S. KROM ONS BLAD NEDERLANDSCHE ONTWAPENINGSPETITIE ZIJ, N oor d* Hollandsch Dagblad GRATIS nog niet aan de beurt STOOMERIJ EN VERVERIJ VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1931 JOH. LAUWBRS PATGLOF S ALKMAAR DONKEREKAMER-LAMPKN electr. en petroleum VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 219 f40 ook in Het drama te Wesel VOORNAAMSTE NIEUWS grooter <De aanbieding van het petitionnement Rede van den heer Titulesco die zich thans op het C.-H. Tweede Kamer-Fractie Ernstig geval van gasver stikking te Rotterdam De overstroomingen in China worden nog Hevige orkaan boven Vera Cruz Groeiende ongerustheid ter beurze Amerika voor een 5-jarigen bewapeningsstilstand abonneeren ontvangen de nummers tot 1 Oct. aj. wij aan het boven ons blad, omdat de te j Trein-aanslagen ons land Volgaarne geven ttasnde ruimte in daarin gemaakte Nieuw groot sabotage- proces te Moskou C^ATevrouiv, U4?er U, dat menig kleedingstuk, dat U reeds meende te moeten ver vangen, door een behandeling aan onze inrichting nog langen tijd met veel genoegen gedragen wordt ongevallen verzekerd voor sm der voimnd. f 3000.- ^d^eT^^V^ne'n0^!^^ f 750.- ^lfkTïfl^ f 250.- f 125.- d^V^wiZ’inS f 50." AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAM VERLIES VAN ALLE RECNtEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA NET ONGEVAL DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN De smid teruggekeerd De Regeering en de salarisveriaging. Geen sluiting der beurzen we even een visschersboottn Ongerustheid 133 beschuldigden over REDACTIE. Een doode Een zegenrijk werkende pauze den en Storing In ter locale Telefoonverkeer de rechtvaardige weg be ll. J. J. SPOOK. vergadering van In de Mr. J. R. H. v. Schalk aanvaardt bet WIT zitterachap der Tweede Kamer. Meer dan 100.000 personen omgekomen Barometerstand uur vjn.? stand. Het publiek gewaarschuwd tegen ongemotiveerde verkoopen De Graf Zeppelin ia vannacht weer naar Zuid-Amerika vertrokken. Programma van het koninklijk bezoek aan de hoofdstad. Bespreking in het Lagerhuis van de onrust op de Engeteehe vloot. Geen bestraffing van de matrosen. Bescherming van de bevolking bij aanval len uit de lucht. Naar uit Sjanghai gemeld wordt, breidt de overstrooming zich nog verder uit. Alle nieuwe dijken zijn bezweken. De bedreigde gebieden worden tot groote meren. Maar dan 100.000 personen zouden zijn omgekomen in de provincie AnhweL LICHT OP. De lantaarns moeten mor gen worden opgestoken om 737. Het publiek tegen ongemotiveerde verbas pen ter beurse gewaarschuwd. De aanbieding ontwapeningspetitie te Ge nève. ^«™l«rin»voorw..rden Te Budapest Is een ronzdliaiet gebonden voor de slachtoffers van de treinramp. befect in een telefoonkabel tnssrhm Am sterdam en Utrecht; belangrijke storing In het interlocaal verkeer, oum. met Dsdtaeh- land. Verschenen «ön de begrootlngen voor Wa terstaat en voor Defensie IMS. Drie pogingen in de omgeving van Sittard Kabel tusschen Amsterdam en Utrecht, b(j het viaduct over den Mniderstraatweg, de oorzaak van de storing Rede Titulesco De voorzitter van de Volkenbondsvergade ring, Titulesco, sprak hierop de volgende re devoering uit: Met diepe ontroering ontvang ik als voor zitter van de Twaalfde Volkenbondsverga dering uit uw handen het schitterendste en meest concrete getuigenis van den wil van een Volk om een einde te maken aan den be wapeningswedloop, opdat men in vrede bij verlies vua *U anderen vinger In Rotterdam zijn drie mannen door blauwzunrgas vergiftigd, waarvan een over leden la Naar het „Hdbd.” verneemt, is gisteravond te zes uur een storing ingetreden in de be langrijkste der beide telefoonkabels tusschen Amsterdam en Utrecht. Een voorlooplge meting heeft uitgemaakt, dat de storing veroorzaakt is