ONS BLAD STOPPAGE f S. KROM WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1931 STOOMERIJ EN VERVERIJ HET DERDE LEGER IN T GEWEER n (Slot) JOH. LAUWERS PATGLOF 3 - ALKMAAR Fototoestellen div. prijzen iinl VHF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN f 40.- VOORNAAMSTE NIEUWS (Onzichtbaar Stoppen) Auto op onbewaakten overweg gegrepen TELEGRAFISCH WEERBERICHT R.K. Sanatorium „Heliomare" o. VERZOEK Adverteerders Noodweer boven den Taunus db directie - Man dood langs den weg gevonden Vrijdagmiddag demonstratie te Egmond TELEF. 897 WINKEL: LANGESTRAAT 91 TELEF. 794 Êén doode; nog een tweede slachtoffer? De vacature-Hendrix in de Eerste Kamer WIE IS KAPITALIST? Drastische bezuinigings voorstellen in Engeland 3 co te vaa De tocht van de „Nautilus” Mgr. Dr. W. H. Nolens te Wijk aan Zee AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER ER TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL tocht van de een onbewaakten op Minister Deckers Moord te Saoaenhelm? beun wordt 3 September Chineesche boycot van Dultsche goederen. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.70. Vooruit. Doodslag wordt vermoed Het 23e en het 25e postvliegtuig Vechtpartij te Breda Man niet ernstig gewond aan De storm op de Fransche Westkust JAC. GROEN Azn Slecht weer in Frankrijk A. f Opgeven der pogingen? ItaUaansche bron. to duiken ItKi./ 3 Te Tilburg wordt de 6e R. K. Paedagogtocha Week gehouden. 1914. Laat vaartuig in Spitsbergen Gistermiddag was de toestand van Mgr Nolens zeer ernstig. Toch vermindering der werkloos- heidsui tkeeringen Op het sociaal-economisch congres te Am sterdam zijn stellingen ontwikkeld betreffen de een Vijf Jaren Wereldplan. Te Utrecht is vandaag de algemeene ver gadering van den Alg. Ned. Zcdveibond ge houden. De storm op de Fransche Westkust heeft 17 slachtoffers geëlscht. Het schijnt-voor veel menschen nog altijd moeilijk te zijn de kwestie van het kapitalisme los te maken van bepaalde personen of bepaalde bedrijven. Het ge beurt vaak, dat midden in een discussie De toestand van Mgr. Dr. W. H. Nolens blijft achteruitgaan. de doet uit uit bet De BerltJnsche weer geopend. Hoogste barometerstand 771.7 te Calshot. Laagste barometerstand 744 3 te Akurelrl. Verwachting: Zwakke tot matigen wind, aanvankelijk uit Noordelijke richtingen, bie der tot licht of half bewolkt, droog weer. Aanvankelijk weinig verandering in tempe ratuur. laten warmer. Het nieuwe Engelsche ministerie is ge vormd. De bemiddeling bU de landarbeidersstakin- gen In Drenthe is mislukt. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD f Het aantal slachtoffers van den storm op de Fransche Westkust is volgens de Jongste berichten gestegen tot 17. Ook in T Kanaal was de storm zoo krachtig, dat de groo'- nieuwe Engelsche Oceaanstoomer ..Empress of Britain” de haven van Chesbourg niet kon bereiken en rechtstreeks koers zette naar Southampton. Het is verscheidene kleine vaartuigen en visschersschepen, over wier lot men zich ernstig ongerust maakte, gisteren gelukt, de kust te bereiken. Uit verschillende streken van Frankrijk wordt slecht weer met grooten neerslag ge meld, waardoor in verschillende streken van Frankrijk overstroomlngsgevaaf is ontstaan. Reeds zijn verschillende rivieren buiten hun oevers getreden. Volgens geruchten sou de „Nautilus" opgegeven worden. Mi verlies van ‘n anderen vinger ADVERTENTIEPRIJS: Vs» 1—5 regels f 1.35elke regel meer 