ONS BLAD Ki I I I t DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 213 VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1931 f40 VOORNAAMSTE NIEUWS Scheerdoozen Scheerstellen I Communistische actie onder valsche vlag Het doodelijk ongeluk op den onbewaakten overweg bij Beverwijk Ernstige ongeregeldheden te Rotterdam Kerkelijk feest te Nes aan den Amstel JOH. LAUWERS oFAYGLOP 3 ALKMAAR Noodkreet van de Duitsche steden De ramp met de „St. Philibert” 3ROOT VERSCHIL NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Alle IKMM I IV dit bied lijn Inaevolac <lt> vereekerinfavoorw,»rden nndovallpn VPrTokprd arzw» Een geheele straat in oproer De Brabanteche Industriedagen. Vermoedens van moord te Akkerwoude. ver- Te Parijs aangekomen 1 dien Indertijd Barometerstand 9 uur vxn.: 7.67 vooruit. De Kerk en de nationaaf-socialisten Roowbeklac van dr. H. Brama. i De opening der Staten-Generaal H. M. de Koningin-Moeder niet aanwezig Roodfronters ter vergadering heeft dezen tot het laatste hij nog maar weer eens Communisten beletten Straat door de politie ontruimd Groote vergadering te Amsterdam K. Sr*. BUREAUS Telefoon: ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar f V— Voor bulten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger Waarom een kerkelijke begrafenis werd geweigerd. De Frlesche Kamer van Koophandel wendt zich tot den minister houden. Ik voel mij gedrongen bij het overlijden van dezen verdienstelijken man den Neder landschen katholieken en geheel Nederland mijn hartelijkste deelneming te betuigen. ten gaat LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.56. De onderhandelingen tusschen den Pau- seljjken nuntius en Zamora. Ernstige ongeregeldheden te Rotterdam. Zes personen gearresteerd. oil verlies van *n anderen vinger Belangrijke rede van Lord Cecil over da crisia en de ontwapening. Het driehonderdjarig Parochiefeest en het veertigjarig bestaan van de kerk van den Heiligen Urbanus Dreigende catastrofe; een beroep op de rijksregeering I pcogde te vestigen, dat onderscheiden richting In verband met de berichten in de pers over de weigering van een kerkelljke be grafenis aan den nationaal-socialistlschen rijksdagafgevaardigde Oemeinder, publiceerv de vlcaris-generaal, dr. Mayer, in het .Jdain- zer Journal” een verklaring, waarin hij iz bewering afwijst, dat de kerkelijke begrafe nis niet werd toegestaan, omdat men den wensch van de kerkelljke autoriteiten, de uitvaart niet tot een politieke demonstratie te maken, niet ingewililgd heeft. Eveneens onjuist is de bewering, dat de kerkelljke begrafenis afhankelijk is gesteld van het ontvangen der H.H. Sacramenten. De kardinaal-vicaris wijst er met nadrux op, dat alleen het lidmaatschap van Ge- meinder van de nationaal-socialistische par tij den doorslag heeft gegeven tot de beslis sing van de kerkelljke overheid. De Kerk verwerpt het nationaal-socialis- me als een dwaalleer en staat daarom geen enkelen Katholiek toe, lid te zijn van de NBDAJ». Wie tegen dit verbod zondigt, kan geen kerkelljke begrafenis krijgen. Indien hij niet vóór zijn dood berouw heeft over zijn onge hoorzaamheid. v Deze wet geldt voor iedereen, zonder on derscheid des persoons. Bezuinigingsmaatregelen in Zuid Duitsche landen Te regeeringen van Beleren, Saksen, Baden Hessen en Wvrtemberg hebben gisteren te Stuttgart beraadslaagd over de bezuinigings maatregelen, die genomen kunnen worden en de begroot Ing der landen en gemeenten in evenwicht te brengen. tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerlngen f 3000.