S.J.A.K33Som W SPAARBOEKJES Amsterdamsche Beurs Cheque-koersen Ki |y id tweede blad FIRMA DE LANGE DE MORAAZ - ALKMAAR BLADZIJ Dis ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1931 polder OFFICIEELE MEDEDEELINGEFT PROVINCIAAL NIEUWS Spanje en de Kerk ALKMAAF rente 3 procent De a.s. Wethouders- BERICHTEN UIT ONZE A. R. C. VORIGE OPLAGE Ontploffing van 10 ton dynamiet te Macao Leeraar M.O. Boekhouden AccouMtaat Yi«nt25, Alkmaar, Tel. 152 Inrichten vau boeken uit den Wieringermeer- polder 6“/„ I Mgr. F. J. H. Evers 18811931 M.MTER XXL-K MAAR MICNT26 benoeming LUTJEBROEK KOEDIJK r r lil k t Betalingen gestaakt Louis Chrispijn f VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1931 Bij het baden verdronken 1914 vertoefde Mgt 4 huishoudelijke voor Vlucht van Von Gronau 69% alcohol Brand bij Zuidhom 105 283% De moeilijkheden in Spanje 28 dooden De R. -nlongatie Personalia De spoorweg-aanslag bij Jueterbog tg (caole Weer pech? Geen dooden W aarschuwingen verniste 4 I eerste brood voor de autoriteiten Aangebod enaan H. M. de Konlngtn-Moeder Bezuinigingsvoorstellen der Londensche banken Het ongeluk in het Stadion De toestand der gewonden In open water gedaald, wordt gemeld dat de Begin volgende week zal de R. K fractie opnieuw vergaderen. voor het bedrijf en doeleinden. Onderscheiden tarieven voor afname tij dens en buiten ae zg. speruren. VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1931 Vorig» Koersen 144 11 5 30 65% De Zeereerw. Heer J. M. J. Jansen Schmidt, Pastoor te De Weere, die heden zijn zilveren priesterfeest herdenkt. Naar wjj hedenmorgen vernamen, is de toe. stand van den wielrenner H. Herkuleyns, die in het Binnengasthuis wordt verpleegd, gun stig te noemen De toestand van de beide patiënten in bet Wilhelmlnagasthuis. de heeren De Konlng en Bootsma uit Hoofddorp, is redelijk wel. ndnstr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel O. 8 Leather intern Nickel Petroleum Dortsche Petr. Gaboe» Kon Olie Perlak Peudawa Continental OU Shell Union OU 100 98 165% 208% 27% 240% den tus- uiker d V A lerworedjo orstenlsnden 'cttons idem 9*/. 7% 31% 105 7*/» 144% 74 55% 27 79/4 II’/. 243 98 99 »/4 115% 169% 2(4 26% 240 40 •40% •0"/s, 5 *25>/m 20 49% 40*/t. 13 Tabak >11 Batavia - )ude Dell ostkust 'enembah 'axwell s.s ge- poorwegen Jnioc Pacific Wabash Jhlc MUw 8t Pau <ansas City South tirie Rallr Parijs - Bruseet wouden nAf- York Berlijn zunch Home Madrid □aio Stockholm (opendagen Praag Weenen iVamcnau 9.72 34.54 12.04»/, 2.49 58.60 48.36 13.— 22.40 66.32% 66.30 66.35 7.35 34.85 277% 19% 76 42 Bij het baden in zee is gisterenmiddag 2 uur aan het 'stille strand te Schevenlngen door den stroom afgedreven de 45-jarige L. de V., gepensioneerd ambtenaar te Am sterdam en wonende te 's-Oravenhage. Na dat andere baders den drenkeling op het droge hadden gebracht, heeft een agent van politie nog langdurig kunstmatige ademha ling toegepast, echter tevergeefs Een Inmid dels geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. IO2“/W 103 •02“/.. 102’/.. 