Buitenlandsch Q^Cieuws tl FEUILLETON nieuwe financieele krisis in ENGELAND I Fa Shea van de lersche Brigade RADIO-OMFOEP de lucht wereldkrisis Een verschrikkelijke vondst Oekrainische studenten Finland FAILLISSEMENTEN uidige KORT NIEUWS RANDALL PARRISH Moord op een communis* tischen schoenmaker Na den trein-aanslag bij Boedapest Ernstige sabotage te Montreal 18-jarige moeder moordenaar De econoffuscke éi Staking van èoudverkoop Geen verdere vermindering der goudreserve Onttrekking van kapitaal aan het land De Londensche beurs heden gesloten De positie van Engeland gezond .Gemengde Buitenlandsche Berichten „De strijd om het Duitsche Oosten” Het peil der bewaper Zware kerkerstraffen voor V het In en uit de hü ook het nationale een heel en DOOR 7. een eereambt, (Wordt vervolgd’ Het voorstel in zake voorloopige vlootvacantie Economische samenwerking industrieele credieten Duitsch-Nationale Partijdag te Stettin Opzienbarende arrestaties in Bespreking ook door niet-Volken bonds staten. den kapitein Toen ging In de tweede commissie van de Volken bondsvergadering heeft de Duitsche delega tie bü de bespreking van den economischen toestand twee resoluties ingediend In de eerste resolutie dringt zü er op aan. dat met 't oog op de krisis van de komende maanden, op snelle wijze een bestudeering van een nauwe economische samenwerking zal plaats vinden, om met spoed te kunnen komen tot de regionale toluntes, die tenslotte tot een algemeene Europeesche tolunle moe ten leiden. In de tweede resolutie stelt de Duitsche delegatie voor, dat de Volkenbondsraad de bevoegde Volken bondsorganen zal opdragen, zonder verwijl te onderzoeken de denkbeel den van den Belgischen oud-minister Fra- nequi. voor de oprichting van een interna tionale bank voor industrieele credieten op middelbaren en langen termijn. Electnsche geleidingen in laten vliegen opgingen en er niet aan schenen te denken, dat er zich boven nog wel.eens iemand kon schuilhouden, was voor mij veel gewichtiger. Awlright wist waar zijn gevangene was, maar hü was niet ongerust over haar. Juist omdat bü wist waar ae was, toonde hü niet schen de mannen tot men. Een poosje acht velschillende talen boven maar daai gemoederen tot t was ongetwijfeld M. 12.25—3.20 Or- .20 Orkestconcert en 8.2010.20 Radio- Toóneel Orkestconcert 11.2012.50 De Berljjnsche en de Frankfurter beun gesloten? De .Frankfurter Zeitung" meldt, dat op wdvies van het Rijksministerie van Financiën de beurs te Berlijn en te Frankfurt gesloten «al Hüven. De offlcleele beslissing zou eerst heden ochtend vallen in een vergadering van het ‘«stuur van de Berlijnsche beurs. Na een uitgebreid onderzoek in verband met sabotage-gevallen bü het electrisch net der Montreal Light. Heat and Power Cy., zijn 19 personen gearresteerd. Gedurende de jongste staking bij de maat schappij richtte een klein troepje stakers een schade van 200.000 dollar un. door ge leidingen en masten met dynamiet in de lucht te laten vliegen, zoodat enkele deelen der stad vrij dikwijls van stroom waren ver stoken. 'oonpl. dige din- D e bevolking van Britsch-ïndië be staat uit ongeveer 350354.000 zielen, waar onder 238 331 000 Hindoes en 77 744.000 Mo hammedanen. lAworenen te Lemberg heeft s legen acht Oekrainische ie 7n .verband met tiet feit. Eerst thans is bekend geworden, dat de 18-jarige zoon van een molenaar Tinsdag 15 September 1.1. te Troitschendorf in het dis trict Goerlltz zijn 44-jarige moeder heeft ver moord. Daarna wurgde hij zijn negenjarige zuster en doodde daarna zijn negenjarig broertje met een messteek in het hart. De dader vluchtte na zijn verschrikkelijke daad en stelde zich eerst heden ter beschikking van de crimlneele politie te Ooerlltz. De af schuwelijke daad is eerst thans bekend ge worden, omdat de vader reeds geruimen tijd in Thueringen verblijft. Peruaansche Indianen zijn in de pro vincie Espinal in opstand gekomen tegen een blanken landeigenaar, waarbij twee po litieagenten werden gedood. Er zijn troepen gezonden om de orde te herstellen De Volkenbondsraad heeft heden een plan goedgekeurd van de regeeringscom- mlssle van het Saargebled over opnemen