- verlies van bïide arr^^^^'^^en" ot^ide”oozco f 750.- doodeliiken afloop f 250.- een voet of een oog f 125.- du’im ol wijsvinger f 50.” been ol arm AAWOIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET OHGEVAL Een doodenvaart op last van de reeders? ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25: elke regel meer 8.25. RECLAME per regel «.75 voor de eerste pagina; voor de overige pagina's f 0.50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bjj vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 0.12 De overblijfselen vu de totaal versplinterde bakfiets liggen ah trieste resten aan den kant van den spoorweg. Inset: Een der slachtoffert da 8-jarige J. Trocar De spoorweg over den afsluitdijk Het overlijden van Mgr. Nolens H. K. H. Prinses Juliana is gisterochtend naar Parijs vertrokken terfelnde opnieuw een bezeek te brengen aan de Koloniale Ten toonstelling. Per auto had zy zich van het Lx» naar Amsterdam begeven, vanwaar zij om 12.20 met den Pullmann-trein door reisde De Prinses was vergezeld van Jonkvrouwe D. H. van Tets, eerste hofdame van H. M. de Koningin, Jonkvrouwe A. barones Schlm- melpennlnck van der Oye, hofdame van H. M de Koningin en mr. J C. baron Baud, kamerheer van Prinses Juliana. De Prinses zal Incognito te Parijs blijven. „De tuinbouwers, wier belangstelling door deze mededeeUng stellig geprikkeld was. hebben eenlgen tijd geduld moeten oefenen, eer zy het remedie ter oplossing van de crisis vernamen. „Eerst toch zette een zekere heer Zwart de noodzakelijkheid der communistische jeugdactie uiteen; vervolgens vertelde een roodfrontstrljder welk doel zijn organisatie heeft, en daarna werd het ander over het Ned. Boeren-comlté verteld. „Tenslotte trad echter de heer Seegers communistisch lid van de Prov. Staten naar voren Inplaats van den heer Wijnkoop, die verhinderd was om te verkondigen, dat de eenlge uitweg om uit de „kapitalis tische” crisis te komen, is: de communis tische maatschappij, zooals men die in Rus land kent. Snowden ziet zijn nieuwe begrootings- voorstellen aangenomen. een verkoop Volgens de „Soir" hebben 3 deelnemers aan de rampzalige reis van de „St. Phili bert” zich tot den procureur-generaalte Nantes gewend, door wier verklaringen een geheel nieuw licht op de oorzaak van de ramp wordt geworpen De kapitein moet in hun tegenwoordig heid hebben verklaard, dat hjj voor het ver trek van het eiland Nolrmontier met de Feeders van het schip heeft getelefoneerd die hem ondanks zijn waarschuwing toch gelast hadden te vertrekken. Daar de kapitein wist, dat hjj een doo denvaart tegemoet ging, heeft hjj zijn neef op het eiland achtergelaten. De reeders zouden dus voor de ramp aan sprakelijk zijn. Ter inleiding van de actie, die de R. Vredesbond in samenwerking met de natio nale Katholieke organisaties ten behoeve van de ontwapeningsgedachte gaat voeren, zal op 26 September, des avonds om 8 uur. een groote vergadering worden gehouden in het Concertgebouw te Amsterdam. De spreker van den avond zal zijn mr. C. M. J. F. Geseling, voorzitter van de R. K Staatsparty. Teneinde het Internationale karakter dezer ontwapenlngsactle duideiyker te doen uitkomen, zullen ook een Duitscher een QlMGbDMD het woord voeren. In de gisteren te Leeuwarden gehouden vergadering van de Frlesche Kamer van Koophandel deelde de voorzitter mede, dat hy zich in verband met de geruchten, als zou het nog wel lang kunnen duren eer