Gemengd od^ieuws Voor de Huiskamer n 1 SOCIAAL LEVEN te Venlo FINANCIËN LUCHTVAART Instinct FAILLISSENMENTEN I R.] R R.K. Middenstandsconsres o Maandenlang ’n stijve knie Motor-onge luk Bewusteloos op de heide gevonden Schuren in brand gestoken Eenige gewonden Moord te Akkerwoude? van Th. t>et een Onder de tram Been verbrijzeld omdat 30 K M <max. driewielige en Inbraak te Geldrop f300 .ontvreemd Postdiefstallen te Baam Drieduizend gulden verdwenen 13e jaarvergadering te Breda om W ametnunde Vliegtuigongeluk te Ge zijn Prae-advies van Neerren dooden Twee Steekpartij in het Lunapark Zoon van den eigenaar gewond. ople Bondsadviseur, Nederlandsche blauwbaard In West-Virginla reeds Inbraak in een pastorie Auto op wielrenners ingereden Twee gewonden Misstanden in den naaimachine handel lang daar om een Te Geldrop is eerglsterennacht Ingebroken bü den heer v. d. S. aan de Dwarsstraat. Een bedrag van t 300 werd gestolen. wond bewusteloos langs den weg lag. Hij is naar het R. K Ziekenhuis te Boxmeer ver voerd. Bureau voor de Bewijsstukken van Rijvaardig- het ver minder De Directie van „Husqvarna” wendt zich tot de Justitie Te Schyndel geraakte de 16-jarige P. B. des nachts onder de stoomtram. Zijn rechter been werd verbrijzeld en is in Den Bosch tot de knie geamputeerd. Sectie verricht op bet Hjk van een bejaard man 14 i waar 1 I Tc Mill U de heer C V. op de Lamperache heide van zijn motor gevallen. Een passcerrn- ?t, mede in verband met den noodig geven V rt r M w ei vi dt D< ze sii Ai T( tei btj Bel Tt <4iefs1 gaar Bple: kinderen, zoo adviseurs en het Ba- E bij half aan dorp E de VOO hul no. R. K. Kerkbestuur der parochie van de H. Agnes Amsterdam Een der laatste nachten hebben dieven een bezoek gebracht aan de pastorie te Wahlwil- ler-Wittem. Ze trachtten te vergeefs de brandkast te forceeren. Zij ontvreemdden tal rijke levensmiddelen. Te Delft is gisteravond omstreeks half elf een van Rotterdam komende auto op drie wielrenners ingcreden, toen de bestuur- Nat. Hanzebond van Sigarenwinkeliers Donderdagmiddag heeft in het Lunapark te Diemen een ernstig voorval plaats ge vonden. De heer M. G. Jr„ zoon van den directeur, maakte een der Curaqaoërs, die met een aantal landgenooten bij verschil lende Inrichtingen werkzaam is, een standje, omdat hü herhaaldelijK te laat kwam. Ook dezen middag was dit het geval geweest. Er ontstond een woordenwisseling, waaronder de andere Curacaoërs zich om het tweetal schaarden. Degene, voor wien de repriman de bestemd was, trad zeer brutaal op, wat den heer 6. er toe bracht, den man een klap te geven. Dit zou de oorzaak van een algemeene vechtpartij geworden zjjn, wan neer de suppoosten en de marechaussée’s, die hier steeds aanwezig zijn, niet hadden ingegrepen. Een half uur later liep de heer G. weer over het terrein. Plotseling werd hij door den bewusten Curacaoenaar met een dolkmes aangevallen. Hij kreeg een steek in den rechterschouder. De aanrander werd door het publiek en marechaussée’s gegre pen en hierna geboeid naar de kazerne in de Watergraafsmeer geleid. De heer G. werd door een geneesheer ter plaatse ver bonden Hierna werd het prae-advies van den heer J. G. van Neerven, accountant te Eind hoven en voorzitter van de R. K. Mldden- standsvereeniging te Eindhoven, over „De beteekenls van de moderne bedrijfsleer voor sloot de jaarver- Nadat voor eenigen tijd in het plaatsje Arensch de schuren van een Hamburgscb Verzorgingstehuis door brandstichting wa ren af gebrand, is gisternacht de schuur van het verzorgingstehuis te Oxstedt totaal in de asch gelegd. De leider van de brandweer te Cuxhafen had voor den brand een dreigbrief ontvan gen. waarin verklaard wordt, dat als hij zich met de brandweer te Oxstedt zou laten zien, zijn huis te Cuxhafen eveneens prooi der vlammen zou worden. Voorts brandde gisternacht te Ltlnenburg de groote schuur van den werktuigkundige Schroder geheel