Buitenlandsch Q^Cieuws FEUILLETON DE AANSLAG OP DEN D-TREIN BUDAPEST—OSTEN DE 'géén geld! Wi Shea van de lersche Brigade RADIO-OMROEP Bil r Curtius over krisis en ontwapening Aardbeving op Euboa Nat.-soc. relletjes te Berlijn KORT NIEUWS Naar ontwapening? RANDALL PARRISH Gemengde Buitenlandsche Berichten De verwoesting der stad Belize Dames en kinderkleedinq Eerst kijken Inkrimping van de „Germania” Geen overeenkomst tusschen H. Stoel en Spanje De ontstemming bij de Labours tecren MacDonald o opschorting van vlootbouw Senator Borah voor AE procent booger ta dan die van Démenti van het Vaticaan Verschijnt éénmaal per dag Mededeelingen van een ooggetuige van 700 dooden Zijn aftreden geëischt van het Voor 5 jaar aan der begrafenis Gandhi te Londen aangekomen H(j strijdt voor de vrijheid van Indië. 4 dooden, 13 gewonden 4 personen bij brand omgekomen 3 hunner overnachtten in een schuur Tragisch sterfgeval Critiek op de begroeting V De vluchteling (Wordt vervolgd) voor Consul na arrestatie overleden i begroeting ■de, dr. Trip. Ernstige ongevallen bij automobielrennen DOOR Terugzending der Volkenbonds- begrooting gevraagd Een Fransch-Amerikaansch voorstel? Amsterdam, Nieuwendük 225-229 terwijl bepaalde volken rich gouden kvnnen verplichten, om met hun gewapende macht tegen den aanvaller op te treden. veelheid opruiend materiaal in beslag geno men. voor bijeen zyn, omdat daarvan De redevoering wordt over het algemeen in de Itallaansche pers slechts kort bespro ken, doch vindt overal goedkeuring. 34 869 totale en en Het flauwe BH de autorennen te Pont i Marq is een auto op de toeschouwers Ingereden. Drie per sonen zyn gedood. Dertien ten deele swaar gewond Bij dezelfde wedstrijden heeft nog een ongeluk plaats gehad, toen een der race wagens stopte om benzine in te nemen. Een andere wagen, die nog aan de isce deelnam, reed op den stilstaanden wagen in. Deae geraakte in brand. De bestuurder werd zoo ernstig gewond, dat hij later aan de gevolgen is overleden. asch me- wy leden gebed ge- van Gebrek aan drinkwater Daar alle waterreservoirs door den storm rijn vetwei t, u er gebrek aan drinkwater en verzamelt men reeds thans legenwatcr. Bi) den landbouwer Jankowski te Pleschen (Oost-Pruisen) brandde een schuur met den geheelen oogst van dit jaar en de stal met al het vee af. Tijdens de opruimingswerk zaamheden werden onder de pulnhoopen de lijken gevonden van twee vrouwen en een man. die in de schuur hadden ovemacnt. Bovendien is een knecht, die poogde nog tets te redden, in het vuur omgekomen. Tol leed voorz ment oudei dlerb Grool Alkm Piu De H hebbe as. ti rochlt den woud* het H Utrecht. Oude Gracht 151 Senator Borah heeft een verklaring de Amerikaansche. Engelsch. Fransche. Ita- liaansche en Japansche bladen toegezonden, waarin hij voor een rustpoos van vijf jaar voor de uitvoering van de programma’s voor den vioolbouw opkomt, ten einde den we reldvrede te bevorderen en het economische leven weer tot bloei te brengen. Het Vaticaan dementeert bet bericht, vol gens hetwelk reeds een overeenkomst tus schen Spanje en den H. Stoel zou zijn tot stand gekomen. Besprekingen Hoover-Stimson Het voorstel van Senator Borah een vloot- bouwvacantle voor den lijd van 5 jaren door te voeren, heeft groot opzien gewekt te Was hington. Gisteren heeft op het weekendverblijf van president Hoover een bespreking met den staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken. Stimson plaats gehad welke betrekking heeft op het door Bo.