Advertentiên. Maison WAGENAAR S.J.A.Keesom SPAARBOEKJES SEIZOEN-OPENING kaatste Nieuws tweede blad o o o J) T FIRMA DE LANGE DE MORAAZ - ALKMAAR Nouveauté’s Dameshoeden MIENT 25 - ALKMAAR w BLADZIJDE 1 ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1931 STADSNIEUWS Een belangrijke vergadering TELEGRAFISCH WEERBERICHT OFFICIEELE MEDEDEELINGEN sa 0 0 0 MA RKTNIEUWS 7) rente 3 procent KERKNIEUWS PROVINCIAAL NIEUWS WIBOKA UITGEEST ZIET ONZE ETALAGES VOOR PRIMA KAAS NAAR Scharloo 17 Tel. 1366 De verwoesting van de stad Belize 1 I I I I I I I I I i Schoutenstraat 16 - Alkmaar Benedenpakhuis BERGEN Vertrouwt uw zaken toe aan een deskundige Accountant - Staatsakte M. 0. WERVERSHOOF V •i ES Dienstplicht Afdeelin? Alkmaar Meisjes-Congregatie St. Dotninicus daad bij den Bevoegdheid ontzegd T rekhondenwe t Keuring ran trekhonden en karren sociëteiten 5 nam. o breede. krachtige nek. zware korte CO f moeten zich opnieuw ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN. ge- Oct patronaats Jongens Filmnieuws Victoria - Theater Land en St. Laurentius-koor te ge- openbare het 1 L 400 dooden? De meeste huizen verwoest van Li th Nu met 1 rgemeester A. van Llth. Bü goed weer gaat de fietsclub „Het vlie gende rad” naar Bloemandaaï. - Vertrek 10 uur Wilhelminalaan. Bekendmaking van uitspraken in zake vrijstelling De Minister van Defensie heeft omtrent de aanvragen om vrijstelling van den dienst plicht wegens persoonlijke onmisbaarheid be treffende de hieronder genoemde personen de uitspraak gedaa achter hun naam vermeld: J. F. KeiJsper en E. G. Blskanter, lichting 1831. l/ltspraak: voor 1 jaar vrijgesteld. Tegen deze uitspraak kan ulterlijk tienden dag na den dag dezer bekendmaking in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wicn de uitspraak geldt of door diens wettigen vertegenwoor diger; b. door elk der overige voor deze gemeente ingeschreven personen of door diens wettigen vertegenwoordiger Het verzoekschrift daartoe meet met re denen zijn omkleed, worden Ingediend bjj den Burgemeester ter secretarie dezer gemeente, afdeellhg Militaire Zaken, die voor de door zending aan de Koningin zorgt. Alkmaar. 12 September 1931. De Burgemeester van Alkmaar. WENDELAAR. Exposeert de nieuwste Parljsche creaties chasseurs, postillons, cloches en three corners ook in groot e maten en de meest chique modellen uur. den directeur A. Fled- Hoogste barometerstand 772.3 te Lacoruna. Laagste barometerstand 752.0 te Vardö. Verwachting: Matige, later afnemen- de Zuidelijke tot Westelijken wind, zwaar be wolkt tot betrokken. Waarschijnlijk eenige regen, iets zachter. ZQ: „Maar mannia bad Je je niet kunnen scheren voor we naar het theater gingen?” HIJ: „Neem me niet kwalijk vrouwtje. maar ik ben me gaan scheren, toen JU je ging kleeden.” 5. dc minjm’tr breedte van ie voorbjrst cemeten t.iwcher de celd- ml'1 tdountei der boegen, is vastgesteld op 14 cM. 6. gewelfde diepe borst, gespierde, voldoen de vastliggende schouders; 7. krachtig gebouwde, rechte voorpooten; 8. korte ronde klauwen, met gespreide teenen, met ronde niet weeke zool kussens; 9. goed gebroekt, lange flinke gespierde lij en schenkel, spronggewrichten laag bfj den grond bij goeden stand van de achterpooten 10. krachtige gewrichten. De honden. die overigens als trekhond worden goedgekeurd, moeten, wil de eigenaar aanspraak maken op een vergunning tot bet zitten gedurende den rit op de hondekar. for- sche honden zijn. Keuring hond met kar Verdere beoordeeling van den hond, spannen vóór of onder de kar. Na de keuring van den hond op zichzelf, worden de honden verder beoordeeld vóór of onder de kar of karren (naar gelang van hunne bestemming)waarvoor het dier als trekhond zal worden gebruikt. Er zal op gelet worden, dat