derde blad 'BEZETTING VAN MANDSJOERÜE DOOR JAPAN? 1 I t’j MAANDAG 21 SEPTEMBER 1931 GEMENGD NIEUWS 'N KERKNIEUWS het conflict in den Volkenbondsraad Omkooping tot brandstichting? ONDERWIJS k IS CIRCUS HANS STOSCH SARRASANI De Paters Capucijnen te Nijmegen Van stalknecht tot circuskoning R. K. Leergangen te Tilburg Rooster der Retraiten VRAGENBUS KUNST EN KENNIS BLADZIJDE 1 OiutenKewoSr^Ht^ieeraarareU-n^W^^»- meene taalwetenschap aan de Rijksuniver siteit te Utrecht. Zooals men weet, ligt het in het voornemen om in de vacature, ont staan door het vertrek van den gewoon hoog leeraar in Sanskrit en algemeene taalweten schap aan de Utrechtsche Unlversltelt U> voorzien door de benoeming van twee bui- gewone hoogleeraren, een voor het Sanskrit en een voor de algemeene taalwetenschap. Huldiging van Dr. Poels Verklaringen over fat plotselinge optreden der Japanners te Moekden Weder- zijdsche verklaringen over de oorzaken van het geschil Chineesche protesten Broedertwist Een meisje in het water gegooid WWarlIns van nota's Zij werd gered, htj gearresteerd Internationale belangstelling HULDIGING DR. C. J. VINKESTEYN 1 4 de Inbrekers sc- De Rijnstreek onreilig gemaakt. Verttemn aan beide rijden Opening van het twintigste cursusjaar Geen schendtac ran bet KeUogg-Pact? om s 17—38 te te keerzijde opstrü- aether. laat het eenigen tüd Dr. Gerlach Royen O. F. M. Benoeming tot boogleeraar te Utrecht? allee *■1 Het berin der troebelen legatie verklaart, dat de ▼an* van ron- van naai ▼an den vertegenwoordiger van bet ministerie van buitenlandsche den Japanachen consul-generaal onderen zonder de een SL Petros Canisius Retraftenhuis te Bergen Noordholland) in hoe Japansche regeering Het Japansche leger In Korea gemobiliseerd? De EJS. P.P. Capucijnen hebben zich te Nijmegen gevestigd. Hun voorlooplge woonplaats te Oldeberne- veldstraat 42. Tot praeses te benoemd de Weleer» Pater Pabianus. r en het eerd rten s en ikel ■Jes. Moedken te thans geheel in handen der Japanners. De verliezen der Japanners bedragen 19 dooden en 23 gewonden, die der Chineeaen 14 dooden en 13 gewonden. Bü de inneming van Nan Ling hadden de Japansche troepen 30 dooden en tachtig gewonden. van zich bevel Ja- i by l de iver- ver- BAT- i en aldo rtnst een TtJk 3 ere peen oor en ven 10; «r- an- *ü- ük- lel- ssle d): Xs- iter O. i ta W- link ■ga- en- rak, na re ft «er ie», liap oor t ide- ler- tert 15 ge rot- leis, nen ben r to tast, een ner- drag voor Rena vone *len- I aal pet pref, -nde elen. oor- ritn- kAn rde*- ipplaus). „Aan U, o Koning der Staat van beleg te Stentoeng. Volgens een bericht te Moskou uit Sjang hai beeft de Nanklngregeering den staat van van beleg in de provincie Sjantoeng afge- ktndlgd. Alle Chineesche troepen hebben Neb bü de spoorwegen geconcentreerd om de ctde te handhaven. Verscheidene duizenden japanners verlaten per trein de Sjantoeng-*’ provincie om naar Japan terug te keeren. Te Korea zouden Japansche troepen onder de wapenen zijn geroepen voor het geval eener uitbreiding der militaire operaties in jtoord-Mandsjoerije. Verscheidene Japansche oorlogsschepen zijn uit Woensan vertrokken, om tech naar de Chineesche havens te be geven. Bij zijn heengaan als inspecteur der gymnasia Naar verluidt, heeft bet oppercommando van het Japansche leger in Korea uitgevaardigd tot mobilisatie van alle panache troepen in Korea Verklaring van de Japansche mi litaire autoriteiten Ütt Moekden wordt gemeld, dat de Japan sche militaire autoriteiten na &e inlandsche stad te hebben bezet, een verklaring hebben gepubliceerd, waarin den burgers verzekerd wordt, dat de Japansche soldaten aansprake lijk zijn voor de veiligheid van de stad en de handhaving van de orde, maar waarin straf wordt bedreigd tegen leder, die verontrusten de geruchten verspreidt of poogt de orde te verstoren. Te Aalst, gemeente Waalre bij Eindho ven. is W 8. gearresteerd. HU te er van beschuldigd, dat hij'f 500 zou hebben uitge loofd aan J. V. te Eindhoven, Indien deze zün woning met café, gelegen aan de Wll- lemstraat te Aalst. In brand ging steken. 