de RENDIERTEELT IN LABRADOR HET LORENTZ-MONUMENT TE ARNHEM ONTHULD I I Dr. Bendien over het kankeronderzoek De les van Alaska VEILING-O VERZICHT VRAGEN BUS cG^let LANDBOUW EN VEETEELT De landbouwkrisis ONZE OOST WIELRENNEN I I f - - - j tar ter al- niet tar to tar Labrador n. taw iar rede van oud-minister De Visser een 7 tar <o- n- ter Rede van Ridder van Rappard er ar te te m ra Indische Dienst ra ra ts n ir Zijn tneening omtrent de Engelsche proeven. Wederzijdsche controle proeven geweigerd! cW 81S. te I i te- re- ak lo st en >al At ten afr it ten te en 1U- •1 isr itemarkt i-n losse el len ad ter ten id achter snrootc motoren Op de Stadlonbaan. Eskimo!eed Het Contact van de Eskimo’s met de blan ken 18 wel erg tn het nadeel van de eersten geweest. Pokken, geslachtsziekten, vuurwater en ten slotte hongersnood waren voor de kin deren van het Ijs de verschrikkelijke gevol gen van het feit, dat zy ontdekt waren. Met de vuurwapens der blanken ruimden zij, al leen en in vereeniging met den blanken man, in enkele tientallen Jaren hei wild op, waar van hunne vaderen ongetelde eeuwen geleefd vermin- ter sterk hadden zonder dat het zichtba eerde. Vooral In Alaska is dit bjj: het geval geweest de zeehondenkudden werden er bijv, bij honderdduizenden door de blanke robbenjagers afgeslacht, uitslui tend voor het bont. Toen stonden de Eski mo’s feltelljk voor hun ondergang dit Ja- gersvolk, dat den geheelen winter op het zceljs van de robbenvangst leefde, had geen middel van bestaan, geen eten meer. Op het laatste oogenbllk zijn zij nog net door de Amerikanen gered. Tusschen de jaren 1893 en 1903 voerde het Amerikaan- sche bestuur telkens een paar honderd tam me rendieren van den Siberischen overwal in, totaal 1380. In 1905 was de stapel reeds tot 10.000 stuks aangegroeid bij ^enige verzorging verdubbelen de kudden zich in drie jaren. In 1926 was men in Alaska reeds over het half millloen in kudden levende dieren, terwijl er meer dan 200.000 geslacht waren voor voedselvoorziening en bleeding. Zeventig procent der kudden is bezit der Es kimo’s die van jagers, herders zijn gewor den, en wier leed nu voor goed geleden schijnt. Maar de rendlerteelt is zoo’n succes gebleken, dat ook de blanken in Alaska er zich op toegelegd hebben, speciaal met het oog op den export. Alaska exporteerde in *30 reeds meer dan twee millloen pond de kudden telden toen reeds een millloen ge weien bevroren rendiervleesch per jaar en men rekent het binnen een tiental jaren op honderd vijftig millloen pond te hebben gebracht. Gedurende de laatste dagen werden ver schillende berichten verspreid omtrent* de uitkomsten van Engelsche proeven op het werk van Dr. 8. Bendien te Zeist, inzake het kankeronderzoek. De uitkomsten aldus de berichten waren niet gunstig. Naar men weet, hebben de doctoren Campbell Smit, Holiday en Marrack, alle drie verbonden aan London Hospital, proeven genomen ter toet sing van het werk van Dr, Bendien. Het re sultaat van deze proeven werd vastgeslegd in een rapport, dat in het tijdschrift „The Lan cet” werd gepubliceerd en waarin zy tot de conclusie kwamen, dat de methode van Dr. Bendien voor het vaststellen van de diagnose bij kanker geen waarde heeft. Daar de drie genoemde Engelsche doctoren leden ztjn van den staf der Royal Medical Research Council, zou het hier een officl- eele proefneming gelden. In verband met een en ander heeft een der redacteuren van het Persbureau Vaz Dlas een onderhoud gehad met Dr. Bendien in diens woning te Zeist. ,,Wat is uw meenlng over het rapport van het London Hospital?” was onze eerste vraag. ,Jn het algemeen hoeft het geen verwon dering te wekken, dat er by het nadoen van een proef, die nu niet zoo bepaald eenvou dig is en waarbij men op velerlei gebied ge specialiseerd moet zijn, een afwijkende uit komst wordt verkregen," aldus Dr. Bendien. „Pas zeer vele proeven zullen het bewijs van juistheid leveren en dan nog zullen er zijn, die een afwijkende meenlng huldigen. Zoo is het nu eenmaal in de wetenschap. Wat de proef betreft van de doctoren Campbell Smith en Holiday van het London Hospital,” ging Dr. Bendien voort, „ik kan slechts mijn der wetenschap, onafhankelijk van den bo dem. waarop zjj zijn gerijpt, zoo verhoogen coryphéeën der wetenschap als Lorentz niet alleen den roem van het eigen land, maar banen zij ook hier en in den vreemde, op verschillend gebied wegen voer onze jonge lingschap. die hun leerlingen waren. Zoo is hun arbeid niet alleen van interna tionale, maar ook van nationale beteekenls. En als dit van eenlg Nederlander geldt, dan zeker van den man, wiens nagedachtenis wij wij heden vieren en die als het middelpunt, ja het glanspunt van zoovele Internationale grenzen bij tallooze vreemdelingen den Indruk heeft achter gelaten, dat Holland, zoo groot In het verleden, ook nog in het heden den aureool zijner grootheid niet verloor. In zoo verre vervullen wij heden aan Lorentz een schuldigen, vaderlandschen plicht. Maar bij