ONS BLAD LEEKEPREEKEN I AAN ONZE H.H. ADVERTEERDERS ABONNE’S f3000.- nso.- f 250.- ïï.-tïïtts'S 1125.- jj,»so.- ars-x EN o i GARAGE JAC. MET dit nummer bestaat uit drie bladen VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 208 ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1931 f40.- VOORNAAMSTE NIEUWS Audiëntie iar con ide Autobussen in botsing [26 Ernstig auto-ongeluk IAR en 4R ■c 0 0 o Auto bij botsing in brand geraakt De toestand in de Belgische kolennijverheid 0 <hu leneer, Mcon- tisöek Sisks, Is eer- et aan die al R ta sdauer ordlge igsuns I zette i even Ijken) maar ■kende Groot mijnongeluk in Zuid-Afrika W. M. H. PELS Zoon VOORBURG M86IFTE MOET. OP STRAFFE UI VERLIES VAR ALLE RECHTER, GESCHIEDEI GITERLIJK DRIEMAAL VIER EH TWINTIG UREN HA HET ONGEVAL JOH. LAUWERS FAYGLOP 3 - ALKMAAR Ontwikkelen en Afdrukken Begroeting van Noord-Holland f «M 17—55 17—28 .A!±*.ZF„d‘‘ Mi?«rxekerina.oorw.-rden ?ndam Vo- v 10.00. LECTUUR De chauffeur levend verbrand Het referendum verdaagd Cycloon boven Constantino pel. De staUncsbewecinc in Spanje. HOMO SAPIENS. Nieuwe leeninf aan Oostenrijk. Boven den Oceaan Hulpexpedities worden uitferust Protest van een pastoor Barometerstand aur van. 7JSB, stfbtaad. wel ER A. voor XL Arbeiders-intemationale Katholieke Tweede congres te Utrecht geopend. i naar De radio-vorbiiaUwg hersteld Naar verbinding ge- is. te CHE berm. werd n de uit JAN. der 14 dooden ==s «ja. HALF OM HALF ORANJEBITTER KOORSTRAAT 49-51 Meisjeskjeeding bij sport- demonstratie In verband met de voortdurende misoog sten in Oost-Bantam is machtiging verleen 1 het irrigaUeplan voor dat gebied te doen uit voeren. Chauffeur te Putte (N.-Br.) levend verbrand in sfjn auto. De radioverbinding met de „Nautilus” is hersteld. De opzegging der loonregeling in de Bel gische mijnen is verdaagd. van 7 September aal hei maal- n 20 pct. tot 22'-, pCt. worden Ml verlies van *a anderen vinave «JOL 1 17— Het luehtschip „Graf Zeppelin” is gisteren te 13.45 uur (Amst. tijd) het eiland Fernando de Noronha gepasseerd. De omzet in den Rijksvischafslag te IJmuiden in Augustus De Straftijd van den P. N. L-leMer 8oe- kamo tot 2 jaar teruggebracht; Gatot ia in vrijheid gesteld. Geruchten over het aftreden van dr. Scha feer. Algemeene vergadering Nederiandache Hei demaatschappij. 1 en ding. e en i dan or de «n te raarin brief ttaan- 'onde- n die- woord even nin of indach u xrtier toorn. en der en het Bergen tingen 10 00. Derde 0. Congres der Kath. Arbeiders Internationale te Utrecht. ik er peen iroote >et er toch nlang insert n had erg eet maar n. Uw Bon- d vgn ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal, voor Alkmaar 2^- Voor bulten Alkmaar f 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger B^prekingen van Oostenrijks nood en de mandatenkwestie in den Volkvfbondsraad. Mislukte aanslagpoglng op een Itallaanseli minister? It vol de uo •gar- ERS O u 0. 50. f 650. oseph- per flesch j 2.15 per flesch 2-30 per flesch 2.50 per f)èsch //t.l5 per flesch 2.45 TELEF. 207 De terugtocht van de „Graf Zeppelin” Z. H. Exc de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Woensdag geen audiëntie verleenen. de in voor Voor en SCHILLETJE NIEUWE BESSEN Op het zien van deze kleeding der meisjes trad onmiddellijk de Zeereerw. heer Schaars, pastoor van Indoornik, in den ring en pro testeerde publiek en luide tegen de kleeding waarin de dames-gymnasten in het open baar optraden. Hij drukte zijn spijt en ver ontwaardiging er over uit. dat, na hetgeen onlangs te Arnhem algemeen afgekeurd is, het bestuur der Ver. Betuwsche Paarden sport niet beter begrepen heeft, dat door deze vertoonlng het sportfeest voor velen onmogelijk gemaakt werd. Een der bestuurs leden trad daarop op den pastoor toe en verzocht hem zich uit den ring te verwij deren. waaraan de pastoor, die kalm uitge sproken had, voldeed. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.07 en overmorgen 8.05 uur. ■■■.■UI.UUBBHIMUMIMBMUNMMI i Luxe-Verhuur tn. 67-pers. Bulck-auto*s slechts 15 cL per KJH. Telefoon 573 en 873 De 4O-jarige autobestuurder J. Leyten uit Ossendrecht reed gisteravond te ongeveer kwart voor zeven uur met een vrachtauto van den bierhandelaar A. Rammens uit Putte (N.-Br.) over den Putschenstraatweg. Ter hoogte van het café Halfweg botste de auto door tot nu toe onbekende oorzaak met een vaart van 3035 K.M. tegen een langs den weg «taanden boom. Tegelijk met de botsing raakte de benzinetank in brand en in een oogwenk stond de wagen met Inhoud in lich telaaie. De chauffeur was door de botsing geheel versuft gelaakt en voor hjj zich In veiligheid kon stellen, werd hij door de vlammen ge grepen. Hij kwam, zonder uit den wagen te kunnen komen, in het vuur om. Het duurde vrij lang alvorens omwonenden er in geslaagd waren het vuur te dooven en toen dit tenslotte gelukt was, kon men niet anders dan het verkoolde lijk van L. bergen. Het stoffelijk overschot van den ongeluk kige, die vader is van twee kinderen, Is naar Ossendrecht vervoerd. Het lot van de „Nautilus” Geen wijziging van belasting percentage ADVERTENTIEPRIJS! V»«> 1—5 regels L25: elke regel meer eja. RECLAME per regel «-75 voor de eerste pagina; voor 4e overige pagina's f 56. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” b(j vooruitbetaling per plaatsing f 0.60 per advertentie van 5 regels: iedere regel meer 4.U NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD De Vereeniglng Betuwsche Paardensport hield eergisteren haar jaarlijksch concours- hlpptque te Andelst op de gemeenteweide. Ter opluistering van de paardennummers zou een gymnastlekvereeniglng uit Eist de- monstieeren. En inderdaad trad een groep jongens en meisjes in het veld, allen gekleed wit shirt Bonder Met ingadg percentage va verhoogd. Het Verbond van Nederlandsche Werk gevers deed gisteren een excursie naar de Zuiderzeewerken in een aantal autobus sen. Op weg naar Wieringen van Bergen- aan-Zee gebeurde tusschen Schoort en An na Paulowna een ongeval, doordat bij plot seling remmen van een der busaen de vol gende bus daartegen opliep en de daarop volgende eveneens met zijn voorganger in botsing kwam. Van de passagiers bekwamen er enkelen verwondingen, welke echter van minder emstlgen aard bleken dan eerst werd gevreesd. Een der inzittenden had snijwonden In het gelaat, een ander had zijn pink gebroken. De gewonden werden, nadat een nood verband was gelegd, naar den naastbUzljn- den geneesheer vervoerd. Na verbonden te zijn, waren zij in staat, den tocht verder mede te maken. Gistermiddag vergaderde de Belgische Gemengde Mijncommissie onder voorzitter schap van den heer Lebacqz algemeen di recteur der mijnen. Door de werkgevers werd bij deze gelegen heid verklaard, dat zij de opzegging van de loonregeling tot 1 October aa. verdagen, aangezien thans zeer belangrijke onderhan- delingen gaande zijn met andere landen, die in België steenkolen invoeren. Indien in de maand September met deze landen een bevredigende regeling wordt ge troffen, hebben zjj een voorstel tot vernieu wing van de overeenkomst ingediend, dat door de afgevaardigden der arbeiders aan hun lastgevers zal worden voorgelegd. De voorzitter van de Centrale Mijnwerkers heeft een manifest tot de mijnwerkers ge richt, waarin wordt medegedeeld, dat het referendum dat Zondag as. hdd zullen ge houden worden, verdaagd wordt. Indien einde September nog geen oplos sing Is gevonden, zal de kwestie van het referendum opnieuw aan de orde worden gesteld. Voorloopig is dus het gevaar voor staking geweken. De Haarlemsche correspondent van het Hbld. weet