Buitenlandsch Q^Cieuws FEUILLETON DE AANSLAG OP DEN D-TREIN BUDAPEST-OSTENDE rvF< Shea van de lersche Brigade RADIO-OMROEP en Nat.-soc. relletjes te Berlijn Naar ontwapening? KORT NIEUWS Curtius over krisis en ontwapening Aardbeving op Euboa V. RANDALL PARRISH Geen overeenkomst tusschen H. Stoel Spanje De verwoesting der stad Belize Gemengde Buitenlandsche Berichten Inkrimping van de „Germania” Da mes en kinderlcleedinq lent kijken *9 De ontstemming bij de Labours tegen MacDonald opschorting van vlootbouw De plaats der ramp biedt een vreeselijk beeld Een gevonden briefje: „Iedere maand zult u van ons hooren” Senator Borah voor Mededeelingen van een ooggetuige A Verschijnt éénmaal per dag A Al Aanval op een café van Zijn aftreden geëischt De Bondsregeering. 700 dooden van 24.869 van het Vergadering der Voor 5 jaar begrafenis der D e van 60 huizen ingestort Gandhi te Londen aangekomen HU strijdt voor de vrijheid van Indië. i. De vluchteling (Wordt vervolgd). i i DOOR Terugzending der Volkenbonds- begrooting gevraagd Een Fransch-Amerikaansch voorstel? Amsterdam, Nieuwendjjk 225-229 Garde toch, zou In hun oogen niet op ge nade kunnen rekenen. Er was niet vee! scherpzinnigheid noodig, om te weten te komen in Gandhi is Zaterdag te Southampton aan gekomen, waar hij op de straten door vele duizenden levendig werd toegejuicht. De aankomst te Londen had zonder bij- De redevoering wordt over het algemeen in de Itallaansche pers slechts kort bespro ken, doch vindt overal goedkeuring. gericht, de in omdat daarvan Senator Borah heeft een verklaring aan de Amerikaansche, Engelsch. Fransche, Ita llaansche en Japansche bladen toegezonden, waarin hij voor een rustpoos van vijf jaar voor de uitvoering van de programma's voor den vlootbouw opkomt, ten einde den we reldvrede te bevorderen en het economische leven weer tot bloei te brengen. en en Inverbandmetde algemeene bezuiniging heeft de Hongaarsche regeering een Inkrimping van den omvang der dag bladen met een derde gelast. L t ■.recht. Oude Gracht 151 Ner lijk :n. Ik ‘iibllk L het te hooren, an het zou niet lang meer duren of er het voor bijeen zijn, In mee Alkm. »»ar en oru De Alton, conjer in Plei teren Wint i MhlUei echter binnen 0-1. Als I hy hle schot i Bhlkba seerd Na d «We Altons •Pel st< men tz •Pel wt A] H Ui Eil Ve Hl Ha Ha Bl< Za Do De Lei Lei Lel De De: Dei Rol Zas Wo Gebrek aan drinkwater Daar alle waterreservoirs door den storm zijn ve-.wo; t, Is er gebrek van drinkwater en verzamelt men reeds thans legenwater. Gistermorgen hebben herhaalde krachtige aardbevingen op het eiland Euboa de omge ving van het plaatsje Llmnl verwoest. Onge veer 60 hulzen stortten in, talrijke andere werden beschadigd. De inwoners werden door een wilden angst overvallen en bleven on der den blooten hemel overnachten. Men- schenlevens zijn niet te betreuren. vertrek in het donker. Maar da schemerige omtrekken van een paar voorwerpen vlak t>U bewezen duidelijk, p o 1 i t i e-a utoriteitente München hebben de „Völkische Becbachter" voor tien dagen verboden. met de noodzakelijke strengheid te keeren. teneinde niet alleen de gekwetste rechtsorde weer te herstellen, maar ook alle maatregelen te treffen, opdat de misdadige onderneming onderdrukt worde en een herhaling van der gelijke hoogverraderlijke avonturen voor de toekomst uitgesloten blijve. In dit noodlottig uur is het een troost, dat der bondsregeering beproefde en betrouw bare machtsmiddelen ter beschikking staan in het bondsleger en in de gendarmerie, die volkomen tegen alle situaties zijn opgewas sen. Ook de bondsspoorwegen, telegraaf en telefoon hebben hunnen plicht volkomen ge daan. Met tevredenheid wordt vastgesteld, dat, dank zij de plichtsgetrouwheid van alle staatsorganen en de trouw aan de wet van de overweldigende meerderheid van onze medeburgers, die den mlsdadigen aanslag met verontwaardiging en afschuw van zich wijzen en zich om de wettige regeering heb ben geschaard, de onderneming beperkt is gebleven tot een deel van het bondsgebied en ook daar zonder succes is gebleven. De bondsregeering zal plichtsgetrouw