ddinnenlandsch Nieuws rn I I I Voor de Huiskamer Mgr. Nolens herdacht STOOMVAARTLIJNEN Mijn tachtigduizend pond DE KA THOLIEKEILLUSTRA TIE HANDEL EN NIJVERHEID Huldiging op de Jaarbeurs f vU. na I Staten der Door mr. H. P. Marchant naar Pa- Onthulling ran een gedenksteen te Breda 65ste jaargang, no. M. Amsterdam te Stettin naar Cadiz naar alwaar HOLLAND—AFRTKA-LLIN passeerde 7 Dakar 24 zilveren deelnemers HOLLAND—BRITS CH-INDIE-LIJN 1 September BOLLAND—OO8T-AZTE-UJN NLAS (uitreis), 6 September te Kobe. voor ROTTERDAM8CHE LLOYD 7 September (thuisreis), 8 September te Harderwijk 700 jaar stad De herdenking binnen. Rotter- 7 September van Rotterdam te kelder. De Staten-Generaal Sluiting der tegenwoordige sitting. be- 4 Herdenking der gevallenen bij de krijgsverrichtingen 18301832 STOOMVAART MIJ. OCEAAN HECTOR, Japan naar Rotterdam, 7 Sept, te Singapore. ORESTES, 7 September, van Rotterdam te Yokohama. RIDDERKERK (thuisreis) te Antwerpen. Raad der der de ik met den naar HU nog hst op en Co.. en van H< brad behc Engt Het noeg wint rood dnni bede vegei boev pracl om guns van gesla oogst De ter p oven geen Waai l-.edei voor waan tlschi ore ge vann fokke is er rich» Het i riboe geslat groots zoogd een 1 arctis troffe reeds dier, ïche ilmm ïerst che i loor Toegi Apia: nlslul nldde raïvet dt wi oootei van d honge In in het en Zu land e stuks stlerer als re geten, stuks de W< welder schap; heid i rooldli HEEMSKERK (thuisreis), Sept. Ouessant. naar Duinkerken. MELISKERK (uitreis), 7 Sept. gepasseerd naar Kaapstad. NTEUWKERK, (uitreis), 6 Sept, te Lo renzo Marques. SPRINGFONTEIN (thuisreis), 7 Septem ber van Tonga naar Aden. een Staat, ROTTERDAMZUID-AMERIKA-LIJN ALPHERAT (uitreis) 7 September te Montevideo. ALUDRA Santos. 460 Maar Bollebuisje werd zoo vermoeid, dat hy het touw aan Mauwtje moest overgeven. Die hield het touw ook stevig vast, maar hy begreep wel dat het ook niet te lang kon duren. En de vogels vlogen door, wat heel verstandig was van de dieren, anders was het vliegtuig zeker dadelijk naar beneden gestort. Mauwtje waarschuwde: ..Maak de val schermen gereed. We zuilen het niet kunnen houden.” ke ge en de gei de lee In val hei cei hel we: de ten n>o ger zee wl( C dot jan scb me in, tot ven drta ovei die: war Zev kim den sc hi gebl ach oog reed kud weit en i op 1 geb: voorbereidde. De burgemeester, mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, heette op het Stadhuis de aanwezigen welkom, in t bijzonder mevrouw gravin Dumonceau en baron de Constant Rebecque, achterkleinkinderen van lult.-gen. Baron de Constant Rebecque, die als «hei van den generalen stal van Prins Frederlk op den steen, die ook een metalen kruis draagt, ge slagen uit bet op 1 Augustus 1831 op den vijand veroverd geschut, wordt herdacht. Op het door de politie afgezette gedeelte voor het pand heeft hierna generaal b.d. C. J. Snijders den steen onthuld, na een rede, waarin hij betoogde dat ook naar onze huidige opvattingen de tiendaagsche veldtocht als een gewettigde en onvermijdelijke daad moet worden beschouwd. Immers als het eenlge den Koning nog restend middel tot verzet tegen onrecht en tot bescherming van net levensbelang des vaderlands. Den steen ont hullende ultte spr. de hoop dat deze de jon geren tot in vele geslachten welke na ons komen moge wijzen op hun plicht zich aan het vaderland met geestdrift en toewijding te geven en hen op te wekken tot dienstbaar heid ep opoffering ten bate der gemeenschap, als *s menschen hoogste roeping. Het zingen door de deputaties en genoodlg- den van twee coupletten van het „Wilhelmus”, gevolgd door een spontaan geroep van „Leve ds Koningin!” besloot deze plechtigheid. Na afloop van de hierna gehouden receptie ten Stadhulze vereenlgden de leien der de putaties en genoodlgden zich In Hotel-Res taurant „De Kroon aan de Boschstraat aan een maaltijd. Op verzoek van den tafelprae- ses, oud-mlnlster J. J. C. van Dijk, werd on der krachtig applaus besloten tot verzendmg van een telegram aan H. M. de Koningin, waarin getuigd werd van oprechte trouw en aanhankelijkheid. De i ten gr len keltfn oen schake melk t het nu tot he schaar zijn hi nitvoer gerde politie! over a wilde c de kle: ken hi alleen carlboe men, ti in den als dar tamme Oedu veorgar teerder