binnenlandsch nieuws DRJCV_ voiersoers WATERSTAATSBEGROOTING 1932 Voor de Huiskamer Ook de tegenwoordige groote pakken dra/en dit handelsmerk, de garantie voor suiverheid en kwaliteit. Quaker havermout ia alleen echt in de geel-blauw-roode origineel* verpakking. Verzamel de bona voor zwaar verzilverd tafelzilver zonder reclame erop, van TWEEDE KA MEE Hoe ik een de I f De begrooting Defensie voor 1932 „Katholiek Verbond voer W’ welk* zich in elk pek Vergadering van Donderdag Eerste bedraden ttif^erro^ken voor aanleg kanaien noordelijk deel van Noord-Holland Verruiming Noord zeek a na al en verbetering Hembrug 8 e Definitief opgericht President van Schaik Appiaas in de Tweede Kuner. Comptabiliteitswet-1027. aan Luchtbeschermingsdienst Het programma De -Koningin-Moeder Naar de Zuiderzeewerken Handelsverdrag NederlandBrazilië solute veiligheid aal kunnen schenken. Het werk van de vrouw b(j de poltUe Zuiderzeefonds dier. nog waarvan daarbij als •MMaaa I Een circulaire van den Minister van Defensie Hoe de verminderingen zijn gevonden Het Koninklijk bezoek Amsterdam spoor; burg. Dinsdag De korungin-moeder heeft heden een be zoek gebracht aan de Zuiderzeewerken. Ko ningin Emma reisde per trein tot Harlin gen. waar ae tegen één uur aankwam vandaar per auto verder ging. dienst is voor 1932 dan voor volk aorge- Cornité tot bestrijding van openbare zedeloosheid 29 Sept.nam. 2 u. bezoek aan Schiphol, na afloop waarvan terugkeer per auto naar het Loo. vrouw te Spoor- en tramwegen. van van voor liet ve.r- Wa- sta- voor rtchting- volledig personenver voer en die voor goederenvervoer, welke in verbinding met den spoorweg om Amster dam worden gebracht, en het maken van verschillende doorgangen voor het gewone Verkeer. Omtrent de verdeeling der kosten, welke op 28.000.000 werden geraamd, ia in hoofd- ■aak overeenstemming verkregen De Ke- derlandsche Spoorwegen zijn bereid tien millioen te betalen, terwijl het overige door de gemeente Amsterdam en het Rijk zal worden gedragen Uit den aard der zaak zullen deze ver deeling en de mogelijke overschrijding in een overeenkomst wonen geregeld. Havas meldt uit Rio de Janeiro dd. 16 Sep tember. dat het handelsverdrag tusschen Nederland en Brazilië is onderteekend. Verbetering van de Maas voor groote afvoeren Het aangevraagde bedrag is voor een aan- ■tenliJk gedeelte bestemd voor aankoop van grond ten behoeve van de uitvoering der werken. nJ. f 1.300.000. voorts wordt voor dsn bouw van kunstwerken bij Llth en St. Andries f 450.000 uitgetrokken. Voor rivier- verbetering beneden Lith wordt f 400.000 aangevraagd Het vervaardigen van de bovenbouwen voor de bruggen voor gewoon verkeer te Oraetbeide, Berg. Urmond en Stein aal In 1932 kunnen geschieden, waarvoor f 240.000 noodig zal zijn Voor den bouw van de nieuwe Maasbrug te Maastricht zal in 1932 vermoedelijk nog f 200.000 en voor de verbouwing van de be staande brug f 650.000. zijnde ongeveer de helft van de raming, gevorderd worden. i Scheepvaartverbinding Amsterdam—Rijn Nu bjj de wet van 27 Maart 1931 tot den aanleg van een scheepvaartverbinding van Amsterdam met den Bovenrijn ten behoeve van de Rijnvaart en verbetering van den Vaarweg naar Vreeswijk is besloten, is het de bedoeling deze werken aoo krachtig mo- ■elilk ter hand te nemen. Waar echter nog tal van voorbereidingen zün te treffen, zal van het op de loopende begrooting uitgetrokken bedrag van t IMOMO vermoedelijk in dit jaar slechts over een klein deel kunnen worden b»- sciilkt,. terwijl bet overbUjvepde in verband Aanleg weg HembrugVet*n. Vcor de voortzetting van den aanleg van den weg nummer 6 van het Rljkswegenplan 1982 tusschen HembrugVelaen, wordt voor 1932 gerekend op 260.000. ten laste* van het Rijk. Wat betreft de bijdrage aan de provincie Noord-Holland in de kosten van aanleg van kanalen in het noordelijk deel van Ncord- Holland wordt gemeld, dat t.a.v de kanalen HulgendVkOud-KarspelKolhomen Kom. walHuigendjjk en SpalpenBehagenKol- horn met belanghebbenden overeenstemming is bereikt. Dientenbehoeve wordt nu een eerste post van f 100.000 aangevraagd Als bijdrage aan Noord-Holland in de kosten van een verbetering van den Vaar weg door de Alkmaarder Meer wordt 17.000 uitgetrekken. zijnde een derde van de totale kosten Verbetering N.