ONS BLAD i de strijd tegen de katholieke ACTIE EN DE VERZOENING ERNSTIG SPOORWEGONGELUK OP DE LIJN ROME-WEENEN Is55 I lIte dit nummer bestaat uit twee bladen VI.IF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 191 MAANDAG 17 AUGUSTUS 1931 t 40. VOORNAAMSTE cXIEUWS r Felle brand te Utrecht Ondeugdelijk water gedronken Roofoverval on' een taxi-chauffeur De Chineesche overstroomingsramp Verbandstofffen Utermöhlen JOH. LAUWERS i f3000.- f 750.- f 250.- f125.- tso.- ^rn,7uk.™ AAN6IFTE moet, op STRAFFE VAM VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EU TWINTIG UREIt KA HET OMGEVAL NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD «3 de toe&eworpen handschoen opnemen moeten os. „Oranje Een zweefvliegkamp te Ejinend aan Zee. Trein-aaaNag in Noord-Ierland Aardschokken in Texas en Mexico Een feestdag in Frankrijk Gespannen i»mtsnd te Oslo. In China 17 dooden Snowden aan het woord Noodweer boven de Betuwe. n Zoo Twaalf dooden, elf gewonden o J. H. Wie niet sterk is, moet slim zijn TELEGRAFISCH WEERBERICHT Twee werklieden overleden Aber- De stationschefs gearresteerd Drukkerij door het vuur verwoest Deportatie van Chlneeaen. 1* ie n U Ie t. 6 r I Het nieuwe Nederlandsche Paviljoen op de Internationale Koloniale Tentoonstelling te Parijs, dat Dinsdag 18 Augustus geopend tal worden. Inset de heer MooUen welke een belangrijk aandeel in den opbouw van 't nieuwe Nederlandsche Paviljoen heeft gehad. Engeland’s financieele positie is gezond BUREAU: Telefoon^ I t r la ie m da ter at- In de ketelrulmte van Nassau" te Vllssingen is een buis gespron gen. Stoker gedood, drie personen gewond. Herderlijk schrijven van de Spaanse be Kerkvorsten. BU de laatste overstroomlng sijn <1 miUioen slachtoffers •n er >- n to heid kampte door veel te lage ultkeerlngen met kommer en nood, wat naar buiten op den duur niet te bedekken viel. De Katho lieken stonden door de overmoedigheid Gisteren werd de bevolking van de staten Texas en New Mexico opgeschrikt door een hevige en 3 lichte aardschokken, die een paniek veroorzaakten. De materleele schade was niet zeer groot en er zijn ook geen menschenlevens te be treuren. Nabil Oosthuizen Is een auto met drie Bel gische toeristen op een onbewaakten over weg door den trein gegrepen. Van de in zittenden werd een dame zwaar gewond. Onverwacht beaoek van de „Graf Zeppelin** aan ons land. Ernstig spoorwegongeluk op de lijn Rome Weenen. 12 dooden, 11 gewonden. Station chef gearresteerd. De verdachte van de brandstichting te Heenvllet op vrije voeten gesteld. De instorting te Lyon. Venekeringsbedrog van de eigenares. Zware hagelbui brengt groote schade aan tuinderijen en bloemisterijen in ’•-Graven- moer. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.49. ■li verlies van anderen vinmr ift t>U ea NI ee er en tt- m Wederom verschillende mln of meer ern stige verkeersongevallen. n l- Zaterdag, op het feest van Maria Ten He mel Opname zijn In Frankrijk door verkeers ongelukken 17 personen om het leven geko men en een zestigtal gewond, waaronder 37 zwaar. Barometerstand 9 ^aur van.: 7A5. Vooruit. PAYGLOP 3 ALKMAAR 1- to 30 B. et sht «n re* ral iU- x>- te* ten ten en In een onderhoud met den vertegenwoordi ger van de „Daily Herald" heeft de minister van financiën Snowden gesproken over den flnancieelen toestand van Engeland en beeft hij In de eerste plaats gewaarschuwd voor een paniek, waarvoor, ondanks alle alarmee- rende berchten geen reden aanwezg la. Enge land beeft reeds andere ernstige tijden door gemaakt en zal ook deze crisis overwinnen. Desniettegenstaande kan aldus Snowden, de huidige toestand buitengewoon