ONS BLAD STOPPAGE r S. KROM STOOMERIJ EN VERVERIJ HET DERDE LEGER IN T GEWEER DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1931 VHF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 1W f40 VOORNAAMSTE NIEUWS Auto op onbewaakten overweg gegrepen (Onzichtbaar Stoppen) W. M. H. PELS ZOON VERZOEK 1 R. K. Paedagogische Week te Tilburg JOH. LAUWERS FATGLOP 1 ALKMAAR Fototoestellen div. prijzen TELEF. 897 WINKEL: LANGESTRAAT 91 TELEF. 794 ii. 13000.- 750.- £s,,srï,s 1250.- f 125.. tso.- arrs 4M0IFTE MOET, OP STRAFFE ÏAR VERLIES HO ALLE RECHTER, GE3CRIEDER UITERLIJK DRIEMAAL VIER ER TWIRTIG URER RA HET OIGEVAL Zweefvliegen te Esmond aan Zee Adverteerders Alte sboane's o> dit N.d «bn üwerolg. d. «™»erin«.»<»rw..rden Ui «en ongeval met Mgr. Dr. W. H. Nolens Minister Deckers Week gehouden. tocht van da oen onbewaaktess op CurSUs Spelleiding Uitgaande vaa het R. K. Jirtnut Barometerstand 9 uur vm.: 7.70. Vooruit. ge bet dea O. Het 23e en het 25e postvliegtuig De belasting te ’s-Gravenhaga Landarbeidersstakingen in Drenthe Geen verhooging Bemiddeling mislukt <z of onschadelijk JAC. GROEN Azn. De tocht van de „Nautilus” Opgeven der pogingen? der H. Communie, het dleptestuur van zou De toestand van Mgr. Dr. W. H. Nolens blijft achteruitgaan. »ii verlies ven anderen vin me Één doode; nog een tweede slachtoffer? HALF OM HALF ORANJEBITTER KOOR8TRAAT 49—51 9-15 949 f 9.15 9-45 Vrijdagmiddag demonstratie te Egtnond 0.50 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 9.19 Gistermiddag was de toestand van Mgr Nolens zeer ernstig. dert «enige dagen word* Ml SgmoM *M Zn «en carsaa gebonden in het zweefvliegen. uit uit bet Volgens geruchten nou de „Nautilus" opgegeven worden. V ï,j stlg de zedenwet verminkt: „Gij zult Heer uwen God beminnen"; 5e. wijl zjj de menschheld berooft van de krachtigste motieven om Ook haar plichten te volbrengen. Het nieuwe Engeische ministerie Is ge vormd. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 830 uur. (Slot) De bemiddeling btf de landarbeldermtakin- gen in Drenthe is mletakt. Op het sociaal-economisch congres te Am sterdam zjjn stellingen ontwikkeld betreffen de een Vijf Jaren Wereldplan. A BONNEMENTSFRi JS1 Per kwartaal, voer Alkmaar L— Voor bulten Alkmaar f 2.85 Mei Geïllustreerd Zondagsblad 9 60 hooger hield over: R. K. Sanatorium „Heliomare” te Wijk aan n De vacature-Hendrix in de Eerste Kamer per flesch per flesch - TELEF. 987. Behandeling van belangrijke vraagstukken NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Over de Noordpoolvaart van de „Nauti lus," van welke gedurende eenige dagen geen mededeellngen meer werden ontvan- men toch de waarschuwingen van hen, die in het volle bedrijfsleven staan, die den toestand, welke hoe lan ger hoe meer een noodtoestand wordt, aan den lijve voelen en bij anderen dagelijks gadeslaan, nu eens niet in den wind slaan. Maar laat ons volk paraat worden om eensgezind en met offer vaardigheid den toestand het hoofd te bieden en die maatregelen te nemen, die het zelfbehoud van datzelfde volk gebiedt te nemen. Reeds nu zal het noodlg zijn om groote financleele offers te brengen, wil men den land- en tuin bouw op een peil houden, dat deze later, als er betere tijden komen, weer de wel vaartsbron kan worden voor ons geheele volk zooals hij het vroeger was. Nie mand zal toch wel zoo dwaas zijn om te meenen al maakt men dit er he den praktisch van dat we in ons land den land- en tuinbouw wel kunnen mis sen. Maar die offers zullen vergeets zijn gebracht, als de Staat niet tegelijkertijd