-H. kanaal Voor vervanging van de dubbele houten draaibrug over het N.-H. kanaal te Buiksloot en afsnijding van een bocht in dat kanaal waarvan de kosten voor het Rijk op ƒ380 000 worden geraamd, is een eerste uitgave van 100.000 uitgetrokken In de thans vervallen .Aanwij- itbeschermingsdienst" aanbevolen welke intusschen in wezen iet die in den nieuwen ..Leidraad" aangegeven. De noodzakelijkheid van den luchtbeschermingsdienst zou ech ter juist als consequentie van de gepro pageerde denkbeelden eerder van die zijde moeten worden bepleit BIJ verwezen lijking van de eenzijdige nationale ontwa pening toch zou de preventieve bescher ming. welke de Nederlandse!» weermacht thans aan het Ruk verleent en in 1914 met vrucht heeft verleend verloren gaan. De waarschijnlijkheid. dat bij een nieuw West-Europeesch conflict het Nederland- sche grondgebied tot gevechtsterrein sou worden, zou daardoor in hooge mate toene men en daarmede de mogelijkheid, dat Ne derlandse!» bevolkingscentra het doel vin luchtbombardementen zouden worden. De kans hierop zou in dit geval aanzienlijk grooter zijn dan bu een oorlog waarin Ne derland zelf als oorlogvoerende is betrok ken Immers, de Nederlandse!» troepen zullen groote bevolkingscentra e.d. zooveel mogelük als legeringsgebied en middelpunt van militaire bedrijvigheid vermijden, om den vijand geen reden te geven deze centra uit de lucht aan te vallen. Bovendien zal de Nederlandse!» weermacht dsrgelijke centra naar vermogen met bestrijdingsmid delen tegen luchtdoelen beschermen. Van de weermacht eener vreemde mogendheid, welke op ons grondgebied opereert, kan evenwel noch het een. noch het ander wor den verwacht. Bovendien brengt de Minister onder de aandacht, dat de uitvoering van luchtaan vallen kan geschieden met daartoe op be trekke! ijk eenvoudige wijze verbouwde niet -militaire luchtvaartuigen, zoodat ook een ver doorgevoerde, algemeene bewape- ningsvermlnderlng In dit opzicht geen ab- Verruiming NoordzeeAanaal. Voor 1932 zal nog zekerheidshalve zijn te rekenen op een bedrag van 350.000 voor grondaankoop en schadeloosstellingen, als mede' van 46.000 voor het verder afwerken en verharden van het nieuwe gedeelte van den Zeedijk onder Assendelft. Verder kun nen dan in dat jaar geheel of gedeeltelijk worden uitgevoerd het opruimen van de kade langs den Ncorder IJ-polder met ver dieping van den kanaalboden». het maken van nieuwe paden met oeververdediging in de vakken PetroleumhavenHembrug en Hembrugzijkanaal F en de verruiming van het kanaal bewesten de Hembrug. terwijl ook op een eerste uitgave voor den verbauw van de Hembrug. uit te voeren door de Nederlandsche spoorwegen, wordt gerekend De VOORZITTER, de heer mr. j. R. H VAN 8CHAIK. aanvaardt het voorzitter schap met de volgende rede: Geachte medeleden. mjj zoo verterende uitslag der over het voorzitterschap en de aanleiding op een bedrag •en man dan tegenover een vrouw '■tiniiii bijzonder In verbaad met bet onderw^a —2 ■ededellcten. Na repliek van den heer Hogendijk en vaststelling van de agenda voor de volgende ’•'rgaderlng ward de bijeenkomst gesloten van den 54.397.027. 