8. is naar 's-Hertogenbosch overgebracht, ter beschikking van de justitie aldaar. Geen stappen door Rusland Naar uit Moskou gemeld wordt, houdt men er aldaar rekening mede, dat de Japansche gezant te Moskou. Chirota, heden een be zoek zal brengen aan het Volkscommissari aat van Buitenlandsche Zaken om de Rus sische regeering in te lichten Inzake de militaire actie van Japan in Mandsjoerüe. De Sovjet-regeering zou over de Japansche stappen niet bijzonder verheugd zijn, omdat men hierin een verdere versterking van den «mpnm lachen en poliUekeo Invloed van JSr De Rijnstreek wordt de laatste dagen weer onveilig gemaakt door Inbrekers. In den nacht van Donderdag op Vrijdag te bu niet minder dan vUf landbouwers onder de ge meente Bodegraven ingebroken. Hier bleek men zich overal toegang te hebben verschaft door met beitels de deuren te forceeren. De oogst was echter niet bijzonder groot. Bij den landbouwer Bunnlk werd een missie- busje, inhoudende ongeveer f 30. meegeno men. terwijl de anderen eenlg klein geld in verschillende kleedlngstukken vermisten. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag. Diplomatieke besprekingen. De Chineesche officier, die door de Japan ners verantwoordelijk te gesteld voor den moord op Nakamoera. te naar Moekden over gebracht Betreffende de gebeurtenissen zou den diplomatieke besprekingen zijn aange vangen met de bedoeling om alsnog een vrlendachappelUke regeling te treffen. In geen geval zou deze gebeurtenis aanleiding tot een oorlog mogen zijn. te Tilburg geven. De cursus sters en die De Vraag 1. Hoe kan ik uit line jurk vlekken van roetspatten verwijderen? 2 Hoe kan Ik deze jurk wasschen? Antw. 1. Wasschen met lauw zeepwater at r.iet geest van salmon lak De roetvlekken in wrijven met citroensap. 2 De jurk wasschen ineen lauw aop van witte zeep, wgarin men een lepel ammoniak- doet Dan In schoon water spoelen en langs de keerzijde strijken vóórdat zij droog te. Ontelbare zoemen en reuzenlicht- gevoed. de Bet Chineesche gezantschap te Tokio heeft de Chineesche protest nota inzake de mili taire operaties van Japan aan den Japon- taten Minister van Buitenlandsche Zaken overhandigd Nader wordt nog gemeld uit Londen: Tüdena de gevechten In de nabijheid van TZjang-Tsjoen. Nrd.-Oostelijk van Moekden. hebben de Japanners volgens hun eigen op gave 35 dooden verloren. terwül 90 soldaten gewond werden. Een hoogere officier werd ernstig gewond Van een Ohlneesch bataljon werden alle manschappen gedood. In geheel Mandsjoerlje stuiten de Japan ners op sterken tegenstand. Een vertegenwoordiger van het Japansche Ministerie van Buitenlandsche Zaken, Mo- rtehima. te naar Mandsjoerlje gezonden om den militairen autoriteiten aldaar opdracht te geven geen verdere stappen te doen, die den toestand kunnen verergeren. In enkele bladen kwam het bericht voor, dat weldra de benoeming zou zün te wach ten van dr. Gerlach Royen O. F. M te Heerlen, tot hoogleeraar aan een onzer unl- versitelten. Naar vernomen wordt, zou dit bericht be trekking hebben op de bezetting van een meldt het .JTbdb". hebben waarschljnlUk dezelfde Inbrekers zich toegang verschaft tot de woning van den kantoorhouder der pos- terljen te Zwammerdam. Hier werd in de benedenverdieping alles overhoop gehaald Men moest zich echter met eenige rijwiel- belastingplaatjes tevreden stellen Dienzelf den nacht hebben de ongewenschte gasten nog een bezoek gebracht aan de woning van dr Schreuder, eveneens te Zwammerdam. Hier werd een ruit Ingedrukt, waardoor de bewoners werden gewekt. De daders wisten evenwel te ontkomen. Vr: Mag mijn dochter, die 5 Sept. 1931 13 Jaar is geweest en al een jaar en vier maanden in de 7de klas zit, van school af? Antw.: Neen, zij moet het cursusjaar, waarin, zij 13 jaar werd, voleinden. Vraag 1. Hoe kan Ik een donkerblauwe veloutlne japon wasschen? 2. Kan ik een zwart-zijden japon met een natten doek opstrijken? 