q^innenlandsch Nieuws I Voor de Huiskamer Kalenderblaadje I I I v I STOOMVAARTLIJNEN RADIO-OMROEP Het Concert I I e v I I ♦29 A De begroeting Een tegenspraak. 1 Een profijtelijke professie te Buenos Voorstel van 30 te Een onderhond met mr. Bekker n. New- van (bariton), naar n. C Opheffing van „De SoeMst*'. J»3 Lissabon naar Ter deelneming aan een familiefeest kapel berichten In de raadszitting doodgebleven Ned. Roomsche Reisvereeniging Kurort in Zwitserland. 9 De nieuwe G.G. Heeft stek te Marseille ingeschcept. d a i i De oppositie in de S. D. A. P. gemuilkorfd toont bezoek HOLLAND—OOST-AZIë-LLIN. NI AS (uitr.) 20 Aug. van Hongkong Yokohama. >VRi&rsE>&rs2 z c 1 I De Koningin-Moeder te Burgsteinfurt ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN. ALPHARAT (thuisr.) 20 Aug. van Mon tevideo. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. ANTENOR, Japan naar Rott., 19 Aug’ v. Colombo. POLYDORUS, 20 Aug. van Cuxhaven n. Batavia via Breinen-Amst. VENEZUELA 20 Aug. van Curacao naar Porto Cabello. l den Bergh zonder practisch nut? J V 1 I I S I wijding 10.50 Berichten 12.20 D. Donaldson (mezzo-sopraan), T,l« d 1 k i v b E c F b b o v o V h d Oym- Orge lepel Concert. HOLLAND—BRITSCH-INDIë-LIJN. HOOGKERK (ultr.) 21 Aug. Perlm gep. Een socialist die geen lintje, maar wel f 5000 accepteerde HILVERSUM, 1875 M. Algemeen pro gramma 6.457.00 Gymnastiek 7.30 7.45 Gymnastiek 8.00 Gramofoonpl. HOLLAND—AUSTRALIë-LIJN. AREND6KERK (thuisr.) 21 Aug. te Ham burg. TANIMBAR (uitr.) 20 Aug. Perim gep. TOWALI (uitr.) 21 Aug. te Sydney. Het denkbeeld, volgens hetwelk de ma ximale rente dusdanig moet zijn, dat een redelijke winst bij degelijk beheer nog be reikbaar Is, achtten deze leden een zeer goede oplossing, welke de afdoende beteu geling van den woeker in hooge mate zal kunnen bevorderen. Zooals dezerzijds reeds werd gemeld, zal ,JDe Socialist”, het orgaan van den linker vleugel der SDA.P. worden opgeheven. „Het Volk” meldt nu, dat een en ander Is geschied na samenspraak tusschen partij bestuur en oppositie. Van de zijde van het bestuur der 8DA.P. waren aanwezig de heeren: J. F. Ankersmit, E. Boekman, J. Oudegeest, F. M. Wlbaut, C. Woudenberg; voor „De Socialist”: E. Flm- men, J. de Kadt, J. Nunes Vas, J. H. Olden- broek en P. J. Schmidt. Op den laten October as. zal verschijnen het eerste nummer van een weekblad, ge naamd „De Soclaal-Democraat". een uitgave van de Partij, bestemd te zijn een orgaan, waarin op uitvoeriger wijze dan in de socia listische dagbladpers mogelijk Is, alle vraag- politiek en «e- Een opstel van Kareltje In het stadje Burgsteinfurt was gisteren druk in de weer met het 1 Gisteren heeft Jhr. mr. B. C. de Jonge zich te Marseille aan boord begeven van de „Patrla” van de Rotterdamsche Lloyd met bestemming Batavia; aldus meldt Havas. De De Ned. Roomsche Reisvereeniging heeft in verbinding met de Zwitsersche „Katholischer Helse- und Verkehrsvereln” de gelegenheid opengesteld voor de leden der Vereenlging met hun famillën. eventueel ook voor andere Katholieken, om op zeer gunstige voorwaar den eenlgen tijd door te brengen In het Zwitsersche bergland. De Inrichting, waarover de vereenlging de beschikking heeft gekregen, is gelegen in Amden en heet Kurhaus en Erholungsheim Bergruh. De plaats ligt op een hoogte van 900 boven den zeespiegel en 500 M. boven de Walensee. Vanuit Zürich bereikt men per spoor in een uurtje het station Weesen en dan gaat men per auto de bergen in naar Amden. Het plaatsje la zeer mooi gelegen met uitzicht op de Walensee en het gebergte; in den omtrek kan men vele grootere en klei nere wandelingen maken. Amden is bekend als station voor de win tersport; er is gelegenheid voor sledevaarten en sklsport Het is zelfs mogelijk onafgebro ken met een slede te glijden van de boven ste bergrug tot aan Weesen. Bergruh is een eenvoudig, doch zeer goed Tijdens de gecombineerde raadsvergade ring, die gistermiddag te Leldschendam ge houden werd, is het Chr.