9-25. RECLAME per regel S.75 voor de eerste pagina; voor de overige pagina's f 0.50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" b(j vooruitbetaling per plaatsing f 0.60 per advertentie van 5 regels: tedere regel meer 0.12 De bouw van het groote R K. Sanatorium ..Heliomare’ te Wijk aan Zee. een stich ting van de R. K. Vereenlging van Her stellingsoorden voor Longlijders en swakke kinderen, waarvan het secretariaat te Am sterdam gevestigd is, heeft vooral in de laatste maanden zulke groote vorderingen gemaakt, dat reeds as. Maandag 12 pa tiënten kunnen worden opgenomen. In dit sanatorium zullen alleen lijders aan chirur gische tuberculose, waaronder alle tubercu- leuse aandoeningen van beenderen en ge wrichten dienen te worden verstaan, wor den opgenomen. Hoewel het enorme bouw werk eerst in de maand Maart 1932 geheel gereed moet zijn, .is het getal aanvragen om opname zoo groot dat de directeur-chirurg. Dr. M. H. P. P. van Haeff, krachtige po gingen heeft aangewend, om althans een Vrijdagmiddag om twee uur zal de in structeur der Algemeene Nedenandsclie Zweefvereenlglng. de heef Rhöm een zweef- demonstratie houden in het zweefkamp der A KZ.V. te Egmond aan Zee. Doodelijk ongeval ovërtveg bU Hoorn. Z. Exc. Minister Deckers heeft zijn ver blijf in Engeland afgebroken en is in de residentie teruggekeerd. Het SMMprtwn «Hellomar” te Wfjk aan Zee nadert sljn voltooiing. Een blik op een der ^XJtrfte ylgpgeia van Alle obonne’. o» dit bied lijn Ingevolge de veriekerlnuvoorwaarden tegen ongevallen versekard voor oen der volgende uil keer ineen LICHT OP. De lantaarns moeten morgen warden opgestoken om 8.30 uur. Bij de K. L. M is bericht Ingekomen, dat de P. H. A. G. R. het 23ste recourvlleg- tulg op 5.59 uit Jodphur is vertrokken en om 10 02 in Karachi is gearriveerd. Van daar vertrok hët toestel om 1123 en landde op 15 20 te Djask. Het 25ste postvliegtuig, de P H. A. F. 8., vertrok om 5.20 uit Djask en landde om 13.35 in Karachi. Vandaar vertrok het om 14.25 uur en landde om 19.15 in Jodphur. De personentrein, welke te 12.56 uur uit Hoorn vertrekt, is aan den onbewaakten overweg te den Hulk (tusschen Avenhom en Hoorn) op een auto gereden, welke door de locomotief over een afstand van onge veer 159 M werd meegesleurd In den auto zat een persoon, naar de papie:en, die op hem werden gevonden, zekere P. Dekker Wzn wonende te Enkhuizen en vermoedelljk komende van de veemarkt te Purtnerend. Toen de man uit de wrakstukken van den auto werd gehaald, gat hij nog teekenen van leven, doch was buiten bewustzijn. Kort na het ongeval is hij echter overleden. De trein kwam met 20 minuten vertraging in Amsterdam aan. Nader vernemen wij. dat een gedeelte der wrakstukken van den auto bij een diepe sloot lagen. Men heeft hier een schoen en een klomp gevonden, waardoor het vermoe den is ontstaan, dat zich wellicht nog een persoon in der. auto heeft bevonden. De kans bestaat dan, dat deze in de sloot is ver dronken. In elk geval wordt naar een mo- gelljk tweede slachtoffer gedregd. Een tragische bijzonderheid bij dit onge val is. dat ongeveer een maand geleden een dochtertje van den heer Dekker is verdron ken. gedeelte van het sanatorium bedrijfsklaar te maken. De eerste patiënten, die Maandag zullen arrlveeren. zijn in afwachting van hun ooname ondergebracht in het R. K. Sanatorium ..Dekkerswald" bij Nijmegen van dezelfde instelling en in het