niet alleen tuig en kar voldoen aan de bepalingen, ver vat In de artikelen 6 en 7 van het sedert ge wijzigde en aangevulde Koninklijk beslu.t van 6 Februari 1911. (Stbl. no. 45), doch tevens 1. of de onder de kar gespannen hond te rekenen naar de schouderhoogte rechtop onder de kar kan staan en in behoorlijken stand kan loopen (artikel 9. laatste lid); 2. of gewicht en bouw van de kar :n overeenstemming zijn te achten met den ter keuring aangeboden hond, soedat de arbeid welke naar verwacht mag worden, den hond zal worden opgelegd, geen bovenmatige in spanning zal verelschen; 3. of bij elke kar een of meer doelmatige ligplanken voor de honden aanwezig zijn. Alkmaar. 8 September 1931. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar. WENDELAAR. Burgemeester A. KOELMA, Secretaris. huur, liggend Baangracht no. 7, Alkmaar. Afm. 4^X18 M. voorzien van licht- en waterleiding en beton nen vloer. Te bevr. bij Fa. C. J. GEELS. Baangracht 11. Algemeene Jaarvergadering Bond van NederL Schilderspatroons Rondvraag De heer Van Rijn (techn. adviseur) deed enige mededeelingen over de verzekering van de patroons en hun soons. Spr. deelde ■ede, dat de uitkeering van de bij de wet vastgestelde premie gehandhaafd blijft, in tegenstelling met verschdlende alarmeerende berichten. De heer Ifemmer (Wognum) vroeg het hoofdbestuur tot de regeering de noo- clge stappen te doen om tot wettelijke rege ling van het leerling-wezen te geraken en indien dit niet mogeiijk is. steun te verleenen aan het particulier initiatief. De afd, Rotterdam. wilde deze kwestie door •en commissie laten onderzoeken. De voorzitter «el, dat op het oogenblik on- (terhandellngen worden gevoerd met den In specteur van het Nijverheidsonderwijs. De beer Koster (Alkmaar) uitte den wensch. dat de afgevaardigden dankbare her inneringen van Alkmaar zouden mogen me- denemen. De voorzitter bracht de afd. Alkmaar har- teUjken dank voor hetgeen de afgevaardigden w*s ten deel gevallen en sloot hierna de ver gadering. Nederl. R. K. Naaisters- en Kleermalcersbond ,,St. Gerardus Majella” De school duurt 5 jaar. De vqprtgezette klassen duren 2 jaar. Het schoolgeld, geregeld naar ftnancleele draagkracht der ouders en grootte van het Jongens van 8 tot 10 Jaar. die lid wenschen worden van het zangkoor van de St. Lau- rentluskerk kunnen zich aanmelden bij den •>eer Klooster, Kerkplein. Vergadering op Maandag 14 September, des avonds 8 uur, in het gebouw van den R. K. Volksbond. Agenda 1. Opening; 2. Notulen; 3. In gekomen stukken; 4. Verkiezing secretaris; 5. Rede door den heer Voorhujjzen; 6. Rond vraag; 7. Sluiting. Ond-Burgemeesb October onze oud-: onze gemeente ver'aat en zich te Castrl- cura gaat vestigen, verdwijnt daarmede een familie, een burgemeestersfamilie, wier ge schiedenis ruim honderd jaar met die van ons dorp innig samenhangt. Een burgemees tersfamilie en zulks niet ten onrechte. Want wanneer wij het hoofdstuk ..de Burgemees ters" uit ,.de geschiedenis van Uitgeest ge schreven door den bekenden historicus Pas toor J. C van der Loos, naslaan, dan zien we in de daar genoemde reeks van burge meesters dezer gemeente, niet minder dan vier personen, den naam ..van Lith" dra gende Vader, groot- en overgrootvader van den thans vert: ekkenden oud-functions ris stonden allen een* aan 7 hoofd dezer ge meente. De grootvader van den heer A van Lith. burgemeestei van Uitgeest van 1851 tot 1882, was sinds 1852 tevens burgemees ter der naburige gemeente Akersloot. Het bovengenoemde werk „de Geschiedenis van Uitgeest deelt als merkwaardige bijzonder heid nog mede. dat ’■heeren van Lith 7 overgrootvader deae gemeente bestuurd beeft als Eerste Waardschap, president, malre en Jaeeb Martens’ Wodan aannrverf Bij de bezichtiging