F. ui hO I BIJ EEN MONUMENT DE LAND- EN TUINBOUW TENTOONSTELLING TE HEIL.OO d TWEEDE BLAD DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1931 BINNENLANDSCH NIEUWS Een verregende da& Mogelijke bezuinigingen Het 6 September-cöngres Het Kamerlid Schaepman Nederlandsche Jaarbeurs eerste bU." 1W 0 1 De Rijksbegrooting voor 1932 De zweefvliegdemonstratie» te Egmond De R.K. Arbeidersbeweging demonstreert in de Domstad Klant: „Waarom staat uw hond me toch zoo aan te kijken?" Barbier: „O, er valt wel eens een stukje oor van een klant af en dan is hU er bet Vette schot: le pr. Jb. Kramer, Koedijk. De mooiste gekruiste ram, geboren in 1931 BLADZIJ De. II (Slot) Corroboraverunt Jacob „Flora” Herbouw van 4 1 I 3 <3 een zal van half 1 tot 3 uur voorbereidende t De opening Westrienen, Hel- beslag dan i het in Tsjecho-Slowaaksche onderscheiding Eenige nader bijzonderheden deelnemers De symbool en uitbloeit tot hoogere levens- RECTOR THOMPSON 1 0 De bekroningen werden door de Issies toegekend: Bet plan is, een theater in hetzeifite genre als het oude gebouw te laten verrijzen le pr. Jac. Go 3e pr. K. Mujjs, een gereserveerd, 10.000 4 Kleinvee I Naar wjj vernemen zal het landingsveld voor motorvliegtuigen te Rlnnegom vóór 23 Aug. as. niet gereed zijn. Ook de demonstra tie, te Egmond aan Zee te houden door de Ned. Vereen, van Zweefvliegtuigen, zal wor- den uitgestelcL Bjj de martelaren staan wij evenwel voor een uitzonderingsgeval. Bij hen is al-beslissend het laatste mo ment van hun leven. Door één hooge. supreme daad zegeviert In hun stervensuur de heldenmoed der hei ligen. Hierin gelijken zij allen op den goeden moordenaar, van wien St. Augustinus zoo schoqp heeft gezegd, dat zjjn kruisboom bil de laatste verzuchting van ztjn boetvaardig hart opeens kwam te staan in vol’en bloei De wortel des geloofs, waardoor, het leven der heiligen tot een voortdurend offer wordt ontplooit zich bjj het Martyrium plotseling in zijn meest wonderbare kracht, ook al zou het leven van den martelaar niet geheel onverlet van de zonde zjjn gebleven. De geschiedenis der 10 geloofshelden le- zwakke te gaan en tot op het crttleke uur geep^vezel los te laten van hun overtuiging ziedaar de heldhaftigheid der heiligen, die dan ook voor het canonieke recht geen onderzoek of bewijs behoeft. Indien maar onweersprekelijk vast staat het feit der martelle zelf om wille van het geloof. Wij hebben zijn getuigenis niet noodig, maar merkwaardig blijft toch altoos het ge zegde van een man als Napoleon, die de menschen wel op hun waarde wist te schat ten, al bleef hij hierin te zijnen opzichte in gebreke, maar die het eens volmondig tegen over zijn generaals bekende, dat hij den diep- sten eerbied had voor de martelaren der Katholieke Kerk en ze oneindig hooger schatte dan alle stedenbedwingers en wereld- veroveraars. Tsjecho-Slowaak- X Officier van ver- De president van de sche republiek heeft benoemd tot in de Orde van den Witten Leeuw Tsjecho-Slowakije voor burgerlijke diensten, den heer Th. F. M. Schaepman, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. W'.i Te ongeveer 13 uur kondigden lulde fan fares aan, dat de opening der tentoonstel ling zou plaats hebben. Allereerst werd het woord gevoerd dooi den voorzitter van de L. E. T. T., den heer J. Bakker Hzn., die, na de aanwezigen wel kom te hebben geheeten, er met voldoening op wees, dat thans voor de 15de maal een tentoonstelling wordt georganiseerd. In deze periode is meermalen getwijfeld of de L. E. T. T. wel reden van bestaan had. naar spr.’s meening was dit ten volle het geval. Trots het slechte weer was spr. er van overtuigd, dat deze dag niet enkel een leerzame, maar ook een aangename zou zijn. Dan nam de burgemeester van Helloo, jhr. N. van Foreest, het woord, die het zich eer rekende deze tentoonstelling van het 3de lustrum te Hoewel het weer bijna is, is er toch reden om Pluimvee en konijnen Toornen kippen: le pr. J. F. de Vroom, Helloo, Witte Barnevelders; 2e pr. H. V. Westrienen, Heiloo, Witte Leghorns. Konijnen: le pr. W. G. Haack, Egmond aan Zee; 2e pr. J. C. Dlngedls, Helloo; 2e pr. A. Brak A.Jz„ 8t. Maarten. Nesten jongen: le