84146.000; geheele dienst 118.443.027 Voor verbetering van den Waterweg van De minister ven Defensie heeft aan de burgemeesters doen toekomen een ver nieuwde uitgave van de ..Aanwijzingen nopens de door burgerautoriteiten te nemen maatregelen ter bescherming van de bevol king tegen de gevolgen van aanvallen uit de lucht In de begeleidende circulaire brengt de Minister het volgende onder de aandacht van de burgemeesters: Van de zijde van hen. die eenzijdige na tionale ontwapening propageeren. werd meermalen opgewekt tot het achterwege la ten van^c zingen lua| maatregelei overeenkomen Luchtvaart. Uitgetrokken is f 30000 voor de oplei ding van luchtvaartpersoneel. Het ligt in de bedoeling, wanneer öe proefopleiding goed verloopt, in September 1932 de proef uit te breiden met een tweede groep van vijf leerlingen, waarvoor reeds de noodige gelden worden uitgtrokken In verband met bet geraamde verlies over 1932 is voor subsidie aan de K. L. M. 803.500 uitgetrokken. hoofdstuk IX (Waterstaat) der Rijksbegroo- tmg voor 1932 ontleenen wij het volgende; De raming van den gewonen dienst bedraagt 64.297.037; kapitaaldienst «4146.000; geheele dienst 118.443.027 Voor verbetering van den Waterweg van Rotterdam naar zee ingevolge de wet van 2 Januari 1917 is voor 1932 720.000 uitge trokken. Voor verbetering van de Overijssel- ■ebe Vecht is 225.000 opgenomen. richting van het ..Katholiek Verbond" voor Kinderbescherming Hierna werd onder woorden van dank voor het vele werk, dat in aangename verstand houding verricht was. het ..Comité van Voor bereiding” ontbonden. Na eenlge discussie en het aanbrengen van kleine wijzigingen werden vervolgens de concepten van statuten en huishoudelijk reg lement met algemeene stemmen aangeno men Bij acclamatie koos de vergadering tot voorzitter mr. dr P J. Witteman. terwijl na eenlge discussie op voorstel van htt comité -n bestuur werd samengesteld uit de volgende personen, allen vertegenwoordigers van de verschillende groepen van leden, die In het Verbond vertegenwoordigd zijn In het bestuur werden gekozen behalve de voorzitter: pater N Boe S.C.J Heer; C. L. M Brantjes. Breda; mevr, is Droog-Deckers. Heemstede; zuster Oerardina. Amsterdam; mr dr L. Janssens. Eindhoven; mr. Em La rners. Den Bosch; P J. Meulemeeater. Zwol le; J. H M Rademaker. Amsterdam, insp J. G. van Rijt. Pr, Maastricht; mr A O. H Tellegen, Den Haag; mevr. De Voord. Den Haag; Ir. E. L. A. baron van Voorst tot Voorst. Den Bosch, als gewone leden en prof mr W. Duynstee Csj.R en prof, dr Th. Rutten. beiden uit Nijmegen als buitenge wone leden, terwijl een secretaris aan het be stuur zou worden toegevoegd Na de bestuursverkiezing werd de voorge stelde contributieregellng zonder wijziging aangenomen. Nadat nog eenige opmerkingen van huis- houdehjken aard waren gemaakt en was aangedrongen op uitbreiding van het leden aantal. werd de vergadering met een wóórd van dank aan den voorzitter, op de gebruike lijke wijze gesloten vercfnpn I bramen verschenenWat zou mijn LAVl VC131UV£ Zlch schamen ajs Ik opgegeten bleek zijn door een beer! De beer naderde. Elgenlilkwas hij al genaderd Ik raakte met mijn gedachten in de war. Ik legde het geweer aan. dekte de borst van den beer met den korrel en vuur de. Toen keerde ik me om en lien als een hazewind. Ik hoorde den beer niet volgen. Ik keek om. De beer lag. Toen bedacht ik. dat je na ‘t afschieten van een geweer nooit beter kunt doen, dan het nog eens te laden. Ik liet er een patroon in glijden, zonder den beer een oogenbllk uit het oog te verliezen. Hij bewoog zich niet. Vol argwaan l»p ik ------ ---verder be woog er niets; maar toch kor. hli wel vein zen; beren veinzen vaak. Om zeker te zijn, kwam ik nader en zond een kogel in zijn kop. Hij gaf er nu toch niets meer om. Hij gaf nergens meer om. Het was een kalme doode. Opdat hij zoo blijven zou. doorboor de ik zijn hersens en ging toen terug naar huls Ik haa een beer verslagen’ Ondanks myn opwinding Lep ik met een onnooael gezicht naar binnen Er kwam een koor van stemmen: „Waar zijn jé bramen? Waar heb je zoo lang