iVCd&noe.n i Voor de Huiskamer I ANTI-DUMPINGSWETSONTWERP I BINNENLANDSCH NIEUWS KERKNIEUWS Provinciaal der Capucijnen E E De nieuwe G. G. - geïnstalleerd n In Rivo Torto ONZE OOST zu V Sluiting Staten-Generaal LUCHTVAART Bij de Tweede Kamer in&ediend Instelling Commissie van Advies KATHOLIEKEN koopt niet in winkels waar onaadeliJks of N Malthu- slaansche artikelen worden verkocht of voorhanden *Un Koopt aan Stauons- boekenkastan Zijn lenjtfer alt Ned--Indié Een doofstomme priester studie, Congres St. Joseph Gezellen- vereenigingen Prinses Juliana Sacrum” te Delft Zangkoor Deo Op beaoek by maarschalk Lyoutey Blijde Incomstr nul Jhr. de Jonge 9et hangt diep van Subasio Indische Dienst ge- V liegt uig-ongehik te Hamburg ie Twee dooden van ■■■■■■■■■•■■■■■■■■■e De Muiderstraatweg Vereenigde vergadering der beide Kamers Zaterdag en Zondag te Amsterdam gehouden Jhr. S. de Graeff ontvangt het Grootkruis der Oranje-Nasaa ti erde de &e- sie in de vergaderzaal is teruggekeerd, vereenigde vergadering. re is* BX. iet on e- er e- in m. o- m De leden der Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal waren Zaterdag om 3.45 uur bijeen geroepen voor de vereer gadenng tot sluiting van de zitting ter de ministertafel en houdt de volgende rede: Het heeft Hart Majesteit de Koningin be haagd. mij op te dragen de zitting van de Staten-Generaal in Haren naam te sluiten. In het jaar. dat achter ons ligt, zijn, dank zU üwe medewerking, maatregelen getroffen, strekkende tot het verleenen van steun aan bedrijven, welke door de economische crisis in noodtoestand verkeerden. Het gemeen overleg met de Staten-Gene raal heeft voorts tot onderscheidene andere wettelijke maatregelen geleid. De Koningin heeft mij opgedragen U haren dank te betuigen voor Uwen ijver en Uwe toewijding aan 's Lands belang Dl naam der Koningin en daartoe o oor Haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal te zijn gesloten. ID- raa en. log «te Dt et n •n sir re- ta- l U »r Ine len m- De le ien le en «o pe en n- ;re he .m Ue *r oe oe olf er- re- le- eld len tor |e- In den loop van deze week gaan de reizi gerstreinen over het nieuwe apoorwegviadnct rjjden. In de eerste weken belangrijke vertraging In het treinverkeer met het Goot 467 Het duurde niet lang of Bollebuisje en Mauwtje. goede springers, stonden ook bij de fee op den grond en ze gin gen nu dadelijk met hun drieën naar de woning van den beer, die hen met blijdschap ontving Bollebuisje, die heel goede manieren kende, stelde de fee aan den minister voor en deze, ook heel beleefd, aeide: „Welkom, welkom ik ben blij, dat ik u hier zie.” De Minister Wordt door de Commissie uit geleide gedaan. De VOORZITTER sluit, nadat de commis- de straatweg thans zoover gevorderd, dat het bezoek gebracht ten huize van maarschalk Lyauty. Zaterdagavond bezocht zij een schouw burg, waarna zjj met den trein van 0 15 uur weer naar Nederland vertrok. woording. opdoemt Gistermorgen is boven de Hamburger vlieghaven een ernstig vliegongeluk gebeurd, waarbij twee personen het leven hebber* verloren. Een vliegtuig wilde daar op eetf hoogte van 45 M een glijvlucht beproeven, gleed echter weg en sloeg met kracht op den grond Het toestel werd volkomen vernield. De inzittende passagier. Bluhm, was onmid- dellyk dood, de piloot overleed onderweg naar het ziekenhuis. Naar het .JIdbd.” verneemt, zijn de werk zaamheden voor de verbetering van den verkeersweg t GomAmsterdam bij den be luchten spoorwegovergang in den Mulder- De voorzitter van het zangkoor ..Deo Sacrumin de St. Jooephkerk te Delft, de Zeereerw. Pastoor Paul Hase OJ'U, heeft aan het bestuur van genoemd kerkkoor schriftelijk medegedeeld, dat hij verder geen gebruik wenscht te maken van de diensten van het koor; aoodat ..Deo Sacrum” na een bestaan van ongever 230 jaar thans plotse ling is ontbonden. Volgens de „Msb.” verluidt, dat er ver schil van inzicht zou bestaan aangaande de positie van het kerkkoor ten aanzien van de liturgische opvatting. Met de „Christiaen Huygens” van de Md ..Nederland" zal de