S.J.A.Keesom SPAARBOEKJES e FIRMA DE LANGE DE MORAAZ - ALKMAAR TWEEDEBLAD ZATERDAG 29 ^AUGUSTUS 1931 BLADZIJDE STADSNIEUWS TELEGRAFISCH WEERBERICHT PAARDENSPORT Koninginnedag OFFICIEELE MEDEDEELINGEN ELCK WAT WILS De post op Koninginnedag rente 3 procent PROVINCIAAL NIEUWS Prov. Staten van Noord-Holland ONZE OOST MA RKTNIEUWS Indische Dienst Accountant Mient 25, Alkmaar, Tel. 152 Inrichten van boeken MILLIONAIRSZOONLEGIONAIR EN POLITIEAGENT M. KAT ER alkmaar MONNIKENDAM Variété Faveur Hetgeen gebeurde Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken De Kermis PURMEREND I 771.3 m.M. te barometerstand Hoogste barometerstand 758.4 mM. te trekkeljjk progtamma Brandstichting uit plezier?. Een bezoek bij het materialenondersoek voor z en Koninklijke onderscheiding Het Statenlid J. J. de Vries Dis trie ts-Arbeidsbeurs. ZONDAG8SLLTTING APOTHEKEN Op as. Zondag 30 Augustus zal de apo- Benoemd Ned. Rootnsch Katholieke Volksbond MeJ W. J. Schild, onderwijzeres aan de Meisjesschool, alhier, is benoemd tot onder- Jaren en Namens de PI. Commissie N P STAM, Secr. Tulpstraat 8 rood. In zijn de •Oebrs. verleend den !fn, kunnen als verte dier party theek van Mevr. Schouten-Oele, Koorstraat 47, geopend zijn; de andere apotheken zjjn gesloten van Zaterdagavond 9 uur tot Maan dagmorgen 8 uur. De apotheek, die den Zondagsdienst heeft, is gedurende de geheele daarop volgende week 's nachts geopend. De andere apotheken zijn behalve 's Zondags en op feestdagen ook ge sloten op werkdagen, vhn des avonds 8 uur Cs Zaterdags 9 uur) tot den volgenden mor gen 8 uur. Bestemd voor uitzending naar N.-Indlë: C. H. Peper, hoofdonderw. bij het O.L.O., Amsterdam; D. J. Heidelberg, hoofdonderw. bij het OL.O, Oosterbeek; O. J. Young, hoofdonderw. bij het O.L.O.. 's-Gravenhage. Verlofgangers N.-Indlë: J. H. H. Smeets, mulo-onderw., 's-Graven hage; C. A. van Glnneke, schoolh. bij het Hinderwet besluit van 37 Augustus Jl. is aan van der Wal, alhier, vergunning tot het uitbrelden van een was- scherlj door het plaatsen van een stoomma chine tot aandrijving van twee centrifuges, twee waschmachlnes en een mangel In het perceel Noorderkade no. 67, alhier. Alkmaar, 38 Augustus 1931. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar voomoemd: J. WESTERHOF, lo.-burgemeester. A. KOELMA, secretaris. Bjj Koninklijk Besluit is de eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toegekend aan de volgende stadgenooten in zilver aan J. Rab, brigadier-majoor der Rjjksveldwacht, en in brons aan G. J. J. Kaptein, tramcon ducteur bij de Ned. Spoorwegen, en J. Brou wer, bankwerker bij de Ned. Spoorwegen. De afdeelingspenningmeesters en alle be ge ven van in het gebouw St. Wllllbrord, alleen de schoorsteenen, ver een gevaarlijke Neen, wat betreft de hinderniswedstrijden, zoo kunnen we met meer genoegen die op het vasteland volgen. Een record-concours in dit opzicht was kortgeleden dat te Vorden In Hannover. Niet minder dan 24 springcon coursen stonden daar op het programma, met het gevolg, dat er veel deelnemers op af kwamen en ook zeer veel publiek. Duitsch land geeft overigens in het algemeen op paardensportgebied den anderen landen een voorbeeld. Op organisatorisch gebied is dit land zelfs door de andere niet te benaderen ongeveer 30 grootere en kleinere kasteelen met waardevol meubilair. Vele meubels zijn wel ongeschikt en niet sterk genoeg om lederen dag gebruikt te worden, maar men kon toch wel verschillende stukken afstaan en de noodzakeUJW^ëepresentatie op deze manier goedkooper maken. Over «Frank van Weed's roemruchte jaren" is den lezer al zooveel medegedeeld, dat wij er nog moeilijk iets meer aan kunnen toe voegen. Ook gisteravond is er door het pu bliek bijzonder genoten, om het sublieme spel en raak en geestig tooneelgebeuren. Wie hartelijk lachen wil, ga beslist nog een van de twee avonden naar Frank v. We zel De directeur van het Postkantoor maakt bekend, dat op 31 Augustus as. de 3e brief- postbestelling en de 2e pakketpostbestelling, alsmede de laatste buslichtlng te 2330 niet zullen worden uitgevoerd. en niets wordt d®r nagelaten om de paar densport en degjAardenfokkerij in alle op zichten en elk oogenblik weer opnieuw voor uit te brengen. Iets nieuws in dezen zijn de rijkswedstrjjden voor de Duitsche ruiterjeugd te Berlijn op 3 en 4 October as, alwaar kin deren tot 20 jaar in