-Hist. raadslid der gemeente Stompwijk en Veur, de heer A. L. J. Schmal, plotseling doodgebleven. De over ledene, die 13 Maart 1869 te Voorburg werd geboren, was aan het einde van zijn vier jarige zittingsperiode en werd voor kort her kozen. De burgemeester van Stompwijk en Veur hief de vergadering onmiddellijk na dit tra gisch sterfgeval op. Voor hedenavond is een •poed vergadering bijeengeroepen, om den overledene te herdenken. een aangenamen indruk van Frankrijk te hebben opgedaan. Vooral ook de tentoon stelling te Vincennes had groeten indruk op hem gemaakt. 'heeren C. J. van der Waarden, consul en Jhr. Th. Th. Flugl van Aspermont, vice- consul, benevens de heer Ruys, agent te Marseille van de Rotterdamsche Lloyd, de den den nieuwen G.G. uitgeleide. Bijzijn vertrek verklaarde jhr. De Jonge een aangenamen indruk van Frankrijk te EMZETCO LIJN. JONGE ANTHONY, Carthagena n. Lon- den-Rott., pass. 20 AUg. Flnisterre. JONGE JACOBUS 20 Aug. van Toulon naar Genua. JONGE JOHANNA, Rotterdam naar Pal ma, pass. 21 Aug. Ouessant. mij gevraagd, of ik het mooi vond en toen heb ik gezegd: ,4a, en hoe lang duurt t nog?" Maar toen was *t al uit. Daarna was het pauze, en toen heeft me vrouw Meier niet gepraat, omdat ze zoo erg onder den indruk was en wij gingen naar buiten en toen heb ik drie porties ijs gegeten, dan was de avond tenminste niet heelemaal verloren. Toen kwam het laatste nummer en dat was een symfonie van Beethoven, die bij ons thuis dood boven de plano hangt. Het waren drie deelen en ik heb gehoord: eerst het dienstbodenvraagstuk en dan hoe de fa milie Meier 's zomers uitgaat naar bulten en toen nog ééntje over mevrouw Muller, die twee rijen voor ons zat. Eén stuk was erg mooi, en toen heb ik in 't programma geke ken en dat heette andante con motor. Toen was t concert uit en ik was blij, dat ze niets toegegeven hadden. En op de trap hebben de menschen verschrikkelijk gedrongen en ge schopt, omdat de muziek zoo verzachtend op het menscheljjk gemoed werkt. En omdat er bij de garderobe zoo’n verschrikkelijk ge drang was, heb ik de gelegenheid gebruikt, om mevrouw Meier op haar teenen te trap pen, fortissimo, omdat ze daar het meeste van hield. Thuis vroeg vader, hoe 't geweest was, en als ik erg ijverig was, mocht ik muziekmees ter worden. En ik vond het toch maar een geluk, dat ik niet ijverig ben. En nu moet ik eindigen, want ik moet me nog een beetje oefenen in t fagot nadoen, want we hebben morgen aardrijkskundeles. 1130 Gramofoonpl. - 12.01 Concert. VARA. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BALOERAN (uitr.) 20 Aug. van Colombo. PATRIA (uitr.) 20 Aug. nam. 3 uur te Marseille. Wetsovertredingen 22 Augustus Nu en dan lezen' wij tn de krant, dat een advocaat (of zijn cliënt) op zettelijk een wetsovertreding begaat om den rechter te laten uitmaken of het InderdMd eer wetsovertreding Is. en zoo ja, wat die wetsovertreding kost. Ik bewonder dan altijd de goeiigheid van de heeren rechters, die zich willig als proefkonijn laten gebruiken en gedwee den advocaat (of zijn cliënt) hit juridische sommetje helpen oplossen, waar de advocaat (of zijn cliënt) mee verlegen zit. Er schijnt nu in Indië weer zoo’n somme tje op te lossen te zijn geweest. Ik lees ten- minste het volgende: „De Raad van Justitie te Soerabaja ver oordeelde den notaris O. wegens grafschen nis tot drie dagen gevangenisstraf, overwe gende. dat de feiten vaststaan en er ge bleken Is, dat twee vrouwelijke Chineesche getuigen zich ten zeerste gegriefd gevoelden over de gepleegde grafschennis, al moge dit niet de bedoeling van den beklaagde geweest zijn. Het feit, dat de handelingen, het aan vangen van het afbreken van een grafmo nument op het door den notaris In 1929 gekochte oude land, werden gepleegd om een uitspraak uit te lokken, doet niets af aan de strafschuldigheid.” Nou ik zou zei De zou zeggen: beslis singen uitlokken? Daar zit ik hier niet voor, mannetje. Dan moet Je bij den Raadselre- dacteur van Je krant zjjn. Nee, ik