Toen g 'eruggé 'en, bl aren. ’-en; o[ prachtl Over Canade iiad me halen - n de g en, wa De tijd vlakten maakt nomle. ook in ««uien dier dat Het Is i elite mos en stoelen dat het vervolgens de heer Hln, die 't Jaarbeursbe- stuur bedankte voor de uitgereikte onder scheidingen en namens de deelnemers een bronzen klok aanbood, bestemd voor de hal van het eerste Jaarbeursgebouw. Een receptie, gehouden door den 1 van Beheer en het Algemeen Bestuur Jaarbeurs In de groote zaal van bet beursrestaurant, besloot de plechtigheden van dezen middag. Van de gelegenheid om den Raad van Be heer te compllmen teeren werd door zeer ve len gebruik gemaakt. Een telegram van gelukwensch was Inge komen van den Minister van Arbeid, Wandel en Nijverheid, mr. T. J. Verschuur. Des avonds om acht uur werden de deel nemers aan de 25ste Jaarbeurs door het ge meentebestuur ontvangen in den Raadskal den waar men gerulmen tijd gezellig bijeen bleef. Zoowel door den burgemeester van Utrecht die de gasten welkom heette als door den heer F. A. Fentener van Vllsslngen, voorzit ter van den Raad van Beheer van de T««r- beurs. werden enkele vriendelijke woorden gezegd, terwijl de avond verder werd opge luisterd door het optreden van den beer en mevrouw Clinge Doorenbos en van den hu morist Bob Bleyenberg. Naast mooie en zorgvuldig gekozen foto pagina's behandelt F. Wahlen in korte, vlot te trekken Shakespeare's geboorteplaats, die hij met aantrekkelijke foto’s verduidelijkt Henri van Mandele teekent ontstaan en wording van ons land In zijn artikel „Van land en water", waarbij eveneens goed ge kozen foto's het geschreven woord verduide lijken. Dan treffen we een paar korte, aar dig geschreven vertellingen aan: „Het ko nijn van Serraerens” door J. H. v. d Eeck- hout en .Huwelijksbanden” door Johan Wllgo. Onder de lllustratlepaglna’s Is er één. opvallend door de foto's van het zilveren feest van De Spaarnestad en het Congres van bet R K. Werkliedenverbond. Belang rijk is ook de serie foto's „In een modern ziekenhuis”. 459 Maar plotseling gebeurde iets heel verschrikkelijks. Een der touwen, waarmede de vogels aan de mand waren ge bonden. was losgeraakt, waardoor de mand naar den eenen kant overhelde Gelukkig had Bollebuisje het touw gegre pen en h|j hield het stevig vast. Mauwtje begon van angst te schreeuwen en de fee bleef verschrikt zitten, bang dat z(j naar beneden zou storten. NEDERLANDSCHE SCHEPEN BATAVIER n, 8 Sept. v.m. 9 uur 50 van Rotterdam te Gravesend. BATAVIER VII. 7 September van Rot terdam te Mlddelesbro. FLYING SCOTSMAN, 8 September van Btroer te FUr. FLYING NORSEMAN. 8 September van Kopenhagen te Stettin. KERKPLEIN, 7 September van Theodo sia naar Falomtuh v.o. JOBSHAVEN, 8 September van dam te Antwerpen. MAAS, Hamburg. MARABOE, 7 September van Antwerpen naar Veilye. RAPID, 8 September van Klngslynn naar Rotterdam. 1830*33 waarbij Schout bjj Nacht Jhr. van Leeuwe van Aduard, lult, ter Zee J. Klinkha mer, bootsman P. Hartz en kwartiermeester J. C. Kreynenburg, wier stoffelijke hulsels hier begraven liggen, het leven lieten, er op wijzende dat zij en de andere gevallenen trouw tot In den dood geweest zijn In hun plicht tegenover het vaderland. In eerbiedige dankbaarheid zal men hun nagedachtenis blijven herdenken. De heer van Leeuwe van Nyesteln, klein zoon van den Schout bij Nacht Van Leeuwe van Aduard. dankte namens de familie voor de bewezen eer. Na afloop der plechtigheden begaven de députaties zich naar Breda, waar leden en ge noodlgden, na In het café-restaurant „De Schuur” In de Catharinastraat de thee te hebben gebruikt, te ongeveer kwart voor vijf bijeenkwamen op het Stadhuis, vanwaar men zich kort daarna begaf naar het pand Catha rinastraat 93, om de onthulling door generaal b. d. Snijders bij te wonen van den gedenk steen, welke het gemeentebestuur aan bet pand heeft doen aanbrengen als herinnering aan het feit dat aldaar In 1831 gevestigd was het Hoofdkwartier van het Mobile Leger en de Prins van Oranje, opperbevelhebber, aldaar Van de aanwezigen bulten de deputatie zij vermeld burgemeester en wethouders, kerk voogden en de garnizoenscommandant, over ste Wilkens. Woordvoerder was hier de neer H. M. van Bemmelen, voorzitter van „Onze Vloot”, die de juiste beteekenls der herden king