LEEKEPREEKEN h/f r ra i o VUURWERK ZIJ, GRATIS N oor d* Hollandsch Dagblad Luxe-Verhuur GARAGE JAC. MET VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 220 ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1931 f 40. VOORNAAMSTE NIEUWS Audiëntie H. H. Wijdingen De veerdiensten over het Noordzeekanaal die zich thana op het DE DIRECTIE I Luchtpostdienst Nederland~Ned.-Indië Hevige wervelstormen boven Califomië Regeering en salaris verlaging Japansche aanval op Moekden r- Jeugdorganisatie K. J. M. V. JOH. LAUWERS Koffie en Thee van De Ster ALTIJD BEST! tö ha *5 ahonneeren ontvangen de nummers tot 1 Oct. a.s. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN Nieuwe stoompont voor Velsen AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAM VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITENLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL All* «boan** op <H» bl*d zijn ingevolge de wsekeringsvoorwearden AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA I r. Het adres van antwoord op de Troonrede. RECHTVAARDIGHEID HOMO SAPIENS. n It 0 r. A. van B. Treinaanslag In Hennen aangekondigd. vrije 1 Tegenspraak de Benoemingen fundeerde een Koloniale Tentoonstelling te Parijs nd 9 uur vjn.: 773 vooruit. Baro De stad beschoten Zal de volgende week proefstootnen Chineeache wapens In de depóts al- o kevlgen drang Ruim 100 personen gedood Rector P. Wijtenburg et k- ®en «aat, Volgens een bericht uit Mexico City U het Callfomlsche schiereiland de laatste dagen door hevige wervelstormen bezocht, tengevol ge waarvan ruim 100 personen om het leven ztfn gekomen. Havas meldt uit Parijs: De Koloniale Tentoonstelling sluit defini tief haar poorten In de eerste helft van No vember. Het ondersoek der Britache Admiraliteit naar de gegrondheid van de protesten op de Atlantische vloot zal Maandag aanvangen. Wekeljjkaehe dienst van de luchtpost Indië. J. D. J. AENGENKNT, Bisschop van Haarlem. Ie or «t a Weekdienst met ingang 1 October 1931 daartoe om vang ..stoom pon tdienst De Zeereerw. heer P. Wijtenburg, rector van het 8t Joseph-paviljoen te Gouda, die eenlgen tijd geleden een ernstige nler-opera- tle onderging, is wederom geheel hersteld. Redevoering van dr. H. Coiljn in de tweede commissie der Volkenbondsvergadering. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.35 uur en overmor gen 7.32 uur. Gevecht tasschen Chlneesen en Japanners bU Moekden. De ParUsche bankier Onstrlc Is op voeten gesteld. De nieuwe financièele wetten In Engeland door het Lagerhuis aangenomen. Bestrijding van anti-christeiUke en anti- Joodsche excessen in Pruisen. oi) veriie* v«n 'n anderen vinger kxne.i-i t«<en de C“ kragen rich self wanen, wanneer De koloniale tentoonstelling te Parijs wordt in de eerste helft van November definitief gesloten. e*-*- Verschenen is de begroeting voor Arbeid, H. en N.: regeeringssteun voor propaganda Nederi. fabrikaat. m. 87-pers. Bulck-auto’s slechts IS et per K.M. Telefoon 572 en 873 PAVGLOP 3 ALKMAAR Brillen en Face’s 1 main Sluiting ia de eerste helft van November Tevens wordt voor de wekeljjksche vluch ten een verlaging van het luchtrecht inge voerd. Het luchtrecht wordt dan: Volgens een bericht In de Berljjnsche bla den uit Peking hbeft een Japansche afdee- llng troepen Donderdagavond het vuur ge opend op het arsenaal van Moekden. In aansluiting hierop werd ook de stad self be schoten, Vanaf 10 uur des avonds vielen cm