LUCHTVAART ALKMAAR PROVINCIAAL NIEUWS TFJ.F.GRA FISCH WEERBERICHT P Harddraverij te Anna Paulowna De DO X naar Paramaribo MARKTNIEUWS »- KERKNIEUWS BOEKBESPREKING BINNENLANDSCH NIEUWS RADIO-NIEUWS GEMENGD NIEUWS Aanrijding met gevolgen r.: I NIEUWE NIEDORP GOORN EGMOND-BINNEN HOOGWOUD HEILOO BEEMSTER - NOORD-SCHARWOUDE BROEK OP LANGENDIJK OUDKARSPEL Het raadslidmaatschap van den heer Zaagman WERVERSHOOF OUDE NIEDORP WOGNUM ANNA PAULOWNA UITGEEST e 741.7 It- De conferente te Bazel Café met danszaal afgebrand De brandweer voor een bopelooae taak sr. Vijfjarig knaapje verdronken Retraitenhuis „St. Petrus Canisius” te Bergen Een zonderling .Geneesheer” hmh/tmatihe vrouwen gedupeerd Nederlanders bij den H. Vader Bedevaart uit IJmuiden r Mrs. 7 11-13 t 130; n t. Ongehoorde brutaliteit op den weg 4 e Willem Vogt wist er niets van Een belangrijke vinding 8 L B r De roofoverval te Ede (Gld.) t i t Opschudding te Zwolle I Sch. k r 1 t s Autobus-chauffeur door dronken lieden bedreigd Broeders-congregatie van O. L. Vrouw van VU Smarten, Voorhout Radiodistributie van drie programma’s langs twee dubbel draden i 13 45 or oo 00 ■st A. d st OO t. 01 50 n S0 A S0 in to in Op alle punten overeenstemming bereikt. 1 tot en Een beroep van Minister Verschuur op de werkgevers Voorkeur voor Nederlandsche werkzoekenden Uit Belem In Brazilië wordt gemeld, dat de Duitoche Dornler-vllegboot Do X Dinsdag middag te 13-35 uur M.E.T. is vertrokken om zijn tocht naar New-York voort te zetten. Het naaste doel was de hoofdstad van Suri name, Paramaribo. 1- ?L LU 01 Personalia De heer F. Stenneberg. al hier. slaagde te Haarlem voor het examen boofdacte. 30 h oo iel us 46 Personalia De heer F. '»n t Lant. al hier, slaagde gisteren te Haarlem voor het boofdacte-examen. 15 1- 20 t’s n- r- 20 00 Elk tijdsgewricht heeft heiligen. Zeven eei Ito een Franciscos vliegterrein In verband m-»t de op zaterdag 22 Augus tus a.s. te Egmond aan Zee te houden de monstraties door de Nederlandsche Zweef- Vereenlging te Leiden zijn er pogingen ge daan om te Rinnegom een terrein te krij gen voor het landen en starten van motor- vllegers. De landeigenaar, de heer C de Wit, wil gaarne zijn medewerking verleenen, de goed keuring van het terrein is reeds bij den Mi nister van Waterstaat aangevraagd. Het terrein moet een oppervlakte hebben van pl.m. 500 bij 500 M. BELANGRIJKE MEDEDEELING. In verband met ziekte van 2 solisten der Itallaansche Opera, wordt het opera-concert van hedenavond uitgesteld tot Vrijdag as. 31 Augustus, ’s avonds 8 uur in het Gulden Vlies. Voorts zij medegedeeld, dat de plaatsbe spreking voor: „Geld speelt geen rol'’ reeds Zaterdag as. 11 uur vin. aanvangt. De voortgezette onderhandellngen van de internationale commissie van deskundigen en van het stlll-halte-consortlum te Bazel, zijn om ongeveer één uur In den nacht tot een einde gebracht. Op alle punten heeft men overeenstem ming bereikt. Dit geldt ook voor het mar ken-tegoed, waarom zoo hevig Is gestreden. Hieromtrent is een oplossing tot stand ge komen, zooals wordt vernomen, in dier voege, dat onmlddeliyk 20 pct. van dit tegoed kan worden teruggetrokken en dit daarna bij gedeelten opgevraagd. De overeenkomst over dit tegoed bevat echter een voorbehoud. De Rijksbank kan nl. bepaalde maatregelen ne men, Indien door het terugtrekken van het tegoed gevaar voor de bultenlandsche wissel- portefeuille der bank zou kunnen ontstaan. Het rapport van het stlll-halte-consortlum zal eerst Woensdag worden onderteekend en openbaar gemaakt Gemeentc-begrooting. De gemeente-be- gropting, dienst 1931 is thans goedgekeurd van Gedeputeerde Staten terugontvangen. Verloting. Door Burgemeester en Wethou ders dezer gemeente is, evenals vorige Jaren, aan de Floraliavereenlging alhier vergun ning verleend tot het houden van eene verloting op Maandag 21 September as. Hoogste barometerstand 764.5 xn.M te Jan Mayen. Laagste barometerstand 741.7 m.M. te Valencia. Verwachting De vermoedelijke dader te Blerick aangehouden BEVERWIJK, 18 Aug. Eieren. Aan de markt werd hedenavond betaald voor klp- eteren f 5.10—530. Emeritaat Ds. D. EUert de Haan heeft den kerkeraad meegedeeld dat hif per 1 Nov. emeritaat zal aanvragen. Ds. de H. heeft ruim 40 dienstjaren. Als ambteloos burger zal hij zich in Den Haag gaan vestigen. Het Kapittel der Broeders-congregatie van O. L. Vrouw van VTI Smarten te Voorhout, voorgezeten door Zijne Hoofw. Excellentie den Bisschop van Haarlem, Monseigneur J. D. J. Aengenent, heeft heden Broeder Cas par tot Algemeen Overste der Congregatie herkozen. Tot Isten assistent werd gekozen Broeder Theodosius, tot 2en assistent Broeder Modes- tus en tot admonltor Broeder Ephrezn. gen!" Groote consternatie onder het publtekl Een schoonzuster van den Ijsventer nam bet dadelijk voor haar zwager op, maar toen E. de raad gaf zich diet met de zaak te be moeien, kreeg ze tot dank een paar stevige schoppen tegen de bulk. Groot was de woede van den echtgenoot dezer vrouw. 