hoogeerwaarde pater Stanislaus, Provinciaal der Capucijnen, 30 September as. uit Batavia vertrekken. Op 20 October komt Z Hoogeerw. te Genua aan. Vandaar gaat Zijn HoogEerw. naar Rome verslag uitbrengen van zijn vlsitatiereis. In de eerste helft van November hoopt hij in Nederland te zijn. Bü d» Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot toekenning van de bevoegdheid tot het tjjdelljk treffen van afweermaat- regelen tegen kunstmatige concurrentie uit hot buitenland. De klachten en berichten, welke de regee- nng in den laatsten tod omtrent verschyn- selen van zg. dumping hebben bereikt, heb ben baar sedert genoodzaakt, aam dit vraag- nuk meer in het bijzonder hare aandacht te rijden. De kwestie te onlangs voorgelegd aan de commissie voor economische politiek. Se dert dien werd door een uit deze gevormde gub-commtesie een rapport bei-effende het dumpuigsvraagstuk uitgebracht. Ofschoon bedoeld rapport, hetwelk overigens meer als tez voorlooplge studie te op te vatten, geen afdoend antwoord geeft op de vraag, of de - velschillende klachten omtrent dumping op de Ned. markt al dan niet gefundeerd zijn, heeft de regeering in dat stuk toch wel vol doende aanwijzing gevonden dat er aanlei ding bestaat om zich tegen ernstige uitwas sen van dit verschijnsel paraat te houden. Zjj meent daartoe aan de Staten-Generaal een voorstel te moeten doen, hetwelk er toe strekt de regeering de gelegenheid te geven botten het parlement om. in daartoe leidende gevallen tegen bepaalde verschijnselen van dumping lijdelijk zekere afweermaatregelen te nemen. 'De regeering betoogt, dat het woord „dum ping” sla aanduiding van een bepaald ver schijnsel voor het oogenblik geen vaststaande waarde beeft en derhalve als grondslag voor eau wettelijken maatregel onbruikbaar te. De regeenng heeft nu gemeend, zich ten deze te kunnen bepalen tot wat zjj in het f»ngeboden wetsontwerp aanduldt als ..kunst matige concurrentie uit het buitenland", een begrip, dat in art. 1 van het wetsontwerp nader wordt omschreven als „het beïnvloeden van den prijs op de Ned. markt door maat regelen van kennelijk tijde lijken aard, waarbij de opzet aanwezig te om aan eenlg Neder- jandsch bedrijf een zoodanige schade toe te brengen, dat het in zijn voortbestaan ernstig wordt bedreigd.” Er moet sprake zijn van een tijdelijk onder bieden op de Nederlandsche markt en daar bij moet de opzet aanwezig zijn om het Ne derlandsche bedrijf van die markt te verdrin gen en aldus in zijn voortbestaan ernstig te bedreigen. Tegen opneming van het element „opzet" in de definitie zou onoverkomelijk be zwaar bestaan daar dit element strikt be we ien zou moeten worden Daar volgens art. 2 het aanwezig zijn van de kunstmatige con currentie „aannemelijk" dient te zijn, is dit bezwaar goeddeels weggenomen. Blijkens een Havas-telegram heeft prinses Juliana Zaterdagmiddag om vyf uur een In den Volksraad. Intusschen was de zaal van den Volksraad reeds volgepakt met voorname belangstel lenden. Er heerschte een nerveuze sfeer vol blijde verwachting. Men zag de geestelijkheid van Batavia met Mgr. van Velsen aan het hoofd, de vertegenwoordigers der Vorsten- landsche Zelfbesturen, de Gouverneurs van Oost-Java en Djokjakarta, oud-leden van den Volksraad en ook de Anak Agoeng van Ball, getooid met de decoratieve ryfcssieraden en in fleurig costuum. Te acht uur vijftien zakte het gonzende rumoer. Na een hamerslag van den voorzit ter. den heer Meyer Ranneft. was de ver gadering geopend. De voorzitter verzocht den secretaris i ontslag van den aftredenden Gouvemeur- Generaal en de benoeming van Jhr. Mr. B. C. de Jonge als zoodanig. Vervolgens zag men mevrouw De Jonge en de beide freules binnenleiden door den Marine-adjudant luit, ter zee Van Bemmelen. Zij namen plaats op de eerste rij in een speciaal gere serveerde tribune. Dan kwamen de Gouver neurs binnen: eerst Jhr. de Graeff, achter hem Jhr. de Jonge. Jhr. de Graeff sprak vervolgens een be- groetlngsrede uit tot den nieuwen Gouver neur -Generaal, waarna deze in een uitvoe rig antwoord dankte voor de ontvangst en een beroep deed op aller mede wei king, vooral om tot een sluitende begrootmg te ge reken Jhr. de Jonge las zijn rede voor in den toon van iemand die doordrongen is van den ernst van het door hem gesproken woord. Jhr. de Graeff huldigend, deelde de nieuwe G G. mede, dat aan den afgetreden land voogd het grootkruis in de orde van Oranje Nassau verleend was. Onmiddellijk hierna was de plechtigheid beëindigd, terwijl bulten de commando's, de hoera's van de menigte en bet handgeklap wegstierven, ontruimde het geeelschap van Ned.