af Een belangrijke hoeveelheid van den oogst ging verloren, alsmede eenige landbouw machines. Tijdens het blusschingswerk werden eeni ge brandweerlieden gewond. Een arbeider werd door een gebroken draad der electri- sche geleiding getroffen en ernstig verwond. Brandstichting wordt vermoed. Gistermorgen werd in de St. Martinus- kerk te Venlo een plechtige H. Mis opgedra gen door den Zeereerw. heer L. J. van der Heijden, geestelijk adviseur van den R. K, Middenstandsbond. Om 10 uur waren de congressisten we derom in het Rembrandt-theater aanwezig, waar mr. A. baron van Wijnbergen, voor zitter van den Middenstandszaad, na de her opening der vergadering de aandacht der aanwezigen vroeg voor de wijziging In het erkenningzbeslult van den Mlddenstands- raad. Spr. hoopte, dat de Middenstanders het nu zelf eens mogelijk zouden maken dat de bevoegdheid tot regeling der wettelijke publiekrechtelijke bednjfsordening aan den Middenstandszaad wordt toegekend. Inzake het-prae-advies betreffende de pu bliekrechtelijke bedrijfsordenlng, uitgebracht door mr. F. Bach, werd door de vergadering de volgende resolutie aangenomen: Het negendé congres in den Ned. R K. Middenstandsbond, gehoord het gesprokene in verband met het prae-advies van mr. F. Bach over „Publiekrechtelijke Bedrljfsorde- ning” spreekt de urgentie uit van een wet telüke voorziening, die het mogelijk maakt aan een bedrijfsorgaan verordenende be voegdheid te geven ten aanzien van de eco nomische bedrijfspolitiek, en draagt het hoofdbestuur op al het noodige te doen, zoowel tot een breede propageering van den gewenschten maatregel onder den Ned. Mid denstand en in andere kringen, als tot ver der onderzoek der materie aan de hand van bet uitgebrachte prae-advies en het daar over ten congresse gesprokene, ten einde een spoedige totstandkoming van een wet- telijke voorziening op dit punt zoo krachtig mogeltjk te bevorderen. Gistermorgen is het parket uit Leeuwar den naar Akkerwoude vertrokken, waar aan den Justltiedokter, Dr. Mieremet uit Gro ningen opdracht was gegeven, tot het hou den van sectie op het lijk van Pieter Post- ma. die ongeveer een jaar geleum in een sloot verdronken werd gevonden. Er zyn n.l. vermoedens gerezen, dat de man vengevoige van een misdrijf om het leven is gekomen. Door de politie zijn de gangen nagegaan van de Gebr. H„ groenteventers te Zwaag- westeinde, d»e vroeger met den ouden man. die er financieel goed bjj zat. bevriend zijn geweest Het was opgevallen, dat de mannen zich uitgaven veroorloofden, die zij in gewo ne omstandigheden niet zouden hebben kun nen doen. P. Postma, die petroleum venter was, stond In het dorp bekend als een zonderling. De man is 70 jaar geworden. Resolutie over publiekrechtelijke bed rijf sordening Een zelfde soort ontduiking wordt ook in Gelderland, blijkens mededeeling van verschillende adviseurs, toegepast met weg walsen. Wie afgekeurd wordt voor het be sturen van een automobiel, gaat dan geluk beproeven op een wegwals. of weg wals. 'Wat aan het Rijbewijs ontbreekt „Een ander geval.” ging Toupet voort. „Wat zou het geen gemak zijn, als we den kring onzer vrienden konden uitbrelden door het volgende te laten omroepen: Zou de dame met de grijze oogen. gekleed in brievenbussenrood costuum, die hedenmid dag de plaats weigerde van een heer in bus letter K bij halte Hofpoort, zoo goed willen zjjn, dien heer morgenavond nalf acht te treffen in de hall van het Centraal-Station? Ik verzeker je, beste kerel,” ging hjj met na druk en gevoel voort, „dat de radio hier te lande misbruikt wordt, positief misbruikt!” „Nu," zei ik, ,Je schijnt toch nogal lang noodig gehad te hebben, om dat te ontdek ken.” .Ja,” zei hjj. „Grappig. de gedachte kwam plotseling in me op, toen ik vanmiddag In een bus zat.” „Bus letter K, in de buurt van de Hof poort?" „Ja precies,” zei hjj, en hjj keek me ver wonderd aan. „Maar hoe weet jjj