de spoor weg over den Zuiderzeeafslultdyk gereed komt, tot den minister van Waterstaat had gewend om inlichtingen. Het antwoord luid de, dat aan het plan zelve hard wordt ge werkt. doch dat niet medegedeeld kon wor den, wanneer de verwezeniyking zal zyn, al dus het .JIdbd.” De voorzitter, de heer B. Hartelust, zal thans deze zaak in den Spoorwegraad bespre ken. Kcrt geleden is melding gemaakt van een „Oproep aan de noodiydende tuinders”, verspreid door het „Nederlandsch Boeren comité”, welke in verschillende plaatsen is verschenen. •Dit herinnert aan den tyd, toen de Com munistische dokter Koch onder den naam van L. Simons In boerenpak vergaderingen op het platteland hield en communistische actie onder valsche vlag voerde. Een nader onderzoek heeft aan de „Stan daard" de meening bevestigd, dat men hier te doen heeft met een zuiver communis tische actie, welke, speculeerende op de moellyke tyden, die de land- en tuinbouw doonnaakt, tracht in troebel water te vis- schen. Dr. Koch schijnt het tc willen probeeren. ••De Vrye Westfries" heeft een nader onderzoek Ingesteld. Het resultaat daarvan als volgt: HOF ALKMAAR Administratie Ne. 4X3 Redactie No. 833 In een Woensdagavond te Amsterdam ge houden vergadering van communisten is be sloten, een gerechteiyken verkoop wegens huurschuld van een party genoot te beletten. In oven «^stemming hiermee verschenen gistermorgen voor de woning van bedoelden partygencot in de Eerste Oosterparkstraat een 200 communisten, die in en vóór den winkel post vatten. Een sterke politiemacht was spoedig aanwezig en begon de straat te ontruimen. Toen tegen 10 uur dc deurwaarder, de heer B. Stoppelsteen, met zyn helpers verscheen, oordeelde hy het het verstandigst, gezien de eigenaardige belangste.llng voor den ver koop. deze maar niet te laten doorgaan. De deurwaarder vertrok en de politie dreef de menschen uiteen. Klokslag half acht gisteravond reed de Fullmantrein uit Amsterdam, waarmede H.K.H. prinses Juliana reisde, het Gare du Nord te Parijs binnen. Op het perron waren ter begroeting van de Konlnkiyke bezoekster aanwezig Mr. Carsten de zaakgelastigde als vertegenwoordiger van den Nederlandschen gezant te Parijs, Jhr. Loudon, de heer Labouchère, attaché, verder eenlge heeren van het Nederlandsche con sulaat te Parijs, zoomede de beer De Voogt namens het tentoonstellingscomlté. kapitein Jeyne, als vertegenwoordiger van maarschalk Leyautey en de heer Carré, souschef de pro tocol. De reis naar de Fransche hoofdstad had- Jjen meegemaakt Z. Exc. Mr. D. Fock. oud- gcuverneur-generaal van Nederlandsch In- dlë, prof. Le Cosquino de Bussy en Z. Exc. Dr. Koningsbergen, oud-mlnister van Kolo niën. benevens Prof. Dr. van Eerde uit Am sterdam. Onmlddellljk nadat H.K.H. prinses Juliana uit den trein was gestapt, traden de aanwe- d*en op haar toe ten einde haan te verwel komen en de Fransche autoriteiten aan haar jfoor te stellen. Nadat de prinses zich eenlgen tyd had on derhouden met de offlcleele venegenwoordl- gers en geposeerd had voor tal van persfo tografen, begaf het gezelschap te mid den van een eerbiedig groetende menigte door naar den uitgang, waar zich een groote menigte Nederlanders had opgest>ld die H. K H. een enthousiaste ovatie brachten. Vergezeld door de heeren Carré en Carsten en haar gevolg, bestaande uit treule van Ttts, baronesse van Hardenbroek, freule Schlmmelpenninck van der Oye en baron Baud, begaf de prinses zich vervolgens per auto naar hotel Meurisse in de Rue de Ri