Komt in N f Vergadering van den Raad N J o o BLADZIJDE 1 o TWEEDE BLAD DINSDAG 1 SEPTEMBER 1931 OFFICIEELS MEDEDEELINGEN STADSNIEUWS 0 1 D 9 ^4' R. K. Raadsfractie LIDO St. Anna-Vereeniging Personalia Het congres te Utrecht Fiets gestolen De Koninginnedag-viering (vervol*) aankomst De verloting, goedgekeurd bij besluit te deze uit H. C. Eere-Medaille aankomst Aanbesteding f •nsoa. van ri Koorklassen voor Meisjes Beiaard-concours stoutste dit aan nader Nutsspaarbank Alkmaar Maandbericht Augustas 1931 De burgemeester Vereeniging Gezinsverpleging voor St. Rosa-patronaat ALKM s Opbrengst verloting „Kinderbewaarplaats” te n van de kleme afdeellng in het Patronaat verwacht voor de ultdeellng Werken. 30 35 2034 31.06 2130 333 039 931 10.03 1030 hem 1 f f f f f 62.993. 61300. 69 870 68 900 67 800 67 800 67 500 67300. 06 900. 66.800. 66.670. 65 887. 65 300. 65300. 64.000. 63.683. 63.340 63.400. 63.400. 74300. 74300. 73.550. 73 000. 73300. 72.800. 71317. 70 839 70.410. 69.960 76300. 76.440. 75.600. 74300. college vormt den besten bodem voor goede samenwerking. Spr. meent dus. benoemd moesten worden een R. K.. vertrek aankomst De dames A. M. Breed en A M. t. Koop man, belden alhier, slaagden te Den Haag voor het examen coupeuse der Vereeniging tot bevordering van Industrie-onderwljs voor Meisjes ,J3t. Anna” te *s-Grevenhage. Opvolger In den Raad is de beer Stoutjesdyk. K. fractie zullen dien en stem uitbrengen op Terug: Utrecht-C. 8, Hilversum N. Bussum Weesp Amsterdam C. 8. (Nleuwendam) Zaandam Hoorn Lutjebroek Bovenkarspel Gr. Enkhulzen Heen: Enkhulzen Bovenkarspel Gr. Lutjebroek Hoorn Zaandam Amsterdam C. 8. (Nleuwendam) Weesp N. Bussum Hilversum Utrecht-C. 8. I O *43 W) 21.40 2136 3233 stopt 2233 33.00 St. Dominicus-Zangkoor Jongens vanaf 1 jaar, die iid wenschen te worden van het knapenkoor der 8t. Do- minlcuskerk worden verzocht zich deze week by den directeur den heer Joh. Kui per, Laat 221, aam te melden. -In den loop der maand werd op de spaar bankboekjes Ingelegd t 19732130 en terugbetaald 137378.83 Morgen (Woenadag) middag om 4 uur bijeenkomst voor de jongens en meisjes van 91 4jaar in bet Rosa-patrouaat aan bet Varnebroek. In het tijdvak 1 Januari—31 Augustus war den 3704 busjes ter lediging aangeboden, waarbij bleek dat In totaal f 40386,75 was bespaard. De verloting, goedgekeurd bij besluit van Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, (Ld. 22 Augustus 1931 no. 1.762.1, gehouden ten bate van de vereeniging „Kinderbewaar plaats", alhier, tijdens de kermis door middel van het „Rad van Avontuur”, In de St. Laurensstraat. leverde voor deze vereeniging een batig saldo op van 100536. het grijze hoofd opzij zakken. Geen genees kundige hulp mocht meer baten. De man, die zooveel jaren de gemeente ge diend had. was gevallen cp bet veld van eer. Wat hij geweest Is voor de gemeente, hoe hij haar belangen zoovele jaren trouw heeft gediend, zal in deze dagen zeker van alle zijden belicht worden. Voor nu moeten wij volstaan, met onze oprechte deelneming uit te spreken met de tmm» -xev, r~."L-. Moge meer dan menschentroost in ware uren haar geworden. In de Raadsvergadering van hedenmiddag is het lid van den Raad, de heer A. F. Thom sen. door een beroerte getroffen en In den ouderdorft van 59 jaar overleden. Diep onder den indruk van het tragisch gebeuren ontbreekt ons de kracht, om reeds een „In memoriam” aan den overledene te wijden. Tragisch is altijd het plotseling afsterven van een mensch, maar dubbel ontroerend, wanneer dit geschiedt in het openbaar, te midden van den gewonen gang van het leven. Juist had hij gesproken, zonder opwinding, de politieke situatie van zijn standpunt be lichtend. Nauwelijks was de heer Vogelaar aan het woord, of met schrik zag de Raad De Zusters verpleegden in de maand Augustus 91 patiënten en legden 1346 be zoeken af waarvan 367 betalende bezoeken. 