dat?” „Instict,” zei ik ernstig, „instinct man!" De directie van de „Husqvama" Maatschap, pij heeft, nadat haar door tnsschenkomst va* den Zweedschen Consul de bevindingen va* de Commissie ter Bestrijding van de Misstan den in het Volks-Credietwezen ter kennis waren gebracht, het personeel, dat debet was aan de bestaande praktijken of onvol doende toezicht daarop had uitgeoefend, ont slagen en een onderzoek naar de gepleegde feiten doen instellen. In verband hiermede heeft „Husqvarna” bjj den Officier van Justitie te 's-Gravenhage een aantal klachten ingediend. en ter verpleging cpgenomen. De derde wielrijder, de heer WUnands uit Den Haag, die eveneens werd aangereden, bekwam geen letsel. De bestuurder van den auto bleef onge deerd. Eenigen tijd geleden verdween op het post kantoor te Baam op geheimzinnige wjjze een aantal effecten, die per aangeteekenclen brief waren verstuurd. Deze vermissing is nooit kunnen worden opgehelderd Op even geheimzinnige ma-der zijn thans f 3000 uit de kas van hetzelfde kanttor ver dwenen. Post- en politie-autoriteiten stellen een on derzoek in en gelooven reeds eer. spoor te hebben gevonden. In West-Virginia werd (zooals gemeld) een man gearresteerd, die zich noemt Cor nelius Pierson, ook bekend als Harry Po wers. Hij wordt van moord op verschillende vrouwen beschuldigd Men meent, volgens een Reuter-berlcht uit New-York, dat zün ware naam Is Harm Drenth, geboren in Nederland. Naar dit laatste wordt thans een onder zoek Ingesteld, meldt het „Hdbd.”. „Uit nuttigheidsoogpunt beschouwd”, ze! Toupet, „is de radio absoluut een mislukking.” Ik redeneerde nooit met Toupet ’t is ge woon tijdverspilling. '„De bruikbaarheid van de radio.” ging hij voort, „IS van t begin af verkeerd begrepen. De radio is gemaakt voor den mensch, niet de mensch voor de radio. Wat heb ik bijvoor beeld voor nut van de radio? Die ongeluk kige programma's vervelen me. Ik heb er niet om gevraagd en ik heb ze niet noodig. De radio kon net zoo nuttig gemaakt wor den als bijvoorbeeld de telefoon. Stel Je voor, dat je lederen keer, als je de telefoon van den haak nam, een troepje Kozakken hoorde zin gen! „Geloof maar gerust,” ging hij voort, „dat Marconi geen oogenblik aan het Wolgalied gedacht heeft, toen hü de radio uitvond, en als zoon stel eigenwijsheden er zich niet mee bemoeid had, zou de radio een levensbehoefte in ieder gezin zijn geworden, in plaats van een luxe-artlkel. Denk eens in, wat een ver lichting het geweest zou zjjn voor de veelge plaagde huisvrouw!” „Hoe dan?” „Op zooveel manieren. Verbeeld Je bijvoor beeld, dat haar zoontje zoek is. Dan hoefde ze alleen maar een zender op te bellen en ze te vragen, of ze zoolets uitzonden: Ons wordt verzocht Tonny Martin er aan te herinneren, dat hjj vanavond in t bad moet. Wil hij zoo goed zjjn, onmiddellijk naar huls te gaan? Je zult toegeven, dat dat veel eenvoudiger Is, dan de heele buurt afloopen om den jon gen te zoeken. En dan de dienstbodenkwestie. De keuken meid is bijvoorbeeld uit, 't slaat één uur en ze is nog niet in zicht. Dan is 't eenvoudigste even om te laten roepen: Op verzoek berichten wü, dat Ellse Gomme, keukenmeisje bij mevrouw Lonard Linton, binnen 1 half uur thuis moet komen, wijl zij er anders niet meer inkomt. Als dat eenmaal den ether rond is, kan de familie met een gerust geweten naar bed gaan. Neeen nu eens *t geval van een man, die zjjn eigen eten klaar moet maken, terwijl zijn vrouw ergens anders dineert. Denk Je eens in, hoe hij In de knel raakt, als hjj niet zoolets rond kan sturen: Wil mevrouw Gibier zoo goed zijn, haar man even op te bellen, als ze nog niet thuis kan komen, om hem te vertellen, waar ze den blikopener gelaten heeft? Of omgekeerd de man. die tegen zijn vrouw zegt, dat hij laat op kantoor moet blijven, en daar niet Is, als ze hem onverwachts op wil zoeken. Wat zou ze er niet voor over hebben om hem dit te