van een leening op langen termijn, groot 150 millioen Fransche francs. Alvorens in de derde commissie van de Volkenbondsvergadering de bespreking kon den beginnen van de Nederlandsch-Scandi- navisch-Zwitsersche resolutie, volgens wel ke de Volkenbondsraad bjj alle regeeringen er op zal aandringen, dat zij, in afwachting van het resultaat van de ontwapeningscon ferentie zich zullen onthouden van lederen maatregel, die ten doel heeft, in het tegen woordige peil van haar bewapening veran dering te brengen, stelde de voorzitter van de commissie, de minister van buitenland sche zaken van Denemarken, Munch, voor, dat de commissie de regeeringen van Ame rika, Sovjet-Rusland en Turkije zou uitnoo- pakt was geweest, maar evenals bij Jüterbog, In een gaspijp. waarvan men de versplinter de deelen heeft gevonden. Een stuk van 15 c M lengte heeft men zelfs onbeschadigd ge vonden. Door deze buis was een electrlsche contactkabel getrokken, die met de batterü verbonden was Op grond van deze overeenkomst met den aanslag bij Jüterbog heeft de politie te Boe dapest een uitvoerig rapport aan de Berlijn sche politie gezonden Lord George leider van de arbei derspartij? 1 In de .Evening News" wordt het opzien barende bericht gepubliceerd, dat Lloyd George weliswaar niet officieel, maar toch van zeer gezaghebbende zijde het leiderschap van Labour is aangeboden. De liberale leider heeft, volgens dit bericht, op dit aanbod nog niet geantwoord. In de provincie Saksen zijn alle communistische bladen voor den tijd van 4 weken verboden. structuur van de geheele wereld, en dit was mede een gevolg van de internationale schul denregeling. die dringend herziening behoeft. Dr. Schacht sprak de hoop uit, dat het re sultaat van de Engelsche maatregelen gun stig zou mogen zijn. Een proefballonnetje? Volgens berichten uit Parijs zou het in de bedoeling van Laval liggen een bezoek te brengen aan Washington Deze berichten werden te New York vriend schappelijk. doch niet zeer enthousiast ont vangen. Daar officieel van een dergelijk be zoek niets bekend is. neemt men aan. dat het hier een proefballonnetje geldt. Er wordt echter op gewezen, dat ook een bezoek van Laval aan Washington Hoover niet van zijn voornemen zou kunnen afbrengen om zich voorlooplg niet met de Europeesche aange legenheden in te laten. -■ I Op de plaats van den spoorwegaanslag bij Bla Torbagy nabij Boedapest heeft men op nieuw eenige opzienbarende vondsten gedaan, die verrassende overeenkomst toonden met de omstandigheden, waaronder de spoorwegaan slag bij Jüterbog plaats vond. Geconstateerd werd, dat de lading van de ontplofbare stof niet, zooals aanvankelijk werd aangenomen, in een Fleberkoffer ver- De indruk in Duitschland. In Duitschland is men diep onder den in druk van de maatregelen, die de Engelsche regeerlng heeft moeten nemen om den koers van het Pond Sterling te redden en die eenlg zijn in de geschiedenis van bet Britsche geld wezen. Men is van meening, dat de gebeur tenissen in Eneeland geenszins verheugend zjjn voor Duitschland. Men acht de krisis in Engeland eigenlijk pas ingetreden. Men spreekt de hoop uit, dat Frankrijk zal inzien, dat Europa inderdaad hard op weg is naar den afgrond. Indien Frankrijk niet de hegemonie in Europa nastreeft ten koste van wat dan ook. dan moet het uit deze gebeurtenissen de conclusie trekken, dat een wijziging van de tot nog toe gevoelde Fran sche politiek dringend noodzakelijk is. Dr. Schacht over de opheffing van de Engelsche Gouden Standaardwet. De vroegere president van óe Duitsche Rijksbank gaf reeds Zaterdagavond in een interview met den Berlünschen vertegen woordiger van de Universal News Service zijn meening te kennen over de maatregelen van te Engelsche regeerlng. Hu verklaarde, dat Engeland altijd het financieele centrum was Jeweesi voor de geheele wereld en Londen •as de basis voor den geheelen internatio nalen gouden standaard geweest. Als Enge land er thans zoo voor stond, dan was dit ten bewijs van de- onmogelijke economische Ook zijn zusje en broertje ve 18 September opgegeven door N. V. v. d. Graaf Co. (Afd. Handels- informaties) Uitgesproken 16 Sept. W. A. de Regt, zonder beroep, Schiedam, Ampërestraat 29b. R.c. Mr. J. C. Brongers. Cur. Mr. J. H. Weicker, Schie dam. 16 Sept. J. Wouda, zonder beroep, Rot terdam, Hoogedorpstraat 7a. R.c. Mr. J. C. Brongers. Cur. Mr. E. A. Engelbrecht, Rotterdam. 