ONS LAD i I ■‘I r I' I? r r Nf fii ïi AUTARKIE 1 o ftl o O dit nummer bestaat uit twee bladen DONDERDAG 20 0 UGUSTUS 1931 0 f40 0 De watersnood in China VOORNAAMSTE cffEUWS REKENPLICHTIG? l, 7. Yx 4 TELEGRAFISCH WEERBERICHT i' Het Lorentz-monument 1 JOH. LAUWERS PAYGLOP 1 - ALKMAAR 0 VHF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 1M 1W oil verlies van *a anderen vinder ‘i De ramp van de „Noordpool” De vergiftigings verschijnselen te Goes 13000.. f 750.- taarw 250.. «tys1125.- t so.- ar MN6IFTE BOET, OP STRAFFE H6 ÏERL1E8 H6 ALLE BECHTEI,-SMCBIEOEII OITERLUO ORIEMML KIER ER TWIWTIG URE» SA HET OMHUL Gevechten nabij de stad Gibara i o 1 B Men spreekt van 500 dooden voor De vergifUgingsveTschtynaalen te Goea. Stern de eenige oorzaak Het Hongaareche kabinet afgetreden. Prinoipieele overeenstemming vkart zich heeft aangesloten. De „Graf Zeppelin” boven Engeland De terugreis aanvaard zeildoek, met houten Barometerstand 9 uur tul: 7-55. Vooruit, Ongeval vrtj goed afgeioopen Ex-koning Alfonso in Rotterdam Pater Bonaventura Rengs Op doorreis naar Engeland Rengs, Woldemaras voor de rechtbank millioen 1250 Z(Jn verdediging. Ontstaan door bedorven voedsel Uit den trein gevallen van tegenover, dat het ver- Een noodlanding Poolsch militair vliegtuig neergestort Vier inzittenden gedood De macht in Marokko Bedrijfsradenwet Dierenmishandeling groote rechten Het Lorentz-monument te Arnhem zal 9 September worden onthuld. Graaf Karolyi Hongaarsch kabinetsforma teur. DONKEREKAM ER-LAMPEN electr. en petroleum Dagelijks honderden nieuwe slachtoffers Nederlandsche in Tirol omlaag gestort Uitspraak van den Raad de Scheepvaart i i BUREAU: Telefoon: Aanneming van het ontwerp-Verschuur te wachten? t Strijd tegen communistische elementen te verwachten Frankrijk en Rusland zouden een nlet-aan- valsverdrag sluiten. Financleele moeilijkheden in Egypte doer daling van kateenprtje. Honderdjarig bestaan van den Itallaan- schen Raad van State. st ag ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar L— Voor buiten Alkmaar LM Met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Tweede uitkeering van de verzekerings maatschappij Hevige gevechten nabij Glbara. .900 dooden? De uitvoer van Weatlandsche groenten en fruit naar Duitschland. Geen salarisverlaging voor de RiJkseunb- tenaren; inkrimping van de rijksbjjdrage la het InvaUditeitefonda. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.45 uur. Uitspraak van den Raad voor de Scheep vaart inzake de ramp van de «Noordpool". tö nel len ier st- an as. en, lat !:p De brand van het Nederlandsche paviljoen NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Na het jaar 2000 zal de wereld weer primitief worden Kolonel Lindbergh en zijn vrouw, die per vliegtuig een vlucht maken van New York naar Tokio, via het Poolgebied, hebben ten gevolge van mist en de vallende duisternis gisteren een noodlanding moeten maken, op ongeveer 150 M. afstand van het onbewoon de eiland Ketoljima, dat deel uitmaakt van de Koerlllengroep. Lindbergh heeft draadloos gemeld, dat hij niet in nood verkeert. hebben als de blanken, dat ziet deze bou wende journallst-philoBoof-fatalist niet in. Hf) vindt de uitbuiting der koloniale volke ren uitstekend. Hij verdeelt de menschheld in „baas” en „knecht". Hij kent geen soli dariteit der rassen. Spengler is zóó ouder- wetsch, dat hij gog leeft in een tijd, toen men de menschen als zaken beschouwde. De 2000 jaartjes Christendom ziet