PROVINCIAAL NIEUWS FINANCIËN BRIEVEN UIT UITGEEST SCHAKEN VRAGENBUS VEILING-O VERZICHT 5 i it OUDE NIEDORP WERVERSHOOF UITGEEST KAL VERDIJK BERKHOUT CASTRICUM ZWAAGDIJK HOORN HENSBROEK SPANBROEK URSEM SCHAGEN O°MFrR ANDIJK DEN HELDER ST. MAARTEN OBDAM HEEMSKERK DE RIJP HEILOO dit Kamer van Koophandel nog hetzelfde be- Catharlna Adriana ten raadhuize De te Bazel der ZATERDAG A.S. DE DISPENSATIE OP in jaar. 69 i treft geen schuld. len en van Elisabeth Kooij. I f i Burgerlijke Stand. Geboren. Hendrike, d. van 1 be vy B® 4 Glasbergen. Ondertrouwd Jaar, alhier, examen Besmettelijke dekte In de afgeloopen week zijn er in deze gemeente 3 gevallen van roodvonk voorgevallen. Jaarvergadering Nederlandache Schaakbond De algemeene jaarvergadering van den Ne- derlandschen Schaakbond zal op Zaterdag 39 Augustus a.s. in hotel „Terminus" te Utrecht worden gehouden. Besmettelljkc ziekte In de afgeloopen week is in deze gemeente 1 geval van para- typhus (typheuze vorm) voorgevallen. met een een M Blokdijk en A. Groen. Maria, /l. van C. Verdonk en M. Schenner. Overleden: Trijntje Schagen, echtgen. van Simon Hottentot. Herwonnen Levenskracht A.s. Zondag 16 Augustus worden bloempjes verkocht ten bate van Herwonnen Levenskracht. Dit mooie doel wordt gaarne warm aanbevolen. Persen» 11» De heer A. Volkers, alhier, slaagde te *sX3ravenhage voor het examen teekenen M O. Autotocht ouden van dagen Evenals vo rige jaren wordt ook alhier wederom een autotocht voor de ouden van dagen geor ganiseerd en wel op 31 Augustus. voor fijn en 11. tend Gistermorgen kwam 8 baal Nep als voor» loopers van den spoedig te verwachten ulen- aanvoer. Het partijtje bracht 2M per baal op, wat nu Juist niet als een veelbelovend begin kan aangemerkt woeden. De Tomaten vermogen ook geen belang stelling meer te trekken én noteerea niet meer dan 890, 590 en 7.10 voor A, B en C kwaliteit. Personalia. De heer A. Klaasse, slaagde gisteren te Haarlem voor het hoofdacte. De Kermis Hoewel de tijdsomstandig heden en het weer zich er niet bijzonder toe leenden, om de kermis normaal te doen verloopen, kan deze toch nog als vrij goed geslaagd worden beschouwd. De drukte viel vooral Zondag en Dinsdag mee. genomen werden Succes Het fanfarecorps „Volharding” behaalde op het nationaal concours te Nieuwendam een 2en prijs met 110 punten. Aantal punten voor een eersten prijs mini mum 114 punten. Dit is een mooi succes en een gelukwensch waard. Verschillende inzenders hebben er ons op merkzaam op gemaakt, dat er verschil van meening bestaat over de interpretatie van de dispensatie op Zaterdag aa. Beteekent. zoo vraagt men ons b.v. (de dispensatie voor bedrijven, winkels en kan toren is duidelijk genoeg) dat men in een fabriek of werkplaats mag laten werken. Deze vraag moet bevestigend worden be antwoord. Vraag 1. Personalia. De heer A N. A. Greuter, al hier, slaagde gisteren te Haarlem voor het examen hoofdacte. en alles in aanm< vrij goede zaken l Als bijzondere attractie was er dit jaar een circus tijdens de kermisdagen. Zondag kon door het slechte weer de vastgestelde openingsvoorstelling niet doorgaan. Deze had Maandagavond plaats voor een niet zeer talrijk publiek, onder het geruisch van neer plassende opkomst was. Evenals Hulde Dat ondanks den minder gunsti- gen toestand. De Zwaagdijkers hun békende goedgeefschheid niet verloren, b’ijkt wel, nu het comité voor de feestviering ter gelegen heid van de eerste H. Mis van pater C. Mo lenaar, een bedrag van bijna 400 inzamelde. De Parade op J1 Augustus Wanneer bij c’ gunstig weer de parade wordt afgelast, zal Harmonie „A polio" De Harmonie .Apol lo” heeft besloten deel te nemen aan. het concours uitgeschfeven door de Harmonie „Excelsior” te Amsterdam op 24 April 1933. Dit concours zal worden gehouden in het Concertgebouw Alleen zal daaraan kunnen worden deelgenomen in de afd. Uitmuntend heid, Eere-afd. en de Superieure afdeellng. Apollo zal in dit. concours voor het eerst uitkomen in de Superieure afdeeling. AFSLAGVEREENIGING BEEMSTER, PURMEREND EN OMSTREKEN De dagen achter ons gaven weinig bemoe digends te zien. Met vrijwel alle artikelen waarvan eenlg aanbod was, liep het mis en sagen wij het nu en dan zelfs zoo ver komen, dat tegen den minimumprijs geen plaatsing was te vinden. In de ergste mate was dit met snljboonen bet geval. Vooral op den 6en en 7en Augustus bleef hier van een groot deel onverkocht. Heelt mooie stoksnjjboonen brachten het vaak niet verder dan 4—5 cent per Kg. Droevig als men op een dergelijk* manier z*n arbeid beloond net. Tot dezen toe stand beeft ongetwijfeld het snikheete weer bet zijne bijgedragen en menig tuinder be groet dan ook ongetwijfeld het inmiddels in getreden koelere weer, dat direct al reeds een kleine prijsverbetering