16 Sept. M. D. van Bokhoven, weduwe van A. Óoyens, koopvrouw in tweedehands- goederen, Kipstraat 63, Rotterdam, zaak Lange Baanstraat 6a, Rotterdam. R.c. Mr. J. C. Brongers. Cur. Mr. J. A. van Bronk- horst, Rotterdam. 16 Sept. G. Westerveld, winkelier in manufacturen, Rotterdam, Zuidhoek 5a. R.c. Mr. J. C. Brongers. Cur. Mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom, Rotterdam. 16 Sept. J. v. d. Ende, koopman, Rotter dam, Oostervantstraat 48a. R.c. Mr. J. G. Huijser. Cur. Mr. A. v. Namen. Rotterdam. 16 Sept. N.V. Rotterdamsche Stempel fabriek, v/h. B. L. v. d. Sluis, Rotterdam, Visschersdijk 43a. R.c. Mr. J. G. Huijser. Cur. Mr. H. Sanders, R'dam. 16 Sept. E. Hartog, weduwe B. v. d. Sluis, Rotterdam, Visschersdijk 43a. R.c. Mr. J. G. Huijser. Cur. Mr. H. Sanders, Rotterdam. 17 Sept. P. J. Franssen, b etonfabriek, Deurne-Neerkant. R.c. Mr. Marres. Cur, Mr. S. Smeets, Weert. *7 Sept. P. J. Verheyen, aannamer, Deurne-Neerkant. R.c. Mr. Marres. Cur. Mr. S. Smeets, Weert. 17 Sept. F. Robijn, Roermond. R.c. Mr. Marres. Cur. Mr. F. Janssen, Roermond. 17 Sept. J. Hblleman, voermansknecht, Klarenbeek gem. Voorst, C. 45. R.c. Mr. H. L. Wilkens, Cur. Mr. R. A. James, Apeldoorn. Lava! naar Washington? Wegens het plegen van hoogverraad Chequers begaf. Zaterdagavond had onder leiding van Mac Donald een kabinetszittlng plaats. Na Zaterdag en Zondag langdurig te heb ben beraadslaagd over de demoralisatie op de internationale geldmarkt en over den toe stand, ontstaan door het onttrekken van nieuwe, groote bedragen aan de Londensche banken, heeft het kabinet gisteravond de vol gende verklaring gepubliceerd: Zijner Majesteits regeerlng heeft na over leg met de Bank van Engeland als haar mee ning uitgesproken, 'dat het noodzakelijk -is om tijdeluk het tweede lid van artikel één van de Gouden Standaard Wet van 1925, be palende, dat de Bank desgewenacht tegen een vastgestelden prijs goud moet verkoopen. bui ten werking te stellen. Tot dit doel zal on- middellijk een wetsontwerp worden ingediend en het ligt in de bedoeling der regeerlng, het Parlement te verzoeken, dit wetsontwerp morgen in alle Instanties en lezingen te wil len behandelen. Inmiddels wordt de Bank van Engeland gemachtigd om in overeen stemming met de besluiten van het lagerhuis de noodlge maatregelen te nemen. De Finsche Minister van Binnenlandsche Zaken heeft Zaterdag bevel uitgevaardigd tot arrestatie van den zoon van den Lappoleider Kosolas. alsmede van vijf andere personen, die met de Lappoleiding in verbinding zou den staan. Zij worden verdacht van moord op communist. De zoon van Kosolas zou zelf den moord hebben .gepleegd. De aanklacht is te herleiden tot de ontvoering van een communlstisehen schoenmaker te Heinaejohl in Augustus van het vorige jaar. Eerst heette het, dat de communist door leden van de Lappobeweging naar de Russische grens zou zijn gebracht, doch thans heeft een der ge arresteerden bekend, dat de schoenmaker destijds is vermoord. Dat de verklaring van den aangehoudene juist is blijkt uit het feit, dat het Hjk van den vermoorde is gevonden op de plaats, die de verdachte aangaf. De zoon van den leider Kosolas zou den com munist eenige kilometers van zijn huis heb ben doodgeschoten, waarna hij hem in de na bijheid had begraven. Algemeen is men -an meening, dat een en ander nog politieke ge volgen zal hebben. Ontdekking van afschuwelijke moorden Amerikaansche steun. Naar vernomen wordt, zouden de Federal Reserve Banken en andere New-Yorksche banken op het oogenblik overwegen, het Engelsche Pond Sterling te steunen door het toestaan van verdere credieten. Genoemde banken hebben contact gezocht met de Bank van Frankrijk. In Amerikaansche regeerings- krtngen acht men stabilisatie van het En gelsche Pond door verdere credietverstrek- klng zeer wel mogelük. Op den Duitsch-Nationalen Partijdag te:- Stettin is