de meest positieve maatregelen neemt, die dit bedrijf weer levensvatbaar kun nen maken en het niet wetens en wil lens zonder eenige bescherming overle vert aan een moordenden ekonomischen De bemiddelingspoging van den burgemees ter van Odoorn. den heer Vriend, Inzake de landbouwconflicten te Valthermond, Eerste en Tweede Exloërmond. is mislukt. De stakende landarbeiders, georganiseerd in de moderne, Christ, en R K Landarbei- dersbonden, hebben het voorstel van den burgemeester, een algemeene loonsverlaging van 6 pct. met handhaving van uur- en dag- loonen, aanvaard, maar de leden van de werkgeversorganisaties in genoemde drie dor pen hebben zich tegen het voorstel uitge sproken. De stakingen duren nu voort. De staking in de dorpen Nieuw-Amster- dam. Erica en Oranjedorp is thans geëin digd. daar ook de landbouwers het bemidde lingsvoorstel van den burgemeester van Em men hebben aanvaard. Doodelijk ongeval overweg bjj Hoorn. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regets L9S: elke regel meer f 945. RECLAME per regel 9.75 voor de eerste pagina; voor de overige pagina's f t.M. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" De personentrein, welke te 1238 uur utt Hoorn vertrekt, ts aan den onbewaakten overweg te den Hulk (tusschen Avenhorn en Hoorn) op een auto gereden, welke door de locomotief over een afstand van onge veer 159 M. werd meegesleurd In den auto zat een persoon, naar de papieren, die op hem werden gevonden, zekere P. Dekker Wzn., wonende te Enkhulzen en vermoedeiyz komende van de veemarkt te Purmerend. Toen de man uit de wrakstukken van den auto werd gehaald, gaf hij nog teekenen van leven, doch was buiten bewustzijn. Kort na bet ongeval is by echter overleden. De trein kwam met 20 minuten vertraging In Amsterdam aan. Nader vernemen wij, dat een gedeelte der wrakstukken van den auto bij een diepe sloot lagen. Men heeft hier een schoen en een klomp gevonden, waardoor het vermoe den is ontstaan, dat zich wellicht nog een persoon In den auto heeft bevonden. De kans bestaat dan, dat deze in de sloot is ver dronken. In elk geval wordt naar een mo gelijk tweede slachtoffer gedregd. Een tragische bijzonderheid bij dit onge val Is, dat ongeveer een maand geleden een dochtertje van den heer Dekker is verdron ken. Vrijdagmiddag om twee uur zal de Jn- Zweefvereenlging. de heer Röhn een Zweef- demonstratle houden in het zweefkamp der A NZ.V. te Egmond aan Zee. B. en W. van 's-Gravenhage heuur,i by dea gemeenteraad de ontwerp-begrootlng van de gemeente voor 1932 ingediend. Z{j hebben by den opzet der thans voor gedragen begroeting ernstig er naar gestreefd om een verhooglng van den belastingdruk te ontgaan, met name om het aantal opcenten op de gemeentefondjbelastlng voor het belas tingjaar 1 Mei 1932—1 Mei 1933 op te kun nen handhaven. Zjj zijn hierin zjj het niet zonder moeite kunnen slagen. Het kindergeweten. In de sectie Lager Onderwijs oorlog, die in zijn gevolgen de ellende- v^in^Th^t^ta^r^^ten". J *-* Spr. zette uiteen, dat de gewetensvor ming niet mag ontaarden in een dril- systeemhet geweten mag nooit worden geforceerd. In het bijzonder heeft men zich te wachten voor een druk gebruik van ter men als doodzonde, heel erg kwaad enz. Vraagt men in dezen tijd van sedeiyken nood naar een methode van gewetens- opvoeding. dan is er slechts een, die succes hebben zalde zelfopvoeding van den op voeder ze>f. Willen de opvoeders verant woord zyn, dan moeten zy kunnen getuigen, dat zy de jeugdige harten hebben willen kneden en boetseeren