1 22*4 16 I ff 'I Amsterdamsche Beurs Cheque-koersen ii K „VRIESIA” JAN DE VRIES ZAADMARKT Tel. 324 ALKMAAR VERF I I STENOGRAFIE MACHINESCHRIJVEN QINNENLANDSCH NIEUWS ELCK WAT WILS ONDERWIJS ra a n ONZE OOST GEMENGD NIEUWS 1J4 KERKNIEUWS ADVERTENTIËN Felle brand te Waalwijk De opening der Staten Generaal le hypotheek gevraagd «000.—, op hoofd café met land; ruime overwaarde. Brieven onder n» 9171, bur. van dit blad. NET LOOPMEISJE direct in dienst te treden. Hoog sala ris. Aanmelden na 7 uur. Fa. H. LIND, Mlent 3—8. Opleiding Notariaat Cursus en privélessen P. J. HEKMA 50*4 R.K. JONGELING Nu is het tijd S H voor een nieuwe H U Naaimachine H H G rooie sorteering 3 B Prijzen vanaf 20 Ruiden B B Vakkundige reparaties B B Olie. Naalden. B B Onderdeelen B Guus Klünnen HUISHOUDVERF SPIEGELGLAD ALLE KLEUREN la buttu vaa 1 Kile 65 et Poadsbussea 35 et Inst BURDORF. Alkmaar B te in u. Het verloop der plechtigheid r. n. k. form k. a. teable) be Jaarboek 193L ir DINSDAG IS SEPTEMBER 1931 L L was ge- L de Ameldestraat); reen L I 3 n De nieuwe Gouverneur-Generaal f r Of fic taele ontvangst te Buitenzorg 2 t 120 141% L Steekpartij te Doetinchem 1 I 49% i 4 I I Motor tegen een hek opgereden De berijder ernstig gewond Pater Victor Cathrein S.J. f 1% Prolongatie motorrljwael werd ernstig beacha- 18-21 u. nachtelyk December verdachte -1 was. J. MEIJER UIT NOORD-AFRIKA TE HELMOND TERUGGEKEERD 39% Stoomschoenfahriek in de asch gelegd De delegatie naar Genève. r 80 I 1 Het petitionnement van de Nederlandsche dagbladpers De vierde eutvlachtingvpoging met saoeeo bekroond 25 49 66 70 90 23 48 211% 12 49% 24,90 Vorige Koersen 201 10 46 Spom wegen Union Pacific Wabash Chic Mllw. SU Paul Kansas City South Brie Rallr TijdolUk gevraagd 40% 36 3% 11 Een jaar in het Fransche Suiker R V. A. •••••M.MMM, Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Industr. Butteniaad Anaconda Bethlehem steel O a Leather Intern. Nickel- Cand. Notaris. Inlichtingen echriftelUk: Bierkade 11, 9.67 34.40 12.04 2.47% 58.05 48.30 12.90 22.25 66.20 66.25 66.15 7.30 34.80 27.— Seheepvaart Holl Amerika Lijn ilto Oem Eigend Kon. Ned. Stoomb. Icheepvaart- Unie Marine comm. Karine pref Petroleum Dorteche Petr. Oaboes Kon Olie Perlak Peudawa Continental OU Shell Union OU m. 9.72% 34.47 12.04»/M 2.47»/, 58.11 48.35 12.62 22.35 66.32% 66.40 66.30 7.35 34.85 27.— 103»/. 102% 103’/,. 102*/,. 97 94% 26 1% Gevechten Op esels uit het tenten- ontvlucht Als verstekeling Mldden-Afrika Op een Biedt zich aan 15 jaar, om in het bakkersvak te wor den opgeleid. Liefst omgeving Alk maar. Br. no. 9170, bur. van dit blad. Rubber Adam Rubber Bandar —mmm Dell Batavia Rubb. Rott. Tapanoell Serbadjadl- SilaU MM.MMMMMMM. V 1. o O.- Allied tntercontin Rubber Staataleeuiagea 5 Nederland 1919 «H Naden I91« 4H Neder! 1917 4 Neder*and 1991 4J4 NJnd. 1926 B Drogisterij en ChemicaliSnbandel De .Köln. Volks» meldt het overiyden te Aken van den bekenden hoogleeraar in de moraal-filoeofie aan het St. Ignatius- College te Valkenburg pater Victor Cathrein 8. J. Pater Cathrein werd geboren op 8 Mei 1845 te Brink en trad op 12 Oct. 1863 te Gorbelm (Hohenzollem) in de Sociëteit van Jezus. Na zyn filosofische en theologische stu diën in Nederland en Engeland te hebben voltooid, ontving hy op 31 Augustus 1877 te Liverpool de priesterwijding. Drie jaren daar na was hy werkzaam als redacteur van de ./Stimmen aus Maria Laach" (later .JBtlm- men van 103»/. '02*4 1O3’/W 102’/,. 97 123 53 45»/, 195 128 18 •4% Kardinaal Ragonesi f In den ouderdom van 81 Jaar is kardinaal Francesco Ragonesi overleden. Kardinaal Ragonesi werd 71 1850 te Bagnala by Viterbo geboren. In 1904 werd hij tltulair-aartsbiaschop van Myra en als Apostolisch Delegaat met epn buitengewone sending naar Columbia belast. In 1913 werd hy nuntius te Madrid. 17 Mei 1921 werd hy tot Kardinaal gecreëerd. 9 Maart 1926 kerd hij prefect der Kerke lijke Rechtbank. 143*/, 71 5*/.» 