ONS BLAD LEEKEPREEKEN S. KROM AAN ONZE H.H. ADVERTEERDERS ABONNE’S J STOOMERIJ EN VERVERIJ DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1931 VOORNAAMSTE cMEUWS chemisch reinigen. bovenkleeding mededragen. Audiëntie Tafelmessen Friedrich Herder Het einde van Andree Ernstig motor-ongeluk Hebt u nog oude guldens? en 4 Tegen de snelheids maniakken Zweefkamp te Egrnond aan Zee Zie onze etalage Langestraat, waar uit blijkt wat voor vuil wij in onze 40-jarig Priesterfeest Pater L. H. Perquin O.P. JOH. LAUWERS VU STOOMEN is VHF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 190 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL OLLANDSGH DAGBLAD NO I De octrooiwet treedt heden in werking. Gelulcwenschen in den K. R. O.-Gids DuitschlandNederland Postwisselverkeer snelheidsma- Bnlowplats Nieuwe Joeco-Slavië wijst het Hooeer-plan af. Ernstige incidenten te Verona. en Barometerstand 9 uur v.m.: 755, stilstand. Een nieuwe verklaring der feiten Podtwisaelverkeer Weer hervat Krasse maatregelen overwogen De Vermakelijkheidsbelasting Franciscus van Sales. «k Een doode Wissel Een diner op den openingsdag de Nog deze week vergunning te verwachten Het Nederlandsch Paviljoen te Vincennes Een adres van den Kon. Ned. Middenstandsbond LICHT OP, De lantaarns pnoeten morgen worden opgestoken om 8.54 en overmorgen om 8.51. stelsel de niets stelsel altijd hebben. Wü brengen in herinnering, dat nog slechts tot en met 31 Augustus as. de gelegenheid open staat tot Inwisseling van de bulten om loop gestelde guldens. Deze guldens dragen een vroeger Jaartal dan 1920. De inwisseling kan geschieden bij alle postkantoren, bijpoBt- kantoren, hulppostkantoren en poststations. ..De relletjes op moordplannen. Duitschland Nederland FAYGLOP 3 - ALKMAAR Overleden de chef van den Dienst van Weg en Werken bij de Nederlandsche Spoorwegen Ir. H. P. Maas Geesteranus. Wjj meenen goed te doen nog een* onder de aandacht te brengen, dat onae administratie naast het plaatsen van Uw advertentiën In onse eigen aitgave, gaarne haar bemiddeling verleent voor het plaatsen van Uw gelegenheids-advertentiën ook In andere bladen. U kunt van onae bemiddeling gebruik malum sender dat de prijs van Uwe annonce daardoor maar oenig-ssins wordt verhoogd. WO benden «na gaarne aanbevolen, DE ADMINISTRATIE. De Pransche minister van Koloniën, heer Paul Reynaud, en maarschalk Lyautey zullen, naar een Havas-telegram uit Parijs „Wanneer Maria de Moeder Gods en niet mijne Moeder was, dan was zij toch een verheven vrouwmaar wat had ik.frme, dan met Haar te doen? Ik zou Haar van verre aanschouwen, zonder iets van Haar te verwachten. Wanneer zij slechts mijne Moeder was en niet de Moeder Gods, dan was zij zeker bereid mij te helpen: want de moeders wen- schen voor hare kinderen altijd ‘t beste: maar dan zou zij arm zijn, zooals ik en waarin kon zij mij dan helpen? Daar zij echter de Moeder Gods is, kan zij alles en daar zij mijne Moeder is, wil zij alleen, wat het beste is voor mij. Mijn hoop kan dus nooit teleurgesteld wor den. ■t< verlies van 'a anderen vinger ze dan deze maand in tendom in volksvergaderingen of dag bladen te gebruiken. Arbeiders zijn geen menschen die economische studies ma ken; vaak kennen zij het woord „kapi talisme” alleen van vergaderingen of meetings. Als men dan gaat zeggen, wij katholieken zijn ook tegen het kapita lisme, dan sticht men groote verwarring onder de arbeiders. Onwillekeurig moe ten zij den indruk krijgen, dat het pre cies hetzelfde is wat zij van hun eigen mannen te hooren of te lezen krijgen, of wat zij op'de fabrieken van socialisten vernemen. In een brief van het stoomschip „Quest**, gedateerd van Vltoen, de plaats waar Andree en zijn metgezellen om het leven zijn ge komen, wordt een nieuwe verklaring gege ven omtrent het tragische einde van de Andree-expedltSe.