gezeten? Waar is je emmer?" Jieb je écht een beer gezwn? Liep hu? Wat deed je toen? Waar ia hjj dan?” Ik besloot hen te overtuigen, door den beer naar huis te halen. Ik ging naar het dal, om hulp te zoeken, en kreeg ongeloo- vige lachjes ten antwoord. Maar eindelijk ging er toch een man of vijftig meer. Nie mand geloofde, dat er een beer in ’t spel was; maar toch nam iedereen een geweer mee, of een pistool, of een stok, of een hooivork, of een pook. En toen ik hen op de noodlottige plek bracht, en wees op het in de lijkwade van zijn eigen huid, loochende niemand, dat het een beer was. en ik was de held van enfin, ze brachten het dier naar huis. Ook daar opperde men geen twyfel aan de identiteit van het dier; maar ze zei den. dat het wel klein was voor een beer. Neef Daan, die een buitengewoon goed hen gelaar is. gaf toe. dat het een goed schot was. maar hij voegde er de noodelooae op merking bij. dat hü net zoo n wond eens had alen toebrengen door een koehoorn. Ik stoorde mij echter aan dat gepraat niets. Toen ik dien avond slapen ging, was mijn laatste heerlijke gedachte: ..Ik heb een beer verslagen Ten aanzien van de verbetering sjicorwegtoestanden aan de oostzijde Amsterdam wordt gemeld, dat de naamste werken zijn: opheffing van bestaande station Weesperpoort en vanging door een nieuw station in de tergraafsmeer, verplaatsing van het tion Muiderpoort. zoodat bet zoowel de richting-Utrecht als voor de Amersfoort kan dienst doen, het scheiden van de bonen voor Thans is verschenen de begrooting van Hoofdstuk VIII (Defensie) der Rdksbegroo- tlng voor 1932. De raming bedraagt: Gewone dienst f 98 731 809, kapitaaldienst f 404.000 geheele dienst f 99 135 809 De O 14 aal haar ovemame-proettochten in 1911 doen; de O 16 en vermoedelijk de K XIV en K XV, zoomede het flottieljcvaartuig in 1932 Gelden worden aangevraagd voor de beëin diging van den bouw der onderzeeboot O 15 en voor de voortzetting van den bouw van het flottieljevaartuig 1930, zoomede van den flottleljelelder 1931, den kruiser 1930, de on- derzeebooten K XIV K XVI en de onderzee- booten K XVII en K XVIII. Voor het in aanbouw brengen van twee onderzeebooten K XIX. K XX. wordt een eer ste bedrag aangevraagd. Laatstgenoemde on derzeebooten zijn bestemd ter vervanging van de onderzeebooten K VII, K VIII. die bij aan komst In Indlë der onderzeebooten K XIX, K XX de leeftijdsgrens sullen hebben over schreden. Teneinde tot een lager eindcijfer te gera ken, is het totaalbedrag, bestemd voor nieu wen aanbouw, belangrijk lager gesteld, dan het bedrag, dat werd aangevraagd voor de begrooting 1931. Thans wordt namelijk sleciua f 8.060.700 aangevraagd tegen f 10 408.000 voor 1931 De sterkte der compagnie mariniers In West-Indi* is nader bepaald op 154 man, ter wijl gerekend wordt op blijvende aanwesig- heid van een scheepsbemanning van 130 man, alzoo te ramen 284 man. In de begrooting voor 1931 was nog aangenomen, dat 344 man noodig zou zijn. In verband met de noodige beperking der uitgaven te het tempo, waarin de bij de vo rige begrooting aangekondlgde uitbreiding van het personeel zal geschieden, voor 1933 minder snel genomen, dan aanvankelijk in het voornemen lag. Voor herhalingsoefeningen in 1932 te uit getrokken f 1.080.000. Voor den gewonen f 3.000.086 minder aangevraagd 1931 werd toe gestaan. Wegens den toestand van 's Lands finan ciën zijn de verminderingen in hoofdtaak ge vonden door: lager ramen van artikelen in verband met algemeen dalende prijzen; voor de bescherming van Curacao voor 1932 slechts een oorlogsschip te bestemmen, den aanbouw van den flottielje-leider en van de onderzee booten K. XIX, K XX eenigszins te verschui ven, waardoor voor 1932 geringere bedragen voor deze schepen noodig djn; niet over te gaan tot aankoop van vliegtuigen en ver- spermijnen voor de zeemacht; het