pr. Jac. Grootenwil link, Heiloo; le pr J. C. Dlngedls, Helloo; 2e pr. W. G. Haack, Egmond aan Zee. Eenden: le en 3e pr. H. v. Westrienen. Helloo. Kalkoenen: le pr. H. loo. Wij hebben reeds een en ander medege deeld omtrent het Congres, dat vanwege I het R. K. Werkliedenverbond in Nederland op Zondag 8 September a.s. te Utrecht gehouden zal worden. Ten einde de belang stelling onder de betrokkenen gaande te houden en hen aan te sporen, aan congres en meeting deel te nemen, herinneren wij De martelaar sprak zoo, omdat hU als Franciscaan een pelgrimstocht had gemaakt naar het Heilige Land, alwaar hjj eveneens om zijn geloof in de gevangenis had gezucht. En terwijl hjj die woorden sprak, stonder Reclameplaat Wij ontvingen de reclameplaat, welke Is vervaardigd door Dr. L. Raemaekers voor ■ie van 8 tot en met 17 September as. te hou den jaarbdhrs. Daar de eerstvolgende beurs de 25ste Jaarbeurs zal zijn, heeft de ontwer per als motief gekozen „de Mercurluskop" opwaarts kijkend naar het cijfer XXV. De plaat, die in twee formaten gedrukt 120 x 180 c.M. en 78 x 105 c.M. is. zal bin nen enkele dagen op de reclamezuilen wor den aangebracht. De historie heeft aan de Martelaren van Gorcum recht gedaan en wij, die als katho lieken uit eenzelfde geloof leven, zijn op he den in de gelegenheid een groote eereschuld te betalen. Op het onwraakbare historieblad en in de stille vereering der verdrukte katholieke voorgeslachten Is de faam van hun onzeg baar lijden tot ons gekomen, en nu daar geen hinder meer is van de vestingwet, die onze godsvrucht terugdrong naar een onaan zienlijke noodkapel, zal het katholieke Ne derland nu overgaan tot den bouw van een wijdingsvolle gedachteniskerk, een monument in grooten stijl, waardig symbool onzer dank bare vereering tot in een verre nakomeling schap. Geen praalgraf zal het zijn van albast óf onyxsteen, maar de levende intimiteit der katholieke devotie, die zich hier gaat ont plooien en uitleven in een Indrukwekkend kerkgebouw. En nu is het toch de stellige verwachting van onzen hoogwaardigen Bisschop en de Brielsche commissie, dat er onder de katho lieken een wedijver ontsta niet slechts om den bouw mogelijk te maken en den schuldenlast te verlichten 2), maar dat, veel meer dan tot nog toe gebeurde, de katholieken van geheel Nederland naar deze votief-kerk zul len pelgrimeeren als naar een plaats, waar eens In bitteren stervensnood zooveel edel Roomsch bloed beeft gevloeid om wille van bet geloof. Met nadruk gewagen wij hier van heel Katholiek Nederland, want wij stuiten hier op een misverstand. Immers al behoort de plaats, waar deze 19 geloofshelden den laatsten strijd geleden hebben tot bet Bisdom van Haarlem, de katholieken hebben toch te bedenken, dat op twee na al deze priesters geboren en af komstig waren of de zielzorg uitoefenden in streken, die, heel ver soms, buiten de gren zen van het tegenwoordige Haarlemsche diocees gelegen zijn, zoodat wjj dus mogen spreken van een eereschuld, die heel het katholieke Nederland verplicht. Hieronder volgen dan nog eenige bijzon derheden omtrent het congres. Er komen in totaafy 50 000 deelnemers naar Utrecht. Uit alle deelen des lands zullen de con gressisten, meerendeels met bussen naar het centrum des lands stroomen. Zoo komen er uit Heerlen al een 600-tal deelnemers, die de lange reis per autobus zullen afleggen. Het congres zal mede door verschillende I I Geen salarisverlaging. Het invaliditeltsfonds Eenige maanden geleden ging het^stellige gerucht, dat het In het voornemen van de regeerlng zou liggen de ambtenarensalarissen met een zeker percentage te verlagen. Ter bevoegde plaatse, waar men dit zou kunnen weten, deelde men het „Hdbd.” toen, op de vraag naar de juistheid van het ge rucht. mede, dat men principieel niet op een los gerucht wenschte in te gaan, dat in een tijd £18 deze, uiteraard zeer gemakkelijk ont staat. De juistheid van het gerucht werd dus niet tegengesproken. Intusschen, kort daarop ver scheen door bemiddeling van het Ned. Corr. Bureau een verklaring van minister de Geer in de pers, welke feitelijk een bevestiging vormde van het bericht. Thans verneemt het blad, dat bij de