De Hanze Afd. Alkmaar BRILLEN Amsterdamsche Beurs Cheque-koersen VRIJDAG, 18 SEPTEMBER Parys Brussel tweede blad NEDERLANDSCHE ONTWAPENINGSPETITIE N.V. „VRIESIA” JAN DE VRIES Burgerlijke Stand van Alkmaar BLADZIJDE 1 VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1931 KERKNIEUWS ELCK WAT WILS BOEKBESPREKING KUNST EN KENNIS STADSNIEUWS Voor Het adres te Alkmaar ZAADMARKT 38 TEL. 324 ALKMAAR z INGEZONDEN <Deaanhiedin^ van het petitionnement Rede van den heer Titulesco I I. M. K. O hy Rooster der Retraiten - t EEN ALKMAARSCHE METSELAAR RED N. H. D. 1916 en correspondentie meen TIJDSCHRIFTEN ’eest op TITULESCO de der 127»/, Een intermexxo k van 18 25 4 Door den zolder gezakt Het ongeluk te Purtnerend Geslaagd Jan Salie! ’rotongaUe l T elefoonkabel Vragen van den heer Wijnkoop Hond te bekomen Ernstig ongeval Kon. Ver. „Het Ned. Tooneel” procedeert contra Mevr. S. de Vries De benoemingen bij Maatschappelijk Hulpbetoon Tot nu toe heeft dit ondersoek nog geen resultaat opgeleverd. Bouwvakarbeiders van Alkmaar nw hoede St Petrus Cantates Retraitenhnis te Bergen (Noordholland) Vorige Koersen 70 86 19 75 22 45 eerbied Maar Geboren: Anna, d. van Bemardus Bijlsma en Grietje Rab. Ondertrouwd: Hermanns Weel en Catha rina Kaandorp Jan Bijpost en Dleuwertje Kwant Hendrik Kooge en Catharina Bus sen Willem Klop en Theodora Kuiper Gerrlt Zwart en Jacoba Roos Johannes Persoon en Dorothea DreUer Bemardus Free riek en Maria Burgemeester. 110 120 '5% 140 35 174 10 41 20,60 124% 7 31/. 16 13 189% 10 42% meter. sjirpen der krekels meter hoogte vernomen, het kraaien hanen, schreeuw 121 55 37»/, 102»/, '02»'m 101% 99% 92 22% 45 Spoorwegen Union Paclfle Wabash Chic Mllw. 8t. Paul Kansas Ctt» South Erie RaUr - 5% 4 17»/. 70*/, 5»/. 5»/, Tabak Jen Batavia Oude Dell Oostkust Senemoah Maxwell 186 Rubber A dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubb Rolt Fapanoell Serbadjadl- SUau V I O. o. Allied tntercontln Rubber VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1831 Suiker H V A Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem 35»/, 34»/,, 3»/„ 9»/»« Afdeeling Optiek 117% 48% 37 25 57% 5»/, 174 6»/, 9.65 34.40 12.03% 2.47% 58.45 48.30 12.95 23.30 66.10 66.20 66.10 7.30 34.70 27.— Toen Woensdag de 72-jarlge A. Metselaar uit Egmond aan den Hoef bezig was met het afbreken van den zolder van de oude boerdery aan de Koomlaan, zakte hij op een onbewaakt oogenblik door den zolder heen, met het gevolg, dat hij zyn sleutel been brak en eenlge ribben In zijn longen werden gedrukt. Bewusteloos werd de oude man opgeno men en per auto van den heer Helleman naar het St. Ellsabethziekenhuis vervoerd, waar hy gisteravond weer tot het bewustzijn terugkeerde. Zijn toestand is goed te noemen HOE HOOG DRINGEN DE STEMMEN DER AARDE 40 45% 15 10 17% 16 24 23 Rede Tltulesco De voorzitter van de Volkenbondsvergade ring, Tltulesco, sprak hierop de volgende re devoering uit: Met diepe ontroering ontvang ik als voor zitter van de Twaalfde Volkenbondsverga dering uit uw handen het schitterendste en meest concrete getuigenis van den wil van een Volk om een einde te maken aan den be wapeningswedloop, opdat men In vrede De heer Wijnkoop heeft tot B. en W van Amsterdam de volgende schriftelijke vra gen gericht: Is het B. en W. bekend, dat In het ge- leert Bondam Slaalsleenlngea 5 Nederland 1919 4H Nederl 4H Nederl 1911 Nederland 1931 4H N.Ind. 1939 B Industr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel O 8 Leather Intern Nickel harte ons 37% 35»/, 3% 42% 46% 16 Op gezag van een Amsterdamschen me dewerker hebben wy gisteren gemeld, dat de heer Heidemann van hier, die, toen hy, op een auto staande, met het hoofd tegen de viaduct te Purmerend is gestooten en met een schedelbreuk bewusteloos neerstortte, in het Binnengasthuis te Amsterdam was over leden. Nader meldt men ons, dat dit bericht, gelukkig, op een misverstand berust en dat de heer Heidemann het naar omstandighe den zelfs redeiyk wel maakt. 