Amsterdamsche Beurs Cheque-koersen „VRIESIA” JAN DE VRIES ZAADMARKT - Telef. 324 - ALKMAAR I BLADZIJDE i /RIJDAG 28 AUGUSTUS 1931 AMSTERDAM’S VOORBEELD SOCIAAL LEVEN BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE PROVINCIAAL NIEUWS BERKHOUT 7’ %7o TWEEDE BLAD Militaire revolutie in Portugal? HEER-HUGOWAARD KRUID EN-AZIJN INLEG-AZIJN TAFEL-AZIJN AZIJN-SPRIT EGMOND-BINNEN EGMOND AAN DEN HOEF BOVENKARSPEL EGMOND AAN ZEE BEEMSTER HOORN GEMEENTERAAD 11*4 HOOGKARSPEL DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1931 KOEDIJK WARMENHUIZEN LUTJEBROEK NOORD-SCHARWOUDE HEEMSKERK N. V. ZONDAG 30 AUGUSTUS 1 de 13 (cable Een vergadering van DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1831 De onderdrukking van den opstand- 188% t onze 66% Voorzorgen der regeering. 2’/,. voor 100 Zij worden door één exploitant beheerd 268% 72 ó- PrelongaUe Brand in twee bioscopen te Vlissingen Zal MacDonald zich uit het politieke leven terugtrekken? de oogenblikkelijke moge- i nooit of te nimmer uit Raadsvergadering Dinsdag 1 Septem ber, des namiddags 2j£ uur (zomertijd). by de heeren J. Bekker, Tromp en C. v. Veen, de harddraverij bij den Schouwburgen en Bioscopen tijdens de kennis Staatsleentngen 5 Nederland 191» «K Nederl. 1916 4% Nederl. 1917 4 Nederland 1931 4% Nlnd. 1938 B Vorige Koereen 95 95 ZATERDAG 29 AUGUSTUS „De Harmonie”, „De Baas in huis”. Het Schouwtooneel. Geschikt. „Victoria-Theater”, Grock. 22 60 23 >8% 22 59 een die i deren, zich de niet aan zich Petroleum Dortsche Petr, Gaboes Kon. OUe - Perlak Peudawa Continental OU Shell. Union OU Scheepvaart HoU. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Kon. Ned. Stoomb. Scheepvaart- Unie Marine comm. Marine pref. Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic Milw. 8t. Paul Kap aan City South. Erie Rallr Bedevaart De jaarlijksche processie van onze parochie viaar O. L. Vrouw ter Nood te HeUoo, zal gehouden worden op Zondag 30 Augustus as. Personalia Me], H. J. Gerritsen, al hier, slaagde te Haarlem voor bet examen hoofdakte. komt de raad dezer gemeente in een open bare vergadering bijeen. Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Maxwell 67% 54% 31 17 34 15 32% 30 2»/». Personalia De heer Kooiman, onderwij zer aan de O. L. School alhier, slaagde voor de akte Engelsch L. O. Suiker H. V. A Poerworedlo Vorstenlanden Actions idem Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubb Rott. Tapanoeli Serbadjadl Silau V. I. C. O Allied In ter con tin Rubber Industr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel U. 8. Leather Intern. Nickel 9.65 34.55 12.05 2.47 58.80 48.20 12.95 22.05 66.25 66.30 66.20 7.30 34.80 27.— 170% 23% 191’/, 99% 4*'is 10*/». 6% 9.72% 34.61 2-481/». 58.86 48.30 13.— 22.40 66.37% 66.42% 66.32% 7.37 34.90 27.— De Schouwburgen beginnen om 8 uur. <8“',s 39% 5»/,. 12*»/m Bijzonderheden over den opstand. Inzake den opstand wordt nader gemeld, dat Dinsdagochtend burgers de kazerne van het derde regiment artillerie en zware mi trailleurs binnengedrongen, de officieren ver rasten en de regimenten overweldigden De -egeerlng bond, gesteund door andere regimenten van het garnizoen, de politie en de republikelnsche garde, den strijd met de opstandelingen en dwong hen over te geven. De opstand is thafis geëindigd. VRIJDAG 28 AUGUSTUS „De Harmonie”, „De Baas in huis”. N. V. Het Schouwtooneel. Geschikt. Victoria-Theater, Greek. i af- dezen zitting .De Harmonie”, „Op hoop van Zegen”. ft.V Het Schouwtooneel. Volwassenen. „Victoria-Theater”, Grock. 