3. Van een licht-beige mantel, heb ik de kraag, die vet was. met warm water gewas- schen en later met waschbenzine. Nu zijn er kringen in gekomen. Hoe kan ik deze ver wijderen? Antw. 1. Men neemt 2 kommen met lauw water waarin een scheut spiritus. Dan wrijft men de japon vlug met witte zeep en slaat haar los eerst door het eene dan door het andere water Daarna legt men haar tusschen schoont doeken en strijkt haar ter wUl zü nog vochtig is. Antw. 2 Ja, langs de ken. Antw 3. Wrijf de' kraag nog eens op met een schoonen doek gedrenkt in petroleum aether, maar met te nat. paa In Mandsjoerüe riet. De Russische ta- geering zal echter geen protestnota te Tokio overhandigen. ZU acht zich daartoe ver plicht, omdat de Japansche regeering inder tijd van bet Russisch-Chlneesch conflict. waarbU Rusland militair beeft ingegrepen, eveneens geen Mappen heeft ondernomen. ming van de aldaar wonende Japenschv onderdanen, voor het geval, dat de Chinee sche bevolking tot wraakneming zou willen overgaan Een Chtaeeach protest. De Chineesche minister van buitenland- aebe zaken heeft bü den Japanachen gezant te Nanking krachtig geprotesteerd tegen de gfteurtenissen to Mansvoenje HU etecht het en verwijld staken der wandelijkheden door de Japansche strijdkrachten en hun terug trekken naar hun oorspionkelijke stellingen. Voorts heeft de minister den Chlneeschen Zaakgelastigde. Tokio opgedrager ook bü de Japansche regeering tegen het optreden de Japansche troepen protest aan te teekenen. De maréchaussee te Dwingelo (Dr.) beeft naar Assen overgebracht A. V., die na af loop van een feest te Zorgvlled. zün doof stommen broer J. met een mes levensge vaarlijke wonden heeft toegebracht. J. wordt to het Academisch Ziekenhuis te Groningen verpleegd. .TMschen Obineesche teken en tn Moekden zijn nota's over het voorgeval- jwmi gewisseld. Van Chineesche zijde wordt het optreden dar Japansche troepen ate onrechtmatig aangeduld. De Chineesche vertegenwoordiger verklaar de, dat China tot na opheldering der aan gelegenheid geen tegenstand zal bieden. Plundering en brandstichting De correspondent van een in de Chineesche taal verschuilend blad meldt, dat de Japan sche troepen, welke gewoonlyk in Ltau Yang zUn gelegerd, zich naar Moekden spoeden, plunderend en brandstichtend op hun weg. De Chineesche autoriteiten hebben een spe- ctalen trein met Chineesche en buitenland- sche dagbladschrijvers naar het centrum der actie gestuurd, opdat zü zich van den toe stand ter plaatse rekenschap kunnen geven. Vraag: Hoe kan ik doode neten ui* bet haar verwijderen? Antw. Wenct u tot een apotheker of dro gist Er te een bepaald soort kam. die voor dit doel zeer geschikt is. Gistermiddag werd te Amsterdam de Vijzelgracht en omgeving in opschudding gebracht door een gebeurtenis, waarvan de afloop ernstiger had kunnen zijn. Aan de stille zijde van de Vijzelgracht nabij de Wete- ringdwarsstraat zagen voorbijgangers plot seling boe een jongeman een meisje beet pakte en in het niet bepaald fnssche gracht water wierp. Het meisje, dat klaarblijkelijk met kon zwemmen, deed spartelend pogingen om bóven water te blijven en twee burgers, die een reddit gegrepen. om De Japansche legatie verklaart, dat de troebelen zün begonnen, nadat de Chineeaen den Zuid-Mantsjoerüschen spoorweg, welke een semi-offlcleele Japansche maatschappü te. bü Moekden hadden afgesneden. Er ont stond een schermutseling met de Japansche spoorwegwachten. gevolgd door de komst van Japansche en Chineesche versterkingen. Volgens de Chineesche lezing is de onmid- delüke aanleiding der gebeurtenissen de ver nieling van de Zuid-Mandsjoerüsche sectie der spoorlün door de Japanners, die echter de Chineeaen hiervan beschuldigen, ten einde een geschil uit te lokken. tweetal cursussen en Met een plechtige H MIs In de SL Jozef kerk te Tilburg, die door studenten en do centen werd bügewoond, had Zaterdagmor gen de opening plaats van het 20ste cur susjaar der R. K. Leergangen. Na de H. MIs werd een büeenkomst ge houden ta liet Auditorium aan den Bos- schenweg. De Rector der Leergangen, Mgr. dr. Th. Goossens bracht hierbü verslag uit over het studiejaar 19301931. waaraan het volgende is ontleend: In totaal te er een toename van 258 cur sisten. Een beduidende uitbreiding hebben Leergangen dit jaar te boeken door ta Paramentiek, die zü. 