PRIESTERJUBILEA i/i tweede blad OP 15 AUGUSTUS i BLADZ.U lj VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1931 Pastoor N. J. Bakker 19061931 Pastoor J. W. Pieterse 19061931 Pastoor Wieman 19061931 PRIESTERFEEST 19061931 Pastoor T B. Nagel o Pastoor M. J. van der Burg 19061931 H. J. M. Peeperkom 19061931 Pastoor Ch. B. L. Devoghel 1£911931 Pastoor J. M. J. Janssen Schmidt Pastoor A. Koopman 19061931 p.;j t een te lijven, maar komt er dan ook oplel- Junl Putoor N. J. Bakker Pastoor J. B. Napel d. Burg Pastoor plaatsvervanger van den Christus Pastoor A, Koopman Z.Eerw. Beer J. W. Pieterse geboren f Pastoor Wieman ZaEerw. Heer U. J. Peeperfcocn was 19061931 de financieele toestand precair, doch hopeloos. Na zich ingewerkt te heb- tot toen werd Den eiland dit 31 te Te werd 1907 dan mag de Volkstond niet op het appèl ontbreken Op de katholieke school van deze lan delijke parochie gaan ruim 300 kinderen. Geen wonder, dat het welkom der kinderen, die allen catechlsmu.’-onderrlcht ontvangen van den pastoor, spontaan zal zijn. Zalft zieken, en die sterven moeten. Belooft hun, vrij van zonde en boeten. Het loon dat hun is voorbereid; Züt vader, konlng, vriend en strijder, Zjjt voorbeeld, zoenoffrande en lijder, Zijt priester, in der eeuwigheid! (TJjdkr. n <L) Breekt banden die de helle smeedde. Verzoent, door uw offrande en bede Den mensch en God; zijt middelaar; Vereend in God en ’s priesters handen Zij man en vrouw, door ’s huwelijks banden. Aan God getrouw en aan elkaar. „Vijf en twintig jaren Priester!” Heil op dezen dag o,.Priester Gods! Gij doet uit de wolken X manna dalen.’ Doet 't water uit de rotsen stralen. Vermenigvuldigt brood en wijn: Spreekt woorden die den hemel roeren, Die Jesus zelven omleege voeren. Die God doen drank en voedsel zijn. 15 Augustus herdenkt de Zeereerw. heer pastoor J. B. Nagel te Assendelft den dag, hjj voor vijf en twintig jaar tot teur van bet R. K. Onderwijs in de inspectie Behagen. Maar-- grondig» kennis vu de zoo moeilijke ooder- In 1925 werd hij benoemd tot Pastoor te IJmuiden, terwijl 30 September 1930 zijn be noeming tot Pastoor van de H.H. Petrus en Paulus-parochie volgde, als opvolger van wij len den Zeereerw. heer B. F. de Jong. Niettegenstaande den korten tijd, dat Pastoor Koopman hier ter stede werkzaam is. heeft 'hij nu reeds door zijn onvermoeid en ijverig werken de sympathie van alle pa rochianen verworven. Met onvermoeide energie en taaie volhar ding legt hij zich toe op de hem opgelegde taak; hij toont zich een schitterend voor beeld van, godsdienstzin en offervaardigheid voor zijn parochianen. Met zijn altijd opge wekt gemoed is hij hun een voorbeeld van echte christelijke blijmoedigheid. Zijn arbeidzaamheid toont zich ook op het gebied der Missieactie door zijn propaganda voor het Petrus Canisius Liefdewerk en het Genootschap de H Kindsheid. Moge het den Zeereerw. heer Koopman ge geven zijn nog vele jaren zijn vruchtbaar werken voort te zetten. Edam maakte zich op, het 25-jarig priester feest van zijn geachten pastoor te vieren en zijn cadeau, een monumentalen preekstoel, op 15 Augustus met een dankbaar hart aan te bieden. Geen persoonlijk cadeau, maar aan de kerk van Christus, om zoo aan Hem, volgens den ultdrukkelijken wensch van Pastoor zelf, allen dank te brengen voor de zeer vele genade gaven, welke de jubilaris in den loop der vijf en twintig jaren heeft mogen ultdeelen. Allereerst in Hoek van Holland, waar Pastoor Wieman in 1906 als kapelaan kwam en de bediening kreeg van de bijkerk Maas dijk. Zijn naam leeft