ONS BLAD I SPRITS MELANGE roemt haar kwaliteit en fijnen smaak. Ook U neemt eens proef. Slechts 14 cents per ons. Aanbevelend. DE WINTER’S BANKETBAKKERIJ aangire moet, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ungeval i DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 207 VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1931 f40 VOORNAAMSTE „NIEUWS LAAT met Emstig auto-ongeluk neer Onlusten in Barcelona 1 Tweehonderd personen verdronken De muiterij op de Chileensche vloot W atervliegtuigen elkaar in botsing De moordaanslag te Bloemendaal JOH. LAUWERS PATGLOP 3 - ALKMAAR Windkussens en IJszakken De Duitsche beurzen weer geopend Vliegtuig stort tusschen een menigte EERST VEILIGHEID! Ongerustheid over de Nautilus POLITIEK TESTAMENT NOORD-BOLLANDSCH DAGBLAE (7 Telef. 596 Ernstig au to-ongein k bij Oldenbroek; is Zes dooden en twaalf gewonden ge- zoekt De ambtenaren-salarissen Een mededeeling van de regeering it* stoomboot Benoemingen Paten Minderbroeders Gereserveerde stemming De geheele marine neemt er aan deel Pastoor Wierdels Ridder in de Orde van Oranje Nassau De zwaargewonde in den trein Langs de lijn een revolver gevonden De postvliegtuigen Overeenstemming op alle punten Dragen voortaan vogelnamen is te Utrecht De Kruisbeeldenschennis De jeugdige daden opgespoord 3 L o te Ernstig ongeval bij de Italiasnsehe lucht manoeuvres ALKMAAR No. 433 Door plotseling wassend water verrast aan een liquidatie van de ekonomische krisis worden Barometerstand 9 uur vjn.: 752 achter* uit. Collectief contract in de Sigareninduetrie de van Naar het ..Hdbd." uit zeer betrouwbare bron verneemt, is in een eergisteren gehou den vergadering van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenaren zaken vanwege de regeering een mededee- ling gedaan met betrekking tot de salaris sen. Ais gevolg van deue mededeeling sullen de centrales der aangesloten ambtenarenor ganisaties in spoedvergaderingen bijeenko men. Verwacht wordt, dat de volgende week reeds een nieuwe vergadering van de Cen trale Commissie zal worden gehouden. >11 verlies van anderen rinser Ongerustheid over het lot van de „Naa- tilus". In hooger beroep 10 maanden geëischt LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 8.12. voorwaardelijke straf. Arrest 17 September. 4» behoefde gewezen te worden, en dertig jaren geschie denis zijn daar, om te bewijzen, dat de bovengenoemde feiten in werkelijkheid geen „kentering" teweeggebracht heb ben in dien zin, dat het socialismé-ln- de-practijk voor den katholiek toegan kelijker zou zijn geworden. „Het Volk" vervolgt verderop: vliegtuigen waren van Italië ge kocht na de Zuld-Ameiikavlucht van het es kader van Balbo. tusschen de werknemersbonden in de bereikt coliec- Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot Pastoor te Franeker Pater E. Stulemeijer; tot kapelaan te Gorinchem pater Th. P. Knots. Z. H. Exc. de Bisschop van ’s-Hertogen- bosch heeft benoemd tot pastoor te Nijmegen (Sint Franciscus) pater J. J. C. Hentsen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Pastoor te Amsterdam (H. An ton lus> Pater W. A. H. Hazebro?k; tot ka pelaan te Haarlem (H. Antonius) Pater J. W. M. Hunsche en Pater H. Kok; tot Kapelaan te Delft (H.H. MM> Pater G. Schimmel: tot kapelaan te Woerden Pater A. J Engels; tot Assistent te Amsterdam (H. Antonius) pater H. Randag. Z. H. Exc. de Bisschop van Roermond heeft tenoemd tot rector van de Sint Franciscus- kerk te Heerlen Pater P. C. Nlelen, tot Rec tor van het Pensionaat Jerusalem te Venray Pater Wlro Spruit Een nieuwe veronderstelling Naar uit toonaangevende kringen verno men wordt, stelt men alles in het werk, om zekerheid te kragen omtrent het lot van Sir Hubert Wilkins. Men is van meening, dat de bemanning van de „Nautilus” den onderzeeër verlaten heeft en pogingen doet, om van het ijs af door middel van een