L I Buitenlandsch o^fieuws FEUILLETON D ws c o O OE MAN VAN NERGENSHUIZEN c BLADZIJDE 1 ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1931 Het gelukkige Japan 162 KORT NIEUWS N. V. O L E R Mislukte aanslagpoging I GEMENGD NIEUWS E r DERDE blad Cycloon boven Constantinopel De opstand op Chili geëindigd U te H Gevecht tusschen politie en bandieten Oostenrijk’s nood en de mandatenkwestie De economische noodtoestand in Roemenië G^rpen&de <Buitenlandsche cBerichten Koning Alfonso en Marokko De stakingsbeweging in Spanje 9 Inbraken te Staphorst ten Geen groote balt Een land zonder werkloosheid Proces tegen ex-keizer Wilhelm Een arbeider als eischer Vólken - Elf gewonden Scheuren in een kerk lie beschilderingen bedreigd Kind verdronken Een gemeenteraad van twee personen Een unicum Geen credietverleening meer dood Als liefde in haat verkeert Voorloopig van de baan Poging tot -zware mishandeling Naar het einde der staking Aan de gevolgen overleden Het voorstel der communisten afgewezen. Aangename samenwerking Kinderen onder een vrachtauto Raadsbesluit vernietigd. Twee kinderen gedood. door Diefstal met braak Veertig huizen ingestort Weersverwachting Voorloopig nog warm Vrachtrijder gewond Compromitteerend rapport terecht Mislukte roofoverval Twee meisjes vermist De dader gedood ge- Wordt vervolfd). i j Besprekingen in den Volkenbondsraad Geen bijeenroeping van den Rijksdag Belangrijke concessies door de regeering te Santiago de Chile Kolenwagen door locomotief aangereden Einde der staking Het stakingscomité heeft den burgemees ter In kennis gesteld van zijn besluit de staking te doen eindigen. Een order tot her vatting van den arbeid is verzonden. De „Vossische Zeitung” bevat een bericht uit Weenen, volgens hetwelk bondskanse lier Schober tegenover Oostenrjjksche pers vertegenwoordigers verklaard heeft, dat zijn verzoek om ontslag te Weenen klaar ligt. Indien men zijn aftreden wenscht. behoeft dit slechts aanvaard te worden. Een ingenieur by een der Heerlensche mij nen had onlangs een nieuwen auto gekocht. Een beambte zou dezen wagen voor hem uit Rotterdam halen. Op den terugweg echter reed hij in Weert tegen een boom met het gevolg, dat de auto geheel vernield en de bestuurder zelf gewond werd. HU werd met een beenbreuk naar het St. Jozefziekenhuis te Heerlen vervoerd. De auto bleek onbruik baar geworden. Tex Assen is eergisteren in arrest gesteld een reiziger uit Meppel. die verdacht wordt zich aldaar te hebben schuldig gemaakt aan verschillende diefstallen met braak met be hulp van valsche sleutels. schrik it. hu CHK jnste ieta dea erate wote ederL «tie. steld t ook U. te dan «ge in de Kalkkoegel by Innsbrück zijn twee Duitsche toeristen bij het beklimmen der bergen verongelukt. rt In iheld omo- n in ügen, anale l ult- tarop Het leden ‘PPe- mge- anne pu- ■aan» A: U 5-50; 1.08- HX. rten: roote auw» alles eling, lirec- Hol- barna vol- "RV Op den Italiaanschen minister van Koloniën .Mijnheer Cumming, aei ik. „u heeftmü schouder toen een goeden dienst bewezen. Wilt u mü nu nog eens van dienst zijn In een zeer be langrijke en ernstige aangelegenheid'’ Onmiddellijk na het bijeenkomen van het Roemeensche parlement zal onder voorzit terschap van den koning een Economische Kroonraad worden gehouden. Aan dezen Kroonraad zullen deelnemen alle partijlei ders, de tegenwoordige en de vroegere mi nister van Financiën, de directeur en de voorlaatste directeur van de Nationale Bank Het verluidt, dat de begrooting van 38 tot 25 milliard lei zal worden verminderd. Tege lijkertijd zullen ingrijpende maatregelen worden genomen, om een einde te maken aan den economischen noodtoestand. Elke minuut van deze drie kilometers maakte mijn foltering ondraaglijker. Ik be merkte. dat Billy dezelide gewaarwording onderging als ik. Zijn mond stond zoo her metisch gesloten, dat een kikvorsch in zijn winterslaap het hem niet had kunnen ver beteren; en zoo