-Indië's hoogste ingezetenen 'langzaam de marmeren zalen. Ook bulten schuifelde het publiek der non-tonnerz geleidelijk uit een. De afgetreden Gouvemeur-Generaal Jhr. mr 8. C D. de Graeff is vervolgens vertrok ken. Gouvemeur-Generaal Jhr. B. C. de Jonge deed hem uitgeleide tot aan het sta tion Koningsplein. Om 12 15 vertrok de extra-trein. die den afgetreden Gouvemeur-Generaal naar Tand- jcng-Pnok bracht. Op het bovendek van het ma. „Baloeran” van de Rottterdamsche Uoyd bewoog zich nog een lange file van personen die Jhr. de Graeff nog voor het laatst de hand wilden drukken. Om 1 15 uur vertrok het schip, dat den af- getreden Gouvemeur-Generaal naar het va derland terug brengt van Tandjong Priok. De voergestelde maatregelen Het wetsontwerp geeft de mogelijkheid om maatregelen te treffen in tweeërlei vorm, nl. in dien van een bijzonder invoerrecht en in dien eener invoerbeperking. Welke deze maat regelen voor het beoogde doel het meest dlen- stlg zou Zijn, zou in elk geval afzonderlijk van de omstandigheden afhangen. Belde maatregelen zullen met het oog op bestaande verdragen in den regel slechts een algemeen karakter kunnen hebben en dan derhalve ge lijkelijk betrekking moeten hebben op den in voer uit landen, van waaruit niet en van waaruit wel gedumpt wordt. De vraag; of geen bepalingen uit multila terale of delaterale verdragen, bij welke Ne derland' partij ts, zich tegen het nemen van maatregelen, als in het wetsontwerp voor den, zouden verzetten, kan naar het cordeel der regeering geheel in ontkennenden zin worden beantwoord, daar in het ontwerp nauwkeurig gewaakt is en'bij de uitvoering gewaakt zal kunnen worden, tegen het tre den buiten de weliswaar nauwe begrenzing, welke de verschillende verdragen voor maat regelen als de onderhavige trekken. Wat den inhoud der artikelen betreft, art. i geeft de bevoegdheid tot het treffen van tweeërlei maatregelen, nl. de heffing van het byzonder invoerrecht en de instelling van een invoerverbod met voorwaardelijke toelating van invoer. Ten einde een snel op treden mogelijk te maken is voor den maat regel de vorm gekooen van een ministerieele beschikking, welke, waar het een ingrijpen in de handelsverhoudingen betreft, als regel zal moeten uitgaan van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. Voor de ge vallen. dat mede het belang van den land bouw in het geding is, zal de beschikking moeten uitgaan van de ministers van Ar beid. Handel en Nijverheid en van Binnen- landsche Zaken en Landbouw gezamenlijk; •verleg met de departementen van Buiten- landsche Zaken en Financiën zal in belde gevallen raadzaam zijn. Overigens is het de bedoeling, dat een beschikking slechts ge nomen wordt na goedkeuring in den raad van ministers. Art. 3 geeft een maximum aan, waarboven ter zake van de heffing van een bijzonder invoerrecht niet zal mogen worden gegaan. Het voorschrift beoogt aan belastingplichti gen een wettelijken waarborg te geven tegen *1 te willekeurige heffingen Het recht zal ten aanzien van bepaalde goederen nimmer meer kunnen bedragen dan het vijfvoud van het invoerrecht, hetwelk krachtens de bepalingen der Tariefwet 1924 bij den in voer van die goederen wordt geheven. Van goederen bij het tarief niet belast kan een recht werden geheven van ten hoogste 331/3» der waarde of een dienovereen komstig specifiek recht. De bepalingen der Tariefwet 1934 zijn ten aanzien van de hef fing van het bijzonder invoerrecht van over eenkomstige toepassing. nieuwe