8., toen hij bij zijn thuiskomst om kwart voor elf, hoorde van de behande ling die zijn vrouw had ondergaan. Hij wilde dadelijk van E. te lijf gaan, en werd slechts met moeite daarvan door zijn broer, den ijs venter, weerhouden. Op dit oogenbllk belden omstanders de polltie op, die spoedig ter plaatse was. Het bleek dat het terrein van de ruzie toen echter was verplaatst van de straat naar de kamer, zoodat er voor de politie niet veel meer te doen was. Maar bet duurde nog gerulmen tijd voor de gemoe deren weer waren gekalmeerd. Ondanks moedige reddingspoging half acht is te - wonende in de Tlvolllaan. spelenderwijs in een sloot nabij de ouderlijke woning geraakt. Zijn moeder, die het ongeval gebeuren zag, probeerde vruchteloos hem op hel droge te brengen, waarna een Inwoner uit Zevenaar, zekere Scheers, ter hulp snelde en na twee maal gedoken te hebben, er in slaagde het knaapje aan den kant te brengen. Een dokter, die spoedig aanwezig was, con stateerde echter, dat de levensgeesten reeds waren geweken. Gisteravond omstreeks Arnhem de 5-jarige K. H., i v. Oostenrijk 11-13 Mad. Krelage 13 op f 1.10; H. I. Imperator 8 op f 0.400.62. 6-7 f 0.06, 7-8 f 0.19—033; White Excelsior X 8 op f 0.76, s. 7-8 f 0.40; Hart Nlbbrig 6-7 op f 0.080.21: Yellow queen 7 op f 0.71, 6-7 f 0.39; Angllca gem. f 030; David Bless a 8 op f 006; Wedgood z. 10 op f 3.40; Cajanuz 4%-5 f 0.15; blauwe druiven 5-7 f 0.19; Belg. Hyacinten, blauw 8 op f 0.19; Narcis Coster f 025—000; Sulpher Phoenix d. n. f 0.80; enkele Galanthus f 0.95. barometerstand j: Matfee Zuld-Oostelijke tot Zuld-Westeiyken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, met lijdelijke opklaring, regen buien. weinig verandering In temperatuur. Begin dezer maand wend op het erf der Gebr. van Egdom te Ede gepoogd kippen te stelen. De gebr. van E onraad op hun erf hooiende, togen op onderzoek en vonden in een der kippenhokken een onbekenden man, die, zich ontdekt ziende, de belde gebr. te lijf’ ging en enkele schoten op hen loste. Een der gebr. werd hierdoor in een der bovenbeenen gevaarlijk gewond. De dief wist tn het nachtelijk donker, waarschijnlijk met behulp van een auto te ontkomen. Ter plaatse, waar de worsteling had plaats ghad. werd bij het krieken van den dag door de Inmiddels gewaarschuwde gemeentepoli tie uit Ede gevonden een houder van een parabellumrevolver, alsmede een horloge, waarin eenige inscripties voorkwamen, welke als een aanwijzing van den dader konden dienen. Deae inscripties leidden het onder zoek naar Tegelen. Enkele nacht In auto gezien. In verband met een en ander nu ver scheen te Blerick het Parket uit Roermond, geassisteerd door een aantal marechaussees, teneinde een onderzoek in te stellen ten huize van zekeren Bernard J. aldaar. Juist toen de marechaussees de woning van J. naderden, wilde deze het dorp per auto ver laten. Hij werd aangehouden, terwijl nadat Succes. Op het muziekconcours van Wa- terlandsch Fanfarecorps behaalde de Beem ster Fanfare een tweeden prijs met 106 pun ten in den Ooncertwedstryd. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft eenigen tijd geleden aan een aantal organisaties een schrijven gezonden, met het verzoek, zooveel mogelijk Neder landsche arbeidskrachten de voorkeur te willen geven. Het wordt, zoo lezen wij In iMaatachappUbelangen", voor Nederlandsche werknemers in den ruimen zin des woords hoe langer hoe moeliyker, om in het buitenland arbeid te verrichten. Zoo al niet de economische verhoudingen een be zwaar vormen, dan wordt het den Neder- landschen werkzoekende haast onmogelijk gemaakt om In den vreemde werk te aan vaarden, door de regelingen van overheids wege, welke ten aanzien van het verrichten van arbeid door uitheemsche arbeiders In schier alle Europeesche landen bestaan. Het is daarom geen wonder, dat