I FEUILLETON i I Buitenlandsch od'Cieuws i Shia van de lersche Brigade 1 I T RADIO-OMROEP Nieuwe rede van Gandhi I I P KORT NIEUWS Na wapeningsconferentie Communistisch wapen depot ontdekt Onregelmatigheden te Berlijn De gebeurtenissen op de Engelsche vloot Oostenrijk heeft financieele v hulp noodig Gemengde Buitenlandsche Berichten DOOR RANDALL PARRISH» u o; - #- 0; o o It „Het woord is sisebkn Diet geJjjUlg ge- I t De verkiezingen voor het presidentschap van Oostenrijk De kosten voor de Ont- ^^•^ta-Tzü s in {Geen bestraffing van de matrozen en volkomen ver heelt gestaan van alle po- Om buitenlandsch kapiaal te betalen Mgr. Seipel candidaat? Een opvindende uitwerking Ten bedrage In Trein door bandieten overvallen Ernstig ongeval met dienstpistolen Een revolvergevecbt Een donane-beambte gedood vol stoom. Bloedige botsingen in Spanje Een doode en zwaar gewonden Volkenbondssecretarlaat Het bezuinigingsplan munitie Na de' „puts^i” in Oostenrijk den treinaanslag bij Boedapest Verdere arrestaties leiders vergeten De bezuinigiiKMtocheii van de financieele commiaaie. Voorloopige raming 4 millioen goudfrank Plannen tot belastingvrije leeningen in Duitschland? Het onderzoek tegen de Hetanwehren gestaakt P L gelsche vloot te verontrustender is. daar juist I Voor de Engelsche marine voor de meest gedisclpli- heelt e De eischen der Financieele Commissie De „R o t e F a h n e" met al zijn kop- kranten is voor den tijd van vier weken verboden at Naar uit Erlau wordt gemeld, zyn aldaar twee Dultschers gearresteerd, aangezien zü zich zonder zich bij de politie te hebben gemeld in de stad ophielden. Hun passen zijn aan de grens niet gesigneerd. Wanneer de verdenking, dat zü betrokken kunnen zijn geweest bij den aanslag op den trein, niet hoogverraad at poging tot verwekken van oproer. In verband hiermede zün beide boven genoemde leiders dan ook op vrije voeten ge steld. onderzoek in naar de onregelmatig- ten bedrage van ongeveer twaalf rijksmark, welke hebben plaats gehad bij de ijzerhandelaars Schweitzer Oppier A.C. te Berlijn. Nieuwe onderzoekingen. In „Az Est” verklaart een deskundige dat het schrift van den bij het viaduct gevon den brief niet identiek is met het hand schrift van den communist Leipnlk. it ir m n o. b. 0. d ML tt p a Engelsche persberichten over algemeene verkiezingen Omar el Muktar, hoofdman der Se- nussi en sinds 15 jaar rebellenleider, is, na uitspraak van het ItaUaansche koloniale militaire gerechtshof, geëxecuteerd. Bij onderzoek is gebleken, dat op het hoofddistrictskantoor te Dillenburg In to taal 100.000 Mark zijn verduisterd. Drie ambtenaren zijn bij deze affaire betrokken. De crimineele politie te Berlijn stelt thans een heden millioen juist blijkt te zijn, «uilen zij over de grens worden gezet. Naar uit Szegedin gemeld wordt, is daar eveneens een Duitscher gearresteerd, van wlen men vermoedt, dat hij de dader is, die tusschen Bia Torbagy en Boedapest, op een kar was gestapt en communistische dreige menten uitschreeuwde. Bommen, revolvers en gevonden Te Ronda, bij Zaragossa, hebben commu nistische arbeiders gei>oogd de gendarmerie- kazerne te bestormen. Zij werden ontvangen met geweervuur. Een arbeider werd gedood, een ander zwaar gewond. Ook te Olivares bij Sevilla is het tot bloedige botsingen ge komen, tusschen de guardia civil en de bevolking Bij een vuurgevecht werden drie personen zwaar gewond. Bij de beraadslagingen van het njkskabl- net zou, naar verluidt, overwogen zijn, den rijksmlnister van financiën machtiging te geven voor eentge leeningen vrijheid van be lasting toe te staan. Op deze wijze zou men een poging willen doen buitenlandsch kapitaal terug te betalen. Zes Heimwetuiieden gearresteerd Donderdag zijn 8 Helmwehrlieden in uni form te Marburg aangekomen. De mannen wilden zich naar de woning van dr. Pfrie- mer begeven. Zij zijn door de politie gear resteerd. Dat dr. Pf nemer de bedoeling zou heb ben, naar Oostenrijk terug te keeren, zooals geruchtsgewijze te Weenen verluidt, is te Marburg niet bekend. Mogen de góden ons genadig zijn! Het heeft tot nu toe veel van een vossenjacht gehad en ik ben zelfs vergeten, dat ik een soldaat ben.” „Dat is nog niet alles wat gij hebt. Monsieur.” „Gij doelt zeker op