L- PROVINCIAAL NIEUWS OFFICIEELE MEDEDEEL. GEN WESTWOUD BERK UIT ONZE 'VORIGE OPLAGE Studenten-strijd te Weenen ALK MA AF SCHAGEN I MARKTNIEUWS SCHOORL WARMENHUIZEN i MEDEMBL1K De Engelsche crisis VENHUIZEN HAUWERT HARENKARSPEL URSEM WAARLAND EGMOND-BINNEN NIEUWE PASTOOR ST. MAARTENSBRUG ANNA PAULOWNA ANDIJK SCHAGERBRUG ZWAAGDIJK Priesterfeest. Ook Sluitingsuur kermis 1931 Voor café’i enz. van het kort (Slot volgt). be keek RAADSVERGADERING Opera-concert Diatricta-ArbeHsbean. De ingang. Batig slot 17554.65 ar- schlkken. Or. s; o mte lags Oproep van MacDonald aan s, het volk 10828554 80730.88 Den 19en Aug. a.s. zal het 25 jfiar geleden zijn, dat de Eerw. Zr. M Matthia en Zr. M. Hugollna haar plechtige kloostergeloften af legden in *t Moederhuis der Zusters van O. L. Vrouw te Amersfoort. Zr. M. Matthia is reeds vanaf 19 Aug. 1905 tp Alkmaar werk zaam, terwijl het ook voor Zr. M. Hugollna op 24 Aug.,a a 25 jaar zal geleden zijn, dat Gemeenteraad De raad dezer vergadert Woensdag 19 dezer, des om half 3 uur. de ingeschreven: Gi roeit Pen. De VI sec.; 3. Z Honi Ti de 1 van ring see.; 7 ml Sk med van «Ma rln) drlx Ti 26 3 serli <5 I VI min Gemeenteraad De raad dezer gemeente vergadert Maandag 24 dezer om 3 uur (n. t.). Zilveren kloosterjubilea ■omee- folkers den on- In te Ai natie aan zwem De 90 ren) sec.; sec.; Hai X> J 50 mes) sterdi Arast (Z. C 75 ste 21 R. B <R I Jnny mln. 100 1 1. J. Haag <D. 3. Hl 1 mil 200 naai) Utret lonol 300 1 3 ml 3 mi Haar land 5 Hl 3 mi: sterd 5 1 mes, min. <Haa 3. U A. Z sec.; IOC 1. J. 3/5 i 16 S4 Haag 1W 1. N min. 3 x (Rug 1 mi min. mip 1/5 l 3/5 1 54 4. 57 1 4 4/1 3 1 naai h. r Het ft bal te b de 1 B&n1 dire< kom doet dige gaar van neve om i W won sche Waa O mee; een telir van West men. Al: staal ting, bij De Dil schot hierr maai W( voor Werk te d nuut .kog, (3—2 valt schie We kogel terljj weds die West vrijer ftisii West Kapitaaldienst: Inkomsten Uitgaven De heer Bakker meent, dat bij aanneming van de eerste motie de raad zich zelf dis- qualificeert, waaraan spr. niet wil meewer ken. De heer De Vries geeft den heer Gorter in overweging de moties in te trekken. Bei de moties worden alleen met de stemmen van de heeren Gorter en Van Rijswijk vóór, verworpen. De heer Klaver hield zich bulten stem ming.. Het voorstel De Vries werd hierna met al- gemeene stemmen aangenomen. Ook hier stemde de heer Klaver blanco. Bij de viering van tngr. Seiper’s eere-doctoraat Opdracht B. en W. hebben het bou wen van een openbare school aan het uit breidingsplan gegund aan op één na den laagsten inschrijver, J. Ruiter te Opperdoes, voor f 60.948. Hooiberg in brand. Vrijdagmiddag vloog een hooiberg bij den heer Joh. Kenter In de Mijze in brand. Deze hooiberg stond vlak bij het electrisch stoomgemaal en bij een houten schuur. Door het spoedig optreden van de brandweer uit Avenhorn werd érger voorkomen. Een kind van den heer J. Kenter kreeg brandwonden. Door dokter Berman uit Aven- hor". werd het geholpen. Naar de Zuiderzeewerken. In de Vrij dagmiddag gehouden vergadering van de af- deellng Ursem van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw werd besloten, een tocht naar de Zuiderzeewerken te maken op 21 Augustus az. met tevens een bezoek aan het vliegkamp de Kooy. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering werd benoemd de heer J. Buis Ja en tot plaatsvervanger de heer J. Koelemey In de plaats van den heer K. Spaan, die bedankt had voor de functie van penning meester, werd benoemd de heer J. Koele mey. Nadeelig slot f 4274.20 Bij monde van den heer Bouwman werd voorgesteld de rekening aldus vast te stellen. Aldus besloten. Het voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor het dienstjaar 1931 werd aangehouden, evenals het voorstel tot af- en overschrijvng op de gemeentebegooting. Het voorstel tot het in bewaring geven van kasgeld werd aangenomen en besloten werd tot het huren van een safe-loket. Het voorstel tot het vaststellen van een ambtenarenreglement, alsmede tot het vast stellen van de bepalingen van dit reglement, welke van toepassing zullen zijn op den gemeente-veldwachter, werd aangenomen evenals dat om B. en W. te machtigen tot het verkoopen van de oude schoolbanken van Raadsvergadering De Raad dezer ge meente hield een openbare vergadering ten Raadhulze Voorzitter burgemeester J. Zjjp- ker, de raad was voltallig. Ingekomen was een circulaire van den Noord-Hollandsche provincialen brandweer- bond, houdende verzoek om toetreding als lid van dien bond. De kosten zullen 10. per jaar bedragen, terwijl de gemeente dan ook lid is van de Koninklijke Nederlandsche brandwee rvereeniglng. B. en W. stellen voor, voorshands niet tot dien bond toe te treden. Algemeen goedgekeurd. Een verzoekschrift van de vereeniging van diaconieën der Ned. Kerk in de crassis Hoorn, om te willen bevorderen, dat óp de begrooting voor 1932 weder een .bedrag wegens subsidie voor genoenfde vereeniging. wordt uitgetrokken, zal bij de begrooting voor 1932 worden behandeld. De gemeenterekening over 1930 werd voor- loopig vastgesteld. De eindcijfers der rekening zijn de vol gende Gewone dienst: Inkomsten Uitgaven Burgemeester en Wethouder! van Alkmaar, J. WESTERHÖF, lo.