A ■a tweede blad Laatste Nieuws a Burgerlijke Stand van Alkmaar Voor den Politierechter te Alkmaar Arrondiss. Rechtbank te Alkhiaar is WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1931 STADSNIEUWS De kermis L. E. T. T. De a.s. Wethouders- benoeming FA ILLISSEMENTEN De typhus in Groningen KUNST EN KENNIS n BLADZIJDE I** I We ontvingen het volgende schrijven: H M. H. n Benauwde tijden van uw artikel SCHOUWBURG GULDEN VLIES" W. 8. MEERVOUDIGE STRAFKAMER Zitting ran Maandag II Augustus Intervieuw met Roosje Köhler vorige schrijver al verklapt de Harteiyk dank voor al’e mede- Een derde geval Stedelijke Muziektuin Kousenbreierij afgebrand De reheele inhoud verloren gedaan Belangrijke mededeeling R.K. Volksbond den brand kon echter De Correspondent van St. Fidelis. UITSLAG FANÓYFAIR {l De meisjescongregatie van de Lauren tiusparochie Provinciale weg Alkmaar Schermerhorn C. COUWENHOVEN. Voorzitter. Gisterenavond heeft de fa. K. Schot Czn alhier, op feestelijke wijze de 50 000ste ku bieke meter zand vervoerd voor de provin ciale weg AlkmaarSchermerhorn. !t X U n L „En hoe is die nieuwe scheepsjongen le bevallen?" „O, een echte sloddervos hij heit alle sauskommen gebroken en nou masten we uit koppies drinken.** Aan de Redactie van „Noordhollandsch Dagblad”. T Bi Wegens vacantle zal de secretaris van den Volksbond tot 1 September afwezig zijn, en worden de gewone zittingen en spreekuren Gedurende dien ttfd niet gehouden. POPULAIR CONCERT door Alkm Dubb. Mannenkwartet „Zang en Vriendschap" Dir.: Corn. Jonker Werken der dnf-lernts. Niet minder dan drie ernst'ge zedenmis- drUven. art. 248 bis en 249 Wetb. van Straf recht betreffende, contra Ad- K. te Alk maar. Harm 8., woonwagenbewoner, en C. J H. te Enkhutzen. allen In voorarrest, wer den met gesloten deuren behandeld. In de’e zedenzaken traden resp. op Mr Prins, Mr. Leesberg en Mr. Thomas van Hoorn als toegevoegd verdedigers. Zooals heeft, is de fancy-fajr buitengewoon goed geslaagd. werkers, voor alle gevers tot dit doel, die ik, helaas, ónmogelijk allen persoonlijk, en zelfs niet schriftelijk kan bereiken en aan allen, die een „dakpan” hebben bijgedragen. Moge God vergelden, dat zij zoo edelmoedig geholpen hebben. Patiënten die het den dokter niet gemakkeljjk maken. De 20-Jarige vaste woonp’aatslooze rond zwervende Bern. J. H„ van beroep los werk man en gewoonljjk als zoodanig ..los" van alle werk, had op 29 October 1930 dan toch eindelijk iets ultgevoerd en een rijwiel weg gepekt, voor welken plotselingen Ijver hij op 16 Dxember 1930 terecht stond voor do Meerv. Strafkamer. Deze stelde hem ter be schikking der regeerlng, opdat njj in de Ko’onle het hooge land nuttigen arbeid kon verrichten. Thans werd verlenging dier be schikking gevorderd en deze aangelegenheid overeenkomstig het wettclljk gebruik bulten tegenwoordigheid van publiek behandeld. Heden had op het sportterrein aan den Rykastraatweg te Helloo de traditioneels Land- en Tuinbouwtentoonstelling plaats. Door het slechte weer was de belang stelling niet bijzonder groot. Het aantal in zendingen was ongeveer gelijk aan dat van het vorige jaar. Te 13 uur werd de tentoonstelling door den voorzitter, den heer J. Bakker Hz., met een enkel woord geopend, waarna nog het woord werd gevoerd door den heer burge meester, jhr. H. van Foreest. De uitslagen en bekroningen vermelden we in ons nummer van morgen. AMSTERDAM, 19 Augustus. De aardappel prijzen waren heden onveranderd. Aanvoer 4 ladingen, 1340 HL. Het huls van bewaring is opgepropt vol met candldaten, die aldaar, voldoende be schermd voor de genoegens van het zoo bij uitstek fraaie zomerweer, rustig hun beurt om gepermanent te worden, kunnen afwach ten. De opposant verklaarde in verzet te zijn gekomen, omdat hij, werkeloos zijnde, zich niet in staat gevoelde de hooge boete te be talen, overigens erkende hij het feit, genoot f 10 steun, had vrouw en kinderen. Was voorwaardelijk veroordeeld, terwijl zijn proef tijd nog niet was verstreken. De heer officier toonde zich niet overvol daan omtrent den opposant, liet niet na, hem dit in krachtige termen kenbaar te maken en requireerde bekrachtiging