het heer-zijn. Op mijn woord, dit is niet meer dan een gezichtspunt. Volgens mü hebt gij niet veel om te klagen. Natuurlijk staat gij onder toezicht. Ik kan toch onmogeluk anders doen ten opzichte van iemand, die in het geheim onze linie tracht te doorbreken. Mijn orders laten aan duidelijkheid niets te wenschen over en Lord Hay is niet iemand, bjj wlen men met ver ontschuldigingen moet aankomen. Ik ken mijn lesje. Madam. Toch zult gij moeten toe geven. dat ik U behoorlijk heb behandeld en dat geen enkele mijner mannen ruw tegen U is opgetreden. Is het niet zoo? Waarover beklaagt gij U dan? Misschien omdat ik U gevraagd heb ons gezelschap te houden bij het beste maal, dat ons sinds een maand is te beurt gevallen?” „Gij hebt mij niet gevraagd, Monsieur, gij hebt mij gedwongen. Toen ik verontschul diging vroeg, dreigde men mij en werd ik ge dwongen hier te verschijnen." „Dat is iets wat ik niet wist. Maar waarom zoudt gjj u willen verontschuldigen? Er zijn genoeg dames van het hof, die graag met mij zouden willen soupeeren. O! er zijn er heel wat!” „Ykö het SMSlKhe hvf misyhlrn? Ik heb het gepoogd een Er ontspon Het door de financieele commissie aan de Oostenrüksche regeering overhandigde be- zuinlgingsprcgramma omvat naar verluidt, in hoofdzaak de volgende punten: 1. Verlaging der salarissen der staatsamb tenaren met 10 2. Scherpe contröle op de financieele ges tie van landen en gemeenten. •verre volgehou- ig van post en Mgr. Seipel candidaat Het verluidt, dat de Heimwehren voorne mens zijn bU de herstemming voor het bondspresldium, welke waarschijnlijk noodig zal zijn en de beslissing zal brengen, den vroegeren bondskanselier Dr. Seipel candi daat te stellen. Generaal Huelgerth, die bij de eerste stem ming candidaat is, heeft de candldatuur aanvaard. wel eens gehoord, dat deze niet kieskeurig zijn.” De kapitein drong een vloek, die hem al op de lippen lag, met veel moeite terug en zijn wangen werden vuurrood van boosheid. „Nu is het genoeg, kleine dwarskop! Ik be dank er voor nog langer mijnheer met je te spelen. Ik ben de baas hier en meer aan kampen dan aan hoven gewoon, dat wil ik wel toegeven. Ga dus zitten. Madam. Of het il dan niet in uw smaak valt ons gezelschap te houden, daar trek ik mij niet veel van aan. Gestolen fruit smaakt zooveel te beter, heb ik vaak hooren zeggen, én ik ben in een stemming, dat ik naar plezier verlang. Ha, het is het beste, dat gij doet zooals ik zeg. zonder nog meer woorden te verspillen, of ik zal er wel iets op weten te vinden mij te doen gehoorzamen.... ik ben niet bang voor uw oogen.” Een oogenblik dacht ik. dat zij zou weige ren, en ik ben er heel zeker van, dat niet angst en vrees haar dwongen te doen zoo als zij ging doen. Op haar gezicht stond niets dan minachting te lezen, terwijl haar hand de leuning van den stoel greep, en zij ging rustig tegenover de twee mannen zitten, maar toch zoover van de tafel, dat zij als het noodig mocht blijken kans had om weg te komen. ,.^ls ik het goed begrepen heb. dan ben ik hier om V te amuseeren, Monsieur.” zei ze koeltjes, ,,’t Is ten minste een eerlijke be kentenis.” de Federale Structuur Commissie Gandhi gister in den loop der alge- De raming der kosten van de in Februari a.s. aanvangende ontwapeningsconferentie is thans in studie bij de begrootingscommlssie van de Volkenbondsvergadering in den vorm van een rapport van den secretaris-generaal. Volgens dit rapport worden de kosten voor de geheele ontwapeningsconferentie voor- loopig op 4 Millioen goud-franken geschat, waaronder alleen reeds 2 millioen voor druk werk. 1.2 millioen voor extra personeel, 140.000 goudfranken voor den auto- en besteldienst. 360.000 franken voor papier en technische benoodigdheden. 50.000 goud franken voor representatiekosten van het presidium. 50 000 goudfranken voor reis- en verblijfkosten, zoomede 86.000 franken voor onvoorziene uitgaven. Deze begrooting van den secretaris-gene raal is gebaseerd op een duur der conferen tie van 6 maanden. Algemeen is men van meenlng, dat 4 millioen goudfranken niet toereikend zullen zijn. 3. Opgeven van de tot dl den financieele ondersteun! spoorwegen. 4. Vaststellen der Oostenrljksche be gree ting op een bepaald bedrag. 