er nog voort, overbe kend als hij geworden is bij de stormramp waar het sa. Berlijn tegen de hoofden stuk sloeg en de jonge kapelaan van 's nachts 1 uur tot 's morgens 6 uur aan een stuk bezig was om den gewonden schipbreukelingen geestelijken bijstand te verleenen. Van 1908 tot 1911 was Z.Eerw. kapelaan te Uitgeest, waar hü het leven van den ouden pastoor Witte veraangenaamde. Na diens dood was het gedaan met het heerlijke ka- pelaansleven in vriendelijke dorpen en vroeg de drukke stad zijn arbeid. Volgaarne werd deze arbeid van 1911 tot het begin van den grooten oorlog gegeven in Amsterdam, waar hard gewerkt werd in de St. Bonifaciuspa- rochie met haar moeilijke Jordaanbevolking. In 1914 werd de Amsterdammer Dorthe- naar en gedurende heel de oorlogsperiode kreeg de kapelaan in Dordrecht als taak de zorg voor onze soldaten. Het laat zich ge makkelijk raden, dat dit een niet te onder schatten opdracht is geweest, doch zij is glansrijk vervuld. (Wij denken nog aan de bediening van het bijkerkje Blttershoek). leeraar aan het Seminarie .Jïageveld’ te Voorhout, wat hij is gebleven tot 1918. Daarna, van 1918—1930 heeft Z.Eerw een zeer drukken werkkring gehad. Als Rector van de St. Bavo-stichting te Noordwijker- hout, had hij tevens de administratie te .oeren van het St Clemens-ret: aiten’auis aldaar. Door lijn krachtige medewerking werd het St. Petrus Camsius-retraltenhuis te Bergen gesticht Bovendien was hij destijds bisschoppelijk gecommitteerde bij de exa mens ter verkrijging van een diploma God»— waarop 1 priester werd gelrijd. Pastoor J. B. Nagel werd geboren te Am sterdam, den 27 Februari 1883. Het H. Doopsel heeft hij nog ontvangen in de oude schuilkerk, nu museum. Zijn ding het EE. vanwaar overging 15 Augustus is de dag waarop voor veertig jaren de Zeereerw. Heer Charles Devoghel, oud-Pastoor van Ooster-Blokker. thans in ruste wonend te Heemstede, de H. Priester wijding ontving. Vanaf 13 Decembe- 1907 tot einde 1925 was Zijn Eerw Pastoor van de pa rochie „O. L. Vrouw Visitatie", te Ooster- Blokker bjj Hoorn. Met de benoeming van Pastoor Devoghel krecj de kleine landelijke parochie haar vijfden leidsman. Als herder en rrw.n van gloedvol tempera ment zag hij, gelijk de wachter op den toren, het ook ten plattelande opkomende gevaar van verwildering der zeden reeds van verre naderen om daartegen aanstonds de hem toevertrouwde kudde te waarschuwen. Het is dan ook ongetwijfeld nede aan zijn waar schuwend «n vermanend woord, gevoegd bij zijn krachtig optreden te danken dat de pa rochie van de gevaren van het gemengde huwelijk e.d. is gespaard gebleven. Veel goeds heeft Pastoor Devoghel dan ook in zijn parochie verricht, teneinde het geestelijke leven te verdiepen en te verle vendigen. Verschillende Genootschappen en Vereenlgingen op geestelijk en maatschap pelijk gebied zijn door hem opgeiicht en ge steund. Het Eucharistisch leven kwam, onder bet pastoraat van dezen met krachtigen rielea- In de parochiekerk van X Veld luiden de klokken ten feest. Daar klinkt een zuivere symphonie van blijheid en vreugde, maar bovenal van dank uit den toren der kerk over welden en velden. X Is feest in X Veld, het gloriefeest van den beminden herder der parochie. De Zeereerw. heer M. J. v. d. Burg, wiens portret gij hier aanschouwt, viert 15 Augus tus zijn 25-jarig priesterfeest. Vijf en twintig jaren priesterschap: dat be- teekent een kwarteeuw van onafgebroken strijd voor de schoone, verheven idealen, die onze kerk, eeuwenoude Moeder van ontelbare kinderen, aan haar priester-zonen