834 bezoeken voor t A.ZA en 145 gratis bezoeken. Er werd 4 X den dokter geassisteerd en 3 x de laatste hulp verleend bij t afleggen. f 1 f 1 f f f f f f f f Broek op De burgemeester is heden van het verleende verlof teruggekeerd en heeft ambtsbezigheden ten stadhulze hervat. Wü vernemen, dat de heer D Leujes, vroeger vertegenwoordiger te Alkmaar van de American Petroleum Company, te iGra- venhage, thans wonende te Amsterdam, door H. M de Koningin begiftigd is met de Eeremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, Aan het te Breda gehouden gehouden belaardconoours werd o m deelgenomen door onzen stadgenoot, den heer P. A. van Langen, over wlen het „Dagblad van Noord-Brabant” schreef: ..De Alkmaarsche beiaardier P A. van Lan gen was no. 1. Na een vrij aardig préludlum speelde hij het verplichte stuk „Menuet” van Jef v. Hoof, in een tam tempo met wat be scheiden klank. Zijn vrij nummer, een eigen „Praeludlum” was iets meer genuanceerd, maar niet evenwichtig van klankverdeeling X Beste was zijn Improviseeren over bet aan- vangsmotlef van _X Loose Moienarinnetje’, dat goed gevarieerd dooreengewerkt was.” De heer Van Langen behaalde 178 punten en verkreeg voor zijn improvisatie een diplo ma. Toegekend werden hem hiervoor 107 punten. BeCedlging. Aan de orde Is de beêedlgtng van de raadsleden. De 8. D. A P.-raadsleden en mej. Carets (V. D.) legden de verelschte beloften af; de V. B-, C. H., A. R_. R. K. en de heer Sietsma (V. D.J, de verdachte eeden. Wethoudenbenoemtng. Aan de orde is de benoeming van de wethouders. De heer VENNEKER legt namens de RJC. fractie de volgende verklaring af. Ofschoon de R. K. fractie reeds onmld- deliyk na de verkiezingen de meening was toegedaan, dat met het oog op de zeer bij zondere tijdsomstandigheden, er naar moest worden gestreefd, dat het nieuw te vermen college van B. en W. op breeder basis zou berusten, dat het met name gewenscht was, dat een College jou worden samengesteld uit een 8. D. A. F., een R. K. en een C. H. wethouder, bleek al spoedig bij de gehouden besprekingen, dat een zoodanig samengaan te weinig perspectief bood op een krachtig college, zoodat het oorspronkelijk door ons beoogde doet niet kon worden bereikt. Onze fractie heeft daarna onderhandellngen ge voerd met de fractie der 8. D. A. P. wel ke onderhandellngen tot een bevredigend resultaat hebben geleid. Samenwerking is verkregen op een program, dat in groote lijnen beoogt voortzetting van de sinds No vember 1930 gevoerde politiek, daarbij ech ter rekening houdende met het economisch Kooy, 4. T. Zonderhuis, 5. Akkerman. 6. Corrie Blokdijk. v Ringsteken op rijwielen (jongens van 8 14 jaar). 1. D. Vos. 2. Theo Ris. 3. T. Schip per, 4. G. Mulder, 5 Th Schot. Snelheidswedstrijden op transport! ietsen 1. W. Boersen f 20, 2. J. de Veen f 16, 3. D. Kok f 5. Motor behendlgheldswedstrijden 1. J. de Ridder, Alkmaar 15 p.; 2. J. Moyes, Heer Hugowaard, 50 p.; 3. W. Kerk- meer, Alkmaar, 95 p.; 4. Leegwater, Alkmaar, 125 p. Langzaamheidswedstrijden1. Schotsma. Alkmaar, X Briefjes, Alkmaar, 3. de Ridder, Alkmaar. Zooals uit eene in dit nummer voorko mende advertentie blijkt, bestaat er voor meisjes van 7 tot 15 Jaar deze week gele genheid zich op te geven voor bovenge noemde zangklassen die onder leiding staan van den heer Joh. Kuiper, gediplomeerd Jeeraar in solo- en koorzang. Bij deze lessen wordt het nuttige met het aangename vereenigd, doordat de leerlin gen naast stemvorming, noten leeren enz., ook ’n alleraardigste operette getiteld ,X>e Woudkonlngln” in studie nemen. De contributie is laag gesteld, zoodat dit voor de ouders geen bezwaar kan opleveren. Gisterenmiddag had mevr. P, wonende Paul