telkens in Nederland stemmen worden gehoord, die vra gen, of, gezien de economische omstandig heden In ons land en de bultenlandsche re gelingen, de Inheemsche arbeidsmarkt nog wel onbeschermd kan blijven. Deze aangelegenheid zal de Minister nader overwegen, zoodra hij van de daartoe be noemde Interdepartementale Commissie haar rapport zal hebben ontvangen. Hjj meende echter goed te handelen, door, in afwachting daarvan, een ernstig beroep te doen op alle werkgevers in ons land, om in de huidige omstandigheden by het In dienst nemen van arbeidskrachten zeer in het bijzonder te letten op de belangen der Nederlandsche arbeolders. Korten tijd geleden kreeg een te Arnhem wonende vrouw bezoek van een man. die zich an haar voorstelde als iemand, die in staat was zieken te genezen. De oude vrouw voelde zich niet wel en -stond toe, dat de man haar eens In de oogen keek, haar tand- vleesch inspecteerde en ook haar nagels aan een onderzoek onderwierp, HfJ.se id e daarna dat zij vergiftigde bacteriën bij zich had en dat zulks op tuberculose kon uitloopen. De oude vrouw liet zich bepraten en bestelde bjj den man voor 32.50 krulden en medi cijnen, waarbij overeengekomen werd, dat zij in termijnen zou betalen. Kort daarop kwam de vrouw bij haar schoondochter, die eveneens niet goed in or de was. zoodat ook bij haar de man werd geïnviteerd. De jonge vrouw kreeg dezelfde boodschap: ook een noderzoek en lang niet in orde. Het voor de behandeling verschul digde bedrag van 3250 kon ook in termfj-** nen betaald worden. Een derde vrouw werd eveneens in de- oogen gekeken en deze zou een zwak hoofd hebben, met aandoening van lever en gal. Haar urine moest worden onderzocht en ook zjj kreeg medicijnen. Prijs 32.50. De vrouwen kregen echter buikpijn, moes ten van de medicijnen niets meer hebben en staakten de betaling. Dezer dagen, aldus de „Tel.”, nam de po litie kennis van dit bedrijf en een recher cheur toog er op uit om een en ander te onderzoeken. Zij had het geluk nog een partij krulden en geneesmiddelen te vinden en in beslag te nemen, waaronder ook een met potlood geschreven leefregel voor een der dames, die zich door den man bij den neus had laten nemen. Van het gebeurde Is proces-verbaal opge maakt. A.S. wethoudersbenoeming De R. K. Raadsfractie heeft een schrijven gericht aan de andere fracties (de V. D., A. R. en 8. D. A. P.) waarin wordt mede gedeeld, dat zij bij de a s. wethoudersbenoe- ming een ander standpunt zal innemen dan voorgaande keeren, aangezien het logisch moet worden geacht, gezien de verhouding der partijen in den Raad, dat één der wet- houderszetels door een R. K. wordt Inge nomen. Hieruit kan dus worden afgeleid dat de R. K. niet meer zullen medewerken aan de herbenoeming van den A. R. wethouder Bar- ten. De samenstelling van den Raad Is 3 VD., L S.DJIF., 2 R.K. en 1 A R. Hoewel deze samenstelling nog dezelfde is als In de vo rige periode, waren de stemcljfers zoodanig dat bij de V.D groote vrees bestond, dat dp R.K. het tot 3 en Je 8.DA..P. het tot 3 zetels zou brengen en indien deze partijen zich blijven ontwikkelen als de laatste ja ren, het de laatste periode zal zijn, waarin de V.D. met behulp van de A.R., die ook nu weer geen vollen klesdeeler konden be halen, een meerderheidsbloc* zullen kunnen vormen. Of dit eerstgenoemden te denken zal geven (de geregelde achterultstelling der R,K. zouezlch in de toekomst vrij zeker op i>|n wreken) zullen wjj af wachten. ©e heer Barten heeft reeds In een schrij ven op de mededeeling van de RK. gerea geerd, waarin hij o.a. zegt, steeds naar eer en geweten te hebben gehandeld, doch ove rigena veronderstelt, dat de R.K. vermeenen dat hij hun belangen niet zou hebben ge diend. Dit laatste kon wel eens waar zijn. Hoe het zij. indien de liberalen met behulp van de A R. weer het college zullen gaan ’tonen, dan zal dit niet meer achter zich weten de meerderheid van de burgerij. Personalia. De heer J. G. Hultema, al hier. slaagde te 's-Gravenhage voor het examen Duitsch L. o. O A.V.R.O.