de bezetting van moekden .DOOR JAPAN tweede blad er GRATIS Noord* Hol landsch Dagblad I ZIJ, h Burgerlijke f'and van Alkmaar 7 BLADZIJDE MAANDAG 21 SEPTEMBER 1931 Interventie van Amerika? Het verloop der bezetting OFFICIEELE MEDÈDEELINGEN ,1 V PROVINCIAAL NIEUWS BINNENLANDSCH NIEUWS STADSNIEUWS Dank! INWIJDING PAROCHIEHUIS „SINT MAARTEN” TE LIMMEN Sarrasani of Gleich te Alkmaar? De A. K. B. 25 jaar Koninklijk goedgekeurd DE DIRECTIE abonneeren ontvangen de nummers tot 1 Oct. a.c. 1 i J ■J| EGMOND-BINNEN Als de drank is in den man. Buurtvereeniging „S. I. S.” die zich thans op het Mgr. Nolens en de W erkloosheidsraad OUDORP BERGEN A d. Slee- I.M.K ners al zijn wapenen, met Inbegrip van 11 Kennisgeving Wethouders l Geplaatst i kantoorbediende, 3 metselaars gaan dan Vertrokken personen zal de heele van de veekeuring. De werkloosheid verhuren Ingekomen personen De Eenhoornsbrug Derde Orde Sint Dominicus werd het. ademloos luisterden eveneens alhier verbaal opgemaakt. de Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken District Arbeidsbeurs Hij om Tokio vreest Amerikaanache interventie POLITIEMAATREGELEN TIJDENS DE LANDBOUWFEESTEN OP WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1931 De leden worden allen opgeroeoen ter ver gadering. hedenavond 7 uur. In de kerk van den H. Dominicus. Aan hen. die lid wenachen te worden, verzoeken wij beleefd de vergadering te ko men bijwonen. 900 be- een her- De ontruiming van Mandsjoerije geëindigd Gisteren heeft de Chlneesche regeering een tweede nota gezonden aan Japan, waarin de onmiddellljke ontruiming van de in Mands joerije bezette gebieden en de herstelling van den status quo wordt geëlscht China behoudt zich het recht voor, later meer besliste stappen te nemen. In verband met de jongste gebeurtenissen in Mandsjoerije heeft de Chlneesche regee ring verklaard, dat a.s Woensdag een dag van nationale rouw zal zijn. Naar aanleiding van zijn 7osten verjaar dag schreef ik „Het is dan ook, dat wij Zijne Excellentie niet alleen ter wille van hem zelf, maar ook voor de zaak, die dit Tijdschrift voorstaat, toewenschen, dat hij nog langen tijd mag beschikken over zijne vele en volle gaven van hart en verstand” (Tijdschrift Jrg. 1930, blz. 387). Het heeft niet zoo mogen zijn. Reeds in dit voorjaar teekende op zijn gelaat zich af, sprak uit zijn bewegingen, klonk uit zijn stem, dat een groot gevaar hem dreigde. De heer J Haakman te Bergen heeft op verzoek van het genootschap, een jublleum- spel samengesteld, dat ter gelegenheid van haar 100-jarig bestaan zal worden opgevoerd voor de leden en oud-leden met hun ge- noodlgden. Het nieuwe Parochiehuis „Sint Maarten" te IJmmen. dat Zondag door den Hoogeerw. Heer Deken Lucas te Beverwijk plechtig wordt ingewijd. hadden zich niet voorgedaan. De getroffene had een zeer rustigen nacht doorgemaakt had een zeer rustigen nacht doorgemaakt De politie heeft van een en ander proces- VUURWERK Des avonds vanaf 8 uur tot afloop vuur werk wordt geen rijverkeer toegelaten op de Kanaalkade, vanaf Nieuwesloot tot Pater- nosterstraat en is 'hier voor de autobusssen als route aangegeven Heerenstraat. Dijk. Koningsweg, Paternoater- ijd namen 56 ploegen Marine. E.H.B.O. en ik nooit een rechtvaardiger en wijzer mensch heb ontmoet dan hij. Vol liefde voor armen en verdrukten. De solidariteit met zijn werklooze medemenschen bewoog hem, al mocht hij dan ook al eens over die solidari teit in bijeenkomsten spotten. Die bijeenkomsten, hoe voortreffelijk kon hij die leiden, hoe kon hij de kern van een zaak naar voren halen, hoe meesterlijk kon hij gedachtenwisselmg en besluiten