Lorentz staan wij niet alleen voor een held op het gebied der wetenschap, doch tevens voor een zoo hoog staand karakter, dat onze eerbied bijna tot vereering kimt. Groote talenten, geniale personen vertoonen allicht iets onevenwichtigs in hunne persoon lijkheid. Op verschillend gebied liggen de voorbeelden daarvan voor het grijpen. Maar by Lorentz was daarvan geen zweem of scha duw te vinden. HIJ paarde aan wakkerheid rechtschapenheid, aan vooruitstrevendheid bezadigdheid, aan fierheid eenvoud. Ik noem daar het woord „eenvoud", maar heeft iemand ooit zooveel eenvoud bij zooveel grootheid ge zien, als hij bij Lorentz waarnam? Ik heb herhaaldelijk personen, van hem sprekende, hooren zeggen, dat zij in zijne tegenwoordig heid verlegen werden tengevolge van zijne overgroote bescheidenheid. En dat dit begrij pelijk is, heb ik zelf herhaaldeljjk ondervon den. In zijn nabijheid gevoelde men zich klein, niet alleen door de macht van zijn kennis en de helderheid van zjjn inzicht, maar voor al door den adel zijner persoonlijkheid. En waar dan ook zijn beeld komt te prijken in de Leldsche Senaatskamer of zijn vroegere collegezaal, in Haarlems Lorentzpark of op Arhems Sonsbeek, het zal voor tijdgenoot en naneef de herinnering ^groepen aan den man, die gaven bezat van hoofd en hart, als slechts zeer zelden in een mensch vereenlgd zijn en die blijvende sporen nalaat zoowel op internationaal als op nationaal gebied. Het is voor ons, die nationaal voelen een schoon oogenbllk van ons leven, dat wij deze nationale plechtigheid ter eere van een zóó verheven nationale figuur mogen bijwonen. Met opzet spreek ik van een nationale plech tigheid, omdat alle standen en rangen, alle partijen en volksgroepen ons Lorentz-comlté hebben gesteund en hierbij thans op Sons beek vertegenwoordigd zijn. Ons nuchter volk heeft nooit zijn beroem de mannen' veel door standbeelden geëerd. En als het dit deed, dan waren er niet zel den vóór- en tegenstanders. Maar hier bij de vestiging van dit monu ment zijn in dit opzicht geen wanklanken gehoord. Hier staat als het ware de natte in hare eenheid geschaard. Dit eert haar evenzeer als Lorentz. Doch dit is niet gtnoeg. Want wij eeren dezen groote het meest, wan neer wy van hier gaan met nieuwe lust en kracht bezield, om mede te helpen bouwen aan den tempel onzer samenwerking, waar van sommigen de fundeering leggen en an deren dezen architectonisch bewerken, maar waarin ook de kleinste en eenvoudigste steen medehelpt bm de gedachte van het geheel tot uitdrukking te brengen. Zoo is ons aller roeping bepaald I Bestemd voor uitzending naar N.-Indië: E. A M. TrulJens, hoofdonderw. OL.O., Nieuw Namen; F. P. Ch Kettenls, hoofdon derw, OL.O., Nijmegen; ir. 8. H. Juste sen, landbouwk. b. h. Alg. Proefstation v. d. Landbouw, Wageningen. Verlofgangers: J. A. Zonnevylle, contr. 2de kl. b. d. P.T.T., ’s-Gravenhage; W. C. Priem, opz. drukkerij, Amersfoort; L. Authier, werktuigk. b. d. 8. 8. en Tr., ‘s-Gravenhage; J. K. J. 8. Apell, hoofdonderw. b. h. O.W1.O., Haarlem; M. E. Akkersdljk, ing. 2de kl. b. d. dienst v. d. Mljnb.. ’s-Gravenhage; J. M. van der Hoe ven. havenmeester 3de kl., ’s-Oravenhage; J. L. Oudraad, plv. insp. b. h. Inl. Onderwijs, ’s-Qravenhage: mej. V. F. H. E. Brouwer, adj.-lnsp. van het onderwijs 1 d. huishoude lijke vakken. Soest; A. J. Louët Felsser, wnd. Iste-off. b. d. Gouv. Mar., ’s-Gravenhage; O. A. Landheer, schoolhoofd b. h. O.WL.O, Bloemen daalC. D. L. Janssen, machinist le kl. bij *s Lands Baggerbedrijf, Apeldoorn; G. A. Smit, hoofdagent van pol. 2de kl., ’s-Gravenhage; M. Houpt, hoofdcontr. b. d. P. T. T., ’s-Gravenhage; J. J. H. van Rijn, contr. 1ste kl. b. d. P.T.T., Rotterdam; D. W. J. Schwab, alg. ontvanger 4de kl., Breda; H. G. Bokhorst, boscharchltect 1ste kl. b. h. Bosch wezen, Ermelo; J. H Bekker. 2de werk tuigk. b. d. Gouv. Mar., Rotterdam; J. F. Duncker, loods 1ste kl., Den Helder: dr. W. Treffers. Gouv. veearts. Alkmaar; P. Böck, ambt. 3de kl. b. d. dienst der In- en üitvoerr. en Acc., ’s-Gravenhage. Gepensionneerden H. Betlst. schoolhoofd b. h. O. W. L. O., Oegstgeest; H. J. J. van Betten, wnd. dlr. der openb. muloechool te Madloen, 's-Gra- venhage; mej. M. R. E. van Es, onderw. 1ste kl. b. d. 2de openb. muloechool te Semarang, Wassenaar; A. de Graaf, mulo-onderw b. d. 1ste openb. muloechool te Soerabaja. Hilver sum; F. H. Hornung, onderons. 