ONS BLAD I DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1931 Ernstig» JOH. LAUWERS PATGLOF 3 ALKMAAR Scharen Friedrich Herder aamgifte moet, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ohgeval DIT NUMMER BESÏAAT UIT VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 212 f40 rG VOORNAAMSTE NIEUWS Communistische actie Huurdersstakinè in Rotterdam onder valsche vlag Roodfronter* ter vergadering Geen Haarlemsche Katholiekendag in 1932 Na het accoord tusschen De Defensie-begrooting Paus en Italiaanschen Staat De legermanoeuvres N De toestand van Edison TELEGRAFISCH WEERBERICHT De Waalbrug te Nijmegen De Merapi o. Amerika ontwapening en TWEE BLADEN 1 I «•- a De vergadering van den Volkenbond ONS LEVENSPEIL Doodelijk ongeluk op een onbewaakten overweg van f 6.000.000 De bomaanslagen in Italië f 3000.- f750.- f 250.- f 125.- f50.- I De Waalbrug te Nyme^en komt er. Ernstige treinbotsing in Rusland. De bestuursverkiezing A Een bezuiniging een een Geen vreemde militaire attaché’* dat r. Reden tot bezorgdheid Zy komt er Nog 12 personen gearresteerd O. Lerronx aan het woord dien De Indië-postvliegtuigen De Raaf te Karachi De overblijfselen van de totaal versplinterde bakfiets liggen als trieste resten aan den kant van den spoorweg. Inaet: Een der slachtoffers, de Jarige J. Tromp. M ii De toestand van den beroemden uitvinder Edison geeft reden tot bezorgdheid. Een spookgeschiedenis te Amsterdam. De „Stillhalte” overeenkomst geteekend. De gebouwen der Kath. Actie teruggegeven De wedstrijden om den Schneider Cup BUREAU: Telefoon: Nlenwe arrestaties in verband met de bom aanslagen ia Italië. De legermanoeuvres zullen dit jaar niet worden bUgewoond door bultenlandache mi litaire attachë's. Bejaard man met zijn kleinzoon op een on- bewaakten overweg onder de gemeente Wyk aan Zee en Duin door den trein vermorzeld. De vuicaan Merapi in Ned. O. IndH ver toont opnieuw werking. la- ur- uto ver De eur bet tan Jen «P Uo- er- tot ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar 2. Voor buiten Alkmaar 2A5 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger Omtrent den gezondheidstoestand van den beroemden uitvinder, Thcenas Edison, wordt gemeld, dat. hoewel geen direct gevaar be staat, de toestand toch reden tot bezorgd heid geeft. ■to “8 en- liek be eld lew eo- Imo Ca- n- J. Ü5 M<r. Fbelv 40 jaar priester. Onder scheidingen. iw- <r. O. J. oor er- «M en- lan aoo oek Wk dat nde NÜS mh -toe tij), roi- HLÜ •rdt ar~ ord tan end ar- be- "er- ■n- dat en- UM en «n. uy- xl- sn. rer, a In verband met het onderzoek naar de medeplichtigen van den op 7 dezer m zyn woning te Genua gearresteerden bommenfa- brikant, Bovone, zijn tot nu toe nog 12 per-^- sonen door de politie gearresteerd. Onder hen bevindt zich de zuster van Bovone, Jo hanna. Deze alsmede zyn bij de laatste ont ploffing verongelukte moeder, zou bij de vroegere terroristische acties, evenals bij de voorbereiding van nieuwe bomaanslagen, die te Rome. Napels. Triest en Milaan zouden plaats hebber., haar medewerking hebben verleend. Voorstel Scandinavische landen' De correspondent van de „News Chronicle" te Genève meldt, dat de Scandinavische lan den vermoeiiiyk een voorstel sullen dcen. om de bewapening een Jaar stop te zetten. De correspondent vestigt er echter de aan dacht cp, dat bet veel gemakkelijk is, den bouw van schepen een paar jaar stop te zetten, dan dit te doen met den arbeid in arematen. Naar wy uit zeer goede bron vernemen, zal de Defensiebegrootlng voor 1933. welke volgende week tegemoet kan worden gezien, een bedrag van f 6.000.000 aan uitgaven min der aanwijzen dan de begroeting voor 1931. Een op de helling van den Merapi ge plaatste assistent-wedana rapporteert, dat de vulcaan weer rommelt en werking der soi- fataren aantoont. Echter is van den Merapi geen zwaardere inwendige werking geconsta teerd, ofschoon nog steeds toevloed van lava plaats vindt en