PROVINCIAAL NIEUWS BINNENLANDSCH NIEUWS DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE WIELRENNEN JULIAN ADORP ONZE OOST STOOMVAARTLIJNEN SPORTEN WEDSTRIJDEN ZWEMMEN VRAGENBUS I Een Vijf Jaren Wereldplan De valsche Portugeesche bankbiljetten OBDAM OUDESLU1S AUTO DOOR TREIN GEGREPEN WARMENHUIZEN KEINSMERBRUG WORMERVEER ’T ZAND HARDDRAVERIJ ENKHUIZEN WAARLAND BERGEN WIERINGEN raad geven. Z* 13. Mate Jaargang No. 48 Series voor stayers De beschuldigingen tegen dr. K. BMtemoien nKgeschakeld Ift op uit. Ja: 3. 1. Te Muiden; 2 Indische dienst Slachtoffer van zijn uitvinding. W. 26 Ang. de een auto. overweg aan feur kwam er, naar omstandigheden, goed af. tot de 24 Aug. (thuisr.) 23 Aug Payta n. Constansa n. Stam- Stettln/Amst. 34 Aug. P- Amsterdam te Konen men- zal Int. Bibliographisch Instituut Het Opening der 10e Conferentie 8an- Rott. Ontwikkelde stellingen tijd 1 min. N.-Orleans,Rott„ 34 (Holland), tyd 1 min. Ik tijd 1 min. Miss Mac Dowall (Engeland), tijd 1 Amst. te Bremen. ondersoek X in Lood. n. JOHANNA. Rotterdam n. Bar hei Yvonne Gedard kampioene 100 M. vrije slag Willy den Ouden tweede EMZETCO-LIJN ANTHONY 25 Aug. Dr. Bendien een zenuw-inzinking nabij De Europeesche Zwetn- kampioenschappen HOLLAND—BRIT8CH - INDIE- LI JN RIDDERKERK (thuisr.) 24 Aug te Suez. Dat Holland een waterland is, weten we allemaal, maar hoe we daarvan tot ons ge noegen kunnen proflteeren. vertelt ons Fred Thomas in het laatste nummer van de Katti. Illustratie met zijn geïllustreerde beschrij ving van „Watergeneugten In Waterland” Een sterke afwisseling daarmee brengt het resultaat naar krachten belovende landen in de wereld. JONOE Rott. JONOE HOLLAND—AUSTRALIE-L1JN TALIS8E 24 Aug zonder flnantieelen steun niet mogelijk zfjn. Rigaud, in J. Siebe- Liaeabon n. Cadiz. Rott. n. Algiers. Bourgas te Amster- uit Ze ver- den van bij De wereldkampioenschappen voor In de gemeente Fvroenalia De heer H. alhier, slaagde te Wagenlngen examen Tuinbouwkunde L. O. van Ekeren. i voor het ROTTERDAM—ZUTD-AMERIKA-LIJN ALCORAB (ultr.) 34 Aug. te Montevideo. ALPHAOCA (thuisr.) 24 Aug. te Santos. ALPHERAT (ultr.) 24 Aug. 135 m. Z.W. 8t. Vincent. In de Ridderzaal te 'sOravenhage is gis termiddag de tiende: bibliografische confe rentie van het Int. Bibliografische Instituut geopend, in tegenwoordigheid van een groot aantal dames en heeren Aan de bestuurstafel had o.m. plaats ge nomen de Minister van Arbeid, H. en N. Prof. Allan Pollard, voorzitter van het Insti tuut, hield de openingsrede. HOLLAND—AFRIKA- LIJN MELISKERK 25 Aug. *s avonds n. Antw. RANDFON'1 eiN 23 Aug. v. Port Amelia n. Mozambique. Rijtoer Ouden van Dagen. Naar wij verne men, heeft zich in deze gemeente een comité gevormd om pogingen in het werk te stellen, aan de ouden van dagen een gratis autorit aan te bieden. Verschillende autobezitters hebben reeds hun auto's beschikbaar gesteld. Een beroep op de ingezetepen zal worden gedaan voor een bijdrage om dezen AUTO-ONGEVAL Te Keinsmerbrug heeft een auto-botsing plaats gehad tusschen een auto van den heer N. Kaan uit Wleringerwaard en een van den heer Kester, stroohandelaar, uit Winkel. De auto van den heer Kaan kwam uit de richting Schagerbrug en die van den heer Koster -uit de richting Keins. Op den hoek te Keinsmerbrug reed de auto van eerstge noemde den auto van den heer Koster in de flank, zoodat deze omver werd geworpen. Door den hevigen schok raakte de heer Kaan zijn stuur kwijt en kwam met zijn wa gen in de Grootesloot terecht. Belde wagens moesten weggesleeapt wor den. Gelukkig kwamen persoonlijke ongelukken niet voor. Burgerlijke Stand over Juli Geboren: Wilhelmina, d. van Pieter Mosch. Dz. en Wil helmina Hoebe Nlcolaas Jacobus, z. van Jacob Mooij en Johanna Wilhelmina van Baar Tettje, d. van Klaas Been en Rigtje Mejjer Hubertus. z. van Antonius Spaan- sen en Anna Elisabeth Kramer Ina Ge- rarda. d. van Hugo Martinldes Laurman en Maartje Gutker. OndertrouwdKlaas Wagenaar, oud 22 jaar tuinbouwer te Slnt-Pancras en Geertje St rij- bis, oud 31 jaar, zonder beroep, wonende al hier. Getrouwd: Lambertus Lakeman en Klaasje Sevenhuysen Klaas Wagenaar en Geertje Strijbls. Overleden: Catharina Renooy, oud 80 jaar, weduwe van Klaas de Geus Vllssing Schuit, oud 59 jaar, geboren te Zljpe hij Vrijdag jJ. door den officier van justitie te