5. Herziening van de tot dusverre gevolgde arbeidscontractpolitiek. Als controleur voor de Oostenrljksche Na tionale Bank weedt benoemd de vroegere directeur van de financieele en economische afdeeling van het Sir Arthur Salter. De debatten in het Lagerhuis over de ge beurtenissen op de vloot, werden gisteren in het Lagerhuis ingeleid door den Labour- afgevaardlgde, die vroeger civiel lord der admiraliteit is geweest. Spr. begon met te dat hij vernomen had, dat de man schappen aan boord lijdelijk verzet hadden gepleegd. De zaken staan nu als volgt: ten eerste, de beweging is op de geheele Atlan tische vloot algemeen geweest; ten tweede. Het onderzoek der protesten. De commandanten der Engelsche marlne- bases zijn door de Admiraliteit ontboden. <m te zamen met de leden van het kabinet em plan uit te werken en na te gaan op w*ike wijze het onderzoek naar de door het Personeel van de Vloot geuite protesten zul- lan kunnen worden te gemoet gekomen. Te Devonport heeft de commandant van de manschappen een protestschnjven ontvangen dst aan de admiraliteit is doorgegeven. De ebet van het Engelsche eskader in Ooat- meldt, dat zich op zijn bodems geen onregelmatigheden hebben voorgedaan, ter wijl dergelijke berichten eveneens ontvangen zijn uit andere marinebases. tuatie volop te genieten, onverschillig den afloop. „Welnu?” bromde Awlright ongeduldig. „Wat zoudt gij gaarne willen weten?” „Uw naarn en woonplaats. Mademoisel e. waarom gij probeerdet 's nachts door onze linie heen te breken, en wie de man was, die gedood werd?” „En als ik daar antwoord op geef, kan ik vrij uitgaan?" „Dat hangt er van af. Mademoiselle. Gij zegt dat ik geen gentleman ben, maar ik ben een soldaat." ..Uitstekend. Monsieur, ik zal zien of dat zoo is”, gaf zij rustig ten antwoord vastbe sloten hoe te handelen. •Jk ben Henriette Valois, een meisje uit Cambrai. dochter van den Commissaris misschien kent U hem?" Awlright schudde zijn hoofd. (Wordt vervolgd) rüksche credietwaardigheid te herstellen. De doorvoering van dit programma is de eerste voorwaarde waaraan voldaan moet worden, wil Oostenrijk in aanmerking komen voor leenlngsonderhandelingen. In het vlak bij Bocholtz gelegen plaatsje Suderwlch heeft in den nacht op Donderdag een ernstig ongeluk plaats gehad. Drie douane-beambten, die dienst deden, wilden in de nabijheid van de Nederlandsche grens hun dienstpistolen controleeren. Toen de beambte Brewe zijn pistool wilde nazien, ging de haan onverwacht over. Eenlge schoten vielen. De man viel zelf op slag dood neer, terwijl een zijner collega's zwaar gewond in het ziekenhuis moest wor den opgenomen. Voor diens leven wordt gevreesd. Tot nu toe zijn bij de bevoegde instantie de candidaten opgegeven voor de presidents verkiezingen van de Christelijk Socialen (de huidige bondspresident Miklas)der sociaal democraten <de president van den Nation*- len Raad. Dr RennerVoorts professor Ude. In een te Weenen gehouden conferentie van leiders der Helmwehr, waar Dr. Steidle een nieuw plan tot samenwerking tusschen de verschillende groepen besprak, werd be sloten als candidaat voor het bondspresldium op te geven den militairen leider der Heim wehren. generaal Hülgerth. Een door de oud-strüdersbonden opgemaakte Candida- tuurvorst- Schönburg, vond bij de Heim wehren geen steun. van 12 millioen mark kozen; mijn Fransch is niet van het beste. ',,’t Zijn ook eigenlijk meer inlichtingen, die ik noodig heb. ..Saunders." en hij wuifde met zijn hand, „je moogt dienen, eerst een flesch wijn.” De jonge vrouw bleef zwijgen, zij keek naar den soldaat, die bedaard de leege gla zen kwam vullen. Zij hield haar hoofd een beetje omlaag, zoodat ik haar trekken niet kon zien, want ik lag nagenoeg recht boven haar op mijn knieën. De kapitein scheen overtuigd, dat hij de zaak had gewonnen, want hü hield zijn glas in de hoogte, be wonderde de rijke kleur van den wijn, en al sprak hjj nog luid, zoo had zijn stem toen de booze schakeering van zooeven verloren. „Ik kan u dit merk aanbevelen. Made moiselle. Op onze betere kennismaking.” „Ik heb geen verlangen mü met uw wensch te vereenigen." gaf zij hem ten ant woord. „Kom. Monsieur, laten wü een einde maken aan al dezen onzin. Ik ben uw ge vangene, niets meer. Ik wil