J. B. Koster w 53»/, 27 77% H% 242% Rechtszaken VRIESIA’s VERDELGINGSPOEDER Amsterdamsche Beurs Cheque-koersen Alkmaar (N.V. „VRIEfSIA” JAN DE VRIES TELEFOON 324 - ALKMAAR OPRUIMING o o l Arrondiss. Rechtbank te Alkmaar Voor den Politierechter te Alkmaar S’” 12%. BERICHTEN UIT ONZE HEEREN- OF JONGENSCOSTUUM 0 VORIGE OPLAGE 0 Langestraat - Magdalenenstraat Kóstens Volkszaak Geen water in de buurt C. Joh. Kieviet f BINNENLANDSCH NIEUWS Vierdubbele moord te Michigan [lieren, Overstroomingen nabij Bombay DOODT Vliegen, Vlooien, Kippenluizen, 'Torren, Wandluizen enz. enz. Flacons a 50 eed Moeilijkheden in Oostenrijk 167% 195 25 225 40 r die ver ren het kon Hel een bov in I geh niel hui VOO een de teri en en n%. 0 40IOIOIOIOIOIOIOIOI<iQ»OIOIOIO«QIOIO»Ol' I 0 c c Q fi c o Meervoudige Strafkamer Zitting van Dinsdag 11 Augustus De ontslagen bij Philips Honderden menschen verdronken? Geaeilenhuiaen gesloten leute' i Bankiers en politici Drie huizen afgebrand WvuöüAG U AUGUSTUS 1M1 Geen dooden, veel schade Geef me maar een kwartje! 5% Meisje levensgevaarlijk gewond veroordeelde 2*/i. transport J. W. Roozen f Cubaansch moratorium 280 1 De 1%% *rolongaHe 1 ia haarspelden Twee jongens en twee nu verbrand De moordaanslag te Emmercompascuum Charles Lindbergh te Nome 105 7% Behandeling van honger beroep en nieuwe naken gepakt (Life) Openbare Strafzitting van Dinsdag 11 Aug. Politierecbter Mr. Krabbe De Autralische conferentie van eerste mi nisters heeft besloten tot verwerping van het voorgestelde plan, om werklooze immigranten naar Engeland terug te lenden tegen beta ling van de reis. Men vreest, dat er 20.000 werklooze immigranten in Australië zijn. Union Pacific Wabash ;nic Mil* St Paui (anaas City Soutr •irte Rail» - 5 Nederland 1919 4M Nsdert ISIS 4M Nederl 1017 4% Nederland 1931 4h tund.ua» a 275% 18% 75% 30,50 136 10% 194% 93 4% twee van Thomas Wheatley. In een greppel langs den weg vond men de sporen van een hevige wor steling. De politie heeft een ondersoek inge steld en is tot de conclusie gekomen, dat de vier jongelui, die een plelsiertochtje mark ten door bandieten moeten zjjn overvallen. Vermoedelijk hebben sjj een speakeasy, een der geheime drinkgelegenheden, bezocht en zijn zij daarna gevolgd door personen, die het op de beide meisjes voorzien hadden, waarna een worsteling met de jongeuTta ontstaan, met het noodlottige gevolg. Vorige Koersen •02% 102% 102»/. 102 97 28 67 H H. 1 enki eind van Ben Hjn loor ses Suiker a. v. a ’oerworedjo 'orstenlanden tetions idem kir. dai dai die onl I tie t hu t gro ger b teg eer. I tie’ bes ing het lege ons llbe volg prir Scheepvaart Hoil. Amerika Ujo dito Oem. Ktgend Kon. Ned. Btootnb Scheepvaart-Onle Marine comm. Marine pret- Part). Brussel uonden New- York Berlijn Zürich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag- Weenen Warschau 97% 99 H5 50% ♦I*/, 6 D tere W. verl bni( kost N|jn ten de 1 kost zijd» arbe de -i meg over Rijk Kani Koloniale Bank Indische Rans Cert. Handel-MQ. - Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubb Rott Tapanoeli Serbadjadi Silau y I o. o. Allied Intereonttn Rubber 251/,. 