r IR S J. Be Koster Cheque-koersen Diepzwarte ENGELSCHE RIJWIELL'K Amsterdamsche Beurs EIFFELTOREN EN QUARTIER LATIN Alkmaar Laatste Nieuws N.V. „VRIESIA” JAN DE VRIES OPRUIMING 5 -- 0 u o o o o o o o o o d Burgerlijke Stand van Alkmaar BLADZIJDE 1 TWEEDE BLAD DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1931 3 BRIEVEN UIT FRANKRIJK 5 .0 0 7 \4 PROVINCIAAL NIEUWS De Tol-Unie De overeenkomst tusschen STADSNIEUWS B Per busje 36 cent TELEFOON 324 - ALKMAAR I KOOPT THAIS VOOR WEIHIG GELD EER PRIMA HEERENOF JOMGEMSCOSTUUM ra SCHOORL M.MATEH ALKMAAR ZIJPE LiRgestraat - Magdalenenstraat Kósters Volkszaak q Vaticaan en Quirinaal - BERGEN 4 ►r- DONDERDAG 3 „Het Raat, wat g Hij wil wel effen. In DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1931 R. K. Volksbond bet We Cert. Wat 1 R. K. Hoofdactecursus H. d. J. Buitengewone raadsvergadering Tegenspraak 171 allen 61 „Herwonnen Levenskracht” Comité Alkmaar 30 200 1 90% Ernstig siek Bioscoop Aan den Raad der gemeente Alkmaar. Prolongatie In Noordholland’s platteland, Verkeersongeval 11-jarige jongen gewond IW" Rekening Burgerlijk Armbestuur niet goedgekeurd 7000.niet door mandaten gedekt Doch dan bemerkt men dat lywood onder de vroolyke 25 50 25 75 00 88 88 110’/, 254% 17 65 38 155 l*% 23 225 38 Vonge Koersen 54 25 136 67 253 16 62 141 10’/« 85 85 24’ 53 2 3 4 5 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 eens hoort ook Voor de Pl. Comm., N. P. STAM Secr. Getrouwd: Oerrit Jacob Polak en Wilhel mina Geertrulda Telleman. Oei vrenBernardus Johannes, z. v. Ber nard Wilier» en Allda Oudejans. Johannes Jozef, z. v. Johannes Hogervorst en Josephlna Kaldenboch. De Commissie van Onderzoek van de re kening van het Burgerlijk Armbestuur der gemeente Muntendam kwam tot de ontdek king, dat 158 posten ter waarde van zeven duizend gulden, niet waren gedekt door no ta's of mandaten. zy stelde daarom den gemeenteraad voor, de rekening niet goed te keuren, waartoe met algemeens stemmen werd besloten. Robber A dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubb •Rott. Tapanoell Serbadjadl Silau V I. C O. Allied intercontln Rubber Petroleum Dorische Petr. Gaboes Kon Oüe Perlak Peudawa Continental Otl Shell Union OU 9% 5% 837 1628 2332 952 2480 2117 23» 115 2275 2» 1197 2328 114 1486 7» 1681 «1 1192 79 443 2249 925 21» 706 2121 op 8e- De heer C. Oeurts, alhier, slaagde giste ren te Haarlem voor het examen hoofdacts. Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Maxwell 23 18 49 40% 5¥« 13 7’'. 6% 25 92% 6% 6% Banken Koloniale Bank ndlsche Bank Handel-MIJ. U 15 .12 B<*ton Mijnbouw Alf Exploratie Suiker H V A. Poerworedjo Vorstenlanden Actions Idem Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic Mllw 8t Paul Kansas City South Erie RalLr 137% 69% 51% 31% 73% f1.. 239»/. 80 er, :h en tndustr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel U. 8.' Leather Inters Nickel 152»/, 186% 222»,. Scheepvaart Holl. Amerika Lijn ilto Oem. Eigend Kon Ned Stootnb Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pret Inlevering rtjksgoederen De inlevering van rtjksgoederen door dienstplichtigen van dellchtlng 1916 zal voor deze gemeente plaats hebben te Behagen In de gemeente- bewaarschool op Woensdag 21 October a-s., des voormlddags te 11 uur. SEPTEMBER 1931 9.73»/, 34.58 12.06% 2.48% 58.82% 48.35 13.— 22.59 66.34% 66.42% 66.32% 7Ï36 34.90 27.— De ex-keizer betrokken bij financieele transacties? Volgens berichten uit Budapest Is de Ko ningin-Moeder Maria van Roemenië ernstig ziek en moet zij een operatie ondergaan. Zij is reeds ziek geworden kort na het huwelijk van Prinses Ueana. 