de 10 minuten de granaten op de stad neer. De Chlneesen hebben het vuur niet beant woord. ,OBOBOB<=>BC30C:’BC3B<=>»CD"C>«CDRCR<Z3RC=>RCDRCDRCDRCDRC3RG>RC3RCDRCDRCDRCDRCDRCDRCDRQRC MAANDAG a.s. NAAR MEDEMBLIKÜ Motorrace en Harddraverij Aanvang 10 u. RECORD-INSCH RIJ VING noord-oostelljken zoek voortgezet. Instelling van een specialen dienst Gregorius, willen herinneren: 1 Is bil lijk de menschen om hun jechtvaardig- ‘i ge- Otn tien uur 's avonds openden de Japan sche troepen met houwitsers het vuur op de stad Moekden. Elke tien minuten losten zij schoten, ofschoon de Chlneesen het vuur niet beantwoordden. Toen maarschalk Tsjang Shu Llang, de gouverneur van Mantsjoerije, dit vernam, ge lastte hij den Chineeschen troepen de wa pens in de depóts te bergen en geen weer stand te bieden. Een nader bericht meldt nog. dat een de tachement Japansche soldaten het vuur opende op het arsenaal, waarna zij het kamp en de stad bombardeerden. De meening ia Peking In Peking is men van meening, dat de Japansche militaire autoriteiten zoo onver wachts gehandeld hebben om de Chlneesen te dwingen de zaak te regelen betreffende den kapitein bij den generalen staf. Naka mura, die In Juni van dit jaar in Mongolië werd vermoord, naar men gelooft door Chl- neesche soldaten van het leger van Moekden. Het uitblijven van het antwoord van China op de Japansche protesten heeft in Japan sche militaire kringen veel verbittering ver wekt. aarde met den staf van zijn woord slaan en de goddeloozen dooden met den adem zijner lippen. Gerechtigheid zal 0e singel zijner lenden zijn en trouw de gordel zijner nieren. Het bericht van ..De Grondwet", dat regeering zal aftreden, als de Kamer de sa larisverlaging niet aanneemt, kan in dezen vorm niet juist zijn deelt de .Jtesb.” mede. Immers de salarissen worden vastgesteld bij Kon. Besluit en de Kamer heeft hier dus niets aan te nemen. Natuurlijk kan de Ka mer wel een motie aannemen waarbij de Re geering verzocht wordt deze salarisverlaging niet toe te passen, maar een dergelijke motie kan de Regeering rustig naast zich neerleg gen. Natuurlijk kan de Kamer de geheele be groeting verwerpen en dan treedt de Regee ring natuurlijk af. gg Chineeache soldaten zijn gedood Te Peking Is men van meening, dat de Japansche overheid zoo onverwachts is op getreden, om de Chlneesen te dwingen de aangelegenheid van den Japanschen kapi tein van den generalen staf Nakamura te regalen. Deze kapitein schijnt In Juni jJ. door sol daten van het Moekdenleger In Mongolië ge dood te lijn. ADVERTENTIEPRIJS! Van 1—5 regels f 1-25; elke regel meer f 0-25. RECLAME per regel 0.75 voor do eerste pagina: voor de overige pagina f SM RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” bU vooruitbetaling per plaatsing SM per advertentie van 5 regels; tedere regel meer f 9.12 5 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD J.- ONS BLAD Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot assistent in Den Haag (H. Jaco bus) den Eerw. Heer A. Coelen (Neomist); tot assistent te Heemstede (H. Bavo) den Eerw. Heer L. Bluys (Neomist). Tariefsverlaging voor briefkaarten en brieven, zwaarder dan 20 gram Op 1 October zal zich zonder veel omslag op luchtpostgebled een gebeurtenis voltrek ken. waarvan de beteekenis thans nog niet ten volle kan worden beseft. De gevolgen van de instelling van een wekelljkschen luchtpoetdienst naar Ned.