re- geering wel degelijk het voornemen heeft bestaan de salarissen der ambtenaren te verlagen, waarbij bezuiniging als doel voor oogen stond. Minister de Geer heeft zeer lang weten staande te houden, dat salaris verlaging noodzakelijk was, teneinde de groeiende lasten van de begrooting te ver minderen. Over deze kwestie was de mee ning In den ministerraad echter verdeeld. Eerst onlangs is evenwel besloten geen sa larisverlaging toe te passen. Op de Rljksbe- grooting voor 1932 Is hiermede althans geen rekening gehouden. Intusschen wil dit niet zeggen, dat salaris verlaging hiermede voor goed van de baan zou zjjn. Voorlooplg behoeft men Indien het blad juist Is Ingelicht er niet op>te rekenen. Voorts schjjneii er plannen ten opzichte van tiet Invaliditeltsfonds te bestaan, In ver band met de bezuinigingsmaatregelen tot ontlasting der begrooting. Volgens art. 20 sub. 1 van de Invaliditeitswet ontvangt het Invaliditeltsfonds oa. uit ’s Rijks schatkist sinds 1929 jaarlijks een bedrag van f 17.623.000 ter gedeeltelijke dekking van de uit te kee- ren renten uit dat fonds. Naar verluidt zou het in het voornemen der regeerlng liggen om bovengenoemde ult- keering met een aanzienlijk bedrag ge sproken wordt van eenige mllUoenen te verminderen. Met dien verstande, dat deze vermindering een tljdelljk karakter zal dra gen, en dat de gelden, welke dus eventueel zouden worden ingehouden later, als de fi nanciën dit weer toelaten, toch nog In het invaliditeltsfonds zouden vloeien. Op de uit- keerlngen van het fonds zou dit niet nood zakelijkerwijs van Invloed behoeven te zijn. Rundvee Stieren, geboren in 1929 of vroeger: le pr. J. Borat, Alkmaar; 2e pr. P. Frans, Helloo. Stieren, geboren In 1930: le pr. J. Borst, Alkmaar; 3e pr. C. A. Rotteveele, Heioo. Stierkalveren, geboren in 1931: le pr. J. P. Kraakman, Akersloot; 2e pr. H. Rotte veele, Helloo. De beste melkkoe: le pr. P. de Wit, Hei loo; 2e pr. H. Bakker Hz., Helloo. Twlntera of Melkkoeien: le pr. P. de Wit, Helloo. Melkvaarzen: le pr. H. Bakker Hz., Helloo. Herfstkalvers of dikke koelen (afgewis seld): le pr. Jac. Govern Kz., Stompetoren. Herfstkalvers of dikke koelen (niet afge wisseld): le pr. J. C. de Wit, Heiloo. Kalfdrtvge '.de schotten: vers Kz., Stompetoren; Helloo. Pinken: le en 3e pr. M. Rotteveele, Heilco Vette koelen (af ge wltseld)le pr. J. M Groot, Alkmaar; 2e pr Jb. Kamer Koedijk. Uit het bovenstaande blijkt dus wel hoe groot het belang van den zesden Septem ber is. Dat de Katholieke arbeiders dit ook mogen inzien en dat niemand hunner verzuime op 6 September naar Utrecht te gaan. Paarden Het beste paard (5 Jaar en ouder): le pr. Jhr. H. v. Foreest, Helloo; 2e pr. C. Bak ker Pz.. Heiloo; 3e pr. Jan Pronk, Broefcer- meer; 4e pr. P. Blom, Oudorp; 4e pr. O. Ollj Cz., Heiloo. Het beste paard (34% Jaar): le pr. M. Rotteveele, Helloo; 2e pr. K. Muljs, Heiloo; 3e pr. F. J. Groot, Stammeer. Het beste paard (2 54 jaar oud): le pr. O. Olij Cz., Helloo; 2e pr. D. Wentlnk, Heems kerk Het beste paard (1% Jaar oud): le pr. 3. Borst, Alkmaar; 2e pr. J. Muljs, Helloo. r, v.bl.; 3e pr. D. Wen tink. Heemskerk. Het beste veulen: le pr. K. Muljs, Heiloo; 2e pr. C. Bakker Pzn., Heiloo; 3e pr, C. A. Rotteveele, Helloo. De beste merrie met veulen: le pr. C. A. Rotteveele, Helloo; 2e pr. K. Muljs, Helloo. In dien triomf der heldhaftigheid door één machtige daad openbaart zich vooral het verschil tusschen de heiligen en de martela ren onder hen. De heldenmoed der heiligen bestaat niet in één groote, opzienbarende daad, ook niet in één deugd, daar immers de verschillende deugden nauw met elkander samenhangen en de ééne niet bestaanbaar is zonder de andere, al zullen de graden verschillen. Het leven dér heiligen gelijkt niet op de vlakte van een eiland, waarboven slechts ’n eenzame bergtop zich verheft, maar het is als een prachtig'hooggebergte, waar de eene spits al hooger stijgt dan de andere, aldoor stralend in het licht van de zon, en met den schijn om zich heen, als wilden zij steeds maar hooger door de luchten boren. En wat Hie heiligen bijzonder karakteri seert: zij blijven bjj voortduur op die hoog ten staan. Wij allen zijn op