103»/, 102»/,, 102»/, 102% 98V, Muntendam heft de tollen op! De gemeenteraad van Muntendam heeft besloten tot opheffing van de tollen, die de gemeente een jaariyksch bedrag opbrachten van 4 8 5 duizend gulden. CD8CD9CD8« 103»/, 102»/,, 102’/, 102% 98»/, 9.65 34.50 12.05% 2.47% 58.65 48.25 12.95 22.40 66.30 66.35 66.25 7.30 34.80 27.— 153% 24 174»/, 9" 5“/>. In de hedenmiddag gehouden vergadering avn den Volkenbond deelde dr. Curtlus mede, dat de plannen tot stichting van een Dultsch-OostenriJksche Tol-Unle niet verder doorgevoerd zullen worden. Inbraak bij Cpöperatieve Landbouw- vereeni gingen Hedennacht Is Ingebroken in het kantoor der Coöperatieve Landbouwvereenlglng te Bathmen. Pogingen om de brandkast te ope nen, mislukten. Vast staat evenwel, dat een bedrag van ongeveer dertig gulden werd ont vreemd. Dp dief of de dieven zijn blnnenge- komsn-dtSor een ruit van het kantoor uit te snijden, na tevoren een vergeefsche poging te hebben gedaan met een breekijzer het raam omhoog te schuiven. Ook is ingebroken In het kantoor van de Coöperatieve Zuivelfabriek te Colmschate. Nadere gegevens ontbreken hieromtrent nog Het vermoeden bestaat, dat hier dezelfde inbrekers aan het werk zijn geweest. X%. 73% 7%- 233 Industrieën Jnllever Calvé Delft Alg Kunstzijde Van Berkel s Pat Nieuwe Philips Kuch Accoustfek Ned. Ford BQBC3BC3BC38aia8C38C39CD8««C38O8CD8C38CDBCDB Adres aan den Raad 141% IC»/,, 4”/.. 23 78% Een verklaring van de „Osservatore Romano” Oeven met verschuldlgden eerbied te ken nen. ondergeteekenden J. F. M Endèl en O.' J. W. Goes. resp. voorzitter en secretaris van de R. K. Mlddenstandsvereenlging „De Hanre" afd. Alkmaar. dat Uwen Raad een adres is toegezonden óJbr de organisaties van Handels- Kantoer en Winkelbedienden, met het verzoek dat door Uwen Raad ml worden bepaald, dat. krachtens art. 6 van de winkelsluitingswet op een middag (na 1 uur) in de week, alle winkels voor het publiek gesloten moeten zijn, teneinde aldus den winkclbedtendien een wekelijkschen vrijen middag te waar borgen; overwegende, dat middels de wet op den arbeidstijd in winkels aan de winkelbedien den een halven vrijen dag is gewaarborgd. dat, wanneer Uw Raad het verzoek van genoemde georganiseerde Handels- Kantoer en KWwnic^lisidfn w JftWlUJgen, hierdoor Koningin-MoetJer van Rpemenië waardige bekroning van de Lateraanverdra- gen van Februari 1929. De „Tribuna” spreekt eveneens van vol doening zoowel voor Staat als voor Kerk. De Italiaansche «taat heeft den Katholieken godsdienst steeds ten volle erkend en ge waardeerd De Heillve Stoel erkent thans ook. dat de eenheid het nationale welzijn dient, waarvoor de Italiaansche regeertng alle Italianen vereenlgd heeft. Staatsleenlngen 5 Nederland 1912 4H Nederi 1916 4H Nederi 1917 4 Neder'and 1931 4H N.Ind. 1926 B «en geschapen en zoo kunnen wij ons thans aan de definitieve organisatie der staats instellingen Wijden. Deze nieuwe organisa tie zal zoodanig zijn, dat zij aan onze nationale belangen en behoeften op de beste wijze tegemoet komt. Mtjn geloof aan God en mijn geloof in de toekomst van Zuld- Slavlë hebben mil bewogen en kracht ge geven. het Zuld-Slavlsche volk een nieuwe grondwet te geven. Een 17-jarige jongen, die hedenmorgen op een transportrywiel op de Nassaukade te Am sterdam reed, in de richting van het Leldsche Plein, trachtte bij de Van Oldenbarneveld- straat een auto, waar hij zich achter bevond, te passeeren. Hij deed dit aan den goeden kant, doch zag doordat hij niet oplette, niet bijtijds dat van den tegenovergestelden kant een auto naderde. Een hevige botsing tus schen flets en auto volgde, waarbij het rij wiel totaal vernield werd. De jongen brak bij den val een