-ah geopoerde voorstel. Stimson heeft Borah's voorstel uitvoerig en ernstig bestudeerd. Senator Brookhart, die tegenstander is van de herstelbetalingen kon digt reeds aan dat het congres alle nieuwe eischen voor vlootbouw zal verwerpen. De „Herald Tribune” Is van meening dat Hoover en Stimson er alles op zullen zetten om de ontwapeningsconferentie tot een goed einde te brengen. In de bondshoofdstap neemt men algemeen aan, dat nog voor het officieele begin der Ontwapeningsconferentie een voorstel overeenkomstig het Borah-plan aan de mogendheden zal worden voorgelegd. Amerika zal waarschijnlijk een andere mo gendheid dit voorstel laten indienen. Naar aan de „Matin" uit Oenève gemeld wordt, verklaart men in Fransche kringen de toespeling, die Briand Vrijdag m zijn Volkenbondsrcde maakte op een initiatief, dat nog voor de Ontwapeningsconferentie zou kunnen genomen worden in dien zin. dat sinds verscheidene maanden tusschen Ame rika en Frankrijk onderhandelingen gaande zijn. Deze zouden tot een Fransch-Amerikaai voorstel kunnen leiden, dat, zooals de rikanen het uitdrukken, tot doel heeft .ge deelten in het Kellogg-pact in te schuiven”, d wz. dat minstens het verbod .zal worden uitgevaardigd, om den aanvaller te steunen, 60 huizen ingestort o Gistermorgen hebben herhaalde krachtige aardbevingen op het eiland Euboa de omge ving van bet plaatsje Limnl verwoest. Onge veer 60 hulzen stortten in, talrijke andere werden beschadigd. De inwoners werden door een wilden angst overvallen en bieven on der den blooten hemel overnachten. Men- schenlevens zijn niet te betreuren. nlellng. naderende blijkbaar genomen, alles achterlatend. Het was heel goed mogelijk, dat de troe pen tot hier waren doorgedrongen, maar dan waren zij toch zeker spoedig een zijweg Ingeslagen, want geen enkele deur hing uit haar hengsels en geen enkele ruit ver toonde een breuk. Ik probeerde de deur, maar vond se ge sloten, doch een vensterluik met een ge broken haak beloofde meer kans op toegang Ter zijde van den weg was een bak, half gevuld met water. Ik bracht er mijn paard heen. Het het drinken en sloot het daarop veilig In den stal daarachter. Ben restje voeder, dat er was achtergebleven, was mijn trouwen makker een reden te zijn weten, of staatslieden Terugzending d< De Nederlandsche gedelegeér diende een motie ;n, volgens welke de be groeting naar den secretaris-generaal zal worden teruggezonden met het verzoek, om nog belangrijke bezuinigingen te willen doorvoeren, terwijl de motie-Trip tevens verlangt, dat het Volkenbondssecretariaat het ontwerpbegrootlng van 1933 zoo zal lager zal af gezien ons op andere wijse. Brandstoffen en benzine hebben wij genoeg.” De belde gearresteerden hebben bij hun verhooi niet kunnen zeggen, hoe dj op de plaats van den aanslag zijn gekomen. Te Boedapest vermoedt men. dat de aanslag door communisten is gepleegd. Behalve de locomotief zijn twee slaapwa- dens, drie Pullmanwagens en de bagage wagen in de diepte gestort. Aangezien het baanvak dubbel spoor heeft, kan het verkeer gaande worden gehouden. Onder de dooden zijn de machinist en drie andere spoorwegbeambten, voorts een be ambte der posterijen en een Hongaar, die uit Amerika teruggekomen, eenlgen tijd in Europa zou vertoeven. Volgens een latere mededeeling is de hel- sche machine voorzien geweest van een zaklantaambatterij van Tschechlsch fabri kaat. De nacht was zóó donker en de weg zóó slecht, dat ik ondanks de groote haast, die ik had, mijn paard niet de sporen durfde geven. In gewone tijden zou men den weg al slecht onderhouden noemen, maar zooals nu het geval was, met voren doorploegd door de wielen der kanonnen en geheel omgegra ven door de hoeven der legerpaarden, kon men hem beter totaal onbegaanbaar noe men. Af en toe was ik al verpllcnt geweest om een half omgevallen wagen of een leven loos paard been te trekken en een massa afgedankte geweren en oude zadels bewezen duidelijk, dat kort geleden een groote troe penmacht hier voorbij getrokken was. Ik wist dat het Oostenrijkers Konlngskegg’s utvris geweest waren, en ik had in het 'inst geen verlangen hun in harven te val- veertien 1831. Van alle kanten werd er op aangedrongen, dat zooveel mogelijk op andere Vodtenbonds- uitgaven zal worden bezuinigd. Een door het bestuur der Labourparty, die te Seaham Harbour bijeen Is, Ingediende resolutie, waarin het aftreden van MacDo nald geëischt wordt, werd met 50 tegen 39 stemmen door de vergadering van gedele geerden aangenemen. Mededeeling van een oog getuige Een ooggetuige deelde het volgende van de ramp mede: „Ik stapte te Boedapest in den eersten wagen van den sneltrein