FEUILLETON Buitenlandsch Q^Cieuws s DE MAN VAN NERGENSHUIZEN STOOMVAARTLIJNEN en Italië De onlusten te Lissabon 200 huizen en barakken Engelands nieuwe af gebrand regeenng FAILLISSEMENTEN r KORT NIEUWS Onderhandelingen tusschen Vaticaan r. De Katholiekendag te Neurenberg Uit den Volkenbond Gemengde ‘Buitenlandsche cBerichten De nieuwe maatregelen in Engeland aan Engeland *1 i Opstand in een gevangenis Meteen onderdmkt Nog geen accoord 200 tnillioen dollar and. De ondersteuning niet noodig zal zijn. un- 500 personen gearresteerd in. in. Naar Londen vertrokken m. Z5 De werkverdeeling Bij Reggio Calabra af 18 Builenpest te Barcelona Het non-agressie-verdrag 5 gevallen geconstateerd ;en te Mos- 1 verluidt. Ernstige carbid-ontploffïng Door groote onvoorzichtigheid. Besluit van de Labour-Partij Zich voorgesteld aan het parlement Gevecht in Fransch-Marokko Besetting van een strategisch punt s welopgevoeden tus- 1 gretigheid XXII de een niemand (Wordt vervolgd!. Uittocht van Poolsche boeren naar Sovjet-Rusland Rapport over den internationalen financieelen toestand De Pruisische Landdag zal bijeenkomen iter •ste ats ien ran lias dat at- 10 il Ontpioffingsmiddelen aangebracht en ontstoken PARIJS, „RADIO PARIS”. 1725 M. 8.05 Oramofoonplaten 12.50 Oramofoonplaten 6.50 Gramofoonplaten 7.30 Gramofoon- platen 9.05 Gramofoonplaten 9.50 Gra mofoonplaten. ster rde een ran onlusten politici, wegens Onderbreking der Fransch-Russische onderhandelingen sis ■rij sn us loop. Zaken politie j- Or- 5.20— avond. d Ls 11 i. I. Het oproer misinkt. Het oproer te Marquette is mislukt. Vier tot levenslange gevangenisstraf veroordeel de gevangenen hadden ziekte gesimuleerd en zich naar het ziekenhuis laten vervoeren. Daar vermoordden zij den dokter en poog den te ontkomen Zy werden door de poli tie in het nauw gedreven en Keergeschoten. Tot ambassadeur van Frankrijk te Berlijn is thans officieel benoemd Franqols Poncet. dag heeft i conferentie gehouden met ~I~ klers, waarbij ook vertegenwoordigers naar Gordon toe, doch eer ik er in geslaagd was, zijn aandacht te trekken, was de heer, die als geestelijke was gekleed, naar het midden van de zaal gedrongen en begon het woord tot den rechter te richten. „Mijnbeer Qowden. ik moet U mijn ver- 'VV ‘TO dienstdoende politieagent scheen hun den toe gang tot de zitting te willen betwisten, het geen tot een zeer geanimeerde woordenwis seling aanleiding gaf. Toen klonk de stem van den rechter door de zaal en ik stond er verbaasd over, dat Iemand, die zoo ontstemd was, nog over zooveel stem beschikte. „Wat beteekent dat leven? Wie rijn die menschen?" Evenals iedereen, stak ik mijn hoofd om hoog en vooruit, om de indringei-s beter te kunnen zien. Een van hen kon ik zien was een geesteiyke, de tweede wai een groo te glad geschoren man met grijs haar. Het gelaat van den derde was verbotten achter den schouder van den agent, doch terwijl ik keek, bewoog de ordebewaarder zich ter zijde toen hjj de stem van de.i rechte’ hoorde. Ik sprong bijna uit mijn vel. Het was Milford; in levende lyve stond hij daar in het middenpad; ja. hy was het zonder,den minsten twijfel. Hij zag er bleek en ver vallen uit en zyn anders zoo onberispeiyke kleeren waren verfomfaaid en vuil, maar omtrent zyn identiteit kon hij niet de minste kwestie ontstaan. Zenuwachtig van biydschap keerde ik mij In een plaatsje by Reggio Calabra is, naar gemeld wordt, brand uitgebroken. Daar na de aardbeving van 1908 de bevolking grootendeels in houten barakken woont, vond het vuur gretig voedsel. Ongeveer 200 huizen en barakken werden een prooi der vlammen. Volgens berichten in Portugeesche bladen zyn by de onlusten te Llsabon 35 personen gedood en ongeveer 300 min of meer ernstig gewond. 