voli. waar zij tydens haar verbluf te Parijs vertoeven. Hedenochtend om half elf zou de Prinses het Nederlandsche Paviljoen nn <ie Koloniale Tentoonstelling een bezoek brengen. Ontwapeningsactie van den R. K. Vredesbond De stoet, waarmede H. M. de Koningin zich as. Dinsdag naar de Ridderzaal zal be geven ter opening van de zitting der Staten- Generaal. zal op dezelfde wyze zyn samen gesteld als verleden jaar. De vorsteiyke personen zullen .dus weder in de gouden koets gezeten zyn. H. M. de Koningtn-Moeder zal ditmaal de openingsplechtigheid niet mede maken. De Linker Maasoever te Rotterdam is gisteravond het tooneel geweest van eeer ernstige ongeregeldheden. Reeds in het begin van den avond waren op verschillende plaatsen straten opgebroken gevonden, terwyi voor een politiebureau kopepykers waren gestrooid. Omstreeks 9 uur werden verschillende lantaarns in de Tweeboschstraat stuk gegooid, zonder dat de politie dit kou verhinderen. De daders bleven in de huizen en wierpen uit de dak vensters niet alleen steenen naar beneden, maar ook plankjes met spykers, glasscher ven, stukken oud roest, matrassen en zelfs ledikanten. Bovendien werd een groot ge deelte van de straat opgebroken. Om 11 uur bleek de toestand zoo precair. dat de straat afgezet werd, in afwachting van meer politie-assistentle, terwyi ook de leiding der politie, die reeds naar huis te ruggekeerd was, werd gealarmeerd. Een aantal bereden agenten, die een charge door de straat deden, werden hevig bekogeld. Op den hoek van den Hllledyk werd een man gearresteerd, die de politie met steenen wierp. Om half twaalf werden door de politie na telefonisch overleg met den hoofdcom missaris de eerste waarschuwingsschoten geloet. Even later deed een groote politie macht, voorafgegaan door een politieauto, een charge in de straat. De bewoners vlucht ten hun huizen binnen en wierpen van bei de kanten zooveel projectielen naar bene den. dat een groot aantal schoten moest worden gelost. Daar het echter stikdonker was in de suaaCen men geen hand voor oogen kon zien, werd door den hoofdcom missaris de hulp van de brandweer ingeroe pen voor het zenden van schynwerpers, op dat de gevels konden worden verlicht en men zou kunnen zien, vanwaar er gegooid werd. Te twaalf uur kwam de hoofdcommissaris zelf en tegeiykertyd verscheen een reserve- auto van de brandweer, een moterspult en een arrestantenwagen. By de twee laatste charges zyn eerst 1 man en later 4 anderen, toen zy een huia binnenvluchtten, gearresteerd. Onder hen bevond zich de communistische agitator H. Met draagbare acetyleenlampen is de politie toen door de straat gegaan, waarby her- haaldeiyk in de lucht werd geschoten. Daarna werd de straat afgezet en nie mand meer toegelaten. Deze bezetting zou tot 5 uur in den morgen worden gehand haafd. Een café op den hoek van de straat had verlof gekregen, hedennacht open te blüven voor telefonische communicatie. Omstreeks half een keerde de, nul terug. Gedurende de charges is eenlge malen geconstateerd, dat er op de politie gescho ten is. Men heeft echter niet kunnen ont dekken uit welke huizen deze schoten ge vallen zijn. De zes arrestanten zün voorloopig opge sloten. Deze ongeregeldheden vormden een ver volg op de huurstaklngen en de relletjes die in verband daarmede in de Beverstraat ont staan zyn. De Beverstraat zelve was gisteravond ech ter volkomen rustig. „Thans weten wij met ontwijfelbare ■ekerheld. dat de „Oproep aan alle nood lijdende tuinders” van de