heb altijd de diepste bewondering voor die rechtbank in Amsterdam, die eens te beslssen had of de eene automobilist den anderen mag waarschuwen voor een autoval. Staat dat gelijk met het hinderen van een beambte in de uitoefening van zijn bedrijf? Een Amsterdamsen advocaat zou den rech ter wel eens eventjes „laten beslissen” of het strafbaar was. Hij waarschuwde dus his- schen twee bruggen in de Leldschestraat alle automobilisten, dat er verderop een agent met een horloge in zjjn hand stond; hij werd geverbaliseerd en het geval kwam voor den rechter. Wat was de uitspraak van dezen Salomon? U raadt het nooit: Aangezien het niet de bedoeling van ver dachte was, een beambte te hinderen in de uitoefening van zijn functie, maar aangezien de bedoeling alléén was.... een rechterlijke beslissing uit te lokken, hetgeen niet straf baar was. werd verdachte vrijgesproken 11 Die rechter liet zich niet met boodschap jes opschepen. En 't is misschien volmaakt onredelljk van me, maar ik heb er nog altijd pleizler van. De beschuldigingen van den heer Heijne JAVA—NEW YORK-LIJN. DEL! 21 Aug. van Batavia naar York. stukken van soclaal-democratlsche L en tactiek kunnen worden behandeld waarin over al deze vraagstukken van dachten kan worden gewisseld. De redactie zal worden gevoerd door een hoofdredacteur, bijgestaan door een commis sie van redactie. Beide worden jaarlijks be noemd door het congres der Partij. De pro paganda zal worden gevoerd door een com missie, jaarlijks te benoemen door het Partij bestuur. Voor den termijn van 1 October tot het volgend congres zijn benoemd: als hoofd redacteur de heer E. Boekman, lid van den gemeenteraad van Amsterdam; als leden der commissie van redactie de heeren W. Ban ning. J. de Kadt, J. Oudegeest en P. J. Schmidt; als leden der propaganda-commis sie de heeren L. A. Ankum, J. H. Oldenbroek en C. Woudenberg. Het Partijbestuur waarborgt, dat het or gaan op de basis van de hieraan vooraf gaande bepalingen gedurende drie jaren zal bestaan. Daarna zal worden nagegaan, of, in verband met eventueel gewijzigde om standigheden, belangrijke veranderingen in het bestaan en in de wijze van uitgifte van het blad zullen worden aangebracht. Het weekblad ..De Socialist" zal ulteriljk den Isten October as. opgeheven worden. Omdat ik gisteren tien jaar geworden ben en bij die gelegenheid mijn verjaardag vierde, heeft mijn vader me voor straf naar een con cert gestuurd. Ik werd ’s middags al gewas- schen en m’n haren geknipt, anders zou ik er zelf als een muzikant of een schilder uit zien. Ik heb altijd verschrikkelijk veel last van de muziek, omdat mijn familie vindt, dat ik muzikaal ben, en daarom moet ik lederen dag een uur oefenen, omdat ik anders om mijn ooren krijg, omdat daardoor de liefde voor de muziek wordt opgewekt. Dus toen heeft moeder haar blauwe zijden jurk aangetrokken, die vroeger geel was en die is nu geverfd en ziet er weer uit als nieuw, als je niet zoo erg dichtbij kijkt. En toen is ze nog wat in haar tasch gaan zoeken en toen zU ze: „Heb ik de vrijbiljetjes nou bjj me?” Toen we in het concertgebouw kwamen, waren er al een heeleboel publi- kanten en op het podium zaten de muzi kanten. Vooraan waren de strijkinstrumen ten en achteraan werd er geblazen. Moeder zei, dat ze aan 't stemmen waren. Er was één ding dat aldoor pieppiep zei, en moeder zei: dat is de hobo. Weet je wat de hobo is? Ik zei: „Ja, iets om je tanden te poetsen.” En toen kreeg ik een tik. Een ander ding heette fagot en dat klonk nogal raar en ik heb goed opgelet, om ’t na te doen in de aardrijkskundeles. Toen we er allemaal wa ren, is de kapelmeester naar zijn lessenaar gekomen en heeft tweemaal met zijn stok geklopt en toen hij den derden keer geklopt had, kwam mevrouw Meier nog binnen en die kwam naast ons zitten en die zei: „O, ik geloof, dat ik een beetje laat ben." En om dat het eerste nummer de ouverture was van de Bruiloft van Figaro, begonnen ze elkaar direct te vertellen, wie er pas