van de stad, brachten de schilders-congressisten ook een bezoek San de expositie van den heer Jacob Mariens in ..Central”. Deze expositie omvatte een col lectie foto's van het Ned Paviljoen in ver- sehlHende stadia. De heer Martens had nj. «ponlaan aangeboden het paviljoen te be- •chllderen en er de noodlge decoraties in aan brengen. Binnen een kort tijdsbestek is hg hierin geslaagd, dank zij de bijzondere kwaliteiten van de Wodan-muurverf, die blij- tms een aangeboden brochure een vinding den heer Martens Is. Inschrijving van leerlingen voor de Gemeentelijke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs met voort gezette klassen te Alkmaar Door vloedgolf geteisterd. Direct na den orkaan heeft een vlrwlgrjf de stad geteisterd. Hierdoor zijn vele per sonen verdronken, die door den orkaan ge spaard waren gebleven. Dozijnen kleine sche pen werden door de vloedgolf met geweld op het strand geworpen. De stad was den afgeloopen nacht in het duister gehuld, daar de gas en electriclteltsvoorzlenlng zijn ge stoord. De Minister van Waterstaat brengt ter kennis, dat de bevoegdheid om motorrijtui gen te besturen Is ontzegd bij vonnis van het kantongerecht hier ter stede aan K. Schol, koopman, alhier, voor een termijn van vier maanden, Ingegaan op 5 September. gen: de eerste vier dagen der week van 9—13 en 1415% uur; b. voor invoerrechten en accijnzen: alle werkdagen der week, behalve Zaterdags, van 913 en 1416 uur; des Zaterdags van 913 uur. Alkmaar, 11 September 1931. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A, KOELMA Secretaris. Districts- Arbeidsbeurs Geopend van 912. Voor werkgevers van 4° »an 25 uur. Bemiddeling voor kan- too*personeel op Maandag- en Donderdag avond van 78 uur. Voor vrouwelijk personeel alaoetierlijke Ingang Bemiddeling kosteloos. De directeur van bovengenoemd bureau ®**kt bekend, dat heden staan Ingeschreven bakkers, 6 bankwerkers. 1 betonvlechter. boekbinders, 3 boerenarbeiders, 1 bouwk. te®- 7 chauffeurs, 1 electro techn. 3 electri- 34 grondwerkers. 1 Incasseerder. 1 ke- “Imaker, 8 kantoorbedienden. 3 kistenmakers. 1 kellner, 1 kleermaker, 5 klinkers, 1 koet- 1 letterzetter. 3 loodgieters. 2 mach. BOUtbewerkers, 2 machinisten. 3 magazijnbe dienden. 19 metselaars. 2 metaal draaiers. 4 “teubelmakers, 3 monteurs, 18 opperlieden. 6 Mkhnliknechts, 1 plaatwerker, 3 scheepsbou- 1 scheepstimmerman. 1 schoenmaker. 8 ^karenmakers. 1 slg sorteerder, 2 stoffeer- j 5 schilders. 1 straatmaker, 2 smeden, en choc, bewerkers. 1 stoker. 1 tecenbikker, 5 stukadoors. 1 tandtechniker. 33 *™®erlleden, 3 vuurwerkers, 9 ijzerwerkera, tmnlleden, 9 voegers, 1 vormer. 104 losse- transportarbeiders, 1 winkelbediende. ^•Waaut: 4 timmerlieden, 1 grondwerker, 2 1 loodgieter, 3 werksters, 4 losse tewidem. AJktnaar. 11 September 1931. De directeur voornoemd. Ed. V. d. HEUVEL. Raadsvergadering. De Raad dezer ge meente zal Dinsdag as. des namiddags te 3 uur In openbare vergadering bijeen komen. Jeugdvereeniging van den H. Aloysius in de parochie van St. Laurentius Zondagavond 8 uur worden de ouders en niet broers of zusters van de leden der 8t Aloyslus congregatie en ook die ouders, die nog achterwege bleven voor hun zoon te laten Inschrijven, ultgenoodlgd in de tooneel- zaal der Gezellen Vereenlging. om tegenwoor dig te zijn bij de installatie van de nieuwe jeugdvereenlgtng in deze parochie De practljk van reeds twee maanden geeft ons alle vertrouwen, dat onze geheel nieuwe werkwijze In de medeopvoeding van onze jongens een zeer goede Is Zeer gaarne ben ik bereid dezen avond tot de belangstellende Ouders over deze nieuwe werkmethode te spreken en verschillende zaken mede te dee- len. die noodlg zijn te weten, om toch te voorkomen, dat directeur en Ouders