Rotterdlam. mr. Schutter, op verzoek van den porcureur-generaal bij het Haagache ge rechtshof gehoord is. Het onderhoud duurde 2 uur en liep voornamelijk over de beschul diging in zake de affaire van de valsche Portugeesche bankbiljetten. Omtrent de door hem b(j dit onderhoud gevolgde gedragslijn verklaarde de heer H. Teneinde mogelijke bewerking van justi- tieele ambtenaren en getuigen door hoogere autoriteiten te voorkomen, heb ik geweigerd mededeeling te doen van de justltieele ambte naren. aan wie Inderdaad mededeeling is ge daan. dat K. in deze zaak zou zijn betrokken. Slechts zijn door mij voorloopig als getuigen opgegeven personeel van dr. K. De officier wordt daardoor in de gelegenheid gesteld de waarheidsliefde van deze getuigen te toetsen, daar ik mij voorstel later in een volgenden open brief te noemen de goede getuigen en de justieele ambtenaren. De oud-Egyptiache afbeeldingen daarbij prik kelen den leeslust. Ontspanningslectuur is er in deze aflevering weer volop: behalve den grooten roman treffen we een kleinen aan: „Marjanne" door Joh. Peerdeman. en twee korte verhalen: ..De Schaduw" door Patr. Cornelissen en ..Schaakmat" door Mark Al lerton. het eerste een pakkend, gecompri meerd levensdrama, het tweede een luchtige vertelling. Er is een geheele pagina gewijd aan de Twaalfde Ijzerbedevaart en eene aan een merkwaardige processie op Flores, waar van pater Henri van Vree een aardige be schrijving geeft. Door vele goed geslaagde afbeeldingen krijgt het -natuur- en steden schoon van eigen land weer een goede beurt naast de actueele gebeurtenissen, terwijl ver schillende aardige prentjes *oe bijdragen, dat dit nummer weer echt een familieblad is. Personalia De heer P. Bench man, al hier, slaagde te Wagenlngen voor bet examen Tuinbouwkunde L. O. Vraag: Hoe kan ik rooden inkt uit een grijs karpet verwijderen? Antw.: Behandel de vlek met een ma tige geconcentreerde oxalzuur-oplossing en spoel dan met water na. Vraag: Onze kanarievogel heeft aan den achtersten nagel van zijn beide pootjes een dikken knobbel. Ze zijn erg rood en pijn lijk, zoodat hij niet op de stokjes kan zit ten. Ook is hij geheel van zang af. Weel u misschien de oorzaak en een middel er tegen? Antw.: tinctuur. owseera zyn op nara werken en gezamen lijke efficiency, doch tevens op het zoo goed mogelijk handhaven van den levens standaard in de verst gevorderde landen en een verbeffen van den levensstandaard en vergrooten van de koopkracht van de Vraag: 1. Mijn zoon is 14 jaar en heeft de klassen der lagere school doorloopen. Hij wil naar de cadettenschool. Kunt u mu Succes Het fanfarecorps „Ons Genoe gen”, alhier, behaalde bij het concours van Waterlandsch Fanfarecorps te Amsterdam den len prijs met lof met 132 punten in den concourswedstrijd„Ons Genoegen” behaalde tevens in den eerewedstrijd. sectie harmonie, den len prijs In de aid. ultra eere- en sup. eere-afd. met 65 punten en in de sectie fan-, fare en harmonie (afd. uitm.. eere- en sup. eere-afd.) een extra-pnjs met het hoogste aantal punten. Aan oe Zondag gehouden harddraverij, uitgeschreven door de vereeniging „De Toe komst." werd door 8 paarden deelgdhotnen. De prijzen werden als volgt gewonnen: le pr. 60...Bles" van K. Nottelman te Behagen; 2e pr. 25.— door ..Sara Bon net," van Us Hiltennan te Hoorn; 3e pr. 10„Trientje." van C. Voorthuizen te Behagen; 4e pr. 5.— „Jetnl." van 3. de Wit Az., 1 Zand. Opbrengst collecte De dezer dagen alhier gehouden collecte ten bate van de Nederl. Vereeniging van Oudstrijders der Zee- en Landmacht uit Ned.-Indië „Het Vaderland Getrouw" heeft opgebracht f 205. Gemeenteraad De Raad dezer gemeente is ter openbare vergadering bijeengroepen tegen Dinsdag 1 September as. des avonds half acht ten gemeentehuize. Aan de orde komen o.m. installatie nieuwe leden, benoe ming van twee wethouders, voorstel Inzake werkverschaffing, voorstel tot het verleenen van een credlet voor het maken van bruggen, voorloopige vaststelling van de gemeente- rekening 1930 kampioen. 13632 punten. 3. Lepage (Frankrijk). 13532 punten. 3 Neumann (Dultechland). 13438 punten. 4. Poussard Frankrijk). 12830 punten. 