20 Tsbak Dell Batavia Oude Dell iostkust >nembah iaxwell Petroleum Dorteehe Petr. Oaboee Kon Oüo Perlak Peudawa Continental OO -. Shell Union OU E hut kvt ten cial digi Z tl ben den kosi ben. van gaa 11 niet moe mui wel pini dat hele aan hou we tl Hee zich is i on t: wel, moe heid zulk and. begl bers staa begi bov< keil: mee Haa digc dooi rale onti oogt tred mar dur tiscl zoo' Al stel der! de I H tijd wor luist mee artx zen en men ke 1 gelij indaatr. Bw4tswten8 Anaconda Bethlehem Steel O. 8 Leather Intern. Nickel ..Het ver- 1923 1924 25 230 99% 99% 29 WOENSDAG U AUGUSTUS 1M1 De toestand van H. 8. uit Emmercompas cuum. op wien zooals men weet Zaterdag een moordaanslag is gepleegd en die in het Aca demisch Ziekenhuis te Groningen wordt ver pleegd, was hedenmorgen zeer ernstig. Tengevolge van de dit jaar met ongewoon groote hevigheid ingetreden natten rnoeson zijn gisteren 11 steden en dorpen in het laag gelegen Malvan-district ten zuiden, van Bombay door het water overstroomd. Hoe groot het aantal slachtoffers is, staat nog niet vast, doch er zouden honderden men schen zijn verdronken. Duizenden bewoners van deze streek zijn dakloos. 143 72% 50% 26% 72»/, 10% 230 9.65 34.55 12.04% 2-47% 58.60 48.40 12.95 21.60 66.30 66.30 66.25 7.30 34.80 In aansluiting op de publicatie van de be sluiten der deskundigen voor de uitvoering van het Hoover-plan weet de Washingtonsche correspondent van de „Times” mede te deelen dat waarschijnlijk bij het bijeenkomen van het Amerikaansche congres President Hoo ver zich openlijker zal bezighouden met het vraagstuk der herstel- en oorlogsschulden dan men tot nog toe ooit mogelijk heeft ge acht. Wanneer er op het oogenblik werkelijk nog een verschil in opvatting bestaat tusschen Washington en New-York, dan bestaat dit verschil in hoofdzaak hierin dat men in fi nancieels kringen een grootere bespoediging van de behandeling van deze kwestie noodlger acht dan in politieke kringen. Er is geen mensch, die een verantwoorde lijke positie in Amerika bekleed die nog ge looft, dat de betaling der herstel- en oorlogs schulden ooit zal worden hervat in den ouden omvang, zooals wordt voorzien voor de thans bestaande overeenkomsten. Deze opvatting leeft zoowel bU de bankiers, als bij de politici, slechts met dit verschil, dat de eersten hun meeningen openlijker uitspreken, waar de laatsten nog moeten zwijgen. De Amerikaan- sche bankiers zien bovendien in, dat het her stel van het Dultsche crediet slecnts duur zaam kan zijn, wanneer de last der herstel betalingen en oorlogsschulden niet weer op nieuw op Duitschland drukt, doch door Inter nationale overeenkomsten, hetzij verminderd, hetzij opgeheven kan worden. De .Morning Post” schrijft, dat men ner gens beter dan In de Londensche City den rampzaligen invloed der herstel- en oorlogs- schuldbetalingen op de stabiliteit van de mark erkent, zoowel in polltleken als in fl- nancieelen zin. Op een stillen weg by het dorpje Willis nabij Detroit in den Staat Michigan vond een farmer in een automobiel de verbrande lijken van twee meisjes en twee jon gens tusschen vijftien en zeventien jaar oud Het waren de vijftienjarige Vivian Gold, de testten jarige Anna May Harrison, de zestien- Harry Lore en de zeventienjarige 143 4’/s Mljnbsaw Boston MVnbouw Alg. Exploratie 9% 48*/, Maandag'kort na middernacht vertrok ko lonel Lindbergh met zijn echtgenoote, met wie hij per vliegtuig een tocht naar Japan onderneemt, van Point Barrow in Alaska naar.Nome, een afstand van S35 mijl- Hoe wel het in zijn bedoeling lag zonder tusschen- landlng dezen afstand af te leggen was het echtpaar gedwongen een landing te maken te Shlmaref, ongeveer 75 mijl van Nome ver wijderd. Niettemin kon het vliegtuig spoe dig weer vertrekken en werd Nome gisteren tijdig bereikt. z Unilever Calve Delft Alg- Kunstzijde Van Bertel's Pat Nieuwe Philips Kuch Accoustlek Ned. Ford Het Cubaansche