laten hooren: Pierre Pierrepled wordt verzocht, onver wijld thuis te komen. Zijn vrouw wacht hem op. Gisteravond is een vliegtuig van de Aero- klub op bet vliegveld Warnemunde neer gestort. Twee personen werden gedood. De machine was om 17 uur 45 opgeste gen voor een rondvlucht boven Warne munde. Kort na den start ontstond een moto, defect, zoodat de piloot een noodlan ding moest maken Hjj slaagde er echter niet meer in het vliegtuig veilig op den grond te zetten. Het toestel sloeg over den kop en viel in zee. De piloot kon zich nog in veiligheid brengen, de belde passagiers echter kwamen om. Het vliegtuig is zwaar beschadigd. Afgezien van het hier gerelatee'de ge knoei, dient toch ook eindelijk eens onder scheid gemaakt te worden in de rijbewijzen voor motorvcertu'ven op meer dan twee wielen. Hiertoe zou een regeling moeten komen, zooals deze reed? lang in Frankrijk bestaat, waarbij op hetzelfde rijbewijs nade re toevoegingen gemaakt kunnen worden. Zen zou op de keerzijde van ons tegen-' woordige rijbewijs eenvoudig aangeteekend kunnen worden, of dit verleend is voor: A automobielen met ten hoogste 7 zit- den handeldrjjvenden en industrieelen mld- denstan” in behandeling genomen. De heer van Neerven begon zjjn toelich ting met dank te brengen aan de midden standers, die reeds getoond hadden zooveel belang te stellen in het uitgegeven prae- advies, dat volgens spr. eigenlijk geen prae- advies is. Vooral dankte hij voor de uit- gebrachte critiek op zijn werk, UixJi lesde er uitdrukkelijk den nadruk op, dat hjj nim mer de bedoeling heeft gehad iemand in dit werk onaangenaam te zjjn, maar uit sluitend de waarheid heeft willen zeggen om niet de innerlijke waarde op te offeren aan den ulterlijken schijn. De huidige tijd Is te nuchter om waarheid te verbloemen, aldus spreker. De conclusie op dit prae-advies, welke met in het werk is vervat, f<<muleerde de heer van Neerven als volgt: De R. K. Ned. Middenstandsbond geve permanente en deskundige voorlichting op alle gebied, speciaal op dat der moderne bedrijven. Spr. achtte omvang van_Uet prae-advies, niet verdere toelichting daaromtrent te en was van oordeel, dat de uitwisseling van gedachten bij de debatten van meer nut zou „zijn. De heer Boon uit den Haag drong er bij het hoofdbestuur op aan in zake de mo derne bedrijfsleer ook meer voorlichting te doen geven op de mlddenstands-handels- cursussen. De heer Sassen uit Geert ruiden berg be toogde, dat andere organisaties zich te veel bewogen op middenstandsterreln en vroeg hulp van het hoofdbestuur om de kleine middenstanders vooral tegen dat gevaar te beschermen. In de rondvraag sprak de heer Kropvel- der uit Den Haag namens de verschillende Kamers van Koophandel woorden van waar- deering over het onderwerp van het gehou den congres, hetgeen niet enkel voor de Ka tholieken maar voor alle middenstanders van Nederland van buitengewoon groot nut is geweest. De heer Dongelmans uit Den Haag wees op het informatie! karakter van het con gres. Hjj had gaarne gezien, dat er defini tieve beslissingen waren gevallen. In het slotwoord sprak voorzitter Locke- feer zijn groote voldoening uit over het welslagen van het congres en over de aan gename en prettige wijze, waarop de con gresdagen in Venlo waren doorgebracht Een nieuwe periode voor den R. K. Mid denstand is ingeluid en met vertrouwen gaan we de toekomst tegemoet, zoo sloot de heer Lockefeer het negende Ned. R. K. Middens tandscongres. Na afloop der vergadering werd door de congressisten een bezoek gebracht aan het graf van Mgr. Nolens, waarna per autocars een c sc he 1931". Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie wenscht bovengenoemd kerkbe stuur over te gaan tot de uitgifte eener 4 pet. obligatleleenlng. groot 350.000.