deze indus trie-philosoof over bet hoofd. Hjj heeft deze verslapen. Vrijdagochtend wordt In de haven van Rot terdam verwacht het s.s. „Viceroy of India” van de P. en O. Line. Aan boord van dit schip, dat onder leiding van Thos. Cook, een toeristenreis naar Noor wegen en Zweden gemaakt heeft, bevindt zich ex-koning Alfonso van Spanje, die zich als Duke of Toledo heeft laten inschrijven en de geheele reis heeft meegemaakt. Het schip zal te Rotterdam des morgens om acht uur aankomen en ligplaats nemen In de IJselhaven bij de loods van de Royal Mail. Het bezoek aan Rotterdam zal echter slechts weinige uren duren. Om twee uur s middags reeds vertrekt men weer, thans naar Southampton. Voor de passagiers wor den In dien tijd nog verschillende uitstapjes georganiseerd, o.a. naar Den Haag. Omtrent de plannen van den ..Duke of Toledo" voor die uren is niets bekend. Het Britsche kabinet heeft gisteren bUna 9 uur vergaderd. Naar verluidt, is het kabi net tot overeenstemming gekomen ten aan zien van de opstelling van een programma Inzake het In evenwicht brengen der be groeting Geen beslissing is genomen ten aanzien van de Invoering van een algemeen tarief. Het kabinet heeft voorts beraadslaagd over het rapport der bezuimglngscommlssie. De vlucht van het echtpaar Lindbergh ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels LM: elke legwl amk-ï f 6*25. RECteAME per regel 475 voer de eerste pagina; vos» de overige pagina's f 6.50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" b(j vooruitbetaling per plaatsing f 0.80 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 0.11 Een arrestant die.™ glas at J” Gisterenavond hebben wij de namen ver meld van de voor- en tegenstemmers in den Hoogen Raad van Arbeid betreffende het voorontwerp-Bedrlifsradenwet, waarover Mi nister Verschuur den Raad om advies had ge vraagd. De „Volkskr.” knoopt aan die namen een conclusie vast en meent, dat, wanneer men de stemmen van voor- en tegenstanders te gen elkaar weegt, aanneming van het ont werp-Verschuur „dat wjj reden hebben te verwachten” door de Tweede Kamer zoo goed als zeker mag worden geacht. Dit kringen vooral leger In Marokko volkomen is gedemorali seerd. Men zegt zelfs, dat de Spaansche soldaten min de inboorlingen wapenen hebben ver kocht, terwijl het als al gemeen bekend mag worden geacht, dat Marokko een broeinest it van communistische agitatie. Kolonel Macla verklaarde gisteren, dat, als de geruchten waar zouden blijken, men rekening zal moeten houden met een hevigen strijd om de macht in Marokko. De Zeereerw. pater Bonaventura r. die te Voorschoten het trtduym voor de Ma- ria-Congregatle leidde, werd na een gehou den predikatie plotseling onwel. Zjjneerw. is het Heilig Oliesel toegediend. Naar wjj vernemen, heeft het bacteorolo- glsch onderzoek uitgewezen, dat de vrouw en de kinderen van C., die In het gasthuis te Goes zijn opgenomen, lijdende zijn aan para- typhus. De medici zijn van meening, dat men hier Inderdaad heeft te doen met voedselvergifti ging, vermoedeljjk van vleesch, bouillon of melk. Inmiddels is het aantal patiënten uit dat gezin nog toegenomen. Op één na zijn thans allen in de barakken voor de besmette- Hjke ziekten opgenomen. Hun toestand Is niet direct levensgevaarlijk meer. Labour Partij zelf, die heden hun voorstellen zullen formuleeren. Aangezien men van de oppositiepartij geen tegenstand te wachten is de conservatie ven hebben als voorstanders van protectie *n dergelijken maatregel altijd bepleit kan men vermoedelijk vandaag nog niet op een beslissing rekenen, aangezien de generale Raad van het Vakvereenlglngscongres zich ongetwijfeld nog niet zal vastleggen doch de door dezen raad In te dienen voorstellen eerst zal willen voorleggen aan het congres der vakvereenlglnven. dat op 7 September a.