O. L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam. Enkele eerw zusters van de congregatie van den H. Carolus Borromaeus Maastricht, die de verpleging zullen oefenen, hebben reeds haar intrek in sanatorium genomen. Naar wjj van den Di recteur vernemen zal in de helft van de maand October het getal opgenomen pa tiënten tot 35 kunnen worden uitgebreld. Wanneer het sanatorium geheel gereed is. zal het aan 150 en in uiterste noodzaak selfs aan 200 patiënten plaats kunnen bie den. Men staat voor 'den toestand, dat in vele tuinbouwbedrijven geen loon meer kan worden uitbetaald, en dat de nood zakelijke uitgaven om het bedriit voor de toekomst nog maar eenigszins op peil te houden niet meer kunnen worden bekostigd; In vele gezinnen is een noodtoestand geschapen, zoodanig, dat de stoere werkers van den lande zich soms tot de gemeente moeten wenden, omdat zij geen brood meer kunnen koopen. Dat is de ééne catego rie. Grooter nog is het aantal van de genen, wier met noeste vlijt verworven kapitaaltje al zoodanig is Ingeteerd, dat zij het lot van de eerstgenoemden ook voor henzelf dagelijks naderbij alen komen. Als ^RRStonds misschien tot executie moet worden overgegaan, zullen zij ook tot de paupers van de maatschappij behooren en zullen wij zien gebeuren, wat zich voor 40 A 50 jaren ook heeft afgespeeld, dat de op een waardeloos peil gekomen grond In handen raakt van het kapitalisme, waarvan men het later, als de conjunctuur verbeterd is ▼oor hooge prijzen zal kunnen terug- koopen. Intusschen zullen echter hon derden ten onder zijn gegaan. Dat zou niet of althans niet In dien omvang behoeven te gebeuren als de Staat beter zijn taak begreep. Als de moeilijkheden, die het bulten^ land ons met den noodzakelljken afzet In den weg legt, oorzaak zijn geworden, dat het bedrijfsleven (Industrie, zoowel als landbouw) hier lam is geslagen, dan beseffen wij, dat hiertegen niet in alle opzichten maatregelen kunnen worden genomen. Maar als het zóó wordt, dat de binnenlandache welvaart geheel door dit optreden dreigt te worden vernie tigd. dan zal ook Nederland zich in eigen huis moeten opsluiten, om te voor komen, dat die afslachting althans niet geschiedt met het kapitaal, dat er nog in den Staat Ls, maar dit wordt aan gewend om de kriels voor eigen burgers te verlichten, zij het dan ten koste van een andere groep burgers, die zich nog wel eenlg offer kunnen getroosten. Dan geen Nederlandsch kapitaal meer in buitenlandsche ondernemingen, waarmede het buitenland ons bestrijdt en eigen ondernemingen op den rand van den afgrond brengt. Dan, als Denemarken den landbouw (om van Dultschland maar niet te spreken) met mlllioenen steunt, waar door het mogelijk wordt goedkooper vleesch te produceeren, niet dat vleesch hier ongehinderd laten Invoeren, ter wijl onze boeren er geen weg mee we ten. Dan geen invoer van Fransche en ItaUaansche bloemkool of dure Malta- aardappelen in den winter, terwijl de slultkool hier op den mesthoop moet worden geworpen en de eigen aardap pelen geen afzet In het buitenland hebben. Dan ook voorkoming van Sov- Jet-dumpingsmaatregelen en een hoo- gere garantie in de Tarwewet, want al zou het brood zelfs Iets duurder wor den, dan Is dit toch verstandiger dan onze eigen welvaart op te eten, waar we nu al zoo lang mee bezig zijn. Dan ook die maatregelen, die het vervoer in ons eigen land tot de grens zoo sterk drukken, op tadicale wijze verbeterd. We hebben een pracht-soclale