onder den rook van Amsterdam, zeer wellicht bij het nieuwe viaduct in den Muiderstraatweg welken weg de kabel tot aan het Merwedekanaal volgt. Van de gisteravond in dienst zijnde draden waren een 25-tal blnnenlandsche en een 25- tal buitenlandsche gestoord. Deze laatsten vormen bijna alle de telefo nische verbindingen met Dultschland, behal ve dat er ook bij zijn de kabels naar Baael, Malmö en Stockholm. Gisteravond konden de gesprekken met deze plaatsen zonder al te groots vertraging langs andere lijnen worden afgewikkeld. ADVERTENTIEFRUSi 1—5 regels 135: elke regel meer 53». RECLAME per regel «.75 voor de eerste pagina; voor de overige pagina's 1 «J* 1UMIII .VRAAG EN AANBOD” Mj vooruitbetaling per plaatsing 539 por advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 5.12 Voor het Opperste Gerechtshof te Moskou is een proces begonnen tegen 33 employe's van een staatsbedrijf, die beschuldigd wor den van contra-revolutionnalre actie en van sabotage. De schade door den Staat hier door geleden wordt op eenige millloenen roebel geschat. De dagvaarding en verdere bijzonderheden van het proces zullen later worden bekend gemaakt. De aan Oostenrijk te verieenen knipt eisclzen der Ftnaneieele Commissie. Het onderzoek der politic in verband met het vinden der lijken van de echtgenoote van den smid Behling en haar beide zoons te Brünen, bij Wesel, heet! uitgewezen, dat moeder en kinderen met wederzijdach goedvinden uit het leven gescheiden zijn. Voordat de daad gepleegd werd, heeft de vrouw nog een langen brief aan haar na bestaanden geschreven. De smid Behling bevond zich sedert eeni- gen tijd in flnancieele moeilijkheden en kon zijn geldelijke verplichtingen niet meer nakomen. Eerst den avond voor haar dood was dit zijn echtgenoote medegedeeld en in vertwijfeling hierover was zij tot de ramp zalige daad gekomen. De smid heeft zich thans, geheel uitge put, na klaarblijkelijk al dien tijd rondge dwaald te hebben, bij de politie aangemeld. Zijn toestand was zoodanig, dat de po litie hem In een ziekenhuis heeft laten op nemen. Een verhoor kon hem nog niet wor den afgenomen. Vragen van het Kamerlid Boon Het Tweede Kamerlid mr. Boon heeft de volgende vragen tot den minister van Arbeid. Handel en Nijverheid gericht: 1. Is het den minister bekend, dat het be stuur van de Vereeniglng voor den Effecten handel niet de hand houdt aan het artikel uit het Reglement voor den geld- en effecten handel, dat voorschrijft, dat leveling van ge kochte fondsen In het algemeen moet plaats vinden uiterlijk den vierden dag na het slui ten der transactie? 2. Is de minister niet van oordeel, dat hier door de speculatie k la baisse sterk wordt be vorderd. waarvan in het bijzonder misbruik wordt gemaakt door internationaal operee- rende groepen en waardoor tal van intrinsiek voortreffelijke fondsen tot afbraakprijzen op de markt worden geworpen, doordien een angst-psychoee het publiek heeft bevangen en groote en kleine beleggers zich tot lederen prijs van hun bezit al of niet gedwongen, ont doen? 3 Is de minister niet van oordeel, dat deze praktijken uitermate zouden worden bemoei lijkt, wanneer niet slechts aan deze bepalihg strenqg de hand werd gehouden, maar boven dien levering binnen 24 uur verplicht zou worden gesteld? 