de schul digen zonder aanzien des persoons met alle strengheid der wet ter verantwoording roe pen. Naar aan de .Matin" uit Genève gemeld wordt, verklaart men in Fransche kringen de toespeling, die Briand Vrijdag in zijn Volkenbondsrede maakte op een initiatief, dat nog voor de Ontwapeningsconferentie zou kunnen genomen worden in dien zin, dat sinds verscheidene maanden tusschen Ame rika en Frankrijk onderhandelingen gaande zjjn. Deze zouden tot een Fransch-Amerikaansch voorstel kunnen leiden, dat, zooals de Ame rikanen het uitdrukken, tot doel heeft .ge deelten in het Kellogg-pact in te schuiven”, d wz. dat minstens het verbod zal worden uitgevaardigd, om den aanvaller te steunen, terwijl bepaalde volken zich zouden kunnen verplichten, om met hun gewapende macht tegen den aanvaller op te treden. Oberreg. ierungsrat SchAffre <B. V. P.) is benoemd tot leider van het Beiersche dept, van financiën. Bij een invalin een communis tisch bureau te Leipzig is een groote hoe veelheid opruiend materiaal In beslag geno men. die al vqpr oogenblikX twijfeld v< Garde, maar er moésten nog meer Oostenrij kei overanen en Hollanders at hetzelfde doel de omsingel nik. En zij moesten dezen weg langs Ksme kon ar mij op voorbereiden leder ooge het geluid van hun zware voetstappen gekletter van hun zware uitrustingen Het Vaticaan dementeert het bericht, vol gens hetwelk reeds een overeenkomst tus schen Spanje en den H. Stoel zou zijn tot stand gekomen. Ook Mexico geteisterd New-York ontvangen tele- de orkaan, die Belize, ge ven Een door het bestuur der Labourpertjj. die te Seaham Harbour bijeen is, ingediende resolutie, waarin het aftreden van MacDo nald geëischt wordt, werd met 50 tegen 39 stemmen door de vergadering van gedele geerden aangenomen. De plechtige Inwijding van het Steubel Park in de stad Remaon In de streek van Albany in den staat New-Cork heeft Za terdag plaats gehad. Het park is opgericht ter gedachtenis aan den Duitsch-Amerikaaa- sche vrijheidsheld von Steuben. Besprekingen Hoover-Stimson Het voorstel van Senator Borah een vloot- bouwvacantle voor den tijd van 5 jaren door te voeren, heeft groot opzien gewekt te Was hington. Gisteren heeft op het weekendverblijf van president Hoover een bespreking met den staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken. Stimson plaats gehad welke betrekking heeft op het door Bo.-ah geopoerde voorstel. Stimson heeft Borah's voorstel ulfvoerig en ernstig bestudeerd. Senator Brookhart, die tegenstander is van de herstelbetalingen kon digt reeds aan. dat het congres alle nieuwe elschen voor vlootbouw zal verwerpen. De ..Herald Tribune" is van meenlng dat Hoover en Stimson er alles op zullen zetten om de ontwapeningsconferentie tot een goed einde te brengen. In de bondshoofdstap neemt men algemeen aan, dat nog voor het officieele begin der Ontwapeningsconferentie een voorstel overeenkomstig het Borah-plan aan de mogendheden zal worden voorgelegd. Amerika zal waarschijnlijk een andere mo gendheid dit voorstel laten indienen. Démenti van het Vaticaan T H. Voel c-fe dam ont; kent I> aam vlieg via male ken. Of: «pel Rood met BIJ deze vede «pele Nu i ken i Punt, van over hoek Vi), Bul. binne Male Zoc Na riln s dregt en al Fey valler veel i val w voorzt scoort let m zich i Hale, Rn stopt twee ultlop 25 ml uit e in. Be Ooyen V. 8. v »zard voorhtu k*an d wo nl< meer a. •riten fra Alkm doet htrwim den Vj J10 Zoo «mp ii Dit b; "“ham -riten, 'ok nl zondere betooglngen pUats. in het huis der kwakers werd een groote receptie ter eere van Gandhi gehouden. Toen hij met een witten lendendoek gekleed, de zaal binnen .1 van zijn vrienden, waaronder zich ook de deken van Canter bury bevond, en ook in gezelschap van de hem steedr begeleidende miss Slade, een dochter van een Engelschen admiraal, werd hjj met luid applaus begroet. Daarop begon na een volkomen stilte van enkele minuten de vergadering. De voorzit ter maakte bekend, dat begroetlngstelegram men ontvangen waren van MacDonald en vele andere toonaangevende persoonlijkhe den. Hij heette Gandhi op Engelsch grond