- Vltoen, het afgelegen en barre eiland tn de Poolzee, waar de overblijfselen van de Poolhelden werden gevonden is meestal door zwaren nevel en mist omgeven, doch onlangs zagen de leden van de expeditie aan boord van de „Quest”, die thans in de Poolzee naar verdere overblijfselen van de Andree- expedltle zoekt, als in een visoen een lan gen witten, glinsterenden band van licht, de kust van het Noord-Ooetelijke gedeelte van het eiland. Toen werd het plotseling allen leden van de expeditie duidelijk, dat Andree en zijn metgezellen een dergelllk visioen moeten hebben gehad, waardoor zij er toe gedreven wérden, om deze kust In hun kleine booten te bereiken, welke poging alleen tot gevcAg had. dat zij. gedwongen waren, geheel uit geput en *aan alle kanten in het nauw ge bracht door het meedoogenlooze ijs en den storm, terug te keeren. Zoo is het te verklaren, dat de overblijf selen van Andree en zijn metgezellen 43 Jaar later teruggevonden werden op de meest on herbergzame plaats van het eiland, in plaats van meer naar het binnenland, waar zij niet zoo zeer aan den verschrikfceltjken wind en de ijzige koude blootgesteld zouden zijn geweest. Zoo is het ook te verklaren, dat de le den van de Andree-expeditle er niet in ge slaagd zijn, een veilige plaats voor hun win terkamp te vinden. Graf (ver- ot „1 De Zeereerw. heer pastoor O. J. van Oost- waard is dezer dagen hersteld naar zijn pasto rie te Castricum teruggekeerd. Tijdens een rustkuur, welke Z_Eerw. in de St. Jacobus- stichting te Wassenaar doorbracht, is hij door een ernstige ziekte getroffen’, zoodat hem zelfs de H.H. Sacramenten der stervenden moes ten worden toegediend. Thans is Z Eerw. zoo ver hersteld, dat een terugkeer naar zijn pas torie mogeljjk was. Wij vernemen uit betrouwbare bron, dat de onderhandellngen van de Algemeene Ne derlandsche Zweefvereer.iglng met het De partement van Waterstaat in een dusdanig vergevorderd stadium zijn gekomen, dat te Egrnond aan Zee voorbereidende maatrege len worden getroffen om het zweefkamp in orde te brengen. Naar men ens mededeelt is de kans zeer groot dat de desbetreffende ver gunning van bovengenoemd Departement nog deze week tegemoet kan «or®n gezien. Wanneer dit zweefkamp tot stand gekomen zal zjjn, zal dit een niet te onderschatten belang zijn voor Egrnond en de directe om geving. Het terrein, waarop na de te ver wachten vergunning van het Departement van Waterstaat het Zweefkamp zal worden gevestigd ligt ten Noorden van de badge legenheid te Egrnond. Het ligt in de bedoeling, de geheele admi nistratie van het kamp en van de vereeni- glng onder te brengen in een der lokalen van hotel Bellevue afgestaan door de N. V. Maatschappij .Zeebad Egrnond”. Men deelt ons verder mede, dat het vooral de Mij. Zeebad Egrnond is, die al het moge lijke in het werk gesteld heeft en nog zal stellen om de Alg. Ned. Zweefvereenlging ter wille te zijn. b i l ADVERTENTIEPRIJS! Van regels 1.25: elke regel meer 0.25. RECLAME per regel *-?s roor de eerste pagina; voor de overige pagina’s f 0.50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” b(J vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 0.12 Het algemeen bestuur van den Koninkl. Nederl. Middenstandsbond heeft zich dezer dagen met een adres gewend tot 81 raden van gemeenten, welke Vermakelijkheidsbe lasting heffen. Daarin wordt medegedeeld, dat de bond in zijn algemeene vergadering, begin Juli JJ. te Zandvoort gehouden, be handeld heeft een prae-advies over de Vermakelijkheidsbelasting. waarvan een exemplaar bij het adres wordt overgelegd. Naar aanleiding van het terzake genomen besluit, wordt ter kennis gebracht, dat de bond de wijze, waarop sommige gemeentebe sturen de Vermakelijkheidsbelasting opvoe ren, een gevaar acht voor de kunst en het amusementsbedrijf, dat toch velen ingeze tenen direct