- Indië kunnen thans nog onmogelijk worden overzien. Op zichzelf blijft het in de ontwik keling van het luchtpostverkeer een gebeur tenis. dat voortaan eiken Donderdagmorgen een vliegtuig van Schiphol naar Ned. Indië zal vertrekken en te beginnen met 16 Oc tober wekelijks naar het moederland zal te- rugkeeren Het is Ons gebleken, dat nog niet voldoende bekend is geworden, dat door Ons la opge richt een afzonderlijke organisatie voor de katholieke jonge middenstanden van Ons Bisdom. Daarom verklaren WU bij deze nog eens uitdrukkelijk, dat het Onze wensch Is, dat in de steden en in de grootere dorpsge- meenten afdeellngen van deze K(atholieke) J(onge) M(lddenstands-) V(ereenlglng) zul len worden gesticht. In de genoemde gemeen ten ia de plaats der katholieke jonge midden standen niet in de 8t. Jos.-Gezellenvereenl- glng. maar In een afzonderlijke organisatie n.l. de K. J. M. V. WU verzoeken de Eerw. Geestelijken der ge noemde gemeenten, deae nieuwe organisatie zoo krachtig mogelijk te willen steunen. Allen, die inlichtinger wenachen te ontvan- gen om tot de stichting eener afdeeling over «aan, kunnen zich wenden tot den Dloce- aanen Bondamooerator, den Zeereerw. Heer J. B. M. Timp. Rector te Haarlem, die vol gaarne bereid is volledige medewerking te verleenen Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Woensdag en Zaterdag geen audiëntie verleenen. lieM te beminnen, niet echter de «ehtlgheld wegens de menschen achter te «tellen. tegenover wanneer schulden betaalt. Bij de schaamte- manieren, waarop In onsen tijd -J eerste beginselen der eerlij k- gezondigd wordt, zou men haast h ---2 een „rechtvaar- te wanen, wanneer men geen e» verduisteringen pleegt en .knder nle$ opliep, Tqcü Ja soo juist, Reeft: volgens welke iemand ™ten en on veranderlijken wil ted» zijn recht toebedeelt.” *1 te gemakkelljk gedacht, de Justltia” men niet verzekerd voor ee? der’^ST^^0 f3000.- f750.- f 250.- T f 125.- f50.- Ned. Indle: Briefkaarten 20 cent, t.m. 5 gr. 30 cent, brieven en overige stukken boven 5 gr. t m. 20 gr. 76 cent, boven 20 gr. t.m. 100 gram 76 cent voor de eerste 20 gr. en 50 cent voor elke volgende 20 gr.; boven 100 tm. 240 gr. f 2.75 voor de eerste 100 gr. en 40 cent voor elke 20 gr. meer; boven 240 gr. f 5.55 voor de eerste 240 gr. en 30 cent voor elke 20 gr meer. Postwissels 30 cent. Voor de correspondentie naar Ned.-Indlë wordt het luchtrecht derhalve lager voor briefkaarten en voor brieven boven 20 gnun. Ter tegemoetkoming van de terzake geuitc wenschen Is schrijfpapier van betere kwa liteit aangemaakt, dat binnenkort op de postkantoren verkrijgbaar wordt gesteld, met enveloppe voor den gebruikelljken prijs van 2 cent. Bovendien zullen dan verkrijgbaar zijn 'frankeerzegels van 36 cent ter voldoe ning van port en luchtrecht, te zamen van brieven tot 5 gram. Verzocht wordt, dat door de verschillende maatregelen aan de nog bestaande bezwaren tegen luchtpostverkeer naar Ned.-Indlë in belangrijke mate zal zijn tegemoetgekomen en dat degenen, die tot nog toe niet of zelden van de luchtpost gebruik maakten, voortaan regelmatig hun correspondentie voor Ned. Indlë en de aan de luchtroute gelegen lan den per luchtpost zullen verzenden. Alleen dan zal de nationale luchtweg Ne derlandNed.