deed zien. Aan het einde der week liep de prijs der slaboonen met draad om de 34 gulden per 100 Kg., terwijl de dubbele zonder draad zich om de f 5 bewogen. Maandag 10 Augustus gaf reeds een duidende verbetering te zien en zagen voor met en zonder draad reep, als rnldden- prijzen weer f 5906 en om de f 790. Enkele boonen werden op den Beten Augus tus met f 8.60 en zonder draad met f 10 per 100 Kg. betaald Hiervan was het aanbod niet groot, trouwens van de dubbele slaboo nen liepen de dagaanvoeren ook reeds terug tot 3035000 Kg De komende dagen zien wij vrij zeker de boonenaanvoeren geregeld af nemen, daar de groote pluk gegaan is. De Augurkenmarkt van Zaterdag 8 Augus tus liet ook een tamelijk ongunstig beeld ach ter. De stemming was bepaald terughoudend en de prijzen uiteraard afbrokkelend. Bij een aanvoer van ruim 90.000 Kg. grof werd hier voor gemiddeld f 3.303.50 per 100 Kg. be taald. Basterd was er tengevolge v. d. snellen groei door het beete weer niet veel, waardoor dit zich op den bestaanden prijs van onge veer f 7 kon handhaven Stek was er een heel groot kwantum voor de eerste week in Augustus, n.l. zoo*n goede 50.000 Kg. Bij een tragen handel kwam dit product op *n prijs van t 190 per 100 Kg., wat slechts weinig meer boven den minimumprijs was. De 30.000 Kg. bommen waren voor den minimumprijs van f 1 per 100 Kg. maar juist te plaatsen. De tulnboonen bleken toch eindelijk uit den smaak te zijn gegaan, want ook hiervoor werd weinig meer dan den minimumprijs, 1 cent per Kg., betaald. Andijvie en sla waren slechts in beperkte mate te plaatsen en dan was het meestal nog voor een klein prijsje. Voor algeheele op ruiming kwamen nu en dan da kippen er nog bij te pas. De aanvoer van meloenen nam sterk toe en zoo zagen wij den laatsten dag een 80-tal aanvoerders met dit artikel. Sortiment en prijs waren nogal uiteenloopend. doch over het algemeen kon het er met den prijs mee door. Netmeloenen zagen wij voor eerste soort met 3030 cent per stuk betalen, even als zulks met suikertneloenen het geval was. Andere soorten bleven daar vaak iets bene den. Van appelen was h-t vrij”'?! ui'-’-’t^-d Yellow Transparant, die werd aangeboden. Als hoogste prijs zagen wij voor extra bij uit zondering tot f 40 betalen, met een rnidden- prüs voor eerste soort van f 35—30. Bi) de peren viel de suikerpeer het meest op. die voor goede kwaliteit met f 5—8 per 100 Kg. betaald werden. De Kermis De dezer dagen gehouden kermis is. evenals vorige jaren, rustig ver loopen. Door het slechte weer was het be zoek door vreemden uit omliggende dorpen niet zoo groot als andere jaren. Toch is ook dit niet tegengevallen, in aanmerking geno men de tegenwoordige tijdsomstandigheden. Obdammera waren er nog al, ja zelfs merk ten wij steuntrekkenden uit Obdam op! De politie heeft een gemakkeiyke taak ge had. „Stilfhalte-Cotnmissie” Banr. Stand Geboren: Klaas, zoon van Jan Luchies en Jantje Metselaar; Catharina Maria, oochter van Cornells Koopman en van Cornelia Maria de Boer; Nlcolaas. zoon van Nlcolaas Hoek en van Aafje de Wever;* Timotlus Gerardus, zoon van Jacob de Boer ei Afra Maria Smit. Overleden: Maria Catharina Hollenberg, oud 22 jaar, (overleden te Bergen). taak had Hat men tot ingegaan, Burgerlijke Stand over de maand Juli 1931. Geboren: Catharina Cornelia, dochter van Petrus Zuurbier en Alida Maria Vla ming. Cornelia, d. van Jan Knjjn en Cor nelia Seyts. Jacoba, d. van Jan Knljn en Cornelia Seyts. Frans Klaas, z. van Maar ten Vergaay en Maria Susanna Mol. Cor nelia Maria, dochter van Cornells Knjjn en Maria Buisman. „St. Bavo.” Tot voorzitter van de R. K. Voetbalvereeniging „fit. Bavo" alhier, is met algemeene stemmen gekozen de heer J. D. Gerritsen, alhier. vorige jaren werden ook np weer volksspelen gehouden. Maandagmor gen hadden de wedstrijden plaats voor de jongeren, 's middags voor de meer vol wassen. Tusschen de buien door werd ge streden om een prijsje te. bemachtigen, totdat ten slotte Pluvlus de laatste feeste lijkheden in de war stuurde en om de prij zen moest worden geloot. Dinsdag werden de prijzen, bestaande uit kunst- en gebruiks voorwerpen, uitgereikt door den heer S. Burger. Deze wees er op, dat niettegen staande de slechte tijdsomstandigheden, de burgers als altijd weer hebben getoond, mee te leven met de kinderen en de feestcommis sie. De uitslag van de wedstrijden was als volgt: Jongens le en 2e klas: 1ste prfjs- G. Tijm, 2de S. Kuilboer, 3de F. Muileboom, 4de G. Hoogeboom. Jongens 3de en 4de klas, elerioopen: 1ste Jac. Glas, 2de 8. Hoogeboom, 3e Jac. Hooge- Ten stadhuize te Alkmaar vergaderde gis terenmiddag de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier. Afwezig de heeren Valkerlng en Endel. Twee vacatures: GrUnwald en Könlg. Na zijn openingswoord wijst de voorzitter op den slechten economlschen toestand, de hoop op verbetering uitsprekende. Ingekomen was een drietal klachten, in- zake posterijen van Broek op Langendijk, Den Helder en Castricum, waarmede het hoofdbestuur der Posterijen door de Kamer in kennis Werd gesteld. Voor kennisgeving aangenomen. Besloten werd te sternen een adres van de K. v. K. van Amsterdam aan het hoofdbe stuur van den P.T.T.