parlement heeft besloten tot een 2-jarig moratorium, aoodat geduren de 2 jaar geen Cubaansche schulden sullen worden betaald. De voornaamste Cubaansche schulden zijn hypotheken, die in hoofdzaak zich in handen van Amerikanen bevinden. Deze Amerikanen ondervinden de meeste schade van het afgekondlgde moratorium. Eerst thans is bericht ontvangen van den districts-commissaris van Eitapa op Nieuw- Guinea, dat daar op 7 Augustus j.l. een hevige aardbeving heeft plaats gehad. De aardbeving duurde 40 seconden en de natrillingen ervan waren den volgenden morgen nog merkbaar. Hoewel groote mate- rieele schade werd veroorzaakt, zijn geen menschenlevens te betreuren. Gisteravond had het 10-Jarig meisje B. te Hengelo het ongeluk van een ladder af te vallen. Zy kwam op den wringer van een waschmachlne terecht, waardoor zij levens gevaarlijk werd gewond. In zorgwekkenden toestand is het meisje naar het R. K. Ziekenhuis vervoerd, waar di rect operatief moest worden Ingegrepen. wel eens ontmoeten voor den Kantonrechter, vooral omdat zijn getuigenis zóó brood- noodig was, dat de zaak werd geschorst, ten einde deze getuige alsnog a. s. week te hooren. Verdachte en ook zijn verdediger, mr. W. van Leeuwen, konden daarop hun bullen bljeenpakken in afwachting van de dingen, die volgende week komen zullen. Verdediger echter toonde geen lust tot vertrek, aangezien hij in de volgende zaak mr. Van Giffen verving als verdediger. Gistermiddag ontstond brand in de boer derij van den landbouwer P. Timmermans tc Weert. In weinige oogenblikken stond de boerderij in lichte laaie en waren de vlammen overgeslagen naar de naast de boerderij ge legen woning en schuur van da wed. Ree kers en de woning van den arbeider W. Frencken. De bewoners, die op het veld aan het werk waren snelden by het zien der vlam men toe, doch aangezien er geen water in de buurt was, viel aan blusschen niet te denken en brandden de drie hulzen geheel uit. Er kon slechts weinig worden gered. De in de schuur ondergebrachte roggeoogst, een voorraad hooi en een aantal landbouwgereedschappen gingen verloren. De boerderij van Timmer mans was geheel verzekerd. Bij de wed. Ree kers was slechts de Inboedel verzekerd, ter wijl van den arbeider Frencken niets verze kerd was. De oorzaak van den brand is on- bekend. 28% 67 Hoeseer het ontslag bjj de N. V. Philips te Eindhoven ook onder bet ongehuwde kantoorpersoneel woedt, moge hieruit blij ken. dat thans de protestantsche Gezellen huizen te Woenzel gesloten zijn, welke vroeger door Phllips-persooeel bevolkt wer den. 173% 23 190»/, 91% \“/i. 8%, 5»/. 102% 102*/, 102»/, 102 97 Australische immigranten terug naar Engeland Op grond, dat de e.genaar van hst rywi«i niet ter t chtzitting was verschenen, werd daarvan acte gevraagd en verleend. Na den vermoedeltjken steler de ver- moedeiyke heler? Nadat de heer Hendrik K. was verdwe nen, werd zyn plaats ingenomen door den anderen kermis-artist Albert N.. in 1891 ge boren te Groningen, thans eveneens vertoe vende In het huis van bewaring als verdacht van heling van een bankbiljet van f 20. dat door den vorigen verdachte zou zijn ont vreemd. Deze verdachte toonde zich echter geens zins bereid dit feit te erkennen en beweerde persooniyk in het bezit te zijn geweest van f 20.40, waaronder het zelfde biljet, dat hij door den kellner Wemmers ter wisseling zou hebben aangeboden. Nagenoeg dezelfde getuigen als in de zaak Hendrik K., hlervoren behandeld. Verdachte N. werd verdedigd door mr. Seegers uit Den Helder, die