500 personen zyn gearresteerd. De werden geleid door verscheidene die reeds in arrest gesteld waren, vroegere revolutlonnalre omwente- lingspogingen en die geholpen werden door eenlge avlateurs en pionlerscompagnleën. Over de gebeurtenissen te Lissabon zyn te Parijs de volgende byzonderheden bekend geworden: Nadat de opstandelingen de kazerne van het eerste machinegeweer-regiment en van het derde artillerieregiment bestormd had- dén, zyn de regeerlngstroepen tot den aan val overgegaan. De ministers van binnen landsche mken. van financiën en van onder- wys en handel hebben onmlddeliyk een beraadslaging gehouden, waarna zy generaal Beirao belastten met het oppercommando over de regeerlngstroepen. Een buitengewoon hevig vuurgevecht, met medewerking van de artillerie, ontspon zich, totdat de insurgenten tenslotte de vlucht namen. Intusschen bracht men eenlge regimenten Infanterie en artillerie tezamen, teneinde het kwartier van de opstandelingen van alle kanten te kunnen aanvallen. In verschillende buurten van de stad kwam het tot vuurgevechten tusschen rebellen en regeeringstrouwe troepen, waarby aan de zijde der opstandelingen dooden en gewonden vielen, terwyi tevens een aantal hunner gevangen genomen werd. Onder de rebellen bevindt zich ook een groep brand weerlieden uit Quelez en een afdeellng bom menwerpers uit Alverca, die onder leiding stonden van Sarmento Belres. Het aantal slachtoffers bedraagt 40 dooden en 50 gewonden. 500 personen werden reeds gearresteerd. De leiders van de onlusten heb ben voor het grootste gedeelte de vlucht ge nomen in vliegtuigen. LANGENBERG, 473 M. 7 25—820 Gra mofoonplaten 10.3512.10 Gramofoon platen. 12.30 Gramofoonpl. 1.25220 kestconcert. 2.553.45 Gramofoonpl. 6.20 Solisten-concert. 8.20 Vrooiyke 10.28 Berichten. Daarna: Dansmuziek. 12.20 1.20 Gramofoonpl. (Dansmuziek). Aanslag op een villa Naar uit Simla gemeldt wordt, was on danks stroomenden regen een duizendkoppigs menigte aanwezig by het vertrek van Gandhi naar Bombay. Onder de personen, die Gandhl naar Londen begeleiden bevin den zich zyn zoon Davadas Gandhl en Miss Blade, de Engelsche, die reeds vele jaren een enthousiaste volgeling van Gandhi is. Bespreking tusschen Bpiening en Hugenberg Donderdagmiddag heeft tusschen Ryks- kanaeüer dr. Bruenlng en den leider der Duitsch, nationale Volksparty dr. Hugen berg een besprekifig plaats gevonden. Aan deze bespreking namen bovendien deel prelaat Kaas en geheimraad Quaatz. De reis van Gandhi In de stad Marquette in den staat Mi chigan brak gisteren onder de gevangenen der Staatsgevangenis van Michigan een opstand uit. De oproerlingen vielen de bewaarders aan en doodden den gevange nisdokter. De politie zag zich genoodzaakt van haar vuurwapens gebruik te maken, waardoor drie persenen werden gedood, ter- wyi drie anderen gewond werden BRUSSEL, 5082 en 338.2 M. 508.5 M: 5.20 Dansmuziek. 6.35 Gramofoonpl. 8.20 Trio -concert. 9.20 Orkestconcert en zang. 338.2 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.35 Gramo foonpl. 820 Orkestconcert. 9.20 Vrooiyke avond. De werkzaamheden begonnen Nadat in de kerk van Onze Lieve Vrouw de plechtige Hoogmis was opgedragen, be gon de Dultsche Katholiekendag zyn werk zaamheden. waarvoor 5 commissies gevormd zyn ter behandeling van de volgende onder werpen: Man en vrouw in de maatachappe- een met carbid gevulde bus In het kanaal. Toen zyn zoon een brandenden lucifer achterna wierp, volgde een geweldige ontploffing, die door een steekvlam werd begeleid. Om staande kinderen werden door de kracht van den luchtdruk 10 M. ver in de naburige tuinen geslingerd. Behalve de man en zyn zoon werden 5 kinderen gewond, waarvan een levensgevaariyk. De onderhandelingen afgesloten. Naar officieus verluidt, zyn de onderhan- deiingen betreffende het Engelsch-Amerl- kaansche credlet gisteren met succes afge sloten. Het Amerikaansche banksyndlcaat, dat geleid wordt door de firma’s Morgan, guaranty Trust en Bankers Trust zal En geland een leening op korten tennyn toe staan. De voorwaarden zijq onbekend. Men verwacht, dat thans de Federal Reserve Bank ook haar credlet zal verlengen. uit te staan, zy poogt een volslagen veran dering van de sociale politiek tot stand te brengen, niet aooaeer omdat de natie zich niet kan veroorloven voor haar werkloozen te zorgen en niet zoozeer omdat de begroe ting niet in evenwicht