Rechtszaken FE RIJKSKIESKRING-ORGANISATIE „DEN HELDER” Voor den Alkmaarschen Kantonrechter Shea’ HOORN I aan- C. A. mr. Op marsch naar den krententuin? Overzicht wolkëuring Voorkeurstemmen tweede voorstel -Hoorn luidde als gal hierop de volgende Een goed woord vindt een goede plaats. eenheid wyze 1789 sollicitanten. h. at. goedge- BmiU lichtte dit voorstel als plaats Strafzitting van Vrijdag 18 September Waarnemend Bedrijfsboer in den Wieringermeer- polder ambtenaar de Groot De zorgzame zuster. Een jongmensch uit Amsterdam, Corn. V., 'n soort onbruikbare scheepskok, had op 30 Augustus te Bergen aan Zee, verboden grond (zie Art. 461) betreden en was hem de traditioneele convocatie uitgereikt. In zijn plaats verscheen echter zijn zuster, om den kantonrechter mede te deelen, dat haar broeder niet als geestelijk volwaardig kon worden beschouwd. Rekening werd gehouden met deze officieuze toelichting en de straf bepaald op f 1.50 boete of 1 dag, welk bedrag door de bezorgde zus direct werd voldaan. Metamorphose van een be drijfsleider en een fabrieks directeur Een duel tusschen vracht auto en rijwiel. Een vermoedelijk mislukte poging om de geruineerde staatskas te sterken. WOENSDAG 730 u. gez maandstond voor Anna Catharina RlveSmits 7.30 Congre gatie der meisjes In de zusterkapel. ontvangst t KAM. 1 256.27. ke leer, bestreden te Juk van de in is koen nood: ondei Lood Da of nsnci De gevee Cbegi Zat Dona Naar Reserve banken Engelse!- toestaan banken 1 van Frai kringen gelacbe king see De J advies vi de beurs «al bltfvt De ofl xhtend bestuur 1 Na bon b intern stand, nieuw bankt gende Zijn leg m< ning om tij van d< palenc vastge ten w< middel en het Parten morgei len tx van I steznin de noo Er is om aa: heden groote taal dc komt Londer op rek» wensch van de halen, 1 zijn gel verirrijj van de ken h: verleen: aankoo aantoor r.oodig pïichtir bun be len noo Gezien geldma: der de regelen Zoodr national gen, aal volkome handha; Slecht huidige De ol met het de huid lijken ai De Duitsche machinist, P. J. W., uit Haar lem, had op 8 Augustus per auto een uit stapje gemaakt naar de wereldberoemde stad van Gort en 40 peus en alstoen zijn wa gen geparkeerd op het pleintje naast de Groo te Kerk, alwaar weetgierige kinderen zich vermoedelijk hadden geinteresseerd voor de technische werking der verschillende lam pen. althans bleek hem, toen hij in den avond den terugtocht naar de Hoofdstad der Provincie aanvaardde, dat het met zijn lan taarns droevig gesteld was. De gedupeerde autobestuurder deed zijn uiterste best, het gebrek te verhelpen, doch kon niet verhin deren, dat hij te Limmtn, waar steeds een bijzondere activiteit wordt ontwikkeld, werd gecalangeerd. De machinist ,trachtte heden in een niet bepaald onberispelijk taaltje zijn tegensjxjed toe te lichten en deed daarbij in welbespraaktheid voor een bedienaar van een omroepstation beslist niet onder Even wel vonden zijn klachten een gewillig oor en werd verdachte veroordeeld tot slechts f 1.böete of 1 dag. In de gemeente Lunmen hebben een zes tal grasboeren een kaasfabriek opgericht en als bedrijfsleider aangesteld den kaasmaker N. Zomerdijk. Het schijnt echter voor de verstandhouding van het bedrijf noodzakelijk, dat ook des Zondags gewerkt wordt en daar voor had nu de arbeidsinspectie een MKkje gestoken met het resultaat, dat de heer Corn. P., gedelegeerd commissaris van de vennoot schap, terecht stond wegens overtreding der arbeidswet. De heer P. beklaagde er zich over, dat het altijd goed was rondge- loopen, maar dat de inspectie nu eensklaps moeilijkheden begon te maken. Mr. de Groot, die als ambtenaar niet vergat, dat hij ook advocaat is, adviseerde van den bedrijfsleider een directeur te maken, dan was de kous ineens af. Besloten werd tot aanhouding op 16 October, daar de ambtenaar en kan tonrechter wel eens 'n woordje met den contröleur der A. I. Renooy willen wisselen. Msu-x de Voor de betrekking van bedryfsboer en as- slstent-bedryfsboer In den Wierlngermeer- rolder hebben zich 1780 sollicitanten aange meld. Een automobilist treft steeds een groote verantwoordelijk heid De 48-jarige heer Maurits N., 'n keurig gecostumeerd zakenman, uit Amsterdam, wiens welverzorgd gebit voorzien was van minstens 'n half kilo goud, was op 21 Juli toen hij in zijn snellen wagen den rijksweg naar den Helder bereed, onder de gemeente Bergen, bij het passeeren van een geheele «tollectie auto’s met schoolkinderen, zoo onfortuinlijk een rechts van den weg wiel- rijdend knaapje, de 15-jarige Piet van Heug- ten, aan te rij IFen. Dit jonge mensch werd daardoor ter zijde in het bermgras geslingerd en zijn rijwiel beschadigd. Door het sterke