ONS BLAD S. KROM Bezoekt den Katholieken Landdag F- 1 - s t I n 4* STOOMERIJ EN VERVERIJ Holl. Noorderkwartier te Schoorl VHF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 188 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1931 f40 f50 VOORNAAMSTE cKIEUWS Jongetje gedood STOOMEN chemisch reinigen. is Zie onze etalage Langestraat, waar- uit blijkt wat voor vuil wij in onze bovenkleeding mededragen. Een Wild-West avontuur Vrouwenhandelaars aangehouden Scheerstellen Schee rdoozen Ernstig auto-ongeluk te Mook De dalende groothandels- prijzen JOH. LAUWERS van op 15 Aug. e.k., nam. 3 uur, achter hotel „De Roode Leeuw”. Sprekers Prof. Felix Otten O.P. en Mr. Frans Teulings. AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL W Het te Venlo verbrand^ kind FINANCIEELE PSYCHOLOGIE NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Alk abonne'» op dit blad «Ito Inaevolne de venekeriocavoorwaarden heelemaal van kapelaaa Was met brandend stroo gegooid Twee De dader gearresteerd VI Vlieg-ongeval bij De Kooy De vlieger licht gewond HongaarschTsjechisch grens-incident. Drie treinaanslagen in Roemenië. Mj een jacht doeg Twee personen opgesloten Meter botst in een bocht tegen een ante Barometerstand 9 uur vm: 7.84, stilstand. De zuster van Paus Benedictus XV Alleen toegestaan met een geleidebiljet. 3 pet. onder het peil van 1913 Van het dale gevallen Met rerbrjjsedd hoofd opgenomen Het verblijf zal ongeveer drie weken doren. Een mijn gevonden Minister Paul Reynaud indien het (basis De vierde. po- De schuld van den loods ge- De Koningin op reis Hare Majesteit chauffeert «elf. Oude man overreden Het slachtoffer overleden. '5 vrouwenhandelaars te Amsterdam aangehouden. De moordaanslag te Emmercompaacuum De razende, gepantserde smokkel-auto Ernstige autobotsing te Mook; ernstig gewond. De zuster van Paus Benedictus XV, gra vin Persico della Chiesa, ligt te Venetië ern stig ziek. Paus Pius XI heeft haar Zijn ojjzonderen Zegen doen toekomen. De tent van Sjef van Dongen gevonden vergissing nog aanwezigheid w. ge- Z. II. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen naar Noor wegen. In den Wassenaarschen „dubbelen raad” is slechts één pro-annexionlst gekozen. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8 59. 1913 1919 1920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929 1930 118 118 115 102 100 97 131 133 133 117 113 112 11S 119 118 106 103 101 De Koningin heeft blijkens een Oosten- rijksch blad, tijdens de feestspelen van Max Reinhardt, ook Salzburg bezocht. Zelfs twee maal. Wü vermelden dit wegens een nog ongekende bijzonderheid, namelijk dat H. M. zelf chauffeert. Het bericht meldt toch: Na eenige dagen keerde zij weder in Salzburg terug. Ditmaal reisde zij in een auto en zij chauffeerde self.” De Waaloverbrugging te Nijmegen door den raad aanvaard. FAYGLOP 3 - ALKMAAR schlen handje gevolg: dieten; Zal wèl een bezoek aan Ned.-Iudië brengen Glsti Straat' on gelul Drie Inbraak in dp R. K. Pastorie te Halfweg 400.aan kopergeld gestolen. De politie te Amsterdam heeft Dinsdag avond een 37-jarige man en een 35-jarige vrouw gearresteerd, die aan de O. Z. Achter burgwal woonden. Zij worden er van verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan X misdrijf van vrou wenhandel 191» 100 100 296 252 187 160 143 156 155 144 153 151 149 119 133 131 129 113 110 108 Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen naar Noorwegen Nadorststraat ten bedrage van week is ingetrokken. ABONNEMENTSPRIJS) Per kwartaal, voor Alkmaar tj— Voor buiten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 6.60 booger Algemeen indexcijfer 48 artikelen 1901/1910 100 112 338 319 199 174 165 171 173 162 165 167 159 131 Mei 