PROVINCIAAL NIEUWS GRAFT KROMMENIE WORMER BOVENKARSPEL EGMOND-BINNEN DE RIJP ’T VELD ENKHUIZEN DEN HELDER ZIJPE MEDEMBLIK KOEDIJK ANNA PAULOWNA HARENKARSPEL WARMENHUIZEN SCHAGEN RAADSO VERZICHT HEEMSKERK EGMOND AAN ZEE HOORN BERKHOUT URSEM HEILOO WESTWOUD 4 A de optocht niet groot en uitge- van d. Bom. nummers Arte Vlaar en Elisabeth Tegen alle Groen kohieren Cuiri De fanfare „Eensgezindheid” zal Zondag 6 September, des middags om 3 uur, een concert geven in de muziektent. Besmettelijke ziekte In de afgeloopen week is in deze gemeente 1 geval van para- typhus (typheuze vorm» voorgevallen. ners is er om kwart voor 7 unmunie te gaan. De trein ■ne te 9.37 uur uit Wor- kids te 20.19 uit Utrecht. We Ruyter en Groot rijdt xluten voor 9 van de Oos- Anna i en vereenl- een welke «e- Wethoudersbenoeming In de gehouden raadzitting werd tot wethouder herkozen: Jac. Blaauw (PI. Belang) en gekozen J. C. Helnis (R.K.). .^een zetel Personalia houden examen Nederlandscben heer C. van Beek, alhier, het poiittediptoma met aanteekening. Dienstjubileum Bij gelegenheid van het 40-Jarig dlenstjubileum van den h?er Th. Bos aan de Vereenigde Blikfabrieken alhier werd hem des morgens met een toepasse lijk woord van den heer Usselstejjn de tra- ditioneele gouden ketting overhandigd. Van zfjn collega’s mocht hij een keurig stel overgordijnen in ontvangst nemen en door vroegere medearbeiders werd hem een bloemenhulde gebracht. Deze dag is voor den jubilaris een onvergefelijke geworden. Naar Utrecht De congrescommissie ver te wonen, om teleurstelling te lederen wed- 3ti verbonden zijn. „Kunst en Vriendschap” De R. K. Har- monievereeniging „Kunst en Vriendschap’ alhier, heeft, naar wij vernemen, ingeschre ven voor den wedstrijd, welke het volgende jaar wordt gehouden in het Concertgebouw te Amsterdam. De vereeniging komt daar uit In de afd. Uitmuntendheid. Wethouders Tot eerste-wethouder eri loco-burgemeester is aangewezen de neer Jb. Braakman (R.K.) en tot tweede-wethouder de heer Js. Boon (R.K J. De winkelsluiting As. Vrijdagavond zullen de beide mlddenstandsvereenigingen, ten einde de winkelsluitingswet te bespreken vergaderen. Reeds is aan B. en W. geadvi seerd op dezelfde wijze door te gaan. O R. K. Mulo Het nieuwe schooljaar is begonnen met 105 leerlingen. De ruimte was bezet doch toestemming werd verkregen om tijdelijk een klas boven op een der kamers te huisvesten. Schouw Het Waterschap de Oninge- polderde Landen zal Dinsdag 33 September schouw voeren. Belanghebbenden worden er deze maal uitdrukkelijk op gewezen, dat het heinsel op bermen langs wegen in geen geval drie weken mag blijven liggen, en In elk geval bij den herschouw op 6 Octo ber moet verwijderd zijn. Wethoudersbenoeming In de gehouden raadzitting werden tot wethouders gekozen: Ds. P Keunlng (B.D_A_P.) en W. Besse. <PL Belang). Voetbal Zondag aa. wordt de finale voor den ..Rood-Wlt'-beker gespeeld, n.1. Rood-Wlt tegen het sterke St. George I van Spierdijk. Rood-Witten, Zondag as. allen goed aan gepakt. zoodat een spannende wedstrijd te zien wordt gegeven. Deze wedstrijd staat onder leiding van den heer J. de Goede van Egmond-Blnnen. De aanvang van den wedstrijd is-gesteld te half 3 (o. t). Dus Zondag a-s. allen, op naar het ,Rood- WlV-terreln om dezen laatsten bekerwed strijd te rien. behaalde de poll tiediploma Biddag De jaarliiksche Biddag, die voor onze parochie is bepaald op den 12en Zondag na Pinksteren, doch toen wegens de Pastoors-wisseling niet kon daargaan, zal nu gehouden worden op Zondag 13 September. Na eenige bespreking wordt het reglement vastgestéld, waarna de raad in comité gaat. Bij het te Amsterdam ge- vanwege den Algsmeenen Politiebond behaalde de Flinke animo Men deelt ons mede, dat uit deze parochie ruim een zestigtal perso nen zal deelnemen aan het Zondag as te houden congres te Utrecht. Zeker een flink getal. WU herinneren er aan, dat in verband hiermede de vroegmis op Zondag as. een half uur is vervroegd en nu aanvangt om zeven uur. wethouder De Muylwijk als afge- Heemskerker Spaarbank Maandag 7 September ax des avonds acht uur zal in het R.K. Vereenigingsgebouw alhier een ver gadering plaats vinden van oud-spaarders der Heemskerksche Spaarbank, met mede werking van Notaris Bremmer uit Beverwijk. Op deze bijeenkomst zal getracht worden, een regeling te treffen ten aanzien van de nog in bezit zijnde gelden eter bank, zoomede van de overige bezittingen. Verwacht wordt dat alle leden aanwezig zullen zijn, gezien de groote belangrijkheid deter vergadering. Waarschuwing De burgemeester der ge meente Krommenie, in aanmerking nemen de dat krachtens de Woningwet, en in het belang eener stelselmatige bebouwing de vaststelling wordt voorbereid van een be stemmingsplan van gronden bulten het uit breidingsplan der gemeente vallende, welk plan ter secretarie