draagbaar radiostation de radioverbinding weer op te nemen. De onderzeeër zou zich onder het ijs bevinden Toestand verscherpt. Uit Barcelona wordt gemeld, dat de toe stand sedert Woensdagavond zich ver scherpt heeft. De syndicalisten werken met pamfletten op straat. Zij elschen het aftre den van den gouverneur en de onmiddelljjke vrijlating van de politieke gevangenen. Ieder gebruiker van onze Drie personen gedood en eif gewond, toen een Italiaansch vliegtuig omlaag stortte en tusschen toeschouwers terecht kwam. BUREAU: HOF Telefoon: Administratie Redactie No. S33 Naar uit San Juan Portorlco gemeld wordt, zouden tengevolge van een plotseling wassen van een rivier te Ponce twee hon derd personen verdronken zijn. Tal van hulzen en hutten van inboor lingen werden door het water meegesleurd. Tot nu toe werden tien lijken geborgen. een looze paniek, zooals meende te weten; is het van de onmacht van F.8.) en groote 1 De Zeereerw. Heer FJAM. Wierdels, pastoor van Naaldwijk, is door H. M. de Ko ningin benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Deze onderscheiding is hem gistermiddag met een toepasselijk woird van gelukwensch op de borst gespeld door den burgemeester, den heer Th. P. J. Eisen, tij dens het diner ter gelegenheid van de kerk- consecratie, waarbij ook Z. H. Exc. Mgr. J. D J. Aengenent aanzat. Het is natuurlijk niet deze „kente ring^ In het socialisme, welke Mgr. No lens bedoeld moet hebben: op wat der tig jaar geleden gebeurde, thans niet zoo uitdrukkelijk Weer een kerk in brand gestoken Een doode en een gewonde ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar f l— Voor buiten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger „Wat nu de aansporing van mgr. No lens betreft om thans eindelijk met de kentering van het socialisme rekening te houde«. zoo was hij zelf een veel te wjjs man om niet te beseffen, dat die raad ook van een kentering in het ka tholicisme uitging, evenals de beschou wingen in de encycliek. De heer Nolens was relativist genoeg om te weten, dat een gewijzigde verhouding tusschen twee lichamen zoo goed op kentering bU het eene als bij het andere kan duiden. De katholieke kentering lag reeds In klem vervat in Dr. Nolens' eigen aankontjte ging, dat voor de R. K. Staatspartij het oogenbllk zou aanbreken, waarop zij in „uiterste noodzaak” met de sociaal- democratie te zamen de regeering ter hand zou nemen. Deze aankondiging is later naar behooren verzwakt en er is ten slotte niet veel anders van overge bleven dan een dreigement om er de coalitiebroeders wat toeschietelijker mee te maken, zonder resultaat echter. Niet onwaarschijnlijk intusschen houdt de aansporing van mgr. Nolens op zijn ziek bed. om de kentering in het socialisme In het oog te houden en daarmee reke- kenlng te houden, een advies In om daarmee meer rekening te houden, dan met de engste partijpolitieke overwegin gen tot voordeel van het conservatisme tot dusver door de R.K. Staatspartij ge schied is. Wie zich herinnert, hoe de thans gestorvene bij zijn intrede in de Kamer als jong priester door onzen partijgenoot Van Kol geestdriftig ver welkomd werd als een element ter so ciale verjonging der katholieke partij en wat van die hoopvolle ve.wacbtin’cn terecht kwam, mede door de houding van het katholicisme jegens het socia lisme, die zai het ten minste verklaar baar vinden, indien de aangegeven be doeling tn de door mr. Aalberse over gebrachte woorden verscholen lag." „Het Volk" legt hier de woorden van gr. Nolens op >11 n wijze uit: wij wil- Op een golflengte van 600 meter nam een Noorsche zwakke signalen waar. De kapitein van de Noorsche kolenboot „Ingertre" heeft, naar het W. B uit Oslo meldt, aan het radlc^tatlon Bergen medege deeld. zwakke signalen te hebben gehoord, die het roepteeken van de Nautilus, W-S- E-A, vormden. De seinen werden opgevangen ter hoogte