dijbeen; per auto van den O G. en G. D. is hij naar het Tesselschadcieken- UuU venowd. Vanaf Vrijdag loopt in het Victoria-thea ter de film „Marokko", welke volgens des kundige inlichtingen voor volwassenen mag Worden goedgekeurd. In deze film treedt als hoofdrolspeelster op Marlene Dietrich, 't Is wel eens aardig te lezen, wat deze actrice zelf schrijft over de première van deze film in het fllmpara- <HJs Hollywood. De première van mijn eerste Amerikaan- sche filml Vanuit mijn vens er zag ik de «oekllchtstralen rondom het „Chinese Thea tre" spelen, en ik had al heel weinig lust om er heen te gaan. Ik reed door de opeengepakte menigte op Hollywood Boulevard. Duizenden nieuwsgie rigen wilden de stars van dichtbij zien, en drukten hun gezicht tegen de rul.en van mijn wagen. Bij den ingang spoedde ik ril) J*oor de zee van verblindende lichten, door haag van in avondtoilet gestoken dames en h*’”n* ortUieh ogawnwL Ben De- 61’/, 5C» 26*/, 15% 25 14 3C% 28 2*/„ ken cursus. Deze laatste moge d voldoende zijn, anderen heb- Ike leiding noodlg, om de ont zettende moeilijkheden der hoofdactestudie te kunnen overwinnen. Gelukkig, dat in alle plaatsen van eenlge beteekenis tegenwoordig hoofdactecursussen bestaan. Vanzelfsprekend zal iedere katholieke on derwijzer of onderwijzeres, zoo eenigszlns mogelyx, een katholieken cursus trachten te volgen. Niemand beter dan zij die by het R. K --- bijzonder onderwijs werkzaam zyn. weten, ^Caesar toekonxt. Zoo is de overeenkomst een De voormalige bestuurders van Spanje 48*/, 39»/, 51/s Tegenover de fakkel de» haat», die zou moeten lichten over een toekom stig en aardschen heilstaat, moeten wy) omhoog heffen de standaard der liefde Penningmeester Bijzondere Raad Bint Vlncentlusver- eenlglng: Kennemerstraat- weg No. 49, Alkmaar PostgiroceksalDg 1QW19, Benoemd Tot onderwyzeres aan de R. K. Kweekschool alhier, is benoemd mej. O. J. de Rooy te Venhuizen. Gevonden voorwerpen Een werkschop, een meisjesmantel, een padvlndersriem, een muts, een racket, een vulpen, een bruin ge breid vest, drie aardappelklsten, een vulpen, een voetbal, een bruin lederen klnderporte- monnafe met eenlge centen, een dop van een radlateur, een badcostuum met handdoek, een zeemlederen handschoen, een zonnebril, een ceintuur van gabardine regenjas, een portemonnale met eenlg klein geld, een portemónnale met eenlge guldens en klein geld, een portemonnale, een badpak en mantel, een blauw kralen ketting, een Swan-vulpen. een ring met sleuteltjes, een paar dameshandschoenen. een zilveren vul potlood, een portemonnale met eeplg geld, een groene bal. een bril met dubbel gesle pen glazen, een achterlicht lampje van een auto. „Quartfer-Lattn" Wat herinneringen roept die naam niet wakker by hen. die het Parijs van vóór den oorlog gekend hebben, toen het „Quartier’* nog werkelyk was de stad der studenten. ,Ja petrie des étudlants!” Hoe Is alles sindsdien veranderd! Waar zyn ze gebleven, die studenten, waarover we in boeken en too nee is tukken gelezen heb- De verkoop van spoorkaartjes en insignes Js» bulten verwachting geweest, zoodat de plaatseiyke commissie gemeend heeft een nabestelling te moeten doen. Wie dus nog niet voorzien is, kan as. Zaterdag van 5 8% uur in het Bondsgebouw St. Wlllibrord, Oudegracht, zich van genoemde voorwerpen voorzien. Werklooze bouwvakarbeiders, welke zich destijds opgegeven hebben mede te zullen gaan, kunnen a-s. Zaterdagavond by on- dergeteekende een kaartje enz. 