96“/.. Rubber A dam Rubber Bandar Dell Batavia Rum> Rott rapanoell SerbadJMU SUau V ICO. Allied intercontln Rubber De verdwijning van den Oceaanvlieger Cramer De Zeereerw. Pater L. C. Biesta O. F-, de nieuwe Pastoor der St. Dominicuskerk. De burgemeester van Haps waarschuwt voor de praktijken van een onbekend per soon (of personen) die goederen bestelt(len) voornamelijk bij firma’s, handelende In ma nufacturen en confectie of in rijwielen, en deze goederen laat (ten' afzenden aan het adres van J. C. van Del't. te Haps. Gebleken is, dat Van Delft, oie wel te Haps werkzaam is. doch te Schjjndel woon achtig. van deze bestellingen niets afweet. Hij weigert ook dergelijke zendingen te ont vangen. Banken Koloniale Bank Indische Bank Gert. Handel-MQ. P.8. Bij alle pech is er toch weer een ge lukje- de menschen behoeven vanwege den vastendag voor Maria Ten Hemelopneming hun gewonnen zoetigheden niet ter plaatse te verorberen, maar zijn nu in de gelukkige conditie dat ze het kunnen bewaren tot den volgenden dag. S laatsteen ineen Nederland 1919 Neden 4H Neden 1911 4% Nederland 1931 l N.Ind 1938 8 Scheepvaart Holl Amerika i4jn llto Gem Elgend Kon Ned Stoomt Scheepvaart- Unie Marine comm tartne pret. 173% 22% 191% 91 4’/i. 8*/i« 5“/„ Bfj ongunstig weer gestart 4 Uit Reikjavik wordf gemeld, dat, hoewel de weerberichten van Angmagsallk niet gunstig waren, de Duitsche vlieger Von Gronau om 2.45 uur uit Reikjavik is gestart in de richting van Scoresby Sund. dat hij als eer ste landingsplaats heeft gekozen. Van hier wil hij verder vliegen naar Ang magsallk en dan dwars over Groenland naar Groshaab. Wanneer de weersomstandigheden gunstig zijn, zal Von Gronau naar Reikjavik terug vliegen. Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie- industrieën Onliever Calve Delft Alg Kunstzijde Van Berkel» Pat Nieuwe Philips Kuch Accoustlek Ned. Ford Het bankiershuis De Koster en Co. te Vllsslngen heeft hedenmorgen zijn betalin gen gestaakt. De bank en bankiershuis bestaan reeds 100 Jaar. 102“/ 103 102“/,, 102’/l. 96“/.. De „Daily Herald” weet mede te deelen, dat de bezuinigingsvoorstellen, die de Lon densche banken hebben uitgewerkt tenein de de Engelsche begrootlng in evenwicht te brengen, en welke voorstellen gisteren ter hand zijn gesteld aan de bezuiniglngs- commlssie van het Britsche Kabinet, op het volgende neerkoinen 1. Een speciale belasting ten bedrage van 1 procent op alle vaste rentegevende waar den, en wel niet op staatsleenlngen, doch uitsluitend op industrleele waarden. 2. Bezuiniging op de begrootlng zelf voor ongeveer een even groot bedrag als de on der 1 genoemde belasting oplevert. 3. Conversie van de Engelsche oorlogs- leeningen na invoering van de onder 1 ge noemde belasting. II. Financiën. Behoud van het financieel evenwicht. Doorvoering van het beginsel: belasting naar draagkracht daarbij rekening houden de met de grootte van het gezin. Bjj het indienen van voorstellen en der- wlver uitvoering rekening houden met fl- nancleele en economische mogelijkheden. Het streven moet er op gericht zijn belas- tingverhooging te voorkomen. Geen belangrijke uitgaven zullen worden voorgesteld, die niet in de begrootlng zijn aangenomen. Afwijking der begrootlng moet uitzondering blijven. V. Arbeid Bij de bepaling van het loon rekening te heuden met de grootte van het gezin. Bij werkloosheid wordt voor productieven arbeid zooveel mogelijk gezorgd en dient te worden gestreefd, dat eventueele subsidie van Rijk en provincie niet verloren zullen gaan. O De burgemeester van Beverwijk geeft be zitters van planten en boomen in overwe ging nietin te gaan op aanbiedingen van Albertus Wilhelmus Johannes Ikelaar. ge boren te Amsterdam 3 November 1893. kwee- ker, wonende Vinkcstreat 19 te Amsterdam, cm door middel van z.g. bespuifingen met een rood gekleurde vloeistof, welke bij on derzoek bij den plantenzlektenkundigen Dienst te Wageningen slechts een oplossing van