ONS BLAD ol ft 647 5« 43« 37a 133 341 1 tö DE HOOGERE INKOMENS DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1931 f40 VOORNAAMSTE NIEUWS TELEGRAFISCH WEERBERICHT ir NAAR DE „NEUTRALE” VOLKSSCHOOL TE HEERLEN on ÉE r Noodkreet van de Duitsche steden Ernstige ongeregeldheden te Rotterdam VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 213 Scheerstellen Scheerdoozen n te da shed. JOH. LAUWERS De ramp met de „St. Philibert” GROOT VERSCHIL Prinses Juliana naar Parijs f 3000.- f750.- f250.- f125.- tso.- AANGIRE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG OREN NA HET OHGEVAL NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD hoed Groote vergadering te Amsterdam voor 8 de rem» n W De opening der Staten-Generaal H. M. de Koningin-Moeder niet aanwezig De uur De spoorweg over den afsluitdijk 13.81 a de l Een knaapje meegelokt uur Ver van huis achtergelaten oog- !*Ue de voor en. den heer de Een geheele straat in oproer I ver- indertijd «Me hij noemt ais de Tengevolge van een kerkeltyk geschil de Mis wel- uur 1 r 1 hierover die 1938 39 en 1939/30 tische kringen, heel wat gewekt, dat er vanwege De Frteeehe Kamer van Koophandel wendt zich tot den minister Sluiting B. K. Midd< Venlo. nro- r den tot van blz. ons Oil verlies vaa 'a anderoa vingzr LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.545. heo- en Ut I DAG vas- i de uur met n H. Itlng essie vso 8oo 1400 3000 3000 5000 loooo 30X100 30 000 0.36 1.48 3.70 3- 45 4- 49 7-53 iter- hou- 0.39 0-39 voor van iten- voor tot 1400 3000 30OC 5000 10.000 30.000 30.000 too .000 Pe en. r de chap into- Barometerstand uur vjn.t 747 vooruit. FATGLOF g ALKMAAR als Ma- t ter wen- nero- Uecte om half scht- ming 'pers, vond Pro- In pCt van het totaal 19-45 ao.tr 16-05 H-33 lO.tl 675 3<M 5-98 In oCt van het totaal 43.19 38.33 15.80 8-31 3-70 2.91 3-75 1:5 13.55 15.38 ABONNEMENTSPRIJS! Per kwartaal, voor Alkmaar 2.— Veer buiten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger Aantal aangesiagenen A bso. ut» cijfers Totaal der belasting In 1000 tallen gulden- 3- 033 7*007 9.141 10.091 8.356 4- 774 14-710 In de stad Jonesboro (Arkansas) to staat van beleg afgekondlgd. Dit ia geschied in vertmnd met ernstige botsingen tusachen de leden van de plaatselijke Baptistenkerk over bet ontslag van een geestelijke. Bi) deze botsingen werden de burgemeester en de com missaris van politie aangevallen. Honderd eol- stoet. waarmede H. M. de Koningin zich as. Dinsdag naar de Ridderzaal zal be geven ter opening van de zitting der Staten- Generaal. ral op dezelfde wijze zijn samen gesteld als verleden jaar. De vorstelijke personen zullen dus trader in de gouden koets gezeten zijn. H. M. de Koningin-Moeder zal ditmaal da openingsplechtigheid niet mede maken. Totaal der Inkomens In mill guldens 736.739 493 730 J75 834 145 150 64.626 30 .OT^ 5 089 4.963 Dreigende catastrofe; een beroep op de rijksregeering Briand’s groote redevoering in de Valken bondsvergadering. De Brabanteche Indaztriedagcn. Het bezoek van Prinses Juliana aan Partje. Ernstige ongeregeldheden to Rotterdam. Zes personen gearresteerd. Dultache steden doen een beroep op de Rijksregeering, om de gemeenten met credle- ten te hulp te komen. Belangrijke rede van Lord Ceefl ever de criais en de ontwapening. Snowden ziet sjjn nieuwe begroettngs- voorsteilen aangenomen. De omderhandelingen