enkel en alleen naar Gods beeld Daartoe behoeft en moet er zelfs niet veel by 'de kinderen geschermd worden met God. De opvoeder moet zyn taak boven- natuuriyk opvatten. Daardoor alleen zal eenzydigheid, in welke richting ook, voor komen worden. Van de élite, besluit spr., die de opvoeders uitmaken, mag wat meer worden verwacht dan van de groote massa. Z. Exc. Minister Deckers heeft zijn ver- biyf in Engeland afgebroken en is in de residentie teruggekeerd. worden getuigd: „Wij zijn door de kri als verslagen, maar de Staat het niets onbeproefd om dit te voorkomen.” Dat kan helaas niet worden getuigd op dit moment. In het begin van den grooten oorlog en ook later was elke Nederlander er van overtuigd, dat het een ernstige tijd was. Politieke tegenstellingen be stonden er toen niet meer, wanneer het ging sm het behoud van onze onafhan kelijkheid. MUlioenen zijn toen uitge trokken voor de verdediging van ou» land tegen een mogelijke schending van onze neutraliteit en tegen excessen, die een ekonomlsche ineenstorting In ons land zouden kunnen te weeg brengen. Het gevaar voor het laatste is mis schien nu nog niet zoo tastbaar aan wezig als toen; niet zoo tastbaar, maar het bestaat niettemin. Als het zoo door gaat en niets wijst er nog op, dat een verbetering m aantocht Is dan moge er heden geen militair gevaar dreigen, maar Is overigens de toestand ernstig, misschien wel ernstiger dan in 1914. Laat De R K Paedagogische Week, georgani seerd door het Psythologisch-Paedagogisch Instituut der R. K. Leergangen te Tilburg, ving aan met een algemeene vergadering. In het Scalagebouw aan de Tuinstraat had de officieels opening plaats der tentoonstel ling van leermiddelen. Door den rector der R K. Leergangen, Mgr. Ooossens. werd de Paedagogische Week geopend. Na een kort inleidend woord van welkom aan de aanwezigen en van dank aan hen. die dezer dagen hun voorlichtend woord zul len spreken, wees spr. op de zedelyke ver- wcrdlng der jeugd. Het is een vraagstuk, dat in deze moeiiyke en verwarde tyden veler aandacht heeft, waarover veel geschreven en getheoreticeerd wordt, waarover ook wordt gejammerd en geweeklaagd en waarby de „lovers van den voorbyen tijd" dikwijls den toon aangeven. Het valt niét te ontkennen, dat het opgroeiend geslacht van onzen mo dernen tyd een duistere toekomst spelt, het geen spr. verder uiteenzette. Mgr. Prof, dr Hoogveld behandelde onderwerp „Godsdienst en zedelijkheid”. Na te hebben aangetoond, dat de gods dienst het diepste fundament is der zedeiyk- leekenmoraal van den ge wapenden strijd nog dreigt te overvleugelen en' het menschdom teil slotte aan de revolutie zal overleve- ren. Twee dingen zijn noodlg: Steun om de bedrijven o’p een behoorlijk peil te kunnen houden en een radicale omzet ting van onze tot nu toe gevoerde eko nomlsche politiek. En daarvoor zullen de „trlarios” in het geweer moeten komen. Mr. v. Hïtestert heeft In zijn artikel volstrekt niet te veel gezegd. In een naschrift zegt de schrijver, dat de katholieken op politiek gebied één moeten blijven wegens den noodzakelljken strijd op de twee pun ten: „bolsjewisme” en „kapitalistisch mammonlsme”. Maar dan verwacht speciaal het aan die kath. eenheid steeds zoo trouwe boeren- en tulnders- volk, thans, nu de nood hier en daar reeds ten top is gestegen en het behoud van dien stand nog slechts afhank^ijk Is van maatregelen van den Staat, ook van de partij en van zijn vertegenwoor digers kloeke daden en een radicaal optreden. Zelfs al zou daartoe een wijziging in de politieke