*. te Bristol bijeenkomt. De politie te Oostburg stelt een onderzoek In naar de daders van een ergerlijke dieren mishandeling. Een in een welde loopend var ken zijn met een scherp voorwerp drie zware buikwonden toegebracht waardoor het «Her moest worden afgemaakt. Het vleesch werd afgekeurd. Uit Havanna wordt gemeld, dat nabij de stad Glbara In de provincie Oriente een ge vecht heeft plaats gehad van grooteren om vang dan tot nog toe het geval is geweest. Volgens berichten van regeeringszDde. zou den de rebellen na hevige gevechten in de straten van Glbara de stad hebben moeten ontruimen met een verlies van 500 dooden De opstandelingen hadden versterking ge kregen van ruim 100 man, die met het sa ..Frederick Wfllam 11” uit de V. 6. waren gekomen en op Cuba waren geland De re geerlngstroepen zouden vooral dóor het ge bruik van eenige bombardementsvliegtuigen den opstandelingen belangrijke verliezen hebben toegebracht, o.a. zouden zij de ..Fre derick William II’* door middel van een bom uit een vliegtuig tot zinken hebben gebracht. Doch dit is waarschijnlijk geschied, nadst de versterk<ng der opstandelingen bestaande uit Poolsche, Dultsche, Amerikaansche en Mexicaansche artillerie, reeds was geland In totaal zouden de regeerlngstroepen 2 3000 man sterk zijn geweest, tegenover slechts 800 man opstandelingen, waarvan dan 500 zouden zijn gesneuveld. De overige zouden in het gebergte zijn gevlucht, terwijl de regeerlngstroepen slechts 2 dooden en één gewonde zouden hebben. De regeerlngstroepen maakten 57 machi negeweren en een groote hoeveelheid muni tie bult. De Cubaansche regeering te Havan na heeft een strenge perscensuur doorge voerd. waardoor de berichtgeving omtrent de gebeurtenissen op Cuba niet geheel door komt. Het bericht, dat een hevig gevecht tusschen regeerlngstroepen en opstandelin gen heeft plaats gehad, waarbij 500 dooden zijn gevallen, wordt bevestigd, doch volgens andere berichten waarin deze bevestiging doorkomt, zou het verlies zijn geleden aan de zijde der regeerlngstroepen en zouden de opstandelingen de overwinning hebben ge boekt. Omtrent de juiste toedracht verkeert men hier In het onzekere. 4» Engeland voor Alle «bonnes op dil blad lijn ingevolge de veriekcringsvuorwe.rdcn Men ongevallen versekerd voor een der volgende uiikeermgen Er doen te Madrid geruchten de ronde, dat de bekende leider van den opstand in Marokko, Abd-el-Krlm. van het eiland Reunion, waar hij geïnterneero was. zou zijn ontvlucht, en dat hij een nieuwen opstand tegen Spanje In Marokko voorbereidt. gerucht heeft in republlkeinsche groote bezorgdheid veroorzaakt, omdat het Spaansche bezettings- Hoogste barometerstand 763.6 te Akureiri. Laagste barometerstand 7405 te HoUyhead. Verwachting: Matige, tijdelijk wellicht krachtige. Zuidelijke tot Zuid-Westelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien met kans op on weer, iets koeler. De befaamde Industrie-philosoof en jour nalist Spengler heeft een werk uitgegeven: De mensch en de techniek. Hardvochtig in zjjn heldensch fatalisme hamert hij er op los. De catastrophe zoo zegt hij staat voor de deur. Na