ONS BLAD LEEKEPREEKEN I AAN ONZE H.H. ADVERTEERDERS ABONNE’S ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1931 JOH. LAUWERS FATGLOP S ALKMAAR Tooverlantaarns en Frojectletoestellen Luxe-V er huur GARAGE JAC. MET DIT NUMMER- bestaat uit drie bladen VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 202 f40 VOORNAAMSTE NIEUWS De K.R.O.-Film De werkloosheid in de Ver. Staten De rampen over China n FAILLISSEMENTEN en Ernstige^ överstroomingen in den Kaukasus Verbetering Rijksweg Beverwijk-AIkmaar Ernstig auto-ongeluk te Den Haag f 3000.- f750.- f250.- f125.- fso.- AAHGIFTE MOR, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD t Ko- »rijtje H. M. de Koningin op Schiphol Ter bijwoning Tan den vlootschouw M September in hei Koloniaal Instituut. 8 uur uur Overstroomlngen in den Kankasns. Dam de Henderson leider der LabourparitJ. Voor Januari 7 miilioen? Zorg voor het behoud van natuurschoon wens Weer 100.000 dooden Miilioenen verhoeren In ellende I en 7. Sleuteltje ingeslikt l H. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.72. Stilstand. 7 KW- ren. Kampong-brand 'Groote schade ik: Suiker verbrand Henriette Davids Schade f.30.000 Gaai heen als revue-artlsie Oberammergau In 1934 historische spelen Herijk van maten en gewichten Kindje ernstige brandwonden opgeloopen Ie Meer dan 40 personen verdronken De dubbele moord te Zuidbroek Begrafenis der slachtoffers IDAG- van 3 Een veilig verkeer thans niet langer verzekerd nm* itste ■oor- ■ek »t. In een goedang van de suikerfabriek Ke tenen zijn 4000 zakken suiker verbrand. De schade bedraagt f 30 000. Deaer dagen is gemeld, dat een bejaarde dame te Nijmegen het slachtoffer is gewor den van een aanrijding door een autoped. In verband hiermede heeft de waarnemende commissaris van politie een verbod uitge vaardigd van het rijden met autopeds op de trottoirs. Voor den rijweg geldt dit ver bod niet, maar de commissaris waarschuwt tegen de gevaren, die aan het rijden met een autoped op den rijweg verbonden zijn. Bezuinigingen in België om de begroeting in evenwicht te brengen. Ernstig auto-ongeluk te Den Haag. Een doode. Dr. Wibaat ontvangt de gouden medaille der stad Amsterdam. Het professorenrapport over kleinhandels prijsen van verbruiksartlkeien. Licht op Do lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.33 en overmorgen om 831 uur. en te faring na de 'erga- tand. ter tot iten. ring, egen aats voor >eld. ren. en eere 1. 8 van Met ingang van 1 Januari 1932 zal Hen riette Davids geen deel meer uitmaken van het gezelschap „Louis Bouwmeesters Revue 28 Augustus opgegeven door N. V. v. d. Graaf Co. Mi verlim van ’o anderen vinder enheia half g rtrelkt van t es- ran ABONNEMENTSPRIJS 1 Per kwartaal, voor Alkmaar V— Voor buiten Alkmaar 2AS Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 honger las en Bet je Ue. 1 Die- kste- dor 1 van loog- nand Ie H. unu- ran De Engebcbe Labonr-Parttf officieel oppo- siUe-parta d, de rden, et H. deze ons zijn: ling 67-pers. Bulck-auto’s slechts 15 ct. per KJH. Telefoon 572 en 873 ochle. Aan- e H. uur. iheid De volgende passiespelen te Oberammer gau moesten eigenlijk pas in 1940 gehouden worden, maar aangezien het In 1934 drie honderd jaar geleden Is, dat de passiespe len voor het eerst gehouden zijn, wil men In dat jaar historische spelen ten tooneele brengen. Green, de voorzitter van de Amerikaansche arbeidsfederatie. schat het aantal werklooaen in de Vereenlgde Staten, begin Augustus, op 5.100.000. Hjj verwacht, dat dit aantal voor Januari as. met 3.000.000 zal toenemen. Hjj pleit voor een korteren arbeidsduur voor de werklieden In alle industrieën. waar van meer heil te verwachten is. dan van het ontslaan van een deel der arbeiders. De Engelsche conservatieven en liberalen hebben het standpunt hunner leiders goed gekeurd. Weer een autoped-verbod l - Te Nijmegen, doch alleen voor trottoirs ADVERTENTIEPRIJS: Van regels LM: elke regel meer/LIL RECLAME per regel 0.75 voer de eerste pagina; voor de overige pagina's f 0.50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bu vooruitbetaling per plaatsing 9.