samen vatten, hoe streefde hij naar het behalen van practische resultaten. Aan zijn beleid is het zeker voor het grootste deel te danken, dat van de duizenden adviezen, welke de Rijkscommissie van Advies voor de Werk loosheidsverzekering sinds haar ontstaan in 1917 uitbracht, in geen tien gevallen van die adviezen is afgeweken. Hoe licht zouden de zaken. Rijkscommissie Werkverruiming delen krijgt, aanleiding kunnen machinegeweren hebben uitgeleverd. Het bevel van den Japanschen minister van Oorlog, voorlooplg af te zien van het zenden van verdere troepen, is. naar „Cen tral News” meldt, uitgevaardigd onder druk tan de overige ministers, die vreesden, dat de door det. minister van oorlog verlangde maatregelen tot ernstige complicaties zou den kunnen lelden. Te Tokio vreest Waardeerend oordeel van een sociaal-demokraat Staking van den burgeroorlog? Als gevolg van het optreden van Japan in Mandsjoerije heeft de Noord-Chineesche re geering voorgesteld, den burgeroorlog in China te beëindigen en gezamenlijk front te maken tegenover Jspan. zij beeft zich tele grafisch tot de Kantonregeertng gemeld met bet voorstel om een wapenstilstand te slui ten. Tsjang-Hoe Llang heeft verklaard, dat China onder geen enkele omstandigheid een oorlog wil. 100-jarig bestaan teekengenootschap „Kunst zij ons doel" De Alkmaarsche Kegelbond bestaat olgende maand 35 jaar. Dit feit zal natuurlijk feestelijk herdacht worden. Er heeft zich reeds, onder voorzit terschap van Mr. W. C. Wendelaar. een cere-comité gevormd, waartoe mede behoo- De Directeur der Gemeentewerken van Alkmaar maakt bekend, dat de Eenhoornsbrug over het Verdronkenoord op Dinsdag en Woensdag 23 en 23 September as voor She verkeer zal zijn afgesloten. Ken communiqué van de Japansche mili taire overheid meldt: De Japansche troepen {lebben een aanval ondernomen op den vestinggordel der stad Moekden. Zij zijn de stad binnengedrongen, na het Chlneesche kamp benoorden de stad te hebben bezet. In de stad zelf kwam het tot eenige schermutselingen tusschen Japan sche en Mandjoerjjsche troepen. Met het oog cp den ernstigen toestand werd besloten, het hoofdkwartier van het Japansche Koeang-Toeng leger van Dairen naar Moekden te verleggen. Bjj Koeang-Tsjang-Tse, ten Noorden van Tsjang-Tsjoen. hebben eveneens botsingen plaats gehad. De Japansche troepen namen de stad in. nadat eerst een bombardement had plaats gehad. Brand Hedenmorgen om ongeveer ha'f tien brandde alhier de woning van den beer M. Genet, Egmonderst raat weg, tot den grond toe af. De brand ontstond vermoede lijk op de dorsch, waar de z.g. donk (vuur pot) brandde. De woning was een oud boe renhuis, waar tevens een groentewinkel was gevestigd. Het vuur greep snel om zich heen, zoodat aan redden niet meer te denken vfeL Slechts met zeer veel moeite kon het be lendende perceel van den rijksveldwachter Minnee behouden blijven; met 3 slangen op de waterleiding werd het vuur bestre den; het huls was verzekerd, de winkel echter niet. Zondag zal het nieuwe parochiehuis „Sint Maarten" alhier, door den Hoogeerw. heer Deken Lucas van Beverwijk plechtig worden ingewijd. Aan dit gebouw is de naam „Sint Maar ten” gegeven, omda' Sint Maarten ten in nigste met de geschiedenis van Llmmen ver bonden is, welke geschiedenis nu voortleeit in het nieuwe parochiehuis. De Commissaris van Politie te Alkmaar maakt bekend, dat op Woensdag 33 Septem ber 1931. tijdens de harddraverij des middags van 1 tot 6 uur voor alle verkeer zal zijn afge sloten De Wilhelminalaan. Stationneerende voertuigen, auto's, fruit- wagens, ijskarren, enz. worden niet toege laten op den