ONS BLAD 1 VI.IF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 200 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1931 f40 VOORNAAMSTE NIEUWS Oude vrouw vermoord? De roofoverval in Italië DB WET GELDT VOOR ALLEN ««- l Pastoor Melkert te Amsterdam aangereden Militaire revolutie in Portugal? De Duitsche Katholiekendag JOH. LAUWERS PA VOLOP 1 - ALKMAAR Verbandartikelen en Verbanddoozen AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL P* - WIE IS KAPITALIST? NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD -mie etxnne'a od dit blad iltn iaaevolat da varaekerlnmvuorwaarden Groote brand te Gouda Mariabond in het bisdom Haarlem EhtMen- en veUenpaUiuls nltgebrand Jaarvergruiering te Ameterdem, Zijn toestand zorgwekkend welke Porteral, Toenemende werkloosheid fat Engeland. Mgr. Dr. W. Hl Nolens als Barometerstand 0 uur van.: 7.78. Vooruit. Brutale inbraak te lerseke Brandkast geplunderd De staatspresident gedood? In een lift bekneld Het slachtoffer deerlijk gewond. Kind door vracht-auto overreden georgant«eerde Haar zoon verdwenen Roof oonaak ran den overval? Het vliegveld Twente De opening op ajs. Zaterdag. De daders gearresteerd Twee gewonden. een Gistermiddag geopend Koning of bedelaar Een ernstig gewonde. Schuur afgebrand Kindje onder een auto Het non-agreuaieverdrag tumchen Rusland en Polen. Onzichtbaar licht ontmaskert een medium ALKMAAR Na. «S3 Is In Pastoor Melkert te Amsterdam aangere* den Zttn toestand zorgwekkend. Te Amsterdam Is jaarvergadering van den Mariabond in het Bisdom Haarlem ge houden. lie Jurgens deze zal terug ontvangen Cisterenavond nog niet bekend. Italiaansche bladen bevatten thans relaas van dezen struxkroovers aanval. Daar iedere telefonische verbinding Lissabon verbroken is, gaat in Madrid In de gemeente Bellen is door onbeken de oorzaak een groote landbouwschuur van den landbouwer J. Bos, waarin opgeborgen was de opbrengst van 8 H. A. rogge en haver, tot den grond toe afgebrand. De schade wordt door verzekering dekt. daarbij gegeven brandkast bevonden zich eenlge en zilveren sieraden, die gedragen De toestand van Mgr. Notens In heoge mate ernstig. ABONNEMENTSPRIJS» Per kwartaal, voor Alkmaar f t-— Voor buiten Alkmaar L85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 8.M hooger Gistermorgen omstreeks half twaalf heeft het militaire vliegtuig nr. 573 te Bergam bacht een noodlanding moeten doen tenge volge van een motordefect. De inzittenden waren luitenant Meihuis en de mecanicien Daaldrop. Het vliegtuig kwam terecht in een droge sloot. Daaldrop werd vrij ernstig ge wond; er werd geneeskundige hulp voor hem ingeroepen. Een mager ontbijt van den president. ....Maar de prins vaiTHawal! Gauw de rood* wijn voor den Russlschen gesant. Volgens een officieel bericht, dat gisteren in Nijmegen binnenkwam, zijn de daders van den roofaanval op de familie A. Jurgens op den weg tusschen Milaan en Pisa gearres teerd. De door hen gestolen goederen kon den in beslag genomen worden. Of de fami- was met het gerucht, dat In Portugal een nieuwe militaire revolutie is uitgebroken. In Madrileensche bladen wordt verder mel ding gemaakt van het gerucht dat de Por- tugeesche staatspresident dood sou zijn. Morgenmiddag half vijf aal de burgemees ter van Amsterdam te zijnen huize officieel afscheid nemen van de aftredende raadsle den. Bij deze gelegenheid zal Mr. F. M. Wlbaut door den burgemeester worden toe gesproken. Den scheldenden wethouder zal de gou den medaille der stad Amsterdam, een zeer zeldzame onderscheiding, woi Jen aangebo den. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 828 uur. Het bestuur van de luchthaven Twente heeft uit Soesterberg bericht ontvangen, dat bij de opening op 39 dezer de commandant overste Van Santen, per vliegtuig komt, ver gezeld van zjjn adjudant, kapitein Van de Abeele, en van een esquadrille, onder com mando van kapitein Van Weerden Poelman. Er wordt dien dag een wedstrijd gehouden in het uitgooien van mail. Mi wlies anderen vinger Dinsdagmiddag liepen eenlge kinderen ach ter den vrachtwagen van den melkhande- laar K. te Eist. De chauffeur, die dit be merkte, waarschuwde de kinderen. Het mocht echter niet baten, want bij het te rugzetten van den auto kwam een hunner onder het achterwiel terecht. Het kind werd in deemlswekkenden toestand naar het zie kenhuis te Arnhem overgebracht. Botsing tusschen auto en motorrijwiel Huldiging van dr. Wibaut ADVERTENTIEPRIJS: Va» 1—5 regels L35: elke regel meer f OM. RECLAME per regel 8.78 voor de eerste pagina: voor de overige pagina's f 8.5C. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bil vooruitbetaling per plaatsing f 0.80 per advertentie van 8 regels: Iedere regel meer f 8.13 Het Sanatorium „Heliomar” ie Wijk aan Ze e nadert zijn voltooiing. Een blik op een dei groote vloagola van het gebouw. Militaire opstand In spoedig bedwongen is. De revolutie onderdrukt Volgens een bericht in de BerlUnsche bla den wordt bevestigd, dat Woensdag in Lis sabon oen militaire revolutie U uitgebroken. In den loop van den dag zijn de onlusten echter door regeeringsgetrouwe troepen on derdrukt. De opstandelingen «verden ont wapend. De lelden van den opstand zijn gevlucht. --onnn Le»en«l«nitt- «eheele onseuhlktheid tot werken door S TEtt <>m»ev«l o»st f OEfl Wl vso «en hand f 1OE oil vorliw eeo f 50.- *T° t",euk tegen onsevallea verzekerd voor een der volgende uil keer ineen wUUU.“ verliee vsn beide armen, belde beenen of beide oneen doodelliken afloop AUw, eeo voet of een ooe AU. duim ot wlavlngei been of ertn Noodlanding van een vliegtuig Op den RJjksstraatweg bij Zaltbommel reed de heer O. de G. uit Kerckwljck met zijn zuster op een motorrijwiel in de richting van Zaltbommel. Toen hij met zijn motor fiets wilde draaien, werd hij door een hem achterop komenden auto, bestuurd door den heer J. F. de K. uit Bil th oven, gegrepen. Hoewel beide bestuurders kalm reden, was de botsing nog zoo hevig, dat mej. De O. eenlge meters weggeslingerd werd. Zij bekwam verwondingen aan hoofd en beenen. De heer De G. brak een been en kreeg verwondingen aan het hoofd en an dere lichaamsdeelen. Zjjn zuster kon naar huls vervoerd worden, hij zelf werd over gebracht naar het ziekenhuis te 's-Herto- genbosch. In den afgeloopen nacht om 13 uur te Gouda een hevige brand uitgebroken bet hulden- en vellenpakhuls van de N. V. Interlapin, voorheen fa. N. Mogendorff. ge legen aan de Kamemelksloot en Eerste Kade. Het vuur, dat in een der bovenverdiepin gen van het uit drie gebouwen bestaande complex uitbrak, baande zich zeer snel een weg, zoodat in korten tijd alle drie de ge bouwen in lichter laaie stonden. In de ge bouwen was een groote voorraad hulden en vellen opgeslagen. De brandweer, die direct ter plaatse was, bestreed het vuur van verschillende punten met 10 stralen. Om nalf twee woedde de brand nog steeds voort, doch op dat mo ment kon reeds gezegd worden, dat gevaar voor nog verdere uitbreiding vrijwel was ge weken en dat het vuur beperkt zou blijven tot de drie gebouwen van het pakhuizen complex. Het