van Bell-Sunde op Spitsbergen om 2150 uur Woensdagavond. Er was ook tekst uitgezonden, maar het was niet moge- HJk geweest, woorden uit het gehoorde te vormen of ook maar de taal vast te stellen. Een en ander geschiedde op een golflengte van 600 meter. De directie van het radiostation Bergen deelde mede, dat Wilkins Inderdaad op 600 meter kon zenden; hij had echter nooit van die golflengte gebruik gemaakt bij zijn ver bindingen met Bergen of met Amerika. Men wist aan boord van den onderzeeër, dat me dedeelingen op deze lengte alleen op betrek- kelUk kleinen afstand konden worden opge vangen. Daar geen een radio-ontvangstation op Spitsbergen de seinen gehoord heeft, meende men te Bergen in twijfel te moeten trek ken, of de seinen Inderdaad wel door de „Nautilus” zijn uitgezonden. begrooting mag worden bedreigd, al is het maar uit de verte. Die veiligheid op de eerste plaats I Daartoe is nu onder het motto: een dracht maakt macht een nationale regeering in het leven geroepen, die zich' uitsluitend die taak heeft gesteld: zorgen voor de veiligheid van het pond. Dat is een landsbelang, een belang, dat boven de belangen der partijen en der standen uitgaat al tracht Labour ook, onder invloed van de Trade Unions (Vakvereenigingen), gedeeltelijk van deze nationale regeering een caricatuur te maken, door er een aanleiding tot nieuwe verdeeldheid in te zoeken. Is eenmaal dat groote, alles-beheer- schende doel bereikt heeft om een woord van Nelson te gebruiken iedere Engelschman zijn plicht gedaan, zooals Engeland van hem verwacht, dan eerst kan eigenlijke gedacht. Dan eerst zal Engeland de middelen moeten kiezen om ófwel zijn invoer te beperken ófwel zijn uitvoer te vergroo- ten. Dan eerst zal Europa iets van Albion te verwachten krijgen. Maar: Safety first! Eerst veiligheid. len daarop thans niet te veel nadruk leggen; het lijkt ons niet wenschelljk over Mgr. Nolens’ „politiek testament” een polemiek in het leven te roepen, welke de aandacht van de zeer voor name hoofdzaak zou kunnen afleiden. Alleen dit: wanneer men tegenover een kentering in het socialisme (het optreden van zekere socialisten in En geland en in Duitschland) een kentering in t katholicisme meent te mogen stel len, dan kan daarmede nooit bedoeld worden, dat de katholiek ook maar in het minst iets van zijn katholieke leer zou prijs geven; nooit ofte nimmer zal de katholieke leer zich met de socialis tische kunnen verstaan en in dien zin zal een katholiek ook nooit ofte nimmer socialist kunnen zijn. Een andere vraag is echter, of het socialisme niet een zoodanige kentering zal kunnen ondergaan, dat er in het waarachtige volksbelang een andere verstandhouding met de katholieken zal kunnen komen. Volgens mededeelingen van particuliere personen, die uit Barcelona te Madrid zijn aangekomen, hebben stakende arbeiders in de voorstad Sanz by Barcelona de kerk in brand gestoken. Te Barcelona zelf is het op talrijke plaatsen der stad tot schietpartijen gekomen tusschen stakende arbeiders en politie. Tot dusverre zouden twee personen zijn gedood en talrijke andere gewond. De telefoonverbindingen zijn nog steeds verbro ken. Drie dooden en eif gewonden Aan het slot van de groote parade der Italiaansche vliegtuigen voor den Konlng van Italië, waaraan 600 vliegtuigen deelnamen, heeft een ernstig ongeval plaats gevonden. Bij het vertrek van het eskader stortte het militaire vliegtuig C.R 20 naar beneden. De bestuurder trachtte tevergeefs het toestel nog op het vliegveld te doei; landen. Het toe stel vloog tweemaal tusschen de toeschou wers over den kop, waarbij een groot aantal personen tegen den grond werd geslagen. Drie personen werden direct gedood, drie anderen* bekwamen ernstige en acht perso nen, waaronder de bestuurder, verkregen lichte verwondingen. Bij een botsing tusschen twee watervlieg tuigen bij Rio de Janeiro