KennemerstraatWeg, Gioote Kruislaan of omgeving van het feestterrein, dan volgens aanwijzing der Politie. In het „Tijdschrift van den Nederland- schen Werkloosheidsraad” wijdt de heer Mr. Gerritsz, sociaal-demokratisch wet houder van Haarlem, het volgend waar deerend artikel aan de nagedachtenis van wijlen Mgr. prof. dr. W. H. Notens allen naar wat die blijde jonge meisjes gin gen zeggen We hoorden dat het gemeend was en be leefd werd. We stemden in met de onzekere engst en den twijfel in de vragen van t groene koor, en ademden verlicht als het felle rood, tp 't vuur van hun laaiende liefde, positief en beslist antwoordde. Toen wisten we welke boodschap „de Graal” ons brengen wil: Oraag het Kruis van Christus te dragen, dat alleen ons ge lukkig maken kan. Dat willen ook hare leden zelve. En menig jong meisje in ons dorp zal uit heel haar hart verlangen cok mee te mogen gaan en zich aan te sluiten bij „de Graal -. Dat ook voor haar, de tijd spoedig komt, dat ook zij met de anderen, aaneenge sloten zal optrekken in T leger van Chris tus onzen Konlng om voor Hem de wereld te winnen. Namens Bureau Bijz. Raad der 8t. Vln- cenUus-Vereeniging wordt den goeden ge ver. „ter eere van den H. Antonlus", dank gebracht voor zjjn goede gaven ten bate der armen en behoeftlgen. kunt er op rekenen, dat ook bjj U waar zal blijken: „Den armen gegeven, is Oode geleend". A. Cé BOS. Secr. Bljz. Raad. Mr. A. Ledeboer en de heeren H. sen en D. Leujes. Er zal oa. een invitatie-bonden wedstrijd georganiseerd worden van 9—18 October, waaraan zal worden deelgenome ndoor Den Haag. Utrecht, Amsterdam. Haarlem. Den Hel dér en Alkmaar. Een groot aantal prij zen is beschikbaar gesteld. Op den Bonden- dag op 11 October zal van 2 tot 3 uur in .De Unie” een receptie gehouden wanten. Prijs behaald Zaterdag jJ. is in het Brongebouw te Haarlem een nationale wedstrijd gehouden in het verleenen van Eerste Hulp bij Onge lukken. Aan dezen wedstrijd namen politie, Brandweer, I- - Roode Kruis deel. Er was zeer veel belangstelling, oa. van de zijde van Z. K. H. Prins Hendria, Jhr. Mr. Dr. Roëll, Commissaris der Koningin burgemeester Maarschalk te Haarlem en de Eerw. Broeder Overste van de Stichting St. Joannes de Deo. Van de groep Roode Kruis, welke 39 ploe gen telde, behaalde de afd. Alkmaar, onder leiding van den heer H. C. Stoutjesdijk den 3den prijs aangebodi Courant. Zaterdagavond had in het café van ^en heer Huiberts aan den Westerweg de trek king plaats van de door de buurtvereeniging „S.I.S georganiseerde loterij, goedgekeurd bij besluit van B. en W., d.d. 15 Mei 1931 No. 176a1. De voorzitter, de heer De Moei, maakte van de hem geboden gelegenheid gebruik om de aanwezigen aan te speen propaganda te maken voor de buurtver e iging, die louter ten doel heeft de kinderen een vroolijken dag te bereiden op 8 October. Voc» .een'bijzonder kleine contributie zijn de .ouders in de ge legenheid hun kinderen aan de te organisee- ren feesten te laten meedoen, terwijl thans nog vele kinderen met jaloersche blikken een en ander kunnen vervolgens in den „DE GRAAL" Als „kleurige vlinders op fleurige wiek” stonden een groep alkmaarsche Graalmeis- jes na de Hcogmls voor onze kerk. Rustig en kalm als in gebed. Als eerste kennismaking met „de Graal zouden zjj de drie kleine spreekkoor tjes van van het „Koninklijk Paaschkruis" ten ge- hoore brengen. De H. MIs was uit en de groote menschen- massa verspreidde rich op t plein. En toen eindelijk de groote kerk was leeggestroomd, daverde het blij en enthousiast dcor de stil te: „Als de Graal zijn vaandels laat wap peren." Doodstil uur. Voor werk- 5 uur. Op Maan- van 7—8 uur. irsoneel op Maan- Voor vrouwelijk Burgemeester en Wethouders van Alk maar. maken bekend, dat de gemeentebegroo- ttng voor het Jaar 1933 van 21 September tot en met 4 October 1931 op de secretarie voor een leder ter lezing is nedergelegd en in druk, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijg baar is. Alkmaar.' 