verschillende wedstrij den. doch vooral in het voltigeeren. zullen uitkomen. Het „Reichsverband”, dat deze wedstrijden organiseert, heeft wederom ge toond een goeden voorultzienden blik te be zitten. Eerst heeft het reclame gemaakt voor het rijden van kinderen en werd in woord en geschrift medegedeeld, hoe dit op het goed koopst kon plaats vinden. Nadat gebleken was, dat het rijden inderdaad onder de jon gere jeugd flink begon toe te nemen, is men op het idee gekomen den kinderen nog een prikkel meer te gfeven. door soorten kam pioenschappen uit te schrijven. In Engeland stierf dezer dagen een be roemd renpaard. Pretty Polly, in dep hoogen ouderdom van dertig jaar. Pretty Polly was een merrie, doch heeft het haar mannelijken rasgenooten tijdens haar renloopbaan bui tengewoon lastig gemaakt. Zij was een der weinige vrouwelijke paarden waaraan het gelukt is klassieke rennen tegen hengsten te winnen. Zij werd slechts tweemaal verslagen en wel eenmaal in Frankrijk en eenmaal in Engeland, waar zij door Beechleys Button verslagen werd. Hiermede was tegelijkertijd haar renloopbaan ten einde en werd zij in de stoeterij opgesteld om als fokmerrie de Engelsche volbloedfokkerij te dienen. Het ging haar echter als zoovelen van haar be roemde seksegenootenzij werd voor de fok kerij een teleurstelling. De landelijke ruiters hebben den laatsten tijd ook nog voldoende van zich doen spre ken. In onze provincie was vooral het con cours te Heiloo van belang, hoewel het weer in geen enkel opzicht medewerkte en het concours, van financieel standpunt bekeken, wel een strop zal zjjn geworden. Dat neemt echter niet weg. dat het van sportief stand punt bezien, wederom op hoog peil stond en sterk vooruit was gegaan. De wedstrijden geven den indruk, vooral door het deelne mende paardenmateriaal, dat in Noord- Holland boven het IJ de paardensport en de paardenfokkerij zich in de opgaande lijn bewegen. Tenslotte mogen we niet nalaten even te wijzen op het schitterende programma dat de jonge federatie van landelijke rijvereenl- glngen in elkaar heeft gezet voor Zaterdag 19 September as, wanneer te Amsterdam in het Olympische Stadion ter gelegenheid van het eerste lustrum der genoemde federatie een groote rulterdag zal worden georgani seerd. waarbij ruim 250 ruiters en paarden I hun medewerking zullen verleenen. bleek uit den onophoudelijk opklaterenden lach. Aan het hoofdprogramma gaat een aardi ge taekenf llm vooraf. Kermis Hoewel de kermis reeds jarei afgeschaft is. heeft men toch gemeen Jaarlijks eenlge .uspullebazen” in de gele genheid te moeten stellen, de jeugd eer imitatie-kermls te geven. Deze heuglijke gebeurtenis zal dit jaai ongeveer met de Konlnginnefeesten samen vallen. De traditiofieele zweefmolen ont breekt ook ditmaal niet, zoodat de jeugc weer volop genieten kan. Victoria-Theater „Greek**. Het Is moeilijk in de kermisdagen een keu ze te doen uit vier schouwburgen en drie bioscopen. Men vraagt zich daarbij af, in welk geval men na afloop het meest vol daan zal huiswaarts keeren. Na ons bezoek aan het Victoria-Theater, waar we gisteren de nieuwe film „Grock” zagen, keerden wjj voldaan huiswaarts. We kenden hem reeds uit de geïllustreerde pers, den grooten clown met zijn lachwekkend ge zicht. Zoo zagen we hem ook op het witte doek gisteravond. We leerden hem kennen op een veiling, waar een kostbaar landgoed zijn eigendom wordt voor 401000 mark. Na een succesvol leven wil hjj rusten en leven als een rijk man. Hij vindt zijn ge noegen in de zorg voor kippen en konijnen en in het bewerken van zijn tuin. Zjjn vrouw echter, die hem slechts om z'n rijkdom trouwde, kan zich niet met dit rustige leven vereenigen. Er ontstaat on- eenigheid, die in een ruzie ontaardt als Grock een circusgezelschap, waarmee hij vroeger de wereld rondtrok, in zijn luxueuse woning ont vangt en aan een diner laat aanzitten, dat voor haar gasten bestemd was. Na de ruzie wordt Grock met verwijten van z’n oude circusvrienden overladen, maar om hen te bewijzen, dat zijn vriendschap nog steeds dezelfde is geblevéri, belooft hij des avonds in hun voorstelling op te treden. Tijdens deze voorstelling komt een nichtje hem vertellen, dat zijn vrouw op het punt staat te vertrekken met een graaf, waarmede zij vroeger betrekkingen had onderhouden. Grock rent naar zijn woning en na den graaf te hebben weggezonden, wijst