ter verde diging heeft toevertrouwd. Vjjf en twintig jaren priester zijn: dat be- teekent ook een kwarteeuw lang, dag aan dag, de altaartreden te zijn opgestegen om in de stille morgenuren de genaden en zegenin gen van het Goddelijk Lijdensdrama op den Calvarieberg over de arme, zondige wereld uit te starten. Vfjf en twintig jaren priesterschap: dat wil ook zeggen een kwarteeuw in praktijk bren gen het woord van den Christus: „Ik heb medelijden met het volk”. Als goede herder bet hem toevertrouwde volk ontvankelijk ma ken voor reinere levensidealen, het sterken in den feilen levensstrijd. Daarom vieren de dankbare parochianen van X Veld op 15 Augustus volop feest met hun beminden herder. Niet alleen omdat pastoor v. d. Burg in de jaren van zijn ver blijf in hun midden aller achting en gene genheid heeft gewonnen, maar ook om eer te brengen aan den priester Gods, die naar vroom en goed gebruik in deze streken nog zooveel respect en dankbaarheid geniet en tot wlen nog altijd hoog wordt opgezien als De Oud-Alkmaarder, de Z.E. Heer H J M Peeperkom, Rector van de Kapel der Barm hartige Broeders van Joannes de Deo. Kei zersgracht 67 te Amsterdam, herdenkt ook 15 Augustus den dag. waarop hjj vóór 25 jaar Priester werd gewijd. Hij werd te Alkmaar Februari 1878. Onder de rij der jubileerende geestelijken behoort ook de Zeereerw. heer A. Koopman, Pastoo» van de H.H. Petrus en Paulus-poro- chle te Den Helder. Geboren in 1880 te Wervershoof. werd hij na volelnde studies op de seminaries Hage- veld en Warmond op 15 Augustus 1906 in de Kathedrale Kerk te Haarlem priester gewijd. Op 23 Augustus da. v.'droeg hü in de kerk van den H. Werenfridus te Wervershoof zijn eerste H. Mis op. Achtereenvolgens was hij werkzaam als kapelaan te Stompwijk, Moordrecht en Am sterdam (8t. Willlbrordus bulten de Veste), in welke laatste plaats hij 15 jaren achter een verbleef. eerste c„:_: ontving hij op gymnasium der P.P. Jezuïeten, hij later naar het seminarie Ha geveld. 15 Augustus 1906 werd hij door mgr. Bottemanne z.g. pries ter gewjjd. In Sep tember volgde zijn benoeming tot kape laan, welke functie hij tot 1908 van het genot ondervinden, dan heeft men dit aan zijn initiatief en doorzettingsver mogen te danken. En nu nog een enkel woord over het op handen zijnde feest. Feest, dat is het eigenlijke woord er niet voor. „Ik houd er niet van, om voor feesteling te worden gebruikt en de tijden zjjn er ook niet naar om feest te geven,” aldus de pastoor. Een wereldlijk feest niet, doch Zondag 16 Augustus vindt een plechtige herdenking in de kerk plaats. Om de parochianen echter In de gelegenheid te stellen den jubilaris te complimenteeren. wordt er van 2 tot 4 uur Zaterdag 15 Augustus In de RJL Meisjesschool een receptie gehouden. Als aandenken ontvangen de parochianen een portret van pastoor, gelijk hierboven is afgedrukt. Naast het cadeau, dat hij van de paro chianen zal ontvangen, zal men hem echter geen grooter genoegen kunnen doen, dan hem in zijn moeilijk werk, door den Bis- schop opgedragen, te steunen. Blijmoedig heeft pastoor de zware taak op zijn schou ders genomen, doch de parochianen hebben den plicht hem hierbij te helpen, opdat hij tot het einde toe den last kan dragen. Moge God den pastoor nog vele jaren zijn gezondheid en werklust laten behou den, mede tot zegen van de parochie Assendelft. Pastoor N. J. Bakker, die morgen zijn 25-jarig priesterjubileum viert, is geboren te Hoogkarspel in 1882, waar thans nog zfjn ouders wonen. In 1906 werd hij tot priester gewijd en benoemd tot kapelaan