140 165 20*/, 183% 35 132% 7% 3»»/w 20 15’/, MUnbauw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Industrieën Unilever Calve Delft Alg Kunstzijde Van Berkel's Pat Nieuwe Philips Kuch AocouaUek Ned. Ford Verschenen is het zeer lijvige Jaarboek van het onderwys en de opvoeding der R.. K. Jeugd in Nederland, Nederlandsch- Indië. Suriname en Curacao 1931. uitgave van het R k Centraal Bureau voor Onder wys en Opvoeding, Bezuidenhout 275, Den Haag. Het belangrijkste deel hiervan vormt onge- twyfeld de geschiedenis van het onderwijs in ons land door den Zeereerw. Pater Dr Cas- sianus Hentzen O.FM., die zyn stof tot op den huldigen dag heeft bljgewerkt. De Zeereerw Heer Pastoor J. B. W. M. Möller behandelt het Nyverheldsonderwljs in Nederland, waarna de Zeereerw. Pater J. C. M. Scheerboom S.J. een schets geeft van het voorbereidend-hooger en middelbaar onderwijs. De Zeereerw. Heer Rector B. H. de Groot beschrijft de R. K. Jeugdwerkorganlsatie en het R. K. byzonaer onderwys in Ned. O.- Indië wordt bezien door den heer W. Burer. Frater Gerontius geeft eenige interessante bemerkingen weer omtrent de onderwyswet- gevlng in Curacao. Een schat van gegevens levert de sta tistiek, welke een ruime plaats is ingerulmd. De Directeur van het Bureau, de Zeer eerw. Heer Dr. Th. Verhoeven, polemiseert met het maandblad ..Volksontwikkeling" over z.g. „dwergschooltjes.” Overigens bevat het Jaarboek wederom alle mogeiyke gegevens, welke belangrijke dien sten kunnen bewyzen aan hen, die b(j bet onderwijs betrokken zijn. Portretten (oa. van den Aartsbisschop) en foto’s verluchten hier en daar den tekst. 5% 22 81% 5% 5 136% 160 y! 18 175 123% 55 47»/„ 26% 67 8*/is 200 In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Doetinchem een ernstige mishan deling plaats gehad, waarby de 38-jarlge F. Kehier een drietal steekwonden opliep, waarvan een de linkeiiong heeft geraakt. De heer K. keerde omstreeks éën uur ’s nachts met zyn rywlel aan de hand van de so ciëteit huiswaarts en werd by de Hambur- gerpoort door een drietal personen aange houden. Het kwam tot een woordenwisse ling. met het gevolg dat de heer K. eenige klappeu opliep. HU vluchtte en kwam by het café van den heer Groeskamp. bij het spoorwegstation, tot de ontdekking dat hy hevig bloedde, meldt de „Tel.” De politie en de dokter werden gewaar schuwd. De geneesheer achtte opneming in het ziekenhuis noodzakelijk. De gemeen- tepolitle, die een onderzoek instelde, heeft een tweetal personen gearresteerd. Later zyn ty echter weer op vrije voeten gesteld. De wonden van den heer K zyn wel ern stig, doch niet levensgevaarlijk. Het onder zoek wordt voortgezet. De heer K. heeft aan de politie verklaard dat hij zyn aan vallers niet zou herkennen. 7!,m 5*/m „Sport” van de firma de Rooyen-Oeriemans een prooi der vlammen te worden. Ook daar waren de arbeiders gedwongen het werk neer te leggen. Ten slotte slaagde men er in den brand te beperken tot de fabriek van de firma v. d. Heijden, die geheel in de aseb werd gelegd. Het grootste deel van den voorraad en alle machines werden een prooi der vlammen. De belangstelling van bet pu bliek was buitengewoon groot, doch de politie, onder leiding van den waarnemend inspec teur, zorgde er voor, dat het publiek op be- langryken afstand werd gehouden. Het verkeer moest worden cmgelegd. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. De schade is zeer aanzienlijk. De waarnemende burgemeester, wethou der Eibers, was op de plaats van den brand aanwezig. De nieuwe Gouverneur-Generaal van Ned- Indië, jhr. tnr. B. C de Jonge, is te Bui tenzorg gistermorgen officieel ontvangen. De residentie had zich voor deze gelegen heid in feestdos gestoken. De gebouwen langs den Groeten Postweg waren met vlag gen getooid, terwijl over de straat guirlandes waren aangebraeht tot by den ingang van het paleis. Het 14de bataljon infanterie stond hier en hale ongesteld. Ongeveer 2500 Euro- peesche. Inlandsche, Chlneesche en Arabi sche schoolkinderen marcheerden van bet voorerf van de woning van den resident met muziek op naar het paleis. Tegeiykertijd begaf zich de Gouverneur- Generaal met Mevrouw de