remmen geraakte de auto dwars over den weg en werd ook een der schoolfeestauto’s geraakt. De heer N-, terzake deze ongevallen terecht staande, ontkende het gebeurde niet, doch noemde het een ongelukkigen samenloop van omstandigheden. Hij zelf zat reeds 10 jaar achter het stuur en was nog nimmer veroordeeld. Daar de zaak echter heden niet voldoende rot klaarheid kon worden gebracht, werd besloten tot aanhouding en voortzetting op 16 Oct. alsdan worden nog gedagvaard 'n brigadier, 'n hoofdonderwijzer en ’n melkcontroleur. Als het nu met zulke cele- briteiten niet lukt, lukt het nooit 1 1 De vro RUksban. interview s-oordigei meenlng de Engel Engeland Seweest ■v de 1 nalen go land er «n bewi De vroolijke timmerman gaf een nachtelijke zanguitvoering 1 De heer S. H„ timmerman te Alkmaar» was in den avond van Zondag 9 Aug. zoo’n beetje in de lorum geraakt als gevolg van genoten bierrondjes en begaf zich omtrent het nachtelijk uur huiswaarts, blijkbaar in de die niet worden, bevrtlden bereidt De jachtopzieners hadden er maar wat van gemaakt De heeren gebroeders K. en C. D., 2 visschers op het droge te Egmond aan Zee, hadden zich op 24 Juli in de duinen van Jhr. Six Cum Suis bevonden, vergezeld van een tweetal honden, niet bepaald met het doel om deze diertjes ..uit te Laten”, doch wel om ze win te laten” -met de konijnenjacht. Ze stonden thans voor dit gescharrel terecht, doch slechts een der gebroeders compareerde in persoon en had zooveel aan te merken op de jachtopzieners de Winter en Daan Koele- wijn, dat de kantonrechter de verdere con versatie maar s’aakte en de zaak aanhield tot 16 October om het afgebroken onderzoek re hervatten met het hooren der verbalisanten. De laatste der aanwezige invite’s van de 114 behandelde zaken, noemde zich een „bloemenscharrelaar”, had den aanvalligen leeftijd van 17 jaar bereikt en was dus* juri disch nog minderjarig, zoodat van zijn over treding door de pers geen kennis werd genomen, noch gewag gemaakt. Het gemis zal echter in deze rubriek niet gevoeld worden. Een acht en.(neen, hoffelijkheidshalve willen wij hier het juiste leeftijdscijfer niet noemen en laten de invulling over aan de fantasie onzer geëerde lezers) jarige dame, mej Elisabeth P., van beroep huishoudster, was op 17 Juni krachtens de haar eervol ten deel gevallen bevoegdheid, verplicht haar stem uit te brengen voor de verkiezing van leden van het Alkmaarsche wetgevend lichaam, den gemeenteraad. Ze was volkomen bereid om dezen, haar zelfs aangenamen plicht te vervullen, docK belast met de zorg voor het tijdelijk welzijn van eenige officieren van het Leger des Heils en dit nobele werk hield haar zóó lang bezig, dat, toen zij zich einde lijk opmaakte om haar kiesplicht te vervullen, de aangewezen tijd was verstreken en een der groepen van haar stem verstoken bleef. De nalatige kiezeres, heden in staat van be schuldiging gesteld, gaf naar eer en geweten openhartig verslag van de verzuimsoorzaak en werd op voorstel van Mr. de Groot wel veroordeeld, doch op haar geen straf toe gepast. Een oordeel, wijlen Z. M. Salotho waardig „Maar” 114 op de strafrpl Een waardeloos object voor den persmuskiet. Het behaalde succes was nihil De heer H. B. van H., medisch student te Alkmaar, die was verbaliseerd door agent Staats, ter zake het wielrijden in triple alliantie in de Langestraat te Alkmaar, had bij de voortgezette behandeling geen motief, zioh zelf de hand te drukken en g^luk te wenschen met het gunstige resultaat. Laat ons hopen, dat zijn succes bij zijn toekomstige patiënten van meer beteekenis is. Gehoord werd als nog de groentenhandlaar Nic. Pool, die als burger geheel buiten het geding stond en kon verklaren de drie heeren in kwestie naast elkander ter plaatse te hebben zien rijden. Deze getuigenis gaf overwegend den doorslag en had de veroordeeling. des heeren v. H. tot ƒ3 boete of 3 dagen ten gevolge. Zijn protesten hadden nu geen waarde meer Bij de voortzetting van de zaak tegen Pieter de W. een los werkman, die zich óp Zondag 16 Augustus in beschonken toestand had bevonden op een bank in het Victorie- park te Alkmaar, bleek wèl de verbalisant agent Agricola, doch niet de heer de W. voor noemd aanwezig te zijn, welke absentie al direct geen goeden indruk maakte. Echter, tout savoir est tout pardonner, nicht wahr De verbalisant verhaalde op bewusten datum te zijn gewaarschuwd door eenige wandelaars, dat in bovengenoemd park zich een dronken man bevond. Hij had den verdachte dan ook zoodanig aangetroffen en als de risee van een groepje kinderen. Aanvankelijk had hij nog getracht de W.gelegenheid te geven zich huiswaarts te begeven, doch het bleek, dat zulks niet meer