verloofd waren, en mevrouw Meier noemde een heeleboel bruidsschatten, en daar heb ik allemaal het tiende deel van uitgerekend, dan had ik ten minste ook wat aan het concert. Ik merkte direct dat mevrouw Meier het meeste van fortissimo hield, omdat je dan niet zoo zacht hoeft te spreken. Toen de ouverture klaar was, hebben ze allemaal geklapt en de kapelmeester heeft een paar haar „Ongeveer een maand geleden heeft Aneta gewaagd van een aanmerking, door den heer Van Helsdingen (leider der Christeluk- Staatkundige Partij) in den Volksraad ge maakt op een eigenaardlgen vorm van er kenning dier verdiensten van prof. Van Gel- deren als leider van de jongste volkstelling. Thans zien wjj. uit de pas ontvangen mail, hoe het geval zich precies heeft toegedragen. De Indische regeering, bljjkeljk uitbundig verheugd over het ontdekken van eenige millioenen Inlanders door de volkstelling, beeft de statistischen Columbus Van Gelde- ren voor die ontdekkingsdaad willen eeren door hem voor te dragen voor een.... Ne- derlandschen Leeuw t Excusez du peu. Maar.de heer Van Gelderen is sociaal democraat en zijn politieke geloof verbiedt nu eenmaal het aannemen van Koninklijke onderscheidingen. Ja maar, dat kon toch niet; de ontdekker van zooveel millioenen .onbekende zielen moest toch iets krijgen! En toen heeft men prof. Van Gelderen een „gratificatie” van f 5000 aangeboden. En prof. Van Gelderen heeft die, waarschijnlijk onder dankbetuiging, aanvaard. Nu laten wij de vraag rusten, of het extra- werk, dat de heer Van Gelderen aan de volkstelling gehad heeft, met een gratifi catie en, zoo ja, met een van f 5000 moest worden gehonoreerd. Wjj nemen aan, dat de arbeid deze aanzienlijke belooning waard was.al kan men daarbij toch vragen of het juist thans, nu men ambtenaarssalaris sen kort en subsidies voor zeer nuttige za ken schrapt, wel een gelukkig oogenblik was voor deze largesse. Wij herhalen echter: wij laten dat rusten, gelijk ook mr. Van Hels dingen dat gedaan heeft. Met hem be vreemdt het ons evenwel ten hoogste de zon derlinge constructie van het geval: het toe kennen van een gratificatie als aequlvalent van een onderscheiding die de beneficiant moest weigeren wegens politieke gemoedsbe zwaren. Met den heer Van Helsdingen ach ten wij het op geld waardeerbaar stellen van ridderorden een „degradatie” van zulke „on derscheidingen” en met de „Java-Bode” vra gen wjj: Wat is het tarief? Hoeveel is nu een - offlciersrozet van de Oranje-Nassau waard? En een simpel lintje in die orde? Bovendien: waar gaan we nu heen? Wordt de mogelijkheid van substitutie eener ridder orde door haar „cor.ante waarde” als voor recht gereserveerd .oor sociaal-democraten of mag een doodgewone „bourgeois” er ook van profiteeren? In het laatste geval zullen de financieele gevolgen, in *t bijzonder bij het meteorlogisch verschijnsel, dat zich op 31 Augustus pleegt voor te doen, allicht niet gering zijn. En in "t eerste geval krijgt men, in een bevoorrechting van bepaalde politieke opvattingen, toch wel een zonderling novum in onze politiek gepremieerde gemoedsbe zwaren. Want het socialisme wordt dan, _d»ar er tal van spclaal-democraten in ons land z(jn die zeker al mng mét een „lintje" Aftouden loopen als 9e t hadden willen aan- vaarden, waarlijk een profijtelljke politieke - geloofsprof essie. Hetgeen zeker in strijd zou wezen met de bedoeling van die partij zelve. En niet in het belang van zuivere politieke zeden.” BIJ GEBREK AAN EETLUST, oprispen, slechte maag, trage spijsvertering, darm verstopping, opgeblazenheid, stofwisselings- kwalen, netelroos. Jeuk, bevrijdt het natuur lijke „Frans-Josef”-bltterwater het lichaam van de opgehoopte afvalstofverglften. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. SEMBiAn (thuisr.) 