Jonge en de ad judanten per galakoets van den uitgang van den Plantentuin, langs den Grooten Post weg naar den hoofdingang van het Paleis. Z.Exc was gekleed in een wit-lakensche uni form. De galakoets werd gevolgd door auto's waarin het gezin van jhr. De Jongs had plaats genomen met de plaatseiyke autori teiten. Voor de woning van den resident van Buitenzorg werd halt gehouden en hier ont ving mevrouw De Jonge eei) bouquet orchi deeën. welke werd aangeboden door de echt- genoote van den resident, By het paleis was de eerewacht opgesteld met de muziek en het vaandel. Nadat jhr. De Jonge de ee_ewacht had geïnspecteerd, ving de aubade aan De schoolkinderen zon gen eerst In het Malelsch en daarna in het Arabisch. Vervo'gens zongen de Europeesche kinderen het Wilhelmus. Vervolgens werden Vaderlandsche liederen gespeeld. De Gou vemeur-Generaal en zijn gezelschap on- derhielden zich met de kinderen, die ten slotte allen tezamen een reusachtig gejuich aanhieven. Daama heeft jhr. De Jonge de eerste audiëntie ten Paleize ver’eend. Op het verdere programma der feestelijkheden stond een optocht met lampions, die gister avond werd gehouden. De delegatie van de Vereeniglng J5e Ne- derlandsche Dagbladpers”, die hedenmorgen naar Genève is vertrokken om daar bet petitionnement voor Internationale Ontwa pening aan te bieden aan den President van de As'emblée van der Volkenbond bestaat uit de heeren: J W. Henny. voorzitter N. D. J.: Mr. W Q. J. Veenboven, secretaris N. D. P. en Robert Peereboom, voorzitter Petitlonnementscommtssie. Koloniale Bank ndiacbe Bans Cert. Handel-MU. DINSDAG IS SEPTEMBER 1M1 Parijs- Brussel mm. -OpAan New-York Berlijn Ztlricb mmm. Rome mmmm Madrid OS1O MM—MM Stockholm Kopenhagen Praag Weenen (Warschau Hedenmorgen omstreeks 7 uur reed de aannemer W. V., uit Rotterdam op zyu motorrijwiel. komende van de richting Leiden, op den Ryksstraatweg, na by Alphen aan den Ryn. Toen hij eenige familieleden tegenkwam, wilde nu plotseling stoppen, doch door een verkeerde beweging gaf hy meer gas, met het gevolg, dat de motor doorschoot. Na rakelings een auto te zijn gepas.seerd, reed nlj met volle vaart tegen een yze.en hek op, terwijl de bestuurder er werd afgeslingerd. Na ioor een geneesheer voorlooplg te zyn behandeld, werd V. per auto naar een zie kenhuis te Rotterdam overgebracht. De gewonde heeft ernstige kwetsuren opgeloopen. ZUn - ’igd. Hedenmiddag heeft de traditloneele plech tigheid plaats gehad van de opening van het nieuwe parlementaire zittingsjaar door de Koningin. In tegenstelling met verleden jaar woonde de Koningin-Moeder ditmaal de plechtigheid niet by. Overigens was de Konlnkiyke Stoet op de zelfde wijze samengesteld als ten vorigen jare toen deze voor het eerst na den mobi- lisatietyd de vroegere uitgebreidheid had verkregen. Als steeds op Staten Generaal-dag haa de binnenstad der Residentie een levendigen aanbllk. Vooral In de omgeving van bet Konlnkiyk Paleis aan het Noordeinde en langs den door den Konlnkiyken stoet te volgen weg naar de Ridderzaal op het Bin nenhof was een zeer talrijke menigte op de been. Precies ten 1 uur vertrok de stoet, waarbij de Koningin, de Prins en Prinses Juliana ge zeten waren in de met 8 paarden bespan nen, prachtlgen gouden karos van bet Pa leis, waar stond opgesteld een eerewacht Ja gers met de Koninklijke Militaire Kapel. Onder voortdurende toejuichingen van de aan weerszyden van den door militairen van verschillende korpsen afgezetten weg, opge- boopte menschenmassa’s. reed de schitteren de stoet naar het Binnenhof, waar by aankomst van de Vorstelijke personen een eerewacht van de Koloniale Reserve de mili taire eerbewyzen bracht, terwijl het mu ziekkorps het oude Wilhelmus speelde, on der de tonen van welk lied de Koningin, Prins en Prinses het bordes bestegen dat leidt naar den ingang der Ridderzaal, waar onse Vorstin op de gebruikeiyke wyze door Hofdignitarissen en door een Commissie van leden uit de beide Kamers der Staten- Generaal werd ontvangen. Rechts van de Koningin nam de Prins en