de moeite had genomen heel uit Amersfoort per motorrij wiel te komen, om zijn plicht als toegevoegd verdediger te kunnen vervullen. Een dame uit Behagen, mej. Snaas. hou dend een verlofzaak, kon mededeelen, dat verdachte met zyn medewerkers op de ker mis aldaar zoo weinig hadden verdiend dat zy geen geld hadden om eenige vertering te betalen. Uit medeiyden had zy deze ge- sjochte artlsten toen een kop thee en 'n snee brood gegeven. Daarop gaven de heeren de belofte, hetgeen zy hadden verteerd, later te zullen betalen. Dit alles werd door verdachte N. ontkend. Hfj was Zondagavond in het bezit van pijn, f 25. De president noemde het echter wel eigen aardig, dat een half uur nadat juf frouw van Veen het geld had vermist, een 64% 51% 28»/, 14% 33 15 30 30 2% en echtgenoote 9.72% 34.58 12.04»/, 2.48. 58.65 48.42 13.— 21.65 66.37% 66,37% 66.35 7.36 34.90 Bekend schrijver van kinderboeken Van een ladder gevallen De herstel- en oorlogsschulden „Zeg, mannle weet je misschien ook nog in welk pak we de Vtamoedelijk zullen wij dus dezen heer nog hebben?" Speculaties op de menschelUke Ijdelheid. De verdachte, die in deze zaak de hoofd rol vervulde, noemde zich artist en was een stevig gebouwd heerschap, genaamd Hen drik K„ geboren in 1901 te Heerenveen, aldaar woonachtig. Echter thans gedetineerd in het Huls van Bewaring als verdacht op 8 Juli, ter gelegenheid van de Heldersche Kermis, een beurs inhoudende f 24 te heb ben ontvreemd, ten nadeele van de getuige, mej N. de Jong, huisvr. v. d. Veen. De delinquent! die gewooniyk op kermissen het interessante vak van boelenkonlng be oefent, deed op gezegden datum dienst by den photograaf Teyma, die de daartoe ge negen kermishouders op het Koningsplein kiekte in fea ^tllstaanden auto, terwyi het portier werd geopend en gesloten door bo- vengemelden boelenkonlng. Ook bovengenoemde dame behoorde tot die gelukkigen. Na de operatie had ver dachte zich verwyderd naar een naburig urinoir en miste de juffrouw haar beurs met inhoud. De loswerkman Smeets, in de nabyheid staande, had opgemerkt, dat ver dachte zich in den auto had gebukt alvo rens zich naar de hlervoren aangeduide gelegenheid te begeven. Intusschen was niemand meer in den auto geweest. Verdachte was lacer met twee andere per sonen vertrokken naar 1 café van den heer Dekker, alwaar de fotograaf hem eenige belooning beloofde voor zyn medewerking In den ouderdom van 73 jaar is hedenmor gen te Wassenaar overleden de bekende schrijver van kinderboeken de heer O. Joh. Kieviet. De overledene werd op 8 Maart 1858 ge boren. Van zijn hand zijn vele kinderboeken ver schenen. In 1896, toen de heer Kieviet S3 jaar was, verscheen zijn eerste boek ,,De twee neven”. Bekend vooral zyn zyn boeken over Dik Trom, een vijftal, dat achtereen volgens in 1881, 1807, 1812, 1820 en 1933 ver scheen. Het verhaal van Dik Trom speelt Ir. de geboorteplaats van den schryver in Haarlemmeimeer-Hoofddorp. Verder ver schenen van zijn hand os. nog ..Frans van Dorentil” in 1891 en „Fulco de Minstreel” in 1892. Zijn bekende werk „Jaepie-Jaepie” zag lln 1897 bet licht. Van de verdere werken noemen wy nog „De club op reis”. ,J>e club in Valkenburg". ,X>e club van zessen klaar', ,J)e twee brojrs”, „Wilde Bob”, „Frits Ward land”, en „Ab en zyn vrienden”. Van tateren ttjd zijn ,Jn den Otter”, J*en- sion Zonneduln". .De Du inheks" en geheim van den Canadees”. In 1918 scheen ,X>e geheimzinnige koepel”, In ..Het Huisgezin van dr. Forty” en In .Desproelwater" en „Plm en Kim". Ook stond hü gesignaleerd in het Algem. 