104% 16 123 61% 3 6»/„ 114»/, 6% 3’/. 20 15’/, 62 70% 75% Petroleum Dorische Petr. Oaboes Kon Olie Perlak Peudawa Continental OU SheU Union OU Alkmaar, 17 Sept. 1931. j^hheer de Redacteur. Gaarne wenschte Ik gebruik te maken van Uw veelgelezen blad voor een Ingezon den stuk. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Aan alle leden Is dezer dagen verzonden per post een circulaire, met het doel een enquête in te stellen naar de mogeiykheid eener lulsterryke feestviering by gelegen heid van de herdenking van het 25-jarig bestaan der Hanze. De feestcommissie heeft de daarin te Ver strekken gegeven, door de leden absoluut spoedig noodig. en was daarom zoo vrij ten sterkste In de begeleidende circulaire aan te dringen op spoed en nauwkeurigheid. dertigtal om aan Industrieën Jnllever Calve Delft Alg Kunstzijde Van Berken Pat Nieuwe Philips Kuch Accoustlek Ned Ford Mijnbouw Boe ton Mynbouw Alg. Exploratie Eerste gerst en rogge uit de Wieringermeer Ten slotte dankt de Volkenbond Neder land voor den herhaalden en zuiveren steun In iedere kwestie die voor vooruitgang is In het belang van den vrede. In dit opzicht Is tie naam van minister Beelaerts van Blok land sinds langen tyd met gouden letters in het eere-boek van den Volkenbond Inge schreven voor zyn grootmoedige en moedige initiatieven De ontwapeningsconferentie zal haar ar beid niet kunnen beginnen zonder diepe er- kenteiykheld te betuigen jegens Jhr. Loudon, den Nederlandschen gezant te Parys, die door zyn gezag, vertrouwen en beleid de vol tooiing van de taak der voorbereidende ont wapeningscommissie mogelyk maakte. Waar om biedt Nederland een zoo gunstig terrein vcor vredelievende gedachten en actie? Omdat uw roemrijke geschiedenis gevuld is met lydep. waardoor gy afschuw hebt ge- j kregen van den oorlog. Omdat Nederland de w»,ru uu. aan- haard te van VTiJheid en democratie die een wezlg professor Frangols, directeur der Vol- 1931 9.71% 34.80 12.04»/, 2.47»»/,, 58.60 48.38 12.98 22.50 66; 32% 66.37% 66.30 7.34% 34.85 27.— Op het op 15 en 16 September aan het Centraal Laboratorium te Utrecht afgenomen examen ter verkryging van het diploma van analyst. Ingesteld vanwege de Ned. Chem. Vereenlging is os. geslaagd J. P. de Beurs, analyst aan den Keuringsdienst alhier. Deze heeft daarmede, na drie maal met succes dat examen te< hebben af gelegd in andere groepen, het diploma behaald met betrekking tot alle analyses, die geregeld aan den Keuringsdienst worden verricht, de microscopie Inbegrepen, wat als unicum kan worden vermeld. 102»/, 102»/,. 101»% 99% 92 Wonen" heeft tot oorzaak dat de Alkmaar- sche bouwvakarbeiders straks 43 woningen t! n verrijzen en zelf mogen ze gaan stem pelen aan de Arbeidsbeurs. Het bestuur heeft namelijk een bestek la ten maken door z’n architect, den heer P. Smit, ook Alkmaarder. waarin i staat dat men met Alkmaarders en zonder Alkmaarder, kon inschrijven en zie hier de uitkomst: Van de 54 aannemers zyn er 10 geweest, die een post tusschen haakjes heb ben staan, dat beteekent: Ik heb het recht om menschen uit de 3de of 4de loon- klasse te laten werken en de Alkmaarders, die In de 2de loonklasse staan komen dus niet In aanmerking (te duur). Nu werd my door een bestuurslid gezegd, dat de Minister het hebben wil. en als ik er meer van wilde weten naar Den Haag moest