-examen gaat toch maar niet door ANTONIUS. Een verhaal van zijn leven, door P. Fr. Nicolaus Lohuys, O. F. M. 252 blz. J. J. Romen en Zonen, Roermond, zijn bijzondere luwen geleden kende Ita- i en een Antonlus. Het 1« de levensgeschiedenis van dezen laatste, evenals Franclscus, jle stichter van de orde der Minderbroeders een volksheilige, welke pater Lohuys in dit vrij omvangrijke boek eenvoudig, maar treffend verhaalt. Wij mis sen in dit levensbeeld datgene, wat voor ons de lezing van sommige heiligenlevens ónmogelijk maakt, dat opgesmukte, opge schroefde, waaraan alle menschelijkheld vreemd is, en dat de heiligen, die tenslotte ook slechts menschen waren als wij, zij het dan volmaakte menschen, soms zoo onbe reikbaar ver van ons doet afstaan. Dat Pater Lohuys deze laten we het noemen geestelijke toenadering heeft we ten te verwezenlijken in zijn verhaaltrant, mogen we als een groote verdienste en een aanbeveling beschouwen voor dit mooie boek, waarin Joan Collette prentjes teeken- de in ouden stijl. luk. Niet lettend op bet feit, dat de Jongen zeer onverwachts de straat was overgesto ken. verklaarde hij: „Als het mijn Jongen was geweest, had Ik dien man doodgesla- Door geheel onverwachte omstandigheden zijn bij de Retraite van 2225 Augustus voor Jongens (1517. jaar) eenige plaat sen opengekomen. t Is jammer, vooral in deae maand, nu we zoovelen wegens plaatsgebrek moeten afwijzen. Een mooie gelegenheid, waarvan ik hoop, dat ouders en Jongens ze zullen benutten. Gaarne worden opgaven verwacht by DE DIRECTIE. personen hadden den bewusten de omgeving een Llmburgzchen De beslissing van Ged. Staten Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben dezer dagen beslist, dat E. Zaag man als lid van den raad dezer gemeente R. K. Volksbond. Zondag 23 Aug. des avonds half 8 heeft een buitengewone le denvergadering plaats In t Gezellenhuls. De agenda bevat om. huldiging van den voorzitter T. Twaalfhoven, by gelegenheid van diens 25-jarig bestuursjublleum door den Zeereerw. heer Pastoor. Gelegenheid cm den jubilaris te compllmenteeren voor degenen, die van die gelegenheid gebruik wenschen te maken, wordt alsdan gegeven. Het R. K. Kerkzangkoor verleent dien avond zyn medewerking tot opluistering. Het bestuur der afd. verwacht, dat alle le den zullen deelnemen aan de ilgem. Heil. Communie tot intentie van den voorzitter en de vergadering zullen bijwonen. Personalia Mej. M. Commandeur, alhier slaagde te Haarlem voor het examen han denarbeid. onder leiding van den Officier van Justitie en den Rechter-Commlssaris het geheele huis van J. was doorzocht, de aangehoudene door de marechaussees op transport Is ge steld naar Amnem ter beschikking van den Officier van Justitie aldaar. Een verder onderzoek wordt Ingesteld. De aangehoudene is dezelfde persoon, wiens auto onlangs bij een nachteiyken dief stal van kippen te Gemert bij de vlucht der daders achterbleef. Ook toen werd hy als dader aangehouden, doch moest wegens ge brek aan bewijs weer worden vrijgelaten. Gistenen zijn elf musici, leden van het A.VJR.O -orkest, ontboden by den heer Vogt, den directeur van de A.VJt.O., zulks In verband met het examen, dat zij met goed gevolg moesten afleggen, wilden zy in dienst van de AVRO, biyven, meldt het „Volk." De beer Vogt deelde mede, dat de geheele zaak bulten hem om was behandeld. Hy Het doorschemeren, dat Nico Treep wyzigingen in het orkest begeerde, zulks In lijnrechte tegenspraak met het betoog van den A.V R O -dirigent, die den musici gezegd had, van de heele kwestie niets af te weten. De heer Vogt vervolgde zyn toespraak met de mededeeling, dat het examen niet meer noodlg is. Op één uitzondering na, waarover met den Bond nog wordt onder handeld, Is allen musici weer een jaarcon tract toegezegd. De mededeeling van den heer Vogt. die vergezeld ging van vele wijze wenken, was voor de musici een volkomen verrassing. De aardappelziekte Door de plaatselijke commissie terzake steun by geleden aardap- Pelschade Is geadviseerd aan 43 personen een Ryksvoorschot te verleenen van In totaal t 8360. 4 Vennewaterspolder Dezer dajen werd in het café van den beer J. Morsch alhier, een buitengewone vergadering gehouden door de stemgerechtigde ingelanden van den Vennewaterspolder. De vergadering, welke tamelijk bezocht was, kon echter toch niet coorgaan, daar te weinig stemmen zouden worden uitgebracht, zoodat ze verdaagd moest worden tot over een dag of tien. De voorzitter, de heer Jb. Zoon deelde het bovenstaande aan de vergadering mede en zelde vervolgens wat de bedoeling dezer ver gadering was. Ai<Bet betreft de aflossing der geldleening,( die door den polder zal worden aangegaan. Dé aflossing is n.l. niet vastgesteld In de notulen. In de vergadering van 9 Januari ’31 is be sloten tot