96% 95*/, 116 Athletiekdag Nu de Roomsche Voetbal sport in Noord-Holland zich in snel tempo uitbreidt, ontstond er een leemte in onze Roomsche sport, doordat er weinig of geen aandacht geschonken werd aan de beoefening der athletiek in deze Voetbalclubs. Deze zoo passende zomersport kunnen wij niet missen. Het is ons thans gelukt verschillende ver- eenlgingen aan het athletieken te krijgen, door het organiseeren van een Sportdag te Warmenhuizen, op Zondag 13 September as. Reeds 12 vereenlglngen gaven zich op. aan dezen athletlekdag deel te nemen. Thans is het bestuur van V. H. 8. bezig, de noodige voorbereidende maatregelen te nemen, om dezen dag zoo goed mogelijk te doen slagen. Industrieën Unilever Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel's Pat Nieuwe Philips Kuch. Accoustlek Ned. Ford Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie ongehuwden gehuwden gens van Concert Op Koninginnedag zal de fan fare ..Eensgezindheid", een avondconcert geven in den tuin der Prins Hendrikstich- ting. Pols gebroken De zevenjarige Frans Konijn Nz., had gisteren het ongeluk, te vallen op de speelplaats der school, waar door hij een pols brak. Per auto is het knaapje naar de 8t. Luduinastichtlng te Purmerend vervoerd. 48’/, 40% 9 ?7. 25% 100 7‘/>. 6% Bet kan "n beetje bemoelallerig schij nen, wanneer we een oogenblik de aan dacht vragen voor de dezer dagen ver schenen Amsterdamsche gemeente-be- grooting: de gemeentelijke finanUën van Amsterdam zijn een Amsterdamsche aangelegenheid; ondanks de gewijzigde ftnancleele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten kan mén niet zeggen, dat de niet-Amsterdammer geldelijk voor- of nadeel geniet of lijdt van bet boofd- stedelijk finantieel beheer. Maar Amsterdam te geen gemeente- zonder-meer; Amsterdam te onze hoofd- stad, Amsterdam te niet alleen de stad der Amsterdammers, Amsterdam is van ons allemaal, heel Nederland kijkt naar Amsterdam op als naar een nationaal monument, naar een stuk na tionaal leven, en het voorbeeld, dat in Amsterdam gegeven wordt, vindt overal belangstelling en kan, in groote trekken althans, gemakkelijk tot navol ging prikkelen. Dies verstouten wij ons, een enkel woordje te schrijven naar aanleiding van de jongste Amsterdamsche „begrootellj- ke” publicatie. Sinds enkele jaren te in de Amster damsche gemeentepolitiek een „demo- kratische” samenwerking tot stand ge komen, wat niet A priori afgekeurd be hoeft te worden; integendeel, de tij den eischen evenals trouwens steeds! finantieel beheer, waarbij zoo mogelijk met de nooden der -zwaksten De nood der tuinden Ook hier begint het al meer te nijpen. De neringdoenden in deze gemeente hebben zich gewend tot den raad met een request, waarin zij er op wij zen. dat het hun niet meer mogelijk is om levensmiddelen te verstrekken aan verschil lende ingezetenen, omdat de schulden dier afnemers zoo hoog zijn en zij zelf niet meer in staat zijn hun schulden te betalen. Zoo erg is thans de nood in deze tuindersstre- ken. De neringdoenden vragen dan ook om gemeentelijken steun. Ate men ook ziet, hoe verschillende producten als afval zonder eenige waarde, worden vernietigd, nadat er alle zorg aan besteed is om ze goeo en lever baar te krijgen, dan is het toch wel zoo erg als het nog niet geweest is sinds menschen- heugenis! De raad dezer gemeente vergaderde onder voorzitterschap van den burgemeester, Mr. Bisschop. Afwezig waren met kennisgeving mevr. KeyserLens en de heer Sant. In verband met de Winkelsluitingswet op 1 Maart 1933 zullen B. en W. met de mid denstandsorganisaties vergaderen. Goedgekeurd werd de verordening op de heffing en Invordering van schoolgeld voor voor hét gewoon lager onderwijs en voor het uitgebreid lager onderwijs. Aangenomen werd een voorstel, om B. en W. te machtigen f 300 te voteeren voor een af te steken vuurwerk met de fokveedagen. Aangenomen werden de voorstellen tot ver koop van stukken grond, resp. aan de heeren Gebr. v. Veldhoven en P. Schermer. Even eens werd aangenomen het voorstel tot het aangaan van een dading met de erfgenamen van den heer K. H. Kaat. Een uitvoerige discussie ontstond dan over het al of niet plaatsen van een verkeerslei der aan het K tern. Besloten werd de bestra ting van het Kerm te vernieuwen en een