links van Haar Prinses Juliana plaats op de troonzetels, terwyi de leden vaa het gevolg achter en ter zyde van den troon hun plaatsen innamen. Onmiddeliyk daarop nam de Koningin het woord tot het uitspreken van de Troonrede. Te ruim half twee, nadat de plechtigheid in de zaal was beëindigd, werd met het zelfde eerbetoon door de eerewacht. de te rugtocht naar het Konikiyk Paleis aan vaard waar de Koninklijke Familie met dezelfde militaire eerbewyzen werd ontvan gen als bij het vertrek. R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding het gevaarlijke trefpunt te komen, doch reeds tegen den morgen werden zij opnieuw aangevallen, waarschijnlijk door leden van deselfde bende. De twee legionairs slaagden er slechts In heelhuids weg te komen, door dat se in een gunstige terrelnposltie ver keerden. Daar hun munitie nagenoeg op was, besloten ze van nu af alleen des nachts te reizen en zich overdag schuil te houden. Op deze wijze bereikten zij na tien dagen de kust, naar hun later bleek van den Atlantischen Oceaan. Hier werden de ezels met geweren en alle misbare uitrustings stukken bepakt, waarna de dieren werden weggejaagd. Langs de kust trekkend, bereikten da twee deserteurs een klein havenplaats waar twee Franache oorlogsschepen en een vrachtschip voor anker lagen. Zonder door de politie qf de bemanning te worden op gemerkt, slaagden zy erin aan boord van dit laatste schip te komen en zich in de kolen bunkers te verbergen. Reeds den volgenden morgen verliet het vrachtschip de haven welke naam M. vergeten was. Hy wist ook niet waarheen het schip koers zette en van welke nationaliteit het was. Toen na een verbiyf van twee dagen zonder voedsel in de bunkers de Dultscher bewusteloos werd Is Meijer 's nachts aan dek gekropen om af te luisteren, welke taal de matrozen spraken. Het was een Deensche vrachtboot dus gelukkig geen Franache. De verstekeling werd opgemerkt door een matroos, die.... een Rotterdammer bleek te zyn, en bereid was de twee legionairs te helpen, nadat M hm den toestand had ulteengeset. Gedu rende 11 dagen sorgde de Hollandscbe matroos voor voeding en draak, waardoor de Dultscher weer opknapte. Het Deensche schip voer naar Dakar (Senegaf) cm, na te Koulac een lading kolen te hebben gelost een lading olie nootjes te nemen. Avonds voor de aan- komst In Dakar bracht de matroos de ver stekelingen oude matroeenkleeren, welke tegen het militaire plunje verwisseld wer den. die ta zee verdwenen. Ook bracht hij hen naar een andere schuilplaats, n.l. den kettlngbak van bet anker. Hier werden de twee blinde passagiert door den 2en stuurman gesnapt, die hen oiuniddeliyk voor den kapitein bracht. M deed het woord en vertelde, dat zij seelul waren, die van een Hollandsch schip in Dakan waren achtergebleven en geen mid delen bezaten om naar Nederland terug te keeren. De kapitein hechtte geloof aan dit verhaal en stond de twee mannen toe met zijn schip naar Bordeaux te varen Indien se onderweg matrosenwerk souden verrichten. Het schip arriveerde begin Juni in Bordeaux, waar de twee oud-legiqnairv aan land werden gezet Meyer ham hier afscheid van den Dultscher om de kans door de Franache politie gesnapt te worden te verkleinen te meer nog, daar de Dultscher zich nogal eens verpraatte. Deze vond reeds een dag na aankomst ren Duitach vrachtschip, waarop hU den over tocht naar Hamburg tegen vergoeding van werk aan boord, mocht maken. Meijer heeft slnadien niets meer van zijn collega ge boord. Hij zelf was nog niet veilig bulten de macht der Franache autoriteiten. Na vier dagen had Meijer een Nederlandsch vracht schip gevonden, dat hem tegen vergoeding van werk mee naar het vader.and wilde nemen, doch juist daags voordat de boot zou uitvaren scheen de politie te Bordeaux lucht van het verbijf der twee deserteurs gekregen te hebben. Het Nederlandsche schip werd geheel doorzocht, doch doordat Meyer tusschen de overige bemanning de gewone werkzaamheden aan boord verrichtte, bleef hij onopgemerkt. Tijdens dit onderzoek werd een der koks een beloonlng