ONS BLAD LI f3ooo.- itso- nso.- f us.- iso.- t-rs DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1931 rr JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ElasL Kousen en Kniestukken VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 206 DIT NUMMER BESTAAT GIT DRIE BLADEN f40 VOORNAAMSTE NIEUWS Het financieele tekort in de Ver. Staten vloot EERST VEILIGHEID! De stakingen in Spanje TELEGRAFISCH WEERBERICHT Rede van minister Dietrich Na het overlijden van Mgr. Dr. W. H. Nolens De muiterij op de Chileensche vloot Ernstige explosie in een fabriek MEDEDEELING AAN ONZE ADVERTEERDERS Twee jaar eenzaïme opslui ting voor Moulin De overeenkomst tusschen Vaticaan en Italiaanschen Staat De overstroomingsramp in China De saneerinrr van O Duitschlands financiën ARHOIFTE MOET, OP STRAFFE VAR VERLIES VAR ALLE RECHTER, GESCHILDER UITERLIJK DRIEMAAL VIER ER TWIRTIG URER RA HET OHOEVAL POLITIEK TESTAMENT V NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Koninklijke deelneming bjj het overUj- tusschen Vaticaan ea Velen onder het puin bedolven tak zijn Rosrisch eraan naar Nederland. ite. ran Einde ran de dictatuur In Joego-SIavië. van Koninklijke deelneming het accoord ng vereenlgingen paniek. De regeering wijst de eischen af 7.67. sui- uur tjh.: Onrust in Barcelona ite Voor een waarde van ruim een half millioen. id 35 en Daarna verbanning uit Italië Pastoor A. J. Melkert zijn toestand Heht verbeterd. Het lot van de „Nautilus” Sinds enkele dagen niets van den onderzeeër vernomen. eb oo len daarop thans niet te veel nadruk leggen; het lijkt ons niet wenschelljk over Mgr. Nolens' „politiek testament” Barometerstand stand. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.12. De mulUrtj op de Chileensche vloot duurt veert. Moulin Is tot 2 laar gevangenisstraf ver oordeeld. Arthur Fontaine, voorzitter van den Be heersraad van het Int. Arbeidsbureau, to OTtrlcdcn. Laval en Briand sullen 26 en 27 Septem ber een bezoek aan Berlijn brengen. ■rd tal len 3B- -35 ort nk rel de eU ed en Prof mr. Aalberse ontving het volgende telegram van H M. de Koningin: Nam met oprecht leedwezen kennis van overlijden minister van Staat Nolens. Zal vele diensten door Z.Exc. aan den Lande bewezen steeds in dankbare herinnering houden. hebben, die aan de gods- Mlnister Dietrich over de saneerlng van Duitschlands financiën. Ernstige vechtpartij te Arnhem; politie agent zwaar gewond. Dr. Bendlen’s methode; resultaten vast bet ondersoek te Londen. Eindrapport van de co*rdinatie-commis sie der Europeesche Studiecommissie. Ir. H. Hessellnk te Eindhoven, buitenge woon hoogleeraar te Delft. ■Wit ist- nde ult- etd; Jit ter ral se nd, ter :on BUREAU: Telefoon: Is Léon een het Nog 2 millioen menschen met den dood bedreigd Hevige ontploffing in een fabriek b(j Pa rijs. •n £5 Lil' loyaal zi luchtma< o De terugkeer der Delische prinsen naar Indlë. den na- ;e- en en rel Se ?e lit Iet ti en en x>k !ke ?er id- ■n. ut ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar 2.— Voor bulten Alkmaar 2A5 Met Geïllustreerd Zondagsblad 6.66 hooger Z. K. H. Prins Hendrik zond een telegram van den volgenden inhoud: •let diep leedweaen ontving Ik het be richt van het overlijden van mgr. prof, dr.' Nolens. Beseffende welk een groot verlies het heengaan van dezen uitstekenden Neder lander voor ons Vaderland beteekent. be tuig Ik U mijn oprechte deelneming en verzoek die ook aan de familie te willen overbrengen H. Mis van Requiem te Batavia. Gistermorgen werd In de Kathedraal aan het Waterlooplein te Batavia een plechtige Requlem-MU opgedragen voor de zielerust van wijlen Mgr. prof. dr. W. H. -Nolens. De plechtigheid werd bijgewoond door verschei dene autoriteiten. De situatie voor de Engelsche regeering begroeting mag worden bedreigd, al is het maar uit de verte. Die veiligheid op de eerste plaatst Te Shanghai