noch met u ften, noch met u drinken. Daarbij heb ik niet de minste inlichtingen te geven.” De man leunde naar voren, keek haar recht in hef gezicht en deed zün vuist met een hevlgen slag op de tafel neerkomen. „GD züt een dwaas, zeg ik u! Gij denkt, dat ik hardvochtig ben. maar wacht dan lie ver eens tot gij voor de anderen staat. ZU zullen heusch niet om uw mooi gezientje of om uw deeftlge manieren geven. Nog eens, meisje, luister naar wat Ik zeg en gebruik uv verstaad. Ik heb hier de bevelen uit te Rouwpiechtigheid. Gistermiddag vond op de algemeene weide te Boedapest, die anders voor militaire oefeningen en parades wordt gebruikt, de rouwpiechtigheid voor <le slachtoffers van den aanslag plaats. Duizenden waren op gekomen, om van de plechtigheid getuigen te zjjn. De regeering was door president en verscheidene tegen woordigd. Op de weide waren de doodkisten opge steld. getooid met de Hongaarsche vlaggen en de vlaggen der eigen nationaliteit. Om 3 uur zette het muziekcorps van de stedelijke politie den treurmarsch van Chopin in. waarna de minister van justitie de rouwrede hield HU betuigde in de eerste plaats de deel neming der regeering met de slachtoffers en hun nagelaten betrekkingen en geese 1- de vervolgens den aanslag dien hü een daad van krankzinnigen noemde, welke een waarschuwend Mene Tekel voor de ge heele wereld is. De geestelijken der verschillende gezind ten zegenden daarop de lijken, waarna de kisten op de rouwwagens werden gezet, om naar het kerkhof van <le stad te. worden gebracht De gemeente heeft eeregaven voor de be grafenis ter beschikking gesteld. Wanneer Engeland geen vertrouwen meer over de commissie en haar werkzaamheden kan stellen in zijn’vloot, dan moet men zich I schijnen eindeloos en nergens heen te leiden. I Hij sprak een „vriendelijke nederige klacht” I uit dat de Engelsche regeering hun niet de I leiding gaf, die zal helpen in het bereiken I van conclusies. Hü verlangde van de regee- I ring, dat deze een verklaring zou afleggen I over wat zü doen zou, wanneer de Indiërs hen I tot arbiters over hun land hadden aangesteld. Voortgaande zeide Gandhi, dat Indië histo- I risch een land was en dat de vorsten door I toe te stemmen in een federatie geholpen I hadden In het handhaven van die eenheid. I Er moet een geest heerschen van geven en I nemen tusschen Britsch Indië en de In- I dische staten aangezien zonder dezen een I definitief en bruikbaar schema voor de fede- I ratie onmogelük is. Gandhi verklaarde dat hü het eens was I met de opmerkingen van Lord Peel, die ge- I wezen had op zekere voordeelen die de me thode der indirectie verkiezingen had bo ven directe verkiezingen. Gandhi is een voor stander van kiesrecht voor volwassenen en niet opgetogen over twee wetgevingen» terwül hü zich verzet tegen de gedachte van be noemde leden. Deskundigen kunnen de ver gadering büwonen om advies te geven, maar zü behooren geen stem te kunnen uitbren gen. Voor de rede van Gandhi sprak de heer Gavin Jones nog over de Europeesche Zaken gemeenschap. De Indische Staten, aldus deze spr. moeten evenredig vertegenwoordigd wor den in de Federatie en in een eerhjke ver houding tot Britsch Indië. Men is het er over eens dat de eenige oplossing een AU India Federatie is en geen verantwoordelükheid behoort overgedragen te worden aan eenige regeering die niet vertegenwoordigd is voor geheel Indië en alle belangen in Indië. Be treffende de methode van aanstelling van Britsch Indische vertegenwoordigers in hoo- ger en lager huis is hü persoonlük een voor stander van het systeem van vertegenwoor diging der regeering in het hoogerhuis en der wetgeving in het lagerhuis. Maar de Eu ropeesche gemeenschap zou toestemmen in Indirecte verkiezing voor het hoogerhuis uit de wetgevende vergaderingen van de samen stellende staten. De indlvidueele rechten van de federatieve eenheden moeten beschermd worden in het belang van alle staten met inbegrip van de toekomstige Britsch Indische staten en dit kan alleen worden bereikt wanneer het hoo gerhuis dezelfde controle had over alle aan- I gelegenheden met inbegrip van de finan- I ciën als het lagerhuis. De Europeanen moeten dezelfde vertegen- I woordlging hebben als nu met kiesdistricten I gelük