of Indirect een broodwinning verschaft. Naar de meening van adressant, is het de taak der overheid, deze belasting, waartegen trouwens ook uit anderen hoofde ernstige bedenkingen kunnen rijzen, zoo laag mogelijk te stellen, om daardoor vooral in deze benarde tijdsomstandigheden deze tak van bedrijf althans eenige noodzakelijke verlichting van lasten te ge ven. Voorts is differentiatie zullen, naar een Havas-telegram uit 'l meldt, op Dinsdag m te half avonds in het gebouw van Indochina een diner ge ven naar aanleiding van de opening van het Nederlandsche paviljoen. conessenhuis, aldaar vervoerd. Ne uren Is de heer 8. overleden Hjj laat vrouw en vjjf kinderen achter. Krasse maatregelen tegen nlakkrn in voorbereiding. Te Zwtjndrecht vond gisterenmiddag een ernstig motorongeluk plaats, dat een doode heeft geëischt. De heer M. Strasseleu. bedrijfsleider van de Olofabriek „Schiedam” te Schiedam reed op zijn motorfiets op den Rotterdamschen straatweg in de richting van Rijsoord, toen hij ter hoogte van het terrein der gemeente lijke reiniging een aldaar rijdenden reinl- gingswagen moest passeeren. Hierbij kwa men de motor en de wagen met elkaar in botsing met het noodlottig gevolg, dat de heer S. van zijn motor werd geslingerd en ernstig gewond in een sloot langs den weg terecht kwam Toesnellende voorbijgangers brachten hem onmidldellljk op het droge. Dr. Krijger, die spoedig op de plaats van het ongeval aanwezig was. constateerde een been breuk en zware inwendige kneuzingen Per auto van den geneeskundigen dienst uit Dordrecht werd het slachtoffer naar het Dia- eenige een de bond van oordeel, dat dc van de te heffen Vermake lijkheidsbelasting. waarbij bioscoopvoorstel lingen zwaarder worden belast dan tooneel- vereenlglngen e.d.. afkeurenswaardlg is en op geen enkelen redelijken grond steunt. Derhalve verzoekt men den raad met aan - drang althans deze differentiatie, waar die mocht bestaan, te willen opheffen. Het adres Is o.m. gezonden aan de ge meenteraden van: Amsterdam, Den Haag. Rotterdam, Alkmaar. Bergen. Beverwijk, Bussum, Haarlem. Den Helder, Hoorn, Krommenie. Schagen, Wlerlngen, Wormer- veer, IJmulden, Zaandam en Zandvoort. Met veel bestrijding van en z.g. voor lichting over het „kapitalisme” gaat het als met de agitatie tegen den oorlog. Elk weldenkend mensch is tegen de gruwe len van den oorlog, tegen de lasten van den dienstplicht en in het algemeen tegen het militairisme gekant. Alleen echter de uiterste radicale partijen zon der verantwoordelijkheidsgevoel, propa- geeren de directe, nationale ontwape ning en de afschaffing van het leger. De katholieken over heel de wereld hou den zich van deze gevaarlijke vredesbe weging verre en werken op het maan woord van Rome aan de gelijktijdige, internationale ontwapening. Deze weg zal langer duren, maar is zekerder en veiliger. Waarom volgt men in zijn voorlich ting en propaganda ten opzichte van fouten in het economische stelsel ook niet den voorzichtigen weg van Pausen en Bisschoppen? Noch in Rerum Nova- rum noch in Quadragesimo anno zal men het „kapitalisme” zonder meer ver oordeeld vinden; alleen de uitwassen en excessen worden afgekeurd en bij stre ven naar verbetering wordt groote voor zichtigheid aangeraden om niet met de wetten van gezag en naastenliefde In conflict te komen; terwijl de eenlg af doende oplossing alleen de verbetering van het individu wordt genoemd. Het is dankbaar en gemakkelijk om tegen oorlog, tegen maatschappelijke ellende, tegen mammonlsme, tegen ka pitalisme op te tornen; ondankbaar om ten deze tegen overdrijving en onvoor zichtigheid te waarschuwen. Maar bij voorlichting der massa gaat het er niet om te zeggen wat zij gaarne hoort, maar wat strekt tot haar waarachtig «n duurzaam heil. v *7 HOMO SAPIENS. In den „Katholieke Radiogids", welke aan den vooravond is