verkeersleider te plaatsen. Aangenomen werd het voorstel van den heer Plomper, om de werkloozen bij toer beurt te werk te stellen bij verschillende ge meentediensten. Aangenomen werd z. h. st. het ambtena- Inrtallatle voor de centrale verwarming be vindt en waar bet vuur voedsel vond in een hoeveelheid houtwol. De brandweer, die spoedig ter plaatse w»s. zette den kelder onder water, zoodat de brand zich niet kon uitbreiden. De politie stelt een onderzoek In. Inlevering militaire klceding Het in nemen van de militairen kleeding der lich- tlnfe 1916 zal voor deze gemeente plaats hebben op 14 October ax, des voormlddags 9.45 uur in het oude Raadhuis. 166% 203»/, 24% 237 39 145% 74 57% 34% 79»/, 14’/, 247% De „Daily Express" weet mede te deden, dat MacDonald, die In October a.s. zijn 65sten verjaardag viert, zich uit het politieke leven zal terugtrekken, zoodra de Nationale Regee ring haar taak beëindigd heeft. In zijn afscheidsrede van de socialistische ministers verklaarde hl), dat hij zeker wist, dat zijn besluit tot vorming van een natio nale regeering het einde van zijn loopbaan als leider der Arbeiderspartij beteekende. Het blad weet verder mede te deelen, dat Mac Donald na afloop van de komende parlemen taire periode een langdurige wereldreis vil gaan maken. 102»/,, 102*/, 97% 144 73 54% 34 W’/. 102“/1( 102»/. 102M, 102% 97% 272% J7‘/, 75 39 40 162 200 24% 228 10*/». 6% In de jury. De heer J. Kwast, directeur van de koekfabriek 8. K. 8 alhier, is be noemd als jurylid der op 28 Augustus te Hoorn te houden bakkerljtentoonstelling. Burg. Ambestuur. In de vergadering van 2i Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. HandelrMiJ. het gevoelen der V.-D. zou deelen, aangezien de 3. D. A. P. zich eveneens op het rechts- standpunt: de grootste partijen komt een zetel toe, heeft geplaatst. Dat zelfs veel R.K. het gevoelen der V.-D. zouden deelen. daar is geen sprake van. omdat de R.K. Kies- vereeniging zich met algemeene stemmen voor het bezetten van een wethouderszetel door een R.K. heeft uitgesproken. Wij gelooven niet, dat dit nieuwe schrij ven de V.-D. van houding zal doen veran- Het college zal dan slechts achter kunnen zien een minderheid van de burgerij. Immers behaalden V.-D. en A-R. samen 445 en RK. en 8D A.P. 476 stem men. - Er is wel alle kans, dat een volgende maal deze laatste partijen zullen uitmaken, hoe het college zal worden samengesteld. Parijs Brussel Londen New-York Berlijn Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau Zürich Gemeenteraad den raad dezer gemeente wordt Dinsdag 1 September, des namiddags 3 uur, gehouden. Te behandelen onderwerpen: 1. Installatie raadsleden. 2. Benoeming wethouders. 3. Notulen. 4. Mededeelingen. 5. Ingekomen stukken. 6. Vaststelling rekeningen over 1930. a. rekening Burgerlijk Armbestuur; b. rekening gemeentelijk electriciteitsbedrijf en c. voor- loopige vaststelling gemeenterekenlng. 7. Geldigverklaring strafvorderingen. 8. Aanbieding begroetingen voor het jaar 1932. 9. Voorstel om het Centraal Bureau voor verificatie en ftnancleele adviezen der Ver- eeniglng van Nederlandsche Gemeenten aan te wijzen als boekhoudkundige voor het electriciteitsbedrijf (art. 265 Gemeentewet). Augustus werd de begroeting voor 1923 op gemaakt, sluitende in ontvangsten en uit gaven met f 3286, waaronder een subsidie van de gemeente ten bedrage van f 2066. H. Miade Van 5 tot en met 13 Septem ber zal door twee paters Franciscanen in onze parochiekerk een H. Missie worden Huis met veestapel verbrand Woensdag brandde 1 onbewoonbaar-verklaarde-arme-, huis, bewoond door de weduwe G. V., tot aan den grond toe af. Huisraad en inboedel waren vooraf ge deponeerd in het brandspulthulsje, om daar ontsmet te worden. Vee en huls werden een prooi der vlammen. Oorzaak: petroleum. Alvorens het huis vlam vatte, werden alle hoeken bespren keld met petroleum. Met tact en leidfhg van