5. Staudlnger (Oostenrijk), 127,54 punten. Op de zitting van bet Sociaal-Econo misch Congres te Amsterdam heeft dr. Le wis L. Lor win. uit Washington, een Vijf Jaren Wereldplan besproken waarbij hij de volgende stellingen Ontwikkelde: lo. De economische wereld-eenheid ver langt een nieuw gevoel voor wereldsolida- ritelt, geoaseerd op gelijke kansen voor alle volkeren, waarbij Iedere poging om de ver- deellng der volkeren In overwinnaars en overwonnenen, exploiteerenden en geëxploi- teerden te bestendigen, beschouwd wordt als een vergrijp tegen de menschelijke wel vaart. 2o. Evengoed als de nationale politieke souvereinitelt gewijzigd moét worden, en wordt, om den groei van internationale ac tie door middel van den Volkenbond moge lijk te maken, evenzoo moet de nationale economische politiek in overeenstemming worden gebracht ten opzichte van hare uit- De Tuinbouw Bij den gezamenljjken aan koop voor de leden van den tuindersbond Ha renkarspel Oost Is voor levering voorjaar 1932 ruim 35.000 KG ammoniak besteld, waar voor prijsopgaaf zal worden gevraagd. Jaarvergadering Naar wy vernemen, zal het Nederlandse!) Verbond van Werkgevers de jaarljjksche algemeene vergadering op 3 September as. houden in de Rustende Jager alhier. Een 300 tal leden zal te Bergen en Bergen aan Zee overnachten om des anderen daags een excursie te maken nJar de Zuider zeewerken. r werking op de wereld-economie. 3o. De schade, toegebracht door den Wereldoorlog en die getaxeerd wordt op on geveer 400 bUlloen dollar, is een verlies, dat niet door één enkel land kan worden her steld. zonder gevaar voor den wereldvrede en gevaar, dat de geheele wereld onder dit ver lies zal moeten lijden. 4o. De debiteur-crediteór-verhoudingen in de wereld zijn hopeloos verergerd ten gevol ge van herstelbetalingen, onevenwichtige productie, prijsdaling en bankpolltiek van sommige toonaangevende landen, in zóó hooge mate, dat krachtige maatregelen noo dlg zijn tot oogenbllkkelijke verlichting en een actie on langen termijn en op grootere KON. HOLL. LLOYD DRECHTERLAND (ultr.) 24 Aug tos. RIJNLAND (thuisr.) 24 Aug. Ouessant gep.. wordt 26 Aug. 's nachts te IJraplden verwacht. ZF.F.IAN DI A (ultr.) 24 Aug. v. Lissabon. Gisteren werden de voorwedstruden voor stayers gehouden voor het wereldkahpioen- schap over 100 K M. De beide Hongaren Intenes en Seketes waren wuggebleven, zoodat niet dr*«- doch in twee series be hoefde te worden gereden. In Iedere serie startte nu vijf renners, de twee eersten van elke serie kwamen in de finale Uit alles bleek dat de Ordrupbaan niet geschikt was voor stayers-wed strijden, im mers de tijden waren meer dan 5 minuten boven den gemiddelden tijd, die op de meeste Europeesche banen wordt genoteerd. Aan den start Möller (Duitschland), La- oquefiay (Frankrijk). Blekemolen (Neder land. Thollembeek (België) en Manera (Italië). Blekemolen is al direct aan der. kop met Lacquehay op de tweede en M(S- ler op de derde plaats. De Belg ligt vierde, terwijl Manera de rij sluit AU er acht rooden gereden zijn neemt Möller de twee de plaats In. Ronde na ronde wordt zoo af gelegd, met Blekemolen neg steeds aan den kop. Dan krijgt de Hollander na 40 KM. motorpech. Möller neemt direct de leiding over, gevolgd door Lacquehay. Wel houdt Blekemolen nog moedig veel, doch na 80 K.M geeft hU den strijd op. die zich zoo hoopvol liet aanzien. De stand brengt geen verandering meer en Möller wordt eerste. Het gaat er op lijken, aldus het Dbd van Rotterdam", dat dokter Bendien het slacht offer zal worden van zijn drukke werkzaam heden, die een gevolg zijn van zijn uitvin- ding. Het blijkt n.l„ dat de dokter gevaar loopt een zenuwinzinking te krijgen, tengevolge van overspanning door het vele werk. Het Britsche Kankerinstituut, waarmede h(j. zooals men weet, thans In nauwe be trekking staat en dat zeer veel belang stelt in zijn proeven, is hem te hulp gekomen. Vrijdagmorgen is er een spoedvergadering van de dokters van het instituut bijeenge roepen. naar aanleiding van het bericht, dat het hoogstens nog een paar dagen kan du ren, voordat dr. Bendien zijn werk zou moe ten opgeven tengevolge van zenuwoverspan ning. Besloten werd onmiddeilijk hulp te verlee nen en geen uur nadat dit besluit was ge vallen, was dr. Piney, secretaris van het bestuur met zijn assistent, dr. Neat, reeds op weg naar Zeist in een speciaal daarvoor ge charterd vliegtuig. Ook uit Heidelberg is een professor onder weg naar Zeist, om dr. Bendien te helpen. Bovendien zjjn nog verschillende andere