verschenen van het veertig jarig priesterfeest van den voorzitter van den K. R. O„ pater L. H Perquin. hebben verschillenden een bijdrage geleverd ter hul diging van den jubilaris Z. H. Exc. Mgr. Jansen schrijft ter inlei ding van de feestuitgave een harteljjken ge lukwensen. „Pastoor Perquin aldus mgr. de Aarts bisschop wil op uitdrukkelijk verzoek zeer bescheiden slechts herdenken zijn 40-jarig Priesterfeest. Wat de nederigheid hem neeft ingegeven, moge hij volvoeren; maar dat de K. R. O. niet wil nalaten dit feit in het nummer van den Katholieken Radlo-Gids van dien datum, 15 Augustus, te herdenken, is alleszins begrijpelijk. En wij geven gaarne gevolg aan de uitnoodlging van den Katho lieken Radlo-Omroep, om ook, onzerzijds te getuigen van onze sympathie met den pries- ter-voorzitter Pastoor L. H. Perquin op diens 40-jarig priesterfeest, alleen reeds om zijne buitengewone verdiensten voor den Katho lieken Radio Omroep m ons vaderland en In de laatste jaren als den meest bekenden in ternationaal-werkenden priester voor de Ka tholieke Radio, die daarom ook de aangewe zen voorzitter werd van het Internationaal bestuur. Met welk een taaie volharding heeft Pastoor Perquin niet gearbeid, van den be ginne af onze gangmaker, onze onverdroten strijder en onze hardste werker, onze beste organisator, die onze Radio heeft gebracht tot de hoogte en volmaaktheid, die wij op heden bereikt hebben. Wij zijn trotsch op Pastoor Perquin, onzen man van de Katho lieke Radio. Wij wenschen hem toe en bid den God, dat deze priester In den dienst van deze nieuwe techniek nog jaren voor geloof en goede zeden moge gespaard blijven in volle werkkracht tot heil van Kerk en Va derland." Ook minister Reijmer heeft een bijdrage gezonden. Hij schrijft: „Er is zeker alle aanleiding voor |den K.R.O. om in dit nummer van rijn orgaan bijzondere aandacht te wijden aan het 40- jarig priester-Jublleum van zijn voorzitter, pastoor L. H. Perquin. Immers, hoewel dit Jubileum valt bulten den Radlo-Omroep als zoodanig is toch de persoon van pastoor Per quin in zoo sterke mate betrokken geweest bij bet ontstaan en de ontwikkeling van den „Katholieke Radio Omroep”, dat deze vreug devolle herdenkingsdag in het leven van den arbeidzamen en onvermoelden voorzitter, ook den K. R. o. tot erkentelijkheid dh dank baarheid zal sterqmen. Qaarom den Jubilaris èn den K. R. O. mijne hartelijke gelukwenschen op den 15en Augustus, waarbij ik den oprechten wensch uitspreek, dat de voorzitter van den K. R. O. nog jarenlang zijn belangeloozen arbeid aan den K. R. O. moge wijden.” de massale suggestie, dat er vroeg of laat, maar liefst zoo vroeg mogelljk, een dag zal komen, waarop met het „kapi talisme" zal worden afgerekend en de poorten van een nieuw tijdperk ontslo ten zullen worden. Bij heel veel voorlichting, die ook in onze kringen over het „kapita lisme” gegeven wordt, vraagt men zich af: zijn die voorlichters zich wel van hun verantwoordelijkheid bewust en zien zij wel het gevaar hierin gelegen, dat de massa, opgroeiende in haat tegen het bestaande maatschappelijk stelsel, langzaam maar zeker rijp wordt voor de verwachting van een plotselin ge n ommekeer? Hierin nu schuilt het gevaar, dat er geen onderscheid wordt gemaakt tus- de noodzakelijke fouten van het systeem zelf. Wij noodzakelijke fouten; im- Het in de vorige maand gestaakte post- wlsselverkeer in de richting Duitschland Nederland, is met ingang van 14 Augustus, weder hervat. Pastoor G. J. van Oostwaard de vrijheid voelt, In zoo’n tijd het gevaar, dat niet altijd al- gezaghebbende voorlichters en heldere docenten aan het woord komen. Wanneer men bijv, aan het begin van een veeldaagschen cursus komt verkon digen, dat een kind tegenwoordig weet wat „kapitalisme” is, dan vraagt men zich af, waarom er dan boeken over vol geschreven moeten