zaten wij zwijgend naast el kaar. strak starend met gretige blikken van vurige oogen naar het steeds dichter nade rende groote doel. Naar verluidt, beschouwt men den opstand der marine als geëindigd. Een der admiraals, door de regeering be last om met de muiters te onderhandelen, is het gelukt een overeenkomst te “bewerken. De regeering heeft eenlge belangrijke con cessies moeten doen. Zoo zal de soldij der manschappen van leger en vloot noch het salaris der staatsbeambten worden verlaagd. Ter bestrijding der werkloosheid zullen, overeenkomstig den wensch der opstandelin gen. groote openbare werken worden uitge voerd. Ook heeft de regeering zich moeten ver plichten. geen strafmaatregelen tegen de op standelingen te nemen Eerst toen aan dezen eisch was voldaan, verklaarden de opstandelingen zich bereid, op hun post terug te keeren. De Mexicaansche regeering heeft bevel gegeven, den datum, waarop alle Chineesche onderdanen Zuid-Mexico moeten verlaten hebben, hetgeen morgen zou zijn, voor on- bepaalden tijd uit te stellen. De rechtbank te Angers heeft twee arbeiders van een scheepswerf aldaar we gens spionnage ten gunste van Rusland tot 1 jaar gevangenisstraf en een boete van 1000 francs veroordeeld. Bij de aankomst van den Italiaanschen minister van koloniën, die gistermiddag te Parijs arriveerde, om een bezoek aan de koloniale tentoonstelling te brengen, sprong plotseling een jongeman uit het publiek op de treeplank van den auto en trachtte de deur te openen, waarbij hij „moordenaar" riep. Twee agenten schoten terstond toe en trokken hem weg. De gearresteerde, op wien geen wapenen werden gevonden, bleek een in 1905 te Milaan geboren Italiaan te zijn. In een zijner zakken werd een communis tisch blad gevonden. De gearresteerde verklaarde, dat hij niet de bedoeling heeft gehad den minister te dooden. Getuigen uit het publiek verzeke ren, dat zij den man op het oogenbllk van zün arrestatie iets hebben zien wegwerpen, dat door een tweeden persoon opgenomen werd. De politie is niet zeker of men hier toch niet met een poging tot een aanslag heeft te doen. In het sanatorium Edlach is de vroegere directeur van de Weensche Staats- opera. Franz Schalk, In den ouderdom van 68 jaar overleden. De weerkundige medewerker van het ,,Vad. schrijft De algemeene weerstoestand in West- Europa. onder invloed waarvan het weer bij ons mooi en vrij warm is met eenlge neiging tot lichte onweersbuien, geeft wel aanleiding tot een nadere beschouwing. Wij zouden ten opzichte der weersverschijnselen het groot ste gedeelte van N. W.- en Midden-Europa kunnen verdeelen in twee deelen. Het eene deel zou dan liggen ten Noordwesten van de Ujn, die over de Z.W.-punt van Engeland, de Noordzee en Jutland naar het Noorden van de Bothnische Golf loopt. In dit gebied heerscht over het algemeen een koudF Noord oostelijke luchtstroom, die de temperatuur tot beneden de normale heeft doen dalen. De genoemde scheidingslijn deelt een uit gebreid gebied van lage drukking, dat van den Atl. Oceaan ten Z W van Ierland tot NO. van Skandlnavië reikt, in twee helften. Het conflict tusschen Mexico en China Sinds Maandag worden te Reeuwyk ver mist twee meisjes. n.l. de 17-jarige T. de K en de 15-jarige A. G. Zij hebben op der. avond van Koninginnedag de ouderlijke woning verlaten en zijn daarin tot dusverre niet teruggekeerd. Hoewel het niet ónmo gelijk is. dat den meisjes een ongeluk is overkomen, wordt daaraan niet onmiddellijk gedacht, daar zij verschillende kleedlng- stukken hebben medegenomen. Een 19-jarige man was te Amsterdam ver loofd geweest met een 18-jarlg meisje, dat echter de verloving had uitgemaakt. De jon gen was hiervan overstuur geraakt en had herhaaldelijk geprobeerd de oude betrekkln- wen weer aan te knoopen. Zoo ook Donder dagavond. toen het tweetal op de Lijnbaans- gracht liep. Het meisje, dat van haar aan bidder niets meer weten wilde, begon hem, om er van