1ste kl. b. d. expl. der SB. op Java. ’s-Gravenhage. Dr. J. Th. de Visser, Minister van Staat, oud-Minlster van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, heeft hedenmiddag als voor- I «ittar van hei Nationaal Lorentz-comlté. de volgende rede uitgesproken bij de ont hulling van het Lorentz-mcnument op Sonsbeek te Arnhem: „In de eerste plaats zy het mij als voor- I zit ter .van het Nationaal Lorentz-comité, vergund Uwe Koninklijke Hoogheid de Prin ses zeer te danken voor Uwe bereldvaardig- J heid, het Lorentz-mcnument namens de I Koningin te 'willen onthullen. Deze Konlnkljj- I ke hulde aan de nagedachtenis van den I grooten Nederlander, door U te brengen, doet allen vaderlanders goed. Voorts heet ik de vertegenwoordigers van de Lands-, Provinciale en Stedelljke regee- I ring welkom en waardeeren wij zeer de na tionale gevoelens die in hun aanwezigheid tot uiting komen. Niet minder zijn wij ver- I blijd, dat zoovele personen uit de weten schappelijke wereld ook hier toonen, den grootmeester, vooral cp het gebied der na tuurwetenschappen, niet te willen vergeten. En eindelijk stemt het ons dankbaar, dat de honderden, hier aanwezig, blijk geven de groote mannen van ons vaderland te blijven eeren. Doch niet in het minst zijn wij er zeer gevoelig en dankbaar voor, dat gij, kin deren en kleinkinderen van Lorentz, ons de eer aandoet, bjj deze plechtigheid te willen tegenwoordig zijn, een plechtigheid, die de teerste aandoeningen bjj U hernieuwt, maar die U tevens verkwikt vanwege den eerbied en de liefde, die er uit spreekt voor Uw gestorven vader en grootvader, hoewel wij betreuren, dat de weduwe wegens ongesteld heid verhinderd werd hier te zijn Zelden zal er een huldebetoon in ons land hebben plaats gehad, dat van d.’n aanvang af zoo spontaan weerklank vond als hier het I geval was. Het initiatief, door Arnhems burgemeester genomen, om in de plaats van Lorentz’ ge boorte. een gedenkteeken te zijner nagedach tenis te doen verrijzen, leidde zeer snel tot de vorming van ons comité, waarin allerlei vooraanstaande mannen bereidvaardig zit ting namen. In korten tijd was het benoodlgd bedrag van 50.000 bijeen. Van Arnhems Gemeente bestuur ondervonden wij algeheele medewer king, ook wat de keuze betreft van ’t terrein waarop het monument werd geplaatst. Aan den bekenden beeldhouwer Wenckebach kon spoedig met behulp van den architect Lim burg, het werk worden opgedragen, namen aan wie reeds vóór de onthulling een woord van dank en hulde mag worden gebracht voor de wijze, waarop zij hun arbeid hebben verricht. En zóó kon dan nu deze September dag alles voor de plechtigheid gereed vinden dank zij vooral de grocte toewijding en den ingespannen arbeid van onzen voortreffe- HJken secretaris en penningmeester, Baron de Vos van Steenwljk, die daarvoor ons aller waardeering verdient. Groote piëteit vervult allen op dit oogen- blik. nu het beeld van den grooten Neder lander voor onzen geest verrijst. Groot door de geheimzinnigheid van zijn genie, door de diepte van zjjn denken, door de klaarheid van zijn voorstelling, door den samenhang zijner theorieën, door het voor uitbrengen der wetenschap, door zijn mach tigen invloed op natuurwetenschappelijk gebied. Het past mij niet, hierover iets meer te zeggen, niet alleen omdat ik daartoe vol strekt onbekwaam ben. maar ook, omdat straks Lorentz geleerde discipel en vriend prof. Fokker, hierover het zijne zeggen zal Maar wanneer een man als prof Zeeman na Lorentz' sterven zeggen kon: „Aan den tempel der wetenschap is een der hoofd pellers ontrukt en niet alleen fie natuur kunde maar de internationale wetenschap treurt,” dan is daarmede voldoende bewezen dat wij in Lorent’. een man bezaten, zooals Nederland er slechts een zeer enkele kent Want iets anders is het de wetenschap bij te houden dan vooruit te brengen, iets andere op dit gebied meer helderheid te brengen dan licht te ontsteken in de duisternis. Dit laatste is slechts aan hem gegeven, in wlen de vonk gloeit van het genie. En zulk een begenadigde was Lorentz. En wij dragen er roem op, dat hij onze landgenoot was. Want hoewel de wetenschap een interna tionaal karakter draagt en hare beoefenaars nvn» n r «Tnwin - Vrvt 1 itxxrxz omdat het er hun uitsluitend om te doen u de menschheld op een hoogere trap van be schaving en geluk te brengen, en vooral een klein land als Nederland, omringd door volken van hooge cultuur, gaarne ruim om zich heen rundvleesch, zal zelf door de lekkerbekken gewaardeerd worden. Dezen zeggen, dat de smaak het midden houdt tusschen dien van lamsbout en de borst van tamme eenden. De tegenwoordige regeering van New- Foundland is genegen de rendierfokkerlj op alle mogelijke wijzen aan te moedigen. Door kruising met de in het land geboren wilde cariboestleren. die buitengewoon forsch ge bouwd zjjn, rekent men er op een rendler- variëtelt te krijgen, die belangrijk zwaarder zal zijn dan t uit Alaska of uit Europa ge ïmporteerde type. Vanzelf zullen aan Labra dor en Noord New-Foundland ook dichter bevolkt worden. Het kustgebied van het schiereiland La brador, dat staatkundig tot New-Foundland behoort, heeft eene oppervalkte als geheel Engeland, Schotland en Ierland te zamen. Het landschap direct aan de kust is nage noeg van plantengroei ontbloot en in den winter is het er buitengewoon koud. Maar zoodra men iets verder het land binnen dringt stuit men op uitgestrekte gebieden, bedekt men pljnboomen en semi- arctische vegetatie, welke bijna onbeperkte voedsel- boeveelheden vertegenwoordigt, tot op heden practisch niet