En- gelsche doctoren in Zeist. Dr Piney is de eenige medicus, behalve dr. Bendien, die volledig op de hoogte is van de nieuwe diagnose. Toen hij voor het eerst van dr. Bendien's werk hoorde, vond hij het zoo belangrijk, dat hjj zijn vacantie er voor verzette om dadelijk de proeven te kunnen controleeren Het was reeds lang bekend, dat dr. Bendien het verbazend druk had. Van alle kanten kwamen aanvragen om be handeling en om inlichtingen binnen. Na zijn bezoek aan Engeland, dat volgde op de bekende proef met de 38 buisjes bloed is die stortvloed van vragen nog sterk toe genomen. Zelfs uit Amerika, Canada en Australië kwamen aanvragen om opname. Wanneer men nu weet, dat dr. Bendien al zijn werk bjjna alleen, tenminste zonder hulp van een werkelljken assistent moet doen, terwijl hij daarnaast nog zijn gewone dokterspractjjk heeft waar te nemen, is het te begrijpen, dat het hem te veel moest worden. Meer dan een maand geleden klaagde hij al. dat hij absoluut geen rust meer had en dat hij zich uiterst vermoeid voelde. Het is te hopen, aldus besluit het Rotterdamsch blad, dat de hulp, die hem nu vanuit Engeland geboden wordt, doeltref fend en niet te laat zal zijn. schen een genoeglijken dag te bezorgen, wat staand, als een peesch achteruitgaat Aan den start verschenen Mile Qodard, Miss Cooper, dames Den Ouden en Braun, miss MacDowall en mej. Lenkei. Na 50 Meter liggen mej. Lenkei en Mile Godard gelijk. Zus Braun en Willy den Ouden zijn dan 1 lengte achter. Dan neemt Willy den Ouden een prachtigen spurt tot tot drie kwart lengte van Mlle Godard Mej. Lenkei zakt dan af, terwijl Miss Cooper sterk komt opzetten. Een harde strijd ontspint zich tusschen haar en Willy den Ouden, maar de laatste houdt vol en tikt als tweede aan vlak na Mlle Godard. Zus Braun eindigt op de vierde plaats, na heftlgen strijd met mej. Lenkei. De uitslag luidt: 1. Yvonne Godard (Frankrijk) tüd 1 min. 10 sec. (Nieuw Fransch record). 2. WiUy den Ouden (Holland), tijd 1 min. 11 4/5 sec. 3. Miss Cooper (Engeland), 12 sec. 4. Zus Braun 14 3/5 sec. 5. Mej. Lenkei (Hongarije) 14 3/5 sec. 6. min. 19 1/5 sec. De verdere uitslagen luiden: 400 Meter vrije slag: le serie: 1. Getreuer (Tsjechoslovakije), tijd 5 min. 35 4/5 sec.; 3. Deiters (Dultach- land), tijd 5 min. 32 3/5 sec.; 3. Bvennaon (Zweden), tijd 5 min 43 sec.; 4. Roig (Frankrijk), tijd 5 min. 441/5 sec. 3e serie: 1. Taris (Frankrijk), 5 min. 10 sec.; 2. Baldo (Italië), tijd 5 min. 313/5 sec.; 3. OuiUinl België)tijd 5 min. 34 1/5 sec.; 4. Myhylafy (Hongarije), tijd 5 mln. 35 4/5 sec.; 5. Achrader (Duitschland), tijd 5 min. 39 3/5 sec. 3e serie: CoetolU (Italië), tijd 5 min. 153/S sec.;. 2. Barany (Hongarije), tijd 5 min. 25 3/5 sec.; 3. Tillkainen (Finland), tijd 5 mln. 30 4 5 sec Voor de finale plaatsten zich dus Tarls, Deiters. Baldo. Barany, Coatolli, OuiUinl en Getreuer Gisteren vonden tevens de wedstrijden van de springplank plaats, waaraan door onzen eenigen Nederlandrchen mannelijken deelnemer werd deelgenomen. StotUn Het zeer zeker een goeden indruk achter, doch het wa* niet dat, wat hij bij de Hollandsche kampioenschappen te Til burg had laten zien. Hij tam de 7e plaats Innemen met een totaal van 120.26 punten Eerste werd de Duitacher Riebschlkger met HOLLAND—AMERIKA-LIJN AMSTELDUK 34 Aug. v. Amst. te Hamb. DINTElDIJK, Rott./Vanc 24 Aug. te San Francisco. GROOTENDIJK, Aug. te Havanna. MAASDAM, Rott N. Orleans 24 Aug. Havann*. LOCHKATRINE. Rott.,Vane23 Aug. te Colon. gedragen aan de Centrale Commissie of het Centraal Bureau voor Drinkwatervoorzie ning, omdit ook andere belangen dan die der drinkwatervoorziening er bij zijn betrok ken. Men denke slechts aan die van den landbouw (verzouting van het polderwater), van de natuurbescherming, van den water staat (behoud van de duinen ais zeewering), van de grondeigenaren in de duinen, enz. H. 1. moet een afzonderlijk lichaam Inge steld worden, onder ean onafhankelijken voorzitter, waarin naast een ruime vertegen woordiging van de waterleidlngtechnlci (te kiezen buiten den kring der te controleeren bedrijven), plaats is voor vertegenwoordigers van de bovengenoemde belangen, benevens voor eenige juristen en geologen. Reden tot juichen hebben de Hollanders niet direct, want' een overwinning in de fi nale 100 Meter vrije slag voor dames is het niet