keukenzout bleek te bevatten, waarin een niet nader te identificeeren oliehouden de organische roode kleurstof was gesuspen deerd. Ikelaar houdt deze vloeistof in een klein model llmonadeflesch bij zich en re kent voor een behandeling van één boom of één plant 0.50. De behandeling haalt evenwel niets uit. L Algemeen Meer doeltreffende organisatie van gemeentedienst.meer samenwerking schen de verschillende gemeente-bedrijven. Bij de uitvoering van den op de Gemeente rustenden plicht om door het treffen van sociale maatregelen fikt algemeen welzijn te bevorderen, overeenkomstig de solldarltelts- gec^chte rekening te houden met de belan gen der verschillende maatschappelijke groe pen. met uitsluiting van alle eenzijdige po litiek. 194% 94 6’/.. 9.65 34.50 12.04% 2.47% 58.65 48.35 12.95 21.25 66.25 66.30 66.25 7.30 34.80 149% 76 56 28 81»/, 13»/, 255 51% 41/, 508 gebakjes, lollies, ijsco’tjes en nogablokjes moet gezegd worden, dat zij berekend zijn voor hun taan. De fancy-fair g&At doorl Ook vanavond, Vrijdagavond, om half acht. Dan trekt ox St. Caecilia heb ik ten minste gehoord de stad door ter eere van het feest. Crescendo gaat het! Jasz-band en komieken, alles in trio Incluis. Inkomsten ook geen klagen. Hoe kan het ook anders, gezien de vroolijke gezelligheid, die er heerscht.... Over die dubbeltjes -nag ik tot heden niets verklappen, maar dat kom ik als journalist nog wel precies te weten, en dat komt wel voor mekander. Geduld alleen tot de groote sluitingsdagen Zaterdag en Zondag voorbij zijn. Correspondent van St. Fidelis. Afscheid kapelaan Ponw Donderdag avond waren commissie-leden en de jon gens van het patronaat bijeen om afscheid te nemen van den directeur, kapelaan Pouw. De heer S. Ooteman sprak waardeerende woorden tot den scheldenden directeur. Spr.’ was dankbaar voor het vele werk dat met groot succes verricht is. We kennen het pa tronaat van voor drie jaar niet meer terug, aldus spr. Dat God u voor uw iivervol wer ken zegene in uw toekomstigen arbeid. De heer A. Sijtbert was dankbaar voor de blijmoedigheid waarmede de directeur zijn zware taak verrichtte. Met jeugdig idealis me heeft u, aldus spr., geen moeite en of fers gespaard om de jongensziel te vormen en te bewaren. De drie jaren arbeid zullen vele vruch ten afwerpen voor de toekomst. Paul Bergman uitte zün dankbaarheid voor de belangstelling in den Jongensbond en damclub, welke in nauw verband staan met het patronaatswerk. Kapelaan Pouw is naast God allen dank baar die hem 3 Jaar hebben medegeholpen aan de zware taak van het jeugdwerk. Naast de commissieleden en jeugdleiders is Z.Eerw. de oüders der Jongens dankbaar, zij hebben door hun volle medewerking medegeholpen aan den bloei van het Jeugdwerk. Z.Eerw. was blij, dat hij het patronaat in zulk een uitstekende hoedanigheid aan zijn opvolger mag overgeven. Z.Eerw. hoopte en vertrouwde, dat de Jon gens de Maria-Congregatie en het patro naat trouw zullen bezoeken. Dan zal onder Gods zegen het jeugdwerx een rijke toekomst geven van Jonge, sterke mannen met een rotsvast geloof. West- Friesland eigen. Het is voor Christus-Koning. God wil het. Amen. Na de bijeenkomst namen de jongens per soonlijk afscheid van hun populairen en be minden directeur. Er is in de laatste dagen wat meer teeke- ning gekomen in de tamelijk vei warde poli tieke situatie. Zooa s bekend zijn vorige maand reeds op katholiek initiatief de besprekingen be gonnen Als eerste mogelijkheid werd door de Kath. fractie voorop gesteld