1 Politieblad, doch het bleek, dat hij deze nota had voldaan De verdachte, thans terecht staande, neemt het met de wellevendheid niet al te nauw. Hy was voorts in het bezit van eeni ge potlooden, stukjes zeep, naalnaalden en h fleschje gevuld met zeker opwekkend vocht, door de beoefenaars van Esperanto Jt'em" genoemd. Tegen hem werd nu gevorderd 3 dagen hechtenis en opzending naar een rijkswerk- inrichting voor den tyd van een jaar. De verdediger, mr. Smal, bleek voor kjjn schralen cliënt niet minder liefde te heb ben, dan voor elk andere beter gesitueerde en trok in twijfel of verdachte zich wel aan de ten laste gelegde bedelarij had «ehuldlg gemaakt, weshalve pleiter vry spraak concludeerde. Uitspraak als voren. Met deze tamelijk vrypostigen eisch, kwam op 1 Juli te Enkhulzen voor den dag de 51-jarige bedelaar Thomas V., in 1881 te Purmerend geboren en gedurende een groot deel van zyn aardsch bestaan een rondzwervend volkslogement pension gast. Momenteel logeerende op Staatskosten in het huls van bewaring. Bedoelde beer V. onderscheidde zich op bovengemelden datum door zijn verregaande brutaliteit en viel de ingezetenen lastig met het aanbieden van onzichtbare potlooden, die hij echter liever niet verkocht, daar bet hem meer om een bedelaarsfooi te doen was. Zelfs animeerde hij de menschen hem een kwartje te ver strekken. De hoofdagent Ubbels kreeg hem tenslotte in de gaten en maakte aan de handels- operatles van V. een einde, door hem mee naar bet bureau van politie te nemen, waarop hy naar Alkmaar op werd gesteld. Aardbeving op Nieuw-Guinea Twee losse werklieden op de zwynenjacht Eén rijwiel en twee advocaten. Twee losse werklieden, zonder los of vast werk, de heeren Jan v. T., geboren 1909 te Heer Hugowaard. zonder vaste woonplaats, en- Lodewyk te W., in 1907 te Amsterdam geboren en aldaar gedomicilieerd, bevonden zich op 8 Juli op stap in de provincie, ten einde werk te bekomeiï, wat hun echter niet gelukte. In Anna Paulowna gearriveerd, be sloten zy door te reizen in de hoop mis schien aan de Zuiderzeewerken te worden geëmployeerd. De excursie per pedis apos- tolorum begon hun echter duchtig te ver velen en toen zy aldaar een onbeheerd rij wiel aantroffen, besloten zy zich van dat voertuig meester te maken en hun tocht, met een op ’t zadel en den ander op het spatbord, voort te zetten. Het duurde ech ter niet tang of de heeren werden aange houden. nadat de eigenaar, de heer A. Pranger. die zyn rijwiel miste, aangifte had gedaan. Beiden werden in voorarrest gesteld en stonden heden terecht met het voorrecht dat voor ieder hunner een ver dediger, mr. Eecen en mr. Belonje, mocht optreden. De Officier was nieuwsgierig te weten, of de verdachten wel ooit in ernst eenige moeite hadden gedaan werk te krygen, doch ontving van beiden de vurige verzeke ring, dat zy geen middel hadden verzuimd om tot dit doel te geraken. Niettegenstaande die verzekering bleef de Officier biykbaar in twijfel verkeeren. zoo als bleek uit zijn requisitoir, strekkende tot veroordeellng van ieder hunner tot maanden gevangenisstraf, met aftrek voorarrest. De eerste verdachte voelde niet veel voor reclasseering. doch nummer 2 bleek niet on bereid te zyn, ,zlch onder leiding te stellen. Mr. Belonje, opponeerende voor v T., was de meening toegedaan, dat hier meer aan baldadigheid dan aan misdryfzucht moest worden gedacht Voorts dacht pleiter dat verdachte de bedoeling van den presi dent niet goed had begrepen, wat dan ook het