geworden. Doch groote voldoening mag het voor ons Hollanders toch wel zijn, dat Willy den Ouden na praehtlgen strijd, be slag wist te leggen achter Yvonne Godard, die Europeesch kampioen* werd in den tijd van 1 mln. 10 sec. En hebben wij dus hoop voor de toekomst, aan den anderen kant is het nu toch vast- dat Zus Braun, na eenige jaren uitnemend Hollandse!) en Euro- zwemster bekend te zijn geweest, vaststellen -,an deze voorschriften moet voor afgaan aan het eveneens zeer noodige onder zoek, omdat alleen op deze wfjze bepaald kan worden, welke gegevens verkregen moeten worden. De uitvoering van de vermoedelijk hiervoor noodige wet en het instellen van het daarbij gevorderde onderzoek moet, naar Te groote wateronttrekking aan de duinen ARME KLEINE Het 5-jarig kjnd van bakker G. weró Maandag door een zwaren grlntwagen over reden en gedood Personalia. Burg, en Weth. hebben tjjdelijken assistent van den keurmeester der Zeegras-explo>tatie benoemd den hr. B. Kat alhier. Tot tiidelijk onderwijzer aan de O. L. School te Oosterland is benoemd, in band met herhalingsoefeningen van heer J. Boon, de heer A. C. Mooij van Den Helder. Inlevering militaire goederen. De inleve ring van militaire goederen zal voor deze gemeente plaats vinden in het oude school gebouw te Hippolytushoef op 29 October as. te kwart voor elf. Nieuwbenoemden N.-Indlë: H. van Sloo- ten en 8. H. van Slooten. hoofdonderw. b h. O. L. O., belden Arnhem; T. van Halteren, hoofdonderw. b. h. O. L. O., WUdervank; T. Beerdsen en F. H L. van de Burgt, hoofd onderw. b. h. OL.O., beiden Arnhem. Verlofgangers N.-Indlë: Mevr. J. W. Roock, geb. Schuitenvoerder, onderw. b. h. O. WL.O., 's-Gravenhage; mevr. J. A. J. C. Kuylman, geb. Gilhuys. onderw b. h. O.W. L.O., Haarlem; dr. J. A. Kaligls, Gouv vee arts 1ste kl.. 's-Gravenhage; J de Wilde, hoofdagent 3de kl. b. d. alg. pol.. Amster dam; ir. A G. Küpfer, ing. 2de kl. b. d. P. T. T., 's-Gravenhage; P. Ph W Brulnln- ga. mach. b. d. Zouregie, 's-Gravenhage; J. J. Frankenhuls, tijd. wnd. techn.-ambt. 2de kL b. d. P.T.T., Amsterdam; J. O. Coerman, muloonderwijaer. 's-Gravenhage; A. E Oa- talani, aM.-res. b. d. Alg. Bestuursdienst. 's-Gravenhage; G. de Vries, schoolhoofd b. h. O<WLO, Rotterdam; C. J. Gijbels. dtr. der muloBchool te Bandjermasln, München; A. J. van Riemsdijk, mulo-onderw Scheve- ningen; B. A. Tanamal, opa. 1ste kl. b. d. W. en ’a Lands B.O.W., 's-Gravenhage; L. Tielsche, adsp. ambt. 3de kl. b d. dienst der In- en Uitvoerr. en Ace.. 's-Gravenhage. Gepensiotmeerden (N. Indië)Mr. J. F. de Ruyter de WUdt, afd -ebef b. d. dienst der SB. en Tr., 's-Gravenhage; B C Kutterst, opa. 1ste kl b. d. W. en 's Lands B.O.W 's-Gravenhage: J. D. L. Vorst, hoofdcomm. b d. P. T. T., Amsterdam. Verlofgangers (W.-Indië: Q comm. ter griffie v. h. Hof van Just. Curasao. 's-Gravenhage; maj. J. J. 5»^- «eteber, hoofdverpl b. h. mil. heap, te Para maribo. Hoensbroek; W. C. Bonman, loods ta Curaqao, Haarlem; H. Heilbron, klerk ten parkette v. d. Proc.-Gen. b. h. Hof van Just, te Paramaribo, Rotterdam. van binnen bezichtigd Maandag werd een auto, beladen met hout, van den heer H, J. en door hem zelf gechauffeerd, bij den overweg aan den Boennansweg te Anna Paulowna door den trein aangereden Het hout werd versplin terd, de auto zwaar beschadigd. De chauf- De uitslag luidt: 1. Möller tijd 1 uur 36 min. 45 sec 2. Lacquehay op 50 Meter 3. Manera (Italië) op 75 Meter 4. Thollembeek op 175 Meter 5. Bleekemolen opgegeven. Tweede serie. In deze serie kreeg PaiUard bandenpech, weardoor bij een dergelüken achterstand op liep, dat hij ontmoedigd opgaf. Linart won gemakkelijk met op de tweede plaats Sawell. die in het geheel geen moeite deed hem in te halen, zeker van zijn plaat sing in de finale. De uitslag van deze serie werd: 1. Linart (België) tijd 1 uur 35 mln 3. Sawall (Duitschland) op 20 Meter. 3. Oay (Italië) op 1260 Meter. 4. Gilgen (Zwitserland) op 1360 Meter. Donderdag komen de twee Dultschers Möller. Sawall. de Belg Linart en de Franachman Lacquehay In de finale Heden, Woensdag worden de wegwed strijden gehouden. ROTTERDAMSCHE LLOYD BLITAR (thuisr.) 24 Aug. v. Colombo. KEDOE (thuisr.) 