van 1000 francs aangeboden als hij het verblijf van een ver stopten legionair wilde verraden. De man liet zich gelukkig voor Meijer, niet omkoo- pen en na een voorspoedige vaart werd te Pootershaven het anker uitgeworpen en had Meijer weer vaderlandschen grond onder de voeten.... De reis naar Helmond was toen nog slechte 'n kwestie van enkele uren. Aldus het verhaal van Meijer over zijn avonturen by het Franache Vreemdelingen legioen en de met succes bekroonde ont vluchting. Hy vertelde nog, dat de behan deling in de Noord-Afrikaansche gamiaoens over 1 algemeen niet zoo slecht was doch te velde was het leven ontzettend zwaar De aanvallen der opstandige Arabieren en Kabylen waren meestal gericht op een zame posten, losse patrouilles, enz. en gruwe lijk zijn de verminkingen, welke zij hun slachtoffers toebrengen. In het Vreemdelingenlegioen waren den laatsten ttjd vooral veel jeugdige Dultachers w.o. zelfs jongens van 16 en 17 jaar, die geronseld worden en men doet doorgaan als ouder dan 20 jaar. Hedenmorgen omstreeks 9 uur werd te Waalwyk brand entdekt in de stoomzehoen- fzbrlek der firma O. G. van der Heyden. telegen aan de Grootestraat In de naby- Beid van de haven. De brand had plotseling ■oo'n grooten omvang, dat de reeds aan hst *»rk zynde arbeiders zich yiings in veilig heid moesten brengen. De stoomspuit van de gemeente Waalwijk was spoedig na het uitbreken van den brand •snwezig Aan blusschen van de fabriek viel b1*» te denken, waarop men zich beperkte nathouden van de omliggende per- Oua. dreigde ook de stoomschoenfabrlek Binnen enkele dagen beginnen onze nieuwe cursussen Inl. en inschr. dag. Langestraat 83 a Telef. 1275 papier, dat hy wel is waar niet kon lezen, doch waaronder 6e handteekenlng en twee vingerafdrukken van Meijer stonden. Zooals gezegd wist M. in het geheel niet, dat hy ergens op geteekend had, doch hij moest de handteekenlng als de zijne erkennen. Ze was geplaatst op 3 April. In zijn woede ging hy den officier to lijf en sloeg hem overhoop. Een paar toesnellende soldaten legden hem de boeien aan en stopten hem In een cel. Na twee dagen hierin verbleven te hebben zonder dat men bet den arrestant aan eten en wijn liet ontbreken werd hij met 37 andere legionairs op den trein naar Mar seille gezet. Omdat hij zich met geweld te gen het aantrekken van de uniform was blij ven verzetten, kreeg hy ook in den trein een apart hokje, doch overigens ontbrak aan de verzorging niets, terwyi wijn en rookmate- rlaai zelfs in talrijke mate verstrekt werden. Ook de genoemde Amsterdammer maakte deel van het transport uit. In Marseille, waar M. met geweld de unl- was aangetrokken, werd ingescheept voor Oran op de Noord-Afrikaansche kust. Tijdens den geheelen overtocht over de Mld- dellandsche Zee zeide M. geweldig zeeziek te zijn geweest en hij bleef zich krachtdadig tegen de Fransche officieren verzetten. Slechts op aanraden van zijn Hollandschen „collega" had hij zijn verzet opgegeven en besloten onmiddeliyk na aankomst te Oran naar huls te schryven om vandaar uit stap pen tot invrtjheidsstelllng te laten doen. Bij de ontscheping in Oran had Meijer hooge koorts, welke zijn overbrenging naar het hos pitaal In Saida noodaakeiyk maakte. Hier heeft hy allereerst twee-en-een-halve maand verbleven (dit oa klopt niet met de mede- deellng In zyn brief over deelname aan een gevecht. Red.) en werd toen bij het regi ment van het Vreemdelingenlegioen in de kazerne te Saida Ingeiyfd. De africhting tot werkeiyk legionair begon.... Na ruim een maand in de kazerne van Salda geïnstrueerd te zyn, moest de com pagnie. waarby Meijer ingedeeld was, een opstand onder de dlsdpllnalren (gestrafte legionairs) te El Hadscha gaan bedwingen. Deze opstandelingen, slechts met hun schop pen en ander gereedschap gewapend, wer den na een kort gevecht, waarbij er twee werden doodgeschoten, onderworpen. Na deze „excursie” werd Meyer bevorderd tot soldaat 1ste klasse (niet tot korporaal; dit had hij zijn familie slechts geschreven om rijn bevordering duidelijk te