werden ses per sonen gedood en twaalf gewond. Volgens de laatste berichten uit Santiago de Chile is de opstandige beweging thans overgeslagen op de geheele Chileensche oor- logsmarine Uitbreiding van den opstand De matrozenopstand Is overgeslagen op de groote marinehaven van het land, Talcalïua- no. De toestand is nog steeds ernstig. Te Santiago zijn alle zaken gesloten. Onderhandelingen te Antwerpen betref fende den uitvoer van Nederiandscte te len naar België. Na een sluitingstijd van 54 dagen werden gisteren de Duitsche beurzen weer geopend. Voor zoover bekend, was de stemming gis termorgen in beurskringen gereserveerd. Er werden slechts weinig opdrachten bij de banken gegeven. Men scheen in de eerste plaats de koersen te willen afwachten. „Safety first” Is een van de vele ge vleugelde woorden, waarmee de door snee Engelscjiman zijn daden pleegt te onderstrepen of te motiveeren en is* ook de beste typeering voor de politieke gebeurtenissen, die de laatste weken het Britsche Koninkrijk in opschudding hebben gebracht. „Veiligheid op de eerste plaats.” Zoolang die er is, kunnen de partijen rustig voortgaan, ieder op haar eigen weg, ieder met haar eigen politiek; maar komt de veiligheid in gevaar, dan is er maar één belang meer, waarvooi alle andere belangen wijken: moeder Engeland. Is daarvoor gezorgd, dan is er weer tijd om te praten. Het kan den buitenstaander dan ook vreemd aandoen, wanneer hij ziet hoe snel de situatie aan de overzijde van de Noordzee is veranderd. Daar regeerde een kabinet, dat zich zóó stevig voelde, dat het reeds aan zijn minister van buitenlandsche zaken toestond het pre sidium der ontwapeningsconferentie van bet volgend jaar te aanvaarden, en dat als een der eersten het Hoover-plan goedkeurde. Datzelfde kabinet nu is eensklaps ver dwenen; voelde zich eensklaps den grond onder de voeten wegzinken, om dat er een tekort van 120 millioen pond sterling was in zijn begrooting, welk bedrag niet meer bedroeg dan een acht ste deel van het heele Engelsche Staats budget. De leider van de socialisten Is voor „Judas” uitgemaakt, afgezet en weer opnieuw minister-president. Ra, ra, wat is dat? het Blum bewijs van de onmacht socialisme om te regeeren, zooals .Temps” dacht te constateeren; is Onlangs is gemeld dat onder de gemeen ten Geleen en Munstergeleen langs den openbaren weg staande kruisbeelden wer den vernield, tot groote ergernis der be volking. Het is de politie gelukt de daders op te sporen Het zijn drie nlet-kathoUeke knapen van 1314 jaar oud, die nog allen de school bezoeken. Het onderzoek der politie langs de spoor lijn ArnhemUtrecht in verband met het vinden van een zwaargewonde in den D- trein uit Utrecht, van wien wij melding maakten en die later is overleden, heeft tot resultaat gehad, dat langs de Ijjn nabij Maam is revolver is gevonden. Het onder zoek wordt voortgezet. „Met deze woorden bewoog Dr. No lens zich geheel in de lijn van de re cente pauselijke encycliek „Quadrage- slmo Anno”, een zendbrief, waarvoor hd jegens denzelfden bezoeker groote be wondering uitte. Ook in deze encycliek wordt van een merkwaardige kentering in het socialis me gerept, een kentering in de richting van verwijdering van het antl-gods- dienstig standpunt van het socialisme en ook de zendbrief adviseert den ka tholieken om die kentering in het oog te houden en daarmee rekening te Dat er in bet socialisme een kente ring is in de richting van verwijdering van het anti-godsdienstig standpunt wordt door ons niet betwist. Alleen dient, der waarheid getrouw, te worden medegedeeld, dat althans in het Ne derlandsche socialisme <|ie kentering reeds minstens dertig jaar geleden in trad. Reeds in 1901 waren onder de Ka- pT^reanriidaten van de 8.DA.P voor de allerbeste districten twee predikanten en de eene van hen, onze betreurde Hugenholtz, werd gekozen, nadat hij in tal van