geval bleek te zyn. Mr. Belonje con cludeerde alsnu het opleggen van ©en lichte straf, opdat veroordeelde de gelegenheid zou krygen om zich onder leiding van een of andere vereenlglng te stellen, die hem kon voorthelpen. Mr. Eecen hield een soortgelyk pleidooi met geiykluidende conclusie. En direct vonnis wyzende, de Politierechter ieder tot 8 weken gevan genisstraf, met aftrek van den tjjd in voor arrest doorgebracht. Met dit vonnis werd door beiden genoe gen genomen. In verband met de pogingen der Oosten- rijksche regeerlng om medewerking van den Volkenbond te verkrijgen voor een interna tionale financieele actie ten bate van Oosten rijk, zal de plaatsvervangende secretaris generaal van den Volkenbond Avenol zich met eenige ambtenaren van de financieele en economische afdeeling van het Volken- bondssecretartaat binnenkort naar Weenen begeven om ter plaatse den huldigen flnan- cieelen toestand van Oostenrijk te onderzoe ken. om rapport aan den Volkenbondsraad te kunnen uitbrengen. Naar aanleiding van dit rapport zal de Volkenbondsraad de financieele commissie van den Volkenbond dan waarschljniyk na dere opdrachten geven. De „Neue Freie Presse" meldt, dat de Saturn waarop Avenol naar Weenen zal ko men reeds vast staat en dat het onderzoek binnen zeer korten tyd kan worden beëin digd, zoodat de September-zitting van den Volkenbondsraad zich naar aanleiding van het rapport der deskundigen zal bezighouden met de kwestie van een credletverleenlng aan Oosten ryk. Op jacht naar zwijntje* De 33-Jarlge arbeider Pieter M van be roep arbeider, geboren te Muntendam en al taar woonachtig, tnans ingekwartlerd in he huls van bewaring, rou op 5 Juli, te Texe vertoevend, aldaar een rijwiel hebben onl vreemd, voor welk feit hy thans terecht stond. Verdachte beweerde eo..ter van dezei diefstal niets, maar dan ook absoluut niet.- te weten. HIJ was op 6 Juli ontwaakt na een rumoerig avondje waarop de flezch mar al te dikwijls was rondgegaan en vond de fleta, die later bleek het eigendom te c|jn van den heer B. Vlesslng, rustig naast zich liggen. Hy beschouwde dit rijwiel als een geschenk des hemels en ging er mede dr boot op. Bjj aankomst, werd hy door veld wachter Goinga aangehouden. Verdachte beweerde nu zelf „■en rijwiel te hebben ge r--». - opgaaf weri echter door niets ge s nsfd en dm be c ouwd als phantasie, te> g'1-gener tyd naa’ voren gebracht. voor het geven Een commensaal, waar men b<j moest leggen. ue pl.m. 40-jarige te Oss geboren, daarna zwervende en thans gedetineerd in het huls van bewaring zijnde Heer Bern. B. stond te recht als verdacht van oplichting van mej. T. van Breukelen, echtgenoote van den heer A. van Kol te Enkhulzen, by welke Juffrouw hij zich op 22 Februari had gepresenteerd als kostganger en daarbij zulke verlokkende verhalen omtrent zyn maatschappeiyken welstand opdlschte, dat de juffrouw geen be zwaren had hem als zoodanig op te nemen. Het bleek echter alras, dat de positie van den heer Bern. B. echter allerminst beant woordde aan zyn opgewonden beschryvlng, daar hy slechts in het bezit was van 52 arm zalige centen en eerst voor Korten tyd uit de strafgevangenis was ontslagen. Hy wist de juffrouw of liever gezegd haar man te bewegen hem op den pof een doosje sigaret ten te verstrekken, hy had niet anders dan een bankje van 10 en van Kol kon helaas niet wisselen, terwijl hy bovendien zonder gewetenswroeging profiteerde van de heer lijkheden van het kosthuis en toen met de noorderzon vertrok, zonder eenige poging aan