gaan. Nu, mynheer de Redacteur, aangezien de tijden niet rooskleurig- zyn. bedank Ik daar natuurlyk voor maar laat het aan de plaatseiyke organisaties over, die zyn mijns Inziens mans genoeg. Mynheer de Redacteur, mijn dank voor de plaatsing Zooals onze lezers zich wellicht nog zul len herinneren, heeft de heer Venneker in het einde van de vorige maand de navolgen de vragen tot B. en W. gericht: 1. Kunnen B. en W de juistheid bevesti gen van een in de plaatseiyke bladen ver schenen bericht, dat o*. tot ambtenaar by het Gemeenteiyk Bureau voor Sociale Za ken is benoemd iemand, die niet in deze ge meente woonachtig Is? 2. Indien het bericht Juist is, kunnen B. en W. dan mededeelen, welke redenen er toe hebben geleid, dat niet een keuze Is gedaan uit de zeer vele stadgenooten, die voor deze benoeming In aanmerking wenschten te ko men en waaronder er velen waren, die ge schikt mogen worden geacht? 3. Achten B en W. het wel juist, mede als voorbeeld voor particuliere werkgevers, dat In dezen tijd van werkloosheid aan een niet-ingezetene boven stadgenooten de voor keur wordt gegeven? 4. Kunnen B. en W. de reden mededeelen, waarom in deze aangelegenheid niet het ad vies is Ingewonnen van het bestuur van Maatschappeiyk Hulpbetoon, zelfs niet van het Dageiyksch Bestuur dier Instelling? In een schryven d.d. 16 September heb ben B. en W. antwoord op deze vragen ge geven. Het schryven luidt als volgt: voortschrijdende, volgende verdichtingen der lucht ontstaat. zyn sterkte van de dichtheid der lucht af, die In hoogere lagen geringer Is. Terwyi wy een stem, die ven Iemand uitgaat, die zich 500 meter dieper bevindt, dan wy, nog goed verstaan, worden onze woorden door hem, die 100 meter lager staat, reeds niet duldelyk meer verstaan. De roep van de menscheiyke stem, zooals uit een samen stelling van verschillende proefnemingen blijkt, dringt door tot een hoogte van 1000 eendracht volkomen kan werken aan verwezeniyking van de menschenbestemming die is te scheppen en te leven en met om te verwoesten en te sterven. Uw daad eert boog uw vaderland, uw beroep en de geheele menschheid. Sinds langen tyd is de naam van uw vaderland gelijkluidend aan vredes wil en vredesorganisatie. Reeds voor den wereldoorlog kwam In Nederland de eerste conferentie bljuen waar over ontwapening Is gesproken. Nederland kreeg toen ook de eerste organisatie van gerechtigheid, nJ. het Hof van Arbitrage. Na den wereldoorlog heeft men natuurlyk aan Nederland gedacht voor de huisvesting van het eerste permanente orgaan dat be stemd Is om recht voor geweld in de plaats te stellen: hst internationale gerechtshof In Nederland is in 1929 en 1930 de conferen tie byeengeweest voor de oplossing der meest verbitterende en Ingewikkelde Internationale strijdvragen die tot dusverre hadden doen twijfelen of mlniyke regeling wel mogelyk zou zyn. De delegatie der Vereenlging ,jie Neder- landsche Dagbladpers", bestaande uit de hee ren Henny. Peereboom en mr. Veenhoven, beeft, gelijk gemeld, gisterenmiddag den voorzitter van de Twaalfde Volker.bondsver- gadering. Tltulesco. het resultaat der ontwa- penlngspetltie aangeboden. De aanbieding van de petitie geschiedde In de kamer van den secretaris-generaal van den Volkenbond. Behalve de voorzitter Tltulesco. waren aanwezig de voorzitter der Derde Commissie van de Volkenbondsvergadering, dis de ont- wapenlngskwestle behandelt. Munch, minis ter van Bultenlandsche Zaken van Denemar ken, Aghnldes (Griekenland), directeur der Ontwapenlngsafdeellng van het Volken- bcodssecretarlaat, Comert (Frankrijk), direc teur der persafdeel ing van het Volkenbonds- secreterikat en vele Nederlanders, met