1930 Juni 1930 JuU 1930 Mei 1931 Juni 1931 JuU 1931 Indexcijfers vergelijking 1913 100 100 304 292 182 160 151 156 155 145 148 149 142 117 Een herinnering aan de dagen van de „Italia” Het indexcijfer voor groothandelsprtjsen over Juli tot 3 pet. onder het peil van 1913 gedaald. De vermetele kennis maken met de Duitse: Bij onderzoek van den Wag voor smokkeltochten speclaAl zijn. Aan alle kanten was 'J met staalplaten van daardoor absoluut kogelvrij bestuurder droeg een stalen tegen de revolver- en geweerl schermen, terwijl in den auto motor gebouwd was. die i snelheid mogelijk maakte. Voorts', bleek, dat georga- één Ud >i> verlies ven "n anderen vinaar Volgens „La Dépêche Coloniale” xa! do Fransche minister van Koloniën na Indo China ook Ned.-lndië bezoeken. Bjj het leggen van eternietplaten op het rieten dak van de villa „De Meerle", aan den Oud-Bussummerweg, onder Huizen, sloeg de 24-jarlge loodgieter G. van Riel uit Bussum, zich met een hamer op een der vingers Door de pijn sloeg de man achter over en viel op straat. Met verbrijzeld hoofd werd hij opgenomen. De dood is onmiddel- illjk ingetreden. De arrestatie is geschied op aanklacht van twee slachtoffers van de praktijken dezer menachen. Bjj een controle door de zedenpolitie wer den nl in een berucht huis aan den O.Z. Achterburgwal twee meisjes aangetroffen, die verklaarden onder valsche voorspiegelingen uit Brabant te zijn gekomen naar de hoofd stad. Daar heeft men haar onmiddellijk ge bracht naar het bewuste huis aan de O.Z. Achterburgwal, waar zij werden vastgehouden tot de politie ingreep. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f L25: elke regel meer f9M. RECLAME per regel f 6-75 voor de eerste pagina; voor de overige pagina's f 6.50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bU vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels; iedere regel meer 0.12 Dinsdagavond is de auto van de familie K. uit Nijmegen, die met kapelaan Böckellng aldaar voor een liefdadig doel naar Heerlen was geweest, op den terugweg naar Njmegen bij Mook tegen een boom gereden. De auto moest uitwijken voor een tegemoet rijdenden wagen, geraakte toen In de tramrails en sloeg tegen een boom. Kapelaan B die naast den bestuurder zat, was er het ergst aan toe. Hij kreeg eer. vrij zware schedelbreuk en een dubbele kaak frac tuur. Hij werd onmlddellük opgenomen en vervoerd naar de kweekschool te Mook, waar hij een rustlgen nacht doorbracht. Zijn toe stand was gisterochtend geruststellend. Gisteren Is hij per ziekenauto naar het St. Canisius-zlekenhuis te Nijmegen overge bracht. De andere Inzittenden van den verongeluk ten auto kwamen er goed af en konden de reis naar Nijmegen voortzetten. Het vierjarig zoontje van den heer Pathuls te De Haukes op Wierlngen, raakte gisteren al spelendeonder den bak van een stilstaande klpkar. welke bak men loedelijk had losgemaakt en die om sloeg waarbij de kleine een zeer diepe hoofd en halswonde kreeg. De Inmiddels Ingeroe pen geneeskundige hulp kon slechts den dood constateeren. De regels van <jen weg Twee smokkelaars Aken gedood. De smokkelhandel in het Nederlandsch- Duitsche grensgebied, die eenige weken ge leden vrijwel tot stilstand was gekomen on der den invloed van de dreigende Inflatie, is de laatste dagen weer sterk opgeleefd. Met welk een driestheid de smokkelaars te werk gaan, bewijst de volgende geschiedenis, meldt het „Hdbd.” Een geheimzinnige smokkelauto maakte t gansche Neder-Rijnsche grensgebied, vooral in de nabijheid van Walbeek onveilig. De dolste geruchten deden de ronde. Menschen. die 't langs de wegen razende voertuig gezien hadden, wisten te vertellen, dat het een met stalen platen gepantserde personenauto was. waarvan