'gratis be komen. IBCDEOEQECDEOECDECDiaBaainCDlQECOlCDECD^CD"010"0! publiceerde aan den het de De Burgemeester heeft de leden van den Gemeenteraad opgeroepen ter bijwoning van een buitengewone Raadsvergadering op Vrijdag 4 September a«. te 2K urn- nam. ter herdenking van het overleden Raadslid, den heer A. F. Thomsen, wiens stoffelijk overschot dien namiddag te vier uur op de Algemeene Begraafplaats zal worden ter aarde besteld. Een geestig mensen heeft eens gezegd, dat in den zomer de eene helft van Nederland de andere helft examineert. Wie de lange lysten examenuitslagen in de dagbladen wel eens inziet, komt tot de over tuiging, dat dit gezegde behalve geestig, ook voor een goed deel waarheid is. Even waar is echter, dat er van het groot aantal candidaten zoo weinig slagen. In het byzonder is dit het geval met de hoofdacte- examens. „Opgeroepen 8, geslaagd geen of één", is geen zeldzame mededeellng. Wie het nooit heeft meegemaakt weet niet hoe in-droevig het kan zijn, als Jaren van hard werken „beloond' worden met een: afgewezen. Hoe komt het, dat zoovel en worden gewo gen en te licht bevonden? Natuuriyk zullen er aityd zyn, die te wei nig gewerjrt hebben en zich maar lichtvaardig voor het examen opgaven. Maar er is ook een groote groep, welke ondanks yverig wer ken na een zware dagtaak, ondanks veel opgeofferde uren van geoorloofde ontspan ning, van nachtrust soms, toch de zoo noo- dlge en begeerde acte niet behaalt. De schuld ligt dan veelal by een gebrek kige opleiding. Men studeert op eigen houtje, nog terende op kweekschoolkennis. of oehelpt zich met een schriftelyl voor sommiga, ben persoonfij Welnu, van de 11 candldaten die dit Jaar opgingen, slaagden er 8. Vergeiyk dit eens met het totale percentage geslaagden over het geheele land, *t welk nog geen 40 be draagt I Er is dus alle reden, om den cursus nog eens M by onze studeerende onderwijzers en onder- sryzeressen aan te bevelen. Met opzet noe men we deze laatste hlerby, want zyn we wèl Ingelicht, dan bestaat het voornemen, dit jaar voor het eerst ook onderwyzeressen toe te laten. Volledigheidshalve vermelden we nog even, dat de cursus staat onder directie van den bekenden leeraar van de RK Kweekschool te Bergen, den heer P. B. v. Don, die reeds Jarenlang examinator voor de hoofdacte ia Verder zyn als docenten er aan verbonden, de heeren Drs. M v. d Wljsst. rector van het RK. Lyceum a’hier, Drs. H. B. J. Vlas en L. Muris. leeraren aan het lyceum en J. Th. v. Lent, leeraar aan de R.K. Kweek school te Beverwyk. De uitslag van de op 31 Augustus 1931 ge houden verloting, goedgekeurd door B. en W. op 12 Maart 1931, is als volgt: No. Pry» No. Prys. Oud Holl. massief eiken ameu blement. Keukenrek met keukenpotten. Theeservies. Eiken kapstok. Gebakstel. Theelichtje. Koekdooa Een fluitketel. Een nest schalen. Een broodtrommel. Een borstelhanger Een kapspiegel. Een luxe vulpen. Een fruitnestje. Een kaasstolp Een rozenbol. Twee koperen wandborden. Een emmer. Zes theelepeltjes. Een theezeefje met lek bak je. Een dejeuner. Een jampot. Een vaas. Een chocoladekan. Melkkan. Een koper wandbord. klemmende nervositeit maakte zich van my meester. Eerst toen Ik kalm tn mijn loge zat begon De my weer eenigszlns normaal te voelen. Toen verscheen de titel ,.A Paramw-t Picture”, en dan „Marocco" op 't doek, en myn moeizaam herwonnen zelfvertrouwen verdween als sneeuw voor de zon. Daar za* Ik nu t-ven">ver myn schaduw beeld, omgeven door het meest critische pu bliek van de heele wereld. Ik had een gevoel van overstelpende hulpeloosheid. Miin eenlge gedachte was: Stel dat dat schaduwbeeld myn hulp noodlg heeft, dan mis ik de kracht om op het tooneel te gaan, en tets voor myn schaduw te doen, hem te redden. De film was begonnen. Met bonzend hart en een hoogrood gezicht zag ik het oogen- bllk van mijn eerste verschijnen naderen. Ik