de brandweer wist men de vlammen binnen het huis te houden, zoodat het belendende perceel van F. B. alleen wat waterschade opliep. De belangstelling voor den voorspelden brand was groot. - een humaan ekonomtech-zwakkeren en rekening wordt gehouden. Dit besef dringt gelukkig steeds meer door en zal nog veel dieper door moe ten dringen, opdat het aanschijn der aarde vernieuwd worde. Maar.... Ujkheden het oog verloren mogen worden. En, naar het ons wil voorkomen, Amsterdam déèrin de laatste jaren wel eenlgszlns te kort geschoten. Getuige de hoofdstedelijke begroeting Voor 1932. De vroedschap van Amsterdam heeft het nu zóó ver gebracht, dat naar wethouder Wlbaut tijdens een perscon ferentie in het vooruitzicht stelde een enorme belastingverhooglng onvermij delijk te. dat alle krislsultgaven, zoo wel voor het begrootingsjaar 1932 als voor het begrootingsjaar 1931 met lee- ningsgeld moeten worden gedekt, en dat heel het reservefonds tot een bedrag van f 4.973.000.alsmede de meeste bijzondere bedrijfsreserves tot een be drag van f 1313.610.hiermede.uit geput zijn! Dan te er nog iets met de gemeente tram niet heelemaal in orde: volgens de cijfers van thans zal er In 1932 op de tramexploitatie een verlies van f900.000 geleden worden, maar gemakshalve laat men dit in de begroeting liever niet tot uitdrukking komen; dit stropje denkt men, buiten de begrooting óm, weg te werken door reorganisatie oftarte- venverhooging (waardoor de strop nog wel eens grooter zou kunnen worden!). Wij spraken van een enorme belas- tingverhooging, welke Amsterdam te wachten staat; of mogen wij niet van „enorm” spreken, wanneer het aan tal op de gemeentefondsbelasting te hef fen opcenten opgevoerd moet worden van 38 tot 68!? Het te een armelijk beeld, dat de Am sterdamsche gemeentebegrootlng te zien geeft. En dit beeld moest wel In staat zijn, tot voorzichtigheid te dwingen, zelfs tot een radicalen ommekeer in het finan tieel beleid; met verwondering zien wij echter in Het voor de samenwerkende partijen opgesteld werkprogram men zie ons blad van gisteren nog vele luxe posten paradeeren, dingen, die in nor male tijden allemaal heel lief en aardig zouden zijn (kostbare zweminrichtingen, sportgebouwen, enz.), maar waaraan men in zulke zware krtetetljden, als wel ke wij thans beleven, eigenlijk niet be hoorde te worden gedacht; dingen, welke in zoo menige andere wereldstad de flnantiën radicaal in de war gestuurd hebben. Amsterdam heeft ook in dit opzicht wereldstad-allures aangenomen. Wjj vinden dat jammer voor hoofdstad. En wjj willen slechts hopen, dat het hoofdstedelijk voorbeeld zoo weinig mo gelijk gevolgd zal worden. Want zoowel te Amsterdam als elders «al het einde den last dragen. Ijverig ambtenaar en in het bezit van de acte voorbereidend examen gemeente-admi- nistratie, de acte gemeente-admlnistratie A en de acte gemeente-flnanclën. De laatste vooral is vslh groot belang bij het vervullen van de functie van gemeente-ontvanger. De gemeente zou dan ook het meest gediend zijn met de benoeming van den heer Bak ker. Bovendien aou daardoor een groote bezuiniging bereikt worden, nJ. minstens f 300 per Jaar. Dit zal stellig niet aan de aandacht van B. en W. ontgaan zijn. Bo vendien kan de gemeente daardoor een pri ma kracht voor de gecombineerde betrek king bekomen. Waarschijnlijk is de oorzaak, dat de heer Bakker behoort tot een aan B. en W. ongevallige partij, nJ. de 8. D. A P. De uitslag der jongste raadsverkiezing zal aan deze houding niet vreemd zijn. Om hun haat bot te vieren werd de heer Bakker geslachtofferd en het gemeentebelang met voeten getreden. De arbeidersbeweging alhier beschouwt het voorgevallene als een hoon, haar aangedaan. De Raad is er verantwoor delijk voor, als de verhoudingen zich In de gemeente toespitsen. De 8. D. A. P. Is niet bereid de vuile wasch der vrijzinnigen in den raad op te knappen. Niemand antwoordt op