langs elkaar heen werken. De Jongens zelf zullen door tal van alleraardigste voordrachten en door muziek den avond opluisteren. Wan neer de jongens het eerste deel van hun werk hebben af gehandeld en ik na deze in leiding het woord gedurende eenige minuten vraag, staat nu al vast, dat de jongens naar een meer lager gelegen deel van het huis ge stuurd worden, daar we dan wat rustiger de verschillende zaken van de nieuwe Jeugd- vereeniging onder t oog kunnen zien. Ons algemeen besluit moet zijn, dat iedere jon gen van heden af lid moet zijn van de pa- rochieele jeugdvereenlging, daar deze nu aan alle jongens hun eigen plaats kan geven Wanneer u steeds u zelf hebt voorgenomen, dat hij eerste klas moet reizen of zitten moet op een stoel met kussens, dan kunt u dit doen door in deze aïgemeene parochleele Jeugdvereenlging hem bij die groep te doen aansluiten, waar hij bij hoort. Deze jonge- lingen-vereeniging moet onder haar leden tellen koningskinderen en de jongens, die uit lage huizen komen en de beste van de jongens zullen zoo straks, wanneer zij de l leeftijd hebben den Jongens weer leiding moe ten geven. Wanneer we dit hebben, dan kun- I nen wij van een jeugdbeweging spreken Iedere jongen die plechtig is aangenomen en 1 nog geen 17 jaar te moet zich laten in schrijven Van heden af iedere Jongen op de congregatie en op de Jeugdbeweging van den H. Aloyslus. Ouders tot Zondagavond 8 uur. Directeur C. P. O. PERSOON Pr. Nadere bijzonderheden. De Britsche gouverneur van Honduras, sir John Bardon, heeft uitvoerige berichten ge seind, omtrent den omvang van de cata strophe In Belize. De toestand in deze stad Is vreeselilk, daar de orkaan werd gevolgd door een vloedgolf, waardoor de hulpverleenlng zeer werd bemoeilijkt Het aantal dooden zal ongeveer 400 bedragen. 11 Amerikaan- sche priesters zijn In den storm gedood. De Amerlkaansche consul In Belize werd ge wond. Onmiddellijk na de ramp werden hulpmaatregelen genomen, waarbij het Ame rlkaansche Roode Kruis assisteerde. Twee vliegtuigen hebben opdracht gekre gen. levensmiddelen en medicijnen van Ma nagua (Nicaragua) naar Belize te brengen. Schepen worden gereed gemaakt voor het verleenen van steun op grooter schsud. Op SJ5 Zondag 13 September zal de apo theek van den heer Dr H Hartog van Ark. Langestraat 1. geopend zijn: de andere apo theken zijn gesloten van Zaterdagavond 9 uur tot Maandagmorgen 8 uur. De apotheek die den Zondagsdienst heeft, is gedurende de geheele daarop volgende week ’s nachts geopend. De andere apothe ken Zijn behalve ’s Zondags en op feestda gen ook gesloten op werkdagen van des avonds 8 uur Cs Zaterdags 9 uur) tot den volgenden morgen 8 uur. Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken gezin, Is zeer laag gesteld. De leermiddelen worden door de school verstrekt. De cursus vangt aan Donderdag 1 Octo ber, ‘s avonds 6h Inlichtingen bij derus. Alle leerlingen laten inschrijven. St. Clemensretraitenhuis te Noordwijkerhout Zaterdag 1215 Sept as. recruten f 650 Woensdag 1619 Sept meisjes f 6 50 Zaterdag 2629 Sept jonge mannen f B.50 Zondag 47 October heeren Hanzeleden f 10 00. Zaterdag 1013 October mannen f 6.50 Woensdag 14--17 Oct. ongeh dames Mid denstand f 10 00. Zaterdag 17—20 f 6 50 Zaterdag 2427 October mannen f 6.50. Dlnsoag 27 30 October gehuwde -rouwen f 6 50 Zaterdag 31 Oct 3 Nov. mannen f 8.00. Woensdag 47 Nov. meisjes f 650 Za’erdag 7—10 Nov. gehuwde mannen f 6.50. Vrijdag 13—16 Nov. jongelingen f 6.50. Zaterdag 2124 Nov. rngehuwde mannen f 660 Woensdag 25—28 Nov. heeren Tuinbouwers f 10.00. Zaterdag 28 Nov—t Dec mannen f 6.50. Zü. die wenschen deel te nemen aan een Retraite. gelieven zich te wenden tot de directie van 7 Retraitenhuis te Noord wij ker- hout (Tel. 6048). Aanvang