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 0.12 x>r de ïarkt- Jan Gewestelijke tarwe-organisatie voor Noord-Holland en Zuid-Holland Wü meenen goed te doen nog eens onder de aandacht te brengen, dat onse administratie naast het pissteen van Uw advertentiên in onse eigen uitgave, gaarne haar bemiddeling verleent voor het plaatsen van Uw gelegenhelds-advertentiën ook in andere bladen. U kunt van onse bemiddeling gebruik maken sonder dat de prQs van Uwe annonce daardoor maar eenlgszins wordt verhoogd. Wij houden ons gaarne aanbevolen. DE ADMINISTRATIE. Gistermorgen werden te Zuidbroek onder groote belangstelling de slachtoffers van den roofmoord op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld. In den droeven stoet was aanwezig als eenig familielid een halfbroer van de weduwe, terwijl we verder waarna men den burgemeester, wethouder Thielman. den gemeente-secretaris en eemge vrienden van de overledenen. Burgemeester Buurma sprak aan het graf eenifre woorden, waarin hij o.m. als volgt sprak: Er zijn in het begin enkele aanwjjzi- gingen geweest die deden denken aan onder linge twist, aan moedermoord. Persoonlijk aldus de burgemeester, heb ik daaraan niet kunnen gelooven. omdat door zooveel bewoners mij Hendrik Molanus werd geschilderd als Iemand die geen afstand kon doen van de dieren, die hij verzorgde en zou iemand die zoo n groote liefde voor dieren bezat in staat kunnen zun de hand te slaan aan het beste wat de mensch op de wereld bezit.... zijn moeder? Ik ben blij dat de sectie op het lijk heeft uitgewezen dat aan moord en zelfmoord niet mag worden ge dacht en vordat uw stoffelijk overschot met aarde wordt bedekt, Hendrik Molanus, wil Ik u van die blaam bevrijden. Wij zullen ons best doen de daders van dezen gruwel moord op te sporen, maar ook wanneer we ze niet kunnen vinden ondergaan ze toch wel hun straf. Rust zacht, eindigde burgemees ter Buurma. Verder werd aan het graf niet gesproken. Diep ontdaan verbet men dm doodenakker. ziel was; achterblijvende geloofsgenoo- ten van een man, die de aandacht van heel de wereld op zich had weten te trekken? In de laatste dagen voor Nolens' sterven, toen de residentie met groote spanning de berichten over zijn ziektetoestand volgde, zetde een nlet- kathollek staatsman en oud-minister, die een rol van groote beteekenis in ons land heeft gespeeld en die den voor zitter der Katholieke Kamerfractie van zeer nabij en jaren lang in zijn werk zaamheden heeft meegemaakt: Neder land weet niet wat het in dezen man, vooral op internationaal terrein, ver liest. De Invloed van mgr. Nolens is dan ook niet te schatten. De verdiensten van mannen, die altijd aan den weg timmeren, die van nature begaafde sprekers en Streber zijn, worden door het op uiterlijkheid beluste publiek zoo gemakkeltjk overschat. Wat de stille werkers achter de schermen, de leiders besloten vergaderingen, de leden Staats-commissies, de gedelegeer- naar congressen en conferenties Met vuur gespeeld Uit Nasjitsjewan in den Kaukasus wordt gemeld, dat daar overstroomlngen groote schade hebben aangericht. Meer dan 40 per sonen zijn verdronken en er