naar Weenen. Om dat er evenwel geen plaats was, begaf ik mij naar den op een na achtersten wagen, waar ik ging slapen. Slechts aan deze omstan digheden heb ik te HanV.n dBt ik niet ben verongelukt. Ongeveer tien minuten na het vertrek van den trein heeft het ongeluk plaats gehad. Ik werd door een buitenge woon kabaal en een oorverdoovend gekraak uit den slaap gewekt. Op hetzelfde oogenblik gingen alle lichten uit. De passagiers wer den van hun plaatsen geslingerd. In het eerste oogenblik wist niemand, wat precies gebeurde. Eerst toen hulpkreten waren ver nomen en de talrijke gewonden vreeseHJk steunden, werden wij, geredden, ons bewust, dat een catastrophe bad plaats gehad. Aan gezien de duisternis volkomen was, kon in den beginne geenszins aan reddingswerk zaamheden worden gedacht. Een uur later kwam de brandweer ter plaatse. De mannen hadden evenwel vergeten fakkels mee te nemen. In allerijl werden brandstapels op gericht, by welker schijn met het reddings werk werd aangevangen. De wagens van den trein hingen voor het meerendeel tusschen hemel en aarde boven den 24 meter diepen afgrond, zoodat men niemand kón bereiken. Eerst later, toen de politie en militairen ter plaatse verschenen, konden de bergingswerk zaamheden met vereende krachten worden aangevangen. Zooals gebleken is, zijn de horloges van de leden van het treinpersoneel, biyven staan op het oogenblik dat de ramp plaats had en wel kort na middernacht. bij werp Lager versla De steller Allere der w linger 45- ei schole ger or De i ke 'he Comm elk st zuinig verzet van di de one nota r eenlge cieele dien a zou ac doen. Tilanu gensch niet Ir Ook in ha ministi stellen a in onderv b be de aar meente derwlj; c. tol van de schoolr behoev van de 101), vt deze ai komt i welke I d. in: in llchi Ook betreft, wjjzigiii de rege missie, dend s nota, den in wijst de de tege: niet zot Ook i het bui minis te: van de wetsont wijs aai schippe: regeling van bui staande lier init laten. X verhoog f 1.000.0 Overij nog spe De m de kwe: de zijde missie 1 scholen art. 27 i nog ma gere m.i dat aan hoefte t ning va dergeUJli bander Overe, conuniss regeling ongewljz uit te aanhanf Het w ging va: in, dan geadvise onderbre schleden het vak eenlge k wijze va plaats h in het v voor gev mede O' nieuw i vreemde dier lee: uren per Tegen lager op voor me Aanval op een café Verdere bijzonderheden De plaats, waar de aanslag op den D- treln is gepleegd, de spoorbrug by Bia Tor- bay biedt een vreeseiyk beeld. De locomotief en een der omgevallen wagons zyn diep In den grond blijven steken. Het is een geluk kig toeval dat de trein slechts matig was be zet. BH het ongeluk is een der passagiers, graaf Palffy, uit den trein gevallen, zonder evenwel ernstige v .ziden op te loopen. HU begaf rich direct naar het dichtstbyzynde station, waar hy hulp Inriep. Utt Boedapest werden direct eenlge hulp- treinen gezonden. Behalve de reddings- vereenlging uit Boedapest zyn nog talrijke politie- en gendarmerie-afdeelftigen op de plaats des onheils aangekomen. Hier werd een papier gevonden, waarop geschreven stond: „Wanneer de kapitalistische staat geen brood verschaft, verschaffen wy het dat bet vertrek de gelagkamer was. Uit en kele kleinigheden kon men opmaken, dat de bewoners overhaast gevlucht waren; een stel glazen stonden verward door elkaar en van een vat was de kraan losgeraakt, zoodat de Inhoud over den vloer was geloopen. Een akelige, wee-makende wynlucht hing in de ruimte. Ik liep voorzichtig verder en keek behoedzaam in alle donkere hoeken, om er my van te overtuigen, dat geen onraad dreigde. Het was een groot vertrek met drie of vier ruwe tafels en een aantal banken. Een van de hoeken werd ingenomen door een ontzag-; lyken baard, waarvoor een gemakkelijke stoel was geplaatst; de breede schoorsteen mantel er boven was met aardige tegels af gezet. De asch in den haard was zwart en koud en er tusschen in lag nog het gebroken lemmet vtfh een zwaard, dat biykbaar ais pook dienst had gedaan. Aan den eenen kant lagen verschillende vaatjes twee er van