21 Aug. te Londen. KON. HOLL. LLOYD. DELFLAND (uitr.) 20 Aug. te Aires. DRECHTERLAND (uitr.) 20» Aug. van Rio Janeiro. Verschenen is het voorlooplg verslag der Eerste Kamer over het voorstel van wet tot wettelijke regeling van het geldschletersbe- drljf. Eenige leden verklaarden te twijfelen aan het practlsche nut van dit voorstel. Zij waren nJ. van oordeel, dat de wetgever, die zich ten doel stelt een regeling betreffende de woekerbestrijding tot stand te brengen, zoo scherp geredigeerd, dat zelfs seer sluwe geldschieters hun bedrijf niet meer zuilen kunnen uitoefenen, voor een ónmogelijk uit te voeren taak staat. Als hun voornaamste bezwaar tegen dit ontwerp voerden deze leden dan ook aan het feit, dat de voor stellers hebben gemeend, een bepaling van de grens tusschen interest en woeker, het essentieele punt bij de beteugeling der woekerzucht, te moeten vermijden. ZU wil den niet ontkennen, dat hier groote moei lijkheden zijn te overwinnen. In tal van gevallen toch denkt men met woekerrente te doen te hebben terwijl zulks in werke lijkheid geenszins juist is. Zoo moet bijv, het credlet, aan minvermogenden verstrekt, wel duur zijn. De geldschieter pleegt daarou aan velen kleine sommen gelds uit te leenen, hetgeen zijn risico aanzienlUk ver groot. De kans op een karige winst, welke deze contracten van geldleenlng hem ople veren, wordt daarenboven nog verminderd door het speculatieve element, hetwelk aan elk dier overeenkomsten is verbonden. Wat nu betreft de positie van de andere partij, zoo werd er op gewezen, dat vooral de kleine neringdoenden zoodanig credlet niet kunnen missen. Of derhalve de wetgever goed handelt en de sociale rechtvaardig heid betracht, door het verleenen van zulke credieten dikwijls voor slechts enkele dagen toegestaan en niet meer bedragende dan f 10 te bemoeilijken, trokken deze leden ernstig in twUfel. Het bepalen van de grens tusschen in terest en woeker, m.a.w. de beantwoording der vraag wanneer het een uitwas geldt, zal bij algemeenen maatregel van bestuur geschieden. Hierin ligt volgens deze leden de voornaamste fout van het ontwerp. Wil men een kwaad bestrijden, dan dient men naar hun gevoelen zelf aan te geven, waar dat kwaad een aanvang neemt. ZU vrees den, dat het der regeering niet zal geluk ken, dit uiterst moeilijke vraagstuk, waar- bU ook het verschil in risico van zoo groo ten invloed is, op een bevredigende wUze tot oplossing te brengen. Vele andere leden konden zich met dit betoog niet vereenigen. Alhowel ook rij niet verwachtten, dat het aanhangige voorstel aan het euvel der woekerzucht voorgoed een einde zal maken, betuigden zij tooh gaarne hun Instemming met het kloeke initiatief, te deser zake genomen. verzorgd tehuis met 35 bedden, benevens een bijgebouw. De huishouding geschiedt door zusters uit Baldegg; er is een kapel en een eigen rector in het huls. Voor geestelUken, priesterstudenten en dergelUken is dit tehuis daardoor bUzonder geschikt. Doch ook voor alle katholieken is dit Erholungsheim een uitstekende gelegenheid tot rustige ontspan ning en verkwikking. De pensionprijs is zoo laag mogelUk ge steld; kinderen betalen den hal ven pension- Prijs. Aanvragen te richten aan het Bureau van de Ned. Roomsche Reisvereeniging. Prinsen gracht 967, telefoon 37917. i men treffen van voorbereidingen voor de feestelijke ont vangst van den vorst van Benthelm en Stelnfurt en diens ^chtgenoote, die vUf we ken geleden te Llch (Oberhessen) in het huwelijk zijn getreden en die heden op het slot-Burgsteinfurt hun Intrek zullen nemen. Volgens oude traditie gaat dit feit met groote feestelijkheden gepaard, waaraan door de geheele bevolking wordt deelgeno men. Ook de wederzijdsche familieleden van den vorst en zijn Jonge gemalin zUn volgens oud gebruik bjj de thuiskomst van het vor stelijk paar tegenwoordig. Zoo komt het, dat ook Koningin Emma, een tante van den vorst van moederszijde, en Prinses Juliana bjj het feest aanwezig zjjn. Terwijl Prinses Juliana tegen hedenmid dag te Burgsteinfurt wordt verwacht, is Koningin-Moeder reeds Vrijdagavond per -auto even voor zeven uur uit Ntederland te Burgsteinfurt gearriveerd. Op het kasteel werd zU met groote hartelijkheid