19 September 1931. Burgemeester en voomoemd. WENT EL.A AR. burgemeester. A. KOELMA. secretaris. Geopend van 913 gevers van 91 en van dag en Donderdagavond Bemiddeling voor kantoorpei dag- en Donderdagavond, personeel afzonderlijke ingang. Bemiddeling kosteloos. De Directeur van bovengenoemd Bureau maakt bekend, dat heden staan ingeschreven 3 autog. lasschers, 1 bakker, 6 bankwerkers, 3 betonwerkers, 3 boekbinders, 1 boeren arbeider, 9 chauffeurs, 3 electricians, 39 grondwerkers, 1 incasseerder, 1 ketel maker, 10 kantoorbedienden, 1 kellner, 1 kleermaker 4 klinkers, 1 letterzetter, 3 mach, houtbew., 1 machinist, 4 magazijnbed., 13 metselaars, 3 metaalbewerkers, 6 meubelmakers, 13 opperlieden, 6 pakhuisknechts, a plaatwer kers, 1 reiziger, 3 scheepsbouwers. 1 scheeps timmerman. 6 sigarenmakers, 3 sig. sorteer ders, 4 stoffeerders, 6 schilders, 1 straat- maker, 3 smeden, 3 suikerbewerkers, 1 stoker, 1 schoenmaker, 1 steenbikker, 7 stucadoors, 1 tandtechniker, 34 timmerlieden, 3 vuur werkers, 13 ijzerwerkers, 4 tuinlieden, 9 voegers, 1 winkelbediende, 110 losse arbei ders, 33 transportarbeiders. Geplaatst 1 kantoorbediende, 3 metselaars 1 opperman, 1 loodgieter, 1 sigarenmaker, 3 schilders, 4 grondwerkers, I electncien, 1 monteur, 1 bakker, 1 los-arbeider. Alkmaar, 18 September 1931 De Directeur v.n. ED. VAN DEN HEUVEL ijs, zijnde de groote zilveren medaille, len door de Nieuwe Haarlemsche Staande aan den hoek Dlsseldorperweg en den fraalen Kerkweg. komt het mooie ge bouw goed tot z’n recht. BIJ den bouw is het Noord-Hollandsrh cachet streng bewaard. De ontwerper is Ir. Thunnlsaen uit Den Haag, terwijl het werk la uitgevoerd door Oe firma de wed. de Njjs te Oastricum. onder opricht van den heer Besteman te alkmaar VEE-TENTOONSTELLING Tijdens de veetentoonstelling op het Waag- plein. Marktstraat en Nieuwesloot van 10 l7a uur v.m. tot 1 uur n.m. zullen voor alle ver keer afgesloten zijn Marktstraat, Hourtil (vanaf Magdalenenstraat tot Marktstraat), Korte Nieuwesloot en Gedempte Nieuwe sloot. Eveneens is de Achterstraat vanaf Lange- straat tot Koningstraat voor alle verseer afgesloten van 911 uur v.m. ten behoeve rréds gevlucht. BIJ informatie aan het ziekenhuis deelde wen ons mede, dat de heer N. enkel een diepe snljwond had bekomen. Complicaties De gevechten voortgeset. Gisteravond zijn de gevechten tusschen de Japanners en Chlneezen in Mandsjoerije voortgezet. De h*:r E. Haak, thans stationschef te Roosendaal, komt, naar men ons van wel- ingelichte zijde bericht, ernstig in aanmerking voor de funetie van stationschef aan het Centraal Station te Amsterdam. Portret van den heer E. Haak. Adriana Christina, d. van Ja- Adams en Neeltje Veken Petro- Ge boren: cobus nella. d. van Daniël Arnout en Pieternella de Maat Johanna Clasina. d. van Leen- dert Koeman en Geertje de Geus Johan nes Martlnus, z. van Sirron Ros en Aaltje Druyven Anna Everdlne d. van Anto- nius Bruin en Jansje Zulderduljn Helena Johanna Wilhelmina Josephina Maria, d van Leo Bosklng en Geertruida de Neling. Overleden: Maria Christina Vermeulen, gehuwd met Gerard Schouten. 