—, tn stukken van 1000, f 500 en f 100, met machtiging van den H. Stoel en goedkeu ring van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aenge- nent, blsschop van Haarlem. De koers van uitgifte Is 97 ‘4 pet. De opbrengst dezer leaning aal dienen voor aflossing der 5 pet. leening, oorspron kelijk groot 320 000, gesloten in 1919, door de Bouwcommissie belast met de oprich ting der parochie van de H Agnes met medewerking van het R.K. kerkbestuur der parochie van den H. Augustinus te Bui- tenveldert en het R.K. kerkbestuur der parochie van O L. Vrouw van den Alier- heiligsten Rozenkrans. Jacob Obrechtstraat, Amsterdam, waaruit de onderhavige pa rochie is ontstaan. Voorts zullen uit de opbrengst dezer lee ning de eerste kosten van uitbreiding der kerk, nieuwen bouw pastorie, toren en winkel huis. waaraan inmiddels begonnen is. wor den gefinancierd. •'3- Trappen loepen met een trekkend been Voelde me nooit zoo goed als nu. Deze man was een hopeloos aiochfoff^ van rheumatiek. Het leek of hü er nooit meer af zou komen, want hü was al 59 jaar. Wat kon hem in dezen toestand nog helpen? Natuurlijk alleen Kruschen Balts Twee flacons van deze beroemde zouten waren voldoende om hem weer op de been te helpen. In den volgenden brief schrüft hü ons over zün succes met Kruschen Salto: „Het doet me pleizier u te kunnen schrij ven, dat ik nadat ik twee groote flesschen Kruschen Salto gebruikt had mün lin kerknie. die maanden lang stüf was door rheumatiek, nu weer kan buigen en geen PÜn meer heb. Als ik de trap op moest, sleepte ik één been achter mü aan en als Ik mi|h voet maar eventjes stootte schreeuwde ik van pijn. Sinds ik Kruschen Salto nam, voelde ik me direct veel beter en zal bet daarom steeds blüven gebruiken Ik ben 59 Jaar en voelde me nooit zoo goed als tegenwoordig.” A E. te R. Het is algemeen bekend, dat rheumatiek samengaat met een overvloed van urine zuur in het lichaam. Dit urinezuur bestaat uit naaldscherpe kristallen en de rheuma- tlsche pünen worden veroorzaakt doordat deze „naalden” zich nestelen in uw ge wrichten. spieren en pezen. Kruschen nu zal deze pünlüke kristallen oplossen Het verwüdert spoedig de scherpe kanten er van en verdrüft ze dan geheel uit hit lichaam. Uw pünen verminderen, gezwellen verdwünen. stüve gewrichten komen weer lor Daarna zal „de kleine dagelüksche dosis” de werking van lever en nieren verbeteren, zoodat u inwendig van alle onzuiverheden bevrijd blüft en het kwaadaardige urinezuur zal zich nooit meer in uw lichaam kunnen vormen. Kruschen Salto is uitsluitend verkrügbaar bü alle apothekers en drogisten i OJM en 1.60 per flacon. Hollandsche verpakking waarborgt echtheid. <Adv.) Opgegeven door v. <L Graaf en Co. N.V. (Afd. Handelslnformaties) Uitgesproken 10 Sept. N.V. Verkoopkantoor N.V. Siga- rettenfabrlek .JStelio”, Frederiksplein 42, Am sterdam. R.c. Mr. M. D. K. S. van Lier. Cur. Mr. D. Aten. Amsterdam. Weteringschans 93. 10 Sept. J. de Vries. Frederiksplein 342, Amsterdam. R.c. Mr. M. D. K. S. van Lier. Cur. Mr. D. Aten, Amsterdam, Wetering schans 93 9 Sept. C. Lulof, meubelmaker, Hengelo <O), Haaksbergerstraat 65. Rc. Mr. C. G. Büleveld. Cur. Mr. W. Venlet, Hengelo (O.) 9 Sept. W. de Bruin, rijwielhandelaar, Zwolle, Thomas A Kemplsstraat. R.c. Mr. A Mercier. Cur. Mr. J. G. Nyslngh, Zwolle. excursie werd gemaakt naar de Tegel- Nüverheidstentoons telling „Tenüto Eea handige tme voor „krukken” om een rijbewijs te krijgen. Hoe lang zal deze wantoestand, die reeds tot ergerlijk misbruik leidt, gehandhaafd blijven? Een wijziging der voorschriften voor de afgifte Rijbewijzen is dringend noodig worden om allen, die als nieuwelingen ach ter het stuur van motorvoertuigen en mo torrijwielen op den weg worden toegelaten, tenminste aan redelüke eischen van rüvaar- dlgheid laten vo'doen Van iemand, die een driewiellge trans portfiets kan voorttrappen, kan niet ver wacht worden, dat hü geen ongelukken zal maken, als hü volkomen bevoegd en be kwaam volgens de wet!) een zwaren auto of vrachtwagen gaat besturen