op het oogenblik teneinde hun eigen I vertegenwoordiging te kiezen. De Brltache en I de Indische handel moeten elk vertegen- I woordigd worden door 3 of 4 leden In belde I huizen. De politie van Barcelona zet haar on derzoek naar de communistische wapende- pöts met kracht voor. Woensdag heeft zü buiten de stad een in een veld begraven kist ontdekt, waarin niet minder dan zeven groote bommen en een aantal revolvers, zoomede een voor raad munitie waren geborgen. De bommen hadden een doorsnede van 26 c_M en een hoogte van ongeveer 20 c.M. In den laatsten tijd wijden de bladen veel aandacht aan de mogelijkheid van een be- roep op het land door uitschrüving van al- f’femeene verkiezingen en verschillende po litieke combinaties worden besproken. regeeringskrlngen is men. naar ver luidt, van meenlng, dat gissingen in ver bond met mogelük binnenkort plaats vin dende verkiezingen er op berekend zijn een opwindende en ongewenschte uitwerking te hebben zoowel op den polltieken als den financieelen toestand. De leden van het kabinet en van de geheele regeering hebben al hun energie geconcentreerd op het on- middellüke doel van het herstel van het algeheel vertrouwen. Verklaringen aan gaande de persoonlijke houdingen in dezen van de leden der regeering zün volkomen speculatief. Verklaring van MacDonald MacDonald zeide terzake, dat de admi raliteit reeds de vorige regeering er van had in kennis gesteld, dat de manschappen der marine loyaal bekortingen op hun ooidU «ouden accepteeren, mits overeenkomstige salariskortingen ook bjj alle andere amb tenaren en beambten in rijks- en gemeen tedienst zouden worden doorgevoerd, zoo mede kortingen op de werkloozeniüüceerin- gea. Opwekking lot de landmacïlt Namens den minister van Oorlog is heden In het Lagerhuis medegedeeld, dat de legerraad in een order bet personeel der landmacht opwekt,, met bereidwilligheid de door den staat geëischte offers te brengen. De offers moeten worden gebracht In een geest, overeenkomstig de beste tradities van het leger. De legerraad heeft evenwel een sub-com- miaeie Ingesteld die eventueele grieven welke bestaan, zou kunnen onderzoeken. Een Franwihe w—jum. De Parüsche bladen Interesseeren zich ten zeeree voor de gebeurteniaeen op de En-ic r f gelsche vloot, welke men hier, ondanks het I cngeiand geeft geen leiding tot het bereiken van conclusies ue w remps legt er den nadruk op, dat dit1 bewüs van gebrek aan discipline In de En gelsche vloot te verontrustender is daar jvlxt van de een ge-, gewelf ihgestort van de de dertiende eeuw. Een een aifter den minister ministers ver- Gemaskeerde bandieten hebben op Roemeensche station Timls rijdenden trein te overvallen, zich een kort revolvergevecht. De machinist gaf tenslotte zoodat de trein ontkwam. Bij de schietpartü werden vier passagiers licht gewond. „Gü staat in uw eigen land dus als heeren van aanzienlüken stand bekend?' De kapitein boog. „Zonder twijfel”. „Maar waarom dan niet hier evenzoo ge handeld? Ik ben een vrouw zonder geleide, ik zeg niet, dat ik van adel ben. maar toch van goeden stand. Ik ben niet een vrouw uit het kamp, die men op beleedigingen ont haalt. Ik verzoek U het in-overweging te ne men eer het te laat is, er zün er die voor mü het zwaard uit de scheede zouden willen trekken.” „Daar twüfelen wij niet aan! Ik zelf zou er geen oogenblik voor aarzelen, maar het is niet heel waarschünlljk. dat de bedreiging van een zwaard iemand, die voor den oorlog is opgevoed, grootelüks zal afschrikken. Hoe denk jü er over. Dom?” „Ik zou wel schik hebben in een dergelüke vertooning gaf de luitenant ten -antwoord, een dapper jongmensch, dat zich behaaglijk op de bank liet neervallen. ,Het is al een week geleden, dat ik mün zwaard met een ander kruiste.” „Daar behoef je je niet over te veront schuldigen." zei Awlright lachend, „want juist zoolang zün wü op marsch geweest, zender dat zich één enkele bloode Fransch- man heeft laten zien. Mademoiselle, mis schien zoudt U ons kunnen vertellen, waar zij dekking hebben gezocht?" ,Jk zou het misschien kunnen, maar ik ben het niet van plan, t Is mün idee, dat gü op elgea rlclco suit tondelen,'’ Op het congres der vakvereenigingen dat te Parüs gehouden wordt, zün ruim 12.000 gedelegeerden aanwezig. ZATERDAG 1» SEPTEMBER HUIZEN, 2M M. Uitat KRO-UIteending. 