kon worden getolereerd. Op grond'van een en ander werd verdachte bij verstek veroordeeld tot 6 boete of 6 dagen De vrachtrijder Adr. K. te Bergen had op 25 Juli 'n pechdag, aangezien hij op den hoek van den Natteweg en Borselaan aldaar een wielrijdster, mej. Lina Wensma, van de sokken rammeide, met gevolg, dat deze dame werd gekwetst en haar rijwiel bescha digd. Bovendien werd nog een vervolging ingesteld en de vrachtrijder in tegenspoed heden bij verstek veroordeeld tot ia. boete of 12 dagen Vermoedelijk beleven wij echter nog een tweede opvoering, die zal wachten op het gelukkig herstel van den ver dediger mr. Indel, thans door griep getor menteerd. De exodus, oftewel uittocht der Castricummer waterlei- dinglijders naar de Alkmaar sche Kantongerechtszaal. Het provinciaal waterleidingbedrijf, hoe voortreffelijk het zijn Uak ook moge ver vullen tot heil der gezondheid van Noord- Hollands burgers en eigen portemonnaie (’n millioen pegels-reserve werd er heden geschimpt) is ongetwijfeld ver van populair bij een groot deel van Castricum’s burgerij, althans niet minder dan 11 (men gelieve dit rnummer geen extra aandacht te schenken, beste stemming, de zich uitte door een. zooal want dat is niets anders dan zuiver toeval) ingezetenen van verschillend beroep en positie, stonden heden terecht wegens op zettelijk verzuim, zich aan te hebben doen sluiten en te laven aan de Provinciale water leiding. Onder deze groote groep „verdach ten”. zooals het wetboek hen minder beleefd noemt, bevonden zich tuinders, winkeliers 'n schoenmaker, 'n rentenier, ’n pension houdster en zelfs 'n brievengaarder uit Bakkum. Het scheen wel of zij een extra niet prachtig, maar in elk geval krachtig gezang, dat echter met weinig kunstwaar- deering werd aangemerkt als prozaïsch „bürengerucht” voor welk strafbaar fei’ S. thans terechtstond. De heer H. heeft echter veel tact om met de heeren van he» gerecht om te gaan, daar men beter vliegen vangt met stroop dan met zure augurken. Hij erkende openhartig, gaf een uitleg van het Hoe en Waarom en werd zeer clement veroordeeld tot 2 boete of 2 dagen. Zaken gaan zeer zeker voor het meisje. Vereeniging tot Verbetering van den Wolhandel ^Bjj alk runnen g Mf 01 tetuni ®oeten a Met ve heel rüt; •sbels kJ 0»t het •xxiat zj W bleef alles, kunne 4 aan d °°gen w« aag e want "«en too «ta vollen fright Een 49-jarig arbeider uit Castricum, Hendr. Z„ gevoelt blijkbaar niet veel voor geheelonthouding en werd op 8 Augustus te Limmen aangetroffeh in een stadium van alcoholvertroebeling, dat hem een straf vervolging ter zake artikel 453 bezorgde. Aangezien het niet voor de eerste maal was, dat hij te dier zake met^den kantonrechter in kennis kwam, vorderde de waarnemend ambtenaar drie dagen principale hechtenis. De kantonrechter zag echter daarin thans nog geen noodzakelijkheid en legde 8. boete of 8 dagen op, maar niettemin zal de veroordeelde verstandig doen op dezen kron- Tfy keiweg met voort te gaan, daar hij ten slotte leidt naar de rijkswerkinrichting. dg wereld uitmoorden; maar wel zegt steeds: door strlid tegen den Godsdienst; el ven f Om het derde is. moet arbeiders kapitalistische internationale voor; die zal brengen een plotselinge ineen storting van het burgerlijk regime, vernieti ging van het godsdienstig, het zedelijk en t gezinsleven: en predikt den klassestrljd Pat „plotseling" wijst op de taktlek van het communisme Die taktlek houdt in de oellenbouw, waardoor het communisme een sterk doorgevoerde organisatie heeft; bet Is een organisatie van cellen van drie personen, onderling aan elkaar verbonden, die samen zweren in het geheim; het Hoofdbestuur al leen 'weet de namen van de leden. Die cel len ondermfjnen alles en bereiden de sa menleving voor op een revolutie Door middel van dit cellensysteem, gen ook de leiders hun jvlaats en op slechts een Raad van arbeiders, die door de Regeering slechts als een vakvereenlging be schouwd werd, doch dia tenslotte de over hand kreeg over de regeering; onder pressie van dezen raad van arbeiders liet de regee ring alle politieke gevangenen en bannelin gen vrij; daartoe behoorden mannen a.s: Lenin, Kamenef, Lunatscharsky enz.: man nen van nationale beroemdheid, maar van internationale beruchtheid. Met het binnen halen van deze mannen, die hun eigen naam niet durven dragen, haalde Rusland het vuur in den hooiberg De stemming van die heeren bleek uit hun woorden: het Is de tijd niet meer om hoofden' te streelen, maar onze han den zullen neervallen om hoofden te slijten. ZIJ kwamen verpletteren, uitroeien, uitbran den. Bekend zijn de authentieke woorden van Lenin: wij moeten 90 pCt. van de men schep uitroeien, om met