deze woorden en men gaat over tot de vaststelling der win kelsluitingswet. Het sluitingsuur wordt bepaald op 9 uur 's namiddags; kappers en barbierswinkels mogen de eerste vijf werkdagen der week tot 11 uur des namiddags voor het publiek geopend zijn, doch na 9 uur uitsluitend voor het verrichten van kappers- en barbiers- werkzaamheden Een verzoek van de Vereeniging tot be vordering van Vakonderwijs om een subsidie voor 1932, zal bij de vaststelling der gemeen- tebegrooting behandeld worden. De voorzitter wenscht den heer Tromp ge luk met zijn benoeming tot gemeente-ont vanger en hoopt, dat h(j in het belang van de gemeente zal werkzaam zijn. Voorts deelt hij mede, dat 14 tuinders een credlet hebben aangevraagd met een op pervlakte van 13.41 HA. voor een bedrag van f 6134.25. Een verzoek van den heer P. Nobel te Bo- beldfjk om een lichtpunt te mogen plaatsen aan de Blachterslaan, zal aan het oordeel van den nieuwen raad onderwerpen worden. Tenslotte dankt de voorzitter den heer Nierop, die in den nieuwen raad niet meer terugkeert voor ai hetgeen hij in het be lang der gemeente gedaan heeft. Met zorg en liefde nam hij het raadslidmaatschap waar. Na een dankwoord van den heer Nierop werd de' vergadering gesloten met den wensch, dat de raad in goede harmonie zal blijven voortwerken aan het belang der ge meente Berkhout. Vergadering van- den Raad. (Vervolg). B. en W. bieden den raad voor de benoe ming van een gemeente-ontvanger de vol gende aanbeveling aan: L C. Schmidt, te Berkhout. 3. Th. Tromp, te Zuidermeer (gemeente Berkhout). De benoeming zal ingaan op 1 October 1931. De jaarwedde bedraagt f 1000 tot f 1400 De heer Rjjpma verzoekt de benoeming te verdagen en door den nieuwen raad te doen geschieden. Spr. geeft in overweging de aanbeveling terug te nemen, daar hier schromelijk onrecht is gepleegd. Het voorstel-Rijpma wordt niet gesteund, waarop de raad in comité gaat Na heropening wordt tot stemming over gegaan. Bü eerste stemming krijgt de heer Schmidt 3 stemmen, de heer Tromp eveneens en de beer W. Bakker 1 stem. De tweede stemming heeft denzelfden ult- eteg. Bjj herstemming tusschen de heeren Schmidt en Tromp bekomen elk 3 stemmen en 1 blanco. Bij het lot wordt de heer Tromp benoemd. (Dit is de eerste Katholieke ambtenaar in dienst der gemeente). Daarna zegt de heer Rjjpma. dat het hem ten zeerste verwondert, dat een der meest teschlkte sollicitanten niet op de aanbe veling is geplaatst nj. den ambtenaar ter secretarie W. Bakker, een nauwgezet en Koninginnedag Het programma voor de viering van Koninginnedag is thans door de „Wilhelmlnavereenlging” vastgesteld. Besloten is de volgende volksspelen te houden: hardloopen, driebeenzakloopen voor (dames)vaatjesrtfden voor (dames), tonkruipen voor jon- 1418 jaar, blaashappen voor jongens en mannen boven 18 jaar en ton- knuppelen. Des avonds zal het tooneelgezelschap van Loevens uit Alkmaar (N.-HoU. TooneeD optreden met drie blijspelen (één-acters) en zal muziek worden gegeven door een orkest. i VERDRONKEN Woensdagmiddag geraakte het jongetje van D. te Buck, alhier, genaamd Nlcolaas Johannes, spelende in de achter het ouder lijk huis liggende sloot. Toen dit ongeval werd bemerkt door de moeder, waren de levensgeesten reeds geweken. L. T. R. Kring West-Friesland. In de laatft gehouden bijeenkomst van den L.TD. kring West-Friesland werd besloten. Dins dag 8 September een massale ledenverga dering alhier te hóuden waaraan alle af- deelingen met haar ieden zullen deel ne men. Het hoofdbestuur v. d. L.T.B. zal daarbij tegenwoordig zijn. Ultgenoodlgd zullen wor den de kamerleden Kortenhorst, Loerakker en Van de Bilt. Het doel van deze massale opkomst van alle tuinders van West-Friesland zal zijn: hoe de tuinders uit den diep-treurigen toe stand gered kunnen worden. Elke afdeeling zal eerst vooraf vergaderen om daarna gezonde voorstellen in te die nen op de massavergadering. Eensgezind naar gezonde middelen zoe ken. is de weg die zal leiden tot verlichting in den nijpenden nood der diep getroffen tuinders. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de regee ring bij het onderdrukken van den opstand gisteren van zwaar geschut en tanks gebruik heeft moeten maken. Tien personen werden gedood en 43 ge wond. De regeeringztroepen hebben vele ge vangenen gemaakt, waaronder een tiental vllegofflcieren. Onder de politieke vluchtelingen die in het Spaansch—Portugeesche grensdorp Va lencia de Alaantara wonen, liep gisteren het gerucht, dat de Portugeesche president Carmona vermoord was. Het Madrileensche blad „El Sol” heeft uit Vigo vernomen, dat ook te Porto een opstand heeft plaats gehad en de kazernes zjjn bestormd. Congres Ned. R. K. Middenstandsbond De beteekenis van de moderne bedrijfsleer voor den handel- drtjvenden en industrieelen middenstand. Accountant J. G. van Neerven te Eindho ven heeft een lijvig praeadvles geschreven over „De beteekenis van de moderne be drijfsleer voor den handeldrijvenden en in dustrieelen middenstand”. Het praeadvles vangt aan met een be schouwing over de huidige economische po sitie van den middenstand waarbij schrijver constateert, dat hieromtrent alleen in de jongste werken, doch ook in de laatste jaren in vak- en dagbladpers ver schenen artikelen en in redevoeringen op congressen en vergaderingen van midden standers, een zeer pessimistische toon valt te beluisteren. Men spreekt van een „impasse" waarin de geheele middenstand zich zou bevinden, men meent dat de middenstand in déconfiture is, en gelooft met cijfers te kunnen aantoo- nen. dat men zich op een hellend vlak be vindt, waarbjj men middelen meent te moe ten aanraden, als overheidsbemoeiing, over heidssteun en „georganiseerde distributie" om het mlddenstandsbedrijfsleven weer in het rechte spoor te brengen. Ongetwijfeld erkent de heer van Neerven, dat de middenstand er verre van rooskleu rig voorstaat, doch reeds op de eerste blad zijde van zijn prae-arjvies (dat tot een boek deel van 216 bldz. Is uitgegroeid) toont hjj met gegevens, ontleend aan zijn ervaring aan. dat er nog volstrekt geen reden is om te spreken van een middenstand die in dé confiture is geraakt. Ook al is hij het er mede eens, dat de gevolgen van de huidige crisis voor den middenstand nog nfct zijn te overzien, twijfelt hj) trots alles niet aan de bestaansmogelijkheid van een financieel gezonden middenstand, omdat er naast vele slechte, ook nog zeer vele goede mldden- standszaken bestaan. In zijn praktijk heeft hjj geconstateerd, dat juist d 1 e ondernemingen goede resul taten konden blijven boeken, en zelfs In de zen tijd, nog steeds bdëken. aan het hoofd waarvan krachtige, ontwikkelde leiders staan. Dat geeft hem aanleiding tot het ponee- ren van de stelling, dat de oorzaken van de minder gunstige positie, waarin vele mid- denstyndszaken zich bevinden, niet moeten warden gezocht in de huidige economische cmfitellatie, waarbij de middenstand zich uit zijn positie heeft laten verdringen door het groot-kapitalistisch georganiseerde distribu- tie-bedrljf, en ook niet in een teveel aan mlddenstandszaken, waardoor een moorden de concurrentie zou bestaan, welke aan ve len ja wellicht aan allen de bestaansmoge lijkheid ontneemt. De schrijver ontkent niet, dat deze fac toren ongetwijfeld van veel belang zijn, doch acht hun Invloed secundair Hjj betoogt, dat men zich teveel heeft blind gestaard op de economische omstan digheden (waarin men tevergeefs poogt wij zigingen te brengen) en op fouten, die het huidig economisch stelsel zouden aankleven, doch dat, men heeft verzuimd eerst eens de hand in eigen boezem te steken en te on derzoeken of onvoldoende leldlhg en bet niet kennen van de meest elementaire regelen van de moderne bedrijfsleer, wellicht niet in de eerste plaats de oorzaak is van de minder gunstige