der gemeente voor een ieder ter Inzage is gelegd tot en met 14 Sep tember as., maakt bekefid, dat de gronden langs de Nauemasche Vaart in het oostelijk gedeelte van den Taandijk worden bestemd voor Industrieterrein, die langs Uitweg. Taandijk (westelijk gedeelte) en Kromme- niedjjk (zuidzijde van den dorpsweg» voor landbouwdoeleinden, dwz. voor woningen of .hotsteden op onderlingen afstand van 150 M. minimum, waarbij 1 H.A. terrein is gelegen en die langs Krommeniedijk (noord zijde van den weg) voor den bouw van en kele of dubbele ééngezinswoningen met een maximum gevelbreedte van 00 pot van de roolijn, waarschuwt belanghebbenden grond te koopen voor bebouwing in strijd met bo venstaand plan, wijl hangende de beslissin” daarover geen bouwvergunning meer wordt verleend en natuurlijk ook niet wanneer het olan zal zijn vastgesteld Aal grijpen ouder: le prijs Afscheid directeur der Zeevaartschool Dinsdagmiddag heeft de heer drs. T. C. van Mlerlo, directeur van de Zeevaart school te Den Helder, die benoemd is tot directeur van de Kweekschool voor Machi nisten te Amsterdam, afscheid van de Hel- dersche school genomen. De loco-burgemeester, Zwart en de heer Van N vaardigde van de Ver. van Seheepvaartwerk- tuigkundigen, en andere sprekers, huldigden In tegenwoordigheid van leeraren en leer lingen de verdiensten van den scheldenden directeur, terwijl daarna gelegenheid werd gegeven om in de directeurskamer persoon lijk afscheid van den heer Van Mlerlo te nemen. uitstek was. Aan de verschillende werd flink deelgenomen en menige strijd viel te aanschouwen. De prijzen werden behaald als volgt: Dames 3 been zakloopen: le pr. T. Schuts en J. KleU; 2e pr. D. Schmidt en A. Bler- haalder; 3e pr. A, Vriend en A. Lakeman; 4e pr. R Mus en C. van Diepen; 5e pr. A. van Diepen en B. Pietersma. Vaatjesrijden. dames: le pr. E. Oostveen; 2e pr. A. Vriend; 3e pr. A. Bregman; 4e pr. B. Worm; 5e pr. G. Kommer; 6e pr. 8. Dou- ma. Tonkruipen, jongens 14—18 jaar: le pr. C. Roele; 3e pr. K. v. d. Velde; 3e pr. 8. Vriend. 4e pr. J. Droyt. Blaastrappen voor ouderen: le pé. J. Da ke man; 2e pr. W. Lots; 3e pr.-J. Beuling; 4e pr. N. Koppee; 5e pr. K. Bobeldijk; 6e pr. K. Vet. Hierna nog stoelendans, dames: le prijs mej. Mlddelveld: 2e pr. mej. E. van Oost- veen; 3e pr. mej. Pool—Dekker; 4e pr. K. Kooger. Verder had men op het terrein, het echte oude katknuppelen. Dat was iets, wat goed in den smaak viel en waaraan velen deel namen. Hierna volgde bet avondfeest met verlo ting in „de Ridder 8t Joris". De voorsitter, de heer Joh. Stapel, opende dezen avond met een hartelijk woord van welkom aan de aanwezigen, heette tevens het Noordholl. Tooneelgezelschap uit Alkmaar welkom en hoopte, dat men dezen avond volop zou ge nieten. Er werd ten gehoore gebracht le. ..De Hond”; 3. „Hotelratten" en 3e. .Een lastig geval.” De Inzet viel niet erg mee, de rollen zaten er niet vlot in en werd zoodoende geen vlug spel gegeven. Het 2e en 3e stuk ging beter. Vooral bet laatste bracht de lachspieren wel in beweging. Iets luider was voor het publiek wel zoo aange naam geweest. Voor muziek was in de zaal aanwetig: piano en harmonica de hr. Mau- rits Loppes. Cardoso, viool: de heer O. van Maris Uit Hoorn; trombone de heer A. Doesburg; slagwerk: D. v. d. Horst, allen uit Amsterdam Den» muatek verhoogde de feeststemming Na .afloop bracht de voorzitter dank aan het N.-Holl. Tooneelgezelschap voor bet gebodene tevens aan den heer W. Loots voer het afstaan van liet land, aan het fanfa recorps voor het middagconcert en aan bet muziekgezelschap voor het avondconcert. Spreker ultte zijn voldoening over bet welslagen der feestelijkheden. Vergunning Drankwet Door B. en W. dezer gemeente is aan den heer J. Modder alhier vergunning verleend voor den verkoop van sterken drank in het klein in de gelag kamer en de achterzaal van het perceel, ge legen aan den Schagerweg te Schagerbrug en plaatselijk gemerkt E 49. Paardenkeuring Voor de as. verloting \an de Harddraverijvereeniging „Pri.is Hen drik”. Betuigde paarden: 1ste prijs f 25.00 A. Schagen. Aartswoud; 2de prijs f 15.00 C. Neefjes, Hauwert; 3de prijs f 10.00 K. Ham, Schelllnkhout4de prijs f 5.00 M. Schouten, Weere. Bestuurspryzen: C Ros, Lambertschaag. J. Broers, Benningbroek. 2 S-jarige paarden niet aanwezig. 1%-jarige paarden. 1ste prijs: f 10.00 -J. Schouten, Blokker. 2de prijs f 5.00, C. K. Buis, Ursem. Veulens: 1ste prijs f 10.00, H. Wessel, SÜ- becaropel. Aangekocht zijn 7 stuks voor de verloting waaronder een prachtspen paarden van den heer S. Koo.nen te Aartswoud. H. Mis bil voorkomen. Voor de d gelegenheid te ko vertrekt 's moiL merveer fen 's avq De autobus van des morgens 5 mi testll. Denkt om de congresinsignes. Gemeenteraad. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom, den wensch uitsprekende, dat op aangename en prettige wijze mag worden vergaderd. Na beéedtglng der raadsleden was aan de orde de benoeming van de wethouders. De heer Jb. Visser werd benoemd met 5 tegen 2 stemmen op den heer P. Hart, en de heer W. Visser met 4 tegen 3 stemmen op den heer P. Hart. De voorzitter wenschte de wethouders ge luk en zegt dat de afgeloopen zittingspe riode zich heeft doen kennen door een goede samenwerking en sprak den wensch uit, dat de prettige verhouding ook in den komen den zlttingstijd zal blijven bestaan. De voorzitter deelde mede, dat meente-secretaris 12K voor jongens van 16 jaar. lej>rijs F. Groot, 2e prijs J. Groot, 3e piijs J. de Ruij ter, 4e prijs B. Haasnoot, 5e prijs H. Houtwlpper, 6e prijs A. Meljland. voor meisjes van 16 jaar en Joh. Slinger, 2e prijs A. Beentjes, 3e prijs A. Root, 4e prijs M. Die- meer, 5e prijs 8. Des namiddags werd de groote interna tionale harddraverij met handicap gehou den aan de Marquettelaan, met als han dicapper G. Hannema Van de 28 ingeschreven paarden waren 23 uitgekomen. Vooral de beslissende omloopen werden met spanning gevolgd. Te ruim 6 uur was de zeer zeker mooie kamp beslist en was de eerste prijs, bestaande uit 300 en een mooien zilveren beker, aangeboden door de N.V. Amstel Brouwerij, gewonnen door Eulogi, eigenaar P. J. de Roo, Groningen, belijder H. Mensinga. Tweede prUs, 150.—. Miss Zelda Peter, eigenaar S. v. d. Oord, Haarlemmermeer, berijder eigenaar. Derde prijs 50.Oplooper, eigenaar C. Vergouw. Castricum, berijder KI. Groot. Vierde prijs 25.werd tijdens de harddraverij verhoogd tot 45 ew werd In 3 maal f 15 verdeeld voor de volgende me dedingende paarden- Janet Halvester, eigenaar H. Taams. Amsterdam, berijder J. Vergaü; Catrina Spier, eigenaar K. Hart, Medemblik, berijder G. Hart. Sallij Har vester, eigenaar W. Vessies, Beverwijk, be rijder J. Leeuwen Jr. OnmiddellUk na het einde begaf men zich naar het raadhuis, waar de uitreiking der prijzen plaats vond door burgemeester Vreugde. Door hem werd hulde gebracht aan den eersten-prljs-winnaar en dank gebraeht aan de commissie uit Beverwijk en de hee- ren G. Hannema en D. de Koning voor de betoonde medewerking en voorts aan het bestuur der harddraverijvereeniging eu al len, die hebben medegewerkt tot welslagen dezer zoo mooie sport. De heer Bergfeldt, voorzitter der hard draverijvereeniging, sloot zich bij het ge sprokene door den burgemeester aan. Er heerschte op het feestterrein den ge- heelen avond een gezellige drukte. Het raadhuis was beide avonden schit terend verlicht, hetgeen tegen den donke ren hemel mooi tot zijn recht kwam. De afgeloopen feesten kunnen als wel geslaagd worden beschouwd. Gemeenteraad Een openbare vergade ring van den Raad dezer gemeente werd op Dinsdag gehouden. Precies drie uur opende de burgemeester Lovink de vergadering, en heette de nieuwe leden welkom. Daarna volgde de installatie der raads leden. De voorzitter hoopte dat den leden allen de kracht en de wijsheid' mogen werden ge schonken om met veei vrucht en tot eigen voldoening in het belaqg der gemeente werk zaam te kunnan zijn. Nu volgde de benoeming der wethouders. In de vacature Stammes werd gekozen de Burg. Stand Geboren: Geertruida. d. van Johannes Boekel en Geertje Karsten. Klaartje, d. van Hein van Westerop en Aal tje Moras. Johanna Maria, d. van Simon Groen en Maria Molenaar Mana Catha rina, d. van Everardu^ Tesselaar en Elisa beth Catharina Groot. Catharina Eva, d. van Gerardus Tesselaar en Elisabeth Petro- nella Quaz. Simon Martlnus, z. van Johan- fies Jaspers en Cornelia Bruin. Theodorus Cornells, z. van Cornells Kramer en Catha rina Bruin. Ondertrouwd: Cornelia Glas. Overleden: Klaas KI ij broek, 74 jaar, we duwnaar van Neeltje Kraakman. Jan Slik ker. 80 jaar. weduwnaar van Grietje Schuit. Cornells Hoogebootn, 72 jaar. weduwnaar van Marijtje Laan. Gerrit Klübroek, 64 jaar, echtgenoot van Marijtje Mak. Personalia Bij het te Amsterdam ge houden examen vanwege den Algemeenen Nederlandscben Politiebond heer J. Bakker, alhier, het met aanteekening - Koninginnefeesten Donderdag werden de Konlnglnnefeesten voortgeset. Te 9 uur voormiddag werd ingezet met een historische optocht, welke, voorafge gaan door het fanfarecorps ,J3t CaecUla”, een rondgang door het dorpsgedeelte maakte. Hoewel de optocht niet groot en uitge breid was. waren toch mooie voorstellingen te bewonderen. De jury, bestaande uit burgemeester Vreugde en de heeren J. C. de Wilde en J. Tromp, kende de volgende prijzen toe aan: Chineesche wagen, Jeanne d’ Are, Ti- roler kinderen, de Vier Jaargetijden, Zo mer 1931, Boer en Boerin, Boot met kin- deren, Tiroler meisje. De verdere uitslagen waren: Hhardloopen VeiUngomzet Aan de veiling werd ver handeld resp. in Aug. 1931 en Aug. 1930: Aardappelen 367.500 K.G., 417.675 K.G.: zll- verulen 36.235 K.G., 47.100 