had een. my aanvankeiyk ongunstig gezind cafépubliek in Marokko als cabaretzangeres voor my tn te nemen. Ook dit was een cri- tisch publiek, dat bereid was met afval naar my te werpen. Eenlge oogenbllkken van uiters'e spanning en ik had gewonnen met behulp van Gary Cooper, myn tegen speler. Wonderiyk in dat ééne kleine oogen- bllk, waarin ik dat publiek van schaduwen voor my ingenomen had. kreeg Ik myn zelf vertrouwen terug. Myn vrees voor he* pu bliek in dit Hollywoodsche theater was plot seling verdwenen. Ik ^voelde dat Ik ook hier gewonnen had. Myn schaduw op het doek had my geholpen. En ik had myn schaduw willen helpen! Het slot kwam als In een roes. Applaus, bloemen, felicitaties, complimenteuze adjec tieven. Voor my was echter het hoog epunt van de première die eene kleine scène in het begin geweest. Hollywood heeft my als een dochter ge accepteerd. En ik voel my met myn heele hart tot Hollywood aangetrokken, hoewel het my in het begin vreemd en onbegrijpe- lyk voorkwam. Al die werkende vrouwen, die van 's morgens to. 's avonds laat in de weer zyn! En voor dit leven van harden arbeid zyn zy allen gekleed als ware een five o’clock tea hun eenlge levensdoel. In Hollywood krijgt men den indruk dat niets en niemand au serieux genomen wor^t. Men werkt en doet alsof het een spel is. Dit speelsche en schijnbaar oppervlakkige van Hollywood doet in het eerst zonderling aan md ems ig Hol- oppervlakte met ongehoorde intensiteit aan het werk is. ben, die hun maaltyd deden met een stuk brood en een haring eneen chanson"? De moderne studenten stellen zich hier mede niet meer tevreden. Die bezoeken de restaurants 8 Ia mode en Indien enkelen want er zyn er nog, helaas I als diner een kop koffie met een broodje gebruiken, dan ooen ze dat in het geheim. Het „Quartter-Latln”, dat zyn oorspron kelijke karakter, vol charme en poëzie reeds verloren bad, is sinds de opening der Kolo niale tentoonstelling de verzamelplaats ge worden van de meest uiteenloopende rassen. Men spreekt er alle talen, van Japansch en Chlneesch tot Dultsch en Honvaarach Men is bijna verbaasd, als men Fransch hoort spreken. Boulevard Salnt-Mlchel de hoofdstraat van Quartter-Latln negen uur *s avonds. De dag is warm geweest en de hitte Is nog niet geweken. De terrassen der café’s zyn overvol. De taxi's rilden langzamer dan ge- wooniyk en zelfs de autobussen en de trams schijnen geen haast te hebben. Het is drukkend warm en de wandelaars schijnen allen slechts één doel te hebben: zoo lang zaam mogeiyk te 1 onpen. Maar dat is in deze wyk een heel gewoon verschynsel, haast heeft men hier byna nooit. De lichtreclames maken helle vlekken in het grijs der muren. Aan den hemel begin nen duizenctefr sterren te schitteren. Quar- tier-Latln ontwaakt. Een bar. In roode letters scheidt de naam zich af van den nacht. Achter de toonbank. Michel, dë barman. Groote. zware man. met een kinderachtig, onschuldig gezicht. Hij kent iedereen en iedereen kent hem. Hy begroet alle klanten met dezelfde woorden: „Hier langs, mynheer, er is nog plaats.” Een jonge Chinees, die zoo juist binnen komt, geeft hem een hand: „Hoe gaat het. Michel?” „Het gaat, wat gebruik Je?” HÖ wil wel vftendeiyk zyn, de barman, maar voor alles Is hy er op gesteld, dat zyn klanten consumeeren. „Een glas bier.” Even is er een uitdrukking van teleurstel ling op zijn gezicht, maar dan herhaalt hy met stentorstem: ..Een bier! Eénl” Het is duldeiyk dat hy liever een glas champagne had geschonken, maar de tyden zyn slecht, dus Op de bekende, hooge en ongemakkelyke tabouretten. de stamgasten: een lange, ma gere jongeling, die voorgeeft fllmartlst te zfln. een langharige