positie van sommige mld- denstandsondememlngen. Juist hier ligt het criterium van het be toog van den schrijver en hij ontwikkelt deze gedachte verder in de daaropvolgende hoofdstakken van het prae-advies, welke in de eerste plaats een omschrijving van bet begrip: „moderne bedrijfsleer” Inhouden. De beer van Neerven beeft er rekening medé gehouden, dat bet prae-advies in hoofdzaak is geschreven voor middenstan den van geer uiteenloopende ontwikkeling. Vandaar dat het geen dor-wetenschappe- hjke behandeling is geworden, doch is ge schreven in een bevattelljken. populairen trant. In verband hiermede doet hij niet meer dan het terrein, waarop de moderne bedrijfs leer zich beweegt schetsmatig omgeven, ter wijl hjj op dit rijke veld meer speciaal die onderwerpen onder de loupe neemt, welke voor den middenstander van de meeste be teekenis zijn Hjj bespreekt de persoonlijkheid van den koopman en geeft aan, hoe men als het wa re zijn eigen persoonlijkheid moet organi seeren. hoe de middenstand zich moet aan passen aan de gewijzigde tijdsomstandighe den en de mentaliteit van het publiek moet leeren kennen. Hij geeft eenige algemeene regelen voor het financieren van de zaak en heeft zeer interessante formules gevonden met behulp waarvan de leek-ln-cljfers zijn maxlmum- voorraad onder bepaalde omstandigheden kan berekenen, kan nagaan, welk kapitaal benoodlgd te, wanneer hij op afbetaling gaat verkoopen en kan zien welk bedrag hjj maxi maal op afbetaling kan verkoopen bij een gegeven kapitaal. Een volgend hoofdstuk behandelt de ka pitaalvorming. Hier constateert de schrijver, dat bl) vele middenstanders de privé-opna- men steeds maar stijgen en soms de ge maakte winsten zelfs overschrijden. Hl) wijst op de funeste gevolgen daarvan en betoogt met klem de noodzakelijkheid van kapitaalvorming, zeer speciaal in een tijd, zooals wjj dien thans beleven. In het hoofdstuk, dat de invloed van de crisis op omzet en brutowinst behandelt, be spreekt de heer van Neerven de vraag, of in een periode van prijsverlagingen, de handhaving van de absolute bruto-wlnst bil lijk mag worden geacht, terwijl In dat hoofd stuk eveneens wordt besproken welke in vloed een prooentegewljze verlaging van de bruto-wlnst op het net to-winstcijfer heeft. De schrijver geeft als zjjn meenlng te ken nen, waar hij de winstmarge, welke de middenstand in het algemeen berekent, be spreekt, dat render middenstand de onkos ten, die inhaerent zjjn aan de distributie der goederen, hooger, althans niet lager zou den rijn, dan met middenstand, waaruit dus valt af te leiden, dat de middenstand niet is de overbodige schakel in het economisch bestel, waarvoor sommigen hem houden. HIJ brepreekt de kwestie van den recht vaardigen prijs, gaat in algemeene trekken na. hoe de kleinhandelsprijzen zich aanpas sen aan de beweging der groothandelsprU- zen en toont aan. hoe men den verkoops prijs van zijn goederen dient vast te stel len, in een met practische tabellen voorzien hoofdstuk. Van den overigen inhoud noemen wij nog. de bespreking van de contröle op den omzet, de voorraad-contröle, de organisatie van den inkoop en een verhandeling over het onkoe- tenvraagstuk voor de middenstandsonderne- ming. Het prae-advies besluit met een hoofdstuk, Hst de toepassing van de moderne bedrijfs leer in verschillende vakken behandelt. Het programma der voor 2 en 3 renregleme'nt. De heer G. Hop werd benoemd tot leer- aar voor het vak zingen aan de school voor U. L. O. Aangenomen werd het voorstel, om den heer F. M. de Leur te benoemen tot direc teur van het Openbaar Slachthuis en van den keuringsdienst voor vee en vleesch in den kring Hoorn. Vervolgens sprak de voorzitter scheidswoord tot de raadsleden, avond voor het laatst in den raad hadden. Dezen, de heeren Stultiens .Weyllng en v. d. Veer, dankten hiervoor en spraken beste wenschen voor den nieuwen raad uit. Hierna volgde sluiting. DE A.S. WETHOUDERSBENOEMING In antwoord op de mededeeling der R.K. raadsfractie, dat deze niet meer wenscht mede te werken aan de herbenoeming van den A.