kantoorgebouw staat n.l. ge heel vrij van de pakhuizen en liep op dat oogenblik reeds geen gevaar meer. De waarde van de aangetaste gebouwen en voorraden wordt geschat op 3% tot 3 ton. Alles is op beursnolls verzekerd. Wat de oorzaak betreft, hieromtrent staat nog niets met zekerheid vast. Het personeel had om half zes de werk plaatsen verlaten. Om half acht is een der directeuren, de heer J. Mogendorff nog in een der pakhuizen geweest, naar het schijnt om een droogmachlne in te schakelen. Op dat oogenblik was van brand nog niets te merken. Den sptrltlstlschen mediums, die tioere# betrekkelijk gemakkeltjk hun lichtgeloovige aanhangers van hun „bovennatuurlijk" ver mogen konden overtuigen, wordt met de ont wikkeling der moderne techniek, het leven met den dag moeilljker gemaakt. Dit ondervond kort geleden nog een jonge dame in Parijs, die zich tijdens een spiritis tische séance in een kamer die natuurlijk half donker gemaakt was op een stoel, met geboeide handen liet vastbinden en het toch nog klaarspeelde om door telekinese voorwerpen, die op tafel op eenlgen afstand stonden, van hun plaats te rukken Twee séances waren reeds voorbij en beide keeren had z{j het grootste succes gehad, zoodat de spiritistische bekwaamheid van het medium onweerlegbaar bewezen scheen Eenlge hard nekkige twijfelaars dachten echter nog altijd het hunne van de hier getoonde ..Telekinese". Voor de volgende séance namen zij daarom in het geheim enkele voorbereidende maat regelen met het gevolg, dat, toen het medium weer werd geboeid en de kamer weer donker gemaakt was en alles met spanning op de wonderbare manifestaties wachtte, plotseling een helde-e lichtschijn opvlamde, waarin men al was het ook maar voor en oogenblik de jonge dame, ongeboeid aan de tafel rag staan om de voorwerpen te verplaatsen. Dat zij bij die p'otselinge verlichting in onmacht vlei is niet te verwonderen. De ontmaskering was op zeer slimme manie,- gegaan. Tusschen de plaats en de tafel had men een onzicht bare Ifra-roode lichtstraal op een photo- chemlsche cel gericht, zóódanig dat iedere beweging der dame naar de tafel den licht straal onderbreken moest. Daardoor werd echter in de pho’o-chemi- sche cel een elect’lsche stroomwlkkellng op gewekt, die weer een magnesium blltzllcht deed ontbranden en daarenboven nog den af sluiter van een photograflsch apparaat in werking stelde. Zoo werd het bedrieglijk me dium, dat zich van zijn boeien had weten te bevrijden en de mysterieuze „Telekinese" op hoogst natuurlijke wijze bewerkstelligde, op de plaat vastgelegd. Met de spiritistische loopbaan der ontmaskerde is het natuurlijk gedaan, maar ook menig ander medium zal eerst nog eens bij zich zelf overleggen, at het met het oog op de geslepenheid der mo derne techniek niet raadzamer is, een ander beroep te kiezen. Zijn groote mannen groote eter»? Gistermorgen ongeveer 10 uur kwam de brievenbesteller O. R. met een bestelling bU de woning van de 76-jarige weduwe W. Mo lanus, wonende in een kleine boerderij aan een eenzamen weg aan het Winschoterdlep tusschen Zuldbroek en Scheemda, waar zij met haar ongeveer 45-Jarlgen zoon leefde. Tot zjjn verwondering vond de besteller de deur open en loeiden de koelen, daar deze nog niet waren gemolken. Bij nader onderzoek vond hU in de kamer onder het llnnenrek verborgen het ontzielde lichaam van de weduwe met een prop in den mond. Voorts ontdekte hl) sporen van een worsteling. Onmiddellijk waarschuwde hij de buren en de politie, die weldra met den burge meester en dokter ter plaatse verschenen. Men staat hier voor een zeer vreemd geval en tast omtrent het voorgevallene volkomen in het duister. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat er een roofoverval is gepleegd, daar de deur met bloed bevlekt was. terwijl het bed van de oude vrouw geheel omwoeld werd aan getroffen en smeulde. De zoon van de vrouw Is spoorloos ver dwenen. Er bestaan vermoedens, dat hij verdronken is, weshalve men begonnen is in het Winschoterdlep te dreggen. Toen gistermorgen de lift In de nieuw» magazijnen van Vroom en Dreesmann te *s-Hertogenboech beproefd werd, is de uit voerder B. uit Nijmegen bekneld geraak* en zwaar aan het hoofd gewond. In zorg- wekkenden toestand is hij naar een zieken huis vervoerd. De toestand van Mgr. dr. W. H Nolens was gisteravond in hooge mate ernstig. De zieke, die er bijna onherkenbaar ver magerd uitziet, Is nog wel bij geest, maar de stem, die in de laatste dagen toch reeds uiterst zwak was, heeft zich zoo goed geheel begeven. BU zijn afscheid als wethouder der hoofdstad. De Katholiekendag te Neurenberg is gis termiddag drie uur begonnen met de opening van de tentoonstelling van missie- paramenten door den aartsbisschop van Bamberg, mgr. Von Hauck. Het stormachtige en regenachtige weer der laatste dagen heeft weliswaar opge houden, doch boven de stad hangen nog zware, grauwe wolken, zoodat men omtrent het weer volkomen in onzekerheid verkeert. Tot nog toe bemerkt men in de stad nog weinig van den Katholiekendag. Het ver sieren van de hulzen der Katholieken Is nog in vollen gang. Van de gebouwen der stad wapperen de Vlaggen, waaronder de geel witte pauseljjke vlag. In het stadsverkeer van de overwegend protestantsche stad vertoont zich meer en meer de soutane, zooals men ook de meest verschillende ordeskleedlngen van de Ka tholieke Zusters ziet verschUnen. Te VaTten-waard trok een 3-Jarig kindje klch los van de hand barer mosder en kwam toen onder een auto terecht. De kleine werd met een gapende hoofd wonde huiswaarts gebracht. Den chauffeur treft B*n schuld. In een burgerwoning te lerseke is tijdens de afwezigheid der bewoners dezer dagen een brutale Inbraak gepleegd. De dieven zijn op tot nog toe onverklaar bare wijze de woning binnengedrongen en hebben de brandkast van de voorkamer naar den keuken gesleept, waar zij de brandkast onderste boven hebben gekeerd en vervol gens aan den achterkant hebben opengebro ken. In de gouden i Worden bjj de Zeeuwsche kleedlng. De inbrekers hebben het geheele huls doorzocht, doch geen geld gevonden. De waarde van het gestolene wordt geschat op f 1000.—. Een onderzoek wordt door ae politie ta- gesteld, doch van de daders ontbreekt ieder spoor. Tot nu toe was men haast algemeen van meenlng, dat groote mannen ook groote eters waren. Van de grootste Duitsche persoonlijkheden: <|en ouden Frits en van Bismarck, vooral, weet men, dat zU gewoon waren ontzaglijk veel te eten en zich tenslotte gedwongen zagen, geneeskundige hulp in te roepen voor hun oproerlgen magen. Geheel andere ervaringen met den eetlust van gro.te mannen bew ert tegenwo.rdlg Zwitser Leon de Kort, de alom-gewaardeer de chef-kok der Vereenlgde Staten, gemaakt te hebben. Hij is er trotsch op, dat hij In zijn voornaam hotel mannen als president Taft. Harding, Wilson, Coolidge. Hoover en vele andere grootheden van dezen tijd meer malen ontvangen en bedienen mocht en vol gens zijn waarnemingen namen deze steeds altijd de voorzichtigheid In acht, wanneer al die heerlijk smakende gerechten voor hen op