aangeraakt. In het bijzonder om het Melville meer is het klimaat veel gunstiger dan aan de kust en langs de oevers van de North-West River is men er zelfs In geslaagd met succes haver te zaaien en te oogsten. De Grenfell Mission heeft op het oogenbllk ter plaatse een haverfarm. In deze streek is overvloed van grof gras, maar tot op heden geen vee. Waar de wereld steeds om grootere hoeveel heden vleesch vraagt en men haast overal voor een toenemend tekort staat, is het zeer waarschijnlijk dat de seml-arctlscne en arc tische welden belangrijk zullen kunnen bij dragen tot het wegwerken van alt tekort, vanneer men er slechts ter hana neemt de fokkerij van het eenige huisdier, dat in staa*. is er heel het Jaar door in de open lucht richzelf in het leven te houaen, net rendier. Het rendier van de oude wereld cn ae ca- riboe van de Nieuwe behooren beide tot het geslacht Ranglfer tarandus, het over grootste oppervlakte verspreide van Donderdagavond 8 uur wordt op de Sta- dionbaan te Amsterdam de revanche der wereldkampioenschappen gehouden. Aan den vaaaasaaic 1 UlJUJCi AUV1CJ1 VI CtaXkCXI Cl, in den bronstijd, telkens tusschen uit, tls dan ook de wilde stieren tusschen tamme kudden verschijnen. Gedurende den Grooten Oorlog stond de këorganlseerde fok op ranches uitgestrekte ’-oerderljen) bij gebrek aan menschen, stop. Toen Sir Wilfred, na den oorlog m canada 'truggekeerd, de dieren bU elkaar liet drU- 'en, bleek het, dat er nog slechts 130 over '•aren. De rest was neergehaald en opgege- ”<‘h; op de meest zlnnelooze wijze was de Prachtige kudde vernietigd. Over de overlevenden ontfermde zich het canadeesche gouvernement Sir Wilfred "ad menschen noch geld om de proef te her- islen dat de dieren naar Anticosti, eiland n de golf van Sint Laurens deed overbren- ®n, waar zljz zich nu weer vermenigvuldigen. ‘Jë tijd is zeker gekomen, dat groote opper vlakten semi-arctische welden dienstbaar ge waakt kunnen werden aan de wereld-eco- eomle. Het rendier, dat met zijn graafgewei den winter onder den sneeuw het •*®dlermoB bereiken kan, Is hét aangewezen dat dere ,andcn tot ontwikkeling brengt. ^uiten»ewoon kieskeurig op zijn voed- •le lekkerbek eet de rijpe toppen van het '1’0S «n ‘s zomers het malsche gras, padde- toëlen, bramen en wllgenloten; zijn vleesch, dat het midden houdt 1 schaap- en de alle zoogdieren, waarvan grooter of kleiner kud- cen in bijna alle arctische en in alle semi- arctische landen der wereld worden aange troffen. In de oude wereld is het rendier reeds sedert vele duizenden jaren een huis dier, maar de cariboe. die in de semi-arctl- sche gewesten van Noord-Amerlka leeft, is timmer door Eskimo’s of Indianen getemd, ïevst in 1892 werd het Europeescn-Aziatl- ■che rendier in Amerika bekend. Een poging loor het Canadeesche gouvernement reeds Toeger gedaan om tamme rendieren uit rapland in te voeren, was een volkomen oislukking daar de Indianen de dieren on- nlddellljk alle wegschoten, omdat in hun ralveteit zij vreesden, dat de wilde kudden, lit wraak over het temmen hunner soortge- oooten, zouden wegblijven en het uitblijven van de Jaarlijksche trek voor de Indianen hongersnood beteekent. In 1909 Importeerde Sir Wilfred Grenfell in het Noordelijk deel van New-Foundland en Zuld-Labrador tamme rendieren uit Lap land en Lappen-herders. Niettegenstaande 40 stuks aan derden verkocht werden en de stieren, die niet voor de fok noodig waren, als rendlerossen werden uitgeweld en opge geten, was de oorspronkelijke kudde van 300 stuks tot 1500 geweien aangegroeid voordat de Wereldoorlog uitbrak, dank zjj de goede welden, de goede teeltkeuze door weten schappelijk gevormde biologen, le afwezig heid van ziekten en de bescherming tegen roofdieren. Overzicht „C. V. V." Warmenhulzen 31 Augustus t/m 5 September. Schotsche muizen. De tjjd van de Schot- sche muizen schijnt nu langzamerhand ver streken te zijn. Een enkel partijtje heeft men dezer dagen nog kunnen koopen. Het Is best mogelijk, dat in de komende week de aan voer van Schotsche muizen sporadisch zijn zal. De prijzen van de gewone muizen va rieerden in deze week van plm. f 77.40 per 100 Kg. Voor de drielingen Schotsche muizen werden ook nogal goede prijzen be taald. Deze bedroegen van f 630—7.40. Eigenheimers. Dit artikel is momenteel ook niet zoo belangrijk meer als eenige weken geleden. De prijzen waren niet zoo goed als die van de Schotsche muizen. Een enkel partijtje daargelaten werden de meeste par tijen toch verkocht onder de f 5 per 100 Kg. De laagste notcerlng van de blanks Eigenheimers bedroeg in deze week f 3.80. Blauwe Aardappelen. De vraag naar blauwe aardappelen overtrof het aanbod. De vorige week werden de meeste partijen ver kocht voor ten hoogste f 5J0. In deze week kwam het meermalen voor dat lekkere aard appelen voor f 5.50 aan den man gebracht werden. De hoogste noteerlng bedroeg in deze f 5.90 en de laagste f 4.30 per 100 Kg. Een partij Ducen is verkocht voor f 4. De totale uitvoer van aardappelen