J. B. Koster Cheque-koersen Diepzwarte ENGELSCHE RIJWIELLAK D B Amsterdamsche Beurs BIJ HET OVERLIJDEN VAN DEN HEER A. F. THOMSEN VRIESIA” JAN DE VRIES Alkmaar OPRUIMING N.V. I o o o o o o o o d Burgerlijke Sland van Alkmaar o TWEEDE BLAD DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1931 ■r ALKMAAR B 0 0 0 0 7 \4 1 BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Per busje 35 cent TELEFOON 324 - ALKMAAR n Begrafenis Mgr. prof. W. H. Nolens Muiterij op de Chileensche vloot Het proces tegen Leo Moulin Langestraat - Magdalenenstraat Kosters Volkszaak II KOOPT THANS VOOR WEINIG GELD EEN PRIMA HEEREN OF JONGENSCOSTUUM 0 M. KAT ER ALKMAA.P M I ENT2-M De algemeene staking te Saragossa BLADZIJDE 1 -- ^oioioioioioioaoïonnonoooioioioioioioa Ongerustheid over twee geestelijken te Hoek van Holland met ▼erschuldigden voor 80 Vijf monniken verdronken BU het omslaan van een boot de WOENSDAG 1 SEPTEMBEB per Vijf jaar opsluiting geëischt te 175 y4 een 62*/, De vacantiemaand achter den rug 30 en Anna Zij duurt nog steeds voort Andreas Friedrich Thomsen, 7% 94 25!> 65 y2 en Plechtigheid te Venlo 142% 24 Prolongatie Een hoofd O, F, O. PERSOON pr. i 23% 56% 23 H B O Roomsch- Toen woord. onkreukbare eerlijkheid de belan- hem waren toevertrouwd beeft ge meentelijke huishoudingen van groot belang is voor de verbetering van de positie der Russische arbeiders. Staateleeningea 5 Nederland 1919 4K Nederl. 1918 4H Nederl. 1917 4 Nederland 1931 4K NInd. 1928 B Indostr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel O. 8. Leather Intern. Nickel 23 56 13 13 De begrafenis sal plaats hebben Vrijdag ajt. om 3 uur 's middags. heeft waarschijnlijk kans gezien door W. O.-raampje te ontsnappen. De politie verzoekt haar aannoudlng. Scheepvaart Holl. Amerika Lijn itto Gem. Eigend Kon Ned Stoomb Scheepvaart - O nle Marine comm. Marine pref 155% J 92% 23 225% 88 88 112 90 90% 113 Vorige Koersen 8% 7 25% 94% 6 6% niet gezin. Getrouwd: Cornells Koreman Cornelia Schuyt. Overleden 59 jaar. Geboren: Albert Jacobus, zoon van Jacob Kuip en Anna van Oosten; Theodorus, soon van Dirk Metselaar en Maria Jansen. Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic Mi'w St Paul Kansas City South Erie Rallr 258 17% 69% 38.90 9*/. 6 Petroleum Dorteche’Petr. Gaboes Kon Olie Perlak Peudawa Continental OU Shell Union OU Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubb. RotL Tapanoell Serbadjadi Silau V 1. C O Allied tntercontln Rubber Suiker H V A. Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem :h en Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Maxwell Politieke twist-gesprekken bij het monument van wijlen Domefa Nieuwenhuis 139% 70% 51% 32 73% 8 240 Volgens een telegram uit Valparaiso te df bemanning van de in de haven van Coquimbo gelegen ChUeensche vloot Dinsdag aan het muiten geslagen. Volgens deze be richten zouden alle officieren gevangen gezet 63% 52% 27»/. 15% 30 14 31 28 2% 49*/, 40»/.. 5% 13 48»/, 156»/, 193*/, 24% 233% 39 Door de Alkmaarache Vereeniging voor den Handeldrljvenden en Industrleelen Mid denstand is beden het volgende adres ver zonden: Geeft kennen: de Alkmaarsche Vereeniging voor den Handeldrljvenden en Industrleelen Mld- Aan den Raad der Gemeente Alkmaar eerbied te 103 102»/,. 102»/, 102# 98 103 102»/,. 102»/, 102% 98 9.74% 34.57 22.05*4 2.48*/,, 58.74 48.30 13.— 22.35 66.35 66.40 66.35 7.36 34.87% 27.