Krugerstraat, alhier, haar flets een oogenbllk onbeheerd in den tuin voor het huls neergewet, om na korten tijd tot haar ontsteltenis te oonstateeren. dat een on bevoegde zich van haar rijwiel had mees ter gemaakt. De politie stelt een onder zoek in. Men zij gewaarschuwd. Heen Alkmaar Castricom Uitgeest Krommenie A Wormerveer Utrecht-C. 8. Terug: Utrecht-C. 3. Wormerveer Krommenie A Uitgeest Castricum Alkmaar Met trein O. worden vervoerd de deelne mers uit: Alkmaar Castricum Uitgeest Krommenie A Wormerveer. Bovendien de deelnemers uit den Helder, Anna Paulowna en Behagen, die op de heen reis naar Alkmaar gaan met trein 930 8., en vandaar met Trein O. naar Utrecht. Op de terugreis gaan deze deelnemers met Trein O. van Utrecht naar Alkmaar en van daar met trein 2485 S. naar hun plaats van bestemming. De deelnemers van Heiloo reizen op de heenreis per trein 2418 naar Uitgeest; op de terugres reizen deze deelnemers geheel met trein O. naar bestemming. Heiloo aan komst 2130. De deelnemers uit Bergen gaan op de heenreis met tramtrein 44 naar Alkmaar en vandaar met Trein O. naar Utrecht. Op de terugreis gaan deze deelnemers met Trein O. van Utrecht naar Alkmaar en van daar met tramtrein 79 naar Bergen. Trein P. EnkhulzenUtrecht en terug. Vertrekuur: 8.00 8.06 8.11 8.26 9.05 Nu het tijdstip, waarop te Utrecht het groote congres zal worden gehouden zeer nabij Is, achtten we het dienstig voor onze lezers, waarvan er ongetwijfeld zeer velen mede zullen gaan, nogmaals de vertrekuren der treinen op te geven. Trein O. AlkmaarUtrecht en terug. Vertrekuur: 832 905 9.12 931 937 1036 derhalve meer Ingelegd dan terug betaald f 60.043.07 In het tijdvak 1 Januari31 Augustus weid In het geheel ingelegd f 1.891 388.44 en terugbetaald 1370302.85 20.19 vertrek 2131 aankomst 2136 2135 21.42 2137 .In de gisteravond gehouden vergadering *n de nieuwe X Raadsfractie werd, in plaats van den heer 8. J. A. Keesom. die zich niet meer als zoodanig herkiesbaar stel de, tot fractle-voorzltter gekozen de heer C. Venneker. De heer D. J. Woldendorp werd als secretaris herkozen. zoodat sedert 1 Januari meer werd ingelegd dan terugbetaald f 420 885,59 Het aan de Inleggers verschuldigde kapi taal. by den aanvang van dit jaar f 2.775 122.16, klom dientengevolge tot f 3.196.007,75. Het aantal In den loop van Augustus nieuw uitgegeven busjes bedroeg 88. Inge trokken werden 47 boekjes, wo. 9 van schcolspjftders. Het aantal in omloop zijn de spaarbankboekjes vermeerderde aldus met 39 In het tijdvak 1 Januari31 Augustus werden in het geheel uitgereikt 1000 nieu we boekjes en ingetrokken 382, derhalve een vermeerdering met 618. Het aantal in omloop zynde boekjes bij den aanvang van het jaar 8086 klom aldus tot 8704 Van dtt aantal beboeren 6661 aan per sonen of Instellingen te Alkmaar gevestigd. 1278 aan personen elders woonachtig en 765 aan schoolspaarders. Onder de in Augustus uitgereikte 86 nieu we boekjes zijn begrepen 3 boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eersten inleg van f 1. Hedenmorgen te half 11 heeft in bet 8t Joaefgezellen-gebouw aan het Verdronken- oord de aanbesteding plaats gehad van het bouwen van een RK. 7-klasslge Jongens school met lokaal voor handenarbeid en overdekte speelplaats op een terrein, gelegen aan de Molenbuurt. Ingekomen waren 37 biljetten. Ingeschreven was als volgt: Koopman, Alkmaar 103379. Dulnmayer, Alkmaar f 83 300. Warnaar en Hoogstraten. Leiden f 79300. Fa wed. H. van Drlel, Koudekerk aan de Rijn De Jong, Ouderkerk aan de IJssel Limburg, Purmerend Schuit, Hillegom Voordauw, Zwammerdam J. Mey en V. Huisman, Beemster J. Schuit, Egm. aan de Hoef Komen, Zaandam W. Houter. Zaandam Schutte, Zaandam Gebr. de Vries, Purmerend Fa Doedens en Schilder, 't Zand f Hille, Ursem C. Kllnkert, Oudkarspel f W. Geel, Aerdenhout Pa v. d. Ven en Venhoven, Vogelenzang Wormsbecher, Heemstede Otten. Wormerveer Botman, Grootebroek P. Tuin, t Zand De Groot. Heerenveen R. K. Koppen Zn.. Alkmaar Philips. Haarlem Krijtenburg, Harlingen Fr. de Kleyn. Den Haag Groen. Amersfoort Thunissen, Heemstede V. Deen. Groetebroek C. Noort, Bergen P. Buis. Oudorp Fa. Wittebrood, Beemster Tromp. Overveen C. Kloosterboer, LangedUk f T. Kroonenburg. Heiloo De gunning is aangehouden. aankomst Met Trein P. worden vervoerd de deelne mers uit: Enkhulzen Bovenkarspel (Gr.) Lutjebroek Hoorn Zaandam Am sterdam C. 8. (Nleuwendam) Weesp Bussum en Hilversum. Bovendien de deelnemers Uit Medembllk, die op de heeprels op eigen gelegenheid naar Hoorn gaan en vandaar met Trein P. naar Utrecht. Op de terugreis gaan deze deelnemers van Utrecht naar Hoorn met Trein P. en van daar met trein 3727 naar Medembllk. De Raad dezer gemeente vergaderde he denmiddag om een uur ten stadhulze. Voorzitter: Mr. W. C. Wendelaar, burge meester. Secretaris: de beer Mr. A. F. Koel ma. Aanwezig: Mej. Carels (VB.) en de heeren Klaver (R.K.), Van Slingerland <R.K), Keesom (RJL). Geels (RJC.l, Woldendorp (RX). Venneker (RE). Westerhof (BB. AF Bonsema (8B AJ> Bakker (8 D-A.P.1, Bulens (SD-AJ*.), Van Drunen (8.D.A.P.), Hoytlnk (AJX), Vogelaar (CK), Ringers (CH), Thomsen (VB.), Covers (VB.), Sietsma (VD Keysper (RJC Van de Vall (8.DAB.) en mr. Langeveld (VB.). Onder de vele belangstellenden op de pu blieke tribune merkten we oa. op bet oud- raadslid mevr. Helleman-Hardenbol. De VOORZITTER opent de vergadering met een woord van welkom tot allen, die bij deze eerste vergadering van den nieuwen Raad, die ten gevolge van den groei der be volking thans 21 leden telt, aanwezig zijn. Spr. wenscht alle 21 leden van den Raad geluk met het vertrouwen der kiezers en hoopt met hen even prettig samen te wer ken als In de vorige vier Jaar. Speciaal richt spr. zich tot de heeren Keysper. Van de Vall en Langeveld. de nieuwe raadsleden. Spr. juicht hun ambitie toe en verblijdt zich er over. dat er nog steeds bA^frs gevonden worden, om deze plaatsên hler^fa te nemen. Spr. hoopt ook met hen prett'g samen te werken. Zltf» tot den Heer Covers richtende wenscht spr. hem nogmaals geluk met zyn 70sten verjaardag. Spr hoopt, dat de Raad dezen jeugdigen nestor nog lang In zijn mid den moge hebben. De heer COVERS uit den wensch. dat de voorzitter nog vele jaren de kracht ma* be zitten. het voorzitterschap van den Raad te bekleeden. Spr. dankt den voorzitter voor ziln woorden van gelukwensch en dankt voorts den Raad voor bet gezonden «bloem stuk op zijn 70sten verjaardag. Ook de R. K. fractie dankt spr. voor het fraaie bloemstuk, waardoor spr ten zeerste getroffen was. „Het politiek bederf”. Vrijgestelde arbeiders heoren zoo mln ais vrijgestelde werkgevers In de volksvertegen woordiging thuis, omdat ze niet, zooals leter en geest van onze Grondwet willen, het ge- heele Nederlandsche volk vertegenwoordigen, maar van een bepaalde groep de belangen voorstaan. Ook hierin gaf Treub een goed voorbeeld. Die heeft direct voor zijn lid maatschap van de Tweede Kamer bedankt, toen htf optrad als voorzitter van den On- dememersraad. Dat die vrijgestelden niet in Volksspelen in de Harddraverslaan op het programma X Is en blijft een moeilijkheid om dus danig spelen te kiezen, dat jong en oud er aan kunnen deelnemen, zoowel binnen als buiten de afrastering. Voor een zeer groot gedeelte heeft de Oranje-vereeniging dese moeilijkheid opgelast en hebben de talrijke spelen en behendlgheldsproeven een vlot verloop gehad. Een ding viel echter tegen maar hier aan is de Oranje-vereeniging niet debet nJ. de belangstelling van bet publiek. 