en op het oogen blik kan niemand hem dit verhinderen, ten zij alle adviseurs en rüksdeskundiven de tactiek vo’.gen, die wü zelf zün gaan toepas sin en daardoor onmiddeüük aan dit erger lijk euvel, dat groote gevaren na zich sleept, een praktisch einde te maken, tot. ti’d cn wijle de vereischte wijziging in art. 9 der Motor- en Rijwiel wet sub 4 zal zlin aange bracht. die het Cent aal Afgifte van heid in de gelegenheid rte’t btj leenen van riivaardlgheldsbewüzen vrügevlg te zün. aan dit klakkeloos ver- verantwoorden rijbe- der werd verblind door de verlichting van een tegemoetkomenden au*o. Een der wiel rijders, Van Tongeren, uit Den Haag, werd omhoog geworpen en kwam op zün hoofd terecht. Hü bekwam een schedel- fractuur en zün toestand is zorgwekkend, bericht het „Hdbd.”. Iemand uit Rüswük werd minder zwaar gewond. Belden zijn door de politie naar het ziekenhuis vervoerd Zoolang er nog alleen van goede trouw sprake was en deze transportfietsen neg niet in zoo grooten getale op den weg ver- schenen, was er nog slechts een beperkt gevaar verbonden leenen van niet te voegdheld. Ku het echter, blükens ons gedane mede- deellngen door de Amsterdamsche Ver- keerspcritle. een middel wordt en er handel gedreven wordt om op slinksche wijze on bevoegden aan een gemakkelhk te verkrij gen rübewüs te he'pen. moet hieraan zoo spoedig mogelük een einde gemaakt wor den"). Het dieest praktische middel hiertegen dunkt ons bet vcéqende: den candidaat. die met zoon transportfiets"") een rlinroef af komt leggen, eenvoudig mede te deelen, dat. aangezlen ditzelfde rübewüs ook recht geeft tot het besturen van een automobiel, de adviseur gaarne ook eens zou willen zien, hoe de candidaat zoo’n vervoermiddel han teert en hem dus te verzoeken terug te ko men om zün rijvaardigheid te toonen op het voertuig, waarvoor eiren’ük de verklaring afgegeven werd", zünde een motorvoertuig op meer dan twee wielen. Niemand zal betwisten, dat door het Ministerie van Waterstaat in een voor de veiligheid van het verkeer hoogst wenschelijke beperkende bepaling had kunnen gemaakt worden, maar nog steeds wachten de adviseurs en rükedeskvn- dlgen daar vergeefs op en zijn er in die jaren reed aan gewend geraakt een eigen- lük niet te verdedigen verantwoordelijkheid .op zich te nemen, door te verklaren dat iemand, die goed met een motor met zijsnan kan ri'den, ook veilig kan m«no?i>rec'’iin met ieder soort van automobiel, van 5 150 PK Ook h'erin dient, in navolring van Frank rijk en Dultochland, waar aan het verkrij gen van een rübewüs scherper omlijnde voorschriften ten grondslag liggen, nu eens eindelük verandering gebracht te worden en fü hopen dat onze Minister van Waterstaat, die nog kort geleden op zulk een practirehe wüse, door het nemen van een persoonlijke zteekp eef, verbetering bracht in de dienst regeling aan het Moerdljksche veer, ook thans een gewillig oor zal willen leeren aan stemmen uit de praktifle. die uitoluH^d be doeld zün cm de Veiligheid van het Verkeer te bevorderen. Gezien de groote toename van het aan tal verkeersonreva'ien b'likens de laatste statistieken, mag inderdaad wel iets gedaan plaatsen, vrachtauto's of autobussen. B motorfietsen. C lichte motorfietsen snelheid D motorfiets met züspan motorrütuiven; E Ford T model; F wegwals en landbouwtractor. Deze specificaties zün in de practük noodztncelük gebleken en worden c-ok In Frankrük scherp doorgevoerd. En tenslotte, waarom wordt, waar hier te lande tot in alle details het Fransche systeem van rübewüsexamen gevolgd wordt, dit ook niet geheel naar Fransch model gevolgd? Het is ens gebleken, dat dit uit stekend werkt en veel minder tüdroovend is dan ten onzent, waar men slechts ge- deellelük bevoegdheden aan het Centraal Bureau verleend heeft. In Frankrük verleent de adviseur op staanden voet, na geslaagde proef, een voorlooplg rijvaardigheidsbewijs, gevolgd door het definitieve