te melden, aat de Prov. begroe ting van Noord-Holland binnenkort zal ver schijnen en dat de begrooting sluitend ge maakt is zonder wijziging van het belasting percentage. Het is van ontzaglijk groote waarde, dat wij, katholieken, zorgen voor gods dienstige, voor Roomsche lectuur. En daarover heeft Nederland zeker niet te klagen. Maar het is ook van groote waarde, dat wij de ontspanningslectuur In de hand houden. Het buitenland be wijst wel waartoe men vervalt, wanneer deboekenmarkt overheerocht wordt door menschen 'zonder geweten. Nu de uitgeefster van dit dagblad, welke tot de grootste drukkerij en uit geverij In ons land Is uitgegroeid, van daag haar zilveren feest viert, past het een woord van hulde, en erkentdijk- held te plaatsen voor den reusachtigen arbeid, welke door haar verricht wordt. Te veel wordt vergeten wat het betee- kent In onzen tijd het volk voor pornografie te bewaren, van zedelooze lectuur en Illustraties af te houden. Wie zijn lezers met honderdduizenden telt en kan getuigen, dat hij ze nooit iets verkeerds voorzet, die helpt onnoeme lijk veel kwaad in de wereld voorko men; die verdient niet den nijd Van den jaloersche, maar wel den dank van den ruimhartige! wu meenen goed te doen nog eens onder de aandacht te brengen, dat onze administratie naast het piaster» van Uw advertentiën In onze eigen nitgave, gaarne h„r bemiddeling verleent voor het plaatsen van Uw gdegenheidz-advertentien ook in andere bladen. U kunt van onze bemiddeling^ -Uil nikmakenaaatdordak do prijs YM Uwe annonce daardoor maar eenigszins wordt verhoogd. Wij houden ons gaarne aanbevolen. DE ADMINISTRATIE. Reuter seint uit Oslo d.d. 4 Sept.: Van de ..Nautilus" is te Oslo nog steeds geen bericht ontvangen. Het bericht dat een Noordsche kolenboot draadlooze signalen had opgévangen, berust op een misverstand dat ontstaan is, doordat men het ontvangen radiogram niet goed verstaan heeft. Noorsche poolonderzoekers en vliegers heb- jul^heid" van “deze rtemng “veel woo?j£" “^Xn' net samensteilen van een nuip-expeaiue voor de ..Nautilus". In deskundige kringen is men echter van meenlng, dat er nog geen reden tot bezorgdheid behoeft te bestaan. Te Longyeartown wordt een zeilschip utt- gerust, dat Wilkins te hulp zal kotnen. De Noorsche rëgeertng heeft aüë Tadtes-4-^1 korte HWctbroek en amateurs verzocht om te pogen in verbinding met de ..Nautilus* te komen. Ook de Noord- Russische havenstations, alsmede alle sche pen tn de Noordelijke wateren hebben der- gelljke opdrachten gekregen. Twee heeren zwaar gewond spuwt, die rilt bij de gedachte aan het zedelijk bederf, waaraan het misbruik van deze geweldige uitvinding schuldig staat. Men kan gerust zeggen, dat hes. over en overgroote deel der volksmen ners, die de massa met aanzetting tot ontevredenheid en opstand vergiftigen; dat de jeugdbedervers, de zielemoorde- naars in lederen vorm, waaraan onze tijd zoo rijk is, zelf eerst hun betreu- renswaardige kennis In boeken en Pe riodieken hebben opgedaan, om dan hun gif ook weer voor het grootste gedeelte op dezelfde wijze verder te dragen. Niets wordt zoo gemakkelijk in handen geno men als een boek, tijdschrift, een week- of een dagblad, een brochuurtje, een romannetje. Men verdrijft er den tijd in tram- en spoorwegcoupé en in de wachtkamers mee en doodt er mee een vervelenden avond of Zondag. En met enkele uren lezen kan een fantasie totaal bedorven worden, een geloof aan het wankelen worden gebracht. Vandaar dat het al sinds jaren tot het katholieke apostolaat van den eer sten rang behoort, goede lectuur te ver spreiden. De gedachte, dat In een roomsch gezin een katholiek dagblad behoort te zijn, nu de krant een dage lijkse he levensbehoefte is geworden, die dachte is door de jarenlange propa ganda der katholieke actie al zoo