van het gewe zen vonnis. De Politierechter veroordeelde hem daarop tot f 30 boete subsidiair 14 da gen hechtenis. Dus werd de hechtenlsslraf lot de helft verminderd. In het weekblad „De Hollandsche Lelie" vertelt Jacqueline Reyneke van Stuwe over Roosje Köhler, die volgende week hier in de revue „Hallo Hierheen” optreedt o.a.: Roosje ziet er goed uit, niet eens erg ver moeid, maar ze is ook zoo tevreden over het verloop van de reis. „Ik heb niets geen on gemak ondervonden" vertelt Roosje opge wekt, ..had geen last van luchtziekte, heele- maal niet. Ik zat heerlijk In t cablenfje In een gemakkeljjken stoel en gaf mijn oogen goed den kost, beter dan mijn maag, want Ik ben in die eene week twee kilo’s afgeval len, zoodat een lange vliegtocht *n goed mid del blijkt te zijn om te vermageren.” De kranige prestatie, die haar in het mid delpunt der algemeene belangstelling bracht, steeg haar niet naar het hoofd. zy Is de eenvoudige, bescheiden artiste gebleven, die zU altijd Is geweest, allerliefst gracelijk vrou wenfiguurtje. dat wij in de revue zoo dik wijls bewonderd hebben, wier dictie altijd perfect in orde was en wier actie niets te wenschen overllet. Negen maanden is zij in fndlë op toumée geweest en heel Sumatra en Java heeft zy af gereisd. „Hoe werd gereisd? en was dit reizen niet vermoeiend „Wy gingen van de eene plaats naar de andere in een groote n auto. Vermoeiend was dit zeker, daar wij soms reizen maakten van zestien uur en bij aankomst direct moesten optreden." „Hebt U geen moeilijkheden ondervonden op de terugreis." „O, neen, het was voor mij een onverge felijke reis. Wij vlogen over Siam, Perzië. Syrië, Irak. Egypte. Griekenland, Roemenië, Bulgarije. Yoego-Slavië Hongarije Tsjecho- Slowakije. ik heb dus heel wat in die acht dagen gezien. Voor alle landen moest ik on derweg bü aankomst visums halen Ik had vóór deze reis nog nooit gevlogen en toch voelde Ik mij volmaakt gerust. Ik heb het grootste respect voor onze Hollandsche pi loten en zal altijd met dankbaarheid en bewondering aan die kloeke mannen den ken. De reis is mjj niet lang gevallen, maar ik was toch zielsgelukkig, toen ik mijn man en dochter bij de landing weer terug zag.” En nu wil ieder natuurlijk weten, wat de plannen van Roosje Köhler zijn. ZIJ keerde zoo haastig naar Holland terug om de rol van commère te vervullen in de revue „Hallo Hierheen!” Het wordt dus al dadelijk hard studeeren voor deze consclen- cieuse artiste die niets ten halve doet maar als zjj weer staat op net Hollandsche tooneel kan zy zeker zijn van de algemeene belang stelling. ook al zou de nieuwe revue een min der pakkenden titel dragen, want aller oogen zullen zich wenden naar de dappere vrouw, die den moed had de eerste vrouwel’Jke lucht-passagier te zijn van Indlë naar Ne derland. We willen den geachten inzender méér dan het volle pond geven en zjjn stukje afdruk ken op dezelfde eereplaats, waar het door hem gewraakte artikeltje stond. Een enkel brokje commentaar onzerzijds mag hierbij echter niet achterwege blijven. Allereerst zy dan vermeld, dat we het door ons geschetste verloop der vergadering niet gefantaseerd hebben of er naar hebben ge raden. De feiten daarin genoemd, werden ons medegedeeld door een betrouwbaar persoon, die de bewuste vergadering had bjjgeweond. Inzender zal ons toch wel willen toegeven, dat zijn communiqué de gewone nietszeggend heid van dergellJke producten nog met en kele tientallen procenten overtrof, en dat wy daarom ons best hebben gedaan, ja moesten doen, om over deze, ook voor de Katholieken zoo gewichtige vergadering, iets meer gege vens te verkrijgen. Hoewel we uiteraard over de manier waar op ons dit gelukte, niets zullen mededeelen. durven we gerust verklaren, dat die volkomen regelmatig en fair was. Wat nu de tegenspraak zelf betreft, deze noemt o, wU begrijpen heel goed waarom geen enkel bepaald feit. Het is dan ook vrijwel ónmogelijk erover te dlscussleeren. Onze zegsman houdt vol, dat hij in het al gemeen het verloop der vergadering juist heeft weergegeven, al had hij ons opzette lijk niet alles verteld. Wjj hebben echter ook nergens beweerd een volledig