— Soo was uw vader niet, die burgervader, neen: Van binnen was hij Juyst, gelyck hij buyten scheen. Het monument van Dornfla Nieuwenhuls dat Zaterdag te Amsterdam onthuld is ge worden staat tot op beden in een kring van personen, die zich van bet morgen- tot het avonduur bezig houden met het voeren van politieke twistgesprekken. Er zijn uren, dat er wel een paar honderd menschen aan bet debatteeren zijn. S. D. A. P ers en commu nisten. anarchisten en menschen die zich dienstweigeraar noemen. Omdat men bang is dat het monument door een zekere party beschadigd zal worden, heeft het comité er een wacht bij geplaatst. Ook de politie moet zoo nu en dan de gemoederen kalmeeren. De heer A. F. Thomsen werd geboren den 17den Mei 1872 te Zuid- en Oost-Schermer, waar zijn vader een boerderij bewoonde. Poen de soon ongeveer 18 jaar oud was. vestigde zijn vader zich te Alkmaar. Na eenlge jaren studie begaf de heer A. F. Thomsen zich in zaken. De gemeentepolitiek had echter zijn volle belangstelling; hij stelde »*ch candldaat voor den gemeenteraad, als vertegenwoordiger van den middenstand, waartoe hy behoorde en werd 8 Augustus 1911 in de vacature-Ultenboech (8. D. A. P.) In district III gekoaen; dit geschiedde by een herstemming tusschen hem en den neer J. F. Endel <R. K.)bij de eerste stemming in deze vacature werden uitgebracht op: den heer Endel 328 stemmen; den beer Thomsen 253 stemmen en den heer Verkerk 126 stemmen; bij de herstemming verkreeg de heer Endel 351 stemmen en werd de heer Thomsen met 422 stemmen gekoaen. In de daarna volgende raadsvergadering van 5 September werd hij als raadslid geïnstalleerd. In de raadsvergademg van 25 October 1016 werd de heer Thomsen met 10 van de 18 uitgebrachte stemmen, als opvolger van den heer Lubbe tot wethouder gekozen; Mr. Leesberg verkreeg 8 stemmen. Onafgebroken tot 13 November 1930 is de heer Thomsen wet houder van financiën geweest. In de moeilijke oorlogsjaren was wethouder Thomsen, uit hoofde van zijn functie als wet houder, voorzitter van de commissie van bij stand voor het levensmlddelenbedryi. In zijn laatste zittingsperiode was de heer Thomsen lid van de financleele commissie; de onder wijscommissie en van bet bestuur van Maat schappelijk Hulpbetoon; voorts was hij lid van het bestuur der Vereeniging „De Am bachtschool voor Alkmaar en Omstreken" en gemeente-ai ge vaardigde in het bestuur van de N.V. Alkmaarache Exportveiling voor land- en tuinbouwproducten, waarvan hy te vens voorzitter was Mfjnboww Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie zijn en gedwongen zijn tot het onderteeke- nen van een ultimatum aan de regeering waarin verklaard wordt, dat de voorgenomen vermindering der soldijen voor de vloot niet aanvaard kan worden. Nadat de officieren het ultimatum getee- kend hadden, keerden de manschappen op hun posten terug. Verwacht wordt, dat Je regeering zal toegeven, daar anders een openlijke opstand op de vloot te vreezen valt. 139 71 51% 31% 73% 10 238 Voor de buitengewone rechtbank ter be scherming van den staat is gisteren het pro ces begonnen tegen den Belgischen leeraar en studentenleider Moulin en vier andere be klaagden De debatten worden door den pre sident der rechtbank. Crlstlnl, persoonlijk geleld. Talrijke toehoorders en vele Itallaansche en buitenlandsche journalisten, oa. de anti fascistische Belgische socialistische senator De Brouckêre, woonden de zitting by. Na voorlezing van de acte van beschuldi ging begon het verhoor van Moulin, die be kende propaganda-materlaai te hebben meegebracht, hetwelk aan te Milaan ge vestigde personen zou woiden overhandigd, voorts een koffer, die hem door den bekenden anti-fascist Bassanesi was gegeven en docu menten bevatte. Bekl. verklaarde, dat de Inhoud van deze manifesten en brieven hem niet tekend was geweest. Hy sprak zyn leedwezen uit, dat hy mede in de zaak was betrokken. Bekl. Fossatl betuigde zyn onschuld en ver klaarde op verkeerde paden te zyn gebracht en zelfs door Bassanesi tydena zyn verbiyt te Parys te zyn bedreigd. Beid. Rossll betoogde eveneens onschuldig te zyn en van den Inhoud van de koffer nlbts te hebben geweten. De bekl. Maffl en Apposini legden getui genissen in