worden en waarom men dagenlang bijeen blijft om het onderwerp te bepraten. Erger is het wanneer, zooals blijkbaar bij de Lim- burgsche studiedagen gebeurde, het be staande maatschappelijk stelsel wordt begraven onder critiek; dat iédere vol gende spreker nieuwe steenen komt aandragen om tegen het gehate systeem te gooien en dat daarbij of daarna geen bekwame wegwijzers staan, die een nieuw pad weten te wijzen, om zonder ongelukken uit deze trieste laagvlakten weer naar zuiverder toppen te komen; dat er geen bekwame bouwmeesters zjjn, die plannen voorleggen, om naast de bestaande woning een nieuwe, be tere op te trekken zóó, dat, wanneer het oude huis wordt afgebroken, er een ruimer, beter „Helm” te wachten staat. Dit is des te gevaarlijker, wanneer onder de luisteraars zooveel jonge men- achen zijn, die zooveel gemakkelijker bereid worden gevonden om wat bestaat af te breken, zonder aan den dag van morgen te denken. Wij nemen de zoo pas gpsloten Lim- burgsche studieweek slechts als voor beeld, ondanks de vele verdiensten die zij had. Wij zouden dezelfde waarschu wing en in nog veel sterker mate kun nen plaatsen tegen de vele schampere en bittere redevoeringen en artikelen, die wij dagelijks hooren of onder het oog krijgen en die er al maar op uit zijn den dood aan het „kapitalisme” te prediken. Men behoeft in het geheel geen be wonderaar van het heerschende pro ductiestelsel te zijn; men kan zijn vele fouten en tekortkomingen, men kan de vele ellende, gruwelen en onmensche- Ujkheden, waartoe het In zijn excessen voert, verafschuwen en verfoeien en niettemin met groote bezorgdheid den chaos der meeningen aanzien, die el kaar dagelijks voeden met negatieve leuzen om ten slotte te komen onder Z^'"onxe'«U«<1v«raekerd,,v^TX!near»W,rlter^n“’TrW“r<,“ f 3000 - Loven»Jan«e «eheele onaescblktheid to< «erken door f 7*>0 Ml een onaeval mei f Otrt Ml verliee een een band f IOC M> verllee van een f CQ tegen onae auen aekerd voor een der volaende uitkeermcen VWUUv verllee van belde armen, belde beenen o» belde ooaen I OU.” doodelliken afloop «3U.- een roet ol een oo« «AU.- duim M «UavInKet been of Gezien de voortdurende toeneming van auto-ongeiukken, dikwijls veroorzaakt door, hetzjj onder invloed zijnde bestuurders dan wel snelheidsmaniakken, die voortdurend het leven van anderen in gevaar brengen schijnt naar „De Avondpost" vernam in justl- tieele kringen het voornemen te bestaan, scherpere en ingrijpender maatregelen te treffen. Zoo wordt overwogen om. zonder dat daar toe wetswijziging noodig zou zijn, in den ver volge de automobielen, waarmede het onge luk is gebeurd, verbeurd te verklaren en deze hetzij te doen vernietigen, dan wel ten be hoeve van het Rijk te doen verkoopen Door dezen maatregel hoopt men deze ge vaarlijke maniakken tot bezinning te bren gen. Beteren zij zich niet, dan moeten zij ook maar voor goed hun auto kwijt zijn. Een maatregel die wel in breeden kring toegejuicht zal worden. Eind Augustus, vermoedelljk den 26sten zal de Graf Zeppelin een tocht maken van Friedrichshafen naar Pernambuco, waarbij naar gelang van de weersomstandigheden gevlogen zal worden over de Canarischa eilanden (niet postaf werpen te Santa Crus de Tenerlffe) of over de Kaap Verdische eilanden (met postafwerpen te Porto Praya- pische. Van Pernambuco zal de post I>er vliegtuig worden doorgezonden naar Rio de Janeiro, vanwaar de Braziliaansche postdienst zorg draagt voor doorzending met de gewone middelen van vervoer, behalve naar de Bra- ziliaansche staten Parana, Santa Catha rina en Rio Grande do Sul, waarheen luchtpostvervoer plaats vindt. Met het luchtschip kunnen In Nederland ter post bezorgde, niet aangeteekende brie ven (beneden 20 gram) en briefkaarten voor elke gewenschte bestemming worden verzonden. De corresnondentle moet voor zien zijn van het volledig