gebied welkom en sprak de hoop uit, dat zijn reis met succes bekroond zal worden. Dit kan echter slechts dan geschieden, in dien de staatslieden in het politieke leven de religie van de naastenliefde invoeren. Gandhi beantwoordde deze rede met een korte toespraak, waarin hU er op wees, dat de nationalistische beweging in Indiè uit sluitend met vredelievende middelen wordt gevoerd. Zijn taak is door zijn mandaat van het Indische congres aan zekere grenzen gebonden. Uit naam van dit congres strijdt hij voor de vrijheid van Indië. welke niet alleen voor Engeland, doch voor de geheele wereld van het grootste voordeel zal zjjn. De nacht was zóó donker en de weg zóó slecht, dat ik ondanks de groote haast, die’ ik had. mijn paard niet de sporen durfde geven. In gewone tijden zou men den weg ad slecht onderhouden noemen, maar zooals nu het geval was. met voren doorploegd door de wielen der kanonnen en geheel omgegra ven door de hoeven der legerpaarden, kon men hem beter totaal onbegaanbaar noe men. Af en toe was ik al verplicht geweest om een half omgevallen wagen of een leven loos paard heen te trekken en een massa afgedankte geweren en oude zadels bewezen duidelijk, dat kort geleden een groote troe penmacht hier voorbij getrokken was. Ik wist dat het Oostenrijkers Konlngskegg’s duivels geweest waren, en ik had in het minst geen verlangen hun in harden te val len. De uniform van de Koninklijke lersche Verdere bijzonderheden De plaats, waar de aanslag op den D- treln is gepleegd, de spoorbrug bij Bia Tor- bay biedt een vreeselijk beeld. De locomotief en een der omgevallen wagons zijn diep in den grond blijven steken. Het is een geluk kig toeval dat de trein slechts matig was be zet. Bjj het ongeluk is een der pajssegiers graaf Palffy, uit den trein gevallen, zonder evenwel ernstige wonden op te loopen. Hjj begaf zich direct naar het dichtstbijzijnde station, waar hij hulp inriep. Uit Boedapest werden direct eenige hulp- treinen gezonden Behalve de reddings- vereeniging uit Boedapest zijn nog talrijke politie- en gendarmerie-afdeelingen op de plaats des onheils aangekomen. Hier werd een papier gevonden, waarop geschreven stond: „Wanneer de kapitalistische staat geen brood verschaft, verschaffen wij het ons op andere wijze. Brandstoffen en benzine hebben wij genoeg.” De beide gearresteerden hebben bij hun verhooi niet kunnen zeggen, hoe zjj op de plaats van den aanslag zijn gekomen. Te Boedapest vermoedt men, dat de aanslag door communisten is gepleegd. Behalve de locomotief zijn twee slaapwa- dens, drie Pullmanwagens en de bagage wagen In de diepte gestort. Aangezien het baanvak dubbel spoor heeft, kan het verkeer gaande worden gehouden. Onder de dooden zijn de machinist en drie andere spoorwegbeambten, voorts een be ambte der posterijen en een Hongaar, die uit Amerika teruggekomen, eenlgen tijd in Europa zou vertoeven. „.Vólgens een latere mededeellng is de hel- sche' machine voorzien geweest van een zaklantaambatterij van Tschechisch fabri kaat. De Nederlandsch-Scandinavisch- Zwitnersche motie De algemeene debatten op de Volken bondsvergadering zijn Zaterdag geëindigd. De Volkenbondsvergadering heeft besloten, de Nederlandsch-Scandinavlsch-Zwltsersche motie betreffende een stilstand In de bewa pening aan de derde commissie toe te zen den. nleling. naderende blijkbaar genomen, alles achterlatend. Het was heel goed mogelijk, dat de troe pen tot hier waren doorgedrongen, maar dan waren zij toch zeker spoedig een zijweg Ingeslagen, want geen enkele deur hing uit haar hengsels en geen enkele ruit ver toonde een breuk. Ik probeerde de deur, maar vond ze ge sloten, doch een vensterluik met een ge broken haak beloofde meer kans op toegang. Ter zijde van den weg was een bak, half gevuld met water. Ik bracht er mijn paard heen, liet het drinken en sloot het daarop veilig in den stal daarachter. Een restje voeder, dat er was achtergebleven, was voor mijn trouwen makker een reden te dat het vertrek de gelagkamer was. Uit en kele kleinigheden kon men opmaken, dat de bewoners overhaast gevlucht waren stel glazen