be droeg in deze week 83350 Kg. tegen 93225 Kg. in de vorige week. Slaboonen. De prijzen van de slaboonen waren in deze week erg wisselvallig. Op Dinsdag JJ. zijn de prijzen van f 1230 en van f 19.10 per 100 Kg. Donderdags daarna kon men zelfs nog t 20 60 bedingen. Deze hooge prijzen kon men toch op Vrijdag en Zaterdag niet meer handhaven. De notee rlng van deze twee dagen bedroeg van f 10.40 16.40 per 100 Kg. De aanvoer bedroeg 4100 Kg. tegen 4135 Kg. In de vorige week. Roode kool. Het geringe aantal verkochte kilo’s roode kool is in deze week wederom achteruit gegaan. In deze week is slechts 1300 Kg. en in de vorige week 9800 Kg. ver kocht. Hooger dan de minimum-prljs werd in geen geval betaald. Witte kool. Met de prijzen van de witte kool ging ’t beter dan met die van de roode kool. Prijzen als t 0.80 en f 0.90 waren geen zeldzaamheid. Onverkoopbaar was de witte 'kool in geen geval. De aanvoer be droeg in deze week 35200 Kg. tegen 31200 Kg. in de vorige week. Gele Nep. Drielingen en Ulen..Het Meek in deze week heel duidelijk dat de nrilsdallng welke j.l. Zaterdag 23 Augustus wederom in trad, zich niet dadelijk zou herstellen. Voor de nep betaalde men in deze week van f 4.50 6.70; voor de drielingen van f 1.803.50 en voor de gele uien van f 3.90—3.30 per 100 Kg. De totale aanvoer bedroeg in deze week 32100 Kg tegen 80150 Kg in de vorige week. Dus wel een aanmerkelijke achter- yltgang in den aanvoer. Bloemkool. Eerste soort bloemkool (90 stuks) is verkocht voor f 8—10.40 per 100 stuks. Sinds 8 Augustus JJ. was geen aan voer van bloemkool aan deze veiling geweest. Peen. 300 Kg. peen is gekocht voor f 2120 per 100 Kg. en 195 Kg. Snyboonen voor Afvoerwegen De kust van Labrador is rijk aan kleine fjorden en natuurlijke haventjes; een be vaarbare rivier geeft gelegenheid tot scheep vaart diep in het binnenland. De koelhuizen houden zich by de arctische koude van af den slachttijd in den herfst, wanneer de dieren vetgeweid zyn tot ver in het voor jaar zonder Ijsmachines vanzelf koel. Euro pa ligt nauwelijks 2000 myi weg. Een rendier, dat ter plaatse amper 10 gulden kost de c’leren behooren nooit te worden bygevoed geeft geheel uitgeslacht 400 Engelsche penden aan de huisdeur leverbaar vleesch. Jaren geleden heeft men een mislukte po ging gedaan om op Baffinsetland tegen over Groenland aan Straat Davls dat 211 vierkante myien groot is en met 1000 Eski mo’s voor dicht bevolkt door gaat, tamme rendieren te fokken. De dieren waren veel te verstandig om in -ie ellendige weiden aan de kust, waar het klimaat buitengewoon onaangenaam is te blyven. Ze namen di rect de beenen en verdwenen, voorgoed in het beschutte binnenland. Ook Canada ziet het groote voordeel, dat de rendlerfokkerij kan bieden. Het is met een nieuwe proef bezig. Het heeft in 1928 in Alaska 3000 rendieren gekocht en deze kudde gedreven naar de weiden langs de Mackenzie-rivier. Voor de biologen biedt de selectie en het fokken tal van fasclneeren- de problemen; voor jonge energieke geleer den, is daar in de semi-arctische streken ‘n prachtig arbeidsveld weggelegd. De contreien, tot nu toe slechts door de romans van Cur- wood en dergeiyke bekend, gaan getrokken worden, binnen de grenzen der algemeene wereld-economie. Toch zal het leven op een rerdierranche altyd een zeer speciaal cachet blyven dragen. Het is een voldoening te kun nen constateeren, dat er ook al een enkele Nederlander in de North-West Territories zit en zelfs een Nederlandsche vrouw, die den moed had hem daarheen te volgen. Waar de reis tegenwoordig voor een goed deel in Ncord-Canada per vliegmachine gaat des winters met ski’s, des zomers met dryvers zyn de moeilijkheden niet méér onoverkome- lyk. Ook een ondernemende firma de Wildhandel P. J. van der zyden Javastraat 271, Den Haag importeert reeds ren- dlerenvleesch in ons land. Een loonende proef De grondgedachte, w=lke aan den invoer ten grondslag lag, was om transportmidde len Engelschen hebben een byna zieke- keiyn afkeer tegen het aanspannen van hon den om dus de honden ais trekdier uit te schakelen en verder om vleesclivoedsel en melk te krygen. Het is echter duidelyk, dat het nut van het rendier zich niet beperkte tot het transportwezen en het voeden der schaaische bevolking, maar dat zyn vleesch rijn huid of vacht en ook zijn hoorns een uitvoerartikel konden worden Helaas wei gerde het bestuur van New-Foundland om Politieke redenen de beschermende hand over de kudden uit te strekken. Hoewel de wilde cariboe byna uitgeroeid was, wilde het de kiezers niet verbitteren, die in deze stre ken het jachtrecht bleven opeischen. En »Deen een absoluut verbod om rendier of cariboe te schieten kon de kudden bescher men, tamme rendierkoelen trekken er, vooral zoo- de Het uitvoerend comité Het Uitvoerend Comité bestaat uit: Dr J. Th. de Visser Mln. van Staat. Oud-Mln. van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen, voor zitter; Mr. Dr. F. A. C. Graaf van Lynden tan