verslag de zer vergadering te geven. Waar echter het bestuur officieel verklaart onjuistheden ontdekt te hebben, achten wij ons niet gerechtigd aan die verklaring te twijfelen. Alleen ontbreken ons de gegevens om die onjuistheden te herstellen. Op één ding moeten we nog wijzen. Al zou den er dan onjuistheden in ons bericht voor komen, dan zijn die toch zeker niet van ten- dentleuzen aard. Inzender neme van ons aan, dat we eerst zorgvuldig overwogen heb ben of onze mededeelingen de we weten het maar al te goed tóch al zoo moeilijke onderhandelingen zouden kunnen vertroebe len. Naar onze eerlijke overtuiging heeft ons be richt van gisteren dat niet gedaan. Ten slotte danken wjj Inzender voor den lof dien hij ons geeft over onze houding in deze weken van onderhandelen. We geven hem de verzekering, dat wjj ons uiterste best zullen doen, om op dezen weg voort te gaan, en alleen door objectieve mede deelingen aan de burgerij de inlichtingen te verschaffen waarop zij recht heeft. Misschien vindt hy het beste bewijs van onzen goeden wil vandaag reeds hierin, dat we van de besprekingen gisteravond in de gecombineerde fractievergadering van R. K en 8. D. A. P. welke onderhandelingen ox voorlooplg nog niet voor publicatie geschikt zijn niets mededeelen. Vannacht te ongeveer half 4 ontstond brand In de kousenbreierij „Derbo”, der fir ma J. Diepenveen,aan de Mulderdaan te Veenendaal (Geld.). Het van hout opgetrokken g»bouw brandde ot den grond toe af Van den inhoud ging 'les -erloren, o. a. een 12-tal breimachines. Van den aanwez:gen voorraad kon niets „orden gered. De brandweer van Veenendaal was spoe dig met de handspuit ter plaatse, doch daar de brandput ongeveer 250 M. van den brand was verwijderd, kon deze hoegenaamd geen water geven. Uitbreiding van worden voorkomen, door met emmers wa ter het belendende gebouw nat te houden. De oorzaak van den brand u onbekend. Verzekering dekt de schade. Een Zuldeneefllm. die ondanks den weinigen bijval tech geprolongeer werd De 33 Jarlee ex-ass!stent by de Zulderzee- demping. Pieter Mingezetene van Munten dam. thans commensaal in het steeds druk bezochte pension Geestersingel no. 14. een staatsburger, die méér Ijver voor de droog- letvlng van de Zuiderzee dan voor de af sluiting van zijn eieren keelgat voor geest- rUke voch’en. stond verl-d-n week terecht als verdacht van rijwieldiefstal, gepleegd op 4 Juli te te .Texel. De verdachte evenwel voerde te zijner ver dediging aan. nl-t bewust te zijn, zich aan dit strafbaar feit te hebben schuldig gemaakt HIJ was ontwaakt uit *n diepe door populaire s'napm'ddelen ve-oohraakte rust en vond bij zijn ontwaken bedoelde flets, zooals later bleek, het eigendom van zekeren heer B. Vlesslng. naast zich H”oen. De verdere behandeling van deze zaak werd nu wel wat lastig, aangezien gezegde heer Vlesslng cm onbekend gebleven rede nen. niet als getuige was verschenen en werd alzoo besloten, de voortzetting te be- pa'en op heden. De ontmaskerde getuige was thans be hoorlijk present en deelde mede, dat hy dooi drukte de geheele zitting was verreten. Na tuurlijk zal hij ter gelegener tüd nog wel aan een en ander herinn-rd worden in den vorm van *n gulden of 8 boete. Voorts ver klaarde de heer V. dat het rijwiel het eigen dom was van de door hem vertegenwoor digde vennootschap. Daaron Werd nog gehoord de heer Z’il- Stra. winkelbediende, die hst rijwiel des tijds had bereden en in een steeg naast zijn woning had neergezet. De heer officier twiifelde geen minuut aan de schuld van verdachte en achtte het ver weer van den delinquent, dat het bezit van het ontvreemde rijwiel op een schromelijke vergissing berustte van nul of geener waar de. Requireerde tot slot van zijn requisitoir 4 maanden gevangenisstraf. Mr. N. van Leeuwen was veel minder scep tisch gestemd omtrent zijn cliënt. Hij ver lengde met nadruk vrijspraak van jpt mis drijf van diefstal en meende dat Het oog merk der wederrechtelijke toeëlTenlnq aller minst was aan™ctoond. Meer uitvoerig hield Pleiter zich bezig met het rijwiel, dat wer- kelilk het eigendom was van zijn bescher meling. om duidelijk te maken, dat hier alle