aannemen van personeel voor de marine in een eenigs zins langzamer tempo te doen geschieden; door het zgn. Bewapeningsfonds. dat gedu rende enkele jaren tot een bedrag van t 4.000.000 op de bagrooting was gebracht, thans voor f 3.463 000 uit te trekken, waarbij in acht is genomen dat in verband met prijs daling van vele artikelen deze som in koop kracht vermoedelijk niet minder zal zijn dan de voor 1931 uitgetrokken t 3.700.000; door geen legeroefenlngen op groote schaal coder leiding van den commandant veldleger te houden en een geringer aantal reserve-offi- cieren in werkehjken dienst te roepen. De verlaagde raming van art. 275 (uit- keering aan het Zuiderzeefonds) voor 1931 was toegestaan f 8 800 000. terwijl vcor 1932 wordt geraamd f 800.000 vloeit voort uit een wenschelijk geachte Opschor ting van de verdere Zulderaeë-lnpolderlngs- werken. De plannen voor deze verdere wer ken staan nog niet vast en kunnen ook nog niet binnen korten tijd definitief worden vastgésteld Deze voorlooplge opschorting maakt het mogelijk eenlge wijziging te brengen in de geldende financiering der Zuiderzeewerken. Het bedrag van f 8 000.000, dat jaarlijks a uit den gewonen dienst besteed wordt aan den afsluitdijk en ook na de voltooiing er van bestemd was voor versnelde afschrij ving van het verlies op de tot dusver tot stand gekomen werken, behoeft, nu voor- loopig geen nieuwe tekerten op de begroe ting van het Zuiderzeefonds sullen ont staan. deze functie niet meer te vervullen en kan dus op den gewonen dienst van hoofdstuk IX vervallen. Dezer dagen vergaderde in Pomona te Utrecht het comité tot bestrijding van de openbare zedeloosheid en hare gevolgen onder leiding van dr. J. Lammerts van Bueren. Aanwezig waren behalve de vertegenwoor digers van de vereenlglngen op dit gebied werkzaam, politie-autoriteiten uit Amster dam. Rotterdam, Den Haag. Utrecht en Arnhem. De heer C. E G. Hogendijk. chef van de kinderpolitie te Amsterdam, hield een inlei ding over: „Het werk van de vrouw bij de politie in verband met den strijd tegen de sedeloosheid. Het eigenlijke opsporingswerk acht spreker in het algemeen minder geschikt voor de vrouw. Daartegenover acht hu het aanbe- velenswaardig dat vrouwen en kinderen, vooral bij sededelicten door vrouwen worden gehoord Straatdienst acht spreker niet geschikt voor de vrouw. Daarna vertelde de beer Hogendijk tets over den omvang van het vrouwelijke politiecorps in Nederland en in andere lan- denen. Nederland heeft nu 33 vrouwelijke politie-ambtenaren in 8 steden. alleen Amsterdam er 16 in dienst heeft. Met de strekking van de Inleiding van den heer Hogenduk betuigden allen hunne in stemming. Alleen meenden sommigen, dat het beter was het verhoor van verdachten en getuigen in één hand te houden; voorts be stond er verschil van meenlng over de vraag of een vrouw zich gemakkelijker tegenover Aan de thans gepubliceerde begrooting van met art. 24 der Comptabiliteitswet-1927 naar het dienstjaar 1932 zal kunnen werden overgebracht Naar aanleiding hiervan is voor 1932 slechts op een bedrag van f 450.000 gerekend. De liberale „Awmrtpwr* schrijft over de herkiezing van mr. van Schalk tot Kamer president: Er werden 86 stemmen uitgebracht, waar van 4 in blanco; de overige 82 gmgen alle naar mr. van Schalk. Er klonk (o mld- zaam verschunsel). een hartelUk applaus uit de Kamer, ter eere van haar bekwamen en sympathleken voorzitter Als men overweegt dat de belde communisten blanco stemden en ook mr. van Schalk zelf, dan bluft er nog slechts één lid over, dat niet op hem stemde. Da. Lingbeek misschien? -Ja. het resultaat was hoogst eervol voor den president en het applaus een aardig, geste der Kamer welverdiend. Het programma van het aa. koninklijke bezoek aan de hoofdstad luidt als volgt Woensdag 23 Sept nam 2 u 30 vertrek Apeldoorn; 4 u. 19 aankomst Amsterdam, 5 u. 30 audiëntie; 8 u. diner. Donderdag 34 Sept voorm. 