het jaar 2000 zal alles uit zjjn. Toont slechts bij het einde uw gansche grootheid: .Houdt het uit, zooals die ro- melnsche soldaat, wiens gebeente men In Pompei op post vond voor de poort. Men vergat hem af te lossen bij de uitbarsting van den Vesuvius". De oorzaak van het komende onheil is. dat wi) de kleurlingen onze techniek leerden kennen. De wraak der koloniale wereld is op komst. Zij is er reeds. De kleurlingen druk- ken de loonen, de kleurlingen (ook de Rus sen rekent Spengler daaronder! hebben zich geïndustrialiseerd; de blanken staan mach teloos tegenover deze concurrentie. Wat, wanneer de kleurlingen ons zullen hebben uitgehongerd? Dat is net einde. De techniek heeft dan een einde genomen. De wereld zal weer primitief worden. Het gras zal groteien op de ruïnes van de financleele pa leizen. Dat de kleurlingen even Terug In Friedrichshafen. Het luchtschip „Graf Zeppelin” is heden morgen vroeg tegen 6 uur van zijn tocht naar Engeland te Friedrichshafen terugge keerd en om 6.35 onder stroomenden regen vlot op het terrein der luchtschepenwerf ge land. Waarschijnlijk zal het luchtschip In den loop van den morgen weer opstijgen voor een vlucht boven Zwitsersch grondge bied. Onthulling op 9 September ax Tusschen het Goudsche Rijpad en de spoorbrug over de Gouwe te Alphen aan den Rijn viel gistermorgen een acht-jarig meisje uit een extra-trein die een circus vervoerde Hoe het ongeval zich heeft toegedragen, is niet met zekerheid komen vast te staan. In den trein bleek niemand lets van de plot selinge verdwijning van het meisje te hebben bemerkt. Het hulpgeroep hoorden eenige In de na bijheid werkende metse’aars. die het meisje vrijwel ongedeerd aantroffen, bericht het „Hbld”. Zij werd naar het station gebracht, van waar zij later naar Leiden is vervoerd. Het bleek een dochtertje te zijn van een der le den van het personeel van het circus. HOF 6. ALKMAAR Administratie No. 433 Redactie No. 633 Mevr. L. van B. uit SchoondUke, die met een Nederlandsch reisgezelschap In net grensstadje Kufsteln In Noord-Tlrol eenige dagen vertoefde, heeft bij een tocht naar het bergmeer een ongeluk gehad, dat nog betrekkelijk goed Is afgeioopen. BU de bestijging van den weg naar het bergmeer wilde mevr. Van B. op een be paald punt van het uitzicht genieten. Zl) leunde, meldt de „Tel.”, tegen een houten hek Jangs den weg aan. De leuning brak echter plotseling af, zoodat de dame langs de steile berghelling een eind In de diepte stortte. Zij liep daarbij verschillende ver wondingen op. die echter niet van ernstlgen aard bleken te zijn. Men wist haar te be reiken en haar per auto naar het hospitaal te vervoeren. De 10 procent tariefhefflng op den Invoer. In de gisteren gehouden kabinetszitting waaraan alle 21 ministers deelnamen werd ten aanzien van de meeste bezuinigingsvoor stellen in principe volledige overeenstem ming bereikt. Slechts ovefr het voorstel om op den invoer van een groot aantal waren een tarief van 10% te heffen kon geen over eenstemming bereikt worden omdat sommige ministers van meening waren, dat deze maatregel vergaande gevolgen zou kunnen hebben. Kaar verluidt zou vooral de Kan selier van de Schatkist. Philip Snowden, als principieel vrljhandelaar zich tegen deze maatregel hebben verzet. De Minister van Handel, Graham, zou zich echter voor den bijzonderen druk der omstandigheden heb ben gebogen. Henderson, als lid der bezulni- gingscommlssie, geeft den voorkeur aan het kleinere kwaad van een douanetarief boven een beperking van de sociale maatregelen. De beslissing zal daarom grootendeels afhan gen van de houding zoowel van de opposl- Steun van de Ver. Staten. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft 100.000 dollar bestemd voor de slachtoffers der overstroomingen bij Hankou. Het geld zal door bemiddeling van het staatsdeparte- ment ter beschikking worden gesteld van den Amerikaanschen consulgeneraal te Han kou die voor de verdeeling zal zorgen. Langdurige zitting Britsche Kabinet De „Graf Zeppelin” is na zijn rondvlucht boven Engeland. Schotland en Ierland gis teravond om 6 uur voor de tweede maal boven Londen verschenen en kort daarop op bet vliegveld van Hamworth geland. Het weder was tijdens de vlucht zeer mooi zoodat het luchtschip laag heeft kunnen vliegen. Nadat dr. Eckener en een bestuurslid van Master of Sempil, welks leden den tocht boven de Britsche eilanden hebben mede gemaakt, het woord hadden gevoerd. Is het luchtschip om 7 uur 35 weer opgestegen voor de thulsvucht. De Zepp" vloog om 19 u. 45 nog boven da tie als van de vakvereenlglngen en van de city en verdween vervolgens in WestelUze richting. Gisteren werd het verhoor van Woide- maras voortgezet Woldemaras tracht steens weer met nieuwe sensatloneele onthullingen té komen over Intriges, die tijdens zjjn ambtsperiode tegen hem op touw zouden zijn gezet. Hf) beweerde oa. dat de vroegere minister van Binnenlandsche Zaken, Mus- telkis dadelijk na den aanslag gedaan had weten te krijgen, dat hij, Woldemaras, voort durend door spionnen gecontroleerd werd. De organisatie ..De Ijzeren Wolf” zou met steun van den staatspresident gevormd zijn. De president verbood Woldemaras over deze oi- ganisatie, zoowel als over het eerste deel van de acte van beschuldiging te spreken, waarop Woldemaras antwoordde, dat de acte van beschuldiging zelf mededeellngen over ,X>e lazeren Wolf” bevatte. Hij protesteerde er. tegen, dat hij' In tegenstelling tot de gel dende regeling bij strafprocessen zonder een voorloopig verhoor te hebben ondergaan op de beklaagdenbank was gezet, wat men slechts deed ter bereiking van het doei, nl hem onder alle omstandigheden in ae gevangenis te krijgen. In antwoord op een vraag deelde Woldemaras mede, dat hij, in- dlen hij geen gevangenisstraf zal moeten ondergaan. Lithauen' zal verlaten en zien waarschijnlijk voor goed In Frankrijk zal vestigen. Het aantal bij de overstroeming omge komen personen stijgt dagelijks met hon derden, en Hankow alsmede de Inwoners van andere plaatsen aan de Jangtse-kiang leven in de vrees, dat de verschrikking van epidemieën zich zal komen voegen bij die van den watersnood. De Chlneezen vluchten naar Shanghai en de stoombooten zijn propvol Japanners, die met vrouw en kinderen hun woonplaats verlieten. Gisternacht is in de nabijheid van bet mi litaire exoercitleterrein Gruppe bij Grau- denz (Polen) een ernstig, ongeval gebeurd. Een militair vliegtuig bemand met vier personen, heeft waarschijnlijk een noodlan ding willen maken en kwam daarbij terecht op den stal van een landgoed. Er volgde een explosie, waardoor bet vliegtuig in brand vloog. De vier Inzittenden kwamen in de vlam men om. Ook het stalgebouw vatte vuur en twee arbeiders, die In den stal sliepen konden slechts met moeite gered worden. Zij liepen echter ernstige brandwonden op. De stal en het zich daarin bevindende vee werden een prooi der vlammen. Frankrijk voor 520 millioen