kan worden gebracht, maar omdat flnancieele belanghebbenden tot de meenlng zyn gekomen, dat Engeland aan de andere landen een slecht voorbeeld geeft door de rijken te belasten teneinde in de behoeften van de armen te voorzien. Principieel is dat een poging om de sociale politiek in haar tegendeel te veranderen. De werkloozenondersteuning wordt aangetast onder motieveering dat zy den tegenstand tegen loonsverlaging versterkt. Dat zyn de motieven die de nieuwe coalitieregeering ge bracht hebben tot een politiek van drasti sche vermindering der sociale lasten. Daar de regeering zal vasthdpden aan essentieeie bezuinigingen op de werkloozenondersteuning vermindering der loonen en salarissen .van ambtenaren in staats- en gemeentedienst, beperking van uitgaven voor openbare wer ken en vermindering van de gelden besteed voor gezondheidswezen en opvoeding zal de geheele arbeidersbeweging vastbesloten oppo sitie voeren. De politiek der arbeidersbeweging voor na tionale wederopbouw en internationale sa menwerking met inbegrip van een herzie ning van het oorlogsschulden- en reparatie- probleem. aldus gaat het besluit voort, vormt de eenlge basis voer het herstellen van het credlet en de welvaart in de wereld. De credietcosnmlssie van de Europeescbe Commissie heeft na vrij langdurige bespre kingen gisteren haar rapport over den in ternationalen financieelen toestand defini tief beëindigd. Het rapport, dat streng ver- trouwelyk Is. zal allereerst aan de Maandag byeenkomende coftrrtinatie-commissie van de Europeesche Commissie wonden gezonden en vervolgens In behandeling komen in de Eu- ropeesche Commissie en In den Volkenbonds raad. Naar verluidt legt het rapport den na druk op de noodzakelykheid om het ar beidsveld van de permanente flnancieele commissie van den Volkenbond verder uit te breiden en deze commissie in de toekomst te maken tot voornaamste instantie voor in ternationale leentngsonderhandelingen. Het rapport vestigt er de aandacht op dat tot dusverre een permanent voeling houden en samenwerken tusschen de''departementen van financiën van de regeeringen en de perma nente flnancieele commissie, buiten de be werking van afzonderiyke problemen nog niet heeft plaats gevonden en stelt derhalve voor een nieuw permanent orgaan by den Volkenbond te scheppen dat de verbinding moet vormen tusschen de leeningzoekende staten en de flnancieele commissie van den Volkenbond. Overigens sluit het rapport zich in groote trekken aan by de conclusies van de Ba- aelsche deskundigen en stelt vast, dat inter nationale leeningen op langen termyn het herstel van het algemeene vertrouwen tot voorwaarde hebben en dat dit "vertrouwen slechts kan worden bereikt door een direct optreden en samenwerken der regeeringen. Een verwyzlng naar de reparatie-kwestie is naar verluidt In het rapport niet opge nomen. Een slotte eischt het rapport voor de toekomst een voortdurende nauwe samen werking tuschen de Bank voor Internatio nale Betalingen, de flnancieele commissie van den Volkenbond en de financieels ml- isteries der afzonderiyke regeeringen. heer en ik denk, dat dit hem op het idee bracht. Hij voelde, dat hy my kon ver trouwen, omdat hy myn leven had gered.” Iets als een trilling van opgewondenheid, ging door de zaal. ■••ver geeft toestemming tot het credlet.' President Hoover heeft zyn toestemming gegeven tot Set tnwllllgen van een 200 mu ltam doilar-leening van New-Yoskgche ban ktas aan Engeland. Uit Casablanca wordt gemeld, dat in het Atlasgebergte in Marokko een hevig gevecht is geleverd tusschen de vooruitgeschoven Fransche posten en nog niet onderworpen stammen, waarby een officier en twee sol daten werden gedood, en twee soldaten wer den gewond. - De voorpost moest één der strategische punten bezetten, waar by de laatste groote mUltaire operaties versterkingen waren op gericht. Het nieuwe Hongaarsche kabinet KALUNDBORG. 1153 M. 12.25—220 Or kestconcert. 2.504.50 Orkestconcert en zang. 4.505.50 Orkest-concert. 8.208.45 Viool- recital. 8.459.00 Liederen-voordracht. 9.00— 10.00 Orkestconcert. 