de samenstelling van een college, dat zooveel mogeljjk een afspie geling zou zijn van de grootste politieke groe pen uit de burgerij. Hoewel na de katholieke en 8.D AP, wat getalsterkte betreft, daar voor allereerst in aanmerking zou komen de Vrijheidsbond, meende' men deze groep te moeten uitschakelen omdat die reeds door den burgemeester, dit Jaar als Vrijheidsbon- der tot lid van Provinciale Staten gekozen. Invloed in het college kon uitoefenen. Wagr de V. D -fractie wegens persoonlijke redenen geen wethouder kon leveren evenmin als de eenman-fractle der AR. bleef prac- tisch als derde groep enkel over de Chr Hist Op de basis van 1 R. K„ 1 8.D.A P 1 C. H. zijn dan ook voorloopige besprekingen gevoerd. We kunnen nu mededeelen. dat na een zeer diepgaand onderzoek der politieke situa tie, de R K.-fractie tot de overtuiging is gekomen, dat een dergelijke combinatie voor de komende vier jaren geen perspectief biedt. Dit is gisteren per brief aan de C. H.-fractie medegedeeld. Hierna heeft men zich gewend tot de S.D.A.P om het oordeel dezer fractie te vragen over het volgende programma: TV. Handel en Nijverheid Bevordering van hst vreemdelingenverkeer, marktwezen handel en nijverheid. Bevordering van industrie-gelegenheld in de gemeente. Overheidszorg voor het behoud van de schoonheid der stad en omgeving. Billijke tarieven voor gas en electriciteit, daarbij rekening houdende met bet gebruik UI. Onderwijs Beperking van het aantal boventallige on derwijzers. daarbij rekening houdende met de belangen van het onderwijs. Soberheid dient te women betracht bij den bouw van nieuwe scholen. Overleg met schoolbesturen omtrent de toepassing van de art. 72 en 101 van de La ger Onderwijswet 1920. Doorvoering van de gelijkstelling van het bijzonder m openbaar onderwijs b.v. vak- en handelsonderwijs. Mej. D. Baltus. alhier, behaalde aan de Wilhelmina-school, kweekst hooi voor vroed vrouwen te Heerlen, t diploma voor Kraam- verpleging. Autotocht voor ouden van dagen Op ini tiatief van de afd. Koedijk van den Bond voor Staatspensionneering werd eenlgen tijd geleden in de gemeente een inzameling ge houden, teneinde met ouden van dagen een rondrit te maken. Het resultaat hiervan was. dat Woensdagmorgen ongeveer 11 uur 9 luxe auto’s en een autobus gereed stonden om de ouden van dagen te vervoeren. De ingezete nen van Koedijk die in het bezit zijn van een auto, waren aanwezig en zelfs ook nog een cud-lngezetene. 37 ouden van dagen namen aan den rit deel. Voor een goede regeling werd zorg ge dragen door de bestuursleden van bovenge noemden Bond. De route was: Alkmaar Velsen, Haarlem en omstreken en terug over Haarlem, Velsen Castricum, 1 Woud, Bergen en Schoort. De muziekvereeniging „Aurora” was bij t Noordelnde der gemeente aanwezig om de oudjes des avonds met muziek in te halen In hotel „Velserend” werd gelegenheid ge geven om brood te eten en op den terugweg in café „Zwaan", terwijl tn den theetuin „Groenendaal" een verfrissching werd ge bruikt. Zeer zeker zullen de oudjes nog lang op dezen genotvollen en Onvergetelijken dag terugzien. Tevens zij nog vermeld, dat dit de eerste keer is geweest dat alhier een dergelijke rondrit werd georganiseerd en een woord van hulde voor de leiders is dan ook wel op zijn plaats. Ondanks de omvangrijke politiemaatrege len. neemt de opwinding der bevolking tn verband met de communistische en syndica listische actie in Cordoba en Saragossa, waar verscheidene botsingen tusschen po litie en