hij ook rijn ontrouwe Bianca de deur. Hij blijft in tranen achter. Dan staat ineens zijn partner uit z’n vroe ger bühne-leven voor hem, die hem een con tract aanbiedt van een groot theater. En dan zien we Grock in zijn element: op het tooneel zijn orlglneele vondsten demonstreerende en zijn leuke grappen de- teerende, alles getuigende van een fijnen geest en van een groot genie. Hij schijnt on- ‘tputteUjk in zijn grappen, waarbij hij os blijk geeft van groote muzikaliteit. Hem te volgen in zjjn komisch repertotr “rveelt evenmin als te luisteren naar een '<dau. Het publiek genoot voortdurend, hetgeen Laagste Lacoruna. Verwachting: Zwakke tot matigen. Noord- Oostelijke tot Oostelijken wind. Meest helder tot half bewolkt; droog weer, behoudens geringe kans op onweer In het Zuiden; iets warmer. Naar aanleiding van het feit, dat de heer J. J. de Vries aan de laatstgehouden ge meenteraadsverkiezing te Zaandam met een dlssidentenlijst heeft deelgenomen en in verband daarmede heeft bedankt als lid der plaatselijke klesvereeniging en daardoor zijn lidmaatschap van de R.K. Staatspartij heef, verloren, heeft het bestuur van den Staten kieskring Zaandam aan den heer De Vries de uitnoodlglng gezonden om als lid van de Prov. Staten van Noord-Holland te bedan ken. Het bestuur van de Statenkieskring heeft daarbij overwogen, aldus meldt de R. Crt dat alleen leden van de R.K. Staatspartij afgevaardigden kunnen zjjn naar openbare bestuurscolleges genwoordlgers der kiezersleoen i Het bestuur beschouwt op dien grond der heer De Vries niet langer als vertegenwoor diger der R.K. kiezers. Bij besluit van 27 Augustus J.l. is aan den heer B. Koomen. alhier, vergunning ver leend tot het uitbreiden van een slagerij, door het bijplaatsen van drie electro- motoren, t.w. twee van 1 en één van P.K., tot aandrijving van diverse werktuigen in het perceel Laat no. 143, alhier. Alkmaar, 28 Augustus 1931. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar voomoemd: J. WESTERHOF. lo.-burgemeester. A. KOELMA. secretaris. Vragen aan den Raad Zelfs de Arrterlkaansche gezanten wi den door hun rijke regeering zeer kort ge houden. Zit bezitten echter haast altijd eén groot particulier vermogen en hebben voor de representatie wel iets over. Zoo heeft zich de gezant van Amerika eens in War schau. dat zeer genotzuchtig is. de kost te twee verdiepingen. plaats biedend aan dertigduizend toeschouwers. De geheele aan leg is te ieder opzicht praktisch en bijzonder mooi. Het doel van de Dublin Horse Show is naast het houden van springconcoursen, tevens het geven van gelegenheid tot verkoop en aankoop van het bij uitstek lersche paard „den hunter”. Is het materiaal, dat ten verkoop worm, aangeboden, de bezichtiging ten volle waard, minder mooi is dit met de springconcoursen en we zullen werkelijk niemand aanraden zich speciaal naar Ierland te begeven tot het bijwonen van dergelijke wedstrijden. Een en ander blijkt ook al uit de prestaties der bui tenlandsche équipes. De beroemde Itallaan- sche ruiters, die op normaal opgestelde hin dernissen praktisch gesproken overal kunnen winnen, kwamen te Dublin dikwijls heele- maal niet te de prijzen. De juryleden daar moeten wel buitengewoon kundige menschen zjjn. want van hen wordt zelfs verlangd, dat zij niet alleen de door de deelnemers ge maakte fouten op de hindernissen zullen op nemen. doch tevens dat zij cijfers geven voor de wijze waarop de paarden springen. En daar zit nu tevens het zwakke punt van de heele springer!) in Dublin. Keurde men de houding en de wijze van springen der ruiters, zooals dat in Amerika bij de militaire spring concoursen en ten onzent bij de landelijke ruiters het geval is. wjj zouden ons er nog mee kunnen vereenigen. doch nu moet het paard ook nog op een bepaal^af-jfaanier springen en mag b.v. tusschen eenvolgende hindernissen niet wtkKMHy wisselen. Aanraken van ita htndtatiml en meer van dergelijke waaraan men door het gëWSSSar’MjK dltle vasthoudt, worden natw|QarhocM bjj de plaatsing in rekeniM[fgÖflS|gB| de hindernissen zijn over rtMRdMfafMT steil, terwijl de parcoursen VWde ml afwisseling bieden en er meestal lederen dag weer opnieuw over dezelfde hindernissen wordt gesprongen. Aan de wedstrijden te Dublin namen deel Duitschland. Zweden, Zwitserland. Canada. België, Frankrijk, En geland, Italië en Ierland. langhebbende