een feestbanket werden opgedtend. Met bijzonderen trots herinnert Leon de Kort zich den dag, waarop In zijn hotel professor Wllson op den uitslag der presi dentsverkiezingen wachtte. Natuurlijk had hij de chef-kok den voornamen heer den uitslag der stemming voorspeld. „Ach, Leon. als het zoover maar eens was!” luid de het antwoord. En met voldoening werd het menu van den gedenkwaardlgen dag in de annalen der geschiedenis opgeteekend' een groot glas sinaasappelsap met rauwe eieren erin, havermeel, geroosterd brood en thee. Met void lening vermeldt Leo de Kort verder een reusachtige prulmentaart. die onder zijn leiding toebereid was en die nie mand minder dan Herbert Hoover alf een matig man In hoogst eigen persoon aansneed. Rljkspresldent von Hindenburg voor een prulmentaart te zien zitten.... of voor een glas sinaasappelensap met haver meel Is het niet Iets ónmogelijks? Men weet, dat de grijze veldmaarschalk altijd buitengewoon graag een flink glas bier drinkt. Wat Leon de Kort over het eten en drin ken der Amerikaansche prominenten bericht, kan niet als een voor groote mannen alge meen kenteekenende gewoonte beschouwd worden. Misschien Is het alleen typisch voor de Amerikaansche groothedenwaarop dan weer verschillende groote uitzonderin gen te maken zijn: b.v. de groote George Washington en de mllltalrlstlsche Ulysses Grant hielden van een dronk goeden wijn. Misschien ligt het er ook wel aan, dat de gasten van den wakkeren Leon de Kort waarschijnlijk niet waren, wat de geschiede nis groote mannen noemt, maar middel- matigen. Het is achter wel eens interessant te hoo- ren, wat Leon verder nog uit zijn levensher inneringen te vertellen weet. Gevaarlijke gasten waren hier de Prins van Hawaï, die steeds uitgelezen spijzen' en dranken min stens kaviaar, schildpad en Bourgogne verlangde en de Russische gezant, die vree- selljk te keer ging, wanneer bU bij zijn aan komst niet direct een flesch rooden wijn kreeg. Zoodra de groote auto van den Mos- couer, begeleid van Kozakken aankwam, vloog een gedeelte van het dienstpersoneel hals over kop In den wijnkelder. Een diplomatieke handigheid moest Leon de Kort aan den dag leggen, toen hjj In het begin van den oorlog tegeljjkeitjd veitegen- woordigers van de Centrale Mogendheden en der geallieerden In zijn hotel zag ver schijnen. Men wees hen voorzichtig plaat sen aan, die ver van elkander verwijderd waren. Een bijzonder pijnlijk oogenblik moet het geweest zijn, toen de Duitsche gezant Graaf Bernstorff zijn Engelschen collega, met wien hjj eens zoo bevriend was, bij een deur ontmoette. Maar daar waren de Yan kee’s aeer diplomatiek: Zaken zijn zaken. Hier toonden de Amerikanen zich werkelijk neutraaltot zij tenslotte noodgedwongen de Entente ter hulp moesten komen., waar na Leon de Kort Graaf Bernstorff, die juist- zijn pas voor den terugkeer naar Dultsch- land ontvangen had. een afscheidsdiner en laatste logies op Amerikaanschen bodem leveren kon. Het schijnt voor veel menschen nog altijd moeilijk te zijn de kwestie van het kapitalisme los te maken van bepaalde personen of bepaalde bedrijven. Het ge beurt vaak, dat midden in een discussie over dit probleem eensklaps een oordeel gevraagd wordt over e»n bepaalden met naam en toenaam genoemden olie-, of auto-, of kauwgom-, of gloei lampen- of confectiemagnaat, al dan niet in Nederland of In Amerika. Zoo bevatte ook een van onze groote Katholieke bladen dezer dagen een klein ingezonden stukje, waarin er op werd aangedrongen nu toch eens positief te vertellen