de 10 overige pCt. een nieuw menschdom te vormen. Spr schetst voorts het losbranden van de revolutie in ’18, die den klassestrljd predikte. Lenin wilde de heele wereld communistisch maken. Hoe? Nergens zegt hij: we moeten t hij heer GROENENWOUD (Monniken- waarschuwde tegen het nemen van maatregelen. De heer RAN8HUIZEN vraagt welke moeilijkheden Hoorn op het oog heeft Spr. vraagt voorts een prea-advles van het be stuur. De VOORZITTER betoogt, dat het be stuur het op prijs stelt, dat ook deze kwes tie in de volgende vergadering van het H. B. aanhangig wordt gemaakt. In het algemeen moeten we zorgen, dat de voorbereiding voor de groslijst zoo serieus mogelljk is. dat zoo weinig mogelljk ongeluk ken te voorzien zijn. Het is een dure plicht van de besturen te zorgen, dat alle kiezers op 1 Jan. georganiseerd zijn. Hoofdzaak is dat er een voorzichtig en wijs bestuur te; dat laat in "eel kiesvereenigingen nogal wat te wenschen over. De heer E. STUMPEL Hoorn» constateert dat in vele plaatsen op de eerste plaats het bestuur foutief te samengesteld. Als straks in het najaar de bestuursverkiezingen weer aan de orde komen, laat dan enkelen vrij willig ontslag nemen, opdat de besturen de beste afspiegeling zijn van alle stroomlngen en alle maatschappelijke groepen in het be stuur vertegenwoordigd zijn. Zoo komt er een betere geest, (applaus en instemming). pe heer KAPER (HoogkarspeD zou bet wenschelifk vinden, dat een gemeenteraads lid geen bestuurslid van de Kiesvereeniglng mocht zijn. Na nog eenige discussie wordt ook dit voorstel—Hoorn bij acclamatie aangenomen Een regime van bloed en staal. De ZE. Pater H. de Greeve. 8.J. hield vervolgens een rede over het communisme, welk probleem spr een Internationaal pro bleem noemde Het publiek staat tegenover het communisme, al was dit slecht^ een handjevol schooiers, dat met een paar mi trailleurs tegen den grond te schieten was; dat is een groote vergissing. Spr geeft een stukje voorgeschiedenis, om vervolgens wat te zeggen van de taktlek en de propaganda van het communisme. We staan er t o v. het communisme duis ter en gevaarlijk voor; we ruiken de revolutie en voelen den opstand aankomen. Oorspronkelijk was de sovjet in Rusland gingen zich meer aan het groote geheel verwant, zij zullen zich gemakkelijker tot alles wat de Partij betreft, richten en trou wens ook in den naam uitdrukken, wat ze werkelijk zijn. Natuurlijk moet in de rich ting van de naamsverandering worden voortgebouwd en de verwezenlijking van dit voorstel niet als een loutere formaliteit worden aangezien. De VOORZITTER deelde mede, dat het bestuur het advies van het D. B. had ge vraagd. De Partij-secretaris gaf als zun persoonlijke meenlng daarop te kennen, dat het partijbestuur niet afwijzend tegenover dit voorstel zou staan De heer BUISMAN (Grootebroek) kan met het voorstel niet mee gaan, gezien de kosten aan nieuwe reglementen verbonden. De heer GROEN (Krommenie) ver wachtte van dit voorstel niet een meer- meeleven met de party. De heer SNEL vraagt het standpunt van het bestuur. De VOORZITTER acht het voorstel niet van geweldig belang. Spr. adviseert het voorstel by acclamatie aan te nemen en te trachten het op de agenda van den partij raadsvergadering geplaatst te krijgen Aldus besloten. Een tweetal ingezetenen van het geboorte dorp van den vermaarden „Jaepie Jaepie”, de H. H. E. Pr. en P. G., varieerden in den nacht van 22 Juli den vervelenden wacht op een trawler-engagement door met behulp van een lichtbak en 'n hondje konijntjes te gaan knuppelen. Welke onderneming even wel falikant uitpakte, zooals heden bleek uit de verschijning van Engel P. in qualiteit van vertegenwoordiger der firma als ver dachte. De heer kantonrechter pakte duchtig uit tegen dezen zondaar en veroordeelde ieder tot 30.boete ’n mooi sommetje tot stijving van het bodemlooze rijkscenten- bakje, maar waarvan wel niet veel terecht zal komen, daar de veroordeelden ook de keuze hebben om zich gedurende 30 dagen uit het gewoel der wereld terug te trekken, waardoor de boeteschuld automatisch wordt geannuleerd. In ,,’t Gulden Vlies" te Alkmaar werd Za terdagmiddag een algemeene vergadering ge houden van de R. K. Rdkskieskring-organisa- satie, „Den Helder." De vice-voorzltter, de heer H. F. FluiUnan te Enkhuizen opende met gebed en heette daarna alle aanwezigen, speciaal de Tweede Kamerleden mej. A. Metier en Ch. v. d. Bilt, alsook den spreker, Pater H. de. Greeve SJ. welkom. Dat spr. de leiding van deze vergadering J 1 handen heeft, spijt spr. om de redenen. _Je daartoe aanleiding hebben gegeven. Mr. Leesberg heeft, direct toen ny inzag, dat zyn particuliere aangelegenheden zouden worden