-burgemeester A. KOELMA, secretaris. Kermis Door t ongunstig weder was het kermisbezoek heel wat minder dan ge woonlijk. Biljard- en kolfliefhebbers lieten zich daardoor echter niet weerhouden, evenmin als 1 jonge volkje, dat zijn hart aan een dansje ophaalde. Den laatsten dag was de kaal van den heer Hoek geheel gevuld. De tooneelvereenlglng .De Eendracht” voerde het vroolijk blijspel „De verjongde Professor” verdienstelijk op. De politie be hoefde de drie dagen niet handelend op te treden. Personalia Mej. A. A. M. Kuiper, al hier, slaagde te Haarlem voor het examen hoofdacte. Als sluitingsuur voor de kermis-, café's en andere inrichtingen is vastgesteld. Van 22 Augustus tot en met 28 Augustus 1931 des nachts 1 uur en op 29 en 30 Augustus 1931 des nachts 2' uur. HANDELSONDERWIJS TE ALKMAAR Aanmeldingen voor het tweede toelatings examen voor de Handelsschool te Alkmaar gelieve men vóór 25 Augustus as. uitslui tend schriftelijk te richten tot den directeur van deze school, dr J. Postma (Westerweg 90) met opgave van volledigen naam en ge boortedatum van den candldaat, adres van den vader, en vermelding van laatstbe- zochte school, en klasse waarvoor toelating gewenscht wordt. ze hier in Alkmaar werd geplaatst. Hoewel 19 Aug. de eigenlijke feestdag is, zal het feest door de eerw. Zusters reeds op 12 Aug. ge vierd worden. Mooi bedrag. De alhier gehouden col lecte voor het Blinden Instituut te Wolfhe- zen heeft opgebracht de somma van f 106.70. Gezien de tijdsomstandigheden in den land en tuinbouw voorzeker een schitterend re sultaat. Verhuurd Het tui nbouwbedrijf van den heer J. Kampen alhier,' is onderhands verhuurd aan den heer D. Dekker Hz. Lager onderwijs Voor de betrekking van onderwijzer aan de Westerschool meld den rich 19 sollicitanten aan. er ieders zienswijze gewaardeerd. De heeren K. Visser en R. Bouwman sloten zich aan bij het gesprokene van den heer C. de Moei, alleen de laatstgenoemde hield nog 'n betoog over den strijd dien hü als S. D. A. P.-er geleld heeft, etc. etc. Daarna sprak de voor- ziter npg waardeerende woorden aan het adres der scheldende drie heeren, en sloot de vergadering. De Italianen komen weer met hun jaar- HJksch Opera-concert in ,,’t Gulden Vlies”. En dat beteekent weer een brillante avond, een genieten van sublieme stemmen, die iets in hun timbre hebben, wat aan de sonoriteit van een stradivarius doet den ken. Daar komt weer de pracht-tenor Port, de bas Coda en verder nieuwe zangsterren, die zeker ook, weer van den eersten rang zullen zijn. Muziekliefhebbers, mist dit con cert niet, want maar tweemaal per jaar hoogstens kunnen wij het Italiaansche Del Canto bewonderen. Laat dus Woensdag as. de zaal van ,,’t Gulden Vlies" zooals de vorige malen stamp vol zijn, met enthousiaste luisteraars, die hun Italiaansche vrienden stormen van ovaties zullen komen brengen. Een in dit nummer geplaatste adverten tie meldt meerdere bijzonderheden. neer een der hunnen, zijn roeping zorgvul dig bewakend en volgend door «de H. Wij dingen, Priester van Gods Kerk wordt tot in eeuwigheid. Aan de grens der Parochie werd de fees teling opgewacht door een feestelijk ge lelde, dat hem langs de met <ie vaderland- sche driekleur en het Pauselijk Geel-Wlt getooide woningen voerde naar het O.-elnd der Parochie, vanwaar het terug ging naar het bedehuis, voor welks ingang een kwis tig met groen en bloemen gesierde eereboog den neomist het blijde welkom toeriep. De stoet bood een kleurlgen en fleurigen aan blik aan. Een heraut, gevolgd door eenige ruiters, wier rossen met bloemen en strik ken van geel-wit waren getooid, opende net feestelijk gelelde. De blijde tonen van het fanfarecorps van Wervershoof verhoog den de feestelijke stemming, terwijl de zil veren galmen der kerkklokken tot in wijden omtrek verkondden, dat voor de Parochie van Sint Joseph weder een dag was aange broken die met gulden letteren in de an nalen zal zijn opgeteekend. Het middelpunt van dén stoet was de landauer, waarin de jeugdige Priester met zijn ouders en den herder der Parochie had plaats genomen. Alle inwoners hadden zich naar den drem pel hunner woningen begeven om hem door handgewulf het blijde welkom in zijn ge- Bureau volgende staan Ingeschreven: 1 autog. lasscher, 4 bakkers, 4 bankwerkers, 1 betonvlechter, 1 boerenarbeider, 1 bouwk. opzichter, 9 chauffeurs, 1 constructiewer ken 1 electrotechnlcus, 6 electriclens, 38 grondwerkers, 1 Incasseerder, 1 kleermaker, 6 kantoorbedienden, 1 kellner. 