ernstig wor den genoemd en zijn In verband hiermede, maatregelen noodzakelijk. Deze maatregelen zullen drastisch zijn. De noodtoestand Is ech ter voorbijgaand. Snowden hechtte bijzondere waarde aan het constateeren van het feit, dat de Engelsche financieele toestand in den grond genomen volkomen gezond Is. Engeland heeft enorme kapltaal-reserves, die het kan aanspreken. De huidige toestand op de En gelsche geldmarkt Is veroorzaakt door de to taal ongegronde nervositeit van bultenland- sche schuldelschers. Engeland moet daarom alles doen om deze vrees op zij te zetten en zijn schuldelschers te bewijzen, dat de toe stand van Engeland volkomen gezond ia. Snowden verklaarde, alles te zullen doen om het credlet van Engeland te verdedigen. Steden en dorpen van de aarde weggevaagd - Communistische propaganda Een gedeelte van de drukkerij Van Boek hoven te Utrecht door brand vernield. Mo gelijk zal daardoor het Spoorboekje (win. terdlenst) later verschijnen. i plaatse waarvan er evenwel één geer behoefde te doen, zoodat deze weet ieserve weid teruggezonden. Door tai Geen wijziging In de dictatuur van Joego slavië. Hoogste barometerstand 787.4 te Blarrita. Laagste barometerstand 747.6 te deen. Verwachting: Krachtige tot matigen, la ter afnemende Westelijke tot Zuidelijken wind, half tot zwaar bewolkt. Aanvankelijk nog regenbuien, weinig verandering In tem peratuur. Door het drinken van ondevgdeljjk water zijn twee arbeiders, werkzaam bij bet hou sen van een nieuwe brug over het Reltdlep onder Dorkwerd voor den nieuwen vaarweg van Groningen naar de Zuiderzee ongesteld geworden en met typhus in de barakken van het academisch ziekenhuis te Gronin gen opgenomen, waar zij beiden zijn over leden. Het is nog niet bekend, of de slachtoffers, de 31-jarige J. Rozema te Groningen en de 30-Jarige A. Ruber uit Hoogkerk uit den put of uit het kanaal hebben gedronken. Na het drinken van ondeugdeljjk water te Dorkwerd (G.) twee werklieden overleden. verdacht die haar Snowden noemt Engeland’s financieels positie volkomen gezond. Ontvetting op het station te Weenen. Het spoorwegongeluk In Steyermark heeft te Weenen groote beroering veroorzaakt. In den trein bevonden zich n.l. ook 30 kinde ren, die van een vacantle-kolonle huiswaarts keerden. De ouders waren al zeer vroeg aan bet station gekomen, om hun kinderen af te halen. Toen de trein niet arriveerde, werd hun medegedeeld, dat hij vertraging had. Intusschen verspreidden zich echter reeds' geruchten, volgens welke de trein veronge lukt zou zjjn. Later werd ook door de radio een desbetreffende mededeeling gedaan, met het gevolg, dat zich op het station hartver scheurende tooneelen afspeelden. Te grooter was de vreugde, toen later de trein toch nog binnenkwam en bleek, dat alle kinderen behouden waren. ZU waren al len ondergebracht In den zevenden wagon, zoodat geen hunner gedeerd werd. Zondag om drie uur 50 is tusschen de stations Hinterberg en Goess op het traject VillachBruck de D-treln 388 (Rome— 1 bij het binnen rijden van het station Goess op een goede rentrein Ingereden, waarbij de locomotief, tender, bagagewagen en een personenwagen, zoomede vier vrachtwagens ontspoorden en beschadigd werden. De locomotief van den D-treln en vier wagens van den goederen trein stortten van het talud. 