Vanmorgen «natreeks 5 uur werd door de politie te Sassenhëlm bij den Klinken berg aldaar een man dood langs den weg gevonden. Het parket uit Den Haag werd gewaar schuwd en was spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen, waarna het Hik naar het Bernardusgesticht werd vervoerd De identiteit kon men niet vaststellen De dcod gevonden man is een zwerver en vermoedt wordt dat doodslag een eind aan zijn leven heeft gemaakt. Het onderzoek wordt voortgezet. Gisteravond woedde boven den Taunus een hevig noodweer, waardoor vele dorpen onder water geraakten. Het verkeer tusschen keeren zonder een poging te hebben gedaan j Nassau en Daudesau moest worden tU>p- Beleefd verzoeken wjj de medewerking van onze H H. Adverteerders Inzake het vroegtijdig toerenden van de voor de Zaterdag-num- mers bestemde advertentlën. WU sullen het zeer op prijs stellen indien wij de an nonces, bestemd voor Zater dag. reeds des Donderdags of ulterlijk des Vrydagsmorgens ontvangen. Door het vroegtijdig Inaen- den van advertentlën <un- nen wU ook aan de uitvoe ring. dus aan het zetten van de advertentie, meer aandacht schenken, hetgeen vanaelfsprekend de reclame- waarde van de annonce ten goede komt. Mede in Uw eigen belang vertrouwen wjj op uwe medewerking inzake een en ander te mogen rekenen, waarvoor bij voorbaat onsen dank. en overheidspersoneel ls zeer goed ge regeld. de 8-urige werkdag en de pen- slonneering van menschen met een vaste Staats- of gemeentebetrekklng is een lieve lust, dien wij ieder, die hem heeft, gaarne gunnen, maar men be denke, dat er eens een tijd kan komen, dat ook dit alles verloren zal gaan, in dien men het vrije bedrijf, dat toch den grondslag van onze welvaart uitmaakt, onbeschermd laat tegen machten waar tegen 1 zich niet kan verweren en men bovendien daarop nog de zware lasten laat drukken van bovengenoemde goede zaken, waarvan slechts *n deel der bur gers profiteert. Als dit niet tijdig wordt ingezien, dan zijn de sociale maatre gelen, die reeds een reeks van jaren de hoofdzaak vormen op wetgevend gebied een aanfluiting; want dan heeft men voor een gering deel der burgers een goede positie geschapen, terwijl men de massa maatschappelijk heeft laten ten onder gaan. Hoe die massa hierop zal reageeren ls niet twijfelachtig. Vast staat wel: niet zóó als In de 80er jaren. Het communisme ligt ook hier op den loer en teekenend is wei de uitdrukking van iemand, die mij deze week zelde: „Als er revolutiegevaar zou zijn, dan is het toch moeilijk denkbaar, dat onze maat schappelijk ondergegane tuinders als leden der burgerwachten hiertegen de wapens zouden opnemen." Neen, ook ik geloof dat niet, maar 'oo moet en zoo mag het niet gaan. En K> zAl het ook niet gaan, indien ai °u men met zijn bedrijf ten onder zijn 'gegaan pp dut MomgA$ Ski kunnen Minister mr. P. J. Reymer, die onlangs tot lid van de Eerste Kamer werd benoemd in de plaats van het overleden ‘ld den heer J. N. Hendrix, heeft deze benoeming niet aangenomen. Volgens het orgaan van de Arbeiderspartij, de .Dally Herald”, sal het bezuinlgingspro- gram dat de nieuwe nationale regeering nog in den loop van deze week sal publiceeren. o. m de volgende punten bevatten: 1ste een verlaging der werkloozen-ultkeerlngen met 10 pct., zooals MacDonald In zijn radiorede gisteravond heeft aangegeven. Hierdoor zou een bezuiniging van 13 mlUloen pond ster ling worden verkregen: 2e Verhoogtng van de wekelUksche contributie voor de werk loosheidsverzekering en wel van het huidige bedrag van 7 pence tot 1 shilling per week 3de. een nog nader te bepalen salarisverla ging voor onderwijzers. 