onzen tijd heiligen, een minuut lang, een half uur soms, of, als de ziel onder hoogspanning staat, een week. *n maand misschien, maar bij het keeren van den wind zwenkt weer het vaandel van onze trouw. Wij zjjn dan gelijk aan diegenen, die het Woord hooren en het met vreugde aan nemen, maar daar is in zulke katholieken geen krachtig levende wortel, en de vroom heid duurt dan maar een korten tijd. Niet zóó de heiligen. Rustig en onbewogen staat hun zieleleven als het hooggebergte, hoe ook de stormen jagen om de toppen, Der traditie getrouw, heeft gisteren op het Sportterrein aan den Straatweg te Heiloo de Jaarlljksche Land- en Tuinbouw tentoonstelling, beter bekend onder den wul- luldenden naam van ,3*. E. T. T.", plaats gehad. Een belangrijke factor, waarvan het wel slagen van een dergelijke onderneming af hangt, is ongetwijfeld het weer. Dit liet gisteren veel, beter gezegd, alles te wenschen over. Af en toe was het droog tusschen de buien, maar voor het meerendeel van den dag heeft het geregend, bijtijden gestort regend. Vanzelfsprekend was de belangstel ling dit jaar dan ook bijzonder klein. De inzendingen waren vrijwel gelijk aan die van vorige jaren. De niet al te groote Inzendingen rundvee, paarden, schapen, varkens, groenten en dergelijke. waren dus danig geplaatst, dat men een en ander goed kon gadeslaan. Ook de inzendingen ter op luistering dienen te worden vermeld. De Inzending van den heer Jac. Met met ver schillende automobielen en tractors, bene vens de stand van den heer Kaal, waar de nouveaute’s op het gebied van transportrjj- wlelen, n.l. met kleine motors waren geëx poseerd, trokken de speciale aandacht. Voorts waren er nog inzendingen van den heer A. Slagt, zadelmaker te Alkmaar, van den heer L Trjjbetz, meubelen, eveneens te Alkmaar en van den heer Jac. v. d. Kommer en Zonen, automobielenhandel te Heiloo. Nog dient de groote stand van den heer P. Zwaag, Electr. Technisch Bureau te Heiloo, te worden vermeld. 1) G. Estius Hi'torlae Martyrum Gor- com’-nsltim Namurci 1655. pag 162. 2) Met aandrang verwijzen wij den mil- den gever van kleine of groote gaven naar het gironummer van den voorz tter der commissie. Het concours-hipfgfcue Des middags te half 1 werd een aanvang gemaakt met het concoura-hippique, waar voor de belangstelling, daar het maar bleef regenen, niet groot was. Toch was het ge boden programma, door de groote afwisse ling die er in was gebracht, het aanzien ten volle waard en de aanwezigen hebben dan ook dezen middag ten volle kunnen profl- teeren van de geboden paardensport. De Jury bestond uit de heeren G. ÏL Kleinjan, Alkmaar, Jb. Kaan Kz„ Wlerin- gerwaard en D. Stammes Jbz., Anna Pau- lowna. De jury voor het springconcours en de dressuurproef bestond uit de heeren Jhr. 1L W. M. van Coehoorn van Smlna te Bram men. mr. J. Linthorst Homan, Assen en O. H. Klelnjan te Alkmaar. Begonnen werd met een concours van éénspan Merrlën of Ruinen, type landbouw- tulgpaard, in Nederland geboren en gefokt; 5 Jaar en ouder. Hiervoor waren een vijftal geldprijzen uitgeloofd. le pr. A. Schagen, Aartswoud; 2e pr. C. Bakker Pz., Helloo; 3e pr. Jac. de Wit, Bur gerbrag; 4e pr. J. Boon, Punnerend; 5e pr. J. Pronk. Broekermeer. De eere-prijs werd toegekend aan mej. Tine Baal, Hoofddorp met Mimosa. Vervolgens gaven de aanwezige lande lijke rijvereentglngen, een 7 in getal, een proefje van hun kunnen, hetgeen zeer in den smaak viel bij de aanwezigen. Hierna had de prijsuitreiking plaats van de des morgens plaats gehad hebbende dressuur- proeven. De uitslag hiervan is als volgt: le prjjs, Bucephalus, Barslngerhom met 135 pnt Deze vereenlging kwam tevens in het bezit van een zilveren wisselbeker. 2e pr. „West-Friesland”, 134 pnt., 3e pr. „Heiloo en Omstreken”. 131 p. Eervolle vermelding „Beyaart", Punnerend, 119 p. Hierna had de z g. „Tally Ho" voor nieu welingen plaats, waarvan de uitslag was: le pr. D. Boontjes, „West-Friesland”, 2e pr. P. Frans, „Helloo en Omstreken”, 3e pr. P. Burger. „West-Friesland”, 4e pr. K. Reine, „Rossinant”, Winkel. De uitslag van het concours van éénspan Meniën of Ruinen, type landbouwtuig- paard, Jonger dan 5 jaar was le pr. K. Muljs, Heiloo, 2e pr. M. Rotteveele. Helloo, 3e pr. P. Wonder Pz., H. Hugowaard. Te half 4 had met het zelfde type paard, maar nu tweespannen, aangespannen voor een boerenwagen een concours plaats, waar van de uitslag was: le pr. P. Wonder Pz, H. Hugowaard. 