in het licht stelde. Geen militair ver toon of schouwspel, geen groote demonstra tie lag In de bedoeling, doch slechts een een voudige plechtigheid, waarbij geen politieke gevoelens konden of mochten worden geult. Na de gebeurtenissen te Antwerpen van ein de September 1831 de revue te hebben laten passeeren, besloot spr. met te zeggen dat allen, die thans gelijktijdig verzameld zijn, er prat op gaan als warme vaderlanders te wórden aangezien en zich niet schamen op dit oogenbllk te erkennen dat zij onder den indrqk zijn van de gedachte aan groeten eerbied voor de gevallenen, terwijl daarne vens een groot deel van het Nederlandsche volk dat gevoelen deelt en daarin medeleeft. Te Vllsslngen geschiedde de plechtigheid op de Oude Begraafplaats, waar kapitein ter zee R. H. Amtzenlus. directeur van het Loodswezen te Vllsslngen en lid van den al- gemeenen Raad van „Onze Vloot” namens de deputatie de herdenkingsrede uitsprak. aan alle dingen komt een eind, en tenslotte kwam ook de 31ste December, de laatste dag van mijn gevangenschap. Toen de avond kwam, besloot ik, de laat ste uren te besteden aan een smakelijk en uitvoerig soupertje en ik ging dus naar den kelder, om een kruik bier te tappen. Juist toen Ik weer naar boven wou gaan, hoorde ik een klopgeluid, dicht b|j mijn oor, en ik schrok. „Dat moet in den kelder vkn nummer 60 zijn,” dacht Ik. .Maar wat kunnen ze daar uitvoeren op zoo n tijd?" M„n nieuwsgierigheid was opgewekt, en om achter bet geheim te komen, zocht Ik mijn ke’.der rond, of ik iets zag. en in den tusschenmuur dicht bil het kelderplafohd. zag ik een steen loszitten Ik klom op een vat en werkte een poosje, en kreeg den steen van zijn plaats; er ontstond een gat, waardoor ik in den aangrenzenden kelder kon zien, en verbaasd werd. De ruimte was helder verlicht en ingericht als laboratorium, hoewel ik verschillende voorwerpen zag, die ik mijn studietijd nooit had aanschouwd. Er waren twee mannen de één was mijn vriend met het geruite pak, en hu sprak tot den ander, die neer gebogen stond met den rug naar mij toe. „Wanneer is onze volgende operatie, me neer?" vroeg de zoogenaamde Dominick Upstone, en Ik bemerkte, dat zijn stem be scheiden en eerbiedig klonk. „Den eersten Maart.” „Waar?" „In Weenen. Ik hoop de Opera op te bla zen." Mijn bloed werd koud. In een seconde be greep Ik. welk een soort misdadigers het waren en wat die vreemde toestellen betee- kenden. Ik stond als aan het gat geboeid, te staren. Nu keerde de tweede man zich om. en nog nooit had ik zoo n ongunstig gezicht gezien, soo'n combinatie van kwaadaardig heid en intellect. Opeens zag zijn scherpe blik het gat in den muur.... Ik deed zonder erg een stap achteruit, en viel met een slag op den grond Bnel stond ik op. blies de kaars uit en bolde naar boven, naar de eet kamer. Mijn eerste inval was, de straat op te hollen en hulp te roepen. Ik keek op de klok, het was tien voor twaalf. Over tien minuten had ik t 40 000.verdiend! Ik bleef koppig zitten. Ik ging niet, de klok sloeg. Maar de spanning was ont zettend. Ik stond op. keek naar de voordeur, keek de gang In, en mijn hart stokte, op den drempel van de achterkamer stond de man met het ongunstige gezicht Er werd geen woord gesproken, maar wij grepen elkaar aan en vochten, vochten, ik hoorde Iemand beuken en breken aan de voordeur, trachtte mijn tegenstander van den voet te krijgen. maar werd zelf opge licht, kwam met mijn hoofd tegen een trap tree Toen ik bijkwam, zat de heer Mclnstrle naast het bed. waarop Ik lag. en ik hoorde, dat ik twee dagen bewusteloos had gelegen. ,Jk feliciteer u,” zei hij. „ten eerste met uw leven en ten tweede met uw fortuin.” „Maar er kwam Iemand In huls, voor de tjjd om was!" „Geen kwestie van.” ze! hij „t Was tien over twaalf, teen we kwamen, juist op t nlnnertje. De klok in de zitkamer stond stil.” „BtU!” „Ja. a's u gewacht had, tot die sloeg, rat u er nu nog. u hebt dus zes maanden In het huls doorgebracht, alleen, én ontdekt, wat er bfj de buren gebeurde, zooals we aan den toestand In den kelder konden zien.” „Zijn de schurken genakt?" „Vanmorgen. In Londen.” „Eén ding begrijp ik niet.” zei ik. „waar om werd die Dominick Upstone aangesteld, om op mij te passen?” „Ja, mijn cliënte was lang niet gek,” ze! de