Wateringen. In 1907 benoemd tot kape- Zaterdag 15 Augustus viert ook de Zeer eerw. heer J. W. Pieterse, Pastoor der Pa te Heer-Hugowaard, zijn zilveren priester jubileum. Geboren te Zoeterwoude in 1880, Zjjn Eerwaarde deiv 15en Augustus priester gewijd. Als ewste standplaats werd hem aangewezen Middelbands, waar zijn priesterlijke loopbaan begon, In nog geen tien jaar was Zijn Eerwaarde kapelaan te Mlddelhamis, Nooddorp, Middelburg en Grootebroek. Zoo trok hij het groote Haar- lemsche Diocees door van Noord naar Zuid. In Middelburg was Zijn Eerwaarde tevens hulp aalmoezenier en al achtte hijzelf het van weinig beteekenls, zij die in mili taire vereenlgingen onderdak hebben gevon den, weten van noe groote waarde het is in de vereenlging onze priesters te ontmoe ten. Na dezen rondgang werd de jubilaris be noemd te Amsterdam, in de parochie van den H. Gerardus Majella. Daar in de groote stad vond deze sociale priester zijn arbeids veld bij uitnemendheid. Acht en een half jaar is deze parochie getuige geweest van den zegenrijken arbeid van kapelaan Pieter se, toen in Mei 1925 de parochie van Heer Hugowaard haar eminenten oprichter door den dood verloor. Als opvolger werd toen be noemd tot Pastoor de Zeereerwaarde Den 15den Augustus viert de Zeereerw. heer Pastoor Josephus Joannes Maria Janssen Schmidt te de Weere zijn zilveren priester- v. d. Burg door den Bisschop benoemd tot Bisschoppelijk Inspec- m w j .»i i i— ti niet alleen bezit de jubilaris een wijs-vraagstukken. maar ook en vooral groote liefde voor het kind. In bet belang van de jeugd der parochie aanvaardde Pastoor v. d. Lurg de lasten aan den bouw van een nieuwe schooi verbonden. Nieuwe scholen bouwen is ook nu nog geen sinecure. Zooveel onderhandelingen. ge schrijf en bedoening als daarvoor komt kij ken. Maar het was in het belang der kin deren en daarom zette de jubilaris zün stoere schouders ook onder dit werk. Binnen korten tijd zal de Zusterschool wor den Ingewijd en zal de vrouwelijke jeugd van X Veld in lengte van jaren de zegening on dervinden van dit werk door Pastoor v. d. Burg tot stand gebracht. De verschillende vereenlgingen die in deze parochie met vrucht werkzaam zijn genieten allen de voortdurende belangstelling en wijze raadgeving van dep Pastoor. «.Behoeft het dan nog wel vermelding, dat de g^v.-ielijke vruchten van al dit werk niet uit <iljven, maar gedijen in den schoonsten vonp, zoodat X Veld een parochie is van op gewekt godsdienstig leven, zooais nog zoo pas, bij de heerlijk geslaagde H. Missie weer is ge bleken? Wanneer dan ook het Roomsche volk van X Veld den Priester-jubilaris op zijn hoogtij dag zoekt te eeren in spontaan feestbetoon, dan is dat niet alleen omdat zijn priester schap een verheven Godsgave is, maar ook omdat het volk in den jubilaris wil eeren den ijverlgen en goeden herder, bfj wlen het volk zich veilig weet. In den waren herder te midden van zjjn trouwe parochianen is iets overgegaan van de schalksche blijheid des kinds, den ernst des grijsaards, den weemoed der lijdenden en der armen, de gestrengheid der vaders en de lief de der moeders. Toegerust met deze heerlijke gaven van geest en hart heeft de hoogge achte jubilaris gedurende vijf en twintig ja ren het hem toevertrouwde volk geleid. Ja, ook als den waren herder van zijn volk eert vandaag het Katholieke volk van 't Veld derr jubilaris. Hjj is voor de zijnen altijd de man van ongekunstelde eenvoud, toegankelijk voor een leder. De kindervriend voor de jeugd van zijn parochie, de raads man voor de volwassenen