Mi nister Jhr. Beelaerts van Blokland aan het hoofd. Behalve minister Beelaerts waren nj. aan bet eekenis. gemakke- lyker en met grootere strekte voortplant dan naar beneden, want daar hy uit lucbt- golven. dus voortschrijdende. regelmatig op elkander volgende verdichtingen en verdunningen der lucht ontstaat, hangt Gisteren is alhier de eerste gerst en rogge aangevoerd uit den Wleringermeerpolder. Heden Is dit graan op de graanmarkt ver kocht. Aan het slachthuis Is te bekomen een Holl. herdershond, gestroomd van kleur, ge veer 50 c_M. hoog. In April van dit Jaar overkwam mevr. Sophie de Vries tydens de repetities van het stuk „Oplichters" een ongeval, tengevolge waarvan zy haar enkel brak. Mevrouw Sophie de Vries moest In het ziekenhuis ter ver pleging worden opgenotnen en diende een elsch tot schadevergoeding In tegen de Kon. Ver. wegens geleden schade. Deze was oun hierop gegrond, dat de actrice voor het volgende seizoen geen engagement kon krij gen. hetgeen een loonderving beteekende van 4700. Voorts wilde zy de kosten van zieken huis. dokter, masseur, enz., vergoed hebben, verminderd met hetgeen de Ryksverzeke- rlngsbank haar had uitbetaald. Mevrouw De Vries heeft hangende deze procedure beslag doen leggen op de door Amsterdam aan de K-V. verschuldigde gelden; de recettes komen n.L aan de iemeente Amsterdam en deze betaalt na aftrek van huur van den Schouwburg het restant uit aan de K V. De Kon. Ver. eischte opheffing van dit beslag. Deze zaak diende gisteren In kort geding voor den president mr. P. Oonlnck Westenberg. Mr. Jurgens, optredende voor eischeresse (Kon. Ver.) pleitte de onhoud baarheid van de beslaglegging op grond van het feit, dat mevr. De Vries aan eigen schuld het ongeluk had te wyten. Niettemin Is zy gaan procedeeren en heeft zelfs de K. V. in haar bewegingen geknot door sen beslaglegging, die pleiter niet rechtvaardig voorkwam. Mr. Ronune, optredende voor mevr. De Vries (gedaagde) achtte de beslaglegging gerechtvaardigd omdat, zooals pletter om. zei, de toestand van de Kon. Ver geen vol doende waarborgen biedt, dat zy, wanneer de schade-eisch aan mevr. De Vries wordt toegewezen, deze zal kunnen uitbetalen. Na re- en dupliek heeft de president de uitspraak bepaald op Maandag as. te half elf. Banken Koloniale Bank -hrehe Bank Oert Handel-My veel mogelyk het personeel, weging, tegemoet té komen. We verwachten derhalve veel meer heil van onderlinge regeling, dan van een ge dwongen sluiting. De verhouding van pa troon tot werknemer, die over het alge meen in de winkel-branche goed Is. zal daardoor In alle opzichten nog beter kun nen worden. Ten slotte meenen wy over het ev wlnkelsluitings-gebod verder te kunnen zwygen. nu gemeld wordt, dat de volgende circulaire door den Minister van Arbeid enz. is gezonden aan de gemeentebesturen In Nederland, luidende als volgt: Ingevolge art. 6 der Winkelsluitingswet staat het aan de Gemeenteraden vry onder goedkeuring der Kroon, verordeningen vast te stellen, bepalende, dat op een werkdag per week, gedurende een1 gedeelte van dien dag en wel voor of na 1 uur des namid dags alle of bepaalde groepen van winkels binnen de gemeente voor het publiek ge- weldoende actie door de wereld verspreiden. Omdat dit uw groocste verdienste en kracht van uw ras is. hebt gy den vrede benut om den volkeren te toonen dat arbeid, energie en organisatie in. staat z’ n zedeltlke en materieele rijkdommen te seneppen, waartegen de resultaten van een vorige mili taire verovering van welken aar o niet op- wegen. Ik richt dus tot uw Vaderland en tot de verheven souverelne Koningin Wllhelml- I na de verzekering van mijn diepen en