wijd verspreid, dat ze bijna evenveel bur gerrecht onder ons heeft gekregen als deze, dat een kind uit een christelijk gezin thuis hoort in een bijzondere school. Voorzeker Is deze gedachte nog bij lange na niet, vooral niet in de groote steden, waar nog duizenden on- verschilligen zijn, tot daadwerkelijke overtuiging geworden. Maar *t is toch uilen naar Athene dragen om aan de Door een ongeluk tn de Robinson Deep Mine en de Crown Mine (Zuid-Afrik») «jjn veertien menschen gedood en zestien ge wond. Alle slachtoffers zijn Inlarwtere op twee nwoQwmi oa, die gewond werden. het meteorologisch instituut voor Noord-Noorwegen mededeelt, is dit Instituut gisteravond om elf uur in komen met de ..Nautilus”. De onderzeeër seinde, dat aan boord alles wel Nog steeds achteruitgang. De omzetcijfers van den Rijksvischafslag over de maand Augustus vertoonen weder om een aanzienlijken achteruitgang verge leken bij de maand Augustus van het vorig jaar. Het xün ook ditmaal wederom in boofdnaalr de stoomtrawlers, die voor dezen achteruitgang aanqmkelljk rijn. De motor- visschersvaartulgen daarentegen hadden we derom een hooger aandeel in den omzet dan verleden jaar. De totale omzet bedroeg f 998.260 tegen f 1.218106 In Augustus 1930, een achteruit gang dus van circa f 220.000. Gedurende de eerste 8 maanden van 1931 was de totale omzet f 7.126.488, tegen f 8.756.484 In hetzelf de tijdvak van het vorig jaar of f 1.630.000 minder. Aangezien verwacht mag worden, dat het ergste van de crisis achter den rug is, zullen de laatste vier maanden van dit jaar wel minder ongunstig zijn dan de reeds ver streken maanden. Over het algemeen valt er een opleving te constateeren. Er valt echter niet aan te twijfelen of de omzet zal In 1931 IK a 2 mlllloen minder zijn dan In 1930. Van de trawlvisschenj kwamen binnen: 260 Hollandsche stoomtrawlers met een beeomnfing van f 743.575 tegen 395 met f 967.449 in de maand Augustus 1930, dus bijna f 224.000 minder. Vergelijkt men dit cijfer bij dat van den totalen achteruitgang, dan blijkt, dat de stoomtrawl-visscherij steeds meer terrein verliest. Ook de bultenlandsche. Want er kwamen de vorige maand binnjn 13 Duitsche stoom trawlers met f 46.475, tegen 18 met f 100.018 in Augustus 1930. De gemiddelde besomming per reis bedroeg f 2850, evenals In de maand Juli. In Augus tus 1930 was de gemiddelde besomming f 2450 zoodat er ook ditmaal oogenschijnlijk weer betere reisgemiddelden waren. In ons over zicht van de maand Juli hebben we er reeds op gewezen, dat deze hoogere relsopbrengst daarvan het gevolg is. dat er thans naar verhouding meer groote en minder kleine trawlers in de vaart» zijn. Het aantal binnengeksmen motorloggers bedroeg 64 met f 45.116, tegen 25 met f 14.840 in Augustus 1931. Gemiddeld besomden de loggers dus f 705. tegen f 700 in de maand Juli 1931 en f 592 In Augustus 1930. Met de goede resultaten voor oogen Is het niet te verwonderen, dat er dit jaar meer loggers zijn blijven trawlen dan verleden Jaar. Als de reeders dezer schepen niet van huls-uit harlngreeders waren en dienover eenkomstig geoutilleerd, zouden er ongetwij feld bij deze gunstige uitkomsten der trawl- vlsscherij een grooter aantal dan nu het ge val is hunne haringvleeten opgeborgen hou den. Een aanzienlijken vooruitgang toonde ook de motorkustvisscherij. Er kwamen binnen 737 motorkustvisschers met f 75.016 besom ming. tegen 609 met f 57.456 in Augustus 1930 Deze scheepjes besomden de vorige maand per reis meer dan f 100 een resultaat waarmede onze Urker vrienden best tevreden zullen zijn. De bultenlandsche motorkotters schijnen het langzamerhand weer meer in hun eigen land te gaan zoeken. Telden we in Juli nog 41 met een totale besomming van f 38000. in Augustus kwamen er slechts binnen 21 motorkotters. nJ. 1 Duitsche. 