een groote meeting belegd, in de Messehalle. Daarvoor waren de deelnemers, waaronder de leden der jeugdorganisaties in optocht door de stad gemarcheerd. De hal was versierd met de oud-Keizerlijke kleuren en óe rood-blauwe kleuren van de stad Stettin. Stormachtig door de duizenden begroet opende de partijleider Hugenberg de meeting. Spr. zag in deze demonstratie der duizenden het naar voren brengen van Duit sche kracht en nationalen wil. Na de sedert den vorigen partijdag over leden vooraanstaande partijleden te hebben herdacht, heette Hugenberg Prins Oskar van Pruisen welkom. Spr. deelde mede, dat hij het vergende telegram aan den „keizer" te Doorn heeft gezonden: „De op den Rijkspartijdag te Stettin bij eengekomen duizenden Duitscl9|Nationale mannen en vrouwen betuigen Uwe Majesteit hun onveranderde trouw.” Een drievoudig ..heil” werd door de aan wezigen met geestdrift overgenomen Voorts heette Hugenberg veldmaarschalk Nabjj een eenzaam gelegen moeras, op eenige kilometers afstand van Helsingfors, heeft een chauffeur, die uit een bron wat water wilde drinken, een groote hoeveelheid deelen van menscheljjke lichamen gevon den De ongeveer vijftig meter van den ”V—e- Het Hof van Gi thans het proces gymnasiasten, die - dat zij lid waren van een geheime militaire organisatie van hoogverraadbeschuldigd werden, geëindigd, De beklaagde Maroeniak werd tot ander half Jaar, de beklaagde Slelski tot 1 jaar en de gymnasiaste Martha Koezma tot 14 maanden zware kerkerstraf veroordeeld. Zaterdagnacht heeft de Poolsche veilig heidswacht een spionnageorganisatie ont dekt. waarbij vjjf personen werden gearres teerd. Zij worden beschuldigd van militaire spionnage. Hoogstwaarschijnlijk zal tegen hen de doodstraf worden geëischt. De politieke gevolgen. In politieke Kringen acht men het thans vrijwel zeker, dat nieuwe verkiezingen voor- loopig -van de baan zijn. Dit is een gevolg van de financieele besluiten, die de regee rlng heeft moeten nemen en waardoor de partijen een duidelijk beeld krijgen van den toestand, zooals deze op het oogenblik is. Algemeen verwacht men, dat het kabinet zoo spoedig mogelijk zal overgaan tot in voering van een tarief, doch om dit moge lijk te maken, zullen ingrijpende verande ringen in hét kabinet noodlg zijn en men verwacht dan ook, dat Sir Herbert Samuel en de andere liberale ministers aan dit be sluit ten offer zullen vallen. MacDonald hornat, dat een deel der liberalen de regee rlng zal steunen bjj haar maatregelen tot Invoering van een tarief, doch zelfs indien zulks nfet. het geval is, hoopt de regeerlng over de middelen te beschikken, om haar besluit uit te voeren. Reeds geruimen tijd zijn pogingen in gang om leden van 0e par lementaire fractie der Arbeiderspartij te winnen voor een tariefpolitiek. Invoerrecht van 20 tot 331/3 pCt. De regeerlng zou voornemens zijn cQh, ten einde de begroot in g in evenwicht te brengen en de handelsbalans te verbeteren, op fabri katen een invoerrecht te heffen tusschen de 20 en 33 1 3 percent. Voorts wordt uitvoe ring van Snowden's plan tot converteering der oorlogsleeningen overwogen. Men weet nog niet, of ook een douanetarief ter be scherming van landbouwproducten in de re- geeringmiaatregelen zal worden opgenomen. In de conservatieve ..Observer” heeft Gar vin gistermorgen op den achteruitgang van den Engelschen landbouw gewezen sedert het begin van de economische moeilijkheden in Engeland. Hij acht het herstel van den landbouw dringend noodzakelijk Voor een gunstige ontwikkeling van de Engelsche han delsbalans. en hü eischt dan ook dat de re geerlng onverwijld maatregelen ter bescher ming van den landbouw Invoert. De Italiaansche minister Grandl zal In October as. een bezoek aan Berlijn brengen. plaats van de gruwelijke vondst ts straatweg verwüderd. Op dezelfde plaats werd onge veer een jaar geleden een afgehouwen vrouwenhand gevonden, zonder dat de po litie er indertijd in slaagde, het raadsel, met welken moord men te doen had. op te lossen. De nieuwe vondst toont groote overeen komst met die van verleden jaar. Alle 11- chaamsdeelen zijn in krantenpapier gewik keld en tot één bundel