2 kistenma kers, 3 ketelmakers, 2 letterzetters, 4 lood gieters, 1 mach, houtbewerker, 3 machi nisten, 3 magazijnbedienden, 18 metselaars, 3 metaaldraalers, 4 meubelmakers. 2 mon teurs, 9 opperlieden, 5 pakhuisknechts, 9 sigarenmakers, 1 sorteerder, 3 stoffeerders, 4. schilders, 1 smid, 1 stoker, 1 straatmaker, 1 steenbikker. 28 timmerlieden, 1 tegel zetter, 2 ijzei rkers. 6 voegers, 1 vormer, 63 losse en 30 transportarbeiders. Geplaatst: 3 timmerlieden en 1 los beider. Alkmaar. 14 Augustus 1931. De directeur voomoemd, ED. v. d. HEUVEL. Vrijdagavond is Pastoor Looijaard In zijn nieuwe parochie aangekomen. Daar het uur zijner aankomst was bekend geworden, werd hem door eenige inwoners een zijner waar dige ontvangst bereid. De Kerkmeesters waren den Pastoor tot Castricum tegemoet gereden, en reden hem voor naar zijn kerk. Langs den weg wap perden de vlaggen, en voorbij het dorp Eg- mohdbinnen klonken zelfs saluutschoten. Nog verder was een mooie groep witte bruidjes met palmtakken en bebloemde bo gen opgesteld, waarachter de acht misdie naartjes In toog en het fanfarecorps „Eens gezindheid". Ook vele parochianen hadden zich daar geplaatst. Zoodra Z.Eerw. on die plek was aangeko men. stapte hü uit zün auto, waarna de Ede’achtb. heer Burgemeester Bos het woord nam en in een schoone toespraak den nieu wen herder welkom heette. Deze welgekozen woorden, waarin Z Edelachtb. stellig de ge voelens van alle parochianen vertolkte, lok ten een algemeen applaus uit. De fanfare speelde een „Lang zal hjj le ven!” en de stoet zette zich in beweging. Pastoor Looyaard, naast Burgemeester Bos, wandelde tusschen de bruidjes, onder dé to nen van een niet te vluggen marsch naar de kerk. Voor den ingang was een eerepoort opge steld met het woord „welkom". Nadat een der bruidjes zeer aangedaan een bouquet en een afschrift van het welkomst lied aan den herder had aangeboden, zon gen de bruidjes het toepasselijke „welkom in ons midden.” Voorafgegaan door de bruidjes betrad Z.Eerw. daama zijn kerk, terwijl het zang koor het „Veni .Creator” zong. OnmlddelliJk daarna werd een Lof gecele breerd, onder hetwelk de nieuwe Pastoor niet kon nalaten een oogenbllk den kansel te bestijgen om een Welgemeend woord van dank te brengen voor deze schoone ont vangst. Hij wees op het goede van samen werking tusschen wereldlijk en geestelijk ge zag, waarvoor de welkomstwoorden van den Burgemeester hem een waarborg waren. Hjj vond het zoo'n mooie gedachte, juist door bruidjes Ingehaald en toegezongen te zijn. Op dezen vooravond van Maria’s feestdag verzocht hij een gebed tot deze machtige Voorspreekster. Zoo heeft Egmondbinnen deze maal zijn nieuwen herder op behoorlijke en waardige wjjze verwelkomd. Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken wend om aan de ouden van dagen een genoeglijk reisje te verschaffen. Bü genoegzame deelneming zal bü de in gezetenen een lijst clrculeeren, waarop in- geteekend zal kunnen worden. <s» Geopend van 913 uur. Voor werkgever» van 91 en van 2—5 uur. Op Maandag en Donderdagavond van 7—8 uur. Bemid deling voor kantoorpersoneel op Maandag en Donderdagavond. Voor vrouwelijk per soneel afzonderlijke ingang. Bemiddeling kosteloos. De directeur van bovengenoemd maakt bekend, dat heden werkzoekenden Personalia. De heer J. Broeke oprich ter bü het bouwen van de openbare lagere school en onderwüzerswonlng alhier werd dezer dagen benoemd tot oprichter bü de gemeentewerken te Amsterdam. Tot volontair ter secretarie dezer gemeen te werd benoemd de heer Bulten te Voor hout. Deugdelük verklaring rekening Grondbedrijf. De voorzitter zegt: Krachtens het bepaalde bü artikel 265 -(nieuw) der gemeentewet, moeten de reke ningen der afzonderlüke takken van dienst voor de eerste maal over 1931, door een buiten den tak van dienst staanden boek houdkundige deugdelijke zün verklaard, al vorens zü aan den raad worden overgelegd. Waar tot heden de rekening van .het Grondbedrüf nog niet door een boekhoud kundige werd gecontroleerd, stellen B. en W. den raad voor, ter voldoening aan boven aangehaald wetsartikel, de contróle van de "'administratie van het Grondbedrijf éénmaal per jaar op te dragen aan het verificatie- bureau der Vereeniging van Ned. Gemeen ten. De heer Van Nuland zegt reeds eerder de oprqerklng te hebben gemaakt: kan een bur ger,., uit de gemeente dat werk niet doen? Hü zag gaarne dat B. en W. pogingen