aangekomen Amerikaanache zendelingen deelen mede, dat In de provin cie Klangsl meer dan 100.000 personen ten gevolge van de overstroomlngen om het leven zjjn gekomen. In de provincie worden nog meer dan 2 millioen menschen met den dood bedreigd, wanneer niet spoedig hulp wordt verleend. behoefde gewezen te worden, en dertig jaren geschie denis zijn dAAr, om te bewijzen, dat de bovengenoemde feiten In werkelijkheid geen „kentering” teweeggebracht heb ben In dien zin, dat het sociallsme-in- de-practijk voor den Jratholiek toegan kelijker zou zijn geworden. „Het Volk” vervolgt verderop: eerst eigenlijke gedacht. Dan eerst zal Engeland de middelen moeten kiezen om ófwel zijn invoer te beperken ófwel zijn uit voer te vergroo- ten. Dan eerst zal Europa iets van Albion te verwachten krijgen. Maar: Safety first! Eerst veiligheid. De overeenkomst Italiaanschen Staat. In de Ver. Staten zou men belangrijk willen bezuinigen op de uitgaven voor leger en vloot ter dekking van het financieele te kort. Ml verlies vso ‘n anderen vinger De Chileensche regeering beeft het ulti matum der matrenen van de vloot, tot welks onderteekening de manschappen de officie ren hadden gedwongen, afgewezen. De re geering elscht onmlddellljke onderwerping van de muiters en dreigt, zoo hieraan niet onvoorwaardelijk gevolg gegeven wordt, met een luchtbombardement. De opvolger van Mgr. prof. dr. W. H. Nolens in de Tweede Kamer. In verband met het 25->rig jubileum van ons Hoofdkantoor N.V. Drukkerij De Snaarnestad te Haarlem, aal het „Noord HoUandsch Dagblad" aa. Zaterdag vroegtij dig verschijnen en verzoeken wjj onzen adverteerders hun advertentiën voor dit nummer reeds morgen te wtUen inzenden. Alleen kleine advertentiën kunnen aa. Zater dag tot uiterifjk uur worden aangenomen DE DIRECTIE. Bezuinigingen op leger en Het is natuurlijk niet deze „kente ring” in het socialisme, welke Mgr. No tens bedoeld moet hebben: op wat der tig jaar geleden gebeurde, thans niet zoo uitdrukkelijk De Dultsch-Oostcnrijksche Totunte de baan? Gistermorgen vond in een chemische fa briek te Bezons (departement Seine et Olsei een ernstige explosie plaats, waardoor de ge- beele fabriek vernield werd. Eén groot deel der arbeiders werd onder de Instortende muren bedolven. Het aantal slachtoffers staat nog niet vast. Tot nu toe werden twee doo- den en 35 gewonden gevonden. De reddingswerkzaamheden worden door de brandweer en politie verricht. Het aantal personen, dat zich nog onder de puinhoopen bevindt, is nog niet bekend. Voortdurend hoort men tusschen de puinhoopen het ge steun der nog begraven slachtoffers. Men hoopt nog een deel der slachtoffers levend te kunnen bevrijden. De bergingswerkzaamheden worden nog bemoeilijkt door het feit, dat direct na de explosie een brand uitorak. Een in de nabijheid gelegen llftcnfabrlek werd door de ontploffing zwaar beschadigd. Op het terrein van het ongeval zijn verschei dene brandweerwagens uit Parijs aanwezig. 6 werkplaatsen vei woest. Naar uit Bezons gemeld wordt, heeft de explosie aldaar 3 dooden en 14 zwaar ge wonden ten gevolge gehad. Door de kracht der ontploffing werden 6 werkplaatsen vol komen verwoest Binnen een omtrek van 100 M zijn alle muren Ingestort. De licha men der beide gedoode vrouwen werden 20 Meter ver weggeslingerd. De toestand drie der zwaar gevonden is hopeloos. Het ingestelde onderzoek heeft uitgewezen, dat het hier een nitrocellulose-ontploffing betreft. De materieele schade is zeer groot. Russisch graan naar Nederland Een der Berltfnsche correspondenten van het „Hdbd? meldt: Naar de Dultsche Harihelsdlenst verneemt, hebben de onderhandel ingen van de Sovjet- regeering over de levering van een groote hoeveelheid Russisch graan naar Nederland haar beslag gekregen. De levering heeft een waarde van een millioen mark. Voor dit bedrag koopt de Sovjetregeering