denzelfden geest af. In het proces tegen den Belgischen leeraar Moulin eischte het Openbaar Ministerie vijf jaar opsluiting voor Moulin, 7 jaar voor Albaslni, 5 jaar voor Maffl en vrijspraak van twee andere beklaagden wegens gebrek aan bewijs. Onder enorme belangstelling heeft heden te Venlo de plechtige uitvaart plaats ge had van het stoffeiyk overschot van Mgr. Prof. Dr. W. H. Nolens. By den aanvang van den plechtigen dienst In de St. Mar- tlnuskerk, waar het stoffeiyk overschot sinds gisteravond stond opgebaard, was het kerk gebouw tot de laatste plaats bezet. De H. Mis van Requiem werd opgedragen door den Hoogeerw. heer Deken van Oppen, die wera geassisteerd door de Zeereerw heeren Pas toors Motke en Van de Venne. beiden tot Venlo. Presbyter asslstens was de ZEerw heer Pastoor Bloemen uit Maasbree; cere- monlarlus de Weleerw. heer kapelaan Omloo. De plechtigheid werd bygewoond door de Ministers Ruys de Beerenbrouck. Verschuur, Donner en Deckers, da oud-ministers Bon- gaerts en Aalberse, den Commissaris der Ko ningin in de provincie Limburg, baron van Hövell tot Westerfller, Mgr. Dr. Poels, de volledige RK Kamerfractie; de sociaal-de mocratische Kamerledsa, Ir. Albania en Vliegen en verder de heer» Beumer, Tlla- nua, Florf» Vos, van de Bilt, Knottenbelt, vele bestuurderen van werklieden- en an dere organJaaUM, da otlicjeren van het gar- Meisje uit gesticht ontvlucht Dinsdag is uit het gesticht ..De Goede Herder” te Zoeterwoude ontvlucht de 18-ja- rige vrouweiyke verpleegde A. R. 1 Meisje een Slechte toestand in Russische gemeenten Officieel wordt uit Moskou gemeld, dat de geheele Russische pers een artikel publi ceert van het bekende lid van de Executieve der Sovjet Unie, Jenukidse, over den toe stand in de Russische gemeenten. In dit arti kel constateert Jenukldse. dat de toestand der gemeenteiyke huishoudingen zeer ernstig is. De gemeenten kunnen niet voldoen aan de aanspraker der arbeiders en alleen ener gieke maatregelen kunnen den huldigen toe stand veranderen. De communisten en com munistische groepen, die tot nu toe geen aandacht hebben geschonken aan de ge- mee>C-eiyke huishoudingen, moeten hun ge heele aandacht daaraan wyden, daar het herstel der normale verhoudingen in de ge- Omtrent de onlusten te Saragossa kan nog gemeld worden, dat verscheidene win kels hedenmorgen om 10 uur hun deuren hebben gesloten, uit vrees voor plundering. Alle telefooniynen in de stad zyn doorge sneden. De stakers trekken op uitdagende wyze door de straten, doch de aanwezige troepen konden de rust handhaven. In den loop van den dag werd de staking algemeen. Stakende arbeiders trokken zonder ophou den door de straten en dwongen dé winke liers hun zaken te sluiten. Zy die weigerden, werden mishandeld de inrichting der «rinkels verwoest. Op enkele punten in de stad hadden bot singen plaats tusschen de politie en de be- teogers, waarbij van beide zijden van vuur wapens gebruik gemaakt werd. Een later telegram meldt, dat de onlusten nog steeds voortduren. Van achter de opgerichte barricaden wer pen de stakers met steenen naar de politie, waardoor talryke agenten verwondingen op liepen. Een aantal belhamels werd gearresteerd. 156% 23% 176 97*/, 4“/.. 9»/. 5“/!. 141% 10% 4**G. 23 >8% Wat kunnen we hier nog schryven over het politieke leven van den ontslapene? Zyn ver diensten voor de stad zyn genoegzaam be kend. Weet niet leder, hoe hij met stagen yver, mM gen, welft dlend? Er was natuuriyk dikwijls verschil van inzicht over de wyze, waarop dit ge schiedde; niet leder was het eens met de economische en politieke beginselen, die de basis waren van zyn werken. Doch zelfs de felste tegenstanders hebben hem nooit ver weten, dat valschheld of eigenbaat dryfvee- ren waren "van zyn politiek. HU was geen groot spreker, geen handig