stonden verward door elkaar van een vat was de kraan losgeraakt, zood»* de inhoud over den vloer was geloopen. Eea akelige, wee-makende wijnlucht hing in de ruimte. Ik liep voorzichtig verder en keek behoedzaam In alle donkere hoeken, om er mij van te overtuigen, dat geen onraad dreigde. Het was een groot vertrek met drie of vier ruwe tafels en een aantal banken. Een van de hoeken werd Ingenomen door een ontzag lijken haard, waarvoor een gemakkelijke stoel was geplaatst; ,de breede schoorsteen mantel er boven was met aardige tegels af gezet. De asch In den haard was zwart en koud en er tusschen in lag nog het gebroken lemmet van een zwaard, dat blijkbaar als pook dienst had gedaan. Aan den eenen kant lagen verschillende vaatjes twee er van waren aangesproken met een klein tafeltje ervoor, waarop een stel tinnen bekers. Daarnaast was een deur, deze stond open en leidde naar een kleiner vertrek, dat de keuken bleek te zijn, terwijl een ladder door een luik toegang gaf naar de bovenverdieping. Het plafond van ruw hout was laag en zwart van rook en ouderdom, grond zag er vuil uit en lag vol stroo. meer om zich in zijn nieuw verblijf spoedig op zijn gemak te voelen. In het grauwe licht van den aanbreken- den dag was ik beter in staat de omgeving op te nemen, al benam het bosch alle uit zicht naar het Oosten en Zuiden. Wat ik zag was een uitgestrekte vlakte, die eindigde in een rotsachtige hoogte, waar de weg over heen liep, met op den top een groot gebouw, dat er uit zag als een klooster. Zelfs op dezen afstand kon ik zien, dat het door brand vernield was en geen dak meer had. ns zag ik eenlg teeken van mensche- ■ven, doch hoe wist ik, of niet de een of ander mij heimelijk van uit de donkerte van het bosch bespiedde? Maar, zoc ergens, dan moest ik hier schuilen, en Ik had dringend behoefte aan voedsel en rust, al mijn spieren deden pijn van vermoeienis. De stilte bleef aanhouden, zelfs geen enkele beweging van mijn paard drong tot mij door. Het stond op het oogenbllk onge twijfeld rustig te kauwen. Door een sterken stok als hefboom te gebruiken, wist ik het luik te openen en het kostte mij geen moeite om op de vensterbank te klimmen. Het zag er binnen in *t geheel niet onheil spellend uit, zoodat ik mij tot den grond liet afzakken. Met uitzondering van het flauwe lichtschijnsel, dat zich een weg baande door het open venster, bleef het voor welke stemming de troepen den weg hadden afge legd. want niet één enkel levend wezen was aan hun handen entsnapt. De diepste ellende heerschte over die uitgestrekte vlakte, ’ik zag den nachtelUken wind de asch van een verbrande hut weer tot een kleine vlam aanblazen; terwijl Ik op zoek was naar een beetje water, vond Hu het lijk van een boer, die was neergeschoten terwijl hij een kind in zijn armen had. Een en dezelfde sogel had belden getroffen. Een paar stap pen verder lag een hond neergeveld. Onder, den Indruk van al deze lugubere verschijnse len. .aastte ik mij verder en luisterde in- gesfiannen; maar geen enkel geluld trof mij behalve de wind. De stilte begon zwaar op mij te drukken. Toch was ik niet bang voor de troepen, •bij waren. Ik wist, dat zij op dit »an den overkant der rivier onge- Mltag^blelden met de Engelsche er nog meer komen S^en verder Hann- bezield met .van Door- bij dat in dozijn huisjes lagen daar bij elkaar gegroe peerd en de meeste verdienden niet eens Persstemmen over Curtins* rede De rede van den Dultschen Rijksmlnister van buitenlandsche zaken Curtius voor de Volkenbondsvergadering te Genève ontmoet, vooral wat de scherpe uiteenzetting van het Duitsche ontwapeningsstandpunt betreft, de algeheele goedkeuring van de Berlijnsche bladen. De groote Parijsche bladen noemen de verklaringen van dr. Curtius zonder uitzon dering onvoldoende voor Frankrijk en scha delijk voor het scheppen van een gunstige at mosfeer voor het bezoek aan Berlijn. Mededeeling van een oog getuige Een ooggetuige deelde het volgende van sde ramp mede: stapte te Boedapest in den eersten RMPn van den sneltrein naar Weenen. Om- evenwel geen plaats was, begaf ik mij naar 