der retraite omstreeks 7 uur. Einde der retraite half één. De vergoeding wordt voldaan tijdens de Retraite. Vrijdag as. des avonds te 8 uur zal de heer A. J. H. Angenent de reeds eerder aange- kondlgde voordracht houden over „het Huur- koopsysteem.” ^e vertrouwen dat zeer velen na.. uiteenzettingen over dit uitermate helang- wekkende onderwerp zullen komen luisteren. dit blij-etndend eperettegebeuren zich af. Wie er meer van weten wil, kan deae goede en vermakelijke film gerust gaan zien. Vermeldenswaardig te nog bet goede bij- programma. Behalve Paramount- en Poly- goonnieuws kont onze groots vaderlandsche cabaretzanger, Louis Davids, op het doek. Als hij daar z’n lied: ,4e begrafenis van oom Manus” voordraagt, te het of Je den eeuwig-jeugdige in levenden lijve voor je hoort en ziet. De tegenwoordig onontbeerlijke Max Flei schers teekenfllm was vanzelfsprekend weer een succes Alles bijeen een programma, dat we aan bevelen kunnen. das Mllitar" almachtig Is. waar In offi cierencasino's de tijd in luidruchtige v-oo- HJkheld wordt doxlgerine’enwaar maar dat komt tegenwoordig ook elders wel voor een verarmde aristocratie den schijn van wel stand met bovenm-nscheljke Inspanning tracht beng te houden. In deze omgeving, waar regimentsbels met dansen spelende stafmuriek, de hoogte punten van het gezelschapsleven sün, speelt Het kantoor van den RiJksontvanger al hier zal voortaan voor het publiek geopend zVn: a voor de ontvangst van directe belastin- Volgens tot dusver te New-York ontvan gen telegrammen zijn te Belize in Honduras tot nu toe ongeveer 150 dooden geborgen. Het totaal aantal slachtoffers kan nog steeds niet worden vastgesteld. De meeste berichten spreken van 400 dooden. Van de 13000 hulzen der stad werden de meeaten verwoest. De materteele schade be draagt ruim 2 milliard dollar.. Gevangenen zijn te werk gesteld voor het maken van graven. AMS 1 eRDAM. 12 Sept. Aardappel- markt Aanvoer 1 ladingen, 1250 H.L. De prijzen waren heden onveranderd. Openstelling van het kantoor van den Rijksontvanger De klankfllm, of laten we het liever wat meer Hollandsch zeggen, de geluidsfilm. biedt ongekende mogelijkheden. Was ioeger een go’de operette voorbehouden voor het groote-stadspubliek. dat over een ruime beurs beschikte, tegenwoordig brengt de sprekende film ae ook onder het bereik van den provinciaal. Deze week kan ook Alkmaar, dat op dit gefted niet al te zeer verwend wordt (de be roemde Frlte Hlrsch operettes zagen «-e b.v. hier ncrrtt) genieten van een operette, die ongetwijfeld eerste klas te Het Victoria- theater In de Langestraat geeft een Aafa- Tonftlm ..der Bettelstudent”. Zelden zagen, of beter nog. hoorden we een operette zóó goed Verfilmd Muziek zoo wel als rang komen uitstekend tot hun recht. Het spel cl-r verschillende acteurs en ac trices dc»*t voor dat der bekende .super stars" niet onder Geen wonder, als men weet, dat de hoogbegaafde Jarmlla Avostna van de Staatsopera te Berlijn een hoofdrol vervult. I.lgt haar kracht meer In het mu zikale gede-'te haar partnerln. de Holland- sche filmster Truus van Aa ten Imponeert het meest door haar losse, guitige. bijna kwalcoeensachtige manier van optreden. Van de acteurs noemen we alteree-st de fljn-gecultiveerd'n tenor Hans Bollmann Zoowel in rijn solo's, als in de duetten met Novotna toont hij zich een zanger van bui tengewone kwaliteit. Zijn collega" Bettelstu dent Fritz Schulz, mege over minder stem matenaal beschikken, zijn oer-komisch spel vergoedt dit geheel. Als een bijzondere creatie noemen we nog den gevangenissergeant van Herman picha. Om hem en zijn dwaasheden kan men een avond gieren. De inhoud? Och. waarom zouden we die verklappen? Genoeg zij het te vermelden, dat die buitengewoon amusant en on