mark; Holland voor 560 millioen mark; van Italië voor 360 millioen mark; Tsjecho-Slowakije voor 355 mil Hoen mark. Daar stond kocht aan: Engeland voor 1220 millioen mark, Holland voor 1200 millioen mark; Frankrijk voor 1150 millioen mark; de Vereenigde Staten voor 685 mil lioen mark; Tsjecho-Slowakije mark; Italië voor 485 millioen mark. WIJ spreken nu nog maar niet van de groote rol, die Duitschland evenals Holland speelt als transltoland, dat is als doorvoerland voor verschillende waren, waarvan ook vele verdiensten en Inkomsten het gevolg zijn. Een land kan zich tegenwoordig niet meer vrijwillig isoleeren. Daarom is het geroep door sommige Duitschers naar autarkie dwaasheid, maar toont ook eens te meer aan. hoe nauw het lot der volkeren aan elkaar is verbonden. Er is in Duitschland ii nd met de daar heerschende gela*,, ,^s een nieuw slagwoord in de mode geko men: AUTARKIE. Het beteekent, dat Duitschland zichzelf moet trachten te helpen. Als wij voor geen mark waren meer uit het buitenland betrekken, zoo rede- neeren sommige Duitschers. dan hou den wij jaarlijks op die manier 15 mil liard mark en nog meer binnen onze grenzen. Misschien zullen wij dan ook iplnder aan het buitenland verkoopen, geven zij toe, maar de buitenlanders hebben veel meer Dultsche waren noo- dig dan wij buitenlandsche. Het over schot zal ruim voldoende zijn om spoe dig onze schulden te betalen en dan kan er een betere tijd voor ons aanbre ken. Autarkie beteekent in den hier be. doelden ekonomischen zin, dat een land zich zelf bedruipt, dat het alles fabri ceert 5»t het zelf noodig heeft en ook niet meer produceert dan het gebrui ken kan, zoodat dit land noch den in voer, noch den uitvoer van producten noodig heeft. In allen ernst wordt dit denkbeeld door enkele Duitschers geventileerd. De„Vorwarts” spot niet onaardig met deze volkshuishoudkunde door te herinneren aan den oorlogstijd. Toen bestond er door de blokkade in Duitsch land een toestand, die ideaal overeen komt met wat de voorstanders van autarlrle wenschen. Dat beteekende echter, zegt het blad, voor het Dultsche Volk: Hemden van papier, die in de wasch uit elkaar vielen. Schoenen van zolen. Afgeschroefde koperen deurknoppen, raamhandvatten en kacbelornamenten. Gerst In plaats van koffie. Eikenbladeren in plaats van tabak. Chocolade vervangen door een „och- tenddrank” (ondefinieerbaar). Brood (aangeiengd met klei en aard appelen! op broodkaarten. Vleesch. aardappelen, eieren enz. in onvoldoende hoeveelheden op bons. Boter en margarine, In hoeveelheden mui maximaal 99 gram per week. Zeep vervangen door leem. Eiken dag marmelade op het brood, vervaardigd uit afval van fruit en knol len. Inderdaad Is het in onzen tegenwoor- digen tijd niet mogelijk meer, dat een Staat, en dan nog wel een Staat in het hartje van Europa, zich In zichzelf opsluit, van andere landen vervreemdt en probeert het met zichzelf alleen te stellen. Zelfs de Vereenigde Staten, die overigens zooveel natuurlijke hulpbron nen hebben en het er ook stelselmatig op toeleggen om onafhankelijk te zijn van andere landen, zien er geen kans toe, zonder aan de bewoners van de Vereenigde Staten zeer onpleizierige opofferingen te vragen. Duidelijker nog wordt de onderlinge afhankelijkheid der volken, wanneer men eens nagaat wat Duitschland in- en uitvoert. Duitschland kucht in 1930: van de Vereenigde Staten voor 1305 millioen mark; van mark; van van De Raad voor de Scheepvaart heeft gis teren