is veel vee om gekomen. Ruim 450 huizen werden geheel vernield en 120 ernstig beschadigd. Ook eenige regeeringsgebouwen zun vernield. Te Ordobat stortte een ziekenhuis in, waarin zich 30 zieken bevonden, die allen verdronken. Een deel van het garnizoen te Tiflis is naar het overstroomde gebied ge zonden om hulp te verleenen. De schade wordt op 8 miilioen roebel geschat. Nasjitsjewan is onlangs geteisterd door een hevige aardbeving. Ten slotte wordt onteigening voorgesteld voor den aanleg en de verbetering van een wegvan Beverwijk naar Uitgeest, onder de gemeenten Wijk aan ^ee en Duin, Heems kerk en Uitgeest. In hoofdzaak zal gebruik worden gemaakt van den bestaanden provincialen weg tus- schen den Ruksweg VelsenAlkmaar en de buurtschap Assum en van den in het ver lengde daarvan gelegen Assumerweg, tot de Spoorwegovergang in de Hjn Zaandam - Uitgeest. halt houdt, uurwerk van Een doode en een gewonde Bjj de Laakbrug te Den Haag is gisteren avond omstreeks kwart voor negen een ern stig auto-ongeluk geschied. Een personenauto, welke uit de richting van Rijswijk kwam, wilde ter hoogte van de belde vluchtheuvels nabij ;de Slachthuiskade de van Delft komende tram met snelle vaart links passeeren, toen de voorband sprong waardoor de chauffeur de macht over het stuur verloor en de auto begon te slin geren. Met een lulden knal vloog de wagen tegen een van de stad komend motorrijtuig van lijn 10. De auto werd totaal vernield. De passagier werd op zijde uit den wagen geslingerd, ter wijl de chauffeur tegen den kap van den auto sloeg en vervolgens ook tegen de straat smakte. Hjj bekwam een ernstige wonde aan het achterhoofd; de passagier kreeg een wonde bij het rechteroog en een kneuzing aan de heup. Beiden werden door den ge neeskundigen dienst naar het ziekenhuis vervoerd. De bestuurder van Ujn 10. die zijn wagen had geremd, maar het ongeluk in 't geheel niet kon verhoeden, werd door de brekende glasruiten van het voorbalcon aan de hand gewond. Het balcon bekwam verder' een deuk, terwijl een handgreep werd verbogen. Het tramverkeer In beide richtingen had een klein half uur vertraging. Nader wordt gemeld, dat in den personen auto twee chauffeurs waren gezeten. De eene, de 21-jarige chauffeur C. van D., te Rotterdam werd zeer ernstig getroffen. Zijn borstkas werd ingedrukt en hij kreeg in wendige bloedingen. De Gen. Dienst bacht hem naar het ziekenhuis aan den Zuidwal waar hij echter na eenlgen tijd den geest g»f Belde chauffeurs waren met den auto op weg naar Scheveningen van waar zij hun vrouwen en kinderen, die daar vertoef den, zouden terughalen. H. M. de Koningin heeft het voornemen den K L. M.-vlootscbouw op Schiphol op Dinsdag 29 September as. te 1430 uur, ter gelegenheid van de plechtige opening van den wekehjkschen luchtdienst tusschen Ne derland en Nederlandsch-Indlë, bjj te wo nen. BU den dood van Mgr. Nolens. Herden kingsrede van mr. C. Gossellng. B;j het spelen met lucifers geraakten Donderdagmiddag de kleeren van het 4-jarig dochtertje van den heer H. T. aan den Amsteldijk te Nieuwer-Amstel In brand. Al hoewel men er In slaagde, de brandende kleertjes vrij spoedig te dooven, kreeg het kind nog dusdanige brandwonden, dat het in zeer emstigen toestand naar een zieken inrichting te Amsterdam moest worden overgebracht. Ten gevolge van den wervelstorm van 24 Augustus, die blijkens berichten uit Jangtsjoe aan de commissie tot hulpverlee- ning tegen den hongersnood, den dijk van het Groote Kanaal over een afstand van 13 K M. tusschen Sjaopo en Kaojoetsjau heeft vernield, waardoor een gebied met talrijke steden en dorpen en een dichte