af te komen, uit te schelden. De jongeman geraakte hierover zoodanig in woede, dat hij haar met een geopend knipmes te lijf ging en haar, behalve slagen en stom pen, met het wapen een wonde toebracht aan haar rechterduim. Op het gegil van de mis handelde schoten al spoedig voorbijgangers toé, die het meisje ontzetten. De jongen is door de politie aangehouden. Proces-verbaal terzake zware mishandeling is tegen hem opgemaakt. De nat. s o c. Karl VobiS is bij een twist gesprek in Dusseldorf door een messteek zwaar gewond. Nog voordat een dokter ter plaatse was, stierf hij. op drie ..Hdbld" inbrekers Tegen een boom gereden litiebeambte vergezeld. In de nabijheid van een gebouw, waar een sending moest worden afgegeven, werd een man waargenomen, die er verdacht uitzag en daarom naar het po litiebureau zou worden gebracht. Op weg daarheen vluchtte hy. Daar hij ondanks her haalde waarschuwingen niet bleef staan, maakte de politiebeambte van zijn vuurwa pen gebruik. Door het tweede schot werd de vluchteling gedood. Even te voren, had hij een looden buis van ongeveer 40 c.M.. die in papier gewikkeld was. weggeworpen Waarschijnlijk was deze buis als wapen voor den roofoverval bedoeld. De neergeschoten vluchteling bleek een arbeider uit Linden te zijn. De R K. kerk te Heerlerheide vertoont de laatste" maanden scheuren, die steeds groo- ter worden. Deze scheuren ontstaan tenge volge van de werking der mijnen onder gronds. Zoo is er al een duidelijk zichtbare scheur boven de vier biechtstoelen en de groote bogen by den ingang van de kerk. De beschilderingen worden er door bedreigd Aan de gevolgen van een ernstige darmoperatie is in het sanatorium Auersperg overleden aartshertog Leopold Salvator. Een gebied van hooge druk begrenst Noordwesten dit depressiegebied. Het andere weergebied, waarvan hierboven sprake is, ligt ten Zuidoosten van die schei dingslijn. Daar waait een Zuidwestelijke luchtstroom en is het weer wartp. Ons land lag eergisteren aan den N.W. kant van dit warme gebied en vrij dicht bij de schei dingslijn. Het ligt dus voor de hand, dat een be trekkelijk geringe verschuiving van de schei dingslijn naar het Oosten hier een groote verandering in het weer kan brengen. Daar op is natuurlijk veel kans, daar niet alleen de depressies zich gewoonlijk in Oostelijke richting voortbewegen en dat in het bijzon dere geval, waarvan hier sprake is. waar schijnlijk ook zullen doen, maar omdat de voornaamste kern, die eergisteren over het Kanaal van Bristol lag. reeds aan die ver schuiving bezig was. Alleen moet er rekening -méde gehouden worden, dat de verplaatsing zeer langzaam gaat, daar wij te doen heb ben met een opvullende depressie. Dit is de reden, waarom in het officieele weerbericht de verwachting wordt uitgesproken, dat de Noordelijke luchtstroom niet eerder dan over enkele dagen ons land zal bereiken. Het is dus zoo, dat eigenlijk een geringe verandering van de algemeene luchtdrukverdeeling een groote weersverandering, voornamelijk een temperatuurdaling kan brengen, maar dat er goede gronden zijn om te verwachten, dat deze verandering nog even op zich zal laten wachten. Hoe langzamer deze verandering zich voltrekt, hoe beter, maar de kans schijnt gering, dat wij er aan ontkomen Hij keek mjj aan. alsof hij zich wilde ver gewissen. dat het werkelijk ernst was. Mijn gelaatsuitdrukking moet op dat punt bij hem allen twijfel hebben weggenomen. ..Wat is er te doen?" vroeg hij rustig. Ik keerde mij om en wees naar de ..Sea gull" ..Het meisje, dat ik liefheb is daar aan boord." zei ik heesch. ..Zij is door lord San gatte bewusteloos gemaakt en aan boord ge dragen. Er is maar een kans, om hem te achterhalen en dat is uw motorboot, maar wü zijn met z'n drieën en ..U schertst toch zeker?" riep hij. Ik schudde mijn hoofd en glimlachte bit ter. ..O. dat is kostelijk!" riep hij. doch toen hy mijn verwrongen gelaat zag. voegde hij er beleefd bij „Pardon, zoo meende ik het niet, natuurlijk nlet-._ Maar u moet weten, dat ik jarenlang dirteênTieb geschreven over ontvoeringen’ moorden en dergelijke en dit is het eerste werkelijke avontuur, waarin ik ooit gewikkeld ben geweest/’ ,.U wilt ons dus aan boord lAnen?” riep ilt. ..U aan boorde nemen!" echode hij. .Mijn hemel, graag zelfs, ik zou voor de geheele wereld zoo n kans niet willen missen.