militairen en onruststokers plaats hebben, toe. De syndicalisten cedreigen de sociallftische arbeiders, die van hun ziide krachtig bij de regeering protesteeren en bescherming eischen, daar de soclastlsche partij anders haar leden zal be«. j “urn. Ondanks het feit, dat de regeering In ge heel Spanje ernstig naar wapenen laat zoeken, overvallen in Andaluslë steeds weer met geweren bewapende landarbeiders, de groote landgoederen en steken zij den oogst in brand. Heden zal overste Macia het statuut In zake de autonomie van Catalonlë aan de Nationale Vergadering overhandigen. Uit Hongkong wordt gemeld, dat gisteren in het Portugeesche pakgebied te Flora ou Macao. ten gevolge van het explodeeren van 10 ton dynamiet, 28 personen werden gedood en 62 gewond. Een groot aantal hulzen werden door de buitengewoon hevige ontploffing totaal verwoest, o. a. het zomer verblijf van den Portugeesche gouverneur In de stad ontstond een paniek De oorzaak is te zoeken in zelfontbranding onbekend. In het geheele district zijn dé telefoon verbindingen en het electrische licht afge sneden. De oorzaak s te zoeken in zelfontbranding van het opgeslagen materiaal. Bijna ale huizen in Macao werden door de ontploffing in meer of mindere mate beschadigd. 67»/. 52»/» 34»/. 15»/, 34% •5% 30 30 2»/w VU Diversen Nieuwbo iw en onderhoudswerken worden, ir.dien eenigszins mogelijk, openbaar aanbe steed. Er worde een zoodanige grondpoiitlek ge voerd. dat steeds voldoende bouwterrein be schikbaar zij voor elke klasse van woningen en opdrijving van den prijs der bouwterrei nen worde tegengegaan. A.s. Zondag 10 Augustus heeft de eerste van de serie-wedstrijden plaats, welke door A. R. C. zijn uitgeschreven. Als tegenstan der ontvangt A. R. C. de vereeniging „Santpoort I”. welke in de federatie 2de klas uitkomt. Daar A. R. C. al zijn krach ten zal inspannen, om definitief op den beker beslag te leggen, zal het ongetwijfeld een spannende en uiterst felle strijd worden. Als A. R. C. speelt, zooals J.l. tegen de ..Alm. Boys”, die zij met 53 versloeg, za’ Santpoort I de handen vol hebben. Vooruit A. R. C.’ers. In den ouderdom van 55 Jaar is heden morgen te Amsterdam overleden de be kende tooneelspeler Louis Chrispijn, die verbonden was aan de Koninklijke Vereeni ging „Het Nederlandse!» Tooneel". Hij was reeds eenige maanden lijdende aan een ernstige ziekte. ving mij de bisschop van dit diocees met alle eerbewijzen, die net gezag, dat ik vertegen woordigd. verdient, waardoor de bisschop aan den keizer gaf wat des keizers is. Ik heb den prelaat gezegd, zelde Lerroux. dat ik ’n voorstander ben van de scheiding van Kerk en Staat, op dat beiden zichzelf in volkomen vrijheid besturen, leder binnen zijn eigen rechtsgebied. Boven alles echter, zoo zelde ik den Bisschop, moet deze kwestie worden opgelost door het. parlement, waarin ook ver tegenwoordigers van de Kerk zitting hebben en waarin het mogelijk zijn zal de juridische wegen van een concordaat te zoeken en te vir.den. Wij kunnen ech'er niet dulden, dat de bedienaren der Kerk reactlonnalren en vijanden van de vrijheid zijn, daar zij het geestelijk gezag vertegenwoordigen, dat in overeenstemming moet zijn met het men- schelijk gezag, om daarmede samen te wer ken. Met betrekking tot de regionale vraag stukken zeide de Spaan >he minister van buitenlandsche zaken alleen dat deze door het parlement zullen worden opgelost Lerroux besloot zijn rede met de verkla ring. dat hij niet naar de macnt streeft. Mocht Ik