KG.,- gewone uien 104.800 K.G.. 76 900 K.G.; gele nep 127.050 K.G., 166.200 K.G.; roode kool 20,700 KG.. 83.600 KG.; gele kool 750 K.G., 50,600 K.G.; slaboonen 11,050 K.G., 10.550 K.G.; bloemkool 2,330 stuks, 120 stuks; witte kool 63.650 K.G., 91.400 K.G.; bleten 2,350 K.G 1,200 K.G.; snljboonen 120 K.G., 32 K.Q.; wortelen 485 bos, bos; tomaten K.G., 3A36 K.G. De omzet bedroeg in Aug. 1931 f 40.979.15 tegen f 35.850.71 in Aug. 1930. Ook hier hetzelfde geval. Dit zijn slechts voorbeelden uit den naas ten otntrek. In Maastricht hebben de R.Kj aan de 8.DA.P aangeboden. In Nijmegen idem, daar is eveneens een plaats aan de SDAP. afgestaan. Het is niet ondienstig om hier nog even te verklaren waarom de katholieke raads leden bij de stemmingen voor diverse com> missiën hun stem blanco uitbrachten. Dit is geschied bij wijze van protest tegen de ondervonden behandeling, hoewel wij daai- aan wel gewend waren. Wij wenschen gelijke rechten en vragen geen gunsten. Niet al leen de personen voor het wethouderschap waren reeds aangenomen, ook degenen die In de commissies moesten was reeds kant en klaar gemaakt. Men had niet verwacht dat de Katholieken echter zouden bedan ken. Toen zulks geschiedde brak de film af, vandaar die talrijke stemmingen. Wat de eigenlijke wethoudersverkiezlng zelf betreft) de heeren schenen elkander nog maar heel weinig te vertrouwen. Waarom toch zou an ders de heer Blaauboer, die gekozen was in de eerste vacature, aanvankelijk zijn be noeming in beraad gehouden hebben, terwijl hij na de verkiezing van den heer de Vries, zijn benoeming aannam. Men heeft den heer Schoorl eenigszins schadeloos willen stellen voor de bittere pil welke hij te slikken heen gekregen door hem te benoemen in de com missie voor den muziektuin en als plaats vervanger in die voor den vleeschkeurings- dienst. Ongeveer anderhalf jaar geleden heeft men hem noodgedwongen als lid daar in benoemd omdat de Burgemeester bedankt had. terwijl tot uiting is gekomen das hij in de commissie geen persona grata was. De Raad is dan maar afgestapt van de dotkerskwestie. ZIJ behoorde dan ook. tot den ouden Raad, waar het vorige college, vooral wethouder Leguit zooals gebleken is. de zaak zonderling heeft afgewikkeld. Ook is ko men vast te staan, dat het vorig college den laatsten wensch van den ouden Raad nl bemiddelend op te treden absoluut genegeerd heeft. Zoolang echter de vrije artsenkeuze niet is geregeld, blijft oX de dokterskwestie bestaan. Een droeve nalatenschap! Wat de heer van Nuland aanroerde bij de rondvraag over een aanranding welke in het Raadhuis heeft plaats gehad door een der beambten, was ons reeds bekend. Het is al reeds een publiek geheim. Wij zijn benieuwd te vernemen hoe het college daarover te spreken is en wat hun oordeel daarover is aan den Raad. Wjj als burgers mogen toch verwachten dat de toegang tot het Raadhuis onbelem merd kan geschieden en de Raadsleden zelf hebben toch op de eerste plaats recht en mogen toch eischen dat het hoofd der Ge meente hierbij optreedt met strikte recht vaardigheid, zonder aanzien des peraoons. De zaak is te ernstig. De voorzitter zat blijkbaar met het geval, althans hij zweeg in alle talen. Wjj zullen ons oordeel echter opschorten, tot de Bur gemeester heeft gesproken. Was het al iets bijzonders dat een sociaal-democraat de eed aflegde, waarvoor wjj mtusschen alle respect hebben, dat een nieuw lid al in de eerste zitting het woord vraagt gebeurt ook niet allen dag. De eerste indruk echter van den heer v. Orsel was een goede. Kalm en bezadigd bracht hij naar voren wat hij te zeggen had, al was hij dan ook niet gelukkig in de keuze van zijn onderwerp. Wjj toch meenen dat ie mand eerst eens een jaar arbeid moet pres- teeren, vooraleer men den eisch stelt van va- cantie. Ook de heer Bakker die pleitte voor vergoeding was niet geheel juist. Ieder die een betrekking aanneemt moet zich zelf daarvoor bekwamen. Een onderwijzer bijv, brengt toch ook niet den tijd en koeten van zijn studie in rekening, wanneer hij een be trekking aanvaardt. Voor heden mogen wij met bovenstaand volstaan. De Katholieken intusschen weten voor den zooveelsten keer dat alleen hun een heid hen op den langen duur sterk zal ma ken en mogen ook hun ten slotte de oogen opengaan die maar steeds blijven aanloo- pen achter hen in de sociale organisaties die hen ook nu weer hebben beschouwd als een quantité neglige able. Opnieuw is Dinsdag IX een periode inge luid van vier jaar gemeentebestuur. Opnieuw heeft de Vrijziig^igheijd in al haar schakeeringen hier in Schagen een ge legenheid laten voorbijgaan om nu eens wer kelijk het belang van Schagen te laten spre ken. Opnieuw heeft zij weer, zij het dan met veel gekonkelfoes achter de schermen, be slag weten te leggen voor 100 op het be stuur der gemeente. Wel werd vóór de