd In een eenzaam klooster aan den Simplor.- tunnel nemen vriéndelijke monniken mij als een broeder op. Eindelijk weer aan een tafel, met spijzen gedekt.zelfs een flesCh wijn.... voor my bestemd. Ik meen in eer. sprookjesland te zjjn. Doch ik kan niet in het gastvrije klooster blijven. Ik trek verder, zwerf langs de grens, blijf tenslotte In Zwit serland, krijg voldoende papieren en reis naar Duitschland. waar ik eindelijk een ge regeld bestaan vind. „De Verlosser van het Nieuwe Testament, die zich als een Barm hartige Samaritaan over mijn gebroken jong leven buigt. Is gekomen om de afgedwaalde menschheld, zooals wij ongelukklgen. In her innering te brengen, dat wij broeders zijn in liefde en waarheid onze eenlge plicht Is. Ik wil de geschiedenis van mijn leven niet be sluiten zonder de lezers aan te sporen, met mij wie hij ook zij liefde te zaaien. Aan die liefde heb Ik het zelfs te danken, dat Ik aan de poorten des doods ben ont snapt. Hulpvaardige menschen boden mij de 'broederhand en vormden voor mi) de brug tot een nieuw leven. Ik doe een oproep aan allen, om toe'te treden tot het leger der hel pende, opbouwende en liefderijke menschen en wel In naam der ontelbare broeders, die in de Afrikaansche woestijnen en elders in de wereld Ijjden en stervenZij haken naar verlossing! Maar zij kunnen niet geholpen worden tenzij door de liefde Laat ons dus lief hebben!" De ceremoniemeester van het Witte Huis Alcohol werkt tweeledig. In dit verband wordt gewezen op den In vloed van het gebruik van alcohol. De uitwerking hiervan is tweeërlei. In de cerate blaats nemen de zintuigen niet meer zoo'zuiver waar en wordt de werking der hersenen vertraagd, zoodat de reactie op het waargenomene niet meer zoo snel en zuiver tot stand komt als in normale omstandig heden. In de tweede plaats is daar de ver andering van het karakter; wie onder in vloed van alcohol is en dus minder goed in staat om een auto te besturen, voelt zich juist bijzonder ,.flt”, is veel luchthartiger dan anders en telt de gevaren minder. Het Is juist de combinatie van deze twee wijzi gingen. die den alcohol maken tot een der grootste gevaren voor het snelverkeer. De Vereen’glng voor Alcoholbestrijding bij het Snelverkeer richtte in dit verband vra gen tot de autoriteiten van de 48 gemeen ten boven 20 000 inwoners, omtrent de ver keersongevallen. daarbij verzoekend op te geven het aantal ongevallen met motorrij tuigen. waarbij geconstateerd kon worden, dat de bestuurder meer of minder onder dranktnvloed verkeerde. Het groote bezwaar schuilde intusschen hierin: hoe heeft dat constateeren van de al of niet nuchterheid der bestuurders plaats! In geeg, geval op een deskundige en dus zuivere wijze. Men begrjjpe dit, als de poli tie constateert, dat de bestuurder „onder Invloed” is. zal zij zich zeker niet vergis sen. Want dim zullen de bewijzen wel zóó duidelijk geweest zjjn, dat van vergissing geen sprake kon zijn. Maar de kwestie is, dat er zeer veel ongelukken zullen plaats gehad hebben, waarbij de bestuurder niet veheel nuchter was. zonder dat dit laatste door de politie geconstateerd kon worden, omdat het politie-onderzoek zich bij ons slechts kan uitstrekken tot ulterlijk duidelijk waarneembare kenmerken. De Vereeniglng acht het dan ook zeer toe te juichen. Indien hierin verandering gebracht zou kunnen worden en in plaats van den ondeskundigen polltie-agent of veldwachter, de deskundige medicus on- middellt’k na het ongeval er bij betrokken werd. Zulks geschiedt ook hier en daar in het buitenland, waar door bloedonderzoek of op andere wijze vastgesteld wordt, of er alcohol in het lichaam van den bestuurder aanwezig is. zjj het dan misschien ook een kleine hoeveelheid. Zóó is de toestand hier ter