echter zoc besloot nij. tot president der Spaanse.ie republiek worden gekozen, dan zal ik mij zelf opofferen voor de repu bliek en voor de vestiging van het rijk van vrede en rechtvaardigheid werken. Rede van Lerroux Van Oppen, heeft aan den bloemisi akenhof drie bouquetten gladiolen kocht, welke in den Wleringermeer- r waren geteeld. e bouquetten werden heden aange- aan H. M. de Koningin-Mueder. onderwUseres aan de Lindenschool /hoofd de heer H." J. v. d. Winden). Vereischt is h'ec bezit van bevoegdheid voor nuttige handwerken en van de nieuwe bevoegdheid voor UchamelMke oefening ot het bewijs van hetA met goed gevolg door- loopen hebben .van een appllcatle-cursua, terwijl het bezit van bevoegdheid voor han denarbeid en eenige jaren ervaring in vasten dienst tot aanbeveling strekt. Salaris volgens Rljksregeling (le klasse). Geen bezoek dan nA oproeping. Solllcitatle-stukken (adres op zegel) in te zenden aan het Gemeentebestuur vóór of 1 September a s. Overlegging van getulgschrift(en) van »e- delljk gedrag kan voorbands achterwege blijven. Alkmaar, 14 Augustus 1931. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. WESTERHOP. Loco-Burgem. A. KOELMA, Secretaris. ontstaan ook voor een groot deel aan het werk van den oud-hoofdaalmoezenier. Het veertigjarig priesterfeest van Mgr Evers beteekent dus tevens het einde van zijn priesterlijke werkzaamheden, want na het neerleggen van het ambt van hoofdaal moezenier, volgt thans het afscheid nemen van de vereenigingen. Mgr. Evers zal daar, wij zijn er diep van overtuigd, slechts noode gemist warden. Op de Jaarvergadering van de Alg. RK Officieren-Vereeniglng, onlangs gehouden, is dat duidelijk gebleken, toen Mgr. dank werd gebracht voor zijn leiding, zijn be- minnelijken omgang en vooral zijn grooten steun in dikwijls moeilijke omstandigheden. Alle R. K. Militairen van Zee- en Land macht, die sedert 1914 het land hebben ge diend, zullen zonder twijfel bij dit veertig jarig priesterfeest den priester gedenken, die zooveel gedaan heeft voor hun geeste lijke verzorging gedurende hun diensttijd Gemakkelijk is dit werk niet geweest, want het was veelomvattend en eischte, be halve geestelijke zóeg ook zeer veel beleid b( den opbouw er van. Mgr. Evers zal de eerste zjjn om God op dezen herdenkingsdag te danken voor den steun van Hem daarbij ondervonden. Maar als van de zijde van de officieren, onderofficieren en oud-mllitairen op dezen herdenkingsdag van deze priester wijding de blijken van waardeering niet zul len ontbreken, dan zal dit voor den Jubilaris immer eén groote voldoening zijn, waaraan hij tijdens de welverdiende rust, die hij nu genieten gaat, meermalen met dankbaarheid zal kunnen terugdenken. Wij hopen op dezen herdenkingsdag, dat Mgr. Evers, die zich zooveel jaren onver moeid en vol toewijding gegeven heeft aan den geestelijken arbeid onder de militairen, nog vele jaren door God gespaard moge worden en een gezegende rust mag genie ten. De Directie der Rijkssixxirwegen deelt tn verband met den spoorwegaanslag bij Jue terbog mede, dat het gerucht, dat zich onder een der omgeslagen wagons nog een zou bevinden, gelukkig onjuist is gebleken. De als vermist aangegeven Tlzian Janel uit Winterthur in Zwitserland, was m Halle uit den trein gegaan en is inmiddels behouden te Breslau aangekomen. Van de zeven omgeslagen personenrijtuigen zijn vier overeind gezet en op de rails gebracht, zoodat nog drie rijtuigen en het restauratie rijtuig onderste boven liggen. De