advocaat. „Ze had k'aarblifkedjk vermoe dens op hem en koos die methode, om hem daar vast te houden. Ze konden het geld klaarblijkelijk uitstekend gebruiken.” „Maar die andere twee mannen dan," vroeg ik, ..op nummer 56?” „O. die," zei hij. en hij nam een snuifje. .Doodonschuldige menschen, tooneelspelers. vader en zoon." Het zeven-eeuwenfeest van Harderwijk wordt gevierd van 813 September. Op de markt als middelpunt deed het ge meentebestuur niet minder dan vier poorten verrijzen, die toegang geven tot de ultloo- pende straten. De straten zelf zijn rijk ver sierd; niet alleen de hoofdstraten, maar ook alle kleinere straten, tot de armste toe deden spontaan mee. De visscherswijk is wonder lijk mooi getooid met visschery-attributen, waarvan ook op de historische vischmarkt met op den achtergrond de beroemde visch- poort. een tentoonstelling Is ingericht. Daar kan de bezoeker een gebakken bot consumee- ren, die voor zijn oogen wordt gebakken. Dinsdagmorgen is het feest Ingezet met een plechtige herdenkingsdienst In de Ned. Herv. Kerk, waar als sprekers optraden de predikanten der Herv. Ger. Gemeente. De groote dag Is Vandaag: een historische optocht, voorstellende het bezoek van Erf stadhouder Prins Willem V aan Harderwijk op 35 September 1776. De tweede groote dag is Zaterdag 13 Sep tember: de vlootrevue van de geheele vis- Jchersvloot. admiraalzeilen en zeilwedstrij den. De geheele feestweek Is een lunapark ge opend, alsmede de oudheidkundige tentoon stelling ten Stadhulze. De feestweek wordt besloten met een groot vuurwerk op zee, op 12 September nam. 10 uur. PALEMBANG (thulsr.). nam. 7 uur van Havre. KEDOE, 7 September van Hamburg naar Rotterdam. PATRIA (uitreis', 8 September te 8a- bang. SIBAJAK, 8 September van Batavia te Rotterdam. Eenvoudig en sober, zooals ook bedoeld was, is het karakter geweest van de plechtig heden tot herdenking van de bij de krijgsver richtingen 1830*32 in de vervulling van hun plicht voor het vaderland gevallenen van leger en vloot, welke zich gistermiddag ge lijktijdig voltrokken hebben té Tilburg. Gln- neken. Bergen op Zoom en Vllsslngen. Door zes nationale vereenlglngen was. toen het vaststond, dat de regeering In deze afzijdig zou blijven, tot de herdenking besloten, n.l. door de Kon. Ned. Vereenlglngen „Ons Leger" en „Onze Vloot”, den Bond van Christ. Oranje-Vereenlgingen In Nederland, de Vereenlging „Volksweerbaarheid”, den Na- tlonalen Bond .Het Mobllisatlekruis" en het .Nationaal Jongeren Verbond”. In elk der vier gemeenten bestond de plechtigheid uit een korte herdenkingsrede, te twee uur pre cies, gewijd aan de nagedachtenis der geval lenen. gevolgd door een kransleggtng en het In acht nemen van één minuut stilte; In te genwoordigheid van vele autoriteiten, be langstellenden en ook nabestaanden der slachtoffers van hun plicht voor het vader land. Dank zij de uitstekende organisatie van het uit de vereenlglngen gevormde comi té, waarvan de heeren N. J J. van Rijn van Alkemade en P. van Rees apajte vermelding verdienen, verliep alles op vlotte wijze. Zoo begaven de deputaties (de meeste leden droe gen jacquet met hoogen hoed, terwijl de mi litairen in groot tenue waren) zich na aan komst In de resp. gemeenten de deputatie Ginneken arriveerde te Breda van het sta tion naar het stadhuis, waar de uit Den Haag verzonden kransen gereed lagen om gelijktijdig met het vertrek der deputaties naar de plaatsen van de kranslegglng te worden vervoerd De deputatie-Tilburg begaf zich per auto via het Piuspleln naar den Heuvel, waar zich het stafidbeeld bevindt van Koning Willem n. die als Prins van Oranje opperbevelhebber was van de Nederlandsche strijdkrachten te land en te water. Bij deze deputatie hadden zich aangesloten de commandant van het Veldleger, lult.