te wenden zijn kostjuffrouw schadeloos te stellen. Deze verdachte, die thans terugkwam op al sljn bjj den rechter-commissaris afge legde erken te nissen, werd verdedigd door Mr. O. A. de Lange, welke verdediger zich zeer veel moeite gaf voor zijn cliënt en aan mej. van Kol vele vragen deed, zoodat de presi dent Mr. Krabbe wel eens aanleiding vond dezen jurldischen yver te beteugelen, door op te merken dat enkele van deze vragen bulten de dagvaarding heen gingen en ver dediger beter deed, een en ander bij zijn pleidooi te behandelen. Ata getulge-deskundige werd voorts ge hoord Dr. Ten Raa, psychiater aan het Prov. gesticht .Duin en Bosch”, die verklaarde, dat hoewel verdachte geesteiyk niet als meerderwaardig getaxeerd kon worden, er geen reden was om aan te nemen, dat hy tjidens het plegen van het strafbare feit, niet toerekeningsvatbaar was. Ten slotte be schreef de senuwarts hem als een persoon, die zich moeilijk door het leven kon heen slaan en dus hulp en leiding noodig had. Het reclasseerlngsrapport was niet gun stig, doch de instelling „Het Hooge Land” een prachtig toevluchtsoord voor zulke suk- kels. had zich bereid getoond den verdach te liefderijk op te nemen. Hy kon daar dan zijn leege leven vullen door nuttigen arbeid. De Officier, vertegenwoordigd door Mr. E. Hymans, officier van Justitie, bleek niet vurig genegen tot deze oplossing eventueel mede te werken. Achtte voorts de oplich ting wettig en overtuigend bewezen, doch was van meening dat hij wat betrof de si garetten moest worden vrijgesproken. Ten slotte requlreerde de officier 4 maanden ge vangenisstraf. Hierna kwam Mr. de Lange aan bet woord om al direct toe te geven, dat de verdediging van oen dergeiyk verstokt re- cidivist niet gemakkclijk was. Niettemin ver vulde verdediger met opgewektheid deze lastige taak, bestreed de dagvaarding, door te ontkennen dat hier een samenweefsel van verdiwhtselen, bet onmisbare element voor ae strafbaarheid, in werkelykheid bestond zooals pleiter meer uitvoerig trachtte aan te toonen. Pletter eindigde met te verzoeken zijn cliënt te veroordeelen indien bet college dit noodzakelijk voorkwam, doch alsdan een zoodanig vonnis uit te spreken, dat onder brenging by het „Hooge Land” mogelijk was. Uitspraak a-s. week. verzoeken om vergunning van straatvoorstellingen. Als getuige a décharge werd ten slotte gehoord de caféhouder J. Jonkman te Beha gen. die verklaarde dat op den laatsten ker- mis-Zondag bedoelde artlsten op hun tafel tje nogal wat geld hadden liggen. Een hun ner wenschte papiergeld te wisselen. Ook de verdachte N. is reeds eenige ma len veroordeeld en de door de politie te Groningen verschafte inlichtingen waren beslist ongunstig. Hy hield zich op met dames van ongun stige reputatie en was veroordeeld wegens straatroof. De Officier schetste verdachte als een leugenachtig persoon en distilleerde uit de hem ten dienste staande gegevens, dat de heling van 20.aan dezen verdachte ten laste gelegd, als overtuigend en wettig be wezen kon worden geacht, vorderde tot slot van zyn requisitoir 3 maanden gevangenis straf Mr. Seegers bleek echter beslist niet met dat requisitoir mede te kunnen gaan en verbaasde zich er grootelyks over, dat hier kon gesproken worden van het wettig en overtuigend geleverde bewys. Of verdachte al of niet schuldig was. daarover wenschte pleiter zich niet uit te laten. Maar zijn taak was aan te toonen. dat dit bewys niet was geleverd. Men kan gissen, maar eenlg bewijs is er niet voor. Pleiter liet niet