-Indlë kunnen groeien tot een verbinding, waarop Nederland met recht trots kan zijn. Zooals bekend is, zijn thans bij de Ne- derlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam drie stoomponten In aanbouw voor de veerdiensten over het Noordzeeka naal. Een dezer stoomponten, bestemd voor het veer te Velsen. is dezer dagen gereed gekomen en zal binnen eenlge dagen in dienst worden gesteld. De veren over het Noordzeekanaal be staan Jhans uit het stoompontveer te Vel sen en de handixxitveren te Buitenhuizen en Hembrug; deze laatste veren worden nu ook omgebouwd in stoompontdiensten. De gezamenlijke veerdiensten zullen dan een belangrijk bedrijf worden met zes stoomponten en ongeveer 60 man personeel, terwijl binnen afzienbaren tijd uitbreiding wordt verwacht tot 8 k 10 stoomponten met 80 k 90 man personeel. Tot nu toe werden de kanaalveerdiensten behartigd door den technisch ambtenaar en den havenmeester van het Noordzeekanaal, die, naast hun gewonen dienst, de exploi tatie regelen Thans vernemen wij, dat bin nenkort. daartoe gedwongen door den groetenden omvang van het bedrijf, een afzonderlijke „stoompontdienst van het Noordzeekanaal" zal worden Ingesteld, met aan het hoofd een alléén daarvoor aange wezen bedrijf schef. Men vraagt zich af of de tijd niet lang zamerhand is gekomen voor het beramen van plannen voor een regeling van het verkeer over bet Kanaal in dien zin. dat de dure veerdiensten, die wellicht binnen afzienbaren tijd zullen beschikken over tien stoomponten met een kleine honderd man personeel, sullen kunnen vervallen. Met de kosten van deze veerdiensten zijn rente en aflossing te dekken van een kapitaal van vele mlllioenen. Want hoe men de veer diensten ook verbetert, steeds kan met de snelle uitbreiding wan het vertceer een tijdstip verwacht worden, waarop de dien sten zullen blijken tegen dit groeiende ver keer niet opgewassen te zijn Rechtvaardigheid is een der voor naamste pijlers van een geordenden Staat. Groote omwentelingen hebben bijna steeds hun oorsprong in een on- gelljke rechtsbedeeling gevonden. Wan neer een deel der bevolking jarenlang aan willekeur van overheidspersonen blootstaat, barst ten laatste de onder drukte menigte los en zoekt haar eigen recht. De geschiedenis heeft echter in de meeste gevallen bewezen, dat op die manier het tegendeel van het ge- wenschte wordt bereikt. De Fransche revolutie, de omwenteling in Rusland zijn ons daarvoor ten bewijze. Gelukkig daarom het land, waar de wet, de vrij heid en de bescherming van hooger hand, voor ieder gelijk is. Want er is niets, wat de mensch van nature meer verfoeit dan onrechtvaardigheid. Reeds in de jeugd en bij het kinderspel ziet men een pijnlek afwegen van eikaars rechten. Bij het verdeelen van versna peringen past een leder op, dat de een geen kruimel meer krijgt dan de ander; bij het spelen geeft de verliezende partij aan de winnende en omgekeerd geen haarbreed toe. En zoo gaat t het heele leven door. Een arme vrouw zal het rustig aanzien, wanneer duizenden ba rer sekaegenooten veel beter gekleed gaan dan zij. Maar, wanneer haar even arme buurvrouw plotseling een gelukje heeft en zich een nieuwe jurk kan koopen, dan voelt zij zich verongelijkt en dit eene feit is voldoende, om haar totaal buiten haar evenwicht te brengen. Een werkman zal jarenlang voor een karig loon tevreden arbeiden, terwijl hl] weet, dat honderdduizenden het be ter hebben dan hij. Geef echter zijn maat, die onder gelijke omstandigheden naast hem werkt, eenlge centen meer uurloon en de kalme, bedaarde man van straks verandert in een ontevreden, mokkend en morrend