tumchen den Paa- •elljken nuntius ea Zamora. Vermoedens van moord te Akkerwoade. En dAt gaat nu naar Heerlen toe om daar ondanks de vermaning „Ver breid onze Ideeën” absoluut neu traal onderwijs te geven; deze kern- roode klasse-onderwijzers, deze socia listische krachtpatsers, sullen daarginds bij hun onderwijs In niéts laten blijken, welke idealen hen bezielen. Wie zegt, dit niet te gelooven, laat zich wetena en willens bedriegen en heeft van psychologie niet de minste Een doodenvaart op last van de feeders? waar hij hartelljke het openbaar on- de eenheldsschool Te Parijs aangekomen Klokslag half acht gisteravond reed de Pullman trein uit Amsterdam. waarmede H K.H prinses Juliana reisde, het Gare du Nord te Parijs binnen. Op het perron waren ter begroeting van de de zaakgelastigde als vertegenwoordiger van den Nederlandschen gezant te Parijs. Jhr. Loudon, de heer Labouchére. attache, verder cenige heeren van het Nederlandsche con sulaat te Parijs, zoomede de heer De Voogt namens het tentoonstellingscomlté, kapitein Jeyne, als vertegenwoordiger van maarschalk Leyautey en de heer Carré, souschef de pro tocol. De reis naar de Fransche hoofdstad had den meegemaakt Z. Exc. Mr. D. FOck, oud- gouvemeur-generaal van Nederlandsch In- dlë, prof. L* Cosquino de Bussy en Z. Exc. Dr. Koningsbergen, oud-minister van Kolo niën. benevens Prof. Dr van Eerde uit Am sterdam. Onmlddellljk nadat H.K.H. prinses Juliana uit den trein was gestapt, traden de aanwe zigen op haar to" ten einde haar te verwel komen en de Fransche autoriteiten aan haar voor te stellen Nadat de prinses zich eenlgen tijd had on derhouden met de officieele vertegenwoordi gers en geposeerd had voor tal van persfo tografen. begaf het gezelschap zich te mid den van een eerbiedig groetende menigte door naar den uitgang, waar zich een groote menigte Nederlanders had opgest.'ld die H. K H. een enthousiaste ovatie brachten. Vergezeld door de heeren Carré en Carsten en haar gevolg bestaande uit freule van Tets, baronesse van Hardenbroek, freule Schimmelpenninck van der Oye en baron Baud, begaf de prinses zich vervolgens per auto naar hotel Meurisse in de Rue de Ri voli, waar zij tijdens haar verblijf te Parijs zal vertoeven. Hedenochtend om half elf zou de Prinses het Nederlandsche Paviljoen op de Koloniale Tentoonstelling een bezoek brengen. Staat van beleg afgekondigd Ontwapeningzactie van den R. K. Vredesbond Een tot nu toe onbekend gebleven automo bilist heeft Woensdagmiddag te Amsterdam •en achtjarig knaapje, dat speelde op eau randterrein bij den Admiraal de Ruyteruug. in zjjn auto meegelakt. Na aan zijn anceitjato bedoeling uitvoering te hebben gegeven heeft de automobilist het jongetje op de De Ruy- terkade achtergelaten. Met een der ponten verdween hij daarop naar de overzijde van het Y. Laat in den avond werd bet knaapje schreiend aangetroffen op de Ertskade. De politie heeft de zaak in onderzoek. Ter inleiding van de actie, die de R. K. Vredesbond In samenwerking met de natio nale Katholieke organisaties ten behoeve van de ontwapeningsgedachte gaat voeren, zal op 36 September, des avonds om 8 uur. een groote vergadering worden gehouden in het Concertgebouw te Amsterdam. De spreker van den avond sal zijn mr. C. M. J. F Ooeellng, voorzitter van de R. K. Staatspartij. Teneinde het Internationale karakter dezer ontwapeningzactie duidelijker