8.009.15 Gramofoonplaten. 9.3011.30 Ultz. voor Arbeiders tn de Contlnubedrüven. R- E. T.-koor onder leiding van W. F. Kools. 11.30 —12.00 Godsd. Halfuurtje door Pater Lector J. Dito O P. 12.00 Politieberichten. 12.15—1.45 KRO-Sextet onder leiding van P. Lustenhou- wer. 1.45 Postduivenberichten. 1503.00 Gramofoonplaten. 3.004.30 Kinderuur. 5.00 6.00 Concert K. R. O.-Kunst-ensemble onder leiding van P Lustenhouwer. 6.00 Sportoverzicht door S. P. J. Borsten. 6.15 Joum. Weekoverzicht door P. de Waart.. 6.35 Vervolg concert. 7.00 Dr. P. J. A. M. Kouwenhoven: „Maansverduisteringen". 7JO Politieberichten. 7.45 Gramofoonplaten. 8.00 11.00 Populair concert. KRO-Salon-orkest onder leiding van M. van ’t Woud. 11-00— 12.00 Gramofoonplaten. HILVERSUM. 1875 M. 645—700 en 7.307.45 Gymnastiekles onder leiding van G. Kleerekoper. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. VARA-orkest onder leiding van H. de Groot. 12.00 Concert VARA-eeptet en Gramofoonplaten. 146 Pauze. 2.00 Ope- rette-programma. FrledL Dotza, Elly Kras ser. Alb. May, H Weissbach (allen zang) en Ziegler (piano). Leden van het Fritz Hirsch Ensemble. 4.25 Concert VARA-Mandoüne- Ensemble onder leiding v^n Joh. B. Kok. 5 05 Otto v. Tussenbroek: Reizen en trekken. 5.35 Vervolg concert. 7.15 Viola d'amore recital door C. Klnt Vleugel: Joh. Jong. 8.30 Con cert VARA-orkest onder leiding van H. de Groot. Julius Hagenaar (xylofoon klokken spel, celesta en marimba). 9.15 J. de Wolf: „Iets over het leven en de organisatie van particuliere chauffeurs". 9.30 Vervolg concert. 10.00 Vaz Dtas. 10.15 Zang en piano door Henry Ooetra en Joh. Jong. 10.45 Vervolg concert. 11.3012.00 Gramafoonpiatenooncert. DA VENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwij ding 11.06 Lezing. 1.202J0 Orkestconcert. 3.50 Concert. Militair orkest. T. Kinhiburgh (bas). 5.06 Orgelspel door R. Poort. 5.35 Kin- deruurtje. 6.20 Nieuwsberichten. 650 Zang door Evelyn Arden en George Parker. 7.10 Lezing 7 30 Lezing. 7.50 Koorzang. 8.20 Con cert. M. Teyle (sopraan), A. Fear (bariton), Marie Hall (viool), orkest. 10.00 Berichten. 10.15 Berichten. 10.20 Lezing door Senatore Marchese G. Marconi. 10.5012.20 Dansmu ziek. PARIJS „RADIO PARIS”, 1725 M. 8.05 Gramofoonplaten. 12.50 Gramofoonplaten. 6 50 Gramofoonplaten 8.20 Gramofoonplaten. 9 05 Humor teekenaar en gramofoonplaten. 9.50 Gramofoonplaten. LANGENBERG, 473 M. 7.25—8.20 Gra- mofoonplaten. 10.3511.05 Gramofoonplaten. 12.30 Gramofoonplaten. 125—2.50 Orkest concert. 2 553 45 Gramofoonplaten. 5.20 6.20 Concert. Orkest en bas. 8.20 Vroolüke avond. Daarna: Berichten en tot 11.50: Or kestconcert. 11.501.20 Gramofoonplaten. Dansmuziek. KALUNDBORG. 1153 M. 12.25—2.20 Or kestconcert. 2503.20 Gramofoonplaten. 350 5.50 Orkestconcert en viool-soli. 8.209 30 Orkestconcert en zang. 9.30950 Cello- recital. 10.35—1050 Saxofoon-soll. 10.50— 11.10 Liedjes bü de lult. 11.10—1255 Dans muziek. BRUSSEL, 508.5 en 3385 M. 5085 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Orkestconcert. 950 Vaudeville. 338.2 M 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonpia- ten. 850 Orkestconcert en solisten. ZEESEN, 1835 M. 7.00—750 Gramofoon platen 10.5512.20 Berichten. 1255 School- uitzending. 1.152.20 Berichten. 250 Gra- mofoonplaten. 3.204.50 Lezingen. 4505.50 Concert. 5.508.20 Lezingen. 8.20 Avondcon cert. 9 20 Berichten. 950 „lm Funk und au£ der Bühne”, met medewerking van orkest. 10.50 Berichten en daarna tot 12.50 Dansmu ziek. Zes leiders van den jongsten opstand op de Chileensche vloot zün door den krijgsraad te Santiago ter dood veroor deeld, twee tot levenslange en zes tot 10 a 15 jaar gevangenisstraf. Bü restauratiewerken Cisterdenscrabdü van Orval is deelte van het i kapittelzaal uit arbeider werd gedood, terwijl ernstige verwondingen bekwam. energiek, snel en verstandig gehandeld en ten derde, de eenige oorzaak voor de hou ding van de matrozen ligt In de besluiten van de regeering om veranderingen aan te brengen in de soldijen van alle rangen. Vervolgens wees Hall op de moellükheden, waarin vele manschappen door de soldü- verlaging zün gekomen. Ieder verstandig mensch moet toegeven, dat de