2e pr. C. A. Rotteveele, Hel loo, 3e pr. K. Muljs, Heiloo. Als aangename afwisseling werd vervol gens door Gebr. Hoed uit Alkmaar een de monstratie gegeven met een 5-span, het geen een luid applaus ontlokte. Met dit span werd een le eereprijs be haald; de heer H. Schouten uit Sergen be haalde met zjjn „Tandem" een 3en eere prijs. De uitslag van het patroulTle-springen 1st le en 2e prijs resp. met 16 en 13 pnt 2 pa trouilles van „West-Friesland. 3e pr. met 11 pnt. „Helloo en Omstreken”. Hierna had een individueel landelijk springconcours plaats, hetwelk, ondank? zeer gladde terrein, zonder ongelukked afgeloopen. De uitslag was: le pr. P. Meerburg, Haar lemmermeer met Nora; 2e pr. dezelfde met Nelly; 3e pr. D. de Graaf, „West-Fries land”, 4e pr. M. Eriks, „West-Friesland”; 5e pr. J. Klerk, Heiloo. Vervolgens had een concours van één span Merriën of Ruinen plaats, gereden door Dame, waarvan de uitslag is: le pr. P. Giocnhart, Dirkshorn. 2e pr. A. Scha gen, Aartswoud, 3e pr. Jac. de Wit, Bur- gerbrug. Ten slotte had een wedstrijd plaats van paarden, welke toebehoorden aan inwoners van Heiloo en leden van de U E. T. T. Is pr. J. Bakker CznHeiloo; 2e pr. O Olie, Heiloo; 3e pr. jhr. H. van Foreest, Heiloo; 4e pr. C. Spaan, Koedijk en K. Muljs, HM- loo. Vermelden we nog, dat het fanfarecorps „Eensgezindheid” gedurende den geheelen dag voor vroollike muziek zorg droeg. voorzitter bisrehoppelilke commissie, den Zeers-rw heer J. van Muyen, past co- te Brielle. Dit nummer is 110895. Elke week word»n de giften verantwoord in het weekblad „Sint Bavo”. 3) Eccli. 49:12. bij het meerendeel hunner de marteldood de uitgang en de waardige bekroning was van een godvruchtig leven, daar vyaren er onder hen toch ook twee, die hun priestereere be zoedeld hadden door grove ergernis en dus allerminst tot zulk een glorieuzen dood sche nen voorbestemd. Toch werden ook zij opgenomeu onder de werkers van het laatste uur. Deelgenooten in het lijden en de versma ding hunner medepriesters, zjjn ook zij langs de ladder der Geuzen opgeklommen naar het i zalig huls, waar de vele woningen zijn en zelfs de eereplaatsen openstaan voor wie de schuld van hun 'even hebben uitgewlscht in hun bloed. En tot welk een prijs ook zjj hebben mee gedongen naar den palm der overwinning in welke verschrikking de mart.e’aren in het algemeen hun stervensuur zagen naderen kan blijken uit een treffende bijzonderheid, welke Estius meedeelt om'rent den eerbied- waarc’igen vlcarius, den H. Hieronymus van Weert. Hoe stil en geduldig hij evenals de ande ren-zijn onmenschelUk leed verdroeg, hU kon toch niet nalaten op een oogenbllk zjjn beu len toe te roepen: „Welk eén barbaarsch- heid! Welk volk zal zóó van alle mensche- Hjk gevoel verstoken zjjn dat het zijn ge vangenen aldus behandelt I Eenmaal ben Ik gevallen in de handen van Grieken, Turken en Saraccncn. maar ik herinner ml) niet, dat ik als hun gevangene, zelfs maar éénmaal «eslagen ben." U In aansluiting op het bericht, dat B. en W. van Amsterdam zullen voorstellen, een stuk tuingrond van het Museum Willet Holthuysen in tijdelijke erfpacht uit te geven in verband met het stichten van een schouwburg op het „Flora”-terreln, valt mede te deelen, dat de rechthebbende op dit terrein Inderdaad het plan heeft, te ko men tot den herbouw van een theater in gelijken geest als het vroegere „Flora". Een schouwburg dus voor revues, lichte operet tes en variété. ’De plannen hiervoor waarop, als zij uitgewerkt zijn, dus nog de goedkeuring der autoriteiten zal moeten worden verkregen verkeeren, naar het „Hdbd." vernam, nog in een eerste begin stadium. Wie het gebouw zal ontwerpen, er nogmaals aan, dat het Congres op de staat nog niet vast en ook niet of er weer een bar aan verbonden zal worden. Wil is zeker, dat het gebouw, als het er komt, zich verder naar achteren zal uitstrekken in den tuin van het Museum Willet Holthuysen. Voor