34 jaar Janette Martina Oden, 24 jaar. De vereeniging „Zorg voor de leerlingen oud-leerlingen van de school voor Bui tengewoon Lager Onderwijs te Aikmaar" “#eft dezer dagen de Koninklijke goedkeu- ™8 op haar statuten verkregen, waardeer rechtspersoonlijkheid bezittend kan R. A^Klinker. e.l„ leerlingmachinist. van Rotterdaïh^naar Grensstraat 12. G. Magel- mann, r.k?> bankwerker, van Oberhausen, naar Dtjkgraafstraat 56. M. Preuhs. d.e.. dienstbode, van Hamborn naar Costerstraat 3. L, A_ Schmidt, geen, dienstbode, van Dudtschland, naar Kanaalkade 58b. C. R. Groen en echtgenoote. geen, melkslljter, van Oude Niedorp naar Snaarmanslaan 102. J. C. M. Buers. rk., z.b.. van Culemborg, naar Emmastraat 64. KI. Knossen, g k., dienstbode, van Bergen naar Wilhelminalaan 11. A Kra mer. gk. dienstbode, van Bergen, naar Wil helminalaan 11. N. de Boer en gezin, dg., metselaar, van Oudorp, naar Comansstraat 26. P. de Cocq van Delwljnen. r.k., wegwer ker N S„ van Amsterdam naar Bagljnestr. 9t.“B. A Gljzen, nji., buffetjuffrouw, van Amsterdam naar Dyk 13. M. C. G. Delhaes, r k., dienstbode, van Bergen naar van Ever- dlngenstraat 18. J. J. M. de Wit, rJL, van Spanje, naar Oudegracht 387. K. J. Stome- brink en echtgenoote. geen, van Bergen, naar Noorderkade 62. A. de Zwart, rk dienst bode, van Vtisen, naar Houttll 34. J. L. Hid dink, geen, leeraar H. B. 8.. van Doetlnchem. naar Mlent 27. J. Arends, geen, magazljn- knecht, van Zaandam, naar Oudegracht 68. C. S. Koiijn, n.h.. dienstbode, van Bergen, naar Oudegracht 183. C. Blankman en ge zin, gk., handelsrelriger, van Bergen, naar Spoorstraat 15 C. Köhler, eJ.. z.b„ van Utrecht, naar Staringhstraat 4. H. B. Helle man, n.h., onderwijzer, van Den Helder, naar Stationsweg 134. L. A. Lenoir, nri„ bouwk. teekenaar-opdchter, van Willemstad, naar R. Vlsscherstraat 22. P D Dlkkeboom. geen, dienstbode, van Zjjpe, naar Heerenstraat 1- J. van der Veen. nji„ koopman in galante rieën, van Zaandam naar Keizerstraat 22 B. C. Heinemeljer, rk-, dienstbode, van Olden- zaal naar Luttlk Oudorp 94. Wed. N. E. Willems, geen. z.b„ van Den Helder, naar Wagenmakerstraat 17. C. J. Korstanje, nh chauffeur, van Amsterdam, naar Station straat 71. A. Scherlnga. nJi.. kantoorbedien de. van Amsterdam, naar Verdronkenoord 31. Jac. Velseboer, rk., winkelbediende, van Zandvoort, naar Druivenlaan 16. D. Schulte- maker en echtgen., nJi.. z.b., van Zwaag. naar Spoorstraat 91. J. Kuis, nJi.. dienst bode, van Amersfoort, naar Nassaulaan 37. A. de Konlng. geen. z.b„ van Amerika, naar 2e Kabelstraat 16. L. G. Veldt, geen, kan toorbediende. van s-Gravenhage. naar Werdendelstraat 11. J. Traas, n.h.. win kelbediende, van Haarlem, naar Ridder straat 2: L. Pot, geen, huishoudster, van Rijswijk, naar Parkstraat 1. J. J. Schellings, rk., z.b„ van Eindhoven, naar R. Visscher- straat 24. A. M Morsch. rk., dienstbode, van Bergen, naar Steljnstraat 92. M. Leljs- senaar. n.h., naaljuffrouw, van Utrecht, naar Vamebroek 1. C. L. Schellings, rk., z.b„ van Bergen, naar R. Vlsscherstraat 34. Wed. N. Fiokstra-Wagenmaker, van Schermerhorn, naar Brouwerstraat 3. J. Poot, gk., dienst bode, van Maasland, naar Nieuwlandersin- gel 50. B. van der Staal, gk., verpleegster. Zaterdagmorgen, te laat om het in ons nummer van dien dag te vermelden, ont- ringen wjj de mededceling, dat het circus Sarrasani medio October te Alkmaar haar terete voorstelling dacht te geven. Hedenmorgen gewerd ons de mededeeling den perschef van het circus Gleich. Sat ook dat circus in Alkmaar voorstellln- 8*n zal komen geven. Vermoedelj k zal een dezer twee circussen, ons inziens, geen bezoek aan de stad bren- 8*n. Men kon dan wel eens „eln wenlg des Guten zu viel" krijgen. Volgens de laatste berichten uit Tokio rijn de Japanners te Moekden op hevlgen tegenstand