spoorwegviaduct over dezen straatweg binnen enkele dagen in gebruik kan worden genomen. Van spoorwegzyde deelt men het blad mede, dat van Wcensdag 16 September af de reizigerstreinen komende van Amsterdam en van Zaterdag 19 September af eveneens de treinen gaande naar Amsterdam over net viaduct zullen gaan rijden. De treinen zullen over het nieuwe wegge deelte voorloopig langzaam rijden; de reizi gerstreinen zullen daardoor belangrijke ver traging ondervinden. Men rekent op een vertraging van 7 minuten bij aankomst te Amsterdam CS Dientengevolge zullen dus van 19 dezer af de aansluitingen te Amsterdam CS. voor de treinen komende van het Gooi niet verze kerd zijn, indien te Amsterdam CS. volgens de dienstregeling niet tenminste een over- gang van 15 minuten bestaat. Reizigers komende van die richting zullen bij het vaststellen hunner reizen, ter voor koming van onaangename ervaringen, goed doen hiermede rekening te heuden. De vertraging van 7 minuten zal tenmin ste een week duren De spoorwegen zullen zoodra de veiligheid van het verkeer zulks toelaat de snelheid weer opvoeren. Het zal echter wel eenlge weken duren alvorens het nieuwe baangedeelte met de normale snel heid bereden zal kunnen worden. Ook het spoorwegverkeer ondervindt, zij het dan slechts voor korten tijd, de nadeelen van de slechte wegverbinding 't GooiAm sterdam hoogste vier, al naar gelang van den aard der aanvrage, daartoe uit het corps der buitengewone leden, in verband met hunne bijzondere kennis van het te behandelen onderwerp, aan te wijzen, zoodat het aldus versterkte college in staat mag worden ge acht om de ingekesnen klacht In haar vol len omvang te beoordeelen. Een maatregel zal nimmer langer kunnen gelden dan voor een tijdvak van een jaar; een verdere voorziening zal slechts mogelijk zijn in den vorm van een hernieuwden maatregel na een hernieuwd volledig onder zoek ♦68 Het spreekt van zelf, dat de beer, die de fee op een boom stam had laten plaats nemen, dadelijk het portret van zijn zoontje liet zien. Het was zijn zoontje wel niet zooals jullie wel weten, maar de Teddy-Beer die door de booze fee in er J’aTtrenBzijhhetZbXtUe ;de ver- 930— 31. De voorzitter van de Eerste Kamer, mr. W L. baron de Vos van Steenwijk, bekleedt den voorzittersstoel De VOORZITTER doet door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Konink lijk Besluit van 5 September 1931. no. 16. waarbij de Minister van Staat. Minister van Binnenlandsche Zaken en Itandbouw wordt gemachtigd te 3 uur zich te begeven naar de vergadering van de Staten-Generaal, ten einde in de vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. De VOORZITTER benoemt tot leden der commissie, die den Minister In het gebouw zal ontvangen en uitgeleide doen, de leden der Eerste Kamer de heeren v. d. Bergh en Briet en de leden der Tweede Kamer, de heeren Marchant. Aalberse, van Boetzelaer en van Steltenberg Hubar De heer RUYS DE BEERENBROUCK. Mi nister van Staat. Minister van Binnenland sche Zaken en Landbouw, plaatst zich, na door de commissie te zijn binnengeleid, ach- ALLEEN DIE LECTUUR. WELKE GEEN GEVAAR OPL3VERT Onlangs maakte de „Standaardmelding van het zledzame feit, dat een blinde, na regelmatige studie, predikant werd in Zuld-Afrlka. Wij lezen thans, dat pater Jean Mane Lafonta, een geboren doofstommen, na ge doctoreerd te zijn in de letteren, klooster ling werd bü de Augustijnen, met dispensa tie priester gewijd en thans rector is van het Doofstommenlnstituut te Bordeaux. Over den merkwaardigen priester is. zoo schrijft de „Irish Catholic”, een boek ver schenen. ingeleid door Mgr. de la Villera- bel, aartsbisschop van Rouaan. Zaterdag en Zondag is te Amsterdam een congres gehouden van senioren en commis sarissen der Oezeltenvereenlgingen in Ne derland. Zaterdagmiddag 5 uur werd de vergadering geopend door den heer J. Hersbach. vice- voorzitter van het Centraa'-Senioraat Na het welkomstwoord gaf hij het woord aan den secretaris, die mededeelde, dat een persoonlijk schrijven was binnengekomen van Z. H. Exc