aan- weljüden, naar ’n deugdelük persoon om te zien. Spr. vindt het Jammer, dat er zooveel geld onze gemeente uitgaat. De heer Bakker: Toen de heer Schoorl. die dat werk vroeger deed, heenging werd er anders gesproken en heeft de ra^d dat niet gewild, hoewel hü het verder met den heer Van Nuland eens is. De’ heer Gorter is het er niet mee eens. Er zün zooveel wetsbepalingen mee annex, dat hü het beter op zijn plaats vond bü het Bureau van Verificatie van Ned. Gemeen ten. De heer leguit: Laat de nieuwe raad een beslissing hieromtrent nemen. De heer Van Erp vindt het niet ge- -wenscht het voorstel Van Nuland aan te nemen. De verdeeling vindt hü niet prac- tisch. Het voorstel van B. en’ W. wordt aange nomen. terwül B. en W. alsnog zullen on derzoeken of er een persoon in de gemeente is, die daarvoor in aanmerking komt. Tocht ouden vam dagen. Te St. Maar tensbrug worden ernstige pogingen aange- aldaar Boerderü afgebrand Gistermorgen ont dekte men in een boerderü aan den Stoom- weg, bewoond door den heer J. Bas en toe- behoorend aan den heer Slechtkamp te Lisse, dat een bedstede in brand stond. Spoedig was de geheele boerderü een prooi der vlammen. Alleen de varkensschuur in de nabüheid van de boerderü kon behouden blüven. Hooibroei, ontstaan in een schuur, grenzende aan de bedstede, was oorzaak Van den brand. Verzekering dekt do schade. MEDEMBLIK 14 Aug. Aanvoer aardappe len Groote Muizen 3 25—3.40, Kleine Muizen 3.20—355, Ideaal 150—175, Drielingen Gel- dersch 1.05—1.25, Witte 145—1.60, alles per baal. WARMENHUIZEN, 15 Aug. Heden Jie- teedde men voor Gele nep 85010.ld. drielingen 4.70-530, idem uien 5.60—650, Slaboonen 650, Eigenheimers 4.104.60, ld. (grote) 2.80—2.90, Schotsche muizen 6.10— 6.60, ld. groote 3.003.10, ld. drielingen 650 6.70, Eigenheimers blauwe 4506.20. Roo- de kool 0.60—0.70, Witte kool 0.60—050. Al les per 100 K.G. handgewulf het blüde welkom In zün .boortepiaats toe te roepen. In het oog van menige moeder blonk een traan bü de gedachte dat ook haar kind binnen zeker aantal jaren het voorrecht zou smaken op te gaan tot het altaar des Heeren. En onwillekeurig welde in haar hart de bede op, dat God dezen haren harte- wensch zou vervullen De stoet werd geslo ten door een lange rü van jongelingen op smaakvol versierde fietsen. Tusschen een haag van aanminnige, in 1 wit gekleede meisjes, met bloemen en sym bolen van het Priesterschap in de hand, schreed de jeugdige Priester door het mid denpad van ons ilefelük bedehuis naar ’t rijk versierde altaar voort, voorafgegaan door een lange rü van koorknapen, waar hü nederknlelde voor den onder den schün van brood verborgen Godmensch, om bün m weelde badend Priesterhart lucht te ge ven In dank en smeekbeden, terwül de dichte rijen kerkgangers hem uit volle borst een blü welkomstlied toezongen. Pastoor Verwer maakte zich de tolk züner parochianen en beschreef in gloedvolle be woordingen de gevoelens, die hen bezielden, pp dezen feestelüken stonde. Met een lof werd de plechtigheid besloten. Gebroeders Nugter van Wervershoof wis ten, door hun gevoel voor harmonie der kleuren geleid, een smaakvolle versiering van groen en bloemen aan te brengen, die geheel paste bü de kleurrüke polyc ring volgens ’t ontwerp van Deken z.g. aangebracht. De harmonie der lünen en kleuren smolt samen tot een geheel, dat het oog aangenaam aandeed. Vooral de kur ken manden van de spitsbogen neerhangend en gevuld met de schoonste van Flora's kin deren deden het goed. Gemeenteraad Donderdagavond hield de raad dezer gemeente onder voorzitter schap van burgemeester P. Groot Jzn. een raadszitting. Wegens riekte was Jn. Singer afwezig. Voor het uitzenden van de tuberculoae- lüdster mej. A. M. Kuin Jd., werd een büdrage toegestaan. Aan den heer S. Duisterhout werd eervol outalag verleend als onderwüzer aan de Westerschool. De verkoop van bouwterrein aan J. Wijngaarden werd goedgekeurd. De vaststelling van het Ambtenaren reglement nam 1 uur In beslag. Het regle ment werd flink onder de oogen gezien. De 30 vacantiedagen werden op 8 terugge bracht. Het voorstel Brouwer (vrije socialist) om de ongehuwde ambtenares, die In zwan gerschap verkeert, haar loon toe te kennen, werd verworpen met 7 tegen 3 stemmen voor. Brouwer (V.S.), Van Rossum (S.D.A. I».), Knul (SDJt P Voorstel Jb. Kooiman (A.-R.) om de ongehuwde ambtenares, die in zwanger schap verkeert, te ontslaan, werd verworpen met 64 stemmen. Ka nog een breedvoerige bespreking over Verachlllende onderdeelen werd het reglement vastgesteld. Het voorstel van B. en W. tot het aan- - gaan van geldleenlngen ten behoeve van schoolbouw. bü de gemeentelüke reserve n.1. 