lande nog niet. Als de autoriteiten dan ook gegevens opgaven, bij hoeveel verkeersongevallen de bestuurder van het motorrijtuig meer of minder onder drankinvloed was, dan betrof dit natuurlijk alleen de duidelijk dronken bestuurders. Ook die waren echter lang geen ze’d’aamheld, zooals uit onderstaande opgave blijkt. een hand, hooren. Zijn oogleden vielen dicht. Met groote inspanning opende hij ze weer. HU sprak op lagen toon, In afgemeten zinnen: In het eerst na mjjn vertrek gebruikte ik den tijd om mijn plaats en snelheid uit te rekenen en te bepalen, waar ik zou landen De laatste dagen was ik echter te moe ge worden. Soms was ik bang, dat ik in de lucht in slaap zou vallen. Dat klinkt gek, niet waar, maar het is verscheidene keeren bijna gebeurd. Het moeilijkste gedeelte van de reis was de laatste dag geweest. Te middernacht vertrok hij uit Rome en tot Marseille had bij met stormen te kampen. Hij kwam daar Lij het aanbreken van den dag aan, maar hl’ kon niet dalen wegens mist. „Ik bleef wat rondvliegen, in afwachting tot het zov opklaren, maar na een uur kreeg ik daar genoeg van. Toen probeerde ik over de bergen te komen. Maar mijn machine was te zwaar geladen en kon niet klimmen. Ik moest toen nog een uur wachten voor ik verder kon gaan. Ik wou, ging hij verder, dat ik niet zoo slaperig was geweest, want een Engelsche verkeersvlieger had me den besten weg aangewezen, om door den mist te komen naar Engeland. Maar ik had het vergeten Ik kon niet veel meer onthouden, het was al genoeg om wakker te blijven. En waar schijnlijk ben ik nu langs den slechtsten weg gegaan Er valt over dat laatste stuk niet veel te vertellen, ik was zoo slaperig Toen ik land zag. dacht ik Engeland I Pevensey. Maar nadat hij de menschen, die kwamen aanloopen den tijd had laten vaststellen het hij zl)n machine, die weggezakt was weer gereed stellen en hij vloog nog door naar Croydon. Na deze smededeelingen een epos der vermoeidheid leidde men hem naar een warm bad. 155 dronken chauffeurs. In 1930 vonden In totaal 36 gemeenten 1553 verkeersongevallen plaats, waarbij‘dron kenschap zichtbaar de oorzaak was. Deze ongave betreft intusschen alleen de dronken bestuurders, die een ongeval ver oorzaakten. In art. 22tj der Motor- en RU- wlelwet wordt echter ook reeds de bestuur der strafbaar gesteld, die onder zoodanlgen Invloed van het gebruik van alcoholhouden de drank verkeert, dat hij niet in* staat moet worden geacht het motorrijtuig naar behooren te besturen. dus zonder dat reeds een ongeval heeft plaats gehad. Aangezien de enquête alleen liep over de verkeersongevallen, werd hiernaar geen enderzoek ingesteld. Dat ook dit aantal echter niet gering is, bleek uit een schrij ven van den burgemeester van Amersfoort, die, na o.a. medegedeeld te hebben, dat bij de verkeersongevallen 5 bestuurders on der invloed van sterken drank verkeerden, er aan toevoegde: ,X>por de politie alhier wordt artikel 22b van de Motor- en RJjwielwet zeer streng nageleefd; te dier zake werden in 1930 21 processen-verbaal opgemaakt.” Erkennend, dat ook voor andere catego rieën. die bij het verkeer betrokken zijn, sleepers, fietsers, voetgangers enz., geheel onthouding van het grootste belang voor verkeersveiligheid is, besluit de brochure met een opwekking tot de automobielbe- sluurders, zich geheel van het gebruik van alcoholische dianken te onthouden. Wat een recordbreker doorstaat klaarden uitdrukkelijk, dat de bokswedstrij den waren uitgeschreven als een demonstra tie der sportieve klasse, verbroedering van sowjet-arbeiders en hun collega's in het bui tenland. Toch kan de sowjetpers zich niet met deze wedstrijden vereenigen en de bla den van Transkaukasië verklaren nadrukke- HJk, dat zij ook van