samengepakt. Zij toonen alle scherpe snüwonden. Een gevonden hoofd is waarschijnlijk van een bejaarde vrouw, terwijl gevonden handen zoowel mannen- als vrouwenhan den zijn. Toen de chauffeur zich over de bron boog om te drinken, zag hu tot zün ont zetting plotseling een hand onder den wa terspiegel. Met een üzeren staaf onderzocht hü het water en zoo vond hoofd. De politie heeft de bron onderzocht en deed voortdurend nieuwe vondsten. De Uchaamsdeelen hebben waarschunlük eenige maanden in het water gelgen. Ver moed wordt, dat zij afkomstig zün van een zestal slachtoffers van gruwelüke moorden. Voorlooplg tast men omtrent de misdaden volkomen in het duister. Uit wat ik kon opmaken, begreep ik, dat de kapitein geen woord Duitsch kende, maar Dom scheen het vloeiend te spreken en fungeerde dan ook als tolk. Ik had niet de minste moeite zün neusstem te herken nen. en uit hetgeen hjj verklaarde en uit de talrijke vragen van Awlright kon ik wel zoowat gissen wat zich daar beneden af- spedde. De manschappen waren geen Hol landers maar Oostennjkers Zij hadden den verkeerden weg genomen en waren nu knorrig en boos, omdat zu zoolang hadden moeten loopen. Zü eischten voedsel en een gids, maar zü deden dit op zuil* een bru tale manier, dat de beide Engelschen alle geduld verloren. In werkelijkheid heerschte er tusschen de Verbondenen niet veel sym pathie, maar integendeel heel veel afgunst; eigenlük haatten zü elkaar oprecht; en ik dacht dan ook een oogenblik dat het tus- egn botsing zou ko- ?reen klonken in drie allerlei vloeken naar ■na schenen de verontruste edaren te komen. Awlright tot de conclusie gekomen, dat hü het lastige stelletje het spoedigst kwijt zou raken als hij hun gaf wat zü vroegen. De Odstenrijker» waren twee tegen zü een en in een stemming, dat zü niet van een beetje strüd afkeerig waren. Dom scheen hem hierop attent te maken, maar de kapitein wilde er eerst niet van hooren. „Ik geloof toch, dat wü er aan moeten gelooven,” hoorde ik hem na een poogjq tegen Dom zeggen. ..het is de eenige manier om van die zwünen af te komen. Een ba taljon. zeg je? Laten zü dan zelf maar op voedsel uitgaan. Waar zü maar willen, in het dorp! Zij hebben zooiets wel meer aan de hand gehad. Ik zal Saunders met hen meesturen, als zü hun buik vol hebben, kunnen zü voor mün part naar den duivel gaan! Vertel het hun nu maar In hun beestachtige taal. Een gids? Dien zullen zij hebben en zelfs nog meer als ik maai niet langer op hun leelijke tronies behoef te küken.” Daarop ging Dom naar de mannen toe en bracht de boodschap van den kapitein in andere bewoordingen over. Toen ging de deur open en dicht, züdgeweren rinkelden, stoelen en banken werden heen en weer ge sleurd. in het kort, alles wees erop, dat de mannen het zich gemakkelük maakten. Awlright ontbood den leider en gaf hem zün bevelen. Een geroezemoes vaii stemmen klonk op. af en toe onderbroken door luid lachen en het gerinkel van glazen. Een van de mannen deed moeite om Fransch te pra ten. hü beproefde blükbaar zün kunsten op den kapitein, maar Ik stelde er niet genoeg belang in om het resultaat af te wachten. Het onttrekken van kapitaal Er is voor de regeenng geen enkele reden om aan te nemen, dat de huidige moeilük- beden zün veroorzaakt door het In eenigszlns groote mate buitenslands brengen van kapi taal door Britsche onderdanen. Ongetwüfeld komt het onttrekken van kapitaal aan de Londensche markt voor het overgroote deel op rekening van het buitenland. Met nadruk wenscht de regeerlng echter de waarschuwing van den kanselier van de Schatkist te her halen, dat elke Britsche onderdaan, die voor zün geld buitenlandsche waarden tracht te verkrijgen, medehelpt aan het vergrooten van de moeilüheden voor zün land. De ban ken hebben besloten, hun medewerking te verleenen bü het beperken van dergelüke aankoopen, behalve voor hen, die kunnen aantoonen, terstond buitenlandsche waarden noodlg te hebben voor het voldoen aan ver plichtingen of voor het instand houden van bun bednjf. Voor zoovpr verdere maatrege len noodlg zün, zal de regeerlng deze nemen. Gezien de -demoralisatie op de internationale