maken. By de Inlijving is de legionaire soldaat 2e kl Onmiddeliyk na den terugkeer te Salda uit El Hadscha, werd de compagnie van Meijer naar Ousdja In Fransch-Marokko ge dirigeerd. Kort na aankomst alhier deed Meijer in gezelschap van een drietal lotge- nooten s*n eerste ontvluchtlngspoglng (ein de Juli). Twee dagen later werden de vluch telingen echter al gesnapt en naar Ousdja teruggebracht. Daar zij geen wapens hadden meegenomen en binnen drie dagen waren aangehouden, werd deze poging tot ont vluchting uit bet legioen niet als desertie beschouwd en behoefden zij niet voor den Krijgsraad terecht te staan. Als straf kreeg Meijer een flinke aframmeling en 15 dagen arrest met zteenen-kloppen. Niet afgeschrikt trok Meijer twee dagen na het ondergaan van zyn straf er opnieuw tusschen uit. ge heel in bet wilde weg zonder z’n ontvluch ting voorbereid en een plan ontworpen te hebben. Hij werd dan ook spoedig weer ge snapt en een straffe aframmeling was we derom bet gevolg met bovendien 60 dagen werk-arrest. Tot Nieuwjaar 1931 heeft hij zich toen „goed gehouden"; sprak al tamelijk goed Fransch en kon het uitstekend vinden met kapitein Roux, die hem promotie in uitzicht stelde. Deze officier werd echter krank zinnig zooals er velen la. het legioen worden volgens verklaring van Meijer en vertrok uit Ousdja. Toen rijpte bij Meijer wederom een ontvluchtlngsplan en in gezel schap van twee Dultschers deserteerde hy. ITians vielen zij pas den negenden dag in handen van Marokkaansche tirailleurs, toen z(j by na Casablanca bereikt hadden. Per trein werden de vluchtelingen naar hun gar- nlsoenplaats teruggebracht, waar ze voor den Krijgsraad terecht stonden Meijer werd veroordeeld tot Inlijving bij de Compagnie van Sahara te Colom beach lal, welke plaats aan den rand der groote woestijn U«t. HU had hier nog nauwelijks twee weken vertoefd o< een oproep werd gedaan voor vrijwilligers naar Boven-Marokko, waar een geheel Bataljon z.g. „goubis" 'kleurllng- soldaten van het Legioen) met Europeesche officieren door opstandelingen was uitge moord. Aan degenen, die zich als vrijwil liger opgaven, werd alle straf kwijtgeschol den. Meijer was van de partij en begin Fe bruari werd naar het onherbergzame ge vechtsterrein. waar nog slechts enkele Fran- sebe voorposten waren ingericht, vertrokken. Aan tal van schermutselingen met de opstan dige Kabylen heeft Meijer deelgenomen. Eens werd zijn colonne heelemaal door den vijand ingealoten. waarna het slechte aan ds hulp van eenige vliegmachines te danken was. dat het troepje legionairen bevrijd werd. Vanuit de vliegmachines werd voedsel en munitie neergeworpen, waarmee de colonne er in slaagde zich door de omsingeling te slaan. De Amsterdammer, dien Meijer In de kazerne te Avesne het eerst ontmoette, is by een dezer gevechten gesneuveld, terwijl een andere Nederlandsche legionair, zekere G. uit Zundert. hier de hand aan zich zelf sloeg. Meijer haalde zich tijdens dit verblijf te velde een ziekte op den hals en moest per vliegmachine naar Meknes (circa 60 KM. van Fez gelegen) worden overgebracht. Hier werd hy vijf weken in het het 8t. Louis- hospitaal verpleegd en na het ontslag wederom bij het 3e regiment te Fes (vanuit Colomberschlal was M. van het le naar het 3e regiment overgegaan) ingeiyfd. Meyer verbleef hier vier dagen waarna hij met een transport van circa 40 „opge lapte" legionairs weer naar de streek, waar de opstand heerschte, werd overgebracht. Juist daags voor zijn vertrek ontving hij nog een brief van züt* vrouw. De tocht ging thans ver bet binnenland in. Na zoover mogelijk met vrachtauto’s te zijn getransporteerd, moest nog zeven volle oagen door ongebaand gebied gemarcheerd worden. Daar vooral M. door de officieren zeer streng behandeld werd, omdat hij reeds driemaal getracht had te ontvluch ten, smeede de Helmondsche legionair met een in dezelfde tent gekampeerden Dult scher een nieuw plan om te deeerteeren. niettegenstaande er de kogel op staat als men te velde deserteert. Hun ontvluchtlngs plan sou te moellijker