worden nogmaals attent maakt op het in ontvangst nemen en insignes, hedenavond 5—6H uur Oude Gracht. Op Zondag 8 September vertrekt de extra- treln met congressisten om 852 minuten vanaf het station Alkmaar naar Utrecht. De deelname uit Alkmaar bestaat tot nog toe uit 350 mannen; laat leder zijn plicht, begrijpen en met minstens 300 man demon- streeren. Men verzoekt ons er de aandacht op te vestigen van de ingezetenen, dat de gemeen- telijke bureaux op Maandag 31 Augustus aj>. voor zooveel de dienst het toelaat, gesloten zullen rijn. In verband met de omstandigheid, dat ook het personeel van de Reiniging dan geen dienst zal doen, wordt verzocht op dien dag geen vuilnisbakken e.d, buiten te zetten. omgeven Js van massieve betonnen tribunes K. K. Jongensscholen Maandagmorgen om 9 uur moeten de jon gens der klassen 1, 3 en 3 aan hun eigen school zjjn. Ze gaan dan onder leiding van de onderwijzers naar de aangewezen bios copen, waar voor hen tot half elf een voor stelling wordt gegeven. De klassen 4, 5, 6 en 7 moeten om half tien bjj hun school zijn, waarna zanghulde en bioscoop tot circa half een. De klasindeeling is van voor de vacantie Dus nieuwe leerlingen niet. In Berlijn-Dahlcm. dat niet zoo maar direct toegankelijk is. kan men iets eigen aardigs aanschouwen. Daar staan drie aar dige huisjes, zeer klein. Zij zien er hetzelf de uit. en op het eerste gezicht kan men er geen verschil in ontdekken. Men moet zich wenden tot een der talrijke heeren, die er bij staan, om iets meer te weten te komen. Het proefhuisje rechte daar is met staal bedekt, het gebouwtje in het midden met geteerde asfalt, en het huisje links heeft een bedekking van dakpannen. Juist, nu zie ik het ook. Maar wat gebeurt er nu? Waarom heeft er zich zoo n talrijk publiek rond de drie mlniatuurhuisjes ver zameld? Enkele van de aanwezigen houden hor loges in de hand, anderen sleepen allerlei geheimzinnige vorwerpen binnen in het huisje en brengen het daar in de nabijheid van het dak aan. Het inwendige der drie huisjes is geheel leeg. Maar nu? is dat geen stroo en zaag sel wat, daar binnen in het gebouw ge sleept wordt? Juist. In leder van de drie huisjes wordt een aanzienlijke hoeveelheid van deze uiterst brandbare materialen ge bracht. Ik kijk voorzichtig rond of alles in den haak is. Maaide heeren zijn ernstig en interesseeren zich blijkbaar zeer voor deze zaak. De Directeur der Gemeentewerken van Alkmaar maakt bekend, dat Dinsdag 1 Sep tember 1931 de Bergerweg van den Hoever- weg tot aan de Bamebrug in Alkmaar we gens herstellingen voor alle verkeer zal zijn afgesloten van aanvang werktijd tot zons ondergang. De groote schouwburgzaal van ..*t Gulden Vlies’” was gisteravond nagenoeg geheel be zet. De verrichtingen van dit uitgelezen ge zelschap waren weer dermate, dat het pu bliek binnen zeer korten tijd enthoustost was en hun luide en langdurige ovaties bracht, zoodat telkens weer .gehaald” moest worden. Speciaal de bekende caberettlers Tholen van Lier oogstten met hun correct pro gramma een uitbundig succes. Waar we gisteravond alle optredenden af zonderlijk de revue hebben gepaseerd, ach ten we ons thans hiervan ontslagen. Wil men een avond vol afwisseling en vol Jolijt, dan gaat men naar ,.’t Gulden Vlies.’. Gezien den grooten toeloop, zal men er goed aan doen, z'n plaats ten spoedigste te reserveeren. ALKMAAR. 29 Augustus 1931 Boter en Elerenmarkt Boter, fabriek, 1ste soort Tot de laatste groote internationale hip pische gebeurtenissen behoorde wel In de eerste plaats de beroemde Horse Show te Dublin, die in het begin van deze maand in de lersche hoofdstad werd gehouden. Ver schillende buitenlandsche ruiterteams namen aan dit hippisch festijn deel. De opzet was ditmaal zeer uitgebreid, omdat de Dublin Horse Society haar 200-jarig bstaan her dacht. Om zich een voorstelling te maken van zoo’n buitenlandsche paardenshow zij vermeld, dat in Ballbridge, ren kwartier van Dublin, op een zeer groot terrein zeven groote handelsbarakken waren opgesteld, waarin plaats was voor acht tot negenhon derd paarden. Ook was er een springterreln van 200 meter lang bU 80 meter breed en dat en dikke rookwolken opstijgen, dat Elly met meisje, hem dapper een hart riem steekt. Dat is de heele inhoud. Te weinig een tooneelspel van klassieke afmetingen: genoeg echter om Jan Musch gelegenheid te geven al de