wie een kapitalist was en wie niet. Hpeveel men moet verdienen om tot die gehate klasse te behooren. Of hoeveel men mag verdienen om er nog net niet toe te behooren. Dergelijke vragen zijn gauwer gesteld dan beantwoord, laat staan juist beant woord. Vooreerst al, omdat de mate, waarin een bepaald individu moet worden ge acht een kapitalist te zijn, niet zoozeer afhangt van zjjn vermogen of van zijn inkomen als wel van zijn persoonlijke opvattingen over dat vermogen of over dat Inkomen. Prof. Kor» heeft in Rolduc heel dui delijk naar voren doen komen, dat het kapitalisme bepaald wordt door zijn doel, dat het doel van den mensch in het kapitalistische stelsel niet meer Is: zijn levensonderhoud, waartoe als mid del dient bet geld verdienen, maar dat het geldverdienen als zoodanig doel ge worden is en daarom onbeperkt wordt vooropgesteld. Dr. Poel» heeft dit aangevuld met de opmerking, dat aan die onbeperkte doelstelling: bet verwerven van eigen dom, Is vastgekoppeld een streven om dien eigendom hoe langer hoe meer van zijn plichten te ontslaan en er boe lan ger hoe meer rechten aan te verleenen. Het Is dus een kwestie van mentali teit en het feit, dat die mentaliteit algemeen is, heeft het kapitalistische stelsel in het leven geroepen, een stel sel, waarin het aan het individu, dat aan zichzelf en aan anderen tegelijk ze kerheid van bestaan wenscht te ver schaffen, praktisch onmogelijk 1» den anderen kant op te gaan; waarin het individu ook wanneer het alleen zijn eigen broodwinning beoogt eenvoudig mee moet met de massa, wil het niet onder den voet geloopen worden. Dat laatste Is het juist, wat een oor deel over afzonderlijke menschen of be drijven naar hun meer of minder kapi talistisch karakter eenvoudig onmogelijk maakt, op enkele Al te frappante uit sonderingen na misschien. Alleen van een „Umschwung der Geis ter" van een verandering der geesten over de heele Unie Is hier heU te ver wachten. „Captains of industry” hebben wij ge noeg, nu moeten wij mannen krijgen, die met even groote energie streven en •turen naar een nieuwe maatschappij. Mannen met helderen blik! Mannen als Franciscus! Heilige mannen! Omtrent de vreeselijke ontdekking in Zuldbroek, waar in een eenzame woning het ontzielde lichaam werd gevonden van een 76-jarlge weduwe, verneemt de „Msb.” na der, dat de zoon, die op het oogenblik ver mist wordt, in het dorp alg een abnormaal en Ietwat driftig man bekend staat. Aan de veronderstelling, dat hl) in drift den moord gepleegd zou hebben, wordt hlpr weinig waarde gehecht. De wijze toch, waarop de prop in den mond der vermoorde vrouw was geduwd, wijst er op, dat hier een of meer deskundigen op het gebied der misdaad aan het werk zijn geweest. Men houdt daarom ook meer rekening met de mogelijkheid, dat ook de zoon vermoord en in het kanaal geworpen is. waarna een poging zou zijn gedaan, de woning in brand te steken, ge tuige het feit, dat het bed waarop de vrouw lag geheel geschroeid werd aangetroffen. Op de tafel in de kaïner is nog een portemon- nale gevonden, welke leeg was, evenals een zak van het model, zooals nog door oudere vrouwen wordt gedragen. In de straten van Genua speelde zich kortgeleden een amusante scène af. Op een der drukste verkeerspunten was het verkeer gestremd, omdat een luxe automobiel geen notitie genomen had van de verkeersvoor- schriften. De verkeersagent snelde direct naar den auto en maakte zich gereed de namen der personen te noteeren. Er ontstond een kleine woordenwisseling, die de bewaker der orde echter