Nederlandscbe pioducten. Bovendien onderhandelt de Sovjetregee ring over den verkoop van darmen. Deze onderbandelfngen hebb enechter tot dusver nog niet tot een resultaat geleid. „Wat nu de aansporing van mgr. No tens betreft om thans eindelijk met de kentering van het socialisme rekening te houden, zoo was hij zelf een veel te wijs man om niet te beseffen, dat die raad ook van een kentering in het ka tholicisme uitging, evenals de beschou wingen in de encycliek! De heer Nolens was relativist genoeg om te weten, dat een gewijzigde verhouding tusschen twee lichamen zoo goed op kentering bij het eene als bij het andere kan duiden. De katholieke kentering lag reeds In kiem vervat in Dr. Nolens’ eigen aankondi ging. dat voor de R. K. Staatspartij bet oogenbllk zou aanbreken, waarop zij in „uiterste noodzaak" met de sociaal- democratie te zamen de regeering ter hand sou nemen. Deze aankondiging is later naar behooren verzwakt en er Is ten slotte niet veel anders van overge geven dan een dreigement om er óe coalitlebroeders wat toeschietelijker mee te maken, zonder resultaat echter. Nle‘ onwaarschijnlijk Intusschen houdt de aansporing van mgr. Nolens op zijn ziek bed. om de kentering in het soc'allsme in het oog te houden en daarmee reke- kening te houden, een advies in om daarmee meer rekening te houden, dan met de engste partijpolitieke overwegin gen tot voordeel van het conservatisme tot dusver door de R.K Staatspartij ge schied is. Wie zich herinnert, hoe de thans gestorvene bij zijn Intrede in de Kamer als jong priester door onzen partijgenoot Van Kol geestdriftig ver welkomd werd als een element ter so ciale verjonging der katholieke partij en wat van die hoonvol'e ve.wac:tT-cr terecht kwam, mede door de houding van het katholicisme jegens het socia lisme, die zai het ten minste verklaar baar vinden. Indien de aangegeven be doeling in de door mr. Aalberse over- •ebrachte woorden verscholen lag.” „Het Volk” legt hier de woorden van De muiterij duurt voort. In weerwil van de aankonding der regeering. dat zij de muitende zeelieden te de de de Volgens telegrammen uit Madrid is in verband met ongeregeldheden, die zich Woensdag in de gevangenis van Barcelona hebben voorgedaan, de directeur uit zijn functie ontslagen. De communistische Arbeidersvereenlging te Barcelona heeft Woensdagavond laat de algemeene staking voor Donderdag uitgeroe pen. om te protesteeren tegen de maatrege len der autoriteiten. De staking in Saragossa duurt nog voort. Hoogste barometerstand 767.8 te AkurelrL Laagste barometerstand 744.6 te Skagen. Verwachting: Meest matige Zuldelfpce tot Zuid-Westelijken wind, zwaar bewolkt met lijdelijke opklaring, waarschijnlijk regen buien met kans op onweer, aanvankelijk iets wanner. De plaatsvervangende president en re geering van Chili zijn afgvtreden. In den toestand van Pastoor A. 3. Mel ken van de kerk van het H. Hart aan de Vondels trast te Amsterdam, die verleden week door een fiets werd aangereden, tegen den grond werd geslagen en bewusteloos werd opgenomen, is een lichte verbetering Bijzonderheden over welke de aandacht van de aeer voor name hoofdzaak zou kunnen aflelden. Alleen dit: wanneer men tegenover een kentering in het socialisme (het optreden van zekere socialisten in En geland en In Dültschland) eeh kentering in t katholicisme meent te mogen stel, ten, dan kan daarmede nooit bedoeld worden, dat de katholiek ook maar in het minst iets van zijn katholieke leer zou prijs geven; nooit ofte nimmer zal de katholieke leer zich met de socialis tische kunnen verstaan en in dien zin zal een katholiek ook nooit ofte nimmer socialist kunnen zijn. Een andere vraag te echter, of het socialisme niet een zoodanige kentering zal kunnen ondergaan, dat-ër^ in het waarachtige volksbelang een andere verstandhouding met de katholieken zal kunnen komen. Zooals reeds