** Billy kwam naar ons toe en was Juist dicht genoeg bij ons. om de laatste opmer king van Cumming te hooren. Hy klopte hem heel familiaar op zijn De algemeene stuklng te Barcelona duurt nog steeds voort. In den loop van den dag hebben zich zeer ernstige incidenten voor gedaan, waarbij zoowel aan de zijde der stakers als aan de zijde der politie tal van gewonden vielen. De politie heeft gisteren vier bommen in beslag genomen. De stakingsbeweging breidt zich over het geheele Industriecentrum van Catalonië uit- Ook te Badalona, Sabadell en Tarassa is een algemeene staking afgekondigd. In tal van dorpen in Arragon zijn de landrbeiders in staking gegaan. Volgens een B. T. A. telegram uit Barce lona zou het stakingscomité aan den bur gemeester het einde van de algemeene staking hebben aangekondigd en vel hebben gegeven, om het wer vatten. betrekkeïükkorten afstand Vertoonde. Ik zat nooit de koortsachtige woede en het onge duld vergeten, die mijn hart schenen te doen bersten, toen de chauffeur na een kromming in den weg er recht op aan stuurde. In het landelijke Staphorst ia gisternacht plaatsen Bij den binnengedrongen door bet uit snijden van een ruit. De winkelkas, waarin zich gelukkig slechts enkele halve stuiven, bevonden, is nskr buiten gesleept en daar geledigd. Voorts zijn winkelgoederen gesto len. Verder zijn de dieven binnengedrongen in de slaapkamer van den landbouwer Veyer. Toen deze gerucht hoorde en uit bed sprong, bleek zijn pantalon verdwenen te zijn. Buiten vond hij haar terug. Een porte- monnaie met 150 was er uit verdwenen. Ten slotte is nog Ingebroken bij den land bouwer Harke. Daar is een belastlngplaatje ontvreemd. ingebroken, meldt hef winkelier Nip Ujn de Te Eindhoven is het 3-jarig kindje De V., Oirschotsche Dijk, dat uit een pot ko kende thee gedronken had, aan de gevol gen van hevige inwendige brandwonden overleden. Aftreden van Dr. Schober rapport-Picasso. Zij zullen V vérstrekkende gevolgen hebben voor afloop der berechting van ex-kóning fonso. Donderdagmiddag werden te Treebeek 2 kinderen van den heer Fryns door een vrachtauto aangereden. Een der kleinen werd gedood, de andere licht gewond. Donderdagmiddag is te Lindenheuvel (L.i een 2-jarig zoontje van den heer Wyands door een vrachtwagen aangereden. De klei ne werd zoodanig gewond, dat hjj spoedig overleed. Door een hevigen cycloon, die een half uur aanhield en vergezeld ging van wolkbreuk achtige regen- en hagelbuien, waardoor de straten der stad in wilde stroomen werden veranderd, zijn vijf personen gedood en tal van personen gewond. Veertig huizen zijn ingestort. Alle verbin dingen zjjn verbroken. De aangerichte schade is zeer aanzienlijk. Op de rol van de arbeidersrechtbank tb Potsdam stol® gisteren de zaak van „Voss tegen W. von Hohenzollern". Als aanklagei trad op de arbeider Franz Voss van het kroongoed Bornstedt bij Potsdam, die een looneisch van 148.60 Mark tegen den ex- keizer had Ingediend. W. von Hohenzollern was vertegenwoordigd door dr. Nievind uit Nauen. Voss was. nadat hij geweigerd had overwerk te verrichten, omdat hy naar zijn meening daartoe lichamelijk niet in staat was. op staanden voet ontslagen. Een dokter stelde den volgenden- dag een ontsteking aan het oog vast, doch het ontslag werd niet ingetrokken. Tijdens de behandeling van de zaak sprong de aanklager plotseling op en riep. „Dat is de dank van het vaderland. Ik heo zeven kinderen te verzorgen en nu laat de keizer my op straat zetten." Op zyn verzoek las daarop de president