uitspraak gedaan met betrekking tot het stranden en verloren gaan van het stoom vlsschersvaartulg „Noordpool", IJM 132 op de Oostkust van Schotland, waarbij alle opvarenden zijn omgekomen. De Raad Is van oordeel, dat deze droe vige ramp, waarbij de geheele bemanning het leven heeft verloren een gevolg ia van den storm en dat verder niets met zeker heid kan worden vastgesteld. Er was een ervaren schipper aan boord en de uitrusting van het schip was volkomen in orde. Er bestaat dan ook geen aanleiding om de ramp toe te schrijven aan onjuiste naviga tie of aan een onvoldoenden staat van uitrusting van het schip. De Raad gedenkt hier met dankbaarheid de deelneming, welke deze ramp zoowel in het buitenland als hier te lande heeft ge wekt. en in het bijzonder ook de daad van piëteit van de Vereenigde Exploitatie Maat schappij te LJmulden, die een schip heeft disponibel gékteld. waardoor het mogelijk was dat de slachtoffers, die zijn terugge vonden hetgeen ten slotte met allen het geval was In vaderlandschen bodem kon den worden begraven. Voor den aanvang van de behandeling dezer zaak heeft de voorzitter namens den Raad aan deze gevoelens uiting gegeven vzaarbU de Hoofdinspecteur voor de Scheep- voor 530 millioen Zooals In leder bedrijf, moet er na tuurlijk ook in den Staat orde zijn wat betreft het rekenplichtlg beheer van de gelden, die men onder zich heeft. Dat Is voor ieder duidelijk, maar de re geling daarvan blijkt In onze staatshuis houding niet eenvoudig, als men ten minste kennis neemt van de zeer uit voerige Comptabiliteitswet 1927. Het Is vooral de Algemeene Rekenka mer, die dit ondervindt. De hoogleeraren bij de verschillende Inrichtingen van hooger onderwijs ont vangen van de studenten' bijdragen ter goedmaking van mogelijk aan te rich ten schade aan Rijkseigendonjmen. Dit zijn de z.g. waarborgfondsen, die het karakter dragen van gelden In ’s Rijks schatkist gedeponeerd en als zoodanig aan het toezicht van de Rekenkamer onderworpen. Sedert 1928 wordt daar aan door alle faculteiten voldaan, alleen de geneeskundige faculteit van de Rijksuniversiteit te Leiden weigert tot heden te voldoen aan de opdracht van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, om gegevens over dit fonds te verstrekken. In drie jaren tijd Is de Rekenkamer daarover nog niet tot overeenstemming kunnen komen en wisselt men maar voortdurend brieven. Men vraagt zich af of er In het land geen gezag is. dat iets sneller uit kan maken of men re* kenplichtig Is of niet en dat een facili teit dwingen kan tot verantwoording. Aardiger Is echter de puzzle of een gezagvoerend pontwachter een reken plichtlg ambtenaar is. We zullen nu de rij kspontveren te Hedel, Veere, Vlanen en zelfs Kelzersveer, dat dezer dagen toch wordt opgeheven, laten rusten, maar ons slechts bepalen tot het Moer- dijksche veer. Dat Is voor wat de veren betreft weer eens iets anders dan klach ten over opstopping van automobielen enz. De gezagvoerende pontwachtW aldaar is een rljxsambtenaar, staande onder het departement van Waterstaat en ontving zoowel in 1928 als In 1929 van het publiek per jaar ongeveer 160.000 gld. aan overzetgelden. - De Rekenkamer beweert nu, dat deze gezagvoerder, die zooveel rljksgelden ontvangt en In de schatkist stort, na dat hij daarvoor kaartjes heeft afgege ven, een comptabel ambtenaar is en zelf rekening en verantwoording moet doen. Naar wij meenen, Is de Minister van Waterstaat het daarmede eens, maar