geldmarkt, heeft de regeerlng gemeend, on der de huidige omstandigheden deze maat regelen te nemen. Zoodra de regeerlng er in geslaagd is. de begroeting in evenwicht te bren gen, aal blüken, dat de positie van Engeland volkomen gezond is. Deze positie moet ge handhaafd blüven. Slechts het onttrekken van geld heeft de huidige moeilükheden veroorzaakt. De officleele regeeringsverklaring eindigt met het uitspreken van de verwachting, dat, te huidige moiellükheden slechts van tüde- Hjken aard zullen zün. Overeenstemming met den misdadigen opzet bij Jütebog Een Amerikaansche stem. In de „Intransigeant" heeft De Brinon. de medewerker voor buitenlandsche politiek, eenige dagen geleden medndeellngen ge daan over besprekingen, die zouden hebben plaats gehad over een bezoek van Minister- President Laval aan de Vereenigde Staten. In verband hiermede meldt de Parijsche editie van de „Chicago Tribune" uit Was hington. dat in officleele kringen aldaar van een voorgenomen bezoek van den Fran- schen premier niets bekend is. Wanneer ech ter de wensch zou bestaan tot het afleggen van zulk een bezoek, dan zou de Fransche minister-president door de Amerikaansche regeerlng met groote hartelijkheid ontvan gen worden. Men is in Amerika van mee ning. dat een persoonlüke bijeenkomst van Hoover en Laval zelfs ten zeerste zou zün toe te Juichen, zoowel met betrekking tot het ontwapenlngsvraagstuk als voor de oplossing van de Fransch-Duitsche moeilükheden. Volgens andere Fransche bladen zün nóch ^te Parijs, nóch te Washington officieel stap pen in deze richting gedaan. Aangezien het Fransche parlement in November as. weer bueen komt, kan men, indien de geruchten al waar zouden zün, een dergelük bezoek in geen geval vóór den aanstaande.i zomer kunnen verwachten. De aanval op het Engelsche pond en de Icoersdallng der Engelsche staatspapieren noodzaakten MacDonald zün weekeinde te onderbreken en nog Zaterdagavond naar Londen terug te keeren Door den vertegenwoordiger van de Bank of England. Clay, Het hü zich over den fl- nnncieelen toestand inlichten. De besprekingen met Clay duurden on geveer 2 uren, waarna MacDonald zich naar digen, om aan de besprekingen over deze resolutie deel te nemen. Dit voorstel werd ondersteund door En-, geland en Spanje, doch bestreden door Frankrük. Na verdere besprekingen werd Titulescu schriftelük verzocht, den Volkenbondsraad voor te stellen, goedkeuring te hechten aan de ultnoodiging van alle niet-Volkenbonds- staten. Titulescu was echter van oordeel, dat deze aangelegenheid slechts de Volkenbonds vergadering aanging. Het bureau der Volkenbondsvergadering heeft daarna de regeeringen van Afghanistan Brazilië, Costa Rica, Ecuador, Egypte, Sovjet- Rusland. Turkije en de Vereenigde Staten van Amerika uitgenoodigd vandaag te ko men deelnemen aan de beraadslagingen in de derde commissie over de Nederlandsch- Scandinavisch-Zwitsersche resolutie. DINSDAG 2t SEPTEMBER 1931 HUIZEN. 298, M. Uitsl. KRO-Uitzending. 8.00—9.15 en 10.00—11.30 Gramofoonpl. 1130 Godsd Halfuurtje doon Pater Lector J. Dito O.P. 12.00 Polltieber. 12.15—1.45 Concert KRO-Trio 0.1.v. p Lustenhouwer I. 45 Gramofoonpl. 2.00 Vrouwenuurtje 3.00330 Gramofoonpl. 4.006.15 Opera -Rlgoletto” Verdl (Gramofoonplateni 6.15 P v. Zwieten: Inleiding op den as. cursus in bedrüfscontróle” 6.30—7.00 Gramofoonpl. 7.00 Dr. Th. E. de Jonge Cohen: Causerie 7.30 Polltieber. 7.45 Verbondskwartier- tje 8 00—11.00 Concert KRO-orkeet oJ.v. J. Gerritsen. Sophie Both-Haas <zang> en Fr Boshart (piano) ca. 9.30 VaZ Dias-11.00 12.00 Gramofoonpl. HILVERSUM, 1875 M. UiUl. AVRO-Uitzen- dlng 8.0010.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwüdng 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Lezing 11.0012.00 Declamatie ert plano, respectlévelük door Emlle Kellenaers (decla matie en Emma Kwast (piano-voordracht». 12.002.00 UitHotel Terminus Utrecl^: Con cert door orkest oJ.v. A. Nooteboom 2 30— 3.00 Gramofoonpl. 3.00 Gramoh 3.00 Erno von Kelemen: .Merkwaar* gen in Nederland, verteld door een buiten landsch journalist 3.30 Gramofoonpl. 