10.0010.20 Gramofoon pl. 10.3511.20 Orkestconcert. 11.2012.35 Dansmuziek ZEESEN,163s M. Circa 7.00—720 Gra mofoonpl. "9.35 Sportpropaganda-causerta 1026 Berichten. 1220—3 20 Lezingen. 220— 3.20 Gramofoonpl. 3.204.20 Lezingen. 4 20— 5.20 Concert. 5.208.20 Lezingen. 820 Vroo iyke avond. 1020 Berichten en daarna tot 1250 Dansmuziek. Het nieuwe Hongaarsche kabinet heeft zich heden aan het parlement voorgesteld. De zittingzaal en de tribunes waren dicht bezet. Toen de leden van het mlnlsterie- Karolyi verschenen, werden zy door de ach ter het kabinet staande partyen met luid Eljen-geroep begroet, terwyi daarentegen de sociaal-democraten ,Xeve het algemeene geheime kiesrecht!” riepen. De premier Karolyi hield een korte rede, waarin hy verklaarde, dat de nieuwe regee ring het als haar dringendste taak be schouwt. den financieelen en economischen toestand des lands ten spoedigste te sa- neeren. Tijdens een gemeenschappeiyke zitting van den Algemeenen Raad der Vakvereenl- gingen van de nationale executieve van de arbeidersparty en van de consultatieve com missie van de labourfractie is een besluit aangenomen, waarin oa. gezegd wordt: Een flnancieele krisis, welker ware oorza ken nog niet in het openbaar zyn uiteenge zet, heeft het plotselinge aftreden van de "■beideraregeering'ten gevolge gehad. Flnan cieele en politieke machten hebben eischen gestéld, die geen arbeidersregeering kon aan vaarden. Een nieuwe coalitieregeering, waarvoor de arbeidersparty iedere verantwoordeiykheid afwyst, is gevormd. Dit is een regeering van Personen, die geen volmacht heeft van het volk. Zy heeft besloten, den levensstandaard van het volk aan te tasten, teneinde den toestand meester te worden, die veroorzaakt is door de politiek van particuliere bank- belangen, waarmede het openbaar niets heeft Uit het Wilna-gebied komen opnieuw berichten over een massa-uittocht van Fobische boeren over de grenzen naar Sov jet-Rusland. Men brengt deze massale emigratie in verband met communistische propaganda op het platteland. In de naby- held Van het dicht by de Russische grens gelegen landgoed Isabellin poogden ongeveer 40 boeren de grens te overschrijden. De Poolsche grensbewaking opende geweervuur en doodde twee vluchtelingen. Den overigen gelukte het over de grens naar Rusland te ontkomen. Ook op andere plaatsen van de grens werd opnieuw gepoogd vanuit Polen te vluchten. Ook hier werden eenlge per sonen gedood. De nieuwe Engelsche regeering heeft be sloten. subcommissies van het kabinet te benoemen, die dageiyks zittingen zullen houden, totdat het regeeringsprogramma geheel gereed zal zyn. Over de meeste vraagstukken zal bet uit 10 leden bestaande kleine kabinet een be*- «Basing nemen, terwyi over de ingrijpende maatregelen het geheele ministerie een beslissing zal nemen. Omtrent de vergadering, welke de arbei- dersopposltie heeft gehouden, kan nog worden gemeld, dat de vroegere leden der regeering zich van alle persooniyke opmer kingen tegenover MacDonald hebben ont houden en uitsluitend tegen het coalitieka binet op zuiver zakeUjke overwegingen ge sproken hebben. De vroegere ministers stonden zelf aan scherpe verwyten bloot. dat zy voorstellen gesteund hebben, die niet in overeenstemming waren met de politiek der vakvereenlgingen. Besloten is de behandeling van minder dringende wetsontwerpen, als de toestem ming tot het geven van bioscoopvoorstellin gen op Zondag, voorloopig op te schorten. Nieuwe gevechten Volgens berichten van de Spaansch-Por- tugeesche grens vonden gisteren gevechten plaats in de stad Lissabon tusschen de re geerlngstroepen en opstandelingen, waarby het aan de laatsten gelukte, twee kazernes te verwoesten. De treinen naar Lissabon kunnen de stad niet bereiken en biyven op 'n 10 K.M. van de hoofdstad liggend station staan. Ook In het Noorden van Portugal vinden gevechten plaats, vooral te Coimbra, Oporto en Seduval. In tegenspraak met andersluidende be richten moeten de opstandelingen belang rijke successen geboekt hebben. De Bpaan- sche minister van Binnenlandsche