zijn, omdat ze door een wilds streek moesten, waar de leden der opstandige stammen in kleine benden rondzwierven. Toch werd besloten de poging te wagen. Terwijl de Dultscher 's nachts op een der wachtposten stond maakte Meijer alles In orde. De twee ezels van de compagnie, wtarmee M. geregeld water moest halen, werden met zooveel voedselvoorraad. munitie en granaten als bult gemaakt kon worden bepakt en in het duister werd de tocht in het onbekende aangevangen. Na twee dagen gemarcheerd te hebben, werden de twee avonturiers reeds door een troepje rondzwervende Kabylen opgemerkt en aangevallen. Een gevecht ontstond, dat eindigde met den aftocht van de Afrika ners, nadat drie hunner door de kogels van M. en den Dultscher waren neergelegd Deze laatste betreurden het, dat de muni tie uit de zadeltasachen der Kabylen niet op hun geweren paste, daar zij maar heel krap in hun voorraad zaten en nog meer ontmoetingen vreesden. Dit laatste bleek Meijer vertelt wel degelijk geronseld te zijn Een slaapmiddel in *t Gel- dropoche bierT Ontwaken in een een Fransche kazerne Vla Mar seille naar Algiers In hospitalen en by het legioen Aframmelingen en steenen kloppen na ootvluchtingspo- glngen Voor straf naar de Sa hara. Gevechten met opstande lingen kamp naar vrachtschip naar huls. Men herinnert zich wellicht, dat bet vo rig Jaar (31 Maart 1930) plotseling zekere Jan Meijer uit Helmond, was verdwenen, zjjn jeugdige echtgenoote met kind achter latend. Van de vermissing werd kennisge geven aan de politie, doch geen ander spoor van M. werd ontdekt, dan dat hij waar schijnlijk per transportfiets de stad had ver laten vla Geldrop naar Eindhoven. Eerst op 6 Mei d a.v. kwam er licht in de zaak door een brief uit Algiers.... van den ver miste. Meijer schreef daarin om. door een Belg geronseld te zyn voor het Fransche Vreemdelingenlegioen na in een paar café’s te zijn dronken gemaakt, waarbij hy ook in gezelschap was geweest van zijn kennis P D. HU zou zich om hebben laten koo- pen voor f 500, doch had van dit bedrag nooit een cent ontvangen, betuigde z’n spUt in Algiers te zijn aangeland en verzocht alle mogeiyke stappen te doen om hem vrU te krijgen. Deze brief vermeldde verder nog, dat hy reeds deelgenomen had aan een ge vecht tegen opstandelingen, waarby 71 doo- den en een groot aantal gewonden gevallen waren. Een foto was ingesloten, waarop nog een HoUandsche legionair stond met enkele krijgsgevangenen. M. schreef voorts reeds bevorderd te zyn tot korporaal, doch nog niet genoeg te verdienen om zyn vrouw over te kunnen laten komen, vrat hy ove rigens sterk ontraadde in verband met het leven daarginds. De Helmondsche politie hechtte niet veel geloof aan dit verhaal; het onderzoek had uitgewezen, dat M. niet dronken was ge maakt in het door hem genoemde café (in de Ameldestraat); dat geen vreemdeling noch auto gesignaleerd weshalve verondersteld werd, dat M. ziln fiets te gelde had gemaakt en vrijwillig was verdwenen, naar tater bleek naar het der Zeif’j. Vervolgens bekleedde hy. 1882 tot 1910, een professoraat voor ethica te BlUenbeek, Exaeten en Valken burg. Van zyn hand verschenen tal vsn mo- raal-filosofische en ascetische geschriften, zoodat pater Cathrein op dit gebied voor talloos velen gold als de by uitstek gezag volle leidsman. Fransche Vreemdelingenlegioen. Sindsdien werd niets meer van het geval vernomen. Vanwege de familie CM is een in Dultschland geboren Nederlander en met een Helmondsch metste gehuwd) zyn stap pen gedaan om Meijer van zyn 5-jarige verbintenis vrij te krijgen. Het eenige resul taat was een officleele mededeeling. dat M-, toen hy zlfn verbintenis teekende den 20-jarigen leeftijd (hy was toen 21 jaar oud) had overschreden en er dus niets aan te doen was. Meijer ta wel steeds, tot een pay maanden terug, in geregelde briefwis seling met zUn vrouw gebleven. Thans echter is Meijer totaal onver wacht - ook voor zltn familie in Hel mond teruggekeerd. Hy vervoegde zich op het bureau van de „Zuld-WlUemsvaart” naar aanleiding van het indertyd