debater, maar een man met gezond verstand en helder inzicht, die meer presteerde In de stille kamer van B. en W. en der raadscom- ^rtlssies. dan in het rumoer der politieke de batten. Zyn financieel beleid, hoe fel ook soms aangevochten, heeft Alkmaar een sterke posi tie geschonken, die onze gemeente in staat stelt vooralsnog den ongunst der tyden zon der al te groote schokken op te vangen. Het past ons niet bij deze baar te schryven over het particuliere leven van den overle dene. Iets mogen, neen moeten wy nu echter wel verraden. In de laatste jaren, dat we meer intiem met hem in aanraking kwamen, zyn we ongewild getuige geweest van het vele goed», wat hu heel in het verborgene verrichtte. Een enkele wenk was voldoende en hU trok er op uit om zoowel stoffeiyken als geestelijken nood te lenigen. HU vroeg dan niet naar geloof oi po litieke richting: een mensch verkeerde in nood en dat was voldoende om den stadsbe stuurder evengoed als den mensch Fhomsen tot helpen te bewegen. Een diep religieus ge voel was het wat hem tot deze liefdedaden drong. Persoonlyk betreuren wU in hem een vrien- delUken raadsman, die altud, wanneer we ons om inlichtingen tot hem wendden, in volle oprechtheid de politieke situatie der gemeen te met ons bespreken wilde, en op wiens raadgevingen hoewel we ze niet altud kon den opvolgen we altud den- hoogsten prijs ehbben gesteld We willen deze zeer onvolledige gedachte nis besluiten met een citaat uit een gedicht van onzen groolen Vondel, door op den heer Thomsen zaliger toe te passen, wat deze vorst der Nederlandsche dichters schreef over het uitmuntende Amsterdamsche raadslid. 'irgemeester P. C. Hooft: Door de tragische gebeurtenis van Dinsdag middag heeft Alkmaar niet aan s'n wettefQke véFfrllchtlng kunnen voldoen. Volgens de wet immers, hadden op dezen eersten September de wethouders verkozen behooren te worden. We vreezen echter geen oogenblik dat in deze omstandigheden een hoogere Instantie zoo onmenschelUk zal zUn, hierop aanmer king, te maken. Ondertusschen bezit onze gemeente nu ge durende anderhalve week de vergadering is immers geschorst tot volgenden Donder dag geen volledig stadsbestuur. Het oude college heeft wettelUk afgedaan, het nieuwe is nog niet gekozen. WU vreezen we! eenlgs- zins, dat er In de gemeentehuishoudlng, b.v. bü het doen van betalingen, In deze dagen moeliykheden zullen voorkomen. Mandaten Immers moeten door den Burgemeester én een Wethouder worden onderteekend. Donderdag over een week komt dus de heele agenda van gisteren, ook de wetheu- dersverklezing, opnieuw aan de orde. Het woord zal dan zijn aan den heer Vogelaar, om zyn afgebroken rede voort te zetten. We vragen echter: zou bet niet van piëteit jegens den overledene getuigen, wanneer zonder verdere bespreking tot stemming werd overgegaan? Hoewel nlenumd het op- zettelük zou doen, is het toch moellUk te vermUden, de argumenten van den heer Thomsen zg. in bet debat te betrekken. We weten het wel, het zal velen moeite kosten ons verzoek In te willigen: de beschul digers zijn nog zwaar geladen, de aange vallenen spitsen zich op een afdoende ver dediging. Maar wat zou er tenslotte tegen kunnen zyn? Er is al heel wat gesprok»; de oppo sitie beeft juist door den overledene haar standpunt uitvoerig uiteengezet; de beer Hoytink gaf duidelijk zyn meenlng te kennen en de heer Vogelaar is een requisitoir begon nen waarvan de strekking niets te raden overllet. Alleen de heer Sletsma sprak nog niet, maar van hem en zyn fractie is ge noegzaam bekend, dat zy met de huidige combinatie niet accoord gaan. Zwijgen zou dus de grootste opoffering vergen van de fracties der R K. en der 8. D. A. P. En juist daarom vragen wij dringend aan deze, wel te willen overwegen, of er geen aanleiding is de door ons gevraagde tactiek te