gestuit. Een strijdmacht van 10.000 Chlneezen zou de kazernes weer her overd hebben, welke door de Japanners waren bezet. De Chlneesche kanonneeroot „Chlnghal" die in de monding van de Yalu-rlvier voor anker lag. zou op verlangen van de Japan- Koningsstiaat, straat. Op de Kanaalkade zullen niet worden toegelaten auto's, rijtuigen, fruitwagens» ijskarren, tenten, stalletjes, te ladders, stellages, e.d. De Commissaris van Politie, WALRAVEN. om Talplng noorden van Gistermiddag te ongeveer half 6 kreeg de politie telefonisch mededeeling, dat in een café hier ter stede een bezoeker met een scherp voorwerp was gestoken. Uit een onmiddellijk Ingesteld onderzoek, bleek, dat een zekere N., een alhier woon achtig schilder, met .een scherp voorwerp in zijn rug was gestoken en vrij ernstig was gewond. Een in de nabijheid wonend geneesheer heeft den getroffene, die ern stig bloedde, verbonden en achtte over brenging naar het St. Elisabeth-Zlekenhuis noodzakelijk. Per luxe-auto werd de heer N. dadelijk A. A. Groot, rk., dienstbode, van Kanaal kade 30. naar Oude Niedorp. M F. Gabriels, rk.. onderwijzer. van Nassaulaan 30, naar Roosendaal. C. N. van den Idsert. r.k:, van 2e Tuindwarsstraat 15a, naar Bergen op Zoom. P. A. Schaafsma. gk.. Inspecteur Verz. Mij., van Kanaalkade 46a. naar Zwolle. A. Veldman, gk., dienstbode, van Ulten- boschstraat 23. naar Haarlem. J. te Winkel. d.g.. vsui Metiusgracht 13, naar Delft. Th. J. Viset, rk., boterbezorger, <van Druivenlaan 3. naar Den Helder. N. G. Klaver en broertje, r.k., van Geest 52. naar 's-Gravënhage. C. J. Konlng. nli z.b.. van Molenbuurt 32. naar Koedijk. O. van der Baan, rk., zb„ van Djjkgraafstraat 29. naar Tilburg. J. C. A. Bruggeling en echtgenoote. geen, van Gas- houderstraat 29, naar Oudorp. J. M A. van der Kuip, r.k.. van Mlent 31, naar Bergen. E H. van den Idsert. rk., metselaar van Clarissenbuurt 35. naar Heel. M. Kaan, geen, van Langestraat. 62. naar Winkel. C H. M Hazes. rX. dienstbode, van Tuinstraat 5, naar Schermerhorn W. R. Elema, nJi.. z.b„ van Nleuwlandersingel 46. naar Utrecht. C. Woud, geen, z.b„ van Prins Hendrikstraat 36. naar Bussum A. Langeberg. d g dienst bode. van Doelenstraat 13. naar Zuid en Noord-Schermer. Wed. „C. Mus, nJi., van Verdronkenoord 56, naar Velsen. Jac. Sants, geen, leerling-machlnist N. S„ van Eikelen- bergstraat 37. naar Enkhulzen. A. H. Wou- tera en echtgen.. rX, leerling N. O„ van Tuinstraat 69. naar Amsterdam. A. Leek, rk., z.b van Oudegracht 39. naar Beverwijk. Wed. P. van Eeten en gezin. n.h.. van Ken- nemerstraatweg 93, naar Anna Paulowna. E. P. M. Veltman. rk.. van Emmastraat 23, naar Bergen. E C. Hulberts-Martln en kin deren, rk., van Zocherstraat 27a, naar N. O. Indië. N. Suiker. rX, boerenknecht, van Zeglis 61a, naar Heerhugowaard. N. Hagens, geen, stuurman groote vaart, van Kame- melksbuurt 34, naar Amsterdam. gadeslaan. Spr. weidde breede uit over de a.s. feestviering, die weer vrijwel hetzelfde is als die van het vorige jaar, waarna tot de trek king werd overgegaan. ie pr. Massief eikenhouten dressoir, 786 a. Eikenhouten haardfauteuil met kus sens 132a-; 3. Gebrandschilderde salonkap (compl.) 1315; 4. Electriseh strijkijzer 379 5. Carbid-lamp 638 6. Ganglamp 997 7. Damestasch 911 8. Kistje sinren (to st.) 97a 9. Bloemtafeltje 478 10 Sigarenkoker Tokio vreest men een eventueele interventie van Amerika. Japansche troepen ter sterkte van man zijn, volgens verder Engelsche richten, te Moekden overgegaan tot tegenaanval, teneinde de kazernes te overen 800 Japanners, die pogingen deden op ongeveer 380 K M. ten Moekden te bezetten, zijn door de Chlneezen omsingeld. Bjj een poging om de kust van Chang Chun te bezetten, zijn 10 Japanners gedood en 40 gewond. „De Graal" Gisteren na het uitgaan van de Hoogmis troffen de kerkgangers op het pleintje voor de R. K scholen een groep jonge meisjes in lange tunica, deels met donker-roode. deels met hel-groene kruisen versierd. 