te doen uitkomen, zullen ook een Dultscher en een Pranschman het woord voeren. Hoogste barometerstand 7703 m. M. te Valencia. Laagste barometerstand 753.3 m. IC te Haparanda. Verwachting: Zwakke tot matigen. Noord-Ooztelljke tot Noord-WesteUjken wind, toenemende be wolking, aanvankelijk droog, later eenlgen kans op regen, weinig verandering In tem peratuur. In pCt. van het totaal 3-63 7-83 9.17 10.94 13.07 10.00 5-71 17-60 Bezuinigingsmaatregelen in Zuid Duitsche tonden De regeeringen van Beleren. Saksen, Baden Hessen en Wvrtemberg hebben gisteren te Stuttgart beraadslaagd over de bezuinigings maatregelen. die genomen kunnen worden en de begroeting der landen en gemeenten in evenwicht te brengen. Dr. Sahm. de eerste burgemeester van Berlijn heeft gistermiddag te zamen met den pre sident van den Dultschen StAdtetag. dr. Mu lat. als vertegenwoordiger der noodlijdende gemeenten rljkskanseller dr. Brünlng bezocht. Dit bezoek, waaraan ook de Pruisische mi nister-president dr. Braun en de Pruisische minister van financiën Höpker-Aschoff heb ben deelgenomen, had ten doel den rljkskan- selter dringend te wijzen op den noodtoe stand. waann de steden zich bevinden, meldt het .Jïbd.” Ofschoon een officieel communiqué om trent de besprekingen met dr. Brünlng niet Is verschenen, verluidt In gewoonlijk goed Ingellchte kringen, dat dr. Sahm er op heeft aangedrongen, dat het Rijk de stad Berlijn met een credtet te hulp sal komen, daar het onmogelijk is gebleken credtet van particuliere zijde te krijgen. Een stagnatie in de betalingen kan vol gens de meenlng van den magistraat slechte vermeden worden. Indien het Rijk onmiddel- HJk helpt; een zoo spoedig mogelijk verstrekt kascredlet Is het eenlge dat de stad over de as. ultimo kan heenhelpen. Mocht de rejec ting er toe overgaan Berlijn te helpen, dan zullen natuurlijk ook andere steden bij de regeering komen aankloppen. Waar het Rijk de middelen vandaan moet halen om deze hulpactie voor oe gemeenten te financieren, is vooralsnog niet duidelijk. Verschelden steden probeeren zich op an dere wijze uit de moeilijkheden te helpen. Zoo wordt gemeld, dat het stadje Lunden in Holstein heeft besloten de gemeentebelastin gen in het vervolg In den vorm van graan - leveranties in ontvangst te nemen en de werkloozen In de toekomst geen ondersteu ning tn geld, doch in levensmiddelen te ver strekken Het gemeentebestuur van Tangermünde is een anderen weg Ingeslagen om de ruim 2500 personen, die van gemeentemiddelen leven, verder te kunnen ondersteunen. Men wil alle kringen der bevolking, zoowel de werkgevers- als de werknemers- organi saties. tn een .jioodgemeenschap” aaneen sluiten en ieder sal een half procent van zijn Inkomen ter beschikking moeten stellen. 1 ADVERTENTIEPRIJS* Van 1—5 regels LM: elke regel meer/ «35. RECLAME per regel *-75 de eerste pagina; voor de overige pagina's O M- RUBRIEK „VRAAG KN AANBOD” bil vooruitbetaling per plaatsing «4» per advertentie vaa 5 regels: Iedere regel meer 5.13 H. K. H. Prinses Juliana to gisterochtend naar Parijs vertrokken teneinde opnieuw een bezoek te brengen aan de Koloniale Ten toonstelling. Per auto had zU zich van het lx» naar Amsterdam begeven, vanwaar zij om 1330 met den Pullmann-treln door reisde. De Prinses was vergezeld van Jonkvrouwe Koninklijke bezoekster aanwezig Mr. Gersten D H. van Tets, eerste hofdame van