4. Is de minister bereid zijn bevoegdheid, hem krachtens de beurswet 1910 gegeven, gebruik te maken door met den meesten spoed voorschriften in bedoelden geest te geven of te doen geven? De delegatie der Vereeniglng _De Neder- landscljf Dagbladpers", bestaande uit de hee- ren Henny. Peereboom en mr. Veenhoven, heeft, gelijk gemeld, gisterenmiddag den voorzitter van de Twaalfde Volkenbondsver- gadering. Titulesco, het resultaat der ontwa- pe nlngspetltie aangeboden. De aanbieding van de petitie geschiedde in de kamer van den secretaris-generaal van den Volkenbond. Behalve de voorzitter, Titulesco, waren aanwezig de voorzitter der Derde Commissie van de Volkenbondsvergadering, die de ont- wapeningskwestie behandelt. Munch, minis ter van Buitenlandsche Zaken van Denemar ken, Aghnides (Griekenland), directeur der OntwapeningsafdeeUng van het Volken- bondssecretariaat. Comert (Frankrijk), direc teur der persafdeellng van het Volkenbonds- secretariaat en vele Nederlanders, met Mi nister jhr. Beelaerts van Blokland aan het hoofd. Behalve minister Beelaerts waren n.l. aan wezig professor Francois, directeur der Vol- kenbondsafdeeling van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, alle Nederlandsche leden van het Volkenbondssecretariaat en alle vertegenwoordigers van de Nederland sche pers bij den Volkenbond. Munster Bee- lacrts van Blokland stelde de leden der Ne derlandsche Dagbladpersdelegatie aan den heer Titulesco voor, waarna de heer Henny met duidelijke stem in goed Fransch zijn rede voorlas. In de omgeving van Sittard zijn, naar het „Volk’’ meldt, in kort tijdsbestek drie pogin gen gedaan om de spoorlijn onklaar te ma ken. Voor eenige weken was een plaat, waar mee de spoorstaven verbonden waren, losge schroefd. Van een trein bij den Rijksweg was een dommekracht weggehaald. Daarna vond een wisselwachter, dat een wissel onklaar gemaakt was door het weg nemen van een ijzeren stang. Het geluk wil de. dat een kolentreln gerangeerd moest worden, waardoor het defect geconstateerd werd. Dinsdagavond j.l. had men om een der spoorstaven een zwaren ijzeren ketting ge bonden. welke door den sneltrein Amster damMaastricht, die de plek omstreeks 11 uur passeerde, is stuk gereden. Alleen wer den zware schokken gevoeld. Men deelt-het blad nog nader mede, dat deze trein voor het signaal moest wachten, en dat toen de machinist den ketting ontdekt er. verwijderd heeft. TITULESCO eendracht volkomen kan werken aan verwezenlijking van de menschenbestemming die is te scheppen en te leven en niet om te verwoesten en te sterven. Uw daad eert boog uw vaderland, uw beroep en de geheele menschheid. Sinds langen tijd is de naam van uw vaderland gelijkluidend aan vredes wil en vredesorganisatie. Reeds voor den wereldoorlog kwam in Nederland de eerste conferentie bijeen waar over ontwapening is gesproken. Nederland kreeg toen ook de eerste organisatie van gerechtigheid, nJ. het Hof van Arbitrage. Na den wereldoorlog heeft men natuurlijk aan Nederland gedacht voor de huisvesting van het eerste permanente orgaan dat be stemd is om recht voor geweld in de plaats te stellen: het internationale gerechtshof. In Nederland is in 1029 en 1930 de conferen- Ten slotte dankt de Volkenbond Neder land voor den herhaalden en zuiveren steun ia iedere kwestie die voor vooruitgang is in het belang van den vrede. In dit opzicht is de naam van minister Beelaerts van Blok land sinds langen tijd met gouden letters in het eere-boek van den Volkenbond inge schreven voor zijn grootmoedige en moedige initiatieven. De ontwapeningsconferentie zal haar ar beid niet kunnen beginnen zonder diepe er kentelijkheid te betuigen jegens Jhr. Loudon, den Nederlandschen gezant te Parijs, die door zijn gezag, vertrouwen en beleid de’vol tooiing van de taak der voorbereidende ont wapeningscommissie mogelijk maakte. Waar om biedt Nederland een zoo gunstig terrein voor vredelievende gedachten en actie? Omdat uw roemrijke geschiedenis gevuld is met lijden, waardoor gij afschuw hebt ge kregen van den oorlog. Omdat Nederland de haard is van vrijheid en democratie die een weldoende actie door de wereld verspreiden. Omdat dit uw grootste verdienste en kracht van uw ras is, hebt gij den vrede benut om den volkeren