de bestuurder In Macio woonde. Zekerheid had men daaromtrent niet, maar de douaneambtenaren begonnen stelselmatig jacht op het voertuig te maken, dat groote hoeveelheden koffie en tabak uit Nederland In Duitschland bracht en meestal bij nacht en ontij verscheen en met ongelooflijke vaart over de wegen voortjoeg. Er werden barricaden op den weg opgeworpen, greppels gegraven, salvo op salvo op den gebllndeer- den wagen afgèyuurd; niets hielp. De auto ..nam” alle hindernissen zonder eenige moeite- Toen heeft waar de bestuurde: Week een boerenhi zijn en den eerstvo Uitvoer van bloembollen Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt het volgende mede betreffende de in dexcijfers der groothandelsprijzen over Juli 1931. Stranding van de „Statendam” lachlnlst van een naderende bemerkte gaf hij op ongeveer 1 signalen met den bel, waarop Alle abonne'» op dit bind «lin Inaevolae de renekerinoeoorwnnrden f Ofinn Levenilnnxe Keheele onaeaebiktbeid tot werken door f 7 Cf) 1,11 een ongexal met f OCI) bi) verlies van een band f IOC bil rerliea van een f Cf) een breuk van tegen ongevallen veraekerd voor een dar volgende uitkeerinaen I OUUU.” verliea van beide armen.,beide beenen ot beide oogen wV» doodeliiken afloop een voet of een ooi I4J.“ duim of wiiavinacr wv« been of arm rechtend heeft' op den Dordtschen ifcg te Rotterdam een zeer ernstig Liplaats gehad. broers en een kameraad uit Zetten afkomstig, fietsten te ongeveer half 10 nabij den Oosthoek achter elkaar tusschen de rails van de stoomtram en de afzetting van de trambaan. Toen de 'ims stoomtram dit 200 M. afstahd de drie voorste fietsers den rijweg verlieten en naast te rails gingen rijden. de 30-Jarige A B., kon echter niet zoo vlug uit den weg komen en ofschoon de machi nist van de stoomtram alle mogelijke gingen in het werk stelde om zijn machine tot staan te brengen, werd de ongelukkige gegrepen en op zij geslingerd. In bewusteloozen toestand en bloedend uit een groote hoofdwonde werd hij opgeno men en door den O. G. D. die zeer snel ter plaatse was, naar het ziekenhuis aan den Coolslngel vervoerd. Bjj aankomst bleek echter dat de man aan de gevolgen van een ernstlgen schedelbreuk reeds was overleden De Raad voor Scheepvaart heeft gisteren uitspraak gedaan Inzake het aan den grond loopen van de „Statendam” bij Southamp ton. De raad is van oordeel, dat het ongeval een gevolg Is van een vergissing van den loods, die de Thom Knall-boel voor de West Bramble boel heeft aangezien, welke vergissing door dezen volmondig Is erkend. De kapitein heeft Ingegrepen, zoodra hij be merkte, dat de loods zich had vergist en het is wel begrijpelijk, dat de kapitein op deze vergissing niet was bedacht, daar hij te doen had met een ervaren loods, die te voren niet den Indruk had gewekt, dat hjj niet voor kUn taak berekend zou zijn. Te Valkenburg Is gistermiddag de 84- Jarige Lernmen uit Oud-Valkenburg door een personen-auto overreden en levens gevaarlijk gewond. Dc oude man liep in de richting Vilt rechts van den weg, toen de auto hem omver reed. Met een hersen schudding, schedel- en armbreuk Is de man naar bet Roode Kruisgebouw overgebracht. Blijkens een gisteren verschenen Staats blad no. 360, vermeldende het Kon. Besluit van 5 Augustus jJ. tot toepassing van art* 8 der landbouw-uitvoerwet 1929, met betrek king tot bloembollen, is het verboden bloem bollen uit te voeren of aan eenig middel vaij vervoer tot uitvoer aan te bieden. Indien zij niet vergezeld zijn van een geleidebiljet, ten bewijze, dat de zending voldoet aan de bij art. 4 van dit K. B. gestelde eischen. Art. 4 bepaalt, dat een geleidebiljet slechts wordt afgegeven, indien de uit te voeren bloembollen bij keuring gezond zijn