10 u. audiën tie; nam 2 u. 15 rijtoer, bezoek aan het Scheepvaarthuis; 7 u 30 diner Vrijdag 25 Sept.: voorm. 11 u. rijtoer; nam 2 u. 15 rijtoer, bezoek aan het Walen weeshuis 8 u. 30 avondfeest Zarerdag 26 Sept nam. 2 u. 15 rijtoer, bezoek aan het Annapaviljoen. Zondag 37 Sept nam. 2 u. rijtoer, be zoek aan de Belg. Tentoonstelling; 7 u 30 diner. Maandag 28 Sept voorm. 10 u. audiën tie; nam. 2 u. 15 rijtoer, bezoek aan Werk- 8 u. bezoek aan den Stadsschouw- Naar men ons meedeelt, had Zaterdag 12 Sept. jj. te Utrecht de oprtchtersvergadërlng plaats van het .Katholiek Verbond voor Kinderbescherming” onder voorzitterschap van mr. dr F J. Witteman. De oprichting van dit Verbond is het re sultaat van besprekingen tusschen personen van verschillende richtingen op het gebied der Katholieke Kinderbescherming, die een paar Jaar geleden het ..Comité Kinderbe scherming” gevormd hadden met het doel om voorbereidingen te treffen voor ’n groote organisatie. Van onderscheidene kanten waren immers destijds stemmen opgegaan om te trachten een band te leggen tusschen alle vereeni- gmgen en instellingen in het land, die op eenlgerlei wjjze zorg dragen voor kinderen die ..bescherming" behoeven; zonder daarbij te raken aan de zelfstandige werkzaamheid der aangesloten leden. Vele vereenlglngen en instellingen hadden thans reeds hun sympathie betuigd met dit streven door als mede-oprichter van het nieuwe ..Katholieke Verbond” toe te treden, en de voorzitter kon een aantal van hun ver tegenwoordigers en eenlge belangstellenden op de vergadering welkom heeten In zijn openingswoord wees mr. Witte man allereerst op het groote belang van de zen dag. Het doel Immers van dit Verbond is het werk der aangesloten leden in onder linge samenwerking zoo doeltreffend moge- lljk te maken, fouten te verbeteren en Idem- ten aan te vullen. In deskundigheid en outil lage moet de katholieke kinderbescherming aan de spits komen te staan Want, zooals de voorzitter terecht opmerkte, is dit werk dat de heiligste taak der ouders overneemt. van zooveel belang voor het kind én voor de maatschappij, dat het eigenlijk niet goed ge noeg gedaan kan worden. Meer concreet gaf de voorzitter vervolgens aan. op welke verbeteringen moet worden aangedrongen, organisatorisch zoowel als op het terrein der wetgeving. Echter niet alleen theoretisch stelt het Verbond zich voor te werken door alleen de moeilijkheden te bespreken, ook en vooral wil het trachten practisch de leden van dienst te zijn Want, hoewel dit thans nog niet uitvoerbaar bleek, ligt het toch in het voornemen in ae toekomst te komen tot op richting van een „Centraal Bureau voor Kinderbescherming Nadat nog verschillende vereenlglngen en instellingen de groep van mede-oprichters versterkt hadden, werd overgegaan tot op- De voor stemming wijze, waarop ge dien op een door bet reglement van orde niet gekende wuze hebt willen onderstreepen. hebben mij ten zeerste getroffen. MJJ gesteund voelend door deze uiting van vertrouwen, neem ik gaarne opnieuw de leiding van ons College op mij Wij leven in bewogen tijden. Ook in het Parlement zal in verband daarmee over ge wichtige volksbelangen moeten worden be raadslaagd en beslist. De verontrustende toestanden en gebeur tenissen in andere landen en werelddeelen gadeslaande, mogen we echter ons land en zijn bewoners gelukkig prijzen, dat, al neemt •ie bekommering toe, van eenige ontredde ring, verwarring of nationale verscheurd heid geen sprake is en ook geen sprake be hoeft te zijn. Stemt dit tot groote dank baarheid, anderzijds maant een en ander ons als volksvertegenwoordigers er naar ons vermogen voor te waken, dat ons zonder al te ernstige schokken deze lijke tijden kan blijven doorstaan. Ons streven zij