Sandenburg, Opperkamerheer van H. M. de Koningin en vice-president Raad v. State, ondervoorzitter; Mr. A. J. L. van Beek Cal- koen, chef der afd. H. O. Departementen van O., K. en Wetensch.; 8. P. van Eeghen, oud- voorzltter Kamer van Koophandel Amster dam; Jhr Mr. C. Feith. secr Gen. Depar- tem. O., K. en Wetensch.; Prof. Dr. A. D. Fokker.' Haarlem; C. Maarschalk. Burgem. v. Haarlem; A. C. Mees. Direct. Intern. Cre- dlet en Handelsvereen. .Rotterdam” te Rot terdam; Mr. 8. J. R. de Monchy, Burgem. v. Arnhem; Mr. A. van de Sande Bakhulyzen. Burgem. v. Leiden; Prof. Dr. A. J. Wensinck, Rector Magnificus der Ryks-Unlversltelt Leiden; Prof. F. A. C. F. Went, vrz. afd. Wls- en Natuurk. wetensch Konlnkl. Academie van Wetenschappen; Mr. A. J. M. G. Baron van wynbergen. lid 2e Kamer; Mr. J. A. G Baron de Vos van Steenwljk. Raadsheer Gerechtshof Arnhem. Secretaris-Pennlngm.; Mr. E. de Visser, Advocaat en Procureur te In de te Apeldoorn gehouden vergadering van de Geld. Ov. My. van Landbouw heeft de voorzitter, mr. A. o. A. Ridder van Rap pard, een rede gehouden waarin hy aller eerst op de economische crisis wees. Voorts behandelde hy het suikerwetje, net aardap- pelwetje en het tarwewetje. Over de wenschen der boerenbevolking zeide spr. o.m.: De boerenwenschen worden echter door de regeering hiet ingewllligd, de urentie-pro- gramma's, haar door de groote organisaties aangeboden, legt zy naast zich leer, alle ,.ro- testvergadermgen, alle congressen en reques- ten hebben slechts tot ’esultaat gehar. oat de drie stumperige, reeds ge'.oemae wetjes, in het Staatsblad zyn gekomen. Wie het platteland kent weet dat het er broeit en gist. Uit die ontevredenheid komt de wensen naar voren, om een groote agrarische party te vormen. Spr. gaf in overweging, om in het parlement een sterk agrarisch front te vormen, bestaande uit de landbouwers der verschillende politieke partijen. Van zoo’n „Groen Front” in de Kamer kon een groote kracht uitgaan en de partyen zouden er ter dege rekening mee moeten houden. Vooral in dezen tyd, nu een extra-parlementair ka binet de teugels van het bewind in handen heeft zou een agrarisch blok op zyn plaats zyn. En wanneer dan mocht biyken in de twee Jaren, die ons van de Kamerverkiezingen scheiden, dat dat agrarische front niet sterk genoeg is, om de wenschen der boeren by de Kamer en de Regeering Ingang te doen vinden, dan ligt het aan de boeren zelf, tot welke politieke party zy ook behooren. I om dat agrarische front versterkt uit den verklezingsstryd te doen treden, zoodat het een volstrekte meerderheid heeft. Over de loonkwestle merkte spr. op: Door de hooge loonen in de Industrieën wordt de trek naar de steden steeds grooter. I Als argument tegen loonsverlaging in in dustrie enz. wordt wel eens aangevoerd, dat het onbillijk zou zyn, de arbeiders de gevol gen van de crisis te doen dragen, omdat zy geen schuld hebben aan het ontstaan daar van. Maar hebben de ondernemers dan wel schuld aan de krisls? De oorzaken liggen niet in een bepaald land, maar op de we- I reldmarkt. waartoe de kunstmatige verkeers- belemmeringen niet weinig hebben bygedra- I gen. Zelf- de heer Zaalberg. Directeur-Generaal van den Arbeid, pleitte in een interview voor loonsverlaging en dit te hooren uit den mond I van iemand, dien men waariyk niet van con servatieve neigingen behoeft te verdenken, is I niet van gewicht ontbloot. Wanneer men nagaat, dat de kosten van levensonderhoud voor arbeidersgezinnen met 6 pet. in 1930 zyn gedaald ey de prijzen van allerlei levensmiddelen zich steeds meer in dalende richting bewegen, is Let dan onbil- iyk voor loonsverlaging te pleiten? Tenslotte stelde spr. de vraag: Kunnen wy, behalve den steun, dien wU van de re geering moeten eischen, ook nog persoonlijk iets doen om de moeiiykheden te overwin nen, of de gevolgen van de crisis te ver zachten, dan zeggen wy ..Jal” Laten we zoo veel mogelyk het Nederlandsch fabrikaat steunen, dan vermindert men de kans op werkloosheid en mochten de onderhandelln- gen met Dultschland niet tot een gunstig resultaat leiden, mocht Dultschland voort- I gaan, maatregelen te treffen, die onbereken- I bare schade doen aan onzen Ned landbouw, laten wy dan eendrachtig, zooveel het in ons vermogen 13, Duitsche goederen weren. I Het spreekt echter wel vanzelf, dat, dit I een laatste middel móet rilu. Voorts zullen alle klassen der maatschap- pelyke samenleving zich een ..diëet" ®oe- ten opleggen van uiterste spaarzaamheid. De publieke lichamen zullen zich moeten onthouden, uitgaven te doen, die niet strikt noodzakeiyk zyn. KUNST EN KENNIS groote verwondering uitspieken over het pu- -- bllceeren van een rapport door deze heeren. Wat is n.l. het geval? Belde genoemde hee ren kondigden zich op ’n middag telephonlsch bij my aan op een wyze, die my een offi- cieele staatsopdracht deed veronderstellen, zoodat ik my uit alle werkzaamheden vrij maakte om hen te ontvangen. Zy deelden my mede myn proeven te heb ben nagedaan en een