bevon den en voldoen aan redelijke eischen. In ver band met het doel, waarvoor zij bestemd zjjn en indien de verpakking zoodanig is, dat de bloembollen geen schade kunnen lij den van daarbij mede te zenden struiken of vaste planten. De plantenzlektekundige dienst Is belast met de keuring en met de afgifte van de ge- leidebUJetten. Naar gemeld heeft de Rijksbegrooting voor 1932 het departement van Financiën verlaten en is aan den Raad van State toegezonden. Al eerder heeft het gerucht de ronde ge daan, dat deze begrooting een belangrijk te kort zou aanwijzen en een blad spreekt nu van een tekort van ruim 50 mlllioen. Naar het „Vad.” van bevoegde zijde ver neemt, ontbreekt echter aan dergelijke nichten elke fettelijke grondslag. Indexcijfer voedingsmldd. e.d. 28 artikelen 1901/1910 100 112 326 277 206 174 159 173 174 163 172 176 167 134 Gistermiddag ongeveer vier uur heeft WJ het vliegkamp De Kooy, nabij Den Helder, een vliegongeval plaats gehad. De korporaalvlieger Reumerman startte met een Fokker-verkenner F. 1. Hl) startte evenwel met den wind mee, waardoor hij niet voldoende hoogte kon krijgen. In het Noord-Hollandsch kanaal, In de onmlddel- lljke nabijheid waarvan het vliegveld Is gelegen, ligt een schip, dat als krabbenmeel fabriek is Ingericht. De piloot trachtte zijn vliegtuig over dit vaartuig heen te krijgen, doch botste bij deze poging tegen den hoo- gen ijzeren schoorsteen, die zich op het schip bevindt. Het vliegtuig sloeg over den kop over den dijk, die langs het kanaal loopt en kwam In de schorren terecht, die achter dezen dijk liggen. Het toestel werd vrijwel geheel vernield. De piloot werd naar het marine-hospltaal te Den Helder vervoerd. Hij heeft een ver wonding aan zijn knie opgeloopen. Hoogst waarschijnlijk is zjjn knieschijf gebroken, zoodat dit ongeval, afgezien van de mate- rteele schade, nog goed Is afgeloopen. ALKMAAR Telefoon: Administratie Na 433 Bedaette No. 6U Raad voor de Scheepvaart Nijmeegsch kapelaan zwaar gewond Bij beschouwing der 1913 100), over JuU 1931 In met die der voorgaande maand, blijkt, dat X algemeen indexcijfer met 3 (3 pCt.l, dat der voedingsmiddelen met 2 punten (2 pCt.) is gedaald. Hierdoor daalde het algemeen indexcijfer beneden dat van 1913. Tegenover een prijsstijging van 22 artike len <18 voedingsmiddelen) met in totaal 105 punten, w.o. lamsvleesch met 33, kaas met 12 en varkensvleesch met 11 punten), staat een prijsdaling van 13 artikelen <6 voedings middelen) met in totaal 204 punten (w.o. aardappelen met 69 hooi met 34, zemelen en hars elk met 22 en terpentijnolie met 20 punten) De stijging van Juni tot Juli, in procenten uitgedrukt. Is als volgt: varkensvleesch 205, lamsvleesch 19.0, kaas 119, kalfsvleesch 10.1, lijnolie 7.1, boter 4.7, katoen 5.7. tin 4.6, pe per en zilver 4.3, gerst 3.7, naver 35, melk 3.1, zout 2.4, tarwe 2.1» rijst en groene erwten 1.9, koffie 1.7, suiker en marcaronl 15, maïs 1.4 en eieren 15; de daling was voor: hooi 38.7, hars 23.3, aardappelen 22.6 zemelen 19.8, terpentijnolie 14.0, hout 7.4, paardehuiden 7.1, thee 6.8. petroleum 5.0, hennep 45, run- derhulden 4.5, rundvleesch 45 en rogge XL Gistermorgen omstreeks half acht heeft op den Wllpschendljk tegenover het Schouw PU Deventer een ernstige botsing plaats gehad tusschen een auto, bestuurd door den heer A. J. de Gr. uit Deventer en den motorrijder B. S. uit Voorst, die te Deventer Werkzaam Is. De motorrijder, die uit de richting Voorst kwam, reed links door de bocht en botste met flinke kracht tegen den auto aan, die uit de tegenovergestelde richting kwam. Zoowel de motor als de auto werden zwaar beschadigd. De heer de Gr. en een kindje, dat naast hem zat, kregen gelukkig geen letsel. Met den