Zaken deelt mede, dat In de onmiddeliyke naby- heid van het Spaansche Gezantschap te Lis sabon hevige gevechten hebben plaats ge vonden. De leden van het Spaansche Ge- zanschap zochten hun toevlucht in het ge bouw van het Engelsche gezantschap. In het stadsdeel Hospltalet te Barcelona werden vyf gevallen van builenpest gecon stateerd. waarvan drie met doodelyken af- De Minister van Binnenlandsche deelt mede, dat de wyk door de en personeel van den Geneeskun digen dienst is afgezet. Met betrekking tot de op handen zyn- de oplossing van het conflict tusschen Italië en Vaticaan wordt medegedeeld, dat het vaststaat, dat de onderhandelingen thans worden voortgezet. In verband hiermede wist men In Romein- sche kringen op de herhaalde bezoeken aan het Vaticaan van pater Pietro Tacchl Ven turi, die In fascistische kringen zeer gezien is. Hieraan dient echter toegevoegd te wor den, dat, hoewel de mogeiykheid van een aanstaand accoord In principe niet is uit gesloten. men van meenlng 1b, dat ieder nauwkeuriger bericht daaromtrent voorbarig ia lyke ontwrichting van den tegenwoordigen tyd; de christeiyke taak by werkloosheid en volksnood; grondvragen van het Dult- sche onderwys; school- en opvoedingsvraag- stukken en de gevaren van den tegenwoor digen tyd voor het Christeiyk deel van het Duitsche volk. Verschillende Katholieke organisaties hou den tegeiyk met den Katholiekendag ver gadering o.a. de Katholieke vrouwenorgani satie. ontechuldiglng aanbieden, dat ik op deze wyze de rechtszitting onderbreek,” sprak hy met heldere stem en een zweempje lersch dial^t. Ik ben Father Merrill uit Stepney en ik breng U een zeer belangryken getuige.’ De opwinding der toeschouwers stond na tuurlijk op het kookpunt en het herhaalde- iyk .stilte” van den klerk kon niet meer verhinderen, dat het geroezemoes van stem men zyn natuuriyken loop nam. De prac- tische rechter van Instructie werkte de na tuur nie ttegen en na eenlge oogenblikkep stierf het gemompel zyn eigen dood en zou er weer een speld by de hand geweest moe ten zyn om te bewyzen hoe stil het was. De rechter maakte een beweging, die het midden hield tusschen een buiging en knik. ,Er is geen reden tot verontschuldi ging. Father Merrill. Indien U In staat Is eenig licht in deze zaak te doen schynen, heeft U volkomen recht hier te verschynen. Wie Is uw getuige?” „John Milford, de huisknecht HILVERSUM, 1875 M. 6.46—7.00 Gym nastiek 7207.45 Gymnastiek 8.01 Gramofoonplaten 12.01 Concert. V.A.R.A.- Septet. Gramofoonplaten 2.15 Concert VA.RA_-Mandollne Ensemble. Ellze de Haas (zang), Joh. Jong (plano) 4.00 Ver volg Mandoline Ensemble o. 1. v. Joh. B. Kok 4.30 Zang en Plano resp. Elize de Haas en Joh. Jong 5.00 Gramofoonpla ten 5.35 Concert. V.A.R.A.—Septet. 7.15 Vervolg concert 8.00 Concert. V.A.R-A.- Orkest 8.30 Concert. Vocaal kwartet 9.15 Vervolg Concert 9.45 Vervolg zang door vocaal kwartet 10.05 Persberichten en voetbalmededeellngen 10.15 Vervolg Orkestconcert 11.00 Gramofoonplaten 12.00 Sluiting. DAVENTRY, 1554.4 M. 1025 Morgen- wyding 1.202.20 Orkestconcert 3.50 Orkestconcert. F. Lake (tenor) 5.05 Or gelspel door R. Foort 5.35 Kinderuurtje 6 20 Dansmuziek 6.35 Berichten 7.05 Zang door Eleanor Toye en Dale Smith 720 Lezing 7.35 Lezing 7.50 Zang door F. Grisewood (bariton). 8. Riley (bas) en Radlo-Mannenkoor 8.20 Concert. Orkest. I. Baillie (sopraan), H. Williams (bariton). L. Kennedy (cello) 10.00 Berichten 10.15 Berichten 10 20 Lezing 10.50—12.20 Dansmuziek. ten einde is.” Met een lichte buiging deed Milford een stap voorwaarts en legde zyn handen op den rand van het hokje. Toen keek hy strak naar den rechter en begon op kalmen, waar- ..Myn naam. Edelachtbare, is Milford John Milford. Tot voor negen maanden was ik steward by de Blue star Line. In die kwaliteit maakte ik voor het eerst kennis met mynheer Northcote. Hy was een van de passagiers van de „Caledonia”, die in October van Ncw-York kwam.” „Reisde hy alleen?" vroeg de rechter ,Ja. mynheer, hy kwam op het laatste oogenblik aan boord. Hy had een van de dekhutten, die