waren aangesproken met een klein tafeltje ervoor, waarop een stel tinnen bekers. Daarnaast was een deur, deze stond open en leidde naar een kleiner vertrek, dat de keuken bleek te zyn. terwul een ladder door een luik toegang gaf naar ds bovenverdieping. Het plafond van ruw bout was laag en zwart van rook en ouderdom, de grond zag er vuil uit en lag vol ri*oo. Gandhi is Zaterdag te Southampton aan gekomen, waar hij op de straten door vele duizenden levendig werd toegejuicht. De aankomst te Londen had zonder by- zondere betoogingen plaats. In het huls der kwakers werd een groote receptie ter eere van Gandhi gehouden. Toen hy met een witten lendendoek gekleed, de zaal binnen kwam in gezelschap van zyn vrienden, waaronder zich ook de deken van Canter bury bevond, en ook in gezelschap van de hem steeds begeleidende miss Slade, een dochter van een Engelschen admiraal, werd hy met luid applaus begroet. Daarop begon na een volkomen stilte van enkele minuten de vergadering. De voorzit ter maakte bekend, dat begroetlngstelegram- men ontvangen waren van MacDonald en vele andere toonaangevende persooniykhe- den. Hy heette Gandhi op Engelsch grond gebied welkom en sprak de hoop uit, dat zijn reis met succes bekroond zal worden. Dit kan echter slechts dan geschieden, in dien de staatslieden m het politieke leven de religie van de naastenliefde Invoeren. Gandhi beantwoordde deze rede met een korte toespraak, waarin hy er op wees, dat de nationalistische beweging in Indië uit sluitend met vredelievende middelen wordt gevoerd Zijn taak is door zyn mandaat van het Indische congres aan zekere grenzen gebonden. Uit naam van dit congres strijdt hy voor de vrijheid van Indië, welke niet alleen voor Engeland, doch voor de geheele wereld van het grootste voordeel zal zyn. afgekondigd, hinderen. Door de vloedgolf werden talrijke schellen, die in of by de haven gemeerd lagen, tot zinken gebracht, waarbij de bemanningen om het leven kwamen. Geen enkel gebouw in de stad is onbe schadigd gebleven. Spoedige slachtoffers Men is nog steeds bezig met het zoeken der onder de pulnhoopen bedolven HJker.. Om het uitbreken van epidemieën te voor komen, wordt het stoffeiyk overschot der slachtoffers terstond ter aarde besteld. De honderden gewonden worden in de ziekenhuizen van de omliggende plaatsen verpleegd. Het Juiste aantal gewonden is nog niet op te geven. De autoriteiten hebben de openbare voed selvoorziening zelf in banden genomen. Verscheidene schepen met voedsel medische hulp zyn reeds aangekomen eenlge anone zyn nog onderweg. De vierde commissie is begonnen met de behandeling van de begroeting. De kosten van de aanstaande Ontwapeningsconferen tie worden geschat op op 3 700.000 goud francs, waardoor de begrooting van 1932 Naar aanleiding van den Joodschen Nleuwsjaarsdag is het Zaterdagavond tot vrij ernstige pogingen tot demonstreeren ge komen van naL-soc. op den Kurfilrsten- damm te Beriyn. Daar schoolden ongeveer 1000 nat.-soc. samen en vielen Joodsch uitziende voorbij ganger» lastig. Tegen 31 uur drong een groote troep Hitlerianen £et Café-Rlemann binnen op den Kurftlrstendamm 35, ver woestten de voorruit en wierpen een paar ruiten in. Een groote afdeeling politie arri veerde elndeiyk en verspreidde de betoogers Tegen half 11 waren de relletjes geëindigd. In totaal werden ongeveer 35 na -soc. ge arresteerd. (Vervolg van Pagina D 22 dooden De daders nog niet opgespoord Het aantal slachtoffers van de D-treln catastrophe by Bia Torbagy bedraagt op bet oogenblik reeds 22. vyf zwaargewonden verkeeren nog in levensgevaar. Aangezien de opruimingswerkzaamheden ernstig bemoeiiykt worden door bet feit, dat de omlaag gestorte wagens in elkaar zyn geschoven, zal eerst heden kunnen worden vastgesteld of zich nog slachtoffers onder het puin bevinden. De bergingswerkzaam heden, die in vollen gang zyn. zullen nog den geheelen nacht moeten worden voort gezet. Naar thans is komen vast te staan, zyn de drie laatste wagens van den D-trein slechts daardoor behouden gebleven, dat hun koppeling afknapte. De