in alle zorgen van hun leven. Hoevelen hebben bij den Pastoor troost gevonden in droevige oogenbllkken van hun leven, hoe velen hebben daadwerkelljken steun gevonden in kommervolle omstandig heden. En dat alles met de grootste gemoe delijkheid, met echte natuurlijkheid en waren eenvoud des harten. Geen wonder dat een leder zich bij Pastoor v. d. Burg aanstonds thuis gevoelt. Zoo wordt er vandaag feest gevierd in X Veld, om een dubbele reden. Daar wordt in den Jubilaris gehuldigd „de priester", die vijf en twintig jaren de zegeningen van het pries terschap mocht genieten. Maar daar gaat ook de huldiging en genegenheid uit naar „den mensch", den waarlijk goeden herder, die de zijnen kent, meeleeft met hun vreug den, deelneemt in hun zorgen en smarten. Dat is het karakterbeeld van hem, ter wiens eere in X Veld de feestklokken worden ge luid op 15 Augustus. Mogen zU eens het feestvierende volk te samen roepen voor Pastoor v. d. Burg’s gou den priesterfeest. begrijpt, dat we niet overdreven in wat we zoo juist schreven. Entoen onze Pastoor in 19* hier kwam. Was er ook tn Edam binnen niet al te langen tijd een Derde Orde. Wat is er nog meer gebeurd in Edam? yDe geschiedenis is nog niet oud genoeg om alles te verhalen; ze is nog te verach. Wie zou niet weten de oprichting der Congrega ties? Het aanbrengen van electrisch licht in de kerk, de electrlsche kloklul-lnstallatle. de passende plaats, die werd gegeven aan het H. Hartbeeld. En zooveel meer. En wie zou niet kennen den grooten ijver van Pastoor voor de veelvuldige H. Communie? Neen, hiervan schrijven we de geschiedenis voorals nog niet op. doch wel diene men goed te weten, dat Edam uitermate verheugd is de gelukkige stad te zijn, die God mag huldigen om het overrijke Priesterleven van Pastoor Wieman. Mogeljjk kan het zijn, dat de geschied schrijver van later juist dit vergeet, hij mo ge dan opmerkzaam worden gemaakt op het schitterend parochle-cadeau en begrijpen, dat op 15 Augustus 1931 door alle parochia nen naast deze gift ook nog een vurig gebed is gegeven aan den Gever van alle goed, dat Deze nog een lang priesterleven nog schooner, nog mooier schenke aan onzen besten pastoor. Zoo zij het en ad multos annos. W. B. K. heer J. W. Pieterse, zoodat pastoor Pieterse tegelijk met zijn zilveren priesterfeest ook zijn zesjarig pastoorschap te Heer-Hugo waard herdenkt Aan den vooravond van het feest wordt de Eerwaarde jubilaris door een stoet van parochianen te paarc. en per rijwiel en ge volgd door velen, afgehaald aan de grens der parochie en zal het den jubilaris duide lijk worden, hoe dierbaar hij in zijn pa rochie is, wat nog door de feestgave zal worden bevestigd Een der parochianen schonk drie fraai bewerkte altearkussens. Maar boven alle stoffelijke zaken, waaraan de Waard zoo arm Is. zal vooral blijken de liefde der parochianen uit de geestelijke gaven, hun gebeden, hun liefde en hun medeleven met hun pastoor. Feestgaven zul len vandaag en nog na dezen dag den jubi laris gebracht worden door al zijn kinderen, groot en klein; de kleinen zullen den Heven Jesus bidden om zegen op zijn priesterlijk werk, de jongelingschap zal leeken-apostel zijn; in eensgezindheid meewerken, tot bloei brengen wat hjj hen meegaf; vruch ten toonen van bet door hem zoo rnlla ge strooide zaad. De ou eren. o. dat u niet zoo gemakkelijk te s-gger waaruit hun feestgave bestaat, nadat zij hun stoffelijk bewijs hebben overbt ndigd. Maar dit is zeker, niemand blijft dezen keer achter De „Volksbond” zal laten rlen, dat hjj weer is opgestaan om