H. M. de Koningin, Jonkvrouwe A. barones Schim melpenninck van der Oye, hofdame van H. M de Koningin en mr. J. C. baron Baud, kamerheer van Prinses Juliana. De Prinses aal incognito te Parijs blijven. rende „Internationale” kwamen Baars en Van Hulst met hun vrouwen de zaal binnen, welke ontvangst door hen niet spoedig zal zijn vergeten”. De heer Th. Thjjssen sprak de huldl- glngsrede uit: Twee, of eigenlijk vier „goede Bondsmakkers” gingen de al- deellng verlaten; dat was jammer, maar zoo luidt het verslag: Wij vragen dezen Statisticus of hij ook Weet, dat er In 1921 22 23400 menschen waren met een Inkomen van 10.000 ».000 gulden, en 5.500 met een Inkomen van 20.000—30.000 en ruim 6.000 met 30—100.000 en ruim 1300 met meer dan 100.000 gulden. Ook toen stond men vlak vóór een krisis, die minder sterk, minder AAnhoudend bleek dan de krisis van vandaag. Sindsdien zijn de hooge Inkomens met een sprong In aan-al haar beneden gegaan. Zal dat bij deze tisis dan niet het geval zijn in nog ’eel grootere mate? Dat is één. Op de tweede plaats dit: de 873 menschen, die de heer De Bruljn noemt met een Inkomen van meer dan 100.000 gulden, en die te za men 187 mlllioen in de wacht sleepten, betaalden ruim 19 mlllioen aan inkom- •tenbelastlng, terwijl de 3 categorieën, „arbeiders met Volgens de ,j8oir” hebben 3 deelnemers aan de rampzalige reis van de .JBt. Phili bert" zich tot den procureur-generaal te Nantez gewend, door wier verklaringen een geheel nieuw licht op de oorzaak van de ramp wordt geworpen De kapitein moet in hun tegenwoordig heid hebben verklaard, dat hij voor het ver trek van het eiland Noirmontler met de rcederz van het schip heeft getelefoneerd die hom ondanks zijn waarschuwing toch gelast hadden te vertrekken. Daar de kapitein wist, dat hij een doo- denvaart tegemoet ging, heeft hU zijn neef op het eiland achtergelaten. De reeders zouden dus voor de ramp aan sprakelijk zijn. Alle .l»>nne ot> dit blad iltn inaevolae Uc veriekerin«.v<«.rwa»rden tesen onxuvallen verzekerd voor een der .«toonde ui'kcerinaen 0.86 t.66 3.06 3- 53 4- 43 5.76 6.30 6.43 beetje goeden wil kan de De Bruljn uit deze cijfers heel lezen, dat de lage Inko- Werd aan belasting geheven in pCt van dat inkomen. 1915/16 1938 39 1930/31 „Spreker weet, dat men hier deze leden gaarne aaa de „Neatrale Volks school" afstaat, omdat er In Limbnrg be hoefte bestaat aan zulke mensen. Ook heeft hjj het volle vertrouwen, dat de afd. onder het nieuwe bestuur er niet minder op zal worden, t Ia een der af delingen waar de Bond trots op is. Spre ker gaat thans na het vele werk, door Baars en Van Hulst verricht In Purmer- end. in onze Bond, in de 8D.AP en In de Bestuurdersbond. Op velerlei ge bied kan Purmerend als voorbeeld wor den gesteld, en dit Is mede aan hun harde wgrken te danken. De erkente- llkheld hiervoor blijkt wel uit de op komst van hedenavond. Doch ook in Zuid-Limburg sal veel van hen gevergd worden, doch spreker weet na reeds, dat wanneer er berichten van daar zul len komen, rallen dat goede sljn. Er Is daar door hen pionierswerk te verrich ten, dor h daarvoor zijn zU ten volle be rekend". Met genoegen heeft „Het Volk” „ge zien”!?) hoe de Nederlandsche Minis ter van Buitenlandsche Zaken te Ge nève het groote succes van het dagblad- petitlonnement voor Internationale ont wapening roëmde als teeken van den ontwapenlngswil