1 Was weliswaar iets meer dan het vorige jaar en er valt een zekere groet te constateeren. maar t heeft toch nog niets weg van een algemeene feestviering. Ondanks dit alles hebben de deelnemers (sters) tot het uiterste toe hun beste been tje voorgezet, want de buitengewoon mooie prijzen lokten zoo. Een van de zwaarste wedstrijden voor de kinderen leek ons het boegspnet-loopen. Op royale wijze was de lange balk met groene zeep besmeerd, zoo dat het spoedig een val- en glijpartij by uitnemendheid werd, tot groot vermaak der omstanders. De behendlgheidswedstryd voor motoren vergde van de deelnemers betrekkelyk veel, daar de verschillende hindernissen nu juist niet zoo gemakkelyk te nemen waren. De snelheidswedstrijden op transportrywielen deelde in de algemeene belangstelling, even als de hlndemiswedstryden zoowel voor ver- eenlglngen als individueel. Tot slot van den middag werd er de lezer moge het gelooven of niet een langzaamhelds-wedstryd plaats voor moto ren, waarvoor de heer Fr. Rempt eenige prij zen had beschikbaar gesteld Nog nooit hebben we motorrijders met zoon benauwd gezicht op de motor zien zit ten, als nu het geval was. ‘t Valt ook niet mee om langzaam te rijden; X is geen alle-, daagsch werk,. Vermelden w% nog, dat „St. Louis", onder leiding van den heer Willl Köhler, de spe len met muziek opluisterde, terwyi alle deel nemers i stersvan de wedstryden verzekerd waren tegen ongevallen en dergeiyke. Te ongeveer half 6 had in hotel Brit- tanje de prijsuitdeellng plaats door den voor zitter van de Oranjevereenlging, Mr. P. Langeveld, die met dankbaarheid consta teerde, dat geen wanklank was vernomen en alles In de beste orde was verloopen. Na woorden van dank te hebben gesproken tot commissieleden - rijders en kinderen, voor alles wat ze tot het welslagen^ van dezen middag hadden gedaan, spoorde spr. de aan wezigen aan. lid te worden van de Oranje- vereeniging die tot doel heeft, van dezen dag een algemeenen feestdag te maken. Spr. eindigde met een .Xeve de Koningin", waar mede allen luide instemden. Hierna had de prysuitreiking olaats De uitslagen waren als volgt Wedstrijd op niet-mechanische autopeds voor jongens en meisjes tot 8 jaar. jongens: 1. G. Teerhuis. 2. M Lohman. 3. J. Ver spaendonk. 4. W. de Koekoek. Van de meis jes: 1. J. Leegwater, terwijl aan R. Kersse- maker, ajs jongsten deelnemer een extra prijs werd gegeven. Houtjesrapen voor meisjes van 612 jaar. 1. Annie O1U. 2. Mlentje Wiggers, 3. Oor van Hartlngsveld. 4. Greta Schllte. 5. Tlnl de Moei. Hinderniswedstrijden, ploegen van 4 man: 1. Oymn Ver. Achilles. Egmond aan Zee. 2. Be Quick, Bergen, 3. Kracht en Vlugheid, Alkm&ar. Hlndemiswedstryden. Individueel: 1. K. de Graaf, Egmond, 3. D. Otten. Bergen, 3. 8. Noom, Alkmaar Touwtrekken, ploegen van 4 man: 1. Gymn. Var. Voorwaarts. Stompetoren.2Gymn Ver. Achilles. Egmond aan Zee. eerstens den heer Van Slingerland zal stem men. De heer THOMSEN legt hierna de vol gende verklaring af: Voor enkele weken brachten de plaatse lijke bladen ons het nieuws omtrent de wethoudersverkiezlng, zoodat het thans geen verrassing meer is, wie als wethouder sullen verkoeen worden, noch op welk program rood en Roomsch tot overeenstemming zyn gekomen. Alvorens evenwel iets te zeggen over dat programma en over dat nieuwe college wil Ik er mijn afkeuring over uit spreken. dat men tyder.s de onderhandeltn- gen met de andere partyen gepoogd heeft, cp den burgemeester als zoodanig het etiket te plakken van partydtgheld. door het voor te stellen, alsof de burgemeester In het college den Vrijheidsbond zou vertegen woordigen. M.L is dit een onblliykheld tegenover den burgemeester In de eerste plaats, maar bovendien zeer onjuist, omdat het Inhoudt het dringen van den burge meester naar een standpunt, waarop hy zich nimmer heeft geplaatst en zich ook niet wil plaatsen, omdat hy er niet mag