4.00—5.00 Klnderuurtje S 00 Plano-rec.ital door Jud. de Leeuw 5.307.30 Concert Stafmuziek 5de Reg. Inf. oJ.v. J. R. v. d. Glas 7307.40 Modepraatje door Mevr. I. de Leeuw van Rees 7.40—8.15 Aansluiting Kurhaus-Scheveningen. Orgelconcert P. Pal- la 8.15 Studio-opvoerlng van ..De straf zaak Sowrates", hoorspel in 4 bedrüven van H. Kyser. Vertaling: Czopp Regie: Kom mer Kleün 3.45 Mevr. KetelaarVan Gogh: „De Zonnestraal-Collecte” 10.00 10.15 Omroeporkest (vervolg»,10.15 Vaz Dlas 10.3011.00 Omroeporkest 11.00— 12.00 Uit Grand-Hotel „Central” Den Haag. Concert door W. Honsbeek en zün orkest. DA VENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding 11.05 Lezing 11.20—1135 Lezing 12.20 Orgelspel door E. O'Henry 130 Or kestconcert 2.15 Televisie 235 school- ultz. 4.50 Orkestconcert 5.35 Klnderuur tje 6.20 Berichten 6.50 Piano-recltal door E Isaacs 8.20 Concert. Orkest. H. Williams (bariton). Solomon (piano) 1035 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS*, 1785 8.06 Gramofoonpl. 1230 Gramofoonpl. 1.25 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 830 Radio-Tooneel 9.05 Gramofoonpl. 930 Gramofoonpl. KALUNDBORG, k est concert vloof-soli 10.35—11 20 Dansmuziek. BRUSSEL. 5083 en 3383 M. 5063 M. 5.20 Orkestconcert 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert 9 20 Orkestconcert. 338 2 M.: 5 20 Orkestconcert 6.50 Gramo foonpl. 8.20 Orkestconcert, zang en toe spraak. LANGENBERG. 473 M..— 735, 1035, 1230 Gramofoonpl. 1.25 Orkestconcert 5.20 6.20 Concert. Mezzo-sopraail met plano- begel. 8.20 Concert. Werag-orkest om. 2e Hongaarsche Rhapsodle, Llszt. ZEESSEN. 1635 M. ca. 7.00—7.50 Gramo foonpl. 10.30 Ultz. v. Scholen 1035 en 12.20 Berichten 12.20'GramofoonpL 1.15 2.20 Berichten 2.203.20 Gramofoonpl. 3.20430 Lzeingen 4.30 Concert 530 —830 Lezingen 8.50 Opera „Don Juan" van W. A. Mozart. In de pauze om 10.20 Berich ten. ontvielen mü ondoordacht. Monsieur, in mün blüdschap toen ik hoorde wie gü waart. Maar er zal toch geen gevaar in steken als ik u vertel, dat ik uw officieren ken Waar om?” „Omdat ik zooeven uw gesprek met een Engelschen kapitein heb afgelulsterd, waar- bü gü u zelf voor Henriette Valois, de doch ter van den commissaris in Cambrai, liet doorgaan?” ..En als ik hem nu eens niet de waarheid heb verteld, is dat dan een misdaad?” „Neen,” haastte ik mü haar te verzeke ren. „Ik kon het ook al heel moeilük geloo ven. Het leek mü toe. dat gü tot een an deren stand behoordet." „Waarvoor ik u bedank. Monsieur waar voor hield u mü dan?" „Voor een dame van adel.” -a kan niet begrüpen, dat u het vreemd vond. En ik kan onmogelük een oordeel over u yellen, want ik kan maar LTH?*uXCrnood omtrek van uw gestalte zien. Het voordeel is dus aan uw kant. Wat is uw rang. Monsieur?** .Luitenant-vrij williger- „Ha! ik moet eens even zien, ik heb Lord Clare wel eens de verschillende rangen hoo4» ren uitleggen. Als ik mü niet vergis is het een eereambt. dat aan cadetten van goede familie wordt verleend. Maar uw naam zou ik ••Uien w-eten. Monsieur?” de minste onrust, wat allicht de achterdocht van de anderen kon hebben gaande gemaakt. Hü verlangde niets anders dan den onwel- komen bezoekers te eten te geven en hen zoo spoedig mogelük de deur uit te krijgen. Ik kroop overeind, mün voet voorzichtig van het laddertje vrij makend. Het meisje, dat geheel in het tooneel beneden opging, en dat nog altijd meende, dat zü alleen was. had nog niets van mün büzün bemerkt. Zü haalde vlug adem en hield haar rechter hand omhoog voor haar oogen, opdat haar toch niets zou ontgaan. Wat zou zü doen zoodra ze mün stem hoorde? Zou zij van schrik iets roepen? Ik aarzelde een oogen blik en toch, er was geen ander middel om met haar in aanraking te komen. Als ik. zondel* eerst iets te zeggen, een stap in haar richting deed, zouden de gevolgen misschien nog erger zün. Beneden waren zü nog altüd druk bezig; de wijn had de tongen nog los ser gemaakt, en het gerinkel van borden be wees dat Saunders met de tafel bezig was. Ik moest het gevaar riskeeren en op de be scheidenheid van de dame vertrouwen: er restte mü geen andere keus. .Mademoiselle”, zei ik zacht In het Fransch, ..schrik niet en maak geen leven. De zekerheid, dat zü allen In het drinken Ik ben een vriend."