groote, onbeperkte bewondering, uw daad eert ook de pers die gy met zooveel gezag vertegenwoordigt. Op het oogenblik waarop sommigei tegen de pers het on rechtvaardige verwilt richten de gemoederen op te hitsen en niet toe te staan dat een dracht in de ziel der volkeren neerdaalt, ter wijl de dagbladen toch slecots ue woorden van staatslieden reglstreeren. die zy getrouw weergeven, moeten, komt gy in uw naam en in naam van uw collega's van overal het doorslaands! dementi aan die onrechtvaar dige critlek geven door te bewysen dat de pers op de hoogte is van haar vooral thans zoo moetiyke taak. Gy hebt een ontwape- nlngspetltie georganiseerd en gy zyt schit terend geslaagd. Gy hebt twee en een half mlllioen handteekenlngen verzameld. Zy zyn hier levend en welsprekender dan alle rede voeringen die men houden kan. Maar daar door hebt gy u ook een bevoorrechte positie boven die der staatslieden veroverd, ook wanneer wy staatslieden, zy het ook met de grootste overtuiging en uit de diepte van ons hart verklaren, dat de wereld rfen wil. Dan toch vertolken wy slechts een ge voel, terwyi gy Nederlandsche Journalisten voortaan voor vrede en ontwapening arbeidt krachtens een gesenreven en In goeden vorm opgemaakte machtiging van uw volk. En daar niets wat menschelyk is. on» vreemd kan zyn. hebt gy door aldus uw vaderland te eeren ook de geheele wereld geëerd Ik gevoel ten volle den ontroerenden ernst van oe taak die uw stap my oplegt. Ik ben slechts de be waarder van deze bevestiging van aet geloof en den wil van het Nederlandsche Volk. Ik moet haar aan den voorzitter van de Ont wapeningsconferentie overhandigen, die dan van den eersten conferentledag al aan zyn collega's zal kunnen verklaren, dat in uw werk de ontwapening reeds is goedgekeurd door de volksstemming van een der edelste volkeren van Europa. Laat my In naam van de Twaalfde Volkenbondsvergadertng en ook in myn eigen naam u van ganscher dank zeggen voor de bemoediging die gy in onze moeliyke taax hebt gebracht. Natuurlyk werd deze prachtige rede Tltulesco door allen en vooral door alle Ne derlanders aangehoord. Nadat een foto ge nomen was, hebben Tltulesco. minister Bee laerts van Blokland en minister Munch de oorkonde onderteekend, waarna minister Beelaerts In welgekozen woorden dankte voor Tltulesco’s hulde aan Koningin en Nederland en voor de ontvangst van de Delegatie. 3—6 Nov. jaar. 6.50. 69 Nov Heeren Kerkzangers, 6.50 1013 Nov Gehuwde vrouwen. 6 50. 1417 Nov. Mannen en Jongelingen. 6.3G 28 Nov.—1 Dec. Jongelingen (St. Joseph- Gezellen eA.) 6.50. 1215 Dec. Gehuwde mannen. Volendam. 650 1518 Dec. Meisjes-Congreganisten 17—25 jaar. 6.50. 3437 Dec. Jongelingen, 6.50. 2831 Dec Jonge Dames, 10.00. 35 Jan. 1931, Ongehuwde mannen, Vo lendam. 8.50. 11— 14 Jan. Heeren Vincent lanen 10.00. 1619 Jan. Dienstplich Igen. 850. 21—34 Jan. Mannen en Jongelingen 8.50. 2528 Jan. Melsjes-Congreganlsten 17— 25 Jaar. 6.50. Men gelieve aanvragen tot het houden der Retraiten te richten aan de Directie van het St. Petrus Canlslus-Retrai.enhuls te Bergen <NH_>, waar ook alle verdere inlichtingen te bekomen zyn. De vergoedingen der Retraiten wordt vol daan aan het Retraitenhuis gedurende nc Retraite. Londen New-York (cable) Beriyn Zürich Rome i .Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau Thans biykt, dat slechts een leden de kleine moeite namen, dien wensch te voldoen. De rest heeft na tuurlijk vragenlijst en circulaire op zy ge legd ter Invulling ter gelegener tyd. hetgeen op hetzelfde neerkomt, als: heelemaal vergeten! Een echt staaltje weer van mlddenstand- schen Jan Salle-geest. Als straks de Hanze-klokken luiden, dan wil elk lid liefst de beste plaatsen In- nemen. Een tekortkoming van de feest commissie ten zynen nadeele, wordt dau als grove onblliykheld aangemerkt. Maar men vergeet, dat men zelf de oorzaak Is. dat onnauwkeurigheden plaats moeten vinden. De feestcommissie wenscht thans reeds ultdrukkeiyk te verklaren, dat ze geen en kele verantwoordeiykheld wenscht te aan vaarden voor de minder aangename ge volgen, die het niet- of niet tydlg Inzen den door de leden van genoemden enquête- brief zou medebrengen. Het Is den leden toch gemakkeiyk genoeg gemaakt. Even een 5-tal vragen Invullen met Ja of neen, een couvert dichtmaken en dan posten. De portzegel zit er nota kenbondsafdeeling van het ministerie van Bultenlandsche Zaken, alle Nederlandsche leden van het Volkenbondssecretariaat en alle vertegenwoordigers van de Nederland sche pers bij den Volkenbond. Munster Bee laerts van Blokland stelde de leden der Ne derlandsche Dagbladpersdelegatie aan den heer Tltulesco vqor. waarna de heer Henny met duidelijke stem in goed Fransch zijn rede voorla*. Terwyi de correspondentie van den luchtschipper met de aarde In het alge- door de radio geschiedt, is voor de directe waarneming der van de aarde ko mende geluiden een feit van .dat de klank zich naar boven Scheepvaart Holl Amerika Lijn Hto Oem Eigend Kon. Ned Stoom b Scheepvaart- Unie Marine comm. Marine pref. Het kwaken der kikkers en het wordt slechte tot 900 der het lulden der klokken, het ge ven een volksmenigte tot op 1600 meter hoogte. De fluit van een loco- geechreven motief hoort de luchtechipper zelfs nog, -wanneer hy reeds 3 kilometer van de aarde verwyderd Is. sollicitanten vele stadgenooten waren. die voor de hlerbedoelde betrekking geschikt mogen worden geacht, stemt de meerderheid van ons college niet In. Het ging hier om de vervulling van een betrekking. welke aan dengene, die ze bekleedt, hooge elschen stelt, In het byzonder omdat deze ambte naar belast is mft de voorbereiding en uit voering van besluiten van het bestuur der instelling voor Maatschappeiyk Hulpbetoon. Wil deze Instelling in sociaal opzicht beant woorden aan haar bestemming, dan zal zy moeten beschikken over personeel, dat ge toond heeft, op het punt van het verleenen van hulp en steun aan maatschappeiyk zwakken eenlge, zoo mogelyk veel, ervaring te bezitten. Dtt nu kon van slechte zeer weinigen en zeker niet van de solllclteerende stadgenoo ten worden geconstateerd. De thans be noemde, de heer L. H. W H. van Zutphen, te Ursem, is in verschillende functies gerul- men tyd werkzaam geweest op het terrein der maatachappeiyke voorzorg. Deze erva ring zal hem en de Instelling zeer ten goede komen wy merken overigens op. dat thans by het gemeenteiyk bureau voor Sociale Za ken de volgende stadgenooten zijn benoemd: de heer C. K. Bakker, als vast ambtenaar en tnej. H. H. M ter Horst en de heer G. J. Hoorn als tydeiyke ambtenaren. 3. wy zullen, by geiykheld« van hoedanig heid enbekwaamheden, in het algemeen zonder eenlgen twyfel de voorkeur geven aan stadgenooten boven niet-lngezetenen. Geiyk wy evenwel opmerkten, deed dit geval zich naar het gevoelen van de meerderheid van ons college hier niet voor. 4. Om een spoedige voorziening der vaca ture te bevorderen, hebben wy gemeend, geen advies te moeten vragen aan het be stuur der instelling van Maatschappeiyk Hulpbetoon, Wy hebben Intusschen reeds aan het bestuur toegezegd, dat voortaan zijn advies zal worden Ingewonnen. Het nummer van 16 September van het halfmaandelyksch tijdschrift ,X>e Huishou ding" wordt dit keer geopend door mej. De Heil met „School en Practyk", waarin de schrijfster ons het een en ander