rübewüs. uitge reikt door het Centraal Bureau, terwül hier alles neg eens over de Provinciale Griffies moet 100pen. waarmeóa uiteraard een romp slomp van tüdroovende paperasren heen en weer zenderü gemoeid is. Waarom niet eindelük ook hierin, evenals tyj nog vele, reeds jaren geleden door het Centras^ Bu reau voorgestelde reorganisaties, verbetering gebracht in het belang van een veiliger ver keer en een vlottere afwikkeling voor het verkrügen van rübewüzen? We behoeven waarlijk geen gewaagde ex perimenten te nemen. We behoeven slechts trouw over te nemen, hetgeen elders sinds jaar en dag goed en afdoende werkt. Waar om hebben wü slechte driekwart van het Fransche systeem overgenomen en blüven nu nog altijd maar stuiten om dien laat- sten practischen stap ook nog in het be lang van zoovele duizenden candidaten voor motorvoertuigbestuurder te doen? Onder voorzitterschap van den heer P. J. Hol. uit Utrecht, werd Woensdag 3 Sep tember jJ. te Breda de 13e jaarvergadering van den Nat. Hanzebond van Sigarenwin keliers gehouden Vertegenwoordigd waren alle afdeellngen op een na. Een groot gedeelte van de ver gadering werd bijgewoond door den heer Mr. Bach, directeur van 't Centraal Hanze- bureau voor het bisdem Haarlem. In het jaarverslag van den heer C Goede- mans te Amsterdam werden uitvoerig de verschillende werkzaamheden en acties van den Bond gememoreerd. Het ledental is be langrijk vooruitgegaan. Behalve de nieuwe afdeellngen in het Zuiden, werd ook te Lichtenvoorde een afdeellng ongericht. Het orgaan „Ons Dekblad” mag zich tn »?n 9-enememSe belangstelling verheugen. Het jaarverslag werd onder dankzegging aan den secretaris goedgekeurd. De penningmeester, de heer P. J M. Luyke te Rotterdam, deed rekening en ver antwoording ovgr het boekjaar 1930'31 en werd van zün beheer over 1929riO gedé- chasgeerd. De door het Bondsbestuur aangeboden begrooting 193132 werd vastgesteld; daar- bü werd de contributie voor dit jaar be paald op f 4.per lid. Bij enkele candldaatstelling we-d de heer p. J. M. Luyke, te Rotterdam, als bestuurs lid herkoeen. In behandeling kwam vervolgens het rap port inzake Inkcop-Coöperatle, door een drietal leden samengesteld in opd'acht van de op 12 Februari j.l. te Rotterdam gehou- <fen voorzittersvergadering Naar aanleiding van "n voorstel-Utrecht werd besloten een ad es te richten tot den minister van Financiën, met verzoek ter bescherming van eigen merken aan de win keliers de bevoegdheid te geven zelf een nummer op de banderolles te hebben. Voorts werd aangenomen een voorstel- Ut-echt, het Hoofdbestuur verzoekend bü de Commissie, die bü het Ministerie van Jus titie pogingen zou aanwenden een wettelüke bescherming van den banderoileprüs te ver krijgen, op spoed in deze aangelegenheid aan te dringen. Besloten werd de volgende jaarvergade ring te DeUt te houden. Na rondvaag hield de rector J. Bots te Amsterdam een toespraak, waarin spr. wees c<p het groeiend organisa- tiebesef onder de leden en hen opwekte deze omstandigheid goed te benutten voor het voeren van propaganda. Met een kort woord van dank Bc-'dsvoorzitter de welgeslaagde gade ring. 8. schrijft in „De Auto”: Er is een nieuwe truc "gevonden om t rijbewljs-examen. dat voor velen een groote moeilükheld schijnt te zün, te omzeilen en hoewel het ons bekend is, dat bet Depar tement van .Waterstaat van deze nieuwe ontduiking .op de hoogte is, zün of worden er helaas geen maatregelen getutfffen direct aan deze ernstige ontduiking einde te maken. Wanneer evenwel de adviseurs van Centraal-Bureau voor de Afgifte van wijsstukken van Rüvaardlgheld, die met de uitvoering, wat betreft het afnemen van het rübewüs-examen. belast zün, één lijn trekken, dan kan onmidde'.lük aan deze er- gerlüke ontduiking een einde gemaakt wor den, ook zonder dat door het Departement van Waterstaat daartoe direct stappen be hoeven genomen te worden, die toch