redenen aanwezig waren om aan te nemen, dat verdachte inderdaad by vergissing de flets In zijn bezit had gekregen en hM in zftn benevelden toestand niet In staat was, het geheim te ontraadselen. Pleiter verzocht ten slotte vrijspraak en onm'dd-llljke invrij heidstelling, waartegen de Officier zich ech ter met kracht verzette. Wat den verdachte betreft, deze meende, dat hij nu al voldoende gestraft was door de voorloop! ?e hechtenis, *n idee dat ook mr. v. Leeuwen had kenbaar gemaakt. De zitting werd alenu geschorst, om over het verzoek van pleiter te dellbereeren, doch er bleken geen termen te zijn, verdachte op dit mo ment de vrijheid te schenken. *s Maandagsavonds om zffven uur is er iedere week gedurende het geheele jaar door oefening In de kerk voor de meisjes die plechtige hernieuwing der Doopbeloften heb ben gedaan tot aan den leeftijd van 17 jaar. Wekelijks ontvangen zij onderricht In een of ander practise!) punt van den godsdienst Dit bijwonen der oefeningen is van veel waarde voor *t latere leven vooral als dit een geregeld en getrouw bezoek is. Van nu af aan hooren hierbij en kunnen zich aansluiten die meisjes die de vorige maand de plecntige H. Communie deden. Misschien Is dit nog wat vreemd voor me- nlgen vader of moeder, maar de meisjes we ten dit zelf heel goed uit te zoeken en te onthouden. Ik mag er dus wel op rekenen dat ik lederen Woensdagavond’ zeven uur ruim dertig nieuwelingen ziel Kap DE WIT zich sFhans volstrekt riet met dit hard: oordeel vereenigen. Hij stelde In het licht. dat zyn cliënt eerst op 36-jarigen leeftijd voor het eerst met den straf echter In aan raking is gekomen en zijn geldnood dr stimulans was voor het plegen van he', strafbare feit. Dat verdachte zoo had ge talmd met erkennen, kon verdediger, gelet op de omstandigheden, niet rco vernietigend noemen. Pleiter meende, dat er alle motie ven waren om een reclasseerlnT’rapport uit te brengen, hoewel de geachte Heer Officier dit niet noodzakcl"k scheen te achten. Ten slotte concludeerde pleiter tot aanhouding en het Instellen van een uitvoe rig reclasseerlng-onderzoek. Aldus werd tot. voldoening van den ver dediger onmlddellljk door de rechtbank besloten. De zaak werd verwezen naar den rechter-commlssarls voor nader onderzoek. De barometer van verdachte begint naar mooi weer te wandelen, wat ons. vooral om zijn goede zorgzame vrouw, genoegen doet. gebeuren gade. Men zal het ons niet euvel duiden, als wij hier speciaal een hartelijk woord van welkom toeroepen aan onze buren, de stoom - caroussel van den heer J. W Janvier Hoe wel spoedig het hooge zeildoek ons uitzicht geheel zal wegnemen, doet dit toch geen afbreuk aan onze blijdschap, dat we gedu rende 14 dagen buren mogen zijn. Aan de veeladlng was het vanmorgen van zelfsprekend een druk komen en gaan van luid ratelende tractors, die met groot gemak de zware wagens naar de plaats van be stemming brachten. A. F. Schepel, 352. 14 Aug.: H. J. Boom, reiziger, Den Haag. Huygenspark 54a. Rechter-commlssarls mr. J. C. v. d. Burcht van Lichtenberg!). Curator mr. J. H. Willems, Den Haag. 14 Aug. N. V. HandelnnaatschappU Hennig Co., Den Haag. Bllderstraat'*65. Rechter commissaris mr. H. W E. Klomp. Curator mr. P. 8. Noyon, Den Haag. Vernietigd op g.ond van verzet 17 Augustus. B. R. Mentink, koopman, handelëhde onder den naam „Au Bon Mar shé”. Apeldoorn. In verband met ziekte van 2 solisten der Itallaansche Opera, wordt het opera-concert van hedenavond uitgesteld tot Vrijdag as. 21 Augustus, *s avonds 8 uur In het Gulden VUes L Voorts zij medegedeeld, dat de plaatsbe spreking voor: „Geld spaelt geen rol" reeds Zaterdag as. 11 uur vjn. aanvangt. u suit ons misschien wel willen toestaan cm op uw artikel betreffende de as. Wethou- dersbenoeming, voor zoover dit betreft het verhandelde In de vergadering van de afd. Alkmaar van de S. D. A. P„ een kleine kantteekenlng te maken. Met het eerste gedeelte kunnen wjj ons natuurlijk vereenigen, omdat de gegevens daarvoor door ons zelve aan één uwer redacteuren waren verstrekt. Voor dm oppervl. kklgen lezer kan het ec. ter den schijn geven dat ook het tweede gedeelte van ons afkomstig