motorrijder liep het echter minder goed af. Bij het onderzoek In het zlek-nhuis, waar heen hij per politiebrancard werd vervoerd, bleek, dat hij groote wonden had gekregen, die Intusschen wellicht niet van ernstlgen aard zijn. Men deelde van particuliere zijde nog me de, dat het uitzicht ter plaatse In niet ge ringe mate belemmerd wordt door een hooge heg, aan de zijde van het Schouw. moeten wagen. Maar harte gaat het niet. De groote vraag voor Duitschland is: in hoe^rre zijn de amicale besprekin gen der laatste maanden er In ge slaagd deze verschillende psychologische Instellingen met elkander te verzoenen, tegen elkander op te heffen of elkander te versterken? Dat nu is een totaal onberekenbaar iets. Dat is de groote X In de toekomst van Duitschland want gesteld eens, dat deze verschil lende mentaliteiten elkaar neutrallsee- ren? Dan gebeurt er niets. Overigens legt er in het Duitsche verschiet een even groote Y voor de oogen van de mogendheden. Zal het Duitsche volk gretig gehoor verleenen aan de revolutionnaire hetze, waarmee het van twee kanten wordt bestookt? Zal de tegenweer van de regeering sterk genoeg zijn om de vijanden in eigen boezem te weerstaan? Zullen de nood verordeningen blijken doeltreffend in hun werking te zijn? Niemand is er, die u dat te voren kan berekenen uit statistieken, grafieken en tabellen. Zóó biedt de heele wereldsituatie op financieel gebied thans het beeld van een strijd tusschen de psyches der vol keren. En wat is meer onberekenbaar dan de ziel? Het bezoek vxn de Fransche regeering aan Duitschland zal warschijnljjk begin September plaats hebben. In het Academisch Ziekenhuis te Gronin gen Is gistermorgen de 30-jarige S. S. het slachtoffer van den moordaanslag te Emmercompascuum aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. De dader, J. van K., is eergisteren op transport gesteld naar Assen. Het ongeluk, waarbt het vierjarig doch tertje van den heer te Venlo is verbrand, heeft zich als volgt toegedragen. Eenige opgeschoten jongens van 12 tet 17 jaar hebben in de Zandbergen bij de Vel- denscheweg vuurtje gestookt. Een oude stroomatras, die zij ergens In de bosschen gevonden hadden, wierpen zij op het vuur Jongere kinderen, die 4n de buurt aan het spelen waren, kwamen naar het vuurtje kijken. De bengels hebben toen met bran dend stroo naar de kinderen geworpen. De 17-Jarlge H. liep de kinderen met de stroo- fakkels achterna en heeft de vierjarige M. 8. een bos brandend stroo op het hoofd en rug geworpen, met het noodlottig ge volgd, dat de kleine aan de bekomen brandwonden bezweek. Het lijkje is door de politie in beslag genomen. De 17-Jarlge H., wonende aan de Runnes- straat, is gearresteerd. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan in zake het stooten van het ss. „Oranla” tegen de basaltsteenen van den Zuiderstrekdam van het Nieuwe Buitenka naal in de haven van IJmuiden. Dit wijt de Raad geheel aan de grove van den loods, die de witte gasboel, wel een flikkerlicht, welks daar ter plaatse hem bekend was, aanzag voor een schip, terwijl, zelfs licht een schip ware geweest, de „Oranla” nog geen voldoende ruimte zou hebben ge had om tusschen den wal en dat licht door te gaan. Wanneer een loods zulk een grove fout maakt, bestaat er, naar 's Raads oor deel, voor den gezagvoerder aanleiding om onmiddellijk In te grijpen. Ook betreffende de wijze van binnenkomen was niet alles In orde. Z V Door de stoomtram gegrepen Doodelijk ongeluk te Rotterdam Hoezeer men by het bestudeeren van je financleele verhoudingen In Europa jok aanvankelijk kan meenen slechts met doodnuchtere cijfers te doen te hebben, die hun stevige basis hebben in waargenomen ei> In statistiek ge brachte feiten van