uit gespeeld ten nadeele van zyn par ty, zyn functie ter beschikking van het be- srtiur gesteld. Spr. brengt hulde aan mr. Leesberg voor dezen kordaten stap en brengt hem dank voor de groote bereidwilligheid, waarmede mr. Leesberg zyn gaven en talenten in dienst gesteld heeft van de R. K. Staats party in het algemeen en van dezen kieskring in het byzonder. Spr. hoopt, dat de gang van zaken zóó zal zyn voor mr. Leesberg, dat de kiezers hem weer eens in de gelegenheid zul len stellen, zyn plaats weer in te nemen (Applaus). Spr. wyst op de moeilijke tydsomstandig- heden, waarin Mgr. Nolens, de invloedrykste en machtigste man van het parlement ons ontviel. Met haast stervende vinger gaf hij nog de richting aan, in welke de politiek in Nederland zich in de toekomst zal ontwikke len. Hy was de maker van de Nederlandsche politiek in het begin der 20ste eeuw. Moge God aldus besloot spreker hem de eeuwige rust schenken in zyn hemelsche woning. Hierna werd staande een kort gebed gestort voor de zielerust van den overleden leider der R. K. Staatsparty. De secretaris, de heer H. Nolet, las voorts de notulen van de 4 Oct. 1930 gehouden ver gadering voor, welke onveranderd werden goedgekeurd en aldus gearresteerd. Medegedeeld werd, dat dr. Kortenhorst be richt van verhindering had gezonden, we gens het bywonen van een vergadering der commissie Inzake de contróle-visschery. Voorts werd medegedeeld, dat 50 kiesver eenigingen vertegenwoordigd waren. Ter inleiding van de verkiezing van een voorzitter, deelde de heer N. Raat (Wervers- hoof) mede, dat in de bestuursvergadering den heer Flultman algemeen als voorzitter werd aangewezen, de vergadering is echter vrij in de aanwyzlng. De stemming had tot uitslag, dat de heer H. F. Flultman met 109 van de 121 stemmen werd gekozen; hy nam de benoemmg voor- loopig aan. Blykens het hierna door den secretaris uit gebrachte jaarverslag waren de werkzaam heden van het bestuur in het afgeloopen jaar beperkt, het werk voor de verkiezingen van Prov. Staten en gemeenteraad is niet vruchteloos gebleven; vrijwel over de geheele linie werd de stelling gehandhaafd, zoodat men tevreden kan zyn. Er dreigt echter één duister punt, dat dreigt uit te groeien tot een zwarte vlek aan de zon van de R. K. Staats party. nJ. de toename van vrije lijsten en het kiezen by voorkeurstemmen. In dezen moet groote voorzichtigheid be tracht worden. Aangesloten zyn 77 kiesvereenigingen, de afd Westzaan te opgeheven en in Breezand is een afdeeling opgericht. Het aantal leden bedraagt 27295 (v. jr. 26566). Van twee kiesvereenigingen werden regle- mentswyzigingen goedgekeurd; niet goedge keurd werd een reglementswyziging van de kiesvereeniglng te Bergen, waar een verkie zing by voorkeurstemmen gesanctlonneerd werd. De ontvangsten bedroegen f 2 543.39. De uitgaven f 2.596.61 Begonnen werd met een nadeellg saldo van f 640 93; thans bedraagt het nadeellg saldo f 53.22. De voorzitter wyst nog op een misbruik, dat t^gen verkiezingen, als materiaal gevraagd wordt, meer leden worden opgegeven, dan dat er contributie betaald wordt; spr. hoopt, dat zulks niet meer gebeurt. Het jaarverslag wordt z. keurd. evenals de rekening Door de Kiesvereeniglng te Hoorn was een tweetal voorstellen jngediend. Het eerste luidde als volgt: De R. K Kiesvereeniglng te Hoorn, af deeling van de R. K. Staatsparty verzoekt het Party best uur. de wenschelijkheld te overwegen om ter bevordering van het medeleven met de party, in den vervolge niet meer te spreken van R. K. Kiesver eenigingen. doch van afdeellngen der R K Staatsparty. De heer volgt toe: Ad. 1. Wy achten het medeleven van de lagere Inrterf1** met de party onvol doends. De -'am F -vereeniging herinnert nog te veel aan deu tyd, dat onze organi satie van hoog tot laag niet meer was dan een verklezingsapparaat. Dit te veranderen was mede het doel der Reorganisatie. Spreken wy in het vervolg van Party af dee 1 ineen, dan voelen de plaatselljke vereenl- kry- een gegeven teeken van de centrale leiding stor men de horden los en het burgerlyk regime ligt. Zóó komt de plotselinge ineer^torting van het burgerlyk gezag Tot die taktlek behooren ook de bedrijfscellen, die doorge drongen zyn in alle groepen en beroepen, tot onder de ambtenaren: zelfs zyn zy weten door te dringen in organen, die zyn’’opge richt om ze eventueel te bestryden, nJ. de burgerwachten. Spr. wydt uit over de werkwyze dier cel len. die strategisch werken en in directe ver binding staan met Moskou, waar. dit is komen vast te staan, alle gegevens be waard worden, omtrent strategische punten over geheel Europa. De propaganda wordt door het commu nisme gevoerd door middel van tal van ver- eeniglngeh. zoowel op sport- als op intellec tueel gebied; voorts doqr cinema en theater en vooral door de z.g fabriekskranten, waar van er in ons land, naar sjjr. bekend is reeds 53 bestaan Behalve den cellenbouw en de projjaganda, gebruikt Rusland ook nog den knoet in den vorm van de Gepoe. een in verhouding tot bet 150 millioen zielen groote Russische volk slechts klein leger, waaruit oa. de politieke spionnen voorkomen. Deze Gepoe is sterk gewapend en heeft zelfs de beschikking over tanks en luchtmacht. In de laatste 10 jaar zyn er door deze Gepoe (Tsjecha) ruim twee millioen menschen afgeslacht. 