wezen. Niets is meer in staat om een mensch tot op- «tand, tot ongehoorde daden te bren gen dan het gevoel onbillijk en onrecht- vaard^ behandeld te worden. Vandaar dat de rechtvaardigheid een der voor naamste deugden is. Heel de Schrift staat vol met. verma ningen om rechtvaardig te zijn; met vermeldingen, dat God onfeilbaar is tn Zijn rechtvaardigheid, dat Hij loon en «traf aan de braven en de boozen naar een julsten maatstaf uitdeelt; dat Hij een Wreker van ongerechtigheid Is en dat iedere onrechtvaardigheid, in het bijzonder aan de zwakken, aan armen, aan weduwen en weezen aangedaan, in dit en in het ander leven wordt ge- «traft. Ontelbaar zijn de vermaningen, die de Psalmist, die Mozes, die de pro feten en later Christus zelf over dit onderwerp hebben neergeschreven. Geen wonder! Immers, zooals een Kerkvader zegt, de rechtvaardigheid U de vervulling van alle geboden te za men. Zonder rechtvaardigheid moet ieder persoonlijk zleleleven erf ook iedere samenleving ineenstorten. Vandaar dat wij In een vorige be- achouwing waarschuwden voorzichtig te zijn met de beschuldiging van par tijdigheid der rechterlijke macht. *t Is een der ergste verwijten, welke men aan de bestaande Staatsorde kan maken: het beteekent de aankondiging van een ruïne. WIJ hebben daarom getracht het onderscheid tusschen begrijpelijke, menschelljke fouten en tekortkomingen VM de slippendragers van het gerecht «enerzijds en de rechtszekerheid van aüe burgers anderzijds vast te stellen. wij zouden daarbij nog eens aan het wijze woord van den leeraar der Kerk, I „Sjongen, dat ruikt niet kwaad.” ..Hoe kan het anders, het is koffie van De Ster!” ..Ah, dat ia die bekende, waarover ik gisteren ook hoorde spreken." „Natuurlijk, ik heb er de thee ook van, overheerlijk!" Naar wij vernemen, aal de eerste van de serie van drie stoomponten voor het Noord zeekanaal, in aanbouw bü de Nederlandache Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam, welke 'bestemd is voor den veerdienst te Velsen. in den loop der volgende week proefstoomen en binnenkort In dienst worden gesteld. Omtrent deze ponten, die alle drie van hetzelfde type zijn, vernamen we de vol gende bijzonderheden: Het worden vrij varende schepen, dus zon der kettingen. De lengte bedraagt 34 m.. de breedte 13 H m. Het rljdek is 7.25 m breed, zoodat drie rijen auto's naast elkaar geplaatst kunnen worden. Het rljdek is met verkeerssptjkers in drie vakken verdeeld. Ter weerszijden van het rljdek bevinden zich overgebouwde zijgangen voor wielrij ders en voetgangers. De kleppen, die uit drie tegelijk werkende deelen bestaan, worden door middel van stoom bewogen Voor dit doel bevinden zich in de machinekamer twee stoomwerktuigen, voor elke klep één. Voor- en achtersteven zijn tegen Ijsgang beschermd door Ijsste- vens. De ponten hebben aan eiken steven een roer en een schroef. De brug is zeer modem ingericht. De stuurhut heeft aan alle kanten een om gang. De bediening geschiedt centraal van uit de stuurhut. Het eigenlijke schip wordt door drie waterdichte schotten in vier wa terdichte compartementen verdeeld. De voortbeweging geschiedt door een 2-cyl. compound stoommachine van 350 PK De beide Schoteche ketels zijn met de vuren naar de machine gebouwd, zoodat zoowel machine als ketels door één man bediend kunnen worden. De bedoeling la, dat voor deze ponten machinist-stokers zullen worden aangesteld. Men acht dit ook daarom zeer goed