afsneed met de woorden „Koning of bedelaar, dat staat gelijk, de wet geldt voor allen Hij nam zijn potlood. Daarop legitimeer den zich de ingeschrevenen, onder wie zich werkelijk de Koning van Italiè bevond. De verkeersagent was zóó overstuur, dat hij onbekwaam was ook nog maar een letter in zijn notitieboekje te schrijven, ofschoon de koning hem aanspoorde zijn plicht te doen namen op te schrijven. Tenslott» hielp Victor Emmanuel den politieagent uit zijn verlegenheid door hem het notitieboekje uit zijn hand te nemen en zijn eigen naam t» noteeren. Toen gaf hij den chauffeur bevel, onder nauwkeurig nakomen der voorschrif ten, door te rijden. bureau» hof Telefoon: Administratie Redactie No. «U Gistermiddag is de Zeereerw. heer A. J. Melkert, pastoor van de kerk van het H Hart, in de Vondelstraat te Amsterdam, toen hjj op den Overtoom bjj de Gerard 'Brandtstraat den rijweg overstak, door een fietser aangereden. Pastoor Melkert kwam te vallen en wel zoo, dat hij met het achterhoofd tegen het plaveisel terecht kwam. In bewusteloozen toestand werd hij naar het Wllhelmlnagasthuls vervoerd. Daar stel den de geneesheeren vast, dat de pastoor een ernstige hersenschudding had opgeioo- pen. Hoewel er geen onmiddellijk levensgevaar bestaat, is de patlént gisteravond uit voor zorg bediend. Zijn toestand was gisteravond elf uur zorgwekkend. Te Amsterdam is gisteren de 33ste jaar vergadering gehouden van den Mariabond in het bisdom Haarlem. Het verslag van de pennlngmeeetereese, mej. M. W P. de Bruyn toonde aan. dat in het afgeloopen jaar het totaal aan in komsten en uitgaven f 5.46751 bedroeg en dat er een batig saldo van f 3.637 03 is. Nadat de jaaroverzichten van de Noord- Hollandsche en Zuid-Hollandsehe propa- ganda-comml.’sie waren voorgelezen, hoorde men mem J. DekkerKoedooder. de se cretaresse. met haar jaarverslag aan. Hierin werd er op gewezen, dat er een nauwe band bestaat tusschen het hoofdbestuur en de afdeellngen en de wederzjjdsche samenwer king vriendschappelijk is. Het aantal afdeellngen is met één ver meerden! en bedraagt thans 47. Er zijn mo menteel 646 geheelonthouders en 1844 af- schafsters. De secretaresse vestigde er de aandacht oo. dat het corps der geheelont- houdsters allengs toeneemt en dat der af- schafsters slinkend is. De totale ledenaan winst bedraagt 60. terwijl het aantal adspi- rant-leden gestadig aangroelt. Vervolgens werd verslag uitgebracht over den arbeid der diocesane jeugdcommissie. In het ranport van het tooneebecreta- riaat werd medegedeeld, dat dit wordt opge heven, omdat het thans overbodig is ge worden; de afdeellngen kunnen den laat- sten tijd zich relf redden. De bestuursverkiezing leverde op. dat de penelnpmeesteresse mej. M. W. P. de Bnivn en de dames J. van der Nagelvan Muffe- len en G. Muhren bjj enkele candldaatstel- llng werden gekozen. Hierna deed de voorzitster nog een paar mededeel In gen. De offerweek heeft een net to bedrag van f 130 voor een priesterstudle- beurs in het bisdom opgebracht. Aan de St. Jansnovene is druk deelgenomen, terwijl 32 afdeellngen aan den bloemendag medewerk ten. Daarna gaf de voorzitster, mej. A. M. A. Kokshoorn een uiteenzetting van het werk van .De Graal", in verband met een voor stel van de Mariavereenlgtng H H. Nlcolaas en Barbara te Amsterdam, dat het volgende beooede: het hoofdbestuur trash te contact te krijgen met ,.De Tafelronde” <het hoofd bestuur) van „De Graal” om te bereiken, dat de soberheid'idee, volgens de opvattin gen van „Sobrletas” over de geheele linie in