verkiezingen, wjj signa leerden het reeds in ons vorig overzicht, hoog van den toren geblazen dat thans het be lang van Schagen en alleen het belang zou spreken. Wel werd er op gewezen dat de be staande toestand niet langer kon bestendigd worden Maar wat zagen wij nu Dinsdag ge beuren. Verwacht had toch mogen worden, gezien al die fraaie belofteA, dat menschen die zich zelf het cachet gaven van de beste burgers van Schagen, (zie advertenties In de Schager Courant vóór de verkiezingen) dat dezelfde personen hun belcéten gestand zouden hebben gedaan. Een minderheid was in de vorige perioden opeengejaagd als ge volg van het aaneengesloten bloc van 6. Fel botsten beide groepen bij tal van gelegen heden tegen elkaar op, tet schade al te vaak van het gemeentebelang. Dit alles zou veranderen, zoo mocht men toch verwachten. Maar ellacie, ijdele hoop. Al heel spoedig werd een vergadering be legd. Wat zegt U, alle groepen moesten nu toch uitgenoodlgd werden om in overeen stemming te geraken tot een college van B en W. dat zooveel mogelijk allen zou bevredi gen, althans waarmede alle groepen in ge kend zouden worden Niets van dat alles. Alle groepen werden uitgencodlgd, behalve de katholieken. Ja, dat zijn ook verschrikke lijke menschen weet u. Men begon dus al dadelijk op één na de grootste groep uit te sluiten. De S.D.AJP. trok zich al spoedig terug, daarvoor zorgde de heer Van Erp wel, teen zij zagen dat de heer Schoorl, aan wien zjj als vastgeklonken zitten, niet als candldaat voor wethouder zou worden aangewezen. Er bleven dus een zestal over. 5 Vrijzinni gen van Schagen’s Belang, plus de eenling Van Erp van Plaatselijk Belang. Barbertje moest hangen dat stond vcorop en daaraan heeft Barbertje (Schoorl) zelf medegedaan Zoo iets kan alleen de heer Schoorl doen. Ieder ander zou. wannéér hij zoo als kwade jongen In den hoek was gezet voor eeu dergelijke degradatie feestelijk bedankt heb ben. Neen hoor, de heer Behoor! is onder het Caudijnsche juk doorgegaan. Nog ergelijker is de houding van den heer Van Erp, Het staat allen nog duidelijk voor den geest hoe Schagen’s Belang juist tegen den heer Van Erp en alleen tegen den persoon Van Erp is te keer gegaan met de verkiezin gen. Allerminst verwachtte men dus van hem dat hij met menschen die hem zoo hadden uitgemaakt aan één tafel zou gaan zitten. Maar ook dat is geschied. Wanneer wij ons over die houding de oogen uitwrü- ven hoe des te meer zullen dat dan wei zijn eigen kiezers doen. Wanneer wjj nu weten dat de heeren die thans het bloc van 6 vor men allerminst homogeen zijn en daarbij voegen dat zjj een minderheid al bü voor baat tegen rich hebben ingenomen. dan moet men toch al een heel groot optimist wezen om te verwachten dat deze nieuwe Raad een betere zal wezen dan de oude, ook al heeft er dan een persoonswisseling plaats gehad van maar heist 6 leden (de grootste heUt) Deelneming Congres te Utrecht De leden van den R. K Volksbond, afdeellng Heemskerk, die deelnemen aan de Ency cliek-meeting op Zondag 6 September a.s. te Utrecht, worden er aan herinnerd, dat de reis per autobus geschiedt en deze busssu ’s morgens te 7 uur vertrekken van het R.K. Vereenigingsgebouw alhier; terwijl om H uur te Utrecht de H. Mis zal worden bjjge- woond. Voor een goede regeling zorge iedere deel nemer stipt op tijd aanwezig te rijn. Ruim een vijftigtal leden der afdeellng zullen aan het feest deelnemen. De Atbletiekdag. Naarmate we 13 Sep tember naderen, nemen de voorbereidingen meer vasten vorm aan. De ZeerEerw. Heer Pastoor heeft zijn medewerking toegezegd. Het program van de wedstrijden luidt: 100 M. hardloopen; 4 x 100 M. estafette loop; 1500 M duurloop; polsstok hoog springen; gewoon verspringen; gewoon hoogspringen. Voor demonstratie kan iedere ging, die over gymnasten beschikt, nummer geven aan rek of brug. oefeningen voor de toeschouwers een wenschte afwisseling zullen geven. Boven dien heeft het comité zich verzekerd muziek op het terrein. Het harmonlekorps .Solt Deo” heeft zijn medewerking toege zegd door Ludens den optocht en op het sportterrein verschillende nummers ten beste te geven. Vermeld zij nog. dat aan strijd minstens twee prij bestaande uit medailles. Wij kunnan de woorden van den nieuwen wethouder, den beer Jn. Blauboer, gespreken aan het eind van de zitting, hoe goed deze ook zouden geklcnken hebben bij een nor maal verloop, dan ook niet anders opvatten dan als Ijdele klanken. En voor ons katholie ken is er slechts één verklaring. Dit alle» is geschied alleen uit anti-paplsme. Wij willen niet in raadselen spreken maar openlijk naar voren brengen dat leder die de zaak cbjectief beschouwt volkomen die meenlng zal kunnen onderschrijven. Wat dan wel de goede oplossing zou geweest zijn? Niets toch had meer voor de hand ge legen dan wanneer de grootste groep, hier dus