der volken, zoodat hij zelfs duidelijk het voorbeeld aan andere landen ter navolging In overweging gaf. Dit doet de roode redactie juist daar om zooveel genoegen, omdat diezelfde minister zich het vorig jaar In de Ka mer zoo geheel anders over de waarde van petitionnementen heeft uitgelaten: „HIJ zelde toen”, aldus „Het Volk” „er weinig beteekenis aan te kunnen hech ten”. Het blad doelt hier natuurlijk op de roode handteekeningen-verzamehng voor eenzijdige nationale ontwapening. WIJ begrijpen het genoegen van het roode orgaan niet. Er bestaat Immers een groot verschil tusschen wat toén en nü gebeurd is. Hoezeer onze minister te Genève ouk getoond heeft, waarde te hechten aan het dagbladen-vredespetitionnement, hij zal thans nog evenzeer weinig beteeke nis toekennen aan de door de sociaal- demokraten destijds op valsche leuzen verzamelde handteekeningen. Het groote verschil: Rijp en groen heeft indertijd het adres der sociaal-demokraten voor na tionale ontwapening kunnen teekenen. het werd een leder zoo smakelijk, en vooral, zoo gemakkelijk mogelijk ge maakt; er werd gezegd: ztft ge tegen den oorlog, teeken dan! alsof de kwestie zoo eenvoudig ware Daar moesten duizenden gocdinee- nende burgers Invliegen. ALKMAAR Tclefo°n: Admintetratic Nu. 433 Redactie No. U3 Tn de gisteren te Leeuwarden gehouden vergadering van de Frieache Kamer van Koophandel deelde de roorzitter mede, dat hij zich in verband met de geruchten, alz zou bet nog «el lang kunnen duren eer de «poor- «eg over den Zuldarz*eatfshiitdUk gereed karat, tot den minister van waterstaat had gewend on Inlichtingen. Het antwoord luld- i UB, dat aan het plan zelve bard wordt ge- I werkt, doch dat niet medegedeeld kon wor den. wanneer de verwezenlijking cal zijn, al- I dus het .Jldbd.” De voorzitter de beer B. Hartelust, aal thans deze zaak In den Spoorwegraad bespre- I ken. Hoegrootheid van het belastbaar inkomen In het begin van de vorige maand reeds heeft de voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond, de heer de Bruljn, aan de vertegenwoordigers van de pers als zijn opinie te kennen gegeven, dat de regeering bij wijze van spreken bet geld dat zij den komenden winter meer noodig zal hebben dan te voren, maar moet halen, waar het te halen Is, nl. bij degenen, die het in weldadlgen overvloed bezitten, bij de menschen met hooge vermogens en hooge inkomens. Naar onze meenlng zeer terecht, is tegen deze verklaring van iemand, die de heele Katholieke arbeidersbeweging vertegenwoordigt, een ernstig protest verschenen van Mr. Regout en van Pa ter Hendrichs, beiden In de Maasbode. Beiden wezen er den verbondsvoorzltter op, dat de krisis, die thans heerscht, bijzonder zwaar drukt juist op de hooge inkomens en de groote vermogens. Mr. Regout schat het totale verlies in Ne derland tengevolge van de krisis gele den. op eenlge mllliarden. Pater Hendrichs geeft het voorbeeld van iemand, die In 1929 f 80.000 verdien de en nu maar F 11.500 meer; van Iemand, die In 1929 op f 34.000 stond, thans op f 6200 en van iemand die in denzelfden tijd van f 12000 op f 1150 Is gezakt. Belden geven den emstlgen raad te wachten op de statistieken van 1931 en vooral van 1932 en Mr. Regout her innert er vooral nog aan, dat een even- tueele verdeellng van de groote inko mens onder hen, die minder verdienen, slechts weinig verbetering zou scheppen in den