zijn getuigschriften en zeide toen tegen den vertegenwoordiger van den ex-keizer: „Het is toch beter, dat u het gevraagde bedrag uitbetaalt." Dr. Nievind verklaarde toen, dat hy daar over eerst met zyn opdrachtgever moest spreken, waarna de zaak tot 8 September werd aangehouden. vyf adelborsten van de Amerikaan- sche marine-acadcmie zyn gedwongen gewor den den zeedienst te verlaten wegens esca- pad*s in buitenlandsche havens bü den jongsten zomerkruistocht. Het aantal personen boven de 10 jaar in de Vereenigde Staten, die geen enkele taal kunnen lezen of schryven. bedraagt 4.283 753, zoodat 4.3 pCt. der bevolking an- alphabeten is. Het senioren-convent van den Duitschen rijksdag kwam hedenmiddag bijeen, om een beslissing te nemen Inzake het communis tische voorstel, om den rijksdag onmlddel- lyk bijeen te roepen. Het voorstel werd, behalve door de com munisten, ook door de Duitsch-nationalen en de nationaal-socialisten gesteund. President Loebe constateerde, dat het voorstel niet voldoende stemmen op zich kan vereenigen en daarom is afgewezen. De correspondent van de News Chroni cle te Madrid weet bizonderheden mede te deelen over een document van buitenge woon belang, dat weer in handen van het parlement is gekomen, na acht Jaar ver nist te zyn geweest. De parlementaire commissie. zoo ontleent het „Hbd." aan het bericht, in 1922 inge stold om de oorzaken te onderzoeken van de rampspoedige tegenslagen in Marokko, benoemde generaal Picasso, een oom van den beroemden schilder, om een zorgvuldig onderzoek in Marokko in te stellen. Hy maakte een uitvoerig rapport op, waaruit bleek, dat ex-koning Alfonso persoonlyk het noodlottige offensief had geleid door recht streeks bevelen te seinen aan generaal Sil- vestre over het hoofd heen van generaal Onlangs werden, evenals elders, ook in Mesch bü Vaals, de verkiezingen voor den gemeenteraad gehouden. Er was toen geen stemming noodig. omdat slechts één lyst werd Ingediend met het benoodigde aantal candidaten. doch tvegens het zich terugtrek ken van enkele leden en ook door het niet tijdig inzenden van hun geloofsbrieven, bleef slechts één candidaat over. Het zou dus niet mo&Hjk geweest zijn om een keuze te doen. Het college van B. en W. met den raad in cluis. bestaat derhalve uit twee personen. inhalen", zei hu langzaam. „Het eenige vaar tuig. dat het zou kunnen, is die - petroleum motorboot, die vanmorgen is binnengeloopen.” Hit wees op een rank vaartuigje, dat op kort«m afstand in de haven lag te dobberen. „Wie is de eigenaar?" vroeg ik haastig. .Ja, dat weet ik eigenlük niet", antwoord de hu lymerig. ,,'t Is een flinke jonge mijn heer. Ik heb hooren zeggen, dat hy uit Wood ford is. Als u hem wilt spreken, kunt u hem wel In het hotel vinden." Hij wees ons met zyn vinger, waar gemeld gebouw zich bevond, doch onmiddeliyk uitte hy een kreet van ver rassing. ..KUk. daar komt hy aan by dien lantarenpaal Ik keek op en mijn hart begon te bonzen. In den breedgeschouderden man met zijn vriendeiyk gelaat, had ik een ouden kennis herkend. Het was mijn vriend Cumming, de romanschrijver, de man. dien ik in hotel „de Bui had ontmoet, toen ik op Ashton logeerde. J Zonder mij den tijd te gunnen Billy een verklaring te geven, liep ik vlug naar hem toe. HU herkende mü onmiddelluk en stak my joviaal zyn hand toe. ..Hoe maakt u het?" zei hy glimlachend. „Ik hoop, dat u Barham-Bridge toen ge vonden heeft.” Ik strekte my uit in myn volle lengte en 89 „Gehuurd", zei Billy. „Ik begreep onmid delluk, dat indien die schobbejak van een huisknecht de Waarheid had gesproken, er niets anders op zat, dan een tocht naar Burnham te maken. Eerst dacht ik aan jouw wagen, maar ik overwoog, dat het mis schien eenige moeilijkheid zou kunnen op leveren, hem te krygen en daarom rRed ik direct naar de Garettgarage in Bondstreet, waar ik een Rolls Royce bestelde. Het duur- een minuut of tien, voor zü er mede ge reed