zestig tons kraanwagen van de spoorwegen is ter plaatse aangekomen en men hoopt heden twee der overige wagons weer op de rails te brengen. Hedenmorgen is vermoedelijk door een de fect aan een petroleumtoestei een geheel met koren en hooi gevulde groote landbouw- schuur. toebehoorende aan den landbouwer Rose ma te BriltU bij Zuidhom geheel afge brand. Door haastig ingrijpen wist men uitbrei ding te voorkomen. Verzekering dekt de schade. eerste rogge uit den Wlerlngermeer- r is reeds gedorscht, en aangekocht oakker 8. Halfweeg te de Haukes, deze nog versche rogge heeft bakker veeg met veel moeite zoo goed moge- lijk het eerste echte Wierlnger rogge brood gebakken. Het brood is aangeboden aan verschillende ingenieurs en andere autoriteiten, die bij den roggebouw betrok ken waren. Dc smaak was zeer goed. Ook tieeft voornoemde bakker er Groninger brood van gebakken, welk gebak zeer goed voldeed. VI. Volksgezondheid en Volkshuisvesting Bevordering van de volksgezondheid. Steun aan vereenigingen, wier doel bevor dering der volksgezondheid beoogt speciaal wat betreft gezinsverpleging en huisverzor ging. Bevordering van het sluiten van verzeke ringen voor ziekenhuis-verpleglng o.a. door subsidieering van het R. K. Verplegings- fonds. Opruiming van krotwoningen. Loyale medewerking aan woningbouw door particulieren. Steun aan woningbouwvereenlgingen. in- dlen het particulier initiatief tekort schiet, meer speciaal wat betreft den bouw van wo ningen voor groote gezinnen. Maatregelen tegen misbruik van en de danswoeue: beperking van het ves tigen van bars verlofzaxen). Naar „El Matl’ uit Soria verneemt, werd aldaar dezer da jen door de republikelnsche alliantie een meeting georganiseerd, waaraan ongeveer vy duizend pe-sonen deelnamen. Op deze bijeenkomst werd o.a. ook het woord gevoerd door den minister van buitenland sche zaken. Lerroux, die in een rede behan delde de kwestie tusschen Kerk en Staat. Men beschuldigt mU ervan, zelde hij, dat ik de Kerk vervolg Toen ik vandaag echter een bezoek bracht aan Burgo de Osma, ont- Toen 1 Augustus 1914 de Nederlandsche land- en zeemacht gemobiliseerd werd, bleek reeds dadelijk de noodzakelijkheid van gees telijke verzorging der militairen. Als gevolg Tan gepleegd overleg werd met Ingang van 28 Augustus 1914 het instituut van de aal moezeniers voor de katholieken in het leven geroepeè en pastoor Evers van Duivendrecht die doOT zijn lidmaatschap van den Raad van Defensie en zijn geschriften over de Marine blijk had gegeven groote belangstel ling te koesteren voor de weermacht, met de leiding belast. Zeer, we zouden bijna durven schrijven on noemelijk, veel is door Mgr. Evers, die op 18 Augustus den dag zalherdenken van zijn 40-jarig priesterschap, tot stand gebracht. Een wereldgebeuren haalde den pastoor plots uit zijn landelijke pastorie en plaatste hem aan het hoofd van een nieuwe parochie van uitsluitend militairen, maar waarvan de grenzen als het ware samenvielen met de landsgrenzen. Mgr. Evers werd daardoor, zou men kunnen zeggen, pastoor van Nederland. Heel veel is in die functie van.zijn arbeids kracht gevorderd, want als een missionaris trok hij door het geheele land, om overal voor de militairen het heilig Misoffer op te dragen. Kerken en zelfs lokalen ontbraken tr de ver afgelegen oorden, kampen en stellin gen meermalen, zoodat de dienst vaak in de open lucht, of in een tent moest geschieden. Dank zij zfjn grooten tact in den omgang met de bevelvoerende officieren, genoot