1 Waren asplrant-Graal-leden uit Alk maar. die in een beurt-gesprek tusschen twee koren verhaalden: „Wat de Graal is", „Wat zjj kan" en „Wat zjj hoopt”. „Dat Gods Wil geschiede in hemel en aarde", deze bede uit het Onze Vader ver vuld te zien is de hartewensch van „de Graal”, de beweging der R K. cpgroelencto meisjes, die in ons bisdom het daglicht zag Wie verder nog iets weten wil omtrent deze spreek-koortjes van „de Oraal”, leze onder Egmond en Bergen, waar ze eveneens ten gehoore werden gebracht. Mogen de katholieke jonge meisjes van Oudorp, waarvan ër zich velen onder de zandachtig toeluisterende menigte bevenden, ook spoedig in de gelegenheid komen zien aan te sluiten bjj de Graalbeweging, die tn deze ontredderde tijden uit heel haar hart en met al haar krachten er naar streeft: De wereld voor Christus te winnen. dat de man. die op zijn zeventigste jaar nog in volle kracht immer arbeidde en die nog vele jaren van gewichtigen arbeid voor zich scheen te hebben, binnen niet te langen tijd afscheid van zijn levenstaak zou moeten nemen. Dat dit zoo spoedig zou zijn, wie had dit gedacht Men mag haast zeggen, dat hij uit zijn levenswerk is weggerukt. De achterblijvenden zullen nu zonder zijn voorlichting, zonder zijn steun, zonder zijn leiding, zijn arbeid moeten voortzetten. Juist nu de bestrijding der werkloosheid misschien het belangrijkste vraagstuk is, waarvoor de overheid van stad en land staat, zal het moeten gaan zonder zijn leiding. Een mijner jonge vrienden schreef me dezer dagen „Waar moet het dezen winter heen zonder hem Dit teekent wel hoeveel vertrouwen Dr. Nolens genoot, hoeveel men op hem bouwde. In alle kringen. En terecht. Ik heb het voorrecht gehad meer dan 20 jaar met en onder Dr. Nolens te mogen werken. Ik heb nu eens kort, dan eens lang, maar altijd geregeld en onder velerlei en verscheiden omstandigheden met hem ver keerd. Ik mag dan van hem getuigen, dat welke de te behan- geven tot langdurige gedachtenwisseling zonder, of althans zonder veel resultaat maar ook hier was zijn wijze leiding gericht op het behalen van praktische resultaten en niet zonder succes. Vanaf de in-werking-treding in 1922 was Prof. Nolens haar voorzitter. In den Nederlandschen Werkloosheids- Raad had hij de laatste jaren de ondank baarste taak. In de eerste laren van zijn praesidium (van af 1917) was er onder zijn leiding veelal eenstemmigheid, althans in de hoofdzakjn te bereiken doch in de laatste iaren was het verschil tusschen de vak centrales van werknemers en vakcentrale^) van werkgevers te groot om voor een deel van de taak van dien Raad tot overeen stemming te komen. Toch verwachtte hij, dat de ontwikkeling der economische en maatschappelijke toestanden ook hienn weer verandering zou brengen. 5ftmaf de oprichting in 1909 maakte hij deel uit van het bestuur der Nationale Vereeniging tegen de Werkloosheid. In één opzicht was hij teleurgesteld, n.l. dat nog niet tot stand is gekomen de wettelykt regeling der werkloosheidsverzekering, liet geen gelegenheid voorbij hierop aan te dringen. Arbeiden wij in zijn geest verder, zullen daarbij niet alleen de arbeiders, maar gemeenschap wel varen.” d**rheen vervoerd. De dader, zekere P„ woonachtig, was voor de politie ter plaatse Door het P. A. 8., alhier, is aan de ge meenteraden te Bergen, Heiloo en Oudorp het volgende adres gezonden: „Geven met verschuldigde eerbied te ken nen, de ondergeteekenden H. L. Wiertz en L P. Willems, respectievelijk voorzitter en secretaris van het Plaatselljk Arbeids secretariaat te Alkmaar. H. V. Drunen en H. Hablech, respectieve lijk voorzitter en secretaris van den Alk- maarschen Bestuursdersbond, ten deze do micilie kiezende ten huize van den Secreta ris van het Plaatsel'ik Arbelds Secre'ariaat. te Alkmaar: L P. Willems, Ultenbochtstr. 