toestand van deze laats ten. De heer de Bruljn zelf heeft in een repliek, die hij tegen zijn eersten aan valler publiceerde geen antwoord kun nen geven op het zwaarste argument: den krisis-achterultgang. Hij constateert dat Ijet aantal hooge inkomens gestegen is tot 1929, over wat er daarna gebeurd is, zwijgt hij, omdat hij er geen gege vens over bezit. En zoolang die er niet zijn, is bet ook Inderdaad ónmogelijk de verklarin gen van Mr. Regout statistisch te be wijzen, al blijft het mogelijk den weg van pater Hendrichs te volgen un d* positieve gevallen na te speuren. Er is echter nog een andere kant aan de kwestie. Wat de heer de Bruljn vergeten heeft uit de statistiek van inkomsten en ver mogens aan te toonen is vooreerst het feit, dat het aantal hooge vermogens en Inkomens niet altijd gestegen Is, en ten tweede het feit, dat deze categorieën steeds de meeste belasting hebben opge bracht. Vooreerst: Wl) citeeren letterlijk Bruljn, als hij zegt: „Wat zeggen nu die cijfers? Geven m een vermindering aan van het aantal grootere inkomens? Geen sprake van. Het aantal Inkomens van 10.00020.000 gulden aas in 1924/1925: 18.297; in 1927/ 1928: 19109; in 1928 1929 20076 Hut aantal Inkomens van 30.000 30.000 gulden liep In dezelfde jaren op 4094 tot 4699 respectievelijk 5089. Van 30.000 tot 100 000 gulden, van 4001 tot respectievelijk 4962. Het aantal Inkomens van 100.000 gulden en hooger «teeg van 634 tot 811, respec tievelijk tot 873. Een verwijzing naar de Inkomstensta tistiek helpt derhalve onze vriéndelijkste tegenstanders niets.” Het heeft Indertijd, ook in aocialls- bevreemding de officieele S.D.AJ*. niet zoo marar vanwege een clubje sociaal-demokraten te Heerlen een bijzondere „neutrale” school zou worden opgericht. Men zag hierin een afwijking van het door de S.D.A P. steeds gehuldigde en geroemde princiep: derwljs vóór alles; onze school Op alle mogelijke en ónmogelijke ma nieren Is van S.D.A:P.-zUde echter de bewering tegengesproken, dat te Heer len een eigenlijke „bijzondere” school gesticht zou worden; 1 was mln of meer toevallig, dat het juist sociaal-demo kraten waren, die zich met de stichting van deze school belastten; het onder wijs zou daar volkomen neutraal zijn, en wie zooals wij de veronderstelling durfde uitspreken, dat er In het onder wijs natuurlijk een roode geest zou heerschen. haalde zich den vreeselljken toorn van de socialistische pers op den hals. Nu lezen wij echter In „De Bode”, het orgaan van den rooden Bond van Neder landsche Onderwijzers, van 4 Septem ber, dat de afdeeling Beemster. Purmer end e.o. van genoemden Bond op 11 Juli 1.1. een feestavond organiseerde, voor namelijk met de bedoeling een tweetal .Stoere makkers”, de heeren onderwij zers Baars en Van Hulst, tot voor kort voorzitter en secretaris der afdeeling, te huldigen in verband met hun vertrek naar Heerlen, waar zij zouden gaan werken in dienst der „Neutrale Volks school". Het moeten werkelijk een paar kan jers van roode onderwijzers zijn! Baars en Van Hulst, zoo staat in het verslag, hebben niet alleen In den Bond gewerkt,doch ook als aangesloten 8.D.A.P.