facetten van z’n heerlijk talent te doen schitteren en flonkeren. Jan Musch is de konlng van onze blijspel- acteurs; meer sportief en dus moderner ult- gedrukt: de kampioen op alle afstanden. Wie dat nog niet wist, heeft het gisteravond mét de talrijke Harmonie-bezoekers kunnen ervaren. Zonder uitbundigheid, zonder clow nerie. met een enkel gebaartje, *n intonatie pakt hjj den toeschouwer en weet het soms sluimerende gevoel voor echten, fijnen hu mor wakker te schudden. Zijn gedweeë onderworpenheid eerst, zijn langzaam groeiende roes in droog Ame rika gaat dat zelfs na *n wijntje van wilde appelen zijn opstandigheid tegen de vrou- welijke hegomonle, X waren alle genrestuk jes van de zuiverste blijspelkunst. "Was *t wonder, dat het applaus —om eens een gloednieuw beeld te gebruiken aan zwol tot de afmetingen van een ovatie? Als het volle maan is. bewonderen weinig de sterren. Dat is Onbillijk, maar een feit. Laten wjj eerljjker zijn en door Musch niet zijn dappere medespelers en speelsters uit *t oog verliezen. Hun en haar taak is tóch al zwaar: altijd werken op het tweede plan. Hun ter eere zjj gezegd, dat zij met den hoofdrolspeler een prettig sluitend geheel vormden en ieder het hare en hunne er toe tijdroegen. den avond te maken tot een hoogtepunt van onschuldig, echt kermis- genieten. Men overtuige zich heden(Zaterdag)avond zélf eens, óf we hier ook maar iets over dreven hebben. Hoe diplomaten wonen Gopend van 91 en van 25 uar Voor werknemers uitsluitend van 9- -12 uur. Op Maandag- en Donderdagavond van 78 uur, bemiddeling voor handels- en kantoorbedien den. Voor vrouwelijk personeel afzonderlijke ingang. Bemiddeling kosteloos. De directeur van bovengenoemd bureau maakt bekend, dat heden de volgende werk zoekenden zijn ingescreven 1 Autogene-lasscher, 1 makker. 7 bank werkers, 1 betenvlechter. 1 boekbinder, 3 boerenarbeiders. 1 bouwk. opzichter. 5 chauf feurs. 1 electro-techn4 electriclens. 38 grondwerkers. 1 ketelmaker, 1 incasseerder, 7 kantoorbedienden. 1 kapper, 1 kell- ner. 1 kleermakr, 3 klinkers. 2 kisten makers, 1 letterzetter, 3 mach, houtbewer kers, 1 machinist. 3 magazijnbedienden, 16 metselaars. 4 metaaldraaiers. 3 monteurs. 3 meubelmakers, 11 opperlieden. 7 pakhuis knechts, 3 scheepsbouwers, 1 scheepstimmer man. 9 sigarenmakers, 1 sorteerder. 6 schil ders, 28 timmerlieden. 1 tandtechniker. 2 vuurwerkers. 1 vormer. 8 ijzerwerkers, 1 tuin man, 5 voegers. 89 losse- en 4 transport arbeiders, 3 werksters. Geplaatst werden: 3 timmerlieden. 1 meu belmaker. 16 losse arbeiders. 1 loopjongen, 3 loodgieters. 1 schilder. 2 dienstboden. Alkmaar, 38 Augustus 1931. De Directeur v.n. Ed. v. d. HEUVEL. kelen avond een Neger-Jazzband uit Parijs per express-treln te laten komen. Duitsche diplomaten kunnen zich zooiets niet veroorloven. Er moet gespaard wor den en het Ministerie van Financiën deinst er niet voor terug om een scherpe afkeu ring uit te spreken zooals b.v. eenigen tijd geleden gebeurde, toen voor het aanschaffen en transporteeren van meubelen voor de ambassade in de Columbaansche hoofdstad Bogota een som van f 50000 uitgegeven werd. Vroeger kwamen alle diplomaten uitsluitend uit de bijzonder goed gesitueerde kringen; daarom hadden zij meestal waar devolle eigen meubelen en wanneer zjj de heele stoffeerlng en meubileerlng niet in eens konden koopen, dan sfiaarden zij stuk voor stuk. Zoo deed het b.v. Graaf Mons, die München in verloop van vele meubileerlng bjj gedeelten kocht Duitsche gezant in Constantinopel gaf pas in het tweede Jaar van zijn verblijf in ds Turksche hoofdstad representatieve recep ties. nadat hij in het eerste Jaar voldoende geld gespaard had, om zjjn huls volledig in •e richten Na den oorlog zond Duitschland ook di plomaten uit den burgerstand uit, die geen voldoende meubilair voor de ambassade hadden. Zij kregen dan toelagen voor de inrichting der bureaux en woningen. Me- e Duitschland daar- men in het button- Baas in Huis” van Martin Flavin Een verslag schrijven van een Jan Musch- ultvoeringl Moeilijke' taak op den laten Kermis-Vrijdagavond. Als de persen snak ken naar haar ochtendvoedsel, dat ze op den Zaterdag liefst zoo vroeg mogeljjk en met mondjesmaat moet toegediend worden. Dat ware alleen al verontschuldiging ge noeg om het kort te maken. Er komt ech ter nog iets bij. De omstandigheden ontslaan ons van den plicht