communisten is uitgegaan, dat het in dien oproep ge noemde Ned. Boerencomité een flllaaltje is der Communistische party Holland, en dat in de vergadering, waar deze oproep »erd opgesteld, bekende aanhangers van Moskou het woord hebben gevoerd. ..Een lezer in de Beemster, aan wien wy Inlichtingen omtrent deze zaak hebben ge- 'raagd, heeft ons medegedeeld, dat de be luste vergadering te Beemster in het café X>e Nieuwe Tuinbouw” aldaar is gehouden. ging uit van het district Noord-Holland- Utrecht der Communistische party Holland en van het zoogenoemde Ned. Boerencomité Een afdeellng van den rooden frontstrlj- dersbond, gekleed in de bekende uniform, ’as uit Amsterdam komen marcheeren, an dere Amsterdamsche communisten waren Pet trein gekomen, en een aantal inwoners v»n Purmerend en Beemster zyn ter ver gadering geweest. Leider der vergadering een aekere heer Kaelmaaa. die made- aeelde. dat de bedoeling der bijeenkomst ’as den landbouwers duidelijk te maken, de huidige «miassUMi kon wor- 1«n gebracht. Prinses Juliana naar Parijs Volgens het verslag dat Waterlan- üer” tan deze vergadering gaf. hebben zich staande de vergadering verschillende per sonen als lid van de Communistische party opgegeven, „hoewel nog niet genoeg voor het vormen van een afdeellng.' Treffend Is aldus vervolgt het blad de tegenstelling tusschen de „Cnverfroren- heit,” waarmee de communisten op deze vergadering voor hun bedoelingen zyn uit gekomen en de geheimzinnigheid van den oproep, waarin elke aanduiding over com munisme biykbaar opzettelyk Is vermeden en men den indruk hier tuinders van samen werk ten. Biykbaar heeft het geringe succes van Zondagmiddag den communistlschen heeren aanleiding gegeven hun tactiek te wyzlgen. .Jtoodfront’ trok niet. Mi zou men het onder, valsche vlag probeeren Maar hun spraak heeft hen openbaar gemaakt 1 Inderdaad, voor twyfel is geen plaats meer. Dit is een zuiver communistische actie onder valsche vlag. Men is dus gewaarschuwd! Van den vroegeren Duitschen ryksminister van arbeid, prelaat dr. H. Brauns, die Mgr. dr. Nolens sinds jaren kende en met dezen te Genève op het Internationaal Arbeids bureau samen werkte, ontving d, ,Msb. het volgende rouwbeklag naar aanleiding van het overly den van den grooten Nederlandschen staatsman: Prelaat dr. Nolens heb ik reeds op het einde der vorige eeuw lecren kennen, toen hy nog op het gymnasium te Rolduc werk zaam was. Reeds toen interesseerden hem vooral de sociale problemen. Ik verheugde my er buitengewoon over, dat hy na den oor log te Genève op dit gebied werkzaam kon zyn. Op de totstandkoming der besluiten op de Internationale arbeidsconferentles heeft hy een zeer grooten en goeden invloed uitge oefend; oogenblik voor de Internationale mjjn-over- eenkomst met succes aangewend. De Duitsche sociaalpolitici, die hem leer den kennen, zullen hem en zyn onbaatzuch tig en eeriyk karakter steeds in hooge eere heeft gistermiddag te zamen met den pre sident van den Duitschen St&dtetag, dr. Mu lat, als vertegenwoordiger der noodiydende gemeenten rykskanselier dr. Brüning bezocht. Dit bezoek, waaraan ook de Pruisische mi nister-president dr. Braun en de Pruisische minister van financiën Höpker-Aschoff heb ben deelgenomen, had ten doel den rykskan selier dringend te wyzen op den noodtoe stand. waarin de steden zich bevinden, meldt het .JIbd.” Ofschoon een officieel communiqué om trent de besprekingen met dr. Brüning niet is verschenen, verluidt in gewooniyk goed ingellchte