gepubli ceerde over zijn verdwijning. Meijer, een ste vige jonge kerel, was flink door de Afri- kaansche zon gebruind en aan zyn uit spraak was duidelijk een langdurig verbiyf tn het buitenland hoorbaar. Nadat men hem kennis had laten nemen van het hier boven in het kort weergegeven relaas over zUn plotselinge verdwijning, vertelde hy het volgende verhaal over ziin nogal avontuur- lyk wedervaren in de afgeloopen 15 maan den. Het begin klont niet geheel en al met de in zUn eersten by zyn familie ontvan gen brief gedane mededeellngen. Op de op merking dienaangaande, antwoordde hy, dat onderstaande lezing de juiste was, al kon hy zich enkele brionderheden niet precies herinneren, terwyi hy zijn familie in het korte bestek van een brief niet alles precies had kunnen uiteenzetten. In hoe verre „Wahrhelt und Dichtung” hier dus vermengd zyn, laat bet blad voor M.’s re kening. Ziehier een samenvatting van zyn relaas. Meijer was in dienst van de My. ..Kar- no" van den heer J. Otten, waarvoor hy bo ter, koffie en thee per transportfiets langs de huizen in Helmond en omgeving aan den man trachtte te brengen. Hy verdiende hiermee een weekloon van circa t 15.Op den ..ncodlottlgeri’ Maandagmiddag (31 Maart), kwam hy van Deurne, toen hem achter in de Molenstraat een heer achter op reed (per flets), die een gesprek met hem aanknoopte over zyn baantje enz. en Meyer voorstelde een glaasje bier te gaan drinken by De Kok in de Ameldestraat. M. sloeg dit aanbod niet af en nadat hier een enkel glaasje gedronken was, ging men naar een café op den Mierloscben weg. Hier werd ook een glas gedronken en in tusschen was afgepraat, dat M mee naar Eindhoven zou gaan om een kykje te nemen in de zaak van den heer, waar een betere betrek king dan M. thans had. vacant was. De nog onbekende betrekklng-aanbieder. aan z’n praten te hooren een Belg, verliet bet café om z’n auto te gaan halen en was weldra weer terug. Waar die auto zoo plotseling vandaan gehaald was. wist Meijer niet te zeggen, zyn transportfiets werd erop gebon den en men vertrok naar Eindhoven. Op voorstel van zyn nieuwen „patroon” naar Meyer tenminste dacht werd in Geldrop aangelegd en enkele biertjes genuttigd. M verklaarde in het geheel niet dronken te zUn geweest, doch toen hU weer Instapte wel het gevoel van dronken-worden te hebben gekregen en onmiddeliyk in slaap te zyn ge vallen. zyn flets was te Geldrop van den auto gehaald onder voorwendsel, dat M. dan slechts tot deze plaats terugge bracht behoefde te worden en verder per fiets naar Helmond kon terugkeeren. Toen Meijer weer tot bewustzijn kwam of uit zyn slaap ontwaakte lag hy op een krip in een Fransche kazerne, nJ. te Avesne. HU wist zich van een verbiyf of doortocht te Eindhoven en van ziln verdere reis absoluut niets te herinneren en ver moedt, dat hem te Geldrop in het bier een of ander bedwelming»- of slaapmiddel is toe gediend. Toen hy In de hem geheel vreemde omgeving ontwaakte, hoorde hy Duitsch praten en dacht In Dultschland te zUn. In de slaapzaal bleken aanwezig te zijn een Hollander (uit Amsterdam), enkele Duit- schers en een Pool. Op Meyer’s verbaasd rondkUken kwam een der Dultachers naar hem toe: ..Zoo ben je uitgeslapen?” „Je schynt aardig In de lorum te zyn ge weest. Twee soldaten van de wacht hebben je binnen moeten dragen. Morgen worden we ingekleed.” Meijer boorde toen spoedig, waar hy te recht was gekomen Men bracht hem eten en drinken (’n flesch wyn) en daar hU ver ding van den honger, liet hy het zich goed smaken M vermoedde toen nog geenszins, dat ze hem daar konden houden, want hy wist niet, dat hy *n verbintenis voor *t Vreem delingenlegioen had geteekend. HU maakte zich, na gegeten te hebben, op om de kazer ne te verlaten, doch de wacht liet hem niet paaseeren. Spoedig werd hy by een offi cier gebracht, tegen wlen M krachtig tegen zyn gevangenhouding protesteerde. De Tabak Dell Batavia Oude rieu Ooetauat SenembaB Maxwell officleele mededeeling. 20-Jarigen leeftijd

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 10