waren; inmiddels had ik* Wilton in een texl er op uitgezonden, om zich te overtui gen, dat Mercia niet thuis gekomen was. Daarna zyn wy linea recta naar Bowstreet gereden, om jou te zeggen, hoe de zaken stonden, alvorens wy naar Bumham zouden rBnnpn** Hy hield even op, om een sigaret aan te steken. x •.Ik had natuuriyk nooit kunnen droo- ®en, dat het bevel tot inhechtenisneming in getrokken was. Vertel my er eens iets van. Volgens een mededeeljng van het „Ver band Rhemisch-Westfkllscher Brauereien G.m.b.H.” hebben de Duitsche bierbrouwe rijen hun afnemers in verband met den slechten economischen toestand medege deeld. dat geen verdere credieten by de le vering van bier kan geschieden. In het vervolg zullen de brouweryen in het Rynland en Westphalen alleen nog te gen contante betaling verkoopen. Verder is tot de afnemers het verzoek gericht alle nog uitstaande credieten zoo spoedig mogelijk te voldoen. - Moeilijke toestand voor de Duitsche bierbrouwerijen De Duitse h-N a 11 o n a 1 e fractie heeft by den Pruislschen Landdag een motie van wantrouwen tegen de Pruisische regee ring ingediend. Donderdagmiddag waren een paar kinde ren te Tolkamer bij Lobith spelende op den nieuwen loswal aan den RUn aldaar. Het 5-jarig zoontje van Th. Gerritsen, caféhouder var^ „Die Wacht am Rhein", al daar. geraakte daarbij te water in de haven. Nirdat door toegeschoten hulp het knaapje op het'droge was gebracht, is met kunst matige ademhaling begonnen, doch deze mocht niet meer- baten, zoodat de inmid dels aangekomen geneeskundige den moest constateeren. De mandaten-kwsstie De Volkenbondsraad hield gistermiddag een langdurige vergadering, waarin gespro ken merd over de algemeene beginselen, die men in acht moet nemen by het op houden van een mandaat ovr een bepaalde streek. Nadat de algemeene beginselen voor de onafhankeiykverklaring van een mandaats- gebied was opgesteld, richtte Cecil onmid delluk in naam van de Bngelsche regee ring, dat den Volkenbondsraad het verzoek, dat deze aan de mandatencommissie op dracht zou geven, reeds in haar zitting van November na te gaan, of Irak in het Jicht van de vastgestelde algemeene begin selen onafhankeluk zou kunnen worden verklaard. De Volkenbondsraad heeft deze opdracht aan de mandatenconimissle verleend. Op het goederenterrein .Lombok”, van h^t statlonsemplacement Gouda is een te dicht by de rails staande, met twee paarden bespannen kolenwagen van de Gebr. Hoogen- doorn, vrachtrijders te Waocinxveen, door de locomotief vrfn een rangeerenden trein aangereden. De paarden werden door de machine gegrepen. Een der dieren werd doodeiyk gewond en is afgemaakt. Het an dere paard, dat minder ernstige verwon dingen opliep, is ond»r behandeling van den veearts gesteld. De aangereden wagen werd zwaar beschadigd De locomotief werd niet gehavend en bleef in de rails staan. Toen het ongeluk g^purde. deed een der broers de 25-Jarige A Ifioogendoom, van i haastig een paar stappen acht kwam tegen den wagon terecht, hy viel en een arm brak. De man is naar de wijkverpleging vervoerd en daar opgeno men. By K. B. is vernietigd het besluit van den raad van Vals van 10 April, strekkende tot het ontslaan van den heer J. B. C. als wet houder. De raad had dit besluit genomen, omdat de heer J. B. C. als wethouder en voorzit ter der commissie voor de Openbare Werken, by afkeuring zyner voorstellen door de meerderheid, zich steeds zeer onfatsoenlijk tegen de leden gedroeg; de opdrachten, wel ke hy van B. en W. ontving, werden door hem niet aan de commissie medegedeeld, zeer urgente opdrachten van B. en W. nam hy riiet in behandeling. Andere punten, welke later bij B. en W. ter afwerking ingekomen waren, genoten bij hem de voorkeur. Voorstellen, welke niet naar zyn zin in de commissie zyn gedaan, liet hy niet ter afstemming komen. Voorts grondde de raad zyn besluit op een nadere toelichting, volgens welke ..de heer C. door zyn handelingen