4de een bezuiniging van 7.8 millioen pond sterling op het wegen bouwfonds. 5de Veilaging der ministerssa larissen boven de 5000 pond sterling per jaar met 20 pet. en der salarissen tusschen 1000 en 3000 P st. met 1% pet. 6e verlaging der vergoedingen aan Lagerhuisleden van 400 tot 380 p 7de vermindering der sa larissen der hoogst-bezoldlgde ambtenaren in openbaren dienst met 20 pet en kleinere verminderingen voor de lager bezoldigde ambtenaren, 8ste vermindering van tracte- menten voor leger, vloot en luchtvaartcorps. Hierdoor wordt een bezuiniging verkregen van 9 millioen p. st.. 9e bezuiniging op het mi nisterie voor openbare gezondheid van 175 millioen p. st. en op het ministerie voor landbouw van 1.25 millioen p. st. gevraagd wordt over een bepaalden met naam en toenaam genoemden olie-, of auto-, of kauwgom-, of gloei lampen- of confectiemagnaat, al dan niet in Nederland of In Amerika. Zoo bevatte ook een van onze groote Katholieke bladen dezer dagen een klein ingezonden stukje, waarin er op werd aangedrongen nu toch eens positief te vertellen wie een kapitalist was en wie niet. Hoeveel men moet verdienen om tot die gehate klasse te behooren. Of hoeveel men mag verdienen om er nog net niet toe te behooren. Dergelijke vragen zijn gauwer gesteld dan beantwoord, laat staan juist beant woord. .Vooreerst al, omdat de mate, waarin een bepaald individu moet worden ge acht een kapitalist te zijn, niet zoozeer afhangt van zijn vermogen of van zijn Inkomen als wel van zijn persoonlijke opvattingen over dat vermogen of over dat inkomen. Prof. Kors heeft in Rolduc heel dui delijk naar voren doen komen, dat het kapitalisme bepaald wordt door zijn doel, dat het doel van den mensch in het kapitalistische stelsel niet meer is: zjjn levensonderhoud, waartoe als mid del dient het geld verdienen, maar dat het geldverdienen als zoodanig doel ge worden ls en daarom onbeperkt wordt vooropgesteld. Dr. Poels heeft dit aangevuld met de opmerking, dat aan die onbeperkte doelstelling: het verwerven van eigen dom, is vastgekoppeld een streven om dien eigendom hoe langer hoe meer van zjjn plichten te ontslaan en er hoe lan ger hoe meer rechten aan te verleenen. Het ls dus een kwestie van mentali teit en het feit, dat die mentaliteit algemeen is, heeft het kapitalistische stelsel In het leven geroepen, een stel sel, waarin het aan het Individu, dat aan zichzelf en aan anderen tegelijk ze kerheid van bestaan wenscht te ver schaffen, praktisch ónmogelijk is den anderen kant op te gaan; waarin het individu ook wanneer het alleen zijn eigen broodwinning beoogt eenvoudig mee moet met de massa, wil het niet onder den voet geloopen worden. Dat laatste is het Juist, wat een oor deel over afzonderlijke menschen of be drijven naar hun meer of minder kapi talistisch karakter eenvoudig onmogelijk maakt, op enkele al te frappante uit zonderingen na misschien. Alleen van een „Umschwung der Geis ter” van een verandering der geesten over de heele linie is hier heil te ver wachten. „Captains of Industry” hbbben wij ge noeg, nu moeten wij mannen krijgen, die met even groote energie streven en sturen naar een nieuwe maatschappij. Mannen met helderen blik! Mannen als Franciscus! Heilige mannen! worden getuigd: „WIJ zijn door de kri- sls verslagen, maar de Staat liet niets over dit probleem eensklaps een oordeel onbeproefd ojn dit te voorkomen.” Dat kan helaas niet worden getuigd op dit moment. In het begin van den grooten oorlog en ook later was elke Nederlander er van overtuigd, dat het een ernstige tijd was. Politieke tegenstellingen be stonden er toen niet meer, wanneer het ging om het behoud van onze onafhan kelijkheid. Mlllioenen zijn toen uitge trokken voor de verdediging van ons land tegen een mogelijke schending van onze neutraliteit en tegen excessen, die een ekonomlsche ineenstorting In ons land zouden kunnen te weeg brengen. Het gevaar voor het laatste is mis schien nu nog niet zoo tastbaar aan wezig als toen; niet zoo tastbaar, maar het bestaat niettemin. Als het zoo door gaat en niets wijst er nog op. dat een verbetering in aantocht is dan moge er heden geen militair gevaar dreigen, maar Is overigens de toestand ernstig, misschien wel ernstiger dan in F men toch de waarschuwingen van hen, die In het volle bedrijfsleven staan, die den toestand, welke hoe lan ger hoe meer een noodtoestand wordt, aan den lijve voelen en bij anderen dagelijks gadeslaan, nu eens niet In den wind slaan. Maar laat ons volk paraat worden om eensgezind en met offer vaardigheid den toestand het hoofd te bieden en die maatregelen te nemen, die het zelfbehoud van datzelfde volk gebiedt te nemen. Reeds nuzal het noodig zijn om groote flnancieele offers te brengen, wil men den land- en tuin bouw op een peil houden, dat deze latei, als er betere tijden komen, weer de wel vaartsbron kan worden voor ons geheele volk zooals hij het vroeger was. Nie mand zal toch wel zoo dwaas zijn om te meenen al maakt men dit er he den praktisch van dat we In ons land den land- en tuinbouw wel kunnen mis sen. Maar die offers zullen vergeefs zijn gebracht, als de Staat niet tegelijkertijd de meest positieve maatregelen neemt, die dit bedrijf weer levensvatbaar kun nen maken en het niet wetens en wil lens zonder eenlge bescherming overle vert aan eên moordenden ekonomischen oorlog, die In zijn gevolgen de ellende van den gewapenden strijd nog dreigt te overvleugelen en het menschdom ten slotte aan de revolutie zal overleve ren. Twee dingen zijn noodig: Steun om de bedrijven op een behoorlijk peil te kunnen houden en een radicale omzet ting van onze tot nu toe gevoerde eko nomlsche politiek. En daarvoor zullen de „triarios” In het geweer moeten komen. Mr. v. Haastert heeft in zijn artikel volstrekt niet te veel gezegd. In een naschrift zegt de schrijver, dat de katholieken op politiek gebied één moeten blijven wegens den noodzakelljken strijd op de twee pun ten: „bolsjewisme” en „kapitalistisch mammonisme”. Maar dan verwacht speciaal het aan die kath. eenheid steeds zoo trouwe boeren- en tulnders- volk, thans, nu de nood hier en daar reeds ten top ls gestegen en het behoud van dien stand nog slechts afhankelijk ls van maatregelen van den Staat, ook wetgeving, de positie van ambtenaren van de partij en van zijn vertegenwoor digers kloeke daden en een radicaal optreden. Zelfs al zou daartoe een wijziging in de politieke meerderheid, waarop de regeering theoretisch niet, maar prak tisch wel steunt, noodig zijn. Dit laatste ls niet onvermijdelijk noodig. Wanneer die constellatie wel een hinderpaal zou vormen en onze partij daardoor de groote levensbelangen van een groot deel van ons volk voorbij zou blijven