te toonen dat arbeid, energie en organisatie in staat zijn zedelijke en materieele rijkdommen te scheppen, waartegen de resultaten van een vorige mili taire verovering van welken aard niet op wegen. Ik richt dus tot uw Vaderland en tot de verheven souvereine Koningin Wilhelmi na de verzekering van mijn diepen eerbied en groote, onbeperkte bewondering. Maar uw daad eert ook de pers, die gij met zooveel gezag vertegenwoordigt. Op het oogenblik waarop sommigen tegen de pers het on rechtvaardige verwijt richten de gemoederen op te hitsen en niet toe te staan dat een dracht in de ziel der volkeren neerdaalt, ter wijl de dagbladen toch slechts de woorden van staatslieden reglstreeren, die zij getrouw weergeven, moeten, komt gij in uw naam en In naam van uw collega's van overal het doorslaandst dementi aan die onrechtvaar dige erttiek geven door te bewijzen dat de pers op de hoogte is van haar vooral thans zoo moeilijke taak. Gij hebt een ontwape- ningspetitie georganiseerd en gij zijt schit terend geslaagd. Gij hebt twee en een half millioen handteekeningen verzameld. Zij zijn hier levend en welsprekender dan alle rede voeringen die men houden kan. Maar daar door hebt gij u ook een bevoorrechte positie boven die der staatslieden veroverd, ook wanneer wij staatslieden, zij het ook met de grootste overtuiging en uit de diepte van ons hart verklaren, dat de wereld den vrede wil. Dan toch vertolken wij slechts een ge voel. terwijl gij Nederlandsche journalisten voortaan voor vrede en ontwapening arbeidt krachtens een geschreven en in goeden vorm opgemaakte machtiging van uw volk. En daar niets wat menschelijk is, ons vreemd kan zijn, hebt gij door aldus uw vaderland te eeren ook de geheele wereld geëerd. Ik gevoel ten volle den ontroerenden ernst van ae taak die uw stap mij oplegt. Ik ben slechts de be waarder van deze bevestiging van tiet geloof en den wil van het Nederlandsche Volk. Ik moet haar aan den voorzitter van de Ont wapeningsconferentie overhandigen, die dan van den eersten conferentledag at aan zijn collega’s zal kunnen verklaren, dat in uw werk de ontwapening reeds is goedgekeurd door de volksstemming van een der edelste volkeren van Europa. Laat mij In naam van de Twaalfde Volkenbondsvergadering en ook in mijn eigen naam u van ganscher harte dank zeggen voor de bemoediging die gij ons in onze moeilijke taax hebt gebracht. Natuurlijk werd deze prachtige rede van Titulesco door allen en vooral door alle Ne derlanders aangehoord. Nadat een foto ge nomen was. hebben Titulesco. minister Bee- Gisteren had een bijeenkomst plaats van de besturen van de Vereeniglng voor den Effectenhandel te Amsterdam, de Vereeni- ging van Effectenhandelaren te Rotterdam en van den Bond voor den Geld- en Ef fectenhandel In de Provincie, in welke ver gadering mede de heer J. A. Luysterburg. als lid der Commissie van Bijstand voor de Uitvoering van de Beurswet 1914, aanwezig was. Deze vergadering was belegd in verband met de groeiende ongerustheid, welke zich langzamerhand van het Nederlandsche pu bliek dreigt meester te maken en welke vooral in de laatste dagen meer en meer ter beurze tot uiting komt. Met algemeene stemmen besloot de ver gadering geen voorstellen te doen aan den Minister van Financiën om tot sluiting van de beurzen over te gaan. Door het bestuur van de Vereeniglng voor den Effectenhandel zal bij het vaststellen van de prijscourant ten scherpste worden toegezien, dat de koersen niet ten onrechte en noodeloos worden gedrukt door invloe den, welke hun grond niet vinden in de werkelijke marktpositie. Aldus zullen ex cessen worden tegengegaan. Eenstemmig achtte de vergadering zich verplicht het publiek ten sterkste te waar schuwen zich niet door een paniekstem ming tot