zyn functie als wethouder niet naar behooren vervult, niet handelt in het belang der gemeente en de gemeente benadeelt door het niet be hoorlijk en tydig uitvoeren van besluiten van B. en W. aan de commissie vóor- noemd.” En ten slotte op de mededeeling. „dat de meerderheid van de leden der commissie voor de openbare Werken niet meer on der het voorzitterschap va,n den heer C. wil vergaderen." Dit besluit was echter genomen in strijd met artikel 89 (oud' der Gemeentewet en daarom nu vernietigd. Berenguer, toenmaals opperbevelhebber der troepen in Marokko. Het rapport van generaal Picasso leidde tot Alfonso's beweging in de richting van een dictatuur *als een middel om de pyn- lyke consequenties van het onderzoek der commissie te ontgaan. Kort nadat Primo de Rlvera aan het be wind kwam, verdween het rapport uit de archieven van het parlement en algemeen werd verondersteld dat de dictator het ver nietigd had. - De correspondent van de ..News Chro nicle" kan evenwel melden dat de secretaris van generaal Picasso, kapitein Munoz Ro- Catallada. een zoon van den Spaanschen grande, graaf De la Vineza, maar een echt democraat, het rapport naar een veilige plaats had laten overbrengen vóór Prüno de Gedurende den laatsten tijd werden via het postkantoor Linden, by Hannover, vele kleine bedragen per post verzenden. De ont vangers konden echter niet worden vasr- gesteld. Daar het vermoeden bestond, dat een postbeambte, die de waardebrieven verzorgen moet, in een val gelokt en beroofd zou wer den, werd een dezer beambten door een po- Ingnjperide maatregelen aangekondigd V ak vereenigingsgeboww politie belegerd Tijdens de opstootjes van gisteren trachtte de politie het vereenigingsgebouw van het* bouwvakarbeiderssyndicaat binnen te dringen. ZU werd met schoten begroet. Na een beleg van vier uur en een levendig vuur gaven de anarchisten, die zich in het gebouw verschanst hadden, zich over. Een zeer groot aantal personen is gear resteerd. Na het gebeurde keerde de kalmte terug. oude jongen; dat is beter dan te zitten knie zen. Je weet, dat wy allemaal ons best doen voor je.” Ik was biy. dat hu my tot spreken bracht. Alles was beter, dan te piekeren over Mer cia en Sangatte. Ik begon dus onmiddellijk de geschiedenis van het plotselinge verschy- nen van Milford in de rechtszaal te ver tellen. Met groote snelheid reed de auto door Romford en Brentwood, De chauffeur, die eenigszins op de hoogte was van het hoogst i machtigen als zyn verantwoorde- Tusschen de politie en 250 bandieten heeft te Lodz een hevig straatgevecht plaats ge had. Waarby elf personen zwaar gewond wer den. waaronder drie politiemannen. Het gevecht was ontstaan, doordat ban dieten drie gevangenen, die voor de rechtbank gevoerd werden, met geweld poogden te be vrijden. Daar de begeleiders der gevangenen niet in staat waren den heftigen aanval van de bandieten te keeren, werd politiehulp in geroepen. Eerst na een hevigen strijd tusschen de politie en de bandieten, werden de laatsen verslagen en konden de gevangenen naar t gerechtsgebouw gevoerd worden. Voordat de Volkenbondsraad over de mandatenkwestie heeft beraadslaagd, heeft luj besloten, het verzoek van de Oostenryk- sche regeering. om Volkenbondshulp in het belang van den flnancieelen toestand van commissie te doen besprekenemfwy Oostenrijk door het financieele bondscomlté te doen bespreken. Het is de bedoeling, dat een leening onder volkenbondsauspiciën zal worden uitgege ven ten bedrage van ongeveer 500 mlllioen schilling. De Fransche nationale bank schijnt be reid te zijn, reëel terstond een voorschot op deze leening aan Oostenrijk te verleenen ten bedrage van 150 mlllioen schilling, op dat Oostenrijk niet in moeiiykheden gerake, doordat de Engelsche bank de bekende 150 mlllioen schilling uit Oostenrijk zal terug trekken. Éindelijk waren wü in het dorp. Byna zon der onze vaart noemenswaardlg te vermin deren. reden wü