-dienst, verzoekende om weder-invoering van het gebruik van het nummerstempel voor brieven, briefkaarten en kennisgevingen voor aangeteekende stuk ken en daarbij aan het stempel een zooda- nigen vorm te geven, dat niet alleen het uur. maar ook de datum van uitreiking daaruit blijkt. Van dezelfde Kamer was ’n afschrift van een adres ingekomen, gericht aan den Mi nister van Waterstaat, verzoekende verla ging van de prijzen der spoorwegabonnemen- ten; ingang der abonnementen op eiken da tum en verkrijgbaarstelling van 8-daagsche abonnementskaarten gedurende het geheele jaar. De heer Kolster, lid van den Spoorweg- raad, herinnert eraan, dat dit reeds eerder door deze en andere kamers gevraagd werd; indertijd is er ook door de directie over ge dacht; het kwam er echter niet van. Moge lijk zal de minister, tot wien de K. v. K. te Amsterdam zich thans wendt, de Spoorwegen dwingen ertoe over te gaan. Spr. acht het gewenscht het adres te steunen. De heeren Coltof en Grondsma drongen er op aan verlaging van de abonnementen voor handelsreizigers te vragen. De heer Wagenaar wees op België, waar 5- daagsche en 14-daagsche abonnementen verkrijgbaar zijn en veel meer gereisd wordt dan in ons land. Besloten werd zich tot de directie der Spoorwegen te richten met het verzoek 8- das-gsche abonnementen het geheele jaar be schikbaar te stellen. stortbuien terwijl Dinsdag le door bet betere weer vrij goed aanvoeren van spercieboonen s. dr. zijn iar in verhouding bij andere jaren niet Olülllkl dezen minderen aan voer zijn de prijzen hiervoor niet hoog, welke variee- ren naar kwaliteit en soort van 12—16 per K G. Trosboonen maken hierop echter nbgal een uitzondering en kwamen van sommige partijen aan noteerlngen van 25 ct. per K G. Met de sla wil het nog maar niet vlotten en al komt er wel eens een enkel partijtje voor dat met een betere noteerlng uitkomt, de massa blijft steeds aan den lagen kant, waardoor deze teel| voor de tuinders ten slotte ook wel weer met een zeer ongunstig cijfer zal geboekt moeten worden De prijzen der laatste veilingen liepen uiteen van 10— 45 ct. per kist. Andijvie kon bij grooten aanvoer met den prijs niet meekosnen en bleef op hetzelfde lage peil van 1035 et. per kist. De aanvoeren van Doppers en Capucijn- ders begonnen al meer in te krimpen. De kwaliteit die de vorige week met het heete weer nogal te wenschen overllet was deze week belangrijk beter, waardoor betere prijzen konden worden gemaakt. Raspers kwamen weer goed In aanmerking en varieerden naar soort van 2030 ct. Doppers en Capucijnders van 1625 ct. met enkele extra soorten eenlge centen per KG. booger. Roode en gele kool, die al In groote par tijen werd aangevoerd, heeft weinig aftrek en kan geen loonende prijzen balen. Alleen de groentjes vinden nog plaatsing voor prU- ben van 34 ct. per stuk. Baspeen was met beperkte aanvoer weer beter te verkoopen en schommelden naar soort van 612 ct. per bos. Hoekrijg ik oude vlekken van ontwikkelaar (Rodinal voor foto») uit een iwtten jas van dul? 2. Hoe kan ik een slecht afgewerkt dof vensterglas helder krijgen? Antwoord: 7. Wrijf met „verzwakker” (bij een fotohandelaar verkrijgbaar) de vlek en wasch de plek daarna met water uit. 2. Dat zal wel niet mogelijk zijn. PersooAUa. De heer A. W. Deutekom, al hier, slaagde gisteren te Haarlem voor het examen hoofdacte. Burgerlijke Stand Geboren: Catharina Cornelia, dochter van Bernardus van Stra- Aanrijding Dinsdag geraakte het 7-ja- rig zoontje van H. Brinkman te Anna-Pau- lowna, dat alhier bij familie logeert, spe lenderwijze onder een luxe-auto. Het kind kreeg een lichte hersenschudding en een gapende hoofdwonde. Dr. Pinxter van Wer- vershoof verleende eerste hulp De toestand van het kind is naar omstandigheden be vredigend. Den autobestuurder Be«m*«f-’ijke ziekte In de afg»loopeo week is in deze gemeente 1 geval van me ningitis cerebrosplnalls epidemics voorgeval len. zulks kenbaar gemaakt worden door het hjjschen van een blauwen wimpel op de Ma rinekazerne aldaar. Op het G. E. B. was In 't geheel ruim f 31000.atgeschreven, zoodat de boek waarde nu nog bedraagt f 3005.Er is een reserve van ruim f 1000.zoodat men niet alleen het bedrijf .schoon" heeft, maar nog f 7000.bovendien. De gemeenterekenlng, die begon saldo van f 11253.eindigde met saldo van f8.806.Er waren nJ. dit