Oraal” wordt toegepast. De voorstellende Maria-vereentging wenschte. dat leder Graallld een juist in zicht krt’ge tn het alcoholvraagstuk (door alcoholcursussen, lectuurversprelding enz.) Vervolgens mochten volgens haar tn geen enkele bijeenkomst van Graalleden als zoo danig dus ook niet bij uitstapjes de leidsters of leden alcoholhoudende dranken gebruiken; dit zou in de reglementen op- renotnen moeten worden, opdat de onthou ding bewust zou geschieden. Verder diende de mogelijkheid te worden geschapen, dat er blijvende clubs van geheel-onthoudsters worden opgericht, welke deze onthouding niet alleen als persoonlijke (jeugdoefening opvatten, maar die de onthouding beoefe nen. ook om alle redenen, waarom de RK. drankbestnjdinvsvcreenlgingen in het leven geroepen zijn. Deze clubs moesten als leid ster een georganiseerde drankbestrUdster hebben, en op regelmatige tijden bijeenko men. Naar aanleiding hiervan deelde de voor zitster mede, dat het hoofdbestuur deze op dracht niet alleen gaarne aanvaardt, maar den vorlgen dag reeds met ,.De Tafelronde” van ..De Graal” een bespreking heeft ge had. Deze conferentie heeft tot een voorloo- plge formuleerlng van vijf punten geleld, die nader in een afzonderlijke hoofdbe- stuursvergadering sullen worden bekeken. De resultaten van deze laatste bijeenkomst zullen dan aan de afdeellngen worden me degedeeld, terwijl daarbij tevens een leidraad zal worden gegeven om een en ander te bereiken. De genoemde vijf punten zijn: 1. volgens de benalinten, door Z H. E. Mgr. Aengenent gepubliceerd omtrent .De Graal” in het bisdom Haarlem, is aan haar de organisatie van alle R. K jonge mei’les in tiet bl*-dom toevertrouwd. Men moet dus als principe aannemen, dat de jeugdgroepen van den Mariabond moeten overgaan naar „De Graal” en niet meer kunnen blijven be staan in hun kwaliteit van jeugdgroep van den Mariabond. 3. Het is echter van be lang. dat het ideaal van den Mariabond daarbij tegelijkertijd blijft nagestreefd. Daarom znl’en de thans bestaande jeugd groepen van den Mariabond in de Graal- organlsaties worden ondergebracht als: ..da denclubs voor onthouding", welke clubs dan de onthouding van alcoholhoudende drtm- ken zuilen beoefenen als persoonlijk offer, maar tegelijkertijd ook als groep de bestrij ding van het alcoholisme zullen nastreven en een zoo volledig mogelijk Inzicht moeten krligen in het alcoholvraagstuk. 3. Deze dadenclubs zullen dan een blijvend karakter dragen. 4. Ofschoon deze clubs dus geen deel uitmaken van de organisatie van den Mariabond. zal omtrent deze clubs een voortdurend contact worden onderhouden tusschen den Mariabond en „De Graal”, speciaal wat betreft het doorgeven en het versnrelden van lectuur, própaganda-mate- riaal enz. 5. De overtrang van de jeugd groepen van den Mariabond tn ,X>e Graal” zaï geleidelijk geschieden. te beginnen bU de plaatsen waar .De Graal" reeds ge- ve'tlgd is. Op plaatsen, waar nog geen Graal” is, paan de Jeugdgroepen gewoon door, tot „De Graal” er zich definitief heeft gevestigd. De vergadering ging er mee accoord, dat het hoofdbestuur het contact met ..De Graai” zal voortzetten én tot een goed ein de brengen. Nadat de geestelijke adviseur de Weleerw. heer Th. W. Taman eenlge opwekkende woorden had gesproken, hield de heer H. B. v. d. Bande te Haarlem (in de plaats van den aanvankelijk aangekondtgden pater Bern, de Waal MSC. uit Tilburg, een rede over de taak van de katholieke drank- bestrijdster in dezen tijd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1