volg». Niemand is toch zoo naïf te gelooven, dat zelfs een heele middag vol redevoeringen ook maar één lid van meenlng zou doen veran deren. Spreken beteekent hier alleen „getuigen" tegenover de stad, tegenover de kiezers. Welnu, daarvoor zal by de as. begrootlngs- debatten, welke dit jaar zeker vroeger dan anders gehouden zullen worden, voldoende gelegenheid zyn. Volgens een telegram uit Ottawa aan „Times" zyn Dinsdagmiddag vyf jonge Do minicaner monniken by het oversteken van de rivier by Ottawa, veertig kilometer ten westen der stad, verdronken. Hu., boot, die voorzien was van een bultenboord-motor, had eenlge honderden meters vóórdat de an dere oever werd bereikt, sterk tegen wind en golven te kampen. Het vaartuig sloeg lek en zonk. Een der monniken, de eenlge, die zwemmen kon, gelukte net zich zoolang dry- sende te houde.i, totdat hulp kwam. De vyt anderen verdronken. WOENSDAG 2 SEPTEMBEB 9.67 34.50 12.05 2.47% 58.70 48.20 12.90 22.30 66,25 66.30 66.25 7.30 34. 0 27.— Parijs Brussel Londen New-York (cable) Beriyn Zürich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen - Praag Weenen Warschau Hoe heeft hem Amsteldam ervaeren wijs en simpel: vol kreucken, een geweten zonder rimpel. O beste, bestevaer! wat waert ghy Hol land nut. Een styi des Raeds, doen *t iyf van *t stocxken werd gestut. De geestelijken terecht Tot ons genoegen kunnen wy onze lezers mededeelen, dat de twee geesteiyken uit Hoek van Holland, omtrent wier vermissing wy gisteren een bericht plaatsten, niet door verdrinking om het leven zyn gekomen. Na het afdrukken van onze eerste editie bereik ten ops nog de volgende berichten: Nader vernemen wy van particuliere zijde, dat de belde geesteiyken hedenmiddag te half één in de pastorie zyn teruggekeerd. Zy waren op huisbezoek geweest en op den terugtocht raakten zy te water in den oever kant van de Maas. Zy hebben den geheelen nacht staande in het water moeten door- Brengen. Zelden of nooit zal een nieuwe stedelyke regeerperiode zóó tragisch zyn begonnen als Dinsdag in Alkmaar. Nog waren niet cens alle wetteiyke forma liteiten van den eersten September Dinsdag geëindigd, nog was geen nieuw dageiyksch bestuur gekozen, of de engel des' doods greep toe en ontrukte een der stadsbestuurderen aan het leven. Plotseling was daar diepe raadhuis, hart der gemeente. Fel en schrijnend contrast tusschen de neergelaten gordynen en de feesteiyke gevel- bloemversiering. Achter die nu gesloten vensters stonden In de diepste verslagenheid de raadsleden ge schaard rondom het zielloos lichaam van den man, met wien zy slechts enkele oogenbllk- ken geleden vriendeiyke begroetingswoorden hadden gewisseld. Er was plotseling geen scheiding meer tusschen rechts en links, tus schen oppositie en regeerlngsbloc: hier ston den slechts menschen, die treurden om het plotseling verschelden van een medemensch. Alle politieke hartstocht was gedoofd, de beschuldigende stem van den heer Vogelaar zweeg. Nu niets dan stiltede stilte -Van treu rende mannen, die zichzelf ufteriyk In be dwang hebben, maar waar het binnenin kookt en bruist van ingehouden emotie. Wat moet er zyn omgegaan,in de harten dezer stadsregenten, die vol odbed en stryd- lust het politieke steekspel waren begonnen en na enkele momenten een der voornaamste stryders levenloos langs zich heen zagen dragen. Wie had niet het diepste medeiyden met het gezin, dat zoon, tnan en vader vrooiyk het huls had zien verlaten, ge wapend met een geharnast verweer tegen zyn tegenstanders, en dat onbewust nog van den zwaren slag, daar voorzichtig op voorbereid moest worden. Misschien hebben collega’s-tegenstanders zich angstig afgevraagd, of zy door woord of gebaar den overledene hebben geprikkeld en zóó het droeve gebeuren hebben geforceerd. Laten wy, die objectieve toehoorders