vertelt over het ..Buitenhuis” van de Rotterdam- sche Vrouwenarbeldscholen. Ro van Oven wydt een geïllustreerde by- drage aan wyien Saskia Lobo, In leven bi bliothecaresse der Jeugdbibliotheek te 's-Gravenhage Hoe men wellen kleedlngstukken op de juiste manier moet wasschen leert ons mevr. Relnders. terwyi mevr. Drost ons helpt by het reinigen van ver schillende soorten regenmantels Tot slot .Jluishoud-OnderwUs” van S. GruyaKruseman en mej. De Holl In haar rubriek „Keukenpraet.” Blijkens de begrootlng van het Staatsbe drijf der Posterijen. Telefonie en Telegrafie, ■igt het In het voornemen, over te gaan i°t den aanleg van een telefoonkabel over het traject AlkmaarLeeuwarden. De aanbesteding van de 42 woningen van de R K. Woningbouwvereenlging „Goed Ook wy zouden het zeer betreuren, als in dezen tyd van werkloosheid bij een groot werk een overwegend aantal nlet-Alkmaar- sche arbeiders zou worden tewerk gesteld. Intusschen had het door u geraadpleegde bestuurslid gelyk: nóch het bestuur, nóch de architect hebben vrywilllg de door U gewraakte bepaling opgenomen. Omdat ook met ryksgeld gewerkt wordt, heeft de Mi nister dit bindend voorgeschreven. wy kunnen echter inzender verzekeren, dat allen, die by de gunning van dit werk een woordje mee te spreken hebben, hun uiterste best doen om de 80 %-bepaling in het onderhavige geval te doen doorvoeren, en, naar het zich laat aanzien, zullen deze pogingen succes hebben. 2225 Sept. Jonge Dames. 10.00. 28 Sept -1 Oct Meisjes 15—17 jaar 6 50 36 Oct. Gereserveerd. 912 Oct. Gereserveerd. 13—16 Oct. Melsjes-Congreganlsten 17—25 ;aar. 650. 18—21 Oct Heeren Middenstand 10 00 21—24 Oct. Vrouweiyke leden Derde Orde 6.50. 2437 Oct. Gehuwde mannen. 8.50. 27 —30 Oct. Dames, 10 00. Melsjes-Congreganlsten. 17—25 Gistermiddag te ongeveer half 6 stond mevrouw A. D. geb. W., wonende te Bergen, voor den a i ?el van den heer W. Smit aan de Laat, toén ze plotseling getroffen werd «oor een omlaag vallenden steen. Mmr. D. bekwam een bloedende hoofd- hoeverre bedoeld artikel aan andeee belan- gen dan die der winkeliers, met name aan die van het winkelpersoneel kan worden dienstbaar gemaakt. Ik moge in verband met het vorenstaande er de aandacht op ves tigen, dat artikel 6 der Winkelsluitings wet In de allereertte plaats het belang van de werkgevers In het winkelbedrijf op het oog heeft. De bepaling heeft de strekking de gelegenheid te scheppen om, waar zulks, plaatseiyk noodig mocht biyken, een «pe dalen maatregel te nemen In verband met de, by het Werktydenbeslult voor winkels aan de personeel-houdende winkeliers op gelegde verplichting om dat personeel een voor- of namiddag per week vrij te geven Het ligt dan ook voor de hand, dat ver ordeningen ex artikel 6 niet tot stand die nen te komen. Indien biykt, dat zulks te gen den wensch en het belang van de be trokken winkeliers ter plaatse is. Uit den aard der zaak sluit dit laatste niet uit, dat ook de organisaties van het winkelper soneel In een eventueel overleg terzake kunnen worden betrokken en dat dusdoen de ook de werknemers invloed op de te tref fen regeling kunnen uitoefenen. Het zou my echter in stryd met de bedoeling van het hier besproken artikel toeschynen, In- dlen aaaraan door de gemeenten een uit voering werd gegeven, welke niet In de eer ste plaats met het belang der winkeliers rekening hield. We gelooven. na lezing van deze circu laire, deze kwestie, vooral hier ter stede, verder gerust te kunnen overlaten aan onzen gemeenteraad, omdat we overtuigd zyn, dat, meerendeels daarin zitting nemen mannen met het talent der beoordeellng naar biliykheld, en die tevens de kunst verstaan, de kern