den inhoud van het stuk te bespreken. Eerstens gaven we dien in hoofdtrekken reeds gister en voordien al na de welgeslaagde Eerger Kunstkringuitvoering: maar op de tweede plaats, tracht nu eens serieus een blijspel k la Americaln te ontleden! Hope loos werk. Het geheel is een verbazend grappig nie mendalletje, waarin de .manwording” van een eerste klas pantoffelheld wordt beschre ven. Wat leerzaam kan zijn. Cyrus Bumsted heeft zijn huiselijk leven zien verknoeien door ’t spookbeeld: Chester Armstrong, de door zijn vrouw tot ideaal omgetooverde ex-geltefde-slagersknecht- kwartjesvinder. Hjj. de huissloof vindt z’n man- en vaderlijke waardigheid terug na een stevig appel wijnroes je. Waarbij dochter de kordaatheid van X moderne onder den f 0.600.70, idem fabriek, 2de soort f 0.50 0.60. Eieren, groothandel 5—5.40, Eend- eleren 330. ALKMAAR. 29 Augustus 1931. Veemarkt 5 Paarden f 85—140, 53 Melkkoeien 210- 365, 31 nuchtere Kalveren, slacht, f 1032 93 vette Schapen 28—38. 8 Lammeren f 1V-32, 5 Zeugen 85—106. 14 Schrammen f 17M Biggen, 10 weken 8—13, idles Per «tuk. Handel matig. Asphalteeringswerken De Hoogstraat e. Padjedijk zijn thans wat de asphalteerlngs- werken betreft gereed gekomen. Indien de gemeenteraad er nog toe be sluiten zal, ook het stukje straat van d< Kaasmarkt er bjj te nemen, zal dit een moo geheel vormen. onzer medewerkers zorgen, die de diplo om zich een uiterlijk cachet te geven, het geen noodig is om een nuttige w<erkda gheid te ontwikkelen. Wanneer een volk worstelt om zijn be staan. dan heeft men eenig begrip voor een representatie, die handenvol geld kost. Toch willen de diplomaten niet nalaten, de macht van de Staten, welke zjj vertegen woordigen. reeds in uiterljjken glans, prach tige stoffeerlng der ontvangzalen, in de oracht van schitterende uniformen, ten toon ie spreiden. Zjj spelen daarbjj geen eerlijk spel, want zjj weten van elkander, welke geldzorgen zjj hebben en dat ook diplomaten rekening moeten houden met hun salaris- i.igmaal was het bij zóó vrijgevig, land het hoofd schudde, zooals b.v. bij den bouw van het gezantschapspalels te Lissa bon. Nu begint men pas de inrichting dér ambassade-gebouwen te regelen. De nieuw benoemde chef in het Ministerie van Bui tenlandsche Zaken. Hoofd van het Ministe rie, Köster, wil spaarzamer te werk gaan. Hij wordt hierin gesteund door den kunst- lievenden heer von Pannwitz, die ook de hulsadministratle van het Bureau voor Bui tenlandsche Zaken in Berlijn leidt. Voortaan zal geen enkel diplomaat meer terpllcht zijn, eigen meubels mee te bren gen, wanneer hij een nieuwen post Lijft. Ook glas, porceleln, zilver en tapijten sullen In de ambassade en gezantschappen zullen Daardoor warden de transportkosten be spaard. Misschien is dat in het eerste oogenblik haast niet te betalen, want men moet Immers de inrichtingen eerst volledig aanschaffen. Maar na verloop van tijd is het heel wat goedkooper. Een gezant blijft gemiddeld slechts vijf Jaar op zijn post. Dan vertrekt hü naar een ander land en heeft daar wel tot 13 spoorwegwagens voor noo dig! Wanneer men in 50 jaar ongeveer 10 verhuizingen uitspaart, dan maakt dit in den loop van den tijd een zeer aanzienlijke sem uit, die van des te meer belang is, om dat men tegenwoordig de meubels zeer voor- deellg koopen kan. Natuurlijk komt alleen het beste en fijnste meubilair in vanmer- king. Het behoeft niet nieuw te zijn en men schrikt er ook niet voor terug, om op verkooplneen deftige Inboedels te koopen. Deze meubels worden voorloopig in een magazijn opgeslagen. Langzamerhand zullen dan alle Duitsche ambassadeurs en gezant schappen van meubels, die aan het Rijk be- hooren. voorzien worden. Velg moeilijkheden kunnen bij deze nieuwe methode vermeden worden. Het was b.v. niet gemakkelijk in Liberia de inrichting voor een huurhuis te verkrijgen. Het zou eigenlijk het beste zijn, een uniformen meubelstijl te kiezen om de stukken naar verkiezing te kunnen verwis selen en aanvullen. Maar men krijgt de meubels bjj het koopen uit de tweede hand niet altijd in de gewenschte-hoeveelheid en bovendien eischt de smaak van ieder land andere stoffeerlng. In de Europeesche lan den stelt men grooten prijs op'degelijke stuk ken. zelfs in Luxemburg moet de Duitsche vertegenwoordiger zeer luxueus wonen, ter wijl men in kleinere Zuid-Amerikaansche Republieken of in de