adres van den afzender van een luchtpostetiket en van een der beide aanduidingen ,Mlt Luftschlff und Sonderflug bis Rio de Janeiro” of .Mit Luftschlff bis zur Abwurfstelle Uber einer Insel.” Het luchtrecht, boven het gewone port verschuldigd en te voldoen met Nederland sche frankeer- en'of luchtpostzegels be draagt voor een briefkaart f 1.10 en voor een brief f 2.20. De correspondentie zal worden voorzien van een stempelafdruk „Lufschiff Zeppelin 1 SUd-Amerika-fahrt 1931” voer niet verder dan Pernambuco) Süd-Amerika-fahn 1931 mit Luftschlff Graf Zeppelin und Sonderfrug bis Ri ode Ja neiro’ Correspondentie, voorzien van een deebe- trefïende aanwijzing, zal zonder kostenver- hooging met een bijzonderen luchtdienst van Berlijn naar Friedrichshafen worden over gebracht in aansluiting op het vertrektijd- stip van bet luchtschip. Deze correspon dentie zal bovendien voorzien worden van een stempelafdruk ..Anschluszflug zur 1 SUdamerlka fahrt 1931 des Luftschlffs Graf Zeppelin.” Luchtpost per Zeppelin naar Zuid-Amerika Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem zal Maandag en Donderdag van de volgende week geen audiëntie verleenen. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal, voor Alkmaar 2.— Voor buiten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger Ml «en breuk van f Af) arm bewijst, van de groei van Zeker, Men „KAPITALISME” meeste menschen hebben aan eigen dagelijksche beslommeringen ge noeg, zoodat zij zich met groote vraag stukken niet bezig houden. Een bitter tafel met stamgasten, een spoorweg coupé met handelsrelzigers kan een oogenblik wel eens den Indruk wekken, alsof een aantal eenvoudige menschen bezig is een wereldcrisis op te lossen, maar zulk een meeningsstrijd is ge woonlijk meer sport en oefening der stembanden: een uur later is ieder debater zijn geheele betoog weer verge ten. Toch zijn er vraagstukken, die ook den eenvoudigsten mensch, In vrije oogenblikken van alleen-zljn, tot pein zen en piekeren brengen en zijn ziele- rust niet zelden verstoren, ja, hem tijdelijk uit zijn geestelijk evenwicht kunnen slaan. In vroeger tijden van godsdienststrijd waren dit dikwijls reli gieuze vraagstukken. Somtijds, zooals de laatste jaren b.v. in menig land van ons oude werelddeel, zijn het problemen van regeeringsvorm, en worden de bur gers daar heen en weer geslingerd tus- schen de leuze: koningschap of repu bliek. Of wel de vraag: waarom moet er nog ooit oorlog komen; waarom kun nen wij geen eeuwigen vrede hebben, woelt in duizenden hersens om. En niet het minst, vooral in onzen tijd en in deze streken, houdt de massa zich bezig met dit probleem: kunnen wij het „kapitalisme” niet af schaffen en ver vangen door een ander maatschappe lijk stelsel?'Ons land blijft zeker ten deze niet achter. Men kan geen tijd schrift of krant in handen nemen of het_ jtapitalisme wordt daarin bespro- kenTEn speciaal in katholieke kringen is het heerschende economische stel sel het onderwerp van voortdurende belangstelling. Congressen, meetings, landdagen worden er aan gewijd; in de laatste dagen was het weer de sociale studieweek in Rolduc, die het „kapita lisme” op het program had gezet. Nu is het uitmuntend, dat allerlei organen van voorlichting en studie de gelegenheid benutten om licht te verspreiden omtrent een onderwerp, dat blijkens de dagelijksche ervaring hoofden en harten der massa bezig houdt. Dit is niet alleen nuttig, maar het is zelfs plicht. Vóór alles is dan echter eisch, dat die voorlichting vaste leiding geeft en vooral geen verwarring sticht, en de duisternis nog grooter maakt. En in onzen tijd, die zoo gaarne liefheb bert, zoo gaarne iedereen de ruimte geeft, zoo wars is van gezag en zooveel voor de vrijheid dreigt leen BUREAUl hof 8. ALKMAAR Tticfoo**: Administratie Nu. 433 Redartie No. 633 schen het zeggen