Mgr. J. D J. Aengenent. Bis- schop van Haarlem, die zjjn beste wenschen ultte voor het welslagen van het congres. Alsmede een telegrafische gelukwensch van Mgr Hürth. Generaal-Praeses der Gezellen- vereeniging van heel de wereld Van de in totaal 108 aangesloten vereeni gingen in Nederland waren er 97 aanwezig met een totaal van 471 afgevaardigden der 10.000 leden. Telegrammen werden gezonden aan Mr. Aeneenent en Mgr. Hürth. Hierna was het woord aan Pater P. C. Blesta, O. P die eer. rede hield over „De Godsdienstige taak der Gezellenvereeniging Op de bekende, hem eigen wijze heeft hy deze heerlijke en schoone taak den bestuur ders voorgehouden en uit het hierop volgend langdurig applaus mogen wij opmaken, dat het hun in het hart gegrift is. Nadat door enkele leden gebruik was maakt van de gelegenheid om hierover van gedachten te wisselen met den spreker, be trad de volgende spreker, de heer Joh Sluy- ter. het spieekgestoelte met als onderwerp „Ons Retraitewerk.” Na deze zeer stjjlvolle en practlsche rede nam de zeereerw. heer Laurysen, directeur van het St. Clemens Retraitehuis te Noord- wijkerhout, nog even het woord en sprak zijn vertrouwen uit, dat het door den vorl- gen spreker behandelde onderwerp niet al leen aanhoord zou zijn, doch vooral en in het bijzonder door de bestuurders in daden zou worden omgezet. Daar de tijd inmiddels reeds ver was gevorderd, werd punt 4 van de agenda: ..Behandeling Ingekomen voorstel len" tot de vergadering van den volgenden dag verschoven en met het zingen van het Kolplngslied deze bijeenkomst besloten. Na een gemeenschappelijk avondmaal werd om 9 uur de groote fakkeloptocht, gehouden door de St. Josephsgezellen van Amsterdam. In oogenschouw genomen, waarmee deze eerste congres-dag was geëindigd Zondag werd het congres voortgezet en begonnen met een Hoogmis in de St. Huber- tuskapel, waaronder algemeene H. Commu nie der afgevaardigden Hierna volgde een zeer geanimeerd gemeenschappelijk ontbijt, na afloop waarvan, na een kwartiertje pau ze, om een luchtje te scheppen, de vergade ring om kwart over twaalf door den heer J. Eyckelhof, penningmeester van het Cen- traal-8enloraat. werd heropend. Na de ope ning kwamen de vaandrigs der verschillende vereenigingen met ontplooide vlaggen op het podium en werd onder het zingen van het vlaggelied een foto genomen. Het woord was hierna aan den heeT J. Hersbach voor het houaen van zijn rede over ,X)e sociale taak der St Josephs-Gezel- lenvereenlglng.” Na deze zeer leerrijke lezing werd nog door verschillenden gebruik gemaakt van de gele genheid om kort hierover van gedachten te wisselen met den spreker, die de vragenstel lers tot genoegen wist te- beantwoorden. Vervolgens was 't Rector Th. Boonekamp. die sprak over: „De cultureele taak der Ge- zellen-vereeniging.Het hierop volgend ap plaus en de aangename gedachtenwisseling hierover, bewezen wel hoezeer deze rede werd geapprecieerd Hierna volgde het slotwoord, gesproken door den Centraal-Praeses. Rector v Gaten met als onderwerp: „Wij. dragers van de toekomst.” Deze geestdriftige en gloedvolle rede werd aanhoord met de meest Intense aandacht en aan tiet eind hiervan brak een applaus los, waaraan bijna geen einde scheen te komen De vergadering werd hierop met gebed ge- sloten, waarna allen aan een gemeenschap pelijk diner aanzaten. Dit leerrijke, geestdriftige congres, bijge woond door bjjna alle bestuursleden van de 108 aangesloten vereenigingen in den lande, mag in alle opzichten volkomen geslaagd heeten. die plotseling voor zijn geest Zal hij voor hem. die Christus' navolgers willen zijn, ook altijd een getrouw voorbeeld kunnen zijn? Indien er nog meer leerlingen komen, zal hij hen dan kunnen leldenallenallen die komen gin gen al waren het er nog zoo velen? Hu.... wat fluit de wind thans hoe geweldig doet hij het dak der hut kraken. en schudden.... Vochtige nevel strijkt door de vensteropening waarvoor een mantel als gordijn dienst doet.... De regen ruiacht op het dak en begint in dunne straaltjes door de spleten te