mogelijk, omdat de stookdlensten niet zwaar zijn met het oog op de korte afstan den, die behoeven te worden afgelegd en het vele stilliggen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft Vrijdagavond 18 September in de kapel van het Groot-Semlnarie te Warmond de Ton suur toegediend aan de volgende E. E. Hee- ren: P. Andrlessen. F. Bank, G. de Beer. H. v. d. Berg, A. Bergman. J. Beukeiing, A. Bls- schop, A. Blom, 8. de Bot. P. Bottelier, A. Burcksen, J. Buys, P. Dekker. J. Dysselbloem. Jac. Éïkhuyzen, A. Eyckelhof. B. Feisman, D. Fleur. P. Geven, W. Hermans. P. Hofstede, E. Hupperetz. J. de Jong. N. Komen, H. Ko- nlngsbruggen, P. Krom, O. Minkels W. Nl- colaas, Ph. Nlekerk, J. Oudshoom, 8. Peere- boom. J. Remmer. P. Roesse, P. Schoone- beek, H. Steur, L. v. Teyllngen. C Thomas. J. Tuyp, W. Twee hulzen. C. TUssen, Th. v. d. Vliet. C. Wenneker, J. Willebrands, Th. de Wit. Th. Zwartkruis, J. Zwfjenberg B. V. Zijl. Zaterdag da.v. de H Priesterwijding aan de E. E. Heeren: A. Coelen en L. Sluys. De H. Wijding van 1 Diaconaat aan de E. E. Heeren: Th. v. d. Beek, J. v. d. Boogerd, L. Braban der. M. Burghouwt, N. Buurman, G. Corsten. O. De Kleennaeker, A. Diepenbroek, J. Franse, J. v. d. Oaag, J. Groenen, J Groot, Th. Hllborst, F. Holthuyzen. Th. Klaassen, C. Klaver, J. KUjn. J. Kragtwyk. C. Kroon. A. Oeverhaus, E. Paap, L. Pennack, O Re geer, A. Ruhe, N. v. Ruiven, L. Schinkel, H. Schouten. C. Sman, J. Sym. L. van Teyllny gen, B. Verbeem, J. v. d. Vliet, L. van Vugt; C. Watervis, C. WUlemse. Wanneer wij nu bij onszelf zulk een hevlgen drang naar rechtvaardigheid ontwaren en nauwgezet toezien of ons h«t recht wel voor honderd procent *ordt toebedeeld, dan is er ook aanlel- dïng om eens na te gaan hoe wij zelf t«n opzichte van de rechtvaardigheid •taan. En dan zien wij dikwijls heel «onderlinge verschijnselen. Wat is fochtvaardlgheid? 8t. Thomas leert het wanneer hij deze definitie „rechtvaardigheid is de geneigd- l met een aan een Er wordt dat vol steelt en eerlijkheid slechts één der vele facto ren, die tezamen een rechtvaardig mensch maken. Het: „ieder het zijne” omvat veel meer! Men moet een vasten en on veranderlijken wil hebben om aan een ieder zijn recht te bedeelen! Wij moeten dus rechtvaardig in ons oor deel, in onzen lof en blaam, in onze gesprekken en onze genegenheden zfjn. En als nu op één punt het Schriftuur woord waarheid bevat, dat zelfs de rechtvaardige zeventig maal zeven ma len per dag zondigt, dan zeker in dit opzicht! Een ieder zijh recht! Wij moe ten dus de daden van onze vrienden en van onze tegenstanders naar gelijken maatstaf beoordeelen! Wij mogen de fouten van hen. die ons goed doen en voordeellg zijn, niet verbloemen en goed praten en niet tegelijkertijd dezelfde fouten van hen, die ons tegenstaan, ver- grooten. Wij mogen iemand met een vriendelijk en knap gezicht niet daar om alleen den voorrang verleenen bo ven een door de natuur in dat opzicht misdeelde. Wij moeten adel van karak ter en zielegrootheid meer laten wegen dan uiterlljke aantrekkelijkheden, dan geld, stand en eeretiteis. Wij mogen in ons oordeel over personen niet aller eerst laten wegen wat ons ten voordeel strekt, maar wat zij zelf waard zijn; immers, wij moeten ieder zijn recht ge ven en niet eerst het onze zoeken. En dat alles moet gebeuren met een vaster, en on veranderlijken wil; dus mogen wij niet toegeven aan stemmingen en onge- gevoelens. Wij