-ers den polltieken strijd in Purmerend dapper meegestreden „Vooral de laatste verkiezing voor den gemeenteraad nam al hun krachten In beslag en zeker Is het mede aan hen te danken, dat de uitslag zoo schitterend was, niettegenstaande alle partijen te gen hen gekeerd waren.” Niet minder dan 300 menschen waren opgekomen om de scheldende onder- en pet” samen van hun totaal inkomen van_ meer dan 2 milliard slechts 17 mlllioen aan denzelfden fis cus voldeden. Die 873 menschen moes ten dus meer belasting betalen dan de anderhalf mlllioen der categorie bene den de 3000 gld. Inkomen. Wij geven hieronder een overzicht In tabellarischen vorm: in absolute3cij fers en in percenten van het totaal over het belastingjaar 1928 29. (Ontleend aan htt statistisch zakboek 1930 van het Centraal Bureau voor de Statistiek blz. 51). Dat is de volledige statistiek, niet een brokstuk, waaraan men volstrekt niet zien kan. dat de hooge Inkomens reeds zéér sterk belast worden. En zij werden steeds zwaarder belast.'Ook dAt verzwijgt de heer De Bruljn veiligheidshalve. En eveneens, dat de lagere Inkomens steeds meer werden ontheven. Ook hierover bezitten wij een sta tistiek. die In hetzelfde zakboekje op 131 kan worden aangetroffen en leert, dat een Inkomen van 1000 gulden steeds minder en een van 100.000 steeds meer moest afstaan aan den fiscus. Wij geven hier slechts de rand - cijfers, dat zijn die van 1915'1916 en die van 1930'31, met daartusschen die van het jaar, waarvoor bovenstaande statistiek geldt. Zij vertoonen het volgende beeld: Voor een in komen van „Bondsmakkers en pariOgenoten, hei (a jullie wel in jullie nieuwe werkkring. Tracht er het onderwijs op hoog peil te brengen en verbreid onse Ideeën in ruime kring. ¥ot weerziens 1" en even later: „De arbeiders met hoed en pet, dat z(jn zj) die minder dan f 8000.per jaar verdienen; dat Zün de 736 729. die van f800.— tot f 1.400.—. de 492.730, die van t 1 400.— tot t 3400 de 275.834, die van f 2.000 tot t 3.000.verdienen.” 1.000 2.000 5-000 10.000 20 000 50.000 100-000 200.000 Met een heer gemakkelijk mens niet te klagen hebben over hun behandeling door den fiscus. Ongetwijfeld: ..Het is plicht van solidariteit, dat al len. die het betalen kunnen, meehelpen, dat den arbeiders, die Immers de voort- '"-iirengers zijn van allen rijkdom, gelegen- hald worde gegeven voldoende te kunnen leven bj] werkloosheid en op hun ouden dag.” Wjj ontkennen het niet. Maar rust die plicht van solidariteit niet tevens op de arbeiders zelf, die hun loonen zien stijgen, doordat de levenskosten dalen: op 96, op 92, op 87 vergeleken met 1924? En moeten wij gezien de hierboven gegeven cijfers niet twijfelen aan de wenschelijkheld ?n de praktische moge lijkheid om de hoogere inkomens nóg hooger te belasten dan reeds geschiedt? Wie Is er, persoonlijk, niet tegen den oorlog? Herinnert „Het Volk” zich niet meer, welke paskwllltelten er toen gebeurd zijn? Namen vaó zeer kleine kinderen kwamen er op voor, terwijl zeer velen meermalen hun handteekenlng plaat sten. Het dagbladen-petltlonnement damen- t^gen stelde strengere eischen: er moesten door de abonné’s van de dag bladen formulieren ingevuld worden, met naam en adres; men moest zijn in gevuld formulier komen inleveren of Inzenden per post, ofwel men moest het den krantbezorger ter hand stellen. Bovendien en dat Is de allervoor naamste factor er werd bij het dag bladen-petltlonnement niet met zulke smakelijke en Al te gemakkelljke leuzen gewerkt de onderteekenaars van de dagbla- den-formulleren hebben precies gewe ten. waar zij aan toe waren: zij dachten nA en teekenden niet tegen een