ik bediende.” „Hoe kwam hy er toe. U de betrekking van huisknecht aan te bieden?" Milford aarzelde een oogenblik. „Het 'ge beurde nadat hy myn léven gered had. Ik was door een hooge golf over boord gesla gen; 1 was de derde dag nadat wy waren uitgevaren en mynheer Northcote, die aan hartig. Ik zelf zal u zoo noodig vragen dek was, sprong in zee en hield my net zoo stellen, doch buitendien zal u niemand lang boven, tot men een boot had uitgezet mogen In de rede vallen, voor u verklaring Ik was hem natuurlijk zeer dankbaar, myn- van den verslagene. Hy zal een verklaring afleggen, die deze vreeseiyke geschiedenis zal ophel deren. Dokter Robbins en ik zyn medege- komen, om zyn getuigenis te bevestigen." Er volgde een korte pauze. Ik zag. dat de advocaat van de politie en inspecteur Curtis elkaar haastig eenlge woorden toefluister den, terwyi de rechter een oogenblik zyn klerk raadpleegde. Gordon boog zich naar my toe. „Logan noch Miss Solano zie ik onder het publiek,” fluisterde hy my vlug toe. „Weet n Iflet, boe dat komt?” beraadslagingen van Donderdag De afgevaardigden van de Duitsche Land volk Party hebben den voorzitter van den Landdag medegedeeld, dat zy het voorstel van de Dultsch-Nationalen en Natlonaal- Socialisten Inzake de byeenroeping van den Landdag ondersteunen. In een echryven aan de Duitsch-Natio- nale fractie wordt er tegeiykertyd op ge wezen. dat de Landvolkparty daarom voor onmlddellijk byeenroepen van den Landdag Is, omdat zy een spoedige uitspraak inzake de nieuwe noodverordening betreffende het in evenwicht houden van de begroeting noodzakeiyk acht. De verwachting wordt uitgesproken. dat de Dultsch-Natlonale fractie dit streven zal steunen. De Landvolkparty In den Landdag be schikt zonder de leden van de by de Dult sche fractie aangesloten groepen over 16 afgevaardigden. Tot op. heden hadden 76 afgevaardigden zich voor het -voorstel van de Dultsch-Nationalen verkaard, zoodat met de 16 afgevaardigden van de Landvolk party thans meer dan een vyfde van hrt totale aantal het voorstel tot bijeenroeping steunt. In verband met het feit, dat het benoo- digde aantal volgens het reglement is be reikt, zal de Pruisische Landdag dus. by- eenkomen. Het Seniorenconvent van den Landdag komt Dinsdagmiddag as 4 uur byeen. opgegeven door v. d. Graaf A Co. N. (Afd. HandelsinformaUes) digen, onbewogen toon van huisknecht te spreken. Er lag een heeriyke tegenstelling schen zyn volkomen zelfbeheersching en de koortsachtige gretigheid waarmede alle anderen zonder uitzondering aan zyn lippen hingen. De hotelbezitters van Dresden hebben besloten de prijzen der kamers te verlagen met 20 pet Deze verlaging treed’, onmlddeliyk In werking. Gisteren werd tot opening van den dag een pontificale H. Mis opgedragen. Aan het einde daarvan wachtte een groote menigte voor de kerk om den zegen van den Bis- schop te ontvangen. Des avonds om 8 uur vond In de groote zaal van den Kulturverein een feestconcert plaats. Overal is men met toebereidselen bezig voor den hoofdfeestdag. De ryksspoorwegen zulleri 20 extra-trelnen inleggen. Bovendien wordt nog op een stroom van 35.000 tot 40.000 menschen gerekend, die met de gewone treinen komen - Volgens een bericht uit Moskou verwacht men In officieele Russische kou, dat de mislukking der onderhandelingen met Polen niet zonder invloed op de onder handelingen met Frankrijk zal blyven en de Fransche regeerthg deze zal onderbreken, teneinde met Polen nader overleg te plegen. Te Londen verluidt, dat net door Ameri- kaansche banken aan de Bank of England ter beschikking te stellen credlet t 500 mü- lioen groot zal zyn. Verder verluidt, dat de desbetreffende onderhandelingen telefonisch en telegrafisch gevoerd zyn door den gouverneur van de Bank van Engeland, Montague Norman, die zich met vacantie in Canada bevindt Het credlet zal nog voo» het byeenkomen van het Engelsche parlement aan de Bank van Engeland ter beschikking worden gesteld In City-kringen is men het er niet over pens, of het opnemen van groote leeningen In New-York noodzakeiyk