mijnheer, die ongetwij feld probeert voor schilder door te gaan, enz. Middernacht. Er is nu geen plaats meer onbezet in" den bar. Ieder oogenblik over stemt het zware geluld van Michel het ge roezemoes der gesprekken. ..Ken bier!” Aan een tafeltte, een gezelschap Zuid- Amerikanen en Engelschen. Ze spreken al ten tegelijk en in verschillende talen. Niet éën, die tracht te begrijpen, wat de anderen zeggen. Aan het tafeltje daarnaast zyn twee Chl- neesche studenten in een diepzinnig gesprek gewikkeld. Wat zoeken al die vreemdelingen in het oude Quartter-Latln? Waar teven ze van en waarom zijn re alten in Parys? Quartter-Latln, wat Is er van je gewor den? Wyk der vreemdelingen, ongetwyfeld, maar waar zyn te oorspronkelyke bewoners, de studenten, gebleven? De Spaansche commiasi* van onderzoek heeft thans besloten, alle ministers en onder ministers uit den tijd van het bewind van Primo de Rivera in hechtenis te nemen, dus alle personen, die gedurende het Directorium de regeertngsdecreten hebben opgesteld en van kracht hebben doen worden. Ofschoon de Elffeltoren reeds sedert lang niet meer is hot hoogste bouwwerk Jn the world”, biyft hy niettemin een der voor- naamste attracties vap Parys. De bezoeker, die voor den eersten keer in Parijs komt, acht zich verpacht, van af de ze driehonderd meter een blik te werpen op dit woud van daken en schoorsteenen, dat door de Seine, die, van deze hoogte ge- sten, aandoet als een glinsterend lint, In twee deelen gesneden wordt. Vooral gedurende de jvacantlemaanden was het een ware stormloop van vreemde lingen op de Champ de Mars: Engelschen. pultschers, Hollanders. Zwitsers, trokken by honderden naar den toren en de enkele Franse hen, die in deze cosmopolltische me nigte verdwaald waren, zullen zich wel meer „vreemdeling" gevoeld hebben dan de bul- tenlandsche gasten. Champ de Mars jykt den laatsten tyd wel wat op een soort deftige kermis, met als enorme en eenlge attractie, Eiffel's mees terwerk. Het is een onophoudeiyk komen en gaan van groote autocars, vol bultenlandsche toe risten. terwijl de taxi's en zelfs de fiacres overlevenden uit een verdwenen tydperk druk werk hebben met het vervoeren der Fransche provincialen. Al deze menschen kyken, by het uit stappen aan den voet van het reuzen bouwwerk, bewonderend naar boven, waar, hoog tn de lucht, als een klein, driekleurig stukje doek, de vlag wappert aan haar tien meter hoogen mast. De liften gaan, zwaar beladen, tot het eerste platform, temidden van gesprekken In alle talen en tn alle dialecten. „We zijn al hoog,” merkt een Engelsche dame op. terwijl ze haar belde dochtertjes stevig vasthoudt. „Zouden we hier maar niet blijven?” Doch baar echtgenoot vindt, dat ze daar niet voor gekomen zyn en de familie zet de reis voort. Maar op de tweede verdieping stappen r» toch uit Een der meisjes wil over de balustrade naar beneden kyken. maar de moeder trekt het kind terug: „Niet te dicht by de leuning komen I Als ze eens brak.-..** De vader kijkt bewonderend om zich heen: ,Men ziet hter ver. Jammer, dat het wat mistig Is, maar men ziet toch heel wat” Een groen Dultschers. allen gebrild en al len met kijkers, wandelt het platform in bet rond. Ze schynen haast te hebben en men voelt, dat de gids zyn menschen in zoo wei nig tyd. zooveel mogeiyk wil laten zien. Een familie Fransche provincialen staat midden op de derde étage. Ze blijven zoo ver mogeiyk van de leuning vandaan en werpen angztig-verwonderde blikken in de verte, waar hemel en aarde samensmelten tot een melkachtig grijs. Beneden gekomen, blikt teder nog met zeker ontzag naar omhoog en men uitroepen van bewondering en kleine meenlngsverschl’len „We hadden elgeniyk toch wel tot derde platform kunnen gaan." „Waarom? Om duizelig te worden? hebben zoo ook genoeg gezien!