plaatsen in stampvolle verga deringen was cpgetreden met een rede over het onderwerp: godsdienst en so cialisme. Van even zoo lang dateert ook ons christen-socialistlsch weekblad „De Blijde Wereld” en de aanhangers van deze groep zijn in ons midden steeds als volwaardige socialisten beschouwd. Ongetwijfeld heeft ook de katholieke kerk en de katholieke partij dat van stonde aan Jn de gaten” gehouden en er ten volle rekening mede gehouden.” Volgens een te Oslo uit Longy eartown (Spitsbergen) ontvangen bericht, heeft de reederü van het Noorsche kolenvaartuig .Jngertre dat aldaar is blnnengeloopen, medegedeeld, dat de „Ingertre” op 1 Sep tember om 2150 uur signalen heeft opgevan gen, welke zij niet konden ontcijferen en die waarschijnlijk van de .Nautilus" afkomstig zjjn. Zes Noorsche radiostations, waaronder een op Spitsbergen en een op het Beren- elland hebben opdracht met de .Nautilus” verbinding te zoeken. De .Nautilus" kan 96 uur onder water blijven. De openbare meening in Noorwegen over het lot van den onderzeeëer zeer on gerust, doch de bekende Noorsche geleerde Heiland Hansen. professor in de Oceano grafie en deskundige op radiogebied bij onderzeebooten, heeft verklaard, dat er geen blzondere reden is om zich over het lot van de .Nautilus” ongerust te maken. Het „Hdbd meldt nader: Eergisteren werkgevers- en sigaren-industrie overeenstemming over den tijdsduur van het nieuwe tief contract. Zooals men weet, liep het oude contract op 31 Mei j.l. af en zijn er sindsdien over verschillende wijzigingen onderhandelingen gevoerd. Hierover was men het vroeger reeds eens geworden, behoudens over den tijdsduur van het nieuwe contract. Eergisteren is nu besloten, dat het loopen zal tot en met 31 Mei 1933. Alle partijen hebben zich hiermede vereenlgd, behalve de Federatie, welke nog een besluit moe nemen. Op zijn sterfbed heeft Mgr. Nolens tot zijn boezemvriend Aalberse ge sproken: ,^r Is een merkwaardige kentering in het socialisme gaande; houdt dat in de gaten en houdt daar rekening mee.” Men zoude Nolens zélf moeten zijn om den diepen zin van deze zoo een voudige, maar voor een lange toekomst allerbelangrijkste woorden volkomen te kennen, maar ook degene, die niet vreemdeling is in het politieke Jeruza lem, begrijpt, waarop de stervende staatsman hier doelde en in hoeverre men in die woorden de aanwijzing van een politieke gedragslijn mag en moet zien. Mgr. Nolens heeft het is ons be kend met groote belangstelling en, we mogen wel zeggen, met groote be wondering gezien, hoe het socialisme d.w.z. in zijn voornaamste leiders in Engeland en Duitschland manmoedig vele oude propaganda-leuzen liet varen, daartoe gedwongen door den onont- koomlijken., nood der tijden, hoe het socialisme zichzelf ten deele edelmoedig opofferde om het volk, zooveel mogelijk van den ondergang te redden. jDat heeft den ouden staatsman goed gedaan en het moet voor hem een lich tend verschijnsel zijn geweest in deze donkere tijden. Jlet Volk” van gisterenavond wijdt aan de voor de historie uitgesproken woorden van Mgr. Nolens op zijn sterf bed een voor het grootste deel zeer sympathiek gesteld artikel, waaraan wij o.a. ontleenen: f Levenilanae geheele onxeecblktheid tot werken door f *JCft vlj een ongeval met f OEfl bil varliaa aan aan hand f 4OE bil aar lies aan een f Efl «ro breuk ann I uUUU. aerliea aan belde armen, belde beenen of beide oogen •»»U. doodeliiken afloop AOU.” een voet ot «en oop I I ZO.