staat zekere definitieve verplichtingen ten opzichte van de menschen niet heeft nagekomen. Hall verzocht den eersten lord der admiraliteit de aangelegenheid te onderzoeken en af te óen van bestraffing der manschappen. De labouraf ge vaardigde, Kenworthy, ver klaarde, dat men de bedoelingen van" de oppositie niet verkeerd moet begrijpen, wan neer zü de klachten der manschappen in bet Lagerhuis ter sprake brengt. Zij wil in geen geval de insubordinatie goedpraten of schoon wasschen. Maar in dergelüke gevallen is de oorzaak ook vaak te zoeken in een gebrek aan begrijpen van den kant der officieren, die de bevelen gegeven hebben. Spr. heeft volle sympathie voor de officieren van de vloot, die tüdens de critische dagen een moeilüken tüd hebben doorgemaakt. Sir Austen Chamberlain dankte in naam van de regeering den afgevaardigde Hall voor de woorden van waardeering, die deze heeft uitgesproken voor den vlootcomman- dant. Ook de admiraliteit heeft hem haar volle erkentelükheid uitgesproken. Het is niat rechtvaardig, wanneer men allen man schappen deelneming aan den onrust ver- wfjt. Een groot deel van de bemanningen en bet geheele onderofficierscorps is loyaal gebleven. Het is natuurlük niet aangenaam, dat men de manschappen heeft moeten ver zoeken offers te brengen, maar in het kader van de landspolitiek moet het geheele land, met het oog op den noodtoestand, zün bijdragen in de bezuinigingen geven. Wan neer bü enkele categoriën harde maatregelen zün gevallen, dan zal men dit onderzoeken en zoo mogelük verhelpen. Naar meenlng van spr. weten de menschen op de vloot zeer wel, hoe de toestand des lands is. Af gevaardigde Hall heeft verzocht om voor dat wat in het verleden gebeurd is geen bestraffing door te voeren. Het verleden blüve verleden, en hü mag in de toekomst niet achteruit küken. De labourafgevaardigde Alexander, die in de vorige regeering eerste lord der admira liteit is geweest, meende, dat de door Sir Austen Chsunberlain gedane geste in het geheele land gewaardeerd zou worden en instemming zou vinden. Het fett. dat men hedenavond in staat is. zonder ernstige spüt, terug te blikken op de gebeurtenissen van de afgeloopen week, is te danken aan den geest van loyaliteit van de vloot en In de eerste plaats ook aan de groote diensten, die in deze crisis bewezen zün door den plaatsvervangenden vlootcommandant. Hall trok vervolgens zün motie in. waar mede de debatten over de gebeurtenissen op de Atlantische vloot geëindigd waren. deelen en het is mün woord, dat u hier ge vangen houdt of u laat gaan. Vertel mij uw geschiedenis, en als het even kan. ra) Ik u laten gaan, ik zal u zelfs een gelelde mee geven. Is dit geen nobel aanbod?" Deze plotselinge verandering bracht haar een oogenblik in de war, ik kon het merken aan den kleinen rimpel tusschen haar oogen, aan het opeenpersen van haar lippen. Saun ders kwam juist op dat oogenblik aanloo- pen met verschillende borden en glazen, en zü zwegen, tot hü weer weg was. Dora stond tesen den muur geleund, hü scheen de sl- voor Het onderzoek, dat ingesteld is tegen de leiders van de Opper-Oostenrljksche Heim wehren,^ vooral tegen vorst Starhomberg en generaal Puchmayr, is gestaakt, daar uit het in beslag genomen materiaal geen bewijs materiaal samengesteld kon worden voor De vertrouwelüke onderhandelingen van de financieele commissie van den Volken bond inzake het Oostenrljksche verzoek om financieele hulp zün Donderdagavond beëindigd De Oostenrüksche bondskanselier Buresch keert heden naar Weenen terug. Verklaard wordt, dat het resultaat der beraadslagingen, die eenige dagen hebben geduurd in hoofdzaak neerkomt op een door de fin. Commissie uitgewerkt bezui- nigingsprogram, dat voorziet in een bespre king van de Oostenrüksche begrooting met Van 200 tot 300 millioen schellingen op een bedrag van ongeveer 2 milliard schellin gen. Het program beveelt in het büzonder aan besnoeiing van de uitgaven van landen en gemeenten en brengt ook de kosten der Oostenrüksche staatsbegrooti^g ter sprake. Het doel van dit program is de Oosten- Bü de laatste besprekingen inzake het Oostenrüksche verzoek om financieele hulp heeft de Oostenrüksche bondskanselier Dr. Buresch de verplichting op zich genotnen de