politie vervolgt 37 sporen, die mogelyk tot de arrestatie van de daders zouden kunnen lelden. De belde gearresteerde verdachten kunnen, naar ver luidt, slechts weinig met den aanslag uit staande hebben, aangezien een van hen reeds 78 jaar oud is. Het is niet uitgeslo ten, dat de aanslag door buitenlanders ia gepleegd. Hiervoor zouden verschillende aanwyzlngen bestaan De juiste tekst van het in de buurt van het ongeval gevonden briefje, dat met twee steenen was verzwaard, is als volgt: «Arbeiders, wy ontlasten u van de zorg en zullen met geweld van de kapitalisten eischen, wat ook u toekomt. Iedere maand zult u van ons hoeren. Onze makkers zyn overal. De kapitalisten zullen ons niet ont gaan. Onze dynamiet en benzine schiet niet te kort." De samenstelling van de springstof is nog niet bekend. Volgens de laatste nasporingen te geble ken, dat de aard van de heteche machines, welke by dezen aanslag zyn gebruikt, het zelfde is als die van de aanslag bjj Jute- borg. De politie heeft geconstateerd, dat de laatste trein, welke de plaats van de cata strophe passeerde, om 10 uur 53 voorbyge- reden te, terwyi de ramp om 12 uur 10 plaats had. De daders hebben dus een uur en 17 minuten tyd gehad voor het voorbe- «an het ongeluk. Inverbandmetde algemeene bezuiniging heeft de Hongaarsche regeenng een Inkrimping van den omvang der dag bladen met een derde gelast. De p o f 1 t 1 e-a utorlteitente München hebben de „VClkteche Becbachter” voor tien dagen verboden. Oberreglerungsrat ScMffre (B. V. P.) te benoemd tot leider van hei Beiersche dept, van financiën. By een invalin een communis tisch bureau te Leipzig Is een groote hoe- Naar de „Caezat Warszawska" m neemt werd te Warschau de Pooteche consul te Hamburg, dr. Bamson-Hlmmelstjema, om onbekende redenen gearresteerd. By de arrestatie kreeg de consul een ern stige beroerte, zoodat hy terstond naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, waar hy een half uur na zyn arrestatie te overleden. De plechtige 1 n w y d i n g van het Steubel Park in de stad Remson in de streek van Albany in den staat New-Cork heeft Za terdag plaats gehad. Het park te opgericht ter gedachtenis aan den Duitsch-Amenkaan- sche vrijheidsheld von Steuben. De oppositie 'in Zuld-Slavlë doet niet meer aan de verkiezingen. 74 personen zyn te Hagten gearres teerd verdacht, lid te zyn van een onwettige strijdorganisatie van de communistische party. Een botslngheeftte Hamburg plaats gevonden tusschen rijksbanlerleden en com munisten 14 personen moesten wegens opge- loopen verwondingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. De plaats der ramp biedt een vreeselijk beeld Een gevonden briefje: „Iedere maand zult u varv.ons hooren" De Nederlandsch - Scandinavisch - Zwitcersche motie De algemeene debatten op de Volken bondsvergadering zyn Zaterdag geëindigd. De Volkenbondsvergadering heeft besloten, de Nederlandsch-Scandinavlsch-Zwltsersche motie betreffende een stilstand in de bewa pening aan de derde commissie toe te zen den. Ook Mexico geteisterd New-York ontvangen tele- de orkaan, die Belize teister dheeft. ook langs de Westkust Mexico gewoed. De staat van beleg afgekondigd Volgens een te Miami ontvangen particu lier bericht te te Belize de staat van beleg teneinde plundering te ver- Persstemmen over Curtius’ rede De rede van den Duitschen Ryksminlster van buitenlandsche zaken Curtius voor de Volkenbondsvergadering te Genève ontmoet, vooral wat de scherpe uiteenzetting van het Dultsche ontwapeningsstandpunt betreft, de algeheele goedkeuring van de Berlynsche bladen. De groote Parysche bladen noemen de verklaringen van dr. Curtius zonder uitzon dering onvoldoende voor Frankrijk en scha delijk voor het scheppen \an een gunstige at mosfeer voor het bezoek aan Beriyn. Naar een Wolff-telegram uit Beriyn meldt, zal het Dultsche oentrumsorgaan, de ..Germania” met Ingang van 1 October nog slechts eenmaal per dag verschynen. dien draal 'kwam een klein gehucht, er op het oog heel verlaten uitzag, het gezicht. Niet meer dan een half dozijn huisjes lagen