- duim of wliavlnaet been of erm Voor de .Nautilus” van Bergen vertrok heeft Wilkins aan prof. Hansen gezegd, dat hy, als de omstandigheden het toelieten, een poging zou doen om onder het ijs te duiken, maar dat hij zich stellig niet zoo ver zou wagen, dat de terugkeer naar open water moeilijk zou worden. Ook heeft Wil kins er toen op gewezen, dat hij tijdens deze pogingen misschien gedurende een paar weken niet in staat zou zijn zijn radiogra fische verbinding te onderhouden en dat men dus geen hulpexpeditie moest uitzen den (ndien de verbinding met de .Nautilus" gedurende eenigen tijd zou zlfn verbroken. Op het oogenbllk dat Wilkins zich ge reed maakte om met de „Nautilus” onder het Ijs te duiken, zond hij nog het volgend radiogram aan de Londensche .News -Chro nicle": „WIJ varen verder door gebroken Ijsvel- deh. De bemanning op den uitkjjk naar vast ijs, dat ons in de gelegenheid moet stellen, ons voornaamste plan, waar voor wij zooveel duizend mijlen vol gevaar hebben afgelegd, ten uttvoer te brengen. de poging om onder het pakijs te duiken om de Ijsboren te probeeren. Dit zal een bui tengewoon gewaagde onderneming zijn, om dat wij gehandicapt zijn door de averij aan de dink-inrichtlng.” Lady Wilkins, die te Londen vertoeft, verklaarde in een interview, dat zij zich niet al te ongerust maakt over het uit- bljjven van de redio-verbinding. Zij neemt aan, dat de .Nautilus" zich thans onder het 8s bevtodt en dat het verbreken van de ver binding daarvan het gevolg is. Verder meldt het Londensche blad, dat ook Duitsche en Russische stations al het mogelijke doen om draadlooze verbinding met de Nautilus te krijgen. Herhaaldelijk is door het publiek wensch te kennen gegeven, in plaats de moeilijk te onthouden registratieteekens de postvliegtuigen van de Amsterdam Batavia-Hjn namen te geven, bijv, die van vogels. De directie der K. L. M. heeft besloten aan dezen wensch gevolg te geven en heeft haar vliegtuigen als volgt gedoopt: 5 Fokker F VHb vliegtuigen heeten voortaan Zwaluw (PJI.A.E.Z.), Reiger (P.H. A.G.R.). Raaf (P.H.A.F.R.), Specht (PH.A i Ooievaar (P.H.A.F.O.) en de 5 Fokker FXII-vliegtuigen waarmede met ingang van 1 October om en om met de F Vllb-vllegtuigen de weekdienst op en van Batavia zal worden uitgevoerd. Leeuwerik (P.HAF.LI, UU (P.H.AFU.) Valk <P.H A.F.V.), Duif (P.H.A.I.D.), en Ekster (P.H. A.I.E terwijl het Fokker F IX-viiegtulg dat als reserve op de Indlë-route zal die nen, Adelaar (P.H.-A.G.A.) is gedoopt Gisteren, 3 September, is het eerste vlieg tuig dat zijn naam op den romp draagt, van Schiphol vertrokken, terwijl heden van Ba tavia de Raaf zal vertrekken. De mededeelingen in de pers sullen voortaan uitsluitend de vogelnamen der vliegtuigen bevatten. Boven de marinehaven in de nabijheid van Rio de Janeiro kwamen twee water vliegtuigen met elkaar in botsing met het gevolg, dat beide toestellen naar beneden stortten. Zes personen werden gedood en 12 wond. Beide Is Léon een het de het een nieuwe onteerende capitulatie van het socialistisch beginsel ter ver dediging van het kapitalisme, zooals de „Humanité” oordeelt; is het de front verandering tegen het Europeesche vas teland, die het „Berliner Tageblatt” vreesde? Is het überhaupt wel een po litieke krisis, die zich in het paleis van den koning en in Downingstreet heeft af gespeeld? Of was dat alles slechts een verschijnsel, een symptoom van een krisis, die dieper ligt, die meer de wortels raakte van het volksleven, die de veiligheid in gevaar bracht de veiligheid zelf? Dit laatste is inderdaad het geval. De eigenlijke oorzaak van de politieke krisis ligt dieper veel dieper, dan in een niet-sluitende begrooting. Zij ligt in den ekonomlschen toestand van het land en staat ten nauwste in verband met de ekonomische krisis van de heele wereld. Engeland is een land, dat leven moet van zijn invoer of van zijn uitvoer, zooals men wil. Zijn grondstoffen en levensmiddelen moet het Invoeren en betalen met den uitvoer van zijn in dustrieproducten of met de rente van zijn in het buitenland uitgezette kapi talen. Bij de geweldige daling nu van de prijzen, juist van grondstoffen en landbouwproducten, is het onmiddellijke gevolg een fatale vermindering van de koopkracht in die landen, die grond stoffen en levensmiddelen