de afstortingen van lava re- gelematig voortgaat. Door het bestuur van den DiocesaneB Katholiekendag in het Bisdom Haarlem 1* aan Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent voor gesteld. In 1932 geen Katholiekendag té houden. In welk voorstel de Bisschop be willigd heeft. Tot lid van het Hoofdbestuur l> in M vacature-mr. J. H. M. Stiegér. lid van Ged Staten van Zeeland, te Goes, gekozen de heer 3 v. d. Voort, voorzitter van den R. K. Volksbond te Goes. Mr. J. N J. E. Heerkens Thyssen werd als voorzitter herkozen. poogde te vestigen, dat onderscheiden richting bil verliee van ■nderea vinger In de gisterenmiddag gehouden vergade ring van den Gemeenteraad te Nijmegen, werd het voorstel van B. en W. om zond»r voorwaarden te bewilligen In de kostenver- deellng inzake den bouw van de Waalbrug met 22 tegen 15 stemmen aangenomen. De aanbesteding voor het eerste werk aan den dijk by Lent zal op 17 September u plaats hebben. „Thans weten wy met ontwyfelbare zekerheid, dat de „Oproep aan alle nood lijdende tuinders" van de communisten 1* uitgegaan, dat het in dien oproep ge noemde Ned. Boerencomité een flllaaltje is der Communistische partij Holland, en dat in de vergadering, waar deze oproep werd opgesteld, bekende aanhangers van Moskou het woord hebben gevoerd. „Een lezer in de Beemster. aan wien wy Inlichtingen omtrent deze zaak hebben ge vraagd. heeft ons medegedeeld, dat de be wuste vergadering te Beemster In net cafe ..De Nieuwe Tuinbouw" aldaar is gehouden Ze ging uit van het district Noord-Holland- Utrecht der Communistische party Holland en van het zoogenoemde Ned. Boerencomlte ..en afdeellng van den rooden frontstrij- dersbond. gekleed in de bekende uniform, was uit Amsterdam komen marcheeren. an dere Amsterdamsche communisten waren per trein gekomen, en een aantal inwoners van Purmerend en Beemster zyn ter ver gadering geweest. Leider der vergadering was een zekere heer Koelmans. die mede deelde. dat de bedoeling der byeenkomst was den landbouwers duidelijk te maken, hoe de huidige crisis tot oplossing kon wor den gebracht. ,,De tuinbouwers, wier belangstelling door deze mededeeling stellig geprikkeld was. hebben eenlgen tijd geduld moeten oefenen, eer zy het remedie ter oplossing van de crisis vernamen. „Eerst toch zette.een zekere heer Zwart de noodzakeiykheld der communistische jeugdgctle uiteen: vervolgens vertelde een roodfrontstrilder welk doel zyn organisatie heeft, en daarna werd het een en ander over het Ned. Boeren-comlté verteld. „Tenslotte trad echter de heer Seegers communistisch lid van de Prov. Staten naar voren Inplaats van dep heer Wynkoop, die verhinderd was om te verkondigen, dat de eenlge uitweg om uit de „kapitalis tische” crisis te komen, is: de communis tische maatschappij, zooals men die In Rus land kent...." NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Naar vrij vernemen, zullen ditmaal by de legermanoeuvres, welke volgende week wor- den gehouden, geen militaire attaché’* van bultenlandache mogendheden worden ult- genoodlgd. Het laat zich voorts aanzien, dat de ma noeuvres een zeer kalm verloop zullen heb ben. Congressen, door het Verbond van Nederlandsche Werkgevers gehouden, «chljnen er toe voorbestemd, den voor zitter In zijn openingsrede dingen te doen zeggen, welke om het zacht uit te drukken sociaal niet geheel onaan vechtbaar zijn en waarover dus nog veel nagepleit wordt. Het jongste, te Bergen gehouden con gres van het Verbond heeft op dezen regel geen uitzondering gemaakt: alvorens afscheid te nemen van het Verbond, heeft de voorzitter, ir. A. Kalff, nog van de gelegenheid willen profitee- ren om als zijn meenlng te kennen te geven, dat een der oorzaken van den huldigen, droevigen ekonomischen x>e- stand gelegen is in „het oogenbllk, waarop en het tempo, waarin de geldverslindende verbetering van de po sitie van de aroeidersUaase heeft plaats gevonden.” Het levenspeil der arbeidersklasse was te snel gestegen. Wij willen niet beweren, dat er hee- lemaal geen waarheid schuilt in de be wering, dat betere arbeidsvoorwaarden het ekonomlsch leven, de concurrentie met het buitenland, mpelltjker hebben gemaakt, maar als men daArover valt, dan moet men ook vallen over „het oogenbllk, waarop en het tempo, waarin de geld verspillende verbetering van de positie”.... der overige maat schappelijke klassen plaats gevonden heeft. De Chr.