60 000 en 75.000 voor het electrisch bedrüf werd aangenomen. De voorzitter zei, dat geen gelden meer op de Boerenleenbanken mogen belegd worden. Spr. wil echter ondersteunen den wensch van zoovele andere gemeenten door wel gelden op de Boerenleenbank: te mogen plaatsen, want dit kan een voordeel zün voor de plaats zelf en men krügt meer dan op de bank van de Nederlandsche gemeen ten. Aan het einde van deze 4-jarige periode gaf de voorzitter een overzicht van de werk- wüze van den raad. Spr. wees op de beslui ten, In deze jaren genomen, en hü dankte alle raadsleden voor de aangename en plezierige en zakelüke wüze waarop allen deze vier jaren gewerkt hebben In het be lang der gemeente. In het büzonder dankte spr den heer D. Molen, die in de nieuwe zitting niet meer aanwezig zal zün. Spr. zegt dat Molen, die 8 jaar zitting in den raad heeft gehad veel heeft gedaan -voor het algemeen welzün. Spr. hoopte dat. in dien noodig, de heer Molen bereid zal blü ven, zün verderen steun te geven. De heer Molen dankte B. en W. en alle raadsleden voor de aangename samenwer king. Indien zün steun in een of ander op zicht in het algemeen belang noodig zou blüken, zal spr. bereid zün, dezen te ver- leenen. Na sluiting ging de raad in comité. 154086.14 158360.34 De raad vergaderde Vrijdagavond 14 Augustus. Voorzitter Burgemeester J. Corne lissen, loco-secretaris de heer Mol. Installatie van den heer P. Klaver R.K. Na aflegging van den eed, feliciteerde de voorzitter den heer Klaver met zün benoe- iping i De heer Klaver dankt den voorzitter voor zün vrlendelüke woorden. Onderzoek geloofsbrieven gekozen raads leden. In de commissie voor onderzoek worden door den voorzitter benoemd de heeren van Nuland, Bakker en de Vries, waarna de ver- gadering wordt geschorst. Na opening adviseert de heer de Vries, namens de commissie tot toelating, alles was in volmaakte orde, alleen heeft het de com missie bevreemd dat B. en W. zich niet heb ben gehouden aan den vastgestelden termün; dat onderzoek had vóór 10 Augustus moe ten geschieden. Vervolgens worden de notulen vastgesteld. Mededeellng van den voorzitter: De voorzitter zegt naar aanleiding van het aan B. en W. gedane verzoek om wanneer de llchtbedrüven een groot tegoed bü den postcheque- en girodienst hebben dit bü een bank te beleggen, dat door den directeur van genoemde bedrijven dat deel van het tegoed wat niet noodig was voor gireeren bü den Gemeente-Ontvanger rentegevend is belegd, terwül deze het bü de Hoomsche Bank heeft belegd. Wat de bocht aan het einde van het Noord bü Portegies betreft, hebben B. en W. den toestand ter plaatse opgenomen De eenige oplossing zal zün de sloot bijwde bocht ge- deeltelük te dempen en de boomen aldaar te rooien. De kosten zullen tamelük hoog zün. Den gemeente-opzlchter is opgedragen hiervan een begrooting te maken, welke op genomen kan Xorden in de gemeentebegroo- tlng voor 1933. Ingekomen waren oa.: Jaarverslag ningbouwvereenlging commissie - vergadering horn”, Wijziging van Vanuit Lossiemouth, waar hü het week end doorbrengt, heeft MacDonald door middel van de pers een oproep aan het Engelsche volk gericht, waarin hü het volk oproept om in de huidige crisis de beheer- sching over de. aenuwen niet te verliezen. In dezen oproep zegt MacDonald oa.: „Wü moeten volhouden. Luistert niet naar de alarmberichten. In den grond genomen is ons land gezond; onze moellükheden zün geen gevolg van den slechten economlschen toestand van de wereld en het beteekent niet, dat juist alleen Engeland zich In een moeilüke positie bevindt. De geruchten, dat niets gebeurt om de moellükheden meester te worden, zün onwaar. De regeering is met alle middelen aan het werk. Met het verminderde volksinkomen moeten echter verminderde uitgaven hand In hand gaan. Noodmaatregelen zün noodig, om met de middelen van het land économisch om te gaan. Door deze maatregelen zal echter niet een bevolking getroffen worden, doch leder zal het züne moeten bijdragen, om het land over de ongunstige economische positie heen te helpen. De vermindering der uitgaven zou aangevuld moeten worden door büzondere lasten van diegenen, die ze drageu kunnen, doch deze laatsten zullen zoo gering worden gehouden als de toe stand veroorlooft.” Met een verwüzing naar de moeilüke taak van den kanselier van de schatkist, Snowden, die na zün ernstige riekte den vooraaamsten last van het werk te dragen heeft, zegt MacDonald: „Men moet hem het noodlge vertrouwen schenken, dat hü bü zün moelhjke taak verdient. Iedereen moet de hand aan den ploeg .slaan en dan zal alles in orde z^jn.” Wo- .Schagen”, Verslag „Kring Barslnger- Ged. Staten in de begrooting 1930—1931, Goedkeuring van Ged. Staten op de begrooting 1931, Goed keuring van Ged. Staten op raadsbe sluit rekening-courant-overeenkomst, Vert- ficatlebureau, jaarrekening gas- en electri- citeitsbedrijf, Verificatiebureau rapport kas opname eiervelllng. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleMlng van 1 verzoek van t be stuur der ver. voor Chr. Nat. Onderwüs, om beschikbaarstelling van gelden voor de stich ting van een school voor büzonder lager on derwüs, stefien B. en W. den raad voor, op het verzoek, overeenkomstig de bepalingen der lager onderwüswet 1920, gunstig te be schikken. Or. v.oidt, dat het bestuur Hooi brand. Door hevige hooibroei daar toe aangespoord, alarmeerde de hehr Boots alhier de Züper motorbrandspuit. Het bleek niet overbodig te zün, want toen men in het hooi begon te spitten, vloog het losgemaakte hooi in brand. Hierdoor ge raakte pl.m. een derde gedeelte van den be langrijken voorraad verloren. Dank zü de spuit bleef het hierbü perkt. t Burgemeester en Wethouders van Alk maar roepen sollicitanten op naar de be- trekkingen van tijdelük leeraar in scheikunde en warenkennis en in staathuishond- kunde aan de Handelsschool. De benoeming zal geschieden voor den duur van den cursus 19311932. Aantal lessen voor elke betrekking drie per week. Salaris volgens Rüksregeling (le klasse.) Sollicitatifestukken in te zenden aan het Gemeentebestuur vóór 6 September 1931. Alkmaar< 14 Augustus 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. WESTERHOF, loco Burgemeester. A. KOELMA, Secretarie voornemens is, de school te stichten op het terrein, gelegen ten Westen van de tennis baan aan de Lauriesloot De heer de Vries zegt: Het komt mü voor, dat deze zaak van zoo'n aangrijpenden aard is en die zoo’n zwaar offer van de gemeente kas zal vragen, dat zü niet meer in dezen Raad thuis hoort. Spr. wil daarom deze zaak aangehouden zien, tot de nieuwe raad büeen zal zün. De voorzitter: Dat is niet mogelük, daar dtze zaak binnen drie maanden moet aange nomen zün. De heer de Vries: Deze zaak heeft mün sympathie niet. Spr. betreurt het ten zeer ste dat deze voorstellen ter tafel zün. Het openbaar onderwüs hier neeft nimmer eenig aanstoot gegeven, terwijl hier aanstonds een nieuwe openbare school komt welke aan alle elschen voldoet. Het gevolg zal zün alweer meer scheiding, meer tweedracht tusschen de burgers. Het openbaar onderwüs wordt er door ver laagd. Een overgroot deel van de kinderen uit eens Ter viering van het feit, dat aan mgr. Seipel, den oud-Bondskanselier van Oosten rijk, een eere-doctoraat aan de Weenacha unversiteit was verleend, hebben leden van nationalistische studentenvereenigingen zich, volgens de Tel., gedrongen gevoeld, alle leden van de muriekvereenlglng der natio nalistische studenten, die zich de Ghibelli- nen ndèmen, uit te dagen tot een duel op sabel. Het geschil werd ultgevochtefi onder de strengste voorwaarden, die men zich denken kan: de duellisten zouden naakt tot aan het middel in het strijdperk treden en slechts bescherming hebben voor oogen en Overeengekomen was, dat de tegen standers door het lot zouden worden aan gewezen, en dat men zou vechten tot een van beiden niet meer in staat zou zün da sabel te hanteeren. Zoo hebben 46 studenten, verdeeld in rijf secties, genoegelük op elkaar Ingehakt tot er, zooals de bladen weten mede te deelen, ,^3 zoo deerlük waren gewond en geha vend, dat ze niet meer overeind konden staan en overdekt met bloed uit het strijd perk werden weggesleept. Alle 23 werden onder dokters behandeling genomen. De Weensche bladen zün over het gebeurde zeer ontsticht en zü vragen zich af waarom de jx>lltle niet heeft ingegrepen, daar Immen het duel in Oostenrijk verboden is. SL Vincentius Op Maiia-Hemelvaart werd in de parochiekerk van den H. Marti- nus alhier onder de H. H. Missen ten be hoeve van bovengenoemde vereeniging gecol lecteerd. Door de milde büdrage der ingeze tenen zal het Vincentiusbestuur wederom in staat worden gesteld de bezochte gezinnen het hoognoodigen te kunnen verschaffen. Dr. den. De heer Gorter brengt nu twee moties ter tafel. De eerste behelst, dat de raad haar genomen besluit betreurt enz. enz. en de tweede motie: dat de raad aan B. en W verzoekt met beide doktoren een bespreking te houden, om alsnog tot een voor beide artsen bevredigende oplossing te komen. w.g. A. L. v. d. Sluis. De nogal omvangrüke toelichting werd door den voorzitter niet voorgelezen. De heer De Vries: Aan Dr. v. d. Sluis is toch de belofte gedaan dat hü er meer van zou hooren. De voorzitter: Er is geen belofte geweest, wel dat B. en W. die zaak zouden bespreken. De heer Gorter: Laat de belofte er nu nog buiten, maar er is toch gesproken over splitsing, ook Dr. Melchior heeft daar over gesproken. Deze