stichting van een nieuw gemaal tot een bedrag van hoogstens f 19.000. Thans zal een geldleening, groot 17000, worden aangegaan, bij de Levensverzekerlngs Mij. ,JJe Hoop", tegen 4H pCt., tegen een koers van 99%. De aflossing zal bepaald worden op 650 per jaar, gedurende de eerste 20 jaar en daarna minstens 1000 per jaar. De aan vraag was 18.000. Verder deelde spr. mede dat de verkoop van het Molenhuis heeft opgebracht 1100, terwijl de molen 160 heeft opgebracht. Dit geld mag als eerste aflossing gebruikt worden, zoodat een geldleening van f 17.000 voldoende is. Personalia Mej. M. M. Pannebakker. alhier, slaagde te Haarlem voor het examen handenarbeid. Toen Maandagnamlddag de autobus-onder- nemer, de heer J. van Eyk, die den dienst HelmondWeert onderhoudt, aan sluis 9 der Zuid-Wlllemsvaart (gemeente Lierop) arriveerde, vond hij den weg versperd, door een paard met wagen van een rondreizend koopman. Het gespan stond midden op den weg, waarby een paar personen, die te veel gedronken hadden. Op het verzoek van v. E. werd de weg niet vry gemaakt, waarop v. E. verzocht zelf het paard van den weg te mogen zetten. Hierover werden d^e personen zoo drif tig en kwaad, dat ny een mes trokken en hiermede naar Van Eyk staken. Gelukkig werd deze niet ernstig geraakt. Een juffrouw, welke in de bus zat en een en ander zag, viel bewusteloos. Van Eyk was genoodzaakt om met de bus uit te wyken en over het jaagdpad langs het kanaal te ryden. De zaak is tn onderzoek by de Marechaus see te Asten. Maandagavond omstreeks tien uur is brand uitgebroken in het café van Van der Vleuten aan den Boschdyk te Eindhoven. De woning, het café en de danszaal zyn een prooi der vlammen geworden. De gemeenteiyke brand weer heeft met eenige slangen op de water leiding het vuur bestreden. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt gedeeltelyk door verze kering gedekt. In verband met den hevigen wind heeft de brandweer gisteravond nog de muurresten omvergeworpen. De H. Vader heeft in audiëntie ontvangen een Nederlandsche bedevaart, bestaande uit 32 personen, onder leiding van pater Richard van Demen. De bedevaart, die ook naar Padua is geweest, is georganiseerd door de paters Capucynen van IJmuiden. Z. H. de Paus heeft, na de pelgrims tot den handkus te hebben toegelaten, eenige zeer vriendelyke woorden tot hen gesproken. De H. Vader heette zyn dierbare kinderen uit Holland welkom en wenschte, dat de bedevaart voor hen een bron zou zyn van vernieuwing van hun ChristelHk en Katho liek leven. Dat zy in hun geliefde land mochten terugkeeren, de ziel verrtjkt met chrlsteiyke vreugde en met de degelijke vruchten van geloof, godsvrucht en een steeds christelyker leven. Aan het einde van deze ontroggende toe spraak gaf de H Vader den Apostollschen zegen. Christus onze Broeder, door Prof. Dr. Karl Adam. Geautoriseerde ver taling uit het Duitsch door Piet Kasteel, 333 bU. Uitgeverij „Fore- helte”. Voorhout De schrijver van dit nieuwe werk, waarvan wy den titel hierboven afdrukken Is. even als de bewerker ervan, in Nederland geen onbekende, zyn werk .Katholicisme” voor eenigen tyd verschenen werd hier alom zeer gunstig ontvangen. wy twyfelen er niet aan of dit nieuwe boek, al Is het op zichzelf van eenigszlns an dere, In zekeren sin meer apologetisch- mystleke strekking, zal eenzelfde ontvangst ten deel vallen. Het boek verdient het om verschillende, reeds by lezing van de eerste bladzyden, in het oog vallende kwaliteiten. De schepper ervan is een schrijver en den ker van erkende hoedanigheden, en de waar heid welke hy belicht is van zulk een Ingrij penden Invloed op het zieleleven van den modernen mensch, kin dit althans zijn, dat men zich gedrongen gevoelt, den ontwikke lingsgang dier rijke en troostende gedachte, dat Christus onze Broeder is, van begin tot einde met <teeds groeiende belangstelling te volgen. In een zevental hoofdstukken werkt de geleerde schrijver die hoofdgedachte nader uit. In het Eerste Hoofdstuk bewyst prof. Adam ons met fyngekozen voorbeelden hoe Jezus tegenover het leven stond, hoe Hy het leven heeft beheerscht. .Het Bidden van Jezus," het onderwerp waaraan het tweede Hoofdstuk is gewijd, legt nog eens den byzonderen nadruk op het verheven voorbeeld van vertrouwen by het bidden, en van volharding by het gebed. „In welken zin is Christus het middelpunt van het geloofsleven van den Christen en In welken zin