is, niettegenstaande het zinnetje: .Over bet verloop der vergadering vernemen wij nog het volgende". Wij willen er hier echter met nadruk op wijzen dat die gegevens niet van ons afkom stig zijn, niet afkomstig kunnen zjjn, omdat ze In de verste verte geen zuiver beeld van het In die vergadering behandelde geven Hebt u het ten aanzien van sommige punten van bet RK. program goed geraden, ten aanzien van de meeste zaken is u er toch ver naast. WIJ vragen ons af. Mijnbeer de Redacteur, wat heeft het toen voor zin om zaken te lanceeren, waarvan u blijk geeft het rechte niet te weten. Dat geef* maar verwarring en naar onze mi ning zijn we daar op het oogenbllk toch niet om verlegen. In uw blad van Maandagavond haalde u nog zoo terecht aan de verkeerde wijze waarop door de „Alkmaarsche Cou rant” deze zaak in haar kolommen was be handeld. Tot nu toe hebt ge u gevrijwaard van dergellJke dulmzuigerlj. laten we toch afspreken dat u er ook in den vervolge niet mee zult doorgaan, het kan de zaak waar om het gaat slechts vertroebelen. Wat er In de vergadering van ons dan wel is bespro ken? U zult begrijpen dat wy er op het oogenbllk nog niets voor gevoelen om dat in de pers bekend te maken. Zoodra overeen stemming is bereikt zullen wij u alle moge- UJke inlichtingen geven. As. Vrijdagavond vergadert onze afdeellng opnieuw, (op ver aoek van de RJC.-fracUe is deze vergadering eenlge dagen eerder gesteld), waar zeer waarschijnlijk een eindresultaat wel zal wor den verkregen. M. de R„ met het opnemen van deze rege len zult u ons verplichten, wij bedoelen er niet mee u een verwijt te maken (een jour nalist heeft nu eenmaal fantasie, zonder verschil of dat uit duim of „klomp” komt>, alleen wenschten wjj de zaak waarom het gaat, zuiver te stellen. Voor de afd. Alkmaar van de 8. D. A. P. Van de groote gastvrijheid geen entrée heeft het publiek dezen avond een bij zonder gebruik gemaakt, de muziektuin was zóó vol. dat men gerust van honderden bezoekers kan spreken. Voor ons was het belangrijkste van het programma de kwaïtetzang; de eerste nummers, os. „Jugend" van Rtmf, werden goed gezongen, de 1ste tenoren doen echter goed zich inzake vibrato wat te beperken. „De Nacht" van Schubert, Het de dirigent zéér mooi uitvoeren, ook het ensemble was hier uitstekend. Het bekende Meiliedje van Olman, effect vol gezongen, had bü de luisteraars een uitbundig succes. Een cliënt, die over de bedie ning niet tevreden was Een Nederlandsen staatsburger en metaal bewerker te Amsterdam, met name Klaas P„ had zich op 19 Mei de ontoelaatbare vrijpos tigheid gepermitteerd, van het onbeheerd staande en aan de eerlijkheid van het Ult- geester publiek toevertrouwde rijwiel van den heer M. J. F. Reulen het aan dit voertuig bevestigde kostbare belastlngplaatje zich we derrechtelijk toe te eigenen. Deze onbezonnen economist was te dier zake op 21 Juli voor den politierechter gecommandeerd, doch had het om een of andere onopgehelderde oor zaak noodlg gevonden alstoen niet te verschij nen, weshalve hjj bU verstek werd veroordeeld tot f 30 boete of 30 dagen. Vermoedelijk was echter de aldus begiftigde misdrijver van artikel 310 niet volkomen vol daan over deze uitspraak en had hjj denkelijk de vriendelijke winkellersspreuk„Zjjt gU tevreden, zegt het anderen, zjjt gU niet te vreden, zegt het ons” wel eens gelezen en al zoo gebruik gemaakt van zijn recht, hem ge nadiglijk verleend bU art. 399 Wetb. V. Straf vordering. om tegen het vonnis In verzet te komen en alzoo werd heden deze reeds afge dane zaak opnieuw aan de orde gesteld. De onvoldane cliënt had den politierechter Mr. Krabbe de eer bewezen, ditmaal In per soon te verschijnen, wat hem trouwens ook maar was geraden, daar anders dit verzet onherroepelijk vervallen werd verklaard over eenkomstig artikel 401 Wetb. v. Strafv., aan gezien er In casu niet de minste aanleiding bestond voor den politierechter om gebruik te maken van de bevoegdheid, hem verleend bij art. 277 Strafv. om het onderzoek te schor sen, ten einde den opposant tegen het vonnis, alsnog welwillend in de gelegenheid te stellen, de hernieuwde behandeling persoonlijk bU te