het economisch le ven, toch moet men bij nader inzicht wel tot de conclusie komen, dat ook op dit gebied de onberekenbare elementen van de menschelljke ztel een niet te pnderschatten plaats innemen. Het probleem, dat de laatste maan den de ministers en de bankdirecteu ren heeft bezig gehouden in hun ami cale samenkomsten, achtereenvolgens te Chequers, Parijs, Londen en Berlijn, is wel een duidelijk voorbeeld van den Invloed der psychologische factoren in de financleele sferen. De aanvang, immers, was eenvoudig een vertrouwenskwestie. Duitschland dreef sedert den verloren wereldoorlog bijna geheel op credleten op korten termijn, een zeer wankel vlot, dat aan twee kanten kon omslaan, n.l. wanneer het buitenland zijn ver trouwen verloor, of wanneer het een politiek spelletje met Duitschland wilde spelen. Inderdaad is een van deze beide dingen gebeurd: het vertrouwen Is geschokt en de politiek heeft mis achter de schermen wel een meegeholpen. Met het bekende een massale opzegging der cre- een kapitaalvlucht, die de goudvoorraden der banken en dienten gevolge de dekking van den bankbil jettenaanloop, de veiligheid dus van het geld zelf, ernstig in gevaar bracht. Het Hoover-moratorlum heeft geen keering gebracht, heeft het geschonden ver trouwen niet kunnen herstellen, heeft dit psychologisch proces niet kunnen stuiten in zijn verloop. Zóó sterk kunnen psychologische pro cessen zijn. Van ministerconferenties, die aan stonds volgden op den krach der Duitsche banken, heeft men weinig méér bijzon derheden kunnen hooren, dan alleen het feit, dat de sfeer, waarin men con fereerde, een sfeer van vertrouwen was. Eu men heeft dat als een goed teeken opgevat als een noodzakelljke voor waarde zelfs voor het slagen der be sprekingen, waarin tatiellen en econo mische gegevens alleen maar moeilijk heden brachten In het onderling be grijpen. Ook de vermoedens die men heeft over de toekomst, berusten geheel op psychologische berekeningen voor zooverre men tenminste dergelijke be rekeningen maken kAn. Zoo weet men, dat rFankrijks hou ding tegenover Duitschland In hoofd zaak wordt bepaald niet aleen door een modernen hopelijk echter ver zwakten vorm van „ceterum censeo”, maar vooral ook in deze kwestie door de financleele ervaringen, die het land in de laatste jaren heeft opgedaan. W Frankrijk heeft in den wereldoorlog groote schaden geleden, een kwart van zijn heele volksvermogen welke schaden nog lang niet zijn aangevuld. Onmiddellijk daarna werden door den krach van Rusland met één slag 1.600.000 Franschen geruïneerd. En daarna kwam de Inflatie nog. Is het dan nog te verwonderen, zoo vraagt men zich af, dat ditzelfde Frank rijk sinds het door de onschatbare diensten van een Poincaré die den franc wist te stabillseéren en van de Fransche zuinigheid gebruik wist te maken een schatkist bezit, die rela tief beter gevuld Is dan die van Ame rika, zich wel driemaal bezint voor X weer geld uitleent op langen termijn en dan aan een land, dat het, om an dere redenen nog, minder vertrouwt, dan het vroeger Rusland vertrouwde? De ervaringen hebben Frankrijk wijs gemaakt en voorzichtig In zijn poli tiek (is het niet veel beter hier van „psyche” te spreken?). Engeland staat er heel anders tegen over, het leent eigenlijk liever op langen termijn, om langer andere lan den aan zich te verplichten waarschijn lijk. Het mislukken van de ééne wordt toch wel weer gedekt door het succes van een andere, en de Engelsche koop man en geldmagnaat beroemt zich liever op de algemeene welvaart v^p zijn land, dan lang na te denken over het gevaar van een of andere leenlng vast overtuigd als hij is, dat het 'geld vroeg of laat toch wel weer Lombard Street zal binnenvloeien. Zoo