'den op een na achtersten wagen, waar ik ging slapen. Slechts aan deze omstan- digheden heb ik te danken, dat ik niet ben verongelukt. Ongeveer tien minuten na het vertrek van den trein heeft het ongeluk plaats gehad. Ik werd door een buitenge woon kabaal en een oorverdoovend gekraak uit den slaap gewekt. Op hetzelfde oogenbllk gingen alle lichten uit. De passagiers wer den van hun plaatsen geslingerd. In het eerste oogenbllk wist niemand, wat precies gebeurde. Eerst toen hulpkreten waren ver- notnen en de talrijke gewonden vreeselijk steunden, werden wij. geredden, ons bewust,' dat een catestrophe had plaats gehad. Aan gezien de duisternis volkomen was, kon in den beginne geenszins aan reddingswerk zaamheden worden gedacht. Een uur later kwam de brandweer ter jjlaatse. De mannen hadden evenwel vergeten fakkels mee te nemen. In allerijl werden brandstapels Op gericht, bij welker schijn met het reddings werk werd aangevangen. De wagens van den trein hingen voor het meerendeel tusschen hemel en aarde boven den 24 meter diepen afgrond, zoodat men niemand kon bereiken. Eerst later, toen de politie ?n militairen ter plaatse verschenen, konden de bergingswerk zaamheden met vereende krachten worden aangevangen. Zooals gebleken is. zijn de horloges van de leden van het treinpersoneel blijven staan op het oogenblik dat de ramp plaats had en wel kort na middernacht. Oproep van de Bonds regeering De Oostenrijksche Bondsregeering heeft de volgende proclamatie laten aanplakken: Medeburgers In een uur van den drukkendsten nood in ons vaderland heeft een klein gedeelte van bondsbroeders, zonder eenlg verantwoorde lijkheidsgevoel of geweten, ons Oostenrijksche vaderland met misdadige lichtzinnigheid In een toestand gebracht, die in het binnenland en in de buitenlandsche betrekkingen on draaglijke gevaren had kunnen doen ont staan. Het is de plicht van het geheele volk, maar in de eerste plaats van de aangestelde leiders en de grondwettelijke regeering, om dit gevaar met alle wettelijke middelen en Critlek op de begroeting De vierde commissie is begonnen met de behandeling van de begrooting. De kosten van de aanstaande Ontwapeningsconferen tie worden geschat op op 3.700.000 goud francs, waardoor de begrooting van 1932 veertien procent hooger is dan die van 1931. Van alle kanten werd er op aangedrongen, dat zooveel mogelijk op andere Volkenbonds- uitgaven zal worden bezuinigd. Naar een Wolff-telegram uit Berlijn meldt, zal het Duitsche centrumsorgaan. de „Germania" met Ingang van 1 October nog slechts eenmaal per dag verschijnen. De oppositie in Zuid-Slavië doet niet meer aan de verkiezingen. 74 personen zijn te Hagen gearres teerd verdacht, lid te zijn van een onwettige strijdorganisatie van de communistische partij. Een botstngheeftte Hamburg plaats gevonden tusschen rijksbanierleden en com munisten 14 personen moesten wegens <jpge- loopen verwondingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. Terugzending der begrooting De Nederlandsche gedelegeerde, dr. Trip, diende een motie in, volgens welke de be grooting naar den secrethris-generaal zal worden teruggezonden met het verzoek, om nog belangrijke bezuinigingen te willen doorvoeren, terwijl de motie-Trip tevens verlangt, dat het Volkenbondssecretarlaat het ontwerpbegrooting van 1932 zoo zal inrichten, dat deze 10 procent lager zal zijn dan de begrooting van 1932, afgezien van de bijzondere uitgaven voor de Ont- peningsconferentie. Opgaven van Zweden en Oostenrijk Te Genève zijn de uitgaven voor bewa pening en de sterkte der weermacht Zweden gepubliceerd. Volgens die opgaven bedraagt de totale sterkte der Zweedsche strijdmacht man, van wie 2340 officieren. De totale tonnenmaat der Zweedsche vloot bedraagt 82.836 ton. Bovendien bezit Zweden 91 ge vechtsvliegtuigen en 76 oefenvliegtuigen. De totale militaire uitgaven van Zweden be droegen in het dienstjaar 1929/’31 137.606.000 kronen. De Zweedsche regeering wijst er op, dat de Zweedsche strijdmacht een aan merkelijke vermindering heeft ondergaan. Zoo bedroeg in 1922 de sterkte staande leger nog 