Schagen’s Belang, alle fracties had uitgenoodlgd en gezegd had: Ziet Heeren. Gij weet wat het verleden is geweest, maar daar zetten wjj een streep onder, wij gaan op nieuw opbouwen. Wjj willen een zoo hecht mogelijk college van B. en W. hebben, daar toe lijkt ons het best dat college samen te stellen uit de beide grootste fracties. Met recht van ieders zelfstandigheid wijzen die fracties zelf bun man aan en daaraan heb ben wij ons te houden. Dan had men Schagen’s Belang met de daad gediend, nu zijn het slechts ijdele klan ken, wanneer men zegt Schagen’s goeden naam te zullen hooghouden, of om bij de jujute woorden van den heer Blaauboer te blijven den goeden naam van Schagen op nieuw te vestigen. De vrijzinnigen hadden dus moeten zien naar andere plaatsen ook hier in den om trek waar een meerderheid een plaats in ruimt voor een in ons geval niet onbe langrijke minderheid. Wilt u namen? Harenkarspel 6 RJC., 3 V. D„ 1 A. R., 1 ST.AP. De Katholieken staan één wet- houderszetel af aan de Vrjjz. Dem. W^rmenhuizen 4 R.K., 3 Vrijs. Dem. Aan de Vrijs. Dem. wordt één plsata eveneens afgestaan. O. Nledorp 4 RK, 2 V. D„ 1 SDJtB. Gemeenteraad Dinsdagavond kwam de nieuwe raad dezer gemeente In vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burge meester Eyma. Allereerst ging de voorzitter over tot be- eediging der raadsleden. Spr. heette de raadsleden welkom, in bet bijzonder het nieuw gekozen lid, den heer Hartman. De heeren KI de Graaff en W. van Eenennaam werden herbenoemd tot wet houders. In de vacature van Eeneennaam werd na de 2e vrije stemming een herstem- ning gehouden tusschen de heeren v Eenen naam en Snoeks. De heer Snoeks merkte na de stemming op, dat het wel te voorzien was. dat de heer KI. de Graaff herbenoemd zou worden, doch niet de heer van Eenennaam. Op grond van verschillende punten kon spr. zijn vertrou wen niet schenken aan den heer van Eenen naam als wethouder. De heer Hartman zeide. dat de heele ver kiezing een mislukking was en dat deze be noeming de kroon op het werk zette Een schrijven was ontvangen van den heer Hoogezjjl. voorzitter der Chr. Vac. kolonies, waarin hij mededeelde, af te zien van den door de gemeente te koop aangeboden grond. Voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van de vereeniging ..Het Witte Kruis”, om de subsidie met 200 te verhoo- gen. Besloten werd dit te behandelen bij de Jiegrooting. Met algemeene stemmen werd de heer Broek tot gemeente-opzichter benoemd. Voor bet nazien der rekening 1930 werd een commissie benoemd, bestaande uit de heeren Hartman, v. d. Pol en Snoeks. B. en W. stellen voor de opcenten van de personeele belasting van 80 op 100 te bren gen. Dit voorstel vond in den raad beftigen tegenstand, vooral van de heeren Hartman, v. d. Pol en Snoeks. De heer Hartman, gesteund door de heeren v. d. Pol en Snoeks, zagen liever een crisls- leenlng op langen termijn. Het voorstel van B. en W. werd in stem ming gebracht en verworpen, leden, behalve de wethouders. Zender hoofdelijke stemming werd beslo ten aan de heeren N. van Duin en C. Visser gemeentegrond te verkoopen. Na rondvraag volgde sluiting. weten boe het met den verkoop der loten staat. De secretaris deelde alsnog mede, dat een subsidie van f 25 aan bet gemeentebestuur is gevraagd. Onder dankzegging sloot de voorzitter de vergadering. Aanbesteding Op het raadhuis is aan besteed het bouwen van een nieuwe gemeen teschool voor epenbaar lager onderwijs en het verbouwen van school no. 3 A. Gronert en C. Mceyes, Hoorn f 67333; A. Molenaar en Zoon, Hoorn f 51888; Bos Bootstraat. Sneek f 56680; M Hoorn, Zaan dam f 51716; J. Tonneman. Hoorn f 48848; K. H. Kaat, Hoorn f 55395; P. J. Blauw, Hoorn f 54000; J. Wamaar en W. Hoog straten. Leiden f 49600; C. Otte, Warmer- veer f 51000 8. de Vries, Zaandam f 54400: F. Stellema, Rinsumageest f 56440; A. J. de Koning, Wognum f 62415; P Buis, Oudorp f 44440; C. Rutsen, Nieuwe Nledorp f 45.000; K Wouda, Krommenie f 49950: C. Hage naars, Hoorn f 57000; J. Schutte, Zaan dam f 54000; Th. Dekker, Hoorn f 52780; D. Beemster, Hoogkarspel f 46763; J. de Graaf en P. Wardenaar. Moerbeek f 46000; G. Gee- ling en Zn., Zuldermeer f 55500; J. Appel en Zn Hoorn f 52035; P. Kral, Hoorn f 67256 De gunning is aangehouden. heer Keuris. De voorzitter feliciteerde den heer Keuris met zijn benoeming. Nu volgde de verkiezing van wethouder voor de vacature Lubbert. Gekosen werd de heer Lubbert (C.H.). De voorzitter wenschte den hoer Lubbert geluk met zijn herbenoeming waarigrhij z-i. tevens zien kan een waardeering voor het werk door hem gedurende bijna zes jaren als wethouder dezer gemeente gepresteerd. Dan richt de spr. het woord tot den heer Stammes, als zijnde de afgetreden wethou- Namens ds gemeente en. namens den Raad co ook namens de ambtenaren dankt spr. hem voor het vele dat