wonen. Want er is waarlijk werk genoeg aan de fabriek en er valt hier helaas over de malaise niet te klagén. geneeskundige Inspecteur van de volksgezondheid, afdeellng besmett?llj!te ziekten, te Groningen, Dr. H. H. T. Beken- kamp, Is gisteren te Ad ward geweest, om een onderzoek In te stellen naar de belce gevallen van t.phus. dl: zet) b'J de kana i- arbeldera aldaar hebben voorgedaan. Zooals men weet, zijn deze arbeiders in het Acade misch Ziekenhuis te Groningen overleden. Thans heeft zich een derde geval van ty phus voorgedaan, echter bU Iemand die geen kanaalwerker is. Ook deze Is in de barakken van het Academisch Ziekenhuis te Gronin gen opgenomen. De traditie getrouw U men heden aüer- wege begonnen de houten amusementspalei- zen wederom In onze goede stad op te bou wen en even traditioneel doen wy onze lezers, waarvan velen het drukke gedoe reeds in hoogst eigen persoon zullen hebben gade geslagen, hiervan mededeeling. Hoewel het gedraaf met palen, latten, zeil doek en wat dies meer zy. telken jare het zelfde beeld geeft, verliest het toch nimmer zijn aantrekkingskracht en slaan velen, voor al de jeugd, met intense belangstelling dit Getrouwd: Roelof de Jager en Johanna □eertiulda de Jong; Paul Johann Ernie: Styra en Jelletje Anna van de Graaf. Men schrijft ons: Nu wy langzamerhand weer de dagen der veelgewllde Alkmaarsche kermis naderen en de liefhebbers van tooneel variété enz zich reeds beginnen af te vragen, wat er alzoo te genieten zal zyn, meenden wy goed te doen I er nu reeds op te wyzen. dat de directie van „t Gulden Vlies" gereed is haar gasten op waardige wijze te ontvangen. „*t Gulden Vlies” heeft wederom kosten noch moeite gespaard en een allesovertref- rend programma samengesteld, welk pro gramma ongetwyfeld een enorme belangstel ling zal trekken. De gezelschappen welke dit jaar zullen op treden zyn weer geheel andere dan die van het vorige jaar. „*t Gulden Vlies” streeft er naar, om zooveel mogelyk leder jaar afwis seling te brengen, ten doel hebbende, de lief hebbers In de gelegenheid te stellen kennis te maken met gezelschappen van uitstekende reputatie, die zoo goed als nooit in Alkmaar optreden. En dan natuuriyk met de schla gers van het seizoen. Om een voorbeeld te noemen: Men heeft natuuriyk wel eens gehoord van Louis de Bree? Wat een pracht-type is dat nietl Hoe lang is het nu al niet geleden, dat wij een dergelyke prachtfiguur op het Alkmaarsch Tooneel hebben kunnen bewonderen? Welnu, deze groote karakter-komlek In combinatie met het magnifieke ensemble van het Cen traal Theater uit Amsterdam, komt de eerste vier dagen in „*t Gulden Vlies” met het wereldsuccesstuk. „Geld speelt geen rol”, de grootste schlager van het gepasseerde Am- sterdamsche Tooneelseizoen. *t Centraal Theater was avond aan avond uitverkocht Er is dan ook geen enkel ander stuk van welk gezelschap ook, dat dit sei zoen zulk een groot aantal opvoeringen kon beleven. Weet men wel. dat Zondag 23 Aug. hier de 126ste voorstelling van „Geld speelt geen rol” plaats vlnot? Dit cyfer zegt toch voldoende nietwaar? Ten overvloede hopen wy binnenkort de recensies van de groote bladen te publicee- ren, die ongetwyfeld zullen overtuigen, dat hier inderdaad van de grootste schlager der kermis gesproken mag worden. Voor de laatste dagen heeft „*t Gulden Vlies" het bekende variété Favens geënga geerd, waarover spoedig nadere mededeelin gen zullen volgen. Tenslotte is de jeugd ook niet vergeten. Voor hen zal er in de Paedagogische Jeugd- bloscoop van „’t Gulden Vlies” een schitte rend kermlsprogramma vertoond worden, met als hoofdfilm „De Circusheld”, met Jacky Coogan in de hoofdrol. Zooals men uit deze mededeelingen kan zien, is „*t Gulden Vlies” gereed en hoopt die week talrijke toeschouwers tot zyn gas ten te mogen rekenen. De twee werken van Joh. Straus, n.l. „Roeen aus dem Bilden" en de onvolprezen „Schónen Donau” zou de dirigent al. niet wéér hebben moeten laten zingen, als ze niet op het tweede plan kwamen, n.l. om dienst te doen als begeleiding van de dan seres Hansa Pelva. De danseres dan had in deze werken enormen bijval en moest nog het laatste nummer