-Hist. „Nederlander” heeft in verband met Ir. Kalff’s rede op een bijzonder gelukkige wijze daaraan her innerd. en het zal menigeen verheu gen, dat de herinnering juist van deze zijde kwam. De „Nederlander” schreef: Bejaard man met zijn kleinzoon door een efectrischen trein vermorzeld heeren aanleiding gegeven hun tactiek te wyrigen. „Roodfront" trok niet. Nu zou men bet onder valsche vlag probeeren Maar bun spraak heeft ben openbaar gemaakt I Inderdaad, voor twyfel is geen plaats meer. Dit is een zuiver communistische actie onder valsche vlag. Men ia dus gewaarschuwd! De Royal Aero Club heeft te kennen ge geven dat de volgende piloten van de Royal Air Force voorlooplg zyn aangewezen om Za erdag as. deel te nemen aan de wed strijden om den Schneider Cup. Luitenant- vlleger J. N. Bootman met een S 8 B Vickers supremarine Rolls Royce water vliegtuig. vlieger-offlcler L. S. Snalth met een S 6 A die in 1929 aan de wedstryden heeft deelgenomen en luitenant-vlleger O. H Stainforth, eveneens in een S 6 B toe stel. Luitenant-vlleger O. H. Stainforth is uit verkoren om het S 6 B watervliegtuig te be sturen. waarmee getracht zal worden een nieuw wereldsnelheidsrecord te vestigen over een traject van 3 KM. welke zoo spoedig mogeiyk zal worden gehouden. Gistermiddag maakte een der 8 6 B toe stellen. welke thans is uitgerust met zyn race motoren, zyn laatste proefvlucht. Onder de toeschouwers bevond zich de vermaarde vliegtuigbouwer Anthony Fokker, die thans een bezoek brengt aan Ornot- Brlttannlë. „Het ia niet enkel de arbeidersklasse, wier levenspeil bovenmatig en wonder snel is gestegen. Deze ervaring geldt voor alle kringen der maatechappy. Men verkrygt een verkeerden blik op den toestand, door de aandacht gevestigd te houden enkel op de styglng van het levenspeil der arbeidersklasse. Wy spreken hier niet over de grooi - kapitalisten en groot-ondernemers. in deze kringen is de heer Kalft wellicht beter bekend dan wf>. Onze waarneming bepaalt zich tot de dusgenaamde Intellec ueelen. In dienst van Overheid, handel en nyverheld en tot den ondernemenden middenstand in de stad en op het platteland. Als leder, uit dezen kring, die ge huwde kinderen heeft, den levenstoon in de gezinnen zyner kinderen, in gedach ten vergelijkt met den levenstoon ten huize zyner ouders; hoe grpot verschil zal hU kunpen vaststellen. Letten wy eens op het aantal auto mobielen, dagelijks parkeerend op onze pleinen en markten! Raadplegen wy eens de lysten der Nederlandsche gasten In Luzern en Lugano! Er is in dezen algetneenen vooruit gang iets verblijdends en bemoedigends. Maar deze verschijnselen bewyzen. dat men onvolledig Is met alleen te gewa gen van de .geldverslindende verbete ring van de positie van de arbeiders klasse". Laten wy niet vergeten, dat er vroeger In het levenspeil, juist van deze klasse, enkele verschttnselen waren, die dringend om verbetering riepen." By de K LM is bericht ontvangen dat het tourvl.egtuig Raaf gisteren om 5 uur 50 uit Jtiansl is vertrokken, om 9.53 te Jodpoer la aangekomen, vandaar om 11 uur 10 1* ge start en te 15 uur 10 te Karachi ia gearri veerd. Aan boor Is alles weL De Ooievaar van Karachi naar Allahabad Voorts is by de K.LJM. bericht ontvangen dat het uitgaande postvliegtuig Ooievaar gis teren om 7 uur 30 uit Karachi is vertrokken en na van 10 49 tot 12 uur 15 te Jodpoer te hebben doorgebracht om 17 uur te Allahabad I* geland. Aan boord 1* alle* weL Initiatiefnemit^ van Hoover LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.58. Naar de „Times" van zyn Romeinschen correspondent verneemt, zyn thans door een overeenkomst tusschen de prefectuur en den kardinaal-vicaris van Rome zoowel de club- als andere gebouwen der organisaties van de Katholieke Actie, welke gesloten zyn geweest, weer teruggegeven aan de ker- keiyke leiders door bemiddeling van de ver schillende parochiegeesteiyken. Naar verluidt zyn de formaliteiten, welke moesten worden vervuld, met greote Bar- lykheld uitgevoerd en in vele gevallen ston den dezelfde poUtleke^agenten. die de in stellingen hadden gesloten, erop haar per soon: yk aan de priesters terug te geven. De gebouwen der athletlek-clubs van de Knights ot Columbu* blyven gesloten, tot dat verdere orders worden ontvangen "att de Vereenlgde Staten. In de nabijheid treinen met el w*ard>or 11 wagr beambten werdei ®!n ef meer ernt. D« oorzaak van net ongeval Is nog niet ▼«gesteld. Vertoont weer werking Gisterenmorgen zyn een 20 tal bewoners uit de Beverstraat te Rotterdam, huurstaktag waren door drie deurwaarders en 90 politieagenten uit hun woning gezet. Reeds om half seven werd hiermede begonnen. Overzicht tydena de uitaeUlng In de Beverstraat. ▼oor het Oostenrykaehe Bondspresident- schap is Niklas candidaai gesteld. Benzine-belasting en verhooging van in- voerreebten. De vergadering van den Volkenbond heeft Donderdagochtend de algemeene debatten over de werkzaamheid »an den Volkenbond In het afgeloopen jaar voortgezet. Als eerste spreker verklaarde de Spaansche Minister van buitenlandsche zaken. Lerroux. dat het republikeinsche Spanje het volste vertrouwen in den Volkenbond heef; en besloten is zoo veel mogeiyk mee te werken aar de inter nationale organisatie van den vrede. Lerroux richtte zich in het byzonder met groeten tot de vertegenwoordigers der La- t l’nsch-Amerlkaansche Staten, met welke Spanje door nauwe relatie is verbonden. De „Nederlander” had nog veel meer «ymptomen van de snelle levenspeil- ■tyging in andere dan arbeidersgezinnen kunnen opsommen, en daarbij mag toch vooral niet -vergeten worden (de „Nederlander” drukt zich daaromtrent wel zeer parlementair uit!), dat er bij den arbeider een veel grootere, van eeuwen her dateerende achter stand in te halen was dan In welice andere maatschappelijke klasse ook. De stijging vt ja, moest! veel sneller g den ambtenaai middenstander. Er blijven nat vallen, dat amt en middenstand gen hebben en maar niemand dat de positie het eerst en het in aanmerking Dit heeft Ir. I baar vergeten, vele werkgevers toekomst nog v< Maar deze vei ons niet van de van het levensp vereffening een, als een daad vai dlgheid te bescl HOF ALKMAAR Administratie Nu. 433 Redactie Nu. 633 Barometerstand 9 uur vjn.: 1JS1 vooruit. Kcrt geleden is melding gemaakt van een .Oproep aan de noodiydende tuinders", verspreid door het „Nederlandach Boeren comité". welke In verschillende plaatsen is verschenen. Dit herinnert aan den tyd. toen de Com munistische dokter Koch onder den naam van L. Simons in boerenpak vergaderingen op het platteland hield en communistische actie onder valsche vlag voerde. Een nader onderzoek heeft aan de „Stan daard” de meenlng bevestigd, dat men hier te doen heeft met een zuiver communis tische actie, welke, speculeerende op de moeilijke tuden, die de land- en tuinbouw doornmakt, tracht In troebel water te vis- schen. Dr. Koch schijnt het nog maar weer eens te «rillen probeeren. „De Vrije Westfries" heeft een nader onderzoek Ingesteld. Het resultaat daarvan was als volgt: De „Washington Times" verneemt uit goed tngelfchte kringen, dat president Hoo ver niet voornemens is, binnen de eerst volgende twee maanden eenlgerlel bindende voorstellen met betrekking tot de Ontwape ningsconferentie te doen. Staatssecretaris Stimson wil, zooals hy reeds vroeger heeft verklaard, eerst de verbetering In den toe stand van Europa