kringen, dat dr. Sahm er op heeft aangedrongen, dat het Ruk de stad Beriyn met een credlet te hulp zal komen, daar het onmogeiyk is gebleken credlet van particuliere zude te krijgen. Een stagnatie in de betalingen kan vol gens de meening van den magistraat slechts vermeden worden, indien het Ruk onmiddel- lijk helpt; een zoo spoedig mogelijk verstrekt kascrediet is het eenige. dat de stad over de as. ultimo kan heenheipen. Mocht de regee- ring er toe overgaan Beriyn te helpen, dan zullen natuuriyk ook andere steden by de regeering komen aankloppen. Waar het RUk de middelen vandaan moet halen om deze hulpactie voor de gemeenten te financieren, is vooralsnog niet duidelyk. Verscheiden sleden probeeren zich op an dere wyze uit de moeilUkheden te helpen. Zoo wordt gemeld, dat het stadje Lunden in Holstein heeft besloten de gemeentebelastin gen In het vervolg In den vorm van graan- leverantles in ontvangst te nemen en de werkloozen in de toekomst geen ondersteu ning in geld, doch in levensmiddelen te ver strekken. Het gemeentebestuur van Tangermünde is e£n anderen weg ingeslagen om de ruim 2500 personen, die van gemeentemiddelen leven, verder te kunnen ondersteunen. Men wil alle kringen der bevolking; zoowel de werkgevers- als de werknemers- organi saties, in een „noodgemeenschap” aaneen sluiten en leder zal een half procent van zyn inkomen ter beschikking moeten stellen. Lf n Dinsdag 8 September 1931 des avonds was de geheele Nes en Swaluwenbuurt en alle parochianen in feeststemming voor het drie honderdjarig bestaan der Parochie en het veertigjarig bestaan van hun kerk van den HeUlgen Urbanus. De heele kerk, zoowel van binnen als van bulten, was schitterend versierd en getooid met prachtige bloemen. Des avonds was de kerk schitterend verlicht, (de verlichting was uitgevoerd door den heer Verkerk van Uit hoorn). Omstreeks 7.15 naderde de auto waarin gezeten waren Z. H. Exc. Mgr. D. J. Aen- genent, Blsschop van Haarlem met zyn se cretaris. By de grens der Parochie werd Z. H. Exc. verwelkomd door den Z Eerw. heer J. v. Blaricum, pastoor der Parochie, die by Z. H. Exc. plaats nam. Daarna werd Mgr. binnen geleid door een 23-tal ruiters voor en een 14-tal wielryders achter den auto. Zoo ging de stoet tot aan het overpad van den heer C. v. Schip, waar zich een 40-tal bruids meisjes in den stoet mengde. By aankomst In de kerk volgde direct een woord van welkom door Pastoor J. v. Bla ricum, uit naam van alle parochianen. De blsschop sprak een woord van dank en waar- deering tot alle aanwezigen, waarna hy zyn zegen gaf. Omstreeks 8 uur werd het hooge gezel schap een serenade gebracht door het R.K. Bovenkerker Fanfarekorps, dab onder leiding stond van den directeur, den heer Jac. Bles graaf. Mgr. sprak een woord van dank tot den directeur, waarna het corps gerulmen tyd concerteerde. De Blsschop begaf zich tusschen het publiek en sprak tot menigeen een hartelyk woord. Woensdagmorgen om 10 uur werd de Pon tificale H. Mis opgedragen door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschon van Haar lem. Mgr. werd geassisteerd door den Hoog- eerw. Deken Boekhorst van Buitenveldert als presbyter-assistenstroondlakens pastoor Nleuwendyk van Kwadendamme en pastoor van Muyen uit Brielle: diakens van de H. Mis pastoor Omtzigt uit Tholen en Pater Compier C. O. M. uit Kaatsheuvel (De laat ste vier, zonen der parochie)De lagere func ties werden vervuld door de Weleerw. hee ren v. d. Welden, Flgelet en v. d. Berg, oud- kapelaans