meerderheid, waarop de regeering theoretisch niet, maar prak tisch wel steunt, noodlg zijn. Dit laatste is niet onvermijdelijk noodlg. Wanneer die constellatie wel een hinderpaal zou vormen en onze partij daardoor de groote levensbelangen van een groot deel van ons volk voorbij zou blijven zien, ja. dan zou helaas wel eens tot een feit kunnen worden datgene, waar tegen in dit artikel zoo sterk is gewaar schuwd. heid, verklaarde spr., dat de om 5 redenen te verwerpen is: le. wyi zy de bovennatuurlijke orde mis kent; 2e. wyi zij verwerpt de stem der openba ring. die in de natuurlyke orde noodzake- iyk is; 3e. wijl zij wijsgeerlg den menseb opsluit in een kerker; 4e. wyi zy ook in de natuurlijke orde ern-. De BerUjnsche bears wordt 3 September weer geopend. gen, is thans een bericht binnengekomen uit Italiaansche bron. Volgens cüt bericht zou de vaart van de „Nautilus" plotseling zyn gestuit, doordat het vaartuig in net pak-ijs ten Noorden van Spitsbergen zyn gebroken. Daar ook de technische inrichtingen van den onderzeeër avery hebben bekomen, zou bet voortzetten van de reis naar de Noordpool zeer twijfelachtig zijn geworden. Men moet er dan ook rekening mede houden, zoo gaat het Italiaansche bericht verder, dat het schip zal moeten terug- keeren zonder een poging te hebben gedaan q» te duitan. De bouw van het groote R K. Sanatorium „Heliomare” te wyk aan Zee, een stich ting van de R. K. Vereentglng van Her stellingsoorden voor Longiyders en zwakke kinderen, waarvan het secretariaat te Am sterdam gevestigd is, heeft vooral in de laatste maanden zulke groote vorderingen gemaakt, dat reeds az. Maandag 12 pa tiënten kunnen worden opgenomen. In dit sanatorium zuilen alleen lyders aan chirur gische tuberculose, waaronder alle tubercu leus» aandoeningen van beenderen en ge wrichten dienen te worden verstaan, wor den opgenomen. Hoewel het enorme bouw werk eerst in de maand Maart 1932 geheel gereed moet zyn, is het getal aanvragen om opname zoo groot, dat de dtrecteur-chlrurg. Dr. M. H. P. P. van Haeff, krachtige po gingen heeft aangewend, om althans een gedeelte van het sanatorium bedrijfsklaar te maken. De eerste patiënten, die Maandag zullen arriveeren, zijn in afwachting van hun opname ondcrgebracht In het R. K. Sanatorium JMtkerswald” btj Nijmegen van dewifde instelling en In het O. L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam. Enkele eerw. zusters van de congregatie van den H. Carolus Borromaeus Maastricht, die de verpleging zullen oefenen, hebben reeds haar intrek in sanatorium genomen. Naar wy van den Di recteur vernemen zal in de helft van de maand October het getal opgenomen pa tiënten tot 35 kunnen worden uitgebreid. Wanneer het sanatorium geheel gereed is. zal bet aan 150 en in uiterste noodzaak zelfs aan 200 patiërften plaats kunnen bie den. Men staat voor den toestand, dat in vele tuinbouwbedrijven geen loon meer kan borden uitbetaald, en dat de nood- aakelljke uitgaven om het bedrijf voor de toekomst nog maar eenigszins op peil te houden niet meer kunnen worden bekostigd; in vele gesinnen Is een noodtoestand geschapen, zoodanig, dat de stoere werkers van den lande zich soms tot de gemeente moeten wenden, omdat zij geen brood meer kunnen koopen. Dat is de ééne catego rie. Grooter nog Is het aantal van de genen, wier met noeste vlijt verworven kapitaaltje- al zoodanig Is Ingeteerd, dat zij het lot van de eerstgenoemden ook voor henzelf dagelijks naderbij zien komen. Als aanstonds misschien tot executie moet worden overgegaan, zullen zij ook tot