het overige is op het oogenbllk nog niet méér te zeggen, dan dat, als de plan nen van de rechthebbende verwerkelijkt worden, eerlang aan de Amstelstraat een theater zal verrijzen in hetzelfde genre als het oude „Flora", zij het ongetwijfeld ietwat moderner bouwtrant. Een heilige, zelden wjj, Is niet maar gewoon mensch, maar een geloofsheld. De heldhaftigheid van zijn deugd is het noodzakelljke, tegelijk het alles afdoendc kenmerk van de heiligheid, en zonder dat merk zal er nooit één, hoe vroom ook in de opvatting der menschen, tot de eer der al taren verheven woraen. Heldhaftigheid is en blijft onder alle om standigheden het merkteeken van het on gewone. De menschheld krioelt van de middelmaat en het alledaagsche; het getal van hen, die op geestelijk terrein waarachtige helden figuren zjjn, die zich torenhoog ultzetteft boven hun omgeving, is miniem en zal dat altoos wel blijven. Physleke kracht, het verJ|R van zijn geest kan den mensch wereldberoemd maken maar als zijn naam begraven is in het historieboek, Is zjjn taak afgedaan en blijft hij hoogstens een curieus verschijnsel onder de menschengeslachten of een object van onderzoek voor geleerden en psychologen. En als latere eeuwen hem soms weer voor het voetlicht zetten, is de bewondering, die voor een oogenbllk wordt opgewekt, altoos in de hoogste mate onevenredig aan den roep, die er van zulk een persoonlijkheid uitging bU het leven. Niet zóó bij de Martelaren. Zij zijn en blijven een altoos levende kracht in de katholieke gemeenschap. Sympathetisch gaat er door alle eeuwen een stroom van dankbare vereering tusschen de ware geloovlgen en de helden hunner historie. De strop en de beul daar in die vunzige schuur van den Briel hebben daarom in de geschiedenis het laatste woord niet gehad, evenmin als het Pharizeïsme bij den dood van Christus. De geur van hun heilig leven en kostba ren dood hangt op heden nog als brandende wierook in onze kerken en kathedralen, en t zijn de „odoramenta Sanctorum”, waarvan Sint Joannes spreekt in zijn Openbaring, en de voorbede der 19 Bloedgetuigen in de zalige eeuwigheid, die nog aan dit Roomsche ge slacht en aan de kinderen na ons blijven Instorten den moed om te belijden en te beleven hetzelfde geloof, waarvoor zjj met zóó hevige liefde en zóó zeldzame heldhaf tigheid den dood zijn ingegaan. Zeldzaam, want wij moeten ver in de his torie teruggaan om een parallel te vinden even aangrijpend in lijdensmoed aan de eene zijde, als schrikwekkend van den kant der beulen in geraffineerdheid en duivelschen haat. Ja, wij aarzelen niet te zeggen, dat het Ujden en sterven dier 19 mannen een groot aantal punten van gelijkenis vertoont met den nacht van bespotting en de tragedie van Golgotha. Te kijk gezet in een vieze mosselschult. de ziel doorkerfd door den smaad van hun eigen volk, opgejaagd door de brute instinc ten van een opgehltste massa, ten prooi aan het afgrijselijk spel van menschelUke ver dorvenheid. hebben zij over dit alles ge triomfeerd, in gebed en verzuchting elkander aanvurend tot het bittere einde toe, als het koord hun de stem versmoorde, opdat toch maar ongerept in hun ziel zou blijven de glans van die parel, waarvoor men het al met winst verliest. Vette koeien (niet afgewi--eld)le pr. Jb Kramer, Koedijk; 3e pr. J. J. BUoome.-, Oudorp. vooraanstaande Katholieke sociale figuren worden bijgewoond, o.m. door Minister Ver schuur en veraéheidene Kamerleden ea. Verder is o.m. de burgemeester van Utrecht, dr. J. P. Fockema Andreae uitge noodigd. De dag vangt te 11 uur aan met een Pontificale H. Mis in de open lucht, opge dragen door Z. H. Exc. den Aartsbisschop Mgr. J. H. G. Jansen Het terrein van de meeting, dat is gelegen aan den Koningsweg bU den Krommen Rijn op het Gemeentegebled van Houten, is 11 H A. groot. Hier zal prof. dr. Kors OP. zijn inleiding houden over de verschillende politlek-eco- nomlsche eischen. zooals die hierboven zijn aan gegeven. Deze meeting duren. Op het terrein zal E H B O, aanwezig zijn. Tegen 3 uur begint dan de opstelling voor den demonstratletocht. Wanneer men bedenkt, dat hieraan een vijftig duizend personen zul en deelnemen, dan Is het