41386 man. Tegelijkertijd zijn ook de opgaven over de legersterke en de militaire uitgaven van Oostenrijk gepubliceerd. Blijkens deze op gaven bedraagt de sterkte van het Oosten rijksche leger 21.463 van van wie 1200 offi cieren, terwijl volgens de vredesverdragen Oostenrijk een leger van 30.000 man, van wie 1500 officieren, mag hebben. De totale uitgaven vor het Oostenrijksche leger bedragen 103.622.700 schilling. De Oostenrijksche Regeering vestigt erq de aan dacht op, dat deze legeruitgaven slechts 4.8 pct. van de uitgaven der Oostenrijksche bondsrepubliek vertegenwoordigen en daar mee relatief de laagste van heel Europa zijn. Het radiostation van de „Panamerican Always” te Belize meldt, dat volgens de jongste schatting bij den storm in totaal zeven honderd personen om het leven geko men zijn. de dag zou aanbreken. Het besef hiervan, dreef mjj eensklaps tot actie. Ik was niet langer bang, dat men mij op de hielen zou zitten, want, zelfs als mijn ver dwijnen zou zijn gerapporteerd, dan zou Saxe het toch niet slurven wagen eenige manschappen zóó ver ter verkenning uit te sturen. Het waren de Verbondentn. door wier linie ik wilde heen breken, die 'ik noodzakelijk uit den weg moest blijven. En daarom was het een eerste verelschte voor mij, dat ik, vóór het licht werd, een schuilplaats vond. Aan mijn rechterkant zag Ik den vagen omtrek van een huls van tamelijke afmetingen, maar dichtbijbemerkte ik dat de muren zwaar door de kanonnen gehavend waren, en dat ik hier dus niet mijn doel, bescher ming te vinden, kon verwachten. Maar ik kwam iets anders op het spoor, namelijk een weg, die naar het Zuiden ging. Ik steeg weer op en reed ditmaal met meer vertrouwen, ik kreeg geen enkele aanwijzing, dat de troepen hier gepasseerd waren. Ik denk, dat ik twee mijl had afgelegd en in het Oosten was al een flauwe licht schijn te bespeuren, toen de weg langs den rand van een bosch liep en even later een scherpen draal naar het westen nam. Juist dien draal kwam een klein gehucht, op het oog heel verlaten uitzag, gezicht. Niet meer dan een half Naar aanleiding van den Joodschen Nleuwsjaarsdag is het Zaterdagavond tot vrij ernstige pogingen tot demonstreeren ge komen van nat.-soc. op den Kurfürsten- damm te Berlijn. Daar schoolden ongeveer 1000 nat.-soc. samen en vielen Joodsch uitziende voorbij gangers lastige Tegen 21 uur drong een groote troep Hitlerianen het Café-Riemann binnen op den Kurfürstendamm 35. ver woestten de voorruit en wierpen een paar ruiten In. Een groote afdeeling politie arri veerde eindelijk en verspreidde de betoogers Tegen half 11 waren de relletjes geëindigd In totaal werden ongeveer 35 na.-soc. ge- arresteertf. DINSDAG 15 SEPTEMBER HUIZEN 28» M. Uitsluitend KRO- Uitzending 8.00—0.15 en 10.00—11.30 Gra. mofoonplaten 11.30 Godsdienstig Halfuur tje door Pater Lector J. Dito O. P. 12.00 Politieberichten 12.152.00 Aansluiten Jaarbeurs-Restaurant Utrecht; Concert KRO-Sextet onder leiding van P. Ltuten- houwer 3.00 Vrouwenuurtje 3.003.39 Gramofoonplaten 4.006.00 Zang door Dameskoor onder leiding van O. de Vaal 5.006.30 Concert KRO Kunstensemble onder leiding van P. Lustenhouwer 6.30 Gramofoonplaten 7.00 Dr. J. F. m. Sterck ..Hugo de Groot” 730 Politie berichten 7.45 Verbondskwartiertje 8.0011.00 Concert -KRO-orkest onder lei ding van J Gerritsen. Fr Boshart (piano) ca. 9.15 Vaz Dlas 11.00—12.00 Gramo foonplaten. HILVERSUM, 1875 M. Uitsluitend AVRO- Uitzending 8.00 Gramofoonplaten 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoon platen 10.30 J. O. W. F. Rens: „Werk zaamheden In den tuin in het najaar" 1100 Concert. M Dankmeyer (plano). Fransman (declamatie) 11.4512.0Q Gramofoonplaten 13.00 AVRO-Kwartet onder leiding van D Groeneveld Oog- getulge-verslag van de opening der Staten- Generaal door D. Hans 2.30 Gramofoon platen 3.00 Dr. H. A. A. van der Lek „Paddestoelen" 3 30 Aansluiten Grand- Hotel „Central" te Den Haag: Concert door orkest onder leiding van W. Honsbeek - 4.305.00 Radio-Kinderkoorzang onder leiding van J. Hamel 5.006.40 Concert Omroeporkest onder leiding van Nico Treep, Russisch