dezer parochie en de heeren ka pelaans van Uithoorn en De Kwakel. Behalve de verschillende pastoors uit het dekenaat waren nog aanwezig de Hoogeerw. heer Weytenburg, regent van het seminarie Hageveld. Pastoor Kuis uit Rotterdam, pa^ toor de Grijs van Uithoorn en de Weleerw. heer Hofstede, eveneens oud-kapelaan. Het zangkoor zong een 3-stemmige Mis van PerosL De Blsschop hield een korte predlcatle. Omstreeks kwart voor 1 brachten de R.K. schoolkinderen onder leiding van den heer P. J. v. Groeningen, hoofd der school, een zang- hulde. De heer P. J. v. Groeningen sprak een kort woord tot den Blsschop uit naam van de kinderen, waarna Mgr. een woord van dank en waardeering sprak tot de jeugd en het onderwuzend personeel en vooral tot het hoofd der 8t. Josephschool. Hierna werd de zegen gegeven en ging ieder weltevreden huiswaarts. Ongeveer kwart over 5 vertrok de Blsschop weer onder klokkengelui. Des avonds half 8 werd een plechtig Dank- lof opgedragen. Het is een schitterend feest voor de parochianen geweest, een feest, dat zy hun geheele leven niet zullen vergeten. Met genoegen heeft „Het Volk” „ge- den”(?) hoe de Nederlandsche Minls- «r van Bultenlandsche Zaken te Ge- aève het groote succes van het dagblad- petitionnement voor Internationale ont wapening roemde als toeken van den intwapenlngswll dcc^rolken, zoodat hij ielfs duidelijk het voorbeeld aan andere anden tor navolging in overweging gaf. Dit doet de roode redactie juist daar- jm zooveel genoegen, omdat diezelfde minister zich het vorig jaar in de Ka mer zoo geheel anders over de waarde ran petitionnementen heeft uitgelaten: ,HU zelde toen”, aldus „Het Volk”, „er weinig beteekenis aan te kunnen hech- ten”. Het blad .doelt hier natuurlek op de roode handteekeningen-verzameling roor eenzijdige nationale ontwapening. Wij begrijpen het genoegen van het roode orgaan niet. Er bestaat Immers een groot verschil tusschen wat toén en nü gebeurd is. Hoezeer onze minister te Genève ook getoond heeft, waarde te hechten aan het dagbladen-vredespetitionnement, hij tal thans nog evenzeer weinig beteeke nis toekennen aan de door de sociaal- demokraten destijds op valsche leuzen verzamelde handteekeningen. Het groote verschil: Rijp en groen heeft indertijd het adres der sociaal-demokraton voor na tionale ontwapening kunnen teekenen. het werd een ieder zoo smakelijk, en vooral, zoo gemakkelijk mogelijk ge maakt; er werd gezegd: zjjt ge togen den oorlog, toeken dan! alsof de kwestie zoo eenvoudig ware. Daar moesten duizenden goedmee- nende burgers invliegen. Wie is er, persoonlijk, niet tegen den oorlog? Het dagbladen-petitionnement daaren tegen stelde strengere elschen: er moesten door de abonné’s van de dag bladen formulieren ingevuld worden, met naam en adres; men moest zijn in gevuld formulier komen inleveren of inzenden per post, ofwel men moest het den krantbezorger ter hand stellen. Bovendien en dat is de allervoor naamste factor er werd by het dag bladen-petitionnement niet met al te smakeiyke en M te gemakkeiyke leuzen gewerkt: de onderteekenaars van de dagbla- den-formulieren hebben precies gewe ten. waar zij aan toe waren: zy dachten na en toekenden niet togen een anti- oorlogsidee in het algemeen maar welbewust vóór internationale ontwa pening. Geen wonder, dat onze minister geen waarde toekent aan het socialistische petitionnement, maar wél aan het pe titionnement der dagbladen. Het verschil is heel groot.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1