ontvangen - door Prinses en Prins Karl zu Bentheim und Stelnfurt. een broeder van den vorst. De Koningin-Moeder zal haar intrek ne men in het kasteel Burgersteinfurt, terwijl haar gevolg, bestaande uit de hofdame Ba ronnesse Van Tuyll en den kamerheer De Pesters in het naburige Bad-Bentheim zal logeeren. Ter eere van het hooge bezoek waait de Nederlandsche vlag met den Oranje-wimpel van het Huis Oranje Nassau van den toren van bet kasteel. De bevolking van Burgsteinfurt levendige belangstelliiw voor het der Koningin-Moeder. Daar Koningin Emma incognito reisde, werd van een officleele begroeting door de Duitsche autoriteiten afgezien. MAANDAG 24 AUGUSTUS HUIZEN, 298 M. Ultol. N.CJLV.-UH- zending 8.008.15 Schriftlezing 8.15— 9.45 OramofooopL 103011.00 Zieken- dienst 11.0012.30 Gramofoonpl. 12.00 —1515 Politieberichten 12.30—1.45 Or gelconcert door Jan Zwart 1.45—335 Gramofoonpl. 2.353.15 A. J. Herwlg: Aanleg en beplanting van den kleinen rots tuin 3.153.45 Knipcursus 4.005.00 Zeemansuurtje M. Brinksma (lezing), mej. C. de Jager (zang), C. v. Drieënhulzen (har monium) 5.00630 Concert. Sopraan, viool, hobo, harmonium en piano 6.30 7.00 Verteluurtje 7.007.30 Declamatie door H. Breevoort 7 307.45 Politieber. 7.45—8 00 H. Amelink: Lezing 8.00—10 45 Orkestconcert 9.009.30 Ds. G. Laarman: ..Levensverruiming en Christendom” 9 30 10.45 Vervolg concert 10.0010.10 Pers- 10.45—1130 Gramofoonpl. Onlangs werd gemeld, dat een sociaal democraat in Ned.Indlë een ridderorde ge weigerd had en toen by wijze van aequiva- lent een gratificatie van f 5000 had ontvan gen. Thans geeft het Hbld. de volgende nadere toelichting op het geval: Het Ned. Oorr. Bureau meldt: Naar wij van de meest bevoegde zijde vernemen is het bericht dat dezer dagen in het „Handelsblad’ heeft gestaan omtrent de salarissen der ambtenaren en omtrent ver schil van gevoelens hierover in het Kabinet uit den duim gezogen. Men zal verstandig doen in deze dagen geen enkel bericht omtrent de ax. begroe ting te gelooven. ZONDAG 23 AUGUSTUS HUIZEN 298 M. 830—930 NCRV; 930— 5.00 KRO; 5.00—7.45 NRCV; 7.45—11.00 KRO. 830—930 Morgenwijding. 930—10 15 Gramofoonpl. 10.15—11.45 Uitz. v. d. Hoog mis in de St. Dominicuskerk te A’dam. 11.45 —12.00 Lezing. 1200—1230 Concert. KRO.- Salon Orkest 12.30—2 20 Uitz van de 12e Yzerbedevaart te Dixmuiden (België). 230— 3.00 Vervolg concert. 3.00430 Concert. KRO-Sextet. 430—5.00 Ziekenhalfuurtje. 5.00 NCRV. 5.20 Kerkdienst vanuit de Wes- terkerk te Groningen. Daarna tot 7.45: ge wijde muziek. 7.458.10 Pater M. Bogaarts S. J.: Apostolaat en het slot van het Mat- theus’ Evangelie. 8.1010.40 Uit het Kur haus Schevenlngen. Concert. Orkest. Alexan dra Trlanti (zang). Rosa Spier (harp). In de pauze: Nieuwsber. 10.4011.00 Epiloog door Klein Koor. HILVERSUM 1875 M. 8.30—8.45 nastiek. 850 Postduivenber. 9.3ft, door F. Uyttenboogaard. 12.012.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Gramofoonpl. 2.00230 Mevr. E. de Raadt de Canter: Moeilijkheden voor vertalers in het Neder- landsch. 2.303.00 Kinderkoorzang. 3.00 4.30 Aansl. Kurhaus, Schveningen. Concert door het Residentie Orkest. In de pauze: Muziek-anecdoten. 4.305.00 Gramofoonpl. en sportuitslagen. 5.01 Concert. Ensemble u h. VRRA-Orkest. 6.05 Vervolg concert. 730 Gramofoonpl. 8.00 Tijdsein, pers- en sportber. 8.159.00 Concert Omroeporkest. 9.009.20 Voordracht door Mr. Kamp. 9.20 930 Vervolg Orkestconcert. 9.5010.05 Ver volg voordracht Mr. Kamp. 10.0511.00 Ver volg Orkestconcert. 11.0012.00 Gramofoon- platen. DA VENTRY, 1554.4 M. 3.20 Concert A. Lil ley (sopraan), B. Davies (tenor), A. Fran se 11a (fluit). 4.05 Lezing. 430 Lezing. 435 Concert. Militair Orkest. H. Stevens (bas), 530 Pianorecital door Solomon. 6.20 Lezing. 8.20 Kerkdienst. 9.05 Lezing. 9.10 Berichten. 9 25 Kamermuziek. M Raphael Strijkkwartet. 1050 Epiloog. PARIJS „RADIO PARIS”, 1725 M. 8 05 Gramofoonpl. 12.50 Orgelmuziek. 130 Gra- mofoonpl. 150 Gramofoonpl. 230 Gramo foonpl. 6.20 Gramofoonpl. 