13 personen werden gedood, zeven zwaar vier licht ge wond. Onder de gedooden bevinden zich, voor zoover tot nu toe Is komen vast te staan, slechts Oostenrijkers en Hongaren. Het verkeer is onderbroken. Men hoopt de op ruimingswerkzaamheden nog in den loop van den nacht te beëindigen. De autoritei ten van de Bondsspoorwegen hebben zich naar de plaats van het ongeval begeven. Een onderzoek naar de oorzaak van het vreeselijk ongeluk is in vollen gang. resultaat van onlangs door de politie - ouw Archipel gedane nasporingen, zin meer dan 180 Chlneezen worden gede- oi teerd, in verband met dooi hen gevoerde communistische propaganda. ADVERTENTIEFBIJ8: Van 1—S regels IJS: elke regel meer -25. RECLAME per regel «JS voor de eerste pagina; voor de overig» pagina’s 0.50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bij vooruitbetaling per plaatsing f 8.66 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer f 6.12 Uit Shanghai wordt gemeld, dat de over- .troomlngen een geweldigen omvang hebben aangenomen en dat de vernielende gevolgen er van vreeselijk zijn. Het water va de Jangtse en andere rivieren uit het stroom gebied stelgt nog steeds en Inmiddels wordt het steeds warmer en heersebt er In het overstflZomde gebied een temperatuur van 35 graden* Celsius. De Britsche concessie m Hangkou staat 5 M. onder water. Vele mas sieve woon- en zakenhulzen zijn Ingestort en honderden menschen moesten onder de puln- hoopen bedolven liggen. Honderden Chlneezen hebben hun toevlucht gezocht op den hon ger liggenden spoot dijk en In boomtoppen waar zjj aan den hongerdood zijn prijs ge geven. Heele steden en dorpen zijn door het water totaal bedekt en van den aardbodem verdwenen. De Chineesche regeering heeft een hulpcomité gevormd en een steunactie voor de iduchtelingen ingezet. Volgens Ame- rlkaansche berichten zouden verscheidene millloenen menschen door den ramp zijn ge- I hoopt lagen. De lichamen troffen. Had men Twaalf dooden In één eoapé. Men kan zich van het vreeselijk kabaal der otsing eenig idee vormen Indien men be denkt dat de twaalf dooden in een coupé van slechts twee meter breedte opeenge- waren deerlijk verminkt en waren door het ultetroomend Hoe het ongeluk gebeurde. Omtrent het ernstige spoorwegongeluk bij Bruck (Stiermarken) zijn nog de volgende blzonderheden mede te deelen: De goederentrein 6868 die uit Goerz kwam, was door tot nu toe onopgehelderde oorzaak op het openstaande traject blijven staan. Toen de stationchef te Goess dit bemerkte, gaf hU een signaal zoodat de trein zich weer in beweging zette. Op hetzelfde oogenbllk naderde echter de D-treln, die eveneens het signaal „vrij baan" had en reed met een snelheid van ongeveer 40 K M. per uur op den goederentrein in. Het ongeluk greep plaats in een zeer slecht te overzlene bocht van het eensporige baanvak onder de cellu- loeefabriek Dieterberg, waar eenige dagen geleden een ernstig bedrijfsongeval heeft plaats gehad ten gevolge waarvan de omge ving van de fabriek in chloorgas werd ge huld. Het baanvak is daar aan de eene zijde door steile rotsen afgesloten, aan de andere zijde stroomt de Moer. Door de verschrik kelijke botsing der beide treinen stortten drie met zuidvruchten beladen goederenwa gens in de rivier De conducteur die zich op den laatsten goederenwagen bevond, kon zich op het oogenbllk van het neerstorten door een zeer gewaagden sprong redden. Een andere goederenwagen de locomotief en de tender van den D-treln vielen eveneens om laag, doch bleven langs het talud hangen. De postwagen van den D-trein die achter den tender reed, kwam dwars op de rails te staan. De goederenwagen en de tweede en derde klasse wagons van den D-trein wer den bijna geheel in elkaar geschoven. In de ze wagen zijn slechte dooden en zwaar ge wonden. Behalve de twaalf dooden, zijn 10 personen ernstig gewond. De meeste gewon den hebben gevaarlijke beenbreuken opge- loopen. Een dominee uit Debreczln brak beidé