's Bosch hebben doen temationale eliteschaar van artlsten stoof naar alle landen uit elkaar. Overal werden de ooclogstrompetten geblazen. De vaste ba ste, die voor zulk een onderneming noodza kelijk is, ging verloren. Zü» reeds toen we reldbekende dierenverzameling, bleef dank zü zün groote ftnantieele offers behouden Waar ieder ander het zou hebben opge geven, behield Hans Stnsch Sarrasani rus tig de teugels in handen. Dikwüls wis de toestand wanhopig. DaarbU kwam nog, dat zijn eenige zoon. Hans Stosch Sarrasani Jr. to dienst moesL zoodat het reuzenbedrijf met zün geweldige verantwoording alleen op de schouders van zün schepper rustte. On danks het feit, dat de ellende der voeding voor mensch en dier steeds sneller om zich been greep, stond Directeur Stosch Sarra sani onverdroten temidden van zün reuzen werk. dank zü zün oude lüfspreuk: „Waar een wil is. is een weg." Voortdurend van nieuwe plannen vervuld, dag en nacht werkend, kwam hü dien rijd door en nauwelüks was de groote waanzin van den wereldoorlog ten einde, of er wer den nieuwe artlsten geëngageerd en zün dierenschat vermeerderd. En hü trok er weer op uit. Toen reeds was de naam Sar rasani in geheel Europa bekend. In Zuid-Amertka werd het een schitte rende zegetochL Volksmassa's als nog nooit gezien waren, dreigden de reuzentent to elkaar te drukken. De hoofdsteden van Zutd-Amerika eerden Hans Stosch Sarrasani ate een koning. Duizenden en duizenden jubelden hem dol van vreugde toe. En toen het circus S. rrasanl naar Europa terug keerde, omstraalde den circuskonlng de glo rie van twee werelden De rollende stad is de waardige ornlystlng van haar schepper. Drie stadswüken bevat ze. Temidden van de vele honderden wa gens staat het regeeringskwartier. Het zün de wagens, waarin de administratieve staf van den circuskonlng zün bevelen uitwerkt. Dan komt de technische wük. machines, ketels en motoren brommen door elkander. De installatie wordt van hieruit reusachtige wlntertent krügt van hier haar warmte. Alles, wat door technische intelli gentie uitgedacht te. is hier vereenigd. Alle reparaties aan de eindelooee rü van voer tuigen worden hier uitgevoerd. Aan de andere zUde staat de „woonstad". Hier zün de rollende huizen van 37 volkeren opge steld. Om de 25000 vierkante meter groote stad zün In lange rijen de stallen voor zes honderd dieren opgesteld Ate de 20000 gloei lampen als lichtende guirlandes boven het „Chaplteau* (tent) schommelen, begint de voorstelling Rondom in de 240 wagens maakt deb yoor de groote parade gereed. Nteawe plaatsen bezet ©e Japanners hebben verscheidene stra tegische punten bezet en de Chineesche de tachementen ontwapend, o. a. Antoeng, Hlnkau, Hopek, Toesjoen. ten einde te be latten, dat de zaak zich verder ultbreldL Er zouden, volgens de Japanners. bü Moekden 14.000 Chineesche soldaten zün geconcentreerd Oorzaken van hei conflict. De uit Ooat-Azië ontvangen berichten over het Chineeach-Japansche conflict geven tot dusverre geen helder beeld van de oorzaken en bedoelingen der Japansche actie. De Chtoeeach-Japansehe verhoudingen zün geluk bekend te. sedert eenigen tüd nogal onvriendelijk Japan meende reden te heb ben tot gegronde klachten over slechte be handeling van zün staatsburgers en zün goe deren to China, terwül China van zün kant in het vasthouden aan de vreemdelingen privileges in China een gevaar voor zün nationale vrijheid zag Het feit, dat Japan op het Chineesche vasteland, maar voorna- melük in Mantsjoerüe spoorwegen en an dere groote ondernemingen bezit, leidde tot verdere wrijvingen Deze algemeene stemming te door een Incident verscherpt, dat zich voor eenige weken heeft voorgedaan. Een Jaoansch ka pitein van den generalen staf. Nakamura genaamd, werd in Mandsjoerüe vermoord en wel. volgens Japansche lezing, door Chinee sche soldaten van het leger van Moekden. Op de Japansche klachten hebben de Chi neesche autoriteiten de zaak onderzocht, de moordenaars van Nakamura echter niet kun nen vinden. Dit heeft ta Japan groote verbittering veroorzaakt en aanleiding gegeven tot ener gieke protesten van het Japansche leger. Na het eerste incident te nu Vrildag het tweede gevolgd dat in de nabijheid van Moekden te geschied. Volgens Japansche tne- dedeelingen zouden Chineesche troeoen. zoo als gemeld, een spoorwegbrug ta de lucht hebben laten vliegen (Van Chineesche zijde wordt dit echter ontkend en wordt beweerd, dat de Japanners de brug zelf hebben op geblazen). Hierin hebben de Japanners aan leiding gevonden om allereerst het garnizoen van een kleine Chineesche stad gevangen te zetten en vervolgens Moekden. de hoofdstad van Mandsjoerüe. militair tc bezetten. De Japansche actie te Ingezet om. volgens Japansche lezing, China te dwingen, genoeg doening te geven. Welke verdere bedoelingen bü deze Japansche actie voorzitten moet worden afgewachL In dit verband verdient het de aandacht, dat de Japansche kapitaalbelegglngen ta Mandsjoerüe verscheidene mllliarden gul dens bedragen Vraag Kan men wollen kindergoed wasch-oenzine wasschen? 