In het kort werd gemeld, is het conflict tusschen het Vaticaan en de Itallaansche regeering bij gelegd. De overeenkomst is gebaseerd op de vol gende bepalingen: De vereenlgingen der zullen voortaan rechtstreeks onde: «Un aan de bisschappen, die aak t Op zijn sterfbed heeft Mgr. Notens mt zijnboezemvriend Aalberse gr- «proken: ,J5r Is een merkwaardige kentering in het socialisme gaande; houdt dat In de gaten en houdt daar rekening mee.” Men zoude Nolens zélf moeten om den diepen zin van deze zoo een voudlge, maar voor een lange toekomst allerbelangrijkste woorden volkomen te kennen, maar ook degene, die niet vreemdeling is In het politieke Jeruza lem. begrijpt, waarop de stervende staatsman hier doelde en in hoeverre men In die woorden de aanwijzing van een politieke gedragslijn mag en moet zien. Mgr. Nolens heeft het is ons be kend met groote belangstelling en, we mogen wel zeggen, met groote be wondering gezien, hoe het socialisme d-wx In zijn voornaamste leiders in Engeland en Dültschland manmoedig vete oude propaganda-leuzen liet varen daartoe gedwongen door den onont- koomlljken nood der tijden, hoe het socialisme zichzeK ten deele edelmoedig opofferde om het volk, zooveel mogelijk nog, van den ondergang te redden. Dat heeft den ouden staatsman goed gedaan en het moét voor hem een Uéh- tend verschijnsel zijn geweest in deze donkere tijden. „Het Volk” van gisterenavond wijdt aan de voor de historie uitgesproken woorden van Mgr. Nolens op zijn sterf bed een voor het grootste deel zeer sympathiek gesteld artikel, waaraan wij o.a. ontleenen: Plaatsvervangend president regeering afgetreden De toestand in Chili wordt van uur tot uur erger. Verwacht wordt, dat de staat van beleg over het geheele land zal worden af- gekondlgd. De plaatsvervangende president Manuel Trucco en de geheele regeering zijn af getreden. De matrozen zijn thans tot openlijke mui terij overgegaan. Zij bevinden zich in het bezit van het grootste deel der vloot, in het bijzonder ook van bet grootste Zuld-Ameri- kaansche vlaggeschlp „Almlrante Latarre.' De muiters schijnen onder commumstl- schen Invloed te staan. Zij eischen oa. be straffing van den vroeger enpresider.t Ibanez en van zijn v: lenden en verdeellng van de groote landgoederen. De luchtstrijdkrachten zijn, naar het schijnt, de regeering nog trouw gebleven Daar de arbeiders zich solidair hebben ver klaard met de eischen der matrozen, ver wacht men de afkondiging der algemeene Moulin. Albaslni en Maffi zijn veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf. Roggl en Foesati zijn wegens gebrek aan bewijs vrij gesproken. Moulln zal. na zijn straf te hebben uitge boet, uit Italië worden verbannen. Uit een berekening van de stemmenver houding in het Engelsche parlement blijkt, dat de nationale regeering in het ongun stigste geval beschikt over een meerderheid van ongeveer 40 stemmen, winneer althans aUe .eden aanwezig zijn. In werkelijkheid zal de stemverhouding voor Me regeering veel gunstiger zijn. Volgens een nauwkeurige berekening zou de regeering beschikken over 333 stemmen, tegenover 386 voor de oppositie. Het staat echter vast, dat verscheidene Labour-afge- vaardlgden hun steun aan de mewing heb ben toegezegd. De voorzitter van een der belangrijkste commissies uit het Huls, de heer Wood heeft eenlge mededeellngen gedaan omtrent den flnanciee’en toestand van de V 8. en de maatregelen, die worden overwogen om aan het dreigend tekort te ontkomen. Volgens den heer Wood overweegt Presi dent Hoover belangrijke bezuinigingen in te voeren op de uitgaven voor leger en vloot, om den fiscalen toestand in orde te brengen zonder verhooglng der belastingen ..Wij zijn niet in oorlog en wij worden op geen enkele wijze door oorlog bedreigd." relde de heer Wood na een conferentie met pre sident Hoover. ..Er Is geen noodzaak voor een groote