Cabaretgezelschap „Feuervogel" 6 407.10 Dr. C. H. Sluiter: De sterren hemel op Septembers vonden ,7.10750 Vervolg Concert Omroejjorkest 7.50 Modepraatje door mevrouw I. de Leeuw Van Rees 8.00 Gramofoonplaten 9.00 Optreden van Nono 9.109 25 Kovacs Lajos en zijn orkest. Betty van den Bosch Schmidt (zang) 9.15 Nono draagt voor ,De Poppenkast” 10.00 Vaz Dlas 10.15 11.00 Kovacs Jajos en zijn orkest 11.0012 00 Gramofoonplaten. DAVENTRY, 1551.4 M. 10.35 Morgen wijding 11.05 Le^Jng 12.30 Orgelspel door E. O. Henry 1.30 Orkestconcert 2.15 Televisie 2.252.50 Gramofoonpla ten 4.20 Concert. Sonia Moldawsky (viool) Esther Fisher (piano) 4.50 Orkestconcert 535 Kinderuurtje 6.20 Berichten 650 Zang door Evelyn Arden en George Parker 7.107 40 Lezing 750 Lezing 8.20 Concert. Orkest. Margo; HinnenbergLefèbre (sopraan);. R. Hen derson (bariton); Cyril Scott (piano) 10.00 Berichten 10.20 Lezing 10 35 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS”. 1725 M. 8.05 Gramofoonplaten 12.50 Gramofoon platen 1.25 Gramofoonplaten 650 Gramofoonplaten 8.20 Orkestconcert 9.05 Zang 9 30 Zang en Orkestcon- cert LANGENBERG. 473 M. 7.20—8.20 Gra- mofoonplaten 10.351130 Gramofoonpla ten 1230 Gramofoonplaten 1 25350 Orkestconcert 5306.20 Orkestconcert en zang 8 208.50 Orkestconcert 8.50 Or kestconcert. tooneel en toespraak KALUNDBORG, 1153 M. 1335—330 Orkestconcert 3 205.20 Orkestconcert en voordracht 8.300.30 Orkestconcert 9 30—10 20 Radlo-tooneel 10.35—11.05 Ka mermuziek 11.0512.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 5MA en 338.2 M. 508J M.: 5.30 Orkestconcert 6.50 Gramofoonplaten 830 Gramofoonplaten 930 Gramofoon platen 10.05 Dansmuziek. 3383 M.5.20 Orkestconcert 6.50 Ora- mofoonplaten «30 Orkestconcert en zang. ZEESEN, 1635 M. Ca. 7.00—7.50 Gra mofoonplaten 10.30 Schoolultzendlng 1055 Berichten 13.06 Gustav Adolf S-lcb ir" les 12.50 Gramofoonplaten 1.15330 - Berichten 2.203.20 Gramofoonplaten 3.204.50 Lezingen 450550 Concert 5.508.30 Lezingen 8.20 „Wir wollen hel- fen” Rijksultzendlng 10 50 dien naam, maar waren eigenlijk .niet meer dan kotjes voor het vee. Een huis, dat het dichtst aan den weg lag, was grooter dan de andere en had aan den voorgevel een piepend uithangbord. t Was zeker vroeger, en nog niet lang geleden, een herberg geweest. Op 't oogen blik was er geen mensch in de omgeving te zien en vanuit geen enkel der vrij tal rijke ramen drong een lichtglans naar bui ten. Mijn paard stond met hangenden kop, terwijl ik te voet den omtrek aan een nauwkeurig onderzoek onderwierp en zelfs den stal voor het vee en de paarden bin nenging. Maar nergens een teeken van leven en ook geen enkel teeken van ver- Op de eerste geruchten van de troepen hadden de Inwoners in de grootste haast de vlucht (Vervolg van Pagina I> 22 dooden De daders nog niet opgespoord Het aantal slachtoffers van de D-trein catastrophe bij Bia Torbagy bedraagt op het oogenbllk reeds 22. Vijf zwaargewonden verkeeren nog in levensgevaar. Aangezien de opruimingswerkzaamheden ernstig bemoeilijkt worden door het feit, dat de omlaag gestorte wagens in elkaar zjjn geschoven, zal eerst heden kunnen worden vastgesteld of zich nog slachtoffers onder het puin bevinden. De bergingswerkzaam- heden, die in vollen gang zijn, zullen nog den geheelen nacht moeten worden voort gezet. Naar thans is komen vast te staan, zijn de drie laatste wagens van den D-trein slechts daardoor behouden gebleven, dat hun kopjuelmg afknapte. De politie vervolgt 27 sporen, die mogelijk tot de arrestatie van de daders zouden kunnen lelden. De belde gearresteerde verdachten kunnen, naar ver luidt, slechts weinig met den aanslag uit staande hebben, aangezien een van hen reeds 78 jaar oud is. Het is niet uitgeslo ten, dat de aanslag door buitenlanders Is gepleegd. Hiervoor zouden verschillende aanwijzingen bestaan De Juiste tekst van het in de buurt van het ongeval gevonden briefje, dat met twee steenen was verzwaard, is als volgt: .Arbeiders, wij ontlasten u van de zorg en zullen met geweld van de kapitalisten elschen, wat ook u toekomt. Iedere maand zult u van ons