52, dat zij kennis hebben genomen van den omvang der werkloosheid ook in Nederland; dat als gevolg dier werkloosheid duizenden gezinnen ontberen moeten waaraan zij dringend behoefte hebben; dat zelfs de ultkeertng die verstrekt wordt aan leden van genoemde PlaAtseiyke Cen trales die verzekerd zijn tegen de geldelüke gevolgen der werkloosheid, geheel onvoldoen de blijkt; waarom adressanten verzoeken de leden van de bovengenoemde Vakcentrales die in Uw Gemeente woonachtig zijn, indien zjj werkloos zijn en geen recht op ultkeertng uit de werkloozenkas kunnen doen gelden, hetzij als ultgetrokkene of als niet-recht- hebbende, van gemeentewege een ultkeertng te doen verstrekken; terwiil adressanten er tevens on aandrin gen dat door Uw Gemeente aan de werkloo. zen productief werk wordt ver-chaft aan welke maatregelen adressanten de voorkeur wenschen te geven." Alkmaar. 17 September 1931. Het welk do?nde, enz. Voor h<SL Plaatselljk Arbelds Secretariaat. <w.g.) H. L. WIERTZ, Voorzitter, (wgI. P WILLEMS. Secretaris. Voor den Alkmaarschen Bestuurdersbond, (w<) H v DRUNRN Vco-zitte-, (w.g.) H. HABIECH, Secretaris. R. K. Volksbond. Dezer dagen vergaderde de afd. Bergen van den R K. Volksbond In St. Jan. Vanwege het bedanken van den voorzitter en den vico-voorzitter. werd deze vergadering door secretaris Van de Velde geopend. Spr. heet allen hartelijk welkom en sprak den wensch uit, dat de besprekin gen goede resultaten mogen opleveren, in t belang der afdeeltng en opende deze bijeen komst met den Chr. groet. De notulen wer den voorgelezen en vastgesteld. Hierna volg den eenige belangrijke Ingekomen stukken. Allereerst een .schrijven van het Centraal Bestuur, betreffende de 3 sociale studieda gen te houden in het retraltenhuis alhier op 36 October. 6 5 7 bestuurders van de vak- en standsorgantsatle hier ter plaatse zullen aan deze sociale studiedagen deelnemen. Aangezien de afd<*eling nog een retraite- fonds had. werd met algemeene stemmen besloten, om dit potje hiervoor te gebruiken. Vervolgens kwam in behandeling een schrij ven van den R. K Kunstkring, welke langs dezen weg in contact wenschte te komen met de leden van den Volksbond Besloten werd, dit bjj een voltallig bestuur, in een gecombineerde vergadering nog eens breedvoerig onder de oogen te zien. Een schrijven, tnhoudende een aanmoedi ging tot deelname aan de mannenprooessle te Heiloo en een schrijven van de heeren Th. Kink en J E. Martin, die als bestuurs leden bedankten, werd voorgelezen. In de vacature Kink werd benoemd de heer F Proost. Het winterprogram werd als volgt vastge steld: 2 5 3 tooneelultvoeringen. St. Nlco- laasfeest, 2 sociale cursusavonden en ver moedelijk nog twee kunstavonden, deze dan eventueel In samenwerking met den R. K. Kunstkring Na de rondvraag dankte de heer Van de Velde de leden nogmaals voor hun onkomst en zegde toe. begin van October weer een ledenvergadering te houden, alwaar dan een voorzitter zal worden gekoeen; zeer zeker een belangrijk punt. Niets meer aan de orde zijnde, sloot spr. op gebruikelijke wijze

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 10