allen te plei steren en dit zilveren feest te doen zijn met nog meer luister; Over een paar jaar 1 viert de parochie hapr 25-jarig bestaan en verrichtte Augustus Kwadedamme. Goes tot April 1910, te Amsterdam, in de parochie van de H. Maria Magdalena, tot 12 Juni 1912, te Rijs wijk tot September 1918, te Rotterdam 28 October 1925, hij benoemd tot pastoor te Burg, op het Texel. Al wie mooie eiland be zoekt, en ook eenige oogenbllkken te Den Burg verblijft, kan er op zijn wandeling de nieuwe school be wonderen, door den voortvarenden ijver van pastoor Nagel tot stand gekomen. En wanneer in barren winter de parochianen .van Den Burg hun kerk binnen komen, kunnen zij zich koeste ren aan de aangename warmte, door de centrale verspreid, alweer het werk van pastoor Nagel. Den Burg en het eiland waren hem lief geworden. Het zeemansbloed stroomde door zijn aderen, zijn vader was kapitein ter zee en dit gaf aan het eiland een nieuwe be koring voor hem. Doch als alles in het men- schelijk leven, bleek ook dit niet van langen duur te zijn. In 1929 werd de parochie plotseling opgeschnkt met het bericht, dat „de pastoor” zjjn geliefd Den Burg ging verlaten. Z. H. fexc. Mgr. Aengenent had den jjve- rigen werker noodig voor een nieuwe en moeilijke taak. De parochie Assendelft ging gebukt onder geweldige financieele zorgen en om het schip drijvende te houden, was een krachtig bestuurder noodig. Ruim twee jaren is onze pastoor nu in Assendelft en heelt zich bij zjjn parochianen bemind doen maken. Zijn bekende rondborstigheid heeft hij ongetwijfeld van zijn vader en zijn onver schrokkenheid, die geen menschelijk opzicht kent, wanneer het zijn H. Geloof en het zielenheil betreft, is zeker bij het ontvangen van het H. Doopsel in de oude schuilkerk in hem overgegaan. Immers, zijn Amster- damsche voorvaderen, die toch moedig hun godsdienstige plichten vervulden, ondanks plakkaten, ondanks de speurzin van den schout en zjjn rakkers, gaven hierin het goede voorbeeld. Bij zijn intrede in de parochie Assendelft was niet ben, volgde eenige weken later vanaf den preekstoel een duidelijke uiteenzetting, hoe men de zaak weer in het reine moest bren gen. Dit vereischte van den kant der pa rochianen offers, en veel zorg en moeite ▼oor den pastoor. Moeilijkheden zijn er om overwonnen te worden, is pastoors stel regel. De oppervlakkige toeschouwer ziet hem echter niet aan. hoeveel uren hij aan die moeilijkheden besteedt, om ze te overwin nen. Het joviale gebaar, de breede glimlach en de zonnige natuur, die niet tegen droefheid kan, maar overal nog een kwink slag ten beste geeft, doet alle zorgen ver geten. Dat pastoor echter van aanpakken en dóórzetten weet, bewijzen ons de belde groote werken, die op het oogenblik onder handen zijn. De kerk moest hoog noodig gerestaureerd worden. Het kon zoo niet langer, daar ongelukken niet zouden uitblij ven. Er werd gezocht en de weg werd ge vonden! Zoo ook met het nieuwe vereenl- glngsgebouw. De jeugd, de toekomst der parochie, had geen onderdak meer. Wanneer er in den winter een uitvoering werd gegeven, moes ten de patronaatsjongens de straat opge stuurd worden, daar er voor hen geen plaats meer was en dit gebeurde herhaaldelijk. Voegen wij hierbij, dat de zaal, waarin de Uitvoeringen op het gebied van zang, muziek en tooneel werden gegeven, niet geschikt was, dan zal ieder weldenkend mensch het toejuichen, dat de pastoor de plannen, om een naar de eischen des tijds Ingerichte groote zaal te bouwen, heeft doorgezet. Wanneer dezen winter de parochianen