* Bü het eerste geluid keek zü mün kant uit. Even ultte zü een lichten kreet van ver bazing en ik kon goed bemerken, welk een inspanning het haar kostte om zich te be- heersclien. Ik twüfel er aan, of zü In de duisternis zelfs wel den omtrek van mün Von Mackensen en den eersten voorzitter van de vereenigde Vaderlandsche Bonden, Graaf V. d. Goltz, de generaals Waechter en Von Below, den president van den Rijksland- bond Graaf Kalckreuth, den Belerschen Mi nister Gürtner, den minister-president van Brunswuk, Dr Kuechenthal en anderen har- telük welkom. De voorzitter van den Pommerschen Landsbond der partü, Von Zltzewltz-Gross- Gansen sprak daarna de vergadering toe. Spr. is naar den Rükspartijdag gekomen om dezen het parool te geven „De strüd om het Duitsche Óósten.” In het Oosten is een open wond, daar is het Duitsche volk economisch zwaar, ziek. Wü weteri. aldus sprdat Duitschland zonder het Oosten van Pruisen niet lëven kan. Oder en Rijn zün momenteel de stroomen van het noodlot voor Duitsch land geworden Hierna hield de Pruisische Landdagafge- vaardigde Von Rohr een rede over „Het Duitsche Oosten.” Dr Fritz Thyssen bracht de groeten over van de partüvrienden uit het Ruhrgebled HU wenschte den partüvoorzitter geluk, dat het dezen gelukt was den ouden Pruisischen geest weer te doen herleven en de Duitsch- NaUonale Volkspartij te maken tot een ste vig blok van nationale eenheid. Rührgebied. aldus Thyssen, heeft men het volste vertrouwen in den partijleider. Het Rijksdaglid Wilhelm Schmidt Frankfurt a. d. Oder, leider van het Duitsch- Nationale verbond van Vaderlandsche Ar- beidersorgnisaties. wees er op. dat sedert de partüleidlng in handen was van Hugen berg de Jeugd weer bü de Duitsch-Nationale Volkspartü is toegetreden. Hierna hield Geheimraad Hugenberg een rede, die aan het slot geestdriftig werd toegejuicht. Na gemeenschappelijk zingen van het Deutschlandlled sloot Hugenberg den tienden RÜkspartüdag der Dultsch-Natlonalen gestalte kon zien, maar de manier waarop ik sprak zal haar allicht moed hebben ge geven. „Monsieur, waar zut gü?” vroeg ze bevend en zoo zacht, dat ik haar nauwelüks kon verstaan. „Hier”, fluisterde ik terug en deed voorzichtig een paar stappen naar haar toe, zoodat ik een weinig meer in het licht gwam te staan. „Ik was bang, dat ik U zou doen schrikken, maar ge zijt dapper." „Daar ben ik niet zoo zeker van. Monsieur, ik was eerst erg geschrokken, moet ik be kennen. Maar er is beneden heel wat meer voor mü te vreezen. Zeg mü eerst wie gü zijt een Franschman?” „Niet door geboorte, maar ik behoor tot het Fransche leger „Van welke divisie. Monsieur?" „De Konlnklüke lersche Garde.” Ik kon heel even zoo iets als een glimlach om haar Hi>pen zien spelen als voelde zü zich opgelucht. „O, een Ier? Uw accent was mü al opge vallen Ik dacht eerst» dat ik me soms ver gist had. maar nu begrüP ik alles. Ik heb de mannen van de Konlnklüke lersche Gar de wel eens gesproken.Graaf DUJon. Lord Clare. „Gü hebt hen wel eens gesproken?" vroeg Ik op mün beurt uiterst verbaasd. .Maar hoe is dat mogelük. Mademoiselle? U heeft hen misschien gezien, over hen hooren pra ten?” „Ha! ook met hen gesproken. De woorden Bü alle góden ik sou er voor zorgen, dat later in het kamp nooit groot zouden ^nen gaan op het spel van dezen avond of om haar zouden lachen. Dan zouden tenminste eerst met mün degen kennis ®<*ten maken. ,veel lawaai ging de deur open en een ~^tütje mannen kwam naar binnen; de “tel» kletterden tegen de sjxiren Ik zag. bet meisje zich een weinig terug trok zü buiten den lichtkring kwam, maar 2^ toch dicht genoeg bü de opening “Hës, wat zich daar beneden afspeelde kunnen opnemen. Ik verbeeldde mij. dat wisselende uitdrukking van haar. Zu4"** *°o ongeveer kon opmaken, wat ^»»g en Ik had deze hulp bepaald noo- ^t, want de mannen spraken op bromme- toon Duitsch, zoodat ik geen enkelen Awl'?Ue<llg Kon verstaan, behalve wanneer ttyht een pear kernachtize woorden En*®l®ch liet hooren. II e e t. L e 3 e 6 it r. o 1. *1 r. 7 t.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 7