rapport daaromtrent gereed te hebben, zy vertelden afwdkingen te hebben geconstateerd en wel verandering der vloeistoffen onder invloed van tijd, tem peratuur en licht, welke afwijkingen my ook bekend waren. Kurven volgens photo’s ble ken geen waarde te hebben voor de diag nostiek. js Ik deelde hen mede geen verandering in hun rapport te eischen, maar wel stelde ik hen voor alvorens hun conclusie uit hun proefneming te trekken, een contróleproef te nemen en wd op deze wyze, dat ik hun myn vloeistoffen en chemicaliën ten ge- bruike met hun toestel aanbood, en verzocht hun vloeistoffen met myn eigen instrumen ten te onderzoeken. U moet n.l. weten, dat de heeren een instrument gebruikten, dat my onbekend is, aan welker waarde ik echter niet twyfel. Met hun toestel waren zy nJ. in staat vyftig specto-grafische foto's te ma ken in korten tyd d wz. één foto in een kwartier terwyi ik met een speciaal toe stel van de firma Zeiss minstens voor één foto twee uren noodig heb. Voorts bleek, dat zy niet beschikt hadden over dezelfde zuivere chemicaliën, die ik ge bruik. Tot myn zeer groote verwondering weiger den de heeren Campbell, Smith en Holiday een contróleproef te nemen en wel op grond van het feit, dat hun rapport Ingediend moest worden en er geen tyd voor de proef neming meer was.” We merkten op, dat dit laatste ons erg duidelyk was. .Juist,” antwoordde Dr. Bendien. „deze haast was my onbegrypeiyk en eerst later is mij een licht opgegaan; Uit de uitlatingen nl. der belde Engelsche doctoren bleek my en anderen duidelyk; dat er een zekere ani mositeit bestaat tusschen de British Empire Cancer Campaign, het belangrykste parti culiere instituut, die overigens het eerst re laties met my zocht en nog met proef neming bezig! en het London Hospital, waaraan Campbell Smith en Holiday verbon den zyn Deze laatsten trokken zelfs de com- Vraag: Ik ben in betrekking van 8 uur tot 3 uur. 's Morgens krijg ik ontbyt. Nu is mevrouw eenige weken met vacantle. Heb ik nu nog recht op kostgeld? Antw.: Ja, Indien dit ontbyt by de in diensttreding is overeengekomen, hebt u recht op eenige vergoeding voor het derven van dit ontbyt. Vr.: Is het boek ..De Doodensplegel” nog te krygen? Zoo Ja, by wlen? Antwoord: Wend u tot een boekhande laar. Vraag: Ik heb een knecht, die f 11.per week verdient m. kost en inwoning. 1. Mogen zy hem nu voor de ziekte- en ongevallenwet aanslaan voor f 1300 per jaar, dat wil zeggen f 11.per week plus f 13.kost geld per week. 2. Ik moet betalen by de „Land- en Tuinbouw” alles tezamen voor ongevallen- en ziekteverzekering f 41.33. Is dit niet veel te hoog? Kan ik my niet beter by hejt Ryk verzekeren? Antw. 1. Tegen den aanslag reclameeren zal wel niet veel helpen. 3. U boude ons ten 1 goede dat wy op uw tweede vraag geen ant- I woord geven. U kunt trouwens op heel ge- makkeiyke wyze nagaan, wat het goedkoopst Vraag: Hoe kan men uit een licht beige Japon een lichte schroeivlek verwyderen? Antw.: Geen middel. Vraag: Hoe kan tk peren vlekken verwyde ren uit een licht beige wollen rok? Antw.: Met zuiveren alcohol. Vraag uwen drogist. Vraag: I. Heeft een meisje, dat van 9 tot 2 uur in betrekking is en vacantle moet ne men door het uitgaan der familie recht op kostgeld? n. Zoo Ja, geldt dit ook, wanneer zy er nog geen jaar is? m. Hoeveel bedraagt dit? Antw.: I. Indien het meisje, als bestand deel van het loon, tusschen 9 en 3 uur in den regel kost krijgt, heeft zy recht op een vergoeding voor het gedurende den door u genoemden vacantletyd derven van den kost. n. Ja. III. Indien er kost wordt gegeven, kan dit voor halve dagen op 50 ct. worden gesteld. Vraag: Mag ik voor myn zoon van 13 jaar, die in myn landbouwbedrijf werkzaam is, loon aftrekken, b.v. f 5.per week voor de R yksInkomsten belasting? Antw.: Neen. petentle hunner collega’s in twyfel. De af gevaardigden van de British Empire Cancer Campaign waardeerden daarentegen hunne Londensche collega's. De wedstrijd om het eerst een rapport te publlceeren heeft hier zeer zeker een rol gespeeld Overigens”, ging Dr. Bendien voort „de algemeene belang stelling was op een rapport gericht. De hee ren Campbell Smith en Holiday vertelden, toen zy by my waren, hoe een Engelsche courant 12.000 gulden had geboden voor de prioriteit der publicatie van het rapport, zy hadden dit echter geweigerd. Bovendien deelden zy mede, dat het rapport niet voor de pers nog bestemd was. doch voor een co mité. Dat neemt niet weg, dat zy het den dag van hun aankomst aan het tydschrift „The Lancet” aanboden ter publicatie. Nu «weet U hoe de berichten in de wereld zyn ''gekomen. Een rapport gebouwd op een proef neming met andere instrumenten en vloei stoffen als ik gebruikte, en met een men taliteit om tot rapportgevtng over te gaan alvorens een aangeboden contróleproef toe te passen, lykt my verre van objectief en hoogstwaarschyniyk foutief. Recht tot het nadoen der proeven heeft iedereen, ook het publlceeren der resultaten van deze proe