waren by de pas-begonnen debatten, mogen verkla ren, dat niemand zich in dezen ook maar iets te verwyten heeft. Men had den heer Thom sen, die beter en rustiger sprak dan misschien ooit te voren, kalm laten uitspreken. Behou dens een heelemaal niet scherpe interruptie van het nieuwe lid v. d. Vall, was niemand hem in de rede gevallen. Alleen de potlooden werkten yverig om materiaal te verzamelen, teneinde straks de scherpe aanvallen op het le bloc te weerleggen. n de heer Vogelaar aan het een medestander. Op de hem eigen wyze, kalm, doch scherp-geestig, hekelde deze, wat vóór hem de heer Thomsen ook had aan gevallen. Er was op dat oogenblik volstrekt geen opgewonden stemming in den Raad, eerder een van jovialiteit, een schermutseling van geestigheid tegen geestigheid. En kenne- HJk genoot de heer Thomsen, de vroeger wel andere debatten had meegemaakt, van dezen vriendschappeiyken stryd. Totdat opeens een akelig geluld de leden deed opspringen en naar den zetel snellen, waar het grijze hoofd machteloos was opzy gevallen. Binnen enkele minuten was het ge ëindigd en op dezelfde plaats, waar hy de vreugde, maar ook de teleurstelling van het besturen zoo lang gekend had, was zyn ziel naar dm Schepper teruggekeerd. Mogen wy onzen lezers vragen te voldoen aan het verzoek, dat de Burgemeester na het verschrikkeiyk gebeuren met van ontroe ring trillende stem tot den Raad richtte: te bidden voor de zlelerust van den ontslapene; te bidden ook om troost voor het zoo onhei- ztelbaar zwaar getroffen gezin. Adres aan den Raad Naden: bijzonderheden Nader vernemen wy nog, dat de beide geesteiyken gisteravond naar den overkant van de Maas waren gegaan, den z.g. Scheurpolder, een uitgestrekte vlakte tnet vele plassen en moerasen. Zoowel de Pas toor als de kapelaan was hier onbekend, met het gevolg. Jat zy den weg niet wisten en aan het dwalen raakten. Toen het doneer was geworden, zyn zy in een weeke massa terecht gekomen en daarin tot de schouders weggezakt. Natuur iyk hebben zy om hulp geroepen, doch hun geroep was tevergeefsch, aangezien nie mand in den poldei woont en er zoo goed als nooit iemand komt Door het lang- ultblyven was men In Hoek van Holland ongerust geworden en toog men op onderzoek uit. Daarmede is men den geheelen nacht doende geweest, tot hedenmorgen pas de belde priesters in nun benarde positie wer den opgemerkt. Met behulp van touwen en planken slaagde men er na veel moeite in, de geesteiyken te redden. Hun toestand is thans goed. Wanneer we dan weer de eerste dagen van September beleven en achter ons ligt die maand, waarin zoovelen zich een plelzierlgen dag hadden ingeruimd ozn *ns volop te genie ten van ’n andere omgeving en uit te rusten van de vele beslommeringen van het dage- lyksche leven, dan herinneren we ons weer onze oude verplichtingen, die we onszelf eens hebben opgelegd. De leiden van de diverse vereenlglngen hebben veel door de vingen te zien in deze Augustusmaand, wanneer de le den van hun vereenlglngen ang niet alle maal present waren. Om nu te voorkomen, dat zoo langzaam aan al de leden van de vereenlglngen en congregaties weer komen aansloffen, wilde ik even deze aansporing om weer dra goed te beginnen neersrhrljven. De leden van mannen, en Jongemannen- en jcngeUngencongregatles zullen, naar Ik hoop, weer allen opkomen, hun speciale oefeningen te komen meemaken. Degenen die reeds eer der dan de algemeene vacantiemaand zich zelf verontschuldigden of liever beschuldig den niet te komen, -vorden -neer nog dan de anderen aangespoord weer op het appél te zyn. Maar ook degenen, die zich nog niet voor de congregatie als lid opgaven en bet toch ook moeten doen, zyn als nleuwaange- komeuen dubbel welkom. Vervolgens worden bizonder de Gezellen aan hun wekeiyksche verplichte byeenkomst op