830 Gramofoonpl. 9 05 Gramofoonpl. en zang. LANGENBERG, 473 M. 7 20—830 Orkest concert 8.20850 Gramofoonpl. 9351030 Evang. Morgenwijding. 11501235 Bach- cantate. 1 202.50 Orkestconcert. 4506.20 Concert. 8.20 „Herr und Frau Denis”, Ope rette van J. Offenbach. 10.20 Berichten. Daarna tot 1230 Dansmuziek KALUNDBORG, 1153 M. 1235—130 Or- kestconcert. 350430 Gramofoonpl. 430 6.05 Orkestconcert. 8.209.20 Concert. Or kest en zang. 9.4510.05 Piano-recital. 10.15 11.15 Orkestconcert. 11.151230 Dans muziek. BRUSSEL, 5083 en 3383 M. 5083 M.: 530 Orkestconcert 635 Gramofoonpl. 830 Orkestconcert. 930 Orkestconcert en soliste. 3383 M.: 530 Orkestconcert. 635 Gramo foonpl. 83C Orkestconcert. 930 Orkestcon cert, zang. ZEE8EN, 1635 M. 730 Concert. 830—9.15 Lezingen. 9.15 Morgenwijding. 1150 Bach- cantate: ,Jn allen meinen Taten". Orkest, koor, solisten. 12.35 Lezing 1.05 Concert. 2.50 Mandollneconcert. 3.20 Vierhandig pi anospel. 350 „Anhalt". hoorspel. 530 Con cert. 630—7.10 Lezingen. 7.10 Strijkkwartet a-moll, op. 51, nr. 2, Brahms. 7.40 West- faalsche humor. 8.20 Concert van de Radlo- Tentoonstelllng. 1030 Berichten en vervol gens tot 1250 Dansmuziek van de Dajos Bela. --maal gebogen. En moeder heeft poederkwastje langs haar gezicht ge streken en ze zuchtte: ,3a, Mozart! Kareltje speelt het menuet van Mozart al; als u weer eens komt, zal hij ’t voor u spelen.” En Ik dacht: laat ik me nu maar stil houden. Toen kwam het Heldenleven van Richard Strauss en dat maakte echt veel leven. Maar eenmaal kwam er toch opeens een heel zacht stukje en toen hoorde de heele zaal, dat me vrouw Meier zei: „Mijn man heeft 't liefste lila sokken," en toen was de heele avond goed want ze lachten allemaal. Het Helden leven was dus echt mooi, alleen heeft de held een beetje erg tang geleefd. Na dit stuk was het applaus nog veel harder en toen is er een vleugelplano naar voren geschoven. En er kwam een klein mannetje en die heette d'Albert. Ze klapten allemaal en moeder ook, en onderwijl fluisterde ze, dat hij vtjt maal verloofd is geweest. Die meneer d'Albert speelde alles uit z'n hoofd. En hjj heeft ge noeg zjjn beet gedaan, maar hij kon de plano toch niet stuk krijgen. Moeder hpett Bestrijding van den woeker -Septet. Gramofoonpl. 3 00 Piano-recital door mej. A. Tolk 4.00 Hobo-recltal door S. Silverberg. Gramofoonpl. 5.15 Concert VARA.-septet 7.00 Vocaal concert door J. Goldsteljn (Obercantor te Wilna) en S. H. Englander (piano) en Fr. Uyttenbogaard (orgel) 8.15 Concert Haart. Oorkest Vereenlging. Mevr. A. Lambrechts (alt) Gramofoonpl. 10.00 Persberichten 10 10 Gramofoonpl. 10.20 Concert. Ensemble uit het V.ARA.-orkest. Gramofoonpl. 13.00 Sluiting. DAVENTRY. 1554.4 M. 10.35 Morgen - ‘acert. - Ï35 Orkestconcert 2.20—250 Gramofoonpl 430 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje 630 Dansmuziek 6.35 Berichten 7.00 Zang door Eleanor Toye en Dale Smith 730 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Piano recital door Eileen Joyce 830 „If" Hoor spel van Lord Dunsany 10.00 Berichten 10.15 Berichten 10.20 Lezing 10.35 Or kestconcert 11301230 Dansmuziek. PARIJS, „Radio Paris" 1725 M. 8 05 Gramofoonpl. 12 50 Gramofoonpl. 135 Gramofoonpl. 450 Concert 650 Gra mofoonpl. 9.05 Concert. Instrumentaal Kwintet en gramofoonpl. 9.50 Vervolg concert. LANGENBERG. 473 M. 735—8 20 Gra mofoonpl. 11.0012.05 Gramofoonpl. 12.30—1.10 Gramofoonpl. 125—2.50 Orkest concert 5.206.20 Concert. Plano en zang 8.20—8* Vroolljke avond 950—1030 Gramofoonmuzlek met toelichting. KALUNDBORG, 1153 M. 1235—330 Orkestconcert 3.50550 Orkestconcert en piano-soll 8 20—8.40 vlool-recital 8.409 55 ..Andrea del Sarto”. Drama in 3 acten van Ade Musset 955—10.10 Liede ren-voordracht 10351130 Orkestconcert 11.2012.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 M. en 3383 M. 5085 M 5.20 Dansmuziek 6.05 Orkestconcert 650 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert 9.20 Orkestconcert en Zang 338.2 M.: 5.20 Orkestconcert en zang 635 Gramo foonpl. 