jaar eenlge bijzondere uitgaven geweest. Op den kapltaaldienst is een tekort van f 11900.waartegenover men echter f 10.000.kan leenen. De rekeningen, welke de voorziter zeer gunstig noemde, werden onder dank vastge steld. Z. h. st. werd goedgekeurd een z.g. .Jiooi- verordenlng" voor het ambtenarenregle ment. Besloten werd als lid toe te treden tot den N. Holl. Prov. Brandweerbond, waar van de contributie f 4.per jaar Vraagt. In behandeling kwam nog een voorstel om in den komenden winter in samenwer king met de Banne voor werkverschaffing de wegverbreedlng ter hand te nemen en wel het gedeelte vanaf N. Blauw tot den grens paal. De raad ging hiermede accoord. Alvorens de vergadering te sluiten richtte de voorzitter nog het woord tot de schel dende leden Harp, Groot en Willenborg, die resp. zitting hadden vanaf 1921, 1923 en 1927. Spr. bracht hen dank voor hetgeen zij in het belang der gemeente hadden ge daan en ultte den irensch. dat zij ook als ambteloos burger het streven en werken van den Raad met belangstelling zouden volgen. HU uitte voor hen de beste wen schen. De heer Harp beantwoordde den voorzit ter uitvoerig. Ook al was er wel eens ver schil van meening, steeds had men vriend schappelijk beraadslaagd. Wijzende op het geen alzoo tot stand was gebracht, zei spr. dat men bij 10 jaar terug Obdam niet meer zou kennen. Eén zaak was ten achter geble ven en wel het openbaar onderwijs, waar van hij als eenling de moeilijke het te verdedigen. Spr. betreurde niet op het advies van den Inspecteur bouw eener nieuwe school was doch bracht overigens dank voor de aan gename samenwerking. Ook de heeren Groot en Willenborg spra ken een kort dankwoord Mocht er al eens iets gezegd zijn dat minder aangenaam was, zoo vroeg laatstgenoemde daarvoor excuus. De voorzitter roemde de groote samen werking waardoor men elkaar na mee- ulngsverschil steeds weer had weten te vinden. Wat het openbaar onderwijs treft, wees spr. op een uitlating van inspecteur, dat dit hier wel goed Is. men niet direct gaat In de richting een nieuwe school, Burgerlijke Stand over de maand Juli 1931. Geboren: Johannes Simon, z. van Karei van Geebergen en Helena Kruljer; Tlnle Nellie, d. van Jacob de Vet en Maria Ludovica Caus; Jacobus Johannes, z. van Johannes van Schagen en Aaltje Bruin; Maarten, z. van r Simon Konlng en BEVERWIJK. Dat het weer den handel altijd sterk be ïnvloed is reeds genoegzaam bekend en de uitdrukking van .het weer Is de koopman" wordt dan ook nog al eens op de veilingen gebezigd Met het koele weer der laatste dagen kwam dan ook voor sommige produc ten die de vorige week door het warme weer sterk in den put gezakt waren, een ietwat betere stemming in den handel. Bloemkool die de afgeloopen week zoo goed als waardeloos was, kwam op de veilin gen van Maandag en Woensdag niet alleen weer tot betere prijzen, maar ook de handel was heel wat milder gestemd. Voor eerste soort schommelden de prijzen naar kwaliteit weer van 1013 ct. met vluggen handel. De mindere soorten, die tot heden zoo goed als geen belangstelling hadden, kwamen even eens weer beter in aanmerking. De boonenhandel kwam de twee laatste veilingen ook weer in een betere conditie en kon voor sommige soorten weer behoorlijke noteerlngen naar voren brengen. Dikke boo nen gingen weer geleidelijk naar boven er. gaven een gunstig verschllcijfer bij de vorige opgaven, die toen In doorsnee plm. 57 be droeg en thans op een prijspeil kwam van 913 ct. per K G. Snljboonen, waarvan de aanvoer nog altijd zeer beperkt blijft maak ten met de prijzen een goed figuur, daar thans de vraag het aanbod schijnt te over treffen. komen geleidelijk de prijzen weer naar boven met noteerlngen van 20 -25 ct per K.G.’ Jacob Heneweer. oud 18 wonende te St. Maarten en Maria Zweep, 17 jaar, wonende te Hoogwoud. Overleden: Trijntje Crln, 76 jaar, weduwe van Jan Machielsen. Sinds meerdere jaren bestaat er in onzen Raad belangstelling voor eene verbetering h van ons vaarwater, d.wja. uitdieping van de Rhans bestaande haven tot aan dat gedeelte Van het Alkmaardermeer, dat als verbinding dient tusschen „Zaan” en .Noord-Hollandsch Kanaal”. Het was voor vijf a zes jaar, dat, zoover wjj althans weten, de eerste plannen daartoe den Raad bereikten. Voornamelijk om de hooge kosten, welke uitvoering van een afdoend plan aan de gemeente oplegde, geraakten die plannen van de baan. Maar ook het uitgebrachte advies van de Kamer van Koophandel zal daarbij wel gewicht In de schaal hebben gelegd. Dat lichaam achtte eventueele voordeelen voor de gemeente niet evenredig aan de hooge kosten, die haar daardoor werden opgelegd. De plannen tot verbetering van den vaarweg geraakten daarna voor goed van de baan. Totdat eenlgen tijd geleden bij den aan vang der