34 Aug v. Marseille. KOTA TJANDI (ultr.) pass. 25 Aug. Fl- nlsterre. SIBAJAK (thuisr pass. 25 Aug Perim. Nieuwenhuls, het monument, dat 29 dezer op het Nassaupleln te Amsterdam zal wor den onthuld, en hoeveel R. K. Raadsleden stemden er dan tegen? Antwoord: Wij herinneren ons die stem menverhouding niet meer. SILVER-^IAVA FACIFIC-LIJN 8ALAWATT 23 Aug. v. Calcutta n. Van couver. 't sulveren sptntus, verkrijgbaar bij uw drogist. Vraag: Is bet u bekend, hoeveel R. K. Raadsleden te Amsterdam Indertijd hebben medegestemd vóór het plaatsen van een monument ter nagedachtenis van F. Domela Door de Vereeniging tot behoud van Nz- tuurinonumenten is voor eenigen tijd een conuntesle benoemd inzake de gevolgen der Trtteronttrekklng aan het duingebied ox voor de Wijk aan Zeeër en Heemskerker duinen. Het door deze commissie uitgebrachte rap port bevat eenige conclusies, in de toelich ting waarbij wordt gezegd, dat zich onder de duinen een zoet water ..lichaam" bevindt, hetwelk zich langs onze geheele kust en ook op de eilanden uitetrekt. De breedte wisselt met die van het duinlandschap, zijn dikte bedraagt in het maagdeljjk duinlandschap meer dan 100 Meter. Dit aoetwaterllchaam der duinen analoge wijze, als eën Usberg dat doet, in den vorm van een reusachtigen band op voer uit de meer oosteiyk gelegen andere zoetwater bevattende gronden. De eenige toe voer, waaruit het ontstaan van een aoetwa- tervoorraad in en onder het duinlandschap kan worden verklaard, is de atmosferische neerslag In waterwlnnlngskringen noemt men. hetgeen van een neerslag In den bo dem dringt, den nuttigen regenval. Er wordt op gewezen, dat het duinwater behalve als drinkwater ook in andere op zichten van groote beteekenls Is. Het Is b.v. een beveiliging voor de brakke wel, welker bestaan en verband met de zee in den Haar- lemmei meerpolder is aangetoond. Voorts is van belang de af stroom ing van duinwater, dicht onder de oppervlakte, naar het achtergelegen polderland en de verzoe ting van zijn bodems, welke daarmede ge paard gaat. In ons klimaat was het duinlandschap eertijds van nature des winters en in het voorjaar zoo vochtig, dat vele lagere gedeel ten daarvan dan geregeld onder water ston den. Het grondwater trad dan plaatselijk uit den bodem te voorschijn. Het gevolg was een sterk vochtlievende vegetatie ter plaatse en in de laagste gedeelten zelfs veenvorming. Een en ander verleende bet lager gelegen duinlandschap een groote stabiliteit, In te genstelling met de gedeelten der heuvels die ver boven het grondwater liggen en steeds aan gevaar bloot staan, beweeglijk te wor den en te gaan stuiven. Een verdrogend duinlandschap verliest voor een groot deel zUn waarde als natuur lijk landsebap en wordt als recreatieterrein onbruikbaar. Wat het duinwater in economisch opzicht beteekent. wordt aangetoond in verband met de dichtbij liggende gronden, die van 't weg zakkende water proflteeren en welke gron den zich daardoor leenen tot kostbare cul turen (bloembollen, wannoezerijen etc.). Daar het duinwater van zoo veelzijdige beteekenls is, wordt opgemerkt, dat deze kostbare natuurschat door ons verre van vol doende wordt gewaardeerd en. dat voor het behoud daarvan practise!) zoo goed als niets of althans zeer weinig wordt gedaan. Verder wordt geconcludeerd, dat onttrek king van water aan het duingebied voor drinkwatervoorziening slechts tot een zeker maximum geoorloofd is, en aangetoond, dat de maatstaf van watervoorziening thans verre wordt overschreden en dat de tijd voor bezinning gekomen is. Opgekomen wordt tegen het beginsel ,J)et water weg te halen, waar het maar te vin den is” en aangetoond wordt, dat Amster dam te Lelduln meer dan het dubbele per jaar verpompt dan den nuttigen regenval. Voor 1 Provinciaal Waterleidingbedrijf geldt hetzelfde. In bet rapport wordt voorts gezegd, dat, af gezien van de vraag, of er al dan niet be perking op de winning en het gebruik van het duinwater wordt gesteld, het duin als waterreservoir in afzien baren tijd onvoldoen de zal blijken. Er wordt op gewezen, dat de directie van het Provinciaal Waterleiding bedrijf en ook Amsterdam naar andere win- plaatsen omzien en dat het waterverbruik in het algemeen steeds «tijgende is en dat een nog veel hooger verbruik wordt verwacht. Met de toenemende waterbehoefte zal men dus in ons land bedacht moeten zyn op ge heel andere wlnnlngswjjzen en er zal zich een ontwikkeling moeten voltrekken, waarin men elders reeds lang Is voorgegaan; In- plaats