vooral gericht op de een heid des vredes die het best wordt bewaard, indien men elkanders lasten zooveel moge lijk tracht te dragen en te verdeelen Daarbij hebben we te bedenken, dat het niet alleen de stoffelijke welvaart is, die den rijkdom van een volk en zijn levens kracht bepaalt. In de wereld heeracht overvloed, doch er wordt armoede geleden. Er is een wanverhouding tusschen werk gelegenheid en beschikbare arbeidskracht. De noodlottige ontwrichting van het proces van den arbeid, de voortbrenging en de verdeeling doet zoeken en streven naar nieuwe rechtsvormingen. Dat de grenzen van het publiek recht terwtlle van het gemeen schapsleven en het algemeen welzijn naar verschillende zijden moeten worden uitge zet, schijnt mij nauwelijks voor betwisting vatbaar. De voornaamste politieke zorg van het heden en van de toekomst Is dan ook onge twijfeld internationaal zoowel als nationaal de Juiste normen te vinden en de normen te scheppen, die met aanpassing van het be staande de geleidelijke maar noodzakelijke ontwikkeling onzer staatsinstellingen verze keren. In zooverre is een geenszins lichte maar wel mooie taak weggelegd voor hen. die als wU aan het staatsbestuur hun medewerking hebben te verleenen. Hare traditie getrouw zal de Kamer ook dit jaar In diepen ernst en zonder kunst- matigen hartstocht de volksbelangen trach ten te dienen naar beste weten Mogen zij, die ons afvaardigden, levendig en tevens welwillend beseffen, dat, al kan de critiek op veel van het bestaande gegrond zijn, de staatsmanskunst een zeer moeilijke is. Terwijl ik in Godsvertrouwen het voor zitterschap aanvaard, stel ik U voor thans met onze werkzaamheden een aanvang te maken. Op de rede, die staande wordt aange hoord. volgt een hartelijk applaus bü alle fracties. De Kamer ging hierna over tot het trek ken der afdeelingen en tot het kiezen van voorzitters en ondervoorzitters. Na heropening wordt aan den heer v. d. Tempel verlof verleend tot het richten van vragen aan de regeerlng betreffende maat regelen ter verbetering van den economi- schen toestand en in het bijzonder betref fende voorzieningen in den nood der werk- looae arbeiden in den aanstaanden winter. De interpellatie zal gehouden worden op een nader te bepalen dag. De VOORZITTER stelt voor om aan ae orde te stellen tegen Dinsdag 13 October ae. os. de interpeUatie-v. d. Tempel en het ont werp betreffende de mobilisatiealachtoffers en, indien het eindverslag verschenen is, het ontwerp betreffende den economischen voor lichtingsdienst. Aldus wordt besloten. De heer DE VISSER (C-P.) vraagt verlof tot het houden van een Interpellatie over de rechteloosheid van vreemdelingen, poü- tioneele willekeur en justitieel machtsver toon, in het bijzonder over de deportatie van een Ohineeechen zeeman en de gevangen neming van een Ohineeechen koqpman. Over dit veraoek zal in de volgende ver gadering worden beslist. De vergadfiting wordt te half vier ver daagd. Er zun weel foutieve lezingen rond gestrooid ovir de ontmoeting tusschen mij zelf en eer. beer, verleden zomer, dat ik, om recht te doen aan het publiek, aan mi) zelf en aan den beer, het noodig vind, een juist verslag van de feiten te geven. De ontmoeting was van beide kanten on-’ voorbereid. Ik was niet op jacht op deb- beer en ik heb geen reden om te veronder stellen. dat de beer op jacht was op mfj. De waarheid is. dat we belden uit waren^terug. Er ’trok een achterpoot, om bramen te zoeken, en toevallig op elkaar atleten. Ik heb een geweer meegenomen, niet uit voorgevoel, maor om den schijn te redden. Er waren In dat braamboach wel eens beren gezien. Toen ik den heuvel beklommen had. zette ik mijn geweer tegen een boom en begon bramen te plukken, van boschje tot boschje voortgelokt door den zwarten glans van fruit Plotseling zag Ik toen een beer in mijn nabijheid. Hij