ongemotiveerde verkoopen te laten verleiden. Opname van dit artikel beteekent ech ter nog niet, dat wij in deze kwestie partij kiezen, en nog minder, dat wij het denkbeeld (het Rijk dwinge Provin cie en Gemeente tot loons- en salaris verlaging) voor verwezenlijking vatbaar achten. Het wil ons voorkomen, dat de geach te inzender wat al te luchtig over het bezwaar van provinciale en gemeentelij ke autonomie héén huppelt, alsook over de rechten der provinciale en ge meentelijke arbeiders en ambtenaren. Niet de Provincie, niet de gemeente moet thans haar begroeting in even wicht brengen, maar het Rijk de zijne. Mag het/ Rijk daartoe nu incidenteel zijn lasten voor een deel afwerpen op hem ondergeschikte, maar in dit opzicht autonome organen? Op organen overigens, die geen ver antwoordelijkheid dragen voor den gang van 's Rijks financiën,.omdat zij daarop geen rechtstreekschen invloed kunnen uitoefenen, ten aanzien daarvan al thans geen medezeggenschap bezitten? Zou dat te verantwoorden zijn? Maar bovendien: kan en mag, geduld worden, dat per soneel in provincialen en gemeentelijken dienst zich loons- of salarls-verlaging ziet voorgeschreven en opgelegd door een ten deze niet bevoegde (zij het dan ook hoogere) instantie? door een in stantie, welke dit personeel niet be noemde? In dezen tijd, nu alles schijnt te wan kelen, moeten wij dubbel oppassen, dat de grondslagen van het recht onaange tast blijven. De benrsdag gisteren De koersafbraak der laatste weken, welke zich sedert enkele dagen ook reeds tot de beleggingsmarkt ultbreidde, bereikte gisteren een hoogtepunt. Onmiddellijk na opening van den officieelen beurshandel werd een panlekachtige koersdaling over de geheele linie geregistreerd. Als oorzaken zijn daarvoor o.m. aan te wijzen de teruggang der New-Yorksche koer sen en de zwakke houding van het pond sterling. Kon. Olie daalde 20 pet., tabaks- aandeelen ongeveer 30 pct.. H. V. A’s 20 pet. Later vond echter een herstel plaats, waardoor een groot deel der verliezen werd te niet gedaan. Het Amerlkaansche departement van buitenlandsche zaken heeft, volgens een be richt uit Washington, officieel verklaard, dat de Vereenigde Staten in beginsel ten volle Instemmen met de voorstellen om een pauze voor den vlootbouw gedurende den tijd van Vijf jaar te doen intreden. Volgens de Amerlkaansche opvattingen zal een dergelijke pauze, indien rij alge meen wordt aanvaard, tenminste In drie voudige richting zegenrijk werken. In de eerste plaats zal dan de ontwape ningsconferentie te Genève in een veel vriendschappelijker atmosfeer kunnen wor den gehouden. Ten tweede wordt tijd gewonnen, waar door betere psychologische voorwaarden zullen worden verkregen ter bespreking van de verschillende politieke vraagstukken tusschen de Europeeache staten. Ten derde zal de pauze, in verband met den algemeenen economlschen toestand van veel voordeel zijn door de besparingen op de uitgaven voor de bewapening. De Amerlkaansche regeertng verwacht van de ontwapeningsconferentie niet, dat daardoor een plotseling eind aan alle be wapening zal komen, doch wel, dat daardoor een eerste stap zal worden gedaan cm den wedstrijd in de bewapening te land te doen eindigen en verder alle bewapening tot een zoo laag mogelijk peil te vermin deren. Bij het ontsmetten van een blok huizen aan den Katendrechtsche Lagedijk te Rot terdam, heeft zich gistermiddag een ern stig geval van gasverstikking voorgedaan. Een drietal personen is bewusteloos ge raakt en door den Geneeskundigen Dienst naar bet ziekenhuis aan den Cooisingel ge bracht. O Een van hen is overleden. Het ontsmetten geschiedde door daartoe aangezochten gemeentedienst. Omtrent de toedracht van dit ernstig ongeluk wordt nader het volgende gemeld. Te half 12 ongeveer