2. Zoo ja. moet ik dit dan behandelen? Antw. 1. J 2 Voorzichtig zün. U zet het goed in de benzine en laat het eenigen tijd trekken. Dan er uit halen- en laten drogen. Het Amerikaansche departement van bui tenlandsche zaken ta van oordeel, dat de tot dusver uit Mantsjoerüe ontvangen be richten geen enkele aanleiding geven het incident als een schending van het KeDogg-Pact te kwallflceeren. Groote bezorgdheid ta Moskoe. Het optreden van het Japansche leger in Mandsjoerüe beeft in politieke kringen te Moskou groote bezorgdheid verwekL De Russische offlcleele Instanties waren, on danks hun vriendschappelüke betrekkin gen met Japan, niet onderricht van deze stappen, die men overigens niet zoozeer po litiek. dan wel economisch acht. Japan streeft er klaarblükelük naar. In Zuid- en Noord-Mandsjoerije een economische basis te vestigen. Overigens wil de sovjetregeering vooreerst nadere berichten afwachten. ingshaak van de brugleuning hadden kwamen juist intijds b»> de dren kelinge om haar de reddingsbaak toe te steken en aan den kant te trekken. Het meisje was nog niet bewusteloos en zal dit avontuur waarschijnlijk wel zonder bijzondere ge volgen te boven komen. De jongeman, die na zijn daad er vandoor wilde gaan, was intusschen gegrepen. Hij werd naar het politie-bureau Stadhouders kade overgebracht, waar hij in afwachting van zijn voorgeleid.ng bij den officier van justitie in arrest is g'steld, meldt het „Volk”. De aanleiding tot dezen „aanslag” bleek in het volgende te zijn gelegen. De aa-jartge jongeling, zonder werk en zonder vaste woon plaats zijnde, heeft zich eenigen tijd geleden verloofd met een i-6-jarig mefcje, wier ouders buiten de stad wonen, maar dat te Amsterdam werkzaam is. Het tweetal had gistermiddag hoogloopende ruzie gekregen en het meisje nam toen, als bewijs, dat zij aan de „verkee- ring” een einde wilde maken den ring van haar vinger en wierp dien te water. Daarop ontstak de jongeman zoodanig in woede, dat hij alle vroegere liefdesbetuigingen ten spijt, het meisje naar den waterkant duwde en te water wierp. Hij verklaarde later veel spijt van zijn daad te hebben. Het was met zijn bedoeling het meisje letsel toe te brengen, maar hij handelde m onbeheerschte drift. Meentag te Berlijn. In Berlünsche politieke kringen wordt het nieuwe gewapende conflict tusschen China en Japan afwaehiend en met een ze kere reserve beoordeeld In het büzonder wordt er op gewezen, dat de berichten over de oorzaken, van het conflict, elk naar zün herkomst, elkaar te genspreken. een roze pope- boerenjongena en Tegenstand der Chtoeezen. Volgens de laatste berichten uit Tokio zün Japanners te Moekden op hevigen te- •«tistand gestuit Een strijdmacht van 10 000 Ortnernen zou de kazernes, welke door de ■Japanners waren bezet, weer heroverd heb ben Japansche troepen, tersterkte van 900 ®*n rijn, volgens verdere berichten, te Moekden overgegaan tot een tegenaanval. Mneinde de kazernes te heroveren. Achthonderd Japanners, die poogden om “*Ptag op ongeveer W* KM. ten Noord oosten van Moekden te bezetten, zün door As Chtoeezen omsingeld Bü een poging cm de kust van Chang te bezetten, zün tien Japanners ge- oood en veertig gewond. te Tilburg telde 52 deelneetn- to Den Bosch 45. afdeeltag Algemeene Wetenschappen, saamgesmolten met de 2e afdeeltog der Han- delswetenschappen. telde 559 .deelnemers, te genover verleden jaar 562. del Academie voor Beeldende en Bouwende Kunsten 161, tegen over verleden jaar 143; het Muziekconser vatorium 164 en verleden jaar 171; het Cen traal Instituut voor Leerkrachten in de Gymnastiek 79 en verleden jaar 47. Bü dit laatste is de zeer belangruke toename n.l. 68 pet. vooral te verklaren door de zeer goede vooruitzichten, die de bezitters van een mid delbare akte voor Gymnastiek to de toe komst hebben, waarom ook te Heemstede daarvoor een cursus werd opgericiit. In het vervolg van het verslag werd ge wezen op de uitbreiding der gebouwen. In den loop der volgende maand zal de plech tige inzegening van collegegebouw en biblio theek door Z« H. Exc. Mgr Diepen plaats hebben. Na enkele jubilea te hebben gememoreerd wees de rector op de behaalde resultaten