schuldig is Het stuk speelt in Dultschland Of is het misschien Polen of Tsjecho- Slowaküe? In leder geval In een land, waar waar In offl- De derde dag Na opening der vergadering door den voor otter werden de discussies over het prae- advles van den heer De Groot over den toe- Oand in bet schildersbedrijf, voortgezet. De beer Schut (Apeldoorn) wees op de groote kosten, die de georganiseerde patroons Och moeten getroosten, welke de ongeorga- nlseerden in mindere mate hebben. Spr. be toogde de wenschelijkheld om ae contributie voor t handelsreglster voor georganlseerden vast te stellen op f 1.00. waardoor de ongeor ganiseerden een prikkel zullen vinden om zich bij een organisatie aan te sluiten. Voorts wees spr. op het groote belang, van een pa troons-leergang. De heer Van Haak (Noordwijk) oordeelde rationalisatie in het bedrijf noodlg, opdat de schilders hun tijd niet ten achter raken en wilde meer coöperatief gaan werken. De secretaris achtte het in het belang van de patroons, in lien dit prae-advies tot re sultaten kan lelden, de noodlge voorstellen samen te stellen en daartoe desnoods een speciale vergadering te beleggen. Spr wees voorts op de groote laksheid, die in de Middenstandskringen heerscht, wanneer het de behartiging van hun belangen betreft. 6pr. betoogde de onmogelijkheid van het ge sprokene van den heer Schut. Ook spr. concludeerde, dat het beslist nood- aakeüjk te, dat in de organisatie volkomen saamhoorigheid moet heerschen, eerst dan mag men op Overheidssteun aanspraak ma ken. Spr. onderschreef de meenlr g van den heer Van Haak betreffende het coöperatief ■amengaan. Spr. was van meening. dat de productie zeer sterk was toegenomen. Besloten werd voor de volgenae Jaarver gadering een vergadering te beleggen, waar het bestuur, naar aanleiding van dit prae- advies en de daarover t-emaakte opmerkin gen met concrete voorstellen zal komen, waarvan de aangesloten leden de volle ver antwoording zullen hebben te dragen. Het voorstel-Lopperum om de contributie te verlagen van f 7.50 tot f 5.00, werd zonder ■temming verworpen. Voorts werd besloten, dat deelnemers van de Patroonszlekteverzekerlng. die voor het bereiken van den leeftijd van 65 jaar zonder onderbreking gedurende 8 jaren aan de Pa- troonszlekteverzekering hebben deelgeno men, de verzekering kunnen voortzetten. De afd. Hoorn stelde voor een bonds- inslgne verkrijgbaar te stellen. Na een uit eenzetting van den heer Rangerete, werd het voorstel In principe aangenomen. De heer Doogewaard (Amsterdam) deelde mede, van den Ned. Gezellen bond bericht te hebben ontvangen, dat zjj in het regulari- satle-comlté zitting blijven* nemen, hetgeen ■pr. ten zeerste verheugde. Spr. deed hierna uitvoerig mededeeling over den flnancieelen toestand van bedoeld comité. Er zijn 36 plaatselijke commissies aangesloten, doch dit aantal te naar spr.’s meening te weinig. Spr. wees voorts op de te Amsterdam behaalde successen en spoorde de aanwezigen aan hun volle medewerking te verleenen. Over dit onderwerp ontspon zich een dis cussie. waaraan vele afgevaardigden deel namen. De volgende aïgemeene vergadering zal waarschijnlijk te Almelo worden gehouden. De begrootlng voor 1932 sloot In ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 20 000, met een batig slot van f 1250. Die van het orgaan „De Schilder” op een bedrag van f 5700. De Inschrijving van leerlingen zal plaats hebben van Maandag 14 tot en met Zater dag 19 September, des voorm. van 912. van 24 en 's avonds van 6'~9 uur in het gebouw der Ambachtsschool. De leerlingen moeten minstens 12 jaar oud zijn en voldoende lager onderwijs heb ben genoten. Leerlingen die een dagschool bezoeken worden niet toegelaten. Laatste rapportcijfers moeten voor nieu we leerlingen worden medegebracht. Leerlingen met einddiploma Ambachts school kunnen tot de 5e klasse worden toe.