zyn, wil hy zyn ambt waardig en goed vervul len. Namens onze fractie wil ik er van zeggen, dat wy allerminst zouden wenschen, dat de burgemeester In zyn kwaliteit zich sou kenmerken als een politiek man, maar zelfs al zou de burgemeester ah zoodanig de neutraliteit, die hem past, niet weten te bewaren, dan nog zou hij geen deel uitma ken van onze fractie en tegenover hare besluiten zoo vry staan ah leder ander buitenstaander. In ieder geval gaat de Vrij heidsbond met deze uitspraak niet aocoord. Onze fractie ziet er niets anders In dan een allerongelukkigst middel, om te komen tot het doel: «-en rood-Roomsch college Dit te meer. omdat ten tyde. dat rood of Roomsch of belde naast een Vryheldsbonder In het college zat, dit bezwaar nooit h geopperd. In de tweede plaats moet Ik mijn verbazing uitspreken over den loop vkn zaken bij de onderhandellng over de wethoudersverkle- zlng. In de ultnoodiging van de R.K. fractie van 25 Juli stelt deze fractie als meest noodzakeiyke van de komende periode voor op het streven naar belastingverlaging Zij acht dit zoozeer gewenscht, dat zy ter wille daarvan het noodig oordeelt om te ko men tot een program, waarop alle partijen zich kunnen vereenlgen. met terzijdestelling dus van sooveel mogelyk alle politieke ver schillen. In de bijeenkomst, die werd geleid door den heer Keesom, verklaarde alleen de 8. D. A. P. zich er tegen. Deze wil zeer per tinent een democratisch college, waarbij dan de democratie sou zijn te verstaan naar socialistische opvatting. Daarna wendde de katholieke party zich niet tot de party die geen bezwaar had ge maakt tegen haar opset, maar tot de 8. D. A. P. Die sprong Is tny nog altyd zeer on verklaarbaar en lykt tny seer onlogisch, te meer, omdat die opaet, thans dringend nood- zakeiyk bedoeld, ten slotte geworden h tot die akelige, flauwe flnantleele paragraaf in het program: een aaneenschakeling van frases, die niets zeggen en niets nieuws brengen Zoo is trouwens geheel het program waarom ik X in X geheel de moeite niet waard acht het In finesses te bespreken. Al het princlpieele der roomsche politiek, zcowel als het byzondere in betrekking tot onas gemeente Is komen te vervallen of Is zoo danig vervaagd, dat het niets meer zegt behalve een zaak: In het oorspronkeiyk program van de RK Staatsparty: by de uitvoering van den op de gemeente rustenden plicht om door het treffen van sociale maatregelen het alge meen welzyn te bevorderen overeenkomstig de solldariteltsgedachte rekening te houden met de be'angen der verschillende rnaat- schappeiyke groepen met uitsluiting van alle eenzijdige politiek. katholieke politiek drukt met De woord uit de verwerping van alle socialis tische princiepen van den klassestryd. Dtt woord, dat misschien voor enkele 8. D. P. ers al te sprekend was, is dan. ook in het program, dat de eenheid tusschen rood en roomsch moet uitdrukken niet overge nomen. Daarvoor in de plaats is gekomen .saamhoorigheldsgedachte”. Ik vraag my echter af wat dit anders is, dan dat men het Fransche woord door een Hollandsch heeft vervangen, de beteekenls is precies hetzelfde gebleven. Ik moet dus aannemen, dat de 8DA P. heeft besloten de klasse- strijd-theorie op te offeren aan de zaak van twee wethouderszetels. Hier dus, even als by de katholieken de verkoop van het eerstgeboorterecht (gelach). Overigens zegt dit program ook van de socialisten niets. Alleen zou het de moeite waard zijn, om het een» te vergelijken met het program, dat vóór vier jaar werd opgemaakt met de Vrijz. Demokreten. Van het as. college wil ik ook wel iets zeggen, liever niet van den heer Klaver, over hem zwyg ik liever. Het diepste zwygen over hem lijkt mil het meest zegende en vooral de beste critlek. Ove rigens wil Ik even een klein stukje voor leen. dat ik van den