vloot en er is geen noodzaak voor een groot leger, wy kunnen de uitgaven voor deze belde diensten even goed verminderen als voor de ..farm board” en op deze wijze den lan gen weg Inslaan om de begrootlng In even wicht te brengen." Hoewel Dinsdag nog officieus verluidde, dat het denkbeeld van een bel astingverhoo- glng nog niet is opgegeven, schijnt de heer Wood een dergelijken stap onnoodig te vin den. De ernst van den toestand blijkt duidelijk uit een verkla-lng van het Appartement van financiën, welke aantoont, dat het tekort over de eerste 3 maanden van het loopende fiscale jaar. dat op 30 Juni 1933 zal eindigen. 396.365.000 dollars bedraagt. Indien dit te- kort op dezelfde wijze gedurende de rest van het jaar b’.jjtt gehandhaafd, dan beteekent dit, dat het deficit aan het einde van bet fiseate jaar meer dan 3 mUUard dollar zal be dragen. HOF R ALKMAAR Administratie N» 433 Redactie Ne. 633 nog de van Ooqulmbo streng zal straffen, toonen matrozen volstrekt geen neiging, aan eischen der regeering te voldoen en schepen weer over te geven. Deze vloot om vat een slagschip een kruiser en zeven tor pedojagers. Ook toonen de muiters zich niet in het minst bereid de officieren vrij te laten, die nog steeds gevangen zitten. De marineautoriteiten confereeren met de leiders van den opstand in de haven van Coqulmbo over den toestand. Naar men meent te weten overweegt de ADVERTENTIEPRIJS: Va» 15 regels 1X5: elke regel meer 635. RECLAME per regel f A7S voor de eerste pagina; voor de overige pagina's f 0.50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bu vooraitbetalins pwr plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels; Iedere regel meer 0.12 Jdet deze woorden bewoog Dr. No lens zich geheel in de HJn van de re cente pauselljke encycliek „QuadraRe- slmo Anno”, een zendbrief, waarvoor h;j jegens nenzeifden bezoeker groote be wondering uitte. Ook in deze encycliek wordt van een merkwaardige kentering in het socialis me gerept, een kentering in de richting van verwijdering van het antl-gods- dlenstig standpunt van het socialisme en ook de zendbrief adviseert den ka tholieken ord die kentering in het oog te houden en daarmee rekening te frouden. Dat er tn Het socialisme een kente ring is in de richting van verwijdering van het antl-godsdlenstig standpunt wordt door ons niet betwist. Alleen dient, der waarheid getrouw, te worden medegedeeld, dat althans in het Ne derlandsche socialisme die kentering reeds minstens dertig jaar geleden In trad. Reeds in 1901 waren onder de Ka- mercandidaten van de 8 DA P voor de allerbeste districten twee pretttkanten en de eene van hen, onze betreurde Hugenholtz, werd gekozen, nadat hjj in tal van' plaatsen in stampvolle verga deringen was cpgetreden met een rede over het onderwerp: godsdienst en so cialisme. Van even zoo lang dateert ook ons christen-socialistisch weekblad „De Blijde Wereld" en de aanhangers van deze groep zijn in ons midden steeds als volwaardige socialisten beschouwd. Ongetwijfeld heeft ook de katholieke kerk en de katholieke partij dat* van stonde aan Jta de gaten” gehouden en er ten volle rekening mede gehouden. Katholieke Actie ■cbtkt «“•- telijke en wereldlijke leiders der vereen!- gingen zullen benoemen. De Katholieke Actie zal dus uitsluitend zaak der diocesen zyn. Personen, die in oppositie zijg tegen bet fascistisch regiem. 