-generaal Insinger, die verge zeld was van den commandant der generale staf, H. G. Winkelman, alsmede Tilburgs burgemeester Vonck de Both. Bij het stand beeld was het muziekcorps opgesteld der afd. Tilburg van den Nat. Bond ,Het Mobillsatie- kruls". alsmede een deputatie van den Bond der Ridders in de M. W. O. en van de Chr. Onderofflclerenvereenlging. Woordvoerder voor de deputatie was de Minister va i Staat, Z.Exe. dr. J. Th. de Visser, die In het kort de gebeurtenissen naging, welke toe het uit breken van den strijd geield hebben. Ons Is het hier genoeg aldus spr. met dank baarheid de geestdrift te gedenken, waar mede des konlngs oproep: „Te wapen!” door tal van vaderlanders toen werd beantwoord. Een trilling van nationaal gevoel ging op nieuw door ons volk, een sterke vaderland- sche geest kwam weder op; vrijwilligers meldden zich in grooten getale aan. Spr. noemde helden en wapenfeiten uit dien tijd met name en zelde vervolgens: Mogen zoo de daden van ons voorgeslacht, waaraan wij zooveel hebben te danken, tot ons blijven spreken. De Nederlandsche leeuw, het zinne beeld van fierheid en kracht In het verleden, zij het ook in het heden en de toekomst’ Hierna geschiedde de kranslegglng en werd één minuut stilte in acht genomen. Burge meester Vonck de Both sprak vervolgens eenlge woorden van damt, waarna de plech tigheid met het spelen van twee coupletten van het „Wllheln-us” besloten werd. Voor de deputatie-Glnneken voltrok zich de plechtigheid bij het Cbassé-monument op het terrein der Ned. Herv. Kerk aldaar. Bij het gezelschap had zich ook generaal b.d. C, J. Snijders aangesloten. Buiten de depu tatie waren o m. aanwezig de chef van den generalen staf, lult.-generaal Seyffardt. vlce- admlraal mr. Jager, de gouverneur der Mil. Academie te Breda kolonel J. J. C. van der Harst, de commandant der derde divisie, gen. majoor P. Donk en enkele nabestaanden van Chassé. Nadat het hek om het terrein ge sloten was daarachter sloeg een groote menigte de plechtigheid gade beklom de voorzitter van „Ons Leger”, de heer J. J. C. van Dijk, lid der Tweede Kamer en oud- mlnlster van Oorlog, het spreekgestoelte. Spr. wees er op. dat ook de geschiedenis van een eeuw geleden spreekt van strijd, een strijd die werd gevoerd tegen het volk, dat gedu rende een 15-tal jaren in één Staatsverband met ons was saamgevoegd, dat ons In meer derheid nauw verwant is en waarmede we gaarne In vrede en vriendschap willen leven. Maar dat mag geen reden zijn, dat we his torische feiten niet zouden herdenken, gelijk ook aan de andere zijde van onze zuidelijke grenzen in het vorige jaar herdenking aller minst is achterwege gebleven. Een nationale herdenking had dan ook met reden verwacht mogen worden, doch daar de regeering zich grmeend had te moeten onthouden, moest dit achterwege blijven. Onze herdenking te dezer plaatse omvat allen, die in de jaren 1830'33 het offer van hun leven hebben ge bracht te water en te land. Zich onthoudende van een^eschiedkundlg overzicht, vroeg spr. de aandacht voor enkele trekken, waarna hij zelde: We noemen geen namen; er zijn zoo veel, die herinneringen wakker roepen. Onze gedachten gaan verder en strekken zich uit tot allen, ook tot hen die elders hun laatste rustplaats hebben gevonden. En wij brengen eerbiedig en dankbaar hulde aan hun nage dachtenis. De Zuidzijde van de Ned. Herv. Kerk aan de Kerkstraat, waar het stoffelijk oversenot begraven ligt van den luitenant ter zee L. C. Maas en de matrozen r». F. Meyer en F. Brehm, was de plaats, waar te Bergen op Een jaar lang had ik vruchteloos gepro beerd, een practijk te verkrijgen. Het we melde van de dokters In Londen, en mijn ka pitaaltje was geslonken tot den rand van het niet.* Ik was dus even verheugd als verbaasd om dezen brief, dien ik op een ochtend aan bet ontbijt ontving: „Geachte Heer. Tot ons genoegen kunnen wij u mededee- len, dat by laatste wilsbeschikking van w’J- len miss Martha Forsyth, Bellevue-road 58, haar geheele vermogen aan u wordt nage laten; evenwel op bepaalde voorwaarden, namelijk, dat u zoo spoedig mogelijk In dat huls uw intrek neemt, voor een tijdperk van zes maanden, In welken tijd u zelf het huis niet moogt verlaten, noch ook er iemand in toelaten op straf van verlies van het vermo gen; en vervolgens, dat u in dien tijd uw best doet, te ontdekken, wat er bij de buren gebeurt. Als u geheel slaagt, komt het ge heele vermogen, zijnde 80.000.aan u. als u faalt, komt de helft aan inrichtingen van liefdadigheid, in het testament genoemd, en de helft aan u, mits u in bedoeld half jaar het huis niet hebt verlaten en er niemand hebt laten binnenkomen. Wij berichten u nog. dat miss Forsyth ons kort voor haar dood een zeker bedrag heeft toevertrouwd, om daarmee de diensten