der kwestie te begrypen en te voelen. Alvorens we verder gaan het contra te bespreken betreffende *n gedwongen mlddag- winkelslultlng-eens-per-week, zouden we gaarne een nadrukkeiyke, eerder reeds ter loops gedane, verklaring herhalen. Dit tot goed begrip van ons verweer tegen eeu sluitings-gebod. Men wil zoo heel spoedig in zulk een verweer allereerst zien het niet genegen zyn van den middenstand, om het perso neel ter wille te zyn. Toch bestaat die onwilligheid In geenen deele. We zyn er van overtuigd, dat de wlnkeller-met-helpers heusch zijn helpers en helpsters in zijn winkelzaak wel dege- iyk goed gezind is en daarom bevreemdt het ons wel een weinig, dat het personeel niet allereerst getracht heeft door onderling overleg te komen tot een vrijen middag, doch direct maar heeft laten grijpen naar het middel: dwang. Uit de verschillende uitéénzettingen, die be treffende deze kwestie thans zoo elke week byna, In de bladen te vinden zyn, biykt toch wel, dat, over het algemeen, de winke lier In zyn organisatie overweegt, hoe een dusdadlgen middag in plaats van een och tend aan het personeel af te staan. Maar allereerst moet te dien opzichte de mogelykheid vast staan, zonder dat daaraan schade Is verbonden, en daarna moet gedacht woideu over de wyze, waarop die mogelykheid ten dienste van het per soneel kan worden benut. Daarby dient men In het oog te houden, dat het personeel weinig heeft aan een vrijen middag, die nu eens b.v. op Maan dag, dan weer b.v. wegens plotseling ontstane moeliykheden op een Vrijdag zou vallen. Het personeel Is er het meest by gebaat, indien het te voren weet op welken middag het rekenen kan. Elke zaak 1 zy met weinig of veel personeel zal moeten berekenen hoe een en ander b.v. in verschillende vastgestelde ploegen 1 zal moeten worden geregeld. Van onwil Is derhalve geen sprake, wel van moeliykheden. Elk serieus winkelbe diende zal dit moeten toegeven, omdat het hier betreft een vrij-geven in een tyd. waarin de winkelier bet meest hulp noodig heeft en die hulp juist de meeste dlrect- productieve vruchten afwerpt. In de lands-vergadering te Utrecht ge houden, waar namens den geheelen mid denstand besloten werd, zich met alle mid delen te zullen verzetten tegen sluitlngs- dwang, werd teven* zeer gunstig ontvan gen de uitgesproken raadgeving, om zoo- elgener be- ding van mevr Sophie de Vries contra het Ned. Tooneel en vice verca mr. Rcmme, optredende voor mevr. De Vries, als plei ter onder meer zelde. dat de toestand Van de Kon. Ver. „Het Ned. Tooneel" geen vol doende waarborgen biedt, dat zy, wanneer een schadeeisch aan de gedaagde zou wor den toegewezen, deze schadeloosstelling ook zou kunnen betalen? Willen B. en W. dan mededeelen, welke urgente maatregelen zy den Raad denken voor te stellen naar aanleiding van deze opnieuw dreigende débécle by de door Am sterdam gesubsidieerde Konlnkiyke Ver- eeniging ..Het Ned. Tooneel”. met de vooral voor het personeel kwade gevolgen van dien? In antwoord op de vragen, gesteld by uw brief, d.d. 28 Augustus, deelen wy U het volgende mede: L Deze vraag beantwoorden wU bevesti gend. X Met de mededeellng, dat er onder de bene voor hen reeds opgeplakt. In het belang van een goede orde en organisatie van Je komende feestviering, dringen we dan ook aan op spoedige toe zending der enquête-formulleren. JOH*. sloten moeten zyn. Naar my gebleken is zyn verordeningen als hlerbedoeld by ver schillende gemeentebesturen In overweging, doch verkeert men hier en daar In twyfel omtrent de draagwijdte van het artikel In kwestie. Bepaaldelijk geldt het da vraag In

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 17