de paupers van de maatschappij behooren en zullen wij zien gebeuren, wat zich voor 40 A 50 jaren ook heeft afgespeeld, dat de op een waardeloos peil gekomen grond in handen raakt "van het kapitalisme, waarvan men het later, als de conjunctuur verbeterd is. voor hooge prijzen zal kunnen terug- koopen. Intusschen zullen echter hon derden ten onder zijn gegaan. Dat zou niet of althans niet in dien omvang behoeven te gebeuren als de Staat beter zijn taak begreep. Als de moeilijkheden, die het buiten land ons met den noodzakelljken afzet in den weg legt, oorzaak zijn geworden, dat het bedrijfsleven (industrie, zoowel als landbouw) hier lam Is geslagen, dan beseffen wij, dat hiertegen niet in alle opzichten maatregelen kunnen worden genomen. Maar als het zóó wordt, dat de binnenlandsche welvaart geheel door dit optreden dreigt te worden vernie tigd, dan zal ook Nederland zich in eigen huls moeten opsluiten, om te voor komen, dat die afslachting althans niet geschiedt met het kapitaal, dat er nog in den Staat is, maar dit wordt aan gewend om de kriMc voor eigen burgers te verlichten, zij het dan ten koste van een andere groep burgen, die zich nog wel eenlg offer kunnen getroosten. Dan geen Nederlandsch kapitaal meer in bultenlandsche ondernemingen, waarmede het buitenland ons bestrijdt en eigen ondernemingen op den rand van den afgrond brengt. Dan, als Denemarken den landbouw (om van Duitschland maar niet te spreken) metmidlioenen steunt, waar door het mogelijk wordt goedkooper vleesch te produceeren, niet dat vleesch hier ongehinderd laten invoeren, ter wijl onze boeren er geen weg mee we ten. Dan geen Invoer van Fransche en Italiaansche bloemkool of dure Malta- aardappelen in den winter, terwijl de sluitkool hier op den mesthoop moet worden geworpen en de eigen aardap pelen geen afzet in het buitenland hebben. Dgn ook voorkoming van Sov- jet-dumpingsmaatregelen en een hoo- gere garantie in de Tarwewet, want al zou het brood zelfs iets duurder wor den, dan is dit toch verstandiger dan onze eigen welvaart op te eten, waar we nu al zoo lang mee bezig zijn. Dan ook die maatregelen, die het vervoer in ons eigen land tot de grens zoo sterk drukken, op radicale wijze verbeterd. We hebben een pracht-sodale wetgeving, de positie van ambtenaren en overheidspersoneel is zeer goed ge regeld, de 8-urige werkdag en de pen- slonneering van menschen met een vaste Staats- of gemeentebetrekking is een lieve lust, dien wij ieder, die hem heeft, gaarne gunnen, maar men be denke, dat er eens een tijd kan komen, dat ook dit alles verloren zal gaan, In dien men het vrije bedrijf, dat toch den grondslag van onze welvaart uitmaakt, onbeschermd laat tegen‘machten waar tegen *t zich niet kan verweren en men bovendien daarop nog de zware lasten laat drukken van bovengenoemde goede zaken, waarvan slechts *n deel der bur gers profiteert. Als dit niet tijdig wordt ingezien, dan zijn de sociale maatre gelen, die reeds een reeks van jaren de hoofdzaak vormen op wetgevend gebied, een aanfluiting; want dan heeft men -voor een gering deel der burgers een .goede positie geschapen, terwijl men de massa maatschappelijk heeft laten ten onder gaan. Hoe die massa hierop zal reageeren is niet twijfelachtig. Vast staat wel: niet zóó als in de 80er jaren. Het communisme ligt ook hier op den loer en teekenend is wel de uitdrukking van Iemand, die mij deze week zeide: ,Als er revolutlegevaar zou zijn, dan is het toch moeilijk denkbaar, ’dat onze maat schappelijk ondergegane tuinders als leden der burgerwachten hiertegen de wapens gouden opnemen.