te betalen van een zeker persoon, wiens naam wij niet noemen mogen, en die tot taak heeft, toe te zien, dat u zich aan de voorwaarde omtrent bewoning enz. houdt, als u de voor waarden mocht accepteeren. Gaarne zullen wy u tot het treffen van de noodlge schikkingen ontvangen, hoewel wij u niets zullen kunnen mededeelen dan het hierboven uiteen gezette. Uw dienaren. Henderson en Mclnstrle." Ik besloot met haast Henderson en Mclnstrle op te zoeken. Van Mclnstrle (Henderson was al jaren dood) vernam Ik, dat miss Forsyth een cliënte van hen was, al op leeftijd, zonderling, maar volstrekt niet gek, die kind noch kraal had. en dat zij een maand voor haar dood op *t kantoor was gekomen, om een testament te maken ten gunste van den eersten den bes ten. dien zij trof In de lijst van geneeskundi gen, en tot mijn geluk was ik dat. Meer kwam ik niet te weten, en een paar dagen later was ik geïnstalleerd In het pand Bel levue-road 58. met zes maanden eenzaamheid voor den boeg Het huls was niet groot, maar prettig ge meubeld; er waren een massa boeken, een heele uitkomst, en een tuin, waaraan ik ge regeld twee uren per dag ging besteden. Ik kookte met grocte zorg. De rest van den dag besteedde ik aan studie en aan het be spieden van mijn buren. Ik zette mijn bureau en boeken In de voorkamer, waar Ik wacht kon houden, zonder zelf gezien te worden. 80000.als ik ontdekte, wat er naast de deur gebeurde en 40 000.als ik het niet vond! Wat kon die vrouw toch bedeeld hebben? Zou ze toch niet gek ge weest zijn? En aan welken kant’Nummer M of nummer 60? Dat werd niet vermeld. Wat kón er bij de buren gebeuren? 40.000was een mooie som, maar 80.000.was mooier. Ik schonk dus menig uur aan raadsel, dat de oude dame mij had gegeven. Op een avond zag Ik een man aan overkant slenteren, die herhaaldelijk het huls van mijn ba'llngschap keek, liep een keer of tien heen en weer, en ein delijk, toen het ongeveer donker was, haalde hij een sleutel uit zijn zak en ging de deur rechts, op nummer 60, binnen. Hij scheen daar dus te wonen. De heele ril woningen aan dezen kant van den weg bestond uit dubbele huizen, het mijne rat vast aan nummer 60. maar aan den anderen kant was een tusschenrulmte tusschen nummer 56 en het huis, dat Ik be woonde. Als Ik vaak luisterde aan den tus schen muur naar hummer 60 zou Ik mis schien ontdekken, wat de man met het geruite pak uitvoerde. Ik besloot by t genot van een glas bier verder te denken, en ging naar den om het te tappen. Toen ik de kraan opendraalde, kwam de inspiratie. De man met het geruite pak was na’uurlijk de detective, en die woonde vlak naast mij, om beter te kunnen toezien, of Ik het huis soms verliet of menschen ontving. Ik lachte stil. Ik had door die ontdekking meteen mijn veld van onderzoek beperkt Klaarblijkelijk was nummer 56 het huls, waar ik Op letten moest. De volgende dagen was ik bijna steeds voor het erkerraam en ik ontdekte bet volgende. Op 56 woonden twee mannen, naar 't scheen vader en zoon, heel alleen. Zij hadden geen personeel, lieten geen leveranciers aan de deur komen, stonden 's morgens eerst om tien of elf uur op, bleven den heelen dag thuis, gingen 's avonds om zeven uur samen uit. en kwamen om twaalf uur terug De oudste man was een zestig jaar. de jongste om de dertig. Aan hun kleeren te oordeelen hadden zü het niet te royaal. De man met het geruite pak. die op 60 woonde, bleek Dominick Upstones te heeten en beweerde agent in assurantiën te zijn. Ik glimlachte, toen de melkboer me dit vertel de, het vak was bijna té handig gekozen, om te deugen voor een detective. Hij was vee] in zijn tuin, en over de heg maakte ik kennis met hem. t Was een gemoedelijk en spraakzaam mensch. Op een ochtend trof. lk den jongen man van nummer 56 In zijn tuin, op een onhan dige manier zijn aa-dappelen rooiend, en ik besloot, ook hem aan te spreken Ik begon over 't weer, maar kreeg bijna geen ant woord. Toen vroeg ik 'n spa te leen, liegend, dat de steel van de mijne gebroken was en zwijgend reikte hij mij het instrument over. Ik leunde toen koppig op de heg en begon over allerlei dingen te spreken, om hem op de een of andere manier uit zijn tent te lok ken. De dagen gingen hun tragen gang; maar Bijeenkomst Generaal De beide Kamers der Staten-Generaal zijn bijeengeroepen in vëreenlgde vergadering In het gebouw van de Tweede Kamer op Za terdag 12 dezer, des namiddags te kwart voor drie. De Eerste Kamer is bijeengeroepen in vergadering op Dinsdag 15 dezer, des na middags te half vier, ter behandeling van het voorstel om de Troonrede met een adres der en In een van de zalen van het Jaarbeurs restaurant had In den middag van den eersten beursdag een dubbele huldiging plaats. 