hij gedurende acht jaren voor de gemeente, voor de ingezetenen en voor de ambtenaren heeft gedaan en voor al voor de eerlijke en onpartijdige wijze waarop hij steeds zijn ambt heeft vervuld en de gemeentebelangen voorgestaan. De hoer Stammes dankt voor deze vrien delijke woorden. HU hoopte zich te kunnen voegen In zijn functie als raadslid, rnakr mocht dit niet gelukken, dan zou *t kunnen gebeuren, dat hU zich geheel zou terugtrekken. De heer Lubbert hoopte op dezelfde aan gename samenwerking met den heer Keuris, zooals hu steeds heeft mogen samenwerken met den heer Stammes. Het verzoek om een voorschot ingevolge de Landarbeiderswet van den heer J. Stam- mes werd ingewilligd. X Besloten werd aan art. 20 van het Ambte- naren-reglement een nieuw lid toe te voegen hetwelk luidt als volgt: ..Aan den ambtenaar, met een jaarwedde uit gemeentebetrekkingen van f 1800 of min der, wordt telkenjare een vacantletoeslag verleend van f 10. In behandeling kwam het voorstel tot het verleenen van een machtiging tot het sluiten van een gemeenschappelijke regeling voor het geneeskundig schooltoezicht. Het voorstel is een gevolg van onderhan- delingen hoofdzakelUk uitgaande van de af- deeling Noord-Holland van de vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, om te ko men tot eene regeling van het Medisch Hy giënisch schooltoezicht in deze provincie. De bedoeling daarvan is de provincie in dis tricten te verdeden en in elk district één of meer schoolartsen aan te stellen, die in die taak een volledigen dienst zullen vinden. Het gemeentebestuur van Den Helder ge voelt er voor een district van beperkten om vang te vormen, geschikt om door één school arts te worden bediend. Een zoodanig dis trict woedt verkregen, indien samenwerken de gemeenten Den Helder, Texel, Anna Paulowna. Wleringen en Callantsoog. De be sturen dezer gemeenten bleken alle te gevoe len voor dezen kleinen kring, welke op 1 Jan. 1931 6887 schoolgaande kinderen telde. Een ontwerp-overeenkomst was den raad aangeboden. Geen rekening gehouden met een even tueel te ontvangen bijdrage, zijn <1e kosten van den schoelartsendlenst in totaal t 8888. Tboals eerdir genoemd, bedraagt het aantal kinderen 6887, zoodat de kosten op een be drag van f 1 29 per kind zullen rijn te stel len. Op 1 Jan. 1931 telde deze gemeente 778 schoolgaande kinderen. De kosten sullen voor deze gemeente derhalve omstreeks f 1000 per jaar bedragen, indien geen provinciale sub sidie wordt verkregen. De regeling met naburige gemeenten geeft near de meenlng van B. en W. hier een ge lukkige oplossing. ZU vragen dan ook mach tiging deze gemeenschappelijke regeling aan te gaan. BU het verleenen der gevraagde machti ging stellen zij voor den Oemeente-genees- heer dank te betuigen voor de als schoolarts bewezen diensten. Na bespreking werd de gemeenschappelijke regeling tusschen de gemeenten Den Helder, Texel, Anna Paulowna, Wieringen en Cal lantsoog nopens het voor die gemeenten in stellen van een geneeskundig schooltoezicht goedgekeurd. Hierna sluiting. Koninginnedag. Alhier heeft de Wilhel mina Vereeniging weder haar volksspelen gehouden op een terrein achter ..de Ridder St. Joris”. Het weer was prachtig en het duurde niet lang, of er was veel volk op de been. Het fanfarecorps zorgde voor een tip-top stukje muziek, zoodat de Inzet bU spelen zware Gemeenteraad Vergadering van den Raad dezer gemeente werd Dinsdag gehou den. De voorzitter opent de vergadering en heet allen welkom. Alle leden leggen in handen van den voorzitter de vereischte eeden sf. De voorzitter wenscht de leden van harte geluk met hun benoeming of herbenoeming en hoopt dat de prettig) geest van samen werking der laatste 4 jaren ook in de vol gende Jaren mag bestendigd blijven en dat ds spreuk „Eendracht maakt macht” tot daadwerkelijke uitvoering aal worden ge bracht. Tot nieuwe w^houd?rs worden gekozen de heeren J. Veldboer en S. de Jong. De rekening G E B. en de rekening Armbe stuur worden na eenige discussie voorloopig vastgesteld. Aan de orde Is voorloooige vaststelling ge- meente-rekening, dienst 1930. B. en W. zijn aan de cemaakte opmerkin gen van de Commissie van onderzoek tege moet gekomen zoodat -s rekening wordt goedgekeurd. 