werkzaamheden voor den prlmairen weg (het gedeelte langs ons dorp)hernieuw de belangstelling voor die kwestie werd ge wekt. Na veel geschrijf en veel voorbereiden de werkzaamheden, als besprekingen met aannemer van primairen weg en andere li chamen, kwam een nieuw plan in de laatste raadsvergadering de aandacht der leden vra gen. Wanneer wij ietten op de bij die gele genheid gehouden besprekingen, dan bleek .daarbij reeds aanstonds, dat, al mag het in het oog onzer tegenstanders een politiek voordeel be teek enen, het practische bezwaren met zich brengt, wanneer de grootste fractie geen vertegenwoordiger* bezit in het College van B. en W Terwijl de overige fracties nrfet het plan tot verbetering van ons vaarwater goed op de hoogte waren, moest de Katholie ke fractie een oordeel vormen naar de vage omschrijving van de agenda. Bovendien bleek tijdens de discussies duidelijk, dat de beide wethouders zich zelf onvoldoende In hun voorstel hadden ingewerkt. Wat immers, had toch bij het maken van een behoorlijke vaar geul, de mededeeling noodig van het aantal uit te graven M3, specie Op de agenda stond vermeld dat alleen beide wethouders voor het plan waren, maar dan toch niet voor hetzelfde plan. Want wethouder Krom nam behalve de f 15000 ook nog de bijkomende kosten voor rekening der gemeente, terwijl wethouder Kabel bij de opening der bespre kingen allean het eerstgenoemde bedrag voor de Werkzaamheden wilde voteeren. Doch de discussies daargelaten, wij zien in de uitvoe ring van de verbetering, noch terstond, noch In de toekomst die voordeelen welke opwe- g^n tegen de daarvoor benoodigde gelden. De heer Krom als voorstander gaf zelfs, volgens het raadsverslag, in de bladen te kennen, dat ook hij niet wist of een betere vaargeul voordeel voor de gemeente zou op leveren. Welnu wij zouden zeggen, want ook de overige leden van den Raad waren pes simistisch gestemd ten opzichte dier voor deelen, wanneer er zulke geringe aanwijzin gen zijn, welke eene goede, maar tevens kost bare verbetering van dien waterweg blllilken, moest men maar terstond die plannen laten varen. Hft eloenaardive in dit geval is voor ons "degen in ’t feit, dat, zoover ons heugt, nimmer, hetzij uit de bevolking in 't alge meen. hetzij uit de weinige industrieelen in ’t bijzonder, eenlge aandrang op het ge meentebestuur is uitgeoefend, om goede ver betering te water te verkrijgen. En per slot van rekening ziin die industrieelen dan toch de menschendie daarbij belang hebben, maar eveneens de baten niet evenredig zul len achten in vergelijking met de kosten. En wat zegt de Kamer van Koophandel thans van 't plan? Menschen van handel en industrie mogen 'hier ook nu nog wel eens hun meening laten hooren. Of duchtte men ook thans weder een ongunstig oordeel en heeft met) dat lichaam daarom maar gepas seerd? Wij van onzen kant honen, dat. in aan merking penom°n de «lechte tHdcom-tandi*r- heden. die een dergelüke gews •v-de onderne ming niet wettigen onze raadsleden zich niet zullen laten leenen om onze gemeente een strop te bezorgen. Zij zouden de gemeente en haar inwoners, waarvan slechts weinigen voor dat plan zijn, een slechten dienst bewij zen. Van het hoofdbestuur van den P.T.T.- dienst was bericht ingekomen, dat met in gang van 16 Juli, JJ. het hoofdkantoor te Anna-Paulowna door een hulpkantoor is vervangen. In samenwerking met het bestuur deze ge meente en van de afd. Den Helder van de Mjj. van Nijverheid en Handel werden door de Kamer krachtige pogingen gedaan om het Hoofdkantoor te behouden en zjj be treurt het, dat dit kantoor in een sterk voor uitgaande streek, het Inwonertal steeg in 8 jaar circa 40 pCt. toch is omgezet, ter- wilie van de bezuiniging. Voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van een klgcht van een exporteur van Alkmaar, dat na de eléctrifi- catle van de spoorlijn AmsterdamAlkmaar de aankomst van de buitenlandsche post ver traagd is, stelde het bureau zich in verbin ding met den directeur van het postkantoor te Alkmaar, waarna verbetering verkregen werd. Alsvoren. Van de Texelsche Middenstandsvereeniging kwam een verzoek in," om medewerking der Kamer tegen strandvefvuillng door t aan spoelen van vuil van Helder's Reinigings dienst. dat in zee wordt geworpen. Het bureau wendde zich reeds tot hét ge meentebestuur van Den Helder, om. indien de klachten gegrond zijn, maatregelen te ne men, die het aanspoelen voortaan ónmogelijk zullen maken. De heer KOLSTER vraagt een.adres aan het gemeentebestuur te richten, rerzoekende welke maatregelen er tegen genomen worden. Hiertoe wordt besloten. Van den Bhnd van Ned. Handelaren in Brandstoffen was een afschrift van een adres binnengekomen, gericht aan den minister van Arbeid enz., verzoekende een zoodanig