8pr komt dan tot de vraag wat Is het motief, waarop wy het communisme moeten bestrijden. Op de eerste plaats om bovenna- tuurlijke motieven. Om kerk, godsdienst, ge zin en zedeiykheid te beschermen. Het gevaar van het communisme bestaat In ideeën, die veld winnen. Als Stalln mor gen valt, komt heel het communisme te val len, maar dan is het nog nie< de wereld uit; daarvoor is het te ver doorgedrongen Van het Comn.unlsme Is op de eerste plaats te verwachten zedelyke verwording; spr. toont dit fiader aan met schrille staaltje» van zedelyke Verwildering onder'de jeugd. Voorts is ervan te verwachten een gods dienstloos» menschheid; de Bond van God- looseii, die in ”34 slechts 131 cellen van drie jiersonen telde, telt nu tienduizenden van die cellen, waarvan de leden, by Wyze van beroep, mogelykheden beraden om by kin deren en volwassenen het geloof weg te ne men. Spr. toont dit wederom met schrikwek kende en afschuwwekkende staaltjes aan. om vervolgens de werkwyze van de z.g mantel organisatie uiteen te zetten, die onder het mom van neutraliteit in wezen communisti sche vereeniglngen zyn. Spr. wyst verder op de jKvrinven om ook de intellectueele wereld te misleiden: alles wit intellectueel is, wordt door een bijna magiAhe kracht aangetrok ken door het communisme. Zoo werd onlangs in Dusseldorf door zoo’n mantelorganisatie een stuk opgevoerd, voor uitsluitend intellec tueel publiek, dat als het communisme los brak door de communisten zou gemassa creerd worden, maar dat by die uitvoering in een delirium van enthousiasme losbrak. Aan de hand van sterke voorbeelden toont spr. aan. hoe hoogstaande intellectueelen soms onwetend door het communisme wor den vergiftigd Het communisme komt als een tegenover een versplinterde wereld. Dat moge voor ons een les zyn: als Dultschland het communisme losbreekt. Holland In 6 weken onder den voet geloopen. Stalln tracht de dictatuur over de geheele wereld waar te maken. Wy moeten ons wapenen; vooral met geesteiyke wapenen, opdat als t zoover komt het communisme aan ons geen gemakkeiyke heeft. (Appla ts). De voorzitter dankt den geachten spreker voor diens goed gedocumenteerd betoog. Na rondvraag dankte spr. de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen door hem als voorzitter te verkiezen, waarna spr. de vergadering op de gebruikeiyke sluit. Jaarverslag De heer Govers bracht hierna het jaar verslag uit. daarby er op wyzende. dat ten gevolge van de malaise, de wolprijzen wa ren teruggeloopen. Wat de wol-ontvangst betreft, is het bestuur tevreden. In dit verband bracht spr. den wol-sorteerder. den heer J. C. Horsch, een woord van' dank, daarby zyn leedwezen uitsprekend, dat hij dese functie niet meer zal verrich ten. In totaal werden ongeveer 800 K.G. wol minder ontvangen dan het vorige jaar. Sinds 1927 ging de prima kwaliteit van 23 7 pet. vooruit tot 28.7 pet. in 1928; 34.4 pet. in 1929 en 40.5 jx:t in 1930. De mindere kwaliteiten 'gingen langzaam maar zeker achteruit, ten gunste van de prima kwali teit. De vooruitgang van, het gewicht gaf eveneens reden tot bUjdschap. Het scheer- jaar 1930 mag schitterend genoemd wor den. Enkel Wierlngen was iets minder. De gewlchtswlnst is by de betere kwaliteiten behaald. Gebleken is. dat de kleur van de wol van oudere acheeren, absoluut niet minder is, dan die van mindere scheeren. In totaal werden 76338 K.G. verkocht, tegen een gemiddelden prijs van 883 cent Spr. wees voorst op de zeer lage prijzen, die de wol op het oogenbllk kan besommen. Da voorraad, die 122.000 K.G. bedroeg, is thans verminderd tot 42.000 K.G. Spreker sloot het jaarverslag met een woord van dank voor de Ondervonden medewerking Besloten werd dit jaarverslag wederom In druk te doen verschynen, waaraan de voorzitter groote propagandistische waarde toekende. Wegens periodieke aftreding op 30 April 1932 van den heer C. Kramer Glynis te Stompetoren (niet herkiesbaar», werd als candldaat voor bestuurslid der Federatie In NoordjJIolland gekozen de heer S. de Jong, Ursem. Tot vertegenwoordiger v®or de