** Neen, ook ik geloof dat niet, maar zoo moet en zoo mag het niet gaan. En zoo zAl het ook niet gaan, Indien al zou men met zijn bedrijf ten onder zijn gegaan op osaffit al kJUqtfP BUREAU: HOF ALKMAAR Telefoon: Administratie Na 433 Redactie Na. 633 Opvoeding tot kalschheid. In de tweede algemeene vergadering werd door den zeereerw. heer J. Vleriek, leeraar in de opvoedkunde aan de Bisschoppelyke Kweekschool te 8t. Niklaas (België» het onderwerp behandeld: „Opvoeding tot kuischheld". Spreker ontwikkelde de volgende stellin gen: I. Bepaling. Kuischheld bestaat in het beheerschen der geslachtsdrift naar Gods wil en wet. Het kind en den jongen mensch daartoe voorbereiden en daarby leidend helpen, is opvoeden tot kuischheld. II. Grondbeginselen: Er dient re kening gehouden met gegevens van peycho- logischen en van theologischen aard. III. Methodische gevolgtre k k In ge n Opvoeding tot kuischheld staat niet op zichzelf, doch is een onderdeel van de in tegrale en harmonische opvoeding. Vooraf vorming van den wil in samen werking met de genade. De prikkels verwijderen maken. De onrechtstreeksche methode verkiezen zooveel het kan; de geslachtelijke opvoeding ligt grootendeels buiten de geslachtelijke sfeer zelf. Dat is wenschelijk en hogelijk. Wenscheiyk: omdat het rechtstreeks bespre ken van de geslachtszaken niet zonder ge vaar is, gezien de ongeregelde begeerlijkheid. Mogelyk: reeds in 't algemeen om wille van de psychische eenheid en het psychisch overdragen in den mensch, doch vooral op dit gebied omdat de geslachtsdrift zoo innig samenhangt met de ganschheid van den tnertseh. Goede gewoonten aankweeken: schaamte gevoel en zedigheid, (van in de kinderka mer af). Aangepaste gewetens- en wilsvorming bij de godsdienstles over het 6e gebod. Indivldueele vorming: bet vraagstuk voorlichting Genademiddelen: Biecht, Maria vereering. Niet alleen het kwaad - voorkomen en er tegen bestand maken, maar ook na den val genezen en herstellen: leiding. In de middagzitting heeft de heer Valery V. Obolensky Ossinsky, lid van de redactie van Isweetia gesproken over den planmatigen op bouw van Sovjet-Rusland. Hy ging daarbij uitvoerig In op de drie voornaamste doeleinden, die men zich In Sov- jet-Rusland heeft gesteld: 1. Industrialisatie. 1 Socialisatie, en 3. Verbetering van den levensstandaard der massa. Door het bestuyr van het R. K. Juvenaat In het Bisdom Haarlem is op 21, 22 en 23 Augustus te Hilversum een cursus in spel leiding georganiseerd voor jeugdleiders In den namiddag van den len dag werd een 3O-tal deelnemers harteiyk ontvangen door de Eerw. Fraters van de Kweekschool te Hilversum, waar de deelnemers geduren de drie dagen een meer dan vrlendelyk thuis gehad hebben. De Hoogeerw. heer J. M. Lucassen, deken van Beverwyk, had de geestelyke leiding op sich genomen. Hy interesseerde zich'buiten gewoon voor dezen cursus en heeft hem dan ook met de grootste aandacht geheel vdgd. Na het Lof begaven de deelnemers zich omstreeks zes uur naar het schitterende ge meentelijke sportpark, waar met den eigen- UJken cursus, waarvoor de heer Dekker, di recteur van het sportpark, zyn belanglooze medewerking verleende, begonnen werd. Gedurende den gebeelen cursus heeft deze zich een subliem leider getoond, die uit de deelnemers wist te balen wat er In zat, en han een kijk heeft gegeven op verschillende balspelen, wat zeker niet zal nalaten vruch ten at te werpen in de toekomst, wanneer de jeugdsport zal zijn ondergebracht bij de WVCiÜUCDd* [MtJ-nnntAn