hler- pen. Niettegenstaande parochieele geldelijke zorgen ook pastoor niet gespaard bleven, heeft de jubilaris in de laatste tijden van zijn verblijf in Ooster-Blokker, het priester koor. dat in vervallen toestand was, laten restaureeren en mede voor het plaatsen van een geheel nieuw orgel zorg gedragen. Vele vaderlijke zorgen toonde Pastoor Devoghel en toont hij nog getuige de deelname bij het onlangs plaats gehad heb bende Priesterfeest voor die zonen uit de parochie die geroepen waren om de heerlijk heid van het H. Prleste-schap te bereiken. Met woord, daad'en toewijding gaf hij zich, om den toekomstigen priester ter zijde te staan. Mocht ten slotte Zijn Eerwaarde, mede om ernstlgen gezondheidstoestand, het tijd stip aangebroken geacht hebben, waarop het teter was, ontslag te vragen uit de kerke- Hike bediening, we zijn er van overtuigd dat zjjn arbeid onder ons niet vruchteloos is ge weest en de gevolgen daarvan nog lange ja ren in de parochie zullen blijven nawerken. Moge allen doch-Inzonderheid de oud- parochianen te Ooster-Blokker. Gode dank brengen bU dit veertig-jarig Priesterfeest en tr et meer dan gewonen aandrang op 15 Augustus a s. God bidden, dat Hü den oud- herder na een gelukkigen* en rustlgen le vensavond eenmaal de vreugde dee hemels zal doen genieten. HU studeerde in Hageveld en Warmond. In zijn 5de studiejaar kreeg hij bloedspuwin gen. Toen hU vervoerd kon worden, is hij naar zijn moeder alhier gegaan, waar die bloedspuwingen zich herhaalden, zoodat hij zijn studies 4 Jaren beeft moeten onderbre ken. Door de hulp van den goeden God en door de niet genoeg te prjaen toewijding van sun geneesheer, dr. Dirken, alsmede door zijn persoonlijke wilskracht, mocht hj naar Warmond gaan, na bet 6de studie.aar, erder leid.ng van gemaakt te hebben. tot den zelf. Voor wij, met enkele nadere beschouwin gen, willen nagaan hoe gerechtvaardigd de algémeene deelneming in de feestvreugde bij dit landelijk priesterfeest is, mogen eerst eenige bijzonderheden uit het leven van den jubilaris volgen. Martinus Josefus van den Burg werd ge boren in 1882 te Kwakel, gemeente Uithoorn. Uit dit voorbeeldig christelijk huisgezin wer den vier zonen door God den Heer geroepen tot de waardigheid van het H. Priesterschap. 15 Augustus 1906 ontving de jubilaris de H. Priesterwijding. Eenige weken na zijn H. Priesterwijding werd hij door den Bisschop benoemd tot kapelaan te Rinnegom. Al spoe dig moest hij deze landelijke parochie ver wisselen voor een veel uitgestrekter arbeids veld. HU werd benoemd tot kapelaan in een der volk rijks te parochies van Amsterdam, de parochie van de H. Maria Magdalena in de Spaarndammerstraat. In 1912 volgde rijn be noeming te Rotterdam aan de parochiekerk van de H. Barbara, CrooswUkscheweg. Deze parochie, waarvan het overgroote gedeelte in die jaren straatarm was, zoowel aan geld en goed alsook aan godsdienstzin en deugd, werd gedurende 13 jaar voor kapelaan d. Burg het arbeidsveld voor zijn stoeren ijver en onvermoeiden zielzorg. In 1925 werd kapelaan v. d. Burg benoemd tot Pastoor op W leringen. Slechts korten tijd duurde zijn pastoraat daar ter plaatse, daar hU reeds In 1928 werd benoemd tot Pastoor In de parochie van St. Martinus In X Veld. Hier wordt hij door allen geëerd als de vurige Ijveraar voor den luister van Gods huls. De nieuwe Kruiswegstaties, hU self Baf de eerste aan de kerk ten geschenke, leg gen er voor alle tijden getuigenis van af. Deed tot dan toe de vinnige koude In het kerkgebouw de godsvrucht der geloovigen tot beneden het vriespunt dalen