is God daarvan het middelpunt?” is de vraag welke in het derde hoofdstuk wordt behandeld en beantwoord. Een ant woord, in staat om ons geloof bewuster en sterker, eenvoudiger en zuiverder te maken. Het leeraarschap van Christus, leerend „als een Die gezag heeft, en niet zooals de Schriftgeleerden" wordt ons geschetst In het Vierde hoofdstuk, en van verschillende kan ten belicht. In groote lynen wordt ons niet alleen nog eens scherp 'iltgestlppeld wat Hy leerde, maar ook hoe Christus dit deed. Het volgende hoofdstuk leidt dan als vanzelf naar de beschouwing van den aard van Christus' Verlossingswerk, van Zl‘n Verlosslngskracht. Glashelder toont de schrijver aan het dui- deiyk tekort der protestantsche zelfverlos- singsleer. doch tegeiykertyd wyst hy op het vaak onvolmaakte bidden der katholieken, dat zóó is, alsof slechts God en de eenzame menschenzlel tegenover elkander stonden, en de geheele verantwoordelykheld van onze verlossing op ons menschen alleen lag. .Kom. Heilige Geest, is de titel van het zesde hoofdstuk, waarin de byzondere, scheppende, bezielende en ontstekende eigenschappen van den Heiligen Geest worden belicht. Een ongetwijfeld voor niet theologiscn geschool den vry moeilyk te begrijpen hoofdstuk, maar waaruit duideiyk naar voren treedt de groote waarheid hoe één wereldomvattend’ Uefdeverbond de heele menschheid moet om vatten, wil het einddoel van Christus' Ver lossingswerk worden bereikt. „De Weg Christus” is de titel van het zevende laatste hoofdstuk. Daarin vinden een aan tal zich uiteindelijk opdringende vragen een antwoord, dat den Christen, als broeder van Christus de zekerheid geeft van zyn geloof, „een goddelyke kracht ter zaligheld.' Dit is, In groote trekken, de Inhoud en de strekking van dit nieuwe, door Piel Kasteel uitstekend vertaalde werk, dat de belangstel ling verdient, niet alleen der katholieken, die gaarne wat dieper Ingaan op allerlei zaken, rechtstreeks hun geloofsvervolznaklng be treffende. maar ook voor zoovele zoekenden naar de waarheid. Zoowel dus om den Inhoud als om de uit voering de Uitgeverij JForeholte" zorgde voor ‘n keurigen band een boek dat we van harte allen ter lezing kunnen aanbeve len. len, 3 koeien, 1 geit, 8 varkens. BEVERWIJK, 18 Aug. Tijdens de 7de verknoping van leverbaar door de veiling „Beverwyk" werd weer een stugge markt ge constateerd. De prijzen waren per 100 als volgt: E v.t. Rose Gris-de-Un 11 op f 130; Inglesc. Yellow 9 op f 0.46; Prins v. Oosten rijk 11 op f 1.20 Grand due f 2; Tulipe Noire 13 op f 1.80; Bartlgon 12 op f 1.10; Artus f 030—1.70; Murillo 11 op f 1.20; Pride of Haarlem, gebl. en ongebl„ 10-12 f 030; Couleur Cardinal f 3; Rose Gris-de-lln f 1; Theeroos 13 op f 3, 10 f 120. 10-11 f 0.80; Hobbema f 1.40; Ant. Boonen 13 op f 1.90: Gesn. -Lutes f 0.60—0.80; Wm. Copland f 030; Clara Butt 10-13 f 0.20; Baron de la Tonnaye z. 13 op f 130; Pride of Haarlem 12 op f 030; Murillo 11 op f 1.10, 10-11 f 0.40; Coul. Card 10 op f 1.10; Ibis 11 op f 1.20; Murillo 12 op f 130, 11-12 f 0.90; I« Reine 11 op f 130; Baron de la Tonnaye X 11 op f 130; Bartlgon 13 op f 130; William Cop land 11 op f 1.40—1.70; Artus 11 op f 1.70; Mrs. Fame. Sanders 13 op f 1.20, 11-12 f 0.00; Whistler 12 op f 1.40; Mad. Krelage 11 op f 1.10, 10-11 f 0.70; Princes Elisabeth 12 op f 1.001.70; Theeroos a 10 op f 1; Couronne d'or z 10 op f 230; idem tos In de huid f 1.10; Mrs. Fame. Banders 11 op f 130; Fred. Moore 11 op f 1.40—130; Murillo a Theeroos z. 11-12 f 150; Van der Neer I f 1.80; Prins f 130; Theeroos f 150; 1 Naast de individueele ontvangst in radio toestellen, met of zonder dakantenne, van al wat de aether biedt, Is In de laatste jaren vooral de distributie van radlo-genle- tlngen door tusschenkomst van stads-, buurt- of blokcentrales populair geworden. Zonder ons te verdiepen In de redenen, die velen de voorkeur aan radiodistributie bo ven eigen ontvangst doen geven, kan wor den getuigd, dat tegenwoordig In de ge meenten, waar radiodlstributiecentrales wer ken, ongeveer 30 pct. van de Ingezetenen gebruik maakt van deze collectieve methode In Den Haag alleen proflteeren méér dan 30.000 gezinnen van radio-distributle, waar van rond 25.000 zyn aangesloten by parti culiere centrales en byna 6000 bU de ge- meenteiyke (telefoon-) distributie. In .Am sterdam zyn er stellig 85.000 gezinnen, die gebruik maken van dlstributle-centrales. Men heeft