eerst na langeren tüd uitwerking zendon Hebben, als het kwaad reeds veel grootere afmetin gen heeft aangenomen, omdat hiervoor wetswüzlging noodig is. De nieuwe truc om het rijexamen te ont duiken is door een handigen Amsterdam- schen rüwielhersteller en autohandelaar ge vonden. Iemand gaat zonder vo'doende oefening of, wat nog meer voorkomt, na een onvol doende vooroefening en instructie gehad te hebben, zün rijexamen afleggen voor een der adviseurs van het Centraal Bureau en wordt natuurlük afgewezen, omdat hü ze- acht werdt onvoldoende rijvaardigheid te bezitten en zoodoende een gevaar voor de overige weggebruikers te vormen. De gewone te volgen weg zou nu zün ernstig te oefenen of bü een beteren in structeur les te gaan nemen, om veilig in het verkeer te worden Dat is echter een omslachtige en dure weg voor vele roeke- looze of niet nadenkende asplrant-auto- mobilisten en voor deze categorie zorgt het vindingrijke Amsterdamsche handelaartje in automobielen en motorfietsen. Men huurt bü hem een transportfiets met een aan- hangmotortje en gaat eenige dagen la'er triomfantelijk examen doen. De adviseur is dan wel genoodzaakt den candidaat te laten slagen, want cp zoo’n trapfiets kan natuurlük de eerste de beste kruk, die niet het minste begrip van de besturing van een auto heeft, uit de voeten komen en be- hoorlük manoeuvreeren om een rijbewys te bemachtigen. Dit motortje vir.it een gretig onthaal b|j het publiek om als hulpmotor op de flets te dienen en daarbü kan het ook geen kwaad, want daarvoor wordt een spe ciaal rijbewijs afgegeven, hgt bewüs C. dat alleen recht geeft een motorrijwiel te be rijden, dat niet sneller dan 30 K.M. kan loopen. Met dit aanhangmotortje op een trans portfiets staat het „wettelük” echter an ders. De transportfiets heeft drie wielen en valt dus onder de door onze wetgeving nog steeds ongelimiteerde categorie van motorrijtuigenop méér dan twee wielen. Wat is nu het voor het veilige verkeer, en dus voor de veiligheid van alle weg gebruikers. ouden van dagen zoowel .als hoogst ernstig gevolg? Dat de rüksdeskundlgen een bewüs moeten afgeven, als iemand met zoo’n transportfiets even wat onder hun oog beeft rcodgetrapt en het motortje hier en daar de transportfiets heeft geholpen. Het langs dezen weg verkregen rübewüs geeft den aanvrager echter óók het recht cm achter het stuur plaats te nemen van een 100 PK. wagen, een autobus, een trac tor, een motor met zijspan, kortom, hü verkrügt een ongelimiteerde bevoegdheid om alle motorvoertuigen te besturen en heet daartoe in de wettelüke termen „be voegd" en „bekwaam”! Mag onze Minister van Waterstaat een dergelijke aanfluiting van de Motor- en Rü- wielwet lanrer gedongen? Iemand, die een transportfiets bedienen kan, maar nog nooit iets verder van de be handeling van den automobiel geleerd heeft wordt krachtens de Wet losgelaten in het verkeer en de adviseurs en rijksdeskundi- gen, belast met het afnemen van de rij proeven, moeten dit lüdelük aanzien, of schoon zü er allen van overtu'gd zün. dat hiermede nieuwe gevaren voor de veiligheid geschapen worden. IIW 463 En ze daalden, door den wind gelukkig naar het eiland ge dreven. Het was een zeldzame vaart. Nu ze zoo langzaam daalden, vond de fee het niet zoo erg meer. „Houdt u zich maar stevig vast,” zelde Bollebulsje tot baar. „Dat dos ik ook.” zelde Mauwtje, die zün nagels in bet touw had gedrukt, zoodat bü niet bevreesd behoefde te zün te zullen vallen. 464 Intusschen zagen de vogels dat hun passagiers waren ver dwenen en dat het touw was losgeraakt. Het scheelde dan ook niet veel of de mand met de vleugels was naar beneden gevallen. Een der vogels die niet meer aan het touw was gebonden, wist raad. Hü sprong op een dar vleuge's en hield zoo de mand In erenwicht. De andere vogel vloog door, hopende het eiland te zullen bereiken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 2