loopen. Bulten vlucht iemand. De Broeders hullen zich dieper in hun korte mantels. Francesco weet echter alles in zijn eigen taal in te kleeden: „Wat ia Broeder wind toch onstuimig en wat is Broeder Regen onaardig jegens mijne broeders in het koningspaleis!” Plotseling verscheen een ezelskop, dan een ezel en tenslotte een ezeldrijver met den stok, in de deur de drijver even onbe schoft en onbeleefd als de ezel. En de drijver heeft een ruw gezicht en een bochel: ,J4aak dat je er uit komt! Dat was hier van oudsher een stal voor de ezels! Pak je weg!” Francesco kykt vol medelijden naar zijn Broeders. Wie een eigendom heeft, gebruikt wapenen om het te verdedigen. Wie echter zonder eenlg 'bezit en zonder eigendom is, heeft ook niet te verdedigen. Francesco wendt zich tot de Broeders: „Broeders, mijn innig geliefde Broeders, weet gij ook, dat er bulten iemand op ons wacht in storm en regen? Hoort gij niet hare stem? De geliefde, onze bruid, de Ar moede roept ons. Komt.... komt snel, mijne Broeders, opdat zij niet te lang behoeft te wachten op de ridders der tafelronde Nu trekken allen de kappen over Met hoofd, werpen den bedelzak over de schou ders, en treden naar bulten in den stroo menden etpen...de een na den ander.... ten laatste Francesco.... Nog eenmaal kijkt hij rond in de hut. die voor hem en zijn broeders een Paradijs ge weest is. De ezel is over het stroo gestapt en is gaan staan juist onder den balk, waar op met krijt „Broeder Francesco" geschre ven staat. Hjj schudt de manen en balkt vergenoegd. Francesco echter is haast over moedig van geluk. „Je kunt de namen gerust laten staan, broeder ezel." roept hij hem toe en lachend verlaat hij den stal. Buiten gekomen begrijpt Francesco-echter pas wat er gebeurd is. De Zigeuners zijn teruggekomen. Zonder dat de Broeders er iets van gemerkt hadden, werd de tent op geslagen. Een fakkel werpt zijn rood licht op den ingang. Toja staat er bjj en kijkt de Broeders in het gezicht, één voor één Tenslotte ontdekt hij wien hij zoektden laatste. Groot en ernstig vestigt zich ayn gitzwart oog op Francesco. Zy verroert zich niet en zegt geen woord De schijn van den fakkel danst onrustig over haar schoon ge zicht. „De Bestemd voor uitzending naar N.-Indiët F. W. Fuchs, leeraar b. h. MO, Sche ven Ingen; J. B J. F. Flieger, hoofdonderw. O. L.O., Arnhem. Verlofgangers (O.-Indië>: MeJ. dr. W. M. van der Made, gouv -arte b. d. Dienst der Volksgezondheid. Utrecht; P. van Rosmalen, mulo-onderw., Middel burg; Ph Peitsma, tijd. wnd. contr. 1ste kL b. d. P. T. T„ Amsterdam; mej. A. W. A. Domtnicus. hoofdonderw. b. h. O WLO„ ‘s-Gravenhage; E. E. Martens, adm. b. h. dep. van Binn. Best., 's-Gravenhage; W. A. Zeylmans van Emmichoven, gedeputeerd lid v. d. Prov. Raad van Midden-Java, Oister- wUk; H. F. Fischer, gouv.-arta. Drieber gen; E. J. L. Vanjer, schoolhoofd b h. O. W. L. O., Amsterdam; mej. A. P. M. Ha mers ter. dir. der Normaalschool voor Inl. hulponderwijaereasen te Padang-Pandjang. *s-Gravenhage; P. C Broekhuis, techn. ambt. 2de kl. b. d. P.T.T„ 's-Gravenhage; W J. Cabri. comm. b. d. Gen. Tsch. b. h. dep. van Financiën, 's-Gravenhage; J. Snell, 3de werktulgk. b. d. Gouv. Mar.. 's-Gra- venhage; J. H. de Boer, contr. 1ste kl. b. d. P. T. T„ Haren; R. Konlng, contr. 2de kl. b. d. P. T. T„ Leiden; L. van Ingen. contr. Ie kl. b. d. P T T. Oegstgeest: A. Gysberts, t. wnd. hoofdopz. b. d. SB. en Tr„ 's-Gra venhage: mevr. M. J. Chr. de Vries, geb. Teuwisae. contr. 3de kl. b. d. P.T.T., Apel doorn; C de Vries, contr. 1ste kl. b. d. P. T. T„ Apeldoorn; G. van Kleef, insp*. h. W. 1>. O., 's-Gravenhage; R. J. J. Bie- mond. msp. b. h. Kantoor van Arbeid. 's-Gravenhage; J. M. Penders, dlr. der 3de muloschool te Soerabaja. Nijmegen. Gepensionneerden (O.-Indlë> w A. J. Schabeek, hoofdinsp.. hoofd v. d. dienst der In- en Ultvoerr. en Acc.. Am sterdam; H. Schröder, hoofdboekhouder b. d. Pandhuladienst. Rotterdam: tr. H. van Hettinga Tromp, hoof ding b. d. dienst d. Mijnbouw. Brussel Verlofgangers <W.