dergellfke bokswedstrij den op .idealistischen grondslag” niets moe ten hebben. De bolsjewistische bladen drukken zich in deze aangelegenheid zeer scherp uit. Voor alles wordt beweerd, dat boksen onder géén beding sport is. Voor lederen echten sowjet- sportman is het vreeselijk geweest bjj deze wedstrijden te Tiflis en Bakoe te kijken naar de met bloed bedekte proletariërs. Ingeslagen neuzen, gebroken vingers, verminkte kinnen en opgezwollen oogen. Deze vorm van sport zoo zeggen de bladen moet voor eens en voor altijd verdwijnen, omdat de deel nemers zich lichamelijk verminken en de toeschouwers demoraliseeren. Slechts in het leger en by de politie mag in de toekomst het boksen nog geleerd worden als zelfver- dedigtngsmiddel. Het boksen in het openbaar moet dan ook nadrukkelijk verboden worden. Rijke vette bourgeotstyoen kijken met be geestering toe aldus ae bladen hoe proletariërs elkaar murw slaan. Hieraan moet een einde komen. In plaats van het boksen moet de tennissport met alle mid delen bevorderd worden. Tenslotte wordt door de Sowjet-pers verklaard, dat de regee- rmg zich bjj een absoluut boksverbod in goed gezelschap bevindt, omdat talrijke vooraan staande mannen van West-Europa zich on omwonden hebben verklaard tegen het bar- baarsch spel dat boksen heet KON NED. STOOMBOOT-MAATSCHAPPIJ AMAZONE, 11 Aug. van Catania te Vene tië. AURORA, Palermo-Amht., passeerde 11 Aug. Lydd. BAARN (thuisreis) 11 Aug. te en van Cal lao. BOSKOOP, 13 Aug. 's avonds van de Pa- clflckust te Amsterdam verwacht. CLIO, 11 Aug. vaa Stamboul naar Bour- gas. COLOMBIA (thuirreis) 11 Aug. van Bar bados naar Plymouth. CRUNSSEN, 13 Aug.-van W.-Indlë te Am sterdam. COSTA RICA (Uitreis) 12 Aug. van. te Barbados verwacht FAUNA. 11 Aug. van Napels te Catania. IRIS, 11 Aug. van Odense naar Gothen burg. POSEIDON, 11 Aug. van Ceuta naar Ge nua. STUYVÈSANT (thuisreis) Madeira naar Plymouth. TIBERIUS (thuisreis) 10 Aug. van Puerto Plata naar Havre. TRITON. 11 Aug. van Oran. Wij maakten reeds melding van de kranige prestatie van den jongen Engel- schen vlieger Malison, die, naar nader blijkt, In 8 dagen en 22 uur Van Australië naar Engeland is gevlogen. Wij willen eenige korte feiten mededee- len, die op treffende wijze in het licht stel len, hoe groot deze prestatie was. De N R. Crt. ontleent ze aan de Dal 1ste Op zijn heelen tècht düs 23 uur 25 minuten heeft Mblison minder dan 10 uur geslapen. 2de Toen hij boven Britsch-Indië was woei zijn stofbril af, zoodat hü drie dagen met onbedekt gezicht heeft gjevlogen. 3de Toen hij Croydon bereikte, had hij in 23 uur absoluut geen rust gehad. Zijn rood-omrande oogen waren bijna dicht getrokken van moeheid. 4de Toen hij op Croydon zün motor had Ook in het Witte Huis vindt men op voor beeld van Europa, een afdeeling van het pro tocol tot wier hoofd dezer dagen Waren Delano Robbins Is benoemd. Deze functiona ris moet alle kwesties betreffende de etiquet te oplossen en regelen. Hü moet telegrammen van gelukwenschen aan de mogendheden re- digeeren, hy moet de plaatsen regelen, wan neer er een staatsbanket, wordt gehouden en de ontvangst van vorstelijke en hooggeplaat ste regeerlngen organiseeren. Hy moet bo vendien de nieuwe gezanten aan den presi dent voorstellen. Alle mededeelingen die de president aan staatshoofden richt gaan over het bureau van dezen etlquette-chef. Van den president wordt verlangd, dat hü bü ontvangsten of ontmoetingen niets over het hoofd ziet. Zonder genoemd bureau zou hü daar toe niet in staat zün. Een kalender die geregeld wordt bügehou- den, bevat alle data der verjaardagen van vteemde staatshoofden, nationale feestdagen en allerlei andere gebeurtenissen, die niet over het hoofd gezien mogen worden. De zoogenaamde „boodschappen van den president” moeten zorgvuldig gestyleerd zün en mogen nimmer steriotlep geredigeerd wor den. Bovendien moet de chef van het proto col zorgen, dat hooggeplaatste bezoekers zich thuis gevoelen. Hü moet zorg dragen voor verstrooiing, amusement, tolken en nog hon derden andere dingen. Voordat een nieuwe gezant voor Amerika benoemd wordt, vraagt de geaccrediteerde staat aan het hoofd van het protocol inlich tingen en Informeert of de benoeming aan het Witte Huls te Washington aangenaam is. Bovendien heeft de chef van het protocol nog een zeer delicate functie, die de exter ritorialiteit betreft. De vreemde diplomaten kunnen nJ. niet vervolgd worden en zü Heb ben het recht er een goed voorzienen wün- kelder op na te houden en zooveel cocktails te schenken, als zü willen. Maar desondanks hebben zü een permissie noodlg om wün, champagne en spiritualiën in de Vereenigde Staten in te voeren. Deze toestemming ver krijgen zü door bemiddeling van meerge- noemden chef. Slechts eenmaal heeft een Engelsch gezant van dit recht gebruik gemaakt en zich op het grondgebied van het gezantschap aan de prohibitiewet gehouden. Zün voorbeeld vond echter geen navolging. met den Portugeeschen bankblljettenzwendel is veroordeeld. De heer K. wordt in de brocure ervan beschuldigd dat hü Marang en Ban- deira geld gefourneerd zou hebben voor de hooge drukkosten der bankbiljetten. Dit feit zou eerst op den laatsten dag der rechtszitting aan de Justitie bekend zün geworden. Marang is toen plotseling op vrüe voeten gesteld, ofschoon hij in voorarrest zat en een flinke gevangenisstraf tegen hem geëischt was. Naar aanleiding van deze mededeelingen, heeft de advocaat van den heer Marang, mr. Rolandus Hagedoorn, met den meesten nadruk verzekerd, dat de naam K. in de zaak der Portugeesche bankbiljetten nooit genoemd is. In geen enkel verband is ter rechtzitting, noch voor de rechtbank noch voor het Hof van een bepaalde relatie tusschen K en Marang gebleken. Wel is voor de rechtbank aangetoond, dat Marang de drukkosten der bankbiljetten, ongeveer f 100.000, uit eigen middelen heeft kunnen voldoen. Naar de overtuiging van mr. Rolandus Hagedoorn berust deze beschuldiging ten opzichte van dr. K., dan ook slechts op pure fantasie. Ter nadere adstructie hiervan herinnerde hü er aan, hoe in December 1926 de recht bank de invrüheidstelllng van Marang ge lastte, uitsluitend op het feit, dat er slechts schuldhellng aanwezig werd geacht. Daar voor werd den heer Marang een straf opge legd gelük aan de preventieve hechtenis. In datzelfde vonnis werd hü gemotiveerd vrü- gesproken van datgene, waarvoor de officier veroordeellng had gevraagd, nJ. het valsche muntdelict. In hooger beroep heeft het Gerechtshof het vonnis der rechtbank vernietigd en den heer Marang wegens opzettelijke heling tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Echter werd de door den procureur-generaal gevraagde gevangenneming geweigerd. Uit dezen gang van zaken blükt wel, vol gens mr. Rolandus Hagedoorn, dat dr. K op de Invrüheldsstelllng van Marang geen invloed heeft kunnen hebben. Dr. K. vertoeft eenlgen tüd buiten Den Haag. Uit zün omgeving werd vernomen echter, dat hü er niet aan denkt een aan klacht wegens beleedlglng bü de Justitie in te dienen. Millloenen menschen zün het slachtoffer der bloedige revolutie in Rusland geworden. Nog beklagenswaardiger is echter het lot dergenen, die uit Rusland verstoeten zün.... de emigranten Ongeveer 3JJ millloen zwervers dolen nu al büna 14 jaar zonder tehuis op vreemden bodem rond De Russische emigrant N. von Sokolow heeft het ,JJ. D." „met bloed en tranen ge schreven wat deze arme vluchtelingen moesten lüden. De Bolsjewisten beloofden vrijheid, maar het waren