hier dus wel met een bedrijf te doen, dat gedragen wordt door de sympathie van breede lagen der bevolking. Men zal zich herinneren, dat ongeveer een half Jaar geleden in de bladen gewag is gemaakt van een nieuwe vinding op radlo- gebled van Ir. J. J. Numans, waardoor het mogeiyk sou worden langs de bestasnde distributie- (niet telefoon-) netten, welke geschikt zyn voor de doorzending van programma’s, zonder byspanning van dra den of dergelyke een derde programma dus terzelfdertyd drie verschillende uitzen dingen te dlstribueeren. Destyds bevond zich deze vinding nog In een experimenteel stadium, terwyi de proeven op betrekkeiyk kleine schaal werden genomen. Men stond er In vakkringen toen nog eenigszlns scep tisch tegenover, daar algemeen verwacht werd, dat. zoo er zich moeilijkheden van technischen aard zouden kunnen voordoen, deae zich eerst recht by toepassing qp eenigszlns grootere schaal zouden openba ren. Inmiddels heeft een groote firma hier te lande de fabricatie en verdere uitwer king van het systeem-Numans. in samen werking met den uitvinder, met kracht ter hand genomen, zoodat deze vinding thans in de praktyk kan worden toegepast. In een van de grootste radio-centrales hier ter stede, daarvoor op verzoek van den Bond HOORN. 19 Augustus. Veemarkt. Vette varkens f 0.44 0.48 per K. G. Handel goed. BROEK OP LANGENDIJK, 19 Aug. 20.000 KG. Aardappelen: Schotsche muizen 6506.60; Eigenheimers 4305.30; Drielin gen 6.60—7110; 55.000 K.G. Roode Kool 0.60— 070; 11.000 K. O. Gele Kool 0.80—1.70; 48000 K Q. Witte kool 0.60—030; 8 400 K.G. Gele uien 6.10650; Idem drielingen 4.70— 5.70; Idem nep 850—2.70; 1400 K G Slaboo- nen 9.40—16.20; 130 K.G. Snyboonen 1030— 13.00. TEXEL 17 Aug. Eierenveiling Pluimvee- vereen. Texel. Aangevoerd 88625 eieren. 58-63 KG. p. 100 4.60—530, 62-66 K.G. p. 100 4305.70, kleine eieren per 100 3.00 430, eendeieren p. 100 330, Jonge hanen per K.G. 0.800.70, oude Kippen per K. G. 050 —055, oude kippen per stuk 0.80155. TeKEl 17 Aug Veemarkt. Aanvoer kalveren 45—80, 10 nucht. idem 10—17, schapen 2538, 423 lammeren 16—31, schrammen 15—20, 31 biggen 10—13, 18 kor ven oude kippen 0.70—1.30, 1 paard, 1 veu- AMSTERDAM, 19 Augustus 1931 Am- sterdamache Veemarkt Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 396 vette Kalve ren: le kwaliteit 0.680.74. 2e kwaliteit 0.00—0.66, 3e kwaliteit 050—0.60, per K.G. levend gewicht. 34 nuchtere Kalveren 1 816 per stuk. 700 Varkens: Vleeschvar- kens, wegende van 90110 KG. 0.56057, zware Varkens 053035, vette Varkens f 030032, per K.G. slachtgewlcht. Aan het abattoir zyn heden aangevoerd 10 wagons geslachte runderen uit Dene marken. Duivensport. Zondag hield de postdul- venvereeniging „Altyd Verder alhier, een wedvlucht van 390 K M. van Noyen. ■De duiven werden om 7 uur gelost. De eerste duif werd geconstateerd om 10 uur 52 min. en 51 sec. De laatste om 11 uur 9 min. en 45 De pryswlnnaars waren Blaauwboer prys 1, 3, 6 en 8. Bteyn prys 2, 4, 5 en 7. De duiven vlogen gemiddeld 100 KM. per uur. Toen de ysventer G. H- 8.. die te Zwolle Achter de Broeren woont. Maandagavond omstreeks halfnegen die straat Ingereden kwam met zyn flets, liep een kleiné Jongen, v. d. B plotseling dwars over den areg, wat ten gevolge had, dat hy door 8. werd aan gereden en onder de flets raakte. De Jongen kreeg een hoofdwonde die door dokter H. KJlnkert werd verbonden. Dit was het voorspel van een paar uur onrust Achter de Broeren. Want zooals dat vaker pleegt te gebeuren, gaven de toe schouwers van de aanrijding hun meening ten beste over den schuldige, en voor één van de manneiyke omstanders, R. v. E„ scheen het een uitgemaakte zaak te zyn dat de ysventer de oorzaak was van het onge- Zondagmiddag hield de Harddraverij-ver- eeniging „Bportlust,” te Anna Paulowna op het sportterrein te Kleine Sluis een handlcap- draverii van geregistreerde paarden. Maxi mum baanlengte was 300 M. De prijswinnaars waren: 1ste prijs f 300 Trettchen, H. Beets, Beemster, berijder eige naar, -»-> •- -> 2de prijs, f 150, Qualiteit, J. Vergay, Pur- bekend tegen dïse tocUtlng bezwa r gemaakt merend,' berijder eigenaar. 