-lndie»: H. F. G. Kolt, hoofdmach. b. d afd. Verkeer te Water v. h dep. van Ooenb. Werken en Verkeer in Suriname, s-Gra- venhage. Heer schenke u den vrede, zuster vlinder!” groet Francesco vriéndelijk. Dan volftt hij de Broeders in de richting Portiuncula Het Zigeunermeisx kijkt en tuurt, blijft nog lang zoo staan nadat Francesco verdwenen is.... Dan leunt zy met haar hoofd tegen den post en droomt in den stormachtlgen nacht../. t Van 1 ochtendkrieken af heerschte Zater dag overal drukte in Batavia en de stad was vol van een ingehouden feestgedruisch Overal in Batavia wapperden de vlaggen. Op den weg naar Tandjong-Priok zag men auto’s snellen met autoriteiten, terwijl in de lucht het ronken was van de motoren van drie marine-vliegtuigen en het vlieg- eskader van de landmacht van zeven ma chines. Deze landmacht vloog de „Patria tegemoet Het schip doemde met den wunpel van den onderkoning aan den mast uit den morgenmist op. De .Fatrla" wendde den steven naar de haven van Tandjong-Priok, waar alle schepen gepavoiseerd waren Om 6 uur 20 donderden onder den blau wen wolkenloozen hemel de eerste saluut schoten uit de vuurmonden van de oor logsschepen. De bemanningen juichten, toen jhr. De Jonge op het commando-bruggendek van de „Patriafijverscheen Naast hem stond mevr. De Jrerge, een ruiker bloemen in de hand. Op den achtergrond zag men de beide dochters in dekstoelen. terwijl de zoon aandachtig het meren van de mailboot gadesloeg. Klokslag 7 uur begaf zich een deputatie, met den Gouverneur van West-Java. den heer Hartelust aan het hoofd, aan boord, om Jhr. de Jonge geluk te wenechen met zyn behouden aankomst. Op de loopbrug zette dan de mtuëek het Wilhelmus in. De op de kade verzamelde menigte zette een juichend driewerf hoera in. De pavoiseering van de ..Patria" werd omhoog geheechen, terwijl de kustbatterij saluutschoten afgaf. Om teven uur tien vertrok de extra-trein. die het gezelschap naar Batavia vervoerde. Langs den weg naar Priok stond het vol belangstellenden en de drukte nam toe. naarmate de trein Weltevreden naderde. Daar was de tweede ontvangstdeputatle op het perron opgesteld. Van buiten het sta tion klonk ruischend het Wilhelmus door en toen het gezelschap naar bulten kwam, stond daar de eerewacht met het vaandel en presenteerde de sabels en de geweren. Dan reed, omstuwd door een groote menigte, de galakoets, begeleid door 't cavalerte-escorte, naar het Paleis Rijswijk. Samenstelling der commissie. 6 regelt de wijze, waarop aanvragen •°t het beffen van afweermaatregelen tegen kunstmatige concurrentie worden aanhangig tttnaakt Komt by de regeering een klacht “hmen, dan werdt deze in handen gesteld ’sn een commissie, tenzij reeds aanstonds ’nu blyken. dat zjj voor nadere behandeling “wt in aanmerking komt. Bedoelde cora- “hMle wordt ingesteld door de Kroon en zal Jestaan uit vijf gewone leden en twintig "Uitengewone leden. De gewone leden zullen moeten zyn onafhankelijke, vooraanstaande Personen met groote ervaring op algemeen ëootximisch gebied. Dezen of hunne plaats- ’’rvangers zullen regelmatig aan de behan deling der aanvragen deelnemen en daarbij L i. Ulp en voor,ichtlng krijgen van enkele ouitengewcne leden tot een getal van ten In Rivo Torto wachten de andere Broe ders reeds op Francesco en Masseo. De November-nevel naar beneden en een koele wind blaast door het dal. De boomen ruischen en schudden hun geel loof onder de dansende voeten van den wind. Dat zijn altijd gelukkige uren voor de Koningskinderen wanneer zij na hun dag taak in de arme hut samenkomen. De eenen hebben de boeren by den oogst geholpen of ziekendienst verricht, de anderen waren van huls tot huis gegaan, om aalmoezen te bede len, of hebben aan straathoeken en op pu blieke pleinen het Ryk Gods gepredikt. Vol verlangen en haast met heimwee snellen zij bij het vallen van den nacht naar Rivo Torto heen.. Dan vertellen zij al wat zij on dervonden hebben of zingen Gods lof te samen, tot zij zich ter ruste begeven. Zorgen over het aardsche is onder de Koningskin deren niet bekend. Hun Vader, de Konlng. zorgt voor