daar by elkaar gegroe peerd en de meeste verdienden niet een* Het radiostation van de „Panamerlcan Always" te Belize meldt, dat volgens de jongste schatting by den storm in totaal zeven honderd personen om het leven geko men zyn. van 1933 Inrichten, dat deze 10 procent zyn dan de begrooting van 1933, van de byzondere uitgaven voor de Ont- penlngsconferentie. In de Volkenbondsvergadering heeft de Belgische minister van buitenlandsche za ken, Hymans, den Volkenbond In bescher ming genomen tegen de verwyten, dat hy niet voldoende resultaten op economisch ge bied heeft bereikt. Hy besprak vervolgens het Ontwapenings- vraagstuk. In deze kwestie zyn de kleine staten afhankeiyk van de groote, die op de ontwapeningsconferentie zullen spreken. De kleine staten kunnen meehelpen tot een succes, doch de beslissing rust In an dere handen. Hymans richtte een dringend beroep tot alle volken, zich te onthouden van alles, wat de politieke hartstochten zou kunnen opwekken en een atmosfeer wekken, waar door de Ontwapeningsconferentie zou kun nen worden bemoeiiykt. Daarna heeft de Dultsche minister van buitenlandsche zaken, dr. Curtius, een rede uitgesproken. De positie van de huidige Volkenbonds- vergadering, betoogde hy, wordt In hoofd zaak door twee feiten bepaald. Ten eerste door de vreeseiyke economsche kriste, waar mede de. meeste landen te kampen hebben, en ten tweede de as. Ontwapeningsconfe rentie. Dat het lot van de Ontwapeningsconfe rentie voor het lot van den Volkenbond zelf van beslissende beteekente is, Is In den loop der laatste jaren dlkwyis genoeg ge zegd en van geen enkele zyde meer bestre den. Niet minder sterk zal de houding van de volkeren tot den opzichte van den Volken bond worden beïnvloed door de mate, waarop de Volkenbond in de bestrijding der kriste vermag mede te helpen. Curtius gelooft, dat de volken, wier oogen op Genève zyn gericht. voor aUes willen weten, of de daar by een ge komen staatslieden in staat zyn, een uitweg uit den nood te vinden, of minstens een uitweg voor te bereiden, als ook of ge grond hoop kan gegeven worden, of inzake het brandende vraagstuk der ontwapening tastbare resultaten zullen worden bereikt. Dr. Curtius sprak hierna In bijzonder heden over de gebeurtenissen van finan- cleelen en econotnlschen aard van het afge- loopen jaar. Hy besprak verder bet werk van de Euro- peesche commissie, waarvan het voornaam ste resultaat te geweest het rapport der economische deskundigen. Dit rapport moet bet uitgangspunt wor den van een nieuwe ontwikkeling. Spr. uitte de hoop, en de verwachting, dat het plan om de economische moeiiyk- heden in Europa tot oplossing te brengen, algemeen zal worden aangenomen, ook buiten Europa de Invloed merkbaar zal zyn. Opgaven van Zweden en Oostenrijk Te Genève zyn de uitgaven voor bewa pening en de sterkte der weermacht Zweden gepubliceerd. Volgens die opgaven bedraagt de totale sterkte der Zweedsche strijdmacht man, van wie 2340 officieren. De tonnenmaat der Zweedsche vloot bedraagt 82.836 ton. Bovendien bezit Zweden 91 ge vechtsvliegtuigen en 76 oefenvllegtulgen. De totale militaire uitgaven van Zweden be droegen in het dienstjaar 1929 *31 137 696 000 kronen. De Zweedsche regeering wyst er op, dat de Zweedsche strijdmacht een aan- merkeiyke vermindering heeft ondergaan Zoo bedroeg in 1922 de sterkte staande leger nog 41.386 man. Tegeiykertyd zyn ook de opgaven over de legersterke en de militaire uitgaven van Oostenrijk gepubliceerd. Biykens deze op gaven bedraagt de sterkte van het Oosten- rijksche leger 21.463 van van wie 1300 offi cieren. terwyi volgens de vredesverdragen Oostenrijk een leger van 30 000 man, van wie 1500 officieren, mag hebben. De totale uitgaven vor het Oostenryksche leger bedragen 103 622.7C0 schilling. De Oostenryksche Regeering vestigt erq de aan dacht op. dat deze legerultgaven slechts 4 8 pct. van de uitgaven der Oostenryksche bondsrepubliek vertegenwoordigen en daar mee relatief de laagste van heel Europa zyn. t nota was betwijfel beeld he aanvaart openbare van een ha te ga Maar