beenen, zoodat hij onm'ddelUjk in bet ziekenhuis moest worden opgenomen. van omliggende huizen en over de daken werd door een groot aantal slangen een enorme hoeveelheid singelwater in de vuur zee geworpen. In een uur tijds was het grootste gevaar geweken en te omstreeks 5 uur kon een deel van het materieel inrukken. Dank zij het actieve optreden van da brandweer kon de schade worden beperkt tot een vleugel van het gebouw, waar de handzetterij en een gedeelte van de druk kerij uitbrandde. De monotype-afdeellng en de papiervoorraad kregen waterschade. De schade die nog niet te schatten is, Is zeer groot, daar tal van zetsels, on. van de wln- terdlenstregellng van de Ned. Spoorwegen en groote hoeveelheden cliché’» verwoest wer den. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets bekend. De schade wordt door verzekering op beurspolls gedekt. Bij Informatie bij de afdeellng dienst en trelnenregeltng der Ned. Spoorwegen vernam het „Hbld.". dat inderdaad materiaal betref fende het spoorboekje verbrand Is en het dus gevolgen zal hebben, maar van welken om- vanv kon men thans niet overzien. Drie branden in hooibergen te Vlaardlnger- Aznbacht. Kwaadwilligheid in *t speL ten gevolge hebben, MeranVillachWeenen) I Deze vraag, die zoo uiterst logisch en ge rechtvaardigd lijkt, verliest veel wanneer men er een andere, die zeker even logisch ai- het uitgangspunt was van ons betoog: en gerechtvaardigd is, tegenover plaatst; en wel deze: Als de Paus alle macht waar over Hjj de beschikking heeft, op de been riep, als Hif den grooten strijd rechtstreeks aanvaardde, wat zou er dan gebeuren’ Een vorigen keer zelden we het reeds: een burgeroorlog! Een langdurige, bloedige burgeroorlog waaraan een groot deel van het Italiaansche volk, dat met de Katholieke Actie al heel weinig uitstaand heeft, maar dat tot eiken prijs bereid is om mee te werken aan de uitdrijving van de fascistische tirannie en afpersing, gaarne zou deel nemen; een langdurige, bloedige burgeroorlog dien het fascisme dat over heel de open bare macht en over alle wapenen beschikt, voor eigen betyiud tot het uiterste zou pogen te onderdrukken; «en langdurige, bloedige burgeroorlog, die duizenden van slachtoffers vragen en Italië in den afgrond van eco- nomischen ondergang neerstorten aou; een langdurige, bloedige burgeroorlog eindelijk dien de Paus niet alleen voor het oog der vereld, maar ook voor eigen geweten, nooit als middel, tot welk verheven doel ook, zou mogen of kunnen gebruiken. een burgeroorlog zou onvermijdelijk vezen, ondanks de miljoenen leden en on danks de tienduizenden onderafdeellngen welke de Katholieke Actie over heel het Schld^iland telt. Immers, Vatten we samen wat we In eenige voor gaande artikelen zeiden over den strijd van het fascisme tegen de Italiaansche Katho lieke Actie, dan is de huidige stand van raken, zooals wij dien schilderden, ongeveer aldus: Voor den Paus Is het ónmogelijk zijn tot nu toe gevolgde gedragslijn te verlaten, zonder practlsch heel het doel der Verzoe ning op te geven. Mussolini heeft van den beginne af zijn onverbiddelijkheid op bet gebied van de Interpretatie der Overeen komst van Lateranen geopenbaard, en de wijze waarop hjj voet bij stuk hield, belooft weinig goeds voor de toekomst. Het conflict tusschen den H. stoel en bet fascisme kan er daarom niet alleen een zijn van waar schijnlijk zeer langen duur, maar waar geen van beiden aan toegeven denkt, lijkt een oplossing ondenkbaar, zoolang niet eene oer partijen van het tooneel verdwijnt. De K Vader moet in den strijd de sterkste wezen, ten eerste, om de Goddelijke Belofte, ten tweede, om