financieele commissie op zün laatst Maan dag een mededeeling te verstrekken betref fende het aannemen dcor Oostenrük van het door de financieele commissie uitge werkte bezuiniglngsprogram. De financieele commissie heeft er evenwel zeer groote waarde aan gehecht dat het be- zuinigingsprogram niet alleen in zün geheel door het Oostenrüksche kabinet en den Bondskanselier zou worden aangencenen, doch eveneens een zoo groot mogelüken steun zou ondervinden in politieke en parlemen taire kringen De financieele commissie heeft er den na druk cpgelegd kdat het aannemen van het bezuiniglngsprogram door een zoo groot mo gelük deel der politieke openbare meenlng in Oostenrük vereischt is. In verband met de begin volgende week te verwachten toestemming der Oostenrük sche regeering inzake de dcor de financieele commissie uitgewerkte bezuinigingsplannen, zal de financieele commissie dan onver wijld rapport uitbrengen aan den Volken bondsraad nopens de definitieve regeling in deze kwestie. Het aannemen van dit rapport door den Raad zal geschieden met de onder de hui dige omstandigheden zoo groot mogelüke garantie en is voorwaarde voor de door Oos tenrijk gewenschte uitgifte van 250 millioen aan schatkistbiljetten. Naar opheldering? Een werklooze chauffeur heeft de politie medegedeeld, dat de vorige week twee ar beiders hem aangeboden hebben, tegen een goede belooning deel te nemen aan den spoorwegaanslag. Het waren een zekere Czakacsy en een zekere Rezner, zooals reeds bekend, werden beiden gearresteerd. Het bleek, dat beiden communist zün. In den zak van Czakacsy werd een notitie boekje gevonden, waarin zich een sltuatie- teekening van de spoorbrug bü Ujpest be vond, benevens chemische formules voor de vervaardiging van schietkatoen en andere ontplofbare stoffen. Czakacsy verklaarde bü zün verhoor, dat hü communist uit overtuiging is en plan nen had gemaakt om de spoorbrug van Ujpest met zichzelf in de lucht te laten springen teneinde de aandacht op de el lende van de arbeiders te vestigen. Hü verklaarde, Leipnlk niet te kennen. De po litie stelt thans een onderzoek in waar de twee gearresteerden gedurende den tijd van den aanslag hebben vertoefd. p, Ui XzlUJUltUlU LMJll Alk fRwwitie, en Dorn hier heeft een bezitting --1 met een kasteel erbü, waar zelfs J** zün zooals het wil”, antwoordde "90°8enschünUjk goed gehumeurd. „U wordt Mer niet ondervraagd, en de hertog kan voor zich zelf zorgen. Ik zelf ben maar een ruw “«laat, beu van het eeuwige kampeeren en Wü weer eens naar zoo’n knap gezichtje het uwe te kunnen küken. 't Was om 5*men te soupeeren dat ik u hier liet komen. ««Hg met drieën. Kom, Mademoiselle, de 1» voor u, wü zullen de bonk deelen.” v bewoog zich niet, al scheen haar ten- gestalte zich een weinig op te richten. vergist U, Monsieur, Ik kies mün eigen (ezelschap." ■Jïk! maar zoudt ge dan een betere keus doen! Al ben ik dan slechts een ka- van de Garde, In Engeland ben ik Lord W Kent vorst- te gast is geweest.” van den een naar neerde van de geheele wereld heeft gegolden meene besprekingen een redevoering gehou- en volkomen ver heeft gestaan van alle po- I den over de samenstelling der verkieringsme- litieke invloeden. Hoe groot de wensch ook I thoden voor de federale wetgeving. Hü begon moge zün dc aangelegenheid niet te tragisch I met te verklaren, dat hü onder den druk op te nemen, men mag zich toch geen illu- I leeft van de vrees dat de gedelegeerden geen sies maken over den geheelen ernst van een I gekozen zonen van Indië zün, maar van de dergelüke gebeurtenis. I regeering. Er ligt een zekere onwerkelükheid Engeland geen vertrouwen meer I over de commissie en haar werkzaamheden in a l„l» I *{*■«***-» a4a ^4 a1**vaa a«m*a**« la aam A* 1a4^8am afvragen hoe dit land in de toekomst zijn macht in de wereld wil handhaven. Een muiterij in een land, waar traditie en pa- triotisme op den hoogsten trap staan, is een aangelegenheid, die alle verwachtingen over treft. Tenslotte stelt het blad de communisti sche propaganda verantwoordelük voor deze incidenten en legt er den nadruk op, dat dit gevaar sedert het hervatten der betrek kingen tusschen Engeland en de Sovjet-Unie zeer is toegenomen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 7