Woensdagavond' van kwart over acht tot kw. voor tien herinnerd. Ieder» Woensdag avond moet de zaal weer te Klein blyken om allen een plaatsje te gevzn en zy die in deze dagen door de diverse kermlsvermakeiykhe- den naar andere oorden werden getrokken worden vooral weer herinnerd aan hun eigen gebouw, waar zl) geregeld moeten komen Ten laatste de Jeugdvereenlging van de jongens Jongens, jelui begint zoo Langza merhand aan je nieuwe verplichtingen te gewennen. Iedere jongen zorgt van heden af op tyd present te zyn op zyn groepver- gaderlng De tyd. waarop u byeen moet ko men en de week waarmee de leider met U is overeengekomen, kent u nog; zoo niet, dan zorgt u dat zoo spoedig mogeiyk te weten, opdat je present zljt, als je eigen groep ver gadert. Deze week dus reeds allen present! -Hlerby nog dit. Ik vertrouw, dat u allen de dezer dagen ontvangen vragenlyet goed weet in te vullen soodat Ik weet, wat Ik voor jelui kan doen. nlzoen Venlo, de leden van Gedeputeerde Staten van Limburg, de voorzitter van de Eerste Kamer, Baron de'Vos van Steenwyx, het Eerste Kamerlid Dobbelman en vele andere vooraanstaande personen uit den lande. Tot de geesteiyke autoriteiten die aanwezig waren, behoorden Z. H Exc. de Bisschep van Roermond Mgr. L. Schrynen, de vertegenwoordigers van den Aartsbisschop, de Hoogeerw. Deken Knuvelder uit Utrecht, Deken Cremers uit Horst, Pastoor Beyssens, uit Den Haag. Dr. Verhoeven uit Den Haag. Dr. van Gils, Mr. Goseling en Mr. Teulings namens de R.K. Staatsparty en verder de vert oordiger van H. M. de Koningin de ka -er R. J. H. M. Graaf de Mar chant i mbourg. Verder was nog aan wezig Dr. Ritter namens den Raad van den Volkenbond. Onder de plechtige Requiem-Mis werden aan de zyaltaren H.H. Missen opgedragen door Dr. Witlox, Dr. Weve, Dr. Poels en Dr. Verhoeven. De absoute werd verricht door Z. H. Exc. Mgr. L. Schrynen. Te omstreeks half 12 was de dienst in de kerk geëindigd en vormde zich een in drukwekkende stoet, om het stoffelyk ovei- schot van den overleden leider naar zyn laatste rustplaats te bréngen. Een enorme menigte bevond zich in de straten en volgae den stoet. Van de meeste gebouwen en par ticuliere huizen woel de vlag halfstok en de straatlantaarns waren met rouw omfloerst Het stoffelyk overschot, dat werd gedra gen door leden van den R.K. Mljnwerkers- bond, werd direct gevolgd door den verte genwoordiger van H. M. de Koningin. Boden van de Tweede Kamer fungeerden als sllp- pendragers. De bekende Venlosche zangver- eeniglng „Venlonla" stond opgesteld rtaby het viaduct van de Roermondsche Poort en toen de stoet tot daar was genaderd, werd gezongen het bekende ,Rcce quomodo moritur Justes” (zie, hoe de rechtvaardige stérft). Verschillende muziekcorpsen speel den treurmarschen. Na aankomst op de begraafplaats had de byzettlng van het stofelyk overschot plaats. Aan het graf werd niet gesproken. Er wa ren geen bloemen. Een man vermist te Alphen aan den Rijn Reeds sinds eenlge dajen wordt alhier ver mist de 25-jarige K. K. jje man heeft zich in den loop der vorige week per fiets naar Lel den begeven om daar een bezoek te brengen aan zyn echtgenoote, die in het Academisch Ziekenhuis is opgenomen. Hy is daar ook in derdaad geweest, doch sindsdien spoorloos verdwenen. en denstand te Alkmaar. dat zy naar aanleiding van het d.d. 29 Augustus 1931 door de. Bonden van Handeis- en kantoorbedienden aan Uwen Raad ge zonden ad'es, zoo vi-y is het volgende onder Uwe aandacht te brengen. Inderdaad is het waar, dat het Werkty- den besluit een vrijen hal ven dag per week garandeert aan het winkelpersoneel Het is echter niet de vraag of de adresseerende benden van meenlng zyn, dat die halve vrije dag een middag moet zyn. de vraag dient OL uitdrukkeiyk te worden gesteld, welke de bedoeling is geweest van den