Randstaten lagere eischen stelt. Ter plaatse kan men goed meubilair slechts zelden in gebruikten toe stand krijgen en de nieuwe meubels zjjn in vele staten zeer minderwaardig, zoo b.v. in Zuid-Amerika. waar de rijke farmers de meest smakelooze Fransche meubels tegen fantastisch hooge prezen gekocht hebben. Tenslotte moet men ook rekening houden met het klimaat. In de tropen zjjn Ingelegde en gefourneer de meubels onbruikbaar, daar zjj uit elkaar vallen en op andere plaatsen worden zjj door de termieten bedreigd Waar de mot- tenplaag bijzonder grot Is. worden zijden stoffen geprefereerd boven wollen bekleed sels. Daar men van plan is. ook tafellinnen, glas, porceleln en tafelzilver vooral met het oog op de representatie aan te schaf fen. voor ieder gezantschap voor onge veer 18 tot 24 personen zou het noodig zjjn een klein handboek voor de verzorging en het onderhoud van deze dure dingen uit te geven. Welke middelen staan nu- ter beschik king voor deze plannen? Een blik in de Staatsbegrootlng van 1931 brengt menig opmerkenswaardlg getal te voorschijn. Voor het bureau van Buiten landsche Zaken in Berlijn is voor het aan schaffen van huishoudelijke zaken en stof feerlng slechts f 5000 uitgetrokken, voor het onderhoud van alle vertrekken waar bij ook het onderhoud der schrijfmachines en rekenmachines behoort f 18000. In het buitenland moet het rijk 9 ambas sadeurs. 22 gezanten eerste klas, 17 con suls generaal eerste klasse. 18 gezanten tweede klasse, 65 personen van groep 2b en 219 der volgende groep onderhouden, te zamen een personeel van honderden men schen. Daarvoor zjjn aan reisgelden, transport- en vrachtkosten, voor de bureaux f 98000 uitgetrokken, verder nog f 36000 voor de nieuwe Inrichting en f 54000 voor het onderhoud der meubels en verdere voor werpen. De respectieve getallen voor repre- sentatle-zalen en dienstwoningen zjjn f 75000 en f 45000, voor beambtenwoningen inclusief transportkosten f 30.000. Afgezien van speciale afzonderlijke gevallen komt er niet veel meer bjj. Zoo stond men b.v. voor het Inrichten van' het gezantschapsgebouw in Weenen een vierden termijn van f 12000 en voor het bouwen van een griffle- gebouw in Addis Abeba een derden termijn van f 118000 toe. Nu krijgen de diplomaten, zooals men weet, behalve hun salaris nog groote representatiekosten, die verschillend zijn naar gelang de plaats hunner werk zaamheid Maar dat alles is niet voldoende. De Inrichting sou echter heel wat goedkoo per gemaakt kunnen worden, wanneer de Duitsche landen uit hun museums en kasteelen voorwerpen ter beschikking wilden stellen. In Pruisische musea worden veel waardevolle schilderijen, waarvoor aan de muren geen plaats is, in kamers bewaard, maar de directeuren konden niet besluiten dees schilderijen aan de buitenlandsche •mbMSMM uit te leenen. Pt* heelt Pruisen het Binn. Beshg^egstgeest; D. W. Pieper, ijker 1ste kl. bij den Dienst van het Ijk wezen, 's-Gravenhage; J. Grelnera, dir. der Normaalschool te Salatlga, Haarlem; C. venhage; E. Duchow, opa, b. d. 8. 8. en Tr.. s-Gravenhage; mevr. W. 'Bennlnk, geb. Keyzers, onderw., 3de kl. bij het O.WL.O., Groenlo; H. G. van Maanen, trelncontr. bij de 8. 8 en Tr., ’s-Gravenhage; G. Kuiper, leeraar bjj de Prins Hendrikschool te Ba tavia, Amsterdam; W. van der Veen, mulo- onderw., Bentveld bij Haarlem; O. J. Evers, voorz van de Landraden te Blndjai, Meers- sen; P. J. Beckers hoofdpollUeopa bij de Alg. Pol., Montfort (D 8. E. van Manen, off. van get 1ste kl., ’s-Gravenhage; G. P. N. Flkenscher. Ie lult, der inf., ’s-Graven hage; L. G. H. Uckerman, ie luit, der inf.. Amsterdam; Mas Soeria Santoso. Ie lult, der inf.. 's-Gravenhage: W. F. Nelissen, off. van gez 2de kl., 's-Gravenhage. Gepeiistoiineenleii N.-Indlt:- Dr. J. W Poser. kol. v. d. Mil Gen. Dienst. Amsterdam; E. J. Kools. maj.-lnt., 's-Gra venhage; L. G. van Hemert, kap. der Inf., ’s-Gravenhage; G. A. Pemé, lult.