schreef het onlangs nog de Sunday Times en herhaalde correspondenten uit Enge land in onze voornaamste bladen be vestigen dit inzicht meerdere malen. Amerika staat met zijn opvattingen precies tusschen de dorpspolitiek van Frankrijk en de grootbank-psyche van Engeland In. Amerika staat nog steeds in weifeling of het al dan niet export land blijven wil; of het Monroe, dan wel Hoover zal volgen. Wil het dat In derdaad blijven, dan zal het zich wer kelijk aan credleten op langen termijn „La Dépêche Coloniale” meldt, volgens het „Hdbd.", thans, dat de Fransche mi nister van Koloniën de heer Paul Reynaud, wel een bezoek aan Batavia zal brengen, op de terugreis van Indo-China. Op 3 of 4 October zal de heer Reynaud per kruiser „Duquay Trouin” te Singapore aankomen, waar hij ral overgaan op een oor logsbodem der Indo-Chineesche wateren. Aankomst te Saigon6 October. Een maand zal worden gereisd door Cochinchina en Tonkin, waarna op 10 November tie terugreis zal worden aanvaard. Via Batavia en Colombo. Terugkomst in Frankrijk: 22 December. Na de Nederiandsche bedevaart naar Dok- kum met zijn hooge tegenwoordigheid te heb- hebben opgeluisterd. is Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht Maandag, in gezelschap van den Weleerw. heer J. de Geus, oud-missionaris in Noor wegen, voor eenigen tijd naar Noorwegen vertrokken. Maandagmiddag na afloop der plechtige processie te Dokkum. is Mgr. per auto naar Groningen gereden om van daar met den avondtrein naar Bremen te reizen waar werd overnacht. Dinsdagmorgen vertrok Mgr. over Hamburg naar Kopenhagen, waar de reis eenige dagen wordt onderbroken. Per boot gaat de reis verder naar Noorwregen, q^aar o.m. Oslo en Bergen Zullen wOTden bezocht. De reis van Mgr. zal ongeveer drie weken duren. De Rijksbegrooting 1932 Geruchten over een tekort. Een expeditie, uitgezonden door het dag blad Stockholms Tidningen”, heeft bij op- metingen op .het eiland Foyn de tent gevon den, waarin Sora en Sjef van Dongen ver bleven hebben toen zij op zoek waren naar de schipbreukelingen van de Italia. Men zal zich herinneren, dat de Itallaansche kapitein en zijn Nederiandsche makker gered zijn door vliegtuigen, die Juist een stukje open water tusschen het z.g. pakijs vonden om neer te dalen. Gelegenheid om hun eigen dommen mee te nemen hadden zij niet meer. Nu hebben de Zweden echter drie Jaar later de tent gevonden en daarmee een beurs met Italiaansch en Noorsch geld en een gouden horloge van kapitein Sora en een klektoestel. Ook troffen zij in de tent nog een schedel aan van een der honden van Sjef van Don gen. die. zooals men zich herinneren zal, af gemaakt moesten worden. o - Bij het spelen onder een kipkar alle hindernissen mep de plaats opgespoord, zijn waar afleverde. Het Istede onder Eklngen te jgnden keer, dat het ge heimzinnige voertuig', weer over de grens snorde, werden geen hindernissen in den weg gelegd, doch zag de bestuurder zich op de plaats van bestemming plotseling om ringd door de douane en\de politie en werd de vragen met inhoud ih beslag genomen, bestuurder moest natuurlijk che gevangenis, gen bleek deze 1 ingericht te 'hij gepantserd 10 millmeter dik en gemaakt. De Helm om zich rkbgels te be- eén vliegtulg- wabnzinnige _ts\bk het voertuig toebehoorde aan eeh i niseerde bende, waarvan men slechts in handen gekregen heeft. De huurdersstaking te Rotterdam - De eigenares van eenige panden ta Crispljnlaan te Rotterdam heeft erin tbege- stemd, de huur met 50 cent per week te ^ver lagen. De aangezegde verhooglng van huur in\ de f 1.ber v w Een visscher heeft te Vlissingen een oor\ logsmijn aangebracht, die door de Marine zal worden gedemonteerd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1