bevolking over een oppervlakte van 250.000 JK.M3 lp overstroomd. zijn naar schatting 100.000 personen verdronken en miilioenen Ir ellende gedompeld. Een klein meisje uit den Dp slikte dezer dagen een sleuteltje van een conaervenbllkje in. Zjj moest in het gasthuis te Purmerend worden opgenomen en is daar aan de ge volgen overleden. Wjj herinneren belanghebbenden er aan, dat vóór 1 October van dit jaar alle maten en gewichten, welke gebruikt worden of voorhanden zijn op plaatsen van verkoop e.d., moeten zijn voorzien van de letter t. Voor diegenen, die tot nu toe in de laatste twee jaren verzuimd hebben hun maten en gewichten te laten herijken, bestaat daartoo als nog gelegenheid aan het IJkkantoor te Amsterdam. Brouwersgracht no. 276. Dit kantoor is voor het publiek geopend gedurende het geheele Jaar eiken Maandag en Vrijdag van 9 303 30 uur en zal boven dien ditmaal opengesteld worden op Dinsdag 22. Woensdag 23. Donderdag 24. Dinsdag 29. Woensdag 30 September en Donderdag 1 October van 9.303.30 uur. 300 M. ten Noorden van de vervolgens loopen langs het een afbuiging tegenover de naar den Kerkweg onder Ter Aar (Aardam). (Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken a8 Aug. C. F. Leeser, zonder beroep, Rotterdam, Wolfshoek 6a. R.c. Mr. D. M Paré. Cur. Mr. W. van Gelder, Rotterdam 36 Aug. J. C. van Son Jr., koopman in sigaren en tabak, Rotterdam, Zwaanshals 173. R.c. Mr. D. M. Paré. Cur. Mr. W. F. J. van Nonen, Rotterdam. 36 Aug. B. F. Schuurtnan-Hess, koopman in electroNchn. artikelen, Rotterdam, Hille- dijk 190a, zaak Hilledijk 190a en d. R.c. Mr. D. M. Paré. Cur. Mr. H. B. van Riesen, R’dam. 37 Aug. P. Pijnenburg (fa. P. Pijnenburg den Otter) koopman, St. Michiels Gestel. R.c. Mr. van Schuylenburch. Cur. Mr. M. Adelmeijer, den Bosch. Opgeheven wegens gebrek aan actief- 19 Aug. G. van Dam, Dordrecht. 36 Aug. T. de Jong, Overschie. Aug. A. L. Rijkers, Rotterdam. 36 Aug. G. Tegelaar, handelende onder den naatn Electrotechnisch InstaUatiebureau -Luna". Rotte- De besturen dezer organisaties maken be kend. dat zij besloten hebben de nog aan wezige voorraden oogst 1930 te centrallsee- ren. zu hebben hiervoor een overeenkomst ge troffen met de N,V. van Waveren’s Graan handel te Haarlem. Deze N.V. is bereid de tarwe, welke in Noord- en Zuid-Holland nog op de boerderijen aanwezig is. of in de pak huizen ligt opgeslagen, In hare pakhuizen op te nemen en verder te bewaren. Deze Voorraden blijven in vollen eigendom der organisatie, de N.V. is verplicht op aanwij zing der organisatie te leveren. Alleen par tijen, welke aan de type monsters voldoen-, vallen onder deze regeling De overigen wor den afgekeurd en geweigerd Naast deze regeling, welke inzonderheid den aangeslotenen ten goede komt, doch ook de erkende handelaars, daar ruimte vrij komt voor berging van dén nieuwen oogst, hebben de besturen een regeling getroffen, door het opnemen van een bankcrediet, de volledige betaling der partijen te doen plaats hebben, direct nadat zij gecentra liseerd zijn opgeslagen. Verbeteringen van den weg Beverwtjk- Alkmaar. AAN EEN STe^IEhEIj De dood heeft altijd iets huivering wekkends voor wie er van aangezicht tot aangezicht tegenover komt te staan. In de dageljjksche levenssleur gaan“wij hem onverschillig voorbij. Ieder uur van den dag komen wij met hem van verre in aanraking. Wij hooren van vreemden en half bekenden, die gestorven zijn. De dagbladen geven doodsberichten In de advertentierubrieken. Wij schrijven plichtsgetrouw onze bewijzen van deel neming op ontvangen rouwbrieven. Wij lezen van ongevallen, lederen dag, van tientallen. Wij