van uit het grondwater zal men de watervoorziening uit het oppervlaktewater moeten gaan dekken. De eenige voorraad, die thans daarvoor in aanmerking komt, is de Rijn, die met een aanvoer van 2000 M3 per seconde ons land binnenkomt. Volgens de laatste conclusie van het rap port meent de commissie met het oog op de middelen, die zullen moeten worden be raamd om de vooi ziening van Nederland met water voor menschelyk gebruik en voor landbouw en veeteelt blijvend te verzekeren, dat het ten zeerste noodlg is autoriteiten en publiek meer te doordringen van de zeer buitengewone waarde, welke een zoet Ijssel meer daarbij toekomt. De verwezenlijking en waarborging van dezen natuurscha; is van zoodanig belang, dat reeds nu van overheids wege maatregelen moeten wordep beraamd: a. om de verzoeting zooveel mogelijk te be vorderen en te versnellen; b. de goede hoedanigheid van het water te verzekeren en hierbij vooral te letten op den Invloed van den toevoer van brak jjol- derwater, rioolvocht en industrie-afval. Het ligt op den weg der vereeniging. het initiatief te nemen bij publiek en regeering voor deze aangelegenheid grootere belang stelling te wekken en de wensch wordt uit gesproken, dat bij bet eerstvolgende wets ontwerp tot verdere drooglegging binnen de afgesloten Zuiderzee de volksvertegenwoor diging omtrent deze vraagstukken worde in gelicht en dat in "het bijzonder een zout ba lans van het Ijsselmeer, voor zoover die dan zal zijn op te stellen, zal worden gegeven en de vermoedelijke invloed van de inpol dering daarop zal worden nagegaan Omdat de commissie het noodlg acht, dat de beteekenls en regeling der watervoorzie ning In verband met andere belangen door het centrale gezag opnieuw onder de oogen wordt gezien en regelend wordt opvetreden, teneinde de harmonie te herstellen, heeft zij een voorstel geformuleerd om er by de re geering op aan te dringen: a. dat voorschriften, volgens welke water onttrekking aan de duinm moet worden be oordeeld, worden vastgesteld; b. dat op grond daarvan een worde ingesteld; lo. naar de doelmatigheid en oordeelkun digheid van de winning en het gebruik, zoo als die thans plaats vindt; 3o. naar daaruit voortvloeiende schadeHjke gevolgen of misstanden en eveqtueele fouten ciaarby begaan; c. dat regelingen worden getroffen, waar bij datgene wordt voorgeschreven of verbo den: lo. wat de stabiliteit van den duinwater- voorraad verzekert, resp. in gevaar brengt; 2o. wat benadeellng der gemeenschap uit anderen hoofde of onrechtmatige verkorting van rechten van grondeigenaren, resp. grond gebruikers binnen het winnlngsgebied en om geving voorkomt, resp. te weeg brengt; en dat tevens de middelen worden beraamd om tot herstel van onreqht en aangerichte schade te komen; d. dat met de uitvoering der sub c. ge noemde regelingen een bijzonder lichaam worde belast. In de toelichting wordt gezegd, dat 4. Mag bet ook worden? Antwoord 4. Ja Vr Kunt u mi) een middel aan de hand doen, om een blauwe gabardine regenjas, die door het dragen vet ia geworden, te reinigen’ Antw.: Doop een zchcooen doek in petro- leumether en wrijf daarmede de jas af. Vr.: Hoe kan ik ketelsteen uit een wa terketel verwijderen? Antw Met zoutzuur Daarna echter gced uitspoelen en uitkoken, want zoutzuur is vergif Vr.: Welke is de kortste en mooiste weg van Noordwykerhout naar Breda per flets? Hoeveel KM? 2. Hoeveel bedraagt de prtfcs van de pent by MoerdUk? Antw. 1: Ntoovdwtykerhout, Noordwfjk. Voorhout. Poetbrug, Oegstgeest, Lelden (14.8 KM), Zoeterwoude, Stcmpwyk, Zoe- termeer. Zegwaard, Den Hoorn. Kruisweg, Bleiswjjk. Bergschenhoek, Hlllegersberg. Rotterdam (31.5 KM), Wevershoek, Rys- oord, Zwpndrecht, Dordrecht, Willemadorp, Moerdijk, Zevenbergschen Hoek. Terhey- den, Breda (495 KM.). Totaal 953 KM. 2 Voor fiets en beryder 30 cent Vraag 1; Welken weg moet Ik volgen van Hillegom over Rotterdam naar 8t. Mlchels- Gestel? Hoeveel KM 2. Dito van Hillegom vla Utrecht naar 8t. Mlchels-Oestel <N -Br Antw. 1: Hillegom. Llsse, Sasaenheim. Oegstgeest, Leiden (18.2 K.M.). Voorschoten. Veur. Voorburg. Hoornbrug. Delft. Overschie, Rotterdam (34.6), Kralingen. Kralingsche Veer, Krimpen s. d. IJseel, Krimpen a. d. Lek. Elshout. Kinderdyk, Alblasserdam. Pa- pendrecht, Sliedrecht, Glesendam, Hardinx- veld. Gorlnchem, (463 KM.), Rijswijk, Gies