da Volgens te grammen heeft dien naam, maar waren eigeniyk niet meer dan kotjes voor het vee. Een huls, dat het dichtst aan den weg lag, was grooter dan de andere en had aan den voorgevel een piepend uithangbord. t Was zeker vroeger, en nog niet lang geleden, een herberg geweest. Op t oogen blik was er geen mensch In de omgeving te zien en vanuit geen enkel der vry tal rijke ramen drong een lichtglans naar bul ten. Myn paard stond met hangenden kop, terwyi ik te voet den omtrek aan een nauwkeurig onderzoek onderwierp en zelfs den stal voor het vee en de paarden bin nenging. Maar nergens een teeken van leven en ook geen enkel teeken van ver- Op de eerste geruchten van de troepen hadden de inwoners In de grootste haast de vlucht DINSDAG U SEPTEMBER HUIZEN 289 M. Uitsluitend KRO- Uitsending 8D0—8 15 en 10 Oj1130 Gra- mofoonplaten 1130 Godsdienstig Halfuur tje door Pater Lector J. Dito O. P. 12.00 Politieberichten 12.152.00 Aansluiten Jaarbeurs-Restaurant Utrecht: Concert KRO-Sextet onder leiding van P. Lusten- houwer 3.00 Vrouwenuurtje 3.00—3.30 Gramofoonplaten 4.005.00 Zang door Dameskoor onder leiding van O. de Vaal 5.00—6.30 Concert KRO Kunstensembie onder leiding van P. Lustenbouwer 6 30 Gramofoonplaten 7.00 Dr. J. p. m. Bterck .Hugo de Groot” 730 Politie berichten 7.45 Verbondskwartlertje 8.0011.00 Concert KRO-orkest onder lei ding van J. Gerritsen. Fr. Boshart (niano) ca. 9.15 Vaz Dias 11.00—13 00 Gramo foonplaten. HILVERSUM. 1875 M. Uite'nitend AVRO- Ultzending 6.00 Gramofoonplaten 10.00 Morgenwyding 1015 Gramofoon- platen 1030 J. O. W. F. Rens: „Werk zaamheden in den tuin in het najaar” 1100 Concert. M Dankmeyer (piano). Fransman (declamatie) 11.45—12 06 Gramofoonplaten 13.00 AVRO-Kwartet onder leiding van D Groeneveld Oog- getulge-verslag van de opening der Staten- Generaa! door D. Hans 2.30 Gramofoon platen 3.00 Dr. H. A. A. van der Lek .Paddestoelen” 330 Aansluiten Grand- Hotel „Central” te Den Haag: Concert door orkest onder leiding van W. Honsbeek - 4.305.00 Radlo-Klnderkoorzang onder leiding van J. Hamel 5.00—6.40 Concert Omroeporkest ouder leiding van Nico Treep. Russisch Cabaretgezelschap „Feuervogei** 6.407.10 Dr. C. H. Sluiter: De sterren hemel op Septemoeravonden 7.10730 Vervolg Concert Omroeporkest 730 Modepraatje door mevrouw 1. de Leeuw— Van Rees 6.00 Gramofoonplaten 9 00 Optreden van Nono 9.10—935 Kovacs Lajos en zyn orkest. Betty van den Bosch— Schmidt (zang) 9 15 Nono draagt voor „De Poppenkast" 10 00 Vaz Dias 10.15 11.00 Kovacs Jajos en zyn orkest 11.0013.00 Gramofoonplaten. DAVENTRY, 1551,4 M. 10 35 Morgen- wydlng 11.05 Lezing 12 20 Orgelspel door E. O. Henry 1.20 Orkestconcert 2.15 Televisie 2352.50 Gramofoonpla- ten 4.20 Concert. Sonia Moldawsky (viool) Esther Fisher (piano) 450 Orkestconcert 555 Kinderuurtje 6 20 Berichten 630 Zang door Evelyn Arden en George Parker 7.10—7.40 Lezing 730 Lezing 8.20 Concert. Orkest, Margo: Hlnnenberg—Lefèbre (sopraan); R. Hen derson (bariton); Cyril Scott (plano) 10.00 Berichten 1030 Lezing 10 35 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS”, 1725 M. 8.06 Gramofoonplaten 13.50 Gramofoon platen 135 Gramofoonplaten 630 Gramofoonplaten 8.20 Orkestconcert 9.05 Zang 930 Zang en Orkestcon cert. LANGENBERG, 473 M. 7.20—8.30 Gra mofoonplaten 10.35—1130 Gramofoonpla ten 13.30 Gramofoonplaten 135—350 Orkestconcert 5.20630 Orkestconcert en zang 830830 Orkestconcert 8.50 Or- kestéoncert, tooneel en toespraak. KALUNDBORG, 1153 M. 1335—330 Orkestconcert 3 205.20 Orkestconcert en voordracht 830930 Orkestconcert 9.301030 Radlo-tooneel 10.3511 05 Ka mermuziek 11.05- 13 50 Dansmuziek. BRUSSEL, 5083 en 338.2 M. 5MJ M.: 5.30 Orkestconcert 630 Gramofoonplaten 830 Gramofoonplaten 930 Gramofoon platen 10.06 Dansmuziek. 