gedeeltelik herhalen. In de overige dansen, oa. van Brahms viel wel het meest op de goede klavier begeleiding van mej. Annie Nies. Hansa Pelva en haar begeleidster mochten 6iyken van waa’-deerlng in ontvangst nemen. De violist Boris Lensky was in zijn pro gramma wel zéér populair, hij weet welk genre men speciaal van hem wil hooren. er. speelde daarom o.a. .Czardas” van Monti .Mazurka" van Mlynarsky en eigen werk. We hopen hem echter ook nog eens In Vleuxtemps of Sararate te hooren. Tere-ht heeft, hy In het langdurige applaus zijn ac- compagnateur Com. Jonker betrokken. Door bemiddeling van den exploitant den heer Timmerman, kon het publiek ook op het gazon plaats nemen, door welke maat regel van het gebodene veel meer dan an ders kon worden genoten. Het was van den exploitant een uitnemend Idee, wat, naar we hopen, ook In het belang van de toe hoorders nog vele malen In toepassing zal worden gebracht. Van den kapelaan mag de correspondent van St. Fldells (als de Redactie het goed vindt) nog één stukje over de zaak de fancy-fair bedoel ik schryven en dan Is het méér dan mooi geweest, zegt Z. Eerw. Z. Eerw. was zeker nog moe van de drukte anders Is hy nóóit zoo van de vorige week, want met benauwde tyden bedoel Ik niet meer een dak, dat stuk is dat gaat nu heusch veranderd worden, die be nauwdheid is. Goddank, voorby maar sommige tyden gedurende de fancy-fair. Waarom by voorbeeld heeft men niet den goeden raad gevolgd en Is m?n niet ge weest voordat de elndsparteling der fancy-fair begon? Want toen kwamen benauwde ty den. Het was menigmaal boordevol geweest. LiaAr nu liep het toch boordenover. Men kon zich niet meer roeren in voor- en achterzaal en tuin. Men kon Zondagavond beklemd raken tusschen magere en minder magere menschen, zoodat- men eenlge mi nuten hopeloos gevangen stond, bekneld stond, in levensgevaat van platzlekte stond. Alles was tegen elven ongeveer uitverkocht. Byna ook de onuitputtelyke koek-van-één- dubbeltje-de-drie van Jaap met het rad. De ysco’tjes waren toetste, de touwtjes waren weggetrokken, de potten en kruiken waren stuk, de spykers weggeslagen, de berg hak- koekjes doormiddenen de cassa was zwaar geworden. Och-ochl En Maandag avond kwamen al de goede personen en lieve wezens, die meer onmlddeliyk hadden meegeholpen aan het welslag:n der zaak, hun „vrooiyken avond” vieren. Toen braken eveneens benauwde tyden aan. Alles en alles waren er ruim een negentig in het voorzaaltje en let wel die zongen als lysters. en daar werd gejazz-band en de humorist en het Trio droeg m voor en zelfs Jaap van het Rad moest een stukje geven. Er was nog In de flesch een enkel advo caatje en boerenjongetje overgebleven, eer. beetje ranja, een enkel pilsje in het vat, een fleschje cider in een hoekje terugge vonden, en dat moest wel op, voor bederf zou Intreden. Een achtergebleven koekje werd netjes In reepjes verdeeld en 8t. Nlco- laas-ln-chocolade, die men maar niet eer vol had kunnen kwytrgkeiL^glng er aan. Wat was het er vol en wat was het er warm! En als er verteld werd, dat er f 1275 was ingevangenen later verteld werd, dat dit een vergissing was, maar men moest het maar niet verder vertellen dat dit wel de schoone winst zou zyn van de fancy-fair, toen was er groote uitbundig heid, uitbundigheid, uitbundigheid I Wat anders zeker was geschied, geschiedde ech ter nu niet en kon in menschenverbeelding trouwens niet opkomen: gedachten, dat men moest gaan dansen uit louter vreugde. De bloemenvaasjes op de tafeltjes en de aschbakjes maakten dit onmogeiykl Maar men heeft er wat op gevonden en wel Wët plaatseiyk dansen, waarby dezelfde ver richting plaats grijpt als bij dansers-alleen, doch streng op hetzelfde plekje. En wat ging de jazz-band te keert Er is heb ik later gehoord toch nog *n glas gebroken, dat was leeg, maar de kastelein, tevens penningmeester, keek niet boos. Er is op het einde veel gespeecht, of getracht om te speechen, vooral door de heeren der fancy- falr-commlssle, veel lof is er gesproken, maar het was een moetiyke taak, om het bedoelde einde te vinden, n.l., dat het tyd werd om de pret te eindigen, wat wel door vrooiykheids-sabotage onbereikbaar scheen. Twaalf uur Is toch middernacht! Nu mag o. g. niet verder meer.... en eindigt onder dank voor uw lees-attentie van vorige week. Kapelaan A. A. v. d. BERG. pr. Directeur St. Fidelis 18 Augustus opgegeven door v. d. Graaf A Co. N.V. (afd. Handelsinformaties) Uitgesproken: 13 Aug. W. H. Noten, Helmond; G. J. Klumpers, Helmond. 