sen. Neer-Andel. Op-Andel, Veen. Spijk, Wyk, Aalburg. Heusden, Herpt. Haarsteeg, Viymen, 's-Hertogenbosch (328 KM), St Mlchiels-Gestel Totaal 1383 KM. Antw. 2: Hillegom, Aalsmeer, Kudelstaart, de Kwakel. Uithoorn. Mydrecht, WUnis. Reewyk, Breukelen, Utrecht (433), Houten. Schalkwijk, CuJemborg. Buurmalsen, Gel- dermalsen. Meteren, Waardenburg. Tuil. Zaltbommel. Hedel, 's-Hertogenbosch, St. Mlchiels-Gestel (80.7 KM.) Totaal 1043 Kilometer. Vraag: Hoe kan men sen gummi regenjas, die door het dragen vuil is geworden, schoon maken, en hoe den vetten kraag te behandelen? Penseel de poolen met Jodium- Als verveillng optreedt, moet do kuur ophouden Vraag: 1. Welke ia de aardigste rondrit, met het oog op de bezienswaardigheden, van een uur of 8 door Zeeland, met uitson dering van Zeeuwsch-Vlaanderen, te be ginnen by Bergen-op-Zoom en met als eindpunt Middelburg? 2. Hoe laat vertrekken de ponten van Vlisslngen naar Breskens? 3. Welke Is de aardigste rit van Maastricht naar Nymegen langs alle be zienswaardigheden van Zuid-Limburg, met opgave van die bezienswaardigheden? Beide ritten per auto. 4. Welke zyn de respectieveiyke aantallen KM.? 5. Welke zyn de bezienswaardigheden van Maastricht? Antw.: bureaux hieromtrent eenige inllchtigen geven? 2. zyn er nog kosten aan verbonden? 3. Tot wten moet Ut my wenden? 4 Tot wien moet ik mij wenden een gemeentebetrekklng Velsen? Antwoord: 1. 2 en 3. Wend u tot den gou verneur der Konlnkiyke Militaire Academie te Breda. 4. Tot het gemeentebestuur Vraag: 1. Waar ligt het Mulderslot? 2. Is het te bereiken per fiets? 3 Is dit mogeiyk op één dag van Bergen STOOMVAART MU. NEDERLAND P. C. HOOFT (thuisr.) 23 Aug. v. Sabang. kON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ AMAZONE 24 Aug. v. Catania n. Mes sina. BRIELLE Manta. EOS 24 Aug. GANYMEDES 24 Aug. HERMES 25 Aug. dam. MEROPE (ultr.) 24 Aug. te San Juan de PJi. MINERVA 24 Aug. boul. NEREUS, Brunsb. i ORESTES Liverpool n. Duinkerken; pass. 24 Aug St. Catherines. ORION 24 Aug. v. Alexandrie n. Fama gusta. PLUTO 24 Aug. hagen. POLLUX 24 Aug. v. Malaga n. Cadiz. PRO! EL’S 23 Aug. v. Kopenhagen te Danzig. SATURNU8 24 Aug. V. Malaga n Melilla. STELLA, Algiers. Amst., pass. 24 Aug Gi braltar. TELAMON 25 Aug. v. Arnot, te Rott. TIBERIUS (thuisr.) 25 Aug. v.m. 3 u. to Havre verwacht. TRAJANUS, Lissabon n. Amsterdam; pass. 24 Aug. Dungeness. In den boekhandel of by reis- zyn alleraardigste gidsjes ver krijgbaar voor weinig geld, die u alles geven wat u verlangt en uitvoeriger dan wy hier in deze rubriek zouden kunnen jtoen met het oog op de beschikbare plaatsruimte. Wij raden u aan u een dergelyken gids aan le schaffen. Vraag 1: Voor het eerst heb ik mijn fo to's geglansd. Na het spoelen ongeveer 10 minuten in een aluinbad en daarna heb ze op spiegelglas met een gummlroller geplakt. Na verloop van een paar uur wa ren ze niet meer van bet glas af te krtj- gen. Wat is hiervan de oorzaak? 2. Hoe kan ik myn foto's goed harden? Een verzadigde alulnoplossing helpt niet. 3. Aan de randen van myn negatiefjes zitten onder zoowel als boven, zwarte plek ken. Waardoor kan dit komen? 4. Kan men foto's alleen In de zon glan zen? Antw. 1: Amateurs doen beter te glan zen op z.g glansplaten, die voor enkele dub beltjes te koop zyn in den fotohandel. In een 10 a 20 pct. alulnoplossing. 3. Waarschyniyk oude platen. 4. Beter is door koude lucht, b.v. den tocht. Vraag 1: Hoe kan men roestvlekken een wit granieten vloer verwijderen? zitten er al meer dan een week op. 2. Hoe kan men roest uit een katoenen japon krygen? 3. Hoe moet men een kanarievogel be handelen, die aan liet ruien is? En mag hy zangzaad hebben? 4. Hoe kan men roest van een waschbak verwy deren’ Antw. 1: De vlek Inwryven met een war me oplossing van zuringzout, daarna goed afspoelen en wryven met een papje van granietschraapeel en water. 2. Met roeststift in drogisterijen verkrijg baar. 3. Geef als hoofdvoedsel raapzaad en als byvoer een hard gekookt ei met beschuit vermengd of dsgeiyks een stukje vogel- 6 Steiner (Oostenrijk), 12638 punten. 7. Stotyn (Holland), 12038 punten 8 Nielmallalnen (Finland), 11632 punten. 9. Ohlander (Zweden). 113.44 punten. 10. Cozzl (Italië). 10838 punten. 11. Hody (Hongarije). 104,60 punten d. Ven (België). 84,04 punten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 3