24 deelnemers zijn thans voor de 35e maal op de Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht vertegenwoordigd en het bestuur had ge meend dit feit niet onopgemerkt voorbij te mogen laten gaan. De heer Fentener van Vllsslngen sprak de 24 zilveren deelnemers toe. waarbij hij wees op den nauwen band welke In den loop der jaren was ontstaan tusschen hen en de Jaarbeurs. G{J eyt gaan voelen, aldus de voorzitter, niet voor de Jaarbeurs, maar voor onze Jaarbeurs. Het een driewerf hoera bevestigden de aanwezigen de woorden van den heer Fen tener van Vllsslngen. Vervolgens werd aan de jubDeerende deel nemers een oorkonde overhandigd, welke be hoort by een plaquette welke aangebracht kan worden op den stand boven den ingang van de magarynen der firma’s. De plaquette werd uitgereikt kan: N.V. Arnhemsche Fayencefabrlek, Arnhem; N.V. Utrechtsche Asphaltfabriek vh. Fa. Stein Takken, Utrecht; NV. Dordrechtsche Metaalwarenfabriek vJi. Wed. J. Bekkers Zn., Dordrecht; C. J. v. d. Berkhof Zo nen, Utrecht; N.V Drukkery vh. L. E. Bosch St Zoon, Utrecht; H. Buter, Amsterdam; N.V. Machinefabriek O Dikkers St Co., Hengelo; N.V. Gerofabriek. Zeist; N.V. Metaalgletery .Holland", Amsterdam: Afd. Handelsmu- seum v.d. Kon. Ver. Koloniaal instituut Amsterdam; N V. Kousen- en Handschoe- nenfabrleken ,Hta". Haarlem; N.V. Stoom Chocolade- en Cacaofabriek .JCwatta", Bre da; N. V Kon. Fabriek van Meijer's Suiker werken, Amsterdam; N. V. Cacao- en Cho coladefabriek v h. J. Pette Hzn.. Wormer- veer; N.V. Stoom Zeep-, Eau de Cologne Parfumerieënfabriek v. h. Sanders Leiden; N. V. Veenendaalsche Sajet- Vilfschachtfabrlek v. h. Wed. D. 8. Schuppen St Zn Veenendaal; Soclété Céra- mlque, Maastricht; S. Speyer's Sponsenhan del N.V.. Amsterdam; M. Teeboom. Amster dam; Utrechtsche Mach. Stoel- en Meubel fabriek UM3.. Utrecht; Verkade’s Fabrie ken N.V., Zaandam; N.V. Stoomlijstenfabriek vh. L. de Vogel, Groningen; S. Weinberg, Amsterdam; N. V. Konlnkiyke Plateelbak kerij „Zuld-Holland”, Gouda. De .Staatscourant” van gisteravond •vatte het besluit, waarbU mr. W. L. baron De Vos van Steenwyk tot voorzitter Eerste Kamer is benoemd, gedurende zitting, welke op den 3den Dinsdag van de ze maand zal aanvangen. Tevens bevatte de Staatscourant besluit, waarbU de Minister van l minister van Binnenlandsche Zaken en I andbouw door de Koningin wordt gemach tigd as. Zaterdag des namiddags te 3 uur in een vereenigde vergadering der belde Kamers de tegenwoordige zitting van de Staten-Generaal te sluiten. *<r. Marchant, de leider der VrUz.-Dem. Tweede Kamerfractie, schrijft In „De VrUz. Democraat": Niemand, die In onze staatkunde aandach tig heeft meegeleefd, zal betwisten, dat met Nolens een staatsman van groöte qualltelt is heengegaan, zyn Juiste beteekenls echter Is om verschillende redenen niet gemakkelijk te bepalen. Allereerst bood zyn persooniykheid daar voor moeliykheden. zyn hooge kerkelijke po sitie hield hem op een afstand van de meeste geloofsgenooten, die op staatkundig gebied zyn leiding Hadden te aanvaarden. Er scheen tusschen hen weinig vertrouweiyke omgang te bestaan. Men ondervond meermalen, dat hij gemeenzamer was met ambtgenooten van andere richting dan met menigeen uit eigen kring. En tegenover allen sloot hy zich zelf naar bulten af. Van wat er In zyn bin nenste omging Het hy zelden biyken. Hij dwong zich zelf veelal tot een schyn zelfs van onverschilligheid, wanneer deze geenszins aanwezig was. Wié hem niet kenden en op het uiteriyk afgingen, konden hem voor een cynicus houden. Hy was niet een groot redenaar. Niet naar den vorm, en niet naar de constructie zyner redevoeringen. Deze waren droog en meestal gebrekkig opgezet. Het was, alsof hy alle Persooniyk karakter daarvan en alles wat naar gevoel, geestdrift of hartstocht zweemde en elke besliste uitspraak óp