lezen van aardbevingen, overstroomlngen, mijninstortingen, cy clonen, waarbij honderden, soms dui zenden en zelfs honderdduizenden doo den vallen. Het getal verschrikt ons somtijds of de omstandigheden waar onder de rampen plaats vonden, maar den kouden vinger van den dood zelf voelen wjj niet. Totdat wij opeens aan het sterfbed van een dierbaren vriend of *n familielid staan en de onverbidde lijke dood ons tegengrijnst. Er zijn oogenbltkken in het leven van lederen mensch, dat hij een wijle dat hij als het ware het zijn bestaan een korte poos stop zet, om over dien mysterieu- zen overgang van leven en sterven te peinzen. .Zoo gaat het ons thans, nu Nederland en vooral katholiek Neder land, staat aan het doodsbed van een zijner grootste mannen van dezen tijd. Toen voor eenige dagen de Pauselijke Nuntius te ’s-Gravenhage aan het ziek bed van mgr. Nolens was geweest, om den lijder den Pauselijken zegen te brengen, kwam hij terug met betraande oogen. Ik ben aan veel gewend, zeide hij, ik heb veel meegemaakt, maar deze ontmoeting was mij te machtig. Toen ik binnenkwam, vond ik niet den zieke dien ik zocht. Wij hebben allen het beeld van mgr. Nolens voor ons met d«n massalen, strengen, vierkanten kop. En daar lag in de kussens een klein .hoofd, nog niet de helft van wat wij gekend hadden. Eerst toen de holle oog kassen onder de wenkbrauwen zich openden herkende ik: dit waren de oogen van Nolens! De sterke man was geveld. Nog slechts voor kort was hij in Genève, het cen trum van den Volkenbond. Hij kwam terug, afgemat en vermoeid en zijn omgeving kreeg toen reeds de eerste huivering van den naderenden dood. Zelf echter geloofde hij daaraan niet. Zoo is de levende mensch: wij wanen den immer dreigenden en eenmaal zeker komenden dood altijd nog ver van ons af. Toen de dagbladen de eerste ongunstige berichten over den gezond heidstoestand van mgr. Nolens ver spreidden, schreef hij zelf aan zijn zus ter, een kloosterlinge in Limburg: ,Ja- ten de kranten maar praten, ik man keer niets, ik ben alleen maar wat moe, gevolg van den leeftijd. Dat is na kor ten tijd weer over en dan kom ik Je bezoeken.” Maar de dood was reeds zijn slooperswerk begonnen. De veroordeelde werd op zijn ziekbed geworpen. Het sterke leven vocht echter in hem tegen den naderenden dood. Hij bleef zich voor alles interesseerenlas de dag bladen en tijdschriften en praatte met een intimus lederen dag over de ge beurtenissen in de groote wereld en in het eigen kleine, dierbare vaderland. Mannen met een geweten om hem heen vroegen zich af, of het niet noodig was, dezen niets vermoedende en toch ter dood veroordeelde in kennis te stellen van zijn emstigen toestand. Sommi gen vreesden, dat zulk een mededeellng een psychische instorting zou te weeg brengen en den physieken toestand zou verslechteren. Maar de klooster zuster oordeelde anders: de belangen van de ziel gaan voor! De groote man moest wéten; mocht niet in onzekerheid blijven. Met ontelbare andere geheimen heeft deze in zichzelf gesloten staatsman ook den indruk meegenomen, welke de doodstijding op hem heeft gemaakt. Uiterlijk heeft hij zijn vonnis kalm op genomen; al heel spoedig was hjj over gegeven aan het onvermijdelijke. En toen, terwijl hij daar zoo te peinzen lag op zijn ziekbed, dat nu zijn doodsbed geworden was. zei hij tot een der wei nigen, die tot hem werden toegelaten, merkwaardige woorden, die voor allen stof tot overweging kunnen „Wat schijnen de dingen plotse- heel klein, wanneer er de dood achter staat. Gisteren nog leek mij alles belangwekkend: de gebeurtenissen In de wereld, de toestand in