hooren. Onze makkers zijn overal. De kapitalisten zullen ons niet ont gaan. Onze dynamiet en benzine schiet niet te kort.” De samenstelling van de springstof is nog nipt bekend. Volgens de laatste ^lasporingen is geble ken, dat de aard van de helscbe machines, welke bjj dezen aanslag zijn gebruikt, het zelfde is als die van de aanslag bjj Jute- borg. z De politie heeft geconstateerd, dat de laatste trein, welke de plaats van de cata strophe passeerde, otn 10 uur 53 voorbijge reden is, terwijl d~ ramp om 12 uur 10 plaats had. De dca -rs hebben dus een uur en 17 minuten tijd gehad voor het voorbe reiden van het ongeluk. In de Volkenbondsvergadering heeft de Belgische minister van buitenlandsche za ken, Hymans, den Volkenbond in bescher ming genomen tegen de verwijten, dat hij niet voldoende resultaten op economisch ge bied heeft .bereikt. Hij besprak vervolgens het Ontwapenlngs- vraagstuk. In deze kwestie zijn de kleine staten afhankelijk van de groote, die op de ontwapeningsconferentie zullen spreken. De kleine staten kunnen meehelpen tot een succes, doch de beslissing rust In an dere handen. Hymans richtte een dringend beroep tot alle volken, zich te onthouden van alles, wat de politieke hartstochten zou kunnen opwekken en een atmosfeer wekken, waar door de Ontwapeningsconferentie zou kun nen worden bemoeilijkt. Daarna heeft de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, dr. Curtius, een rede uitgesproken. De positie van de huidige Volkenbonds vergadering. betoogde hU, wordt In hoofd zaak door twee feiten bepaald. Ten eerste door de vreeselijke eeonomsche krisis, waar mede de meeste landen te kampen hebben, en ten tweede de as. Ontwapeningsconfe rentie. Dat het lot van de Ontwapeningsconfe-kwam In gezelschap rentie voor het lot van den Volkenbond zelf van beslissende beteekenls is, is In den loop der laatste jaren dikwijls genoeg ge zegd en van geen enkele zijde meer bestre den. Niet minder sterk zal de houding van de volkeren tot den opzichte van den Volken bond worden beïnvloed door de mate, waarop de Volkenbond In de bestrijding der krisis vermag mede te helpen. Curtius gelooft, dat de volken, wier oogen op Genève zijn gericht. voor alles willen weten, of de daar bijeen ge komen staatslieden in staat zijn, een uitweg uit den nood te vinden, of minstens een uitweg voor te bereiden, als ook of ge grond hoop kan gegeven worden, of inzake het brandende vraagstuk der ontwapening tastbare resultaten zullen worden bereikt. Dr. Curtius sprak hierna in bijzonder heden over de gebeurtenissen van finan- cleelen en economischen aard van het afge- loopen jaar. Hjj besprak verder het werk van de Euro- peesche commissie, waarvan het voornaan- ste resultaat is geweest het rapport der economische deskundigen. Dit rapport moet het uitgangspunt wor den van een nieuwe ontwikkeling. Spr. uitte de hoop, en de verwachting, dat het plan om de economische moeilijk heden in Europa tot oplossing te brengen, algemeen zal worden aangenomen, ook buiten Europa de invloed merkbaar zal zijn. Volgens te grammen heeft teister dheeft, ook langs de Westkust Mexico gewoed. De staat van beleg afgekondigd Volgens een te Miami ontvangen particu lier bericht Is te Belize de staat van beleg afgekondlgd, teneinde plundering te ver hinderen. Door de vloedgolf werden talrijke schepen, die In of bij de haven gemeerd lagen, tot zinken gebracht, waarbij de bemanningen om het leven kwamen. Geen enkel gebouw in de stad is onbe schadigd gebleven. Spoedige slachtoffers Men is nog steeds bezig met het zoeken der onder de puinhoopen bedolven lijken. Om het uitbreken van epidemieën te voor komen, wordt het stoffelijk overschot der slachtoffers terstond ter aarde besteld. De honderden gewonden worden in de ziekenhuizen van de omliggende plaatsen verpleegd. Het juiste aantal gewonden is nog niet op te geven. De autoriteiten hebben de openbare voed selvoorziening zelf in handen genomen. Verscheidene schepen met voedsel medische hulp zijn reeds aangekomen eenige «motie zijn nog onderweg.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 2