14 Augustus. E. Mulder, veehouder, Hol- wlerde R.c. Mr. J. G. A. Kattenbusch. Cur. Mr. A. T. Vos, Applngedam. 17 Augustus. A. Nolte, IJsfabilkant, Apel doorn. R. c. Mr. H. Sluyterman. Cur. Mr. S. G. de Jong. Apeldoorn. J. Roolker, houthandelaar. Amsterdam. Valentynkade 2 hs„ zaak drijvende Valen- tynkade 3. R.c. Mr. P. H. Smits. Cur. Mr. Amsterdam. Heerengracht Hoe later In den avond, hoe schooner volk De laatste invité op de audiëntie van den Politierechter verscheen eerst te 3 uur. dit maal niet gestoken in de elegante smoking, door het ryk aan syn pensionalres vér strekt, maar in doodgewoon manchester ..kloffie". Hy presenteerde zich als den los werkman Nicolaas B„ geb. te Uitgeest. 9 April 1888, zonder vaste woonplaats, dus zwervend en thans gedetineerd in het huls van bewaring wegens verduistering van een rijwiel, dat hy in Juli had gehuurd van den gteulgen J. v. Wurkum te Twist en in be schonken toestand dit karretje had verkocht voor J2 gulden. De heer B. was bereids 5 maal veioordeeld wegens diefstal, om van de vele veroordeelingen ter zake dronken schap dan maar te zwygen. Den drank, dien hy zoo gaarne lustte, gaf hy nu de schuld van zyn afdwalingen. t De Heer Officier maakte zich niet druk en requireerde in korte woorden 6 maan den gevangenisstraf, het maximum, dat de Politierechter kon opleggen. Mr. Smal, de1- verdediger, poogde een meer voordeelig licht op zyn cliënt te wer pen. Het was een goed en gewillig werkman, maar de alcohol was zyn ongeluk. Hoewel aarzelend, wierp pleiter het balletje op de voorwaardelijke veroordeeling en mocht de Politierechter daartoe niet genegen zyn, een minder hooge straf. Cornells B werd daarop door mr. Krabbe tot de gevorderde straf van 6 maanden ver oordeeld. Veroordeelde verzocht nog zyn straf te mogen uitzitten in Veenhulzen. Zitting van 19 Augustus Twee eerzame koelen wreedaar- dlgliik van haar na htrust be roofd De meervoudige strafkamer werd heden gepresideerd door mr. Krabbe, rechter In genoemde rechtbank. Als eerste openbare zaak werden we onthaald op een nachtelyk veedrama uit Berkhout, waarin de 36-jarlge caféhouder Pieter H„ thans In voorarrest, niet onverdlenstelyk de hoofdrol speelde. Genoemde caféhouder zat. zooaLs men het noemt, nogal dik in de schuld, en om zich van dat juk op afdoende wijze te ontlasten, kwam hy op het lumineuze idee uit de welde van den veehouder J. J. Poech een paar koeien weg te nemen. In den nacht van 8 op 7 Juni bracht hy dit mooie plan ten uitvoer, nadat hy vooraf te Amsterdam een afspraak had gemaakt met den vee-com- mlsslonnalr V. koeman en bezorgde dezen de opbrengst van zyn nachtelyken stroop tocht en ontving het mooie sommetje van 450 gulden. Deze kooper deponeerde de koeien in zyn land, alwaar ze 14 dagen later door Poech werden ontdekt. Het gevolg van deze ontdekking was, dat Piet H. als de dader werd opgespoord door de rykspolitle en gearresteerd. Tegen de routine van den rechter-com- missaris bleek verdachte, die geen gerouti neerde veedief Is, op den duur niet bestand en eindigde hy met te erkennen, dat hy den diefstal had gepleegd. In het dorp werd intusschen yverig met een lyst gecirculeerd, houdende het verzoek om de rechtbank hun braven medeburger niet, of althans niet te zwaar te straffen, welke daad van piëteit, vooral van dc adressanten, die van Piet nog eenig geld hadden te vorderen, ten zeerste moet wor den geapprecieerd. De Heer Officier mr. HIJ mans scheen echter niet ten volle bereid het adres om gratie op den julsten prys te stellen en requireerde na een uitvoerig requisitoir een -gevangenisstraf vcor den tijd van 1 Jaar, wat nu juist niet bepaald een onbeduidende straf mag genoemd worden. Mr. Prins, verdediger van verdachte, kon

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 10