niets dan leege phrasen, overal heerschte onbeteugelde anarchie. Myn vader zuchtte in de gevangenis, onze boerderij was leeggeplunderd. Moeder liet zich in güzellng stellen, opdat haar echtgenoot geld bü el kander zou kunnen zoeken, teneinde zich zelf en haar los te koopen. De arme moeder stierf in de gevangenis, tengevolge der ont beringen of.... vermoord. Als 18-jarige jon gen meldde ik mü als vrijwilliger aan bü het Witte Leger in het Zuiden en streed aan den Don. In Februari 1919 werden wij verslagen. Van de vele duizenden bleven er maar een paar honderd over, waaronder ook ik zelf. Gewond lag ik in de sneeuw bü 15 gr. koude. De „Rooden” trokken mü de laar zen uit en lieten mü liggen, ofschoon ik zwaar gekwetst was. Verminkt en gebrekkig kwam ik langs allerlei sluipwegen thuis aan. waar ik met mijn ouden vader aan het graf van moeder stond te schreien. In den herfst weer een nieuwe aanval der Bolsjewisten. Burgeroorlog! De eene Rus strydt tegen den andere. .De aarde dronk Russisch bloed en beefde. Ma chines vraten menschen. overal gloeide het vuur! De lucht sidderde!" Ik meldde mü opnieuw bü het witte leger van Bredow. Wü moesten vluchten. De vüand vervolgde ons van het eane dorp naar andere. Geen plekje Russische aardt, niet met het bloed der Russen door- drenkt is.... Mün broer Pet ja sneuvelde.... Ik sleepte zün lyk naar huls.... een onver- getelüke doodenrit.Onderweg ontmoet ten mü heele scharen vluchtelingen.... waaronder ook de verloofde van mün broer. Er vloeiden heete tranen tranen van droefheid, maar ook tranen van wraak En weer stond ik in den strüd.... Wü ver loren 2000 dëoden en 500 gevangenen Alle 500 door de Bolsjewisten met machi negeweren doodgeschoten. Ik vluchtte bedeldeging stelen tot ik eindelük de Roemeensche grens bereikteOnderweg verloren wü heel wat kameradenvan honger gestorvendoor den vüand ge dood of door rebellen doodgestoken. Roemenië weigerde ons binnen te laten Wü lieten de gewonden achter en vluchtten wekenlang voortdurend onder doodsge varen naar Polen, werden daar geïnter neerd en nu zün wü van kwaad tot erger vervallenHonger, ontberingen en allerlei slagen wachten ons. Ik meldde mü wederom bü het leger der Vrijwilligers en kwam in de Krim. Ik werd Ziek en men bracht mü naar een hospitaal, want ik had bovendien nog een zware wond aan m’n been. De Rooden kwamen aangestormd. „Vlucht! vlucht!” riepen de soldaten en zieke burgers. Wü vluchtten naar Sebastq- pol. Ik lag. kronkelend van pün, op een baar. Men droeg mü naar de haven. Achter ons raasde de stad In waanzinnige revolutie. Broederbloed vloeide in stroomen Het vaderland was ons vreemd geworden. Wü vluchtten op een Engelschen münlegger, die ons naar Constantlnopel bracht. Velen wachtten nog op familieleden, maar deze zün niet gekomen. Men zag wel fün gekleene stedelingen, die, ondanks hun welverzorgd uiterlük, arme bedelaars waren. Alleen de kleeren hadden zü gered. Beschaamd vroe gen zy aan de Turken om een stuk zwart brood. Emigranten-ellende! Ik werd in een hospitaal gebracht, waar ik onder behande ling van een goedhartlgen Franse hen dokter kwam. Sinds ik weer hersteld was, ben ik steeds op mezelf aangewezen geweest. Wat moest ik beginnen?.... Ik meldde mü bü het Fransqhe vreemdelingen-legioen. Voor mijn, vertrek naar Afrika zag ik duizenden zwervende daklooze landslieden. Zü bedelenzü zoeken tevergeefs naar werk.... zü jammeren om verdwenen bloed verwanten. Het vluchtelingenleger der burgermenschen Is even groot als de enorme massa Russische militairen. Russische vrou wen en meisjes vergooien zich noodgedwon gen om voor zich zelf of de kinderen een stuk brood te „verdienen''.... Emigranten ellende

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 12