de betrekkelijke zwakte van Mussolini, waarover we eerder spraken. Waarom, vraagt nu de nuchtere toeschou wer: waarom nam nu de Paus door alleen maar te protesteeren een betrekkelijk lijd zaam standpunt in? Waarom trad Hij niet op met al de groote macht waarover Hij be schikt? Waarom vooral toonde en toont Hij 'Zich In woord en geschrift nog altijd tot een nieuwe Verzoening bereid? van het Jonge Italië aan den eenen kant en door de onverbiddelijkheid van het Vatlcaan aan de andere zijde, niet langer voor de keuze, maar voor de noodzaak om patriot en dus antlvaticaansch het bestaan van een mid denweg wilde men niet erkennen! te den ken. Daarbij kwamen de zestig Jaren der Romeinsche .kwestie, gedurende dewelke de H. Stoel zich als hét ware uit Italië terug trok, geen voldoende toezicht meer kon hou den op de geestelijkheid en haar vorming, het heldendom bijna aan zich zelve moest overlaten en het liberalisme, vrijwel zonder eenige concurrentie, drie generaties kon op voeden In heiligen afkeer van alle ..kerk- overheerschlng”, van kloostergrondbezit en van „priesterbemoelzucht". Wanneer men nu zegt, dat Italië antl- clericaal is, valt het niet moeilijk dit tegen te spreken; maar wanneer men zegt dat het Italiaansche volk In zijn breede lagen wat aarzelend en ook wel een beetje afkeerlg staat tegenover een al te grooten Invloed van Kerk en Geestelijkheid, dan kan men dit wel betreuren, maar niet weg praten; en het moge na het bovenstaande zelfs begrij pelijk zijn, zooals het ook begrijpelijk is, dat de Paus, zonder er al te ver over uit te weiden, als voornaamste doel der verzoening dit stelde: betere vorming der geestelijkheid, verstrekken van grondige godsdlenstkennis aan het volk, opbouw van een Katholiek Openbaar Leven. En om nu terug te keeren tot de vraag. de de Apennljnsch Schld^lland telt, wanneer de Eaus er in slagen kon om door middel der „Azlone Cattollca” de fascistische regeering aan den kant te zetten en heel de openbare macht zonder of vrijwel zonder eenige beroering over te nemen, dan zou clt het onwederlegbare bewijs zijn, dat de Italiaansche Katholieke Actie haar wezen verloochend en van den beginne af want zoo iets bemerkt men niet In een paar dagen een zuiMjr politiek karakter gehad had Afgeklen nog van het feit, dat de H. Vader zich In dit geval niet makkelijk zou schoon wasschen yjfi de beschuldiging dat Hjj Zich mengde UT de binnenlandsche aangelegen heden van- Italië, zou dit beteekenen, dat Muksollni met zijn aantijgingen bet grootste gelijk had en dat bet Vatlcaan en de ,-Azione Cattollca” en niét het fascisme! het Concordaat en de bijzondere overeen komst geschonden hadden. Kortom, de actie die katholiek d.L wereldwijd wil zijn, zou overal verdacht worden gemaakt en de Paus, die baar de „pupil Zijner oogen" noemde, zou ofwel de beele wereld misleid hebben door de ware bedoelingen van een door Hem rechtstreeks bestuurde organisatie te verdoezelen, ofwel door die organisatie zelf misleid zijn. Maar ook wanneer de „Azlone Cattolica" beduidend sterker was geweest dan ze reeds is en zelfs wanneer de kwestie van het prestige hier geen enkele rol had gespeeld, kon de Paus toch niet de daadwerkelijke hulp van de Italiaansche Katholieke Actie inroepen tegen de fascistische dwangmaat regelen en wel om reden van datgene wat wij den vorigen keer ..nog iets anders" noem den en dat Mussolini door de kranten als „anticlericallsme" betitelen laat. Het slagwoord, dat in de campagne tegen de .Azlone Cattollca" opgeld deed, luidt: „Italië is Katholiek, maar anticlerlcaal". De Paus protesteerde hier krachtig tegen In den Zendbrief