- gelaten. Leerlingen met einddiploma Gena Avondschool voor Nijverheidsonderwijs kunnen toegelaten worden tot de voortge zette klassen. Burgemeester en Wethouders van Alk maar roepen houders van trekhonden m deze gemeente op. hunne trekhonden met tuig en kar of karren, waarvoor of waar onder de honden als trekdieren worden ge bruikt, ter keuring aan te bieden. Deze keuring zal plaats hebben In een lokaal van het gemeente-Slachthuis aan den Helderschenweg. waartoe de houders van trekhonden, die aldaar verschijnen moeten, nog nader zullen worden opge roepen. voor zoover zij reeds in het trek hondenregister staan Ingeschreven. Het niet ontvangen eener persoonlijke ken nisgeving ontheft belanghebbende echter niet van de verplichting om ter keuring te ver schijnen. De keuring geschiedt groepsgewijze op Woensdag 23 en Donderdag 24 September as. en vangt aan des namiddags 1 uur. De lichamelijke etechen, waaraan een trekhond moet voldoen, om als zoodanig ge schikt te worden verklaart, zijn de volgen de 1. korte, hals; 2. breede schoft (deel van den rug tus- schen de schouderbladen). 3. rechte, breede, gespierde rechte breede lendenert; 4. breed, gespierd kruis, smalle gevulde flanken; nadering te van dezelfde meening.' Daarna bespreking excursie naar Amster dam De voorzitter zeide dat dit reisje be doeld te om practlsch iets te leeren. voer handelszaken ens. Tevens zal de Amstel- Blerbrouwerij bezichtigd worden en zal wor den aangevraagj enkele groote inrichtingen te mogen bezoeken. De heer Inuning zou liever de willen houden, xn zoo het geld in het dorp te houden. Spr meent dat naar Amsterdam gaan niet de Juiste weg te Enkele, aanwezigen ondersteunden het voorstel van der. heer Immlng De voorzitter meent, dat het van groot belang voor den middenstander is naar Amsterdam te gaan. Juist om te leeren Besloten wordt een reisje te maken. Datum en plaats zullen later worden uitgemaakt. Afgevaardigden werden «rekozen voor de Centrale raadsvergaderingen welke tn Oc tober zal gehouden worden ts Delft Gekozen werden de heeren D. Botman en Jn. Rinkel van Andijk-West. Beiden naman hun benoeming aan. De Zeereenw heer Pastoor Karskens bracht dank aan de leden der Hanze voor de laat ste eer. bewezen aan wijlen dea heer Jn. Grooteman. Hierna volgde sluiting. schout. Verschillende regeerlngsvormen maak te deae bewindvoerder mee. HU was eerste waardschap gedurende het laatste Jaar van *t Stadhouderschap van Prins Willem V, President van de Consell Municipal was hij tijdens de Bataafsche Republiek en het Ko ninkrijk Holland - onder Lode wijk Napoleon, den broeder van Keizer Napoleon Bonapar te. Den titel van „president" verwisselde hU voor dien van „malre’ bU de inlijving van ons land bü het Fransche keizerrijk in 1810, om als ..schout" zijn bestuur te eindi gen. na het verkrijgen onzer onafhankelijk heid in 1813. De thans vertrekkende oud-burgemeester A. van Lith aanvaardde zUn ambt in 1901, na den dood van burgemeester Anthonie van Nlenes. Gedurende 24 jaren heeft hU Uit geest bestuurd en toonde zich in al die Ja ren niet alleen een goeo burgemeester, maar wat meer zegt, een goed burgervader. HU was minzaam en eenvoudig in den omgang, steeds bereid om een leder met raad en staan Interesseerde zich voor het vereenlgtngsleven en had dan ook ten volle de achting en genegenheid der burgerij. Vooral in den zoo meollilken dlstrlbutlettid gedurende den grooten oorlog heeft hU veel leed weten te verzachten Het heeft dan ook desttlds niemand verwonderd, dat men zijn vele verdiensten voor de gemeente heeft er kend door aan een der nieuwe st-aten van ons dorp zijn naam te verbinden