bü de studie. Het aantal geslaagden bedraagt 129. Van die 129 zijn niet minder dan 51 middelbare bevoegdheden, wanneer bil de 44 middelbare rtjksdiploma's ook de 7 akten Paedagogiek A en B worden opgenomen, die mei een mid delbare bevoegdheid zijn geluk te stellen. Vanaf 1925 tot en met 1930. dus over de zes laatste jaren zijn door de studenten der Leergangen in totaal 552 akten behaald. De bezetting In een officieel communiqué, door het hoofdkwartier van Tsjang Hsoe Liang gepu bliceerd. wordt medegedeeld, dat de Japan sche troepen de buitenlandsche concessie van Moekden om 2 uur 30 's ochtends en de in landsche stad om 6 uur 30 bezetten. Sterke troepencontingenten namen bezit van de voornaamste straten en openbare gebouwen. Verklaringen ta den Volken bondsraad. In verband met de militaire gebeurtenissen tusschen de Japansche en Chineesche troe pen to Mandsjoerüe is van gezaghebbende zijde der Japansche delegatie bü den Vol- kenbend medegedeeld, dat strenge orders zün uitgevaardigd, om een verdere verscher ping van het incident te voorkomen. De zitting van den volkenbondsraad van hedenmiddag werd geopend met verklaringen van de vertegenwoordigers der Japansche en Chineesche regeertaigen over de militaire botsingen ta Mandsjoerüe De Japansche ambassadeur te Parijs. Jostii- sawa. verklaarde Zaterdag het volgende: Volgens mededeeltagen van de bladen ta Vrijdagavond in de omgeving van de stad Moekden een incident gebeurd. Spr. stelt er prijs op, den raad, in over eenstemming met den door den president uitgesproken wensch, die mededeeltagen te doen, die hü gistermorgen heeft ontvangen. Deze berichten bevatten helaas slechts weinig details. Er schjnt ach een Incident te hebben voorgedaan tusschen de Chineesche en Ja pansche troejien ta de omgeving van de stad Moekden. De Japansche regiering heeft onmiddellük na het ontvangen der desbetreffende berich ten alle maar eenigsztas mogelüke maatrege len genomen, om dit locale incident geen verdere verwikkelingen met zich te doen meesleepen Spr. is niet in gebreke gebleven zjjn re- geertag om verdere mededeeltagen te ver zoeken De Chineesche gezant te Londen. Sze. ver klaarde. dat hü niet verhelen kon. dat hü ten zeerste verontrust is door de berichten over het Incident bü Moekden Uit de tot dusverre ontvangen berichten blükt dat de incidenten niet zün uitgegaan van de Chineesche troepen. Spr behoudt zich voor, den volkenbonds raad op de hoogte te houden van alle bin nenkomende berichten over het betreurens- waardige incident. Raadspresident Lerroux verklaarde ten slotte, dat de raad kennis heeft genomen van de verklaringen van den vertegenwoordiger der Japansche regeering. volgens dewelke zün regeering alle maatregelen genomen heeft ter kalmeering en hü hoopt, dat een onmlddellüke btjeenlegging van het incident zal volgen. 2225 SepL Jonge Dames. 10.00. 28 Sept 1 Oct. Meisjes 15—17 Jaar. «J0. 36 Oct. Gereserveerd. 912 Oct. Gereserveerd. 13—16 Oct. Meisjes-Congreganisten 1738 jaar. 6 50. 1821 Oct. Heeren Middenstand 10H0. 2124 Oct. Vrouwelüke leden Derde Orde 6.50. 24—27 Oct. Gehuwde mannen, 6JS0. 27—30 OcL Dames, 10.00. 36 Nov. Meisjes-Congreganisten. jaar. 6.50. Een etaeh van Japan. Volgens een bericht uit Tokio wordt ta officleele Japansche kringen verklaard, dat de Japansche regeering bereid te haar mili taire operaties te Moekden dadelük te sta ken. als de Chineesche regeering zich bereid verklaard onmiddellük maatregelen te ne men ter bescherming van de Japansche be langen en ta het büzonder zorg te dragen voor de bescherming van de Japansche on derdanen ta China. Naar verder gemeld wordt, heeft Maar schalk Tsjang Kal Tsjek aan Maarschalk Tsjang Hoe Llang voorgesteld af te treden en zich ter beschikking van de Nanklng regeering te stellen. Bezetting van heel Mandzjoerije? In Chineesche politieke kringen beschouwt de bezetting van Moekden door de •kpanners ate het resultaat van een door de Japansche militairen gevoerde heftige pro- PJSanda veror een flinker optreden tegen China. neemt aan, dat de Japanners de be- hebben, geheel Mandsjoerüe te be- Kalmer toestand Ingetreden De Japansche minister van oorlog deelde Zaterdag mede, dat de toestand aanzlenlük kalmer is geworden en dat het daarom niet noodlg was. versterkingen uit Korea te zen den behoudens