* Da „Osservatore Romano” WORisdagavond In aansluiting tekst van de overeenkomst tusschen Vaticaan en de Italiaansche regeertng volgende verklaring: De „Osservatore Romano” heeft geduren de meer dan twee maanden de bewyzen van trouw der Katholieken van de geheele we reld aan den Heiligen Vader en hun deel neming met zyn moeliykheden gepubliceerd. Thans hebben w|j den troost, het resultaat van <de onderhandellngen te kunnen tnede- deelen, dat alle Katholieken der wereld zal verheugen ën dat, steunende op wederzyd- sche bevredigende verklaringen, by het vertrouwen zal brengen, dat de oorza ken van het teed, die het vaderHIke hart van zyne Heiligheid pUn deden, niet langer zulten voortduren Het is voldoende, er op te wijzen, dat overeenkomstig de tot stand gekomen overeenkomst de vereenigbaarheld van lidmaatschap der Katholieke Actie en van de fascistische party hersteld Is.” De fascistische avondbladen te Rome ver melden uitvoerig het feit der verzoening en den tekst der overeenkomst. De officieuze „Glornale d'Italla” schrijft, dat de overeenkomst reden tot voldoening aan beide zijden geeft. Het thans bygetegde incident ging om de kwestie van de grens- benallng tusschen het geesteiyke en wereld- lyke teven. De nieuwe overeenkomst heeft de grenzen voor de Katholieke Actie vastgesteld en daarmede eiken twyfel opgeheven. Men heeft aan Petrus gelaten wat aan Petrus toekomt en aan Caesar eveneens wat aan Voorts ligt het in de bedoel'ng van den burgemeester tegen Maandag den 7en Sep tember a s„ des avonds te 8 uur een Raads vergadering te beleggen, L p v. Donderdag aanstaande. dat neutraliteit bjj onderwys uit den booze is. Hebben wy niet met ontelbare opofferin gen onze eigen lagere scho'en gesticht, ons middelbaar onderwys uitgebouwd, zelfs een R K- Unlversltelt In het leven geroepen? Is dit laatste niet het beste bewijs, dat ook de voortgezette, de wetenschappeiyke studie principieel katholieken grondslag moet achteden? We hebben het dan ook altijd een daad van byzondere beteekenis geacht, dat het bestuur der vereenlging ..st. Joseph" te Alk maar indertijd een R. K Hoofdactecursus heeft gesticht. Geen plaats toch Is gunstiger gelegen dan deze stad, die wat verbindingen betreft het middelpunt van Noordholland boven het IJ mag heeten. Daarby kwam, dat Alkmaar door het bezit van vele andere onderwysln- richtlngen beschikte over vo'doende weten schappelijk onder’egde docenten. Alle factoren waren dus aanwezig om hter tot 'n bloeienden cursus te komen Jammer genoeg echter, is het aantal deelnemers niet zoo groot geweest als’ verwacht mocht wor den. Wie eens inziet het jaarboek van het en optelt het aantal scholen -- (uit den aard der zaak met veelal Jong studeerend perso neel), verbaast zich dat In A’kmaar niet een overvolle R.K. Hoofdactecursus bestaat. 1 Heeft weinig zin naar de oorzaak van dit vreemde verschynsel te zoeken. Een ding staat echter vast: aan de resultaten kan het niet liggen, die waren elk Jaar zeer goed Wil men cyters, liefst de laatste? Een proclamatie van Koning Alexander De „Staatscourant" van Joego-Slavtë pu bliceert de proclamatie van Koning Alexan der aan zyn volk, ter gelegenheid van de opheffing der dictatuur en van den terug keer tot het systeem van parlementaire democratie. De Koning legt in deze procla matie den nadruk op de handhaving der eenheid van staat en volk als hoogsten plicht van zyn heerschappy. Dit was ook de grondslag by het instellen van de dicta tuur. De moeliykheden en gevaren zijn toenmaals groot en ernstig