7 Belgische en 13 Deensche. met resp. f 337, t 5237 en f 11030. of totaal ruim f 16500. De „open booten” brachten er weinig van terecht. Er kwamen 19 binaen met f 117, te gen 19 met f 652 in Augustus 1930. Het ruwe weer zal hieraan wel niet vreemd zijn. Van de drijfnetvisscherij kwamen binnen 8 stoomloggers met f 46037 tegen 5 stoom- loggers met f 33085 in Augustus 1930. ver- def 3 motorloggers met t 15009 tegen 4 met f 2877g in Augustus 1930. De gemiddelde besomming der stoomloggers daalde dus van f 6610 in Augustus 1930 tot f 5750 in de vorige maand en van de motorloggers van f 7000 op f 5000. Een aanzienlijke vei mln - dering dus, niet tengevolge van kleinere vangsten maar van lagere vijzen. De opbrengst der consignatiezendlngen bedroeg f 8954 in de vorige maand tegen 1 f 13J87 in Augufitua 1830. Gistermiddag heeft op den Merendijk De Meren bij Vleuten een ernstig auto- ongeluk plaats gehad. Een auto, komende uit de richting Rotterdam, en bestuurd door den heer C. H. Blok uit Rotterdam, reed in de bocht van den weg, doordat hij moest uitwljken voor een hooiwagen, tegen den omdat de stuurinrichting plotseling brak. De auto sloeg over den kop. de heer Blok werd uit den wagen geslingerd en zwaar gewond en bewusteloos opgenomen. Zijn broer, die naast hem zat, is aan den overkant van de sloot terecht gekomen, waar hl) met een zware hoofdwonde en inwen dige kneuzingen werd aangetroffen. De beide heeren werden naar de rijks- kllnieken te Utrecht vervoerd. De auto, die totaal vernield werd, is la ter met een kraanwagen weggesleept. Tijdens een excursie na botsing Nader wordt gemeld, dat de Noorsche re- geerlng voornemens Is een expeditie voor te bereiden om hulp te verleenen aan de ..Nau tilus”, Voor deze expeditie komen in aanmerking de robbenvanger „Veldleg” of de robbenvan ger .JYithjof Nansen.” Wanneer een voorstel tot het uitzenden van een reddingsexpeditle naar de „Nauti lus" wordt gedaan, dan Is de Russische re- geering bereid den ijsbreker „Krassin" en den vlieger Tsjoesjnofskl. die destijds ook aan de redding van de bemanning van de ..Italia" heeft medegewerkt, te zenden. Uit Oslo meldt men, dat men daar in des kundige kringen er thans niet meer aan twlj- feld dat de „Nautilus” een ernstig ongeluk heeft gehad. Onder groote belangstelling uit blnnen- en buitenland Is gisteren te Utrecht, het tweede congres der Katholieke Arbeiders Internationale aangevangen. De voorzitter, de heer J. Joos, lid van den Duitschen Rijksdag, opende het congres en herdacht onder groot» stilte de vele ver diensten van mgr. prof dr. Nolens. Na de gebruikelijke begroetingen daelde hij mede, dat vertegenwoordigers aanwezig waren uit Eelië, Duitschland. Luxembourg, Neder land. Oostenrijk. Polen, Zwitserland en Joego-Slavië. Na een inleidend woord van den voorzit ter gaf de vertegenwoordiger van Neder land, de heer De Bruyn, een kort overzicht van de organisatie der arbeiders in ons land, waar tegenover circa 300.000 soc -dem. georganiseerden Aigeveer 275.000 christelijk georganiseerden staan. Wij bevinden ons, vervolgde spr aan den vooravond van een groot en grootsch te houden nationaal con gres. As. Zondag komen tusschen de 50.000 en 60.000 arbeiders In Utrecht samen, le om te herdenken dat 40 jaar geleden Rerum Novarum is verschenen, en 2e om eenige eischen te stellen betreffende de bedrijfs organisatie. de ouderdoms- en werkloos heidsverzekering. Vervolgens werden de verslagen der ver schillende landen besproken en toegellchi. Daarop kwamen de referaten aan de orde. Het onderwerp: De encycliek ..Quadra- gesimo Anno" en haar sociale beteekenis voor de doelstelling der arbelders-standor- eantsatie werd door een tweetal sprekers tngeleld. oa door den heer Hermans Den Haag lid der Tweede Kemer. De tweede inleider