moeten leve ren, en voor het mindere, dat zij er voor krijgen, Engelands industrieproducten koopen moeten. Een fatale achteruit gang dus van den Engelschen uitvoer d.wz. van de Engelsche industrie, die in haar geheel voor een derde en in som mige bedrijven zelfs voor de helft of twee-derden leeft van den uitvoer. Die bedrijven gaan achteruit beta len minder belasting en ontslaan veel werklieden, die op hun beurt de Staats kas weer belasten als werkloozen. Het gaat er dus om den Engelschen uitvoer weer op peil te brengen en daarvoor is allereerst noodig een basis van veiligheid in de handels-operaties dat is: een stabiele munteenheid, dat is: de stevigheid van het pond sterling, dat door geen tekorten in de Staats- Gistermiddag omstreeks drie uur heeft op den Zuiderzeeechen straatweg nabij Olde- broek een ernstig auto-ongeluk plaats ge had. Een personenauto, komende uit de rich ting Elburg, geraakte op een gegeven oogen bllk, doordat de bestuurder blijkbaar de macht over het stuur kwijt raakte tusschen de tramrails en slingerde daarna dwars over den straatweg tegen een paal van de elec- trlsche geleiding. De paal brak af. De auto sloeg daarna over den kop, waardoor de bel de inzittenden uit den wagen werden ge slingerd. De belde heeren kwamen in een langs den weg loopende sloot terecht. Toen zij op het droge waren gebracht bleek een der inzittenden, de heer F. van Gils, archi tect te Rotterdam reeds te zijn overleden. De tweede inzittende, de architect Bulzlng, uit Ridderkerk, kreeg een wonde aan het hoofd. HU klaagde over pijn in de borst. De gewonde werd per auto naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht. Het lijk van den heer v. Gils, die onge huwd was, is naar het lijkenhuis op de be graafplaats te Oldebroek vervoerd. De auto is geheel vernield. Voor het Gerechtshof te Amsterdam dien de gisteren in hooger beroep de zaak tegen een 48-jarlgen electro-technlcus uit Lelden, die door de Haarlemsche Rechtbank we gens poging tot doodslag op zijn vrouw was veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee Jaar met aftrek van de voorloopige hechtenis. De man had op 7 Januari jJ. zijn vrouw, die hem verlaten had, opgezocht te Bloe- mendaal. Hl) had haar 's avonds in de na bijheid van haai* woning opgewacht, in een gesprek, dat volgde wond de man zich zeer op. daar de vrouw weigerde de echte lijke woning weer te betrekken. De man trok een mes en bracht zijn vrouw een aantal steken toe, zjj werd echter niet ernstig ge troffen. Verdachte was in hooger beroep gekomen, omdat hij niet de bedoeling had gehad, zijn vrouw te dooden of te verwonden. Verd. herinnerde zich slechts zeer vaag wat er dien avond was gebeurd. De vrouw, als getuige gehoord, zelde dat de man haar nooit had bedreigd, ook dien avond niet. Zij verklaarde dat zij na afloop van deze zaak weer bij hem wilde komen. De procureur-generaa! Mr. Bauduln wees er in zlfn requisitoir op, dat ook de vrouw niet vrij van schuld was. zij toch had haar man en kinderen verlaten. Nu er weer een verzoening is tot stand gekomen, wil spr. een aanmerkelijk lagere straf elschen. Mr Bauduln requireerde vernietiging van het Haarlemsche vonnis en verd.'s veroordeeltng tot tien maanden gevangenisstraf met af trek der voorloopige hechtenis (vanaf 10 Jan.) De verdediger Mr. Fokker, achtte den op- zet tot doodslag of mishandeling niet aan wezig. Verd. was onder invloed van ster ken drank. PI. drong aan op vrijspraak subs, hoopte hü, dat het Hof het requisi toir zou volgen, meer suba. vroeg pl. een ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels L25: elke regel meer/ «AS RECLAME per regel «-75 v»®» de eerste pagina; voer de overige 0.50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” bij vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer f 0.1Ï

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1