de hoofdstraat met haar onooglijke grijze huizen door en sloegen toen den hoek om. de kade op. Meedoogenloos tegenover de autobanden, stopte de chauffeur plotseling en in minder dan geen tyd. stonden Billy en ik op de kade. Een oude baliekluiver, die over de leuning van den kaaimuur naar de dobberende colle- tie booten en jachten, beneden hem stond te küken, draaide zyn hoofd om, toen hU het geluid van autogetoeter hoorde en keek nieuwsgierig naar Billy en mij, die uit het voertuig sprongen. ..Kunt u mjj misschien zeggen, of de „Sea gull" al uitgevaren is?” HU haalde het zwartgebrande stompje stee nen pifp. dat van af zyn mondhoek omlaag hing, uit zün standplaats en spuwde op den grond.Toen keek hy diepzinnig over ons heen. „De .Seagull”, herhaalde hu. „dat zal ze ker de schoener zün. die Dinsdag blnnenge- loopen is; heet de eigenaar niet zooiets van spoedeischende geval gaf den motor zooveel gas, „y.. - lijkheid maar eenigszins toeliet. Eenmaal buiten laatstgenoemde stad, draaiden wü in oosteiyke richting af en nu wü buiten het menschengewoel waren, vlogen wij in steeds sneller vaart door het vlakke bouwland van Essex, dat ons nog van het doel van onzen tocht scheidde. Ik herhaalde voor Billy de geheele schiedenis van Miliord. zoover ik het mu kon herinneren, hetgeen uithoofde van zün herhaalde onderbrekingen en het ondervra gen vry lang duurde. Ik was dan ook nog niet geheel aan het einde van mun verhaal, toen wy de bochtige, in- en uitspringende monding van de ..Crouch” bereikten en d» Rrüze toren van de Burnhamsche kerk zich op j Terwyi de geheele wereld zwaar te lyden heeft onder de werkloosheid, is Japan in de gelukkige omstandigheden, byna alle bewoners aan brood en werk te kunnen helpen. Groote werken en herstellingswerkzaam- heden, die noodig zün ten gevolge van de talrüke catastrophen der laatste jaren, hou den alle andere overige werkkrachten aan den arbeid. Rivera er de hand op kon leggen. De dictator, die dit vermoedde, deed den jongen officier herhaaldelijk mooie aanbie dingen in ruil voor het rapport, maar ka pitein Rocatallada sloeg ze steeds af, be werend. niet te weten waar het rapport was. Enkele uren, nadat verschillende leden van het directorium van Primo waren ge arresteerd. hield er Woensdag een legerauto voor het parlement stil. Er stapte een of- ricier uit met twee ordonnansen, die twaalf lijvige bundels documenten torsten, welke aan een ambtenaar van de archieven van het parlement werden overhandigd. Deze documenten vormden het vermaarde Zij zullen waarschyniyk den Al- ..Sanskattë?" Ik knikte. HU keerde zich, terwül hü zün oogen met zün hand beschaduwde. 4n de richting van de uitmonding der rivier en wees met zün an dere hand naar de zee. „Daar gaat ie", zei hü euidelük. Met een afschuwelük gevoel van inzinking volgde ik de hjn van 'zijn vinger. Ongeveer een kilometer ver voer een mooi vaartuig, naar mün schatting ter grootte van honderd vüftig ton. onder begunstiging van een flinke westerbries. zeewaarts. .Ja. dat is ie”, zei de oude man. „Om één uur is ie uitgevaren. De eigenaar kwam met hetzelfde merk auto als u, heeren.” „Was hü alleen?" vroeg ik met een zwakke hoop, dat wü ons vergist mochten hebben. De oude man schudde zün hoofd. „Hü had uan jonge dame bu zich, maar zü scheen ziek taiizün. want ik zag. dat hü haar in de boot droeg.” Ik kreeg een gevoel of ik in brand stond, doch nog voor ik aan mün gevoelens lucht kon geven, viel Billy in: „Is hier een vlugloopende boot in de ha ven?" riep hü „Wü hebben een belangrijken brief voor den eigenaar 4fen die boot; de huurprüs komt er niet op aan, als wü hem maar kunnen achterhalen voor hü in volle ft» iy ikeek hem recht in zün oogen. De baliekluiver zette zün scheeve pet nog scheever, en krabde achter zün oor met een bedaardheid, om gek van te worden. „Er is geen zeilboot in Burham die *m kan

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 9