onverwachte gebeurtenissen. Er zün evenwel vliegtuigen naar Moekden gezonden ter verkenning en om de verbin dingen met de legers van Kwantoeng-en Korea te onderhouden Nz een ambtsperiode van 33 jaar heeft dr. C. J. Vinkesteyn, inspecteur der gym nasia, wien per i Septembér jl. op zijn ver zoek eervol ontslag is verleend, Zaterdag officieel afscheid genomen. Op initiatief van twee comité’s werd in de aula van het eerste Haagsche gymnasium aan de Laan van Meerdervoort een afscheidsbijeenkomst gehouden, waar tal van vooraanstaande figuren uit de onderwijswereld waren ver schenen. Nadat de voorzitter van het huldiginjri- comité uit het Genootschap van leeraren aan Nedertandsche gymnasia, dr. de Jong uit Leiden, de talrijke aanwezigen had welkom geheeten en woorden van dank en hulde tot dr. Vinkesteyn, die deze plechtigheid met zijn familie bijwoonde, had gesproken, bracht minister Terpstra den scheidenden inspecteur namens de regeering dank voor de voortreffelijke leiding, die hij jarenlang aan de scholen voor klassiek onderwijs ge geven heeft. Ten slotte deelde de minister mede, dat het de Koningin behaagd had dr. Vinkesteyn te benoemen tot commandeur in de orde.van Oranje-Nassau. Mr. Mees, president-curator te Rotter dam, sprak namens de curatoren in Neder land en als vriend. Dr. Bevers sprak daarna voor de gecom mitteerden bij de eindeaxmens. Dr. Coops, inspecteur M. O-, huldigde zijn oud-collega, Dr. Bosselaar uit Leiden sprak afscheids woorden namens.dt Vereeniging van recto ren en conrectoren in Nederland en bood als stoffelijk blijk van dank een divan en een klok aan. Dr. C. P. Gunning, rector van het Amsterdamsch lyceum, wees er op, dat de lycea onder het inspectoraat van dr. Vinke steyn juist meerderjarig zijn geworden. Nadat dr. Renkema als opvolger van dr. Vinkesteyn nog enkele woorden had ge sproken. bood dr. De Jong namens het hul- digingscomité een geschenk onder couvert aan, dat vergezeld ging-rvan een album me. de namen der gevers. Daarna dankte dr. Vinkesteyn en verklaar de het inspectoraat met leed neer te leggen. Hierna namen de aanwezigen persoonlijk afscheid van den afgetreden inspecteur. «toeft eeu pi» uttgeweritt ter beecher- De toestand ta Moekden Volgens Russische berichten ligt het gehee ls leven te Moekden stlL De stad wordt •foor Japansche troepen bewaakt. Niet slechts de militaire gebouwen, maar ook de banken en andere openbare gebouwen staan onder bescherming Hoeveel dooden er tüdens de beschieting •evallen zün. staat niet geheel vast. Terwül de Japanners zeer kletae getallen bonnen, schat men het aantal dooden Moekden zelf thans zelfs op 130. De Chineesche pers maakt de melding van Merke troepentransporten in de richting van Moekden De geheele romantiek het circus belichaamde ta vroeger tüd voor ons ta een pear glanzende bonte pakjes en een paar afgetobde paarden Bü zulk een circus was ook een Hans Stosch Sarrasani. Nu staat hü op de eenzame hoog te als Europa's circuskonlng Heel lang geleden begon Hans Stosch Sarrasani bü een klein trekkend circusje als jon gen van zestien jaar zün loop baan Van onderen af. als stalknecht zonder vreemde hulp, werkte hü precies ate elk van zün kameraden. Van de hem toevertrouwde dieren hield hü als van de züne, hü leefde met hen als vriend en kameraad. Terwül zün collega's hun vrijen tüd ta café’s of met kaarten doorbrachten spaarde de jonge Hans lederen oent. Hü gebruikte den nacht om een ouden poedel van zün baas te dresseeren. Vlütig Werkte hü aan een clownspak en verraste op een dag zün baas als een ,jst nummer” in de manége. Aan zün groote dierenliefde had hü ook zün eerste dressuursuccessen te danken. Spoedig kon hü van zün ge spaard geld eenige ganzen en een aap koo- pen. Het nummer sloeg in. De clown Hans Stosch Sarrasani met zün gedesaeerde beesten werd in den loop der jaren be kend. Daarmee was de grondslag voor zün succes als dresseur gelegd. Waar anderen reeds tevreden geweest zouden zün. begon voor Hans Stosch Sarrasani eerst het werk. Ik wil een eigen circus oprichten, als bet begin voor een sprookjescircus, dat twee werelden zal omvatten, dat was zün doel. Over dit plan stond onwankelbaar het de vies van zün leven: „Waar een wil ta, te een weg. In bet jaar 1901 richtte Hans Stosch Sar rasani zün eerste circus op. Ondanks