over dit onderwerp was pastoor Perquy o. P. <Heverlee-Leu- ven), directeur der sociale hoogeschool voor arbeiders. Men beweert, dat de Chlneezen eenige duizenden Jaren geleden het buskruit hebben uitgevonden, maar dat zij het all een «ndoelmatig curiosum onge bruikt hebben gelaten, zoodat het eeuwen later opnieuw moest worden ontdekt. Iedere uitvinding komt uit den drang van de omstandigheden naar voren, wordt uit de behoefte geboren. Als één vinding dat heeft bewezen, dan zeker wel de uitvinding van de boek drukkunst, gedaan bij dien overgang der tijden, toen alles riep om gemak- kelljker verkeer tusschen de burgers van de steden, die uit haar vesten groeiden; tusschen volken, die van el kaar wat te leeren en elkaar wat te zeggen hadden. Toch is het boek nog eenige eeuwen daarna een luxe artikel gebleven, een kostbaar bezit, dat met een zekere plechtigheid In en uit de kast kwam. Wie zijn eerste jeugd voorbij is, heeft ook in dit opzicht als op zoo menig ge bied van onzen tijd, een omwenteling meegemahkt. In de textlel-fabrleken mogen de machines het weefgetouw hebben vervangen, en zoo mogen bijna alle voorwerpen van dagelijksch ge bruik, onze schoenen en kousen, onze verduurzaamde levensmiddelen, ja, de deuren en raamkozijnen van onze wo ning door machinale bewerking een fabelachtig groote productie boven het oude handwerk hebben verkregen, niets haalt er bij de voortbrenging van lec tuur. Wanneer eenmaal de looden of koperen cylinders op de pers liggen, dan wordt er in enkele uren een hoe veelheid lectuur afgedraaid, die heel een stad van geestelijk voedsel kan voorzien. Neem slechts de groote dag bladen, waarover veel verstandige men schen tegenwoordig klagen dat ze te omvangrijk zijn: de daarvoor benoo- digde persen draaien slechts enkele uren daags. Zou men alle krantenma- chlnas in Nederland een geheelen dag achtereen in werking stellen, dan zou men daarmee de ganache bevolking van Nederland wel een maand lang van lectuur kunnen voorzien. De gelegen heid om leesstof te produceeren is zoo overvloedig, dat *t den meesten uitgevers veel hoofdbrekens kost om een klein gedeelte van hun productievermogen rendabel te maken. Dit verklaart het feit, waarom lectuur het goedkoopste product van de markt is geworden. Kan men een artikel denken, waar voor in enkele uren zooveel hoofden en handen aan het werk moeten worden gezet als voor een groot dagblad? Over heel de wereld werken daaraan corres pondenten en telegrafisten; snelle den kers, vaardige schrijvers, schrandere speurders voeren langs telegraaf- en telefoonlijnen, en zelfs draadloos door de lucht, berichten en artikelen aan; tientallen kundige handen verwerken de stof tot leesbare letters en weldra spuwen de machtige rotatiepersen de kranten in 3, 4, 5 groote bladen uit, die.... voor enkele centen verkocht worden. Voor een .sigaar betaalt men meer en wat Is een rolletje tabak in vergelijking met een dagblad, waaraan het vernuft en de vaardigheid van hon derden knappe menschen is besteed? Hetzelfde geldt voor de fraaie ge ïllustreerde weekbladen, die voor enkele stuivers te koopen zijn; voor eeq roman, die het geestelijk product en het werk van vele handen, van een zeer be gaafd mensch, van een kunstenaar kan zijn, een boek dat wekenlang techni- achen arbeid heeft gekost en ten slotte voor een luttel bedrag aan den man wordt gebracht. De moderne mensch is door de sensatie van nieuwe vindingen alweer zóó In beslag genomen, dat hem het wonder ontgaat van den geweldi gen vooruitgang van de drukkunst, die hem bijna voor niets van geestelijk voedsel voorziet. BIJ dezen lof zien wij en terecht menlgen waarschuwenden vinger in de hoogte gaan. Mag men dezen voortgang, deze bijna volkomen overwinning van technische moeilijkheden, waardoor aan de