huls- brandbesluit in overweging te nemen, zoodat op grond van wettelijke regeling knoeierijen In den brandstoffenhandel afdoende worden bestreden. Voor kennisgeving aangenomen. Van de directie der Ned. Spoorwegen was bericht ingekomen, dat zfj geen aanleiding vindt, om den naam van de halte „Heeren- weg” in „Barslngerhora” te veranderen, het geen door de vereenlglng D. O. G. te Barsln- gerhorn was verzocht, terwijl de kamer dit ondersteunde. De directie grondt hare wei gering op het feit, dat zij daardoor geen ver keerstoename verwacht. (Gelach). De heer Schmalz betoogt, dat de naam „Heerenweg” thans niets meer beteekent; het verzoek beoogde niet reizigerstoename, doch Voorkoming van onzekerheid en verwarring. De heer Wagenaar stelde voor de directie der Spoorwegen te verzoeken den naam ,,Bar- slngerhom" toe te voegen aan den naam .Heerenweg”. Aldus besloten. Naar aanleiding van de uivoering en wederop- hefflng van de noodverordening in Duitsch- land betoogde de heer Grondsma, dat het nog nimmer en in nog geen enkel land was voorgekomen, dat particulier kapitaal werd vastgehouden. 8pr. achtte het in het belang van den handel, dat de Kamer er bij de Re- geering op zou aandringen, deze zaak tot klaarheid te brengen en zulks in de toekomst te trachten te voorkomen. Bij de levering van het groote credlet voor de levensmiddelen moet de Regeering er voor zorgen, dat zulks niet meer geschiedt. Wat de verhooging van de invoerrechten betreft, verwacht spr. zoolang Dr. Schiele in Duitschland aan het hoofd van de Land bouw staat, verhooging van invoerrechten van groenten, boter en kaas; de Regeering moet daarom niet doorgaan met Duitschland alle mogeljjke faciliteiten te verleenen. De heer Wagenaar ondersteunt tiet voor stel-Grondsma zich tot de Regeering te wenden. De heer Mr. Moens betoogt, dat de nood verordening wellicht beoogde voorkoming van kapitaalvlucht en niet een trachten om zich aan verplichtingen te onttrekken. De heer Nobel Wil, alvorens zich tot, de Regeering te wenden, eerst een nauwkeurig onderzoek naar den toestand in stellen. De voorzitter stelde voor, een commissie te benoemen, waarin o.a. de heeren Mr. Moens en Grondsma zitting hebben. Aldus besloten. Na rondvraag sluiting. Gemeenteraad. De gemeenteraad verga derde JJ. Dinsdag te 5 uur voltallig, onder leiding van burgemeester N Dekker. Ingekomen was oun. een schrijvei) van Ged. Staten met mededeeling. dat beleg ging van gelden bij de Boerenleenbank zon der onderpand niet kan worden toegestaan. Aan B. en W. werd overgelaten in deze de voor de gemeente minst nadeelige oplos sing te zoeken. Een subsidie aanvrage van de Dloc. Ge zinsverpleging zal bij de begrootlng wor den behandeld. Namens de cotnm. van onderzoek der re kening G. E. B. en gemeente over 1930 bracht de heer De Boer rapport uit. Spr deelde mede, dat alles in orde was bevon den. be den Dat van een nieuwe school, houdt verband met het geringe aantal leerlingen, z.L zou in de toe komst samenwerking met Hensbroek nog het meest voor de hand liggen. Het geheele college wenschte het open baar onderwijs goed te verzorgen, doch binnen redelijke grenzen. Hierop volgde sluiting. Verkooping Gisterenmiddag werd in „Oud Meeresteijn” te Beverwijk, ten over staan van notaris Van Cranenburgh te Haarlem, publiek verkocht: 1. De boerenwoning met stallen, schuur, erf en daarbij gelegen gronden, groot 2.99.27 H-A_, genaamd .JBeyerlust", gelegen aan den VI 13 Aug G. van Aasendelftweg. J. van Kulkweg en Hoogdorperweg. In combinatie gekocht op f 29825. Niet ge mijnd. 2. De perceelen weiland, genaamd ,Hree- kamp” en .Hulst”, gelegen aan den Zuider- maatweg en den Zaanl. Communicatieweg, samen groot 4.78 H. A. J. v. Tunen, Heemskerk, f 10430. 3. De perceelen weiland genaamd „Schoute- weide” en „Piet Koperweidje”. gelegen aan den Zuidermaatweg, samen groot 4.3090 H A. Modderman, Haarlem f 9100. Alles behoorende tot de nalatenschap van wijlen den heer Lourens Hoogewerf te Heemskerk. In verband met den erastigen algemeenen toestand en ten einde een nauwkeurig in zicht te krijgen over de credleten op korten termijn die Duitschland heeft opgenomen en in hoeverre de andere landen daarbij zullen kunnen helpen, heeft de te Bazel vergade rende Deskundigencommissie der Bank voor Internationale Betalingen besloten de ver tegenwoordigers der Stlllhalte-commlssie en van de Dultsche banklersgroepen, die thans nog onderhandelingen voeren naar Bazel te ontbieden. Men verwacht dat de vertegenwoordigers der StUlhal te-commissie Woensdagavond te Bazel zullen aankomen. In geval van verschil van meening zal de Deskundlgen-commlssie, die zich intusschen slechts bezig houdt met enkele detailkwes ties. als bemiddelaar optreden. Vertegenwoordiger der Amerikaansche