heer Ant. Roodhui zen In de Haagsche Post van verleden Za terdag aantrof. In den loop van den morgen heerschte er In X Gulden Vlies en in de drie bioscopen een levendige drukte. Wy brachten aan ge noemde lokaliteiten een kort bezoek en con stateerden overal een echte feestvreugde. Met echt klnderiyk enthousiasme volgden de honderden klnderoogen de aardige voorstel lingen op het witte doek en de vele uitroe pen getuigden van een echt meeleven met het gebeuren. Alle bioscopen waren tweemaal geheel be zet. Alle kinderen werden tijdens deze voor stellingen getracteerd op een reep heeriyke chocolade. X Was in den Bergerhout een fleurig ge zicht, de ongeveer 1500 schoolkinderen zien, meest met oranjesjerpen getooid. Onder leiding van den he.er P. Schipper en onder begeleiding van .Boll Deo Gloria” zongen de honderden kindermonden, frisch en vroolyk het „Wilhelmus”, het .Ferme jon gens", „O. dierbaar plekje grond” en „Waar de blanke top der duinen.” Een groote menigte toeschouwers hoorde deze zang aan. De heer G. C. Dun. vice-voorzltter van de Oranje Vereeniging en Inspecteur van het L. O. in de Sectie Den Helder sprak de kin deren toe en bracht hen namens de Orenje Vereeniging harteiyk dank voor hun komst naar den Bergerhout om daar gezamenlijk vaderlandache liederen te zingen op dezen feestelljken dag. Er zijn twee oorzaken, aldus spreker, waar om wy op dezen dag onze blydschap op deze wyze uiten; eerstens omdat het de verjaar dag Is van de Koningin, ons aller moeder; tweedens, omdat koningin Wilhelmina een vorstin is van het huis van Oranje-Nassau, dat, vierhonderd jaar, met eenige kleine tusschenpooeen over ons regeert. Dau- door is er een hechte band ontstaan tus schen het Oranjehuis en het Nederlandsche volk. Spreker hoopt, dat de kinderen de liefde tot het Oranjehuis nog lang sullen bewaren en uit den winsch. dat koningin Wilhelmina nog lang voor land en volk ge spaard mag biyven, dat ons land nog lang door een Orenjevorstln geregeerd moge worden en dat God nog lang ons Oranjehuis moge zegenen. 8pr. eindigt met een ..lang leve Koningin Wilhelmina” en een drieewerf Hoera, waar mede alle kinderen lulde instemden. Na deze zanguitvoering, maakte het Ijverige muziekcorps ..Soli Deo Gloria” nog maals een muzikale rondwandeling, hetgeen veel publieke belangstelling trok. Er heerschte spoedig een levendige drukte in de binnenstad. Voor de middaguren stonden HINDERWET Heden is op de gemeente-secretarie ter inzage gelegd een verzoek met bijlagen van het Gemeentebestuur van Alkmaar om ver gunning tot het oprichten van een verbran dingsoven op het terrein van de gemeente- reiniging aan het Zeglis, kadastraal bekend Gemeente Alkmaar Sectie F. nrs. 2035 en 16. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten Stadhuize dezer ge meente, mondeling op Dinsdag 15 September ij., voermiddags te elf uur, en scnnftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kunnen de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 1 September 1931. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgem. A. KOELMA, Secretaris. DE GONDELVAABf Dichte rijen druk redeneerende en be- critiseerende menschen, die onophoudelijk hun blikken her- en derwaarts richten, om niets van dat betooverende op het zacht rimpelend water te missen, stonden reeds lang voor het tydstlp van verrek, aan de „boorden” van het Groot Noord-Hollandsch Kanaal. Betooverend was het schouwspel. X Hield den blik gevangen en gespannen werden alle bewegingen van de ranke bootjes ge volgd. Onwillekeurig schoot ons In gedachten wat vele schrijvers verhaalden over de be koring van Venetië, met zijn oude, typi sche grachten en gevels, z*n sierlyke gon dels, feesteiyk verlicht en dat alles over goten door een vloed vap maanlicht. Met een andere entourage