bevonden zich een drietal mannen in het café van G. op den hoek van den Katendrechtsche Lagedijk en de Klaverstraat. Het waren de 54-ja- rige C. v. d. S de 23-jarlge gemeente werkman A. P de B en de 65-jarige los werkman B. H. V. d. 8. had zich naar de W. C begeven en toen hij geruimen tijd wegbleef, maak ten zijn, belde kameraden zich ongerust en besloten eens poolshoogte te gaan nemen. Tot hun grooten schrik vonden zij v. d. 8. bewusteloos in de W. C. liggen. Zij pro beerden hem op te helpen, doch toen zij daarmee bezig waren werden ^ok zij door een plotselinge duizeligheid overvallen. Zij zakten in elkaar en ongetwijfeld zou de omvang van dat ernstig ongeluk nog groo ter zijn geweest, als niet een tweetal man nen, de 57-jarige J. de B. en de 30-jarige W. v. d. L. bijtijds te hulp waren gescho ten. Deze laatsten wisten het drietal in de frissche lucht te brengen, waar de B. en H. al spoedig bijkwamen, v. d. 8. bleef ech ter bewusteloos. Inmiddels waren de Geneeskundige Dienst en dr. van Rossen op de plaats van bet ongeluk verschenen, v. d. S. werd on- middellijk naar het ziekenhuis aan den Cooisingel gebracht, waar hij kort na aan komst is overleden. De beide andere slachtoffers konden naar huis gaan. H. is echter op advies van zijn huisdokter naderhand ook naar het ziekenhuis aan den Cooisingel gebracht. Zooals hierboven reeds is medegedeeld vindt dit ernstig ongeluk zijn oorzaak in het feit dat de gemeente een naastgelegen woning, het pand no. 4 aan de Klaver straat, aan het ontsmetten Is geweest. Daarbij is gebruik gemaakt van blauw- zuurgas. Door tot nog toe onbekende oor zaak is dit gevaarlijke gas door een lucht koker in de W.C. van het café gestroomd met het bekende noodlottige gevolg. De politie heeft de zaak in onderzoek. De stad Vera Cruz is door een hevigen orkaan geteisterd. Een aantal kleine vaartuigen in de haven zonken. In de stad zelf werd groote schade aangericht. De electrische stroom werd ver broken. Men maakt zich ongerust over een aantal visschersbooten met een totale bemanning van honderd man, die zich nog in zee be vinden. (Ingezonden) De millloenennota van 1931 geeft vele «n groote tekorten te zien. Ieder Weldenkend menseb begrijpt, dat het gebiedende elsch is, dzt deze tekorten zoo snel mogelijk wegge werkt worden. Minister De Geer heeft de wegen daartoe reeds aangewezen en één daarvan Is: de sa- jariskortlng van het geheele Rijkspersoneel. Deze salariskorting ziet er zeer onschul dig uit en de totale bezuiniging, welke hier door tot stand komt, bedraagt slechts zeven millioen. En toch kan ik geen tegenspraak ontmoe ten, als ik beweer, dat, ondanks alles, het BiBspersoneel voorlooplg niet aan de beurt mag Zijn, in elk geval niet, als er niet eerst sens iris anders geschiedt. Want de salarisvermindering, waarmee men nu het Rijkspersoneel bedreigt is door een andere, veel ernstiger korting reeds voorafgegaan. Om dit te verstaan, gaan 11-tal jaren terug. In 1920 werden over de geheele linie de loooen en salarissen verhoogd en daarna kwam er betrekkelijke rust, omdat gevoeld werd, dat er geen al te groote wanverhou dingen bestonden. Toen volgde 'n depressie en 1925 bracht aan de salarissen van t Rijkspersoneel een slag ter grootte van pl.m. M tot 2$ pet. toe. De gemeenten en provinciën lieten de in komens vrijwel onaangetast, waardoor een schrille tegenstelling zich vormde tusschen de belooning van het Rijkspersoneel en die van het personeel van andere takken van openbaren dienst. Hoe schril deze verhou ding ook was, zou ae nog eenlgermate te verdedigen zijn, als de redeneering, dat elke overheid toch bet recht heeft haar dienaren te beloonen, naar gelang het budget dit toe last, opging. Maar *n ieder voelt, dat er aan bovenge noemde