crediteuren is Gannon, de Londensche vertegenwoordiger der Chase National Bank van New-York, die onlangs reeds te Berlijn aan onderhandelingen heeft deelge nomen en reeds te Bazel vertoeft. Voor de Engelsche banken zal Tlarka als vertegenwoordiger optreden. De Zwitsersche, Zweedsche en Hollandsche bankgroepen zijn reeds in de deskundigencommissie vertegen woordigd. Ook de Rijksbank zal worden ultgenoodigd een bizonderen vertegenwoordiger te renden. Men neemt aan dat geheimraad Dr. Vocke, die reeds aan de besprekingen van den Raad van Beheer van de Bank voor Internationale Betalingen heeft deelgenomen, naar Bazel zal worden afgevaardigd. Tijdens de onderhandelingen gistermorgen heeft Dr. Melchior zijn uitvoerig rapport be ëindigd. In den namiddag zouden de onderhande lingen worden voortgezet. Gemeenteraad De raad dezer gemeente kwam in openbare vergadering bijeen. Ingekomen v»as een schrijven van Ged, Staten, inhoudende goedkeuring begrootlng 1931. 1 Met het onderzoek der geloofsbrieven van de gekozen raadsleden werden belast de heeren K. Blokdijk, G. de Jong en P. Schou ten. Na gehouden onderzoek werd bij monde van den heer K. Blokdijk geadviseerd, alle gekozenen toe te laten. Aldus werd besloten. Besloten werd f 30.toe te staan voor een een vakcursus voor ambtenaren van de politie. Vervolgens kwam ter tafel een schrijven van de commissie tot voorbereiding van district-gasvoorziening. met als centrum Purmerend. Daarin wordt medegedeeld, dat als de gemeente zou willen medewerken om de mo gelijkheid tot voorziening van gis in dit district voor 30 000 Inwoners te onderzoeken, de kosten daarvan niet hooger zouden zjjn dan f 0.10 per inwoner. Na eenlge bespreking werd besloten, deel te nemen aan het onderzoek. Dan stelde de voorzitter voor, teneinde tijdig hiermede klaar te zijn, te beginnen met het belastingjaar 1932. geen personeele belasting te heffen op biljarts, staande in café’s en koffiehuizen. De raad ging hiermede accoord. Dan werd aan de orde gesteld vaststelling van het ambtenaarsreglement. De heer Bees en wethouder Stubenitsky verzochten, de behandeling aan te houden, waartoe werd besloten, teneinde een beter overzicht te krijgen. Ingekomen was een schrijven van den ge- meente-opzichter. waarin wordt opgemerkt, dat met het thans reeds zware verkeer en een zwaren autobusdienst van he N Z. H. T. M. de bruggen aan het Westjeinde en Oosteinde niet meer aan haar doel beant woorden. JJTethouder Stubenitsky stelde na eenlge discussie voor: geef B. en W. een blanco credlet voor onderzoek, dan wordt er alvast een begin mee gemaakt. Dat vond de raad dadelijk goed Bij de rondvraag vroeg de heer De Jong of B. en W. zich al hebben ingedacht, waar hier de verschillenac haltes zullen komen voor de autobussen voor in- en uitlaten van reizigers. De voorzitter antwoordde, dat de Dam ge schikt is, maar waar anders, kan spr. zoo niet zeggen, daar de straat er in de gemeen te niet best voor geschikt is. Deze is niet breed genoeg. De heed K. Blokdijk merkte op, dat bij hem, terwijl HU op eigen grond een vlucht heuvel heeft aangelegd, t hek wordt stuk- gereden en dat hij daarvoor gaarne een te gemoetkoming van de gemeente wilde heb- tyn Hij bood de gemeente aan, zijn grond tSbn matigen prijs te annexeeren ten be hoeve van een beteren verkeersweg, daar de gemeente zelf daar ook nog grond heeft lig gen. In den a.s. winter zou dit met werk- looze arbeiders in orde kunnen worden ge maakt. De Raad stond hier niet onsympathiek tegenover, zoodat het nog wel eens ter sprake zal worden gebracht. Hierna volgde sluiting. boom, 4de C. Kleibroek. 5de. 6e en 7e klas, ringgooien: 1ste C. Tesselaar. 2de P. Muileboom 3e J. Boekel, 4de Jac. Koe. Meisjes 1ste en 2de klas, houtjeerapen: 1ste G. Kleibroek, 2de L. Glas. 3de A. Kos, 4de M. Hoogeboom. 3de ep 4de klas, eierloopen: 1ste Cath. Boekel. 2de G. Boekel, 3de D. Boon en 4de G. Koe. Meisjes 5de 6de en 7de klas. 1ste L. Kuil boer, 2de O. Boekel Pd., 3de T. Kuilboer, 4de T. Tesselaar. Meisjes tot 16 Jaar. draad in de naald: 1ste M. Wester, 2de D. Kraakman, 3de Coba Dekker. Meisjes boven 16 jaar, ringsteken: 1ste T. Kamper, 2de O. Bommer. 3de Annie Broersen. Oehuwde vrouwen: 1ste prijs: Cath Karaten—Van Duin 2de M. DekkerBur ger, 3de A. TijmZoon. Jongens tot 16 jaar, tonrollen: 1ste D. Hoogeboom, 2de G. Boekel, 3de Jac. Glas. Jongens boven 16 jaar: 1ste A. Spaansen 2de G. Glas 3de J. Spaansen. Mannen, tobbesteken: 1ste J. Burger, 2de P. Karsten, 3de prijs J. Muileboom. De a.s. Wethouders verkiezing Naar wij vernemen, hebben dezer dagen ten raadhuize besprekingen plaats gehad tusschen de verschillende raadsfracties over de as. bezetting der wethouderszetels. Tot overeenstemming is men nog niet ge komen. Deze week zal de R. K. raadsfractie hier voor opnieuw bijeenkomen, terwijl volgende week de besprekingen over deze zaak met de andere raadsfracties ten raadhuize zullen worden voortgezet. Omzet Postkantoor Juli 1931 Ontvan gen expresse 70, verzonden aanget. 