zouden we vrij wel hetzelfde kunnen verhalen over den Imponeerenden aanblik, die de talrijke ver lichte' bootjes, met op den achtergrond de donkere silhouetten van Alkmaars oude vestingwalen, bood. Duizenden hebben gisteravond Intens ge noten van dat schüderachtige spel van licht en schaduw en velen hebben den ge- heele route mee afgelegd, om zich aan dit schouwspel te verzadigen, dat hun even als onze stoutste verwachtingen had overtroffen. We zullen osis niet wagen aan een nadere beschrijving van de tientallen bootjes, die de gondelvaart hebben deelgenomen, daar w-i niet In het bezit zyn van de noo- dlge bescheiden om de deelnemers aan te dulden. Op ondubbelzinnige wyze is gisteravond door enkelen gedemonstreerd, dat men met eenvoudige hulpmiddelen een zeer fraai ef fect kan worden verkregen „Al doende, leert men," zegt het spreek woord. Deze spreuk zullen velen, die gister avond etteiyke doosjes lucifers hebben verspeeld, om telkens weer ultgegane kaars jes aan te steken, voor een volgende ge legenheid wel in gedachten houden en een eenvoudige electrische verlichting aanbren gen. By vrijwel bladen weer bleek het een onmogeiykheid de kaarsen aan te houden, zoodat het geen overbodige luxe genoemd ma worden. Voor de noodlge muzikale afwisseling zorgde, nast we zouden haast zeggen vanzelfsprekend „8t. Louis”, ook de le den van het dubbel-marmjuikwartet „Zang en Vriendschap”, die als*plerots verkleetd. veel succes oogstten. We willen niet nalaten tot het bestuur van de OranJe-Vereenlging enkele erken telijke woorden te richten voor het orga- noiseeren van deze gondelvaart, waarvan wy hopen, dat zy door meerdere zal worden gevolgd. We zouden ten zeerste onvolledig zyn, als hier niet met dankbaarheid werd gewe zen op de uitgebreide maatregelen, die, door de politie waren getroffen. Na”3ë>l^n^e en vermoeiende dienstweek tydens de kermis, heeft ons politiecorps gisteren wers eens getoond, niet voor een kleintje vervaard te zyn. Voorts was er 's avonds in den Muziektuin een feest, zooals men wel heeft kunnen opmaken uit het lulde knallen van vuur werk, dat telkens weerklonk. o De lesten 44, tengevolge straks de vier afgetreden De heer BAKKER \*n slch hterbfj aan sluiten en verklaart, dat de 8. D. A. F. besloten heeft, evenals de heer Venneker in zyn verklaring heeft geaegd De heer HOYTINK had Itever gezien, dat gesproken werd van een ssmctionneerlng van de afdeellng Alkmaar der 8DA.P 8nr hoopt by de eerstvolgende begrooting nader In te gaan op het program. Wat de wet- houdersbenoemlng betreft, wordt naar spr. meening het gemeentebelang het meest ge diend met een College volgens evenredige vertegenwoordiging Drie wethouders schynt spr. voldoende Een evenredig samengesteld een dat een BDAP en een van de overbiyvende groe pen. die wel heterogeen rijn (gelach), doch allen zyn van meening. dat een samenwer king tusschen R K. en 8 D A P niet In het belang Is van de gemeente Spr. is van oordeel, dat meerderen van deze meerder heid aan deze wethoudersbenoemlng deelne men. daarbij hun persoonlyk inzicht voor bijgaand. Spr. acht het niet gewenscht blanco te stemmen egi zal eerstens kiezen den heer Van Slingerland, omdat hij R K is en omdat hij getoond heeft, het wethou derschap naar behooren te kunnen vervul len. Voorts zal spr. stemmen op de heeren Westerhof en Ringen. Spr denkt er niet over, het ambt van den burgemeester te ha len In de gemeentenollttek. doch omdat de voorzitter stem heeft In het college, sal hy niet op een V. B.‘-er stemmen. Spr. hoopt te stemmen In het belang van de gemeente. De VOORZITTER merkt den heer Hoy tlnk op, dat gekocen aal worden in de eer ste plaats een wethouder in de vacature- Westerhof. tweedens in de gaeature-Klaver.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 11