ven. By een zoo gewichtig onderwerp moet men echter voorzichtig zyn met het publl ceeren van conclusies en zeker wanneer men geen overleg of samenwerking wil. Bovendien heb ik hen gewaarschuwd en hen in kennis gesteld van andere met dit onderwerp in ver band staande genomen proeven. „U bent dus geenszins ontmoedigd?” .Neen, deze mislukte proef ontmoedigt my niet: hoe zou ik uit 38 my totaal onbekende bloedmonsters de kankeriyders hebben kun nen aanwyzen. indien de conclusie van het thans gepubliceerde „rapport” Juist ware. Intusschen men vergete niet, dat. ik in de voorrede van myn publicatie geschreven heb: Ik sta aan het begin van den weg, myn con clusies zyn misschien niet absoluut Juist, maar het doel kan slechts bereikt worden door samenwerking met menschen, die er zich wetenschappeiyk voor interesseeren. Men moet elkanders arbeid eerbiedigen zon der a priori elke competentie voor zich zelf op te eischen. Ik werk rustig door, asngemoedlgd door de resultaten en kies tot myn lijfspreuk het woord van een bekend staatsman: In myn Isolement ligt myn kracht genomen door Hawaii (wereldkampioen 1931) Moeller, T.inart en Lacquehaye (reep. 3e, 3e en 4e in het wereldkampioenschap), Palllard kampioen van Prankryk 1931), Blekemolen (kampioen van Nederland 1931) en Schle- baum (kampioen van Nederland 1930). Deae wedstrijd wordt gereden over 100 KAL (een rit). De revanche van het wereldkampioen schap sprint wordt verreden in matches deux tusschen Fa Ik Hansen (wereldkam pioenschap 1931) en Mlchard en Scherens (resp 2e en 3e in het wereldkampioenschap) en Moeskops (kampioen van Nederland ’31). Bovendien bevat het programma nog een wedstryd «voor nieuwelingen om een wedstrijd over 15 K M voor amateurs. Deze uiterst be langrijke wedstryden waarmede het wieler- selzoen tevens wordt gesloten, eindigen half elf. Langendyk De aanvoer van sluitkool bedroe* in de afgeloopen week aan belde veilingen samen 23 wagons roode, 11 wagons gele en 53 wa- gons witte kool Deze cyfers zeggen voldoen de hoe weinig er van het Langendyker hoofdproduct aan de markt omgaat. Alleen van witte kool heeft het aanbod nog eenige beteekenls. Als steeds werden ook nu koo- pers voor deze hoeveelheid gevonden, maar de prys kwam niet boven bet peil van vorige weken en stond ook nu vast op f 60.tot f 90.— per wagon. Van de andere soorten was het eenige goede, dat nu niet zooveel den mlnlmumprys kon halen als gewooniyk en het meeste dus vobr f 0.60 of f 0.70 per 100 K.G. van de hand ging. Mooi klein goed kon nu eens tot hoogstens f 1.— en soms tot f 130 komen. Dit geldt zoowel voor roode als voor gele kool. Er oegint langzamerhand wat meer bloem kool ter markt te komen, hoewel een totaal- aanbod van een kleine 35.000 stuks over de geheele week toch maar weinig beteekent. Aanvankeiyk was er nogal kooplust en werd voor de besten tot hoogstens t 11.gemaakt, maar al spoedig trad weer een zoodanige prijsdaling in, dat Zaterdag slechts f 4.— tot f per 100 stuks werd betaald. Afwykende kwaliteit is het aanvoeren niet waard. Tomaten werden nog slechts op een twee tal dagen aangevoerd tot een totaal van ruim 10.000 K.G. Nu overal het aanbod begint af te nemen, is er voor alt product een tame- lyke kooplust, zoodat A en C zich op on geveer 16 ct. per K.G. kon handhaven Voor B werd 14M en voor CC 4 ct. gemaakt. Ook slaboonen is een artikel, dat, als men er wat van kan plukken, nog eenlgermate geld in kas brengt. In totaal kwam er 43.000 K.G. aan de markt. In het begin der week konden mooie boonen boven 30 et. per K.G. opbrengen, doch met het toenemende aan bod is dit wat gezakt. De laatste dagen kon het product echter vry goed handhaven op 12 tot 19 ct., naar gelang van kwaliteit. Snyboonen noteerden ongeveer hetzelfde. Het artikel zilverulen is geruimd. Er kwa men nog slechts enkele geringe partytjes, die nog f 11.— tot f 12.— per 100 K.G. kon den maken. Daarentegen noteert de gele nep veel lager dan een paar weken terug en kwam deze zelfs onder de f 5.em de laatste dagen weer tot f 6.op te loopen. Voor drielingen werd echter niet meer dan gemid deld f 2.50 betaald. Gewone uien zyn even eens in prijs teruggeloopen en zakten tot f 3.40 k f 3.80, waarop deze gehandhaafd bleef. De grove sorteering brengt iets meer op en kwam meestal iets boven f 4.— per 100 K.G. Voor het overige heeft de groi zeer weinig beteekenls. Enkele pari peen gingen voor f 3 tot f 3 van Dageiyks waren wat partyen kroten sa», de veiling, die f 1.50 tot f 2.20 per 100 K.G. noteerden. Het aanbod van aardappelen bedroeg nog gemiddeld 4 wagens p. dag. De meeste hier van is van de soort Due, die in prys iets aantrok, zoodat sommige partyen boven f 4 maakten. Eigenheimers brachten naar ge lang van kwaliteit f 230 tot f 4.50 op. De Schotten, die intusschen nog slechte in zeer geringe hoeveelheden komen, werden alle voor pootgoed graag afgenomen voor Prijzen van f 7.— tot f 7.60 per 100 K G. la

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 7