mogen onzen naaste vandaag niet als een heilige zien, omdat wij ons opgewekt en blij moedig voelen, en hem morgen zijn kleine gebreken als misdaden aanreke nen, omdat wij tegenslag hebben en zelf alles zwart zien. Onze onevenwich tigheid is niet zijn schuld en hij krijgt zijn recht niet bij zulk een wispelturig heid. Wie tot een hooge plaats opklimt zal door vele vleiers en „goede raadge vers” omringd worden. Zij zuilen zijn glans verhoogen en hij zal zich koeste ren in hun hulde en onderdanigheid. Maar zijn oordeel zal er door vertroe beld worden en hij zal groot gevaar loopen onrechtvaardig te zijn in zijn beslissingen. Immers, dikwijls zal de gerechtigheid hem nopen deze „vrien den” op zij te schuiven en te beslissen ten voordeele van hen, die hij de tegen standers van zijn omgeving weet. Daar door zal hij zijn aanhankelljken en ge trouwen van zich vervreemden. Een zaamheid is heel vaak het einde van de waarlijk groote ziel, die, op een hoo- gen post gesteld, naar strikte rechtvaar digheid streeft. Vandaar dat zulke fi guren zoo zeldzaam zijn. Achting en eerbied, niet enkel in woorden en gebaren, maar zelfs in eigen binnenste, moet men hebben voor den eenmaal gelijke, die door aangeboren gaven en talenten en harden arbeid langs eerlijken weg ver boven ons uit klimt en onze meerdere wordt. De nijd zal voortdurend aan ons rechtvaardig oordeel knagen en toch moeten wij ook dezen naaste „zijn recht” geven. Ouders moeten ta hun genegenheden eerlijk zijn tegenover hun kinderen; zij mogen geen onderscheid maken, ook al is het •ene hun veel liever dan het an dere. En zóó zouden wij nog kolommen lang kunnen doorgaan. Wie durft, naar dezen maatstaf ge meten, te zeggen, dat hij rechtvaardig is? Gerechtigheid betrachten is een der moeilljkste opgaven voor den mensch. WIJ elschen zelf ons recht, ieder uur van den dag. Maar o, wij zijn zoo weinig rechtvaardig tegenover onzen mede- mensch! Rechtvaardig zijn brengt lerlei moeilijkheden mee; het eischt vaak zelfverloochening, breken van vriendschapsbanden, nadeel in zaken en betrekkingen; het laten voorbij gaan van goede kansen en gewin. Vandaar dat de Psalmist zegt: „vele zijn de kwellingen der rechtvaardigen.” Maar hij voegt er onmiddellijk aan toe: „de Heer bewaart al hun beenderen,” dat wil zeggen, God beschermt hen tot het uiterste, zij zijn hem het liefst van al len. De grootste lof die iemand in de Sclirift wordt toegezwaaid is, dat van hem gezegd wordt: „Justus”, dat is: hij was rechtvaardig. Er is geen beter middel om tot oot moedigheid te komen en ook geen om eigen nietigheid tegenover de grootheid van den Schepper te voelen dan over de rechtvaardigheid na te denken. Dan eerst voelen wij in onzen eisch eener- zijds om gerechtigheid tegenover ons zelf en In de onmogelijkheid om altijd een zuiver oordeel over anderen te heb ben, hoe wgar het woord is, dat Isaïas over den Allerhoogste neerschreef: HU zal niet naar het oogenschljnlljke recht spreken, noch naar „hooren-zeggen” straffen, maar met gerechtigheid de armen berechten en met billijkheid de ryjien der 0^ Inpoldering Zuiderzee: de zuidelijke pol der* voorioopig niet- aan de orde. Naar de wenscheltjkheid van het maken van den polder wordt het onder- gUREAU! HOF ALKMAAR Telefoon: Administratie No. 433 Rodaetie No. 633 ABOlfNEMENTSFRIJSi Per kwartial, voor Alkmaar 2.— Voor bulten Alkmaar f 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1