anti- oorlogsldee In het algemeen maar welbewust vóór Internationale ontwa pening. Geen wonder, dat onze minister geen waarde toekent aan het socialistische petitionnement, maar wél aan het pe titionnement der dagbladen. Het verschil Is heel groot. De Linker Maasoever te Rotterdam to gisteravond het tooneel geweest van aaer ernstige ongeregeldheden. Reeds In het begin van den avond waren op verschillende plaatsen straten opgebroken gevonden, terwijl roor een politiebureau kopspijkers waren gestrooid. Omstreeks uur werden verschillende lantaarns in de Tweeboschstraat stuk gegooid, zonder dat de politie dit kon verhinderen. De daders bleven in de hulzen en wierpen uit de dak vensters niet alleen steenen naar beneden, maar ook plankjes met spijkers, glasscher ven, stukken oud roest, matrassen en selfs ledikanten. Bovendien werd een groot ge deelte van de straat opgebroken. Om 11 uur bleek de toestand zoo precair, dat de straat afgezet werd, in afwachting van meer polltle-aasistentie, terwijl ook de leiding der politie, die reeds naar huls te ruggekeerd was. werd gealarmeerd. Een aantal bereden agenten, die een charge door de straat deden, werden hevig bekogeld. Op den hoek van den Hilledljk werd een man gearresteerd, die de politie met steenen wierp. Om half twaalf werden door de politie na telefonisch overleg met den hoofdcom missaris de eerste waarschuwingsschoten gelost. Even later deed een groote politie macht, voorafgegaan door een politieauto, een charge in de straat. De bewoners vlucht ten hun hulzen binnen en wierpen van bel de kanten zooveel projectielen naar bene den. dat een groot aantal schoten moest worden gelost, paar het echter stikdonker was In de straat en men geen hand voor oogen kon zien, werd door den hoofdcom missaris de hulp van de brandweer ingeroe pen voor het zenden van schijnwerpers, op dat de gevels konden worden verlicht en men zou kunnen zien, vanwaar er gegooid werd. Te twaalf uur kwam de hoofdcomtnlszarte zelf en tegelijkertijd verscheen een reserve- auto van de brandweer, een motorspult en een arrestanten wagen. Btf de twee laatste charges zijn eerst 1 man en later 4 anderen, toen zjj een huls binnen vluchtten, gearresteerd. Onder hen bevond zich de communistische agitator H. Met draagbare acetyleenlampen Is de politie toen door de straat gegaan, waarbij her haaldelijk In de lucht werd geschoten. Daarna werd de straat afgezet en nie mand meer toegelaten. Deze bezetting zou tot 5 uur in den morgen worden gehand haafd. Een café op den hoek van de straat had verlof gekregen, hedennacht open te blijven voor telefonische communicatie. Omstreeks half een keerde de rust terug. Gedurende de charges la eenlge malen geconstateerd, dat er op de politie geschat ten is. Men heeft echter niet kunnen ont dekken uit «elke hulzen deze schoten ge vallen zijn. De zes arrestanten ifln roorlooplg opge sloten. Deze ongeregeldheden vormden een ver volg op de huurstaklngen en de relletjes dis In vertamd daarmede In de Beverstraat ont staan zijn. De Beverstraat zelve was gisteravond «sta ter volkomen rustig. Nog vele anderen huldigden de heen gaande onderwijzers in een afscheids- speechje, bic amen zelfs ontbraken er niet en de verslaggever zeil kon er niet onbewogen bij blijven, zijn verslag besluit met de woorden HOF 83-579

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 13