of raadzaam is Als bewijs voor deae opvatting voert men aan, dat het herstel van het vertrouwen In het pond sterling door geschikte maat regelen alleen reeds voldoende geld op de Lnndensche markt zal brengen en den druk op de valuta aal opheffen, zoodat verdere Geen onderhandelingen Naar verluidt, worden te Moskou geen onderhandelingen tusschen Moskou en War schau verwacht inzake een non-agressie- pact. Het Volkscommissariaat voor Buiten- landsche Zaken heeft besloten af te zien van publicatie van het Poolsche schrijven. Van Sovjet-Rusland zullen voorts In de toe komst geen stappen worden gedaan om de onderhandelingen met Polen te hervatten. Naar nog gemeld wordt ontving de plaats vervangende Volkscommissaris voor Buiten- landsche Zaken Kreftinski gister den Fran- schen zaakgelastigde, met wien hy een langdurig onderhoud had. De „Nachtausgabe" maakt met veel ophef melding van een aanslag cp de villa van tién Beriynschen publictsb, den majoor bulten dienst. Karl Strecker, die te Kleiu- Machnow by Zehlendorf woont. Tydens de afwezigheid van Strecker, die met zyn echt gen oo te op reis was. verschaf ten gisternacht onbekenc’m zich toegang tot het huls, strooiden overal cntploffings- mlddelen en staken deze aan. Slechts aan de oplettendheid van de omwonenden is het te danken, dat de villa niet totaal vernield werd. Zy is grootendeels uitgebrand. De portier van de villa deelt mede, dat hy des morgens kort na vyf uur door het knetteren der vlammen en ’n aantal explo sies werd gewekt, waarop hy onmlddeliyk de brandweer waarschuwde. Het sousterrain en de eerste verdieping van de villa stonden toen reeds In vlammen. Het gelukte de brandweer, het vuur tot deze beide deelen der villa te beperken. De marechaussee en de crimlneele politie hebben volgens gencemd blad, terstond een onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat op het huis systematisch een aanslag is voor bereid Langs de trappen was een lange lont gelegd. Verder werdpn in by na alle kamers sporen van kruit ontdekt. Het onderzoek naar de daders heeft tot nog toe niets opgeleverd. J. R.c. Mr Th. Kegge, Goes. N. V. Egyptisch Turksche Handwerk-Siga- rettenfabriek „Jaka”, Amsterdam, v. Ostodje- straat 393. Rc. Mr. P. H. Smits. Cür. Mr. J. Ph. van Erk, Amsterdam, Heerengr. 453. M. v. d. Woude, Heerenstraat 23, Bus- sum en H. Köneman, Kerkstraat 4. Bus- sum, tezamen gehandeld hebbende onder den firmanaam v. d. Woude’s Meubelhandel. R.c. Mr. Dr. H. H. Boas. Cur. Mr. J. K. M. Mat huizen, Amsterdam, P. C. Hooftstraat 95. H Schrijver, aannemer van metselwerken. Mercatorplein 22 III, Amsterdam. R.c. Mr. J. Sprey. Cur. Mr. C. J. de Bruyn Cops. Am sterdam, Heerengracht 495. P. Staal, rijwielhersteller. Rustenburger straat 406II, Amsterdam. Rc. Mr. J. Sprey. Cur. Mr. C. J. de Bruyn Kops. Amsterdam, Heerengracht 495. Vernietigd op grond van verzet: 26 Aug.: W. J. Peters, Apeldoorn. Betooging plattelandsvrouwen Gisteravond had hier als onderdeel van den Dultschen Katholiekendag een groote plattelandsvrouwen-betooglng plaats. Aartsbisschop Von Hauck en bisschop Ehrenfried, de Belersche premier, dr. Held, en andere autoriteiten woonden de beraad slagingen by. Ik schudde myn hoofd. Zelfs de buiten gewone spanning van het oogenblik kon niet verhinderen, dat ik myn hart van angst voelde bonzen. Toen weerklonk de stem van den rechter boven het gegons uit. scherp en beslist. „Ik wil hooren, wat deze getuigen hebben te zeggen, alvorens ik het verzoek tot ver lenging der preventieve hechtenis inwilllg" De advocaat van de politie stond by wyze van protest op, doch de rechter beduidde hem met een handgebaar, dat hy moest gaan zitten en riep, dat Milford in het ge- tulgenhokje zou geleid worden. Tusschen myn opwinding over de onver wachte onderbreking en myn vrees, dat er misschien iets met Mercia en Billy mocht ge beurd zyn, verliepen een paar oogenbllkken alvorens ik m staat was. mijn hersens weer tot normaal denken te dwingen. Toen werd ik er my van bewust, dat ik Milford in het getuigenbankje zag staan en dat het in de faal muisstil was geworden. De rechter zette zyn bril recht. „Het zal het beste zyn, sprak hy kalm, „dat u de verklaring op uw eigen manier aflegt. Maak vooral geen haast en spreek kalm en open- Ik zelf zal u zoo noodig vragen doch buitendien zal u Hoover confereert met de bankiers In den nacht van Woensdag op Donder- heeft president Hoover een geheime -7^ i een groep ban- -wJ van de Federal Reserve Bank aanwezig wa ren. De bespreking had betrekking op den aleameenen zakeiyken toestand. ZATERDAG 28 AUGUSTUS HUIZEN, 286 M. Ultsl. K. R. O.