Duitsch- land, de economische malaise, de re geertngscrisls in Engeland, alles is opeens zoo gering en van weinig waarde geworden.” Is dit niet een les voor ons, achter blijvende leden van dezelfde RJC. Staatspartij, waarvan mgr. Nolens de Ingediend is een onteigenings-wetsont- werp voor de verbetering van het gedeelte BeverwijkAlkmaar van den Rijksweg Velaen—Alkmaar. Op het gedeelte BeverwijkAlkmaar is nJ., volgens de Memorie van Toelichting, de toestand zoodanig, dat een veilig verkeer niet langer verzekerd kan worden geacht. Om tot verbetering te komen Is een plan gemaakt, waarbij gerekend is op den aanleg van een rijbaan van 6 meter met mogelijk heid van latere verbreeding tot 8 50 meter en ter weerszijden daarvan een rijwielpad van 2 meter breedte. Bovendien is gerekend op het maken van bermen tusschen de rij baan en de rijwielpaden en buiten de bebouwde kommen ook tusschen de rijwiel paden en voetpaden en bulten de voetpaden. Déze bermen zullen ten deele voor beplan ting worden bestemd en vérdere wegverbe- tering in de toekomst mogelijk maken. Aan het behoud van het natuurschoon, in het bijzonder voor wat het weggedeelte nabij Heiloo betreft, zal de noodige zorg worden besteed. De lengte van het te verbeteren wegge deelte Is ruim 16 KM., de koeten voor de verbetering met Inbegrip van die voor den grondaankoop zijn geraamd op 3.100.000, waarvan reeds f 1.200.000 is besteed. Met de uitvoering van de werken voor de verbetering is benoorden Castricum reeds een aanvang gemaakt. Echter is ten be hoeve van de voortzetting der werken toe passing der onteigeningswet noodig. Voorts is een onteigenlngs-ontwerp inge diend voor den aanleg van een weg langs de Oostzijde van het Aarkanaal met ver breeding van het Aarkanaal aan de Oost zijde tusschen den Rijn en Aardam en den bouw van een nieuwe brug over het Aar kanaal ter vervanging van de Rijnbrug. De weg zal beginnen bij den Rijn, onge veer 100 meter ten Oosten van de Rijn brug, Westwaarts ombuigen naar t kanaal op ongeveer Rijnbrug en kanaal met Galgmolenbrug Naar men ons mededeelt van de zijde van den K. R. O. zal de door de N. V. Poly goon te vervaardigen propaganda-film in de tweede helft van September gereed zijn. Woensdag 30 September, des avonds, beeft in de aula van het Koloniaal Instituut aan de Maurltskade te Amsterdam de eer ste vertoonlng plaats, waarbij het K. R. O. salon-orkest zijn medewerking zal verlee nen. Voor dien avond zullen slechts 500 kaar ten tegen betaling worden uitgereikt; de overige worden gereserveerd ten getale van 150 voor genoodigden, waaronder ook de pers Nadere bijzonderheden, ook omtrent verdere vertoonlngen In het land zullen spoedig worden bekend gemaakt. ren nog belangrijk achtte, nu klein en nietig,” zei de groote Nolens op zijn sterfbed. Dat zal eenmaal voor ieder van ons gelden, niemand uitgezonderd, in het uur, waarin wij weten alles te moeten achterlaten, goud en zilver, roem en eer, al onze genegenheden en waarin alleen dit woord de verlossing brengt: ik ben bereid! HOMO SAPIENS. BUREAU: HOF ALKMAAR Telefoon: Administratie No. 433 Redartte No. 633 van van den doen, wordt niet overzien en vooral niet doorzien, omdat deze menschen onder den druk van een ernstig verantwoor delijkheidsgevoel hun eigen werk zoo veel mogelijk aan de publieke belang stelling onttrekken. Een typisch voor beeld van zulk een voorzichtig, gesloten en in het geheim werkend en zwoegend staatsman is mgr. Nolens geweest. Otr- danks dat groeide met de Jaren de overtuiging, dat de leider van de R.K. Staatspartij toch wel een bijzonder mensch moest zijn. Het sociale pro bleem is