59, ont vangen aanget. 138, girostortingen 846, postwlsselstortlngen 227, uitbetaalde post wissels 470, gedeponeerde b'jrderels 48. ge ïnde kwitanties 11j6 spaarbankinlagen 136, terugnamen spaarbank 57. stortingen Rljks- verzekeringbank 34, uitbetaalde ouderdoms renten 223, belastingstortingën 41, verkoch te zegels f 746.40, geldelijke omzet f 160 660.7854. „DE STREEK" BIJ de geringe aanvo»ren en de lage prij zen voor alle producten kruipt de omzet in een traag tempo omhoog er werd dan ook eerst op 8 Aug. J L een omzetcijfer van e*n mlllloen gulden beieikt. W- hebben daar mede bij het jaar 1930 een achterstand van rond een H mlllloen guldsn, in welk jaar op 7 Juli het oei fte mlllloen vol kwam. Of de achterstand nog grooter ifmetlr.gen zaJ aannetrea dan wel ten deele kan werden lugehaald? Cr.danks de ongunstige vooruit zichten behoeft o.i. nog niet gewanhoept te worden, dat we den tragen gang, dien de vo rige nazomer en herfst te aanschouwen ga ven, minstens kunnen bijhouden. In tegen stelling met 1930 is de stand der jewassen over het algemeen gunstig en belooft deze herft een fllnken aanvoer. Alle hoop is erop gevestigd, dat de economische toestand Duitschland zal veroorloven in voldoende mate als kooper voor onze bloemkool en kool op te treden. De aardappelvelllng is momen teel vrij beduidend en bedraagt nog 4 A 5000 balen per dag. meerendeels Wilde Due, die gekocht worden voor Engeland en Zuid- Amerlka. De prijs was de laatste dagen 2 20 en thans f 190 per baal. De grove Schotten 3.— A 3.60, kleine f 3.— A 3.35 Gelderache 1.75 A 2.00. Deze prijzen zijn niet kwaad, alleen de blauwe Eigenheimers stellen de bouwers teleur, se golden slechts 135 per baal, op welk prijsje de laatste dagen meer kooplust kwam, wat een stijging tot 190 A 230 mtlokte. Met de kool blijft het wanhopig slecht, dit product is de meeste dagen onverkoopbaar, een deel kan voor den minimumprijs van 60 A 70 cent per 100 K.G. geplaatst worden. Slaboonen maakten ook een slechte week door en brachten niet veel meer dan pluk- loon op. De nieuwe week gaf betere prijzen te zien. Ze gelden nu 1.A 1.60 per zakje. Met de warme dageit kon ook de bloemkool geen koopera vinden, tenzij voor de fabriek Door de betere weersgesteldheid ia het thans iets beter en gaat de eerste soort tot 9 tweede tot f 390. De aan voer van Augurken begint toe te nemen, de prijs is ook nog te laag nJ. 30.— A 35.— voor fijn en 11.— A 15.— voor fijn bas- Wjj hebben jaren lang gekankerd tegen de slechte wegen. Veel geld is er sindsdien voor bestrating besteed. Maar we ondervinden lederen dag daar de voordeelen van en dat maakt alles goed. Tegen de ondiepe vaargeul Is hoogstens door een enkeling gekankerd. En voor dien enkeling is die uitgave niet te verantwoor den, temeer niet, waar zelfs de voorstanders in de toekomst geen voordeelen zien. We kunnen daaruit dan ook besluiten, dat hier geen algemeen gemeentebelang valt te be hartigen. Met meer genoegen zal door de gemeente naren vernomen zijn, dat de gasprljs wordt verlaagd. Ook voor de crisls-werklooaen heeft men een steunregeling ontworpen, welke nog veel leemten en onbillijkheden zal bevatten. Doch deze zullen, wanneer zij zich voordoen, zoo spoedig mogelijk weggenomen worden. B. en W. kregen dan ook terstond machti ging van den Raad, om In overleg met de Werkloozen-commissle, voordoende moei lijkheden op te heffen. Men behoeft dan niet steeds de e.v. raadsvergadering voor een beslissing af te wachten. Een der nauwste gedeelten van den Mid delweg, nl. dat bij den tuin van den Rijksontvanger, wordt dank zij de mede werking van 't Rijk, verbreed. Dat betee kent een groote verbetering in onzen tijd met zijn druk en snel verkeer. Voor *t' houden der raadsvergaderingen des avonds, oogstte de heer Krom weinig biival. Hier blijkt steeds de afgevaardigde van Marken-Binnen de sta-tn-den-weg. Waarom heeft hij dan bij de laatste ver kiezingen maar niet bedankt, als het be zoeken der raadsvergaderingen hem zoo bezwaarlijk valt' Het prestige van den Raad zou er niet onder lijden. Bij avond vergaderingen kon er heel wat bezuinigd worden ten voordeelt van de gemeentekas. Na het opnoemen van de f 5 presentiegeld, werd er dan ook geen woord meer ten gun ste van avondvergaderingen gehoord. Krom was een roepende in den woestijn. Zelfs de man der bezuiniging zweeg thans. Hjj zal wellicht gedacht hebben: „1 is in dit geval toch vechten tegen de bierkaai.” HANS VAN REWIJK. Uitgeest 12 Aug. 1931.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 3