Federatie- vergaderingen, wegens periodieke aftreding van den heer W. Groot Jczn., werd geko zen de heer D. Pyper te Spanbroek. Dat schandelijke snelle rijden veroorzaakt 3 kwart van de verkeersongelukken I Er zal in het vervolg scherp op worden gelet en streng worden gestraft Deze krachtige uitingen van den kanton rechter werden hem in den mond gegeven door de strafzaak contra den heer I. M. A. - H. B. te Haarlem, welke heer terecht stond omdat hij op 27 Juli j.l. op den Rijksstraat- weg onder Heiloo met zooveel snelheid en roekeloosheid tusschen eenige aankomende auto's was heen geslipt en het verdeer op dusdanige wijze had „gesneden”, dat bijna een aanrijding het gevolg was. Een en ander was geconstateerd door den brig. Titulair Tjipke Mullende, uit Krommenie, die zich op verkeerscontrole bevond en had plaats genomen in een der aanwezige automobielen. De heer B. ontkende zoowel onvoorzichtig te hebben gereden als wel de hem toegedich te snelheid van 90 kilometer, daar zijn Ford 1928 geen grooter snelheid dan 75 K.M. kon ontwikkelen. Ten slotte werd de heer B. wegens bewijsgebrek vrijgesproken, doch de kantonrechter nam de gelegenheid te baat, den persvertegenwoordiger te verzoeken, aatomobilisten en motorrijders ernstig tegen het onverantwoordelijke en absoluut onnoodige tnelle rijden te waarschuwen. Het volgt: De R. K. Kiesvereeniglng te Hoorn, af deeling van de R. K. Staatsparty, verzoekt mer* afdoende maatregelen te nemen tegen de moeiiykheden, welke ontstaan doordat leden der Party zich by verkiezingen voor den gemeenteraad door voorkeurstemmen doen verkiezen. De heer Smits voorlichting: Overal in de Party zyn, meestal oqdanks het reglement, verkiezingen by voorkeur stemmen voorgekomen. Ook in onzen Kies kring. Waar het reglement dit verbiedt, moet dat verbod gehandhaafd worden of anders, terwllle van het Partyprestige en de disci pline, worden onderzocht waarom dit niet geschiedt. Waar het reglement, niet duide lijk genoeg zou zyn, dient het sterker te spreken: nagegaan zou echter ook kunnen worden, of onder alle omstandigheden vol doende vaststaat, dat de plaatseiyke regle menten de voorbereiding van de candldaat- stelllng op juiste wyze regelen. Er dien’ bedacht, dat royementen voortkomend uit soortgelyke kwesties het partylid als zoo danig overal van uitsluiten. De VOORZITTER deelde mee. dat de party-secretaris omtrent dit voorstel een zelfde meenlng koesterde als omtrent het eerste. De dam) DONDERDAG Feestdag van O L. Vrouw tot Vrykoop van slaven. 7 uur lof en rozen hoedje VRIJDAG 8 uur Lof en preek tot voor bereiding van het feest van Aanbidding. Geen congregatie der mannen. ZATERDAG ’s morgens tot 10 uur gele genheid om te biechten: 11 30 v. d. kinderen van 410 uur overige geloovigen. Ook in bet Gezellenhuis zal Zaterdagmiddag by de Eer waarde Paters Redemptoristen gelegenM» zyn om te biechten vanaf 4 uur. 7 uur Ro zenhoedje voor de bekeering van ons vader- As Zondag 27 Septfeest van Aanbidtog en Eucharistische dag. Onder de H. Mis van in 1 7 uur generale H. Communie met gemeen- chappeiyke voorbereiding en dankzegging Nagek omen kerk bericht. Heden feestdag van den H. Ajxistel en Evangelist Mattheus. Te 8.15 Congregatie der vrouwen. DINSDAG te 7 uur Lof ter eere van den H. Antonius. Daarna repetitie uit Vox po- puli. nemend ambtenaar gewaagde zelfs van een plezierreisje, doch als dat zoo was, kon onmogelijk worden vastgesteld, wie de „flesch in zijn bezit had. De stemming van het gezelschap was evenwel minder „plezierig” en geheel vrij van waardeering voor het provinciaal bedrijf. Nagenoeg ieder was volkomen tevreden met het hem ten dienste staande kostelooze natuurwater. De pensionhoudster had dit op haar eigen kosten scheikundig doen onder zoeken en kon een schitterend certificaat van deugdelijkheid overleggen, doch tot dank voor haar moeite was zij door den gemeentesecretaris zoo’n beetje uitgekafferd, althans minder hoffelijk bejegend. Ieder der verschenen comparanten had natuurlijk zijn bezwaren. Bij den een was het de schrale beurs, bij den ander de „malaise”, 'n derde verlangde geen ander water, de brievengaar der wilde verbouwen en de forsche heer Gerrit K., ’n waardig lid van dit Kennemer reuzengeslacht verklaarde in overeenstem ming daarmede dat hij beschikte over „reuze” water. Een 74-jarige rentenier met een pessimistisch uiterlijk gaf somber en vol twijfel in de rechtvaardigheid van de auto riteiten te kennen, dat hij zijn drinkwater niet had laten keuren. Dat was niks waard, want het werd toch afgekeurd, mopperde deze waardige grijsaard. De goede kanton rechter had heel wat te stellen met deze serie ontevredenen en men kon zien, dat hij van