3383 M.5.30 Orkestconcert 6 50 Gra- mofoonplaten 830 Orkestconcert en zang. ZEESEN, 1635 M. Oa. 7.00—730 Gra mofoonplaten 1030 Schooluitzending 1035 Berichten 12.05 Vergadering der Gustav /-’o.f S;i-' les 12.50 Gramofoonplaten 1.15—330 Berichten 3.203.20 Gramofoonplaten 3 20—4.50 Lezingen 4.50—5 50 Concert ^30—8.20 Lezingen 8.20 „Wir wollen hel len" Ryksultzending 1030. meer om zich in zyn nieuw verblyf spoedig op zyn gemak te voelen. In het grauwe licht van den aanbreken- den dag was ik beter in staat de omgeving op te nemen, al benam het bosch alle uit zicht naar het Oosten en Zuiden. Wat ik zag was een uitgestrekte vlakte, die eindigde >n een rotsachtige hoogtb, waar de weg over heen liep, met op den top een groot gebouw, dat er uit zag als een klooster. Zelfs op dezen afstand kon ik zien, dat het door brand vernield was en geen dak meer bad. Nergens zag ik eenig teeken van mensche- lyk leven, doch hoe wist ik, of niet de een of ander my heimelijk van uit de donkerte van het bosch bespiedde? Maar, zoc ergens, dan moest ik hier schuilen, en ik bad dringend behoefte aan voedsel en rust, al myn spieren deden pyn van vermoeienis. De stilte bleef aanhouden, zelfs geen enkele beweging van myn paard drong toe my door. Het stond op het oogenblik onge- twyfeld rustig te kauwen. Door een sterken stok als hefboom te gebruiken, wist Ik het luik te openen en het kostte my geen moeite om op de vensterbank te klimmen. Het zag er binnen In *t geheel niet onheil spellend uit, zoodat Ik my tot den grond afzakken Met uitzondering van het llchtschynsel, dat zich een weg baande door bet open venster, bleef het vertrek In het donker. Maar de schemerige omtrekken van een paar voorwerpen vlak J>U bewesen dukWUk, de dag zou aanbreken. Het besef hiervan, dreef mil eensklaps tot actie. Ik was niet langer bang, dat men my op de hielen zou zitten, want, zelfs als myn ver dwenen zou zyn gerapporteerd, dan zou Saxe het toch niet durven wagen eenlge manschappen zóó ver ter verkenning uit te sturen. Het waren de Verbondenen, door wier Unie ik wilde heen breken, die ik noodzakelyk uit den weg moest blijven. En daarom was het een eerste veretechte voor my. «at ik. vóór het licht werd, een schuilplaats vond. Aan myn rechterkant zag ik den vagen omtrek van een huis van tamelijke afmetingen, maar dichtbU bemerkte Ik dat de muren zwaar door de kanonnen gehavend waren, en dat Ik hier dus niet myn doel, bescher ming te vinden, kon verwachten. Maar ik kwam Iets anders op het spoor, nameiyk een weg, die naar het Zuiden ging. Ik steeg weer op en reed ditmaal met meer vertrouwen. Ik kreeg geen enkele aanwijzing, dat de troepen hier gepasseerd waren. De denk, dat ik twee myi had afgelegd en In het Oosten was al een flauwe llcht- schyn te bespeuren, toen de weg langs den rand van een bosch liep en even later een scherpen draal naar het westen nam. Juist by dat in Garde toch, zou in hun oogen niet op ge nade kunnen rekenen. Er was niet veel scherpzinnigheid voor noodig. om te weten te komen in welke stemming de troepen den weg hadden afge legd, want niet één enkel levend wezen was aan hun handen nlsnapt. De diepste ellende heerschte over die uitgestrekte vlakte. Ik zag den nachtelljken wind de asch van een verbrande hut weer tot een kleine vlam aanblazen: terwyi ik op zoek was naar een beetje water, vond ik het lyk van een boer, die was neergeschoten terwijl hy een kind In zyn armen had. Een en dezelfde cogel had beiden getroffen. Een paar stap pen verder lag een hond neergeveld. Onder den Indruk van al deze lugubere verschijnse len, haastte ik mij verder en luisterde in gespannen; maar geen enkel geluld trof my behalve de wind. De stilte begon zwaar op my te drukken. Toch was ik niet bang voor de troepen, die al voorbij waren. Ik wist, dat zij op dit oogéfïblik aan den overkant der rivier onge twijfeld voeling hielden met de Engelsche Garde, maar er moesten er nog meer komen nog meer Oostenrijkers en verder Hann- overanen en Hollanders,allen bezield met hetzelfde doe'. de omsingeling van Door- nik. En zy moesten dezen weg langs komen. Ik kon er my op voorbereiden leder oogenblik het geluid van hun zware voetstappen, het gekletter van hun zware uitrustingen te n. Da uniform van de Konlnki^itr. lersche hooien, en het zou niet lang meer duren of

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 10