zaak is door B. en W. an ders voorgesteld. Hü doet daarom het voorstel, dat Dr. v. d. Sluis zal worden ultgenoodlgd. in comité aan den raad deze zaak uiteen te zetten. De heer De Vries: Er heerscht over deze zaak een naamlooze verwarring: Dr. Mel chior heeft gezegd, dat idee splitsing van hem zelf was. ,Neen van mü” zegt de voorzitter. Hü zal dus de laatste zün die den raad zou mis leiden. Zelf had hü het anders gewild. De raad heeft gezegd: Wü willen geen splitsing. Spr. heeft den raad er op gewezen. De heer De Vries: Er is de indruk gewekt, dat Dr. v. d. Sluis het niet ambiëerde. De heer Gorter: Wethouder Leguit heeft gezegd dat Dr. v. d. Sluis er niets voor over' had. De heer Bakker zegt, dat deze zaak hem zeer onsympathiek is. Hü releveert nog eens het verloop. In comité is met algemeene stemmen aan Dr. Melchior de vrije beschik king gegeven óver zün praktük. Dr. Melchior heeft daama zün praktijk verkocht. Pas toen is het verzoek van Dr. v. d. Sluis ge komen. Waarom heeft hü het zoo lang laten loopen? De schuld ligt geheel bü Dr. v. d. Sluis zelf. HU had tüdig moeten in grijpen, terwül de zaak wel drie maanden hangende is geweest. Zün bod echter bleef weg. De heer Gorter: Dr. v. d. Sluis was in de meening van B. en W. bericht te zullen krü- gen. Het lag dus niet op zün weg tusschen- tüds bü B. en W. te komen. Het zwaarte punt van deze zaak ligt hierin, dat de raad een besluit heeft genomen na onvolledige mededeellngen. ontvangen in comité. De heer Leguit: Ik kon toch niet zeggen: wat heeft u er voor over. De heer Van Nuland begint met te zeg gen dat de heer Gorter het gras reeds heeft weggemaaid. Hü, heeft één comitévergade- rlng niet kunnen büwonen. maar wel weet hü dat aan B. en W. is opgedragen nog maals te onderhandelen. Dat juist is niet geschiedt. Wethouder Leguit zegt spr., heeft er op gezinspeeld dat Dr. v. d. Sluis bet niet am bieerde. De heer Leguit had zich moeten preciseeren. Dr. v. d. Sluis heeft wel de ge dachte gehad dat hü zich daarvoor een fi nancieel offer had te getroosten. De heer Bakker blüft er bü dat Dr. v. d. Sluis steeds maar heeft afgewacht. De heer Gorter handhaafd zün voorstel. De voorzitter: Het geeft toch niets. Dr. Nanninga is wettig benoemd. De heer De Vries: Er blüft een onbevre digd gevoel. Daarom zag spr. gaarne alsnog een vergelük. De samenwerking in de toekomst zou er mogelük door kunnen lüocn. Spr. st»?, -'oor dat B. en W. pogingen in liet werk zullen stellen, met beide artsen deze zaak te bespreken. De rechten van Dr. Nanninga mogen wü niet aanranden. De heer Van Rüswük is er ook vóór, dat d. Sluis in comité gehoord zal wor- komen van buiten Behagen. Slechts 18 deze gemeente. Alle hebben hog niet den leeftüd of zün er reeds boven. De heer van Nuland merkt op, dat deze zaak zeer zeker zware offers gedurend^^^n reeks van jaren van de gemeente zullen vra^" gen. maar hü werpt het verwüt terug; juist de heer de Vries is het geweest die met alle middelen den bouw van de nieuwe open bare school heeft helpen doorzetten, terwül de plannen voor de ehristelüke school in zicht waren. t Maar er is gelukkig ook een lichtpunt. Art. 86 der L. Onderwüswet zegt, dat het gemeentebestuur bevoegd is de kosten Op andere gemeenten te verhalen, vanwaar de kinderen de school zullen bezoeken. De heer Lookman sluit zich aan bü door den heer de Vries gesprokene. Het voorstel van B. en W. wordt met 6 te gen 5 stemmen aangenomen. Vóór de heeren Klaver, Leguit, Schoorl, van Nuland, Gorter en van Erp. Tegen de heeren Bakker, Look man. Kooy, v. Rüswük. en de Vries. Naar aanleiding van het adres A. L. van der Sluis, betreffende de benoeming van een gemeente-geneesheer, stellen B. en W. den raad voor, aangezien de zaak waarover het adres handelt reeds is afgedaan en de be noeming van den heer Nanninga op volko men wettige wüze Is geschied, het adres voor kennisgeving aan te nemen. De voorzitter leest dan eerst het gezonden schrijven van Dr. A. v. d. Sluis voor. Naar aanleiding van de op 19 Juni 1931 gehouden raadsvergadering brengt onderge- teekende, A. L. v. d. Sluis, arts te Schagen met verschuldigde eerbied het volgende on der uw aandacht. Bü de bespreking van het. door hem op 15 Juni 1931 ingezonden verzoek, Is naar voren gebracht, dat men eerder met ’t stuk had moeten komen en dat, wanneer de Raad alles had geweten de beslissing anders zou zün gevallen. Het heeft hem ten zeerste verbaasd dat de meening dat het adres te laat zou zün ge komen, niet is weerlegd Volgens deze uitlatingen dus door raad een besluit genomen op grond van voldoende gegevens. Door het alleen voor kennisgeving aanne men van het door ondergeteekende ingezon den adres is een besluit van vérstrekkende