te begrijpen, dat het heel wat voeten in de aarde heeft, voordat alles marcheert. Voor een vlot verloop van de opstelling zijn verscheidene voorbereidende maatre- gelegen getroffen. Voor de opstelling is op het terrein strook van 20 Meter breedte waarop telkens 5 afdeelingen van man zullen worden opgesteld. Daartusschen zullen zich een vijftigtal muziekkorpsen en 12 toonwagens schuiven. In den stoet worden ongeveer zeventig transparanten meegedragen met klinkende opschriften, waaruit de Kath. arbeidersbe weging zal spreken. Ofschoon de zaken zoo'n vlot mogelijk ver loop zullen hebben, zal het toch nog onge veer drie uur duren voor de laatste deel nemers aan den optocht het veld verlaten zullen hebben. Behoudens goedkeuring van de politie, zal de route leiden langs Gansstraat, Ledig Erf, Tolsteegsingel, Maliesingel en Malibaan, waar voor den Aartsbisschop zal worden I gedefileerd, een wandeling, die ongeveer drie kwartier zal durèn. Onmlddellljk na het défilé volgt ontbin ding. Het,voorbijtrekken van den stoet zal door zjjn lengte ongeveer drie uur in beslag nemen. Aan den optocht zal zooveel mogelijk zorg besteed worden, zoodat hjj ook artistiek ge zien mag warden. „Ossa pullulent de loco suo, nam corro boraverunt Jacoft et redemerunt se in fide virtutls.” 3) Hun gebeente moge uitbotten van hunne rustplaats, want zij hebben het huls van Ja cob gestut en gesterkt en zich zei ven vrij gekocht door de kracht van hun geloof. Is er wel een zuiverder weerspiegeling denkbaar van hetgeen de Gorkumsche mar-* telaren voor onze katholieken beteekenen dan deze gewijde tekst, welke de H. Schrift bedoelt als een lofspraak op de twaalf kleine profeten van Israël? Want het heilig gebeente van Leonardus en zijn gezellen is geworden tot den levenden wortel, waaruit het geloofsleven krachtig in onze Kerk is opgebloeld. hetgeen toch zoo treffend blijkt uit het geloof hier te lande in het primaatschap van' den Paus en de wezenlijke tegenwoordigheid van Christus in de H. Eucharistie, juist de twee fundamen- teele waarheden, waarvoor deze geloofshe'den het offer gebracht hebben van hun leven en smartvollen dood. Door dat machtig voorbeeld hebben zij het huls van Jacob tot op deze dagen gesterkt en in velerlei vrucht doen ontkiemen. En nu moge daar binnen de muren ver zwakking en afval des geloofs en daarbuiten sterke vijandigheid tegen de Kerk zijn te be treuren, het huls van Jacob zal niet wan kelen, ook ad wordt het In deze gevaarvolle tijden nog zoo donker om ons heen. Indien maar bij de katholieken met het voorbeeld dier 19 helden voor oogen altoos levendiger het besef Indrlnge, welk een kostbaar bezit vert ook hiervoor het bewijs, want hoewel kü hebben In hun geloof Geen schrikbewind, welk ook. zal hun ooit dat bezit kunnen ontrooven. En al scheen in 1572 de doodsklok over onze Kerk te lulden, boven de ruïne vau die afschuwelUke turfschuur moge dan nu het nieuwe monument verrazen, van een Kerk, die zich bij e’ke verd'Ukking verjongt kracht. tot een ter gelegenheid mogen openen, spreek woordelij k verheugd te zijn. Dit komt wel voornamelijk door het feit, dat de Inzending van het rundvee zoo prachtig genoemd mag worden. Het stemt immers tot groote vreugde, dat het zoo gevreesde mond- en klauwzeer tot nu toe nog niet is geconstateerd. De tuin bouw, waarvan nooit veel op de L. E. T. T. te zien is, beleeft moeilijke tijden, hoewel deze hier ter plaatse nog niet zoo heel donker behoeven te worden Ingezien. Met voldoening wees spr. er op, dat het concoura-hippique meer en meer zich een goeden naam in den lande heeft weten to verwerven, hetgeen wel blijkt uit het feit, dat de heer Linthorst Homan uit Assen deel van de juryuitmaakt. Dit is wel het beste bewijs, hoezeer de ruitersport in aan zien is. Nadat spr. een woord van dank heeft ge bracht aan de jury, de inzenders, de pers en de aanwezigen voor hun belangstelling, eindigde hjj met den wensch, dat de L. E. T. T. zou mogen groeien en bloeien tot heil van de gemeente Helloo (applaus). of eerder: le pr. J. Borst, Alkmaar; 3e pr. A. Schrooder, Helloo. Vier melkschapen van één eigenaar: le pr. W. de Geus, Schérmeer. Vier vette schapen: le pr. Jb. Kramer, Koedijk. Minstens vier lammeren: le pr. H. 3. Bruin, Stompetoren; 2e pr. C. Muljs Kz, Heiloo. De fijnste vette varkens: 2e pr. P. Franse Helloo. Zeugen: le en 2e pr. K. Muljs, Heiloo. Drachtige zeugen: le en 2e pr. O. MuUa Kz.. Helloo. Dekbeeren: le en 2e pr. Wed. N. Bakker, Heiloo. De beste geit (ongehoomd Wltras), gere gistreerd: le pr. K. Muljs, Helloo; le pr. K. Muljs, Helloo; 2e pr. G. Smits, Helloo; 2e pr. 8. Akkerman, Helloo; eerv. verm. O. Smits, Heiloo; eerv. verm. J. Ploeger, Hel loo: eerv. verm. mej. Haak. Heiloo. Een groep van een bok en vijf geiten (Ja rig geregistreerd): le pr. Geltenfokvereenl- ging „Heiloo". De volgende bekroningen verschillende keuringscomml: Voor de beste Edammer kaas: le pr. R. Roos, Zuivelfabriek „De Onderneming". Den Hoorn, Texel. Voor de beste fabrieksboter, 25 K.G.: le pr. Coöp. Stoomzuivelfabriek ,Bt. Jozef", Schalk N.B.; 2e pr. Coöp. Stoomzuivelfabriek „Wllp”, Wilp bij Deventer. De mooiste inzendingen ter opluistering. E. V.: P. Zwaag, Heiloo.. E. V.: A. Slagt, za delmaker. Alkmaar. E. V.: L. Trjjbetz, meu belen, Alkmaar. E. V.: Jéc. Met. automobie len. Alkmaar; H. Kaal, Alkmaar, transport- rjjwielen, J. v. d. Kommer en Zn., automo bielen, Heiloo. De mooiste verzameling groenten: le pr. Tulnbouwvereenlglng „Vooruitgang", Helloo en de heer J. Kamper Hz., Helloo. Verschillende soorten van groenten: 9 m. 1ste en 3 maal 2de prjjs J. Kamper Hz., Helloo. le en 2 maal 2de pr. S. Akkerman, Heiloo. De mooiste verzameling fruit: le pr. Nelljf Schrooder, Helloo. De mooiste vaas met bloemen: le pr. Jac. Grootenwillink, Helloo; 2e pr. C. Stofberg, Helloo. De mooiste vaas met veldbloemen: le pr. Nelly Schrooder, Helloo. De mooiste mand met bloemen: le pr. C. Stofberg, Heiloo; 2e pr. Jac. Grootenwillink, Heiloo. De mooiste plantengroep: 2e pr. C. Stof berg. Helloo. mooiste kamerplant; 2e pr. C. Stof berg, Helloo. Eerv. verm. Bloemisten Patroonsvereenl- glng Alkmaar en Omstreken voor kamer planten. De mooiste verzameling bloemen: le pr. C. Stofberg. H-iloo. Eerv. verm G-o-’tenwillink, cactussen. eerste plaats beoogt te zjjn een grootschc hulde aan de nagedachtenis van Paus Leo XIII en zjjn roemrijken zendbrief Re rum Novarum". De beteekenls van het congres reikt echter veel verder, zoodat het in we zen een sterk sprekend politiek karakter zal dragen, omdat men Regeerlng en Parle ment wil doen blijken, wat ze van de kath. arbeidersbeweging kunnen verwachten; te meer blijkt dan nog de belangrijkheid van dit congres, wanneer het wordt bezien in verband met de huidige economische omstan digheden. De eerste der drie eischen, die naar voren zullen komen op het congres, is die van wettelljke regeling der werkloosheldszorg. Een tweede elsch is verbetering van de ouderdomsverzekering. Ten derde is het de elsch van bedrijfs organisatie, welken het congres op den voorgrond zal stellen, de elsch, dat de arbei dde: medezeggenschap over het werk van zjjn handen krijgt, zooals b.v. de bedrljfs- raden van het wetsontwerp van minister Verschuur bedoelen. Verder worden nog de Rjjkskindertoeslag, de wettelljke vacantieregeling enz. te berde gebracht, doch op den voorgrond worden deze niet geplaatst. de martelaars daar, door heel het gepeupel bespot, en bijna geheel ontkleed, terwijl de dronken Lumey en zjjn kornuiten de marte laars dermate met boomtakken bewerkten en mishandelden, dat zjj, geheel van bloed bedropen, zelfs voor hun bekenden en de burgers van de stad totaal onherkenbaar waren zoodat dezen zich zelfs in hun persoon vergisten. Maar het hooge uur der beproeving moest nog komen, en nu reeds was er geen gedaante en geen schoonheid meer in hen. In verband hiermede en gelet op de schaamtelooee wrpedheld, waarmee dezs priesters zoowel vóór als na hun dood wer den achtervolgd, mogen wjj wel als onze meening uitspreken, dat een volledige en gedetailleerde beschrijving van hun martel dood, zooals Estius en anderen ons hebben nagelaten, moeilijk aan iedereen In handen kan gegeven worden. Onder zulke tormenten nu als menschen blijmoedig den dood en tot op het critleke uur geei

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 13