De morgen van den tweeden dag, die reeds om zes uur begon, werd besteed aan spel leiding, waarna 's middags een excursie volg de door de prachtige omstreken van Hilver sum. De avond werd wederom aan spel besteed. Tot slot van dezen dag werd een voetbal wedstrijd gehouden, waarvoor deken Lucas sen den aftrap deed. De wedstrijd werd niettegenstaande de ver moeidheid van verschillende spelers, met groot enthousiasme gespeeld en eindigde met een 10 overwinning voor een der partijen. Tijdens het middagmaal van den derden dag werd door den nestor van de deelnemers, den heer W. Heide man uit Lelden, een har- teiyk dankwoord gericht op de eerste plaats aan deken Lucassen voor de aangename wy- ze waarop hy de deelnemers aan zich wist te binden. Op de tweede plaats aan den heer Dekker voor zyn buitengewoon aangename leiding en op de derde plaats aan de Eerw. Fraters voor de geriefeiyke ontvangst in hun Kweekschool. In alles waren zy de deelne mers terwille, geen moeite was hun te veel en het is voor een groot deel aan ben te danken, dat deze cursus In aangename her innering zal blijven by alle deelnemers. Na het middagmaal begaven de cursisten zich naar het R. K. Jongelingen Vereenl- gingsgebouw van de St. Vitus-parochle, waar practisch bewezen werd hoe goed de nieuwe richting in de patronaatsbev. eglng kan wor den doorgevoerd, vooral '-met het oog op groepsindeeling en het vrije clubsysteen^ Onder leiding van de patronaatsheeren - cursisten J. Jansen en Th. Terllnden weid hier het Volley-spel gedemonstreerd en door de heeren cursisten beoefend. Daarna werd op het Kweekschoolterrein onder leiding van den heer Dekker een honkbalwedstryd gehouden, waarmede het practische ge deelte van den cursus beëindigd was. Onder een kort Lof heeft deken Lucassen zyn dank betuigd aan de cursisten, aan den heer Dekker voor zyn tactvolle leiding en nooit versagenden noch verflauwenden Uver, aan de Eerw. Broeders voor hun on verdroten zorg enz. Daama gaf Zyneerw. aan de hand van het evangelie van den dag eenige nuttige en practische wenken en besloot dezen welgeslaagden cursus met een enthousiast: „Voor Christus onzen Konlng, God wii het. Amen." Minister mr. P. J. Reymer. die onlangs tot lid van de Eerste Kamer werd benoemd in de plaats van bet overleden 'ld den heer J. N. Hendrix, heeft deze benoeming niet aangenomen. Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat de P. H. A. O. R. het 23ste-retourvlieg- tuig op 5.59 uit Jodphur is vertrokken en om 10.02 in Karachi Is gearriveerd. Van daar vertrok het toestel om 1123 en landde - op 15.20 te Djask. Het 25ste postvliegtuig, de P. H. A. F. 8„ vertrok om 520 uit Djask en'landde om 13.35 in Karachi Vandaar vertrok bet om 14.25 uur en landde om 18.15 In Jodphur. VOORBURG per fleech SCHILLETJE per fiesch NIEUWE BE88EM per fleseh Beleefd verzoeken wy de medewerking van onze H H. Adverteerders inzake vroegtydlg toezenden het van de voor de Zaterdag-num- rners bestemde advertentlën. wy zullen het zeer op prys stellen Indien wij de an nonces, bestemd voor Zater dag. reeds des Donderdags of ulterlijk des VrDdagsmorgens ontvangen. Door het vroegtijdig inzen den van advertentlën run nen Wij ook aan de nitvoe- ring. dus aan het zetten van de advertentie, meer aandacht schenken, hetgeen vanzelfsprekend de reclame- waarde van de annonce ten goede komt. Mede in Uw eigen belang vertrouwen wij op Uwe medewerking Inzake een en ander te mogen rekenen, waarvoor bij voorbaat onzen dank.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1