het kleine aantal dieren en menseben was bet programma toch goed en veelzüdlg. Steeds weer wekten zün dressuren groot opeien. Bü al zün denken en doen, was hü niet de ruwe baas van zün omgeving, maar hun va der en vriend. Onverblddelük streng moest hü zün, dat kon ta dit bedrijf niet anders, als hü de baas wilde blüven, maar nooit trad hü be wust onrechtvaardig op. Nu kou zün wer- kelük weergaloos organisatietalent zich ontdooien. De uitbreiding van zün bedrüf ving aan. Problemen, waarover anderen da genlang moesten denken, werden door Sar rasani verbluffend snel opgelost. Er was geen gebied, waarvoor hü geen belangstel ling had. Reusachtig waren zün opvat- tlngsvermogen en zjin kracht om iets te leeren en te begrijpen. Het kleine cireus groeide als bet ware zichtbaar. Nooit minderde Sarrasani's scheppings kracht Geen stad bestond er ta Duitech- land. waar de naam Sarrasani niet met lof genoemd werd. In ieder kinderhart griften zich in lichtend schrift de letters ran den naam van den circuskonlng. Paardenkracht was niet meer voldoende voor bet transport van zün wagens. Hans Stosch Sarrasani was de eerste, die lokomobielen ta dienst van zün ..leger” stelde. Toen de auto zü» ze getocht over de wereld begon, werd zün geheele wagenpark gemotoriseerd. Wat dat beteekent, daarvan kan zich de teek nauw- lüks een denkbeeld vormen. Alle voortgang op bet gebied der techniek werd door Sar rasani op een ot andere wüze benut In vollen bloei bevond circus Sarrasani zich, toen de wereldoorlog uttferaK. Zün in- liedenbond. i Dr. Poels dankte erkentelijk voor de hulde, die hem een heel anderen mensch heeft getoond dan hij in werkelijkheid is. Sprekend over den huldigen toestand zei spreker, dat we moeten onderscheiden in het ideale en bereikbare, we leven in een geweldige wereld crisis, daar moeten we bij onze voorlichting aan denken. Maar anderzijds men mag niet raken aan hetgeen de arbeider heeft zij hebben toch al niet te veel dan in „ui terste noodzaak”. (Applaus). Na het zingen van Eeuwen” ging men uiteen. Zondag is dr. Poels, op waarlijk grootsche wijze te Heerlen gehuldigd, bij gelegenheid van zijn 40-iang priesterfeest. In het feeste lijk versierde Óns Volkshuis waren met de afgevaardigden van den Limburgschen Werk- liedenbond tal van autoriteiten aanwezig. We noemen slechts :Mgr. dr. Bauduin, vic- generaal van het bisdom Roermond, als afge vaardigde van Z.H. Exc. Mgr. Schrijnen, den minister-president jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrom k, den commissaris der konin gin in Limburg, mr. baron Van Hövell tot Westerflier, den dir.-gen. van de Volksge zondheid mr. Lietart Peerbolte, dir. Frowein der Staatsmijnen, prof. dr. Weve, rector- magnificus van de R.K. Handelshoogeschool» prof. dr. J. B. Kors, prof. Nelissen, De Bruyn, voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond, het lid van Ged. Staten van Noord-Brabant Van Rijen, het Kamerlid Hermans, de aal moezeniers van den arbeid in het Limburg" sche, veel burgemeesters o.w. oud-minister Waszink en verschillende vertegenwoordi gers van bonden. Uit het buitenland waren oa. aanwezig de commissaris uit Belgisch Limburg, bur gemeester Frans van Cauwelaert uit Ant werpen, het Rijksdaglid Jos. Joos, pater Perqui uit Leuven, de eerwaarde heer Co- lens, Paul Segers uit Antwerpen, enz. Kanunnik Van de Venne begroette de aanwezigen en deelde mee, dat voor het dr. Poelsfonds voor de vorming van jeugdige arbeidefs aan de te stichten Sociale Hoopeschool reeds 41.000 bijeen was. Mgr. dr. Bauduin sprak namens den bis schep van Roermond erkenning, waardee- nng en dankbaarheid uit voor den socialen arbeid van dr. Poels. De minister-president jhr. Ruys de Bee- renbrouck, dankte „als leider der regeering^ dr. Poels voor diens werk. Woorden van huldebetoon werden ge sproken door den commissaris der koningin baron Van Hövell tot Westerflier den heer Ventalingen, commissaris des konings in Belgisch Limburg, het Eerste Kamerlid De Bruyn namens de Katholieke Arbeiders beweging van Nederland, het Rijksdaglid los. Joos, burgemeester Frans van Cauwe- laert van Antwerpen, den burgemeester van Venray, den heer Stins namens den R.K. Mijnwerkersbond en den heer Van Maenen namens den Limburgschen Werk-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 13