-kol. der inf., 's-Gravenhage. Aan de Place de la Concorde in Parijs een der brandpunten van het verkeer, staat sinds jaar en dag de agent Henri Munzer. Hij heeft een der verantwoordelijkste posten,, want, dank zijn kennis van zes vreemde Uien, moet hij dagelijks honderden buitenlanders alle gewenschte inlichtingen verschaffen. Menigeen, die bij hem om informaties kwam, verwonderde zich over het gemak, waarmee de eenvoudige agent zich tegenover iedereen bewoog, hij scheen wel een man van de wereld. Door een proces heeft het publiek nu de verklaring hiervan gekregen. Nu werd be kend, dat Henri Munzer tot zijn 19e jaar zich als de zoon van een Argentijnsche mil lionaire beschouwd had. Deze woonde in Parijsk Zij liet hem de beste opvoeding geven™ hij bezat een eigen, rijk in gerichte woning en kon zich als den eigenaar van millioenen voelen. Hij stond op het punt naar de Hoogeschool van Geneve te ver rekken, toen de Argentijnsche hem op een goeden dag zonder eenige voorbereiding op straat zette „Ge zijt mijn zoon niet, maar het kind van een fabrieksarbeidster in Buenos Aires, die een paar weken geleden gestorven is. Ik heb geen enkele verpüchtinv meer tegenover u.” Door het lid van den raad C. Venneker zijn heden de volgende schriftelijke vargen tot B. en W. gericht: 1. Kunnen Burgemeester en Wethouders' de Juistheid bevestigen van een in de plaat- seljjke bladen verschenen bericht, dat oa tot ambtenaar bij het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken is benoemd iemand, die niet in deze gemeente woonachtig is? 2. Indien het bericht Juist is, kunnen B. en W. dan mededeelen. welke redenen er toe hebben geleid, dat niet een keuze is gedaan uit de zeer vele stadgenooten. die voor deze benoeming in aanmerking wenschten te ko men en waaronder er velen waren, die ge schikt mogen worden geacht? 3. Achten B. en W. het wel Juist, mede als voorbeeld voor particuliere werkgevers, dat in dean tijd van werkloosheid aan een niet-lngezetenen boven stadgenooten de voorkeur wordt gegeven? 4. Kunnen B. en W de reden mededeelen, waarom in deze aangelegenheid niet het ad vies is ingewonnen van het bestuur van de pelijk Hulpbetoon, zelfs niet van bet Dage- Hjksch Bestuur dier Instelling? Nu neemt een der arbeiders een lang Hout en steekt dit aan het eene einde aan, op dezelfde manier als een lantaarnopste ker. En nu.... waak. Ik.... of droom roept een der heeren het bevel: ,L«g het vuur aan!” Bevind ik mij onder brandstichters! Waar is de politie? Maar de hfeeren zijn zoo ge woon, zakelUk. Maar daar brandt het reeds binnen in een der huisjes en direct erop in de twee andere. Waarachtig hier hebben brandstichtingen plaats, zonder dat het iemand iets uit schijnt te maken. Direct daarna worden de huisjes met ijzeren deu ren gesloten waaruit raden, dat daar binnen vuurhaard woedt. De omstaanders zijn zeer stil, de horlo ges worden zorgvuldig gecontroleerd. Na eenige minuten verkondigt een kraken en knetteren, dat het pannen dak van een der huisjes gaat bezwijken. Een kwartier later stort het heele pannen dak in. De asfalt houdt het iets langer uit, wat wel verba zingwekkend is. Maar na 13 minuten staat ook dit dak in lichter laaie. Aller oogen richten zich thans op het stalen dak. Dit schijnt stand te houden. Een kwartier verloopt, een half uurbinnen knettert het vuur, maar de stalen bedekking weerstaat alles. Nu worden de proeven beëindigd en de heeren komen bijeen om te beraadslagen wat er nu gebeuren moet. De vuren worden gebluscht en na eenigen tijd kan men de huisjes binnentreden. Met eenige fantasie kan men zich voorstellen hoe het er in een groot huis na een brand uit zou zien. Maar dat is Immers het doel van het heele experiment. Wij bevinden ons op het proefveld van het Rijkslnstituut voor ma- teriaal-onderzoek, en wat wij zooeven ge zien hebben, was een interessante proef, een werkelijke vuurproef van verschillende dak bedekkingen. Het staal had een schitterende overwinning behaald. Voortdurend worden op het terrein van dit instituut tot onderzoek van materialen zulke brandstichtingen gepleegd. De bevin dingen, die de deskundigen daarbjj ofxloen, zjjn van het grootste gewicht, Nieuwe bouwmaterialen moeten b.v. alvorens zjj in Pruisen voor het gebruik toegelaten wor den, zulk een proef doorstaan; Daarbij is natuurlijk juist de vuurproef van het grootste en meest algemeene be lang. Zalen, waarin het lot van Duitschland behandeld werd. Alle vijf Jaren ver wisseling van alle diplomaten. Er kon nog meer bespaard worden! Na de Londensche conferentie wordt het gewichtige werk om Dultschlands positie in de we reld te vestigen, weer aan de gezanten en ambassadeurs toe vertrouwd. Een onzer welinge lichte medewerkers beschrijft hier de maten hebben

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 10