5 zullen niet als leiders benoemd mogen worden. In overeenstemming met haar gods dienstige doeleinden, zal de Katholieke Actie zich niet bezig mogen houden met politiek. In haar uitwendige vormen van organisa tie zal zij zich dus onthouden van alle dingen, die volgens traditie het kenmerk zijn van politieke partijen. Als vlag der plaatselijke zal de nationale vlag dienen. Het behoort niet tot het program der vereenlgingen. beroepsorganisaties en vak- vereenigingen te stichten. Zij zullen zich dientengevolge ook niet bezig houden met kwesties, die uitsluitend tot het gebied der vakvereeniglngen behooren. Voorzoover op het oogenbllk binnen het kader der Katholieke Actie reeds beroeps organisaties bestaan, worden deze be schouwd als uitsluitend gesticht zijnde voor het nastreven van godsdienstige en geeste lijke doeleinden. Verder verplichten deze organisaties zich, er mede voor te zorgen, dat de wettige nk- vereenlglng. waartoe zij behooren, in steeds grooteren om vang de beginselen van een samenwerking tusschen de verschillende klassen verwezenlijkt en de door den staat aangegeven sociale en nationale doeleinden nastreeft. De Jeugdvereenlgingen, die tot de Katho lieke Actie behooren. zullen lidmaatschaps kaarten en insignes mogen geheel en al beantwoorden dienstige doeleinden, die de Katholieke Ac tie nastreeft. Als vlag wordt alleen de nationale vlag toegelaten, met uitzondering van processle- vaandels. De plaatselijke vereenlgingen zullen zich onthouden van alle activiteit op sportgebied en alleen bijeenkomsten mogen houden, die het karakter van ontspanning en opvoe ding op godsdienstigen grondslag dragen. dracht maakt macht een nationale regeering in het leven geroepen, die zich uitsluitend d 1 e taak heeft gesteld zorgen voor de velllgheicPvan het pond. Dat Is een landsbelang, een belang, dat boven de belangen der partijen, en der standen uitgaat al tracht Labour ook, onder Invloed van de Trade Unions (Vakvereeniglngen), gedeeltelijk van deze nationale regeering een caricatuur te maken, door er een aanleiding tot nieuwe verdeeldheid in te zoeken. Is eenmaal dat groote, alles-beheer- schende doel bereikt heeft om een woord van Nelson te gebruiken iedere Engelschman zijn plicht gedaan, zooals Engeland van hem verwacht, dan kan aan een liquidatie van de ekonomlsche krlsis worden Een meerderheid zon haar verzekerd zijn De „Oaoemtore” nit haar voldoening De „Osservatore Romano” spreekt zlm groote voldoening uit over het accoord tus schen den H. Stoel en Italië, dat de Ka tholieken van de geheele wereld zal ver blijden en waarover belde partijen voldaan zijn. De „Osservatore" zegt, dat er voortaan geen onvereenlgbaat heid bestaat tusschen het lidmaatschap der fascistenpartij en dat der Kath. Actie. „Safety first” Is een van de vele ge vleugelde woorden, waarmee de door snee Engelschman zijn daden pleegt te onderstrepen of te motiveeren en is ook de beste typeering voor de politieke gebeurtenissen, die de laatste weken het Britsche Koninkrijk in opschudding hebben gebracht. „Veiligheid op de eerste plaats.” Zoolang die er is, kunnen de partijen rustig voortgaan, leder op haar eigen weg, ieder met haar eigen politiek; maar komt de veiligheid in gevaar, dan is er maar één belang meer, waarvooi alle andere belangen wijken: moeder Engeland. Is daarvoor gezorgd, dan is er weer tijd om te praten. Het kan den buitenstaander dan ook vreemd aandoen, wanneer hij ziet hoe snel de situatie aan de overzijde van de Noordzee is veranderd. Daar regeerde een kabinet, dat zich zóó stevig voelde, dat het reeds aan zijn minister van buitenlandsche zaken toestond het pre sidium der ontwapeningsconferentie van het volgend jaar te aanvaarden, en dat als een der eersten het Hoover-plan goedkeurde. Datzelfde kabinet nu Is eensklaps ver dwenen; voelde zich eensklaps den grond onder de voeten wegzinken, om dat er een tekort van 120 millioen pond sterling was in zijn begrootlng, welk bedrag niet meer bedroeg dan een acht ste deel van het heele Engelsche Staats budget. De leider van de socialisten is voor .Judas” uitgemaakt, afgezet en weer opnieuw minister-president. Ra, ra, wat Is dat? het een looze paniek, zooals Blum meende te weten; is het bewijs van de onmacht van socialisme om te regeeren, zooals de „Temps” dacht te constateeren; is het een nieuwe onteerende