Tijdens het burgemeesterschap van den heer A. van Lith kreeg onze gemeente wa terleiding en electrtech licht terwijl In De cember 1917 het nieuwe raadhuis In gebruik werd genomen. Daar de Ingezetenen van ons dorp hoofdzakelijk bestaan van bollenteelt en veehouderll. kon onze gemeente. bU gebrek aan groot-lndustrie zich niet In sterke mate uitbeelden al went een gedeelte van de Kleis bebouwd en werden een ongeveer dertig wo ningen gebouwd aan den Middenweg door de wontriebouwvereenlging „Goed Wónen". De Katholieken kregen gedurende het be wind van burgemeester van Lith hun BU- rondere School, welke in 1921 reeds moest worden uttgebouwd, dank zij den steeds toe nemenden bloei. Ook aan 't vereenigingsleven gaf de heer van Lith ziin volle sympathie en vaak zelfs zltn persoonleken steun Dit blijkt voldoende uit de verschillende functies, welke hij tal van jaren heeft waargenomen Daarvan noe men we slechts het Beschermheerschap van ons fanfnre'*o-ns nr>'>—t’nve Oefening het Directeurschap der Coöo. Boerenleenbank, het voorzitterschap van 't Witte Kruis het I eere-voorzitterschap der Tooneelvereeniglng Vondel”, enz. Uit dit alles ziet men, dat oud-Burgemees ter van Lith naar alle zijden belangstelde in de zaken van zijn dorp. En nu. op ziin hoogen leefttld (de heer van Lith la de 80 reeds gepasseerd maar nog kras) gaat hu ons door bijzondere omstandigheden daartoe gedwongen. Uitgeest en de Ultceestenaren verlaten. WH weten 7, wU voelen 1 met hem. hij doet ’t noode Daarom moge de verzekering, dat hij In prettige herinnering bil ons blijft voortlevcn hem 7 as. vertrek minder zwaar doen vallen Van ganscher harte wenschen wij hem toe dat hij nog véle orettlge laren bij zijn familie In Castncutn moge beleven. K R. O-film'Donderdag 15 October as. zal de K. R. O -film alhier in 7 Ge- rellenhuls worden vertoond. Onderscheiding De heer Jan Kramer, die dezen zomer zijn eindexamen aflegde aan de Zeevaartschool te Texel, behaalde daarbü het hoogste aantal punten van alle candidaten. die aan de verschillende zee vaartscholen hun eindexamen deden. Als gevolg daarvan is hem een zeevaartkundig Instrument, een sextant, ter onderscheiding aangebodery Vergadering der Hanze Donderdagavond hield bovengenoemde vereenlging onder voor zitterschap van den heer B. J. Hensmann, I een aïgemeene ledenvergadering. De voorzitter opende de vergadering met I den Christelijker) greet en heette allen wel kom. Daarna werd het overleden bestuurs lid. wijlen de heer Jan Grooieman herdacht. Vervolgens werden de notulen voorgelezen I en onveranderd goedgekeurd Fen schrijven was binnengekomen, dat 21 October te Delft een Centrale vergadering ral worden gehouden. Hierna verslag der I SantoB-commlssle In Werverstioof it opge haald f 62.62, te Onderdijk te de Santosdag n^slukt. Verder deelde de voorzitter mede, dat voor de middenstanders een retraite zal gehouden worden. Het voorstel tot weigering van automaten werd besproken Besloten werd een schrijven te richten tot den gemeenteraad om auto- I maten tot verkoop van s.garetten enz. te we ren. De secretaris zette daarna bree tvoerig uiteen, hoe op de centrale werd gesproken ovei de automaten. Door de automaten kan men na slultings- I lur verkoopen en ook artikelen welke anders niet In een winkel verkrtigbaar zijn Door den centralen raad wordt ook voora' op wering aangedrongen. De voorzitter stelde voor de automaat te weren, na bet sluitingsuur. Dit voorstel werd met aïgemeene stemmen aangenomen. Daarna bespreking voor of tegen socléteit- a vonden, vanweee den middenstand De voorzitter zeide dat het bestuur wegens den crisistijd van gedachten Is. dezen winter geen ociëteitajonden te houden. De geheele ver-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 11