8.20 rtanoconcert 930 Orkest concert tn zang. ZEESEN, 1635 M. 7.00—7.50 Gra mofoonpl. 1030 schoolultzendtng r- 10.53 —12.20 Berichten 12.25 Schoolultzendlng Daarna Gramofoonpl. 1.15—2.20 Berich ten 2303.20 Gramofoonpl. 3.20430 Lezingen 4.20530 Concert 5308 20 Lezingen 8 20 „Orpheus und Eurydike”, opera in 3 acten van Gluck, ca. 10.20 Be richten en vervolgens tot 1250 Dansmu ziek. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. AMAZONE 20 Aug. van Bari n. Catania. AURORA. 21 Aug. van Hamburg te Am sterdam. BRIELLE, (thuisr.) 19 Aug. te en Callao. CERES 20 Aug. van Malta naar Piraeus. CLIO 20 Aug. van Constantinopel naar Smyrna. COLOMBIA (thulkr.) 20 Aug. 11 uur nam. van Plymouth naar Havre. GANYMEDES 20 Aug. van .Amsterdam te IJmulden. HELDER 20 Aug. te en van Callao MoUando. JASON (uitr.) 20 Aug. 2 uur vm. Flores gepass. naar Curacao. MINERVA 20 Aug. van Varna naar Con- stanza. ORION 20 Aug. van Amst. te Alexandrië. ORPHEUS 20 Aug. van Kopenhagen Aalborg. POLLUX 20 Aug. van Alicante naar Tor re vie ja. SIMON BOLIVAR (uitr.) pass. 20 Aug. 8 uur nam. Flores naar Colon. TIBERIUS (thuisr.) pass. 20 Aug. 11 u. vm. Flores naar Havre. TRAJANUS 20 Aug. van Amsterdam. HOLLAND—AFRIKA-LUN. SPRINGFONTEIN (uitr.) 20 Aug. Beira. NUKeRK (thuisr.) 20 Aug. te Havre; vertrekt 21 Aug. ’s avonds naar Duinker ken. WAALKERK (thuisr.) 19 Aug. van Mom- bassa. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. EDAM, New Orleans naar Rotterd., Aug. Ouessant gepasseerd. MELISKERK 21 Aug. van Hamburg Amsterdam. Het Corr. Bureau meldt: Na de tegenspraak van het communiqué van mr. Rolandus Hagedoom door den heer Heijne In het weekblad De Beurs heb ben wjj ons tot de hoofddirectie van W. H. Müller Co., gewend. Deze verwees ons naar mr. J. H. G. Bek ker, die door eenige In de brochure Heijne genoemde personen werd geconsulteerd. Wij hebben daarop met mr. Bekker een onderhoud gehad, die ons mededeelde: le. dat mr. J. E. W. Duys, destijds raads man van den heer Heijne, reeds jaren ge leden aan Heijne heeft medegedeeld, dat diens houding zoodanig In strijd met een bona flde uitvoering der getroffen schade- vergoedlngsovereenkomst was, dat deze voor hem op chantage begon te lijken, weshalve hij hem dan ook van zjjn kantoor heeft weggestuurd. Hejjne's geheele optreden maakte den Indruk, om In strijd met de getroffen overeenkomst, nog wat meer geld uit de affaire te kloppen, waarom mr. Duys hem niet meer op zijn kantoor heeft toe gelaten. 2e. dat de tegenspraak In De Beurs, alsof het communipué niet van mr. Rotandus Hagedoorn afkomstig is, misleidend Is; 3e. dat al hetgeen de heer Heijne omtrent de Compania Mercantil Argentina insinu eert, reeds In extenso In het verslag der commissie van toezicht waarvan mr. Bekker persoonlijk deel uitmaakt uitge bracht in de aandeelhoudersvergadering van 30 December 1927, werd behandeld. Van wederrechtelijke bevoordeeling de heer Heijne spreekt van diefstal Is ner gens gebleken. Onder deze omstandigheden is de weige ring van dr. A. G. K. op het schotschrift van Heijne In te gaan naar het oordeel van mr. Bekker even vanzelfsprekend als dat de andere In de brochure genoemde personen zich bij die houding aansluiten. 429 Ofschoon de Beer nog steeds erg bedroefd was over het ver lies van zijn zoontje, vond hU het besneeuwde landschap om hem heen erg mooi. Het duurde niet lang of men zag het bosch voor zich, ook geheel met sneeuw bedekt. Ze moesten nog eenige hoogten over, voordat ze aan het bosch kwamen, maar de rendieren namen heel gemakkelijk die hoogten. 430 Eindelijk kwam men weer op de plek in het boech, waar de strijd tegen de booze fee had plaats gehad en waar de ver stijfde soldaten nog stonden, rondom de heks, die natuurlijk ook, op dezelfde plek waar ze was verstijfd was gebleven. De verstijfde soldaten werden door de drie vrienden In een der sleeën gedragen. „Nou, dat valt ook niet mee”, zuchtte Mauwt je.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 2