capitulatie van het socialistisch beginsel ter ver dediging van het kapitalisme, zooals de „Humanité” oordeelt; is het de front verandering tegen het Europeesche vas teland, die het „Berliner Tageblatt” vreesde? Is het überhaupt wel een po litieke krists, die zich in het paleis van den konlng en in Downingstreet heeft af gespeeld? Of was dat alles slechts een verschijnsel, een symptoom van een krisls, die dieper ligt, die meer de wortels raakte van het volksleven, die de veiligheid in gevaar bracht de veiligheid zelf? Dit laatste Is Inderdaad het geval. De eigenlijke oorzaak van de politieke krlsis ligt dieper veel dieper, dan In regeering. indien een krachtiger optreden een niet-sluitende begrootlng. Zij ligt in den ekonomischen toestand van het land en staat ten nauwste In verband met de ekonomlsche krlsis van de heele wereld. Engeland Is een land, dat leven moet van zijn invoer of van zijn uitvoer, zooals men wil. Zijn grondstoffen en levensmiddelen moet het invoeren en betalen met den uit voer van zijn in dustrieproducten of met dé rente van zijn in het buitenland uitgezette kapi talen. Bij de geweldige daling nu van de prijzen, juist van grondstoffen en landbouwproducten, Is het onmiddellijke gevolg een fatale vermindering van de koopkracht In die landen, die grond stoffen en levensmiddelen moeten leve ren, en voor het mindere, dat zij er voor krijgen, Engelands industrieproducten koopen moeten. Een fatale achteruit gang dus van den Engelschen uitvoer d.wx van de Engelsche industrie, die In haar geheel voor een derde en in som mige bedrijven zelfs voor de helft of twee-derden leeft van den uitvoer. Die bedrijven gaan achteruit beta len minder belasting en ontslaan veef werklieden, die op hun beurt de Staats kas weer belasten als werkloozen. Het gaat er dus om den Engelschen uitvoer weer op peil te brengen en daarvoor is allereerst noodig een basis van veiligheid in de handels-operaties: dat is: een stabiele munteenheid, dat is: de stevigheid van het pond sterling, noodzakelijk zou blijken, een aanval op de vloot met dulkbooten. welker equipages 1 gebleven en met de militaire it. waarbij zij van dertig bommen werpers gebruik zou kunnen maken. De vloot is voor drie maanden van pro viand en van eer. groeten voorraad brand stoffen voorzien De marine, die door Britsche officieren is geoefend, was tot dusver een model van orde en gehoorzaamheid. Telegrammen uit Coqulmbo melden, dat het bedrijfsleven stilstaat en dat er groote opwinding heerscht. In een vergadering der Dultsche Staats partij te Berlijn heeft de rljksmlnlster van financiën, dr. Dietrich, een rede over de saneerlng van Duitschlands financiën ge houden. Voor de toekomst bestaat onze taak, al dus de minister, vooreerst In het orde stel len op Duitschlands buitenlandsche schul den. die in schulden op langen lermVn race ten worden veranderdten tweede in het versterken van kapitaal en geldbedrijf in bet binnenland en ten derde tn het in orde brengen van de financiën der landen en gemeenten. Inzake de buitenlandsche schulden zijn wij door bet rapport-Layton in zooverre een stuk verder gekomen, dat daarin wordt er kend. dat men niet voortdurend groote be talingen van debiteur-landen aan eischen. wanneer men tegelijkertijd weigert bun producten af te nemen, met welke alleen zij kunnen betelen. Ook is erkend, dat deze kwestie onafscheidelijk is verbonden met die van het herstel en daarmee la de grond slag voor een nieuwe regeling gelegd In de kapitaal- en geldpolitiek, die een deel is van de heele economische politiek, zal men de deflatie niet kunstmatig mogen bevorderen. Ten slotte besprak de Minister werkloosheid en de noodzakelijkheid het in orde brengen van de financiën van sna en De >d- re- len ten ra- eet bet ar ia» Ie it li :n 5 ekt al- M- •g

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 11