over de Katholieke Actie en wees er uitdrukkelijk op, dat het woord „anticle- ricallsme” een heel andere beteekenis heeft dan die waarin het den laatsten tijd maar *1 te dikwijls misbruikt werd Het bestaan echter van datgene wat met dezen naam werd aangeduld, ontkende de H Vader niet en het rou Jammerlijk ook moeilijk heelemaal weg te praten zijn, al Is het aan den an deren kant van veel minder waarde dan zijn opgeblazen gedaante de laatste maanden »ou doen vermoeden. Van het „Italiaansch anticlericallsme” men sta ons dezen naam even toe. valt lichter te zeggen waaruit het voortkomt dan wat het is. en wij houden den makkeüjksten weg aan. ook omdat deze gewoonlijk beter te volgen is. Eenige feiten dus en enkele conclusies: Zoodra vast stond dat de Italiaansche eenheid onafwendbaar was en de Paus geen Koning zijn kon, was het Vatlcaan de vij and en de priester, zoo lang hu niet in een zekere opstandigheid leefde tegen zijn gees telijke overheid, een soort van landverra der. Het volk in het algemeen dacht de keuze te hebben en had practlsch maar al te dikwijls de keuze om ofwel den Koning ofwel den Paus aan te hangen. Deze toe stand duurde ongeveer een eeuw, dat is vijf generaties lang. Na den noodlottlgen XX September 1870 Werden de kloosterorden practlsch van alles beroofd en vonden zij hun bestaan uitslui tend door te bedelen, De wereldgeestelUk- daarvan, strijd zou. wanneer schenbelde kwamen, dat de Katholieke Actie bar einddoel voor goed opgaf, haar eigen bestaan In gevaar bracht en zich een sterke vijandschap op den hals haalde. En nu in gemoede: zou het geen dwaas heid zijn om in deze omstandigheden de uitdaging tot den strijd aan te nemen? Om met eigen handen te vernielen, wat men..,, behouden wil....? gas geheel zwart geworden Ongelukkiger wijze waren ook de telegraafpalen omge worpen, zoodat de verbinding met het dichtstbijzijnde station Leoben was verbro ken. Dientengevolge Is het bericht van het ongeluk pas om 16 uur langs een omweg, via een In de omgeving van de stad wonenden spoorwegbeambte te Leoben be kend geworden. De reddlngskolonne van de spoorwegen en de brandweer, die met drie wagens ter plaatse kwam, kwamen voor een verschrikkelijke verwoesting. De bergings werkzaamheden waren bizonder moeilijk, aangezien het puin het smalle spoor ge heel bedekte. Onder deze omstandigheden moesten de gewonden bijna een geheel uur In een ontzettende positie doorbrengen voor hun hulp kon worden geboden. De verongelukten werden toen per auto naar Leoben gebracht. De overige wagens van den D-trein zijn gelukkig onbeschadigd. In den slaapwagen, die druk bezet was en achter den verwoes ten wagen was gekoppeld, zijn slechte eeni ge ruiten gesprongen. De bergingswerk zaamheden zijn nog In vollen gang. Zij zul len eerst In den loop van den nacht be ëindigd worden. Tot dan wordt het verkeer door omlegging en inschakeling van auto bussen van de Bondsspoorwegen gaande gehouden. Gisternacht werd een taxi-chauffeur aan gehouden door twee Jongelieden, die naar Hohenschönhausen wilden rijden. Toen men daar bü een onbebouwd terrein was aange komen. stapte een hunner uit, met de woor den, dat hij zich eerst moest „oriënteeren", daar hij de streek niet nauwkeurig kende. Plotseling kwam hij met getrokken revolver op den chauffeur af en eischte diens geld. Daar den man In deze verlaten buurt niets anders overbleef, gaf hij den roover zijn por- temonnale met 30 mark. Toen elschten de belde mannen dat de chauffeur nen naar de stad zou terugrijden en hen In een der buitenwijken zou laten afstappen. Tegen stand zou niet gebaat hebben, zoodat de chauffeur