het instituut van de aalmoezeniers onder leiding van Mgr. Evers spoedig algemeene waardee ring. Ondubbelzinnig bleek dit reeds in 1916 bij zijn zilveren priesterfeest, toen hoog en laag, opperbevelhebber en soldaat, blijken van belangstelling gaven, maar nog veel meer bij de herdenking van zijn arbeid van 12’4 Jaar hoofdaalmoezenier en zijn afscheid op 31 Mei van het vorig Jaar. Zeer veel is door Mgr. Evers tot stand gebracht, zoodat hij zonder twijfel bij zijn veertig-Jarig feest de overtuiging in zich mag dragen, echt grootsch priesterwerk te hebben verricht. Aan de oprichting van tal van R. K. Mili taire Tehuizen, zooals te Waalsdorp en Ol- denbroek, heeft hij daadwerkelijk medege- arbeld en niet alleen zijn steun gegeven. De offlciers-retraite, die sedert 1915 Jaarlijks te Vught gehouden wordt, is mede door hem tot stand gekomen en als geestelijk adviseur van de Alg. R. K. Officierenvereeniging was hij er steeds de pleitbezorger, door zijn regel- matige aanbevelingen tot bijwoning in het maandblad. Om studie te maken van het werk der aal moezeniers in den oorlog, Evers in 1917 gedurende enkele maanden aan het Duitsch-Russische front. Ten einde advies uit te brengen aan de Regeering en het instituut der aalmoezeniers ook in Ned. Oost-Indië voor te bereiden, vertoefde Mgr Evers van October 1924 tot en met April 1925 aldaar. Na terugkeer volgde de benoe ming tot Huisprelaat van Z. H. den Paus. De Alg. RK. Officieren-Vereeniglng, waar van Mgr. Evers thans nog geestelijk adviseur is, maar waarvan Zijn Hoogeerw. op zijn verzoek met ingang van 1 September ook eervol ontslag gekregen heeft, dankt haar Er werd verteld, dat er in Alkmaar geen snijkoeken meer te krijgen waren, toffies en lollies waren nl?t meer voorradig, Kwatta en allerhande cakes, tulbanden en gebakken wa ren opAllemaal weggegaan op de fancy- fair van St. Fidelis Bakkers en dergelijken waren zoogenaamd radeloos. Alles was op gegaan in de fanep-fa'r. Het feest op Ver- dronkenoord 44 moest geschorst worden wegens ontbreken van bovengenoemde za ken: de arbeldstijo in de banket- en suiker- bakkerijen moest verlengd worden, en dit had eenige ontstemming gebracht.... en nog veel meer pech. Maar dat is niet waar! Het is niet waar! Zuiver verzonnen of tenminste grooten- deels. Tot de eer van de Alkmaarsche bakkers van snijkoeken, tulbanden, cakes, Zijn Hjk drijvende gezien f kapitein van het Noorsche .Bejöglit", dat te Haugesund is binnen loopen, heeft medegedeeld, dat zijn schip Zondag JJ. ten Z.W. van het eiland Foula, ten Westen van de Shetlandsche Eilanden, een drijvend lijk is gepasseerd, dat, gezien de kleeren, die het lijk droeg. vermoedelijK van een vlieger was. Voor zoover men van boord van het schip had kunnen zien, scheen het lijk bovendien een zwemvest aan te hebben. Men brengt deze mededeeling in verband met het verdwijnen van den Amerikaan- schen Oceaanvlieger Cramer, die om 10 uur uit Relchjavik was gestart. Tot 12.30 had men radio-verbinding met hem en op 16 uur* werd het drijven van een 'ijk van de brug van het Noorsche schip waargenomen. Doo-dat de zee te hoog was. kon de ka pitein niet stoppen, om het lijk aan boord te nemen. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar roepen sollicitanten op naar de betrekking van Uit Kopenhagen Duitsche oceaanvlieger von Gronau in de Scoresby Sund op de kust van Oost-Groen- land met zijn vllegboot in open water is ge daald. L' -

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5