voor alle volken een der belangrijkste in onzen tijd. En waar ter wereld Nederland bij internationale regelingen op dit gebied een woord moest meespreken, daar was Nolens steeds op het eerste plan; en daar zette zijn persoonlijkheid het kleine Neder land in een stralenkrans. Door een roemrijke geschiedenis, door eervolle tradities zoowel als door een wijs be leid in de oorlogs- en malaisejaren van deze eeuw, heeft Nederland in de wereld een naam gekregen, die omgekeerd evenredig is aan de kleinheid van zijn Europeesch grondgebied. Dien naam, dien roem, hield Nolens niet enkel op, maar zette er telkens nieuwen luister bij, wanneer hij zijn land over de grenzen vertegenwoordigde. Bovendien draalde in het eigen vaderland zelf de binnen- landsche politiek om hem als om *n spü De leider van de grootste Kamerfractie kon regeeringen breken en in stand houden; kon aan de politieke geschie denis een eigen kleur geven; was bij crises achter de schermen vgak de bouwheer van een nieuwe regeering. In zoo'n man is de kracht en de macht van een mensch wel heel bijzonder ver persoonlijkt. Tot wij ook over hem het woord van Christus hooren herleven: de dood komt als .pen dief in den nacht! Welk een gewichtige les geeft het verscheiden van zoo'n machtig mensch aan ons nerveus en zwoegend geslacht. Wie heeft er tijd om over iets anders dan over zijn zaken en zijn zorgen na tc denken? Heel velen, die wij voor de besten houden, werken van den ochtend tot den laten avond, en wie vrijwillig of gedwongen vrijen tijd heeft besteedt dien aan vermaak. Hoe velen gebruiken een klein deel van hun tijd om zich te verdiepen in wat er komen gaat, wan neer de weinige levensjaren zijn opge teerd? Doen wij niet alsof wij onster felijk waren? Ten deele is dit goed. Ook Nolens had niet kunnen bereiken, wat hij gepresteerd heeft, wanneer hij te weinig waarde aan het leven had ge hecht. Er is vitaliteit, energie, levens lust en levenskracht noodig om een groote taak in de wereld goed te ver vullen. Daarbij mag zelfs liefde voor het leven niet ontbreken. Maar heel het - leven moet toch geleefJ'worden in dB zekerheid van den dood van het UchaaA en de onsterfelijkheid van de ziel. Die schijnbare tegenstelling is alleen op tc lossen door de zuiver christelijke levens opvatting: het eigen leven te leiden, te vormen, op te bouwen alsof het gold het bewaren, het verzorgen, het slijpen van een kostbaren steen, die ons door een ander werd toevertrouwd. De fout is, dat ontelbaren hun leven beschou wen als een absoluut eigendom, waar over zij alleen te beslissen hebben. In egoïsme en liefdeloosheid gaan de levens van zulke dikwijls harde zwoegers zon der verdiensten voor de eeuwigheid voorbij. Ofwel men beklaagt zich zonder ophouden, dat men geen succes heeft in het leven; dat men de taak mist, waarvoor men zich geroepen waant; dat men zijn deel in het groote leven niet krijgt. Deze allen vergeten, dat het leven is een geschenk uit Oods hand en dat men het te aanvaarden heeft en naar beste krachten te ontwikkelen zóó, als men het ontvangt. „Wat lijken alle dingen, die ik giste- In de kampong Tjihandjlr, in het district Tomo, woedde een brand, waarvan de schade t 7000 bedraagt. De oorzaak Is onvoorzichtig heid. In totaal zün afgebrand 67 hulzen en 26 ten deele gevulde padlschuren, terwijl veel klein vee werd gedood. 450 personen zijn door den brand dakloos geworden. Het B. B. is behulpzaam bij het verstrekken van voedsel. Voor den herbouw is voldoende ma teriaal aanwezig. 100.000 dooden als slachtoffers van den typhoon in China.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1