harte met hen meeleefde, maar zijn ambtsplicht dwong hem tot ingrijpen daar waar de Wet was overtreden en hij veroor deelde 10 der verschenen sukkelaars aan waterleidingsmisère ieder tot 2.boete of 2 dagen, terwijl de pensionhoudster, die jammerlijk stond te klagen, bij wijze van extra deelneming kon volstaan met be taling van 1 gulden boete, des verkiezend, om het verschil eeps te const^eeren tusschen particulier en rijkspension, te vervangen door 1 dag hechtenis. Zaterdagmiddag te 12 uur vergaderde in het Landbouwhula te Alkmaar de Vereeni ging tot Verbetering van den Wolhandel in Noord-Holland. De voorzitter, de heer Jac. Zuurbier, opende te ruim half 1 de vergadering met een woord van welkom. Onafhankeiyk van onzen wil, moeten wy een tyd van depres sie doorworstelen. Ook het artikel wol heeft zich daar niet aan kunnen onttrek ken. In deze omstandigheden wordt de organisatie ten zeerste belemmerd met den verkoop van de woL Terugziende op de behaalde resultaten en steunende op de deugdeiyke grondslagen van de vereeniging hoopt spr., dat de vereeniging deze moel- lyke tyden te boven zal komen. Spr gat de vergadering de verzekering zyn uiterste best te doen de belangen van de leden te biyven behartigen. Nog uitte spr. zyn leedwezen over de geringe opkomst. De secretaris- las hierna de notulen van de vorige, op 6 September 1930. gehouden vergadering. welke onveranderd werden vastgesteld. De secretaris deed mededeeling van in gekomen berichten van verhindering van verschillende leden. Voorts was bericht ingekomen van de Ned. Federatie, daarby berichtend, dat geen restitutie van gemaakte onkosten s hebben. De rekening van de vereeniging en uitgaaf op een bedrag van De balans en verlies- en winstrekening sloot met een nadeellg saldo van f 158.64 Het bestuur stelt voor dit bedrag te ver minderen met het voordeelig saldo van het vorige jaar, waardoor het nadeellg saldo biytt f 112.25. De rekeningen t. werden met de rappor ten van den accountant en de controle commissie, aldus vastgesteld. Het bestuursvoorstel werd z. h. st. genomen. De secretaris wees op den grooten aan voer op de JJ. gehouden wolkëuring. waar mede de prestaties gelyken tred hadden genomen. Spr. deelde hierna den uitslag van de gehouden wolkëuring mede. De heer Pyper (Spanbroek) vroeg of er uitzicht is. om voor redeiyken prijs de wol te voorkomen. De secretaris antwoordde*ontkennend. Getracht moet worden, zooveel mogeiyk te verkoopen Voor eenige dagen was spr. des nachts aan de telefoon geroepen door een Engelschman. die een party wol wilde koopen. Spr. vreesde, dat niet veel handel zou kunnen worden gedaan. De heer Raat (Alkmaar) vroeg at het bestuur het niet beter achtte, dat de con tractanten de wol voorloopig thuis hiel den. De secretaris antwoordde, dat hem reeds meermalen was gevraagd, wanneer de wol zou worden weggehaald. terwyi het zeer moetiyk voor de boeren is, om de wol thuis te bewhren. Daarby zyn de kosten in ver houding zeer laag. Het bestuur heeft be sloten de wol voor half October weer op te vragen. Voorts vroeg de heer Raat of het moge- lyk was de verkochte wol uit te betalen. De secretaris antwoordde, dat dit reeds een punt van overweging beeft uitge maakt. Besloten is echter hiertoe niet over te gaan, gezien het feit, dat de han del hiervan een verkeerden indruk zou krij gen. Een tweede argument vormt de ver hoogde mterest-rekening. De peer Raat verklaarde zich met de uit eenzettingen van den secretaris niet ac- c(K>rd. Spr. zette hierna uiteen hoe hy zich de gedeelteiyke uitbetaling had gedacht. De secretaris zegt, dat de vereeniging de wol moet verkoopen tegen de reeele markt prijzen; speculeeren mag zy in geen geval. Spr. achtte het door den heer Raat gedane voorstel niet economisch en ontraadde het voorstel ten zeerste. Daar het voorstel-Raat niet werd onder steund, kon het niet in behandeling worden genomen. Hierna Werd de begrooting aangeboden, sluitende in ontvangst en uitgaaf op een totaal bedrag van f 42437, met een post onvoorzien van f 209.27. De contributie blyft onveranderd. De begrooting werd z h. st. vastgesteld, even als die van de Federatie. By de rondvraag deed de secretaris eenige mededeelingen van huishoudeiyken aard, waarby de goedkeuring van de vergadering werd gevraagd t. a. v. opgelegde boeten. Op een desbetreffende vraag van den heer Pyper (Spanbroek) deelde de secreta ris mede in den vervolge zelf de wolkëuring te zullen doen. De voorzitter sloot hierna met een woord van dank aan de verschillende medewer kers. in het byzonder den secretaris, die spr. de ziel van de vereeniging noemde, de vergadering.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 6