-R. wethouder A. Barten. doch voor zich een wethouderszetel opelscht, heeft ae V.-D. fractie zijn leedwezen met dit besluit betuigd, aangezien de heer Barten reeds zoovele jaren de belangen der gemeente op zeer onpartijdige wijze heeft behartigd. De V.-D. fractie deelt mede daarom ónmoge lijk tot de verkiezing van een RK te kun nen medewerken. De fractie meent door aldus te handelen in overeenstemming te zijn met de wenschen van een overgroot deel van onië burgerij, zelfs van zeer veel Roomsch-Katholieken. Uit deze houding der V.-D. volgt der halve. dat allerwaarschijnlijkst de aftre- degde wethouders weer zullen worden her kozen. De kath. fractie heeft er in een schrijven alsnog op gewezen, dat de V.-D. in zjjn antwoord de hoofdvraag. nJ. het recht van de kath. op een zetel, ontwijkt en wijst er verder op. dat de gevoelsargumenten tx>.v. den heer Barten waarschijnlijk geen op geld zouden hebben gedaan. Indien de S. D. A. p. een tweeden zetel zou hebben be haald. Verder wordt in dit schrijven weerspre ken, dat een overgroot deel der burgerij IEDEREN AVOND: „*t Galden Vlies”, Faveur. Goedgekeurd. Doele veld-Schouwburg, Revue Hallo Hier heen! Volwassenen. Schouwburgtoge-Doeleveld, „Frank van We- sel’s Roemruchte Jaren”. Bouber Ensemble. Volwassenen. 140 10» Hedenmorgen te ongeveer 5 uur hoorde een agent van politie, die de Alhambra- bioscoop in de Spuistraat voorbij liep, een geknetter, dat hem vreemd voorkwam. Da delijk stelde hij een ondeizoek m, waarbij bleek dat het projectledoek in brand stond, terwijl ook In de otuniddellljke omgeving van den brand. o.a op den vloer, vuurveracnljn- selen vielen waar te nemen. Met hand- bluschapparaten van de politie en uit het getjouw zelf was t vuur spoedig Bedwongen. De exploitant van Alhambra, de heer 8.. die boven de bioscoop woont, lag met zijn gezin in diepe rust. Te half 8 hedenmorgen werd in *t Luxor- Theater, de tweede bioscoop, welke door den heer 8. in het Bellamy-Park wordt geëxploi teerd, eveneens brand geconstateerd en wel in den kelder van het gebouw, waar zich de Koninginnefeest vereeniging Koninginnedag September a.s., is als volgt: Woensdag 2 September: 9 uur vxn. op tocht van alle schoolgaande kinderen, waarna aubade voor het raadhuis en ope ningsrede door den burgemeester. 10 Uur vxn. Ringrljden met paard en kar aan de G. v. Assendelftstraat, alsmede on geveer op denzelfden tijd kinderspelen op het Patronaatsterrein. te leiden door de onderwijzeressen en onderwijzers. 2 uur n.m. Kegelloop voor meisjes van 1014 jaar op het Patronaatsterrein. 3 uur nxn. op dezelfde plaats hardloopen met hindernissen voor jongens van 1014 jaar. 4 uur n.m. watersteken voor jongens van 1417 jaar aan de Kerklaan. 5 uur nxn. poprjjden voor meisjes van 1417 jaar aan de Marelaan. Donderdag, 3 September: 9 uur v.m. ge- costumeerde optocht vanaf het raadhuis (voor den optocht keuring door de be noemde jury), opluistering door het plaat selijk fanfarecorps ,j8t. Caecilia”. 10 uur v.m. aalgrljpen voor dames vanaf 17 Jaar op het Kerkplein. 10 uur v.m. hardloopen met hindernissen voor heeren vanaf 17 jaar. Des namiddags 1 uur groote handicap- draverij aan de Marquettelaan. na afloop prijsuitreiking door den burgemeester harddraverij- en Koninginnefeesten. De prijzen voor de verschillende spelen zullen bü de verschillende winkeliers wor den uitgestald. Opgave voor de verschillende spelen kan tot en met 31 Augustus as., des avonds 8 uur, geschieden Th. Koopman. J. aanmelding voor heer P. Klaasse. De opstand was zuiver plaatselijk. Mo menteel dcorkrulsen cavallerie-patroullles, republikelnsche garde en pantserauto’s de straten der stad. De regeering is den toestand geheel mees ter.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5