zien. Ja, dan zou helaas wel eens tot een feit kunnen worden datgene, waar tegen In dit artikel zoo sterk is gewaar schuwd. Over de Nbordpoolvaart van de „Nauti lus, van welke gedurende eenlge dagen geen mededeellngen meer werden ontvan gen, is thans een bericht binnengekomen uit ItaUaansche bron. Volgens dit bericht zou de vaart van de „Nautilus" plctseling zijn gestuit, doordat het dleptestuur van het vaartuig in het pak-jja ten Noorden van Spitsbergen zou zjjn gebroken. Daar ook de technische Inrichtingen van den onderzeeër averij hebben bekomen zcm het voortzetten van de reis naar de Noordpool zeer twijfelachtig zjjn geworden Men moet er dan ook rekening mede houden, zoo gaat het ItaUaansche bericht verder, dat het schip zal moeten terug- ABONNEMENTSPRIJS, Per kwartaal, voor Alkmaar 2^— Voor bulten Alkmaar f 2.85 Met Geniuilreerd Zondagsblad 0.60 hooger f 4nnn L»ven«l»n«e oehecla ongeschiktheid tot werken door f TRII hli een onneval met f 4EH ’erliee van een hand f M> verlies vsn een f Ril >11 een breuk vsn I JUUU.- verlies van heids armen, heids beenen of beide ooaan doodelliken aTloop een vost ot een ooa *□.- duim wtisvinxer 1 *>«*n Drastische brrulnlrlnrcmastrereïen zou den in Engeland voorgesteld worden. Gisteravond omstreeks 11 uur heeft te Breda wederom een ernstige vechtpartij plaats gehad, waarbij bloed heeft gevloeid In een café is een zekere Van E aange vallen door gebr. Van M., die meenden, dat Van E.. een ongeoorloofde betrekking on derhield. De aangevallene werd aan beide polsen ernstig gewond en Is op het politiebureau voorloopig verbonden. Zijn toestand is gunstig. De recherche ls er, onder leiding van den waamemenden commissaris van politie, den heer J. P. C. Mansveld, spoedig In geslaagd de beide daders, die de vlucht hadden ge nomen, te arresteeren. Een van hen heeft bekend te steken te hebben toegebracht. Beschouwing «ver bet kabinet Du „Times” verklaart In «en hoofdartl- kul, dat MacDonald zich bjj du samenstei- lln,- van het nieuwe kabinet door drie merkwaardige principes heeft laten lelden. 1ste. Het kabinet moet klein zijn én daar door geschikt om snel noodmaatregelen ge reed te kunnen maken; 2e. Alle leden van het kabinet moeten volkomen vertrouwd zijn met het onder hun leiding staande ministerie en daarom geen langen tijd noodig hebben, om zich in te werken; 3e. De ministers moeten in het algemeen ervaren staatslieden zijn. De minister president zal nauwelijks meer dan een handjevol afgevaardigden van de Labour- fractle achter zich krijgen, aangezien de vakvereenlgings-afgevaardlgden en de leden der onafhankelijke arbeiderspartij een scherpe oppositie zullen voeren Er is nog een ander gevaar, dat zoowel het land, als het kabinet bedreigt. n.l. de splitsing in de Arbeiderspartij zelf, waar door de mogelijkheid bestaat, dat deze zich los maakt van haar bekwaamste leiders en dat zij, wanneer zij zelf eenmaal aan het bewind komt, de resultaten van huidige regeering, in het tegendeel verkeeren. Hiertegen moet de regeering thans reeds maatregelen treffen Allen, die zich het ernstig gevaar voor het Britsche credlet en voor de welvaart van het Engelsche volk bewust zijn, moeten zich er over verheugen, dat bU de huidige ckrelgende stormen een bekwame bemanning is gekozen, om de reddingboot te bedienen BURBAUt HOF 6, ALKMAAR Telefoon: Administratie Ne. 433 Redaetle No. «33

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 9