de Minister van Financiën deelt deze opvatting niet. De gezagvoerder stort de gelden op de girorekening van den ontvanger der registratie en domeinen en deze oefent, op last van den minister, ook contröle uit en daarom is deze, volgens dien bewindsman, rekenplichtlg. Een feit is het, dat hierdoor voor dien ontvanger meerder werk geschape i wordt. De ge zagvoerder verantwoorat eerst de gel den aan den ontvanger, aan wien hij als ambtenaar onder Waterstaat niet ambtelijk ondergeschikt is en deze ver antwoordt zich weer tegenover de Re kenkamer. Voor de door den ontvanger uit te oefenen contröle Is zelfs een afzonderlijke controleur benoemd, uit sluitend daarvoor aangesteld. Ieder buitenstaander zou natuurlijk direct uitmaken, dat de pontwachters. die het geld ontvangen en afdragen, rekenplichtlg zijn, maar onze ambtelijke organen denken er anders over. De gezagvoerders voeren het zelfstandig beheer, maar omdat er nu een extra ambtenaar tusschen geschoven is, wat volkomen overbodig geacht mag worden, Is deze gezagvoerder, die per jaar 160.000 gld. ontvangt, niet rekenplichtlg volgens Financiën, maar de ontvanger. Men vraagt zich wel eens af, wat al die departementen toch te schrijven hebben. Hier Is nu een onderwerp, waarover men reeds maanden van ge dachte wisselt, natuurl 'k op papier. Het zou immers niet amb èlijk zijn, als men In eén bespreking dadelijk zou uitmaken wat men onder rekenplichtlg in Nederland te verstaan heeft en voor al als daardoor, zonder gevaar voor 's Rijks schatkist, nog een controleur overbodig werd. Het Lorentzmonument In het park ..Sons- teeck" te Arnhem zal 9 September as des namiddags te 3 uur namens H. M. de Koningin door H. K. H. Prinses Juliana worden onthu d. Dr. J. Th. de Visser, oud Minister van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen. voorzitter van het nationale Lo- rentzcomlté en Proiessor Dr. Fokker te Lei den zullen het woord voeren, waarna het monument door den burgemeester van Arn hem namens de gemeente zal worden aan vaard. D« plechtigheid wotdt opgeluisterd door koorzang van schoolkinderen en door 1 stellig de Arnhemsche Orkest Vereeniging. F11”*1 De afwikkeling van de schadevergoeding in verband met den brand van het Neder landsche Paviljoen Is uit den aard der zaak omvangrijk en tljdroovend. Zooals men weet, had de verzekering on- mlddellljk een eerste uitbetaling gedaan waardoor het commAfearlaat van de ten toonstelling de beschikking kreeg over drie millioen francs voor den herbouw. Thans verneemt de dat een tweede uitbetaling is geschied, welke wederom drie millioen francs bedraagt. - a* Dezer dagen deed zekere 8.. uit Hilver sum, zich op de Blaricumsche kermis zoo danig te goed aan geestrijk vocht, dat hij onder den invloed van sterken drank huis waarts reed. Al zwaaiend en slingerend in Laren gekomen, werd hjj door één der sur- veilleerende agenten aangehouden en in ver band met het gevaar, dat hij voor het ver keer opleverde, verzocht mede naar het bureau te gaan, meldt de .Tel.” De kermlsvlerder, die dit verzoek aller minst vriéndelijk vond, pleegde heftig ver zet. Ten slotte werd hij toch In het politie bureau te Laren binnengebracht. Men trachtte hem te kalmeeren met wat water Na eenig water uit een glas te hebben ge dronken, beet 8. plotseling een stuk van bet waterglas af en slikte dit door. OnmiddellUk is hü Ob'"— behandeling v.>n dr. Hoitmann gesteld. I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 9