wet gever. Uit de geschiedenis der totstandkoming van de Wet op de Winkelsluiting biykt ten duldeiykste, dat het de uitdrukkelyke wil van den wetgever is geweest de keuze tus schen een vrijen middag of ochtend aan den we kgever te laten. Het feit, dat de Winkelsluitingswet uit sluitend en alleen is gemaakt in het be lang van den Middenstand (zie tcespraak Minister 28ste Middenstandsrongres), ter- wyi de rechten van het personeel zyn vast gelegd in het werktydenbeslult. doet al zeer duldeiyk gevoelen, dat de adresseerende bonden in hun belang een sociale wet trach ten te gebruiken, die is gemaakt voor den werkgever en niet voor de werknemers. Allerminst wil zy te kort doen aan de autoriteit van Mr. Dr. G. van den Bergh, doch de crltlsche lezer zal zich ongetwyfeld verwonderd hebben over het feit, dat de zoo voorzichtige en diplomatieke antwoor den van bovengenoemden deskundige, die de kern der kwestie zoo handig bulten be spreking laten, aan Uwen Raad als een definitieve uitspraak ten gunste van den vrijen middag worden voorgelegd. Allereerst dient de vraag te worden ge steld of het belang van Alkmaar en Alk maar» Middenstand geschaad wordt met een sluiting gedurende een middag per week. Dz vraag dient h. 1 uitdrukkeiyk bevesti gend te worden beantwoord, daar Alkmaars winkelstand niet alleen het dlstrlbutleorgaan is voor onze gemeente, maar voor een zeer ruime omgeving. Hcewel de personeelsbonden dezen economlschen factor kunnen veronacht zamen, spreekt het vanzelf, dat de midden stand, die per saldo het gelag sal hebben te betalen, daar niet zoo gemakkeiyk over heen kan stappen. Met klem wenscht enze vereeniging dan ook te protesteeren tegen de poging der personeelsbonden om tegen de bedoeling van den wetgever in en met totale veronacht zaming van het bedryfsbelang. het winkel- bedryf gedurende een vollen middag week stil te leggen. De overweging, dat de vrije halve dag een compensatie moet zyn voor den vrijen Za terdagmiddag der andere werknemers, dient te worden aanvaard, echter met dien ver stande, dat de «Menende functie van de dlstribueerende bedryven in het belang van het publiek een geheel andere voorziening vraagt dan die van de produceerende be- dryven, die met den vrijen Zaterdagmiddag de werkweek afsluiten. Op de insinuatie, dat de vrije halve dag dlkwyis niet wordt gegeven, zal door adres- sante niet worden ingegaan- stf is door de adresseerende bonden zonder eenlg bewys aangevoerd en uit dien hoofde als minder behcorlUk te qualtflceeren. Hetzelfde te bet geval met de aanmerkin gen op de contróle der wet. Hier meenen de adresseerende bonden door critlek op de wijze van contróle der arbeidsinspectie den gemeentewetgever te verleiden tot een den handel fnuikenh* gemeenteverordening in strijd met de bedoeling der winkelsluitings wet. Adressante acht het aantal controlee- rende ambtenaren, versterkt met de ambte naren van Ryks- en Gemeentepolitie, alles zins in staat een behooriyke contróle op de naleving der wet te verzekeren. Redenen waarom adressante Uwen Raad eerbiedig verzoekt geen gebruik te maken van de haar in art. 6 der K tjkswinkelslui tingswet gegeven bevoegdheid, daar volgens bet oordeel van adressante een dergeiyke kooptydbeperklng sterk Indruischt tegen het bedryfsbelang, terwyi daarenboven deze bevoegdheil h. 1. slechts Is verleend (zie Me morie van Antwoord Pag 6 en 7) om plaat- zeiyk tegemoet te komen *an de bezwaren, welke voor de winkeliers zullen kunne», voortvloeien om het winkelpersoneel ochtend of middag per week vrijaf te geven. ’t Welk doende, enz. rouw in het Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-My. Industrieën Unilever Calvé Delft Alg Kunstzijde Van Berkel’s Pat Nieuwe Philips Kuch. Accoustlek Ned. Ford

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5