geweest en het gansche volk heeft Ingezien, dat de Koning voor zyn besluiten ernstige beweeggronden heeft gehad. Myn vertrouwen en myn liefde tot het volk zoo zegt de Koning verder zoowel als mijn vertrouwen tn zyn moreele oer kracht geven my thans moed om het be stuur van het land in nieuwe banen te leiden. De voorwaarden en de grondslagen voor een nieuwe toekomst van ons volk zyn door de plaats gehad hebbende gebeurtems- art. 8 van de wet op de winkelsluiting op onjuiste wijze en In strijd met de bedoeling der Regeering en van den Rykswetgever zou worden toegepast, aangezfen dit artikel, biy- kens de geschiedenis der wet en de desbe treffende verklaringen van den Minister van Arbeid. Handel en Nyverheid aan de Staten Generaal, uitsluitend beoogt, de gelegenheid te geven om plaatseiyk tegemoet te komen aan de bggwaren. welke voor de winkeliers zulten -kunnen voortvloeien uit de verplich tingen om het winkelpersoneel een ochtend of een middag per week vrijaf te geven, ter- wyi volgens den Minister dergelilke veror deningen slechts dan tot stand zulten mogen - komen. Indlen plaateeliik het bedrijfsbelang der winkeliers zulks vordert:” overwegende, dat de Mlnlstert van Arbeid. Handel en Nyverheid op het 28e Nationale MltMenstandscongres te Zand voort nadruk- kelyk heeft verklaard, dat de Winkelslui tingswet uitsluitend in het belang van den Middenstand en ter „bescherming van den winkelstand is bedoeld,” zoodat ook art. 6 dezer wet slechts mag worden toegepast, tndien het wlnkellersbelang daarmede kan worden gediend; overwegende, dat de praktyk heeft uitge wezen. dat een juiste naleving van het werktijdenbesluit voor winkels zeer wel mo- geiyk is zonder dat sluiting van den win kel een halven dag per week noodzakeiyk is; overwegende, dat door een verplichte och tend- öf mldriagslultlng van alle winkels (met of zonder personeel) niet all-en de be langen van den winkelier, maar cok die van vele andere bedrijven, het vreemdelingen verkeer en het verbrulkersbelang door on- noodlge beperking van koopgeleginheid ge schaad zullen worden, terwijl de aantrekke- lykheld onzer centraal gelegen gemeente, voor wat de naaste omgeving betreft er door zal veTninderen overwegende alzoo, dat het ai„emeen be lang zich tegen een dergelilke in het mant- schappeiyke verkeer en in het^jtedryfsleven diep Ingrijpende regeling verzet; verzoeken Uwen Raad aan het verzoek van de georganiseerde Handels- Kantoor- en Winkelbedienden niet te voldoen en een ver plichte halven dag winkelsluiting niet een verordening vast te leggen *t welk doende Parys - Brussel Londen New-York (cable) Beriyn - Zürich - Rome Madrid - Oslo - Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau Hej ..Bertiner Tageblatt” van heden ochtend bevat een telegram van zyn corres pondent te Amsterdam, volgens hetwelk de Rhodlus Konenlgs handelsmaatschappy te Amsterdam, die nauwe betrekkingen onder hout met de Dultache banken, in het bij zonder Dellrilck Schlckler en Co. door de Dultache financieele kriste ernstig Is getrof fen. De correspondent van het Dultache blad weet verder te melden, dat volgens Inlich tingen uit .goed inlichte kringen" de ex- kelzer door zyn huls groote transactie* heeft laten doen en dat de ex-kelzer voor verscheidene mlllloener guldens by Rhodius Konenlgshandelsmaatschappy is betrokken De directie van de Rhodlus Kenenigs- handelsmaatschappy heeft by informatie aan het Persbureau Vaz D’as medegedeeld, dat dit bericht van A tot Z onjuist Is. De ex-keizer heeft geen transacties met zyn huis gedaan, noch heeft hy een rekening by deze maatechappy loopen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 14