mers, niets op aarde is volmaakt. En welk stelsel men zich ook denkt, elk zal altijd zijn fouten en zijn groote fouten hebben. Niet te ontkennen is intusschen, dat de overheersching van het kapitaal over de productie in onzen tijd tot erfee en gevaarlijke misstanden heeft geleid. En wie zich opmaakt om die misstanden aan de kaak te stel len, beter nog, naar middelen te zoeken om ze weg te nemen, die verricht ver dienstelijk werk. Maar heel iets anders is het, fouten in een stelsel aan te wij zen of het stelsel zelf te ondergraven. Wie dit laatste doet, moet er een beter voor in de plaats stellen en dit gebeurt niet al waant men dit wel eens kortzichtig door over medezegging- schap van werknemers e.d. proefnemin gen te praten. Daarmee kan hoogstens hier of daar in een of andere onderne ming plaatselijk geëxperimenteerd wor den. Wie echter wat verder kijkt dan naar zijn naaste omgeving weet, dat alle groote bedrijven hebben rekening te houden met de wereldmarkt en dat de wereldproductie beheerscht wordt door het internationale kapitaal. Het is erger dan kinderlijk naïef te noeinen de verwachting uit te spreken, dat zulk een wereldstelsel in een handomdraai veranderd zou zijn; zulk een verwach ting is gebrek aan historische kennis. Immers de geschiedenis van alle tijden dat een radicale verandering volkshuishouding steeds den eenige eeuwen noodig had. er is een snellere mogelijkheid. kan nationaal de bestaande orde omverwerpen en een andere stichten. Zooals bijv, in Rusland geschiedde; maar geen verstandig sterveling zal door dit voorbeeld aangetrokken worden. Evenmin lokt, voor wie met den toe stand aldaar op de hoogte is, het voorbeeld van Italië aan, waar de re volutie op minder bloedige wijze tot stand kwam. Af gezien van de geweldige schade aan de hoogste cultuurgoede ren, welke van zulk een plotselinge omwenteling meermalen het gevolg is, vooral van de vernietiging van het religieuze leven, is het einde altijd ver lies van onze zoo dierbare persoonlijke vrijheid, ook voor de groote menigte, immers, zulk een omwenteling geschiedt wel altijd in naam van de massa, maar het einde is steeds, dat diezelfde massa door enkele opkomelingen, uit de eigen rijen, wordt geterroriseerd. Trouwens, al zou dit onvermijdelijke te vermijden zijn, zulk een omverwerping van het bestaande gaat altijd gepaard met een misdadige ontvreemding of verwoesting van eigendom. Waarom ieder revolu-: tionnair optreden dan ook steeds door de Kerk ten strengste is af gekeurd. Het is daarom onbegrijpelijk wanneer men katholieke arbeidersleiders zonder protest in het openbaar hoort verkon digen, dat, wanneer er weer eens, zoo als In 1918, een revolutie zou dreigen, zij niet weten of zij hun georganiseerde mannen wel achter zich zullen hebben. Tot nog toe dacht een ieder, dat chris tenen en vooral overtuigde katholieken onvoorwaardelijk tegen revolu tie waren. Dit was en is een groot be ginsel en men kan nu eenmaal het volgen van zijn beginsel niet van be paalde voorwaarden afhankelijk maken. Verleden jaar waarschuwde prof. Aal- berse in een rede over het „kapitalisme" tegen een soort voorlichting als waarover wij boven spraken. Gewoonlijk, zelde hij, haalt men uit een bekende brochure van den beroemden katholieken eco noom pater Pesch, een zinnetje aan, waarin het „kapitalisme" veroordeeld wordt. Men vergeet daarbij, dat dezelfde pater Pesch een machtig werk in vier deelen over het kapitalisme geschreven heeft, waarin tallooze malen gepoogd wordt om tot een omschrijving te ko men, van wat eigenlijk onder .Jtapita lisme” moet worden verstaan; in welk opzicht het te veroordeelen is en in welk opzicht niet. Daarom, zelde prof. Aal- berse, acht ik het zoo gevaarlijk, om dat ééne zinnetje over kapitalisme en chris- Jn i.e

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1