redeneering iets hapert, als men be denkt, dat 't Rijk in den loop van de jaren veel apenbare zorg op zich nam, welke vroe ger door gemeente of provincie bekostigd moest worden of waarvan een bepaalde streek, zonder of met minder bijdrage uit de gewestelijke kas, profijten trekt. Ik noem hier rechtspraak, onderwijs, pea- •■IIia. kelasHngdlvast, registratie »»ls|-x koww en dergeltjken. Te beweren, dat van een leeraar R. H. B 8. ■Under verlangd wordt, dan van een leeraar eener gemeentelijke inrichting voor M. O., Cf dat "n jurist bij de gerechtelijke macht minder bekwaam behoeft te zijn dan bij één der provinciale of gemeentelijke bureaux kan geen steek houden. Dit des te meer niet, daar door de nieuwe wet ter regeling van de flnancieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente o.a. het principe zich baan brak, dat alle Nederlanders een meer gelijke be lasting op te brengen hebben en daardoor het recht op een zelfde verzorging kunnen eischen, uit welk laatste dan weer volgt, dat er geen verschil In honoreering tusschen een ■elfde groep van ambtenaren behoort te bestaan. We ondergaan op *t oogenblik een gewel dige crisis. Zelfs de meest eenvoudige mensch ziet dit en heisas reeds duizenden voelen X aan den lijve. Toen een 10-tal jaren terug allen hun vwdienaten zagen rijzen, kwamen de ambte naren achteraan en kregen *t laatst iets van den buit Nu velen de slagen ql te pakken hebben, kunnen zü, die uit de staatsruif eten, op hun beurt rich gelukkig prijzen, dat hun inkomens ietwat bevroren zijn. Doch den nedergang volgen, móéten ze. In 1925 stond 't geheele Rijkspersoneel al in de rij. Thans zijn dus eerst de dienaren ’■n de gemeentelijke en provinciale over heden aan bod. Heeft het Rijk geld noodig en wenscht het <üt te halen door middel van salariskorting ih laat in het midden of dit middel al cf niet te verdedigen is welnu, het neme dit dan van hen, die daarvoor nz de eerst •angrwt minen zijn en net zoo lang, totdat ®cn redelijkerwijs mag aannemen, dat de VértMXidlngen, die in 1925 verbroken werden, *z«r hersteld zijn. Nu de nood blijkbaar zoo dringt, zwijge ®en van provinciale of gemeentelijke auto nomie. Onrechtvaardigheid laat zich niet met een *rak vasthouden aan een bepaald beginsel fned praten. Het lijkt me, in betrekking tot de salaris korting een Juistere methode: dat de lands- o» er Leid door wetswijziging naar verhou- •hng net zoo lang een gedeelte van den gel- delijken steun aan gemeente en provincie «nthoudt, totdat datgene, wat reeds de Mksambtenaren over de geheele linie1' ont- notnen werd, ook daar gehaald is. Dan kun- Ben «De groepen weer geljjk op of nog T^der naar beneden gaan. Voorlooplg zijn na de Rijksambtenaren **ri aan de beurt. Herat kan een meer **ndeld worden. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD I goor bzlten Alkmaar f 235 I --- ONS BLAD ■UREAUl HOF C ALKMAAR rj,f -w' Administratie Na. Redactie Na «33 Evenwel ia, indien de storing heden nog niet Is opgebeven. belangrijke vertraging in het Interlocaje telefoonverkeer met Dultschland en de andere genoemde plaasten te verwach ten. .Ie bijeengeweest voor de oplossing der meest verbitterende en ingewikkelde internationale strijdvragen die tot dusverre hadden doen twijfelen of minlijke regeling wel mogelijk zou «Mn. laerts van Blokland en minister Munch de oorkonde onderteekend, waarna minister Beelaerts in welgekozen woorden dankte voor Tituleeco's hulde aan Koningin en Nederland en voor de ontvangst van de Delegatie, de Chrlstelijk-Hlstoriscbe Tweede Kamer fractie is bet bureau der fractie als volgt sa mengesteld: voorzitter mr. J. Schokklng, 2e voorzitter de heer J. R. Bnoeck Henkemans; secretaris de beer H. W, JUanus.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1