hoofdpunten, met opzet angstvallig vermeed. Er bleef slechts ruimte voor eenlge geestige zetten. Alleen een enkele maal, wanneer hy opkwam voor de wetteiyke bescherming der arbeiders. Het hy biyken van de warmte van zyn ge moed. Een verklaring voor deze houding zal wel zyn te zoeken In den aard van de taak, die hy zich had „esteld. De verscheidenheid van stroomingen, van „denkrichtingen" In zyn party als kerkeiyke party verbood nem, voor de eene of voor de andere te kiezen. Het be waren van evenwicht en eenheid was zyn taak. De formule van de bevordering van het algemeen welzyn en die van de alzydlge be hartiging van 's lands belang zyn staatkun dig doode forrgules, die leder tot de zyne kan maken. Geestdrift verwekken mogen zy niet. Van een leider der roomsch-katholleken zou men geestdrift kunnen verwachten voor de roomache zaak, zooals byvoorbeeld Schaep- man dat verstond. Maar ook dat scheen hy In zyn wijsheid angstvallig te ontgaan. Schaepman werd by zyn leven In eigen kring hevig aangevallen. Ten bate van de eenheid kwam dit niet. wy zyn er zeker van: In Nolens zouden wy een andere figuur hebben gezien. Indien hy had kunnen leven, ongebonden door de boelen, hem In zyn taak tot het bewaren van de eenheid aangelegd. En deze taak heeft hy met meesceriyke zelfbeheersching vol bracht. Hebben wy ook hier niet de verklaring te zoeken van het feit, dat hy meer dan In het eigen land zyn gaven heeft kunnen ont plooien op het gebied vah de Internationale arbeldersbescherming Daar was hy vrij, en daar heeft hy de hooge positie Ingenomen en de algemeene waardeering gevonden, die hem toekwamen door zyn gedegen kennis en zyn vermogen om het eigen Inzicht te doen aanvaarden door inderen. En daar Is nimmer een oogenbllk ;wyfel geweest, of hy wel met heel zyn hart sn met al zyn toewijding werkte voor de ver heffing van de arbeiders. Nolens heeft, ook in de Nederlandsche rtaatkunde, een machtigen invloed gehad. 51k Kabinet, van welke richting ook, had net hem te rekenen. Als het dit een oogen- olik mocht vergeten, werd het zich daarvan spoedig bewust. Deze Invloed was zeker voor een groot deel te danken aan het getal van zyn volgelingen, maar zyn opvolgers zullen ondervinden, dat daarvoor dit getal niet vol doende Is. Als wy aan dezen man, die In zyn gemoed sooveel heeft„ moeten verborgen houden, te rugdenken, gevoelen wy het als een leed, dat hy, de Nederlandsche Nolens, als een een zame gekluisterde heeft geleefd, en wy biy- ven toeven by efe vraag, of het niet anders had gekund. Maar met eerbied en vol van piëteit geden ken wy het leven van dezen byzonderen mensch. dat één onafgebroken dienen Is ge weest van wat voor hem het hoogste was. KON. NED. 8TOOMB. MAATSCHAPPIJ AJAX, 7 Sept, van Messina lerrno. AMAZONE, 8 September van Algiers naar Amsterdam. BODEGRAVEN (thuisreis). 5 September paralso naar San Antonio. EOS, 7 Sept, van Livorno naar Napel. GANYMEDES, 6 Sept, van Patras te Piraeus. IRIS, 7 September van Kopenhagen naar Stettin. NEREU8, 7 Sept, van Gdynia. OBERON, 6 Sept, van Malaga te Cartha- gena. ORPHEUS, 7 Sept, van Amsterdam. PERSEUS, 8 September van Aalborg te Amsterdam. POSEIDON, 7 September van Lissabon Amsterdam. 8ATURNU8, 7 September van Agullae n, Huelva. STUYVESANT (uitreis), 7 Sept, van Wa- delra naar Paramaribo. TELAMON, 7 Sept, van Valencia. VENEZUELA thuisreis) .8 Sept, nam-'l uur van Havre naar Amsterdam. 9 September cs, 3 uur verwacht. te beantwoorden en voor het trekken afdeellngen, die daarna hun voorzitters ondervoorzitters en vyf leden der commis sie van redactie van het adres van antwoord benoemen. Op Woensdag 16 dezer, des namiddags te 2 uur, komt de Eerste Kamer weer bijeen voor de benoeming van de leden der huis houdelijke commissie en van de leden der gemengde commissie voor de stenografie voor het ter tafel brengen van het ontwerp- adres van antwoord, Op Donderdag 17 dezer, des voormlddags te 11 uur, komt de Eerste Kamer bijeen voor de behandeling van het ontwerp-adres van antwoord. De Tweede Kamer is bijeengeroepen te-* gen Dinsdag a.s., te kwart over drie. Op de agenda staan de aanbieding van de Ryks- begroot ng 1932 en het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap. CVfiiVlHur

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 6