afwachten. De New York Herald Review" verklaart, dat President Hoover bereid is. een bewape- nlngsmoratortum van één jaar goed te keuren. Het voorstel van Grand! is te Washington in ons ruchtbaren bodem ge vallen. In tegenspraak met andere berich ten. meent het blad te kunnen melden, dat het niet uitgesloten is. dat de regeering te Washington in deze het initiatief zal nemen. Volgens het verslag dat „De Waterlan- der" van deze vergadering gaf. hebben zich staande de vergadering verschillende per sonen als lid van de Communistische partij opgegeven, „hoewel nog niet genoeg voor het vormen van een afdeellng.” Treffend is aldus vervcégt het blad de tegenstelling tusschen de „Cnverfroren- helt." waarmee de communisten op deze vergadering voor hun bedoelingen zyn uit gekomen en de geheimzinnigheid van den oproep, waarin elke aanduiding over com munisme biykbaar opzettelyk is vermeden en men den indruk hier tuinders van samenwerkten. Blykbaar beeft het geringe succes van Zondagmiddag den communistlschen Hoogste barometerstand 768.8 m. M. te Malinhead. Laagste barometerstend 749.7 m M t» Hernósand. Verwachting: Zwakke tot matigen wind, uit Noordelijke tot Ooateiyke richtingen, meest licht tot half bewolkt, weinig of geen regen in het Noorden, in het Zuiden droog weer; tot* wanner. ADVERTENTIEPRIJS: Vs* 1—5 regels f 1-35: elke regel meer/ 0-25. RECLAME per regel 8.78 voor da eerste pagina: voor de overige pagina's f 50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” by vaorwitbetaUng per plaatsing t *A* per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 8.13 Op de Defenslebegrooting voor 1932 zal f 6.009.M8 worden bezuinigd. Gistermiddag heeft op den onbewaakten overweg, nabij den Prulmendlik. onder de gemeente Wyk aan Duin, een vreeseiyx ongeluk plaats gehad. De 73-jarige Jonannes Dekker, wonende aan den Galgenweg te Wyk aan Duin, had in de omgeving van den spoorweg Beverwyk- Ultgeest wat konynenvoeder verzameld. Hy was In gezelschap van zyn 8-jarig klein zoontje Joh. Tromp, wonende In de Nico Scholtcnstraat te Beverwijk Omstreek* vier uur passeerden zy met een bakfiets den onbewaakten overweg, waarby zy waarschijnlyk te laat bemerkt nebben, dat een electrische trein, welke om 3 55 van Beverwyk naar Uitgeest vertrekt, in aantocht waz. Deze trein, die slechts uit twee wagen* bestond, reed met volle snelheid op het voertuig, dat door D. bestuurd werd, in en versplinterde het totaal Het kleinzoon tje, dat in 'den bak had plaats genómen, werd onder den trein vermorzeld. terwyi zyn grootvader nog een heel eind meegesleurd werd, vóór de trein tot stilstand was ge bracht. Belden waren onmiddeliyk dood. Op het geluid van den hevigen slag snel den personen toe. die in de omgeving werk zaam waren. Er kon echter geen hulp meer verschaft worden. Onmiddelluk werden de Inspectie van de lyn en den chef van het station Beverwyk gewaarschuwd terwijl ook gemeente-politie en marechaussee spoedig ter plaatse waren. Ook dr. Bom Jr., uit Beverwyk. was zeer spoedig op de plaats van het ongeluk aan wezig, doch hy behoefde helaas geen hulp meer te verleenen. Het jongetje was deeriyk verminkt. Het hoofd was van de romp gescheiden en moest later^ilt een sloot, welke den spoorweg kruist, worden opgehaald Ook het lijk van D. was zwaar verminkt. Nadat door den politle-fotograaf opnamen waren gemaakt, werden de lyken per auto naar de begraafplaats te wyk aan Duin overgebracht. De trein vertrok met 20 minuten vertra ging naar Uitgeest. De bestuurder van den trein was diep onder den Indruk van het droevig gebeuren. Het uitzicht naby den spoorweg is naar belde zyden zeer goed zoodat het onbegry- pelyk schijnt, dat de slachtoffers den trein niet hebben zien naderen. Naar wij vernemen zal de teraardebestel ling der slachtoffers as. Zaterdag plaats hebben. Geen Diocesaan Haarlemsche Katholie kendag In 1*32.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 9