alles. Hebben zij meer aalmoezen gekregen dan zij noodig hebben, dan ver doelen zij het onder andere armen. De ziel van deze gemeente echter is Francesco. Onophoudelijk spreekt hij haast dwepend van de groote dingen, die hun heilige roeping geworden zijn. Af en toe zingt hfj hun ook een Fransch minnelied voor en de vrouw, die hij bezingt en die zijn vurige hymnen gelden, is Vrouwe Armoede, de Koninklijke Bruid. En hand in hand met Vrouwe Armoede gaat Koningin Liefde. Er was een jonge Broeder tot hen gekomen. Egldio genaamd. Egldlo was vol selfverloochenenden ijver tot Francesco gekomen en eischte wel wat te veel vail zijn jonge krachten. Op zekeren nacht nu. toen alle Broeders reeds sliepen, hoorde Francesco den jongen kreunen. En Francesco luisterde. Duidelijk hoorde hij den jongen Broeder zuchten: „Ik sterf! Ik sterf!” Francesco wist al dadelyk, dat de jonge Broeder teveel gevast had. Zonder iets te zeggen, stak hy het olielampje aan en riep de Broeders op uit den slaap. „Mjjn lieve Broeders, ik wilde graag iets eten, maar alleen smaakt het mij niet. Wilt u mU niet het genoegen doen en met my een maaltijd gebruiken?” De Broeders wreven zich de oogen uit en vertrouwden hun ooren niet. Zij hadden meer boetegeest bij hun overste verwacht, maar zij gehoorzaamden gewillig en kwa men bijeen en Francesco bracht den zak voorlezing van de besluiten vaiv ^met aalmoezen en de Broeders aten. De jonge Broeder werd blljder en vroolljker en was opeens weer gezond Vandaag wachten de Broeders langer dan gewoonlijk op Francesco en Masseo. Het wordt al langzamerjiand donker en de eer ste druppels vallen. Maar nauwelijks vallen de eerste druppels of beiden komen de deur in. De Broeders dringen zich in den sta! sa men. Francesco heeft met krijt de namen der Broeders geschreven om verwarring en wanorde te voorkomen. Daarby heeft hy met zijn gulden glimlach de woorden van den Psalmist op de Broeders toegepast: „Ziet, hoe goed en aangenaam het is, wan-' neer Broeders nauw te zamen wonen Broeder Masseo zit in den hoek en kijkt naar de twaalf namen, die in het flikkeren de licht van het kleine lampje op de balken beginnen te dansen. Hier is Broeder Pietro del Cattano. HU was rechtskundig adviseur aan het Bisschoppeiyk Hof, had een ryk ambt vervuld en genoot algemeen groot aan zien in Assislë. Thans is hij een bedelbroe der. En. daar is Bernard a Quintavalle. de rijke koopmanszoon. Beiden hebben hun geld in Assisië op het plein onder de armen verdeeld en Francesco stond bi) hen en hielp hen. Met volle handen hebben zij hun ryk- dommen weggegeven tot er niets meer van over bleef. Dat heeft zulken indruk op den priester Sylvester gemaakt, dat ook hij Broe der geworden is. Daar ginds zit hy. En daar is Angelo Tarerdi. een ridder die van zyn paard gestegen was, zyn uitrusting afgelegd had, benevens het zwaard en in de plaats daarvan de pij nam met het koord en de kap. En Morico Salbaiino. Babaro waren ook aanzieniyke burgers van Assisië. Nadenkend steunt Broeder Masseo met het hoofd in de hand. Dan zoekt zyn blik Francesco, die de kap over het hoofd ge trokken heeft en op den grond hurkt als een arme schaapherder van Subasio. „Franoesco,” roept hjj, „er schiet me juist een gedachte door het hoofd. „Hoe komt het eigenlijk, dat juist u iedereen volgt, waarom juist u?” Francesco heft het gebogen hoofd op. Hij verheugt zich over de oprechtheid van den Broeder. Overigens heeft hy zich zelf die vraag reeds gesteld en ook beantwoord. „Broeder Masseo. dat is zeer eenvoudig. Weet je niet, dat er geschreven staat, dat de Heer het kleine en geringe uitverkoren heeft om groote dingen te doen? En omdat HU geen geringer en kleiner en armzaliger schepsel kon vinden dan mU. komen telkens weer nieuwe leerlingen tot mU, opdat de Heer groote dingen door hen zou laten ver richten. De Meester zwijgt nu. Het is alsof iets hem terneder drukt. Maar het is met het bewustzijn en de nederige erkentenis van alne geringheid, maar de groote yerant-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 7