naar Berlijn terugreed. Onderweg viel hem echter een reddende gedachte in. Zonder dat zijn passagiers het konden bemerken, schakelde hij de lampen van den auto uit en reed dus zonder licht verder, in de hoop dat een agent hem zou aanhouden. Bij den hoek der Ebllnger- strasse en der Lanzberger Allee gingen dan ook twee Schupo-beambten op den weg staan en hielden den auto aan Met enkele woorden bracht de chauffeur hen op de hoogte en de belde passagiers moesten met de handen omhoog uitstappen Zij werden naar het bureau gebracht. Het oleken twee Jongelui uit Essen te zijn, Probst en Dohn geheeten. De beide chefs der stations, waartusschen het ongeluk heeft plaats gehad, zjjn ge arresteerd en naar de dlstrlctsgevangenls overgebracht. Waaror.r de goederentrein op het vrije spoor is blijven staan of waarom de D-treln het signaal „vry baan” heeft gekregen, zal eerst uit het onderzoek blijken. Landeshauptmann Dr. KintUen heeft zich evenals talrijke directeuren van de spoor wegen naar de plaats des onhells begeven Het slechts aan de tegenwoordigheid van geest van een spoorwegbeambte, die op den verongelukten trein meereed, te danken, dat zich nog geen tweede ongeluk heeft afge speeld. Onmiddellijk op den D-trein volgde nl. een sneltrein. De spoorwegbeambte kon nog net station Hinterberg bereiken, zoo dat de personentrein tot stilstand werd ge bracht. Te ongeveer half vier Zaterdagnacht is en felle uitslaande brand uitgebroken in de rukkert) van de firma Boekhoven aan de •"gijnestraat te Utrecht Het bleek al spoedig, dat het hier een ern- igen brand gold, die aanvankelijk groot evaar voor het geheele daar liggende bul- enblok opleverde. Het vuur, dat was ontdekt 'oor een kok van het naastgelegen tehuis .an bet Leger des Hells, had spoedig een "■.rcoten omvang aangenomen en het werd g’heel door een huizenblok ingesloten. De brandweer was spoedig met drie spui ten die voor Brtinlng verwacht grooten nood In den komenden winter. Voor DwMachland aeker 7 mlllioen «erklooaen. Als de Paus alle macht waarover Hij de be schikking heeft, op de been riep, als Hij den grooten strijd rechtstreeks aanvaardde, wat zou er dan gebeuren? Zonder verdere verklaring en in groote lijnen meenen wij te mogen antwoorden, dit: Ten eerste, de Katholieke Actie zou nood zakelijk terstond een politieke organisatie worden, die haar boven omschreven, door den Paus opgelegde, drievoudige taak moest verlaten om er nooit meer toe terug te kunnen keeren. Ten tweede, de Katholieke Actie die thans In twee jaren van wonderlijken groei de re sultaten bereikte, welke w|j eerder noemden, zou haar bloeltljdf>erk, dat voor een niet ge ring gedeelte op haar vreedzaam karakter ■teunt, dadelijk moeten besluiten, vijl tij fteh-aelve verdacht zou maken door het ge vreesde spookbeeld der „lijdelijke macht* weer in de volksverbeelding op te roepen. Ten derde, de Katholieke Actie die thans groote instemming vindt ook buiten haar eigen kringen en vooral daar waar men de uitwaseen van het fascisme beu begint te worden, zou van degenen die haar thans een grooten zedelfjken steun schenken, steeds om de reeds genoemde redenen, oogenbllk- keljjk sterke tegenstanders maken, zoodra zij haar eigen terrein verliet en dat der po litiek betrad. Besluit: de inzet van den strijd zou de Katholieke Actie en eigenlijk maar een deel de Jeugdorganisaties, zjjn; de geen wonderen tus- ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal, voor Alkmaar f l.— Voor bulten Alkmaar 2.85 Mei Geïllustreerd Zondagsblad 0.68 hooger HOF Administratie Ni Redactie No. «33

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 9