-uitzen- (jlni 8.009.15 Gramofoonplaten 10.00 1120 Gramofoonplaten 1120—1220 Godsdienstig Halfuurtje 12.01—12.15 Po litieberichten 12.15—1.45 Concert. K.R.O.- Sextet 1.45—1.50 Postdulven-berichten 120—3.00 Gramofoonplaten 3.00—420 Kinderuurtje 4.45 —5.00 Gramofoonpla ten 5 006.00 Concert. KR. O.-Kunst- Ensemble 6.016.15 nieuwsberichten. 6.15—625 Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart 6257.00 K.R.O. Kunst- Enaemble 7.00—725 Father L. Burgman: Alledaagsche zaken in het Missieland 7.257.45 Politieberichten 7.458.00 Sportpraatj 8.00 Concert K. R. O. Salon Orkest 8.46 Humor. Solokwartet ,De Hooge Q”" 9.00 Nieuwsberichten 9.15 Vervolg Orkestconcert 10.00 ,<De Hooge Q” 1020 Vervolg Orkestconcert 11.00 —12.00 Gramofoonplaten. 62. „Indien de politie dat verzoek Indient ta het belang der gerechtigheid, dan hebben Ey geen bezwaar. Om elk misverstand uit den weg te ruimen, wensch Ik echter te ver klaren, dat myn cliënt een volledig antwoord op deze geheel ongegronde aanklacht gereed heeft en wy zyn ten volle bereid de politie behulpzaam te zyn, by het instellen van haar onderzoek." Wederom hetzelfde gegons en gemompel en toen ik my omdraalde zag ik terloops Maurice, die met bleek gelaat en woeste oogen naar den onverstoorbaren Gordon staarde. „Wenscht U de politie geen kruisverhoor »f te nemen?" vroeg de rechter. Gordon schudde zyn hoofd. „Op het oogenblik niet; wanneer de zaak wordt....” Er ontstond, terwyi hy nog sprak, plotse ling een geweldig leven achter In de zaal, waardoor zyn laatste zin werd afgebroken. De hoofddeur van de zaal vloog open en er kwamen drie personen, klaarbiykeiyk Een inwoner van Andernach wierp Uitgesproken; 26 Aug.: J. A. Goldewyk, kleermaker, Zieu- went gem. Lichtenvoorde. Rc. Mr. W. H. v. Basten Batenburg. Cur. Mr. J. D. Naeff, Lochem. J. H. Weysenfeld, schilder. Culemborg, Binnenpoort 9. R.c. Mr A. J. E. Terwlndt. Cur. Mr. J. van Nes, Tiel. N. Bakker, koopman in manufacturen, Nieuwe Pekela. R.c. Mr. J. F. B. J. God- dang. Cur. Mr. M. I. Polak. Oude Pekela. G. de BoerBlesma, modiste, Franeker. Rc. Mr. J. F. van Beeck-Calcoen. Cur. Mr. B. Dorhout, Leeuwarden. M. van der Hoek. veevoederhandelaar, Dokkum. R.c. Mr. J. F. van Beek-Calcoen. Cur. Mr. J. B. J. Hetjmeijer. Leeuwarden. de Kok, sigarenwinkelier, Terneuzen. Portheine. Cur. Mr. C. M. „Wat bedoelt U?” vroeg de rechter voor over leunend. „Dacht hy dan. dat zyn leven in gevaar was?" „Niet alleen dacht hy dat, maar hy wist het, mynheer. Mynheer Northcote was Ig- nace Prado, de president van San Luca." Deze zeer kalm door Milford afgelegde verklaring had niet de sensatloneele ultwer- *klng, welke ik vervrachtte. Ik vermoed, dat er bitter weinig menschen in de zaal waren, die iets van San Luca afwisten, behalve, dat het in Zuid-Amerika lag. In dat geval kon de naam van Prado hun niets zeggen van zyn ongunstige beteekenls. De rechter scheen echter beter op hoogte. „Dat is wel een eigenaardige, vreemdsoor tige verklaring," sprak hy. terwyi hy Mil ford scherp aankeek. „Ik meende, dat Pra do by de laatste revolutie was gedood.” .Ja. mynheer, dat was de algemeene in druk. In werkelijkheid echter ontsnapte hy. in den nacht, toen het paleis in de lucht vloog, met een bootje, waarmede hy. naar de haven voer en daar op een stoomboot passage nam voor New York Niemand wist daar destijds iets van; er bestond niet de minste argwaan, dat b** nov in leven kon zyn, tot voor een paar maanden

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 3