stond op zijn acllterpooten en deed net wat ik deed: bramen plukken. Met één klauw boog hij de takken neer, en met den anderen sloeg hij de vruchten in zun mond, met groen en al. Als ik aeg, dat ik verbaasd was, zeg ik te weinig Ik ontdekte plotseling dat Ik er volstrekt niet naar verlangde, een beer te zien. Ongeveer op het zelfde moment zag de beer mij. hield op met eten en keek mu aan met blijde verwonde ring. Het is wel makkeluk, zich te verbeel den. wat men doen zou in dergelljke om standigheden: zeer waarschijnlijk zou u het toch niet doen. Ik deed het ook niet. De beer zakte neer op zijn voorpooten en kwam naar mij toe. In een boom klimmen hielp niet met zoo'n goeden klimmer in de ach terhoede. Als ik hard ging loopen. zou de beer ongetwijfeld meedoen, en ik voelde, dat hu over dat ruige terrein sneller voor uit zou komen dan ik De beer naderde. Plotseling schoot mij in den geest, hoe ik zijn aandacht kon aflel- oen. tot ik mijn strategische positie had ingenomen. Mijn emmer was bijna vol uit stekende bramen, veel betere dan de beer zelf plukken kon. Ik zette den emmer op den grond, en liep toen langzaam achter uit. den beer steeds in het oog houdende, zooals de beste temmers doen. De list lukte. De beer kwam bij de bramen en bleef staan. Niet gewend zijnde uit een emmer te eten gooide hij dien om en neusde in het fruit rond, ze inschrokkend als een varken met vuil en blaren en al. Zoodra het hoofd van mijn vijand bene denwaarts was gericht, zette ik het op een loopen. Eenigszins bulten adem en beverig bereikte ik mijn trouwe geweer. Het was geen minuut te vroeg. Ik hoorde den beer achter mij aankraken door net struikgewas. Woedend om mijn dubbelhartigheid kwam hij nu op mij af. met bloed in het oog Ik voelde, dat waarschijnlijk de dagen van één van ons belden geteld waren. De beer naderde Ik probeerde me te herlnneeren. wat ik gelezen had over ontmoetingen met beten. Ik kon mü niet één voorbeeld herinneren «on een man die voor een beer weggeloo- pen en ontsnapt was, maar wel voorbeel den, dat de beer aan den man was ont snapt. Ik probeerde uit te denken, wat de beste manier zou zijn om een beer te doo- den met een geweer, als je niet dicht ge noeg bij bént om hem met de kolf te raken. Eerst dacht Ik: naar zijn hoofd schieten tusschen de oogen: maar dat te <~waagd. want een beer heeft hersens: en als je die niet raakt, geeft hij niets om een kogel in zijn hoofd. In t eerst tenminste Ik herin nerde me, dat bij een beer de dood onmld- dellUk In zou treden, als je hem een kogel binnenzond vlak achter zijn voorpoot, naar zijn hart; maar die plek Is ook al niet makkelijk te bereiken, tenzij de beer dwars gaat staan. Ik bealoot dus zoo maar in *t algemeen op hem te schieten. De bMT nftxiOTtliB. Tk probeerde te denken aan mlin familie. Wijl mijn familie klein is, was dat niet moeilijk. Wat zou mijn vrouw wel denken, als t eene uur na het andere voorbij ging en ik kwam niet terug! Wet eou de rert wm de familie vel denken, ais er gfien 475 Zóo kregen alle soldaten een beurt en terwijl de fee bezig was met de soldaten, had de minister stilletjes een ander tooverdrank je uit den koffer van de fee genomen en wreef daarmee zijn zoontje in. maar belaas het teddy-beertje was ongevoelig voor tooverdrankjes en bleef liggen, waar ae hem hadden gelegd. Treurig keek de minister naar wat hij dacht, dat zijn aoontje was. DM D. 476. De goede fee, die een medelijdend hart bezat, nam het teddybeertje op en droeg het naar de vliegmachine. ZO wee nJ. van plan bet kleine diertje in haar eigen woning met een anderen, sterkeren tooverdrank weer levend te maken, al was het maar voor enkele uren. Bollebulsje «at al weder in de mand en zei: „Voorzichtig maar dame, andere breekt bet zijn pootjee."

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 2