'Vervolgens worden vastgesteld schoolgeld, dienstjaar 1931/ 32. De voorzitter stelt aan de orde vaststelling ambtenaren-reglement en merkt hierbü op. dat hoewel de Raad in rijn Donderdag JX ge houden vergadering niet tot vaststelling wilde overgaan, dit punt weer op de agenda is ge plaatst, daar volgens artikel 126 der Ambte narenwet voor of op 1 September een regle ment moet zijn vastgesteld. de ge- jaar in dienst der gemeente Koedijk is. Spreker wenschte den jubilaris geluk en sprak den wensch uit, dat deae nog vele jaren in dienst der gemeente werkzaam mag zijn. De raadsleden wensch- ten hierop den Jubilaris geluk, waarna werd overgegaan tot de behandeling der ingeko men stukken. Ingekomen was van de afdeellng Koedijk van het Centraal Genootschap van Kinder- herstellings- en Vacantlekolonies e«n ver zoek om voor 1931 een subsidie te verleenen van f 25.en voor de volgende Jaren 25 cent per dag per uitgezonden kind, tot een minimum van f 50, Besloten werd de gevraagde subsidie voor 1931 toe te staan en het tweede gedeelte van het verzoek te behandelen bU de begroeting. Van verschillende neringdoenden in de wijk St. Pancraa was ingekomen een verzoek om een commissie in het leven te roepen voor het verstrekken van bonnen voor le vensmiddelen. Na eenige bespreking werd op voorstel van B. en W. besloten dit verzoek in hun han den te stellen om prae-advies. Van J. de Goede verzoek om aan de kwijt schelding der huur over 1931 geen voor waarden te verbinden. De voorzitter zei, dat als voorwaarde is genoemd, dat geen kwijtschelding over 1928 wordt verleend. De Goede meent dat hjj be nadeeld is door de transportarbeiders. Dit komt omdat De Goede zich niet in den rug heeft gedekt tegen de transportarbeiders. Er is wel iets voor te zeggen om tegemoet te komen. De heer Groen zei, dat De Goede een overeenkomst met de transporbeiders heeft aangegaan en hjj direct geld had moeten ▼ragen. In goed vertrouwen heeft hij dit niet gedaan, doch hiervoor behoeft de ge meente thans niet te betalen. Wat het af geloopen jaar betreft, merkte spreker op, dat De Goede tevreden mag zyn dat hem de geheele buur over 1931 is kwijtgeschol den. Spreker is er niet voor de huur over 1928 kwijt te schelden. Het voorstel-Groen werd in stemming ge bracht en met algemeene stemmen aange nomen. Vervolgens kwamen in behandeling de re keningen over 1930. De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur werd vastgesteld als volgt: ontvang sten t 10.926.27, uitgaven f f 11.821.00%, na- deelig saldo f 894.73%. De rekening van het gemeentelijk elec- triciteitsbedrijf over 1930 werd vastgesteld als volgt: afdeelingen I. baten en lasten op 1,16.901.67%; afdeellng II. kapitaalsln- komsten en uitgaven f 1400 De gemeente-rekening over het Jaar 1930 werd vastgesteld als volgt: ontvangsten ge wone dienst f 79.758.69%, uitgaven gewone dienst f 78.241.01%, batig saldo gewone dienst f 1J17 68. Aangenomen werd het voorstel tot geldig verklaring der strafverordeningen. Het voorstel om het Centraal Bureau voor Verificatie en Flnancieele adviezen der Ver. van Ned. Gemeenten aan te wijzen als boekhoudkundige voor het electriciteltsbe- drilf, werd aangenomen. Hierna volgde sluiting. „Het Mobilisaiiekruls" In de zaal van den heer Jac. van Gemeren werd gisteravond een vergadering gehouden, door den Natio- nalen bond „Het Mobilisatie Kruis”, afdee llng Heiloo. De voorzitter, de heer Admiraal, opende de vergadering en heette allen welkom. De secretaris, de heer G. Smits, las de no tulen, welke onveranderd werden goedge keurd. De secretaris deelde mede, dat een schrij ven was ingekomen van het hoofdbestuur, om aan de actie inzake ontwapening adhae- sie te betuigen. Het stuk kwam te laat binnen om nog be handeld te worden. Hierna las de secretaris een concept huis- l houdelük reglement voor. Artikelagewijze werd dit behandeld. Op voorstel ven den heer Van Gemeren werd besloten het huishoudelijk reglement nog niet in werking te brengen en eerst de algemeene vergadering af te wachten. Hierna werd de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering behandeld. Het jaar verslag werd voorgelezen, eveneens het ver slag van den alg. penningmeester. De agenda voor de algemeene vergadering te Utrecht te houden werd voorgelezen. Besloten werd, de in de vergadering ge maakte opmerking op bovengenoemde verga dering ter sprake te brengen De secretaris stelde voor, de vergadering voor te leggen de vraag, dat, gezien de on gunstige tijdsomstandigheden, buiten de ge wone toelage f 100 aan die afdeelingen die rulks noodig hebben zal worden verstrekt. Na eenige opmerkingen van den heer Van Gemeren trok de heer Smits zijn voorstel In. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering op 19 Sept, te Utrecht, werden benoemd de seeren Jac. Gemeren en G. Smits. Als datum der verloting werd vastgesteld 30 November as. De uitreiking der mobilisatie-kruisen werd bepaald op U Deo. ax De afrekening der verkochte ioten werd bepaaljl op 15_/<ovember ten einde dan te Burgert, stand Geboren: Alelda Maria Theresia, dochter van Johannes WUlebror- dus de Boer en Geertruida Maria Kunis. Hendrlkus Johanhes, zoon van Cornells Hoo- gendijk en Catharina van 't Hoff. Maria Emma, dochter van Jan Blom Agatha Maria Stam. Overleden: Agatha Geertruida Vleugel, oud 16 jaar; Simon Kaper, oud 63 Jaar. Pie ter van Kampen, oud 7i Jaar.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 6