3de prys, f 50, Maggy Henry, J. Schoon, Medembllk, berijder F. Broers. t t 4de prys, f 25, Northermsn B, N. Bpasn, Schagen, berijder D. Stam. WOGNUM 18 Aug. Aardappelen gr. rnulaen per halve H.L. f 3.153.20: Idem kl. Muizen f 330: Druiven t 0.63; Komkommers 1.103.30; Slaboonen f 8.5013.00; Bnyboo- ven f 17.10—30.09; Wortelen t 5.80; Meloenen f 0.14—f 035. sec. als vólgt: W. Gebr. v. van exploitanten van radlodlstrlbutlenetten uitgekozen, is dit systeem by ruim 800 van haar aangeslotenen toegepast. Geconsta teerd kan worden, dat de uitzending en ont vangst van het extra-programma in kwali teit en volume volkomen op één iyn staan met de uitzending en ontvangst van dc belde tot nu toe gedistribueerde program ma's: Hilversum en Hulzen, op dat derde programma wordt ‘een keur van buiten- landsche stations gegeven, afgewisseld met plaatseiyke uitzending van gramofoonmu- zlek e.d. In het kort komt de uitvinding van ir. Numans op het navolgende neer: In de centrale wordt een speciaal appa raat geplaatst, waarin het geluld, komends van drie toestellen met bybehoorende krachtversterkers, zoodanig wordt samenge bracht, dat de doorzending langs twee dub beldraden kan geschieden Ten huize van den a bonne worden de samengevoegde programma's weer geschei den In een zéér klein, doch sleriyk en een voudig kastje, waarop de luidspreker wordt aangesloten, terwyi door middel van een knop op dat kastje tevens de sterkte naar believen kan worden geregeld. Even zuiver als leder programma op het gemeenschappeiyke stel draden is gekomen, verlaat het dat ook weer, zoodat de luiste raar geen spoor meer bemerkt van het feit, dat tusschen de centrale en rijn woning Hilversum en Hulzen met den onverschilli gen derde zoo gemoedeiyk samenliepen. Een bykomend voordeel is nog dit, dat de abonné's van radio-centrales, welke ver van het punt, van waaruit de distributie plaats heeft, af wonen, niet behoeven te wachten op uitbreiding van het bestaande net, doch evenals alle andere abonné's, direct nadat hun wensch is kenbaar gemaakt, aangeslo ten kunnen worden en van het extra-pro gramma kunnen genieten. Nederland, dat op radlodistrlbutlegebled den toon aangeeft, heeft op dit speciale gebied een belangrijke schrede voorwaarts gemaakt. WARMENHUIZEN 18 Aug. Heden steedde men voor Zllvemep 31.80, ld. Drie lingen 4.60, Idem Uien 130, Gele Nep 930 1130, Idem Drielingen 4.405.00, Idem Uien 5.406.10, Schotsche muizen 6307.00 idem Drielingen 6.506.80, idem Groote 3.Eigenheimers 4.004.40. Idem (blauwe) 5.10—5.60, idem (groote) 300—3.00, Roode kool 0.70 per 100 K.G. HEM. 18 Aug. 1931. Zulderkogge. Schot sche gr. 130—330, Idem kleine 330—330, Geldersche 135—1.40, Kleine 1.40—100, Dues 150—1.60. PURMEREND 18 Aug. Coöp. Centrale Elerenveillng Purmerend G A. Op de ge houden Elerenveillng op Dinsdag 18 Aug. waren aangevoerd: 48057 stuks eenden eieren prys 3.60300 per 100, 81344 stuks klpeieren- 70-80 K.G. 6.10—6.80. 65-66 550— 500, 63-64 K G. 5.30—5.60. 60-62 K.G. 5.00— 550, 58-59 K.G. 400—5.30, 56-57 K. G. 4.70—5 53-55 K. G. 4.40—400, 50-52 K.G. 3.80—430, 45-49 K.G. 350—4.^ BEEMSTER, PURMEREND EN OM STREKEN. 18 Aug. Blauwe Eigenheimers 1.061.50 per 25 Kg., Borgers 1.25 per 25 Kg.. Dubbele Slaboonen 1 401.54 per 15 Kg., idem zonder draad 1002.03 per 15 Kg.. En kele Slaboonen 2 20 per 15 Kg., idem zonder draad 2.70 per 15 Kg.. Stoksnyboonen 2.70 4.65 per 15 Kg., Stamsnyboonen (breede) 0.903.15 per 15 Kg.. Pruimen 41 per 100 Kg., Bloemkool 29 per 100 stuks, Roode kool 250—5.40 per 100 stuks, Savoye kool 300 4.40 per 100 sluiks. Sla 0.601.90 per 100 krop, Andyvle 0.151.10 per kist. Wortelen 4 00—9 per 100 bos. Uien 0.90135 per 25 Kg.. Appelen: Tulpappel, roode 916 per 100 Kg-, Yellow Transparant 1831 per 100 Kg. Peren: Dirkjes 68 50 per 100 Kg.. Krul- denierspeer 16—34 per 100 Kg., Suikerpeer 450—7 per 100 Kg. BOVENKARSPEL, 18 Augustus „De Tuinbouw" Aardappelen gr. M 1.40—3.60 per baal; Idem kl. M. 300—355 Idem; Koks Nln. Due. 1.45—1.60; Idem blauwe 1002.10; Idem Bonte 2.00; Idem Eigenheimers 100 3.15; Uien groote gele 3.60- 4.10; idem drie lingen 2.60; idem Nep 3.20. ie bloemkool per 100 stuks 61300; Idem 2e soort 2.70—6.70; Roode kool 0.60—1.30; Gele kool 0 60; Witte kool 0.60; Bleten groote 12.90 per 1000; Sla boonen 0001.70, per zak; Augurken 2739; Idem grof 350—1530. oi*.w. «e gemeente vroedvrouw. Ged. Staten hebben met Inachtneming van art. 35, 3de lid der Gemeentewet het raadsbesluit vernietigd en den heer Zaagman wel toegelaten. Herwonnen Levenskracht. De opbrengst van den bloempjesverkoop ten bate van Herwonnen Levenskracht bedraagt In totaal 79 gulden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 3