na te trachten een en ander meer uitvoerig aan te toonen en eindigde zyn pleidooi met vrijspraak te verzoeken, met last tot oo- middeliyke Invrijheidstelling. In zyn repliek verzette de officier zich tegen laatstgemeld verzoek, welk verzoek, na raadkmer, zooals wel was te denken (wy wonnen 10 ets. met wedden van een ad vocaat) werd afgewezen Hierna sluiting der zitting van de meer/, strafkamer. Uitspraak in alle zken a. s. week. bij de autoklekjes. De heer Wemmers kellner in het café Dekker, had van eer. der vrienden van ver dachte. Albert N., een bankbiljet van f 20 in betaling ontvaygen, wat de president eigenaardig vond, daar ook Juffrouw De Jong een dergelUk biljet miste. Op het politiebureau was door dezen N. .verklaard, dat noch hy, noch verdachte of zijn vriend Z. in het bezit van eenig geld was. Verdachte H K. was, biykens zyn strafregister, meermalen veroordeeld. De heer Officier meende uit de getuigen verklaringen en de bezworen omstandighe den, nader gereleveerd, het wettig en over tuigend bewijs te kunnen construeeren en vorderde tegen verdachte 4 maanden ge vangenisstraf De waarnemende verdediger Mr. van Leeu wen achtte daarentegen niet het minste be wys aanwezig en liet zich niet onbetuigd het door den Officier aangevoerde te bestrijden, concludeerde per saldo vryspraak en onmid- deliyke invrijheidstelling van verdachte, welk verzoek evenwel werd afgewezen. In den ouderdom van 62 jaar is Dinsdag avond omstreeks kwart over zes na een ziekte van ruim twee maanden te Overveen overleden de heer J. W. Roozen, een alge meen geachte en in de bloembollenwereld zoowel als in het openbare leven zeer be kende persooniykheid, die zeer veel ver diensten voor het algemeen belang heeft verworven. De overledene was ongeveer acht Jaar voorzitter der R. K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht” te Overveen en de laatste jaren eere-voorzitter en penningmeester van het kerkbestuur der parochie van Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Overveen In dien tijd, dat de overledene het voorzit terschap bekleed©heeft de R. K. Kiesver eeniging hem candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Prov. Staten van Noord-Holland. Dat de ontslapene in vakkringen een vooraanstaande figuur was. bewijzen de vele functies, welke door hem werden be kleed. Zyn groote toewydlng, gepaard aan dege- lyke zakenkennis, waren oorzaak, dat hy algemeen het vertrouwen van zyn vakge- r.ooten bezat. Men wist wat men aan Jan Roozen had en vertrouwde hem tep volle Van zyn bezigheden, die hij In den loop van zyn arbeidzaam leven heeft verricht volstaan wij met te vermelden, dat hy ruim 20 jaar lid was van het Scheidsgerecht voor den bloembollenhandel, van 19161819 I>enningmeester van den Bond van Bloem bollenhandelaren, bestuurslid van „Codro” in de jaren 1917 en 1918, voorzitter de» plaatse!yke ongevallen-commissie van den Tuinbouw-Onderlinge. lid van de Commissie van Toezicht der Rijkstuinbouwschool te Lisse, directeur der groene bloembollenvei lingen en commissaris der N V. Hotel „De Witte Brug” te 's-Gravenhage. 'jarige isles dergeiyk biljet werd uitgegeven door ver dachte, die te voren in het gezelschap van den persoon, van den diefstal verdacht, had vertoefd. Aan den agent Nyhof hadden de heeren verklaard geldeloos te zyn, toen zy kwamen De begravenls van het stoffelyk over schot van wylen den heer Roozen zal Vrydagmorgen plaats hebben op het R. K kerkhof te Ovreveen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 6