en allen reik halzend verlangen naar het einde der H. MIs, de jubilaris stelde zijn menschen In de ge legenheid om ook In de barre winterkoude weer Mis te hooren met „goede manieren” door de parochiekerk te voorzien van centrale verwarming. Ook de opvoeding der Jeugd heeft de bU- zondere zorg van den jubileerenden herder. De door hem opgerichte Congregaties voor de godsdienstige vorming der jeugd rijn van onschatbare beteekenls voor een vurig ge loofsleven in de parochie. Als een zielzorger die door jarenlangen arbeid In de twee groot ste steden van ons land den roep der nieuwe tijden grondig heeft leeren verstaan, is de jubilaris ook een krachtig bevorderaar van de gesloten retraite voor zijn parochianen. En zoo zien wU dan onder de parochies, die ge regeld jaar op jaar den flink aantal retral- tanten zenden, X Veld eereplaats Innemen. Om zUn groote kennis van het Onderwijs vraagstuk werd Pastoor C. S__ feest. De jubilaris Is geboren te Haarlem, den lOden October 1879, heeft zUn studiën ge maakt te Megen, Voorhout en Warmond, en werd den 15den Augustus 1906 te Haarlem priester gewyd. Korten rijd daarna werd hU benoemd tot kapelaan te Rotterdam (Delfshaven). -aar hU directeur van het parochiaal zangkoor was. In 1908 reeds volgde zUn benoeming tot Toch zag kapelaan Wieman bU «d die drukte nog kans in zUn spaarzame vrije uren 'n handig boekje op gebied van liturgie pers klaar te maken. BU het einde van den oorlog, in 1918, riep Mgr den kapelaan naar Rotterdam, waar hü In de bloeiende St. Elisabethsparochie nog meer bloei bracht door er oprichter en 13te directeur te worden van de Derde Orde van Franclscus. Hü Het deze afdeellng in een schitterenden staat achter voor zün opvol ger. toen hü In 1924 zün pastoorsbenoeming kreeg voor Oud-Vossemeer op het eiland ■ftiolen. Wie hoort, dat ook daar weer terstond een afdeellng van de Derde Orde werd opgericht, laan te Amsterdam, waar hü 18 jaar werkzaam is geweest In de kerk v. d. HJJ. Nlcolaas en Barbara (de Liefde). In 1925 werd hü benoemd tot Pastoor te Zuid-Züpe en In Juli 1929 benoemd tot Pastoor te Medembllk. Z.Eerw. heeft zich te Medembllk doen kennen als een zeer hoogstaand persoon, op en top priester en een hoogst serieuse raadgever. Pastoor Bakker wordt door zün parochianen dan ook ten zeerste geacht. prof. Groenen, thuis Op Warmond ging alles naar wensch en mocht hü cp 15 Aug. 1906 het H. Priesterschap ontvangen. HU werd als kapelaan benoemd te Schoon hoven, daarna te Sassenhe m, Vlaardln- gen, Den Haag (O. L. Vr. van Goeden Kaad) en A'dam (Duif) waar hü weder om door een bloedspuwing overvallen werd. Na een half Jaar rust ia hü benoemd tot Rector van ..St, Joannes de Deo” te Am sterdam. waar hü nu vanaf 1922 zün werkzaamheden verricht. ijver begaafden leider, tot hoogen bloei, dat zeker er toe heeft bügedragen, dat voor een kleine parochie als te Ooster-Blokker, zoo*n groot aantal geestelijke roepingen werd, en nu nog wordt gevolgd. Naast een zoo uitstekend herder voor zün parochie was pastoor Devoghel, hoewel op het oog wat ruw van bolster, waaronder echter een gouden hart was verborgen, ook een vader voor allen. God alleen weet hoeveel goeds hü bracht In de huisgezinnen die door ziekte of ar moede bezocht waren. Groot en verheven was de Interesse welke deze van smaak getuigende jubilaris toonde voor den luister en eerbied In en om God» huls. Hoe stichtend devoot werden de ker- kelüke feesten gevierd, wanneer het altaar en bü Priesterfeesten het geheele kerk-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5