beteekenis genomen. Groot is de verantwoordelükheid, die de Raad hier op zich neemt, persoonlüke belan gen van de plaatselyke artsen spelen wel- is-waar een rol, doch vele grootere belan gen, gemeente-belangen, belangen de ge- meentepatlënten en belangen de volksge zondheid betreffende, zün hier van domi- neerende beteekenis. Ondergeteekende verzoekt u dan ook als- nog ernstige pogingen in t werk te stellen, de dokterskwestie met inachtneming van de daarbü op ’t spel staande belangen op een voor beide artsen billük zünde wüze op te lossen. Voor nadere uiteenzetting verwüst hü uwe vergadering naar de hierbü gevoeg de toelichting. Voor de tweede maal in dit jaar maakten de parochianen van Sint Joseph zich op om een jeugdig Priester een blüde incomste te bereiden. Werd een paar maanden geleden oe weleerw. heer C. Bakker na de opleg ging der handen door den Bisschop jube lend en juichend begroet als de Godsgezant onder de menschen, thans had men moeite noch zorgen ontzien om den weleerw. Pater C. Molenasu- everyds zoovele züner voor gangers een feestelüken Intocht te bereiden. Vestigden de ouders van den weleerw. heer C. Bakker zich op Zwaagdük, toen hun zoon de kinderschoenen reeds lang ontwassen was. Pater Molenaar is een rasechte Zwaag- düker. Alhier zag hü het levenslicht, be zocht hü de school en arbeidde hü eenigen tüd op den akker züns vaders. Doch asm de roepstem des Heeren kon hü geen weer stand bieden; hü wierp spade en schop ter züde om zich te Uden voor te bereiden tot arbeider in den Wüngaard des Heeren. On der de volken van Insullnde wilde hü de kruisbanier planten. Door zün oversten werd hü naar Rome gezonden om zün studiën in de Godgeleerd heid te voltooien, waar hü de H. Priesterwü- ding in den loop van ’t vorig jaar ontving. Nog zette hü zün studiën voort en werd thans benoemd als professor aan het Flo- resseminarie voor Inlandsche Priesters op de Kleine Soenda-eilanden. Alvorens zich naar de landen te begeven, die zich om den evenaar slingeren als een gordel van smaragd, wilde hü wellicht voor altüd af scheid nemen van zün ouders, die gaarne twee hunner zonei^ aan den Heer afston den. Ook de tweede zoon zal het voorbeeld züns broeders volgen en het licht des Evangelies brengen aan hen, die nog in de duisternis van het heldendom ronddolen. Een zwaar afscheid voor de ouders, die wellicht hun zoon nimmer zullen weer zien, doch dit afscheid zal zeker minder zwaar gemaakt zün door de wüze, waarop Zwaagdyks parochianen him eerbied en be wondering uitten voor hem, die vaderland en verwanten zal verlaten, gedreven door het heilig verlangen om het Godsrijk op aarde uit te breiden. De wonden in hun hart geslagen door dit afscheid, zullen heelen door de gedachte, dat hun zoon, hoe wel verre van hen verwüdcrd, het beste deel gekozen heeft en hen dagelüks aan het altaar des Heeren zal gedenken. Tot zulke offers is alleen het katholiek geloof in staat. Mülen en mülen, door zeeën van elkander verwüderd, Is men één van gedachten, één van hart, één van ziel, onder de hoede van een en denzelfden Hemelvader, die het lot van eiken sterveling bestiert, 't Scheen, dat Zwaagdüks Parochianen zich nog meer dan bü vorige Priesterfeesten beüverden om den jeugdigen Priester het afscheid te verlich ten door ondubbelzinnige blüken van eerbied en aanhankelijkheid. Door hun hulde en vreugdebetoon wilden zü den jeugdigen Priester bewüzen. dat bü zün heldenmoed om de banden, die hem aan vaderland en verwanten hechten, te breken, beseften. Moge de gedachte aan dit huldebetoon den neomist scliragen en steunen, bü de vele moellükheden, welke lp ’t verre Insullnde ongetwüfeld .zün deel zullen zün. Gesteund door de milde büdragen van jong en oud, rijk en arm, kweet het comité zich weder op een wüze, verre boven allen lof verheven van de eervolle taak voor de zooveelste maal te toonen. dat Zwaagdük den Priester eert alB den Godsgezant onder de menschen. Dit comité bestaande uit den Zeereerw. -Heer Pastoor, de leden van het Kerkbestuur en de heeren O. M. de Keü- zer, J. Neefjes, L. Vlaar, A. de Lange, 8. Langedük, J. Ruiter, P. Steltenpool en C. Neefjes rijn er ten volle in geslaagd tot uiting te brengen, wat er In de harten der ftwaagdükers leeft en zich uiten moet, wan- 1 de voormalige openbare lagere school aan den Kerkweg. Bü de rondvraag spriik de heer C. de Moei, woorden van waardeerlng aan ’t adres van den voorzitter voor het mooie samen werken gedurende de acht jaren, dat hü zitting had in den raad, ook aan de raads leden betuigde hü zün dank voor de pret tige wüze waarop altijd is vergaderd, al was eens verschil van meening. altüd werd

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 6