lectuurproductie geen andere grens meer wordt gesteld dan de verzadiging van het publiek, mag men deze ont wikkeling zonder meer een zegen voor de wereld noemen? Onder ons katho lieken Is dit reeds een uitgemaakte zaak. Reeds heel lang heeft de kerke lijke overheid de beslissing over de vraag: „wat mag ik lezen?” aan zich gehouden. De veel gesmade kerkelijke censuur is een wijze maatregel van een verstandige moeder en wijst er tever^ op hoezeer de mensch ook op dit enr vooral op dit gebied de weelde niet heeft kunnen verdragen en misbruik maakt van de hem geschonken gaven. Het papieren gevaar is een der grootste moreele bedreigingen van onze eeuw; *n wie vooral in het buitenland kennis den te verspillen. Anders staat het met de ontspan ningslectuur. In dit opzicht heeft de algemeene mentaliteit wel een groote verandering ondergaan! Het 16 nog geen halve eeuw geleden, dat in de ordelijke gezinnen het lezen als een uitspanning voor den Zondag werd beschouwd. «En in de katholieke en protestant-christe- Hjke gezinnen was dan 90 pct. van de leesstof godsdienstige lectuur, evangelie- verklaring, levens der heiligen of ver halen met een sterk religieuzen inslag. Zuiver neutrale ontspanningslectu’ir zonder meer werd eigenlijk uit den booze geacht. Hoeveel is er sinds dien veranderd! Vergelijk maar eens de jeugdlectuur van heden met die uit onze jonge jaren. Hoeveel kinderen lezen et nog In „de levens der heiligen”? Vult ook In onze katholieke en christelijke dag- en week- en maandbladen de zui vere berichtgeving en de neutrale lec tuur niet bijna 100 pet. der kolommen en Is datgene, waaruit een godsdienstige strekking spreekt, niet slechts een heel klein onderdeel? WU kunnen ons daarover beklagen en er veel verkeerds over zeggen, maar we moeten ons daarbij voor overdrij ving wachten. We moeten vooral dit niet vergeten: het lezen was in de jeugd van onze ouders min of meer een luxe, thans is het een behoefte. Het leven is geheel anders geworden. Honderden huiselijke bezigheden zijn door mecha nisatie en betere woningtoestanden vervallen of sterk vereenvoudigd, zoc- dat zelfs de moeder van een groot gezin tegenwoordig tijd vindt om te lezen. Hoeveel te meer de kinderen, groot en klein en de mannen met den sterk verkorten arbeidsdag. Er wordt ont zaglijk veel meer gelezen dan vroeger. Het lezen is daardoor een zuivere ont spanning geworden, zooals men vroe ger in den schemer zat te praten, te zingen, een kaartje speelde. Men leest tegenwoordig heel den dag in trein en autobus, in tram en wachtkamer. Men moet het niet zóó voorstellen, alsof ar vroeger al maar stichtende en verhe ven lectuur werd gelezen en dat men daaraan nu den rug heeft toegekeerd. Neen, er worden thans zeker evenveel van zulke boeken gedrukt als vroeger, maar daarnaast wordt er een on telbare massa andere lectuur vervaar digd, omdat er zoo oneindig veel meer gelezen wordt. En nu Is het een werk van groote beteekenis, dat ook die zui ver neutrale lectuur goed is, onschuldig, beschaafd en zoo mogelijk nog leerzaam bovendien. Hetzelfde geldt- voor de school, de film, de radio. Het overgroote deel van de leerstof oir onze scholen is zuiver profane wetenschap. En toch wil len wij de school in eigen handen •hebben. WIJ willen een eigen radlo- Timroep, terecht! Er wordt al zoo lang geroepen: katholieken zorgt dat ge uw deel en liefst een leeuwendeel in de filmproductie krijgt, ook al maakt ge geen enkelen zoogenaamd „katholieken” film. Hetzelfde princiep geldt in hooge mate voor de lectuurfabricage, als we maken met ggi üe dqjkperd Mtt- de drukkunst zpq eens «jpgfn jioemen. BUREAU! HOF 6. ALKMAAR Tatefoon: Administratie No. 433 Redactie No. 633 Geen veivioegd» b(jeenroepin< van den Doitochen. RUksdac.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1